Huron High School Cross Country Invitational

back to results

Sep. 15, 2007

Huron High School Cross Country Invitational
Willow Metro Park
Provided by Everal Race Management


Team - 5 Ann Arbor Huron Finish Position - 1

Team Score (places): 39 Team Score (times): 1:39:33.75 Average Time: 19:54.75

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 91 Karyn Rapundalo 4 4 19:34.20 19:34.20 00:00.00
2 86 Jane Ma 6 10 19:45.15 39:19.35 00:10.95
3 90 Ashley Buxton 8 18 19:57.90 59:17.25 00:23.70
4 89 Carolyn Campbell 9 27 19:59.35 1:19:16.60 00:25.15
5 87 Isabel Gao 12 39 20:17.15 1:39:33.75 00:42.95
6 94 Annie-Norah Beveridge 20 59 20:36.50 2:00:10.25 01:02.30

Team - 23 Monroe Trojans Finish Position - 2

Team Score (places): 85 Team Score (times): 1:41:04.35 Average Time: 20:12.87

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 557 Lindsey Gakenheimer 1 1 18:29.55 18:29.55 00:00.00
2 560 Megan Miller 5 6 19:35.45 38:05.00 01:05.90
3 562 Adora Morrow 22 28 20:47.40 58:52.40 02:17.85
4 561 Jessica Miller 28 56 21:01.30 1:19:53.70 02:31.75
5 568 Katelyn Teague 29 85 21:10.65 1:41:04.35 02:41.10
6 566 Brittany Robichaud 31 116 21:14.50 2:02:18.85 02:44.95
7 559 Natalie Labeau 33 149 21:16.45 2:23:35.30 02:46.90

Team - 32 Stevenson Finish Position - 3

Team Score (places): 86 Team Score (times): 1:41:52.95 Average Time: 20:22.59

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 728 Courtney Calka 3 3 18:56.55 18:56.55 00:00.00
2 745 Denee Meier 14 17 20:24.65 39:21.20 01:28.10
3 751 Julia Schroeder 18 35 20:34.30 59:55.50 01:37.75
4 752 Victoria Saferian 21 56 20:45.10 1:20:40.60 01:48.55
5 735 Samantha Kay 30 86 21:12.35 1:41:52.95 02:15.80
6 739 Karli Kutchka 32 118 21:15.30 2:03:08.25 02:18.75
7 734 Christina Joss 36 154 21:28.50 2:24:36.75 02:31.95

Team - 35 Woodhaven Finish Position - 4

Team Score (places): 87 Team Score (times): 1:41:20.90 Average Time: 20:16.18

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 825 Natalie Webb 2 2 18:35.55 18:35.55 00:00.00
2 826 Jennifer Carey 11 13 20:11.15 38:46.70 01:35.60
3 829 Brooke Austin 23 36 20:47.70 59:34.40 02:12.15
4 823 Carla Moening 24 60 20:48.75 1:20:23.15 02:13.20
5 828 Ashley Dingess 27 87 20:57.75 1:41:20.90 02:22.20
6 827 Emily Buttigieg 37 124 21:30.50 2:02:51.40 02:54.95
7 824 Rachel Dee 46 170 22:09.00 2:25:00.40 03:33.45

Team - 6 Ann Arbor Pioneer Finish Position - 5

Team Score (places): 130 Team Score (times): 1:44:55.15 Average Time: 20:59.03

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 166 Laura Knight 10 10 20:00.10 20:00.10 00:00.00
2 165 Allison Kennedy 16 26 20:31.25 40:31.35 00:31.15
3 164 Tara Jibson 19 45 20:36.45 1:01:07.80 00:36.35
4 159 Julia Durham 38 83 21:37.45 1:22:45.25 01:37.35
5 157 Julie Cantelon 47 130 22:09.90 1:44:55.15 02:09.80
6 168 Ashley Push 50 180 22:22.10 2:07:17.25 02:22.00

Team - 31 Southgate Anderson Titans Finish Position - 6

Team Score (places): 151 Team Score (times): 1:46:07.20 Average Time: 21:13.44

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 717 Richelle Gray 7 7 19:53.55 19:53.55 00:00.00
2 720 Megan Peer 17 24 20:32.60 40:26.15 00:39.05
3 719 Katie Schltz 41 65 21:50.15 1:02:16.30 01:56.60
4 718 Kelsey Bartoloni 42 107 21:53.60 1:24:09.90 02:00.05
5 724 Kelsey Sarbrough 44 151 21:57.30 1:46:07.20 02:03.75
6 723 Alicia Granica 58 209 23:40.40 2:09:47.60 03:46.85
7 725 Lisa Caskey 62 271 25:12.50 2:35:00.10 05:18.95

Team - 36 Wyandotte Roosevelt Finish Position - 7

Team Score (places): 163 Team Score (times): 1:47:33.55 Average Time: 21:30.71

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 838 Audrey Peters 13 13 20:23.25 20:23.25 00:00.00
2 839 Megan Weschler 15 28 20:27.00 40:50.25 00:03.75
3 840 Cara Smock 35 63 21:21.20 1:02:11.45 00:57.95
4 841 Mary Kearney 45 108 22:08.10 1:24:19.55 01:44.85
5 842 Chelsea Ball 55 163 23:14.00 1:47:33.55 02:50.75
6 843 Abby Davis 57 220 23:23.10 2:10:56.65 02:59.85
7 846 Stephanie Mullen 59 279 24:00.65 2:34:57.30 03:37.40

Team - 7 Belleville Finish Position - 8

Team Score (places): 208 Team Score (times): 1:49:44.80 Average Time: 21:56.96

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 169 Julie Dziedzic 11 26 26 20:56.20 20:56.20 00:00.00
2 172 Kortlyn Johnson 9 39 65 21:39.90 42:36.10 00:43.70
3 171 Erica Mozdy 10 40 105 21:42.20 1:04:18.30 00:46.00
4 170 Gabby Boyer 11 49 154 22:21.20 1:26:39.50 01:25.00
5 174 Sammy Rohrback 9 54 208 23:05.30 1:49:44.80 02:09.10
6 173 Marrissa Hawley 9 60 268 24:09.45 2:13:54.25 03:13.25
7 176 Cailyn Wolford 11 68 336 28:48.25 2:42:42.50 07:52.05

Team - 26 North Farmington Finish Position - 9

Team Score (places): 224 Team Score (times): 1:50:38.50 Average Time: 22:07.70

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 621 Jordan Kus 25 25 20:53.00 20:53.00 00:00.00
2 624 Laine Hutson 43 68 21:55.60 42:48.60 01:02.60
3 625 Vicki Yu 51 119 22:26.95 1:05:15.55 01:33.95
4 623 Amy Yu 52 171 22:38.25 1:27:53.80 01:45.25
5 622 Annie Dube 53 224 22:44.70 1:50:38.50 01:51.70
6 627 Christina Charles 56 280 23:19.65 2:13:58.15 02:26.65
7 628 Sadie Besl 61 341 24:09.90 2:38:08.05 03:16.90

Team - 17 Lincoln High School Finish Position - 10

Team Score (places): 274 Team Score (times): 2:01:49.25 Average Time: 24:21.85

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 413 Ally Hadley 34 34 21:17.05 21:17.05 00:00.00
2 414 Alexa Geider 48 82 22:10.85 43:27.90 00:53.80
3 419 Amanda Music 63 145 25:37.90 1:09:05.80 04:20.85
4 417 Erica Walters 64 209 25:50.65 1:34:56.45 04:33.60
5 418 Allison Chan 65 274 26:52.80 2:01:49.25 05:35.75
6 415 Sam Pace 66 340 26:55.85 2:28:45.10 05:38.80
7 421 Geneva Chunn 67 407 27:09.50 2:55:54.60 05:52.45



Team - 33 Tecumseh Indians Finish Position - 1

Team Score (places): 51 Team Score (times): 1:43:26.70 Average Time: 20:41.34

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 780 Amanda Putt 2 2 19:30.90 19:30.90 00:00.00
2 784 Jordan Harrison 5 7 20:10.15 39:41.05 00:39.25
3 794 Grace Kelley 11 18 20:56.15 1:00:37.20 01:25.25
4 792 Erica Steuwe 13 31 21:06.45 1:21:43.65 01:35.55
5 789 Ellie Jacques 20 51 21:43.05 1:43:26.70 02:12.15
6 796 Kayleah Nelson 22 73 21:46.35 2:05:13.05 02:15.45
7 793 Jenessa Steuwe 23 96 21:55.75 2:27:08.80 02:24.85

Team - 21 Milan Finish Position - 2

Team Score (places): 53 Team Score (times): 1:43:14.65 Average Time: 20:38.93

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 528 Jordan Tomecek 1 1 18:49.50 18:49.50 00:00.00
2 520 Tara Lewis 9 10 20:47.45 39:36.95 01:57.95
3 518 Amelia Horton 12 22 21:02.80 1:00:39.75 02:13.30
4 527 Angela Swain 14 36 21:15.10 1:21:54.85 02:25.60
5 524 Kara Porter 17 53 21:19.80 1:43:14.65 02:30.30
6 522 Jenna Manor 24 77 21:57.75 2:05:12.40 03:08.25
7 523 Katie Okonski 34 111 22:43.10 2:27:55.50 03:53.60

Team - 22 Monroe Jefferson Finish Position - 3

Team Score (places): 94 Team Score (times): 1:47:29.20 Average Time: 21:29.84

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 547 Andrea Hoffman 4 4 20:03.10 20:03.10 00:00.00
2 543 Rachel Baron 8 12 20:39.40 40:42.50 00:36.30
3 553 Juliana Prine 15 27 21:16.95 1:01:59.45 01:13.85
4 546 Ashley Charles 31 58 22:36.75 1:24:36.20 02:33.65
5 551 Ciara Metzoian 36 94 22:53.00 1:47:29.20 02:49.90
6 542 Alecia Agner 41 135 23:16.75 2:10:45.95 03:13.65
7 552 Samantha Steinman 50 185 23:48.00 2:34:33.95 03:44.90

Team - 9 Chelsea Finish Position - 4

Team Score (places): 129 Team Score (times): 1:50:13.20 Average Time: 22:02.64

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 229 Julie Beaumont 10 18 18 21:22.40 21:22.40 00:00.00
2 240 Courtney Maher 10 25 43 21:57.90 43:20.30 00:35.50
3 233 Taylor Heydlauff 9 26 69 22:05.50 1:05:25.80 00:43.10
4 242 Samantha Newbound 9 27 96 22:05.95 1:27:31.75 00:43.55
5 239 Katie Lindauer 11 33 129 22:41.45 1:50:13.20 01:19.05
6 243 Nicole Oberholtzer 12 42 171 23:21.30 2:13:34.50 01:58.90
7 238 Nikki Laeder 10 63 234 24:50.75 2:38:25.25 03:28.35

Team - 20 Marysville Finish Position - 5

Team Score (places): 161 Team Score (times): 1:52:45.85 Average Time: 22:33.17

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 486 Jenae Curley 10 10 20:54.25 20:54.25 00:00.00
2 487 Kelly Warsinske 16 26 21:19.25 42:13.50 00:25.00
3 488 Kelsey Wright-Alexande 30 56 22:29.45 1:04:42.95 01:35.20
4 489 Abbey LeTourneau 46 102 23:35.50 1:28:18.45 02:41.25
5 490 Sarah Brochu 59 161 24:27.40 1:52:45.85 03:33.15
6 491 Erica Fraley 61 222 24:33.20 2:17:19.05 03:38.95
7 493 Manjuli Gupta 77 299 28:05.70 2:45:24.75 07:11.45

Team - 4 Allen Park Jaguars Finish Position - 6

Team Score (places): 168 Team Score (times): 1:52:54.75 Average Time: 22:34.95

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 73 Becky Moore 3 3 19:59.15 19:59.15 00:00.00
2 72 Brittany Mack 21 24 21:43.90 41:43.05 01:44.75
3 75 Gabby Sekula 40 64 23:13.10 1:04:56.15 03:13.95
4 76 Amanda VanDongen 51 115 23:58.00 1:28:54.15 03:58.85
5 70 Bethany Bommarito 53 168 24:00.60 1:52:54.75 04:01.45
6 80 Katie Fisk 55 223 24:05.45 2:17:00.20 04:06.30
7 74 Michelle Samson 56 279 24:16.95 2:41:17.15 04:17.80

Team - 2 Airport Finish Position - 7

Team Score (places): 187 Team Score (times): 1:54:30.80 Average Time: 22:54.16

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 32 Jackie McEnhill 7 7 20:36.75 20:36.75 00:00.00
2 33 Danielle Shepherd 19 26 21:41.95 42:18.70 01:05.20
3 35 Miranda Storck 45 71 23:30.05 1:05:48.75 02:53.30
4 36 Alahna Linton 54 125 24:03.70 1:29:52.45 03:26.95
5 37 Renee Rapai 62 187 24:38.35 1:54:30.80 04:01.60
6 38 Kathy Drouillard 80 267 28:59.20 2:23:30.00 08:22.45

Team - 15 Grosse Ile Finish Position - 8

Team Score (places): 198 Team Score (times): 1:55:06.30 Average Time: 23:01.26

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 375 Megan Blaszak 11 6 6 20:11.45 20:11.45 00:00.00
2 381 Kristyn Rosati 12 43 49 23:25.45 43:36.90 03:14.00
3 378 Shannon Dusute 10 44 93 23:27.10 1:07:04.00 03:15.65
4 376 Olivia Braskich 11 48 141 23:43.45 1:30:47.45 03:32.00
5 379 Elena Herfi 11 57 198 24:18.85 1:55:06.30 04:07.40
6 374 Allison Ames 11 79 277 28:38.30 2:23:44.60 08:26.85
7 380 Avery Lewis 9 81 358 31:34.25 2:55:18.85 11:22.80

Team - 10 Crestwood Chargers Finish Position - 9

Team Score (places): 201 Team Score (times): 1:55:53.75 Average Time: 23:10.75

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 276 Nicole Martin 32 32 22:39.35 22:39.35 00:00.00
2 885 Amber Neirem 35 67 22:48.50 45:27.85 00:09.15
3 277 Edith Bula 38 105 23:01.70 1:08:29.55 00:22.35
4 278 Rachel Boguslaski 47 152 23:39.60 1:32:09.15 01:00.25
5 279 Kristen Boguslaski 49 201 23:44.60 1:55:53.75 01:05.25
6 280 Allison Langley 64 265 25:03.20 2:20:56.95 02:23.85
7 281 Sarah Idriss 78 343 28:19.75 2:49:16.70 05:40.40

Team - 13 Framington Harrison Finish Position - 10

Team Score (places): 227 Team Score (times): 1:57:23.25 Average Time: 23:28.65

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 355 Breanne Morrison 28 28 22:13.10 22:13.10 00:00.00
2 346 Janel Carter 29 57 22:16.90 44:30.00 00:03.80
3 356 Ai Nakagawa 52 109 23:59.70 1:08:29.70 01:46.60
4 351 Marlee Harris 58 167 24:20.70 1:32:50.40 02:07.60
5 353 Allison Liberty 60 227 24:32.85 1:57:23.25 02:19.75
6 357 Rachel Olsen 69 296 26:27.50 2:23:50.75 04:14.40
7 347 Kristin Clarahan 73 369 26:44.75 2:50:35.50 04:31.65

Team - 8 Carlson Finish Position - 11

Team Score (places): 311 Team Score (times): 2:07:24.80 Average Time: 25:28.96

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 204 Sarah Rosenthal 39 39 23:05.80 23:05.80 00:00.00
2 192 Malorie Jakovac 65 104 25:08.40 48:14.20 02:02.60
3 197 Samantha Meadows 66 170 25:45.95 1:14:00.15 02:40.15
4 193 Shelby Jestat 70 240 26:41.75 1:40:41.90 03:35.95
5 196 Patricia Maina 71 311 26:42.90 2:07:24.80 03:37.10
6 194 Kortny Lewis 74 385 26:55.85 2:34:20.65 03:50.05
7 187 Brittany Beaudrie 75 460 26:59.05 3:01:19.70 03:53.25

Team - 1 Adrian Finish Position - 12

Team Score (places): 320 Team Score (times): 2:09:10.20 Average Time: 25:50.04

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 18 Kayleigh Hendricks 37 37 22:56.40 22:56.40 00:00.00
2 22 Brittany Long 67 104 26:04.65 49:01.05 03:08.25
3 23 Ashlee Lewis 68 172 26:19.55 1:15:20.60 03:23.15
4 21 Andrea Rodriguez 72 244 26:44.10 1:42:04.70 03:47.70
5 19 Megan Kaiser 76 320 27:05.50 2:09:10.20 04:09.10

Team - 24 New Boston Huron Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 594 Courtney Racz Less Than 5 22:33.20 22:33.20 00:00.00
2 595 Natalie Weick Less Than 5 24:43.20 47:16.40 02:10.00

Team - 27 Riverview Pirates Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 653 Kayla Gagnon Less Than 5 21:12.70 21:12.70 00:00.00
2 652 Holly Duchesne Less Than 5 26:15.50 47:28.20 05:02.80
3 655 Jessica McInchak Less Than 5 28:40.85 1:16:09.05 07:28.15

Team - 37 Ann Arbor Track Club Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 870 Danielle Kanclerz 9 Less Than 5 21:21.85 21:21.85 00:00.00




Team - 16 Ida High School Finish Position - 1

Team Score (places): 48 Team Score (times): 1:47:32.35 Average Time: 21:30.47

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 393 Jaimie Sawasky 3 3 20:43.20 20:43.20 00:00.00
2 395 Sarena Anderson 4 7 20:46.25 41:29.45 00:03.05
3 394 Margaret Gruber 6 13 21:13.90 1:02:43.35 00:30.70
4 396 Melanie Iacoangeli 10 23 21:30.55 1:24:13.90 00:47.35
5 397 Jennifer Fickel 25 48 23:18.45 1:47:32.35 02:35.25
6 398 Jaclyn Sawasky 26 74 23:28.70 2:11:01.05 02:45.50
7 400 Leesha Orwig 36 110 24:34.95 2:35:36.00 03:51.75

Team - 30 SMCC/Kestrels Finish Position - 2

Team Score (places): 55 Team Score (times): 1:47:46.35 Average Time: 21:33.27

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 687 Emily DeSana 2 2 20:38.65 20:38.65 00:00.00
2 688 Jenna Stumpmier 5 7 20:53.65 41:32.30 00:15.00
3 691 Meg Bellino 15 22 21:59.65 1:03:31.95 01:21.00
4 690 Kara Masserant 16 38 22:06.15 1:25:38.10 01:27.50
5 692 Julia Shah 17 55 22:08.25 1:47:46.35 01:29.60
6 703 Toni Ucci 21 76 22:56.10 2:10:42.45 02:17.45
7 699 Colleen Grassley 22 98 22:57.75 2:33:40.20 02:19.10

Team - 12 Erie Mason Finish Position - 3

Team Score (places): 66 Team Score (times): 1:49:23.45 Average Time: 21:52.69

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 317 Kaylin Belair 11 1 1 20:11.50 20:11.50 00:00.00
2 320 Emily Wonser 11 8 9 21:20.70 41:32.20 01:09.20
3 328 Meagan Sawasky 9 14 23 21:53.95 1:03:26.15 01:42.45
4 315 Courtney Hibbs 12 19 42 22:41.00 1:26:07.15 02:29.50
5 321 Paige Adair 10 24 66 23:16.30 1:49:23.45 03:04.80
6 316 Briana Williams 12 33 99 24:07.35 2:13:30.80 03:55.85

Team - 34 Vandercook Lake Finish Position - 4

Team Score (places): 84 Team Score (times): 1:51:20.05 Average Time: 22:16.01

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 803 Quinn Fischman 7 7 21:17.05 21:17.05 00:00.00
2 805 Sharon Morgan 9 16 21:25.20 42:42.25 00:08.15
3 804 Kelly Morgan 11 27 21:33.45 1:04:15.70 00:16.40
4 808 Emily Smith 28 55 23:30.35 1:27:46.05 02:13.30
5 802 Michelle Burke 29 84 23:34.00 1:51:20.05 02:16.95

Team - 14 Flat Rock Rams Finish Position - 5

Team Score (places): 130 Team Score (times): 2:00:46.60 Average Time: 24:09.32

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 368 Angie Souva 10 12 12 21:41.55 21:41.55 00:00.00
2 367 Lauren Hill 12 13 25 21:50.05 43:31.60 00:08.50
3 369 Morgan Adams 10 20 45 22:42.95 1:06:14.55 01:01.40
4 370 Malarie Johnson 10 35 80 24:32.75 1:30:47.30 02:51.20
5 372 Courtney Ruppel 11 50 130 29:59.30 2:00:46.60 08:17.75

Team - 3 Cabrini Monarchs Finish Position - 6

Team Score (places): 161 Team Score (times): 2:00:29.70 Average Time: 24:05.94

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 39 Alysha Tardiff 23 23 23:00.85 23:00.85 00:00.00
2 41 Kristen Humbles 27 50 23:29.70 46:30.55 00:28.85
3 40 Lene' Viculin 30 80 23:37.65 1:10:08.20 00:36.80
4 45 Rachael LaCroix 40 120 25:08.25 1:35:16.45 02:07.40
5 42 Kelly Kobberstad 41 161 25:13.25 2:00:29.70 02:12.40
6 44 Jane Engel 42 203 25:21.60 2:25:51.30 02:20.75

Team - 19 Lutheran Westland Finish Position - 7

Team Score (places): 174 Team Score (times): 2:02:38.90 Average Time: 24:31.78

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 479 Hannah Mielke 18 18 22:33.85 22:33.85 00:00.00
2 480 Miriam Pranschke 34 52 24:10.40 46:44.25 01:36.55
3 481 Danielle Voetberg 37 89 24:42.55 1:11:26.80 02:08.70
4 483 Megan Kohtz 39 128 25:05.70 1:36:32.50 02:31.85
5 484 Emily Meier 46 174 26:06.40 2:02:38.90 03:32.55
6 485 Amber Pniewski 47 221 26:10.80 2:28:49.70 03:36.95
7 482 Megan Fisher 48 269 26:15.50 2:55:05.20 03:41.65

Team - 38 Riverview Gabriel Richard Finish Position - 8

Team Score (places): 188 Team Score (times): 2:03:56.15 Average Time: 24:47.23

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 877 Megan Geierman 31 31 23:39.45 23:39.45 00:00.00
2 880 Loren Jahner 32 63 23:56.20 47:35.65 00:16.75
3 878 Kara Glaab 38 101 25:03.65 1:12:39.30 01:24.20
4 873 Hannah Bryne 43 144 25:35.00 1:38:14.30 01:55.55
5 884 Sarah Van Rooijen 44 188 25:41.85 2:03:56.15 02:02.40
6 874 Christine Crowell 45 233 25:45.40 2:29:41.55 02:05.95
7 875 Jennifer Dedo 49 282 26:32.60 2:56:14.15 02:53.15

Team - 11 Dundee Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 287 Chrissie Jacobs Less Than 5 25:12.05 25:12.05 00:00.00
2 284 Charlotte James Less Than 5 27:58.00 53:10.05 02:45.95
3 283 Catrina Stoner Less Than 5 28:31.60 1:21:41.65 03:19.55

Team - 25 Newport Lutheran South Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 620 Emily Moore Less Than 5 21:38.30 21:38.30 00:00.00
2 619 Heather Grillot Less Than 5 25:16.05 46:54.35 03:37.75
3 617 Winonah Krug Less Than 5 32:10.45 1:19:04.80 10:32.15




Team - 28 Salem Finish Position - 1

Team Score (places): 42 Team Score (times): 1:24:27.50 Average Time: 16:53.50

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 657 Kevin DeBear 3 3 16:15.45 16:15.45 00:00.00
2 658 Rob Curtis 4 7 16:34.60 32:50.05 00:19.15
3 659 Craig Cowing 8 15 17:06.70 49:56.75 00:51.25
4 664 Eric Volstromer 12 27 17:13.25 1:07:10.00 00:57.80
5 660 Jason Smith 15 42 17:17.50 1:24:27.50 01:02.05
6 662 Alex Volstromer 16 58 17:20.95 1:41:48.45 01:05.50
7 661 Justin Kane 18 76 17:36.10 1:59:24.55 01:20.65

Team - 5 Ann Arbor Huron Finish Position - 2

Team Score (places): 44 Team Score (times): 1:24:32.55 Average Time: 16:54.51

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 149 Tom Bosbee 12 2 2 16:13.60 16:13.60 00:00.00
2 150 Matt VanderRoest 11 5 7 16:41.65 32:55.25 00:28.05
3 151 Zach Brooks 12 7 14 16:58.65 49:53.90 00:45.05
4 153 Josh Orton 11 13 27 17:14.05 1:07:07.95 01:00.45
5 154 Michael Pidgeon 12 17 44 17:24.60 1:24:32.55 01:11.00
6 152 Jack Lassaline 11 21 65 17:47.85 1:42:20.40 01:34.25
7 155 Jumanne Lee 11 29 94 18:02.40 2:00:22.80 01:48.80

Team - 18 Livonia Stevenson Finish Position - 3

Team Score (places): 102 Team Score (times): 1:28:13.45 Average Time: 17:38.69

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 465 Kevin Reschke 12 9 9 17:07.55 17:07.55 00:00.00
2 449 Michael Gibbons 12 10 19 17:08.70 34:16.25 00:01.15
3 453 Shawn Howse 11 11 30 17:12.40 51:28.65 00:04.85
4 452 Alex Hoelzel 12 32 62 18:07.60 1:09:36.25 01:00.05
5 454 Tom Kaman 11 40 102 18:37.20 1:28:13.45 01:29.65
6 438 Scott Brewer 9 44 146 18:56.80 1:47:10.25 01:49.25

Team - 23 Monroe Trojans Finish Position - 4

Team Score (places): 103 Team Score (times): 1:27:14.35 Average Time: 17:26.87

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 576 Justin Heck 1 1 15:34.50 15:34.50 00:00.00
2 577 Andrew Kalenkiewicz 19 20 17:38.30 33:12.80 02:03.80
3 592 Ian Zawacki 20 40 17:45.05 50:57.85 02:10.55
4 591 Austin Whitelaw 28 68 18:01.05 1:08:58.90 02:26.55
5 572 Chris Ash 35 103 18:15.45 1:27:14.35 02:40.95
6 575 Zach Garman 38 141 18:24.50 1:45:38.85 02:50.00
7 579 Preston Lemanski 42 183 18:49.85 2:04:28.70 03:15.35

Team - 36 Wyandotte Roosevelt Finish Position - 5

Team Score (places): 106 Team Score (times): 1:28:07.35 Average Time: 17:37.47

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 852 Jim Malony 6 6 16:45.55 16:45.55 00:00.00
2 853 Adam Creech 14 20 17:15.60 34:01.15 00:30.05
3 862 Alex Lanstra 22 42 17:49.20 51:50.35 01:03.65
4 861 Christian Cullinan 30 72 18:04.85 1:09:55.20 01:19.30
5 857 Kody Beesley 34 106 18:12.15 1:28:07.35 01:26.60
6 865 Andy Kiczenski 39 145 18:33.45 1:46:40.80 01:47.90
7 854 Jake Koch 41 186 18:41.55 2:05:22.35 01:56.00

Team - 7 Belleville Finish Position - 6

Team Score (places): 184 Team Score (times): 1:32:59.00 Average Time: 18:35.80

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 179 Varick Tucker 12 25 25 17:52.85 17:52.85 00:00.00
2 177 Carter Sherman 10 26 51 17:58.30 35:51.15 00:05.45
3 180 Kashawn Wooten 10 31 82 18:06.85 53:58.00 00:14.00
4 178 Rich Priebe 12 49 131 19:11.40 1:13:09.40 01:18.55
5 181 Johnte Thompson 10 53 184 19:49.60 1:32:59.00 01:56.75
6 183 Travis Bowman 10 60 244 22:08.00 1:55:07.00 04:15.15
7 182 Matthew Ward 12 61 305 22:43.45 2:17:50.45 04:50.60

Team - 31 Southgate Anderson Titans Finish Position - 7

Team Score (places): 187 Team Score (times): 1:33:18.20 Average Time: 18:39.64

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 714 Jerry Burr 10 23 23 17:51.75 17:51.75 00:00.00
2 706 Justin Brennan 11 24 47 17:52.25 35:44.00 00:00.50
3 715 Brandon Wolff 9 36 83 18:17.55 54:01.55 00:25.80
4 707 Cory Brown 10 48 131 19:04.55 1:13:06.10 01:12.80
5 709 Donny Bell 11 56 187 20:12.10 1:33:18.20 02:20.35
6 710 Kyle Martinez 12 59 246 21:59.00 1:55:17.20 04:07.25

Team - 26 North Farmington Finish Position - 8

Team Score (places): 208 Team Score (times): 1:33:41.75 Average Time: 18:44.35

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 890 Dylan Thomas 10 27 27 17:59.85 17:59.85 00:00.00
2 891 Tyler Kus 9 37 64 18:21.30 36:21.15 00:21.45
3 894 Matt Muccioli 12 46 110 19:01.35 55:22.50 01:01.50
4 893 Alex Trimmer 10 47 157 19:03.80 1:14:26.30 01:03.95
5 895 Austin St George 51 208 19:15.45 1:33:41.75 01:15.60
6 892 Mike Lett 10 52 260 19:28.95 1:53:10.70 01:29.10
7 897 Neal Prabhu 12 55 315 20:10.90 2:13:21.60 02:11.05

Team - 17 Lincoln High School Finish Position - 9

Team Score (places): 225 Team Score (times): 1:35:22.35 Average Time: 19:04.47

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 432 Tyler Ortiz 33 33 18:09.90 18:09.90 00:00.00
2 433 Zach Peattie 43 76 18:56.20 37:06.10 00:46.30
3 425 Aaron Barfield 45 121 18:58.20 56:04.30 00:48.30
4 424 Jon Adamovicz 50 171 19:15.05 1:15:19.35 01:05.15
5 429 Al Kline 54 225 20:03.00 1:35:22.35 01:53.10
6 430 Jordan Kramarczyk 57 282 20:41.05 1:56:03.40 02:31.15
7 431 Chad Opferman 58 340 20:43.20 2:16:46.60 02:33.30



Team - 9 Chelsea Finish Position - 1

Team Score (places): 43 Team Score (times): 1:26:14.80 Average Time: 17:14.96

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 248 Teddy Eyster 5 5 16:58.75 16:58.75 00:00.00
2 255 August Pappas 6 11 17:00.40 33:59.15 00:01.65
3 252 Peter Wilke 8 19 17:05.35 51:04.50 00:06.60
4 249 Nick Hewitt 11 30 17:29.60 1:08:34.10 00:30.85
5 250 Mark Smith 13 43 17:40.70 1:26:14.80 00:41.95
6 251 Geoff Smith Woolams 19 62 17:46.35 1:44:01.15 00:47.60
7 257 Jared Gentz 40 102 18:26.45 2:02:27.60 01:27.70

Team - 2 Airport Finish Position - 2

Team Score (places): 93 Team Score (times): 1:28:05.15 Average Time: 17:37.03

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 25 Evan Krzyske 2 2 16:50.85 16:50.85 00:00.00
2 26 Tony Rote 3 5 16:51.25 33:42.10 00:00.40
3 27 Bobby Sharron 17 22 17:46.15 51:28.25 00:55.30
4 28 Mike Lancina 32 54 18:13.35 1:09:41.60 01:22.50
5 29 Mark Leask 39 93 18:23.55 1:28:05.15 01:32.70
6 30 Mike Manor 45 138 18:46.35 1:46:51.50 01:55.50
7 31 Ken Domingue 91 229 21:13.40 2:08:04.90 04:22.55

Team - 39 Devine Child Finish Position - 3

Team Score (places): 110 Team Score (times): 1:29:23.30 Average Time: 17:52.66

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 900 Jacob Macu 9 9 17:20.30 17:20.30 00:00.00
2 901 Steve Kerr 18 27 17:46.20 35:06.50 00:25.90
3 902 Miller Duncan 21 48 17:53.20 52:59.70 00:32.90
4 903 Chris Lopez 25 73 18:02.65 1:11:02.35 00:42.35
5 904 Ryan Nadean 37 110 18:20.95 1:29:23.30 01:00.65
6 905 Aaron Mare 38 148 18:21.50 1:47:44.80 01:01.20
7 906 Brian Kaminski 41 189 18:32.65 2:06:17.45 01:12.35

Team - 33 Tecumseh Indians Finish Position - 4

Team Score (places): 125 Team Score (times): 1:30:05.95 Average Time: 18:01.19

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 761 Spencer Marr 22 22 17:56.20 17:56.20 00:00.00
2 760 Taylor Docking 23 45 17:58.25 35:54.45 00:02.05
3 765 Leon Miller 24 69 17:59.55 53:54.00 00:03.35
4 763 Levi Kleinow 26 95 18:02.85 1:11:56.85 00:06.65
5 762 Spencer Felkey 30 125 18:09.10 1:30:05.95 00:12.90
6 758 Matt Roberts 35 160 18:20.05 1:48:26.00 00:23.85
7 764 Patrick McAran 44 204 18:42.45 2:07:08.45 00:46.25

Team - 10 Crestwood Chargers Finish Position - 5

Team Score (places): 161 Team Score (times): 1:31:18.40 Average Time: 18:15.68

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 269 Jake Barr 7 7 17:04.95 17:04.95 00:00.00
2 270 Rob Geyer 29 36 18:08.50 35:13.45 01:03.55
3 273 Jacob Lucero 36 72 18:20.25 53:33.70 01:15.30
4 272 Zach Pici 42 114 18:35.40 1:12:09.10 01:30.45
5 271 Joe Nielson 47 161 19:09.30 1:31:18.40 02:04.35
6 274 Joe Gjernes 58 219 19:36.60 1:50:55.00 02:31.65
7 275 Jeff Root 88 307 21:06.60 2:12:01.60 04:01.65

Team - 13 Framington Harrison Finish Position - 6

Team Score (places): 184 Team Score (times): 1:33:10.30 Average Time: 18:38.06

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 333 Seth Culbertson 14 14 17:42.80 17:42.80 00:00.00
2 330 Kyle Brandon 27 41 18:03.80 35:46.60 00:21.00
3 340 Dan Leeb 33 74 18:18.90 54:05.50 00:36.10
4 335 Colin Fitzgerald 54 128 19:31.50 1:13:37.00 01:48.70
5 331 John Carter 56 184 19:33.30 1:33:10.30 01:50.50
6 342 Avery Petersen 66 250 19:59.40 1:53:09.70 02:16.60

Team - 21 Milan Finish Position - 7

Team Score (places): 185 Team Score (times): 1:32:50.25 Average Time: 18:34.05

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 529 Kyle Anderson 1 1 16:42.00 16:42.00 00:00.00
2 534 Dylan Shearer 20 21 17:47.35 34:29.35 01:05.35
3 532 Joseph Martin 43 64 18:39.40 53:08.75 01:57.40
4 533 Ian Pendleton 60 124 19:50.00 1:12:58.75 03:08.00
5 531 Tim Hochradel 61 185 19:51.50 1:32:50.25 03:09.50
6 530 Drew Dropulich 84 269 20:39.40 1:53:29.65 03:57.40
7 535 David Wilson 95 364 21:42.10 2:15:11.75 05:00.10

Team - 20 Marysville Finish Position - 8

Team Score (places): 227 Team Score (times): 1:35:13.15 Average Time: 19:02.63

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 499 Jarron Brewer 12 12 17:40.30 17:40.30 00:00.00
2 500 Chris Seaford 28 40 18:06.00 35:46.30 00:25.70
3 505 Stephen Hintz 49 89 19:16.50 55:02.80 01:36.20
4 504 Brett Farnsworth 67 156 20:01.40 1:15:04.20 02:21.10
5 503 Kyle McKinley 71 227 20:08.95 1:35:13.15 02:28.65
6 501 Alex Armstead 76 303 20:22.85 1:55:36.00 02:42.55
7 502 Spencer Rumley 83 386 20:34.35 2:16:10.35 02:54.05

Team - 8 Carlson Finish Position - 9

Team Score (places): 229 Team Score (times): 1:34:54.15 Average Time: 18:58.83

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 212 Mike Darnell 4 4 16:56.75 16:56.75 00:00.00
2 213 Evan Herman 15 19 17:43.15 34:39.90 00:46.40
3 221 Dario Nassal 59 78 19:36.90 54:16.80 02:40.15
4 211 Ryan Crane 69 147 20:05.60 1:14:22.40 03:08.85
5 227 Brendon Zatirka 82 229 20:31.75 1:34:54.15 03:35.00
6 219 Maxwell Machcinski 92 321 21:17.70 1:56:11.85 04:20.95
7 216 Lee Jackson 93 414 21:29.85 2:17:41.70 04:33.10

Team - 1 Adrian Finish Position - 10

Team Score (places): 245 Team Score (times): 1:36:00.55 Average Time: 19:12.11

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 1 Parker Wilson 12 34 34 18:19.55 18:19.55 00:00.00
2 4 Zach Burciaga 11 46 80 18:59.50 37:19.05 00:39.95
3 7 Greg Garno 9 50 130 19:18.10 56:37.15 00:58.55
4 2 Ryan Hart 12 53 183 19:30.40 1:16:07.55 01:10.85
5 6 Calvin Howard 10 62 245 19:53.00 1:36:00.55 01:33.45
6 5 Greg Shankle 11 77 322 20:26.10 1:56:26.65 02:06.55
7 11 Brad Ford 11 87 409 20:56.50 2:17:23.15 02:36.95

Team - 15 Grosse Ile Finish Position - 11

Team Score (places): 270 Team Score (times): 1:37:14.75 Average Time: 19:26.95

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 391 Michael Sitek 11 10 10 17:29.30 17:29.30 00:00.00
2 384 Costa Ciungan 10 57 67 19:36.15 37:05.45 02:06.85
3 387 Ian Lewis 9 65 132 19:58.05 57:03.50 02:28.75
4 388 Josh Miller 11 68 200 20:02.60 1:17:06.10 02:33.30
5 392 Brett Swick 9 70 270 20:08.65 1:37:14.75 02:39.35
6 385 Kyle Concessi 11 78 348 20:26.85 1:57:41.60 02:57.55
7 386 Carl Kirsch 11 79 427 20:27.05 2:18:08.65 02:57.75

Team - 27 Riverview Pirates Finish Position - 12

Team Score (places): 286 Team Score (times): 1:38:03.15 Average Time: 19:36.63

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 648 Steve Seward 16 16 17:45.75 17:45.75 00:00.00
2 645 Tony Matthews 51 67 19:24.25 37:10.00 01:38.50
3 643 Jeff Kaminski 72 139 20:11.50 57:21.50 02:25.75
4 640 Adam Chrusciel 73 212 20:20.50 1:17:42.00 02:34.75
5 647 Mike Schenavar 74 286 20:21.15 1:38:03.15 02:35.40
6 646 Adam O’Callaghan 89 375 21:08.95 1:59:12.10 03:23.20

Team - 4 Allen Park Jaguars Finish Position - 13

Team Score (places): 303 Team Score (times): 1:38:51.85 Average Time: 19:46.37

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 69 Ryan Tamoshunas 48 48 19:12.85 19:12.85 00:00.00
2 68 Jordan Rimsa 52 100 19:29.00 38:41.85 00:16.15
3 64 Josh Gross 55 155 19:32.30 58:14.15 00:19.45
4 63 Drew Grant 63 218 19:54.30 1:18:08.45 00:41.45
5 67 Mike Lollo 85 303 20:43.40 1:38:51.85 01:30.55
6 66 Josh Hoglin 86 389 20:52.60 1:59:44.45 01:39.75
7 79 Chris Traylor 96 485 21:58.80 2:21:43.25 02:45.95

Team - 24 New Boston Huron Finish Position - 14

Team Score (places): 331 Team Score (times): 1:39:28.00 Average Time: 19:53.60

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 604 Greg Ruoss 31 31 18:10.60 18:10.60 00:00.00
2 606 Ben White 64 95 19:57.00 38:07.60 01:46.40
3 597 Cortland Gambino 75 170 20:21.75 58:29.35 02:11.15
4 598 Aaron Glazier 80 250 20:27.75 1:18:57.10 02:17.15
5 600 Matt Jahner 81 331 20:30.90 1:39:28.00 02:20.30
6 605 Alex Wayt 90 421 21:11.05 2:00:39.05 03:00.45
7 603 Justin Racz 94 515 21:32.00 2:22:11.05 03:21.40

Team - 22 Monroe Jefferson Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 536 Jim Abrams Less Than 5 16:55.10 16:55.10 00:00.00
2 540 John Webb Less Than 5 16:57.05 33:52.15 00:01.95
3 541 Randy Williams Less Than 5 19:45.20 53:37.35 02:50.10
4 538 Carl Neely Less Than 5 20:52.10 1:14:29.45 03:57.00



Team - 16 Ida High School Finish Position - 1

Team Score (places): 56 Team Score (times): 1:30:45.95 Average Time: 18:09.19

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 402 Nick Smith 1 1 16:51.45 16:51.45 00:00.00
2 403 Jake Parker 9 10 18:06.95 34:58.40 01:15.50
3 404 Travis Fish 12 22 18:20.45 53:18.85 01:29.00
4 405 Daniel Cerevolo 13 35 18:28.90 1:11:47.75 01:37.45
5 406 Nick Brubaker 21 56 18:58.20 1:30:45.95 02:06.75
6 408 Scott Woodfill 27 83 19:15.85 1:50:01.80 02:24.40
7 407 Austin VanKirk 28 111 19:20.95 2:09:22.75 02:29.50

Team - 29 SMCC/Falcons Finish Position - 2

Team Score (places): 63 Team Score (times): 1:31:04.40 Average Time: 18:12.88

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 670 Philip Theisen 3 3 17:02.60 17:02.60 00:00.00
2 671 Jeff Grzywinski 4 7 17:27.40 34:30.00 00:24.80
3 673 Alex Johnson 16 23 18:42.35 53:12.35 01:39.75
4 683 Nathaniel Theobald 17 40 18:44.50 1:11:56.85 01:41.90
5 675 Dan Harrras 23 63 19:07.55 1:31:04.40 02:04.95
6 685 Joe Way 32 95 19:32.35 1:50:36.75 02:29.75
7 680 Norman Morris 39 134 20:24.60 2:11:01.35 03:22.00

Team - 12 Erie Mason Finish Position - 3

Team Score (places): 64 Team Score (times): 1:31:51.75 Average Time: 18:22.35

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 309 Andy Raymond 7 7 17:44.50 17:44.50 00:00.00
2 299 Josh Adams 8 15 18:01.50 35:46.00 00:17.00
3 302 Chris Heid 10 25 18:13.75 53:59.75 00:29.25
4 300 Aniello Bacarella 19 44 18:54.95 1:12:54.70 01:10.45
5 307 Travis Pagareski 20 64 18:57.05 1:31:51.75 01:12.55
6 311 Brennen Werr 31 95 19:29.80 1:51:21.55 01:45.30
7 301 Austin Greer 36 131 19:57.50 2:11:19.05 02:13.00

Team - 34 Vandercook Lake Finish Position - 4

Team Score (places): 116 Team Score (times): 1:35:17.35 Average Time: 19:03.47

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 813 Sit Buckley 12 5 5 17:29.35 17:29.35 00:00.00
2 814 Joe Caler 11 18 23 18:53.65 36:23.00 01:24.30
3 819 TJ Marriott 10 22 45 19:03.00 55:26.00 01:33.65
4 822 Brandon Whitford 11 34 79 19:41.05 1:15:07.05 02:11.70
5 820 Matt Osborne 10 37 116 20:10.30 1:35:17.35 02:40.95
6 815 Nathan Horton 9 43 159 20:50.00 1:56:07.35 03:20.65

Team - 19 Lutheran Westland Finish Position - 5

Team Score (places): 136 Team Score (times): 1:37:14.40 Average Time: 19:26.88

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 472 Spencer Lyle 2 2 16:57.45 16:57.45 00:00.00
2 473 Joshua Rice 11 13 18:18.60 35:16.05 01:21.15
3 476 Alex Kemp 38 51 20:17.10 55:33.15 03:19.65
4 475 Cameron Banks 41 92 20:27.00 1:16:00.15 03:29.55
5 477 Zechariah Robinson 44 136 21:14.25 1:37:14.40 04:16.80
6 478 Chris Kovacs 57 193 24:15.50 2:01:29.90 07:18.05

Team - 11 Dundee Finish Position - 6

Team Score (places): 140 Team Score (times): 1:38:50.40 Average Time: 19:46.08

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 297 Chris Farr 6 6 17:31.15 17:31.15 00:00.00
2 294 Randy Gee 14 20 18:31.85 36:03.00 01:00.70
3 298 Clinton James 24 44 19:10.90 55:13.90 01:39.75
4 289 Austin Bruck 47 91 21:41.05 1:16:54.95 04:09.90
5 295 Corey Stull 49 140 21:55.45 1:38:50.40 04:24.30
6 296 Derrick Bolster 55 195 23:22.70 2:02:13.10 05:51.55
7 292 Tony Brehmer 56 251 23:38.85 2:25:51.95 06:07.70

Team - 3 Cabrini Monarchs Finish Position - 7

Team Score (places): 182 Team Score (times): 1:40:42.85 Average Time: 20:08.57

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 52 Ernest Thompson 29 29 19:27.40 19:27.40 00:00.00
2 53 Joe Fenton 33 62 19:36.50 39:03.90 00:09.10
3 54 Justin Hairston 35 97 19:52.15 58:56.05 00:24.75
4 55 Jake Lefebvre 40 137 20:24.65 1:19:20.70 00:57.25
5 58 Jeramy Thomason 45 182 21:22.15 1:40:42.85 01:54.75
6 57 Dan Ball 50 232 22:08.00 2:02:50.85 02:40.60
7 56 Joe Latkovic 51 283 22:12.40 2:25:03.25 02:45.00

Team - 14 Flat Rock Rams Finish Position - 8

Team Score (places): 189 Team Score (times): 1:44:59.95 Average Time: 20:59.99

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 363 Kyle Vary 11 15 15 18:38.30 18:38.30 00:00.00
2 361 Steve Upplegger 11 26 41 19:11.50 37:49.80 00:33.20
3 360 Sam Jabara 12 42 83 20:44.25 58:34.05 02:05.95
4 362 Billy Driscoll 11 48 131 21:41.60 1:20:15.65 03:03.30
5 364 Jeff Baker 9 58 189 24:44.30 1:44:59.95 06:06.00

Team - 25 Newport Lutheran South Finish Position - 9

Team Score (places): 206 Team Score (times): 1:45:00.40 Average Time: 21:00.08

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 607 Ethan McBee 25 25 19:11.50 19:11.50 00:00.00
2 609 Jacob Courter 30 55 19:28.15 38:39.65 00:16.65
3 615 Philip Anderson 46 101 21:33.30 1:00:12.95 02:21.80
4 612 Joey Weilnau 52 153 22:12.85 1:22:25.80 03:01.35
5 616 Chris Walsh 53 206 22:34.60 1:45:00.40 03:23.10
6 614 Nathan Schultz 54 260 23:02.00 2:08:02.40 03:50.50




O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade

1 1 93 Anna Naiki 5-Ann Arbor Huron 21:25.35 6:55/M
2 2 98 Amelia DeVries 5-Ann Arbor Huron 21:33.85 6:57/M
3 3 753 Molly Serge 32-Stevenson 21:34.70 6:57/M
4 4 92 Allison Reid 5-Ann Arbor Huron 21:40.60 6:59/M
5 5 729 Katie Capeneka 32-Stevenson 21:45.10 7:01/M
6 (< 5) 567 Jessica Sexton 23-Monroe Trojans 21:48.70 7:02/M
7 6 101 Michaela(Kayla) Palmer 5-Ann Arbor Huron 21:53.65 7:04/M
8 7 104 Victoria Wu 5-Ann Arbor Huron 22:01.80 7:06/M
9 8 835 Kirsten Easton 35-Woodhaven 22:08.20 7:08/M
10 9 96 Ellie Giles 5-Ann Arbor Huron 22:10.20 7:09/M
11 10 163 A Holzman 6-Ann Arbor Pioneer 22:14.60 7:10/M
12 11 95 Erin Smiglewski 5-Ann Arbor Huron 22:20.70 7:12/M
13 12 831 Samantha Michaels 35-Woodhaven 22:38.95 7:18/M
14 13 626 Cherie Gaimes 26-North Farmington 22:40.75 7:19/M
15 (> 7) 100 Maggie Cease 5-Ann Arbor Huron 22:41.50 7:19/M
16 14 747 Kelsey O'Keefe 32-Stevenson 22:46.55 7:21/M
17 (> 7) 99 Cat Garabrant 5-Ann Arbor Huron 22:48.70 7:21/M
18 (> 7) 113 Liz McCubbery 5-Ann Arbor Huron 22:48.70 7:21/M
19 (> 7) 102 Meredith Brown 5-Ann Arbor Huron 22:57.70 7:24/M
20 (> 7) 111 Malica Yalamanchili 5-Ann Arbor Huron 23:03.90 7:26/M
21 15 834 Aundrea Prysock 35-Woodhaven 23:06.65 7:27/M
22 16 162 Elise Huerta 6-Ann Arbor Pioneer 23:11.10 7:29/M
23 17 741 Rachael Lee 32-Stevenson 23:11.25 7:29/M
24 18 832 Robin Moening 35-Woodhaven 23:13.25 7:29/M
25 (< 5) 569 Megan Thornton 23-Monroe Trojans 23:15.25 7:30/M
26 19 732 Rebecca Gidley 32-Stevenson 23:16.75 7:30/M
27 (< 5) 565 Regan Qutro 23-Monroe Trojans 23:20.65 7:32/M
28 (> 7) 109 Naama Rivlin 5-Ann Arbor Huron 23:28.45 7:34/M
29 20 750 Meagan Roberts 32-Stevenson 23:31.20 7:35/M
30 21 736 Samantha Kliman 32-Stevenson 23:32.10 7:35/M
31 22 161 Elena Gonzalez 6-Ann Arbor Pioneer 23:32.20 7:35/M
32 23 630 Rachel Lubin 26-North Farmington 23:32.30 7:35/M
33 (> 7) 103 Roxanne Kieme 5-Ann Arbor Huron 23:36.25 7:37/M
34 (> 7) 97 Rachael Machiele 5-Ann Arbor Huron 23:36.35 7:37/M
35 24 160 Madeline Fetchiet 6-Ann Arbor Pioneer 23:37.25 7:37/M
36 (> 7) 115 Supreet Grewal 5-Ann Arbor Huron 23:45.35 7:40/M
37 (> 7) 114 Mia Kanzawa 5-Ann Arbor Huron 23:46.55 7:40/M
38 (> 7) 733 Katie Glynn 32-Stevenson 23:52.60 7:42/M
39 (> 7) 133 Sue Weidenbach 5-Ann Arbor Huron 23:52.95 7:42/M
40 (> 7) 436 Jenny Bartek 32-Stevenson 23:58.70 7:44/M
41 (> 7) 107 Hattie Majeske 5-Ann Arbor Huron 24:07.30 7:47/M
42 (> 7) 743 Courtney Lewis 32-Stevenson 24:10.00 7:48/M
43 (> 7) 727 Holly Butler 32-Stevenson 24:10.50 7:48/M
44 (> 7) 127 Alexa Lee 5-Ann Arbor Huron 24:12.60 7:48/M
45 (< 5) 848 Kala Isham 36-Wyandotte Roosevelt 24:16.70 7:50/M
46 (> 7) 126 Sussy Pan 5-Ann Arbor Huron 24:22.25 7:52/M
47 (> 7) 108 Aerie Em 5-Ann Arbor Huron 24:23.40 7:52/M
48 (< 5) 849 Shelby Loselle 36-Wyandotte Roosevelt 24:29.30 7:54/M
49 (> 7) 754 Meagan Stauffer 32-Stevenson 24:31.90 7:55/M
50 25 158 Dominque Corley 6-Ann Arbor Pioneer 24:40.00 7:57/M
51 26 633 Chelsea Hoedl 26-North Farmington 24:44.10 7:59/M
52 (> 7) 112 Allyson Hofman 5-Ann Arbor Huron 24:46.90 7:59/M
53 (< 5) 722 Sarah Doute 31-Southgate Anderson Titans 24:51.25 8:01/M
54 (> 7) 120 Abby Pianelli 5-Ann Arbor Huron 24:55.25 8:02/M
55 27 833 Idali Sancen 35-Woodhaven 24:57.65 8:03/M
56 (> 7) 121 Michelle Lin 5-Ann Arbor Huron 25:01.35 8:04/M
57 (> 7) 756 Katie Vidler 32-Stevenson 25:11.00 8:07/M
58 (> 7) 135 Amrisha Prakash 5-Ann Arbor Huron 25:11.05 8:07/M
59 (> 7) 136 Amy Mangum 5-Ann Arbor Huron 25:12.40 8:08/M
60 28 836 Val Gonzalez 35-Woodhaven 25:13.35 8:08/M
61 29 631 Neena Philips 26-North Farmington 25:17.05 8:09/M
62 (> 7) 749 Lauren Rechke 32-Stevenson 25:22.25 8:11/M
63 (< 5) 558 Natalie Johnson 23-Monroe Trojans 25:22.90 8:11/M
64 (> 7) 117 Lisa Ni 5-Ann Arbor Huron 25:25.35 8:12/M
65 30 639 Charlotte Wei 26-North Farmington 25:45.10 8:18/M
66 (> 7) 119 Sonia Phillips 5-Ann Arbor Huron 26:06.80 8:25/M
67 (> 7) 744 Meyassa Mansour 32-Stevenson 26:15.55 8:28/M
68 31 634 Katie Dennis 26-North Farmington 26:41.60 8:36/M
69 (> 7) 116 Allie Czubko 5-Ann Arbor Huron 26:44.05 8:37/M
70 (< 5) 850 Emily Kreuger 36-Wyandotte Roosevelt 26:45.90 8:38/M
71 (> 7) 118 Elise Machiele 5-Ann Arbor Huron 26:46.95 8:38/M
72 (> 7) 143 Laura Wu 5-Ann Arbor Huron 26:50.15 8:39/M
73 (> 7) 148 Monica Cleary 5-Ann Arbor Huron 26:54.10 8:41/M
74 (> 7) 755 Kristine Vaclavek 32-Stevenson 27:02.70 8:43/M
75 (> 7) 139 Beixi Li 5-Ann Arbor Huron 27:18.30 8:48/M
76 32 636 Tory Martinez 26-North Farmington 27:38.00 8:55/M
77 (> 7) 125 Ran Ji 5-Ann Arbor Huron 27:47.40 8:58/M
78 (> 7) 632 Kelsey Stern 26-North Farmington 27:47.75 8:58/M
79 (> 7) 146 Michele Jobst 5-Ann Arbor Huron 27:58.95 9:01/M
80 (> 7) 638 Samitha Sudhaker 26-North Farmington 28:12.05 9:06/M
81 33 167 Karly Norment 6-Ann Arbor Pioneer 28:23.40 9:09/M
82 (< 5) 175 Jessica Haggit 7-Belleville 28:24.00 9:10/M 9
83 (> 7) 129 Roxane Bessis 5-Ann Arbor Huron 28:31.10 9:12/M
84 (> 7) 123 Elspeth Hayden 5-Ann Arbor Huron 28:56.55 9:20/M
85 (> 7) 124 Connie Truong 5-Ann Arbor Huron 28:57.70 9:20/M
86 (> 7) 142 Kate McCall 5-Ann Arbor Huron 29:14.15 9:26/M
87 (> 7) 635 Paige Johnston 26-North Farmington 29:55.75 9:39/M
88 (< 5) 423 Allison Cupp 17-Lincoln High School 30:10.50 9:44/M
89 (< 5) 889 Ashley Kussaba 7-Belleville 30:43.40 9:55/M 10
90 (> 7) 742 Alim Leung 32-Stevenson 31:23.45 10:07/M
91 (> 7) 130 Colleen Sain 5-Ann Arbor Huron 31:34.25 10:11/M
92 (> 7) 138 Bailey Yi 5-Ann Arbor Huron 32:09.15 10:22/M
93 (> 7) 147 Beth Anderson 5-Ann Arbor Huron 33:23.00 10:46/M 11
94 34 837 Tyler Speigel 35-Woodhaven 35:59.30 11:36/M
95 (> 7) 737 Shannon Koggleman 32-Stevenson 36:15.25 11:42/M






O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade

1 1 516 Kelly Bowman 21-Milan 21:24.05 6:54/M
2 2 787 Annie Dunn 33-Tecumseh Indians 21:34.40 6:57/M
3 3 231 Cassie Coffman 9-Chelsea 22:05.95 7:07/M 12
4 (< 5) 555 Samantha Zajac 22-Monroe Jefferson 22:13.65 7:10/M
5 4 521 Taylor Lewis 21-Milan 22:29.20 7:15/M
6 5 245 Jenny Squires 9-Chelsea 23:01.05 7:25/M 11
7 6 517 Aaris Gruber 21-Milan 23:10.15 7:28/M
8 7 526 Katie Stoddard 21-Milan 23:13.35 7:29/M
9 8 525 Meg Sinclair 21-Milan 23:17.50 7:31/M
10 9 230 Stephanie Becker 9-Chelsea 23:22.90 7:32/M 11
11 10 790 Katelyn Staelgrave 33-Tecumseh Indians 23:25.10 7:33/M
12 11 783 Sam Harrison 33-Tecumseh Indians 23:39.85 7:38/M
13 12 798 Victoria Vayo 33-Tecumseh Indians 23:47.15 7:40/M
14 13 236 Lauren Johnson 9-Chelsea 23:48.45 7:41/M 11
15 14 781 Chelsea Harvey 33-Tecumseh Indians 24:16.40 7:50/M
16 15 797 Danielle Prill 33-Tecumseh Indians 24:22.35 7:52/M
17 (< 5) 545 Kim Haliburda 22-Monroe Jefferson 24:32.55 7:55/M
18 (< 5) 84 Jessie Pettit 4-Allen Park Jaguars 24:35.25 7:56/M
19 (< 5) 81 Casey Waun 4-Allen Park Jaguars 24:42.70 7:58/M
20 16 241 Katy Martin 9-Chelsea 24:45.90 7:59/M 12
21 17 791 Shaina Warner 33-Tecumseh Indians 25:43.85 8:18/M
22 18 344 Natalya Bukauyn 13-Framington Harrison 25:52.30 8:21/M
23 (> 7) 782 Casey Harvey 33-Tecumseh Indians 26:23.45 8:31/M
24 19 200 Katie Pendergas 8-Carlson 26:46.50 8:38/M
25 (< 5) 494 Samatha Farquhar 20-Marysville 27:00.20 8:43/M
26 20 235 Kelly Hutcheon 9-Chelsea 27:02.05 8:43/M 11
27 21 228 Emma Argiroff 9-Chelsea 27:07.05 8:45/M 9
28 (< 5) 548 Lisa Hughes 22-Monroe Jefferson 27:23.15 8:50/M
29 22 201 Kristie Porada 8-Carlson 27:28.35 8:52/M
30 23 349 Latoya Cotton 13-Framington Harrison 27:40.80 8:55/M
31 (> 7) 788 Melanie Estes 33-Tecumseh Indians 28:03.85 9:03/M
32 24 199 Samantha Moyer 8-Carlson 28:06.85 9:04/M
33 25 198 Karrah Molnar 8-Carlson 28:42.35 9:15/M
34 26 189 Monica Demyan 8-Carlson 28:42.55 9:15/M
35 27 206 Jessica Torok 8-Carlson 28:46.05 9:17/M
36 28 203 Emily Rosenthal 8-Carlson 28:52.25 9:19/M
37 (> 7) 191 Rachel Herzog 8-Carlson 29:14.65 9:26/M
38 (> 7) 800 Valerie Wimple 33-Tecumseh Indians 29:55.15 9:39/M
39 29 350 McKenzie Garlow 13-Framington Harrison 30:20.10 9:47/M
40 30 354 Katie Macdonald 13-Framington Harrison 30:43.40 9:55/M
41 31 345 Tanya Bukauyn 13-Framington Harrison 30:59.55 10:00/M
42 (< 5) 83 Abby Waynick 4-Allen Park Jaguars 31:41.05 10:13/M
43 (> 7) 785 Nicole Gozdor 33-Tecumseh Indians 32:16.60 10:25/M
44 (< 5) 82 Hailey Macormack 4-Allen Park Jaguars 32:49.15 10:35/M
45 (> 7) 786 Bailey Dunn 33-Tecumseh Indians 33:21.90 10:45/M
46 (< 5) 550 Olivia Naveaux 22-Monroe Jefferson 36:26.70 11:45/M





O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade

1 (< 5) 399 Katelyn Boulton 16-Ida High School 23:24.15 7:33/M
2 1 705 Rachel Yales 30-SMCC/Kestrels 23:26.15 7:34/M
3 2 319 Ashley Wonser 12-Erie Mason 23:56.30 7:43/M 11
4 3 314 Christa Barnes 12-Erie Mason 24:01.60 7:45/M 12
5 4 696 Ashley Donham 30-SMCC/Kestrels 24:09.40 7:47/M
6 5 327 Casey Raymond 12-Erie Mason 24:16.55 7:50/M 9
7 6 695 Lauren Burkey 30-SMCC/Kestrels 25:12.45 8:08/M
8 7 701 Rebecca Kapolnek 30-SMCC/Kestrels 25:41.65 8:17/M
9 8 879 Ronja Herold 38-Riverview Gabriel Richard 25:44.35 8:18/M
10 9 700 Meghan Kane 30-SMCC/Kestrels 25:54.45 8:21/M
11 10 326 Crystal German 12-Erie Mason 26:32.55 8:34/M 9
12 11 318 Olivia Killion 12-Erie Mason 26:39.60 8:36/M 11
13 12 324 Meagan Wisniewski 12-Erie Mason 26:40.70 8:36/M 10
14 13 882 Kara O'Connor 38-Riverview Gabriel Richard 26:42.90 8:37/M
15 14 702 Cara Laginess 30-SMCC/Kestrels 27:14.20 8:47/M
16 15 876 Anne Marie Dolan 38-Riverview Gabriel Richard 27:18.55 8:48/M
17 16 322 Julie Mazur 12-Erie Mason 27:20.95 8:49/M 10
18 (< 5) 809 Chelsea Jackson 34-Vandercook Lake 27:45.75 8:57/M
19 (< 5) 49 Paula Redwine 3-Cabrini Monarchs 27:48.90 8:58/M
20 17 871 Paolina Barker 38-Riverview Gabriel Richard 27:49.80 8:58/M
21 (< 5) 401 Kelsey Gere 16-Ida High School 28:08.70 9:05/M
22 18 704 Ally Williams 30-SMCC/Kestrels 28:21.85 9:09/M
23 (< 5) 50 Nicole Benso 3-Cabrini Monarchs 28:47.45 9:17/M
24 19 883 Melanie Vargo 38-Riverview Gabriel Richard 29:44.00 9:35/M
25 20 881 Sarah Juday 38-Riverview Gabriel Richard 29:56.60 9:39/M
26 21 872 katie Bradley 38-Riverview Gabriel Richard 30:21.45 9:47/M
27 (> 7) 697 Angelina Eby 30-SMCC/Kestrels 30:42.75 9:54/M
28 (> 7) 698 Michaela Eby 30-SMCC/Kestrels 30:50.15 9:57/M
29 (> 7) 694 Cassy Barlow 30-SMCC/Kestrels 30:51.45 9:57/M






O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade

1 1 949 Caleb Kline 5-Ann Arbor Huron 17:26.16 5:37/M
2 2 663 Mike Charara 28-Salem 17:44.41 5:43/M
3 3 665 Alex Lang 28-Salem 18:04.46 5:50/M
4 4 668 Jimmy Daniels 28-Salem 18:07.36 5:51/M
5 5 666 Jared Jones 28-Salem 18:10.76 5:52/M
6 6 932 Neal Gerlach 28-Salem 18:13.76 5:53/M 11
7 7 440 Jordan Burger 18-Livonia Stevenson 18:15.91 5:53/M 11
8 8 856 Andy Vandierendonck 36-Wyandotte Roosevelt 18:20.21 5:55/M
9 9 587 Brett Rossio 23-Monroe Trojans 18:26.71 5:57/M
10 10 582 David Nichols 23-Monroe Trojans 18:31.76 5:58/M
11 11 869 David Benoist 36-Wyandotte Roosevelt 18:32.16 5:59/M
12 12 858 Josh Ellison 36-Wyandotte Roosevelt 18:38.91 6:01/M
13 13 464 Eric Plisko 18-Livonia Stevenson 18:41.46 6:02/M 11
14 14 951 Ben Lougheed 5-Ann Arbor Huron 18:46.31 6:03/M
15 15 470 Joe Urso 18-Livonia Stevenson 18:46.41 6:03/M 9
16 16 460 Andrew Longhi 18-Livonia Stevenson 18:50.21 6:05/M 9
17 17 930 Robert Cowing 28-Salem 18:54.41 6:06/M 10
18 18 584 Chris Peruski 23-Monroe Trojans 18:55.01 6:06/M
19 19 581 James Love 23-Monroe Trojans 18:58.11 6:07/M
20 20 578 Alexander Lehr 23-Monroe Trojans 19:02.31 6:08/M
21 21 937 Robert Mancuso 28-Salem 19:03.66 6:09/M 12
22 22 590 Jacob Waltz 23-Monroe Trojans 19:08.21 6:10/M
23 23 952 Rahul Mehta 5-Ann Arbor Huron 19:15.71 6:13/M
24 24 959 Ben Thomson 5-Ann Arbor Huron 19:19.06 6:14/M
25 25 573 Kyle Davison 23-Monroe Trojans 19:20.01 6:14/M
26 26 948 Akshay Jetli 5-Ann Arbor Huron 19:20.66 6:14/M
27 27 859 Nate Tarrow 36-Wyandotte Roosevelt 19:21.31 6:15/M
28 28 444 Ethan Collins 18-Livonia Stevenson 19:21.61 6:15/M 10
29 (> 7) 933 Michael Giles 28-Salem 19:23.66 6:15/M 12
30 29 956 Ben Royce 5-Ann Arbor Huron 19:24.06 6:15/M
31 30 450 Travis Gosselin 18-Livonia Stevenson 19:25.76 6:16/M 10
32 31 461 Nick Marzec 18-Livonia Stevenson 19:36.41 6:19/M 10
33 (> 7) 942 Matthew Rowley 28-Salem 19:40.16 6:21/M 11
34 32 864 Kyle Vellmure 36-Wyandotte Roosevelt 19:40.41 6:21/M
35 33 945 Evan Gray 5-Ann Arbor Huron 19:41.01 6:21/M
36 (< 5) 896 Phil Johnston 26-North Farmington 19:43.51 6:22/M 11
37 (> 7) 447 John Falkowski 18-Livonia Stevenson 19:58.41 6:26/M 9
38 (> 7) 957 Nick Royce 5-Ann Arbor Huron 19:59.41 6:27/M
39 (> 7) 960 Mark Vanderroest 5-Ann Arbor Huron 20:09.51 6:30/M
40 (> 7) 443 Brandon Cicala 18-Livonia Stevenson 20:12.36 6:31/M 9
41 (> 7) 941 Mayur Patel 28-Salem 20:16.61 6:32/M 12
42 (> 7) 963 Frank Zhu 5-Ann Arbor Huron 20:26.36 6:35/M
43 (> 7) 574 Nathan Degner 23-Monroe Trojans 20:27.01 6:36/M
44 (> 7) 947 Dan Jahanian 5-Ann Arbor Huron 20:29.21 6:36/M
45 (> 7) 954 Jim Miller 5-Ann Arbor Huron 20:32.76 6:37/M
46 (> 7) 442 Adam Chludzinski 18-Livonia Stevenson 20:42.56 6:41/M 9
47 34 867 Zach Perez 36-Wyandotte Roosevelt 20:50.51 6:43/M
48 (> 7) 944 Rob Blom 5-Ann Arbor Huron 20:51.16 6:44/M
49 (> 7) 938 Andrew Milad 28-Salem 20:54.96 6:45/M 9
50 (> 7) 437 Collin Andridge 18-Livonia Stevenson 20:59.71 6:46/M 10
51 (> 7) 962 Doug Williams 5-Ann Arbor Huron 21:00.96 6:46/M
52 35 863 Taylor Kok 36-Wyandotte Roosevelt 21:02.81 6:47/M
53 (> 7) 445 Daniel Costa 18-Livonia Stevenson 21:03.51 6:47/M 12
54 (< 5) 898 Chris Paul 26-North Farmington 21:05.36 6:48/M 12
55 (> 7) 860 Julian Sanchex 36-Wyandotte Roosevelt 21:14.86 6:51/M
56 (> 7) 439 Tyler Bumpus 18-Livonia Stevenson 21:18.86 6:52/M 10
57 (> 7) 462 Harkaran Nehal 18-Livonia Stevenson 21:21.36 6:53/M 12
58 (> 7) 466 Alex Schmeling 18-Livonia Stevenson 21:24.01 6:54/M 12
59 (> 7) 943 Samuel Sonnega 28-Salem 21:24.61 6:54/M 10
60 (< 5) 434 Jacob Sell 17-Lincoln High School 21:26.06 6:55/M
61 (> 7) 441 Brian Cari 18-Livonia Stevenson 21:28.66 6:55/M 11
62 (> 7) 936 Mark Kemp 28-Salem 21:31.61 6:56/M 10
63 (< 5) 426 Matt Galowic 17-Lincoln High School 21:46.81 7:01/M
64 (> 7) 934 David Gubry 28-Salem 21:47.71 7:02/M 11
65 (< 5) 435 Emil Walters 17-Lincoln High School 21:54.36 7:04/M
66 (> 7) 868 Justin Douglas 36-Wyandotte Roosevelt 22:01.21 7:06/M
67 (> 7) 571 Scott Anteau 23-Monroe Trojans 22:19.41 7:12/M
68 (> 7) 939 Joseph Mohan 28-Salem 22:19.61 7:12/M 11
69 (> 7) 866 Mitch Sadowski 36-Wyandotte Roosevelt 22:21.96 7:13/M
70 (> 7) 455 Jeffrey Kaman 18-Livonia Stevenson 22:27.66 7:15/M 9
71 (> 7) 946 Ryan Hotchkiss 5-Ann Arbor Huron 22:29.11 7:15/M
72 (> 7) 958 Michael Sauage 5-Ann Arbor Huron 22:32.11 7:16/M
73 (< 5) 899 Jordan Russell 26-North Farmington 22:36.56 7:17/M 9
74 (> 7) 953 Brett Miller 5-Ann Arbor Huron 22:38.21 7:18/M
75 (> 7) 935 Claran Haller 28-Salem 22:51.81 7:22/M 9
76 (> 7) 463 Michael O'Keefe 18-Livonia Stevenson 22:56.86 7:24/M 9
77 (< 5) 184 Don Torres 7-Belleville 23:17.26 7:31/M 11
78 (> 7) 931 Kirtan Desai 28-Salem 23:24.06 7:33/M 9
79 (> 7) 446 Jeremy Dochenetz 18-Livonia Stevenson 23:27.31 7:34/M 10
80 (< 5) 428 Ryan Johnson 17-Lincoln High School 23:30.56 7:35/M
81 (> 7) 583 James Perez 23-Monroe Trojans 24:02.26 7:45/M
82 (> 7) 908 Steven Siemieniak 18-Livonia Stevenson 24:56.51 8:03/M 9
83 (> 7) 950 Jeong-Woo Lee 5-Ann Arbor Huron 24:57.11 8:03/M
84 (> 7) 955 Alex Pratt 5-Ann Arbor Huron 25:05.26 8:05/M
85 (> 7) 940 Joshua Nosewicz 28-Salem 26:39.66 8:36/M 12
86 (> 7) 585 Michael Peruski 23-Monroe Trojans 30:09.01 9:44/M
87 (> 7) 469 Cameron Sumner 18-Livonia Stevenson 30:48.86 9:56/M 9
88 (< 5) 186 Anton Dillard 7-Belleville 31:20.81 10:06/M 12






O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade

1 1 336 Jalen Graves 13-Framington Harrison 18:19.91 5:55/M
2 2 259 Dominic Conybeare 9-Chelsea 18:28.61 5:57/M
3 3 907 Brian Moore 39-Devine Child 18:40.91 6:01/M
4 4 910 Keith Keeley 39-Devine Child 18:45.86 6:03/M
5 5 757 Calvin Heim 33-Tecumseh Indians 18:55.41 6:06/M
6 6 759 Jordan Nelson 33-Tecumseh Indians 18:59.31 6:07/M
7 7 912 Mike Grysko 39-Devine Child 19:02.01 6:08/M
8 8 926 Gabe Arroyo 39-Devine Child 19:18.21 6:14/M
9 9 247 Dan Case 9-Chelsea 19:21.11 6:15/M
10 10 909 Jake Grabaski 39-Devine Child 19:33.21 6:18/M
11 11 922 Steve Delaney 39-Devine Child 19:57.21 6:26/M
12 12 916 John Leitz 39-Devine Child 20:02.61 6:28/M
13 (> 7) 911 Andrew Rauh 39-Devine Child 20:03.66 6:28/M
14 13 256 Aaron Deaton 9-Chelsea 20:10.11 6:30/M
15 (> 7) 921 Peter Brewls 39-Devine Child 20:11.86 6:31/M
16 (> 7) 923 Paul Cousi 39-Devine Child 20:11.91 6:31/M
17 14 507 David Squires 20-Marysville 20:13.26 6:31/M
18 15 390 Conner Singelyn 15-Grosse Ile 20:20.91 6:34/M 11
19 16 12 Ben Kirk 1-Adrian 20:24.91 6:35/M 11
20 17 766 Derek Borsvold 33-Tecumseh Indians 20:27.41 6:36/M
21 18 506 James Balwinski 20-Marysville 20:47.36 6:42/M
22 (> 7) 917 Jim Fitzgerald 39-Devine Child 20:52.61 6:44/M
23 19 649 Ryan Volgi 27-Riverview Pirates 20:55.01 6:45/M
24 20 383 Bryan Carey 15-Grosse Ile 20:55.06 6:45/M 11
25 21 209 Joshua Chuba 8-Carlson 21:03.61 6:47/M
26 22 770 Jacob Kelley 33-Tecumseh Indians 21:09.11 6:49/M
27 23 771 Ben Robertson 33-Tecumseh Indians 21:10.31 6:50/M
28 24 264 Josh Hovarter 9-Chelsea 21:11.61 6:50/M
29 (> 7) 924 Mark Nagorea 39-Devine Child 21:14.31 6:51/M
30 (> 7) 920 Aaron Fryer 39-Devine Child 21:15.26 6:51/M
31 25 265 Jack Hermann 9-Chelsea 21:20.46 6:53/M
32 26 642 Nick Jaros 27-Riverview Pirates 21:24.21 6:54/M
33 27 215 Ryan Hilbrecht 8-Carlson 21:25.21 6:55/M
34 28 339 Kevin Lapinski 13-Framington Harrison 21:25.61 6:55/M
35 29 772 Daniel Burchett 33-Tecumseh Indians 21:26.11 6:55/M
36 (> 7) 919 Maurldo Sepytman 39-Devine Child 21:35.66 6:58/M
37 30 220 Schuyler Machcinski 8-Carlson 21:35.76 6:58/M
38 31 768 Chris Berges 33-Tecumseh Indians 21:40.51 6:59/M
39 32 644 Sean Kirkwood 27-Riverview Pirates 21:43.61 7:00/M
40 33 382 Zachary Arp-Barnett 15-Grosse Ile 21:49.36 7:02/M 10
41 34 262 Sean Owsley 9-Chelsea 21:58.11 7:05/M
42 35 260 Josh Golec 9-Chelsea 21:59.86 7:05/M
43 (> 7) 918 John Seputman 39-Devine Child 22:05.11 7:07/M
44 36 222 Sean Porter 8-Carlson 22:06.56 7:08/M
45 (> 7) 773 Alden Eubanks 33-Tecumseh Indians 22:08.06 7:08/M
46 37 508 Alex Stamm 20-Marysville 22:09.26 7:09/M
47 38 217 Travis Kohn 8-Carlson 22:12.16 7:10/M
48 (> 7) 925 Eric Collins 39-Devine Child 22:13.31 7:10/M
49 (> 7) 769 Andy Ruch 33-Tecumseh Indians 22:21.51 7:13/M
50 39 886 Jakub Fodor 15-Grosse Ile 22:21.76 7:13/M 9
51 40 334 Mike Drakos 13-Framington Harrison 22:29.76 7:15/M
52 41 341 Hadear Mikho 13-Framington Harrison 22:34.36 7:17/M
53 (< 5) 78 Mitch Kazmarek 4-Allen Park Jaguars 22:35.51 7:17/M
54 (> 7) 767 Andrew Malmquist 33-Tecumseh Indians 22:43.51 7:20/M
55 42 15 Joe Suydam 1-Adrian 22:52.31 7:23/M 9
56 43 650 Derrick Volgi 27-Riverview Pirates 23:03.91 7:26/M
57 44 343 Gabe Unick 13-Framington Harrison 23:04.36 7:26/M
58 45 16 Saun Musick 1-Adrian 23:05.11 7:27/M 9
59 (> 7) 776 Austin Olano 33-Tecumseh Indians 23:11.26 7:29/M
60 (> 7) 927 Ashraof Abdourka 39-Devine Child 23:31.21 7:35/M
61 46 509 Chris Hischke 20-Marysville 23:42.31 7:39/M
62 (< 5) 77 Ryan Szalai 4-Allen Park Jaguars 23:43.21 7:39/M
63 47 510 Kyle Farquhar 20-Marysville 24:10.91 7:48/M
64 48 887 Jacob Tilk 15-Grosse Ile 24:17.06 7:50/M 9
65 (> 7) 929 John White 39-Devine Child 24:25.06 7:53/M
66 (> 7) 928 Peter Stone 39-Devine Child 24:36.76 7:56/M
67 49 223 Josiah Soncrant 8-Carlson 24:40.21 7:57/M
68 (> 7) 778 Gene Waynick 33-Tecumseh Indians 25:02.66 8:05/M
69 (> 7) 913 Cameron Bank 39-Devine Child 25:02.81 8:05/M
70 50 10 Matt Schwartz 1-Adrian 25:03.46 8:05/M 11
71 51 14 Matt Escobedo 1-Adrian 25:06.66 8:06/M 10
72 52 8 Chris Quinlan 1-Adrian 25:24.16 8:12/M 12
73 53 651 Kenny Wasilewski 27-Riverview Pirates 25:32.26 8:14/M
74 54 208 Jacob Bourassa 8-Carlson 25:36.91 8:15/M
75 55 888 Blake Cummins 15-Grosse Ile 25:38.46 8:16/M 9
76 (> 7) 218 Travis LaBeau 8-Carlson 25:49.21 8:20/M
77 (< 5) 602 Brandon Mohammed 24-New Boston Huron 26:47.26 8:38/M
78 (> 7) 226 Robert Worthy 8-Carlson 26:52.56 8:40/M
79 (> 7) 207 Joshua Anderson 8-Carlson 27:08.26 8:45/M
80 (> 7) 224 Benjamin Urbanowski 8-Carlson 28:21.66 9:09/M
81 (> 7) 914 Brian Henry 39-Devine Child 30:08.91 9:43/M
82 (> 7) 915 Mark Malkowski 39-Devine Child 34:57.81 11:16/M






O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade

1 (< 5) 409 Doug Hulbert 16-Ida High School 19:48.91 6:23/M
2 (< 5) 410 Tyler Hulbert 16-Ida High School 19:48.96 6:23/M
3 (< 5) 411 Blair Tuller 16-Ida High School 19:52.76 6:25/M
4 1 678 Matt Burkey 29-SMCC/Falcons 20:11.46 6:31/M
5 (< 5) 306 Drew Lonsway 12-Erie Mason 20:22.46 6:34/M
6 (< 5) 305 Derek Jacobs 12-Erie Mason 20:34.26 6:38/M
7 2 682 Dan Smith 29-SMCC/Falcons 20:57.31 6:45/M
8 3 686 John Young 29-SMCC/Falcons 21:02.16 6:47/M
9 4 679 Mike Laskey 29-SMCC/Falcons 21:34.76 6:57/M
10 (< 5) 308 Jordan Petro 12-Erie Mason 21:59.86 7:05/M
11 (< 5) 60 Collin English 3-Cabrini Monarchs 22:54.96 7:23/M
12 (< 5) 59 Justin Mason 3-Cabrini Monarchs 22:57.96 7:24/M
13 5 684 Eric Vandenberghe 29-SMCC/Falcons 23:03.16 7:26/M
14 (< 5) 817 Chad Marriott 34-Vandercook Lake 23:10.36 7:28/M 9
15 (< 5) 412 Joey Oberski 16-Ida High School 23:22.16 7:32/M
16 (< 5) 816 Joshua Tamar 34-Vandercook Lake 23:41.41 7:38/M 11
17 (< 5) 821 Tyler Ruhl 34-Vandercook Lake 24:55.01 8:02/M 9
18 (< 5) 291 Louden Misiak 11-Dundee 25:10.61 8:07/M
19 (< 5) 61 Vince Lindemann 3-Cabrini Monarchs 25:31.46 8:14/M
20 6 676 Josh Auer 29-SMCC/Falcons 26:29.36 8:33/M
21 (< 5) 290 Tyler Schwisow 11-Dundee 27:15.01 8:47/M
22 7 681 Jeffery Satterfield 29-SMCC/Falcons 28:07.96 9:04/M