St John Applefest Races

back to results

Sep. 15, 2007

St John Applefest Races
Fenton,MI
Provided by Gault Race MGMT


Page 1
OVERALL RESULTS FOR ST JOHN APPLEFEST ONE MILE RUN/WALK
SATURDAY, SEPTEMBER 15, 2007

Place No. Name Town Ag S Time
===== ===== ========================== ============== == = =======
1 1317 Garrett Procunier Fenton 13 M 5:49
2 1344 Chase Marcola Fenton 13 M 6:40
3 1400 Bradley Wilson Flushing 12 M 6:41
4 1334 Elizabeth Cowger Fenton 11 F 6:47
5 1336 Dominic Dimambro Fenton 8 M 6:56
6 1371 Connor Davidson Fenton 12 M 6:58
7 1398 Travis Morris Fenton 9 M 6:59
8 1339 Adam Fulton Fenton 11 M 7:00
9 1399 Drew Corcoran Fenton 2 M 7:12
10 1383 Sean Heslip Howell 13 M 7:13
11 1444 Michail Humanic Fenton 39 M 7:26
12 1320 Anna Hense Fenton 10 F 7:31
13 1319 Matthew Hense Fenton 8 M 7:33
14 1340 Alex Fulton Fenton 11 M 7:38
15 1309 Chelsea McQuarters Fenton 14 F 7:41
16 1393 Claire Beckett Haslett 10 F 7:44
17 1363 Kailee Corcoran Linden 10 F 7:45
18 1318 Dustin Schultz Linden 18 M 7:48
19 1364 Griffin Liebich Fenton 13 M 7:48
20 1360 Marykate Dudek Holly 10 F 7:49
21 1401 Madalynn Morris Fenton 11 F 7:55
22 1361 Tyler Corcoran Linden 15 M 7:56
23 1365 Michelle Bade Fenton 10 F 7:57
24 1314 Kyle Kotula Swartz Creek 10 M 8:05
25 1338 Tatum Foster Fenton 8 M 8:06
26 1310 Chase Raymond Fenton 9 M 8:07
27 1354 Cameron Young Birch Run 8 M 8:09
28 1337 Erich Drumm Fenton 11 M 8:09
29 1356 John Barger Burton 12 M 8:10
30 1358 Alexis Gundry Fenton 9 F 8:13
31 1391 Lauren Kurncz Fenton 14 F 8:14
32 1384 Peter Heslip Howell 10 M 8:15
33 1379 Brenner Bleicher Fenton 8 F 8:25
34 1377 Brenna Hatch Fenton 9 F 8:25
35 1332 Brockton Cook Birch Run 6 M 8:28
36 1373 Leah Lynch Fenton 9 F 8:31
37 1390 Colette Swanson Fenton 8 F 8:33
38 1346 Jim Meldrum Fenton 34 M 8:34
39 1347 McKenzie Meldrum Fenton 9 F 8:34
40 1357 Ryan Liwak Fenton 13 M 8:39
41 1330 Abigail Callard Fenton 10 F 8:39
42 1381 Brianna Costigan Fenton 9 F 8:40
43 1315 Luke Herdman Fenton 13 M 8:43
44 1323 Lucas Finton Grand Blanc 7 M 8:43
45 1386 Jessica Scott Swartz Creek 13 F 8:53
46 1342 Nicklas Koan Linden 7 M 8:53
47 1392 Kaitlyn Kurncz Fenton 8 F 8:54
48 1388 Victoria Stachowski Waterford 9 F 8:54
49 1382 Sarah Settimo Linden 46 F 8:55
50 1313 Alyssa Tomczak Fenton 9 F 8:58
9/15/2007 2:37PM



Page 2
OVERALL RESULTS FOR ST JOHN APPLEFEST ONE MILE RUN/WALK
SATURDAY, SEPTEMBER 15, 2007

Place No. Name Town Ag S Time
===== ===== ========================== ============== == = =======
51 1376 Ryan Johnston Linden 8 M 9:00
52 1328 Nick Pisoni Linden 8 M 9:01
53 1327 Amy Pisoni Linden 38 F 9:04
54 1387 James Stachowski Waterford 7 M 9:10
55 1341 Hunter Kenrick Linden 9 M 9:11
56 1362 Justin Corcoran Linden 8 M 9:11
57 1321 Emma Flannery Fenton 9 F 9:15
58 1343 Nina Lombardi Fenton 9 F 9:17
59 1396 Cassidy Curtis Fenton 9 F 9:20
60 1397 Chloe Liebich Fenton 8 F 9:23
61 1395 Samantha Maizland Linden 10 F 9:24
62 1350 Tj Stachowski Lachine 6 M 9:29
63 1374 Mark Vuillemot Fenton 10 M 9:32
64 1375 Kelsey Vuillemot Fenton 14 F 9:32
65 1335 Joseph Crawford Ann Arbor 27 M 9:44
66 1311 Lauren Johnson Linden 9 F 9:44
67 1312 Dan Johnson Linden 42 M 9:45
68 1329 Andrew Wallace Fenton 6 M 9:46
69 1369 Rudy Ebert Fenton 7 M 9:50
70 1368 Rick Ebert Fenton 37 M 9:52
71 1389 Darla Swanson Fenton 6 F 9:57
72 1304 Alaina Skellett Flint 8 F 10:03
73 1301 Maxim Logan Highland 10 M 10:11
74 1307 Luke Lynch Fenton 7 M 10:20
75 1359 Melody Draeger Fenton 10 F 10:23
76 1394 Gabe Horton Fenton 6 M 10:29
77 1305 Jarrett Broecker Fenton 9 M 10:30
78 1355 Cassie Young Birch Run 9 F 10:42
79 1333 Matalynn Cook Birch Run 8 F 10:43
80 1331 Victoria Callard Fenton 7 F 10:49
81 1306 Zachary Hermanson Fenton 10 M 10:52
82 1370 Andrea Dasky Fenton 10 F 10:59
83 1366 Benjamin Kehoe Fenton 6 M 11:05
84 1349 Leila Stachowski Lachine 12 F 11:12
85 1372 Lisa Kehoe Grand Blanc 26 F 11:13
86 1348 Caila Ryan Fenton 11 F 11:42
87 1308 Hannah Hardimon Linden 10 F 11:51
88 1324 Michelle Finton Grand Blanc 34 F 12:15
89 1322 MacKenzie Finton Grand Blanc 6 M 12:15
90 1380 Colin Farmer Linden 10 M 12:53
91 1302 Jack Anderson Grand Blanc 5 M 12:55
92 1351 Emily Walter Grand Blanc 5 F 13:06
93 1352 Erin Walter Grand Blanc 7 F 13:07
94 1385 Shannon McCarthy Fenton 13 F 13:14
95 1353 Kate Walter Grand Blanc 3 F 13:24
96 1303 Samuel Anderson Grand Blanc 3 M 15:16
9/15/2007 2:37PM





AGE-GROUP RESULTS
2007 ST JOHN APPLEFEST 10K RUN RESULTS
SATURDAY, SEPTEMBER 15, 2007


MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 229 Jason Jaloszynski Clio 29 32:55 5:18

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 239 Lisa Veneziano Fenton 42 37:21 6:01

MALE MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 172 Gary Brimmer Enton 42 35:01 5:39

FEMALE MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 175 Yoshiko Tischler Novi 40 44:23 7:09

MALE AGE GROUP: 1 - 13
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 129 Anthony Griffin Fenton 11 55:09 8:53

FEMALE AGE GROUP: 1 - 13
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 240 Olivia Swanson Fenton 11 1:00:03 9:40

MALE AGE GROUP: 14 - 18
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 133 Caleb Justice Fenton 18 45:52 7:23
2 128 Chris Griffin Otisville 17 49:54 8:02

FEMALE AGE GROUP: 14 - 18
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 65 Kelsey Bragg Fenton 17 49:04 7:54

MALE AGE GROUP: 19 - 24
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 224 David Deng Linden 19 39:33 6:22
2 159 Jesse Nebus Fenton 20 42:45 6:53
3 4 Daniel Sullivan Grand Blanc 23 44:40 7:12
4 40 Derek Schultz Linden 21 47:05 7:35
5 56 Jaron Kilbury Flint 20 58:19 9:24


FEMALE AGE GROUP: 19 - 24
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 251 Anthony Grech Fenton 21 46:31 7:30
2 38 Rachel Putman Fenton 22 51:52 8:21
3 198 Rebecca Brooks Clio 22 52:37 8:29
4 16 Emma Goett Holly 24 1:01:34 9:55
5 191 Mary Coulter Lapeer 23 1:09:11 11:09

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 91 Shane Logan Pontiac 29 33:45 5:26
2 223 Jon Foley Fenton 27 40:45 6:34
3 111 Andrew Schmit Fenton 27 41:34 6:42
4 259 Carl Bastien Flint 25 47:34 7:40
5 96 Nicholas Mawhinney Fenton 29 47:41 7:41
6 203 Steve Blevins Goodrich 26 47:54 7:43
7 114 Troy Taylor Grand Blanc 28 53:01 8:32

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 109 Nicole Rusnell Clarkston 28 48:16 7:47
2 119 Erica Zawacki Ann Arbor 28 52:07 8:24
3 247 Nicole Weir Washington 29 52:51 8:31
4 17 Heather Slater Fenton 28 54:11 8:44
5 126 Kathryn Lynne Wood Brighton 28 54:22 8:46
6 179 Catherine Hollopeter Grand Blanc 29 54:22 8:46
7 252 Holly James Hazel Park 29 55:00 8:52
8 70 Amy Cook Birch Run 29 57:48 9:19
9 131 Emily Kowalcyk Flint 27 59:11 9:32
10 143 Leann Nygahrd Fenton 26 1:00:57 9:49
11 98 Angela Middleton Grand Blanc 26 1:03:03 10:09
12 104 Sarah Paxton Howell 27 1:08:03 10:58
13 68 Kylene Cole Grand Blanc 29 1:08:10 10:59
14 257 Jessica Martin New Lothrop 26 1:09:41 11:13


MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 226 James Teeple Grand Blanc 32 37:47 6:05
2 83 Tom Heslip Lennon 30 42:34 6:52
3 250 Craig Meyer Davison 30 45:45 7:22
4 212 Matthew Brandt Davison 33 46:37 7:31
5 237 E.J. Martin Fenton 33 46:58 7:34
6 254 Sean Orzol Fenton 34 47:22 7:38
7 242 Casey Tafoya Flushing 32 47:39 7:41
8 102 Scott Nyman Linden 34 48:35 7:50
9 100 Allan Motes Grand Blanc 32 48:36 7:50
10 235 Jeremy Grove Linden 30 50:01 8:04
11 208 Keith Glauser Bay City 34 50:28 8:08
12 86 Andrew Kamin Swartz Creek 32 53:22 8:36
13 245 Rebecca Mudrak-Yake Fenton 32 53:29 8:37
14 154 Jason Thomas Holly 34 55:10 8:53
15 123 Nick Cygnar Fenton 34 58:02 9:21
16 241 Christopher R Swanson Davison 34 1:00:04 9:41
17 153 Eric Pobocik Swartz Creek 34 1:01:34 9:55
18 84 Noel Jackson Waterford 34 1:15:50 12:13

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 221 Timianne Walrath Fenton 33 40:31 6:32
2 215 Rebecca Fisher 34 50:09 8:05
3 66 Melodie Burgess Flushing 31 50:18 8:06
4 211 Christyna Morris Flint 34 50:42 8:10
5 260 Kristopher Krause Davison 32 53:29 8:37
6 82 Heather Helmus-Nyman Linden 34 54:22 8:45
7 125 Heidi Bush Flushing 30 54:32 8:47
8 249 Jennifer O'Guinn Flint 33 55:26 8:56
9 206 Karen Allmen Holly 33 57:21 9:14
10 122 Nicole Cygnar Fenton 34 58:02 9:21
11 164 Renee Krusniak Fenton 34 1:00:19 9:43
12 195 Tammy Markle Dansville 32 1:01:37 9:56
13 14 Brenda Stanke Flint 32 1:02:14 10:02
14 73 Courtney Cramer Montrose 33 1:03:22 10:12
15 76 Nicolette Fazio Grand Blanc 33 1:08:23 11:01
16 46 Stephanie Baxter Flint 31 1:22:59 13:22


MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 141 Kirk Walrath Fenton 37 33:07 5:20
2 188 Greg S Thomas Clio 38 35:58 5:48
3 256 Brian Jones Flint 35 37:04 5:58
4 132 Brent D Dix Fenton 37 37:38 6:04
5 156 Alan Gabalis Caro 37 37:40 6:04
6 45 Ryan Gasser Davison 35 41:14 6:39
7 200 Brian Harville Goodrich 38 43:11 6:58
8 92 Jeff Lubeski Brighton 37 45:15 7:17
9 184 Matt Stephens Lake Orion 36 47:51 7:43
10 63 Chris Blum Milford 39 47:59 7:44
11 134 Dion Clark Fowlerville 37 48:31 7:49
12 161 Charles Huston Owosso 37 48:53 7:53
13 41 Douglas Killian Fenton 35 49:30 7:59
14 214 Sean Affrica Fenton 35 50:02 8:04
15 42 Michael Finton Grand Blanc 39 50:41 8:10
16 160 Rich Stewart Fenton 37 51:05 8:14
17 176 Rich Marr Flint 37 54:32 8:47
18 88 Jason Koan Linden 37 54:32 8:47
19 72 Robb Cook Birch Run 38 57:24 9:15
20 60 Robert Bennett Flint 36 1:02:23 10:03

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 81 Janet Harden Lake Orion 35 47:49 7:42
2 52 Kristine Kotula Swartz Creek 36 48:58 7:53
3 64 Lori Blum Milford 35 50:26 8:08
4 139 Rita Lauer Fenton 38 52:00 8:23
5 202 Melissa Blom Linden 35 52:44 8:30
6 115 Katie Valentine Grand Blanc 38 53:14 8:35
7 87 Jeannine Keener Linden 36 55:02 8:52
8 124 Susan Fisher Corunna 36 55:11 8:53
9 146 Iris Sarracino Worth Fenton 35 55:39 8:58
10 236 Tammy Gwillim Swartz Creek 37 55:48 8:59
11 234 Amy Start Durand 39 57:05 9:12
12 71 Natalie Cook Birch Run 35 57:22 9:14
13 69 Misiel Conlen Brighton 39 57:23 9:15
14 166 Joan Miller Flint 39 57:54 9:20
15 194 Shelly Bowman Clifford 35 1:01:40 9:56
16 85 Jamie Johnson Lapeer 38 1:08:23 11:01
17 207 Rebecca Haughey Flint 37 1:09:37 11:13
18 23 Amy Frost Flint 35 1:12:26 11:40


MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 43 John Niven Swartz Creek 43 36:30 5:53
2 227 Dean Fuller Burton 43 39:44 6:24
3 27 Thomas Griffin Clio 43 42:23 6:50
4 67 Jeffrey Callard Fenton 43 42:57 6:55
5 147 John P Krist Ii Flint 41 43:10 6:57
6 201 Joe Heslip Howell 42 43:28 7:00
7 246 Tim Brooks Flushing 43 44:45 7:13
8 138 Timothy Young Fenton 42 45:47 7:23
9 253 John Tosto Flint 40 47:27 7:39
10 261 David Conner Linden 43 47:33 7:40
11 36 Bryan Wallace Fenton 42 50:42 8:10
12 219 Gerald A Bock Flint 44 51:03 8:13
13 182 James Cade Canton 44 52:50 8:31
14 61 Dean Bentley Goodrich 44 53:10 8:34
15 75 Dave Dicks Fenton 44 53:14 8:35
16 144 Brent Jarman Columbia 43 53:50 8:40
17 107 Jeff Richardson Davison 41 54:00 8:42
18 19 Dale Chiles Flint 44 56:31 9:06
19 130 Neale Jesse Fenton 42 57:01 9:11
20 112 Steven Schuster Farmington 40 58:59 9:30

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 142 Paulette Hoose Fenton 40 45:40 7:22
2 140 Kathy Stark Holly 42 47:27 7:39
3 244 Lida Lake Flushing 43 51:27 8:17
4 255 Karli Hahn Howell 40 51:47 8:21
5 204 Kristen Deloney Flushing 41 51:55 8:22
6 89 Michele Krayer Brighton 40 52:10 8:24
7 97 Christine McDunnough Linden 43 52:45 8:30
8 62 Karen Bentley Goodrich 44 53:10 8:34
9 21 Amy Buszek Davison 40 53:46 8:40
10 137 Shelley Hanchett Flushing 40 54:06 8:43
11 95 Marcie Marcola Fenton 42 55:02 8:52
12 15 Lori Verbrugge Milford 42 56:29 9:06
13 216 Dianne Seymour Linden 44 56:48 9:09
14 28 Sheri Bloomfield Linden 42 56:48 9:09
15 106 Theresa Resta Fenton 41 58:05 9:21
16 243 Carrie Bradish Durand 44 59:42 9:37
17 20 Shelley Lindsey Flint 44 1:03:02 10:09
18 149 Carole Muraske Linden 44 1:03:32 10:14
19 105 Leeann Phillips Grand Blanc 41 1:04:23 10:22
20 272 Shari Ellis Flushing 42 1:04:43 10:25
21 99 Christina Mooney Flint 43 1:06:13 10:40
22 108 Denise Rusnell Davisburg 41 1:13:11 11:47


MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 193 Roger Lara Grand Blanc 49 36:44 5:55
2 151 Roy Pearsall Highland 46 38:15 6:10
3 80 Mark Gustafson Armada 48 39:39 6:23
4 177 Steven Berriman Flushing 46 40:07 6:28
5 258/ Matthew Turchi Flint 48 42:52 6:54
6 348 Mike Froats Grand Blanc 49 42:58 6:55
7 51 Rich Stoolmaker Linden 48 43:57 7:05
8 79 Timothy Granger Columbiaville 49 47:05 7:35
9 145 David Spear Fenton 48 50:55 8:12
10 25 Anthony Kilbury Flint 45 51:09 8:14
11 118 Kevin Williams Grand Blanc 46 56:56 9:10
12 9 Robert Oakes Flint 45 1:00:14 9:42
13 178 Lee Sohlden Flint 48 1:02:05 10:00
14 78 Ed Gomez Fenton 49 1:04:17 10:21

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 135 Sandra Carlson Fenton 47 47:03 7:35
2 49 Karen Herdman Fenton 45 49:08 7:55
3 217 Susie Gossett Flint 49 51:23 8:17
4 44 Jeanine Witten Fenton 47 54:37 8:48
5 48 Melanie McCarthy Fenton 49 55:05 8:53
6 183 Elna Amos Flint 45 57:06 9:12
7 10 Sharon Oakes Flint 49 1:01:34 9:55
8 94 Jill Mandle Fenton 46 1:04:29 10:23
9 213 Pamela Kitchen Mt. Morris 48 1:06:32 10:43
10 210 Barbara Arline Grand Blanc 48 1:06:32 10:43
11 110 Annie Russ Birch Run 48 1:09:11 11:09
12 148 Stephanie Burke Flint 49 1:15:42 12:12
13 59 Tamara Saidoo Burton 49 1:15:43 12:12


MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 157 Rick Duhaime Holly 53 40:19 6:30
2 29 Gordon Gibson Flint 51 40:59 6:36
3 127 Leonard Brousseau Byron 50 41:15 6:39
4 5 Hank Sullivan Grand Blanc 50 43:37 7:02
5 7 David Kettler Fenton 51 45:22 7:19
6 186 Roger Rousse Lake Orion 52 47:10 7:36
7 58 Joe Saidoo Burton 50 47:17 7:37
8 232 Robin Pearce New Hudson 54 47:46 7:42
9 34 Marc Thompson Waterford 53 47:49 7:42
10 90 Mike Legault Fenton 53 48:13 7:46
11 230 Andrew Kaloz Swartz Creek 53 48:38 7:50
12 18 Ronald Maksymowski Flint 52 49:37 8:00
13 93 Robert Maksymowski Fenton 52 49:38 8:00
14 181 Dennis I Gilbert Burton 53 50:08 8:05
15 169 Michael Laux Flushing 52 51:08 8:14
16 170 Alfred Mirakovits Swartz Creek 53 52:44 8:30
17 197 Daniel Reinhart Clio 50 54:20 8:45
18 150 Paul Wright Burton 51 55:32 8:57
19 101 Jerry Myers Flint 53 55:44 8:59
20 22 Daniel Van Norman Lapeer 50 58:01 9:21

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 8 Deborah Beason Flushing 52 50:04 8:04
2 6 Denise Charles Flushing 52 53:15 8:35
3 218 Judy Pvidokas Grand Blanc 51 53:59 8:42
4 209 Teri Chambers Fenton 50 54:45 8:49
5 11 Diane Morris Flint 53 56:39 9:08
6 187 Ruth Cantor Flint 52 57:54 9:20
7 113 Ellie Sevick Fenton 51 58:25 9:25
8 190 Mary Ann Kupres Burton 54 1:00:50 9:48
9 225 Lois Fons Orion 52 1:01:22 9:53
10 55 Roxanne McFall Fenton 52 1:05:13 10:30
11 231 Dora Weston Flint 52 1:11:06 11:27

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 26 Mike Murphy Burton 56 42:48 6:54
2 233 Bob Kosen Shelby Twp 57 44:02 7:06
3 31 Michael Curtis Swartz Creek 58 49:44 8:01
4 189 Mark Bauman Flushing 57 50:55 8:12
5 53 James Peltier Flint 57 52:38 8:29
6 103 John Parke Howell 56 55:21 8:55
7 174 James Sirakis Grand Blanc 57 56:06 9:02
8 238 Larry Salinas Saginaw 57 1:01:52 9:58
9 136 Martin Covert Fenton 56 1:14:27 12:00


FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 163 Melodie Maxfield Oxford 58 53:08 8:34
2 24 Jackie Sublett Flushing 58 59:42 9:37
3 199 Cindy R Goodall Flint 56 1:01:35 9:55
4 12 La Donna Nimphie Fenton 56 1:05:16 10:31
5 205 Joretta Roy Flushing 57 1:08:18 11:00
6 39 Patricia Smith Fenton 58 1:16:11 12:16

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 74 Mark Cryderman Howell 61 43:05 6:57
2 185 Harvey Gross Chesaning 60 43:07 6:57
3 35 Larry Morse Linden 61 44:55 7:14
4 168 Tom Wascha Burton 64 46:00 7:25
5 77 Tim Giles Flushing 62 52:02 8:23
6 248 Richard Jones Highland 64 54:23 8:46
7 228 Dan Dewey Orion 61 55:24 8:56
8 180 Fred Guest Birch Run 61 56:04 9:02
9 220 Bob Johnson Clio 61 1:02:33 10:05

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 33 Kathleen Morse Linden 61 55:13 8:54
2 1 Shirley Larsen Grand Blanc 64 1:01:04 9:50
3 167 Joann Wascha Burton 63 1:02:20 10:03
4 121 Nancy Teel Flint 64 1:06:20 10:41

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 2 Richard Wallen Flushing 67 46:10 7:26
2 30 Lee Burch Clio 69 47:46 7:42
3 196 Norman Hart Davison 65 52:21 8:26
4 47 Robert Woolley Lapeer 69 1:02:51 10:07
5 173 Richard Martenis Durand 65 1:03:38 10:15

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 50 Cathy Detman Flint 68 58:09 9:22
2 3 Janet Wallen Flushing 66 58:09 9:22
3 54 Linda Nelson Ortonville 65 1:02:47 10:07
4 57 Joan Darby Flint 65 1:12:54 11:45


MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 162 Jim Matherly Burton 71 48:14 7:46
2 165 Darrell McKee Harrison Township 73 59:47 9:38
3 171 Donald Hartz Flushing 72 1:00:59 9:49
4 155 William Wilson Otisville 71 1:09:47 11:14

FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 75 - 89
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 158 Harold Jones Davison 75 1:05:05 10:29

FEMALE AGE GROUP: 75 - 89
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====





AGE-GROUP RESULTS
2007 ST JOHN FENTON APPLEFEST 5K RUN
SATURDAY, SEPTEMBER 15, 2007


MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 711 Thomas Preiss South Lyon 38 17:00 5:29

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 702 Suzanne Larsen Fenton 29 17:12 5:33

MALE MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 628 Ken Walrath Fenton 40 17:42 5:42

FEMALE MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 192 Ruth Lara Grand Blanc 46 22:01 7:06


MALE AGE GROUP: 1 - 13
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 675 Zach Bakos Linden 12 21:41 6:59
2 674 Teddy Paris Linden 12 22:06 7:07
3 417 Nick Jones Fenton 13 22:42 7:19
4 659 Brady Morton Fenton 13 23:47 7:40
5 514 Layton Mandle Fenton 13 23:47 7:40
6 658 Sawyer Scott Fenton 12 23:48 7:40
7 699 Max Kryz Fenton 13 24:18 7:50
8 360 William Highland Howell 12 24:18 7:50
9 630 Gannon Teall Fenton 13 24:22 7:51
10 576 Jimmy Varner Fenton 13 24:29 7:53
11 602 Caleb Lawrence Linden 12 24:38 7:56
12 766 Alec Anderson Fenton 12 24:57 8:02
13 515 Quinton Mandle Fenton 13 25:14 8:08
14 512 Matthew Leduc Fenton 12 25:30 8:13
15 613 McKendry Bade Fenton 12 26:02 8:23
16 622 Ross Ebert Fenton 10 26:04 8:24
17 680 Daniel Davis Rochester Hills 13 26:19 8:29
18 263 Owen Smith Flint 11 26:23 8:30
19 673 Max Paris Linden 9 26:38 8:35
20 433 David Wehrly Fenton 12 26:50 8:39
21 398 Thomas Pilarski Fenton 12 27:15 8:47
22 759 Christian Cryer Fenton 12 27:28 8:51
23 617 Frank Schaefer 4th Fowlerville 8 28:47 9:16
24 798 James Carlson Fenton 13 29:55 9:38
25 598 Ian Dillingham Linden 10 31:20 10:06
26 331 Andrew Celini Highland 10 31:38 10:11
27 663 Ty Howard Avon 10 32:27 10:27
28 443 John Lloyd Linden 10 32:57 10:37
29 503 Beckett Kartsounes Fenton 12 34:29 11:07
30 609 Mike Costantini Fenton 11 37:20 12:02
31 423 Sky Snider Flint 10 40:12 12:57
32 664 Nicholas Farella Fenton 10 53:32 17:14


FEMALE AGE GROUP: 1 - 13
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 571 Taylor Thorpe Fenton 13 21:12 6:50
2 447 Kaylie Milne Grand Blanc 12 21:55 7:04
3 624 Denise Carlson Fenton 12 22:23 7:13
4 599 Sarah Waraniak Fenton 12 24:37 7:56
5 568 Jennifer Surface Fenton 12 25:00 8:03
6 707 Tori Hallwood Fenton 13 25:31 8:13
7 692 Elizabeth Wallace Fenton 12 25:32 8:14
8 409 Jillian Toaso Fenton 12 26:07 8:25
9 377 Crystal Krupp Linden 11 26:40 8:35
10 726 Jessica Adams Linden 13 27:15 8:47
11 452 Cassidy Basydlo Highland 10 27:24 8:49
12 539 Allison Peters Fenton 11 27:24 8:50
13 620 Amanda Bubnar Fenton 13 27:55 9:00
14 619 Hannah Gadola Fenton 12 28:11 9:05
15 654 Jordan Flores Oxford 12 28:13 9:06
16 475 Lilli Dubois Fenton 12 28:57 9:19
17 665 Christina Farella Fenton 12 29:39 9:33
18 372 Danielle Hack Linden 10 30:21 9:46
19 755 MacKenzie Adams Fenton 13 30:52 9:57
20 754 Cassi Adams Fenton 11 30:59 9:59
21 785 Claire Springhetti Fenton 12 32:13 10:23
22 648 Katie Grimes Fenton 13 32:19 10:25
23 662 Micali Gadola Fenton 11 32:48 10:34
24 641 Shannon McDunnough Linden 10 33:05 10:39
25 645 Maria Davis Fenton 13 34:59 11:16
26 783 Jessica Springhetti Fenton 10 37:20 12:01
27 380 Celia Hardiman Linden 8 39:15 12:38
28 548 Amanda Przekora Fenton 13 39:47 12:49
29 756 Sydney Jones Fenton 13 40:00 12:53
30 1024 Heather Rolls Fenton 11 41:20 13:19
31 547 Samantha Porter Fenton 12 41:44 13:27
32 644 Christine Davis Fenton 10 42:10 13:35
33 413 Angela Elrod Fenton 12 42:25 13:40


MALE AGE GROUP: 14 - 18
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 577 Kyle Wallace Fenton 18 18:57 6:06
2 623 Brad Farthing Fenton 15 20:39 6:39
3 487 Alexander Gomez Fenton 15 20:57 6:45
4 621 Jason O'Malley Linden 15 21:05 6:48
5 632 Drew Harris Holly 16 22:30 7:15
6 274 Bryce Hopkins Fenton 14 22:40 7:18
7 393 William Cook Iii Fenton 18 22:45 7:20
8 271 John O'Brien Fenton 15 23:10 7:28
9 356 Elliotte Logan Highland 15 23:14 7:29
10 273 Zach Corcoran Fenton 14 24:04 7:45
11 399 Cameron Harris Linden 16 24:33 7:55
12 610 Mike Rodd Fenton 14 25:32 8:14
13 499 Tom Hubbert Holly 16 25:41 8:17
14 563 Alex Stachowski Lachine 15 27:20 8:48
15 551 Daniel Ryan Fenton 15 42:18 13:38

FEMALE AGE GROUP: 14 - 18
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 420 Angela Benjamin Columbiaville 17 20:20 6:33
2 373 Sammi Pechman Fenton 17 24:37 7:56
3 606 Theresa Griffin Otisville 15 27:44 8:56
4 774 Megan Walsh Clio 18 27:48 8:57
5 392 Michelle Cook Fenton 15 27:49 8:58
6 738 Alyson Zimbler Linden 18 28:17 9:07
7 777 Megan Browning Fenton 18 28:29 9:10
8 560 Chelsea Sipes Swartz Creek 15 33:09 10:41
9 501 Barbara Hyrman Swartz Creek 17 33:18 10:44
10 391 Megan Cook Fenton 17 35:04 11:18
11 490 Brittany Harding Fenton 18 35:40 11:29

MALE AGE GROUP: 19 - 24
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 616 Tommy Wielichowski Fenton 23 19:36 6:19
2 440 Alex Nolley Fenton 19 20:47 6:42
3 743 Nicholas Pearce 23 21:30 6:56
4 678 Alan Leung Fenton 23 25:24 8:11
5 450 Adrian Acuna East Lansing 19 26:13 8:27
6 719 Ashton Clark Fenton 22 26:29 8:32


FEMALE AGE GROUP: 19 - 24
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 439 Jessica Nolley Fenton 23 22:42 7:19
2 797 Nicole Urban Fenton 22 23:12 7:28
3 688 Rebecca Richardson Burton 22 25:28 8:12
4 421 Amanda Benjamin Columbiaville 19 26:10 8:26
5 456 Rachel Berent Linden 22 27:24 8:50
6 753 Caitlin Mlinarich Linden 21 28:45 9:16
7 479 Erin Foley Fenton 22 28:49 9:17
8 566 Nicole Stratton Ypsilanti 24 28:53 9:18
9 763 Darcy Shetler Kalkaska 24 28:54 9:18
10 489 Michele Griffin Durand 24 30:12 9:44
11 584 Katy Zayan Fenton 19 30:29 9:49
12 455 Nichole Benson Flint 24 30:43 9:54
13 721 Jessica White Grand Blanc 24 31:45 10:14
14 730 Nicole Stachowski Waterford 19 33:27 10:47
15 670 Chielsey Barber Fenton 23 34:14 11:02
16 485 Mylee Gilbert Burton 22 37:40 12:08
17 535 Ashley Opsal Burton 23 37:40 12:08
18 463 Amber Castleberry Davison 20 56:03 18:03

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 472 Jayson Doggett Fenton 28 19:28 6:16
2 714 Benn Berry Fenton 27 20:47 6:42
3 704 Adam Sudia Davison 26 20:55 6:45
4 694 Brandon Perry Burton 27 21:33 6:57
5 437 Kyle Walker Linden 27 24:52 8:01
6 696 Billy Adrian Walled Lake 25 26:33 8:33
7 523 Michael McDermott Grand Rapids 27 27:24 8:50
8 713 Nicholas Berry Flushing 29 32:38 10:31


FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 679 Cynthia Perkins Davison 29 21:34 6:57
2 556 Jennifer Schmidt Lapeer 29 22:10 7:09
3 500 Erin Huntoon Linden 26 22:32 7:16
4 748 Rebekah Cavanagh Pacifica 27 23:26 7:33
5 436 Krista Walker Linden 27 24:52 8:01
6 746 Trisha Cherveny Flushing 27 25:32 8:13
7 358 Kelli Kirby Grand Blanc 29 25:44 8:17
8 480 Amy Forbes Washington 28 25:58 8:22
9 737 Sara Eastman Fenton 29 26:36 8:34
10 762 Tara Rhyndress Davison 27 28:53 9:18
11 667 Sarrah Byrne Grand Blanc 26 30:27 9:48
12 265 Kate Bingaman Grand Blanc 28 31:32 10:10
13 656 Sarah Miller Fenton 26 32:05 10:20
14 640 Jessica Delegarde Fenton 25 32:43 10:32
15 712 Katie Roach Linden 28 32:52 10:35
16 770 Jodi Thompson Grand Blanc 28 34:37 11:09
17 764 Laura Hochstedler Spring Arbor 27 36:22 11:43
18 502 Beth Jackson Waterford 28 38:51 12:31
19 795 Kathryn Saidoo Grand Blanc 26 40:57 13:11
20 1003 Melissa Lesiewicz Flint 29 52:58 17:03

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 709 Shane Lehnst Clinton Twp 30 18:32 5:58
2 701 Doug Vaughn South Lyon 30 18:46 6:03
3 697 Joe Bernardi Hartland 30 19:11 6:11
4 700 Dave Vaughn Brighton 30 19:24 6:15
5 507 David Kolch Byron 33 20:13 6:31
6 683 Dean Lingenfelter Davison 32 21:11 6:50
7 494 Frederick Hatfield South Lyon 34 22:15 7:10
8 476 Christopher Eic Eichba Fenton 32 25:13 8:07
9 796 Tommy Smith 34 25:17 8:09
10 740 Scott Kalchik Northville 34 26:04 8:24
11 636 John Priestly Fenton 34 26:08 8:25
12 359 Rick Braun Rochester Hills 33 26:20 8:29
13 581 Chris Willingham Davison 34 27:32 8:52
14 561 Daryl Smith Sterling Heights 34 28:29 9:11
15 504 Geoff Kent Howell 32 29:46 9:35
16 806 David Juillet Flint 34 30:49 9:56
17 580 Kevin West Swartz Creek 33 31:15 10:04
18 363 Paul Anderson Grand Blanc 34 34:05 10:59
19 569 Joseph Tate Fenton 32 34:05 10:59
20 378 Scott Lynch Fenton 34 35:44 11:31


FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 554 Becky Schad Novi 33 25:38 8:16
2 405 Sarah Lindh Fenton 31 27:41 8:55
3 655 Judy Farmer Linden 33 28:06 9:03
4 723 Gina Sharpe Montrose 32 28:53 9:18
5 708 Katrina Lehnst Clinton Twp 30 29:43 9:35
6 513 Sarah Lenski Holly 31 29:59 9:40
7 572 Karen Tomlinson Holly 31 30:25 9:48
8 403 Kristen Steele Fenton 30 30:30 9:49
9 751 Janet Sneckenberger White Lake 34 30:52 9:57
10 642 Rachael Goupil Grand Blanc 34 30:56 9:58
11 262 Kelly Rader Flushing 31 31:04 10:01
12 401 Rachel Fox Fenton 32 31:51 10:16
13 601 Nicole McVey Fenton 30 31:55 10:17
14 773 Marie Glenn Flint 34 32:06 10:20
15 765 Denelle Henry Fenton 33 32:12 10:22
16 364 Brandi Anderson Grand Blanc 32 32:14 10:23
17 264 Shannon Kent Twin Lake 31 32:26 10:27
18 545 Rae Ann Ploucha Flushing 34 32:31 10:29
19 639 Marissa Matonic Fenton 34 32:45 10:33
20 385 Valerie Wheeler Fenton 33 34:10 11:00
21 635 Stephanie Forrest Fenton 33 34:13 11:01
22 793 Jennifer Crandall Howell 31 34:19 11:03
23 794 Katie Haggerty Linden 30 35:00 11:16
24 682 Katie Lingenfelter Davison 31 35:21 11:23
25 488 Amy Green Fenton 30 35:25 11:25
26 706 Tracy Horvath Linden 32 37:19 12:01
27 781 Evie Archambeau Fenton 31 37:53 12:12
28 505 Kimberly Kirk Fenton 30 38:51 12:31
29 406 Christine King Fenton 33 41:34 13:23
30 477 Katherine Eichbauer Fenton 30 42:24 13:39
31 1212 Amy Daliege Grand Blanc 31 52:58 17:03

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 703 Eric Larsen Fenton 36 17:10 5:32
2 801 Joel Hoose Fenton 39 18:05 5:50
3 652 Joseph Wardie Fenton 38 19:06 6:09
4 432 Jeff Hayden Fenton 35 22:24 7:13
5 542 Greg Pfeiffer Durand 39 24:35 7:55
6 677 Rick Cradit Linden 36 25:29 8:13
7 593 Adam Mott Fenton 38 25:36 8:15
8 729 Myron Gracey Grand Blanc 39 26:34 8:34
9 722 Chad Sharpe Montrose 37 28:19 9:07
10 618 Frank Schaefer 3rd Fowlerville 38 28:47 9:16
11 574 Stephen Tondu Flint 35 30:32 9:50
12 564 Timothy Stachowski Lachine 38 30:49 9:56
13 800 Mike Lucas Westland 37 32:30 10:28
14 607 Andrew Smith Fenton 37 33:23 10:45
15 429 Herman Young Iii Fenton 37 34:43 11:11
16 646 Daniel Elsholz Fenton 36 44:40 14:23


FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 808 Jody Ariss Grand Blanc 38 23:38 7:37
2 653 Ann Rollier Fenton 38 23:50 7:41
3 600 Elizabeth Wallberg Davison 35 24:44 7:58
4 365 Andrea Simon Dexter 38 24:51 8:00
5 431 Marla Hayden Fenton 36 24:53 8:01
6 588 Maria Mott Fenton 38 25:00 8:03
7 724 Paulla Schemm Fenton 38 25:05 8:05
8 453 Jill Basydlo Highland 39 25:22 8:10
9 474 Rebecca Draper Linden 35 25:36 8:15
10 611 Cathy Rodd Fenton 39 25:39 8:16
11 468 Alison Davis Gaines 38 25:48 8:19
12 530 Debbie Nawrocki Washington 38 26:00 8:23
13 750 Amy Hill Swartz Creek 37 27:37 8:54
14 519 Eureka McCormick Flushing 38 27:42 8:55
15 802 Pamela Crawford Fenton 37 28:09 9:04
16 493 Amanda Hatfield South Lyon 35 28:19 9:07
17 637 Vanessa Forrest Fenton 36 29:14 9:25
18 573 Kristy Tondu Flint 35 29:40 9:33
19 614 Jeanette Sharber Flint 38 30:01 9:40
20 473 Melissa Dolliver Fenton 35 30:38 9:52
21 441 Julie Johnson Linden 39 30:42 9:53
22 687 Katie Roy Flint 36 31:47 10:14
23 444 Kandace Lloyd Linden 35 32:34 10:30
24 691 Leticia Maldonado Waterford 38 33:33 10:48
25 518 Sue Martin Fenton 39 37:42 12:09
26 779 Cathie Horan Fenton 37 37:53 12:12
27 524 Dawn Mclellan McLellan Fenton 36 43:26 13:59


MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 454 Rob Basydlo Highland 40 18:47 6:03
2 671 Joe Bacon Fenton 41 19:44 6:22
3 604 Joseph L MacKsood Fenton 42 20:53 6:44
4 570 Thomas Thivierge Rochester Hills 44 21:15 6:51
5 381 Bill Hardimon Linden 42 21:56 7:04
6 469 Steven Davis Gaines 41 22:08 7:08
7 419 David Hense Fenton 41 22:11 7:09
8 778 Matthew Bratcher Fenton 41 22:12 7:09
9 733 James Stachowski Waterford 40 22:16 7:11
10 268 Jeffrey Rak Grand Blanc 44 22:26 7:14
11 739 David Smith Saint Clair 44 22:43 7:19
12 771 Mark Hamel Fenton 40 23:10 7:28
13 451 Kurt Anderle Byron 40 23:16 7:30
14 520 Sean McCormick Flushing 43 24:06 7:46
15 745 Jeff Downes Linden 44 24:11 7:48
16 811 Mark W Mattingly Grand Blanc 44 25:31 8:13
17 442 Kurt Herbstreit Fenton 40 25:38 8:15
18 747 Brian Benjamin Swartz Creek 42 25:45 8:18
19 725 Kirk Wiley Fenton 42 25:46 8:18
20 415 Brian Degan Waterford 43 25:48 8:19
21 483 Patrick Foss Holly 40 25:55 8:21
22 631 David Harris Holly 40 25:55 8:21
23 761 Chester Cox Howell 42 26:09 8:26
24 634 Douglas Lynch Fenton 41 26:23 8:30
25 596 Chuck Cook Grand Blanc 44 26:32 8:33
26 684 Jerry Davis Linden 43 26:39 8:35
27 592 Craig Fisher Howell 44 27:40 8:55
28 612 Michael Bade Fenton 43 28:33 9:12
29 666 Mike Farella Fenton 40 29:39 9:33
30 527 Rich Moffit Roscommon 43 31:24 10:07
31 332 Dean Celini Highland 44 31:40 10:12
32 661 John A Gadola Fenton 41 32:49 10:34
33 772 Michael Marks Indianapolis 41 33:18 10:44
34 528 Rich Moffit Roscommon 43 34:21 11:04
35 608 Mike Costantini Fenton 41 37:21 12:02


FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 769 Laura Carter White Lake 44 22:33 7:16
2 422 Diane Benjamin Columbiaville 41 23:53 7:42
3 361 Doris Highland Howell 41 24:17 7:49
4 625 Jennifer Cislo Fenton 41 24:30 7:53
5 734 Lisa Wismer Fenton 43 26:25 8:31
6 786 Colleen Mansour Fenton 43 26:31 8:32
7 397 Mary Pilarski Fenton 44 27:17 8:48
8 776 Karla Browning Fenton 44 28:19 9:07
9 767 Cheryl Pierson Otisville 42 28:35 9:12
10 595 Stephanie Cook Grand Blanc 40 28:54 9:19
11 603 Melissa Lawrence Linden 43 29:02 9:21
12 374 Jacqueline Fultz Holly 42 29:40 9:33
13 788 Rita Kamieniecki Goodrich 44 29:43 9:34
14 412 Wendy Dove Swartz Creek 43 29:46 9:35
15 369 Kathy Shaw Ann Arbor 41 29:48 9:36
16 789 Angela Sesock Goodrich 40 30:13 9:44
17 633 Sheila Crider Fenton 44 30:30 9:49
18 465 Cindy Crawford Fenton 41 30:34 9:51
19 511 Julia Langdon Fenton 42 34:26 11:05
20 467 Julia Daniels Swartz Creek 40 35:40 11:29
21 270 Irma O'Brien Fenton 41 36:04 11:37
22 627 Merrilee Stankewitz Flushing 43 37:00 11:55
23 626 Kimberly Farthing Fenton 43 37:00 11:55
24 583 Renee Young Birch Run 43 38:52 12:31
25 1023 Lisa Rolls Fenton 43 41:20 13:19
26 643 Jaynie Davis Fenton 43 42:10 13:35
27 1034 Lesley Hildebrand Goodrich 40 49:47 16:02
28 549 Deanna Przekora Fenton 42 50:18 16:12


MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 757 Jay Owens Fenton 45 17:57 5:47
2 352 Dave Verbrugge Milford 46 19:29 6:17
3 629 Gary Teall Fenton 47 21:58 7:05
4 589 James Lusty Goodrich 48 22:31 7:15
5 402 Brian Francis Fenton 46 22:36 7:17
6 458 Mike Buckel Farmington Hills 47 22:42 7:19
7 396 Robert Malone Brighton 49 23:26 7:33
8 672 Robert Whitcomb Flushing 47 23:39 7:37
9 710 Mark Maupin Fenton 48 24:15 7:49
10 578 David Wardin Fenton 46 24:24 7:52
11 638 Randall Ketzler Flint 46 24:29 7:53
12 540 Timothy Peters Fenton 45 25:00 8:03
13 462 Richard Campeau Brighton 45 25:35 8:14
14 720 Bill Clark Fenton 45 26:01 8:23
15 760 Terry Kenny Canton 48 26:03 8:24
16 681 Carl Davis Rochester Hills 48 26:04 8:24
17 537 Mike Ostrowski Fenton 45 26:52 8:39
18 669 David Whitener Fenton 48 26:56 8:41
19 727 Ronald Selley Swartz Creek 49 26:57 8:41
20 685 Doug Witten Swartz Creek 45 28:58 9:20
21 698 Darrel Harvey Flushing 45 29:15 9:25
22 424 Greg Witten Fenton 49 30:14 9:44
23 382 Tim Kolling Dearborn Heights 46 30:29 9:49
24 426 James McCarthy Fenton 48 31:52 10:16
25 516 Rusty Mandle Fenton 46 34:33 11:08
26 718 Jeff Mann Grand Blanc 49 35:00 11:17
27 498 Chuck Hubbert Holly 46 36:26 11:44
28 597 Steven McBride Fenton 49 36:51 11:52
29 491 John Harding Fenton 45 40:00 12:53
30 1004 Ronald Winfield Fraser 49 40:04 12:54


FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 805 Julie Hennessy Oakland Twp. 45 23:22 7:32
2 416 Rochelle Jones Fenton 45 23:27 7:33
3 731 Diane Fowkes Fenton 49 25:24 8:11
4 742 Gina Shatley Dryden 45 25:33 8:14
5 555 Lorie Schehr Fenton 45 26:02 8:23
6 395 Karen Moffitt Fenton 45 26:34 8:33
7 792 Linda Lucas Fenton 45 26:37 8:34
8 506 Denise Knoll Swartz Creek 45 27:11 8:45
9 408 Robin Morton Fenton 49 28:08 9:04
10 579 Brenda Wehrli Fenton 46 28:18 9:07
11 744 Denise O Brady Grand Blanc 47 28:20 9:08
12 695 Patricia Brown Fenton 46 28:22 9:08
13 799 Nancy Urban Fenton 46 28:44 9:15
14 368 Laura Kettler Fenton 47 29:19 9:27
15 357 Monica Logan Highland 48 30:05 9:42
16 526 Teri Miracle Linden 48 30:41 9:53
17 400 Vista Harris Linden 48 31:09 10:02
18 791 Sharon Burnor Fenton 45 34:21 11:04
19 736 Emily Linton Grand Blanc 47 35:23 11:24
20 394 Lorraine Moller Fenton 45 35:25 11:24
21 427 Susan Swift Flint 48 35:43 11:30
22 650 Karen Grimes Fenton 49 35:59 11:36
23 269 Liz Carney Fenton 46 36:00 11:36
24 784 Ann Springhetti Fenton 47 37:19 12:01
25 657 Sharon Tinker Fenton 47 37:37 12:07
26 492 Lynnea Harding Fenton 46 40:02 12:54
27 787 Arlene McKinney Holly 47 40:17 12:59
28 1005 Mary Winfield Fraser 49 40:59 13:12
29 809 Kathy Kirila Farmington Hills 49 41:49 13:28

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 705 Robert Zendlerii Flint 50 19:39 6:20
2 449 Rick Kursik Fenton 50 22:00 7:05
3 550 Lonnie Rich Clio 53 23:12 7:29
4 812 Larry Martin Flushing 50 24:14 7:49
5 649 Michael Sanborn Linden 50 24:43 7:58
6 605 Bob Woodyard Flint 51 25:39 8:16
7 355 Steven Logan Highland 53 25:55 8:21
8 266 Brian E Boudreau Flushing 54 26:46 8:38
9 438 Daniel Nolley Fenton 50 28:46 9:16
10 425 Gregg Branham Rochester Hills 52 29:58 9:39
11 522 Kevin McCraith Brigthon 50 31:15 10:04
12 390 Ted Kaloydis Fenton 51 31:29 10:09
13 615 Gary Stuber Fenton 52 31:30 10:09
14 496 Dennis Hodges Flushing 52 35:25 11:24
15 686 Darrell Merideth Flint 53 38:37 12:26


FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 775 Dianne Newcomb Flint 50 26:13 8:27
2 353 Cheryl Sullivan Grand Blanc 50 26:49 8:38
3 430 Eva Sanmartini Montrose 53 26:50 8:39
4 387 Vicki Dolliver Linden 51 28:44 9:15
5 693 Sandy Cox Burton 53 31:45 10:14
6 434 Mary Wehrly Fenton 51 34:34 11:08
7 388 Nancy Proffer Flint 50 37:35 12:06
8 660 Jeannine Delong Fenton 53 37:35 12:06
9 689 Krista Durham Flushing 50 38:45 12:29
10 379 Jacqueline Williams Fenton 53 44:29 14:20
11 411 Sharon Saunders Holly 51 49:44 16:01

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 690 Ronald Durham Flushing 55 20:10 6:30
2 804 Michael Manor Clio 57 20:26 6:35
3 715 Michael Berry Fenton 57 24:19 7:50
4 752 George Gray Flushing 59 24:27 7:53
5 647 Mike Lehnst Fenton 58 25:23 8:11
6 531 David Neve Battle Creek 55 27:26 8:50
7 758 Melvin Kipp Fenton 55 28:27 9:10
8 651 John W Browder Fenton 57 34:07 10:59

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 741 Arla J Lewis Metamora 58 26:18 8:28
2 267 Sharon M Albertson Flushing 57 29:11 9:24
3 448 Alice Adams Fenton 56 32:37 10:30
4 716 Peg Berry Fenton 57 32:39 10:31
5 728 Kathy Wagner Clio 58 32:53 10:36
6 807 Christine Major-Talley Fenton 56 33:36 10:49
7 428 Carol Mitsdarfer Flushing 57 35:22 11:24
8 749 Linda Chase Flushing 55 35:37 11:28
9 768 Terri Labadie Milford 58 38:57 12:33
10 541 Deborah Petriken Flint 55 40:16 12:58

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 790 Rick Williams Linden 61 28:18 9:07


FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 780 Joanna Morse West Bloomfield 60 30:57 9:58
2 362 Pamela Rudolph Swartz Creek 60 37:04 11:56
3 717 Nancy Smitz Fenton 60 37:35 12:06
4 418 Rita Dewitt Holly 61 39:54 12:51
5 366 Mary Lynn Hollenbeck Byron 63 40:25 13:01
6 435 Kitty Vandenbrulle Flushing 63 42:33 13:42

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 732 Silviano Fulgencio Grand Blanc 66 23:51 7:41
2 559 John Shaw Davison 65 24:13 7:48
3 676 Norman Staniszewski White Lake 66 24:29 7:53
4 367 Wayne Patterson Attica 65 27:13 8:46
5 389 Gerald Darby Flint 69 39:41 12:47

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 803 Mary Demattia Novi 67 30:16 9:45
2 375 Rita Marks Fenton 69 33:18 10:44
3 384 Deanna Umber Fenton 69 40:08 12:56

MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 810 Marie Miller Flushing 72 33:28 10:47

MALE AGE GROUP: 75 - 89
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 351 Glen Larsen Grand Blanc 75 28:19 9:07
2 668 Harrison Hensley Pinckney 75 28:46 9:16
3 386 Earl Hanson Flint 75 37:23 12:02

FEMALE AGE GROUP: 75 - 89
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====





2007 ST JOHN APPLEFEST 5K WALK RESULTS
SATURDAY, SEPTEMBER 15, 2007


MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1213 Johnny Olsey Clio 53 28:18 9:07

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 904 Susan Mora Fassett Fenton 44 29:40 9:33

MALE MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1202 John Thomas Linden 51 29:22 9:28

FEMALE MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 998 Wanda Handlin Flint 50 31:32 10:09

MALE AGE GROUP: 1 - 19
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 517 Shealyn Mandle Fenton 9 33:33 10:48
2 923 Cara Kaye Fenton 12 38:57 12:33
3 926 Erin Kaye Fenton 8 40:30 13:03
4 510 Kelsey Krause Fenton 10 41:05 13:14
5 927 Jillian Kaye Fenton 10 42:13 13:36
6 970 Molly Davidson Fenton 13 42:35 13:43
7 1011 Cedes Powers Traverse City 11 43:07 13:53
8 940 Molly Varner Linden 15 43:27 14:00
9 1007 Katherine Celini Highland 12 44:28 14:19
10 1025 Rachel Grech Fenton 12 44:29 14:20
11 980 Lauren Farmer Linden 12 51:44 16:40

MALE AGE GROUP: 20 - 29
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 902 Timothy Sullivan Grand Blanc 25 35:18 11:22
2 965 Joshua Miller Flint 29 40:08 12:56
3 459 Dustin Bukosky Fenton 24 48:53 15:45
4 929 Glenn B Steinhoff Linden 26 51:09 16:28
5 482 Jeff Ford Fenton 25 53:08 17:07


FEMALE AGE GROUP: 20 - 29
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 964 Jodi Lee Leveille-Mill Flint 29 39:10 12:37
2 1033 Tiffany Sharp Gaines 24 43:21 13:58
3 925 Kathleen Ann Jensen Fenton 21 43:27 14:00
4 553 Rhonda Sanborn Linden 26 44:56 14:28
5 976 Melissa Erber Fenton 28 47:03 15:09
6 460 Jessica Bukosky Fenton 24 48:53 15:44
7 481 Ashley Ford Fenton 24 53:09 17:07
8 951 Sharon Theriault Fenton 28 55:00 17:43
9 495 Jordan Hayes Holly 22 56:40 18:15

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1029 Jeremy Newell Grand Blanc 31 46:39 15:02
2 955 David Latchana Fenton 30 50:11 16:10
3 1017 Kevin T Crist Flint 30 54:31 17:33

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 963 Andrea Curtis Holly 32 41:45 13:27
2 978 April Samuelson Montrose 32 43:29 14:00
3 552 Elizabeth Sabin Flint 30 43:37 14:03
4 1021 Ellen Ruddock Flint 34 44:02 14:11
5 1030 Theresa Newell Grand Blanc 33 44:12 14:14
6 912 Melinda Pierce Burton 34 44:36 14:22
7 1027 Lisa Gaver Flint 34 51:49 16:41

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1211 Michael Close Grand Blanc 39 32:55 10:36

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 961 Cathy Ebert Fenton 37 33:41 10:51
2 1015 Sheila Clifford Fenton 39 40:46 13:08
3 508 Beth Krause Fenton 38 41:06 13:14
4 981 Ann Wheeler Linwood 35 51:44 16:40
5 973 Christine Elsholz Fenton 39 56:48 18:17

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1019 Jim Zittel Waterford 44 33:39 10:50
2 1006 Anthony Ellis Flushing 43 35:17 11:22
3 990 Scott McGuire Flushing 44 35:38 11:29
4 1009 Darryl Goss Fenton 44 36:23 11:43
5 1203 Everett Centerwall Iii Flint 40 49:54 16:04


FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1012 Becca Jean Swartz Creek 42 32:29 10:28
2 536 Michele Ostrowski Fenton 44 37:02 11:56
3 954 Carolyn Thompson Fenton 42 37:08 11:58
4 994 Jayne Conrad Flint 41 38:53 12:32
5 939 Laura Durfee Fenton 41 42:41 13:45
6 942 Jeanne Kaye Fenton 42 43:17 13:57
7 924 Julie Varner Linden 44 43:27 14:00
8 1031 Annette Sue Franse Lake Fenton 44 43:41 14:04
9 983 Angela Whitener Fenton 41 52:44 16:59

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 987 Donald Beckwith Flint 48 38:49 12:30
2 404 Ray Emmendorfer Fenton 46 44:10 14:14
3 972 Curtis Beaulieu Fenton 49 51:51 16:42

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 984 Tina Poupard Flushing 49 34:52 11:14
2 466 Jennifer Crawford Fenton 49 36:14 11:40
3 948 Cathy McAuliffe Gaines 48 36:55 11:53
4 986 Mary Schmier Mount Morris 47 39:52 12:50
5 997 Cindy Taylor Gaines 49 40:46 13:08
6 950 Robin June Burton 48 40:47 13:08
7 534 Janet Oplinger Farmington Hills 48 42:55 13:49
8 1020 Katherine Smith Linden 45 43:41 14:04
9 461 Linda Bukosky Grand Blanc 47 44:51 14:27
10 922 Kimberlee Coon Linden 48 44:56 14:28
11 966 Carolyn Brack Linden 47 44:56 14:28
12 941 Hilda McShane Flushing 47 47:09 15:11
13 911 Dana Emmendorfer Fenton 48 48:52 15:44
14 960 Mary Cafmeyer Fenton 45 49:30 15:57
15 1008 Cathleen Peck Fenton 45 49:30 15:57
16 956 Patricia Thayer Linden 45 50:05 16:08
17 957 Mary Guilbault Fenton 49 50:06 16:08
18 971 Anita Beaulieu Fenton 45 51:49 16:41
19 1016 Nancy Lindsay Burton 48 52:02 16:45
20 543 Cheryl Pitts Fenton 46 52:17 16:50
21 952 Gail Ewing Fenton 49 55:00 17:43

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 916 Lester Brady Grand Blanc 54 31:38 10:11
2 901 David Panzlau Fenton 53 34:16 11:02
3 938 Wayne Carnahan Montrose 52 35:45 11:31
4 934 Brad Fogleman Fenton 53 40:33 13:04
5 907 Robert Smith Millington 51 45:10 14:33
6 544 Mike Pitts Fenton 50 52:17 16:50


FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 988 Annette Pesti Clio 53 39:04 12:35
2 558 Dawn Shapiro Fenton 53 39:06 12:36
3 497 Kathleen Hodges Flushing 50 40:21 13:00
4 933 Rebecca Fogleman Fenton 52 40:34 13:04
5 1028 Joanne Kipp Flint 52 43:18 13:57
6 1201 Kathleen Thomas Linden 51 43:18 13:57
7 909 Joanne Panzlau Fenton 53 43:57 14:09
8 920 Deborah Smiecinski Swartz Creek 52 44:58 14:29
9 999 Denise Owen Metamora 51 45:04 14:31
10 932 Geralann Putman Fenton 52 46:07 14:51
11 931 Sheree Pierce Fenton 50 51:10 16:29
12 471 Karen Derwich Canton 51 52:02 16:46
13 989 Cindy Maksymowski Fenton 50 55:00 17:43
14 992 Linda Mutzelburg Fenton 52 56:29 18:11

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 915 Tom Jr. Belford Grand Blanc 58 34:29 11:07
2 937 Richard Mitsdarfer Flushing 59 39:56 12:52
3 991 Charles Warden Clio 58 44:18 14:16
4 928 Bill Willard Saginaw 56 44:57 14:29

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1207 Phyllis Anders Swartz Creek 59 33:17 10:43
2 946 Janet Ellis Flushing 56 38:32 12:25
3 974 Sharon Browder Fenton 56 42:38 13:44
4 953 Christine McCorman Fenton 56 42:58 13:50
5 478 Paula Floyd Fenton 55 43:15 13:56
6 1026 Sherrill Martin Fenton 59 43:57 14:09
7 521 Connie McCraith Brighton 56 44:36 14:22
8 908 Nadine Smith Millington 56 45:10 14:33
9 945 Lynda Wiltse Flushing 59 49:22 15:54
10 582 Barbara Yehle Burton 56 51:50 16:42
11 1018 Marilyn Crist Flint 57 54:31 17:33
12 565 Norma Stites Holly 56 56:38 18:14
13 538 Deborah Parr Holly 57 56:40 18:15
14 464 Deborah Coryell Holly 57 56:40 18:15

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 985 Don Knight Flint 61 31:25 10:07
2 996 Colin Broadworth Parma 64 36:25 11:44
3 586 Eugene Zofchak Swartz Creek 60 39:15 12:38
4 1205 Doug Fisher Flushing 64 47:16 15:13


FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1214 Kendra Metcalf Columbiaville 61 37:54 12:13
2 1208 Sondra Foley Flushing 60 38:40 12:27
3 903 Jane Matthews Grand Blanc 62 39:43 12:48
4 906 Carol R Jankowski Fenton 60 42:12 13:36
5 921 Linda Wallace Monroe 64 43:07 13:53
6 995 Jane Wingblad Fenton 62 43:54 14:08
7 1206 Kaye Balyeat Flint 61 47:08 15:11
8 913 Sandra Hayden Fenton 63 47:51 15:25
9 944 Kathleen Sparling Grand Blanc 61 49:17 15:52
10 533 Janet Newman Flushing 64 49:35 15:58
11 958 Marian Farner Flint 60 50:11 16:10
12 959 Dorothy Latchana Fenton 60 50:11 16:10
13 982 Marylou Kowalczyk Auburn 60 51:44 16:40
14 1014 Pat Gaver Grand Blanc 60 51:46 16:40
15 1210 Patricia Y Gebhardt Davison 62 51:46 16:40
16 977 Donna Chalich Holt 60 52:45 16:59

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 947 Marshall Sanders Flushing 66 31:28 10:08
2 910 Bobby Carter Linden 66 39:54 12:51
3 962 Charles Ralls Mesa 67 40:44 13:07
4 1032 Ned Powell Linden 65 43:57 14:09
5 532 Edward Newman Flushing 66 49:35 15:58
6 993 Michael Mutzelburg Fenton 66 55:24 17:51

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1204 Sue Grace Owosso 66 40:32 13:03
2 975 Margaret Bacon Fenton 66 43:02 13:51
3 930 Nicolyn B Steinhoff Fenton 66 51:10 16:29

MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 918 Wally McLaughlin Flushing 74 36:50 11:52

FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 936 Dorothy Somers Swartz Creek 71 45:16 14:35

MALE AGE GROUP: 75 - 89
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1209 Al Duch Swartz Creek 88 44:04 14:12


FEMALE AGE GROUP: 75 - 89
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====


Fenton,MI
Provided by Gault Race MGMT