2013 Bill Roney Memorial

back to results

Mar. 16, 2013

2013 Bill Roney Memorial
Utica, MI
Provided by Hansons Race Management


Bill Roney Memorial
Age Group Results
March 16, 2013
Results By Hansons Race Management

Female 11 and under

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 brianna skibicki Lake Orion MI 11 62 28:22.2 10:48:15.4 9:09/M
2 Alaina Carroll Chesterfield MI 11 66 29:15.8 10:49:01.3 9:26/M
3 piper guest Lake Orion MI 11 116 34:10.2 10:54:03.0 11:01/M
4 Sabrina Foskic Shelby Township MI 11 122 34:29.2 10:54:41.7 11:07/M
5 Shannon Schulte Royal Oak MI 9 139 36:39.9 10:56:43.6 11:49/M

Female 12 to 14

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Allison Shannon Sterling Heights MI 14 4 20:23.0 10:40:03.7 6:35/M
2 Hannah Chores Sterling Heights MI 14 13 22:20.0 10:42:00.0 7:12/M
3 Mckenna Gray Sterling Heights MI 14 14 22:29.5 10:42:09.7 7:15/M
4 Claire Hoffman Sterling Heights MI 14 17 22:56.9 10:42:37.7 7:24/M
5 Madison Stephens Lake Orion MI 14 27 24:21.6 10:44:13.2 7:51/M
6 Marissa Debry Birmingham MI 14 28 24:34.4 10:44:14.6 7:55/M
7 claire westerlund Franklin MI 14 29 24:35.1 10:44:14.7 7:56/M
8 Brianna Martin Grayling MI 12 32 24:40.5 10:44:22.5 7:57/M
9 Kennadi Rankin Macomb MI 12 61 28:14.1 10:48:06.9 9:06/M
10 Kate Roney Plymouth MI 12 67 29:24.7 10:49:31.7 9:29/M
11 Sarah Shea Sterling Heights MI 13 136 36:19.1 10:56:22.4 11:43/M
12 Amy Laurie Washington Township MI 12 152 42:01.3 11:02:01.6 13:33/M
13 Samantha Fish Sterling Heights MI 12 162 48:04.5 11:08:08.0 15:30/M

Female 15 to 18

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jessica Gaines Sterling Heights MI 17 2 19:18.0 10:38:58.7 6:14/M
2 Jenna J.a. Anderson Sterling Heights MI 15 6 21:12.6 10:40:52.9 6:50/M
3 Ashlie Baumann Sterling Heights MI 15 7 21:16.7 10:40:57.1 6:52/M
4 Kenne Lewis Sterling Heights MI 16 9 21:44.7 10:41:25.4 7:01/M
5 Elizabeth Lozon Sterling Heights MI 15 15 22:37.7 10:42:17.8 7:18/M
6 patty girardot Franklin MI 15 30 24:35.6 10:44:14.5 7:56/M
7 julia demko Birmingham MI 15 31 24:35.9 10:44:15.4 7:56/M
8 Katie Tyrrell Lake Orion MI 15 47 26:30.6 10:46:30.7 8:33/M
9 Brenna Boyer Shelby Township MI 15 69 29:35.2 10:49:14.0 9:33/M
10 Mckenna Balian Lake Orion MI 15 77 30:15.5 10:50:36.1 9:45/M
11 Collette Overton Shelby Township MI 16 95 31:51.3 10:51:38.7 10:16/M
12 River Woodall Shelby Township MI 15 96 31:51.8 10:51:38.6 10:16/M
13 Ceci Arce Lake Orion MI 15 138 36:21.6 10:56:22.4 11:44/M

Female 19 to 23

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Danielle Miller Clinton Twp MI 21 1 19:10.4 10:38:49.9 6:11/M
2 Kayla Sudlow Sterling Heights MI 22 16 22:53.8 10:42:51.8 7:23/M
3 Laura Blohm Sterling Heights MI 19 24 23:34.0 10:43:17.1 7:36/M
4 Elizabeth Crawford Macomb MI 19 48 26:31.1 10:46:35.2 8:33/M
5 rebekah watson Shelby Township MI 22 68 29:26.8 10:49:16.2 9:30/M
6 Jessica Cockream Utica MI 20 78 30:19.5 10:50:12.5 9:47/M
7 Emily Hubbard Rochester Hills MI 21 106 32:47.5 10:52:47.7 10:35/M
8 kari hartmann Dearborn MI 23 171 50:40.5 11:11:03.0 16:21/M
9 Michelle Cenowa Sterling Heights MI 22 178 54:45.6 11:15:01.0 17:40/M

Female 24 to 29

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mollie Harms Farmington Hills MI 27 26 24:21.4 10:44:14.6 7:51/M
2 Michelle Urben Sterling Heights MI 29 42 25:58.3 10:45:44.6 8:23/M
3 ashley trefney Grosse Pointe MI 24 59 28:00.3 10:48:21.6 9:02/M
4 Michelle Karpinski Chesterfield MI 24 63 28:26.2 10:48:32.1 9:10/M
5 Katie Krueger Valpareiso IN 28 64 28:36.1 10:48:47.3 9:14/M
6 Sarah Dodson Washington Township MI 29 81 30:30.4 10:50:39.4 9:50/M
7 Melanie Seymour Sterling Heights MI 27 111 33:41.1 10:53:44.2 10:52/M
8 Brooke Harms Sterling Heights MI 25 118 34:15.3 10:54:09.3 11:03/M
9 caitlin matz aillenten MI 29 132 35:36.9 10:55:39.1 11:29/M
10 Valerie Simon Rochester Hills MI 28 135 36:13.0 10:56:29.9 11:41/M
11 Andrea Darnall Lake Orion MI 24 143 37:10.2 10:57:29.5 11:59/M
12 Jenn Lovasco 27 163 48:26.4 11:08:28.0 15:37/M
13 Mary Anne Waldrup Madison Heights MI 27 170 50:38.7 11:10:59.0 16:20/M
14 Amanda Vanhuysse Warren MI 26 179 10:54:48.3 10:54:48.3 **:14/M

Female 30 to 34

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Danielle Savard Rochester Hills MI 30 3 19:26.3 10:39:05.7 6:16/M
2 Sue Muraszewski Shelby Township MI 34 8 21:21.5 10:41:05.0 6:53/M
3 Corinna Melcher Rochester MI 31 10 21:53.4 10:41:39.9 7:04/M
4 Karyn Schachinger Shelby Twp MI 31 11 22:00.4 10:41:41.6 7:06/M
5 Maria Yeck Washington Township MI 33 22 23:26.5 10:43:07.8 7:34/M
6 Morgan Derouin Chesterfield MI 31 35 25:16.2 10:45:09.4 8:09/M
7 Nicole Debbs Macomb MI 32 39 25:52.9 10:45:45.5 8:21/M
8 Tina Curylo Harrison Township MI 31 43 26:00.3 10:46:05.8 8:23/M
9 Sara Dzirnis Shelby Township MI 32 51 26:45.6 10:46:47.3 8:38/M
10 Cara Milburn Rochester MI 31 52 27:15.8 10:47:02.4 8:47/M
11 Jena Lenz Sterling Heights MI 33 57 27:49.8 10:47:41.6 8:58/M
12 Jennifer Forte Shelby Twp MI 30 65 28:38.9 10:48:32.7 9:14/M
13 Erin Suvada Rochester Hills MI 31 71 29:43.7 10:49:39.4 9:35/M
14 Lauren Walsh Rochester Hills MI 30 73 29:48.8 10:49:44.2 9:37/M
15 Martene Peraino Utica MI 31 84 30:43.9 10:50:41.3 9:55/M
16 Amy Dixon Spring Lake MI 30 92 31:18.1 10:51:02.3 10:06/M
17 Michelle Presby Rochester Hills MI 32 99 32:10.8 10:52:08.6 10:23/M
18 Megan Curtis Shelby Township MI 34 100 32:10.8 10:52:24.3 10:23/M
19 Staci Barber Macomb Township MI 34 102 32:15.8 10:52:16.5 10:24/M
20 Lindsay West Warren MI 31 105 32:32.7 10:52:50.6 10:30/M
21 Megan Schade Richmond MI 32 140 36:41.1 10:56:33.3 11:50/M
22 Erin Chambers Chesterfield MI 32 146 39:29.1 10:59:25.7 12:44/M
23 Marigrace Gaglio Chesterfield MI 31 156 43:37.2 11:03:44.0 14:04/M
24 Amanda Trott Sterling Heights MI 31 157 43:38.6 11:03:45.2 14:05/M
25 Alicia Carroll Chesterfield MI 32 161 47:42.5 11:07:28.0 15:23/M

Female 35 to 39

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 nicole humphrey Royal Oak MI 39 12 22:19.4 10:42:01.6 7:12/M
2 Elizabeth Wojtowicz Madison Heights MI 38 25 24:14.9 10:44:02.0 7:49/M
3 Larisa Dzikowski Sterling Heights MI 39 34 24:50.0 10:44:57.5 8:01/M
4 Kristy Welch Macomb MI 39 38 25:51.5 10:45:33.3 8:20/M
5 Christine Hilton Macomb MI 37 40 25:54.5 10:46:00.1 8:21/M
6 Katharine Altherr Auburn Hills MI 36 53 27:20.0 10:47:11.7 8:49/M
7 Stacy Skaltsounis Warren MI 35 60 28:05.5 10:48:00.4 9:04/M
8 Jenny Sigelko Leonard MI 37 72 29:44.9 10:49:49.5 9:35/M
9 Lorrie Surchik Sterling Heigts MI 39 75 29:56.0 10:49:46.8 9:39/M
10 Tonya Jesperson Bruce Township MI 38 76 30:08.7 10:50:24.1 9:43/M
11 Tiffany Pomaville Macomb MI 36 79 30:26.2 10:50:32.0 9:49/M
12 Patti Pertile Macomb MI 39 80 30:27.7 10:50:29.3 9:49/M
13 Michelle Kustarz Shelby Township MI 38 93 31:18.2 10:51:06.2 10:06/M
14 Angela Carroll Macomb MI 39 97 31:53.2 10:51:35.7 10:17/M
15 Brandy Frandle Shelby Township MI 37 98 32:08.2 10:52:21.9 10:22/M
16 Pamela O'Neal Ann Arbor MI 39 108 33:14.9 10:53:26.1 10:43/M
17 Leighann Rettich Macomb MI 39 109 33:14.9 10:53:26.0 10:43/M
18 Margaret Wemple Clinton Township MI 38 112 33:46.0 10:54:01.2 10:54/M
19 Amber Williamson Macomb MI 37 115 33:58.8 10:53:55.9 10:57/M
20 Erica Packard Lake Orion MI 39 124 34:29.9 10:54:37.4 11:07/M
21 Lisa Simkus Sterling Heights MI 35 125 34:33.2 10:54:49.4 11:09/M
22 Valerie Schave Clinton Township MI 36 130 35:28.4 10:55:40.0 11:26/M
23 Holly Minjoe Mount Clemens MI 38 134 35:54.8 10:55:49.7 11:35/M
24 Angela Roberts Madison Heights MI 39 144 38:52.0 10:58:40.7 12:32/M
25 Shelley Check-Furtaw New Baltimore MI 38 145 38:52.9 10:58:46.1 12:32/M
26 Hollie Knieriemen Clinton Township MI 35 148 39:51.2 11:00:08.0 12:51/M
27 Gina Lobes Rochester Hills MI 36 165 50:33.2 11:10:16.0 16:18/M
28 Monique Viger Macomb MI 38 173 50:51.0 11:11:14.0 16:24/M
29 Victoria Geill Macomb MI 36 180 11:03:58.0 11:03:58.0 **:11/M

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Heather Hall Washington MI 43 18 23:05.9 10:42:47.0 7:27/M
2 Argent Lucas Troy MI 42 20 23:22.7 10:43:09.7 7:32/M
3 Nora Bikos Lake Orion MI 42 21 23:24.8 10:43:11.6 7:33/M
4 Lisa Drake Rochester MI 42 23 23:31.3 10:43:12.7 7:35/M
5 Shannon Shea Sterling Heights MI 40 44 26:07.4 10:46:10.4 8:25/M
6 Laura Berg Shelby Township MI 41 45 26:11.4 10:45:53.9 8:27/M
7 Brandy Woodall Ritter Shelby Township MI 42 46 26:28.9 10:46:12.8 8:32/M
8 Sandie McCuiston Shelby Township MI 43 50 26:44.0 10:46:38.7 8:37/M
9 Deanna Zanolli Clinton Township MI 44 70 29:39.6 10:49:44.4 9:34/M
10 Amy Pierce Sterling Heights MI 41 86 31:05.1 10:51:08.1 10:02/M
11 Jennifer Diamond Sterling Heights MI 43 88 31:11.2 10:51:10.3 10:04/M
12 Leandra Lobb Sterling Heights MI 40 89 31:12.0 10:51:10.3 10:04/M
13 Jeanette Summerfield Shelby Township MI 41 101 32:12.5 10:52:11.6 10:23/M
14 Maureen Merpi Shelby Township MI 42 113 33:46.2 10:54:01.3 10:54/M
15 Jody Dicks Linden MI 44 119 34:19.1 10:54:22.4 11:04/M
16 Kelli Foskic Shelby Township MI 42 121 34:28.8 10:54:41.6 11:07/M
17 Rene' Maki Oxford MI 42 128 35:05.2 10:55:01.3 11:19/M
18 Emily Daoust Whitmore Lake MI 40 137 36:21.5 10:56:39.0 11:44/M
19 Alice McGuire Clinton Township MI 44 141 36:42.1 10:57:04.5 11:50/M
20 Tracie Grimaldi Shelby Twp. MI 41 142 36:44.4 10:56:47.5 11:51/M
21 Dawn Dombroski Utica MI 42 147 39:43.7 10:59:57.4 12:49/M
22 Judy Dolney Mt. Clemens MI 40 150 40:08.5 11:00:05.7 12:57/M
23 Jennifer Pelletier Sterling Heights MI 42 153 42:18.1 11:02:03.9 13:39/M
24 Lisa Roney 43 154 42:29.5 11:02:53.2 13:42/M
25 Susan Joye Macomb MI 43 160 46:04.5 11:05:51.0 14:52/M
26 Kate Parish Shelby Township MI 41 166 50:35.3 11:11:01.0 16:19/M
27 Susan Mathes Shelby Township MI 44 168 50:36.5 11:11:02.0 16:19/M
28 Jennifer Murray Clinton Township MI 41 174 52:11.7 11:12:37.0 16:50/M
29 Heather Garrison Lake Orion MI 44 177 52:59.0 11:12:38.0 17:05/M

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Laura Shamblin Washington MI 45 5 21:01.6 10:40:42.4 6:47/M
2 Bonnie Giem Oxford MI 48 33 24:49.0 10:44:40.6 8:00/M
3 Diane Ricchi Sterling Heights MI 49 36 25:35.9 10:45:28.1 8:15/M
4 Lauri Bussell Lake Orion MI 49 37 25:42.5 10:45:38.7 8:17/M
5 Michelle Sebaly Macomb MI 46 41 25:56.3 10:45:57.3 8:22/M
6 Susan Siragusa Rochester Hills MI 46 55 27:23.6 10:47:13.8 8:50/M
7 Barb Hendricks Sterling Heights MI 45 58 27:54.0 10:47:42.8 9:00/M
8 Linda Maison Macomb MI 49 83 30:42.1 10:50:26.7 9:54/M
9 Jennifer Kobylarz Leonard MI 45 91 31:16.0 10:51:00.1 10:05/M
10 Nicole Perttunen Macomb MI 45 103 32:16.9 10:52:17.7 10:25/M
11 Shirley Frederick Richmond MI 49 104 32:17.5 10:52:26.4 10:25/M
12 Lisa Hock Lake Orion MI 47 107 33:00.3 10:53:18.4 10:39/M
13 Deb Sak Lake Orion MI 48 110 33:17.4 10:53:13.0 10:44/M
14 Voilet Hogan St. Clair Shores MI 46 114 33:58.3 10:53:55.6 10:57/M
15 Sue Corrion Chesterfield MI 47 117 34:13.3 10:54:11.4 11:02/M
16 Stephanie Fish Sterling Heights MI 47 120 34:20.7 10:54:34.4 11:05/M
17 Susan Lukas Saint Clair MI 48 126 34:48.2 10:55:00.4 11:14/M
18 Charleen Filipiak St. Clair Shores MI 49 127 34:48.8 10:55:05.6 11:14/M
19 Leeann Case Macomb MI 47 129 35:25.4 10:55:26.9 11:25/M
20 Rima Aljundi Shelby Township MI 48 133 35:50.3 10:55:48.7 11:34/M
21 Diane Esch Shelby Township MI 48 151 41:01.6 11:01:03.5 13:14/M
22 Sylvia Thomas Macomb MI 47 159 46:03.9 11:05:50.0 14:51/M
23 Margaret Modrak Lake Orion MI 49 175 52:56.0 11:12:35.0 17:05/M
24 Rona Jackson Lake Orion MI 46 176 52:57.0 11:12:36.0 17:05/M

Female 50 to 54

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Diane Prainito Clarkston MI 50 74 29:53.7 10:50:12.0 9:38/M
2 Kathleen Scroggie Macomb MI 50 82 30:32.8 10:50:38.3 9:51/M
3 Catherine Paynter-Podvoll Northville MI 53 85 30:54.1 10:51:16.0 9:58/M
4 Elaine Fredal Shelby Township MI 50 90 31:14.4 10:51:24.8 10:05/M
5 Sue Emerick Lake Orion MI 52 123 34:29.6 10:54:37.4 11:07/M
6 Debbie Arsenault Macomb MI 53 158 46:02.2 11:05:48.0 14:51/M
7 Patty Cadena Madison Heights MI 51 167 50:35.9 11:10:56.0 16:19/M

Female 55 to 59

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Donna Roney Kaysserian Traverse City MI 55 49 26:41.1 10:46:38.0 8:36/M
2 Kathleen Clark Fraser MI 56 54 27:21.5 10:47:34.8 8:49/M
3 Sandy Freund Macomb MI 55 56 27:38.8 10:47:31.6 8:55/M
4 Shelly Baginsky Macomb MI 59 94 31:47.6 10:51:31.3 10:15/M
5 Sherrie Templin Royal Oak MI 55 164 50:22.0 11:10:04.0 16:15/M
6 Patti Waldrup Lapeer MI 56 169 50:36.9 11:10:57.0 16:19/M
7 Shirley Seymour Sterling Heights MI 58 172 50:41.1 11:11:00.0 16:21/M

Female 60 to 64

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Donna Olson Southgate MI 63 19 23:21.6 10:43:05.6 7:32/M
2 Marcia Mikula Warren MI 61 87 31:09.5 10:51:06.4 10:03/M
3 Debbie Curylo Harrison Township MI 60 131 35:30.1 10:55:36.3 11:27/M
4 Jaema Berman Auburn Hills MI 60 149 39:56.7 10:59:58.3 12:53/M
5 Marilyn Myrna Harrison Township MI 61 155 42:37.7 11:02:40.3 13:45/M

Male 11 and under

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 gordon frandle Shelby Twp MI 9 132 30:34.7 10:50:24.0 9:52/M
2 Luke Kaferle Warren MI 11 147 32:46.6 10:52:41.5 10:34/M
3 Travis Dombroski Utica MI 8 151 33:25.6 10:53:40.8 10:47/M
4 Josh Groth Utica MI 11 172 39:31.8 10:59:25.7 12:45/M
5 Steven Brozowski Warren MI 10 177 47:10.3 11:07:21.0 15:13/M
6 Nikolai Patonis Sterling Heights MI 11 180 49:23.7 11:09:30.0 15:56/M

Male 12 to 14

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Burley Sterling Heights MI 14 9 18:44.2 10:38:24.7 6:03/M
2 Dylan Gaines Sterling Heights MI 14 16 19:27.3 10:39:09.8 6:16/M
3 will threlkeld Bloomfield Hills MI 13 27 20:47.3 10:40:26.0 6:42/M
4 Noah Nuss Lake Orion MI 14 30 20:55.7 10:40:47.5 6:45/M
5 Evan Ziehl Rochester MI 12 31 20:56.8 10:40:38.3 6:45/M
6 Drew Giem Oxford MI 13 33 21:30.0 10:41:17.6 6:56/M
7 Greg Maki Oxford MI 13 35 21:44.4 10:41:35.7 7:01/M
8 Matthew McAudliffe Oxford MI 13 42 22:23.5 10:42:12.6 7:13/M
9 Jack McBride Oakland MI 13 44 22:28.3 10:42:17.9 7:15/M
10 Chase McBride Oakland MI 13 55 23:19.0 10:43:09.6 7:31/M
11 tyler skibicki Lake Orion MI 13 58 23:36.4 10:43:26.6 7:37/M
12 Robert Beggs Lake Orion MI 14 73 24:47.3 10:44:39.5 8:00/M
13 Aaron Ferdinande Macomb MI 13 115 28:37.5 10:48:25.6 9:14/M
14 Eddie Zelek Rochester Hills MI 14 121 29:30.0 10:49:35.2 9:31/M
15 Jacob Pelletier Sterling Heights MI 13 163 35:28.4 10:55:14.0 11:26/M

Male 15 to 18

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mickey Davey Troy MI 15 1 17:29.0 10:37:07.4 5:38/M
2 Christopher Burley Sterling Heights MI 18 6 18:06.1 10:37:46.3 5:50/M
3 John Worthington II Warren MI 18 8 18:43.6 10:38:22.2 6:02/M
4 Dakotah Mansfield Grayling MI 15 12 19:03.8 10:38:46.9 6:09/M
5 Trevor Mandziara Macomb MI 16 75 24:53.8 10:44:45.5 8:02/M
6 Kevin Kaysserian Traverse City MI 17 105 27:33.3 10:47:31.4 8:53/M
7 Charles Siragusa Rochester Hills MI 16 119 29:23.3 10:49:13.5 9:29/M
8 jacob griffith Lake Orion MI 17 127 30:14.5 10:50:34.4 9:45/M
9 Omar Alrundi Shelby Township MI 18 133 30:43.9 10:50:43.4 9:55/M
10 Austin Roney 17 173 40:44.7 11:00:48.7 13:08/M
11 Chandler Freitas Macomb Twp MI 15 174 41:52.9 11:01:55.9 13:30/M

Male 19 to 23

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mike Messina Sterling Heights MI 22 2 17:37.0 10:37:18.0 5:41/M
2 Maxwell Wettlaufer Royal Oak MI 19 24 20:31.3 10:40:18.7 6:37/M
3 nikolas harr Rochester MI 21 41 22:22.5 10:42:04.2 7:13/M
4 Jake Gleason Lake Orion MI 19 51 22:55.9 10:42:48.5 7:24/M
5 gregory foakes Rochester MI 21 66 24:14.2 10:44:02.0 7:49/M
6 Jacob Darnall Rochester MI 23 157 34:54.5 10:55:13.6 11:15/M

Male 24 to 29

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Scott Moore Rochester Hills MI 29 3 17:37.8 10:37:17.2 5:41/M
2 Jon Makhlouf Rochester Hills MI 28 15 19:24.7 10:39:04.5 6:15/M
3 Daniel Ellis Lake Angelus 29 20 20:11.7 10:39:52.8 6:31/M
4 Bryan Vergin Macomb Township MI 29 48 22:39.3 10:42:36.4 7:18/M
5 Doug Sykes Odenton MD 29 60 23:44.9 10:43:29.7 7:39/M
6 isaak davidson Almont MI 24 67 24:14.5 10:44:04.4 7:49/M
7 Matt McCuen Rochester MI 26 68 24:14.9 10:44:06.0 7:49/M
8 John Bartkowicz Grosse Pointe Farms MI 29 80 25:25.5 10:45:14.6 8:12/M
9 Michael Boone Sterling Heights MI 25 85 25:51.3 10:45:57.9 8:20/M
10 Michael Gastol Auburn Hills MI 29 86 25:53.4 10:45:43.5 8:21/M
11 Chad Gill Rochester MI 29 87 26:12.3 10:46:02.2 8:27/M
12 Philip Whitman Farmington Hills MI 25 98 27:08.5 10:47:02.4 8:45/M
13 David Romero Clinton Township MI 28 117 28:48.1 10:49:05.7 9:17/M
14 Gavin Bates Utica MI 27 146 32:38.0 10:52:35.6 10:32/M
15 Adam Seymour 29 179 49:04.6 11:09:04.0 15:50/M

Male 30 to 34

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 William Blachford Troy MI 32 11 19:00.9 10:38:39.8 6:08/M
2 Dennis Savard Rochester Hills MI 33 19 20:01.5 10:39:41.0 6:27/M
3 Ryan Stapleton Utica MI 31 22 20:18.2 10:40:02.0 6:33/M
4 Matt Shipes Rochester Hills MI 33 39 22:10.3 10:41:57.7 7:09/M
5 Christopher Lenz Sterling Heights MI 31 71 24:32.5 10:44:24.4 7:55/M
6 Brian Mullin Macomb MI 31 89 26:31.5 10:46:16.0 8:33/M
7 Nicholas Salina Rochester Hills MI 32 104 27:32.2 10:47:29.4 8:53/M
8 Mike Nahmias Utica MI 33 125 30:05.3 10:49:51.0 9:42/M
9 Todd Mathis Utica MI 33 126 30:05.8 10:50:00.4 9:42/M
10 Chris Stager Richmond MI 33 145 32:23.7 10:52:40.7 10:27/M
11 Chris Casaceli Sterling Heights MI 30 152 33:52.8 10:54:16.0 10:55/M
12 Ryan Plovic Macomb MI 33 158 35:08.3 10:55:30.6 11:20/M
13 Justin Yow Madison Heights MI 34 171 37:51.3 10:58:09.0 12:13/M
14 Brandon Fotia Utica MI 30 181 52:09.5 11:12:34.0 16:49/M

Male 35 to 39

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 John Olszewski Macomb MI 38 7 18:10.9 10:37:49.5 5:52/M
2 Chris Barber Grosse Pointe MI 35 10 18:54.1 10:38:32.1 6:06/M
3 Sebastian Tochowicz Fair Haven MI 39 14 19:19.0 10:38:58.0 6:14/M
4 Merlin Elsner Warren MI 38 17 19:43.6 10:39:23.0 6:22/M
5 Matthias Woletz Clawson MI 39 37 22:02.8 10:42:21.4 7:06/M
6 Carl Losey Troy MI 37 49 22:47.3 10:42:29.6 7:21/M
7 Andrew Skaltsounis Warren MI 38 56 23:20.1 10:43:06.9 7:32/M
8 carl zoolkoski Auburn Hills MI 39 70 24:27.2 10:44:20.3 7:53/M
9 Peter Minjoe Mount Clemens MI 39 84 25:36.8 10:45:26.3 8:15/M
10 Edward O'Neil Sterling Heights MI 38 88 26:26.4 10:46:11.2 8:32/M
11 Jeff Sigelko Leonard MI 36 92 26:34.8 10:46:39.8 8:34/M
12 Andres Kawasaki Rochester Hills MI 38 93 26:41.9 10:46:32.9 8:36/M
13 Eric Powrozek Warren MI 36 112 28:15.2 10:48:33.7 9:07/M
14 Robert Holden Macomb MI 37 131 30:33.7 10:50:33.7 9:51/M
15 Tim Wolken Utica MI 35 134 30:47.1 10:50:57.6 9:56/M
16 Gary Maki Oxford MI 38 137 31:19.9 10:51:15.3 10:06/M
17 Michael Geist Rochester Hills MI 35 154 34:25.7 10:54:52.5 11:06/M
18 Kyle Lobes Rochester Hills MI 37 170 36:58.0 10:56:41.0 11:55/M

Male 40 to 44

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joel Kozlowski Macomb Twp MI 41 5 17:58.6 10:37:37.7 5:48/M
2 Loren Miller Macomb MI 43 13 19:14.5 10:38:54.3 6:12/M
3 Jack Pertile Macomb MI 41 32 21:21.7 10:41:04.3 6:53/M
4 Mark Gleason Lake Orion MI 43 36 21:58.8 10:41:46.8 7:05/M
5 Dan McAuliffe Oxford MI 44 47 22:32.2 10:42:18.8 7:16/M
6 Vance Nall Sterling Heights MI 41 52 23:00.7 10:43:35.8 7:25/M
7 Matt Stephens Lake Orion MI 41 64 23:55.9 10:43:42.9 7:43/M
8 Rob Almon Roseville MI 41 65 24:07.4 10:43:55.3 7:47/M
9 David Baier Macomb MI 41 76 25:12.6 10:45:01.6 8:08/M
10 Jon Mandziara Macomb MI 43 82 25:29.2 10:45:19.7 8:13/M
11 Jamie McBride Oakland MI 44 95 26:53.5 10:46:44.7 8:40/M
12 Mark Wellhausen Shelby Township MI 41 96 26:56.7 10:46:41.9 8:41/M
13 Joel Butkiewicz Berkley MI 41 101 27:21.5 10:47:06.1 8:49/M
14 Scott Rudzinskas Shelby Twp MI 41 103 27:30.0 10:47:17.9 8:52/M
15 Rich Heide Royal Oak 40 110 28:07.0 10:48:34.6 9:04/M
16 dave skibicki Lake Orion MI 42 114 28:22.4 10:48:16.1 9:09/M
17 Bayn Wood Rochester MI 42 118 29:16.9 10:49:06.6 9:26/M
18 Chris Allen Eastpointe MI 41 122 29:42.1 10:49:43.8 9:35/M
19 Floyd Daoust Whitmore Lake MI 42 123 29:43.4 10:50:01.4 9:35/M
20 Todd Grant Clinton Township MI 41 129 30:27.4 10:50:23.3 9:49/M
21 Jeff Weaver Oakland MI 42 143 32:14.5 10:52:23.2 10:24/M
22 Mark Fagan Sterling Heights MI 43 162 35:26.8 10:55:47.6 11:26/M
23 Dwayne Roose Rochester Hills MI 42 165 36:13.5 10:56:30.1 11:41/M
24 Michael Roney Sterling Heights MI 44 176 46:41.4 11:07:05.0 15:04/M
25 Jeff Kaferle Warren MI 41 178 47:14.5 11:07:25.0 15:14/M

Male 45 to 49

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Scott Fiske St. Clair Shores MI 49 4 17:47.4 10:37:26.2 5:44/M
2 Michael Stolnicki Auburn Hills MI 48 25 20:34.0 10:40:20.8 6:38/M
3 Tom Goulette Armada MI 48 28 20:49.5 10:40:30.9 6:43/M
4 Joseph Hickey Rochester MI 46 38 22:09.2 10:41:49.8 7:09/M
5 Jim Oleksinski Grosse Pointe Woods MI 45 46 22:29.3 10:42:17.7 7:15/M
6 Tim Atkinson Rochester Hills MI 48 53 23:05.1 10:42:45.2 7:27/M
7 Eric Swanson Macomb MI 49 61 23:50.3 10:43:48.3 7:41/M
8 Michael Case Macomb MI 49 62 23:52.3 10:43:35.1 7:42/M
9 Brent Levasseur Shelby Township MI 49 74 24:51.4 10:44:50.3 8:01/M
10 Paul Dzikowski Sterling Heights MI 45 79 25:24.3 10:45:32.0 8:12/M
11 Jim Zittel Waterford MI 49 90 26:32.8 10:46:48.8 8:34/M
12 Mark Heaton Rochester Hills MI 46 111 28:11.8 10:48:18.0 9:05/M
13 John Hudak Rochester Hills MI 49 116 28:46.8 10:48:55.0 9:17/M
14 Henry Rehn Sterling Heights MI 48 120 29:28.6 10:49:28.6 9:30/M
15 Chris Tallis Rochester MI 47 140 31:49.4 10:51:35.5 10:16/M
16 Cedric Dukes Shelby Township MI 45 141 31:58.5 10:52:08.1 10:19/M
17 Dwayne Byks Mount Clemens MI 47 142 31:59.4 10:51:48.9 10:19/M
18 Mike Hubbard Rochester Hills MI 49 148 32:48.4 10:52:47.7 10:35/M
19 John Beggs Lake Orion MI 49 149 32:51.4 10:52:59.9 10:36/M
20 Todd Roney Plymouth MI 46 160 35:15.7 10:55:23.0 11:22/M
21 John Siragusa Rochester Hills MI 45 164 35:55.1 10:55:48.3 11:35/M
22 Chris Schulte Royal Oak MI 45 167 36:45.8 10:56:49.0 11:51/M
23 Marc Barringer St. Clair Shores MI 45 168 36:54.8 10:57:05.8 11:54/M
24 Robert Murray Clinton Township MI 47 182 54:34.4 11:15:00.0 17:36/M
25 Raymond Templin Royal Oak MI 45 184 56:19.8 11:16:02.0 18:10/M

Male 50 to 54

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Green Shelby Township MI 51 21 20:17.8 10:40:00.4 6:33/M
2 marc guzzardo Rochester MI 52 23 20:29.2 10:40:07.9 6:36/M
3 Mike Wettlaufer Royal Oak MI 53 26 20:45.1 10:40:33.1 6:42/M
4 John Cole Bloomfield Hills MI 52 34 21:37.5 10:41:23.4 6:58/M
5 Lawrence Sak Lake Orion MI 52 40 22:16.9 10:42:04.6 7:11/M
6 Jeffrey Frederick Richmond MI 52 43 22:24.0 10:42:06.0 7:14/M
7 Kevin Capt Amer Sherwood Royal Oak MI 51 45 22:28.3 10:42:07.4 7:15/M
8 Bruce Matthews Rochester Hills MI 50 50 22:50.6 10:42:38.2 7:22/M
9 Joe Cicchelli Warren MI 50 57 23:30.3 10:43:14.2 7:35/M
10 Dean Pelletier Sterling Heights MI 50 59 23:36.6 10:43:22.1 7:37/M
11 Walt Garon Sterling Heights MI 51 63 23:54.5 10:43:45.3 7:43/M
12 Matthew Reimann Troy MI 50 72 24:36.6 10:44:32.4 7:56/M
13 Joe Terranova Lake Orion MI 54 77 25:16.8 10:45:37.1 8:09/M
14 John Salviati Washington Township MI 54 78 25:22.8 10:45:12.7 8:11/M
15 Alan Taratura Sterling Heights MI 54 81 25:27.6 10:45:54.1 8:13/M
16 Ray Pini Allenton MI 52 97 26:56.8 10:46:41.5 8:41/M
17 Paul Patonis Sterling Heights MI 50 99 27:14.9 10:47:30.6 8:47/M
18 Dan Asma Lake Orion MI 51 107 27:43.4 10:47:48.8 8:56/M
19 Jeff Likins Macomb MI 52 108 27:45.6 10:47:31.8 8:57/M
20 Mike McIntosh Ann Arbor MI 50 136 31:07.4 10:51:22.6 10:02/M
21 Tom Dombroski Utica MI 51 150 33:15.8 10:53:31.1 10:44/M
22 Jim Laurie Washington Township MI 52 175 42:00.6 11:02:01.0 13:33/M

Male 55 to 59

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bruce Paul Washington MI 57 18 19:53.6 10:39:32.8 6:25/M
2 Jim Everlove Troy MI 58 69 24:17.9 10:44:08.5 7:50/M
3 Timothy Cardy St. Clair Shores MI 55 91 26:33.0 10:46:44.8 8:34/M
4 Jon Hayes Richmond MI 58 100 27:18.6 10:47:34.9 8:48/M
5 Steve Ulbrich Warren MI 55 113 28:17.6 10:48:20.4 9:07/M
6 Thomas Jablonski Rochester Hills MI 56 130 30:29.5 10:50:34.5 9:50/M
7 Denny Zelek Rochester Hills MI 56 139 31:44.1 10:51:49.8 10:14/M
8 Chip Stager Richmond MI 55 144 32:23.0 10:52:41.3 10:27/M
9 Len Constantine Chesterfield Twp MI 59 153 34:03.6 10:54:11.3 10:59/M
10 John Geist Rochester Hills MI 58 156 34:26.5 10:54:52.6 11:06/M
11 Kerry Kaysserian Traverse City MI 58 159 35:09.2 10:55:08.2 11:20/M
12 Steven Berman Auburn Hills MI 59 183 55:55.5 11:16:00.0 18:02/M

Male 60 to 64

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bruce Seguin Harrison Twp MI 61 29 20:53.1 10:40:33.6 6:44/M
2 Martin Kraft Rochester Hills MI 64 54 23:12.4 10:42:54.0 7:29/M
3 Ronald Boone Sterling Heights MI 60 83 25:35.1 10:45:42.1 8:15/M
4 Gordon Mikula Warren MI 62 102 27:25.0 10:47:21.2 8:51/M
5 David Heck Macomb MI 61 109 28:05.1 10:47:56.4 9:04/M
6 Dale Chinneck Macomb MI 62 124 29:49.5 10:49:42.7 9:37/M
7 Bill Waterhouse Southfield MI 64 128 30:17.8 10:50:26.1 9:46/M
8 Daniel Balon Washington Township MI 63 135 30:53.6 10:50:46.5 9:58/M
9 Michael Krolczyk Farmington Hills MI 60 155 34:25.9 10:54:52.6 11:06/M

Male 65 to 69

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Yates Leonard MI 68 94 26:51.7 10:46:42.8 8:40/M
2 john houser Rochester MI 66 106 27:40.4 10:47:39.4 8:55/M
3 Bill Kaferle Warren MI 66 138 31:31.7 10:51:26.7 10:10/M
4 John Fagan Jr Sterling Heights MI 69 161 35:26.5 10:55:47.6 11:26/M

Male 70 and over

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Norm Killop Utica MI 74 166 36:17.6 10:56:22.3 11:42/M
2 Marvin Stevenson Rochester Hills MI 78 169 36:55.8 10:56:58.4 11:55/M

Check out our 2013 Bill Roney Memorial 5K Run Coverage Page