2012 MHSAA XC Regional 29-4

back to results

Oct. 27, 2012

2012 MHSAA XC Regional 29-4
Bear Lake, MI
Provided by MHSAA and Michiana Timing


MHSAA Regionals at Benzie HS D2, D3 and D4 - 10/27/2012 5:40:17 PM
results: http://michianatiming.com/results, Benzie Central High School, MI

Varsity Boys 5000 Meter D4 Run
====================================================================
Name Yr Team Time Pts
--------------------------------------------------------------------
1 John Girven 11 Bear Lake 16:45.91 1
2 Zack Workman 10 Mesick 16:53.96 2
3 Alex Kraft 12 Suttons Bay 17:13.95 3
4 Dillon Gouge 11 Manton 17:17.81 4
5 Jordan Anderson 9 Bear Lake 17:18.74 5
6 Mark Mol 12 Traverse City St. Fr 17:19.62 6
7 Dallas Hanna 9 Grand Traverse Acade 17:23.51 7
8 John Michael Schoedel 11 Bear Lake 17:28.05 8
9 Austin McQueer 10 Grand Traverse Acade 17:33.06 9
10 Drew Pobuda 11 St Marys 17:34.76 10
11 Tommy Brettschneider 10 Manton 17:36.54 11
12 Alex Barto 11 Bear Lake 17:38.93 12
13 Aaron Kostrzewa 11 Grand Traverse Acade 17:39.53 13
14 Ken Pease 11 Suttons Bay 17:42.27 14
15 Shane Peterson 11 Bear Lake 17:42.70 15
16 Connor Archer 12 Traverse City St. Fr 17:57.48 16
17 Nick Fisher 12 Traverse City St. Fr 18:01.81 17
18 Matt Mawby 11 Traverse City St. Fr 18:03.10 18
19 Brennun Huff 9 Mesick 18:06.32 19
20 Jordan Sinkel 11 Manton 18:07.02 20
21 Nathan Schichtel 10 Buckley 18:08.24 --
22 Jared Bair 10 Bear Lake 18:16.21 21
23 Sam Wynsma 10 Suttons Bay 18:16.76 22
24 Jesse Taylor 10 Manton 18:18.97 23
25 Cole Verrett 9 Bear Lake 18:21.27 24
26 Tyler Floering 12 Grand Traverse Acade 18:23.84 25
27 Jeremiah Simersaon 11 Mesick 18:37.67 26
28 Tristan Rogers 9 Frankfort 18:43.36 27
29 Andy Fitzpatrick 10 Traverse City St. Fr 18:50.29 28
30 Eli Beehler 12 Manton 18:51.19 29
31 Lincoln Spitzer 10 Buckley 18:57.84 --
32 Casey McKinley 11 Frankfort 18:58.61 30
33 Rylee Philo 9 Marion 19:01.31 --
34 Lars Truesdall 11 Grand Traverse Acade 19:02.85 31
35 Eric Wales 10 Traverse City St. Fr 19:09.30 32
36 Mike Connolly 10 Traverse City St. Fr 19:13.85 33
37 David Houck 10 Manton 19:14.17 34
38 Payne Spaulding 12 Mesick 19:22.69 35
39 Taylor Page 12 Grand Traverse Acade 19:23.11 36
40 Paul Moubaisse 11 McBain Northern Mich 19:30.62 37
41 Josh Spoor 10 Mesick 19:30.93 38
42 Jordan Johnigan 10 Manton 19:31.41 39
43 Trstin Tarsa 9 St Marys 19:34.87 40
44 Avery May 10 Frankfort 19:41.52 41
45 Tim Fraser 12 Grand Traverse Acade 19:43.99 42
46 dan Duperon 9 St Marys 19:51.57 43
47 Aric Rhodes 12 Lake City 19:58.60 44
48 Josh Riggs 9 Brethren 20:04.27 --
49 Drew McHugh 10 Buckley 20:05.35 --
50 Logan Marr 10 Maple City Glen Lake 20:14.19 45
51 Nolan Linderman 9 Lake City 20:15.87 46
52 Michael Rosek 11 Buckley 20:18.97 --
53 John Brouwer 11 McBain Northern Mich 20:19.62 47
54 August Bjoergel 11 Leland Public 20:20.39 48
55 Gunnar Carlson 10 Leland Public 20:20.85 49
56 Ryan Schaub 9 St Marys 20:22.69 50
57 Guy Beachnau 12 Suttons Bay 20:32.79 51
58 Calbert Lundquist 11 Mason County Eastern 20:36.98 --
59 Jake Gillow 11 Lake City 20:45.70 52
60 Jimmy Appledorn 11 Mason County Eastern 20:46.44 --
61 Austin Swinehart 10 Marion 20:59.23 --
62 Reed Deemer 12 Maple City Glen Lake 21:02.34 53
63 Graham Kelly 12 Suttons Bay 21:05.79 54
64 Ho Chan Jang 10 McBain Northern Mich 21:07.68 55
65 Billy Bardoux 10 Mesick 21:10.14 56
66 Ola Aamodt 12 Lake City 21:25.88 57
67 Chad Blakley 12 McBain Northern Mich 21:48.15 58
68 Bennett Schmitt 10 Frankfort 21:55.31 59
69 Jonathan Perry 10 McBain Northern Mich 22:02.89 60
70 Jack Garthe 11 St Marys 22:03.17 61
71 Patrick Rhodes 9 Lake City 22:29.01 62
72 Theo Koda 12 Maple City Glen Lake 22:33.32 63
73 Ryan Popp 9 St Marys 22:43.97 64
74 Tyler Meyers 10 Mesick 22:54.98 65
75 Luke Wiesen 9 Leland Public 23:31.82 66
76 Chase Demot 11 McBain Northern Mich 23:32.78 67
77 Ben Tommas 11 McBain Northern Mich 23:33.41 68
78 Tristian Peabody 10 Leland Public 23:38.46 69
79 Nolan Deemer 10 Maple City Glen Lake 23:42.68 70
80 Christian Doran 12 Leland Public 24:03.47 71
81 Cody Laskowski 9 Lake City 24:04.99 72
82 Hunter Bradley 9 Frankfort 24:46.80 73
83 Tanner Smith 10 Suttons Bay 25:05.07 74
84 Josiah Vander Zon 10 Maple City Glen Lake 27:19.07 75
85 Garret Mackin 9 St Marys 31:11.68 76



Varsity Boys 5000 Meter D4 Run Team Scores
====================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
====================================================================
1 Bear Lake 41 1 5 8 12 15 21 24
Total Time: 1:26:55 Average: 17:22.87 1-5 Split: 57
2 Traverse City St. Fr 85 6 16 17 18 28 32 33
Total Time: 1:30:13 Average: 18:02.46 1-5 Split: 1:31
3 Grand Traverse Acade 85 7 9 13 25 31 36 42
Total Time: 1:30:03 Average: 18:00.56 1-5 Split: 1:40
4 Manton 87 4 11 20 23 29 34 39
Total Time: 1:30:12 Average: 18:02.31 1-5 Split: 1:34
5 Mesick 120 2 19 26 35 38 56 65
Total Time: 1:32:32 Average: 18:30.32 1-5 Split: 2:37
6 Suttons Bay 144 3 14 22 51 54 74 -
Total Time: 1:34:52 Average: 18:58.32 1-5 Split: 3:52
7 St Marys 204 10 40 43 50 61 64 76
Total Time: 1:39:28 Average: 19:53.42 1-5 Split: 4:29
8 Frankfort 230 27 30 41 59 73 - -
Total Time: 1:44:06 Average: 20:49.12 1-5 Split: 6:04
9 McBain Northern Mich 257 37 47 55 58 60 67 68
Total Time: 1:44:49 Average: 20:57.80 1-5 Split: 2:33
10 Lake City 261 44 46 52 57 62 72 -
Total Time: 1:44:56 Average: 20:59.02 1-5 Split: 2:31
11 Leland Public 303 48 49 66 69 71 - -
Total Time: 1:51:55 Average: 22:23.00 1-5 Split: 3:44
12 Maple City Glen Lake 306 45 53 63 70 75 - -
Total Time: 1:54:52 Average: 22:58.32 1-5 Split: 7:05



MHSAA Regionals at Benzie HS D2, D3 and D4 - 10/27/2012 5:40:17 PM
results: http://michianatiming.com/results, Benzie Central High School, MI

Varsity Girls 5000 Meter D4 Run
====================================================================
Name Yr Team Time Pts
--------------------------------------------------------------------
1 Holly Bullough 9 Traverse City St. Fr 18:20.91 1
2 Keena Gilbert 10 Bear Lake 19:36.43 2
3 Kaitlin Grigg 10 Maple City Glen Lake 19:47.39 --
4 Isabelle Putney 9 Frankfort 19:48.66 --
5 Faith Moerdyk 11 Bear Lake 19:52.50 3
6 Adri Sigafoose 11 McBain Northern Mich 19:59.70 4
7 Dani Merwin 9 Suttons Bay 20:00.54 --
8 Kylie Lanser 9 McBain Northern Mich 20:02.62 5
9 Abby Fifarek 10 Grand Traverse Acade 20:07.22 6
10 McKenna Turrill 10 Maple City Glen Lake 20:07.93 --
11 Kelly Babcock 11 Bear Lake 20:10.02 7
12 McKaya Groenwald 10 Bear Lake 20:22.52 8
13 Maddy Danz 12 Traverse City St. Fr 20:23.67 9
14 Marlee Harris 11 Buckley 20:30.67 10
15 Lauren Buckel 12 Traverse City St. Fr 20:31.53 11
16 Krissi Dressler 12 Traverse City St. Fr 20:32.54 12
17 Erin McDonnell 11 Traverse City St. Fr 20:34.15 13
18 Alycia Peterson 10 Bear Lake 20:37.00 14
19 Alysia Campos 12 Grand Traverse Acade 20:44.52 15
20 Taylor Anderson 12 Bear Lake 20:47.62 16
21 Emily Flint 9 Manton 20:49.87 17
22 Rowan Estenik 12 Grand Traverse Acade 21:06.73 18
23 Molly Ritsema 11 Grand Traverse Acade 21:08.11 19
24 Annie Lyman 9 Traverse City St. Fr 21:14.89 20
25 Kinzie Sikkema 10 Marion 21:19.47 21
26 Kelsey Grigg 12 Maple City Glen Lake 21:25.75 --
27 Madeline Swiler 12 Marion 21:40.57 22
28 Lindsey White 12 Grand Traverse Acade 21:46.97 23
29 Madison Kruschinska 10 Lake City 21:57.49 24
30 Destiny Vredenburg 10 Manton 22:05.41 25
31 Makayla Reed 10 Mesick 22:06.21 26
32 Meredith Hengy 10 Bear Lake 22:07.30 27
33 Bailee Kimbel 9 Manton 22:10.61 28
34 Hannah Weber 10 St Marys 22:13.92 29
35 Tristen Gleason 11 Frankfort 22:14.96 --
36 Ashley Baron 10 Manton 22:26.81 30
37 Suzanne Britten 10 Traverse City St. Fr 22:37.50 31
38 Kirsten Fedorowicz 10 Manton 22:42.32 32
39 Brianna Bogart 10 Buckley 22:44.92 33
40 Anissa Keeler 10 Marion 22:48.51 34
41 Julia Helsel 10 Manton 22:49.78 35
42 Rachel Leggett 11 Manton 22:50.32 36
43 Sydney Dick 10 McBain Northern Mich 22:51.75 37
44 Sierra King 9 Mesick 22:58.29 38
45 Emily Holmes 9 St Marys 23:00.72 39
46 Sophie Schuetze 12 Grand Traverse Acade 23:01.08 40
47 Alyssa Akin 11 Marion 23:06.84 41
48 Mary Rexroat 10 St Marys 23:07.84 42
49 Kayla Traylor 11 Buckley 23:09.34 43
50 Elissa Estenik 10 Grand Traverse Acade 23:11.12 44
51 Kendra Duby 12 Buckley 23:14.56 45
52 Evelien Dierckx 12 Suttons Bay 23:16.70 --
53 Montanna Windham 9 Suttons Bay 23:17.02 --
54 Lillian Swiler 9 Marion 23:22.26 46
55 Alana Morgan 10 Lake City 23:31.07 47
56 Madison Freeman 10 Suttons Bay 23:47.01 --
57 Karlie Maxwell 12 Lake City 23:50.13 48
58 Jenee Hall 9 Marion 23:51.16 49
59 Brittnae Barclay 12 Lake City 24:04.85 50
60 Maddy Brown 11 Maple City Glen Lake 24:38.14 --
61 Hannah Kastenschmidt 10 Buckley 24:50.32 51
62 Rebeka Hoffman 9 Mesick 25:21.05 52
63 Chloee Janssen 9 Brethren 25:26.69 --
64 Haley Tighe 12 Brethren 25:29.82 --
65 Tina Barnes 12 Mesick 25:47.87 53
66 Haya Al Quoran 12 Buckley 25:50.90 54
67 Lauren Beeman 9 Buckley 25:55.02 55
68 Kalynn Wright 12 Leland Public 26:24.45 --
69 Chelsea Slocum 10 Marion 27:08.84 56
70 Elizabeth Ashton 9 Lake City 27:16.89 57
71 Lindsey Boone 10 St Marys 28:19.67 58
72 Amanda Dusek 11 Lake City 28:25.43 59
73 Rachel Schaub 9 St Marys 28:39.05 60
74 Aspen Robak 9 Brethren 28:46.21 --
75 Soo Min Lim 9 McBain Northern Mich 28:56.99 61
76 Kate Bishop 10 Leland Public 29:30.03 --
77 Sara DeHaan 9 McBain Northern Mich 30:02.65 62
78 Martha Sprout 10 Leland Public 31:20.56 --
79 Clara Jurik 11 Mesick 32:09.07 63
80 Taylor Rainier 11 Lake City 34:45.85 64
81 Arianna Brock 12 Leland Public 35:37.94 --



Varsity Girls 5000 Meter D4 Run Team Scores
====================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
====================================================================
1 Bear Lake 34 2 3 7 8 14 16 27
Total Time: 1:40:39 Average: 20:07.70 1-5 Split: 1:01
2 Traverse City St. Fr 46 1 9 11 12 13 20 31
Total Time: 1:40:23 Average: 20:04.56 1-5 Split: 2:14
3 Grand Traverse Acade 81 6 15 18 19 23 40 44
Total Time: 1:44:54 Average: 20:58.71 1-5 Split: 1:40
4 Manton 132 17 25 28 30 32 35 36
Total Time: 1:50:16 Average: 22:03.01 1-5 Split: 1:53
5 Marion 164 21 22 34 41 46 49 56
Total Time: 1:52:18 Average: 22:27.53 1-5 Split: 2:03
6 McBain Northern Mich 169 4 5 37 61 62 - -
Total Time: 2:01:54 Average: 24:22.75 1-5 Split: 10:03
7 Buckley 182 10 33 43 45 51 54 55
Total Time: 1:54:30 Average: 22:53.97 1-5 Split: 4:20
8 Lake City 226 24 47 48 50 57 59 64
Total Time: 2:00:41 Average: 24:08.09 1-5 Split: 5:20
9 St Marys 228 29 39 42 58 60 - -
Total Time: 2:05:22 Average: 25:04.24 1-5 Split: 6:26
10 Mesick 232 26 38 52 53 63 - -
Total Time: 2:08:23 Average: 25:40.50 1-5 Split: 10:03