2012 MHSAA XC Regional 11-2

back to results

Oct. 27, 2012

2012 MHSAA XC Regional 11-2
Allendale, MI
Provided by MHSAA


Varsity Boys 5000 Meter D2 Run
====================================================================
Name Yr Team Time Pts
--------------------------------------------------------------------
1 John Sattler 11 Byron Center 16:18.84 1
2 Kapo Suarez 10 Coopersville 16:19.56 2
3 Wuoi Mach 12 GR Christian 16:25.67 3
4 Brad Hoekstra 11 Allendale 16:38.14 4
5 Matt Lennon 12 GR Catholic Central 16:38.84 5
6 Greyson Schultz 12 East Grand Rapids 16:47.08 6
7 Aaron Strieff 10 Zeeland West 16:49.47 7
8 Zach Terpstra 10 GR Christian 16:52.18 8
9 Ben Engelsman 12 Zeeland West 16:53.11 9
10 Mark DeJong 11 GR Christian 16:55.50 10
11 Matthew Levitt 9 East Grand Rapids 16:58.15 11
12 Aaron King 9 Fruitport 16:58.61 12
13 Kyler Byker 12 East Grand Rapids 16:59.07 13
14 Matt Plantinga 12 GR Christian 17:00.39 14
15 Benny Briseno 10 GR Christian 17:02.59 15
16 Alex Clark 11 East Grand Rapids 17:03.00 16
17 Zak Longo 11 East Grand Rapids 17:03.95 17
18 Joel VanderMolen 11 Allendale 17:04.32 18
19 Jeff Peterson 12 GR Christian 17:04.69 19
20 Jim VanDyke 10 GR Christian 17:08.13 20
21 Ryan Lowing 10 Zeeland West 17:12.16 21
22 Abdullahi Salat 12 GR Creston 17:18.05 22
23 Brandon Kohler 12 Zeeland West 17:22.07 23
24 Andrew Truszkowski 11 GR Catholic Central 17:25.86 24
25 Noah Rick 11 Spring Lake 17:26.90 25
26 Rylan Jaglowski 11 GR Catholic Central 17:29.10 26
27 Alex Wooning 12 Coopersville 17:30.82 27
28 Luis DeKryger 10 GR South Christian 17:33.18 28
29 Tom Kordupel 12 Spring Lake 17:34.75 29
30 Daniel Ludema 12 Byron Center 17:37.88 30
31 Micah Maness 11 Allendale 17:40.10 31
32 Josh Owen 12 GR South Christian 17:41.30 32
33 Quinton Jennings 11 Allendale 17:42.58 33
34 Jonathan Krul 11 GR South Christian 17:43.42 34
35 Stephen Hoffman 10 East Grand Rapids 17:44.97 35
36 Connor Scwartz 9 Hudsonville Unity Ch 17:45.86 36
37 Brenden Streelman 9 Byron Center 17:46.87 37
38 Chip Schmidt 11 Allendale 17:47.16 38
39 Will Morrison 11 Spring Lake 17:48.39 39
40 Jarek Brower 9 Zeeland West 17:48.74 40
41 Dominic Flores 11 Fruitport 17:49.53 41
42 Nick Choryan 11 GR Catholic Central 17:50.94 42
43 Jake Newhall 10 Byron Center 17:52.78 43
44 Max Vruwink 12 Hudsonville Unity Ch 17:53.14 44
45 David Sanchez 9 Zeeland East 17:54.12 45
46 Zach Wurst 10 Zeeland East 17:54.35 46
47 Samuel Boerckel 12 Zeeland East 17:54.66 47
48 Collin Wiersema 11 Hudsonville Unity Ch 17:55.14 48
49 Andrew VandeBunte 10 Byron Center 17:55.39 49
50 Spencer Ailes 12 Zeeland East 17:56.11 50
51 Codey Moore 10 Fruitport 17:56.94 51
52 Alex Hunter 12 Coopersville 17:57.16 52
53 Erik Molenaar East Grand Rapids 17:57.67 53
54 Will Warmoth 9 Spring Lake 17:57.89 54
55 Mitch Pfennig 11 GR Catholic Central 17:58.32 55
56 Isaiah Fox 10 GR Catholic Central 17:58.54 56
57 Cristino Hoban 11 GR Catholic Central 18:01.51 57
58 Ryan Galligan 12 Spring Lake 18:03.12 58
59 Josh Bell 10 GR Creston 18:03.42 59
60 Codi Wiersema 11 Hudsonville Unity Ch 18:07.62 60
61 Nick Maternowski 10 GR Creston 18:08.78 61
62 TJ Leach 10 Coopersville 18:09.88 62
63 Connor Galligan 12 Spring Lake 18:11.43 63
64 Logan Johnson 12 Byron Center 18:18.19 64
65 Austin Campbell 10 Fruitport 18:19.60 65
66 Luke Kline 10 Coopersville 18:21.13 66
67 Jason Gilder 9 GR South Christian 18:21.49 67
68 Nate Jansen 12 GR South Christian 18:25.21 68
69 Chase Ockerse 10 Zeeland East 18:25.82 69
70 Matt Lewis 10 Zeeland West 18:28.50 70
71 Conner DeWeerd 11 Zeeland West 18:29.08 71
72 Ben Gammon 11 Byron Center 18:31.86 72
73 Zach Jones 12 Fruitport 18:38.33 73
74 Eddie McIntyre 10 Allendale 18:38.59 74
75 Alex Ockerse 12 Zeeland East 18:43.10 75
76 Trent Witte 12 Hudsonville Unity Ch 18:45.96 76
77 Matt Suarez 9 Coopersville 18:48.52 77
78 Josh Clark 12 Spring Lake 18:49.98 78
79 Matt Gesink 11 GR South Christian 18:53.10 79
80 Alex Sheridan 10 Coopersville 18:55.90 80
81 Jude Eyamba 10 GR Creston 18:57.93 81
82 Jason Black-Joseph 11 Allendale 19:02.34 82
83 Randall Warners 11 GR South Christian 19:03.69 83
84 Elaf Jabr 9 GR Creston 19:05.34 84
85 LZ Granderson 10 GR Creston 19:06.06 85
86 Scott Binder 10 Zeeland East 19:07.90 86
87 Andrew Vanzytveld 11 Hudsonville Unity Ch 19:21.51 87
88 Kevin Paggeot 10 Fruitport 19:32.26 88
89 Luke Meeusen 12 Fruitport 21:05.38 89
90 Deon Patin 11 GR Creston 21:17.38 90



Varsity Boys 5000 Meter D2 Run Team Scores
====================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
====================================================================
1 GR Christian 50 3 8 10 14 15 19 20
Total Time: 1:24:17 Average: 16:51.27 1-5 Split: 37
2 East Grand Rapids 63 6 11 13 16 17 35 53
Total Time: 1:24:52 Average: 16:58.25 1-5 Split: 17
3 Zeeland West 100 7 9 21 23 40 70 71
Total Time: 1:26:06 Average: 17:13.11 1-5 Split: 60
4 Allendale 124 4 18 31 33 38 74 82
Total Time: 1:26:53 Average: 17:22.46 1-5 Split: 1:10
5 GR Catholic Central 152 5 24 26 42 55 56 57
Total Time: 1:27:24 Average: 17:28.62 1-5 Split: 1:20
6 Byron Center 160 1 30 37 43 49 64 72
Total Time: 1:27:32 Average: 17:30.36 1-5 Split: 1:37
7 Spring Lake 205 25 29 39 54 58 63 78
Total Time: 1:28:52 Average: 17:46.21 1-5 Split: 37
8 Coopersville 209 2 27 52 62 66 77 80
Total Time: 1:28:19 Average: 17:39.71 1-5 Split: 2:02
9 GR South Christian 229 28 32 34 67 68 79 83
Total Time: 1:29:45 Average: 17:56.92 1-5 Split: 53
10 Fruitport 242 12 41 51 65 73 88 89
Total Time: 1:29:44 Average: 17:56.61 1-5 Split: 1:40
11 Zeeland East 257 45 46 47 50 69 75 86
Total Time: 1:30:06 Average: 18:01.02 1-5 Split: 32
12 Hudsonville Unity Ch 264 36 44 48 60 76 87 -
Total Time: 1:30:28 Average: 18:05.55 1-5 Split: 1:01
13 GR Creston 307 22 59 61 81 84 85 90
Total Time: 1:31:34 Average: 18:18.71 1-5 Split: 1:48





Varsity Girls 5000 Meter D2 Run
====================================================================
Name Yr Team Time Pts
--------------------------------------------------------------------
1 Julia Bos 12 GR Christian 17:18.21 1
2 Kelli Nesky 10 Hudsonville Unity Ch 18:25.05 2
3 Alexis Miller 10 GR South Christian 18:32.37 3
4 Brittany Beeler 12 Spring Lake 18:42.17 4
5 Carlyn Arteaga 10 Spring Lake 18:55.86 5
6 Kaela Theut 10 East Grand Rapids 19:05.12 6
7 Megan Schwartz 11 GR South Christian 19:16.93 7
8 Danielle Groendyk 10 Zeeland East 19:21.94 8
9 Susan Hoffman 12 East Grand Rapids 19:29.55 9
10 Karin Lee 9 Byron Center 19:32.00 10
11 Rachel Warners 10 GR Christian 19:32.99 11
12 Claire Brouwer 9 GR Christian 19:37.99 12
13 Lyric Bronkema 10 Byron Center 19:40.75 13
14 Katie Verhulst 10 GR Christian 19:43.26 14
15 Lindsey Fox 10 GR Christian 19:44.32 15
16 Becca Solberg 10 East Grand Rapids 19:47.31 16
17 Alyssa Schwartz 9 GR South Christian 19:50.51 17
18 Ashley Warner 11 Spring Lake 19:50.80 18
19 Shelby Smith 9 East Grand Rapids 19:51.35 19
20 Melanie Fox 12 GR Christian 19:52.78 20
21 Brooke Carrier 9 Spring Lake 19:52.99 21
22 Mckayley Gourley 11 East Grand Rapids 19:55.47 22
23 Erin O'Keefe 9 Spring Lake 19:56.27 23
24 Layne Corner 11 Allendale 19:57.92 24
25 Carlie Penning 12 GR Christian 20:00.25 25
26 Lacie Piekarski 10 Spring Lake 20:06.45 26
27 Heather Zeerip 12 Zeeland East 20:14.08 27
28 Abby Niemiec 12 Zeeland East 20:14.54 28
29 Kelli Weighmink 10 Zeeland East 20:15.20 29
30 Katherine Golladay 10 East Grand Rapids 20:16.65 30
31 Catherine Croft 11 Coopersville 20:19.32 31
32 Claire Golladay 10 East Grand Rapids 20:28.87 32
33 Brynna Hilton 11 Coopersville 20:31.60 33
34 Margaret Plank 11 Coopersville 20:33.32 34
35 Clare Newhall 9 Byron Center 20:37.70 35
36 Autumn Vonk 12 Zeeland West 20:39.28 36
37 Samantha McClary 9 Byron Center 20:39.57 37
38 Leanne McWain 11 GR Catholic Central 20:41.09 38
39 Emma Buist 11 Coopersville 20:46.55 39
40 Rachel Gohn 9 Allendale 20:54.28 40
41 Regan Ora 10 GR Catholic Central 20:56.77 41
42 Sharayah Macomber 12 Zeeland East 21:00.69 42
43 McKenna Van Doornik 11 Zeeland East 21:01.28 43
44 Ondine Eardley 9 GR Catholic Central 21:01.72 44
45 Maria Gaudino 11 GR Catholic Central 21:01.96 45
46 Jamie Kossuth 11 Spring Lake 21:05.07 46
47 Haley Ritsema 10 GR South Christian 21:06.68 47
48 Hope Gaffner 12 Hudsonville Unity Ch 21:07.93 48
49 Samantha Glass 10 Coopersville 21:08.62 49
50 Anna Warners 9 GR South Christian 21:15.85 50
51 Maddie Smeyers 9 Zeeland West 21:19.42 51
52 Anna Clousing 10 GR South Christian 21:21.44 52
53 Brooke Dobbin 9 Zeeland East 21:23.17 53
54 Jordan Arsenault 10 Allendale 21:25.96 54
55 Olivia Wait 11 Byron Center 21:26.24 55
56 Jozlyn Evans 10 Allendale 21:26.48 56
57 Erika Welch 12 Coopersville 21:27.40 57
58 Debbie Pekel 12 Fruitport 21:32.76 58
59 Hanna Eckerd Coopersville 21:34.23 59
60 Haley Stersic 9 Byron Center 21:34.92 60
61 Brooke Rollston 9 Fruitport 21:35.43 61
62 Taylor Elenbaas 10 Zeeland West 21:37.03 62
63 Elise Vanderweele 12 GR South Christian 21:37.27 63
64 Katie Verbrugge 11 Byron Center 21:38.98 64
65 Brianna Pekel 12 Fruitport 21:44.38 65
66 Kayla Veneklase 10 GR Catholic Central 21:44.93 66
67 Karly Sullivan 10 GR Catholic Central 21:47.23 67
68 Lyndsi Bremer 9 Allendale 21:48.22 68
69 Ellie Ward 10 GR Catholic Central 21:48.72 69
70 Sarah Wheeler 10 Zeeland West 21:55.98 70
71 Stephanie Solorsano 9 Allendale 22:01.85 71
72 Shelbi Dyke 10 Allendale 22:02.50 72
73 Lindsay Ross 11 Zeeland West 22:05.75 73
74 Lydia Bekius 9 Zeeland West 22:08.90 74
75 Kati Pohler 11 Hudsonville Unity Ch 22:16.98 75
76 Hannah Timmermans 11 Hudsonville Unity Ch 22:38.23 76
77 Mackenzie Abrigo 9 Zeeland West 22:47.14 77
78 Heidi Klinger 11 Fruitport 23:12.01 78
79 Bailey Umstead 9 Fruitport 23:12.50 79
80 Jessica Quist 9 Hudsonville Unity Ch 23:17.50 80
81 Samaria Torres 9 GR Creston 23:24.75 --
82 Lizzie Markvluwer 9 Hudsonville Unity Ch 23:26.55 81
83 Hayleigh Bouwman 10 Hudsonville Unity Ch 23:39.16 82
84 Nicole Campbell 9 Fruitport 25:14.12 83



Varsity Girls 5000 Meter D2 Run Team Scores
====================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
====================================================================
1 GR Christian 53 1 11 12 14 15 20 25
Total Time: 1:35:57 Average: 19:11.36 1-5 Split: 2:27
2 Spring Lake 71 4 5 18 21 23 26 46
Total Time: 1:37:19 Average: 19:27.62 1-5 Split: 1:15
3 East Grand Rapids 72 6 9 16 19 22 30 32
Total Time: 1:38:09 Average: 19:37.76 1-5 Split: 51
4 GR South Christian 124 3 7 17 47 50 52 63
Total Time: 1:40:03 Average: 20:00.47 1-5 Split: 2:44
5 Zeeland East 134 8 27 28 29 42 43 53
Total Time: 1:41:07 Average: 20:13.29 1-5 Split: 1:39
6 Byron Center 150 10 13 35 37 55 60 64
Total Time: 1:41:57 Average: 20:23.26 1-5 Split: 1:55
7 Coopersville 186 31 33 34 39 49 57 59
Total Time: 1:43:20 Average: 20:39.89 1-5 Split: 50
8 GR Catholic Central 234 38 41 44 45 66 67 69
Total Time: 1:45:27 Average: 21:05.30 1-5 Split: 1:04
9 Allendale 242 24 40 54 56 68 71 72
Total Time: 1:45:33 Average: 21:06.58 1-5 Split: 1:51
10 Hudsonville Unity Ch 281 2 48 75 76 80 81 82
Total Time: 1:47:46 Average: 21:33.14 1-5 Split: 4:53
11 Zeeland West 292 36 51 62 70 73 74 77
Total Time: 1:47:38 Average: 21:31.50 1-5 Split: 1:27
12 Fruitport 341 58 61 65 78 79 83 -
Total Time: 1:51:18 Average: 22:15.42 1-5 Split: 1:40