2012 MHSAA XC Regional 10-2

back to results

Oct. 27, 2012

2012 MHSAA XC Regional 10-2
Benzie Central High School, MI
Provided by MHSAA


MHSAA Regionals at Benzie HS D2, D3 and D4 - 10/27/2012 5:40:17 PM
results: http://michianatiming.com/results, Benzie Central High School, MI

Varsity Boys 5000 Meter D2 Run
====================================================================
Name Yr Team Time Pts
--------------------------------------------------------------------
1 Connor Mora 12 Cedar Springs 14:54.01 1
2 Clark Ruiz 12 Big Rapids 15:16.51 2
3 Luke Johnson 12 Ludington 15:43.34 3
4 Austin Sargent 10 Cedar Springs 15:50.31 4
5 Charlend Howard 12 Gaylord 15:55.37 5
6 Ben Shaffer 12 Big Rapids 16:05.80 6
7 Matthew Ritter 11 Ludington 16:15.25 7
8 Justin Harthorn 12 Cedar Springs 16:16.21 8
9 Carter VerSluys 10 Sparta 16:18.05 9
10 Nate Fischer 12 Gaylord 16:20.08 10
11 Cameron Kroening 12 Muskegon Orchard Vie 16:21.21 11
12 Jonathan Delodder 12 Sparta 16:21.54 12
13 Logan Irey 12 Whitehall 16:25.36 13
14 Brent Heberling 12 Big Rapids 16:25.68 14
15 Alex Bray 12 Cedar Springs 16:26.20 15
16 Logan Hensley 12 Petoskey 16:38.26 16
17 Tyler Green 12 Fremont 16:39.74 17
18 Phillip Merrell 11 Cadillac 16:41.95 18
19 Cameron Umphrey 9 Cedar Springs 16:42.43 19
20 Alex Dennis 9 Whitehall 16:46.92 20
21 Ethan Menefee 12 Cedar Springs 16:49.67 21
22 Justin Jones 10 Cedar Springs 16:49.98 22
23 Jon Castle 11 Fremont 16:51.35 23
24 Chris Oates 9 Chippewa Hills 16:58.04 24
25 Thomas VanSlembrouck 10 Petoskey 16:59.08 25
26 Keaton Smith 10 Whitehall 17:01.48 26
27 Sterling McPherson 11 Gaylord 17:01.91 27
28 Bryan Greenwood 12 Cadillac 17:05.75 28
29 Collin Monusko 10 Gaylord 17:07.78 29
30 Brayden Berson 11 Whitehall 17:09.56 30
31 Ian Callison 12 Gaylord 17:10.15 31
32 Curtis Jewett 11 Fremont 17:11.05 32
33 Luke Riley 11 Ludington 17:14.14 33
34 Mark Smith 11 Petoskey 17:16.02 34
35 Leo Botello 12 Fremont 17:16.66 35
36 Reiley Brown 9 Whitehall 17:17.59 36
37 Tyler Grove 12 Whitehall 17:18.05 37
38 Jorge Hernandez 12 Sparta 17:21.00 38
39 Trent Slavens 12 Howard City-Tri-Coun 17:26.34 39
40 Carter Shupe 10 Sparta 17:26.67 40
41 Andrew Thome 9 Sparta 17:26.92 41
42 Nate Soules 11 Sparta 17:27.92 42
43 Ian Rudel 12 Gaylord 17:36.43 43
44 Andrew Goodspeed 10 Fremont 17:40.69 44
45 Mitch Boyce 12 Whitehall 17:41.75 45
46 Brode Breuker 11 Fremont 17:43.54 46
47 Chris Ryan 12 Gaylord 17:44.74 47
48 Max Meyerson 9 Petoskey 17:45.88 48
49 Luke Schwass 10 Ludington 17:49.12 49
50 Luke Bradford 12 Sparta 17:50.02 50
51 Ethan Goodman 12 Big Rapids 17:50.99 51
52 Elijah Groendal 11 Howard City-Tri-Coun 17:52.04 52
53 Austin Powlenko 11 Muskegon Orchard Vie 17:55.64 53
54 James Ryan 11 Howard City-Tri-Coun 17:57.25 54
55 Chris Snow 11 Ludington 17:58.09 55
56 Alex MacLean 10 Big Rapids 18:05.73 56
57 Max Pletcher 11 Cheboygan 18:06.89 --
58 Quentin Fettig 11 Petoskey 18:07.53 57
59 Charles Piatt 12 Chippewa Hills 18:09.61 58
60 Austin Carlington 10 Cadillac 18:09.89 59
61 Trevor Thiebaut 11 Cadillac 18:10.12 60
62 Daniel Clancy 12 Petoskey 18:18.31 61
63 Ian Jackson 11 Cadillac 18:19.34 62
64 Hunter Jacobs Big Rapids 18:22.52 63
65 Nick Mathis 9 Chippewa Hills 18:24.21 64
66 Jacob Kromm 9 Petoskey 18:25.80 65
67 Ben Jensen 10 Ludington 18:29.96 66
68 Nathan Fetterhoff 12 Muskegon Orchard Vie 18:30.86 67
69 Willie Cook 12 Howard City-Tri-Coun 18:32.50 68
70 Eric Wood 9 Ogemaw Heights 18:33.74 69
71 David Painter 11 Chippewa Hills 18:38.32 70
72 Dylan Matulis 9 Howard City-Tri-Coun 18:38.85 71
73 Tyler Parker 9 Chippewa Hills 18:42.01 72
74 Logan St. John 10 Chippewa Hills 18:43.56 73
75 Anthony Greenwood 10 Cadillac 18:43.91 74
76 Ben Macioszek 11 Cadillac 18:51.75 75
77 Paul Travis 11 Ogemaw Heights 18:58.18 76
78 Austin Nicholas 10 Fremont 19:00.92 77
79 Brandon Edel 12 Ludington 19:04.68 78
80 Tristan Blair 11 Howard City-Tri-Coun 19:08.12 79
81 Al Hairston 12 Muskegon Orchard Vie 19:16.03 80
82 Jack DeJonge 10 Howard City-Tri-Coun 19:17.04 81
83 Chris Rosenberge 11 Cheboygan 19:33.53 --
84 Griffin Farr 9 Muskegon Orchard Vie 19:34.14 82
85 Greg Sancrant 12 Ogemaw Heights 19:43.15 83
86 Keegan Atherton 10 Ogemaw Heights 19:48.44 84
87 Tieler Schick 12 Ogemaw Heights 19:50.54 85
88 Todd Ryan 9 Muskegon Orchard Vie 20:01.52 86
89 Noah Stauffer 9 Big Rapids 20:12.15 87
90 Nils Quassdorf 12 Ogemaw Heights 20:19.52 88
91 Matt Mathis 9 Chippewa Hills 20:22.26 89
92 Noah Wymer 10 Muskegon Orchard Vie 20:37.00 90
93 Zach Farley 9 Ogemaw Heights 22:20.50 91



Varsity Boys 5000 Meter D2 Run Team Scores
====================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
====================================================================
1 Cedar Springs 47 1 4 8 15 19 21 22
Total Time: 1:20:10 Average: 16:01.84 1-5 Split: 1:49
2 Gaylord 102 5 10 27 29 31 43 47
Total Time: 1:23:36 Average: 16:43.06 1-5 Split: 1:15
3 Whitehall 125 13 20 26 30 36 37 45
Total Time: 1:24:41 Average: 16:56.19 1-5 Split: 53
4 Big Rapids 129 2 6 14 51 56 63 87
Total Time: 1:23:45 Average: 16:44.95 1-5 Split: 2:50
5 Sparta 140 9 12 38 40 41 42 50
Total Time: 1:24:55 Average: 16:58.84 1-5 Split: 1:09
6 Ludington 147 3 7 33 49 55 66 78
Total Time: 1:24:60 Average: 16:59.99 1-5 Split: 2:15
7 Fremont 151 17 23 32 35 44 46 77
Total Time: 1:25:40 Average: 17:07.90 1-5 Split: 1:01
8 Petoskey 180 16 25 34 48 57 61 65
Total Time: 1:26:47 Average: 17:21.36 1-5 Split: 1:30
9 Cadillac 227 18 28 59 60 62 74 75
Total Time: 1:28:28 Average: 17:41.41 1-5 Split: 1:38
10 Howard City-Tri-Coun 284 39 52 54 68 71 79 81
Total Time: 1:30:27 Average: 18:05.40 1-5 Split: 1:13
11 Chippewa Hills 288 24 58 64 70 72 73 89
Total Time: 1:30:53 Average: 18:10.44 1-5 Split: 1:44
12 Muskegon Orchard Vie 293 11 53 67 80 82 86 90
Total Time: 1:31:38 Average: 18:19.58 1-5 Split: 3:13
13 Ogemaw Heights 397 69 76 83 84 85 88 91
Total Time: 1:36:55 Average: 19:22.81 1-5 Split: 1:17




MHSAA Regionals at Benzie HS D2, D3 and D4 - 10/27/2012 5:40:17 PM
results: http://michianatiming.com/results, Benzie Central High School, MI

Varsity Girls 5000 Meter D2 Run
====================================================================
Name Yr Team Time Pts
--------------------------------------------------------------------
1 Kenzie Weiler 10 Cedar Springs 17:33.85 1
2 Megan O'Neil 11 Chippewa Hills 17:55.65 2
3 Katie Weiler 12 Cedar Springs 18:00.78 3
4 Emily Starck 10 Chippewa Hills 18:27.69 4
5 Devon Sutton 12 Ludington 18:37.13 5
6 Brooke Wahl 11 Fremont 18:42.81 6
7 Carley Andrews 9 Sparta 18:43.25 7
8 Mandy Paull 10 Cheboygan 18:53.92 --
9 Alexis Heimbaugh 9 Sparta 18:58.04 8
10 Mackenzie Lounsbery 11 Fremont 19:00.28 9
11 Alesha Reed 12 Sparta 19:00.63 10
12 Sandy Kunnen 10 Fremont 19:14.76 11
13 Chloe Kinnally 10 Big Rapids 19:16.25 --
14 Kylie Schafer 10 Chippewa Hills 19:29.34 12
15 Sommer VanDyke 12 Cedar Springs 19:30.99 13
16 Jessica Harris 10 Whitehall 19:37.74 14
17 Emily Maclean 10 Cadillac 19:47.25 15
18 Claire Schaar 12 Fremont 19:51.50 16
19 Maddie Pekrul 11 Cedar Springs 19:52.33 17
20 Ivy Boden 11 Howard City-Tri-Coun 19:53.02 18
21 Brooklyn Ward 10 Sparta 19:54.69 19
22 Michaela Burnett 11 Cedar Springs 19:59.79 20
23 Caitlin McClurken 11 Cedar Springs 20:05.33 21
24 Christina Dean 12 Cedar Springs 20:06.19 22
25 Sydney Hopp 10 Petoskey 20:08.48 23
26 Sarah Monterusso 9 Sparta 20:11.94 24
27 Larissa Umbleby 12 Chippewa Hills 20:18.33 25
28 Casey Wright 12 Sparta 20:22.86 26
29 Haley Marentette 11 Ogemaw Heights 20:25.41 27
30 Haley Ludviksen 12 Cadillac 20:26.29 28
31 Maria Warren 12 Gaylord 20:27.24 29
32 Jessica Hoover 10 Sparta 20:28.03 30
33 Katelyn Erickson 9 Cadillac 20:38.44 31
34 Kaitlyn Monfils 9 Cadillac 20:39.27 32
35 Kazia Cooper 10 Chippewa Hills 20:43.49 33
36 Corrine Stevens 9 Fremont 20:44.82 34
37 Katy Ferris 9 Fremont 20:45.32 35
38 Katelynn Dreyer 12 Gaylord 20:45.73 36
39 Ellen Seidell 11 Gaylord 20:50.78 37
40 Jessica Friend 11 Whitehall 20:53.23 38
41 Josie Diehl 10 Ogemaw Heights 20:58.08 39
42 Noelle Warren 12 Gaylord 20:59.37 40
43 Sidney Barcey 11 Cadillac 21:02.64 41
44 Zoe Paul-Shepard 10 Ludington 21:05.48 42
45 Kallan Sawyer 10 Whitehall 21:05.84 43
46 Grace Porta 10 Gaylord 21:29.38 44
47 Colleen Hall 11 Fremont 21:30.45 45
48 Mallory Marshall 9 Gaylord 21:30.91 46
49 Megan Wilson 9 Petoskey 21:33.65 47
50 Emily Dennis 12 Whitehall 21:34.49 48
51 Courtney Schilbe 12 Whitehall 21:37.43 49
52 Jessica Nestey 9 Cadillac 21:39.23 50
53 Cassandra McAllister 11 Whitehall 21:41.85 51
54 Geena Duff 12 Gaylord 21:43.35 52
55 Ashley Mills 12 Whitehall 21:48.04 53
56 Morgan Jons 12 Petoskey 21:49.43 54
57 Melissa Myers 9 Petoskey 21:52.98 55
58 Blake Kuzma 10 Chippewa Hills 21:54.80 56
59 Stephanie Wysocki 12 Ogemaw Heights 21:57.01 57
60 Erin Drouillard 11 Chippewa Hills 21:59.49 58
61 Pallass Schuster 10 Cadillac 21:59.75 59
62 Jill Antonishen 12 Petoskey 22:03.12 60
63 Claire Brummeler 12 Petoskey 22:04.49 61
64 Erin Snyder 9 Howard City-Tri-Coun 22:07.24 62
65 Kayla Chamberlain 9 Big Rapids 22:23.94 --
66 Sarah Ames 12 Ogemaw Heights 22:33.40 63
67 Alexys Morris 11 Ludington 22:41.84 64
68 Katie King 11 Big Rapids 22:53.29 --
69 Emily Edel 10 Ludington 23:04.71 65
70 Breanna Collins 9 Ludington 23:07.93 66
71 Justine Grezeszak 11 Ogemaw Heights 23:22.67 67
72 Alexis Whitlow 10 Howard City-Tri-Coun 23:32.49 68
73 Allyson Rackley 12 Howard City-Tri-Coun 23:35.61 69
74 Jessica Alcorn 11 Ogemaw Heights 24:07.56 70
75 Maria Grantner 12 Cheboygan 24:22.06 --
76 Carolyn Clark 10 Cheboygan 24:34.38 --
77 Ricki Coston 12 Petoskey 24:41.16 71
78 Maddie Zadvinskis 11 Big Rapids 24:49.95 --
79 Kayla Riley 12 Ogemaw Heights 24:51.58 72
80 Cassie Dexter 11 Howard City-Tri-Coun 25:08.79 73
81 Rylee Gross 10 Howard City-Tri-Coun 25:10.87 74
82 Jordan Alberts 10 Ludington 25:16.53 75
83 Khyllian Lowry 11 Howard City-Tri-Coun 28:42.26 76



Varsity Girls 5000 Meter D2 Run Team Scores
====================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
====================================================================
1 Cedar Springs 54 1 3 13 17 20 21 22
Total Time: 1:34:58 Average: 18:59.55 1-5 Split: 2:26
2 Sparta 68 7 8 10 19 24 26 30
Total Time: 1:36:49 Average: 19:21.71 1-5 Split: 1:29
3 Fremont 76 6 9 11 16 34 35 45
Total Time: 1:37:35 Average: 19:30.84 1-5 Split: 2:03
4 Chippewa Hills 76 2 4 12 25 33 56 58
Total Time: 1:36:55 Average: 19:22.90 1-5 Split: 2:48
5 Cadillac 147 15 28 31 32 41 50 59
Total Time: 1:42:34 Average: 20:30.78 1-5 Split: 1:16
6 Gaylord 186 29 36 37 40 44 46 52
Total Time: 1:44:33 Average: 20:54.50 1-5 Split: 1:03
7 Whitehall 192 14 38 43 48 49 51 53
Total Time: 1:44:49 Average: 20:57.75 1-5 Split: 1:60
8 Petoskey 239 23 47 54 55 60 61 71
Total Time: 1:47:28 Average: 21:29.54 1-5 Split: 1:55
9 Ludington 242 5 42 64 65 66 75 -
Total Time: 1:48:38 Average: 21:43.42 1-5 Split: 4:31
10 Ogemaw Heights 253 27 39 57 63 67 70 72
Total Time: 1:49:17 Average: 21:51.32 1-5 Split: 2:58
11 Howard City-Tri-Coun 290 18 62 68 69 73 74 76
Total Time: 1:54:18 Average: 22:51.43 1-5 Split: 5:16