2012 Bath Middle School Invitational

back to results

Sep. 25, 2012

2012 Bath Middle School Invitational
Bath, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Overall Finish List - Boys

Boys 2 mile


O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace

1 1 318 Jake Chapman Stockbridge 11:51.4 5:56/M
2 (< 5) 217 Caleb Walden Fulton 12:08.7 6:04/M
3 2 194 Cole Trevino Bath 12:14.3 6:07/M
4 3 193 Case Trevino Bath 12:20.3 6:10/M
5 4 276 Ethan Markey Lansing Area Catholic 12:23.7 6:12/M
6 5 280 Charlie Mora Lansing Area Catholic 12:24.7 6:12/M
7 6 230 Tyler McCartney Grand Ledge Hayes 12:32.1 6:16/M
8 7 286 Ryan Schroeder Lansing Area Catholic 12:38.3 6:19/M
9 8 323 Kyle Lilley Stockbridge 12:44.5 6:22/M
10 (< 5) 436 Triston Johnston Fulton 12:48.5 6:24/M
11 9 317 Alan Baird Stockbridge 12:49.8 6:25/M
12 10 222 Christian Hubaker Grand Ledge Hayes 12:50.2 6:25/M
13 11 271 Andrew Hakim Lansing Area Catholic 12:51.3 6:26/M
14 (< 5) 215 Ben Lober Dansville 12:56.9 6:28/M
15 12 269 Nick Flammini Lansing Area Catholic 12:59.4 6:30/M
16 13 399 Jakob Hartman Leslie 13:00.0 6:30/M
17 14 322 Colin Lilley Stockbridge 13:06.5 6:33/M
18 (< 5) 413 George Berry Windemere Park 13:11.9 6:36/M
19 15 188 Ben Opphile Bath 13:13.1 6:37/M
20 16 272 John Harrison Lansing Area Catholic 13:13.7 6:37/M
21 17 291 Nick Starr Lansing Area Catholic 13:21.0 6:41/M
22 (> 7) 265 Thomas Burns Lansing Area Catholic 13:24.3 6:42/M
23 18 220 Kelin Brown Grand Ledge Hayes 13:30.8 6:45/M
24 19 350 Andrew Harrast West Intermediate Mt. Pleasant 13:33.5 6:47/M
25 20 365 Michael Shin West Intermediate Mt. Pleasant 13:34.6 6:47/M
26 (< 5) 213 Jack Briggs Dansville 13:42.5 6:51/M
27 21 398 Dalton Harrison Leslie 13:48.7 6:54/M
28 22 187 Anthony Nichols Bath 13:51.1 6:56/M
29 23 356 Maclaen Labelle West Intermediate Mt. Pleasant 13:51.2 6:56/M
30 (> 7) 279 Sam Migaldi Lansing Area Catholic 13:54.4 6:57/M
31 (> 7) 287 Austin Simon Lansing Area Catholic 13:54.6 6:57/M
32 24 339 Brenden Cashen West Intermediate Mt. Pleasant 14:09.9 7:05/M
33 25 190 Jack Skidmore Bath 14:23.8 7:12/M
34 26 353 Quinn Humphrey West Intermediate Mt. Pleasant 14:24.0 7:12/M
35 27 231 Seth Nixon Grand Ledge Hayes 14:32.1 7:16/M
36 (> 7) 285 Alek Saadeh Lansing Area Catholic 14:33.8 7:17/M
37 (< 5) 415 Mekhi Holloway Windemere Park 14:37.8 7:19/M
38 28 228 Austin Lee Grand Ledge Hayes 14:43.7 7:22/M
39 29 360 Eric Pololsky West Intermediate Mt. Pleasant 14:50.3 7:25/M
40 30 327 Ethan Utley Stockbridge 14:53.3 7:27/M
41 31 229 Ethan Lockwood Grand Ledge Hayes 14:59.5 7:30/M
42 32 226 Logan Krolzaleski Grand Ledge Hayes 15:10.6 7:35/M
43 33 402 Ryan Nagel Leslie 15:12.4 7:36/M
44 34 341 Zach Colores West Intermediate Mt. Pleasant 15:13.8 7:37/M
45 (> 7) 364 Gage Shellenbarger West Intermediate Mt. Pleasant 15:13.9 7:37/M
46 (> 7) 347 Sloan Felton West Intermediate Mt. Pleasant 15:16.2 7:38/M
47 (< 5) 212 Spencer Anderson Dansville 15:16.9 7:38/M
48 (> 7) 238 Jacob Stine Grand Ledge Hayes 15:18.1 7:39/M
49 35 179 Michael Armistead Bath 15:20.3 7:40/M
50 (> 7) 273 Matthew Iamarino Lansing Area Catholic 15:24.1 7:42/M
51 (> 7) 289 Robert Spagnuolo Lansing Area Catholic 15:48.0 7:54/M
52 36 324 Kody Neal Stockbridge 15:56.4 7:58/M
53 37 397 Eric Gorman Leslie 16:17.2 8:09/M
54 (> 7) 235 Gabe Schroeder Grand Ledge Hayes 16:34.9 8:17/M
55 (> 7) 366 Reid Sladek West Intermediate Mt. Pleasant 16:36.7 8:18/M
56 (> 7) 358 Drew Patton West Intermediate Mt. Pleasant 16:38.2 8:19/M
57 38 403 Andrew Richard Leslie 16:40.5 8:20/M
58 (> 7) 268 Nick Dailey Lansing Area Catholic 16:45.8 8:23/M
59 (> 7) 232 Gabe Reslock Grand Ledge Hayes 16:46.1 8:23/M
60 39 400 Brandon Huttenlocker Leslie 16:48.6 8:24/M
61 (> 7) 225 Brandon Jones Grand Ledge Hayes 16:56.7 8:28/M
62 (> 7) 227 Nathan Leblanc Grand Ledge Hayes 16:58.0 8:29/M
63 (> 7) 278 Steven Maudrie Lansing Area Catholic 17:01.8 8:31/M
64 40 186 Amie Mafuta Bath 17:07.8 8:34/M
65 (> 7) 223 Noah Jarrard Grand Ledge Hayes 17:14.4 8:37/M
66 (> 7) 369 Eric Wyman West Intermediate Mt. Pleasant 17:15.9 8:38/M
67 (> 7) 357 Caleb Nieporte West Intermediate Mt. Pleasant 17:22.6 8:41/M
68 41 320 Logan Johnson Stockbridge 17:23.2 8:42/M
69 (> 7) 354 John Kassuba West Intermediate Mt. Pleasant 17:38.8 8:49/M
70 (> 7) 343 Andrew Durfee West Intermediate Mt. Pleasant 17:40.2 8:50/M
71 (> 7) 321 Thomas Johnson Stockbridge 18:00.7 9:00/M
72 42 401 Daniel Moulton Leslie 18:01.1 9:01/M
73 (> 7) 239 Gage Stout Grand Ledge Hayes 18:06.6 9:03/M
74 (> 7) 237 Greg Stevens Grand Ledge Hayes 18:22.5 9:11/M
75 (< 5) 418 Ethan Sandstedt Windemere Park 18:32.4 9:16/M
76 (> 7) 349 Alex Fuja West Intermediate Mt. Pleasant 18:52.0 9:26/M
77 (> 7) 344 Baylee Evans West Intermediate Mt. Pleasant 18:53.1 9:27/M
78 (> 7) 266 Brett Caporale Lansing Area Catholic 19:29.3 9:45/M
79 (> 7) 345 Aaric Fairchild West Intermediate Mt. Pleasant 19:33.8 9:47/M
80 (> 7) 319 Forrest Clark Stockbridge 19:48.9 9:54/M
81 (> 7) 355 Quinn Klein West Intermediate Mt. Pleasant 19:59.4 10:00/M
82 (> 7) 236 Jeff Shaw-Peck Grand Ledge Hayes 20:03.3 10:02/M
83 (> 7) 342 Mike Courtney West Intermediate Mt. Pleasant 20:09.9 10:05/M
84 (> 7) 221 Mikey Clark Grand Ledge Hayes 20:28.5 10:14/M
85 (> 7) 224 Joshua Jenkins Grand Ledge Hayes 20:33.8 10:17/M
86 (> 7) 234 Calvin Sands Grand Ledge Hayes 20:57.7 10:29/M
87 (> 7) 367 Travis Spears West Intermediate Mt. Pleasant 23:24.3 11:42/M
88 (> 7) 340 Nick Castillo West Intermediate Mt. Pleasant 25:52.8 12:56/M
89 (> 7) 326 Joshua Sturtevant Stockbridge 27:22.5 13:41/M
Top
Team Summary Report - Boys

Boys 2 mile


Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*

1 Lansing Area Catholic 39 4 5 7 11 12 16 17
Top 5 Times: 1:03:17.5
Average Time: 12:39.5

2 Stockbridge 62 1 8 9 14 30 36 41
Top 5 Times: 1:05:25.7
Average Time: 13:05.1

3 Bath 67 2 3 15 22 25 35 40
Top 5 Times: 1:06:02.8
Average Time: 13:12.5

4 Grand Ledge Hayes 89 6 10 18 27 28 31 32
Top 5 Times: 1:08:09.1
Average Time: 13:37.8

5 West Intermediate Mt. Pleasant 112 19 20 23 24 26 29 34
Top 5 Times: 1:09:33.3
Average Time: 13:54.6

6 Leslie 142 13 21 33 37 38 39 42
Top 5 Times: 1:14:59.0
Average Time: 14:59.8

Inc. Dansville 3 finishers
Top 5 Times:
Average Time:

Inc. Fulton 2 finishers
Top 5 Times:
Average Time:

Inc. Windemere Park 3 finishers
Top 5 Times:
Average Time:





Overall Finish List - Girls

Girls 2 mile


O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace

1 1 315 Olivia Theis Lansing Area Catholic 13:19.4 6:40/M
2 2 410 Brittany Pierce Leslie 13:38.7 6:49/M
3 3 333 Julia Olson Stockbridge 13:46.8 6:53/M
4 4 199 Kelsey Billingsley Bath 13:47.7 6:54/M
5 5 243 Brittany Dale Grand Ledge Hayes 13:56.6 6:58/M
6 6 306 Megan Nowak Lansing Area Catholic 14:11.2 7:06/M
7 7 406 Libby Filice Leslie 14:12.7 7:06/M
8 8 296 Lidia Clarizio Lansing Area Catholic 14:16.1 7:08/M
9 9 409 Hailee Loch Leslie 14:18.2 7:09/M
10 10 336 Rachael Smith Stockbridge 14:22.0 7:11/M
11 11 249 Jenna Magness Grand Ledge Hayes 14:26.7 7:13/M
12 12 251 Alex Moseley Grand Ledge Hayes 14:28.4 7:14/M
13 13 211 Katelyn Trevino Bath 14:28.9 7:14/M
14 14 404 Jaycee Chappell Leslie 14:37.3 7:19/M
15 15 374 Graysen Evans West Intermediate Mt. Pleasant 14:39.5 7:20/M
16 16 240 Morgan Arnouts Grand Ledge Hayes 14:40.1 7:20/M
17 17 300 Kathleen Dewan Lansing Area Catholic 14:42.6 7:21/M
18 18 242 Tori Campbell Grand Ledge Hayes 14:49.4 7:25/M
19 19 257 Amy Spitzley Grand Ledge Hayes 14:50.2 7:25/M
20 20 195 Tyler Adkins Bath 14:52.5 7:26/M
21 21 329 Madi Howard Stockbridge 15:06.0 7:33/M
22 22 301 Grace Frost Lansing Area Catholic 15:15.1 7:38/M
23 23 206 Stephanie Labioda Bath 15:21.5 7:41/M
24 24 411 Molly Robles Leslie 15:34.1 7:47/M
25 25 254 Hannah Schafer Grand Ledge Hayes 15:40.1 7:50/M
26 (< 5) 425 Maggie Reid Windemere Park 15:45.3 7:53/M
27 26 407 Rachael Gilliland Leslie 15:46.3 7:53/M
28 27 316 Kali Roskowski Stockbridge 15:53.9 7:57/M
29 (> 7) 252 Adriane Newhall Grand Ledge Hayes 15:54.9 7:57/M
30 28 376 Haylee Geisthardt West Intermediate Mt. Pleasant 16:00.4 8:00/M
31 29 394 Emmy Vanderveen West Intermediate Mt. Pleasant 16:01.9 8:01/M
32 30 375 Haley Fox West Intermediate Mt. Pleasant 16:06.9 8:03/M
33 31 378 Sophia Grossnickle West Intermediate Mt. Pleasant 16:12.7 8:06/M
34 32 328 Madison Dunlap Stockbridge 16:14.4 8:07/M
35 33 302 Alexandra Glozynski Lansing Area Catholic 16:18.9 8:09/M
36 34 385 Lindsay Moore West Intermediate Mt. Pleasant 16:24.1 8:12/M
37 (> 7) 261 Brooke Watson Grand Ledge Hayes 16:26.3 8:13/M
38 (> 7) 250 Carolyn Morgan Grand Ledge Hayes 16:32.9 8:16/M
39 35 201 Krystal Dugan Bath 16:40.8 8:20/M
40 36 439 Emily Troub Fulton 16:44.4 8:22/M
41 37 337 Faith Whitt Stockbridge 16:45.5 8:23/M
42 38 373 Abby Darnell West Intermediate Mt. Pleasant 16:46.8 8:23/M
43 39 437 Megan Struble Fulton 16:48.4 8:24/M
44 (> 7) 387 Emily Odykirk West Intermediate Mt. Pleasant 16:49.6 8:25/M
45 (> 7) 241 Claudia Baryo Grand Ledge Hayes 16:58.5 8:29/M
46 (> 7) 248 Molly Fedewa Grand Ledge Hayes 17:01.6 8:31/M
47 40 219 Tatym Plath Fulton 17:02.6 8:31/M
48 (> 7) 371 Kayla Campbell West Intermediate Mt. Pleasant 17:04.4 8:32/M
49 (> 7) 381 Natalie Kea West Intermediate Mt. Pleasant 17:06.8 8:33/M
50 41 298 Autumn Cole Lansing Area Catholic 17:15.9 8:38/M
51 (> 7) 383 Sadie Masterson West Intermediate Mt. Pleasant 17:18.9 8:39/M
52 (> 7) 294 Christina Baker Lansing Area Catholic 17:21.2 8:41/M
53 (> 7) 380 Faith Jurick West Intermediate Mt. Pleasant 17:24.7 8:42/M
54 (> 7) 260 Christine Tokar Grand Ledge Hayes 17:25.7 8:43/M
55 (> 7) 244 Claire Davidson Grand Ledge Hayes 17:29.1 8:45/M
56 42 334 Alexis Roberts Stockbridge 17:32.6 8:46/M
57 (> 7) 307 Clare Pike Lansing Area Catholic 17:40.2 8:50/M
58 43 408 Lindsey Kincaid Leslie 18:01.1 9:01/M
59 (> 7) 299 Maya Davis Lansing Area Catholic 18:01.5 9:01/M
60 (> 7) 389 Alana Spayd West Intermediate Mt. Pleasant 18:04.4 9:02/M
61 44 197 Emma Arnold Bath 18:07.2 9:04/M
62 (> 7) 386 Rachel Moran West Intermediate Mt. Pleasant 18:33.1 9:17/M
63 (> 7) 330 Kaylin Janeski Stockbridge 18:40.7 9:20/M
64 (> 7) 256 Ashlyn Simmons Grand Ledge Hayes 18:52.5 9:26/M
65 (> 7) 384 Katie McQueen West Intermediate Mt. Pleasant 18:56.1 9:28/M
66 45 438 Hannah Lutz Fulton 19:03.1 9:32/M
67 (> 7) 391 Ariel Stallcup West Intermediate Mt. Pleasant 19:27.0 9:44/M
68 (> 7) 372 Ashley Craven West Intermediate Mt. Pleasant 19:30.0 9:45/M
69 (> 7) 253 Ashlyn Pretzel Grand Ledge Hayes 20:00.5 10:00/M
70 (> 7) 331 Nora Krusinski Stockbridge 21:06.3 10:33/M
71 (> 7) 379 Ananda Guthrie West Intermediate Mt. Pleasant 21:20.3 10:40/M
72 (> 7) 370 Ally Bishop West Intermediate Mt. Pleasant 21:25.9 10:43/M
73 (< 5) 427 Olivia Jackett Windemere Park 21:34.3 10:47/M
74 (> 7) 395 Taylor Wood West Intermediate Mt. Pleasant 21:40.0 10:50/M
75 (> 7) 388 Morgan Sotzen West Intermediate Mt. Pleasant 22:34.0 11:17/M
76 (> 7) 377 Megan Griffes West Intermediate Mt. Pleasant 23:03.1 11:32/M
77 (> 7) 390 Lilly Stadtfeld West Intermediate Mt. Pleasant 23:41.2 11:51/M
78 46 218 Lauren Jernstadt Fulton 23:57.7 11:59/M
79 (> 7) 245 Priscila De La Garza Grand Ledge Hayes 24:30.6 12:15/M
80 (> 7) 255 Miranda Shaltry Grand Ledge Hayes 30:14.6 15:07/M
Top
Team Summary Report - Girls

Girls 2 mile


Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*

1 Lansing Area Catholic 54 1 6 8 17 22 33 41
Top 5 Times: 1:11:44.5
Average Time: 14:20.9

2 Leslie 56 2 7 9 14 24 26 43
Top 5 Times: 1:12:21.1
Average Time: 14:28.2

3 Grand Ledge Hayes 62 5 11 12 16 18 19 25
Top 5 Times: 1:12:21.4
Average Time: 14:28.3

4 Stockbridge 93 3 10 21 27 32 37 42
Top 5 Times: 1:15:23.2
Average Time: 15:04.6

5 Bath 95 4 13 20 23 35 44
Top 5 Times: 1:15:11.6
Average Time: 15:02.3

6 West Intermediate Mt. Pleasant 133 15 28 29 30 31 34 38
Top 5 Times: 1:19:01.7
Average Time: 15:48.3

7 Fulton 206 36 39 40 45 46
Top 5 Times: 1:33:36.4
Average Time: 18:43.2

Inc. Windemere Park 2 finishers
Top 5 Times:
Average Time: