2012 Allendale Falcon Invite - 2nd Annual

back to results

Sep. 29, 2012

2012 Allendale Falcon Invite - 2nd Annual
Allendale High School
Allendale, MI
Provided by Michiana Timing


RaceTab 3 by MileSplit Registered to: MichianaTiming.com, GR

Allendale Falcon Invite - 2nd Annual - 9/29/2012 12:00:43 PM
Results at http://michianatiming.com/results, Allendale High School, MI

Varsity Boys 5000 Meter Run
====================================================================
Name Yr Team Time Pts
--------------------------------------------------------------------
1 Jeff Bajema 12 Grand Rapids Kenowa 15:35.40 1
2 Brad Hoekstra 11 Allendale 16:04.60 2
3 Justin Pippel 12 Grand Haven 16:28.80 3
4 Cass Millenbach 11 Grandville 16:33.50 4
5 Jacob Chovaz 12 North Muskegon 16:38.50 5
6 Matt Lennon 12 Grand Rapids Catholi 16:40.20 6
7 Damien Halverson 10 Hesperia 16:50.60 7
8 Greyson Schultz 12 East Grand Rapids 16:51.00 8
9 Matt Smith 9 Grandville 16:51.60 9
10 Cody Freeman 12 Grandville 16:54.10 10
11 Travis Sisovsky 12 Grandville 16:54.50 11
12 Logan Bellgraph 11 Grandville 16:54.80 12
13 Will Swain 12 Grand Haven 17:01.20 13
14 Matthew Levitt East Grand Rapids 17:01.90 14
15 Mitchell Parsons 10 Grandville 17:02.60 15
16 Zach Hintz 12 Hart 17:05.90 16
17 Kevin Elliott 10 Grand Rapids Kenowa 17:07.80 17
18 Zak Longo 11 East Grand Rapids 17:08.10 18
19 Luke Simonds 10 Grand Rapids Kenowa 17:08.40 19
20 Alex Clark 11 East Grand Rapids 17:08.70 20
21 Kyler Byker 12 East Grand Rapids 17:09.40 21
22 Cameron Jones 12 Holland Black River 17:11.90 22
23 Gabe Momber 11 Grand Rapids Kenowa 17:12.20 23
24 Joseph Britt 10 Holland Black River 17:13.40 24
25 Donavan Brazier 10 Grand Rapids Kenowa 17:18.20 25
26 Cortez Sims 11 Grand Rapids Creston 17:21.10 26
27 Rylan Jaglowski 11 Grand Rapids Catholi 17:21.30 27
28 Abdullahi Salat 12 Grand Rapids Creston 17:22.10 28
29 Isaiah Huckstead 11 Grand Rapids Track 17:24.90 29
30 Ashkii Wilson 9 Grand Haven 17:25.70 30
31 Nick Johnson 10 Grand Haven 17:26.70 31
32 Adam Bundy 10 Grand Rapids Kenowa 17:27.60 32
33 Turner Sale 11 Grand Haven 17:31.60 33
34 Jonathon Vanderstelt 11 Hart 17:33.10 34
35 LZ Granderson 10 Grand Rapids Creston 17:34.10 35
36 Micah Maness 11 Allendale 17:37.50 36
37 Joel VanderMolen 11 Allendale 17:38.80 37
38 Hunter Redman 12 White Cloud 17:45.60 38
39 Jordan Diephouse 9 Grand Haven 17:46.10 39
40 Erik Molenaar East Grand Rapids 17:52.30 40
41 Andrew Truszkowski 11 Grand Rapids Catholi 17:52.60 41
42 Ruben Rodriguez 11 Holland Black River 17:53.20 42
43 Joe Jordan 11 Grand Rapids Kenowa 17:57.50 43
44 Stephen Hoffman 10 East Grand Rapids 17:57.80 44
45 Sam Schurkamp 12 Grand Haven 18:01.40 45
46 Andrew Christesen 12 White Cloud 18:03.60 46
47 Nathanial Dick 10 Grand Rapids Track 18:05.70 47
48 Nick Choryan 11 Grand Rapids Catholi 18:14.10 48
49 Brett Slagh 11 Grandville 18:15.10 49
50 Isaiah Fox 10 Grand Rapids Catholi 18:23.30 50
51 Mitch Pfennig 11 Grand Rapids Catholi 18:25.30 51
52 Mitch Hoffman 11 West Michigan Aviati 18:27.80 52
53 Travess Smith 11 Hesperia 18:32.70 53
54 Elijah Martonosi 10 Holland Black River 18:33.00 54
55 Lenin Castillo 11 Hart 18:34.60 55
56 Lucas Smith 10 Hesperia 18:34.90 56
57 Adam Maxwell 10 Grand River Preparat 18:35.40 57
58 Cristino Hoban 11 Grand Rapids Catholi 18:35.70 58
59 Nathan McKeown 9 Hesperia 18:39.60 59
60 Nick Maternowski 10 Grand Rapids Creston 18:40.90 60
61 Quinton Jennings 11 Allendale 18:41.40 61
62 Brenden Jones 9 Holland Black River 18:41.60 62
63 Ryan DeWitt 11 Allendale 18:42.20 63
64 Corey Zeinstra 11 Holland Black River 18:43.40 64
65 Eddie McIntyre 10 Allendale 18:45.80 65
66 Jeremy Bos 11 North Muskegon 18:46.10 66
67 Chip Schmidt 11 Allendale 18:48.60 67
68 Josh Bell 10 Grand Rapids Creston 18:49.20 68
69 Jared Albus 12 Hart 18:50.10 69
70 Steven Bailey 11 White Cloud 18:55.00 70
71 Theo Amarger 11 North Muskegon 18:57.90 71
72 Arik LaFave 9 Hesperia 18:58.40 72
73 Nate Harris 12 Muskegon Reeths-Puff 18:59.40 73
74 Jude Eyamba 10 Grand Rapids Creston 19:02.60 74
75 Tim Holmberg 12 Creative Technologie 19:04.80 75
76 Alex Prado 12 Hesperia 19:05.10 76
77 Troy Inman 9 Grand Rapids Track 19:09.40 77
78 Paul Rozeboom 9 Grand Rapids Track 19:14.10 78
79 Elaf Jabr 9 Grand Rapids Creston 19:14.60 79
80 Joshiah Heikoop 12 Grand Rapids Track 19:17.80 80
81 Austin Armstrong 12 Creative Technologie 19:23.40 81
82 Jon Meier 12 Muskegon Reeths-Puff 19:26.10 82
83 Taylor Rodriguez 10 White Cloud 19:27.60 83
84 Brian Ellis 9 Holland Black River 19:29.60 84
85 Ryan Scott 10 Hart 19:30.60 85
86 Christian Green 11 White Cloud 19:31.90 86
87 Kris Stencel 11 White Cloud 19:36.20 87
88 Chase Siersema 11 Hesperia 19:48.50 88
89 Juan Lugo 10 Hart 19:49.70 89
90 Jacob Davis 11 West Michigan Aviati 19:56.50 90
91 Brandon Skinner 10 Wyoming Kelloggsvill 19:57.90 --
92 Kristopher Herbert 10 North Muskegon 20:08.80 91
93 Devin Whitney 9 Hart 20:14.10 92
94 Eric Schipper 9 West Michigan Aviati 20:18.00 93
95 Matt Hanley 12 North Muskegon 20:19.30 94
96 Jeramiah Covington 11 Muskegon Reeths-Puff 20:31.60 95
97 Tyler Vander Werp 10 Grand River Preparat 20:43.00 96
98 Andre Winters 12 Creative Technologie 20:43.20 97
99 Travis Webster 11 North Muskegon 20:52.70 98
100 Brian Erhart 11 West Michigan Aviati 20:54.10 99
101 Jesse Schultz 9 Creative Technologie 21:29.00 100
102 Noah Kellogg 11 Muskegon Reeths-Puff 21:32.50 101
103 Hunter George 10 Creative Technologie 21:41.10 102
104 Kenny Birge 10 Grand River Preparat 21:47.00 103
105 Ibrahim Amani 9 West Michigan Aviati 21:47.30 104
106 Loc Tran 9 Wyoming Kelloggsvill 21:47.90 --
107 Matthew Johnston 9 Muskegon Reeths-Puff 21:58.70 105
108 Noah Brininstool 9 North Muskegon 22:05.10 106
109 Chris Colbert 12 Muskegon Reeths-Puff 22:10.90 107
110 Isaiah Nobel 12 Grand Rapids Track 22:40.70 108
111 Cole Sakshaug 9 Wyoming Kelloggsvill 23:05.20 --
112 Peter Kooshian 10 Grand River Preparat 23:45.10 109
113 Ryan Anderson 11 West Michigan Aviati 24:39.20 110
114 Josh Baragar 11 Grand River Preparat 25:07.20 111



Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores
====================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
====================================================================
1 Grandville 46 4 9 10 11 12 15 49
Total Time: 1:24:09 Average: 16:49.70 1-5 Split: 22
2 East Grand Rapids 81 8 14 18 20 21 40 44
Total Time: 1:25:20 Average: 17:03.82 1-5 Split: 19
3 Grand Rapids Kenowa 85 1 17 19 23 25 32 43
Total Time: 1:24:22 Average: 16:52.40 1-5 Split: 1:43
4 Grand Haven 110 3 13 30 31 33 39 45
Total Time: 1:25:54 Average: 17:10.80 1-5 Split: 1:03
5 Grand Rapids Catholi 172 6 27 41 48 50 51 58
Total Time: 1:28:32 Average: 17:42.30 1-5 Split: 1:44
6 Allendale 199 2 36 37 61 63 65 67
Total Time: 1:28:45 Average: 17:44.90 1-5 Split: 2:38
7 Holland Black River 204 22 24 42 54 62 64 84
Total Time: 1:29:34 Average: 17:54.62 1-5 Split: 1:30
8 Grand Rapids Creston 217 26 28 35 60 68 74 79
Total Time: 1:29:48 Average: 17:57.48 1-5 Split: 1:29
9 Hesperia 247 7 53 56 59 72 76 88
Total Time: 1:31:37 Average: 18:19.24 1-5 Split: 2:08
10 Hart 259 16 34 55 69 85 89 92
Total Time: 1:31:35 Average: 18:18.86 1-5 Split: 2:25
11 Grand Rapids Track 311 29 47 77 78 80 108 -
Total Time: 1:33:12 Average: 18:38.38 1-5 Split: 1:53
12 White Cloud 323 38 46 70 83 86 87 -
Total Time: 1:33:44 Average: 18:44.74 1-5 Split: 1:47
13 North Muskegon 327 5 66 71 91 94 98 106
Total Time: 1:34:51 Average: 18:58.12 1-5 Split: 3:41
14 West Michigan Aviati 438 52 90 93 99 104 110 -
Total Time: 1:41:24 Average: 20:16.74 1-5 Split: 3:20
15 Creative Technologie 455 75 81 97 100 102 - -
Total Time: 1:42:22 Average: 20:28.30 1-5 Split: 2:37
16 Muskegon Reeths-Puff 456 73 82 95 101 105 107 -
Total Time: 1:42:29 Average: 20:29.66 1-5 Split: 2:60
17 Grand River Preparat 476 57 96 103 109 111 - -
Total Time: 1:49:58 Average: 21:59.54 1-5 Split: 6:32



RaceTab 3 by MileSplit Registered to: MichianaTiming.com, GR

Allendale Falcon Invite - 2nd Annual - 9/29/2012 12:00:43 PM
Results at http://michianatiming.com/results, Allendale High School, MI


FALCON

Varsity Girls 5000 Meter Run
====================================================================
Name Yr Team Time Pts
--------------------------------------------------------------------
1 Aubrey Ritchey 10 Edwardsburg 19:04.60 --
2 Claire Borchers 11 Grand Haven 19:10.60 1
3 Ronni Mercier 12 Grand Rapids Kenowa 19:18.00 2
4 Lindy Vallier 12 Grand Haven 19:38.30 3
5 Roxy Glasser 11 Grand Haven 19:44.90 4
6 Malea Teerman 9 Grand Haven 19:59.40 5
7 Micah Peel 10 Muskegon Reeths-Puff 20:02.10 6
8 Megan Versen 12 Grand Rapids Kenowa 20:03.20 7
9 Hannah Kenny 9 Grand Haven 20:30.20 8
10 Lydia Martin 10 Grand Rapids Kenowa 20:32.10 9
11 Rachel Gohn 9 Allendale 20:32.80 10
12 Mikayla Rowden 10 Grand Haven 20:34.40 11
13 Regan Ora 10 Grand Rapids Catholi 20:36.70 12
14 Jordan Arsenault 10 Allendale 20:43.60 13
15 Olivia Coretti 10 Grand Rapids Kenowa 20:44.10 14
16 McKenzie Richardson 11 Muskegon Reeths-Puff 20:47.20 15
17 Leanne McWain 11 Grand Rapids Catholi 21:03.40 16
18 Claudia Melton 12 Grand Haven 21:04.40 17
19 Emily Cross 11 Muskegon Reeths-Puff 21:12.40 18
20 Maria Gaudino 11 Grand Rapids Catholi 21:21.20 19
21 Michaela Raymond 10 Grand Rapids Kenowa 21:25.90 20
22 Shanon Stenger 10 Grand Rapids Catholi 21:27.40 21
23 Shelbi Dyke 10 Allendale 21:38.90 22
24 Shyanna Archer 12 Muskegon Reeths-Puff 21:42.30 23
25 Sydney VanPatten 9 Grand Rapids Kenowa 21:45.50 24
26 Haley Rosenbach 12 Grand Rapids Catholi 21:49.60 25
27 Naomi Parker 10 Muskegon Reeths-Puff 21:58.40 26
28 Stephanie Solorsano 9 Allendale 22:00.50 27
29 Karly Sullivan 10 Grand Rapids Catholi 22:07.90 28
30 Susan Lamb 11 Grand Rapids Kenowa 22:10.00 29
31 Ellie Ward 10 Grand Rapids Catholi 22:29.50 30
32 Hannah Millard 10 Allendale 22:40.50 31
33 Olivia Hobbins 10 Allendale 22:50.00 32
34 Jackie Anderson 9 Muskegon Reeths-Puff 23:34.60 33



Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores
====================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
====================================================================
1 Grand Haven 21 1 3 4 5 8 11 17
Total Time: 1:39:04 Average: 19:48.68 1-5 Split: 1:20
2 Grand Rapids Kenowa 52 2 7 9 14 20 24 29
Total Time: 1:42:04 Average: 20:24.66 1-5 Split: 2:08
3 Muskegon Reeths-Puff 88 6 15 18 23 26 33 -
Total Time: 1:45:43 Average: 21:08.48 1-5 Split: 1:57
4 Grand Rapids Catholi 93 12 16 19 21 25 28 30
Total Time: 1:46:19 Average: 21:15.66 1-5 Split: 1:13
5 Allendale 103 10 13 22 27 31 32 -
Total Time: 1:47:37 Average: 21:31.26 1-5 Split: 2:08









SCARLET

Varsity Girls 5000 Meter Run
====================================================================
Name Yr Team Time Pts
--------------------------------------------------------------------
1 Allison Vroon 10 Holland Black River 18:43.00 1
2 Emily Witham 12 North Muskegon 19:52.80 2
3 Tegan Jackson 10 Grand River Preparat 19:56.50 --
4 Avery Lowe 10 North Muskegon 20:01.60 3
5 Erin Munger 11 Creative Technologie 20:24.40 4
6 Jennie Gottardo 10 Hart 20:34.00 5
7 Hannah Meier 12 North Muskegon 20:55.70 6
8 Ginny Hoch 12 North Muskegon 20:56.60 7
9 Jasmine Hall 12 Hesperia 21:10.80 8
10 Silver Driscoll 11 Holland Black River 21:35.00 9
11 Hannah Sperry 9 Hesperia 21:45.00 10
12 Lara Salazar 12 Hart 21:47.40 11
13 Lauren Zeerip 11 Hesperia 21:49.10 12
14 Marina Anuci 9 White Cloud 21:50.10 13
15 Tess Wilson 9 North Muskegon 21:50.40 14
16 Cara Atwood 9 White Cloud 21:50.80 15
17 Katie Atwood 9 White Cloud 22:03.10 16
18 Mary Tozer 10 Hesperia 22:05.80 17
19 Erika Bayak 12 North Muskegon 22:08.20 18
20 Ellie Wilson 10 North Muskegon 22:08.50 19
21 Grace Vanenk 12 Creative Technologie 22:19.70 20
22 Mattie Phillips 12 Holland Black River 22:21.50 21
23 Elizabeth Merz 12 Holland Black River 22:23.40 22
24 Julia Timmer Grand Rapids Track 22:26.30 23
25 Kaycee Jackson 10 Hesperia 22:26.60 24
26 Brooke Schooley 9 Hesperia 22:37.10 25
27 Anthonia Oyedejii 10 West Michigan Aviati 22:44.80 26
28 Lisette Boer 10 Holland Black River 22:47.20 27
29 Noemi Rodriguez 10 White Cloud 23:18.30 28
30 Jenny Herrygers 10 Hart 23:54.40 29
31 Krista Ash 9 Grand Rapids Track 24:06.00 30
32 Jessica Sanborn 11 White Cloud 24:13.70 31
33 Paige Foster 11 White Cloud 24:15.50 32
34 Michaela Smith 11 Creative Technologie 24:17.60 33
35 Alex Bieri 10 Hesperia 24:19.00 34
36 Alicia Beck 11 Creative Technologie 24:34.30 35
37 Emma Cozier 10 West Michigan Aviati 24:37.40 36
38 Jennifer Rosario 10 West Michigan Aviati 24:49.60 37
39 Destiny Heukels 9 Creative Technologie 25:06.60 38
40 Klarin Santana 9 West Michigan Aviati 25:09.90 39
41 Alyssa Scott 9 Hart 25:35.40 40
42 Emily Seykora 9 West Michigan Aviati 25:36.30 41
43 Hannah Hubbard 10 Creative Technologie 25:56.70 42
44 Kaleigh Gordon 9 Hart 26:03.90 43
45 Emily Hall 11 White Cloud 26:10.80 44
46 Lydia Luurtsema 8 Grand Rapids Track 26:14.00 45
47 Emily Reimink 10 Holland Black River 26:18.30 46
48 Samantha Barnard 10 Grand Rapids Track 26:19.20 47
49 April Wilson 9 Grand Rapids Track 26:20.40 48
50 Mellisa Kindinger 12 Hart 26:23.20 49
51 Elisabeth Heikoop Grand Rapids Track 26:48.80 50
52 Kristynn Michalko 12 Hart 27:39.70 51
53 Maria Misovich 12 Holland Black River 28:16.00 52
54 Annalise Van Enk 9 Creative Technologie 30:49.00 53



Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores
====================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
====================================================================
1 North Muskegon 32 2 3 6 7 14 18 19
Total Time: 1:43:38 Average: 20:43.42 1-5 Split: 1:58
2 Hesperia 71 8 10 12 17 24 25 34
Total Time: 1:49:18 Average: 21:51.46 1-5 Split: 1:16
3 Holland Black River 80 1 9 21 22 27 46 52
Total Time: 1:47:51 Average: 21:34.02 1-5 Split: 4:05
4 White Cloud 103 13 15 16 28 31 32 44
Total Time: 1:53:16 Average: 22:39.20 1-5 Split: 2:24
5 Hart 128 5 11 29 40 43 49 51
Total Time: 1:57:56 Average: 23:35.02 1-5 Split: 5:30
6 Creative Technologie 130 4 20 33 35 38 42 53
Total Time: 1:56:43 Average: 23:20.52 1-5 Split: 4:43
7 West Michigan Aviati 179 26 36 37 39 41 - -
Total Time: 2:02:58 Average: 24:35.60 1-5 Split: 2:52
8 Grand Rapids Track 193 23 30 45 47 48 50 -
Total Time: 2:05:26 Average: 25:05.18 1-5 Split: 3:55



RaceTab 3 by MileSplit Registered to: MichianaTiming.com, GR

Allendale Falcon Invite - 2nd Annual - 9/29/2012 12:00:43 PM
Results at http://michianatiming.com/results, Allendale High School, MI

JV Boys 5000 Meter Run
====================================================================
Name Yr Team Time Pts
--------------------------------------------------------------------
1 Nathaniel Ford 12 East Grand Rapids 17:47.40 1
2 Shayden Fisher 9 Grandville 17:50.30 2
3 Christian Winters 12 Grand Haven 17:55.60 3
4 Stephen Collins 12 East Grand Rapids 17:58.10 4
5 John Miles 10 Grand Haven 17:58.80 5
6 Brent Petersen 10 Grand Haven 17:59.00 6
7 Andrew Tafelski 12 Grand Haven 17:59.60 7
8 Kyle Funk 11 Grand Haven 18:00.20 8
9 Joey Lawrence 11 Grandville 18:02.10 9
10 Peter Mack 11 East Grand Rapids 18:04.50 10
11 Joe Clifford 11 East Grand Rapids 18:06.50 11
12 Ian Cooper 11 Grand Rapids Kenowa 18:08.20 12
13 Aidan Grabill 11 Grandville 18:08.60 13
14 Fernando Vicente 11 East Grand Rapids 18:10.20 14
15 Dakota Gerard 10 Grand Rapids Kenowa 18:10.50 15
16 Gabe Quin 9 Grand Rapids Kenowa 18:15.20 16
17 Grant Davis East Grand Rapids 18:20.50 17
18 Daniel Burke 11 East Grand Rapids 18:25.10 18
19 Colin Freeman 9 Grandville 18:29.00 19
20 Gerrit Knopf 11 Grand Haven 18:33.00 20
21 Kenton Rossi 10 East Grand Rapids 18:37.10 --
22 Eli Stowers 12 Grandville 18:37.60 21
23 Jake Roncka 10 Grandville 18:40.70 22
24 Joe Dubois 10 Grandville 18:41.80 23
25 Zachary Spencley 10 Holland Black River 18:43.30 24
26 Joe Butler 11 Grand Haven 18:47.00 25
27 Shea Cole 10 Grandville 18:47.50 --
28 Kellen Rau 9 Grandville 18:48.30 --
29 Stevie Drake East Grand Rapids 18:52.30 --
30 Ethan McMillan 12 Grand Haven 18:52.80 --
31 Zack Kribbet 11 Grandville 18:53.60 --
32 Charlie Bartosiewicz 10 Grand Rapids Kenowa 18:54.30 26
33 James Calkins 11 Grand Haven 18:54.50 --
34 Austin Bessinger 11 Grand Haven 18:59.70 --
35 Charlie DeJonge 11 East Grand Rapids 19:02.30 --
36 Jason Hicks 10 Grand Haven 19:04.70 --
37 Drew Koski 11 East Grand Rapids 19:05.60 --
38 Zachary Drees 11 Grand Rapids Catholi 19:08.90 27
39 Kevin Stolarski 12 Grand Haven 19:09.80 --
40 Austin Schouman 10 Grand Haven 19:13.70 --
41 Manny Morales 11 Grand Rapids Catholi 19:15.80 28
42 Nick MacGeorge East Grand Rapids 19:16.30 --
43 Harrison Lange 11 Grand Haven 19:16.60 --
44 Sam Austin 9 Allendale 19:17.00 29
45 Evan Dunne 12 Grand Haven 19:17.40 --
46 Noah Hughes 10 Grand Haven 19:18.20 --
47 Paul Zamarripa 11 East Grand Rapids 19:19.00 --
48 Brendan Franklin 9 Grand Rapids Kenowa 19:25.40 30
49 Michael Perry 12 Grand Haven 19:26.20 --
50 Dillon Cook 12 Hesperia 19:27.40 31
51 Stephen Jakubowski 12 Grand Rapids Catholi 19:29.80 32
52 Hadley Gaines 11 East Grand Rapids 19:34.20 --
53 Chris Collins 11 Grand Rapids Catholi 19:34.60 33
54 Jared Kelly 10 Grand Haven 19:34.90 --
55 Ian Reul 10 Grand Rapids Catholi 19:38.00 34
56 Austin Kleiner 11 Hesperia 19:38.30 35
57 Maico Rocha 11 Grand Rapids Creston 19:41.50 --
58 Jake Dewey 10 Allendale 19:42.20 36
59 Dominic Modderman 9 Grand Rapids Kenowa 19:45.90 37
60 Kole Krauss 9 Grand Rapids Catholi 19:46.70 38
61 Clint Downer 11 Grand Rapids Catholi 19:48.30 39
62 Spencer Stoll 11 Grand Rapids Catholi 19:51.40 --
63 Conner Carrico East Grand Rapids 19:52.30 --
64 Chris Dionise 9 Grand Haven 19:55.80 --
65 Dones Anewishki 9 Grand Rapids Kenowa 19:56.70 40
66 Zachary Vernum 10 Grand Rapids Catholi 19:58.20 --
67 Caleb Holmberg 11 Grand Haven 19:59.50 --
68 Reece DiGiovanna 9 Grand Rapids Catholi 20:00.70 --
69 Jon Karrip 11 Grandville 20:02.20 --
70 Cole Emery 9 Grandville 20:04.00 --
71 Josh Ryan 11 Grand Haven 20:04.30 --
72 Jackson Lambdin 10 Allendale 20:10.30 41
73 Zach Diephouse 12 Grand Haven 20:11.40 --
74 Brandon Drent 9 Grand Haven 20:12.60 --
75 Andrew Draves 12 Hart 20:16.10 --
76 Tiogo Laranja 10 Grand Haven 20:17.80 --
77 Bailey Grabel 10 Grand Haven 20:19.20 --
78 Adam Sremba 10 Grand Rapids Catholi 20:19.60 --
79 Eric Parks 11 Grand Rapids Catholi 20:20.40 --
80 Merrick Richardson 10 Grand Haven 20:21.00 --
81 Skylyr Cieply 9 Holland Black River 20:21.40 42
82 Drake Jaglowski 11 Grandville 20:23.20 --
83 Alex Pavey 11 Grand Rapids Catholi 20:25.30 --
84 Connor Leonard 11 Grand Rapids Catholi 20:29.00 --
85 Noah Cleghorn 10 Grand Haven 20:31.20 --
86 Cameron Bunker 12 East Grand Rapids 20:32.00 --
87 Hunter Rosema 10 Hesperia 20:32.90 43
88 Klayton Ruggles 12 Hart 20:33.50 --
89 Matt Porter 10 Grandville 20:34.80 --
90 Ryan Brown 11 Grand Rapids Catholi 20:36.60 --
91 Nate Rieger 10 Allendale 20:39.80 44
92 David Robach 12 Grand Rapids Catholi 20:40.40 --
93 Tyler Schraudt 10 Allendale 20:42.10 45
94 Kyle Elderkin East Grand Rapids 20:43.20 --
95 Brad Heintzelman 11 Grandville 20:45.40 --
96 Zack Yates 11 Hesperia 20:46.40 46
97 Tyler Swanson 10 Holland Black River 20:46.90 47
98 Paul Fatum 11 Grand Rapids Catholi 20:49.80 --
99 Brandon Henman 10 Grand Haven 21:03.00 --
100 Jacob Klapko 12 Grand Rapids Catholi 21:08.30 --
101 Rohan Dandavati 10 Holland Black River 21:10.10 48
102 Foster Hyde 9 Grandville 21:11.30 --
103 Alan Hanna 10 Grandville 21:34.50 --
104 Brad Hitch 11 Grandville 21:37.20 --
105 Alex Rozelle 9 Grand Haven 21:40.90 --
106 Jordan Redding 12 Hart 21:41.40 --
107 Nathan Timmer 9 Allendale 21:41.70 49
108 Peter Lillich East Grand Rapids 21:42.00 --
109 Connor Lange 9 Grand Haven 21:43.80 --
110 Zack Oswald 9 Allendale 21:45.50 50
111 Chris Koetje 10 Grandville 21:47.60 --
112 Nate Koster 12 Grandville 21:54.60 --
113 Connor Durow 9 North Muskegon 21:57.40 --
114 Nicolas Brisita 12 Holland Black River 21:57.90 51
115 Aaron Jacobs 9 Hesperia 22:00.00 52
116 Colt Seeley 10 Allendale 22:00.20 --
117 Jake Vandenberg 11 Grandville 22:02.00 --
118 Max Levandoski 9 Grand Haven 22:06.50 --
119 Marcel Muller 10 Grand Haven 22:11.30 --
120 Caleb Eckl 9 Grand Rapids Track 22:16.30 --
121 Harrison Burke East Grand Rapids 22:32.10 --
122 Jeffrey Bos 9 North Muskegon 22:34.20 --
123 Hermen Velazquez 12 Hart 22:39.80 --
124 Miles Murphy 10 Grand Rapids Catholi 22:51.00 --
125 Nick Szymanski 9 Grandville 22:52.80 --
126 Bryce Thompson 10 Grandville 22:53.20 --
127 Gabe Milanowski 11 Grand Rapids Catholi 23:06.40 --
128 Derek Schipper 9 West Michigan Aviati 23:09.70 53
129 Ryan Montgomery 9 Grand Haven 23:17.90 --
130 Fritz Jaeger 9 Grand Haven 23:26.10 --
131 David Southwell East Grand Rapids 23:42.20 --
132 Max Gale 11 West Michigan Aviati 23:43.20 54
133 Tyler Schillim 11 Grand Rapids Kenowa 23:43.50 --
134 Brendon Cozier 11 West Michigan Aviati 23:48.30 55
135 Zach Wagner 11 West Michigan Aviati 24:02.00 56
136 Evan Milligan 9 Holland Black River 24:26.80 57
137 Simon Berghoef 9 Grand Haven 24:27.40 --
138 Sam Haveman 9 West Michigan Aviati 24:52.30 58
139 David Pearson 9 Grand Haven 24:54.10 --
140 Kang Yu 11 North Muskegon 24:58.40 --
141 Brian Haney 10 Grand Rapids Track 25:00.10 --
142 Ajilan Potter 9 Grand River Preparat 26:12.50 --
143 Calvin Cook 11 West Michigan Aviati 28:30.90 59
144 Stephen Waters 10 Grand River Preparat 28:31.20 --



JV Boys 5000 Meter Run Team Scores
====================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
====================================================================
1 Grand Haven 29 3 5 6 7 8 20 25
Total Time: 1:29:54 Average: 17:58.64 1-5 Split: 5
2 East Grand Rapids 40 1 4 10 11 14 17 18
Total Time: 1:30:07 Average: 18:01.34 1-5 Split: 23
3 Grandville 64 2 9 13 19 21 22 23
Total Time: 1:31:08 Average: 18:13.52 1-5 Split: 48
4 Grand Rapids Kenowa 99 12 15 16 26 30 37 40
Total Time: 1:32:54 Average: 18:34.72 1-5 Split: 1:18
5 Grand Rapids Catholi 154 27 28 32 33 34 38 39
Total Time: 1:37:08 Average: 19:25.42 1-5 Split: 30
6 Allendale 195 29 36 41 44 45 49 50
Total Time: 1:40:32 Average: 20:06.28 1-5 Split: 1:26
7 Hesperia 207 31 35 43 46 52 - -
Total Time: 1:42:25 Average: 20:29.00 1-5 Split: 2:33
8 Holland Black River 212 24 42 47 48 51 57 -
Total Time: 1:42:60 Average: 20:35.92 1-5 Split: 3:15
9 West Michigan Aviati 276 53 54 55 56 58 59 -
Total Time: 1:59:36 Average: 23:55.10 1-5 Split: 1:43



RaceTab 3 by MileSplit Registered to: MichianaTiming.com, GR

Allendale Falcon Invite - 2nd Annual - 9/29/2012 12:00:43 PM
Results at http://michianatiming.com/results, Allendale High School, MI

JV Girls 5000 Meter Run
====================================================================
Name Yr Team Time Pts
--------------------------------------------------------------------
1 Courtney Hylock 9 Grand Haven 20:37.20 1
2 Alanna Kenny 11 Grand Haven 21:30.70 2
3 Mikayla Takas 10 Grand Haven 21:31.10 3
4 Andie Young 11 Grand Haven 21:47.20 4
5 Lyndsi Bremer 9 Allendale 21:59.40 5
6 Meghan Wilson 12 Grand Rapids Catholi 22:01.80 6
7 Madison Houle 10 Grand Haven 22:03.20 7
8 Alyssa Rozelle 12 Grand Haven 22:18.10 8
9 Cassie Durant 11 Grand Haven 22:22.80 9
10 Maddie Hodges 10 Hart 22:23.60 --
11 McKenna Mahacek 11 Grand Haven 22:25.00 --
12 Rachel Eikenberry 11 Grand Haven 22:28.90 --
13 Lauren Niergarth 12 Allendale 22:30.80 10
14 Maggie LaLonde 11 Grand Haven 22:31.80 --
15 Kortney Schonhard 12 Grand Rapids Catholi 22:32.40 11
16 Taylor DeWitt 11 Grand Haven 22:33.90 --
17 Kassi Mirandette 11 Grand Rapids Catholi 22:36.90 12
18 Natalie Schuster 10 Allendale 22:47.60 13
19 Clare Kennedy 11 Grand Rapids Catholi 22:49.20 14
20 Claie Dettloff 9 Grand Rapids Kenowa 22:49.90 15
21 Megan Rossiter 9 North Muskegon 22:50.70 --
22 Kate O'Niel 10 Grand Rapids Catholi 22:53.90 16
23 Brielle Johnson 12 North Muskegon 22:54.80 --
24 Anna Horrigan 12 Grand Rapids Catholi 22:57.40 17
25 Korrie Bailey 9 Grand Rapids Kenowa 22:59.40 18
26 Katie Fojtik 10 Grand Haven 23:14.20 --
27 Aubrey LaVoie 11 Grand Rapids Catholi 23:17.90 19
28 Kelly Momber 10 Grand Rapids Kenowa 23:20.10 20
29 Emma LaVercombe 11 Grand Haven 23:21.90 --
30 Emma Heffron 9 Grand Rapids Catholi 23:22.30 --
31 Jozlyn Evans 10 Allendale 23:22.60 21
32 Gabriella Villenoava 10 Grand Haven 23:23.30 --
33 Paige Ratliff 12 Allendale 23:27.40 22
34 Aislinn Droski 9 Allendale 23:31.20 23
35 Kyra Lansky 11 Grand Haven 23:32.50 --
36 Margret O'Neil 9 Grand Rapids Catholi 23:33.50 --
37 Becky Karl 10 Grand Rapids Catholi 23:35.30 --
38 Emily Lambert 12 Grand Rapids Catholi 23:38.10 --
39 Leah Vruggink 12 Grand Rapids Catholi 23:41.00 --
40 Anna MacLachlan 12 Grand Rapids Catholi 23:42.90 --
41 Brett Andree 9 Grand Rapids Kenowa 23:44.50 24
42 Ashley Kippes 10 Grand Rapids Kenowa 23:45.40 25
43 Sara Jacobs 11 Grand Haven 23:49.30 --
44 Unknown Unknown 23:51.30 --
45 Emma Patrick 9 Grand Rapids Kenowa 23:55.20 26
46 Allison Cotter 12 Grand Haven 23:56.40 --
47 Aubrey Glick 9 Muskegon Reeths-Puff 23:56.60 --
48 Janae Langlois 12 Grand Haven 24:01.20 --
49 Ann Balke 11 Grand Rapids Catholi 24:02.40 --
50 Kendra Striegle 12 Grand Haven 24:03.30 --
51 Rachel Truskowski 9 Grand Rapids Catholi 24:05.60 --
52 Olivia Simaz 11 Grand Haven 24:08.00 --
53 Milagro Guerra 9 Grand River Preparat 24:09.30 --
54 Kayla Veneklase 10 Grand Rapids Catholi 24:09.50 --
55 Samaria Torres 9 Grand Rapids Creston 24:24.20 --
56 Anna Dexter 9 Grand Haven 24:25.20 --
57 Rachel Syrba 10 Grand Rapids Catholi 24:35.50 --
58 Baily Majersky 10 Hesperia 24:40.00 --
59 Madeleine Dittman 12 Muskegon Reeths-Puff 24:43.70 --
60 Maddie Reeves 10 Grand Rapids Catholi 24:44.80 --
61 Anne Danicek 11 Grand Haven 24:47.50 --
62 Britny Jennett 12 Allendale 24:48.10 27
63 Maddy Silverthorne 9 Grand Rapids Kenowa 24:49.10 28
64 Shaun Marie Banaszak 9 Grand Rapids Catholi 24:54.20 --
65 Danielle Ulanowicz 11 Grand Rapids Kenowa 24:57.40 --
66 Kali Devries 10 Grand Rapids Kenowa 24:57.70 --
67 Jo Ann Torres 9 Grand Rapids Creston 25:01.30 --
68 Gabby Braley 10 Grand Haven 25:02.90 --
69 Kathryn Lignell 9 Grand Rapids Catholi 25:08.90 --
70 Caitlin Blackmer 11 Grand Haven 25:09.70 --
71 Olivia Reed 12 Grand Haven 25:11.40 --
72 Shelby Yeager 9 Grand Haven 25:12.20 --
73 Lindsie Traxler 9 Muskegon Reeths-Puff 25:16.80 --
74 Lauren Harvey 10 Grand Haven 25:21.20 --
75 Kelsey Ring 9 Grand Haven 25:29.80 --
76 Kaia Hayes 11 Grand Haven 25:30.10 --
77 Samantha Striegle 9 Grand Haven 25:31.50 --
78 Hailee Garbarino 12 Grand Haven 25:34.10 --
79 Michaela Cosgrove 9 Grand Rapids Catholi 25:34.40 --
80 Olivia Shea 9 Grand Rapids Catholi 25:34.70 --
81 yaylin Lopez 9 Grand Rapids Kenowa 25:35.80 --
82 Andrea Fairfield 11 North Muskegon 25:41.20 --
83 Sarah Herndl 11 Grand Haven 25:47.50 --
84 Tori Nienhaus 12 Grand Rapids Catholi 25:52.20 --
85 Kat Tyson 11 North Muskegon 25:55.10 --
86 Haley Kalis 9 Grand Haven 25:56.30 --
87 Lauren Pangle 12 Grand Rapids Catholi 25:58.40 --
88 Molly Fitzgerald 10 Grand Rapids Catholi 26:00.20 --
89 Erica Elzinga 10 Grand Rapids Kenowa 26:01.20 --
90 Katie Wampler 12 Grand Haven 26:02.70 --
91 Alyssa Hayward 11 Grand Haven 26:03.20 --
92 Kristen Calkins 9 Grand Haven 26:05.40 --
93 Victoria Ross Hesperia 26:37.90 --
94 Bianca DeBoer 9 Grand Rapids Catholi 26:51.50 --
95 Leah Vicini 12 Grand Rapids Catholi 26:58.50 --
96 Shyanne Hamlin 10 Allendale 26:59.10 --
97 Maiti Shook 9 Holland Black River 27:01.40 --
98 Katy Ferro 11 Grand Rapids Catholi 27:04.10 --
99 Stephanie Saumier 12 Grand Rapids Catholi 27:05.20 --
100 Alex Lankfer 11 Grand Rapids Catholi 27:09.50 --
101 Miranda Buckwald 12 Grand Haven 27:22.70 --
102 Maddy Lambert 10 Grand Rapids Catholi 27:32.70 --
103 Devon Kennedy 12 Allendale 27:40.60 --
104 Annalise Bowen 10 Grand Rapids Catholi 27:49.40 --
105 Ana Corcoran 9 Grand Rapids Catholi 27:51.40 --
106 Abby Finn 11 Grand Rapids Catholi 27:57.00 --
107 Karla Guzman 9 Grand River Preparat 27:58.60 --
108 Kelli Moyle 11 Grand Rapids Catholi 28:14.80 --
109 Caroline Harvitt 9 Grand Haven 28:19.90 --
110 Sarah Murphy 12 Grand Haven 28:25.70 --
111 Deshia Dunn 11 Grand Rapids Creston 28:27.90 --
112 Katherine Ginn 12 Allendale 28:30.90 --
113 Rachel Merz 9 Holland Black River 28:31.60 --
114 Osta Thomson 10 Grand Rapids Catholi 29:04.90 --
115 Cat Billings 11 Grand Rapids Catholi 29:06.00 --
116 Ashley Cooper 9 Grand Rapids Catholi 29:07.90 --
117 Brenna Buckwald 9 Grand Haven 29:11.40 --
118 Michelle Saumier 9 Grand Rapids Catholi 29:30.90 --
119 Caroline Poole 12 Grand Rapids Catholi 29:36.20 --
120 Emma Grove 9 Grand Haven 29:43.20 --
121 Brandi Wilcox 11 Hesperia 29:44.60 --
122 Anya Berghoef 9 Grand Haven 30:17.70 --
123 Maya McAdory 9 Grand Rapids Catholi 30:20.60 --
124 Salina Ricketts 9 Grand River Preparat 30:23.30 --
125 Megan Bowers 11 Grand Haven 30:47.00 --
126 McKenzie Nelson 10 Grand Haven 30:52.40 --
127 Maddie Sanchez 11 Grand Haven 30:54.60 --
128 Lauren Hegedus 10 Hart 31:04.30 --
129 Brianna Gerke 9 Grand Rapids Catholi 32:06.80 --
130 Dezi Nowlin 9 Hesperia 32:20.40 --
131 Lexi Carter 11 Grand Haven 32:20.60 --
132 Caitlin Marek 12 Creative Technologie 32:53.80 --
133 Shannon Hollern 9 Grand Rapids Catholi 33:31.40 --



JV Girls 5000 Meter Run Team Scores
====================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
====================================================================
1 Grand Haven 17 1 2 3 4 7 8 9
Total Time: 1:47:30 Average: 21:29.88 1-5 Split: 1:26
2 Grand Rapids Catholi 59 6 11 12 14 16 17 19
Total Time: 1:52:55 Average: 22:34.84 1-5 Split: 53
3 Allendale 71 5 10 13 21 22 23 27
Total Time: 1:54:08 Average: 22:49.56 1-5 Split: 1:28
4 Grand Rapids Kenowa 102 15 18 20 24 25 26 28
Total Time: 1:56:40 Average: 23:19.86 1-5 Split: 56



RaceTab 3 by MileSplit Registered to: MichianaTiming.com, GR

Allendale Falcon Invite - 2nd Annual - 9/29/2012 12:00:43 PM
Results at http://michianatiming.com/results, Allendale High School, MI

Middle School Boys 2500 Meter Run
====================================================================
Name Yr Team Time Pts
--------------------------------------------------------------------
1 Jonathan VanderWall MS_Michigan Unattach 9:16.30 --
2 Brandon Beck 8 MS_Creative Technolo 9:18.50 1
3 Jarret Coad Grand Rapids Track 9:19.80 --
4 Les Miner 7 MS_Creative Technolo 9:23.10 2
5 Brad Hotovy 8 MS Allendale 9:26.50 3
6 Andrew Corner 8 MS Allendale 9:34.20 4
7 Zack Hamlin 7 MS Allendale 9:43.50 5
8 Ethan Lehman 8 MS_Creative Technolo 9:46.10 6
9 Joshua Fink 7 MS Holland Black Riv 9:49.60 7
10 Sam Putzke 8 MS Saugatuck 9:52.80 8
11 Zach Pettinga 8 MS Saugatuck 9:59.40 9
12 David Borland 8 MS Saugatuck 10:02.30 10
13 Jason Isenga 7 MS Allendale 10:02.50 11
14 Nick Butch 8 MS Saugatuck 10:13.20 12
15 Preston Mills 8 MS Holland Black Riv 10:13.50 13
16 Orlando Carrion 8 MS Saugatuck 10:15.60 14
17 Eldon Garvelink 8 MS Saugatuck 10:21.40 15
18 Josh Hotelling 8 MS_Wyoming Kelloggsv 10:36.20 16
19 Dawson Armstrong 7 MS_Creative Technolo 10:45.20 17
20 Johnathon Henery 7 MS Allendale 10:49.10 18
21 Jared Squire 7 MS Saugatuck 10:53.80 19
22 James Hofstra 7 MS_Creative Technolo 11:02.30 20
23 Nick Heelen 8 MS Saugatuck 11:10.10 --
24 Nolan Selk 8 MS Allendale 11:16.20 21
25 Bryce Sawyer 7 MS Allendale 11:21.30 22
26 Nick Stormer 8 MS Saugatuck 11:22.60 --
27 Max DeLeau 8 MS Holland Black Riv 11:23.00 23
28 Tommy Andrew 8 MS Holland Black Riv 11:25.10 24
29 Jack Hoekstra 8 MS Allendale 11:26.60 --
30 Josh Schutzinhoffer 8 MS Saugatuck 11:30.60 --
31 Zach Timmer 8 MS Allendale 11:34.10 --
32 Zach Dewitt 8 MS Allendale 11:36.80 --
33 Jarod Bouma 8 MS_Creative Technolo 11:41.20 25
34 Andrew Koeman 8 MS Holland Black Riv 12:05.70 26
35 Matt Richards 7 MS Allendale 12:17.90 --
36 Grady Sakshaug 7 MS_Wyoming Kelloggsv 12:21.20 27
37 Logan Henning 7 MS Holland Black Riv 12:25.30 28
38 Jakob Dehoop 8 MS Allendale 12:33.40 --
39 Dylan Denning 7 MS Allendale 12:33.90 --
40 Zac Merdzinski 7 MS_Wyoming Kelloggsv 12:59.70 29
41 Zac Bascom 7 MS Holland Black Riv 13:01.60 30
42 Mason Brooks 8 MS Saugatuck 14:12.30 --
43 Brendon Coates 7 MS_Wyoming Kelloggsv 14:16.70 31
44 Matt Kridler 7 MS_Wyoming Kelloggsv 14:19.00 32
45 Andrew Nowak 7 MS Saugatuck 18:16.90 --



Middle School Boys 2500 Meter Run Team Scores
====================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
====================================================================
1 MS Allendale 41 3 4 5 11 18 21 22
Total Time: 49:36 Average: 9:55.16 1-5 Split: 1:23
2 MS_Creative Technolo 46 1 2 6 17 20 25 -
Total Time: 50:16 Average: 10:03.04 1-5 Split: 1:44
3 MS Saugatuck 53 8 9 10 12 14 15 19
Total Time: 50:24 Average: 10:04.66 1-5 Split: 23
4 MS Holland Black Riv 93 7 13 23 24 26 28 30
Total Time: 54:57 Average: 10:59.38 1-5 Split: 2:17
5 MS_Wyoming Kelloggsv 135 16 27 29 31 32 - -
Total Time: 1:04:33 Average: 12:54.56 1-5 Split: 3:43



RaceTab 3 by MileSplit Registered to: MichianaTiming.com, GR

Allendale Falcon Invite - 2nd Annual - 9/29/2012 12:00:43 PM
Results at http://michianatiming.com/results, Allendale High School, MI

Middle School Girls 2500 Meter Run
====================================================================
Name Yr Team Time Pts
--------------------------------------------------------------------
1 Amber Mango 7 MS Allendale 10:12.70 1
2 Brynn Ritchey 8 MS_Edwardsburg 10:15.30 --
3 Jasmine Wells 8 MS Allendale 10:27.30 2
4 Kit Huffman 8 MS Saugatuck 10:42.40 3
5 Marissa Dyke 8 MS Allendale 10:58.40 4
6 Rylee Guerrero 8 MS Allendale 11:02.10 5
7 Jazmyn Saffron 8 MS Allendale 11:02.60 6
8 Sophia Swan 8 MS Saugatuck 11:10.60 7
9 Piper Harris 8 MS Saugatuck 11:16.90 8
10 Grace Hovingh 8 MS Allendale 11:20.50 9
11 Paisley Sipes 7 MS Saugatuck 11:28.00 10
12 Rudy Joon 8 MS Saugatuck 11:29.40 11
13 Jaeha Han 7 MS Holland Black Riv 11:31.00 12
14 Stephanie Suits 7 MS Allendale 11:34.30 13
15 Sophia Camarota 7 MS Holland Black Riv 11:45.60 14
16 Erin Maness 7 MS Allendale 11:46.90 --
17 Abby Phillps 7 MS Holland Black Riv 11:54.10 15
18 Sevia Suits 7 MS Allendale 11:54.90 --
19 Addie Van Wieren 8 MS Saugatuck 12:00.50 16
20 Brooklyn Deemter 8 MS Allendale 12:01.40 --
21 Christina Berna 7 MS Allendale 12:17.40 --
22 Brookelynn Hembree 8 MS Allendale 12:17.90 --
23 Anna Battjes 8 MS Allendale 12:23.10 --
24 Eden Rosin 8 MS Holland Black Riv 12:27.00 17
25 Mira Emenaker 7 MS Allendale 12:27.90 --
26 Brogan Westra 8 MS Holland Black Riv 12:29.90 18
27 Clare Stannis 7 MS Saugatuck 12:39.20 19
28 Marissa Hildreth 7 MS Allendale 12:55.20 --
29 Naomi Byrd 8 MS Holland Black Riv 13:08.40 20
30 Grace Mcintry 7 MS Allendale 13:15.10 --
31 Kelly Nguyen 7 MS Holland Black Riv 13:35.80 21
32 Selma Arguelles 8 MS_Wyoming Kelloggsv 13:37.30 --
33 Audrey Heneghan 7 MS Holland Black Riv 13:50.70 --
34 Kayla Carper 8 MS Saugatuck 13:51.90 --
35 Emily Bird 8 MS Saugatuck 16:29.60 --



Middle School Girls 2500 Meter Run Team Scores
====================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
====================================================================
1 MS Allendale 18 1 2 4 5 6 9 13
Total Time: 53:44 Average: 10:44.62 1-5 Split: 50
2 MS Saugatuck 39 3 7 8 10 11 16 19
Total Time: 56:08 Average: 11:13.46 1-5 Split: 47
3 MS Holland Black Riv 76 12 14 15 17 18 20 21
Total Time: 1:00:08 Average: 12:01.52 1-5 Split: 59



RaceTab 3 by MileSplit Registered to: MichianaTiming.com, GR

Allendale Falcon Invite - 2nd Annual - 9/29/2012 12:00:43 PM
Results at http://michianatiming.com/results, Allendale High School, MI

Elementary Mixed 2500 Meter Run
======================================================================
Name S Yr Team Time Pts
----------------------------------------------------------------------
1 Nathan Van Harn M 6 MS_Grand Rapids Chri 9:49.30 1
2 Jordan Otte M 6 MS_Grand Rapids Chri 10:04.90 2
3 Corey Gorgas M 6 MS Saugatuck 10:13.10 3
4 Sam Sharnas M 6 MS Holland Black Riv 10:42.30 4
5 Aidan Jones M 6 MS Holland Black Riv 10:42.90 5
6 Henry Austin M 6 MS Allendale 10:43.70 --
7 Chase Gould M 6 MS Saugatuck 10:45.30 6
8 Nils Berglund M 6 MS_Grand Rapids Chri 10:46.70 7
9 Dawson Ingersoll M 6 MS_Creative Technolo 11:15.10 --
10 Collin Bush M 6 MS Allendale 11:18.90 --
11 Jacob Rokos M 6 MS Holland Black Riv 11:38.40 8
12 Will Bakron M 6 MS Allendale 11:46.80 --
13 Lee deHaan M 6 MS_Grand Rapids Chri 11:54.80 9
14 Jacob Blough M 6 MS_Creative Technolo 12:00.50 --
15 Sawyer Masselink M 6 MS_Grand Rapids Chri 12:08.60 10
16 Sam Ivory M 6 MS_Grand Rapids Chri 12:20.50 11
17 Jackson Doezema M 6 MS_Grand Rapids Chri 12:23.70 12
18 Caleb Vandenbroek M 6 MS_Grand Rapids Chri 12:39.30 --
19 Ray Bartlett M 6 MS Saugatuck 12:46.90 13
20 Collin Yarde M 6 MS Saugatuck 12:53.40 14
21 Berkeley Garvelink M 6 MS Saugatuck 12:59.50 15
22 Riley La Perriere M 6 MS Saugatuck 13:00.30 16
23 Ezekial Chojnacki M 6 MS Allendale 13:30.30 --
24 Joel Miller M 6 MS Holland Black Riv 13:45.50 17
25 Charlie Wortz M 6 MS_Creative Technolo 13:52.90 --
26 Tom Saunders M 6 MS Holland Black Riv 14:12.20 18
27 Christian Sova M 6 MS Saugatuck 14:15.20 19



Elementary Mixed 2500 Meter Run Team Scores
======================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
======================================================================
1 MS_Grand Rapids Chri 29 1 2 7 9 10 11 12
Total Time: 54:45 Average: 10:56.86 1-5 Split: 2:20
2 MS Saugatuck 51 3 6 13 14 15 16 19
Total Time: 59:39 Average: 11:55.64 1-5 Split: 2:47
3 MS Holland Black Riv 52 4 5 8 17 18 - -
Total Time: 1:01:02 Average: 12:12.26 1-5 Split: 3:30





RaceTab 3 by MileSplit Registered to: MichianaTiming.com, GR

Allendale Falcon Invite - 2nd Annual - 9/29/2012 12:00:43 PM
Results at http://michianatiming.com/results, Allendale High School, MI

Elementary Mixed 2500 Meter Run
======================================================================
Name S Yr Team Time Pts
----------------------------------------------------------------------
1 Amaia Pellow F 6 MS Grand Rapids Publ 10:05.80 --
2 Rihanna Pellow F 6 MS Grand Rapids Publ 10:07.60 --
3 Autumn Hamlin F 6 MS Allendale 11:07.20 1
4 Megan Jenkins F 6 MS Saugatuck 11:15.80 2
5 Nicolle Bartels F 6 MS Holland Black Riv 11:16.30 --
6 Maddie Moore F 6 MS Saugatuck 11:48.20 3
7 Cici Stickels F 6 MS Saugatuck 11:50.30 4
8 Anali Warners F 6 MS_Grand Rapids Chri 11:58.00 --
9 Cassandra Thompson F 6 MS Allendale 12:05.60 5
10 Katie Brouwer F 6 MS_Grand Rapids Chri 12:06.50 --
11 Mary Adeline Squiers F 6 MS Holland Black Riv 12:09.40 --
12 Ashley Zwiers F 6 MS_Grand Rapids Chri 12:42.30 --
13 Leah VanOrman F 6 MS_Grand Rapids Chri 12:45.30 --
14 Larkin Hoogerhyde F 6 MS Allendale 12:55.80 6
15 Madeline Howard F 6 MS Allendale 13:13.30 7
16 Erin Stannis F 6 MS Saugatuck 13:22.20 8
17 Lily Francis F 6 MS Saugatuck 13:28.50 9
18 Georgia Richardson F 6 MS Saugatuck 14:23.90 10
19 April Shipley-Mellon F 6 MS Holland Black Riv 14:54.00 --
20 Sonora Snook F 6 MS Holland Black Riv 14:54.90 --
21 Kate Mahaffy F 6 MS Allendale 15:28.20 11
22 Yendy Waller F 6 MS Allendale 16:51.10 12
23 Lindzi Gritters F 6 MS Allendale 16:51.30 13
24 Sam Mcgraw F 6 MS Allendale 20:53.00 --



Elementary Mixed 2500 Meter Run Team Scores
======================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
======================================================================
1 MS Saugatuck 26 2 3 4 8 9 10 -
Total Time: 1:01:45 Average: 12:21.00 1-5 Split: 2:13
2 MS Allendale 30 1 5 6 7 11 12 13
Total Time: 1:04:51 Average: 12:58.02 1-5 Split: 4:21