2012 Pumpkinfest 5K Run

back to results

Sep. 29, 2012

2012 Pumpkinfest 5K Run
South Lyon, Michigan
Provided by Race Services


5K RUN RESULTS

MALE OVERALL
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 1 Lex Williams 25 Ann Arbor 16:13 5:13
9/29/2012 12:35PM

FEMALE OVERALL
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 28 Heather Hanks 28 Plymouth 19:36 6:19
9/29/2012 12:35PM

MALE MASTERS (40 & Over)
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 10 Dave Adkins 45 Livonia 18:23 5:55

FEMALE MASTERS (40 & Over)
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 57 Robin Mitchell 45 Plymouth 22:00 7:05

MALE AGE GROUP: 1-12 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 44 Nolan Croy 11 South Lyon 21:20 6:52
2 50 Brendan Hill 11 South Lyon 21:34 6:57
3 81 Max Hoorn 12 Northville 24:15:00 7:49
4 95 Bailey Palmer 12 Brighton 25:42:00 8:17
5 111 Conner Pergament 12 South Lyon 27:01:00 8:42
6 122 Bradley Haskin 11 South Lyon 27:29:00 8:51
7 150 Aaron Bartlett 12 Farmington 29:20:00 9:27
8 157 Ryan Walters 5 South Lyon 30:31:00 9:50
9 169 Tyler Meadows 12 Northville 32:06:00 10:20

FEMALE AGE GROUP: 1-12 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 105 Lara Zammit 12 South Lyon 26:41:00 8:36
2 143 Anne Liskey 12 South Lyon 28:43:00 9:15
3 144 Isabelle Smith 9 Northville 28:55:00 9:19
4 152 Sara Hartman 11 South Lyon 29:34:00 9:31
5 173 Jane Taylor 10 South Lyon 32:18:00 10:24
6 186 Miranda Meyers 9 South Lyon 34:02:00 10:58
7 191 Katy Evans 12 South Lyon 34:48:00 11:12
8 212 Casey MacDonald 12 South Lyon 39:05:00 12:35
9 215 Mackenzie Compton 9 Maybee 41:26:00 13:21


MALE AGE GROUP: 13-15 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 6 Bryce Vanasselt 15 17:18 5:34
2 21 Ethan Novilla 14 19:00 6:07
3 24 Aiden Fallon 14 19:18 6:13
4 29 Evan Demoss 15 19:47 6:22
5 32 Marshal Thelan 15 19:49 6:23
6 33 Brad Oyster 15 19:49 6:23
7 35 Jonathan Kessler 15 20:00 6:26
8 39 Jonathan Morris 15 20:42 6:40
9 43 Ian Fitzgerald 15 21:12 6:50
10 47 Bryan Cooney 14 21:28 6:55
11 48 George Miller 15 21:29 6:55
12 49 Eric Berg 15 21:31 6:56
13 51 Brent Peruski 14 21:38 6:58
14 52 Ronnie Luttman 14 21:43 7:00
15 60 Joseph Curtis 14 22:25 7:13
16 66 Tim Slavik 14 23:00 7:25
17 73 Collin Lys 15 23:42 7:38
18 77 Ben Wolak 13 South Lyon 23:54 7:42
19 79 Carter Reeds 13 South Lyon 24:09:00 7:47
20 83 Nicholas Loewer 13 South Lyon 24:39:00 7:56
21 112 Brian Ayoub 15 South Lyon 27:02:00 8:42
22 114 Jimmy Sharpe 15 South Lyon 27:12:00 8:46
23 141 Jamie Fadden 15 28:35:00 9:12

FEMALE AGE GROUP: 13-15 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 71 Erica Slawski 15 South Lyon 23:35 7:36
2 82 Olivia McKeever 13 South Lyon 24:32:00 7:54
3 101 Jenny Caudill 15 South Lyon 26:16:00 8:28
4 199 Estella Vandeventer 13 South Lyon 35:41:00 11:30
5 203 Sidney Schauer 13 South Lyon 36:06:00 11:38
6 208 Erin Szews 14 South Lyon 38:08:00 12:17


MALE AGE GROUP: 16-19 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 4 Andrew Thomas 16 17:01 5:29
2 5 Billy Cooney 17 17:15 5:34
3 7 Alex Hoorn 17 17:54 5:46
4 14 Daniel McMillen 16 18:41 6:01
5 15 Andrew Janos 17 18:51 6:04
6 16 Justin Pearson 17 18:52 6:05
7 17 Charles Shinska 16 18:55 6:06
8 18 Jack Hardy 16 18:57 6:06
9 19 Paul Domanico 16 18:59 6:07
10 20 Tim Harbaugh 17 18:59 6:07
11 22 Travis Burnette 17 19:05 6:09
12 25 Ryan Tedd 17 19:22 6:14
13 30 Blake Powell 17 19:47 6:22
14 34 Andrew Taylor 16 19:51 6:24
15 36 Preston Diver 16 20:00 6:27
16 38 Billy Mathers 16 20:42 6:40
17 45 Patrick Miller 16 21:20 6:52
18 46 Travis Miller 16 21:25 6:54
19 54 Andrew Curnow 16 21:50 7:02
20 56 Sean Conner 17 21:57 7:04

FEMALE AGE GROUP: 16-19 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace

MALE AGE GROUP: 20-24 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 8 Joseph Steckel 20 Livonia 17:55 5:46
2 11 Nik Gherardini 20 Westland 18:29 5:57
3 13 Mick Adkins 22 Clarklake 18:40 6:01
4 163 Benjamin Gray 20 Whitmore Lake 31:24:00 10:07

FEMALE AGE GROUP: 20-24 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 86 Ann Recke 23 Brighton 25:05:00 8:05
2 102 Kelly Houghton 23 Brighton 26:24:00 8:30
3 174 Debbie Jarrell 22 New Hudson 32:43:00 10:32

MALE AGE GROUP: 25-29 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 2 Andrew Porinsky 27 Dexter 16:29 5:19
2 76 Eric Engel 26 South Lyon 23:52 7:41
3 78 Adam Hardow 28 Canton 24:03:00 7:45
4 80 Jason Lisiecki 29 Brighton 24:11:00 7:47
5 93 Alex St Clair 25 Novi 25:39:00 8:16
6 128 Brent Jensen 28 Novi 27:41:00 8:55
7 207 Joe Baller 29 Ypsilanti 37:45:00 12:09

FEMALE AGE GROUP: 25-29 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 84 Lindsey Mahlmeister 27 Brighton 24:40:00 7:57
2 161 Nancy Kessler 29 New Hudson 30:58:00 9:59
3 170 Katie Duncan 29 South Lyon 32:12:00 10:22
4 196 Megan Kerekes 27 Howell 35:28:00 11:25


MALE AGE GROUP: 30-34 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 3 Billy Vanvianen 31 Canton 16:55 5:27
2 12 Lucas Porinsky 31 South Lyon 18:35 5:59
3 40 Javier Castaneda Chav 33 South Lyon 20:47 6:42
4 61 Matt Piper 31 South Lyon 22:42 7:19
5 62 Gabriel Polley 31 Whitmore Lake 22:46 7:20
6 65 Tom Sventickas 32 New Hudson 22:57 7:24
7 119 Ryan Mastako 31 New Hudson 27:24:00 8:50
8 158 Paul Walters 32 South Lyon 30:33:00 9:50
9 162 Michael Kessler 33 New Hudson 31:18:00 10:05
10 198 Mike Corrie 34 South Lyon 35:40:00 11:29

FEMALE AGE GROUP: 30-34 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 42 Elizabeth May 32 Washington 21:02 6:47
2 90 Rebecca Sventickas 31 New Hudson 25:28:00 8:12
3 104 Katie Hartman 33 New Hudson 26:30:00 8:32
4 108 Karrie Slominski 34 Novi 26:47:00 8:38
5 115 Kellie Lach 34 South Lyon 27:13:00 8:46
6 117 Lyndsey Schwegler 31 South Lyon 27:22:00 8:49
7 118 Jenna Wolfe 33 South Lyon 27:23:00 8:49
8 125 Sarah Vorgitch 33 Grosse Pointe 27:34:00 8:53
9 126 Katy Fritts 32 Ann Arbor 27:34:00 8:53
10 127 Valerie Alexander 33 Ann Arbor 27:36:00 8:53
11 129 Julee Henry 34 Commerce Township 27:42:00 8:55
12 147 Kristina Haley 32 Dexter 29:12:00 9:24
13 149 Ari Jeanett Torres Caba 34 South Lyon 29:17:00 9:26
14 151 Toni Tomsello 30 New Hudson 29:30:00 9:30
15 165 Casey Bandkau 31 Whitmore Lake 31:42:00 10:13
16 176 Nevena Corrie 34 South Lyon 32:50:00 10:34
17 180 Cristyn Castelli 31 New Hudson 33:29:00 10:47
18 183 Stacie Mastako 31 New Hudson 33:54:00 10:55
19 195 Tanya Rynicke 30 Brighton 35:28:00 11:25
20 197 Sabra Evans 34 South Lyon 35:35:00 11:27
21 201 Erin Semmens 30 South Lyon 35:51:00 11:33
22 204 Katie Zischke 33 South Lyon 37:15:00 12:00

MALE AGE GROUP: 35-39 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 9 Bryan Tomko 37 South Lyon 18:08 5:51
2 31 Chris Sabczak 37 South Lyon 19:47 6:22
3 41 Kevin Marankovich 36 South Lyon 20:56 6:44
4 55 Tobin Strong 37 South Lyon 21:50 7:02
5 68 Ken Compton 37 Maybee 23:08 7:27
6 89 James Adelsperger 38 South Lyon 25:15:00 8:08
7 100 Jeff Barnett 39 South Lyon 26:15:00 8:27
8 160 Dustin Kent 38 Brighton 30:50:00 9:56


FEMALE AGE GROUP: 35-39 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 63 Nicolle Mattila 37 Pinckney 22:52 7:22
2 91 Amy Goble 39 Brighton 25:29:00 8:12
3 134 Lisa Belisle 37 South Lyon 28:01:00 9:01
4 136 Angela Dobbie 38 South Lyon 28:13:00 9:05
5 137 Lana Taylor 39 South Lyon 28:16:00 9:06
6 138 Marney Daugherty 35 South Lyon 28:16:00 9:06
7 146 Sandy Bailey 37 Walled Lake 29:07:00 9:23
8 171 Wendy Taylor 38 South Lyon 32:17:00 10:24
9 172 Lisa McMullen 37 South Lyon 32:17:00 10:24
10 179 Patricia Bartlett 36 Farmington 33:02:00 10:38
11 185 Kari Meyers 38 South Lyon 34:02:00 10:58
12 190 Stephanie Rife 36 South Lyon 34:45:00 11:11
13 213 Rebecca Caldwell 36 Trenton 39:31:00 12:43

MALE AGE GROUP: 40-44 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 26 Chris Costa 42 Hartland 19:25 6:15
2 59 Sean Paulsen 42 South Lyon 22:25 7:13
3 85 Michael Perovich 42 South Lyon 24:54:00 8:01
4 87 Steve Jubik 43 South Lyon 25:09:00 8:06
5 96 Renato Santos 44 Reminderville 25:50:00 8:19
6 106 Kevin Brown 40 White Lake 26:42:00 8:36
7 107 Brian Mackua 40 26:46:00 8:37
8 110 Andy Whitten 41 Northville 26:59:00 8:41
9 113 John Frelich 44 Dearborn 27:06:00 8:44
10 139 Ken McMullen 42 South Lyon 28:17:00 9:07
11 142 David Lach 40 South Lyon 28:39:00 9:14
12 181 Dale Rife 43 South Lyon 33:43:00 10:51

FEMALE AGE GROUP: 40-44 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 135 Beth Adelsperger 43 South Lyon 28:03:00 9:02
2 153 Amy Hartman 43 South Lyon 29:34:00 9:31
3 155 Jennifer Hovey 43 South Lyon 30:02:00 9:40
4 166 Lisa Dilg 44 South Lyon 31:45:00 10:13
5 177 Pamela Schuster 42 Livonia 32:59:00 10:37
6 178 Amy Gearns 40 South Lyon 33:02:00 10:38
7 205 Denise Taylor 43 South Lyon 37:34:00 12:06
8 210 Tammy Hill 40 South Lyon 38:46:00 12:29
9 214 Jennifer Liskey 40 South Lyon 39:31:00 12:43

MALE AGE GROUP: 45-49 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 74 Richard Kalina 48 Troy 23:45 7:39
2 75 Rodney Walker 46 Garden City 23:48 7:40
3 99 Rob Buti 49 26:12:00 8:26
4 140 Keith Nelson 47 Blissfield 28:24:00 9:09
5 145 Dan Roush 48 New Hudson 28:57:00 9:19
6 156 Johne Szews 46 South Lyon 30:22:00 9:47
7 184 Brian Richardson 47 Brighton 34:01:00 10:57
8 193 Dan Bergin 48 Pinckney 34:56:00 11:15
9 200 William Kirsh-Carr 46 Southfield 35:46:00 11:31


FEMALE AGE GROUP: 45-49 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 98 Elizabeth Thomas 48 South Lyon 26:06:00 8:24
2 121 Beth Schemanske 48 Brighton 27:27:00 8:51
3 164 Patricia Pergament 47 South Lyon 31:27:00 10:08
4 167 Stacie Bethel 48 31:52:00 10:16
5 189 Michelle Hutter 46 South Lyon 34:32:00 11:07
6 209 Kathy Greering 48 Ann Arbor 38:19:00 12:20
7 211 Kate Veinbergs 48 Pinckney 38:51:00 12:31

MALE AGE GROUP: 50-54 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 23 Thomas Nichajou 53 South Lyon 19:08 6:10
2 27 Tim Quaintance 52 Waterford 19:31 6:17
3 70 Frank Pawlicki 53 23:28 7:33
4 72 Roger Burgess 50 South Lyon 23:38 7:37
5 88 Greg Palarski 53 25:12:00 8:07
6 94 Matt Niles 51 Canton 25:40:00 8:16
7 97 Tim Nelson 54 Garden City 25:55:00 8:21
8 103 Curtis Kalina 50 South Lyon 26:29:00 8:32
9 116 Doug Haskin 51 South Lyon 27:14:00 8:46
10 120 James Scott 53 South Lyon 27:27:00 8:50
11 124 David Shears 52 South Lyon 27:32:00 8:52
12 132 Dave St Clair 50 Livonia 27:56:00 9:00
13 148 Martin Ritchie 53 Howell 29:13:00 9:25
14 175 Dennis Houghton 50 Dexter 32:50:00 10:34

FEMALE AGE GROUP: 50-54 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 69 Ruth Quaintance 52 Waterford 23:19 7:31
2 123 Mary Shears 52 South Lyon 27:32:00 8:52
3 168 Mickey Thomas 52 Canton 31:59:00 10:18
4 188 Janet Huumius 51 South Lyon 34:20:00 11:03

MALE AGE GROUP: 55-59 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 37 John Tarkowski 59 Northville 20:30 6:36
2 58 George Reynolds 56 Northville 22:14 7:10
3 64 Dave Guimond 56 South Lyon 22:56 7:23
4 67 Dan Grabowski 55 Utica 23:04 7:26
5 154 Larry Lloyd 58 Ludington 29:46:00 9:35
6 182 Paul Sgriccia 59 Livonia 33:49:00 10:53

FEMALE AGE GROUP: 55-59 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 92 Mary Aseltyne 55 South Lyon 25:32:00 8:14
2 192 Colleen Bayoff 58 Franklin 34:49:00 11:13
3 206 Nancy Paton 59 Plymouth 37:38:00 12:07

MALE AGE GROUP: 60-64 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 159 Ray Montague 64 Oregon 30:43:00 9:54
2 187 Robert Hyde 64 Canton 34:08:00 11:00
3 202 Robert Pruneau 63 White Lake 36:00:00 11:35

FEMALE AGE GROUP: 60-64 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 130 Sue Stickel 62 Ypsilanti 27:43:00 8:56
2 131 Cecilia Brzys 63 South Lyon 27:47:00 8:57


MALE AGE GROUP: 65-69 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 53 Mark Cryderman 66 Howell 21:50 7:02
2 109 Jerry Mittman 67 Northville 26:58:00 8:41
3 133 Tom Melville 65 Northville 27:57:00 9:00

FEMALE AGE GROUP: 65-69 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace
1 194 Kathy Veenstra 65 South Lyon 35:05:00 11:18

MALE AGE GROUP: 70-74 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace

FEMALE AGE GROUP: 70-74 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace

MALE AGE GROUP: 75-79 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace

FEMALE AGE GROUP: 75-79 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace

MALE AGE GROUP: 80-84 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace

FEMALE AGE GROUP: 80-84 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace

MALE AGE GROUP: 85-99 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace

FEMALE AGE GROUP: 85-99 (Awards Top 3)
Place Oallplace Name Age City Time Pace

South Lyon, Michigan
Provided by Race Services