2012 Tara Grant Walk and Run

back to results

Sep. 29, 2012

2012 Tara Grant Walk and Run
Mt. Clemens, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.



Tara Grant Walk & Run 2012
Age Group Results
September 29, 2012
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing http://www.rotpac.com

5K Run/Walk
Overall Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Dakota Chismody Harrison Township 17 4 21:28 6:54/M

Female 19 and under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Lauren Fitzsimons Lenox 19 12 23:10 7:27/M
2 Lindsey Standerfer Chillicothe 11 30 28:45 9:15/M
3 Gabby Chudzik Sterling Heights 15 53 33:22 10:44/M
4 Miranda Sadik Sterling Heights 15 88 38:18 12:19/M
5 Tiffany Gartner 2 96 38:36 12:25/M
6 Payton Standerfer Chillicothe 6 127 46:08 14:50/M
7 Jennifer Roy 0 134 47:26 15:15/M
8 Annamarie Lindstrom Macomb 0 148 49:30 15:55/M
9 Jill Wiebelhaus Casco 16 206 56:15 18:05/M
10 Hannah Solack 15 217 59:15 19:03/M
11 Rebecca Carrico Shelby Township 19 224 59:46 19:13/M
12 Megan Scalzo Macomb 15 228 1:01:43 19:51/M

Female 20 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Rachel Byars Armada 22 11 23:04 7:25/M
2 Kathleen Fitzsimons Lenox 21 15 23:27 7:32/M
3 Ashley Herrick St. Clair 21 51 32:56 10:35/M
4 Brooke Brogden 23 77 35:37 11:27/M
5 Leah Fontana Ray 22 80 36:19 11:41/M
6 Erica Meier Grosse Pte Wds 24 104 40:21 12:58/M
7 Loren Gnam 23 105 40:34 13:03/M
8 Marilyn Wargo New Baltimore 23 112 42:47 13:45/M
9 Nicole Malak 24 151 50:50 16:21/M
10 Amanda Kosman 22 163 51:47 16:39/M
11 Jessica Delong 23 177 53:05 17:04/M
12 Emily Delong Fenton 21 178 53:06 17:04/M
13 Lynn Krebs 23 204 56:13 18:05/M
14 Elizabeth Dennis Casco 21 205 56:13 18:05/M
15 Rachel-Ann Newbill Sterling Heights 21 236 1:05:31 21:04/M
16 Lindsey Sheets Chesterfield 23 238 1:06:34 21:24/M
17 Erica Schiehsl 22 239 1:06:37 21:25/M
18 Katie Monfette 22 242 1:08:33 22:03/M

Female 25 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kristina Zaccagnini Clinton Tep 26 36 28:52 9:17/M
2 Lauren Micdowell Clinton Township MI 26 39 30:12 9:43/M
3 Stephanie Daggett Macomb MI 25 49 32:34 10:28/M
4 Nicole Gianotti Shelby Twp 29 50 32:35 10:29/M
5 Virginia Cunningham Clinton Township MI 26 52 32:58 10:36/M
6 Montana Green Clinton Township 28 55 33:39 10:49/M
7 Melissa Schroeder Clinton Twp 29 66 34:15 11:01/M
8 Karrie Armstrong Clinton Township MI 26 71 35:13 11:19/M
9 Melissa Kaleta Macomb Twsp 29 72 35:17 11:21/M
10 N Sckha Mylee 27 74 35:21 11:22/M
11 Jessica Ross 28 90 38:28 12:22/M
12 Sandy Baiba 25 92 38:29 12:22/M
13 Melissa Makshment 28 93 38:32 12:23/M
14 Sara Cieramitaro 26 97 38:46 12:28/M
15 Nichole Chakur Center Line 26 137 47:53 15:24/M
16 Amanda McGhee Chesterfield 28 142 49:02 15:46/M
17 Stephen McGhee Chesterfield 28 143 49:02 15:46/M
18 Beth Houle 27 154 51:12 16:28/M
19 Lauren Delong 25 179 53:06 17:04/M
20 Kelli Jacob Neenah 26 209 57:58 18:38/M
21 Latoya Taylor 27 216 59:02 18:59/M
22 Brittany Callon New Baltimore MI 25 243 1:08:34 22:03/M

Female 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Ottinger 34 26 27:58 9:00/M
2 Shannon Hopson Sterling Heights 32 59 34:00 10:56/M
3 Shiema Buchanan Sterling Heights MI 34 61 34:05 10:58/M
4 Dawn Vickery 30 62 34:05 10:58/M
5 Mandy Janisch Mount Clemens 31 85 37:00 11:54/M
6 Christina Finnigan 31 91 38:29 12:22/M
7 Jessica Kay Macomb 32 107 41:09 13:14/M
8 Jaime Serra Macomb 32 108 41:11 13:15/M
9 Diane Vujnov Clinton Township 31 145 49:19 15:51/M
10 Lisa Snyder Ashley MI 30 231 1:01:52 19:54/M
11 Diane Vaughn Macomb MI 33 234 1:05:11 20:58/M
12 Kristen Lobstein Clinton Twp. 31 237 1:05:31 21:04/M

Female 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Amy Cole New Baltimore 36 20 25:35 8:14/M
2 Susan Bates Mount Clemens 36 34 28:47 9:15/M
3 Rebecca Verkest Harrison Twp MI 39 65 34:11 10:59/M
4 Kari Hasler Jeddo 38 94 38:35 12:24/M
5 Dawn Fischer Grant Township 37 95 38:36 12:25/M
6 Maggie Love 36 101 39:39 12:45/M
7 Nicole Urban 35 102 39:39 12:45/M
8 Kimberly Greutman 36 109 41:34 13:22/M
9 Elizabeth Martin 36 118 43:32 14:00/M
10 Christie Kraenzkin 35 119 43:56 14:08/M
11 Mandy Soshowski 35 121 44:17 14:14/M
12 Lisa Smith Rochester Hills 36 122 44:19 14:15/M
13 Alicia Standerfer Chillicothe 38 128 46:08 14:50/M
14 Kim Champagne 36 133 47:14 15:11/M
15 Carrie Head New Baltimore 39 139 47:58 15:25/M
16 Dina Caring Warren MI 38 146 49:29 15:55/M
17 Tiffany Jordan Clinton Township MI 38 147 49:29 15:55/M
18 Rose Hall Fair Haven MI 38 171 52:09 16:46/M
19 Nikkie Hochberg 38 182 53:50 17:19/M
20 Cheryl Jamroz 38 183 54:04 17:23/M
21 Heidi Hocking 39 213 58:05 18:41/M
22 Tammy Ussery Detroit MI 39 215 58:57 18:57/M
23 Annmarie Spooner Harper Woods MI 35 225 1:00:09 19:20/M
24 Tara Guffy 35 240 1:06:41 21:26/M

Female 40 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Teri McCarteny Saint Clair Shores MI 44 17 24:30 7:53/M
2 Karen Garcia Clinton Township MI 43 22 27:23 8:48/M
3 Belinda Bernard New Baltimore 40 25 27:51 8:57/M
4 Anita McKinney Clinton Township MI 40 35 28:50 9:16/M
5 Suzi Straffon Chesterfield 41 41 30:29 9:48/M
6 Connie Stefanski Warren 49 42 30:39 9:51/M
7 Jennifer Case Mount Clemens MI 43 45 31:10 10:01/M
8 Nicole Perttunen Macomb 44 46 31:26 10:06/M
9 Jodi Oresti New Baltimore 47 47 31:36 10:10/M
10 Barb Horan 48 57 33:47 10:52/M
11 Patricia Thurner Saint Clair Shores MI 43 58 33:57 10:55/M
12 Carla Barron Clinton Township 41 60 34:03 10:57/M
13 Rebecca Messerli Clinton Township MI 46 67 34:18 11:02/M
14 Laurie Theisen Rochester MI 44 81 36:28 11:44/M
15 Rene Streberger 43 82 36:33 11:45/M
16 Tricia Norris 43 99 39:38 12:45/M
17 Barbara Chudzik Sterling Heights 46 111 42:44 13:44/M
18 Janine Hentrich St. Clair Shores 46 117 43:27 13:58/M
19 Laura Cardamone Mount Clemens MI 47 120 44:16 14:14/M
20 Stephanie Smith Clinton Township 40 136 47:52 15:23/M
21 Karen Gambino Eastpointe 46 140 47:58 15:25/M
22 Vicki Gistinger Cheterfield 41 141 47:58 15:25/M
23 Melissa Pruitt 42 160 51:46 16:39/M
24 Cynthia Jolly Ray MI 47 166 52:00 16:43/M
25 Paula Orosz 42 170 52:09 16:46/M
26 Toni Frawley Utica MI 49 172 52:19 16:49/M
27 Kelly Mahoney St. Clair Shores 45 175 52:22 16:50/M
28 Lori Martich 49 180 53:15 17:07/M
29 Sue Grimaudo Chesterfield 47 186 54:08 17:24/M
30 Jennatte Bernard Saint Clair Shores MI 47 189 54:25 17:30/M
31 Margaret Dimercurio 46 190 54:30 17:31/M
32 Yvonne Frailey Sterling Heights 40 196 54:43 17:36/M
33 Mary Wagner Macomb 40 198 54:45 17:36/M
34 Karen Dennis Casco 49 203 56:12 18:04/M
35 Jami Moore Harrison Twp MI 42 221 59:46 19:13/M
36 Patti Carrico Shelby Township 45 223 59:46 19:13/M

Female 50 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Mindy Gonzales Harrison Twp 54 27 27:59 9:00/M
2 Linda Herhuth 57 28 28:16 9:05/M
3 Dianna Easthope Harrison Twp MI 56 43 30:59 9:58/M
4 Rebecca Verschaeve Southfield 58 54 33:31 10:47/M
5 Carol Fontana Fontana Ray 50 56 33:47 10:52/M
6 Shari Andree Fraser 50 63 34:07 10:58/M
7 Marlene Kapa Sterling Heights 52 68 34:27 11:05/M
8 Suzie Deplancke 51 79 35:38 11:27/M
9 Margo Schulty 56 84 36:56 11:53/M
10 Teri Marchant Roseville 50 87 37:44 12:08/M
11 Joan Prigel 55 100 39:39 12:45/M
12 Betty Langell 56 103 39:44 12:47/M
13 Terry Gnam 52 106 40:34 13:03/M
14 Susan King Almont 55 114 42:50 13:46/M
15 Christine Blessington 52 115 42:54 13:48/M
16 Hope Hubbard Clinton Twp 50 124 45:51 14:45/M
17 Rita Moeller Macomb 55 125 46:02 14:48/M
18 Amy Wahl Clinton Township 55 126 46:02 14:48/M
19 Mary Caldwell Jackson MI 53 129 46:08 14:50/M
20 Catherine Drager Shelby Township 51 131 46:14 14:52/M
21 Denise McGhee Chesterfield 57 144 49:18 15:51/M
22 Kathy Hinchman 53 153 51:11 16:27/M
23 Linda Colton 57 156 51:21 16:31/M
24 Vivian Campbell 57 157 51:25 16:32/M
25 Patty Messenger Utica MI 55 173 52:19 16:49/M
26 Laurie Solack 55 187 54:20 17:28/M
27 Dawn Malek 53 191 54:30 17:31/M
28 Jan Calcaterra 54 192 54:33 17:32/M
29 Sandra Yerer Utica MI 58 199 55:58 18:00/M
30 Linda Taly Mount Clemens MI 51 200 55:58 18:00/M
31 Carolyn Kinsman 51 201 55:58 18:00/M
32 Heide Mantei Warren MI 55 202 56:03 18:01/M
33 Melissa Moss 51 207 56:24 18:08/M
34 Barb McGuire 51 222 59:46 19:13/M
35 Lorri Nolan Macomb 54 229 1:01:45 19:51/M
36 Pam Oconnor Saint Clair Shores MI 51 233 1:02:58 20:15/M
37 Lisa Jacobsen Harrison Twp MI 55 241 1:06:43 21:27/M

Female 60 and over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Tom McLaughlin 61 32 28:46 9:15/M
2 Marian Cottingham Macomb MI 99 33 28:47 9:15/M
3 Shireen McLaughlin 61 40 30:26 9:47/M
4 Gail Starzynski 64 78 35:37 11:27/M
5 Carol Szuba 70 98 39:26 12:41/M
6 Janice Nenninger 61 132 46:58 15:06/M
7 Shirley Flisnik 69 158 51:42 16:37/M
8 Mary Knechtges Clinton Township MI 67 164 51:54 16:41/M
9 Corrine Loomis 64 167 52:01 16:44/M
10 Kathy Conwinski 65 168 52:04 16:45/M
11 Loretta Martich 69 181 53:15 17:07/M
12 Sharon Spicer Clinton Township 65 185 54:07 17:24/M
13 Diane Hayward Sterling Heights MI 99 188 54:22 17:29/M
14 Marge Badowski Clinton Township MI 62 193 54:34 17:33/M
15 Loraine Johnston 67 194 54:38 17:34/M
16 Marie Johnson Emmett MI 66 208 57:16 18:25/M
17 Ronna Mikha Rochester MI 99 226 1:00:11 19:21/M
18 Chelsea Harrison Harrison Twp MI 99 227 1:00:13 19:22/M
19 Mary Destrampe Chillicothe 63 244 1:08:41 22:05/M
20 Dusty Destrampe Chillicothe 63 246 1:08:42 22:05/M
21 Linda Harm Melvin 64 247 1:08:44 22:06/M

Overall Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Loren Miller Macomb MI 43 1 18:34 5:58/M

Male 19 and under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Vinson 0 21 25:43 8:16/M
2 Ian Standerfer Chillicothe 9 29 28:40 9:13/M
3 Alex Chudzik Sterling Heights 16 31 28:46 9:15/M
4 Sam Streberger 11 69 34:38 11:08/M
5 Unknown Partic. 717 73 35:18 11:21/M
6 Matthew Komoroski 11 75 35:24 11:23/M
7 Alec Streberger 11 76 35:24 11:23/M
8 Brandon Smith Clinton Township 12 110 42:23 13:38/M
9 John King Almont 5 113 42:48 13:46/M
10 Alex Standerfer Chillicothe 0 152 50:51 16:21/M
11 Keith Foukes 0 161 51:47 16:39/M
12 Unknown Partic. 727 184 54:04 17:23/M
13 Nikolai Clemmerson Neenah 0 210 57:59 18:39/M
14 Unknown Partic. 737 218 59:15 19:03/M
15 Ross Carrico Shelby Township 19 219 59:45 19:13/M
16 Unknown Partic. 1709 232 1:02:52 20:13/M

Male 20 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Nicholas Steck Harrison Township 22 6 22:02 7:05/M
2 Ryszard Szlenkier Ortonville MI 21 18 24:53 8:00/M
3 Brendan Coakler Riverview MI 24 70 35:13 11:19/M
4 Chad Hynes Appleton 24 211 57:59 18:39/M
5 Steve Vaughan Shelby Township 20 235 1:05:12 20:58/M

Male 25 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Patrick Dunham Waterford MI 25 5 21:54 7:03/M
2 Mike Malak 25 23 27:37 8:53/M
3 Mathew Thompson Saint Clair Shores MI 27 89 38:28 12:22/M
4 Neron Smiley Macomb MI 27 116 43:25 13:58/M

Male 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Maas Ira Twp 30 8 22:21 7:11/M
2 Steve Smith 34 9 22:55 7:22/M
3 Ernest Craston Eastpointe MI 33 16 23:38 7:36/M
4 Brian Buddie Auburn Hills 34 38 29:20 9:26/M
5 Derick Johnson Eastpointe MI 33 135 47:45 15:21/M
6 David Marshmant 30 155 51:12 16:28/M
7 Calob Snyder Port Huron MI 30 230 1:01:52 19:54/M

Male 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Erik Standerfer Chillicothe 38 19 25:10 8:06/M
2 Shawn Knight Harrison Twp MI 35 44 30:59 9:58/M
3 Bruce Conningham Macomb MI 36 86 37:01 11:54/M
4 Jason Bailey Lake Orion MI 37 149 49:47 16:00/M
5 Robert Weust 35 165 52:00 16:43/M

Male 40 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Scott Norman Macomb MI 44 2 19:03 6:08/M
2 Darrin Adamczyk 46 7 22:10 7:08/M
3 Michael Case Macomb MI 49 13 23:10 7:27/M
4 Ted Chudzik Sterling Heights 46 14 23:17 7:29/M
5 John Barron Clinton Township 41 24 27:39 8:53/M
6 Alex Streberger 48 83 36:34 11:45/M
7 Frank Monahan Lake Orion MI 45 138 47:53 15:24/M
8 Randy Kliemann 44 169 52:09 16:46/M
9 Kirk Frailey Sterling Heights 45 197 54:43 17:36/M
10 Gary Hocking 43 212 58:02 18:40/M
11 William Cruz Waterford MI 43 214 58:57 18:57/M
12 Sean Carrico Shelby Township 45 220 59:45 19:13/M

Male 50 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Tony Chevalier 59 10 22:56 7:22/M
2 Rick Kress Shelby Township 50 48 32:33 10:28/M
3 Doug Hubbard Clinton Twp 53 123 45:51 14:45/M
4 Chuck MacIoce Eastpointe 50 130 46:13 14:52/M
5 Martine Malek 55 150 50:49 16:20/M
6 Paul Kosman Utica MI 50 159 51:46 16:39/M
7 Mark Mahoney St. Clair Shores 55 174 52:22 16:50/M
8 Bill Johnston 57 195 54:38 17:34/M

Male 60 and over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Bruce Seguin Harrison Twp MI 61 3 19:26 6:15/M
2 Jack Johns Mount Clemens 99 37 29:05 9:21/M
3 Leeann Case 99 64 34:08 10:59/M
4 Frank Berger 99 162 51:47 16:39/M
5 Dale Harbut Mount Clemens MI 70 176 52:54 17:01/M
6 M Harm Melvin 64 245 1:08:41 22:05/M
7 Frederick Ghofulpo Fraser MI 76 248 1:12:57 23:27/M

Mt. Clemens, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.