2012 Kensington Challenge

back to results

Sep. 15, 2012

2012 Kensington Challenge
Milford, MI
Provided by Gault Race Mgt.


2012 JOHN ROGUCKI MEMORIAL KENSINGTON CHALLENGE
MILFORD, MI
09/15/2012

Scored by Gault Race Management

15K AGE-GROUP RESULTS

MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 212 Alexander Townsend Detroit 22 50:57 5:28

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 105 Serena Kessler Ann Arbor 40 56:13 6:02

MALE MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 83 Eric Green Pontiac 44 54:57 5:54

FEMALE MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 23 Krys Brish Milford 49 1:05:53 7:05

MALE GRAND MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 119 Kurt Lenseer Northville 54 1:02:57 6:46

FEMALE GRAND MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 260 Ann Kurtis Livonia 50 1:17:22 8:19

MALE SENIOR GRAND MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 130 Lee Mamola Novi 60 1:08:02 7:19

FEMALE SENIOR GRAND MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 32 Cecilia Brzys South Lyon 63 1:29:12 9:35

MALE AGE GROUP: 1 - 19
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 265 Harrison Morgan South Lyon 17 1:23:42 8:59


FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 263 Jackie Bredenberg Bloomfield Hills 15 1:04:25 6:55
2 65 Audrey Fisher Milford 16 1:25:00 9:08
3 81 Caitlin Goyer Northville 16 1:35:57 10:18

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 268 James Edwards Ann Arbor 23 1:05:39 7:03
2 287 Patrick Keenan White Lake 22 1:26:03 9:15

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 96 Chelsea Holt Ann Arbor 24 1:05:58 7:05
2 179 Lauren Roffey West Bloomfield 22 1:10:45 7:36
3 126 Celia MacPhail Ann Arbor 21 1:13:34 7:54
4 235 Sara Zupmore West Bloomfield 24 1:18:31 8:26
5 242 Jenny Leveille Farmington Hills 22 1:26:50 9:20
6 101 Lindsey Johnson Plymouth 22 1:32:09 9:54

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 249 Chris Elsey Milford 26 52:57 5:41
2 40 Todd Connor South Lyon 28 55:37 5:59
3 18 Philip Boonstra Ann Arbor 28 1:02:04 6:40
4 247 Keith McCaffery Milford 28 1:06:45 7:10
5 142 Michael McCoy Canton 29 1:13:21 7:53
6 87 Daniel Gross Wixom 28 1:26:55 9:20

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 16 Kari Blain Ann Arbor 29 1:04:22 6:55
2 168 Stefanie Perri Walled Lake 27 1:12:46 7:49
3 152 Erica Morrell Ann Arbor 27 1:14:40 8:01
4 167 Ani Pennings Ann Arbor 29 1:22:16 8:50
5 163 Sara Palmer Garden City 26 1:23:53 9:01
6 181 Michelle Rosen Howell 28 1:26:57 9:20
7 67 Sara Fitzgerald Ann Arbor 25 1:29:18 9:35
8 129 Katie Maltais Detroit 29 1:32:36 9:57
9 292 Shayna Smith Dearborn 28 1:42:17 10:59
10 269 Christine Mulky Grosse Ile 27 1:48:03 11:36
11 55 Mary Doby Hartland 26 2:05:34 13:29


MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 148 Mario Messina Ii Novi 31 1:05:32 7:02
2 254 Joe Pruchnik Farmington Hills 32 1:06:18 7:07
3 132 Russell Marschall Livonia 33 1:08:51 7:24
4 170 Adam Ponto Wixom 30 1:13:40 7:55
5 54 Ravi Dhamrat Farmington Hills 32 1:14:51 8:02
6 296 Sanjay Sharma Canton 33 1:20:10 8:37
7 111 Arron Kowalczyk Dearborn 34 1:21:48 8:47
8 234 Matt Zuehlk Northville 34 1:28:10 9:28
9 86 Phillip Grose Brighton 34 1:28:36 9:31

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 277 Melissa Broyles Milford 34 1:04:05 6:53
2 248 Julie Anderson Ann Arbor 30 1:14:46 8:02
3 243 Kim Eynsik Ann Arbor 33 1:17:09 8:17
4 244 Mandy Hetfield Ann Arbor 33 1:20:55 8:42
5 214 Angela Tripp Ypsilanti 34 1:21:06 8:43
6 264 Kelly Seebaldt Highland 34 1:23:24 8:57
7 227 Liz Wright Hazel Park 33 1:25:20 9:10
8 33 Patricia Chen Ann Arbor 30 1:26:45 9:19
9 213 Devonie Townsend Ann Arbor 34 1:29:18 9:35
10 155 Danielle Mulka Walled Lake 32 1:31:01 9:47
11 286 Hayley Lanier Ann Arbor 31 1:33:20 10:01
12 216 Josie Turner Novi 34 1:35:50 10:18
13 258 Andrea Smith Howell 30 1:43:33 11:07
14 290 Lisa Short Franklin 32 1:51:09 11:56
15 151 Michelle Monday Livonia 34 2:11:27 14:07
16 177 Quanniece Rivers River Rouge 34 2:15:27 14:33
17 223 Shannon Wilson Redford 32 2:16:09 14:37

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 121 Matthew Lewis Ann Arbor 36 55:56 6:01
2 274 Joe Burgrano Ann Arbor 37 1:00:04 6:27
3 88 Steven Grzesiak Detroit 36 1:16:45 8:15
4 69 Chris Fryer Wolverine Lake 36 1:17:42 8:21
5 112 Matt Kramer Royal Oak 36 1:18:17 8:25
6 42 Jeff Conway Dearborn 37 1:18:52 8:28
7 36 Matthew Chynoweth Livonia 36 1:21:16 8:44
8 194 Craig Sielaff Milan 38 1:22:28 8:51
9 85 Karl Grobson Clarkston 38 1:29:12 9:35
10 186 Chad Saperstein Farmington Hills 38 1:35:34 10:16
11 56 John Doonan Detroit 35 1:36:01 10:19
12 46 Michael Daigneau Royal Oak 36 1:37:26 10:28
13 72 Jason Gamet Dearborn 36 1:37:26 10:28
14 291 Kiley Mitchell Belleville 39 1:42:17 10:59


FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 190 Jessica Shehab Northville 37 1:09:27 7:28
2 29 Andrea Caldwell Milford 36 1:09:42 7:29
3 245 Rochelle Patrick Columbus 36 1:16:45 8:15
4 110 Andrea Kong Howell 36 1:20:39 8:40
5 116 Amy Lauter Farmington Hills 35 1:22:35 8:52
6 136 Gina Maruskin Highland 39 1:22:55 8:54
7 279 Michelle Tessmer Novi 35 1:26:22 9:17
8 251 Jenny Alkema Ann Arbor 39 1:33:17 10:01
9 241 Kim Jackson Brighton 36 1:33:22 10:02
10 63 Jennifer Fettig-Doorla Hartland 37 1:33:22 10:02
11 80 Raggeria Goddard Detroit 37 1:34:56 10:12
12 20 Jennifer Bowman Brambleton 36 1:35:12 10:13
13 232 Stacie Zotkovich Commerce 39 1:35:12 10:13
14 219 Stephanie Weaver Whitmore Lake 35 1:37:30 10:28
15 128 Megan Mahoney Royal Oak 35 1:37:36 10:29
16 28 Rachel Bush Whitmore Lake 38 1:37:58 10:31
17 102 Sarah Johnson Birmingham 37 1:41:51 10:56
18 288 Selika Johnson Romulus 35 1:44:21 11:12
19 166 Amanda Pelukas Canton 39 1:44:52 11:16
20 184 Kelly Rysso Brighton 36 1:47:11 11:31
21 164 Jodi Panter West Bloomfield 35 1:48:34 11:40

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 68 Douglas Forsyth Milford 43 57:28 6:10
2 276 James Broyles Milford 40 57:45 6:12
3 140 Ryan McCammon Ann Arbor 41 1:02:25 6:42
4 43 Rick Cummins Farmington Hills 43 1:10:16 7:33
5 156 Donald Murphy Dearborn 41 1:11:55 7:44
6 228 James Yanchus Warren 44 1:15:21 8:06
7 6 Prasada Alokam Ypsilanti 40 1:16:02 8:10
8 289 Eric Doyle 43 1:24:59 9:08
9 173 Chris Pugh Pinckney 42 1:25:34 9:11
10 172 Tim Prendergast Tecumseh 42 2:05:34 13:29

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 259 Tracey Cohen Farmington Hills 41 1:18:02 8:23
2 91 Nan Hatch Ann Arbor 44 1:28:42 9:32
3 123 Bonnie Linton Milford 42 1:29:25 9:36
4 31 Michelle Carney Ann Arbor 43 1:30:36 9:44
5 7 Marni Arnett Ann Arbor 43 1:33:34 10:03
6 201 Zenaida Sokol Canton 41 1:44:28 11:13
7 182 Tammy Ross Wyandotte 41 1:44:30 11:13


MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 12 Rob Basydlo Highland 45 1:02:15 6:41
2 278 Edward Nicholson Milford 48 1:07:31 7:15
3 79 Kevin Gilmore Hartland 49 1:08:21 7:21
4 257 Tim Joseph Highland 46 1:08:50 7:24
5 211 Michael Toth-Purcell Ann Arbor 47 1:08:57 7:24
6 57 Rob Doss West Bloomfield 46 1:11:11 7:39
7 195 Michael Silvio Livonia 47 1:11:44 7:42
8 270 Jim Toth Imlay City 45 1:12:43 7:49
9 138 Ted Mastrucci Howell 45 1:14:04 7:57
10 145 Todd McWilliams Ann Arbor 47 1:15:52 8:09
11 104 Rick Kangas Ann Arbor 47 1:16:16 8:11
12 157 Frank Murray Northville 48 1:16:24 8:12
13 118 Dino Lekas Ann Arbor 49 1:16:49 8:15
14 13 Todd Belvo South Lyon 49 1:19:02 8:29
15 284 Bill Brinkerhoff Ann Arbor 47 1:21:55 8:48
16 180 Bennie Romero Commerce 45 1:22:33 8:52
17 255 Hiroshi Oshima Novi 47 1:24:39 9:05
18 162 Chris Palkowski Pinckney 46 1:24:48 9:06
19 246 Dave Desposato West Bloomfield 49 1:31:16 9:48
20 273 Steven Schuster Farmington 45 1:34:24 10:08
21 71 Scott Gallett Farmington Hills 46 1:34:41 10:10
22 82 Todd Goyer Northville 46 1:35:57 10:18
23 233 Pat Zuber Madison Heights 45 1:36:24 10:21
24 267 Steve Morgan South Lyon 49 1:39:30 10:41
25 185 Paul Rysso Brighton 48 1:47:11 11:31
26 97 Howard Ishbia West Bloomfield 47 1:52:28 12:05


FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 78 Katherine Gillman Whitmore Lake 45 1:13:12 7:52
2 84 Carmen Green-Lee Ann Arbor 48 1:14:03 7:57
3 59 Kathleen Erz St. Clair Shores 47 1:15:26 8:06
4 165 Helen Peck Farmington Hills 48 1:19:17 8:31
5 66 Pam Fisher Milford 47 1:25:37 9:12
6 25 Denise Bruin Lake Orion 48 1:26:15 9:16
7 158 Patty Ogg Milford 45 1:26:29 9:17
8 9 Karen Auer Canton 45 1:28:08 9:28
9 198 Pam Skandalaris Commerce 49 1:32:19 9:55
10 70 Barb Gallett Farmington Hills 45 1:34:41 10:10
11 262 Barbara Gavitt Hartland 46 1:35:17 10:14
12 22 Abigail Briggs Brighton 45 1:40:17 10:46
13 47 Annette David Trenton 46 1:41:05 10:51
14 229 Susan Young-Schmidt Ann Arbor 46 1:41:29 10:54
15 238 Deb Godmer Pinckney 48 1:41:36 10:55
16 133 Marlis Martin Oak Park 49 1:41:40 10:55
17 217 Vicky Vulaj Brighton 46 1:42:02 10:57
18 256 Patricia Penman Livonia 46 1:42:42 11:02
19 27 Jennifer Burdgick Highland 46 1:42:45 11:02
20 160 Alisa Olsey Chesterfield 45 1:43:20 11:06
21 127 Jennifer Maddalena Chesterfield 48 1:43:20 11:06
22 191 Lisa Shmina Brighton 46 1:43:22 11:06
23 17 Marcia Boileau Novi 48 1:43:42 11:08
24 115 Therese Langan Ann Arbor 48 1:50:42 11:53
25 236 Tammy Murray Bloomfield Hills 49 1:54:36 12:18
26 161 Sian Owen-Cruise Ypsilanti 47 2:00:32 12:57
27 125 Patricia Maceroni Huntington Woods 49 2:04:17 13:21

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 207 Anthony Targan West Bloomfield 50 1:03:31 6:49
2 139 Loyd Mbabu Ann Arbor 52 1:10:43 7:36
3 171 David Prange Plymouth 54 1:11:28 7:41
4 24 Ronald Brown Farmington Hills 51 1:12:06 7:45
5 92 Carlos Hernandez Flore Farmington Hills 50 1:12:49 7:49
6 178 Chris Roffey West Bloomfield 51 1:14:35 8:01
7 99 Al Johnson Plymouth 52 1:14:58 8:03
8 143 Scott McDonald Pinckney 50 1:17:08 8:17
9 193 Stephen Shuster Brighton 52 1:18:17 8:24
10 8 Joseph Atto West Bloomfield 54 1:19:20 8:31
11 107 Joseph Klimczak Wixom 52 1:20:56 8:42
12 206 Ron Szumski Northville 54 1:21:12 8:43
13 124 James Lupton Ann Arbor 54 1:24:00 9:01
14 146 Darius Mehregan Monroe 50 1:24:30 9:05
15 73 Jim Gardner Brighton 53 1:26:08 9:15
16 221 John Whitman Brighton 51 1:30:50 9:45
17 297 Gary Dilchak Brighton 54 1:31:24 9:49
18 109 Edward Kociszewski Novi 50 1:37:36 10:29
19 200 Roderick Smith Howell 52 1:43:35 11:07
20 45 Matthew Cyplik Sterling Hgts 50 1:55:41 12:25


FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 239 Diane Mattson Brighton 52 1:19:40 8:33
2 39 Julia Collins Ypsilanti 50 1:21:06 8:43
3 61 Jackie Farah Ann Arbor 54 1:22:41 8:53
4 272 Mimi Takami Ann Arbor 53 1:23:56 9:01
5 90 Joan Haskell-O'donnell Highland 50 1:27:18 9:23
6 283 Kathy Sample Ann Arbor 51 1:29:44 9:38
7 169 Lauren Piontkowski Sylvan Lake 54 1:33:42 10:04
8 11 Ann Barkey Clarkston 51 1:36:40 10:23
9 147 Rebecca Mehregan Monroe 50 1:37:39 10:29
10 53 Cindy Derosa Novi 53 1:38:15 10:33
11 100 Deb Johnson Plymouth 51 1:43:38 11:08
12 64 Sue Filauro Canton 54 1:43:51 11:09
13 192 Beth Shuster Brighton 51 1:44:08 11:11
14 282 Carolyn Upton Novi 50 1:59:12 12:48

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 250 Mark Briolat Farmington Hills 58 1:09:22 7:27
2 149 Michael Mester Plymouth 56 1:09:49 7:30
3 240 Graham Astley Brighton 59 1:10:14 7:33
4 202 Ken Sova Canton 55 1:10:25 7:34
5 175 Ronald Rich West Bloomfield 57 1:10:51 7:37
6 237 Robin Pearce New Hudson 59 1:23:55 9:01
7 77 Gary Gillow Livonia 58 1:25:09 9:09
8 205 Scott Szumanski Trenton 59 1:27:00 9:21
9 48 Matthew Deagostino Whitmore Lake 57 1:27:38 9:25
10 252 Jack Riley Canton 59 1:29:41 9:38
11 295 Martin Harrison Brighton 55 1:29:52 9:39
12 10 Donald Barker Farmington Hills 57 1:31:25 9:49
13 137 Richard Massic Livonia 57 1:42:42 11:02
14 41 Len Constantine Chesterfield 59 1:42:55 11:03
15 218 Dan Waldon Farmington Hills 57 1:51:44 12:00
16 26 Dana Budd Churubusco 58 1:54:18 12:16

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 159 Jackie Olsen Riverview 59 1:26:51 9:20
2 34 Maryann Chupa Wixom 57 1:27:26 9:23
3 122 Jody Lindell Corunna 58 1:27:54 9:26
4 285 Tina Koester-Marsalese Northville 57 1:31:19 9:48
5 114 Linda Labelle Milford 56 1:31:53 9:52
6 95 Cindi Holman Brighton 58 1:33:27 10:02
7 294 Janine Gillow Livonia 55 1:33:35 10:03
8 208 Denise Tatman Westland 58 1:41:27 10:54
9 199 Elaine Slomsky Livonia 58 1:48:21 11:38
10 14 Sue Beresford West Bloomfield 55 2:00:29 12:56
11 135 Robbie Martinez Highland 57 2:02:28 13:09


MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 74 Mitchell Garner Ann Arbor 62 1:11:33 7:41
2 37 Thomas Claflin Brighton 64 1:14:29 8:00
3 222 Timothy Williams Ann Arbor 60 1:14:59 8:03
4 203 D.Mark Squires Novi 61 1:20:12 8:37
5 261 Mark Baumkel Bloomfield Hills 61 1:22:40 8:53
6 75 Bill Garrity Ann Arbor 64 1:25:54 9:14
7 154 Steve Short Lincoln Park 60 1:27:26 9:23
8 271 Gary Kade Ann Arbor 63 1:31:26 9:49
9 134 Gil Martinez Highland 61 1:37:59 10:31
10 58 Tom Doyle Novi 63 1:40:31 10:48
11 153 Raymond Mote Redford 64 1:46:03 11:23
12 253 Riley McLincha Clio 61 1:49:11 11:43
13 210 Michael Thomas West Bloomfield 63 1:54:22 12:17

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 44 Cheyenne Curran Milford 63 1:38:09 10:32
2 35 Mary Pat Chynoweth Highalnd 61 1:39:47 10:43
3 89 Mary Harrison Brighton 63 1:40:17 10:46
4 197 Suzanne Sitts Ypsilanti 62 1:51:23 11:58

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 62 John Farah Ann Arbor 69 1:12:44 7:49
2 266 Jim Kruse Port Huron 69 1:26:53 9:20
3 281 Richard Jones Highland 69 1:29:19 9:36
4 108 William Klinkhamer Birmingham 66 1:32:57 9:59
5 94 William Hill Grosse Ile 66 1:43:32 11:07
6 98 Ray Joaquin Southgate 68 1:56:46 12:32

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 189 Barbara Scrogham Fort Wayne 65 1:35:52 10:18
2 93 Karen Hill Grosse Ile 66 1:46:49 11:28

MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 5 Ben Alalouf W.Bloomfield 71 1:28:24 9:30
2 50 Mark Delucia Livonia 71 1:44:48 11:15
3 280 Franklin Willis Oklahoma City 70 1:45:30 11:20

FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 49 Janet Delucia Livonia 70 1:40:38 10:48


MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 150 Larry Mishler Plymouth 75 1:37:49 10:30
2 174 John Rasmussen Ann Arbor 75 2:11:40 14:08

FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 80 - 98
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 80 - 98
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

Website services and online registration powered by Active Network.




2012 JOHN ROGUCKI MEMORIAL KENSINGTON CHALLENGE
MILFORD, MI
09/15/2012

Scored by Gault Race Management

5K RUN AGE-GROUP RESULTS

MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 744 Mathew Newman Ann Arbor 26 17:17 5:34

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 664 Tammy Nowik Clarkston 38 19:08 6:10

MALE MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 741 Wally Hayes Ann Arbor 60 19:25 6:15

FEMALE MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 733 Katie Demeulemeester Bloomfield Hills 47 21:59 7:05

MALE GRAND MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 523 Jim Burgess Milford 53 21:14 6:50

FEMALE GRAND MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 204 Janet Stiles Linden 58 23:43 7:39

MALE SENIOR GRAND MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 678 John Reed Parma 61 22:16 7:11

FEMALE SENIOR GRAND MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 556 Suzanne Eyer Plymouth 64 26:55 8:40


MALE AGE GROUP: 1 - 10
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 503 Sean Asam Canton 9 24:34 7:55
2 590 Dylan Hernandez Canton 10 24:36 7:56
3 636 Nicholas Liotino Commerce Twp. 9 26:10 8:26
4 753 Vimal Alokam Ypsilanti 9 27:15 8:47
5 611 Tor Jendrell Milford 10 27:20 8:48
6 715 Alek Wisinski Brighton 10 27:21 8:49
7 699 Joey Tavian Canton 10 27:50 8:58
8 752 Alokatm Vibhav No Where 6 37:17 12:00

FEMALE AGE GROUP: 1 - 10
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 602 Sophia Huszti Milford 10 28:11 9:05
2 649 Sophia McKenna Brighton 5 45:10 14:33
3 749 Sydney Gatland Commerce Twp 10 50:05 16:08

MALE AGE GROUP: 11 - 14
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 633 Cole Lekas Ann Arbor 11 26:35 8:34
2 729 Alexander Exler Dearborn 13 28:29 9:11

FEMALE AGE GROUP: 11 - 14
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 579 Kate Gillingham Milford 13 22:48 7:21
2 601 Olivia Huszti Milford 11 22:49 7:21
3 614 Emily Jones Novi 11 22:54 7:23
4 700 Mia Tavian Canton 12 44:25 14:18
5 616 Hanna Jung Troy 13 44:27 14:19

MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 603 Vanessa Huszti Milford 17 22:53 7:22
2 701 Stori Tavian Canton 15 44:27 14:19

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 599 Ben Huszti Milford 22 17:31 5:39
2 672 Brady Pettengill Holly 24 24:45 7:58
3 549 Ian Duggan Ortonville 24 39:41 12:47


FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 600 Monica Huszti Milford 23 23:58 7:43
2 690 Kristin Smith New Hudson 24 29:17 9:26
3 740 Kaylie McLeay Taylor 23 32:44 10:33
4 587 Kat Harrison Milford 24 32:44 10:33
5 657 Amanda Miller Holly 23 33:41 10:51
6 658 Ashly Miller Holly 23 33:41 10:51
7 641 Donigua Lyons Commerce Township 24 38:18 12:20
8 536 Jamie Clavette Clarkston 24 39:42 12:47

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 538 Mark Coughlin Ann Arbor 26 21:59 7:05
2 550 Brandon Earnest Brighton 25 23:47 7:40
3 684 Vincent Schraub Farmington Hills 28 31:33 10:10
4 562 Loren Fisher Novi 25 36:01 11:36

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 689 Monica Silwanowicz Warren 26 24:24 7:52
2 734 Nicole Sausa Milford 29 26:37 8:34
3 624 Lisa Kleist Farmington Hills 27 31:33 10:10
4 560 Kara Fisher Novi 26 36:01 11:36
5 605 Teia Irwin Davisburg 27 36:50 11:52
6 527 Heather Carignan Hartland 27 36:58 11:54
7 586 Tina Grossman Milford 29 39:27 12:42

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 21 Jordan Boylan Royal Oak 34 24:45 7:58
2 673 Joshua Pettengill Clarkston 32 25:38 8:16
3 607 Steve Jarco Novi 33 27:07 8:44
4 106 Jeffrey Kingsbury Livonia 30 27:34 8:53
5 642 Ryan Mastako New Hudson 31 27:39 8:55
6 537 Jason Cornell Tecumseh 32 31:29 10:09
7 51 Eric Demmer Wyandotte 34 35:03 11:18
8 647 Jesse McIntyre White Lake 30 35:42 11:30
9 572 Jared Gatt Walled Lake 30 50:37 16:18


FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 722 Colleen Zatney South Lyon 34 24:29 7:53
2 620 Misty Kielien Walled Lake 32 26:10 8:26
3 713 Nicole Wilson Arlington 33 26:50 8:39
4 712 Emily Wilson Ypsilanti 30 27:16 8:47
5 563 Lyndsey Flatt Fenton 34 28:12 9:05
6 659 Katie Miller Farmington Hills 31 29:22 9:28
7 766 Joanna Elliott Ypsilanti 32 30:32 9:50
8 632 Haes-Shal Lee Novi 31 32:24 10:26
9 714 Ashley Wing Novi 31 32:50 10:35
10 643 Stacie Mastako New Hudson 31 34:14 11:02
11 532 Andrea Chelotti Royal Oak 34 34:35 11:08
12 230 Renee Zaddock Wyandotte 34 35:11 11:20
13 591 Christine Herndon White Lake 32 35:42 11:30
14 707 Katherine Vitasinski Clarkston 30 36:16 11:41
15 525 Danielle Campbell Ann Arbor 33 37:24 12:03
16 709 Andrea West Tecumseh 32 38:20 12:21
17 569 Jill Gagnon Farmington 33 39:27 12:42
18 510 Tammera Barrette Wolverine Lake 34 39:28 12:43
19 648 Amy McKenna Brighton 33 45:10 14:33
20 623 Emily Kingsbury Livonia 32 49:37 15:59
21 508 Kelly Baker Milford 32 51:34 16:36
22 520 Ronda Broden Waterford 34 52:21 16:52

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 716 Steve Wisinski Brighton 37 22:45 7:20
2 662 Gary Nigro West Bloomfield 37 24:26 7:52
3 732 Michael Schemansha Livonia 38 26:03 8:24
4 644 Brett Mazarka Hudsonville 37 30:20 9:46
5 517 Jeff Bowron White Lake 37 31:56 10:17

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 677 Mel Ream Canton 38 22:07 7:08
2 576 Raquel Gazzi Fenton 39 30:47 9:55
3 518 Jennifer Bowron White Lake 37 31:56 10:17
4 501 Neelima Alokam Ypsilanti 37 37:38 12:07
5 515 Lisa Bonnell Waterford 37 38:35 12:26
6 711 Cindy Willer Novi 39 42:15 13:36
7 502 Nicole Antilla Northville 39 56:31 18:12
8 719 Jennifer Young Ferndale 36 56:43 18:16


MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 738 Antonio Figuerod Farmington Hills 42 20:15 6:32
2 566 Michael Foster Ypsilanti 40 21:00 6:46
3 663 Richard Nowik Clarkston 43 21:13 6:50
4 568 John Frelich Dearborn 44 27:30 8:52
5 610 Tobias Jendrell Milford 42 28:03 9:02
6 728 Dietmar Exler Dearborn 44 28:29 9:11
7 593 William Highland Howell 43 29:25 9:29
8 697 Tong Pil Suh Farmington Hills 41 32:09 10:21
9 548 Patrick Drouillard Pleasant Ridge 41 37:07 11:57
10 654 Scott Meyers Orion Twp. 41 37:18 12:01
11 506 Sam Avery Milan 43 37:43 12:09
12 617 Yong Jung Troy 42 44:27 14:19
13 748 Miles Gatland Commerce Twp 43 49:48 16:02

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 615 Rachel Jones Novi 41 22:55 7:23
2 539 Tara Covert Westland 41 26:07 8:25
3 596 Mary Hubl Ann Arbor 44 26:45 8:37
4 695 Skye Suh Milford 40 27:27 8:50
5 646 Christina McDonald Ann Arbor 40 33:16 10:43
6 613 Toni Johnson Ypsilanti 41 37:25 12:03
7 588 Lin Haughton Milan 40 39:08 12:36
8 526 Kim Carey Fenton 43 43:38 14:03
9 721 Sandra Hamilton Milford 44 44:20 14:17
10 686 Hailey Seo Troy 42 44:44 14:24
11 750 Joanna Valentine Commerce Twp 42 50:05 16:08

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 628 Tim Kuhnlein Saline 48 21:53 7:03
2 578 Curt Gillingham Milford 46 23:00 7:25
3 604 William Huszti Milford 48 23:00 7:25
4 651 Todd Meek Milford 46 26:13 8:27
5 612 Rob Johnson Ypsilanti 47 29:50 9:37
6 637 Gary Lowell Bloomfield Hills 49 31:33 10:10
7 679 Brian Richardson Brighton 47 35:14 11:21
8 751 Dan Bergin Pinckney 48 35:58 11:35
9 514 James Bonnell Waterford 45 37:36 12:07
10 745 Bob Boyd Commerce Twp 49 49:48 16:02
11 668 David Owen-Cruise Ypsilanti 47 52:21 16:52


FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 592 Doris Highland Howell 46 23:41 7:38
2 597 Kelly Hughes Brighton 49 24:45 7:58
3 694 Sue Su Ann Arbor 45 27:56 9:00
4 598 Anna Huszti Milford 47 28:13 9:05
5 577 Christina Gillingham Milford 48 29:14 9:25
6 581 Lisa Girrard Commerce Township 47 30:53 9:57
7 580 Susan Gilmore Hartland 47 30:58 9:59
8 638 Jane Lowell Bloomfield Hills 48 31:33 10:10
9 650 Tina Meador West Bloomfield 49 32:40 10:31
10 530 Sherri Chandra Farmington Hills 48 34:18 11:03
11 704 Deborah Thompson Holly 46 40:44 13:07
12 627 Gail Kuhnlein Saline 48 45:27 14:38
13 622 Lynne King Waterford 48 46:24 14:57
14 746 Cara Besh Commerce Twp 49 50:05 16:08
15 688 Romy Shubitowski Highland 49 56:19 18:08

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 737 William Goodwin Brighton 53 23:29 7:34
2 531 Michael Check Ann Arbor 53 24:08 7:47
3 730 Marvin Helmker Holt 53 25:36 8:15
4 735 Mark Giroux Waterford 51 27:43 8:56
5 765 Martin Ritchie Howell 53 28:55 9:19
6 682 Scott Schafer Plymouth 53 35:38 11:29

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 507 Liz Bailey Milford 51 25:34 8:14
2 742 Marie Muehlenbein Northville 54 29:48 9:36
3 544 Colleen Downes Howell 54 29:52 9:37
4 671 Toni Pepin Wolverine Lake 54 33:28 10:47
5 710 Debbie Wilkinson Commerce 52 34:58 11:16
6 582 Pam Glomstead Waterford 50 35:24 11:24
7 685 Kimberly Schwartz Franklin 50 35:25 11:24
8 652 Karin Menghini Northville 52 39:36 12:45
9 676 Michaeline Raczka Commerce 52 40:17 12:58
10 706 Patricia Vanomen Brighton 52 40:54 13:10
11 509 Patti Barber New Hudson 53 43:43 14:05
12 703 Wendy Thomas Highland 52 47:35 15:19
13 540 Janet Crunk Highland 54 49:57 16:05
14 670 Margaret Parks Milford 50 52:21 16:52
15 630 Diana Labumbard Walled Lake 53 52:33 16:55
16 528 Cheryl Cathcart Waterford 52 56:25 18:10
17 554 Mary Engelsen Novi 53 56:32 18:12
18 705 Lynn Torossian Milford 50 56:39 18:15


MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 736 George Reynolds Pnckney 56 21:40 6:59
2 551 Ronald Earnest Brighton 57 28:05 9:03
3 631 Mike Lafferty Milford 57 29:33 9:31
4 640 Paul Lumley Plymouth 57 29:35 9:32

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 606 Sanders Jane White Lake 56 23:54 7:42
2 725 Mary Nixon Chelsea 55 27:38 8:54
3 571 Anne Garcia Ann Arbor 58 29:52 9:37
4 723 Charlene Odom New Hudson 55 32:20 10:25
5 639 Alicia Lumley Plymouth 57 33:15 10:43
6 557 Sheryl Faix Ann Arbor 59 34:27 11:06
7 655 Tina Miceli Walled Lake 56 36:55 11:53
8 625 Lynn Klimczak Wixom 55 38:22 12:22
9 708 Patricia Vitasinski Waterford 56 39:36 12:45
10 743 Patricia Clark Milford 57 42:05 13:33
11 513 Kathy Bechtold White Lake 58 43:08 13:54
12 541 John Crunk Highland 55 49:58 16:06
13 573 Sue Gatt Commerce Twp. 55 51:34 16:36
14 626 Barbara Kraus Novi 56 56:40 18:15
15 675 Denise Pratt Milford 57 57:25 18:29

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 698 Alan Tait Brighton 62 24:47 7:59
2 747 James Haan Brighton 60 27:44 8:56
3 653 Mark Menghini Northville 62 28:04 9:02
4 724 Ken Nixon Chelsea 60 28:30 9:11
5 570 Michael Galea Ann Arbor 63 28:40 9:14
6 727 Terry Gawel Dansville 62 29:04 9:22
7 609 Michael Jedynak White Lake 61 33:04 10:39
8 595 Rick Holman Brighton 60 38:10 12:18
9 534 Gregory Chynoweth Highland 63 38:26 12:23
10 667 Gene O'Neill Highland 61 45:49 14:45

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 561 Kathy Fisher Novi 60 30:51 9:56
2 608 Mary Jedynak White Lake 60 39:34 12:45
3 718 Ruth Yaksich Garden City 63 39:59 12:53
4 660 Linda Miller Wixom 61 42:14 13:36
5 666 Denise O'Neill Highland 60 45:49 14:45
6 687 Bonnie Sherman White Lake 64 49:38 15:59
7 574 Elizabeth Gault New Hudson 60 57:24 18:29


MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 674 Monte Piliawsky Southfield 68 22:57 7:24
2 726 Dennis Collins Commerce 67 26:39 8:35
3 692 Jeri Stiles Linden 67 27:00 8:42
4 739 Bob Kruse Warren 69 28:17 9:07

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 691 Lia Stevens Ann Arbor 66 28:25 9:09
2 141 Terry McLeod Lennon 66 30:57 9:58
3 533 Constance Chmielewski Plymouth 65 44:05 14:12
4 717 Susan Wobig Fenton 65 47:39 15:21

MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 731 Harold Peterson Holly 71 36:24 11:43
2 767 Tae Won Suh Milford 74 52:12 16:49

FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 720 Kenneth Young Ferndale 75 56:44 18:16

FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 80 - 98
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 80 - 98
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

Website services and online registration powered by Active Network.


Milford, MI
Provided by Gault Race Mgt.