2012 Saranac Invitational

back to results

Aug. 29, 2012

2012 Saranac Invitational
Saranac, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Saranac Invitational
August 29, 2012
Results by: Michigan Running Foundation

Overall Finish List - Girls 5K


O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade

1 1 489 Kaylie Rhynard Shepherd 19:54.7 6:25/M 11
2 2 129 Allison Vroon Holland Black River 20:02.4 6:28/M 10
3 3 491 Taylor Thrush Shepherd 20:13.5 6:31/M 10
4 4 142 Ivy Boden Howard City-Tri-County 21:27.3 6:55/M 11
5 5 246 Ashley Antles Saranac 21:40.3 6:59/M 12
6 6 297 Rachel Buckley Shepherd 21:52.1 7:03/M 11
7 (< 5) 181 Kelli Broessel Lansing Waverly 22:01.6 7:06/M 11
8 7 196 Betsy Arens Pewamo-Westphalia 22:28.5 7:15/M 11
9 8 122 Silver Driscoll Holland Black River 22:32.0 7:16/M 11
10 9 492 Rachel Travis Shepherd 22:35.0 7:17/M 11
11 10 206 Audrey Pohl Pewamo-Westphalia 22:36.6 7:17/M 9
12 11 398 Julia Moeggenborg Shepherd 22:39.4 7:18/M 12
13 12 208 Leanna Schafer Pewamo-Westphalia 22:41.4 7:19/M 10
14 13 218 Ariel Davids Portland 22:41.6 7:19/M 11
15 14 126 Mattie Phillips Holland Black River 22:43.8 7:20/M 12
16 15 198 Brooke Bengel Pewamo-Westphalia 22:44.8 7:20/M 10
17 16 397 Abbie Moeggenberg Shepherd 22:45.7 7:20/M 10
18 (< 5) 185 Kelly Patterson Lansing Waverly 23:05.2 7:27/M 11
19 (< 5) 183 Samantha Long Lansing Waverly 23:07.3 7:27/M 9
20 17 210 Mykena Witgen Pewamo-Westphalia 23:20.4 7:32/M 10
21 18 256 Madelyn Miller Saranac 23:25.0 7:33/M 9
22 19 148 Erin Snyder Howard City-Tri-County 23:36.6 7:37/M 9
23 20 294 Aurora Smith St Patrick 23:42.6 7:39/M 11
24 21 121 Lisette Boer Holland Black River 23:43.9 7:39/M 10
25 22 209 Jenna Thelen Pewamo-Westphalia 23:53.5 7:42/M 11
26 23 200 Kassey Kebler Pewamo-Westphalia 24:03.7 7:45/M 12
27 24 290 Tori Goodrich St Patrick 24:10.5 7:48/M 12
28 25 258 Miriam Price Saranac 24:11.3 7:48/M 10
29 26 219 Jenna Davids Portland 24:13.4 7:49/M 10
30 27 245 Morgan Allen Saranac 24:14.8 7:49/M 12
31 28 226 Shelby Stanke Portland 24:18.1 7:50/M 11
32 29 261 Megan Wolters Saranac 24:39.7 7:57/M 11
33 30 296 Leah Benchley Shepherd 25:27.7 8:13/M 12
34 31 123 Elizabeth Merz Holland Black River 25:37.2 8:16/M 12
35 (< 5) 105 Jade Hart Bellevue 25:39.4 8:16/M 9
36 (> 7) 298 Amanda Chritz Shepherd 25:42.9 8:17/M 9
37 (> 7) 202 Ashley Nurenberg Pewamo-Westphalia 25:51.3 8:20/M 11
38 (< 5) 184 Kelly Mosher Lansing Waverly 25:54.5 8:21/M 12
39 (> 7) 207 Jessica Schafer Pewamo-Westphalia 26:01.2 8:24/M 9
40 32 167 Lindsey Tooker Lakewood 26:02.1 8:24/M 11
41 33 166 Brooke Stahl Lakewood 26:04.1 8:25/M 10
42 34 225 Kelsey Spitzley Portland 26:05.9 8:25/M 12
43 (> 7) 395 Hannah Gates Shepherd 26:09.2 8:26/M 11
44 (> 7) 197 Emma Arens Pewamo-Westphalia 26:22.5 8:30/M 9
45 (> 7) 201 Tawni Klein Pewamo-Westphalia 26:23.1 8:31/M 12
46 (> 7) 199 Kara Hengesbach Pewamo-Westphalia 26:23.4 8:31/M 9
47 35 252 Kaci Granum Saranac 26:23.8 8:31/M 12
48 (> 7) 204 Katie Nurenberg Pewamo-Westphalia 26:31.9 8:33/M 11
49 (< 5) 796 Krista Ash GRTC 26:45.6 8:38/M 9
50 36 149 Alexis Whitlow Howard City-Tri-County 26:45.8 8:38/M 10
51 37 295 Brittni Wilcox St Patrick 26:54.2 8:41/M 10
52 38 168 Emily Wilson Lakewood 27:29.0 8:52/M 11
53 39 249 Andrea Borup Saranac 27:38.9 8:55/M 12
54 (> 7) 255 Kristi Mileski Saranac 27:41.8 8:56/M 11
55 40 125 Maria Misovich Holland Black River 27:44.6 8:57/M 12
56 (> 7) 248 Ali Beckhorn Saranac 27:45.3 8:57/M 11
57 (> 7) 300 Sydney Davis Shepherd 27:54.7 9:00/M 9
58 41 162 Kayla McWhorter Lakewood 28:20.8 9:08/M 9
59 42 143 Cassie Dexter Howard City-Tri-County 28:23.6 9:09/M 11
60 (< 5) 794 Lydia Luurtsema GRTC 28:27.4 9:11/M 8
61 43 144 Rylee Gross Howard City-Tri-County 28:37.5 9:14/M 10
62 (< 5) 795 Samantha Barnard GRTC 28:41.9 9:15/M 10
63 44 216 Aubrey Alvesteffer Portland 28:44.1 9:16/M 9
64 45 164 Mycah Ridder Lakewood 29:18.3 9:27/M 11
65 (> 7) 394 Meah Gall Shepherd 29:28.4 9:30/M 9
66 46 147 Alley Rackley Howard City-Tri-County 29:39.3 9:34/M 12
67 (> 7) 250 Karina Carle Saranac 29:50.0 9:37/M 9
68 47 163 Ellie Reynolds Lakewood 30:05.0 9:42/M 12
69 (< 5) 106 Emily Rice Bellevue 30:28.2 9:50/M 11
70 (> 7) 253 Sydney Klutman Saranac 30:38.3 9:53/M 11
71 (< 5) 798 Elizabeth Haney GRTC 31:10.9 10:03/M 12
72 48 160 Holly Leonard Lakewood 31:12.8 10:04/M 10
73 (> 7) 157 Lora Lee Burrus Lakewood 31:27.0 10:09/M 12
74 (> 7) 161 Olivia Loutham Lakewood 31:46.4 10:15/M 9
75 49 127 Emily Reimink Holland Black River 32:04.5 10:21/M 10
76 (> 7) 251 Cheyenne Dubois Saranac 32:35.1 10:31/M 10
77 50 293 Morgan Schrauben St Patrick 32:36.6 10:31/M 12
78 51 292 Lily Pung St Patrick 33:03.2 10:40/M 11
79 52 289 Katie Davis St Patrick 34:40.9 11:11/M 12
80 (> 7) 159 Monica Davis Lakewood 34:42.5 11:12/M 11
81 (> 7) 128 Maiti Shook Holland Black River 35:05.2 11:19/M 9
82 (> 7) 493 Courtney Wheeler Shepherd 35:20.6 11:24/M 12
83 53 145 Khyllian Lowry Howard City-Tri-County 35:26.6 11:26/M 11
84 (> 7) 124 Rachel Merz Holland Black River 36:29.7 11:46/M 9

Team Summary Report - Girls 5K


Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*

1 Shepherd 30 1 3 6 9 11 16 30
Top 5 Times: 1:47:14.8
Average Time: 21:26.9

2 Pewamo-Westphalia 61 7 10 12 15 17 22 23
Top 5 Times: 1:53:51.9
Average Time: 22:46.3

3 Holland Black River 76 2 8 14 21 31 40 49
Top 5 Times: 1:54:39.5
Average Time: 22:55.9

4 Saranac 104 5 18 25 27 29 35 39
Top 5 Times: 1:58:11.3
Average Time: 23:38.2

5 Howard City Tri-County 144 4 19 36 42 43 46 53
Top 5 Times: 2:08:51.0
Average Time: 25:46.2

6 Portland 145 13 26 28 34 44
Top 5 Times: 2:06:03.2
Average Time: 25:12.6

7 Portland St. Patrick 182 20 24 37 50 51 52
Top 5 Times: 2:20:27.3
Average Time: 28:05.4

8 Lakewood 189 32 33 38 41 45 47 48
Top 5 Times: 2:17:14.5
Average Time: 27:26.9

Inc. Bellevue 2 finishers
Top 5 Times:
Average Time:

Inc. Lansing Waverly 4 finishers
Top 5 Times:
Average Time:

Inc. GRTC 4 finishers
Top 5 Times:
Average Time:




Saranac Invitational
August 29, 2012
Results by: Michigan Running Foundation

Overall Finish List - Boys 5K


O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade

1 1 244 Tim Young Saranac 16:46.9 5:25/M 12
2 2 190 Joel Pennell Pewamo-Westphalia 17:03.3 5:30/M 12
3 3 195 Greg Trierweiler Pewamo-Westphalia 17:19.2 5:35/M 12
4 4 114 Cameron Jones Holland Black River 17:32.6 5:39/M 12
5 5 188 Tanner Droste Pewamo-Westphalia 17:34.2 5:40/M 11
6 6 109 Joseph Britt Holland Black River 17:37.2 5:41/M 10
7 7 231 Brendan Klynstra Saranac 17:39.9 5:42/M 10
8 8 194 Blake Thelen Pewamo-Westphalia 17:58.0 5:48/M 12
9 9 117 Taylor Mitchell Holland Black River 18:05.7 5:50/M 11
10 10 191 Randy Schafer Pewamo-Westphalia 18:05.9 5:50/M 11
11 11 494 Isaiah Noble GRTC 18:06.4 5:50/M 12
12 12 118 Ruben Rodriguez Holland Black River 18:06.9 5:50/M 11
13 13 173 Greg Johnson Lansing Waverly 18:07.4 5:51/M 11
14 (< 5) 211 Alex Pung Portland 18:09.6 5:51/M 12
15 14 269 Kaleb Glowacki Shepherd 18:32.6 5:59/M 12
16 15 241 Branden Smith Saranac 18:34.4 5:59/M 9
17 16 273 Josh Hutchinson Shepherd 18:58.2 6:07/M 12
18 17 236 Trever Overbeck Saranac 19:10.7 6:11/M 12
19 18 192 Zach Schafer Pewamo-Westphalia 19:11.7 6:11/M 10
20 19 240 Aaron Sluiter Saranac 19:16.1 6:13/M 10
21 20 276 Walker Preist Shepherd 19:16.5 6:13/M 9
22 21 230 Steven Jorgensen Saranac 19:22.3 6:15/M 12
23 22 275 Jacob Pifer Shepherd 19:33.5 6:18/M 11
24 23 107 Alexander Bascom Holland Black River 19:37.4 6:20/M 10
25 24 134 Elijah Groendal Howard City-Tri-County 19:38.4 6:20/M 11
26 25 280 Andrew Travis Shepherd 19:39.0 6:20/M 9
27 26 262 Tory Childs Shepherd 19:40.3 6:21/M 10
28 27 175 Jason Maldonado Lansing Waverly 19:42.1 6:21/M 12
29 28 272 Andrew Hutchinson Shepherd 19:43.6 6:22/M 10
30 29 140 Trent Slavens Howard City-Tri-County 19:47.5 6:23/M 12
31 30 113 Brenden Jones Holland Black River 19:51.6 6:24/M 9
32 31 136 Dylan Matulis Howard City-Tri-County 20:05.6 6:29/M 9
33 32 496 Josiah Heikoop GRTC 20:08.5 6:30/M 12
34 33 499 Paul Rozeboom GRTC 20:08.7 6:30/M 9
35 34 495 Troy Inman GRTC 20:11.0 6:31/M 9
36 35 176 Jordan Potter Lansing Waverly 20:11.2 6:31/M 10
37 36 239 Greg Shaffer Saranac 20:12.3 6:31/M 11
38 37 153 Daniel Sauers Lakewood 20:15.5 6:32/M 11
39 (> 7) 232 Jeremy Knop Saranac 20:18.1 6:33/M 10
40 38 115 Elijah Martonosi Holland Black River 20:21.2 6:34/M 10
41 (< 5) 212 Nate Pung Portland 20:23.2 6:35/M 10
42 (> 7) 265 Brenden Dolehanty Shepherd 20:31.8 6:37/M 12
43 (> 7) 270 Cody Gruss Shepherd 20:37.7 6:39/M 11
44 39 178 Mike Young Lansing Waverly 20:37.9 6:39/M 12
45 (> 7) 112 Brian Ellis Holland Black River 20:46.3 6:42/M 9
46 (< 5) 283 Isaac Brown St Patrick 20:50.7 6:43/M 9
47 (> 7) 266 Eric Eisenberger Shepherd 20:51.7 6:44/M 10
48 (> 7) 229 Peter Hulett Saranac 20:54.9 6:45/M 10
49 (< 5) 104 Brad Sanders Bellevue 20:58.7 6:46/M 12
50 (> 7) 242 Ryan Vance Saranac 21:07.6 6:49/M 11
51 40 498 Elisa Huckstead GRTC 21:09.2 6:49/M 9
52 (> 7) 227 Joe Conley Saranac 21:19.6 6:53/M 9
53 41 193 Tyler Spitzley Pewamo-Westphalia 21:21.0 6:53/M 11
54 42 137 Dominic Pertiella Howard City-Tri-County 21:21.8 6:53/M 12
55 43 172 Mckee Hibbs Lansing Waverly 21:23.3 6:54/M 10
56 44 139 James Ryan Howard City-Tri-County 21:31.3 6:56/M 11
57 (> 7) 243 Kyle Vanspronsen Saranac 21:39.6 6:59/M 9
58 (> 7) 119 Tyler Swanson Holland Black River 21:42.8 7:00/M 10
59 45 156 Traviss Wilkerson Lakewood 21:47.9 7:02/M 11
60 (> 7) 189 Brandon Palmateer Pewamo-Westphalia 21:48.9 7:02/M 12
61 (> 7) 111 Rohan Dandavati Holland Black River 21:58.5 7:05/M 10
62 46 135 Cameron Hysell Howard City-Tri-County 22:01.4 7:06/M 11
63 47 132 Jack Dejonge Howard City-Tri-County 22:02.1 7:06/M 10
64 (> 7) 110 Skylyr Cieply Holland Black River 22:03.1 7:07/M 9
65 (> 7) 131 Willie Cook Howard City-Tri-County 22:23.1 7:13/M 12
66 (< 5) 286 Josh Osbborne St Patrick 22:29.4 7:15/M 9
67 (> 7) 133 Tyler Edwards Howard City-Tri-County 22:29.9 7:15/M 10
68 (> 7) 233 Nathan Lawarre Saranac 22:31.8 7:16/M 10
69 (> 7) 271 Eddie Gruss Shepherd 22:35.6 7:17/M 12
70 (> 7) 228 Wyatt Haner Saranac 22:37.0 7:18/M 10
71 (> 7) 277 Mitchell Shetenhelm Shepherd 22:48.6 7:21/M 9
72 (> 7) 238 Garrett Race Saranac 22:50.3 7:22/M 12
73 (< 5) 101 Garrett Hall Bellevue 22:51.9 7:22/M 9
74 (> 7) 141 Dustynn Wilcox Howard City-Tri-County 23:00.4 7:25/M 10
75 48 169 Taylor Coe Lansing Waverly 23:13.0 7:29/M 10
76 49 170 Micheal Do Lansing Waverly 23:15.2 7:30/M 12
77 50 150 Parker Brighton Lakewood 23:24.1 7:33/M 12
78 (< 5) 102 Chase Maxson Bellevue 23:26.7 7:34/M 11
79 (< 5) 287 Noah Pung St Patrick 23:38.2 7:37/M 10
80 (> 7) 278 Chad Sponseller Shepherd 23:54.9 7:43/M 10
81 (> 7) 171 Sean Fisher Lansing Waverly 24:00.1 7:45/M 9
82 (> 7) 108 Nicolas Brisita Holland Black River 24:20.3 7:51/M 12
83 (> 7) 698 Zack Greenmger Saranac 24:36.6 7:56/M 11
84 (> 7) 234 Jared Melcher Saranac 24:46.2 7:59/M 9
85 51 497 Isaiah Huckstead GRTC 24:55.3 8:02/M 11
86 (> 7) 263 Billy Clark Shepherd 25:06.0 8:06/M 11
87 (> 7) 282 Nathan Wood Shepherd 25:08.6 8:06/M 9
88 52 151 Tyler McDiarmid Lakewood 25:10.3 8:07/M 9
89 (> 7) 279 Jordan Straus Shepherd 25:54.5 8:21/M 11
90 (> 7) 237 Andrew Priest Saranac 25:56.5 8:22/M 9
91 (> 7) 177 Daniel Wagner Lansing Waverly 26:24.0 8:31/M 9
92 (> 7) 138 Austin Roy Howard City-Tri-County 26:44.9 8:37/M 11
93 53 799 Joel Wilson GRTC 27:18.4 8:48/M 8
94 (> 7) 790 Caleb Eckl GRTC 27:18.9 8:48/M 9
95 (> 7) 274 Jack MacDonald Shepherd 27:24.5 8:50/M 9
96 54 152 Treston McGarry Lakewood 27:37.6 8:55/M 9
97 (> 7) 130 Corey Bugh Howard City-Tri-County 27:47.4 8:58/M 9
98 (< 5) 215 Matt Shaltry Portland 27:53.6 9:00/M 10
99 (< 5) 103 Caleb Robinson Bellevue 28:03.1 9:03/M 9
100 (> 7) 235 T.J. Mitchell Saranac 28:30.3 9:12/M 10
101 (< 5) 285 Travis Moyer St Patrick 29:29.5 9:31/M 9
102 (> 7) 116 Evan Milligan Holland Black River 30:10.6 9:44/M 9
103 (> 7) 267 Mick Fenton Shepherd 30:41.3 9:54/M 12
104 (> 7) 792 Brian Haney GRTC 30:49.0 9:56/M 10
Team Summary Report - Boys 5K


Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*

1 Pewamo-Westphalia 28 2 3 5 8 10 18 41
Top 5 Times: 1:28:00.8
Average Time: 17:36.1

2 Holland Black River 54 4 6 9 12 23 30 38
Top 5 Times: 1:30:59.9
Average Time: 18:11.9

3 Saranac 59 1 7 15 17 19 21 36
Top 5 Times: 1:31:28.1
Average Time: 18:17.6

4 Shepherd 97 14 16 20 22 25 26 28
Top 5 Times: 1:35:59.9
Average Time: 19:12.0

5 GRTC 150 11 32 33 34 40 51 53
Top 5 Times: 1:39:44.1
Average Time: 19:56.8

6 Lansing Waverly 157 13 27 35 39 43 48 49
Top 5 Times: 1:40:02.1
Average Time: 20:00.4

7 Howard City Tri-County 170 24 29 31 42 44 46 47
Top 5 Times: 1:42:24.7
Average Time: 20:28.9

8 Lakewood 238 37 45 50 52 54
Top 5 Times: 1:58:15.5
Average Time: 23:39.1

Inc. Bellevue 4 finishers
Top 5 Times:
Average Time:

Inc. Portland 3 finishers
Top 5 Times:
Average Time:

Inc. Portland St. Patrick 4 finishers
Top 5 Times:
Average Time:




Saranac Invitational
August 29, 2012
Results by: Michigan Running Foundation

Overall Finish List - Girls Middle School


O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade

1 1 75 Sidney Klynstra Saranac MS 11:48.0 7:52/M 6
2 (< 5) 66 Brandy Mathewson Bellevue MS 11:56.9 7:57/M 8
3 (< 5) 978 Brenna Wirth Pewamo-Westphalia MS 12:05.1 8:03/M 8
4 (< 5) 67 Dystenie Seltenright Bellevue MS 12:07.5 8:05/M 8
5 2 959 Mary Adeline Squiers Holland Black River MS 12:30.9 8:20/M 6
6 3 950 Nicolle Bartels Holland Black River MS 12:41.5 8:27/M 6
7 4 72 Abby Miller Saranac MS 12:43.3 8:29/M 6
8 (< 5) 68 Joy Hart Bellevue MS 12:48.7 8:32/M 5
9 5 970 Eden Rosin Holland Black River MS 12:55.0 8:37/M 8
10 6 969 Abby Phillps Holland Black River MS 13:04.3 8:43/M 7
11 7 983 Andrea Chipman Saranac MS 13:08.8 8:45/M 8
12 8 73 Abby Price Saranac MS 13:16.5 8:51/M 6
13 9 65 Layna McElvain Saranac MS 13:18.4 8:52/M 5
14 10 984 Andrea Graft Saranac MS 13:45.4 9:10/M 7
15 11 988 Jessica Sluiter Saranac MS 13:57.1 9:18/M 8
16 12 951 Kyrstyn Cieply Holland Black River MS 14:18.2 9:32/M 6
17 13 964 Naomi Byrd Holland Black River MS 14:25.0 9:37/M 8
18 14 966 Jaeha Han Holland Black River MS 14:25.5 9:37/M 7
19 (> 7) 971 Brogan Westra Holland Black River MS 14:38.4 9:45/M 8
20 (> 7) 965 Sophia Camarota Holland Black River MS 15:14.2 10:09/M 7
21 (> 7) 985 Brittany Hardman Saranac MS 16:29.2 10:59/M 7
22 (> 7) 958 Sonora Snook Holland Black River MS 16:30.3 11:00/M 6
23 (> 7) 76 Carissa Granum Saranac MS 16:38.6 11:05/M 6
24 (> 7) 957 April Shipley-Mell Holland Black River MS 16:52.6 11:15/M 6
25 (> 7) 967 Audrey Heneghan Holland Black River MS 16:58.9 11:19/M 7
26 (> 7) 987 Gabbi Lauer Saranac MS 17:46.4 11:51/M 7
27 (> 7) 986 Jenna Horoky Saranac MS 18:28.1 12:19/M 7
28 (> 7) 78 Allison Hamilton Saranac MS 19:04.3 12:43/M 6
29 (> 7) 968 Sarah Kim Holland Black River MS 19:52.1 13:15/M 7

Team Summary Report - Girls Middle School


Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*

1 Holland Black River MS 28 2 3 5 6 12 13 14
Top 5 Times: 1:05:30.1
Average Time: 13:06.0

2 Saranac MS 29 1 4 7 8 9 10 11
Top 5 Times: 1:04:15.2
Average Time: 12:51.0

Inc. Pewamo-Westphalia MS 1 finishers
Top 5 Times:
Average Time:

Inc. Bellevue MS 3 finishers
Top 5 Times:
Average Time:
Overall Finish List - Boys Middle School


O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade

1 1 994 Patrick Miller Saranac MS 10:40.7 7:07/M 8
2 2 982 Bryce Thelen Pewamo-Westphalia MS 10:57.7 7:18/M 8
3 3 800 Zach Schmitz Pewamo-Westphalia MS 11:09.5 7:26/M 8
4 4 977 Preston Mills Holland Black River MS 11:13.4 7:29/M 8
5 5 974 Joshua Fink Holland Black River MS 11:15.3 7:30/M 7
6 6 981 Brock Simon Pewamo-Westphalia MS 11:37.1 7:45/M 8
7 7 956 Sam Sharnas Holland Black River MS 11:47.2 7:51/M 6
8 8 980 Kevin Schafer Pewamo-Westphalia MS 12:02.3 8:01/M 8
9 9 952 Aidan Jones Holland Black River MS 12:03.5 8:02/M 6
10 10 973 Max Deleau Holland Black River MS 12:25.6 8:17/M 8
11 11 972 Tommy Andrew Holland Black River MS 12:39.0 8:26/M 8
12 12 976 Andrew Koeman Holland Black River MS 12:51.7 8:34/M 8
13 13 992 Lance Dubois Saranac MS 13:02.1 8:41/M 8
14 14 979 Trent Barker Pewamo-Westphalia MS 13:03.2 8:42/M 7
15 15 989 Ryan Antles Saranac MS 13:03.7 8:42/M 7
16 16 996 Connor Talcott Saranac MS 13:06.1 8:44/M 7
17 17 77 Brice Harder Saranac MS 13:11.0 8:47/M 6
18 18 990 Riley Bedard Saranac MS 13:43.4 9:09/M 7
19 (> 7) 975 Logan Henning Holland Black River MS 13:47.8 9:11/M 7
20 (> 7) 954 Jacob Rokos Holland Black River MS 13:49.5 9:13/M 6
21 19 993 Mason Houtteman Saranac MS 14:13.8 9:29/M 7
22 (> 7) 995 Geordie Ruid Saranac MS 14:40.0 9:47/M 7
23 (> 7) 955 Tom Saunders Holland Black River MS 15:58.0 10:39/M 6
24 (> 7) 953 Joel Miller Holland Black River MS 16:01.6 10:41/M 6
25 (> 7) 74 Ben Sluiter Saranac MS 17:47.5 11:51/M 6
26 (> 7) 991 Derek Dawson Saranac MS 22:42.9 15:08/M 8
Team Summary Report - Boys Middle School


Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*

1 Pewamo-Westphalia MS 33 2 3 6 8 14
Top 5 Times: 58:50.0
Average Time: 11:46.0

2 Holland Black River MS 35 4 5 7 9 10 11 12
Top 5 Times: 58:45.2
Average Time: 11:45.0

3 Saranac MS 62 1 13 15 16 17 18 19
Top 5 Times: 1:03:03.8
Average Time: 12:36.7