2012 Lakewood Invitational

back to results

Aug. 22, 2012

2012 Lakewood Invitational
Lake Odessa, MI
Provided by Playmakers


LAKEWOOD INVITATIONAL #1 AT LAKE ODESSA--8/22/12
BOYS TEAM SCORES
1. Ionia 22 4. Hastings 104
2. Belding 49 5. Vermontville Maple Valley 116
3. Holland Black River 70 6. Lake Odessa Lakewood 168

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Brice Brown (12) Ionia 17:14.3 1
2. Brandon Winter (12) Ionia 17:20.8 2
3. Eric Rasch (12) Belding 17:44.4 3
4. Dillon Braun (11) Ionia 17:55.7 4
5. Jorge Cardenas (11) Ionia 17:57.3 5
6. Cameron Jones (12) Holland Black River 18:06.9 6
7. Trevor Curtis (11) Belding 18:12.6 7
8. Joseph Britt (10) Holland Black River 18:22.8 8
9. Justin Belding (12) Belding 18:34.1 9
10. Jordan Zamarron (10) Ionia 18:40.8 10
11. Marshal Rademacer (10) Ionia 18:47.5 P
12. Taylor Mitchell (11) Holland Black River 18:51.5 12
13. Ronnie Collins (10) Hastings 18:53.7 13
14. Sam Syrjala (11) Belding 19:00.3 14
15. Jake Miller (11) Hastings 19:05.8 15
16. Mitchell Jenks (12) Belding 19:12.9 16
17. Kyle Brumm (11) Maple Valley 19:20.6 17
18. Peter Pelon (10) Ionia 19:29.8 P
19. Ruben Rodriguez (11) Holland Black River 19:41.3 19
20. Austin. Winter (12) Ionia 19:45.1 -
21. Micah Bromley (11) Maple Valley 19:45.7 20
22. Drew Conley (10) Ionia 19:50.8 -
23. Chance Miller (10) Hastings 19:51.1 21
24. Tim Mayer (10) Ionia 20:00.8 -
25. Michael Albert (11) Belding 20:14.4 P
26. Austin Rood (11) Maple Valley 20:21.3 23
27. Sam Benedict (11) Maple Valley 20:21.7 24
28. Corey Zeinstra (11) Holland Black River 20:31.1 25
29. Garrett Bowers (12) Hastings 20:31.4 26
30. Patton Finley (12) Belding 20:33.7 P
31. Jake Van Ess (9) Ionia 20:39.8 -
32. Traviss. Wilkerson (11) Lakewood 20:46.6 28
33. Matt Feuerstein (10) Belding 20:55.3 -
34. Luke Vaness (11) Ionia 21:13.1 -
35. Chris Wucher (11) Belding 21:16.4 -
36. Lucas Elliott (11) Hastings 21:22.1 29
37. Ben Wakely (9) Lakewood 21:24.9 30
38. Alex Beauchamp (9) Hastings 21:33.6 P
39. Andrew Brighton (10) Maple Valley 21:41.0 32
40. Alexander Bascom (10) Holland Black River 21:51.9 P
41. Josh Salos (12) Ionia 22:02.3 -
42. Tristin Ward (9) Ionia 22:12.1 -
43. Brian Ellis (9) Holland Black River 22:12.3 P
44. Nolan. Stoepker (12) Lakewood 22:13.2 35
45. Elijah Martonosi (10) Holland Black River 22:14.2 -
46. Jacob Pratt (10) Hastings 22:18.2 P
47. Matt Felice (9) Ionia 22:18.5 -
48. Brenden Jones (9) Holland Black River 22:19.5 -
49. Tyler Swanson (10) Holland Black River 22:21.5 -
50. Ty Luginbuhl (9) Ionia 23:04.6 -
51. Rohan Dandavati (10) Holland Black River 23:06.4 -
52. Tony Cornejo (9) Ionia 23:13.0 -
53. Trenton Bowen (11) Belding 23:27.2 -
54. Parker Brighton (12) Lakewood 23:40.8 37
55. Skylyr Cieply (9) Holland Black River 23:43.3 -
56. Tyler Jones (12) Belding 24:13.9 -
57. Tyler McDiarmid (9) Lakewood 24:14.1 38
58. Cody Kammers (9) Ionia 24:23.8 -
59. Felix Pena (10) Maple Valley 24:37.0 P
60. Collin Blundell (11) Ionia 24:42.1 -
61. Nicolas Brisita (12) Holland Black River 24:42.7 -
62. Brandon Secord (12) Hastings 25:38.5 -
63. Ryan Reisbig (9) Ionia 25:57.1 -
64. Patrick Stahlin (12) Belding 27:21.9 -
65. John Vaarberg (9) Ionia 27:46.0 -
66. Dominic McArthur (11) Hastings 28:45.7 -
67. Seth Gurd (9) Maple Valley 28:51.7 P
68. Austin Gilman (11) Belding 30:35.1 -
69. Treston McGarry (9) Lakewood 32:30.6 P
70. Evan Milligan (9) Holland Black River 37:59.7 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Ionia Brice Brown (12) 1 17:14 1
Brandon Winter (12) 2 17:20 2
Dillon Braun (11) 4 17:55 4
Jorge Cardenas (11) 5 17:57 5
Jordan Zamarron (10) 10 18:40 10
Marshal Rademacer (10) 11 18:47
Peter Pelon (10) 18 19:29

Ionia ** TEAM TOTAL ** 1:29:06 22

2. Belding Eric Rasch (12) 3 17:44 3
Trevor Curtis (11) 7 18:12 7
Justin Belding (12) 9 18:34 9
Sam Syrjala (11) 14 19:00 14
Mitchell Jenks (12) 16 19:12 16
Michael Albert (11) 25 20:14
Patton Finley (12) 30 20:33

Belding ** TEAM TOTAL ** 1:32:42 49

3. Holland Black River Cameron Jones (12) 6 18:06 6
Joseph Britt (10) 8 18:22 8
Taylor Mitchell (11) 12 18:51 12
Ruben Rodriguez (11) 19 19:41 19
Corey Zeinstra (11) 28 20:31 25
Alexander Bascom (10) 40 21:51
Brian Ellis (9) 43 22:12

Holland Black River ** TEAM TOTAL ** 1:35:31 70

4. Hastings Ronnie Collins (10) 13 18:53 13
Jake Miller (11) 15 19:05 15
Chance Miller (10) 23 19:51 21
Garrett Bowers (12) 29 20:31 26
Lucas Elliott (11) 36 21:22 29
Alex Beauchamp (9) 38 21:33
Jacob Pratt (10) 46 22:18

Hastings ** TEAM TOTAL ** 1:39:42 104

5. Maple Valley Kyle Brumm (11) 17 19:20 17
Micah Bromley (11) 21 19:45 20
Austin Rood (11) 26 20:21 23
Sam Benedict (11) 27 20:21 24
Andrew Brighton (10) 39 21:41 32
Felix Pena (10) 59 24:37
Seth Gurd (9) 67 28:51

Maple Valley ** TEAM TOTAL ** 1:41:28 116

6. Lakewood Traviss. Wilkerson (11) 32 20:46 28
Ben Wakely (9) 37 21:24 30
Nolan. Stoepker (12) 44 22:13 35
Parker Brighton (12) 54 23:40 37
Tyler McDiarmid (9) 57 24:14 38
Treston McGarry (9) 69 32:30

Lakewood ** TEAM TOTAL ** 1:52:17 168



LAKEWOOD INVITATIONAL #1 AT LAKE ODESSA--8/22/12
GIRLS TEAM SCORES
1. Hastings 47 4. Holland Black River 89
2. Belding 50 5. Vermontville Maple Valley 129
3. Ionia 52 6. Lake Odessa Lakewood 158

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Trista Straube (11) Hastings 20:25.4 1
2. Allison Vroon (10) Holland Black River 20:46.2 2
3. Monica Baylis (10) Belding 21:07.0 3
4. Joesi Krieger (10) Belding 22:21.7 4
5. Jessica Rushford (12) Maple Valley 22:22.4 5
6. Jenna Koelsch (11) Ionia 22:26.9 6
7. Kaylee Shattuck (9) Ionia 22:27.2 7
8. Ariel Moore (11) Hastings 22:45.8 8
9. Brittany Wright (11) Ionia 22:55.4 9
10. Rachael Warner (11) Belding 23:03.1 10
11. Rachel Rimer (11) Hastings 23:05.6 11
12. Sarah Stigall (12) Ionia 23:09.1 12
13. Taylor Carter (12) Hastings 23:27.2 13
14. Olivia Rose (12) Hastings 23:27.7 14
15. Mattie Phillips (12) Holland Black River 23:30.6 15
16. Teresa Myles (9) Belding 23:37.2 16
17. Mariah Carlson (10) Belding 23:50.6 17
18. Jordan Stephens (10) Ionia 24:03.7 18
19. Silver Driscoll (11) Holland Black River 24:29.6 19
20. Lisette Boer (10) Holland Black River 24:32.5 20
21. Stacy Andrakowicz (10) Ionia 24:36.7 P
22. Kaitlyn Rademacher (10) Ionia 25:05.6 P
23. Haley Perkins (12) Hastings 25:13.2 P
24. Jasmine Harrison (9) Belding 25:17.6 P
25. Maria Palacio (12) Hastings 25:26.1 P
26. Victoria Joseph (10) Ionia 25:27.6 -
27. Kelsey Stahlin (9) Belding 25:33.5 P
28. Michaela Lewis (11) Ionia 25:47.1 -
29. Hanna Kyle (11) Maple Valley 25:47.5 27
30. Abby Laubaugh (10) Hastings 25:48.0 -
31. Emma Mcglocklin (10) Maple Valley 26:17.8 28
32. Kaitlin Allan (12) Hastings 26:37.2 -
33. Lizzy Rowley (9) Ionia 26:49.4 -
34. MacKenzi Krieger (11) Belding 27:04.7 -
35. Ashton Montgomery (10) Ionia 27:26.8 -
36. Saska Radulovic (11) Hastings 27:31.0 -
37. Lora Lee Burrus (12) Lakewood 27:39.1 29
38. Brooke Stahl (10) Lakewood 27:39.7 30
39. Emily Wilson (11) Lakewood 28:00.3 31
40. Kelsi Harden (12) Hastings 28:09.4 -
41. Kayla McWhorter (9) Lakewood 28:18.2 32
42. Maria Misovich (12) Holland Black River 28:33.2 33
43. Veronica Muniz (9) Belding 28:45.8 -
44. Lynzie Trumble (12) Maple Valley 28:50.6 34
45. Ivy Braden (11) Maple Valley 29:04.0 35
46. Olivia Loutham (9) Lakewood 29:05.2 36
47. Brooke Jenks (9) Belding 29:17.3 -
48. Maddy Link (10) Belding 29:28.5 -
49. Alie Porter (11) Hastings 29:30.6 -
50. Lindsey Tooker (11) Lakewood 29:41.4 P
51. Alex Shumway (10) Hastings 29:45.7 -
52. Ellie Reynolds (12) Lakewood 29:55.3 P
53. Ashley Weinbrecht (11) Hastings 30:06.7 -
54. Amy Warner (9) Belding 30:23.5 -
55. Holly Leonard (10) Lakewood 30:33.2 -
56. Bridget Myles (9) Belding 30:53.7 -
57. Mercedes Smith (9) Lakewood 31:51.6 -
58. Carissa Stenquist (9) Belding 32:15.1 -
59. Rachel Merz (9) Holland Black River 32:25.7 P
60. Alexis Lamance (12) Maple Valley 32:36.8 P
61. Emily Sluiter (12) Belding 32:56.1 -
62. Emily Reimink (10) Holland Black River 33:13.1 P
63. Jacey Wood (11) Maple Valley 36:13.3 P
64. Monica Davis (11) Lakewood 38:39.6 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Hastings Trista Straube (11) 1 20:25 1
Ariel Moore (11) 8 22:45 8
Rachel Rimer (11) 11 23:05 11
Taylor Carter (12) 13 23:27 13
Olivia Rose (12) 14 23:27 14
Haley Perkins (12) 23 25:13
Maria Palacio (12) 25 25:26

Hastings ** TEAM TOTAL ** 1:53:09 47

2. Belding Monica Baylis (10) 3 21:07 3
Joesi Krieger (10) 4 22:21 4
Rachael Warner (11) 10 23:03 10
Teresa Myles (9) 16 23:37 16
Mariah Carlson (10) 17 23:50 17
Jasmine Harrison (9) 24 25:17
Kelsey Stahlin (9) 27 25:33

Belding ** TEAM TOTAL ** 1:53:58 50

3. Ionia Jenna Koelsch (11) 6 22:26 6
Kaylee Shattuck (9) 7 22:27 7
Brittany Wright (11) 9 22:55 9
Sarah Stigall (12) 12 23:09 12
Jordan Stephens (10) 18 24:03 18
Stacy Andrakowicz (10) 21 24:36
Kaitlyn Rademacher (10) 22 25:05

Ionia ** TEAM TOTAL ** 1:55:00 52

4. Holland Black River Allison Vroon (10) 2 20:46 2
Mattie Phillips (12) 15 23:30 15
Silver Driscoll (11) 19 24:29 19
Lisette Boer (10) 20 24:32 20
Maria Misovich (12) 42 28:33 33
Rachel Merz (9) 59 32:25
Emily Reimink (10) 62 33:13

Holland Black River ** TEAM TOTAL ** 2:01:50 89

5. Maple Valley Jessica Rushford (12) 5 22:22 5
Hanna Kyle (11) 29 25:47 27
Emma Mcglocklin (10) 31 26:17 28
Lynzie Trumble (12) 44 28:50 34
Ivy Braden (11) 45 29:04 35
Alexis Lamance (12) 60 32:36
Jacey Wood (11) 63 36:13

Maple Valley ** TEAM TOTAL ** 2:12:20 129

6. Lakewood Lora Lee Burrus (12) 37 27:39 29
Brooke Stahl (10) 38 27:39 30
Emily Wilson (11) 39 28:00 31
Kayla McWhorter (9) 41 28:18 32
Olivia Loutham (9) 46 29:05 36
Lindsey Tooker (11) 50 29:41
Ellie Reynolds (12) 52 29:55

Lakewood ** TEAM TOTAL ** 2:20:41 158