2012 Three Rivers Triathlon

back to results

Aug. 18, 2012

2012 Three Rivers Triathlon
Three Rivers, MI
Provided by Race Services


** OLYMPIC TRIATHLON RESULTS **

THREE RIVERS TRIATHLON / DUATHLON
AUGUST 18, 2012
THREE RIVERS, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY


OLYMPIC MALE OVERALL WINNER
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 1 259 Brian Reynolds Kalamazoo 25 3 20:26 1:16 4 1:09:16 21.5 0:57 1 32:16 5:12 2:04:10
8/18/2012 1:04PM


OLYMPIC FEMALE OVERALL WINNER
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 10 254 Pam Otto Wyoming 41 1 22:42 1:23 3 1:15:01 19.9 1:17 3 44:45 7:12 2:25:05
8/18/2012 1:04PM

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 15 - 18
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 15 - 18
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 48 247 Katrina Mascarella North Aurora 18 1 26:01 1:56 1 1:26:46 17.2 2:07 1 1:03:38 10:15 3:00:25

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 19 - 24
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 3 245 Todd Lawrence Grand Rapids 23 1 24:57 1:31 1 1:04:46 23.0 1:27 1 34:53 5:37 2:07:34
2 68 236 Dan Jones Kalamazoo 19 2 38:54 3:46 2 1:57:53 12.6 3:05 2 1:05:25 10:32 3:49:00

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 19 - 24
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 19 246 W. Travis Liston Augusta 26 1 23:02 1:38 1 1:15:12 19.8 1:17 3 53:21 8:36 2:34:29
2 34 258 Josh Reeves Kalamazoo 25 2 27:00 2:17 2 1:24:45 17.6 2:05 2 51:12 8:15 2:47:16
3 40 286 Christian Pepera Chicago 29 3 33:33 5:03 4 1:26:47 17.2 1:31 1 46:49 7:33 2:53:41
4 55 249 Austin Mayer Chicago 27 4 36:44 3:33 3 1:25:35 17.4 2:26 4 57:23 9:15 3:05:40

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 57 269 Amy Swaney Vicksburg 29 1 32:04 2:50 1 1:33:38 15.9 2:26 1 58:31 9:25 3:09:26

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 6 284 T Aaron Zeller South Bend 34 1 19:55 1:41 2 1:15:01 19.9 1:32 2 41:36 6:42 2:19:42
2 8 275 Bradley Van Pelt Lake Bluff 33 5 26:08 2:20 1 1:12:43 20.5 0:53 1 39:08 6:18 2:21:10
3 12 268 Joel Suckow Columbus 30 2 24:55 1:33 5 1:17:19 19.3 1:42 4 42:22 6:49 2:27:49
4 14 218 Gavin Ferlic South Bend 31 7 29:04 2:06 3 1:15:16 19.8 1:42 3 42:12 6:48 2:30:17
5 15 209 Bradley Schmitt Kalamazoo 34 3 25:39 2:02 6 1:17:53 19.1 1:59 5 43:43 7:03 2:31:15
6 23 243 Josh Lambrix Portage 32 4 26:08 1:48 7 1:22:25 18.1 1:20 6 44:24 7:09 2:36:02
7 27 233 Jeremy Johnson Batavia 32 6 28:40 3:15 4 1:17:15 19.3 2:30 7 47:02 7:35 2:38:39
8 45 283 Jesse Yeager Portage 32 8 34:42 2:20 8 1:24:57 17.6 1:41 8 52:39 8:29 2:56:17
9 63 221 Patrick Frank Kalamazoo 30 9 42:18 5:27 9 1:35:37 15.6 2:52 9 59:12 9:32 3:25:24

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 30 272 Raquel Tavares Kalamazoo 31 2 25:21 1:16 1 1:28:47 16.8 1:36 1 46:29 7:29 2:43:27
2 35 207 Jennifer Borger Columbus 34 1 24:19 2:15 2 1:30:58 16.4 2:12 2 48:08 7:45 2:47:50
3 53 235 Susanna Johnston Grand Rapids 34 3 29:26 2:53 3 1:35:44 15.6 1:20 4 54:42 8:49 3:04:03
4 58 253 Lisa Olson Chicago 34 4 33:33 3:05 4 1:38:21 15.2 3:18 3 54:03 8:42 3:12:17
5 62 276 Katy Van Pelt Lake Bluff 34 5 36:38 3:46 5 1:46:44 14.0 1:19 5 55:15 8:54 3:23:41
6 71 214 Sara Dalton Portage 31 6 46:30 6:12 6 1:59:48 12.4 3:37 6 1:32:41 14:55 4:28:47

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 2 266 Michael Smedley South Haven 39 1 19:49 1:06 1 1:06:15 22.5 1:14 1 37:09 5:59 2:05:31
2 21 281 Derek Wissner Kalamazoo 39 2 25:15 2:00 2 1:20:13 18.6 1:35 2 46:22 7:28 2:35:24
3 32 220 Tim Flatland Evanston 35 4 26:54 2:42 3 1:22:02 18.2 1:36 3 51:28 8:17 2:44:40
4 47 264 Brett Simmering Portage 39 3 26:53 3:41 5 1:27:44 17.0 1:41 6 59:23 9:34 2:59:21
5 49 274 Mickey Trimner Kalamazoo 37 6 32:39 2:57 4 1:26:22 17.3 1:36 4 57:15 9:13 3:00:48
6 51 234 Andrew Johnston Grand Rapids 35 5 31:35 2:59 6 1:28:17 16.9 1:46 5 59:02 9:30 3:03:37

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 17 230 Jami Holm Plymouth 35 4 31:02 3:41 1 1:14:16 20.1 1:46 1 42:12 6:48 2:32:54
2 26 287 Sandi Allen Plymouth 36 1 23:05 2:59 2 1:19:36 18.7 1:40 3 51:07 8:14 2:38:27
3 31 256 Megan Smedley South Haven 37 2 23:42 3:28 4 1:31:24 16.3 2:38 2 42:21 6:49 2:43:30
4 44 224 Juliette Goldstein Chicago 37 3 29:02 2:32 3 1:28:37 16.8 1:39 5 54:20 8:45 2:56:10
5 56 237 Mami Kato Birmingham 38 6 32:05 3:33 6 1:35:03 15.7 2:15 4 53:48 8:40 3:06:42
6 61 242 Alison Ladson South Bend 37 7 35:19 2:44 5 1:32:32 16.1 2:19 7 1:04:17 10:21 3:17:09
7 65 226 Sue Gunnink Hudsonville 36 8 37:26 2:45 7 1:46:32 14.0 1:30 6 1:01:01 9:50 3:29:11
8 69 262 Julie Saracina Kalamazoo 39 5 31:32 6:22 8 1:56:13 12.8 3:34 8 1:19:42 12:50 3:57:21

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 4 279 Jody Williford Paw Paw 41 1 22:00 1:39 1 1:08:39 21.7 1:09 1 36:39 5:54 2:10:04
2 11 261 Jeff Sandula Pinckney 42 2 23:58 1:51 2 1:16:33 19.5 1:43 2 43:34 7:01 2:27:38
3 22 213 Ryan Cottingham Spring Arbor 40 3 24:15 2:24 3 1:21:39 18.3 1:28 3 46:18 7:27 2:36:01
4 37 219 Guillermo Fernandez-Garcia Kalamazoo 41 5 30:32 3:37 4 1:23:14 17.9 3:01 5 48:42 7:51 2:49:04
5 39 227 Don Hagen Schoolcraft 42 4 27:40 5:56 5 1:25:27 17.4 4:11 4 48:23 7:48 2:51:35
6 60 255 Bryan Penton Schaumburg 42 7 40:39 2:36 6 1:30:02 16.6 2:13 6 1:01:41 9:56 3:17:09
7 64 222 Todd Gerbers Hudson 43 6 39:36 3:41 7 1:35:30 15.6 2:17 7 1:06:20 10:41 3:27:23

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 25 228 Peggy Hasse Three Rivers 44 1 28:34 1:39 1 1:14:53 19.9 1:23 1 49:55 8:02 2:36:22
2 59 238 Kristen Keirn Plymouth 42 2 36:05 2:32 2 1:24:53 17.6 3:56 2 1:05:23 10:32 3:12:47

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 5 229 Michael Hinton Indianapolis 45 1 22:44 1:46 2 1:11:43 20.8 1:15 2 42:15 6:48 2:19:41
2 7 200 John Achterhof Jenison 46 2 26:16 2:31 1 1:09:24 21.5 1:13 1 40:53 6:35 2:20:15
3 42 203 Ron Austin Wheaton 47 3 27:59 4:14 3 1:31:29 16.3 2:28 3 49:32 7:59 2:55:39

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 33 240 Connie Kramer Ada 46 1 30:06 3:43 1 1:20:57 18.4 2:00 1 49:43 8:00 2:46:27
2 66 204 Jenny Beck Sheedy Plymouth 49 2 43:53 4:04 2 1:37:16 15.3 2:31 2 1:08:26 11:01 3:36:08

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 9 241 Kevin Kretschmer Holland 51 1 23:42 1:26 1 1:10:13 21.2 1:11 1 45:50 7:23 2:22:20
2 16 210 Paul Bushnell Kalamazoo 51 5 26:56 2:22 2 1:11:33 20.8 1:32 5 49:19 7:57 2:31:40
3 18 206 Jeff Bielak Canton 51 2 23:57 2:33 4 1:15:38 19.7 2:20 4 48:43 7:51 2:33:08
4 20 260 Joe Rozegnal Caledonia 51 4 26:54 2:15 3 1:13:13 20.4 2:02 6 50:21 8:07 2:34:44
5 24 280 Ross Wimer Winnetka 50 6 26:58 1:53 5 1:17:24 19.3 2:05 3 48:05 7:45 2:36:22
6 29 270 Brian Sweeney Hinsdale 54 7 30:10 3:40 7 1:19:52 18.7 2:00 2 47:28 7:39 2:43:08
7 50 239 Thomas Keizer Kalamazoo 54 3 26:33 3:50 6 1:17:34 19.2 1:46 7 1:13:11 11:47 3:02:52

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 43 271 Victoria Tate Downers Grove 52 2 34:46 3:16 1 1:17:48 19.2 1:30 2 58:46 9:28 2:56:05
2 54 201 Julie Allen Three Rivers 50 1 29:19 3:25 2 1:37:00 15.4 2:24 1 51:57 8:22 3:04:03

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 13 244 Marc Laudeman Bremen 56 1 23:42 2:01 1 1:16:26 19.5 1:19 1 44:35 7:11 2:28:01
2 28 257 Mark Reed Plainwell 55 5 29:48 2:34 3 1:20:31 18.5 1:36 2 48:03 7:44 2:42:30
3 36 205 Charles Begin Forest Park 57 2 28:15 3:55 2 1:20:26 18.5 3:13 4 53:13 8:34 2:49:00
4 38 277 Michael Vandeveer Kalamazoo 59 4 29:30 3:43 4 1:22:45 18.0 2:43 3 52:24 8:26 2:51:03
5 46 263 John Schreuder Kalamazoo 57 3 29:10 2:14 5 1:28:35 16.8 1:05 5 55:36 8:57 2:56:38

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 70 231 Kay Hoogland Lake Zurich 56 1 43:15 4:51 1 2:01:24 12.3 6:02 1 1:16:58 12:24 4:12:28

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 41 285 James Stevens Olivet 63 1 29:52 3:30 1 1:23:06 17.9 2:35 1 56:09 9:03 2:55:10
2 52 248 Garry Mattox Portage 62 2 30:12 3:39 2 1:25:06 17.5 1:44 2 1:03:11 10:10 3:03:50
3 67 223 David Goff Sturgis 61 3 31:08 4:11 3 1:37:57 15.2 3:40 3 1:21:07 13:04 3:38:01

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 80 - 99
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 80 - 99
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final

ALL OLYMPIC TEAM RESULTS
Place No. Teamname Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 399 Team O'Donnell & Gateau 1 20:50 1:16 1 1:24:48 17.6 1:09 1 49:11 7:55 2:37:12
2 398 gkh 2 26:32 1:01 2 1:29:33 16.6 1:01 2 50:48 8:11 2:48:53
3 400 Tri It Again Hungerford 3 26:46 1:07 3 1:30:57 16.4 1:05 3 55:43 8:58 2:55:36




** SPRINT TRIATHLON RESULTS **

THREE RIVERS TRIATHLON / DUATHLON
AUGUST 18, 2012
THREE RIVERS, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY



SPRINT MALE OVERALL WINNER

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 1 84 Jonathan Langworthy Portage 30 7 8:42 1:35 3 31:15 21.5 1:21 2 17:33 5:39 1:00:24
8/18/2012 11:51AM


SPRINT FEMALE OVERALL WINNER

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 11 94 Kerry Miller Three Rivers 42 1 8:28 1:33 1 32:52 20.4 1:19 8 24:39 7:56 1:08:49
8/18/2012 11:51AM

SPRINT MALE AGE GROUP: 15 - 18

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 3 102 Caleb Ohland Schoolcraft 17 1 10:10 1:50 1 32:16 20.8 1:23 1 17:11 5:32 1:00 1:03:48
2 45 17 Nate Busby Galesburg 18 3 11:55 2:21 2 38:30 17.4 1:22 2 24:54 8:01 1:19:00
3 76 129 Alec Smith La Porte 15 2 11:09 3:14 3 39:45 16.9 1:17 3 27:43 8:56 1:23:05

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 15 - 18

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 131 56 Lynette Gumbleton Kalamazoo 15 2 12:46 2:29 1 50:17 13.3 1:07 2 31:17 10:05 1:37:53
2 135 89 Morgan Marsh Gobles 17 1 12:39 2:51 2 52:15 12.8 1:21 1 29:40 9:33 1:38:43

SPRINT MALE AGE GROUP: 19 - 24

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 47 55 Nathan Groenendal Schaumburg 24 1 10:21 3:08 4 39:21 17.0 1:38 3 24:54 8:01 1:19:21
2 60 153 Chris Waite Kalamazoo 22 6 13:04 2:25 2 37:37 17.8 2:06 4 25:54 8:21 1:21:05
3 78 87 Ryan Malinoski Three Rivers 23 2 11:24 3:06 1 34:24 19.5 1:59 8 32:55 10:36 1:23:46
4 79 6 Zack Baker Three Rivers 20 5 13:02 2:50 3 38:46 17.3 0:55 5 28:31 9:11 1:24:04
5 86 96 Joseph Monahan Three Rivers 21 4 13:02 3:00 7 43:41 15.4 1:48 2 24:41 7:57 1:26:09
6 88 71 Dustin Jennings Constantine 22 7 16:29 4:06 5 40:25 16.6 2:14 1 23:02 7:25 1:26:14
7 127 93 Brian Metz South Bend 21 3 12:38 3:08 8 47:17 14.2 1:40 7 30:47 9:55 1:35:29
8 133 142 Brad Talbot McHenry 24 8 16:51 6:06 6 42:43 15.7 2:48 6 29:34 9:31 1:38:00

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 19 - 24

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 97 133 Taylor Smith Auburn 20 3 15:19 1:55 1 38:39 17.4 1:23 2 30:00 9:40 1:27:14
2 106 105 Alyssa Owen Three Rivers 20 2 13:58 3:17 2 43:31 15.4 1:11 1 27:17 8:47 1:29:13
3 149 114 Hannah Reuter Marcellus 21 1 13:31 3:18 3 56:29 11.9 1:34 3 36:44 11:50 1:51:33

SPRINT MALE AGE GROUP: 25 - 29

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 6 99 Timothy Murray Goshen 26 3 11:49 1:45 1 33:47 19.9 1:18 1 17:47 5:44 1:06:24
2 9 95 Kyle Mills Sturgis 25 4 11:51 2:11 2 33:58 19.7 0:53 2 19:45 6:22 1:08:36
3 12 104 Kyle Otremba Farmington 28 1 10:01 1:25 3 35:00 19.2 1:07 4 22:33 7:16 1:10:04
4 36 152 Andrew Waite Kalamazoo 25 9 14:42 2:28 4 35:54 18.7 1:29 3 22:09 7:08 1:16:40
5 49 136 Chad Stephenson South Bend 25 5 11:52 2:40 5 37:16 18.0 1:55 5 26:04 8:24 1:19:45
6 80 69 Nathan Jager Kalamazoo 27 2 11:17 3:54 8 40:14 16.7 1:56 6 26:46 8:37 1:24:06
7 93 135 Martin Snow Chicago 28 7 13:16 3:38 7 39:06 17.2 2:53 7 27:56 9:00 1:26:48
8 95 132 Matthew Smith Lawton 25 6 12:17 3:47 9 40:43 16.5 1:36 8 28:38 9:13 1:26:59
9 111 3 John Arneth Naperville 29 8 14:41 3:04 6 38:37 17.4 2:35 9 30:56 9:58 1:29:50
10 153 64 James Hoffman Vicksburg 29 10 37:37 6:15 10 46:41 14.4 2:27 10 31:43 10:13 2:04:41

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 25 - 29

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 29 34 Alicia Davis Plymouth 29 5 10:50 2:19 2 36:50 18.2 2:07 1 22:47 7:20 1:14:52
2 40 2 Alicia Andrade Schaumburg 28 4 10:40 3:27 1 35:57 18.7 2:04 3 26:14 8:27 1:18:20
3 67 62 Jen Heymoss Kalamazoo 29 6 11:45 2:06 3 38:01 17.6 2:14 5 27:53 8:59 1:21:57
4 69 134 Erin Snow Chicago 29 3 10:29 3:08 4 38:54 17.2 2:08 4 27:28 8:51 1:22:06
5 113 53 Aurora Gore McHenry 29 2 9:58 4:12 5 38:58 17.2 2:09 8 36:05 11:37 1:31:19
6 114 77 Karolyn Knutson Kalamazoo 29 7 14:59 3:15 6 39:47 16.9 2:26 6 31:14 10:04 1:31:39
7 118 163 Anna Demro Sidney 28 1 9:19 2:58 7 42:54 15.6 2:05 7 35:24 11:24 1:32:39
8 121 101 Heather Nieboer Mattawan 25 8 15:17 3:04 8 48:39 13.8 1:12 2 25:56 8:21 1:34:05

SPRINT MALE AGE GROUP: 30 - 34

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 8 31 Michael Daniels Kalamazoo 34 5 9:53 1:35 2 33:05 20.3 1:23 3 22:32 7:15 1:08:26
2 10 98 Ben Mueller Sycamore 30 6 11:01 2:26 4 33:33 20.0 1:16 1 20:28 6:36 1:08:42
3 17 80 John Korreck Grand Rapids 33 1 7:51 2:16 7 37:36 17.8 1:26 2 22:24 7:13 1:11:32
4 18 143 Skyler Tripp Hastings 31 4 9:41 1:52 3 33:16 20.2 1:40 7 25:39 8:16 1:12:06
5 19 75 Dan Kersting Portage 33 2 8:38 1:53 5 36:00 18.6 0:51 6 24:28 7:53 1:00 1:12:47
6 28 137 Cullen Stevenson Kalamazoo 31 10 11:47 2:11 1 32:56 20.4 1:49 9 26:06 8:24 1:14:47
7 44 65 Mike Hormuth Chicago 33 8 11:14 3:12 8 38:36 17.4 1:29 5 24:27 7:52 1:18:56
8 65 47 Nicholas Foley Portage 30 13 12:50 3:28 6 36:30 18.4 1:27 10 27:22 8:49 1:21:35
9 70 61 Richard Henkle Fairfax 31 9 11:42 2:13 9 38:49 17.3 1:58 11 27:39 8:54 1:22:19
10 89 54 Jason Groenendal Joliet 30 7 11:04 3:21 11 43:48 15.3 2:25 8 25:47 8:18 1:26:23
11 117 7 Josh Bates Portage 34 12 12:03 3:23 12 44:42 15.0 1:24 12 30:59 9:59 1:32:29
12 124 86 Luke Lori Constantine 34 14 16:23 4:13 14 48:41 13.8 1:23 4 23:58 7:43 1:34:35
13 134 139 Doug Swaney Vicksburg 32 11 11:48 4:29 13 45:27 14.8 3:02 13 33:36 10:49 1:38:21
14 161 Ryan McNeely New Lenox 33 3 8:45 2:15 10 39:08 17.1

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 30 - 34

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 30 138 Jennifer Stewart Jones 33 1 10:43 1:44 1 35:58 18.7 1:22 2 25:30 8:13 1:15:15
2 71 121 Sarah Schripsema Kalamazoo 32 3 11:44 4:34 2 38:09 17.6 2:38 1 25:24 8:11 1:22:27
3 77 151 Amy Wagner Grand Rapids 33 5 13:22 2:01 3 38:31 17.4 1:49 6 27:53 8:59 1:23:34
4 92 83 Hsiao-Lei Lai Chicago 33 9 15:49 2:55 4 38:36 17.4 1:43 5 27:28 8:51 1:26:30
5 99 92 Amanda McNeely New Lenox 31 8 15:08 3:28 7 41:07 16.3 1:32 3 26:31 8:32 1:27:44
6 105 37 Deanna Deschler Grand Rapids 30 2 11:37 2:55 8 43:36 15.4 2:19 7 28:34 9:12 1:28:59
7 108 41 Megan Dullaghan Downers Grove 31 4 12:41 3:25 9 44:09 15.2 1:35 4 27:25 8:50 1:29:13
8 112 82 Kyla Kuhnlein Chicago 33 6 14:02 3:11 6 40:51 16.4 2:38 8 29:44 9:35 1:30:25
9 115 78 Kristine Knutson Ann Arbor 33 7 14:59 3:16 5 39:46 16.9 2:25 9 31:16 10:04 1:31:39

SPRINT MALE AGE GROUP: 35 - 39

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 5 42 Brian Dunkle South Bend 37 1 8:39 1:56 2 35:32 18.9 0:56 1 19:01 6:07 1:06:01
2 14 90 Tim Marsh Marcellus 35 6 11:48 1:21 4 36:02 18.6 0:52 2 20:35 6:38 1:10:35
3 20 128 Jeremy Selvidge Mount Pleasant 36 7 11:58 2:32 3 35:56 18.7 1:52 3 20:39 6:39 1:12:56
4 22 44 Marco Emerson Notre Dame 37 3 10:15 2:20 6 36:09 18.6 1:45 5 23:32 7:35 1:13:59
5 23 106 Michael Parry Portage 39 2 8:46 1:45 7 37:29 17.9 1:26 7 24:40 7:57 1:14:05
6 34 116 Damian Ruesink Three Rivers 37 10 14:49 2:25 1 34:40 19.4 1:29 4 22:54 7:23 1:16:15
7 35 154 Mark Walker Lansing 35 5 10:53 2:21 8 37:56 17.7 1:31 6 23:54 7:42 1:16:32
8 37 79 Damian Koob Plainwell 36 4 10:18 3:31 5 36:08 18.6 1:50 8 25:10 8:06 1:16:54
9 132 120 Julius Sawyer Dewitt 36 8 13:29 4:11 9 46:48 14.3 1:59 9 31:31 10:09 1:37:56
10 150 127 Scott Sedore Mattawan 35 9 14:33 4:35 10 53:49 12.5 3:24 10 37:00 11:55 1:53:18

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 35 - 39

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 38 19 Elre Cartier Schaumburg 37 2 12:04 2:29 1 35:18 19.0 1:39 3 25:40 8:16 1:17:07
2 48 74 Amy Kendall Grand Haven 37 7 13:31 1:57 2 35:48 18.7 1:59 4 26:11 8:26 1:19:24
3 62 66 Melissa Hunter Grandville 38 8 14:07 3:59 3 38:52 17.3 1:22 1 22:54 7:23 1:21:12
4 66 36 Cristi Dedoes Kalamazoo 35 5 13:02 3:22 5 40:09 16.7 1:44 2 23:28 7:34 1:21:43
5 87 130 Erika Smith La Porte 39 1 11:01 3:40 6 40:12 16.7 1:24 5 29:54 9:38 1:26:09
6 94 156 Angela Weber Paw Paw 37 3 12:37 2:18 4 39:35 16.9 2:10 6 30:14 9:44 1:26:52
7 125 144 Allison Tuggle-Magner Elmhurst 37 4 12:56 3:23 10 43:40 15.4 1:44 9 32:57 10:37 1:34:38
8 130 146 Patricia Van Pelt Farmington Hills 39 9 14:45 4:22 7 42:48 15.7 2:45 8 32:50 10:34 1:37:28
9 141 112 Gwen Pursell South Bend 36 10 14:58 3:12 8 42:54 15.6 2:45 11 38:01 12:15 1:41:46
10 144 145 Nicole Van Pelt Chicago 36 6 13:10 5:29 9 43:21 15.5 3:45 10 37:14 11:59 1:42:57
11 145 49 Shawna Gallagher Kalamazoo 37 11 15:45 3:06 11 52:01 12.9 2:19 7 30:55 9:57 1:44:05

SPRINT MALE AGE GROUP: 40 - 44

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 2 97 Darren Moroziuk Kalamazoo 43 1 8:07 1:33 1 30:22 22.1 1:20 1 19:45 6:22 1:01:05
2 21 68 Alan Ives Marcellus 44 2 9:51 2:44 2 34:33 19.4 1:22 5 25:27 8:12 1:13:55
3 24 52 Matthew Garbarino Byron Center 44 5 11:47 3:10 4 35:53 18.7 1:19 3 22:00 7:05 1:14:07
4 25 38 Glen Dickinson Kalamazoo 42 6 11:58 1:50 3 35:21 19.0 1:33 4 23:39 7:37 1:14:19
5 55 107 Ron Pelak Portage 43 3 10:30 1:19 10 46:40 14.4 1:17 2 21:00 6:46 1:20:44
6 109 108 Stan Peters Three Rivers 44 4 11:16 3:53 8 41:44 16.1 3:28 8 29:07 9:23 1:29:26
7 116 141 Peter Szczesny Portage 44 7 12:30 4:27 7 41:31 16.2 3:01 10 30:35 9:51 1:32:02
8 123 103 Mike Oorbeck Caledonia 44 10 21:59 3:40 6 40:20 16.6 1:09 7 27:23 8:49 1:34:30
9 139 23 Mike Charvat Three Rivers 42 9 17:56 6:45 9 45:48 14.6 3:22 6 27:12 8:46 1:41:01
10 140 25 Sam Colalillo New Carlisle 40 11 24:54 4:57 5 39:59 16.8 1:35 9 29:43 9:34 1:41:07
11 148 60 Matt Heidkamp Chicago 41 8 15:53 5:08 11 51:58 12.9 2:31 11 34:21 11:04 1:49:49

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 40 - 44

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 15 14 Kathy Braginton Plainwell 40 3 11:30 1:33 1 32:55 20.4 1:08 1 23:52 7:41 1:10:56
2 39 155 M. Elizabeth Washington Kalamazoo 42 4 11:56 1:45 2 36:26 18.4 1:56 3 25:39 8:16 1:17:40
3 43 165 Tina Tribu Kalamazoo 40 1 10:05 1:58 3 38:05 17.6 1:56 4 26:48 8:38 1:18:49
4 82 113 Joanne Pygon Elmhurst 44 6 13:38 3:25 5 42:28 15.8 0:59 2 23:56 7:43 1:24:24
5 91 35 Terri Davis Valparaiso 42 2 11:04 2:09 6 43:57 15.3 1:51 5 27:27 8:50 1:26:27
6 100 13 Linda Bode Elmhurst 44 5 12:55 3:02 4 39:50 16.8 2:02 7 30:11 9:43 1:27:58
7 143 122 Shannon Schroeder Elmhurst 43 7 15:22 8:23 7 46:14 14.5 1:43 8 30:50 9:56 1:42:30
8 147 59 Donna Heidkamp Chicago 40 8 17:33 3:39 8 56:19 11.9 2:25 6 28:25 9:09 1:48:18

SPRINT MALE AGE GROUP: 45 - 49

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 27 73 Jim Kaiser Grandville 47 5 10:41 2:25 1 34:56 19.2 1:58 4 24:40 7:57 1:14:37
2 31 9 Craig Benes Chicago 48 6 10:51 1:49 4 37:15 18.0 1:47 1 23:55 7:42 1:15:35
3 32 158 Eliot Wineberg Evanston 48 1 8:52 3:23 5 37:51 17.7 1:23 3 24:17 7:49 1:15:45
4 33 20 Barry Chapman Oak Park 45 4 10:00 3:13 3 36:12 18.5 2:34 2 24:15 7:49 1:16:12
5 41 117 Jim Ruthrauff Granger 47 2 9:14 2:27 2 35:53 18.7 1:40 9 29:11 9:24 1:18:24
6 50 111 John Pula Portage 48 8 11:12 3:05 8 38:29 17.4 1:04 6 26:25 8:30 1:20:11
7 53 18 Michael Carriere Kalamazoo 46 9 11:57 3:03 7 38:11 17.6 2:01 5 25:19 8:09 1:20:30
8 73 11 Joseph Bippus Three Rivers 47 7 11:07 3:41 6 37:55 17.7 2:27 8 27:42 8:55 1:22:50
9 75 88 Craig Marsh Gobles 46 3 9:19 3:14 9 41:41 16.1 1:10 7 27:29 8:51 1:22:51

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 45 - 49

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 16 159 Robin Wooldridge Southfield 47 1 9:18 1:39 1 33:17 20.2 1:26 4 25:45 8:18 1:11:23
2 42 22 Trina Chapman-Smith Auburn 49 3 12:15 2:33 4 39:28 17.0 1:15 1 23:11 7:28 1:18:39
3 57 100 Angela Nadeau Spring Lake 46 8 15:17 2:49 2 36:24 18.4 1:42 2 24:44 7:58 1:20:55
4 58 166 Sheila Butler Chicago 45 2 11:26 3:42 3 37:22 18.0 3:10 3 25:19 8:09 1:20:56
5 104 43 Sherri Dutton Otsego 49 6 14:05 2:35 8 44:01 15.2 1:46 5 26:17 8:28 1:28:42
6 119 58 Teri Harmon Rockford 48 5 13:57 4:14 5 40:25 16.6 2:36 6 31:48 10:15 1:32:58
7 126 16 Karen Bukowski Forest Park 48 4 13:38 2:51 7 42:05 15.9 2:07 7 34:42 11:10 1:35:21
8 24 Karen Christensen Kalamazoo 45 7 15:17 1:55 6 41:08 16.3

SPRINT MALE AGE GROUP: 50 - 54

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 59 27 Gary Cudney Portage 54 6 14:41 3:21 2 35:49 18.7 2:00 3 25:10 8:06 1:20:59
2 61 162 Kirk Wittenberg Three Rivers 50 10 18:54 2:00 1 33:49 19.8 1:35 2 24:54 8:01 1:21:09
3 63 33 Steve Darrell Kalamazoo 54 2 12:36 2:52 4 37:36 17.8 2:03 5 26:15 8:27 1:21:19
4 64 70 Tom Jager Kalamazoo 51 3 12:56 4:05 3 36:06 18.6 2:12 4 26:07 8:25 1:21:24
5 68 1 Michael Allen Portage 51 1 11:11 2:56 5 38:36 17.4 2:48 7 26:35 8:34 1:22:05
6 85 51 Mike Gallihugh Lansing 50 5 14:32 3:21 8 40:00 16.8 1:42 6 26:21 8:29 1:25:54
7 101 15 Ed Brown West Olive 50 9 18:34 4:35 6 39:39 16.9 1:17 1 23:57 7:43 1:27:59
8 107 160 Mark Zak Goshen 53 7 17:00 2:52 9 40:05 16.7 1:49 8 27:29 8:51 1:29:13
9 120 10 Michael Biegas Hamilton 54 8 18:19 4:45 7 39:48 16.9 2:00 9 28:27 9:10 1:33:17
10 136 131 Greg Smith Lawton 54 4 14:27 4:32 11 43:14 15.5 1:41 11 35:27 11:25 1:39:19
11 146 164 Jeff Newhouse Union City 54 11 27:03 5:31 10 41:33 16.1 3:20 10 28:55 9:19 1:46:19

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 50 - 54

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 46 28 Mary Cudney Portage 52 4 11:27 2:54 1 37:18 18.0 2:09 2 25:15 8:08 1:19:01
2 54 125 Carrie Schupbach Jackson 52 1 10:35 3:00 3 40:41 16.5 1:52 1 24:25 7:52 1:20:31
3 96 26 Kathy Crepas Kalamazoo 51 3 11:12 1:45 5 41:24 16.2 2:12 3 30:33 9:50 1:27:04
4 103 50 Margaret Gallihugh Lansing 51 2 10:56 3:20 4 41:23 16.2 1:23 4 31:24 10:07 1:28:23
5 122 115 Susan Riker Kalamazoo 51 5 13:18 3:43 2 39:08 17.1 3:04 6 35:02 11:17 1:34:14
6 129 72 Sandy Joslin Haslett 52 6 13:46 4:42 6 43:26 15.4 2:46 5 32:48 10:34 1:37:26

SPRINT MALE AGE GROUP: 55 - 59

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 4 63 Keith Higginbottom Elkhart 55 1 7:52 2:18 1 29:24 22.8 1:18 2 23:37 7:36 1:04:27
2 7 46 Timothy Farrow Kalamazoo 55 3 9:47 1:50 2 32:41 20.5 1:26 1 22:23 7:13 1:08:06
3 13 119 William Ruthrauff Asbury Park 55 2 8:40 3:02 3 33:08 20.2 1:22 3 24:14 7:48 1:10:25
4 52 140 Alan Sylvester Kalamazoo 59 7 12:22 4:10 4 36:24 18.4 1:41 4 25:50 8:19 1:20:24
5 74 76 Phillip Kline Three Rivers 56 4 11:02 4:00 5 37:42 17.8 2:26 5 27:42 8:55 1:22:50
6 98 30 Joseph Dailey Bangor 56 6 12:20 4:59 7 41:07 16.3 1:18 6 27:51 8:58 1:27:33
7 110 8 Marshall Beachler Schoolcraft 56 5 11:07 4:28 6 38:35 17.4 3:12 7 32:29 10:28 1:29:48

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 55 - 59

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 51 45 Kathy Farrow Kalamazoo 55 1 10:57 2:39 1 38:22 17.5 1:44 1 26:33 8:33 1:20:14
2 142 12 Mary Anne Blood Three Rivers 58 2 13:14 4:30 2 47:02 14.3 2:42 2 34:41 11:10 1:42:06

SPRINT MALE AGE GROUP: 60 - 64

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 26 67 Terry Hutchins Kalamazoo 64 2 11:00 2:45 2 35:47 18.7 1:01 1 23:49 7:40 1:14:20
2 56 167 Jim Hornbacher Angola 63 5 15:00 2:35 1 33:37 20.0 2:25 3 27:19 8:48 1:20:54
3 83 109 Jim Pickett Fort Wayne 63 4 14:09 1:57 3 36:24 18.4 2:16 5 29:57 9:39 1:24:42
4 84 147 Joe Vanderheyden Constantine 61 1 10:58 4:00 5 42:37 15.7 1:12 2 26:53 8:39 1:25:38
5 90 150 Martin Voss Orland Park 61 3 13:51 4:33 4 37:44 17.8 1:50 4 28:28 9:10 1:26:23
6 151 110 Mark Porath Marcellus 62 6 17:17 5:09 6 50:54 13.2 3:39 6 36:25 11:44 1:53:22

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 60 - 64

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 138 48 Karen Fuhrmann Fenton 61 1 16:22 4:28 1 45:47 14.7 2:21 1 32:05 10:20 1:40:59
2 152 85 Sharon Loichinger Richland 62 2 17:59 4:32 2 56:51 11.8 1:30 2 37:51 12:11 1:58:41

SPRINT MALE AGE GROUP: 65 - 69

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 81 91 John Maskill Rockford 65 1 11:58 2:43 2 39:37 16.9 1:19 1 28:46 9:16 1:24:21
2 102 40 Terry Dugan Vandalia 66 2 13:46 4:30 1 37:48 17.7 3:11 2 28:49 9:17 1:28:01
3 128 148 John Vanpelt Chicago 65 3 16:03 5:03 3 41:35 16.1 2:30 3 30:42 9:53 1:35:51

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 65 - 69

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 137 124 Laura Schultz East Lansing 65 1 17:49 4:57 1 50:02 13.4 1:40 1 26:33 8:33 1:40:59

SPRINT MALE AGE GROUP: 70 - 74

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 72 126 David Schupbach Jackson 72 1 10:04 2:38 1 37:21 18.0 1:40 1 30:53 9:57 1:22:33

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 70 - 74

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final

SPRINT MALE AGE GROUP: 75 - 79

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 75 - 79

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final

SPRINT MALE AGE GROUP: 80 - 99

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 80 - 99

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final




** DUATHLON RESULTS **

THREE RIVERS TRIATHLON / DUATHLON
AUGUST 18, 2012
THREE RIVERS, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY


DUATHLON MALE OVERALL WINNER
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 1 369 Kurt Sherwood Kalamazoo 52 8 20:33 6:37 1:31 1 1:09:58 21.3 1:18 2 41:47 6:44 2:15:06
8/18/2012 12:18PM


DUATHLON FEMALE OVERALL WINNER
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 13 355 Kathy Griffin Three Rivers 49 2 22:21 7:12 1:45 1 1:24:08 17.7 1:44 2 49:22 7:57 2:39:18
8/18/2012 12:18PM

DUATHLON MALE AGE GROUP: 15 - 18
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 15 - 18
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON MALE AGE GROUP: 19 - 24
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 19 - 24
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 5 360 Noah Krzan Kalamazoo 26 1 18:47 6:03 1:51 1 1:22:14 18.1 1:46 1 42:37 6:52 2:27:12
2 21 373 Nicholas Waszczak Chicago 27 2 24:44 7:58 2:40 2 1:29:40 16.6 2:41 2 1:02:24 10:03 3:02:07

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 19 29 Kathryn D'Adamo Kalamazoo 29 1 24:16 7:49 1:34 1 1:33:36 15.9 1:30 1 52:49 8:30 2:53:44

DUATHLON MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 14 356 Bridget Griffioen Three Rivers 32 1 21:05 6:47 1:58 1 1:29:23 16.7 1:50 1 45:48 7:23 2:40:03

DUATHLON MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 7 371 Jeremy Slater Portage 36 2 19:59 6:26 1:14 1 1:25:36 17.4 1:03 2 44:39 7:12 2:32:29
2 10 350 Jeremy Bailey Colon 35 1 19:55 6:25 1:21 2 1:29:55 16.6 1:26 1 44:20 7:09 2:36:56
3 26 363 Steve Oser Lisle 35 3 21:38 6:58 1:22 4 2:22:41 10.4 1:25 3 51:07 8:14 3:38:12
4 359 Eric Kramer Toledo 39 4 34:37 11:09 2:25 3 1:41:56 14.6 2:23

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 6 372 Glen Staszewski East Lansing 42 1 20:18 6:32 1:47 1 1:18:51 18.9 2:22 1 44:53 7:14 2:28:09

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 2 365 Joe Reitz Schoolcraft 49 1 17:25 5:37 1:43 1 1:16:03 19.6 1:50 1 38:13 6:09 2:15:12
2 11 353 Dan Gavlas Portage 48 2 20:37 6:39 1:59 4 1:27:36 17.0 2:06 2 45:53 7:23 2:38:09
3 15 351 Ron Buckhold Three Rivers 49 4 23:08 7:27 1:47 2 1:22:14 18.1 2:11 4 55:35 8:57 2:44:53
4 16 354 John Green Kalamazoo 48 3 20:58 6:45 2:17 6 1:29:01 16.7 2:40 3 53:44 8:39 2:48:38
5 18 361 Mark Mascarella North Aurora 45 6 26:20 8:29 2:48 3 1:22:37 18.0 2:27 5 58:55 9:29 2:53:06
6 22 358 Jud Henrie Schoolcraft 49 5 26:13 8:27 2:19 5 1:28:25 16.9 3:20 6 1:07:37 10:53 3:07:51

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 17 374 Barb Welty Bristol 49 1 22:57 7:24 2:01 1 1:34:01 15.9 1:55 1 50:15 8:06 2:51:08
2 24 366 Nancy Salar Brutus 46 2 25:22 8:10 1:14 2 1:46:50 14.0 1:05 2 57:11 9:13 3:11:40

DUATHLON MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 4 370 Earl Shetler Saugatuck 52 3 20:34 6:37 2:04 1 1:16:12 19.6 2:19 2 45:08 7:16 2:26:15
2 8 367 Trent Schafer Stevensville 52 1 19:24 6:15 1:54 3 1:27:22 17.1 1:27 1 45:02 7:15 2:35:07
3 9 368 Tim Scheffers Portage 51 2 20:30 6:36 2:10 2 1:23:19 17.9 1:25 3 48:38 7:50 2:36:00
4 23 352 Michael Dutton Otsego 50 5 27:38 8:54 2:23 4 1:32:17 16.2 2:25 5 1:06:48 10:46 3:11:30
5 25 362 Mark Muething Cincinnati 53 4 25:02 8:04 1:14 5 1:41:18 14.7 1:31 4 1:05:56 10:37 3:14:59

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 20 376 Sandra Zielinski South Bend 52 1 25:45 8:18 1:37 1 1:31:35 16.3 1:56 1 58:22 9:24 2:59:14

DUATHLON MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 3 357 James Henderson Kalamazoo 58 1 21:23 6:53 1:15 1 1:16:08 19.6 2:12 1 45:17 7:18 2:26:13
2 12 364 Paul Raynes Richland 55 2 23:58 7:43 1:51 2 1:17:32 19.2 2:07 2 53:42 8:39 2:39:07

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON MALE AGE GROUP: 80 - 99
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 80 - 99
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final