2012 Good Old Days 5K

back to results

Aug. 25, 2012

2012 Good Old Days 5K
Commerce, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


Good Old Days 5K
Age Group Results
August 25, 2012
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing
5K Run/Walk

Overall Female Open Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heather Hanks Plymouth MI 548 28 4 20:27 6:35/M

Overall Female Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ruth Quaintance White Lake MI 518 52 14 24:14 7:48/M

Female 14 and under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bailey Mattson 558 14 10 23:04 7:25/M
2 Anna Winkler Clarkston MI 575 10 11 23:52 7:40/M
3 Natalie Jones Commerce Twp. MI 545 13 16 24:21 7:50/M
4 Kelly Smith Commerce Twp. MI 542 13 29 26:28 8:31/M
5 Margaret McDonald 552 13 36 27:16 8:46/M
6 Trinity Knight Commerce Township 530 14 40 29:13 9:24/M
7 Alexandra Knight Commerce Township 532 11 41 29:13 9:24/M
8 Alyssa Harvey Walled Lake 547 13 43 29:28 9:28/M
9 Madison Dietz 551 10 47 30:11 9:42/M
10 Carly May Commerce 557 14 48 30:18 9:45/M
11 Mckenna Dietz 550 13 66 38:35 12:24/M

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brittney Kettinger Commerce Township 527 16 9 22:50 7:21/M
2 Darcy Kimberlin Commerce Township 529 15 17 24:28 7:52/M
3 Melina Dickmeyer 569 15 18 24:29 7:52/M
4 Kennedy Wood 564 16 20 24:33 7:54/M
5 Anna Ranger Wolverine Lake MI 540 16 21 24:36 7:55/M
6 Shelby Watton Commerce Township 525 15 46 30:03 9:40/M
7 Jenna Woychowski Commerce Township 504 19 54 31:48 10:14/M

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Audra Sorvari Novi MI 524 29 51 31:34 10:09/M

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cathy Sorvari Wixom MI 538 32 63 33:05 10:38/M
2 Kristin Witte Roseville MI 515 32 65 36:48 11:50/M
3 Jasmine Knight Commerce Township 533 34 70 49:14 15:50/M

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sandy Bailey Commerce Twp MI 534 37 55 31:53 10:15/M

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stacy Truax Livonia MI 563 43 49 30:28 9:48/M

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Pamela Conklin Wixom 561 45 23 25:13 8:06/M
2 Cari Routledge 559 47 42 29:26 9:28/M
3 Starla Harvey Whitmore Lake MI 546 48 44 29:30 9:29/M
4 Robin Brinks Commerce Township 516 47 52 31:40 10:11/M
5 Wendy Smith 567 45 57 32:32 10:28/M
6 Liz Woods 568 47 58 32:32 10:28/M
7 Akosua Dow Ypsilanti MI 510 49 59 32:37 10:29/M
8 Stephanie Lee Wolverine Lake MI 528 47 67 41:00 13:11/M
9 Rita Higgins White Lake MI 523 49 73 58:16 18:44/M

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vicki Wood White Lake MI 565 50 15 24:18 7:49/M
2 Mary Smith Commerce Twp. MI 544 51 26 25:47 8:17/M
3 Joanne Ewald West Bloomfield 536 50 27 26:00 8:22/M
4 Barbara Foley Howell 571 52 39 29:00 9:19/M
5 Susan Salter Walled Lake 566 54 61 32:54 10:35/M

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tricia Walker Indianapolis IN 511 56 71 49:15 15:50/M

Overall Male Open Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kirubel Sharpe 556 14 1 20:00 6:26/M

Overall Male Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Quaintance White Lake MI 517 52 3 20:14 6:30/M

Male 14 and under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Salciccioli Commerce Township 526 14 2 20:05 6:27/M
2 Michael Thomas Royal Oak 503 12 22 24:58 8:02/M
3 Ryan Smith Commerce Twp. MI 543 10 37 28:52 9:17/M
4 Noah Knight 562 04 69 46:30 14:57/M

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Konicki Commerce Township 521 15 8 22:27 7:13/M

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Moore 574 26 19 24:31 7:53/M
2 Justin Wholehan Clarkston MI 508 28 62 33:03 10:38/M

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jason Alt Commerce Township 501 32 7 22:10 7:08/M

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Corey Knight Commerce Township 531 35 68 46:30 14:57/M

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Thom Leeson White Lake MI 514 40 24 25:27 8:11/M
2 Mike Kohler Commerce Township 513 43 25 25:27 8:11/M

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chuck Lee Walled Lake 541 47 5 21:30 6:55/M
2 Tim MacKey Commerce Township 537 49 13 24:10 7:46/M
3 Dave Routledge 560 49 45 29:52 9:36/M
4 Ed Dietz Commerce Twp. MI 549 46 64 33:07 10:39/M
5 Terrence Higgins White Lake MI 522 49 72 58:04 18:40/M

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cliff Ewald West Bloomfield 535 52 6 21:59 7:04/M
2 Ken Kornacki Lake Orion MI 573 53 28 26:05 8:23/M
3 Jim Westrope 572 54 30 26:31 8:32/M
4 Brad Walker Indianapolis IN 512 50 31 26:33 8:32/M
5 Doug Pontious Wolverine Lake MI 539 53 32 26:35 8:33/M
6 Shawn Rowley Canton MI 520 51 34 27:13 8:45/M
7 John Pickett 554 54 38 28:59 9:19/M
8 Michel Dickmeyer 570 51 50 31:04 9:59/M
9 David Anderson Ypsilanti MI 509 51 60 32:37 10:29/M

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Keith Hooker Ortonville MI 555 56 12 24:01 7:43/M
2 Larry Barnett Southfield MI 999 57 33 27:12 8:45/M
3 Terry Woychowski Commerce Township 505 56 53 31:48 10:14/M

Male 65 and over

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jerry Mittman Northville MI 506 67 35 27:15 8:46/M
2 David Blough Dexter MI 519 66 56 32:02 10:18/M