2012 Sylvania Triathlon/Duathlon

back to results

Aug. 11, 2012

2012 Sylvania Triathlon/Duathlon
Sylvania, OH
Provided by Gault Race Mgt.


** INTERNATIONAL DUATHLON RESULTS **

SYLVANIA TRIATHLON / DUATHLON
AUGUST 12, 2012
SYLVANIA, OHIO


DUATHLON MALE OVERALL WINNER
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============= === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Mitchell Klingler 374 20 Coldwater MI 1 17:03 5:30 0:41 3 1:02:39 23.8 0:44 1 34:38 5:35 1:55:43


DUATHLON FEMALE OVERALL WINNER
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============= === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Abby Trombley 390 30 Findlay OH 1 20:05 6:28 1:02 2 1:06:37 22.4 0:45 1 42:21 6:49 2:10:48

DUATHLON MALE MASTERS
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Sean Farkas 397 40 Toledo OH 3 20:20 6:33 0:56 1 1:02:18 23.9 0:41 3 46:23 7:28 2:10:36

DUATHLON FEMALE MASTERS
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Kathleen Hanley 368 62 Tucson AZ 2 26:18 8:28 1:56 1 1:17:40 19.2 2:20 2 55:39 8:58 2:43:51

DUATHLON MALE AGE GROUP: 15 - 17
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 15 - 17
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 18 - 19
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======


DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 18 - 19
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Andria Mierzwiak 376 19 Sylvania OH 1 24:41 7:57 1:31 1 1:18:51 18.9 1:00 1 56:40 9:08 2:42:41

DUATHLON MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Justin Niese 395 20 Maumee OH 1 21:40 6:59 1:11 2 1:22:13 18.1 1:10 1 47:28 7:39 2:33:41
2 Tony Fritsch 366 22 Berkey OH 2 22:53 7:22 1:12 1 1:19:49 18.7 1:17 2 53:07 8:33 2:38:15

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Andre Miller 378 29 Sylvania OH 1 19:20 6:14 1:04 1 1:14:15 20.1 1:10 1 40:20 6:30 2:16:08
2 Joe Stamm 387 27 Maumee OH 2 23:13 7:29 1:58 2 1:18:50 18.9 1:58 2 58:10 9:22 2:44:07

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Jennifer Finn 364 29 East Lansing MI 1 20:31 6:36 1:00 1 1:03:59 23.3 0:54 1 44:39 7:12 2:11:01
2 Mary Wilson 392 25 Toledo OH 2 24:16 7:49 1:06 2 1:34:52 15.7 1:18 2 1:00:13 9:42 3:01:44

DUATHLON MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Marlie Rerucha-Peter 382 34 Toledo OH 1 23:15 7:29 0:54 1 1:15:07 19.8 0:49 1 50:20 8:07 2:30:24
2 Cynthia Benson 353 32 Perrysburg OH 3 26:15 8:27 0:58 3 1:36:20 15.5 0:51 3 57:35 9:17 3:01:57
3 Kari Newberry 381 33 Platte City MO 2 26:14 8:27 0:58 2 1:36:05 15.5 1:07 2 57:34 9:16 3:01:57


DUATHLON MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Daniel Snyder 386 35 Farmington Hil MI 1 17:04 5:30 1:08 1 1:01:32 24.2 1:03 1 35:09 5:40 1:55:53
2 Andy Ries 383 39 Toledo OH 2 22:10 7:09 1:20 2 1:16:42 19.4 1:18 2 1:01:42 9:56 2:43:10

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Corryn Firis 365 35 Bay Village OH 2 26:12 8:26 2:56 1 1:21:15 18.4 1:39 2 55:40 8:58 2:47:40
2 Lynette Biery 354 39 Mt. Cory OH 1 24:42 7:57 0:52 2 1:30:00 16.6 1:19 1 54:46 8:49 2:51:37

DUATHLON MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Michael Cruz 358 41 Northwood OH 2 22:54 7:22 1:30 3 1:12:40 20.5 1:06 1 50:53 8:12 2:29:00
2 Robert Csortos 359 44 Sylvania OH 3 23:48 7:40 1:12 1 1:10:48 21.1 1:01 2 52:42 8:29 2:29:28
3 David Hochrein 371 43 Dexter MI 5 25:58 8:22 1:18 2 1:11:13 20.9 1:07 4 57:48 9:19 2:37:22
4 Jeff Heebsh 369 42 Lambertville MI 4 25:30 8:13 2:22 4 1:18:36 19.0 1:37 3 57:32 9:16 2:45:34
5 Ron Kuzdak 394 43 Milford MI 1 21:29 6:55 1:28

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Alice Vandecaveye 391 44 Lambertville MI 1 26:30 8:32 1:19 2 1:27:39 17.0 1:56 1 1:00:13 9:42 2:57:35
2 Jennifer Eichenberg 361 40 Plymouth MI 2 29:28 9:29 1:31 1 1:21:02 18.4 2:10 2 1:03:28 10:13 2:57:36

DUATHLON MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Steve Kahan 372 46 Sylvania OH 3 20:45 6:41 1:16 1 1:09:14 21.5 1:16 3 46:41 7:31 2:19:10
2 Chris Farrar 362 48 Perrysburg OH 2 19:58 6:26 0:49 3 1:16:44 19.4 0:53 1 43:32 7:01 2:21:54
3 Tom Silva 385 45 Maumee OH 1 19:36 6:19 3:26 4 1:17:13 19.3 3:22 2 44:57 7:15 2:28:33
4 Mark Shearman 396 45 Bowling Green OH 5 25:43 8:17 1:48 2 1:12:50 20.5 2:08 5 56:09 9:03 2:38:38
5 Andrew Donaldson 360 46 Carmel IN 4 24:19 7:50 1:01 5 1:22:38 18.0 1:30 4 54:01 8:42 2:43:27

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Jill Moden 379 48 Sylvania OH 1 25:47 8:18 1:40 1 1:22:49 18.0 2:03 1 51:58 8:22 2:44:15


DUATHLON MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Per Broman 355 50 Bowling Green OH 1 22:13 7:10 1:14 1 1:13:54 20.2 1:20 1 47:05 7:35 2:25:45
2 David Mierzwiak 377 51 Sylvania OH 2 24:41 7:57 2:02 2 1:15:06 19.9 2:04 2 56:00 9:01 2:39:52

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Larry Spitnale 393 55 Lima OH 1 23:08 7:27 1:23 1 1:05:18 22.8 1:09 1 49:28 7:58 2:20:25
2 Jeff Barnett 352 57 Ann Arbor MI 3 26:36 8:34 1:57 3 1:25:46 17.4 2:24 2 52:47 8:30 2:49:29
3 Blane Schmich 384 56 Toledo OH 2 25:12 8:07 1:41 2 1:21:24 18.3 2:16 3 1:03:36 10:15 2:54:07

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 James Graves 367 62 Grosse Pointe MI 1 29:42 9:34 1:20 1 1:13:49 20.2 1:36 1 1:01:30 9:54 2:47:55
2 Bernard Finn 363 63 East Lansing MI 2 49:14 15:51 2:42 2 1:57:15 12.7 3:19 2 1:43:16 16:38 4:35:43

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Sam Caito 356 66 Columbus OH 1 34:48 11:12 1:39 1 1:19:18 18.8 2:09 1 1:16:02 12:15 3:13:54

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======


DUATHLON MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Harold L Hering 370 76 Indianapolis IN 1 37:14 12:00 4:47 1 1:24:15 17.7 3:13 1 1:21:21 13:06 3:30:49

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 80 - 99
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 80 - 99
Place Name No. Age Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ============== === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

OLYMPIC DUATHLON RELAY RESULTS
Place Teamname No. Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ======================================== ===== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Dr. Bake And Weeds 389 1 24:03 0:36 1 1:16:17 19.5 0:34 1 49:36 7:59 2:31:04
Website services and online registration powered by Active Network.




DUATHLON OVERALL RESULTS
SYLVANIA TRIATHLON / DUATHLON
AUGUST 12, 2012
SYLVANIA, OHIO
Place Name No. Age S Town Sta Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === = ================= === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Mitchell Klingler 374 20 M Coldwater MI 1 17:03 5:30 0:41 3 1:02:39 23.8 0:44 1 34:38 5:35 1:55:43
2 Daniel Snyder 386 35 M Farmington Hills MI 2 17:04 5:30 1:08 1 1:01:32 24.2 1:03 2 35:09 5:40 1:55:53
3 Sean Farkas 397 40 M Toledo OH 7 20:20 6:33 0:56 2 1:02:18 23.9 0:41 8 46:23 7:28 2:10:36
4 Abby Trombley 390 30 F Findlay OH 6 20:05 6:28 1:02 6 1:06:37 22.4 0:45 4 42:21 6:49 2:10:48
5 Jennifer Finn 364 29 F East Lansing MI 8 20:31 6:36 1:00 4 1:03:59 23.3 0:54 6 44:39 7:12 2:11:01
6 Andre Miller 378 29 M Sylvania OH 3 19:20 6:14 1:04 14 1:14:15 20.1 1:10 3 40:20 6:30 2:16:08
7 Steve Kahan 372 46 M Sylvania OH 9 20:45 6:41 1:16 7 1:09:14 21.5 1:16 9 46:41 7:31 2:19:10
8 Larry Spitnale 393 55 M Lima OH 16 23:08 7:27 1:23 5 1:05:18 22.8 1:09 12 49:28 7:58 2:20:25
9 Chris Farrar 362 48 M Perrysburg OH 5 19:58 6:26 0:49 18 1:16:44 19.4 0:53 5 43:32 7:01 2:21:54
10 Per Broman 355 50 M Bowling Green OH 13 22:13 7:10 1:14 13 1:13:54 20.2 1:20 10 47:05 7:35 2:25:45
11 Tom Silva 385 45 M Maumee OH 4 19:36 6:19 3:26 19 1:17:13 19.3 3:22 7 44:57 7:15 2:28:33
12 Michael Cruz 358 41 M Northwood OH 15 22:54 7:22 1:30 10 1:12:40 20.5 1:06 14 50:53 8:12 2:29:00
13 Robert Csortos 359 44 M Sylvania OH 19 23:48 7:40 1:12 8 1:10:48 21.1 1:01 16 52:42 8:29 2:29:28
14 Marlie Rerucha-Peter 382 34 F Toledo OH 18 23:15 7:29 0:54 16 1:15:07 19.8 0:49 13 50:20 8:07 2:30:24
15 Justin Niese 395 20 M Maumee OH 11 21:40 6:59 1:11 29 1:22:13 18.1 1:10 11 47:28 7:39 2:33:41
16 David Hochrein 371 43 M Dexter MI 29 25:58 8:22 1:18 9 1:11:13 20.9 1:07 29 57:48 9:19 2:37:22
17 Tony Fritsch 366 22 M Berkey OH 14 22:53 7:22 1:12 25 1:19:49 18.7 1:17 18 53:07 8:33 2:38:15
18 Mark Shearman 396 45 M Bowling Green OH 27 25:43 8:17 1:48 11 1:12:50 20.5 2:08 24 56:09 9:03 2:38:38
19 David Mierzwiak 377 51 M Sylvania OH 23 24:41 7:57 2:02 15 1:15:06 19.9 2:04 23 56:00 9:01 2:39:52
20 Andria Mierzwiak 376 19 F Sylvania OH 22 24:41 7:57 1:31 23 1:18:51 18.9 1:00 25 56:40 9:08 2:42:41
21 Andy Ries 383 39 M Toledo OH 12 22:10 7:09 1:20 17 1:16:42 19.4 1:18 34 1:01:42 9:56 2:43:10
22 Andrew Donaldson 360 46 M Carmel IN 21 24:19 7:50 1:01 30 1:22:38 18.0 1:30 19 54:01 8:42 2:43:27
23 Kathleen Hanley 368 62 F Tucson AZ 33 26:18 8:28 1:56 20 1:17:40 19.2 2:20 21 55:39 8:58 2:43:51
24 Joe Stamm 387 27 M Maumee OH 17 23:13 7:29 1:58 22 1:18:50 18.9 1:58 30 58:10 9:22 2:44:07
25 Jill Moden 379 48 F Sylvania OH 28 25:47 8:18 1:40 31 1:22:49 18.0 2:03 15 51:58 8:22 2:44:15
26 Jeff Heebsh 369 42 M Lambertville MI 26 25:30 8:13 2:22 21 1:18:36 19.0 1:37 26 57:32 9:16 2:45:34
27 Corryn Firis 365 35 F Bay Village OH 30 26:12 8:26 2:56 27 1:21:15 18.4 1:39 22 55:40 8:58 2:47:40
28 James Graves 367 62 M Grosse Pointe Par MI 37 29:42 9:34 1:20 12 1:13:49 20.2 1:36 33 1:01:30 9:54 2:47:55
29 Jeff Barnett 352 57 M Ann Arbor MI 35 26:36 8:34 1:57 33 1:25:46 17.4 2:24 17 52:47 8:30 2:49:29
30 Lynette Biery 354 39 F Mt. Cory OH 24 24:42 7:57 0:52 35 1:30:00 16.6 1:19 20 54:46 8:49 2:51:37
31 Blane Schmich 384 56 M Toledo OH 25 25:12 8:07 1:41 28 1:21:24 18.3 2:16 36 1:03:36 10:15 2:54:07
32 Alice Vandecaveye 391 44 F Lambertville MI 34 26:30 8:32 1:19 34 1:27:39 17.0 1:56 31 1:00:13 9:42 2:57:35
33 Jennifer Eichenberg 361 40 F Plymouth MI 36 29:28 9:29 1:31 26 1:21:02 18.4 2:10 35 1:03:28 10:13 2:57:36
34 Mary Wilson 392 25 F Toledo OH 20 24:16 7:49 1:06 36 1:34:52 15.7 1:18 32 1:00:13 9:42 3:01:44
35 Cynthia Benson 353 32 F Perrysburg OH 32 26:15 8:27 0:58 38 1:36:20 15.5 0:51 28 57:35 9:17 3:01:57
36 Kari Newberry 381 33 F Platte City MO 31 26:14 8:27 0:58 37 1:36:05 15.5 1:07 27 57:34 9:16 3:01:57
37 Sam Caito 356 66 M Columbus OH 38 34:48 11:12 1:39 24 1:19:18 18.8 2:09 37 1:16:02 12:15 3:13:54
38 Harold L Hering 370 76 M Indianapolis IN 39 37:14 12:00 4:47 32 1:24:15 17.7 3:13 38 1:21:21 13:06 3:30:49
39 Bernard Finn 363 63 M East Lansing MI 40 49:14 15:51 2:42 39 1:57:15 12.7 3:19 39 1:43:16 16:38 4:35:43
40 Ron Kuzdak 394 43 M Milford MI 10 21:29 6:55 1:28

Website services and online registration powered by Active Network.




** OLYMPIC DISTANCE TRIATHLON RESULTS **

SYLVANIA TRIATHLON / DUATHLON
AUGUST 12, 2012
SYLVANIA, OHIO


OLYMPIC MALE OVERALL WINNER
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Alex Russeau 250 23 Lasalle MI 12 23:09 0:31 1 55:14 27.0 0:34 1 32:45 5:17 1:52:11


OLYMPIC FEMALE OVERALL WINNER
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Hannah Smith 182 25 Dexter MI 1 19:45 0:58 5 1:05:19 22.8 0:41 1 40:58 6:36 2:07:38

OLYMPIC MALE MASTERS
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Brian Francis 29 45 Brighton MI 1 20:47 1:03 1 55:21 26.9 0:49 1 38:13 6:09 1:56:11

OLYMPIC FEMALE MASTERS
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Jenifer Noga 159 42 Springboro OH 1 22:21 1:05 5 1:08:14 21.9 0:59 4 46:50 7:33 2:19:26

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 15 - 17
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Tag Hauschild 220 17 Athens OH 1 28:01 2:01 1 1:12:15 20.6 1:26 1 42:22 6:50 2:26:03

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 15 - 17
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 18 - 19
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Matt Disher 211 19 Sylvania OH 4 32:29 1:24 3 1:16:32 19.5 1:07 1 41:07 6:38 2:32:37
2 Spencer Crawford 206 18 Maumee OH 3 32:24 2:54 2 1:15:41 19.7 1:41 3 42:39 6:52 2:35:18
3 Maxwell Beck 199 19 Fremont OH 2 30:06 1:52 1 1:07:56 21.9 1:13 5 1:00:56 9:49 2:42:02
4 Matthew Schaefer 252 19 Sylvania OH 1 28:32 4:04 5 1:29:49 16.6 0:54 2 42:14 6:48 2:45:31
5 Bobby Adusumilli 195 18 Maumee OH 5 42:05 2:57 4 1:25:53 17.4 0:56 4 51:47 8:21 3:03:36

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 18 - 19
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Robbie Layman 232 23 Toledo OH 1 23:53 1:03 2 1:00:33 24.6 1:00 4 42:31 6:51 2:08:58
2 Kyle Siemer 257 24 Toledo OH 4 27:36 1:01 1 1:00:02 24.8 0:59 1 39:51 6:25 2:09:27
3 Alexander Kurtz 229 22 Stow OH 2 24:26 0:55 3 1:04:33 23.1 0:59 3 41:23 6:40 2:12:14
4 Matt Long 234 21 Viroqua WI 6 33:14 1:28 4 1:07:56 21.9 1:50 5 44:47 7:13 2:29:14
5 Harry Zeitler 267 20 Sylvania OH 5 30:21 2:14 8 1:15:56 19.6 1:55 2 40:16 6:29 2:30:41
6 Tyler Bellman 200 24 Maumee OH 9 34:32 1:55 6 1:09:17 21.5 1:08 7 50:40 8:10 2:37:29
7 Christopher Lamberti 230 22 Deerfield IL 10 35:15 1:32 5 1:09:15 21.5 1:05 8 52:44 8:30 2:39:49
8 Drew Saltzstein 251 21 Toledo OH 7 33:23 1:26 10 1:23:36 17.8 0:41 6 48:07 7:45 2:47:12
9 Benjamin Isaacoff 223 22 Ann Arbor MI 8 34:19 1:43 7 1:15:34 19.7 2:23 9 53:52 8:41 2:47:49
10 Benjamin Pietrykowsk 243 22 Toledo OH 3 26:29 2:55 9 1:22:13 18.1 1:01 10 1:03:45 10:16 2:00 2:58:22

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Nancy Donahue 121 20 Overland Park KS 3 28:30 1:25 1 1:07:16 22.2 1:02 1 42:44 6:53 2:20:55
2 Lynnann Crots 119 24 Temperance MI 4 31:13 1:36 2 1:12:23 20.6 0:57 3 48:21 7:47 2:34:28
3 Olivia Mapes 149 22 Chagrin Falls OH 1 25:24 2:30 5 1:17:15 19.3 1:18 5 53:20 8:36 2:39:45
4 Emily Beck 109 23 Wauseon OH 2 27:04 1:53 6 1:18:36 19.0 1:45 6 56:08 9:03 2:45:25
5 No L Shankster 177 22 Sylvania OH 6 35:53 2:33 4 1:15:04 19.9 1:41 4 51:48 8:21 2:46:58
6 Tess Van Kan 188 20 Mayfield Hts OH 7 36:03 1:57 3 1:14:31 20.0 1:29 7 1:11:10 11:28 3:05:09
7 Alyssa Niese 157 23 Maumee OH 8 42:36 3:28 8 1:33:56 15.9 0:37 2 45:42 7:22 3:06:18
8 Alisha Bruhl 111 24 Toledo OH 5 35:50 3:13 7 1:28:16 16.9 1:42 8 1:15:57 12:14 3:24:56


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 William Krebs 228 27 Perrysburg OH 1 22:47 0:50 2 59:42 25.0 0:42 1 38:42 6:14 2:02:40
2 Mitchell Kieffer 226 27 Dayton OH 3 24:16 1:32 1 58:30 25.5 1:09 6 42:56 6:55 2:08:21
3 Mark Finazzo 215 26 Kalamazoo MI 2 24:03 0:56 3 1:00:37 24.6 0:44 5 42:24 6:50 2:08:43
4 Justin Graves 218 28 Grosse Pointe MI 5 27:09 0:41 4 1:00:46 24.5 0:47 4 42:13 6:48 2:11:35
5 John Depaul 210 25 Ann Arbor MI 4 25:47 0:57 7 1:07:15 22.2 0:59 3 41:45 6:44 2:16:41
6 Jonathan Clayton 204 29 Hazel Park MI 7 29:56 1:37 9 1:09:25 21.5 1:19 2 39:20 6:20 2:21:35
7 Andrew Leconey 233 25 Cincinnati OH 8 30:25 1:45 5 1:03:33 23.5 1:26 9 46:38 7:31 2:23:45
8 Paul Wasnick 265 27 Santa Monica CA 6 28:26 1:23 8 1:08:07 21.9 0:57 7 45:24 7:19 2:24:15
9 Andrew Heintz 426 28 Toledo OH 10 33:23 2:00 6 1:06:26 22.4 1:32 12 49:59 8:03 2:33:19
10 Timothy Schroeder 254 27 Pittsburgh PA 9 31:06 2:19 12 1:17:05 19.3 1:10 8 45:27 7:19 2:37:05
11 Caleb Dudley 212 29 Toledo OH 11 37:17 4:44 10 1:11:42 20.8 1:12 10 48:03 7:44 2:42:56
12 Aaron Polte 245 26 Toledo OH 12 42:50 2:00 11 1:15:15 19.8 1:02 11 49:18 7:57 2:50:24

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Sarah Squires 185 25 Sebewaing MI 1 26:43 1:59 1 1:08:07 21.9 1:18 1 41:22 6:40 2:19:28
2 Shelby Norment 432 25 Ann Arbor MI 2 28:10 1:21 2 1:09:17 21.5 0:50 3 46:26 7:29 2:26:02
3 Natosha Eyer 127 27 Wauseon OH 5 35:33 2:37 3 1:14:25 20.0 0:58 2 43:19 6:59 2:36:50
4 Sarah Stamm 186 28 Maumee OH 4 34:14 2:43 4 1:15:15 19.8 1:54 5 54:30 8:47 2:48:34
5 Liz Kalbus 139 25 Toledo OH 3 33:17 3:51 5 1:19:33 18.7 3:00 4 53:47 8:40 2:53:27

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Colin Dunham 214 33 Ann Arbor MI 3 25:03 0:51 1 56:05 26.6 0:43 1 35:45 5:46 1:58:25
2 David Daprato 209 30 Grand Rapids MI 1 22:16 0:53 2 1:00:06 24.8 0:45 2 40:20 6:30 2:04:19
3 Michael Pierson 242 33 Yorkville IL 2 23:30 1:32 3 1:01:14 24.3 0:52 3 43:51 7:04 2:10:57
4 Rob Mosher 238 31 Worthington OH 4 28:29 1:14 6 1:09:27 21.5 1:02 4 49:46 8:01 2:29:56
5 Michael Sullivan 260 30 Dayton OH 5 30:27 1:26 4 1:07:44 22.0 1:18 7 52:58 8:32 2:33:51
6 John Roemer 249 31 Toledo OH 7 34:08 1:52 5 1:08:23 21.8 1:36 5 51:06 8:14 2:37:03
7 Kris Barnswell 198 33 Toledo OH 6 30:43 1:51 8 1:10:48 21.1 1:48 8 53:11 8:34 2:38:20
8 Jared Kalb 225 31 Toledo OH 8 34:33 2:18 9 1:15:29 19.8 1:30 9 54:21 8:45 2:48:09
9 Cory Fritch 445 31 Toledo OH 9 41:06 2:35 10 1:17:44 19.2 0:45 6 52:36 8:28 2:00 2:56:44
10 David Volk 264 34 Blissfield MI 10 41:24 0:44 7 1:10:28 21.2 1:24 10 1:07:45 10:55 3:01:44


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Joanne Sloat 179 34 Algonac MI 2 25:02 1:26 1 1:04:38 23.1 0:50 4 47:25 7:38 2:19:18
2 Anne Clancy 116 30 Saline MI 3 25:19 0:42 2 1:08:29 21.8 0:52 1 44:03 7:06 2:19:23
3 Courtney Kistler 141 31 Toledo NY 1 24:55 1:26 4 1:10:40 21.1 1:34 2 44:37 7:11 2:23:11
4 Carrie Williams 439 34 Dexter MI 8 35:02 1:30 3 1:10:20 21.2 1:15 6 49:11 7:55 2:37:15
5 Sarah Bone 110 34 Canton MI 5 32:04 2:19 7 1:17:30 19.2 1:34 5 48:58 7:53 2:42:23
6 Angela Justice 138 34 Canton MI 7 34:41 1:34 8 1:18:01 19.1 2:28 3 45:54 7:24 2:42:36
7 Lindsay Sitarski 178 34 South Lyon MI 4 27:41 1:32 9 1:18:02 19.1 1:48 8 57:58 9:20 2:46:59
8 Erin Daly 120 34 Sylvania OH 13 41:05 1:22 6 1:14:19 20.1 1:26 7 49:40 8:00 2:47:50
9 Sabrina Warnimont 189 31 Rawson OH 6 33:51 2:08 5 1:13:23 20.3 1:17 10 1:03:46 10:16 2:54:23
10 Jenn Burns 113 31 Toledo OH 9 36:02 1:30 10 1:21:49 18.2 1:32 12 1:09:36 11:13 3:10:27
11 Jessica Berlekamp-Cr 428 30 Fremont OH 14 42:40 2:26 11 1:26:48 17.2 1:10 9 1:00:52 9:48 3:13:53
12 Emily Henderson 133 31 Toledo OH 11 39:32 2:47 12 1:35:20 15.6 0:54 11 1:06:23 10:42 3:24:54
13 Laura Smith 183 33 South Euclid OH 10 37:34 4:18 13 1:37:44 15.3 2:04 14 1:17:15 12:27 3:38:54
14 Jessica Kemp 140 34 Perrysburg OH 12 40:06 2:38 14 1:43:20 14.4 2:37 13 1:10:27 11:21 3:39:06


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Matt West 266 37 Ypsilanti MI 2 19:49 0:55 3 58:50 25.3 0:43 3 38:10 6:09 1:58:26
2 Andrew Gerken 217 39 Perrysburg OH 1 19:17 0:48 1 57:39 25.9 0:53 5 41:07 6:38 1:59:43
3 Jay Smith 259 38 Powell OH 4 23:39 1:06 2 58:16 25.6 0:56 1 37:46 6:05 2:01:41
4 Denny Baker 197 38 Hartland MI 7 26:40 1:40 4 1:00:43 24.6 1:02 7 41:31 6:41 2:11:35
5 Lucas Smelser 258 36 Muncie IN 15 31:13 2:28 6 1:02:02 24.0 1:22 2 38:06 6:08 2:15:11
6 Brent Dukate 213 36 Sylvania OH 3 23:22 1:35 9 1:04:13 23.2 1:11 16 46:42 7:32 2:17:01
7 Michael Reed 246 38 Sylvania OH 6 26:37 1:49 10 1:04:33 23.1 0:48 8 44:00 7:05 2:17:46
8 Josh Howes 222 38 Louisville KY 9 29:43 1:16 5 1:01:30 24.2 1:20 19 47:08 7:36 2:20:55
9 Nick Mossing 442 35 Holland OH 16 31:28 1:45 7 1:02:14 24.0 1:14 10 45:02 7:15 2:21:41
10 Jeff Chalmers 203 38 Bay Village OH 5 24:58 1:42 24 1:14:38 20.0 1:08 4 39:37 6:23 2:22:02
11 Daniel Sheldon 255 35 Sylvania OH 17 31:59 1:04 11 1:07:22 22.1 1:02 6 41:21 6:40 2:22:45
12 Nathaniel Jordan 224 38 Ann Arbor MI 13 30:55 1:27 12 1:07:24 22.1 0:53 13 46:23 7:28 2:27:00
13 John Melby 236 39 Holland OH 8 28:35 1:32 16 1:09:34 21.4 1:24 11 46:19 7:28 2:27:22
14 Thomas Rhone 446 37 Miamisburg OH 10 29:46 1:28 13 1:07:49 22.0 1:20 18 47:04 7:35 2:27:25
15 Julian Valier-Harris 263 37 Carmel IN 12 30:48 0:41 8 1:02:45 23.8 0:46 24 53:12 8:34 2:28:11
16 Ryan Ames 196 37 Sylvania OH 15 1:09:24 21.5 0:37 14 46:28 7:29 2:29:43
17 Tony Hixon 221 35 Columbus Grove OH 19 33:33 1:46 18 1:11:54 20.7 1:06 20 47:29 7:39 2:35:46
18 Tim Furey 216 39 Ottawa Hills OH 18 33:02 2:20 19 1:12:35 20.5 2:04 21 47:54 7:43 2:37:53
19 Jay Morgan 237 39 Sylvania OH 21 34:33 2:15 14 1:09:09 21.6 1:15 23 51:12 8:15 2:38:23
20 Mark Bratt 202 38 Toledo OH 22 37:30 1:46 25 1:15:05 19.9 1:14 15 46:39 7:31 2:42:12
21 Jon Newsom 240 37 Sylvania OH 26 39:00 2:34 23 1:14:35 20.0 2:31 9 44:32 7:11 2:43:11
22 Rob Martin 235 36 Waterville OH 11 30:02 2:30 17 1:10:22 21.2 1:37 28 59:09 9:32 2:43:38
23 Aaron Short 256 35 Archbold OH 28 41:19 1:31 21 1:14:28 20.0 1:20 17 46:55 7:34 2:45:32
24 Bryan Riley 248 39 Sylvania OH 20 34:00 1:51 20 1:13:02 20.4 2:00 26 58:25 9:25 2:49:16
25 Timothy Klopfenstein 227 36 Archbold OH 30 43:11 2:31 29 1:18:49 18.9 1:12 22 48:25 7:48 2:54:06
26 Chris Cunningham 208 38 Bowling Green OH 31 43:18 3:59 30 1:19:01 18.9 1:52 12 46:20 7:28 2:54:28
27 Jake Crossgrove 452 35 Wauseon OH 29 42:57 2:09 22 1:14:34 20.0 1:36 25 54:02 8:42 2:55:17
28 Jayme Trantham 262 38 Brownstown Townsh MI 14 31:12 3:54 26 1:15:18 19.8 2:00 30 1:03:12 10:11 2:55:34
29 David Sward 261 38 Chevy Chase MD 23 37:36 2:21 28 1:17:02 19.4 1:45 27 58:52 9:29 2:57:35
30 Kurt Pollex 244 39 Toledo OH 27 39:06 2:33 27 1:16:38 19.5 2:42 31 1:05:02 10:29 3:05:58
31 Andrew Mosqueda 239 36 Toledo OH 24 38:01 2:32 31 1:33:23 16.0 0:55 29 1:02:42 10:06 3:17:32
32 Ryan Osier 241 38 Toledo OH 25 38:31 2:44 32 1:39:48 14.9 1:33 32 1:18:31 12:39 3:41:05


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Monica West 191 39 Toledo OH 1 24:57 1:06 1 1:03:55 23.3 1:04 4 47:25 7:38 2:18:26
2 Nichole Minier 154 39 Ann Arbor MI 6 27:38 1:14 2 1:05:29 22.8 1:09 3 47:01 7:35 2:22:29
3 Jessica Reed 168 36 Athens OH 8 30:06 1:43 8 1:11:23 20.9 0:59 1 42:09 6:47 2:26:18
4 Jill Putt 165 35 Ann Arbor MI 2 26:09 1:30 10 1:11:40 20.8 1:26 2 46:16 7:27 2:27:01
5 Adrienne Oday 161 37 Ypsilanti MI 5 27:33 1:32 6 1:08:50 21.7 0:50 6 50:35 8:09 2:29:18
6 Sarah Reichard 169 39 Bryan OH 9 30:26 1:08 3 1:05:30 22.8 1:10 12 54:37 8:48 2:32:50
7 Martha Wood 194 38 Avon Lake OH 4 27:25 1:24 5 1:08:48 21.7 1:15 14 55:57 9:01 2:34:48
8 Ally Gaylor 129 38 Fort Wayne IN 12 33:48 1:40 4 1:06:40 22.4 1:12 11 53:58 8:42 2:37:16
9 Christy Soncrant 184 39 Toledo OH 11 32:15 1:41 9 1:11:31 20.8 1:04 7 51:24 8:17 2:37:53
10 Alyson Dondorfer 122 38 Concord OH 3 27:20 1:49 14 1:15:48 19.7 1:57 10 53:24 8:36 2:40:17
11 Jackie Eshbaugh 125 39 Springboro OH 7 29:14 1:27 16 1:23:02 18.0 1:04 8 51:35 8:19 2:46:20
12 Kathryn Eisenmann 124 39 Perrysburg OH 15 36:00 1:10 12 1:13:22 20.3 1:14 13 55:00 8:52 2:46:43
13 Rachel Nixon 158 37 Whitehouse OH 17 42:14 4:50 11 1:12:26 20.6 1:16 5 49:37 8:00 2:50:21
14 Kelley Kozloff 142 35 Ann Arbor MI 10 31:27 3:11 17 1:23:57 17.8 2:38 9 52:39 8:29 2:53:51
15 Erin Adams 106 38 Novi MI 13 35:42 1:55 13 1:14:57 19.9 1:36 15 1:04:16 10:21 2:58:24
16 Gretchen Moon 155 39 Fort Wayne IN 14 35:45 1:53 7 1:10:14 21.2 1:29 16 1:11:37 11:32 3:00:55
17 Nikki Rybarczyk 171 35 Ottawa Hills OH 16 36:02 2:20 15 1:22:53 18.0 1:50


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Brent Hopson 41 41 Sylvania OH 1 21:32 0:59 3 1:03:00 23.7 0:47 4 42:17 6:49 2:08:34
2 Lee Booze 7 43 Bellevue OH 2 23:16 1:03 1 1:01:51 24.1 0:58 2 41:39 6:43 2:08:46
3 William (bill) Hausc 40 44 Athens OH 3 23:46 1:02 6 1:03:48 23.4 1:05 6 45:02 7:15 2:14:42
4 Michael Dushane 20 41 Whitehouse OH 9 27:53 1:20 4 1:03:10 23.6 0:57 1 41:28 6:41 2:14:47
5 Dereck Klopfenstein 46 43 Goshen IN 12 28:55 1:05 2 1:02:48 23.7 0:46 7 45:14 7:17 2:18:47
6 Kar-Ming Lo 52 40 Cleveland Heights OH 8 27:53 1:05 5 1:03:33 23.5 1:16 9 46:05 7:26 2:19:50
7 Steven Chanter 13 43 Grand Rapids MI 11 28:48 1:32 10 1:04:57 23.0 0:58 8 45:32 7:20 2:21:47
8 Eric Buckhave 8 42 Ypsilanti MI 4 24:30 0:51 19 1:09:58 21.3 0:38 15 47:07 7:35 2:23:02
9 Scott Molitor 68 44 Sylvania OH 10 28:12 2:44 7 1:03:59 23.3 1:41 12 46:39 7:31 2:23:14
10 Emil Sims 91 41 Northville MI 23 32:39 1:39 9 1:04:45 23.0 1:04 5 44:02 7:06 2:24:07
11 Brent Frederick 429 40 Grass Lake MI 14 29:11 1:39 8 1:04:18 23.2 1:03 19 50:11 8:05 2:26:19
12 George Maddaloni 58 41 Birmingham MI 7 27:00 2:38 16 1:08:41 21.7 1:00 16 47:50 7:42 2:27:06
13 Bernard Barrow 431 41 Toledo OH 6 26:37 1:53 17 1:08:52 21.7 1:25 18 48:35 7:50 2:27:20
14 Stephen Swartz 99 43 Toledo OH 18 30:12 2:31 21 1:12:33 20.6 1:04 3 42:15 6:48 2:28:33
15 Matthew Dushane 19 42 Blissfield MI 26 33:45 1:22 13 1:07:50 22.0 0:52 13 46:46 7:32 2:30:32
16 Christopher Wiederho 102 43 Petersburg MI 13 29:04 2:03 11 1:05:01 22.9 1:21 26 53:05 8:33 2:30:32
17 John Soncrant 94 43 Toledo OH 15 29:21 2:09 15 1:08:01 21.9 1:09 25 52:30 8:28 2:33:09
18 Jim Rhegness 81 42 Toledo OH 20 31:49 1:51 23 1:12:37 20.5 1:08 11 46:28 7:29 2:33:50
19 Daniel Peffley 73 40 Petersburg MI 17 30:10 3:15 18 1:09:07 21.6 1:08 24 52:19 8:26 2:35:57
20 Anders Jacobson 43 43 Woodville OH 28 34:21 1:51 14 1:07:53 22.0 1:20 21 50:37 8:09 2:36:00
21 David Mack 55 42 Toledo OH 27 34:13 1:19 24 1:12:45 20.5 1:05 14 46:57 7:34 2:36:18
22 Daniel Nixon 71 40 Whitehouse OH 29 34:32 2:04 26 1:13:06 20.4 1:08 10 46:06 7:26 2:36:53
23 Robert Campbell 10 41 Toledo OH 5 25:13 2:07 29 1:14:45 19.9 1:32 27 54:23 8:46 2:37:58
24 Sean Friedmann 30 41 Beavercreek OH 19 30:56 3:05 27 1:13:18 20.3 1:47 23 51:14 8:15 2:40:18
25 Michael Strezinski 97 41 Sylvania OH 25 33:16 2:50 12 1:07:30 22.1 2:11 31 55:31 8:57 2:41:16
26 Andy Golding 33 44 Toledo OH 22 32:18 2:35 20 1:12:33 20.6 1:42 29 54:38 8:48 2:43:44
27 Michael Spencer 95 43 Sylvania OH 24 32:46 2:45 31 1:17:35 19.2 0:45 20 50:13 8:06 2:44:02
28 Scott Newsom 70 41 Sylvania OH 30 35:18 2:42 32 1:17:47 19.2 2:10 17 48:02 7:44 2:45:57
29 Gregory Gischel 32 41 Birmingham MI 21 32:05 2:22 25 1:12:45 20.5 1:24 33 1:00:33 9:45 2:49:08
30 Jeffrey Ford 28 41 Sylvania OH 32 41:19 1:53 28 1:14:17 20.1 1:20 28 54:31 8:47 2:53:17
31 John Messner 66 40 Moon Twp PA 33 42:37 3:05 22 1:12:36 20.5 2:11 30 55:18 8:54 2:55:44
32 Michael Damas 443 43 Columbus OH 31 35:50 1:19 34 1:19:08 18.8 1:03 32 59:50 9:38 2:57:09
33 Dennis Jacoby 44 42 Perrysburg OH 34 49:28 2:52 33 1:18:10 19.1 0:45 22 51:10 8:15 2:00 3:04:23
34 David McGranahan 61 43 Sylvania OH 16 29:28 2:33 30 1:17:29 19.2 4:19 34 1:17:16 12:27 3:11:05
35 Angelo Esquivel 23 44 Toledo OH 35 1:08:36 2:21 35 1:52:16 13.3 1:07 35 1:25:56 13:50 4:30:15


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Suzanne Harshman 347 42 Sylvania OH 1 26:23 1:10 1 1:03:30 23.5 1:04 3 48:24 7:48 2:20:29
2 Melissa Weisner 346 43 Sylvania OH 2 29:56 1:05 2 1:07:06 22.2 1:05 1 42:12 6:48 2:21:22
3 Julia MacLachlan 145 43 Toledo OH 5 31:52 1:15 3 1:11:10 21.0 1:12 2 45:49 7:23 2:31:17
4 Kim Rattet 167 41 West Bloomfield MI 4 31:17 2:17 11 1:18:54 18.9 1:53 5 54:25 8:46 2:48:45
5 Michelle Phipps 163 44 Fort Wayne IN 13 38:31 1:21 4 1:11:30 20.9 1:31 7 55:55 9:01 2:48:47
6 Stacy Pledger 164 40 St. Cloud FL 6 31:53 2:19 8 1:17:19 19.3 1:51 8 56:36 9:07 2:49:57
7 Sandy Stevens 153 42 Holland MI 8 35:07 1:49 5 1:11:35 20.8 1:14 13 1:00:16 9:43 2:50:00
8 Jennifer Warsaw-Mill 190 42 Addison MI 7 33:15 2:32 10 1:18:47 18.9 1:00 6 54:56 8:51 2:50:29
9 Lisa Mack 144 40 Toledo OH 12 37:08 1:46 7 1:13:55 20.2 1:50 10 57:06 9:12 2:51:43
10 Tracy Evans 126 42 Perrysburg OH 15 45:39 1:26 6 1:12:24 20.6 1:17 4 52:50 8:31 2:53:34
11 Jenifer Wiles 193 40 Swanton OH 9 35:09 1:58 12 1:19:19 18.8 1:04 11 57:27 9:15 2:54:55
12 Alexis Smith 181 41 Sylvania OH 3 31:16 1:35 13 1:19:59 18.6 1:49 14 1:00:35 9:46 2:55:12
13 Renee Small 180 43 Maumee OH 11 35:33 2:38 9 1:18:05 19.1 2:06 12 57:59 9:20 2:56:20
14 Theresa Abec 105 41 Swanton OH 14 40:44 2:17 16 1:38:52 15.1 0:57 9 57:05 9:12 3:19:54
15 Cara Douglas 123 40 Sylvania OH 10 35:18 1:56 15 1:29:50 16.6 1:08 16 1:14:47 12:03 3:22:57
16 Eleanor Host 134 44 Sylvania OH 16 45:57 2:37 14 1:24:31 17.6 2:47 15 1:10:51 11:25 3:26:41

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Ford Crane 16 46 Temperance MI 6 25:19 1:02 1 1:01:46 24.1 0:57 1 41:06 6:37 2:10:08
2 Patrick Murray 69 46 Vermilion OH 4 24:50 1:21 2 1:01:54 24.1 0:45 3 43:45 7:03 2:12:34
3 Roderick MacLachlan 56 45 Toledo OH 7 25:48 1:25 6 1:03:40 23.4 0:49 2 42:08 6:47 2:13:49
4 Rob Loeb 53 49 Toledo OH 2 24:02 1:27 8 1:05:17 22.8 0:58 4 43:54 7:04 2:15:35
5 Michael Metzger 67 45 Sylvania OH 3 24:07 1:22 3 1:02:07 24.0 1:15 6 48:07 7:45 2:16:57
6 Keith Houser 42 45 Chagrin Falls OH 1 21:50 1:06 5 1:02:55 23.7 0:58 9 50:15 8:06 2:17:02
7 Tom Everett 24 47 Sylvania OH 5 24:56 2:19 7 1:03:48 23.4 1:50 8 50:11 8:05 2:23:03
8 Khalil Raffoul 76 47 Temperance MI 11 30:09 1:15 4 1:02:32 23.8 1:37 11 51:07 8:14 2:26:39
9 Alberto Almeida 3 48 Sylvania OH 9 29:53 1:50 10 1:06:37 22.4 1:12 7 48:54 7:53 2:28:25
10 Wayne Graves 34 45 Royal Oak MI 8 28:21 0:56 11 1:08:13 21.9 2:05 13 54:07 8:43 2:33:40
11 Steven Sokoloski 93 48 Sylvania OH 16 38:02 1:34 9 1:06:35 22.4 1:28 5 46:25 7:29 2:34:00
12 Ron Pietrzak 435 47 Toledo OH 12 31:05 2:33 14 1:13:38 20.2 1:52 10 50:40 8:10 2:39:47
13 Scott Sellers 86 49 Monclova OH 15 34:20 2:58 13 1:11:30 20.9 1:42 12 51:39 8:19 2:42:06
14 Dave Arens 4 49 Sherwood OH 13 33:59 1:51 12 1:11:21 20.9 2:05 14 56:26 9:06 2:45:40
15 Russell Wiese 103 48 Adrian MI 15 1:14:03 20.1 2:25 15 57:45 9:18 2:54:22
16 Jeff Smith 92 48 Oregon OH 14 34:17 3:15 17 1:18:14 19.1 2:21 16 58:44 9:28 2:56:49
17 Joe Riehl 82 49 Toledo OH 17 44:43 2:18 16 1:16:29 19.5 3:13 17 1:03:25 10:13 3:10:06
18 Gregg Yaeger 104 46 Monroe MI 10 30:03 2:21 18 1:50:02 13.6


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Diana Messer-Kruse 152 47 Toledo OH 3 30:57 1:37 1 1:04:23 23.2 1:18 1 45:16 7:18 2:23:30
2 Jackie Mall 147 49 Marysville MI 4 31:01 1:26 3 1:11:27 20.9 1:07 2 50:53 8:12 2:35:52
3 Lavinia Raffoul 166 47 Temperance MI 1 28:03 2:18 2 1:08:59 21.6 1:18 5 58:48 9:28 2:39:24
4 Andrea Maisonneuve 146 46 Fort Wayne IN 5 31:25 1:35 4 1:13:04 20.4 1:07 6 1:01:52 9:58 2:49:00
5 Wendy Wexler-Kale 192 47 Temperance MI 6 37:04 3:10 5 1:23:02 18.0 2:36 3 55:45 8:59 3:01:35
6 Jerilyn Mapes 148 48 Chagrin Falls OH 7 37:33 3:41 6 1:23:11 17.9 1:18 4 57:24 9:15 3:03:06
7 Kristine Johnson 137 47 Fort Collins CO 2 29:00 3:13 7 1:26:22 17.3 3:53

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Randy Lehrer 50 51 Huron OH 2 21:47 1:45 2 59:37 25.0 0:49 2 43:02 6:56 2:06:59
2 Jim Regan 80 50 Sylvania OH 1 21:46 1:22 1 59:13 25.2 0:58 7 46:17 7:27 2:09:35
3 Kenneth Gutowski 35 54 Northville MI 3 22:48 1:46 5 1:02:46 23.8 1:05 4 45:19 7:18 2:13:41
4 Michael Wendorf 101 54 Ann Arbor MI 6 1:03:07 23.6 1:11 1 41:41 6:43 2:15:32
5 Jeff Beagle 5 51 Horton MI 4 24:22 1:59 3 1:00:21 24.7 0:59 11 48:30 7:49 2:16:09
6 Gary Coleman Md 15 50 Ottawa Hills OH 5 25:08 1:02 7 1:04:42 23.0 0:58 9 47:09 7:36 2:18:56
7 Patrick Sheehan 89 54 Toledo OH 7 26:44 1:52 4 1:01:23 24.3 1:19 15 50:07 8:04 2:21:23
8 Glenn Luther 54 54 Sylvania OH 11 29:56 2:32 8 1:05:14 22.9 1:42 10 47:38 7:41 2:27:00
9 Brian Grant 348 50 Belleville MI 9 27:07 2:21 12 1:07:21 22.1 1:48 12 48:36 7:50 2:27:12
10 Douglas Hart 38 52 Fremont OH 13 32:50 2:11 9 1:06:28 22.4 2:18 6 46:06 7:26 2:29:50
11 Marc Ensign 22 52 Oregon OH 10 29:44 1:00 14 1:08:43 21.7 0:59 14 49:58 8:03 2:30:23
12 Edward Carmichael 11 54 Temperance MI 14 32:50 2:12 13 1:08:30 21.8 2:03 8 46:43 7:32 2:32:17
13 Jim Waters 100 53 Adrian MI 16 33:32 2:05 15 1:09:28 21.5 1:24 5 45:57 7:24 2:32:24
14 Paul Robinson 84 54 Grosse Ile MI 17 33:46 2:40 11 1:07:20 22.1 2:33 13 48:45 7:51 2:35:02
15 David Grant 430 54 Belleville MI 6 26:09 2:22 16 1:09:42 21.4 1:47 21 55:34 8:57 2:35:32
16 Tony Eyer 25 52 Wauseon OH 12 32:48 1:58 21 1:15:23 19.8 0:47 3 45:14 7:17 2:36:08
17 John Shaw 87 52 Sylvania OH 8 27:01 2:53 19 1:12:20 20.6 1:07 19 53:43 8:39 2:37:03
18 Rick Liebich 51 51 Perrysburg OH 19 35:27 1:59 18 1:11:33 20.8 1:28 16 50:22 8:07 2:40:47
19 Patrick Convery 205 50 Temperance MI 15 33:08 2:44 17 1:11:21 20.9 0:58 18 53:14 8:35 2:41:23
20 Joe Shrader 90 51 Blissfield MI 20 38:07 1:32 10 1:06:35 22.4 1:06 20 54:38 8:48 2:41:57
21 Doug Ratzenberger 78 50 Sylvania OH 18 33:47 2:17 20 1:12:46 20.5 1:36 17 53:13 8:34 2:43:37
22 Joe Majdalani 448 51 Perryburg OH 24 52:22 2:37 22 1:16:59 19.4 1:34 22 56:25 9:05 3:09:55
23 Darius Mehregan 63 51 Monroe MI 22 41:29 3:10 24 1:22:09 18.1 1:02 23 1:01:04 9:50 2:00 3:10:52
24 Boyd Koffman 47 52 Sylvania OH 21 39:13 5:04 25 1:27:25 17.1 1:02 24 1:01:59 9:59 3:14:41
25 Merle Dech 18 51 Toledo OH 23 49:34 3:26 23 1:17:55 19.1 5:05 25 1:23:53 13:31 2:00 3:41:51
26 Howard Hammes 36 54 Trenton MI 25 55:40 6:21 26 1:29:42 16.6 5:21 26 1:36:14 15:30 4:13:16


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Leslie Braun 437 50 Grand Blanc MI 1 27:16 2:21 1 1:12:35 20.5 1:50 1 47:45 7:42 2:31:45
2 Melody Carmichael 447 50 Temperance MI 7 38:27 1:45 3 1:13:42 20.2 2:44 2 54:07 8:43 2:50:43
3 Cheryl Hannigan 131 52 Petersburg MI 2 33:27 2:10 4 1:14:16 20.1 1:28 5 1:01:54 9:58 2:53:13
4 Susan Gutowski 130 52 Northville MI 4 35:28 3:45 5 1:17:46 19.2 1:58 3 58:11 9:22 2:57:06
5 Kathleen Thompson-Ca 187 51 Toledo OH 6 36:28 2:11 6 1:23:07 17.9 3:05 4 58:38 9:27 3:03:26
6 Amy Saltzstein 172 50 Toledo OH 3 33:46 1:14 7 1:25:54 17.4 2:53 6 1:05:33 10:34 3:09:18
7 Becky Sechrist 176 51 Whitehouse OH 5 36:19 1:46 2 1:13:35 20.3 1:34

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Ed Bachman 438 56 Cincinnati OH 1 22:36 2:02 1 59:13 25.2 1:27 1 43:33 7:01 2:08:49
2 Marc Laudeman 48 56 Bremen IN 2 25:11 1:26 4 1:05:52 22.6 0:39 2 44:42 7:12 2:17:48
3 Elmer Sperry 96 58 Perrysburg OH 4 26:40 1:26 3 1:05:31 22.8 2:13 6 52:04 8:23 2:27:53
4 Mark Sutter 98 55 Toledo OH 5 27:50 1:40 2 1:03:06 23.6 1:20 7 54:12 8:44 2:28:05
5 Thomas Pratt 75 57 Troy MI 8 31:26 1:00 6 1:12:45 20.5 1:11 3 48:54 7:53 2:35:15
6 Steve Harvey 39 57 Columbus OH 7 31:02 2:27 5 1:11:37 20.8 1:33 5 51:31 8:18 2:38:09
7 Stuart Cubbon 17 55 Toledo OH 6 29:30 2:18 7 1:12:56 20.4 1:09 8 56:49 9:09 2:42:39
8 Brad Betker 6 55 Crest Hill IL 10 38:12 2:54 8 1:12:59 20.4 1:57 4 49:02 7:54 2:45:02
9 James Novotny 72 55 Livonia MI 3 25:42 2:28 11 1:18:58 18.9 1:54 10 1:00:55 9:49 2:00 2:51:55
10 Ted Elliott 21 55 Ottawa OH 9 35:35 2:41 10 1:17:13 19.3 0:52 9 1:00:42 9:47 2:57:01
11 Jose Mendez 64 58 Ottawa Hills OH 11 39:57 2:15 9 1:14:07 20.1 1:19 13 1:06:59 10:47 3:04:34
12 Richard MacMillan 57 57 Sylvania OH 12 41:05 4:10 13 1:27:49 17.0 1:31 11 1:02:23 10:03 3:16:56
13 David Harlan 37 57 Northborough MA 13 54:30 2:38 12 1:25:14 17.5 0:49 12 1:02:54 10:08 3:26:04

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Jane Sanders 173 57 White Lake MI 2 31:28 2:05 1 1:06:23 22.5 1:31 2 49:18 7:57 2:30:42
2 Susan Alt 108 57 Southgate MI 1 28:58 3:19 2 1:13:48 20.2 2:08 3 49:20 7:57 2:37:32
3 Ann Crickard 118 55 Hilliard OH 3 35:17 2:04 3 1:14:20 20.1 1:28 1 47:37 7:40 2:40:45


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Stephan Risher 83 61 Sylvania OH 2 30:35 2:15 1 1:03:26 23.5 1:23 1 50:10 8:05 2:27:47
2 Dan McCormick 60 62 Toledo OH 3 33:43 3:41 2 1:08:38 21.7 1:01 2 58:30 9:25 2:45:32
3 Max Funk 434 63 Ottawa Hills OH 1 27:34 1:52 4 1:17:37 19.2 1:54 4 1:06:26 10:42 2:55:22
4 Terry Wolfe 433 60 Perrysburg OH 6 36:51 4:24 5 1:19:05 18.9 2:43 3 59:54 9:39 3:02:56
5 Glen Mark Burton 9 63 Ottawa Hills OH 5 36:03 3:01 6 1:21:27 18.3 2:44 5 1:09:50 11:15 3:13:03
6 Richard Reaume 79 63 Plymouth MI 4 35:48 5:57 3 1:13:53 20.2 6:58 7 1:18:15 12:36 3:20:49
7 Carlos Carvalho 12 63 Perrysburg OH 8 48:28 4:54 8 1:28:19 16.9 2:28 6 1:12:59 11:45 3:37:07
8 David Legg 49 60 Saginaw MI 7 45:55 5:08 7 1:25:09 17.5 6:44 8 1:40:23 16:10 4:03:16

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Cecilia Brzys 112 63 South Lyon MI 2 33:17 3:00 1 1:13:16 20.4 1:54 1 57:46 9:18 2:49:11
2 Cheryl McCormick 150 62 Toledo OH 1 30:39 2:25 2 1:20:05 18.6 0:59 2 1:02:52 10:08 2:56:58

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Ted Gillespie 31 65 Sylvania OH 1 39:30 3:34 1 1:14:38 20.0 2:03 2 1:11:18 11:29 3:11:01
2 Bernardo Martinez 59 68 Sylvania OH 2 42:34 2:39 2 1:24:22 17.7 2:06 1 1:10:01 11:17 3:21:40

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Patricia Heithaus 132 67 Mount Vernon OH 1 29:50 3:28 1 1:16:41 19.4 0:58 1 1:01:35 9:55 2:52:31
2 Patricia Richardson 170 65 Brooklyn MI 2 1:40:25 14.8 3:47:03

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Russ Hudson 451 70 Dundee MI 2 42:41 5:38 1 1:11:46 20.8 1:48 1 57:18 9:14 2:59:09
2 John Kiely 45 72 Dundee MI 1 38:18 2:44 2 1:17:24 19.3 1:59 2 1:03:29 10:14 3:03:53

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 80 - 99
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Bob Ranta 77 80 South Lyon MI 1 37:11 4:41 1 1:16:52 19.4 3:53 1 1:18:13 12:36 3:20:48

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 80 - 99
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

CLYDESDALE: 1 - 39
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Mike Peterson 276 38 Charlestow IN 1 23:36 2:05 1 1:01:57 24.1 0:56 2 50:29 8:08 2:19:00
2 Christopher Schell 279 33 Dublin OH 2 30:02 1:06 2 1:09:50 21.4 0:53 1 49:12 7:56 2:31:01
3 Troy Karrick 427 36 Angola IN 3 30:50 2:51 3 1:11:46 20.8 1:59 3 55:06 8:53 2:42:30
4 Jonathan Pledger 277 39 Saint Clou FL 5 32:25 1:41 4 1:12:03 20.7 1:43 5 57:03 9:11 2:44:54
5 David Abalos Jr 268 27 Toledo OH 4 32:15 2:31 5 1:19:28 18.8 1:58 4 56:22 9:05 2:52:31
6 Michael Nichols 436 23 Whitehouse OH 6 42:58 4:25 6 1:24:57 17.6 1:43 7 1:02:36 10:05 3:16:38
7 Cory Bogner 269 34 Toledo OH 7 44:32 4:11 7 1:30:06 16.5 1:10 6 57:39 9:17 3:17:36

CLYDESDALE: 40 - 99
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Curt Penland 275 53 Gibraltar MI 2 27:38 1:32 2 1:10:35 21.1 2:03 1 53:32 8:37 2:35:19
2 David McMurray 274 47 Toledo OH 1 26:44 2:10 1 1:04:18 23.2 1:16 5 59:29 9:35 2:00 2:35:55
3 Joseph Dieringer 271 40 Sylvania OH 3 28:52 1:27 3 1:10:41 21.1 1:01 2 57:29 9:16 2:39:28
4 Doug Wood 280 51 Northville MI 5 33:20 1:36 4 1:10:48 21.1 1:09 3 58:00 9:21 2:44:52
5 Kevin Roberts 278 47 Perrysburg OH 4 32:05 1:47 5 1:12:24 20.6 1:28 4 59:08 9:32 2:46:50
6 Tavis Glassman 449 41 Toledo OH 7 38:36 3:36 6 1:20:15 18.6 3:00 6 1:08:24 11:01 3:13:48
7 Eric Ferguson 27 43 Sylvania OH 6 35:17 2:14 7 1:28:40 16.8 2:18 7 1:12:52 11:44 3:21:19
8 Brendan Gillen 272 47 Whitehouse OH 8 41:44 3:09 8 1:36:00 15.5 2:09 8 1:20:20 12:56 3:43:19


OLYMPIC MALE COLLEGIATE
Place Name No. Age University Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Anthony Klingler 297 24 Michigan State MI 7 22:42 0:54 1 55:49 26.7 0:44 2 37:17 6:01 1:57:24
2 Thomas Butler 287 22 University Of Mic MI 9 23:14 1:01 2 58:38 25.4 1:08 1 34:53 5:37 1:58:53
3 Eric Abbott 281 23 Central Michigan MI 2 19:54 1:00 3 58:42 25.4 0:58 11 40:33 6:32 2:01:05
4 Zach Church 288 22 Michigan State MI 5 22:36 0:33 5 59:33 25.0 1:22 18 41:30 6:41 2:05:32
5 Trevor Tilly 316 22 Miami University MI 6 22:38 0:39 10 1:02:15 24.0 0:47 7 39:15 6:20 2:05:33
6 Mike Ballenger 283 21 Miami University OH 22 27:19 1:13 4 58:51 25.3 0:49 5 38:16 6:10 2:06:27
7 Ryan Lee 299 22 Miami University OH 4 22:03 1:23 8 1:01:55 24.1 1:00 15 41:07 6:37 2:07:27
8 Matthew Bienick 284 21 Michigan State Un MI 19 26:20 1:00 7 1:00:24 24.7 0:45 14 40:52 6:35 2:09:19
9 Ryan Bosma 286 22 Michigan State MI 13 25:44 0:59 12 1:02:37 23.8 0:39 4 38:07 6:09 2:00 2:10:03
10 William Scharpf 313 20 University Of Day IL 14 25:48 1:07 11 1:02:17 23.9 1:29 9 39:50 6:25 2:10:28
11 Stephen Kay 296 20 University Of Mic MI 8 22:47 1:09 18 1:06:42 22.4 1:22 8 39:18 6:20 2:11:16
12 Isaac Ligocki 302 28 The Ohio State Un OH 18 26:19 0:47 13 1:02:57 23.7 0:56 12 40:36 6:33 2:11:33
13 Bradley Sherman 314 26 Northwestern Univ IL 21 27:09 0:46 9 1:02:04 24.0 0:45 16 41:12 6:38 2:11:55
14 Daniel Long 303 20 University Of Ill IL 1 19:42 1:30 21 1:07:31 22.1 0:56 20 42:56 6:55 2:12:33
15 Alexander Woolf 321 20 Michigan State Un MI 27 29:05 1:42 6 59:58 24.9 0:57 19 41:45 6:44 2:13:26
16 Nikhil Byanna 345 18 Northwestern IL 12 25:34 1:23 17 1:06:34 22.4 1:58 6 38:53 6:16 2:14:21
17 Tyler Graustein 291 20 Grand Valley Stat MI 23 27:21 1:04 23 1:08:17 21.8 0:51 3 37:42 6:05 2:15:14
18 Nathan Garrett 290 24 Northwestern Univ IL 26 28:41 1:10 15 1:05:03 22.9 0:44 10 40:02 6:27 2:15:38
19 William Lassman 298 22 Northwestern Univ IL 24 28:06 0:54 22 1:07:44 22.0 0:54 17 41:21 6:40 2:18:57
20 David Shuler 315 19 Michigan State Un MI 3 20:55 1:45 20 1:06:56 22.3 1:21 24 48:07 7:45 2:19:02
21 Erik Peterson 450 22 Grand Valley MI 11 25:27 1:17 28 1:13:43 20.2 1:05 13 40:40 6:33 2:22:11
22 Timothy Gregor 292 27 University Of Ill IL 17 26:09 1:20 26 1:10:14 21.2 1:11 21 43:27 7:00 2:22:20
23 Chad Liber 300 21 Miami University OH 29 31:41 0:42 16 1:05:18 22.8 0:45 22 44:07 7:07 2:22:32
24 Timothy Lichtenstein 301 19 University Of Ill IL 20 26:38 1:20 19 1:06:51 22.3 1:38 25 49:19 7:57 2:25:44
25 Kit James 294 21 The Ohio State Un OH 15 25:49 1:21 25 1:09:46 21.4 1:08 27 49:53 8:02 2:27:56
26 Bryan Wallace 320 19 Central Michigan MI 30 31:57 1:12 24 1:09:25 21.5 1:08 23 45:05 7:16 2:28:45
27 Benjamin Cooper 289 20 Michigan State Un MI 25 28:23 1:02 27 1:13:38 20.2 1:43 26 49:32 7:59 2:34:17
28 Matthew Kapp 295 22 The Ohio State Un OH 31 32:54 1:02 14 1:04:57 23.0 1:15 29 55:21 8:55 2:35:27
29 Ian Anderson 282 19 Miami University OH 10 23:34 3:40 31 1:25:34 17.4 3:17 28 51:09 8:14 2:47:13
30 Michael Pete 312 20 Miami University OH 28 29:29 1:17 29 1:18:11 19.1 1:37 30 57:00 9:11 2:47:32
31 Michael Vernier 319 28 The Ohio State Un OH 33 42:27 1:38 30 1:20:30 18.5 1:26 31 1:18:38 12:40 3:24:39
32 Chris Rourke 341 22 MI 16 26:00 0:38
33 Brent Christensen 344 20 Michigan State MI 32 38:28


OLYMPIC FEMALE COLLEGIATE
Place Name No. Age University Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Allison Nuovo 308 25 The Ohio State Un OH 3 25:44 1:01 1 1:00:25 24.7 0:52 2 42:36 6:52 2:10:36
2 Kate Vann 318 21 Michigan State MI 1 22:12 1:16 3 1:08:26 21.8 0:37 1 42:05 6:47 2:14:33
3 Madison Tustian 317 20 University Of Mic MI 2 23:00 1:25 2 1:07:32 22.1 1:09 8 51:00 8:13 2:24:05
4 Jamie Endicott 342 20 Michigan State Un MI 5 26:34 1:29 6 1:09:33 21.4 1:20 4 46:04 7:25 2:24:58
5 Nisa Penland 311 20 University Of Mic MI 4 26:03 1:10 5 1:09:29 21.5 0:53 9 51:24 8:17 2:28:56
6 Jen Oakes 309 21 University Of Mic MI 10 32:14 2:11 4 1:09:05 21.6 1:30 3 45:49 7:23 2:30:47
7 Sara Hardman 293 21 University Of Day OH 6 26:42 1:42 7 1:12:27 20.6 1:00 6 49:23 7:57 2:31:11
8 Meg Blaszak 343 21 Michigan State Un MI 13 33:43 1:46 9 1:12:52 20.5 0:59 5 48:34 7:50 2:37:52
9 Jaclyn Mauch 305 21 Northwestern Univ IL 8 31:27 1:16 8 1:12:31 20.6 1:10 11 55:04 8:52 2:41:26
10 Stephanie Mekus 306 22 University Of Day KY 11 32:25 1:42 12 1:17:46 19.2 1:07 7 49:36 7:59 2:42:35
11 Anna Bisaro 285 21 Northwestern Univ IL 12 33:22 1:40 10 1:15:46 19.7 1:16 10 52:52 8:31 2:44:53
12 Madeline Mihaly 307 20 Grand Valley Stat OH 7 28:26 1:37 11 1:15:49 19.7 1:44 12 58:29 9:25 2:46:03
13 Laura Paulsen 310 22 Purdue IN 9 31:57 1:40 13 1:20:21 18.6 1:20 13 1:03:53 10:17 2:59:09
14 Elizabeth Mallott 304 28 University Of Ill IL 14 35:46 2:36 14 1:21:36 18.3 1:58 14 1:22:03 13:13 3:23:57

OLYMPIC PARATRIATHLETE-TRI 1
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Melanie Johnson 323 44 Canfield OH 1 51:57 5:19 1 2:09:20 11.5 3:26 1 49:41 8:00 3:59:42

OLYMPIC MENS RELAY RESULTS
Place Teamname No. Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ======================================== ===== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Team Darah 327 1 22:48 0:54 1 1:10:35 21.1 0:39 2 49:50 8:02 2:24:45
2 Top Guards 328 2 35:19 0:38 2 1:16:58 19.4 0:33 1 44:30 7:10 2:37:56

OLYMPIC WOMENS RELAY RESULTS
Place Teamname No. Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ======================================== ===== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Team A.S.K. 333 2 24:08 0:51 5 1:33:29 15.9 0:38 1 44:00 7:05 2:43:03
2 Team Happy Hour 332 4 31:07 0:47 3 1:24:07 17.7 0:44 2 50:29 8:08 2:00 2:49:12
3 The Communicators 331 1 23:37 0:50 2 1:17:27 19.3 0:46 4 1:10:36 11:22 2:53:14
4 Pink Panthers 330 3 26:27 0:51 1 1:15:00 19.9 0:40 5 1:11:21 11:30 2:54:18
5 Dash 454 5 35:31 0:43 4 1:28:59 16.8 0:34 3 1:02:31 10:04 3:08:17


OLYMPIC MIXED RELAY RESULTS
Place Teamname No. Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ======================================== ===== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 The Hopefulls 337 1 22:05 0:42 2 1:04:58 23.0 0:34 4 47:50 7:42 2:16:07
2 Kate + 2 Athletes 338 5 26:44 0:35 1 1:01:47 24.1 0:30 3 46:48 7:33 2:16:22
3 Kcp Racing 336 2 23:40 0:44 3 1:08:26 21.8 0:35 8 59:46 9:38 2:33:08
4 S.L.O.W 329 3 25:44 0:57 7 1:22:36 18.1 0:34 1 43:50 7:04 2:33:40
5 Rock 'N' Roll 335 4 25:50 1:03 6 1:21:49 18.2 0:50 2 45:52 7:23 2:35:22
6 The Flatliners 339 7 38:16 0:41 4 1:13:50 20.2 0:33 5 52:57 8:32 2:46:15
7 Team Barker 334 6 31:52 0:46 8 1:25:28 17.4 0:41 6 53:41 8:39 2:52:27
8 2-Trying Guys & A Girl 340 8 44:38 0:55 5 1:19:17 18.8 0:38 7 57:29 9:16 3:02:54

OLYMPIC FAMILY RELAY RESULTS
Place Teamname No. Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ======================================== ===== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

OLYMPIC CORPORATE RELAY RESULTS
Place Teamname No. Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ======================================== ===== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Dave's Running Shop 326 2 28:54 0:47 2 1:02:39 23.8 0:41 1 33:00 5:19 2:00 2:07:59
2 Oc 2 325 3 28:57 1:00 3 1:04:59 22.9 0:46 2 41:25 6:40 2:17:04
3 Oc 1 324 1 22:25 0:38 1 58:24 25.5 0:32

WETSUIT FINISHERS
Place Name No. Age Sex Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
Website services and online registration powered by Active Network.




Olympic Distance Overall Results
SYLVANIA TRIATHLON / DUATHLON
AUGUST 12, 2012
SYLVANIA, OHIO
Place Name No. Age Sex City Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === === ============== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Alex Russeau 250 23 M Lasalle MI 24 23:09 0:31 1 55:14 27.0 0:34 1 32:45 5:17 1:52:11
2 Brian Francis 29 45 M Brighton MI 6 20:47 1:03 2 55:21 26.9 0:49 10 38:13 6:09 1:56:11
3 Anthony Klingler 297 24 M Coldwater MI 19 22:42 0:54 3 55:49 26.7 0:44 4 37:17 6:01 1:57:24
4 Colin Dunham 214 33 M Ann Arbor MI 47 25:03 0:51 4 56:05 26.6 0:43 3 35:45 5:46 1:58:25
5 Matt West 266 37 M Ypsilanti MI 4 19:49 0:55 10 58:50 25.3 0:43 9 38:10 6:09 1:58:26
6 Thomas Butler 287 22 M Ann Arbor MI 25 23:14 1:01 8 58:38 25.4 1:08 2 34:53 5:37 1:58:53
7 Andrew Gerken 217 39 M Perrysburg OH 1 19:17 0:48 5 57:39 25.9 0:53 30 41:07 6:38 1:59:43
8 Eric Abbott 281 23 M Grand Rapids MI 5 19:54 1:00 9 58:42 25.4 0:58 23 40:33 6:32 2:01:05
9 Jay Smith 259 38 M Powell OH 31 23:39 1:06 6 58:16 25.6 0:56 6 37:46 6:05 2:01:41
10 William Krebs 228 27 M Perrysburg OH 20 22:47 0:50 16 59:42 25.0 0:42 12 38:42 6:14 2:02:40
11 David Daprato 209 30 M Grand Rapids MI 14 22:16 0:53 19 1:00:06 24.8 0:45 22 40:20 6:30 2:04:19
12 Zach Church 288 22 M Dearborn MI 17 22:36 0:33 14 59:33 25.0 1:22 38 41:30 6:41 2:05:32
13 Trevor Tilly 316 22 M Rochester Hill MI 18 22:38 0:39 39 1:02:15 24.0 0:47 14 39:15 6:20 2:05:33
14 Mike Ballenger 283 21 M Cincinnati OH 89 27:19 1:13 11 58:51 25.3 0:49 11 38:16 6:10 2:06:27
15 Randy Lehrer 50 51 M Huron OH 10 21:47 1:45 15 59:37 25.0 0:49 60 43:02 6:56 2:06:59
16 Ryan Lee 299 22 M Hamilton OH 12 22:03 1:23 33 1:01:55 24.1 1:00 29 41:07 6:37 2:07:27
17 Hannah Smith 182 25 F Dexter MI 3 19:45 0:58 77 1:05:19 22.8 0:41 27 40:58 6:36 2:07:38
18 Mitchell Kieffer 226 27 M Dayton OH 37 24:16 1:32 7 58:30 25.5 1:09 59 42:56 6:55 2:08:21
19 Brent Hopson 41 41 M Sylvania OH 8 21:32 0:59 48 1:03:00 23.7 0:47 51 42:17 6:49 2:08:34
20 Mark Finazzo 215 26 M Kalamazoo MI 35 24:03 0:56 24 1:00:37 24.6 0:44 53 42:24 6:50 2:08:43
21 Lee Booze 7 43 M Bellevue OH 26 23:16 1:03 31 1:01:51 24.1 0:58 40 41:39 6:43 2:08:46
22 Ed Bachman 438 56 M Cincinnati OH 16 22:36 2:02 12 59:13 25.2 1:27 63 43:33 7:01 2:08:49
23 Robbie Layman 232 23 M Toledo OH 33 23:53 1:03 23 1:00:33 24.6 1:00 54 42:31 6:51 2:08:58
24 Matthew Bienick 284 21 M East Lansing MI 69 26:20 1:00 21 1:00:24 24.7 0:45 26 40:52 6:35 2:09:19
25 Kyle Siemer 257 24 M Toledo OH 95 27:36 1:01 18 1:00:02 24.8 0:59 19 39:51 6:25 2:09:27
26 Jim Regan 80 50 M Sylvania OH 9 21:46 1:22 13 59:13 25.2 0:58 95 46:17 7:27 2:09:35
27 Ryan Bosma 286 22 M Hastings MI 57 25:44 0:59 42 1:02:37 23.8 0:39 8 38:07 6:09 2:00 2:10:03
28 Ford Crane 16 46 M Temperance MI 52 25:19 1:02 30 1:01:46 24.1 0:57 28 41:06 6:37 2:10:08
29 William Scharpf 313 20 M Naperville IL 61 25:48 1:07 40 1:02:17 23.9 1:29 18 39:50 6:25 2:10:28
30 Allison Nuovo 308 25 F Columbus OH 58 25:44 1:01 22 1:00:25 24.7 0:52 55 42:36 6:52 2:10:36
31 Michael Pierson 242 33 M Yorkville IL 28 23:30 1:32 27 1:01:14 24.3 0:52 65 43:51 7:04 2:10:57
32 Stephen Kay 296 20 M St. Johns MI 21 22:47 1:09 90 1:06:42 22.4 1:22 15 39:18 6:20 2:11:16
33 Isaac Ligocki 302 28 M Columbus OH 68 26:19 0:47 47 1:02:57 23.7 0:56 24 40:36 6:33 2:11:33
34 Justin Graves 218 28 M Grosse Pointe MI 86 27:09 0:41 26 1:00:46 24.5 0:47 48 42:13 6:48 2:11:35
35 Denny Baker 197 38 M Hartland MI 77 26:40 1:40 25 1:00:43 24.6 1:02 39 41:31 6:41 2:11:35
36 Bradley Sherman 314 26 M Evanston IL 87 27:09 0:46 36 1:02:04 24.0 0:45 32 41:12 6:38 2:11:55
37 Alexander Kurtz 229 22 M Stow OH 39 24:26 0:55 65 1:04:33 23.1 0:59 36 41:23 6:40 2:12:14
38 Daniel Long 303 20 M Wheaton IL 2 19:42 1:30 101 1:07:31 22.1 0:56 58 42:56 6:55 2:12:33
39 Patrick Murray 69 46 M Vermilion OH 41 24:50 1:21 32 1:01:54 24.1 0:45 64 43:45 7:03 2:12:34
40 Alexander Woolf 321 20 M Kalamazoo MI 122 29:05 1:42 17 59:58 24.9 0:57 43 41:45 6:44 2:13:26
41 Kenneth Gutowski 35 54 M Northville MI 22 22:48 1:46 44 1:02:46 23.8 1:05 81 45:19 7:18 2:13:41
42 Roderick MacLachlan 56 45 M Toledo OH 60 25:48 1:25 56 1:03:40 23.4 0:49 45 42:08 6:47 2:13:49
43 Nikhil Byanna 345 18 M Schaumburg IL 55 25:34 1:23 85 1:06:34 22.4 1:58 13 38:53 6:16 2:14:21
44 Kate Vann 318 21 F East Lansing MI 13 22:12 1:16 117 1:08:26 21.8 0:37 44 42:05 6:47 2:14:33
45 William (bill) Hausc 40 44 M Athens OH 32 23:46 1:02 57 1:03:48 23.4 1:05 75 45:02 7:15 2:14:42
46 Michael Dushane 20 41 M Whitehouse OH 101 27:53 1:20 51 1:03:10 23.6 0:57 37 41:28 6:41 2:14:47
47 Lucas Smelser 258 36 M Muncie IN 163 31:13 2:28 35 1:02:02 24.0 1:22 7 38:06 6:08 2:15:11
48 Tyler Graustein 291 20 M Munith MI 91 27:21 1:04 115 1:08:17 21.8 0:51 5 37:42 6:05 2:15:14
49 Michael Wendorf 101 54 M Ann Arbor MI 50 1:03:07 23.6 1:11 41 41:41 6:43 2:15:32
50 Rob Loeb 53 49 M Toledo OH 34 24:02 1:27 75 1:05:17 22.8 0:58 66 43:54 7:04 2:15:35
51 Nathan Garrett 290 24 M Evanston IL 115 28:41 1:10 73 1:05:03 22.9 0:44 20 40:02 6:27 2:15:38
52 Jeff Beagle 5 51 m Horton MI 38 24:22 1:59 20 1:00:21 24.7 0:59 133 48:30 7:49 2:16:09
53 John Depaul 210 25 M Ann Arbor MI 59 25:47 0:57 94 1:07:15 22.2 0:59 42 41:45 6:44 2:16:41
54 Michael Metzger 67 45 M Sylvania OH 36 24:07 1:22 37 1:02:07 24.0 1:15 128 48:07 7:45 2:16:57
55 Brent Dukate 213 36 M Sylvania OH 27 23:22 1:35 61 1:04:13 23.2 1:11 106 46:42 7:32 2:17:01
56 Keith Houser 42 45 M Chagrin Falls OH 11 21:50 1:06 46 1:02:55 23.7 0:58 163 50:15 8:06 2:17:02
57 Michael Reed 246 38 M Sylvania OH 74 26:37 1:49 66 1:04:33 23.1 0:48 67 44:00 7:05 2:17:46
58 Marc Laudeman 48 56 M Bremen IN 49 25:11 1:26 81 1:05:52 22.6 0:39 73 44:42 7:12 2:17:48
59 Monica West 191 39 F Toledo OH 44 24:57 1:06 59 1:03:55 23.3 1:04 118 47:25 7:38 2:18:26
60 Dereck Klopfenstein 46 43 M Goshen IN 118 28:55 1:05 45 1:02:48 23.7 0:46 79 45:14 7:17 2:18:47
61 Gary Coleman Md 15 50 M Ottawa Hills OH 48 25:08 1:02 68 1:04:42 23.0 0:58 116 47:09 7:36 2:18:56
62 William Lassman 298 22 M Evanston IL 104 28:06 0:54 103 1:07:44 22.0 0:54 33 41:21 6:40 2:18:57
63 Mike Peterson 276 38 M Charlestown IN 30 23:36 2:05 34 1:01:57 24.1 0:56 165 50:29 8:08 2:19:00
64 David Shuler 315 19 M Mason MI 7 20:55 1:45 92 1:06:56 22.3 1:21 129 48:07 7:45 2:19:02
65 Joanne Sloat 179 34 F Algonac MI 46 25:02 1:26 67 1:04:38 23.1 0:50 117 47:25 7:38 2:19:18
66 Anne Clancy 116 30 F Saline MI 51 25:19 0:42 118 1:08:29 21.8 0:52 69 44:03 7:06 2:19:23
67 Jenifer Noga 159 42 F Springboro OH 15 22:21 1:05 114 1:08:14 21.9 0:59 109 46:50 7:33 2:19:26
68 Sarah Squires 185 25 F Sebewaing MI 79 26:43 1:59 111 1:08:07 21.9 1:18 35 41:22 6:40 2:19:28
69 Kar-Ming Lo 52 40 M Cleveland Heig OH 100 27:53 1:05 54 1:03:33 23.5 1:16 91 46:05 7:26 2:19:50
70 Suzanne Harshman 347 42 F Sylvania OH 70 26:23 1:10 53 1:03:30 23.5 1:04 131 48:24 7:48 2:20:29
71 Josh Howes 222 38 M Louisville KY 129 29:43 1:16 29 1:01:30 24.2 1:20 115 47:08 7:36 2:20:55
72 Nancy Donahue 121 20 F Overland Park KS 112 28:30 1:25 95 1:07:16 22.2 1:02 57 42:44 6:53 2:20:55
73 Melissa Weisner 346 43 F Sylvania OH 134 29:56 1:05 93 1:07:06 22.2 1:05 47 42:12 6:48 2:21:22
74 Patrick Sheehan 89 54 M Toledo OH 80 26:44 1:52 28 1:01:23 24.3 1:19 158 50:07 8:04 2:21:23
75 Jonathan Clayton 204 29 M Hazel Park MI 136 29:56 1:37 134 1:09:25 21.5 1:19 16 39:20 6:20 2:21:35
76 Nick Mossing 442 35 M Holland OH 171 31:28 1:45 38 1:02:14 24.0 1:14 76 45:02 7:15 2:21:41
77 Steven Chanter 13 43 M Grand Rapids MI 116 28:48 1:32 71 1:04:57 23.0 0:58 84 45:32 7:20 2:21:47
78 Jeff Chalmers 203 38 M Bay Village OH 45 24:58 1:42 220 1:14:38 20.0 1:08 17 39:37 6:23 2:22:02
79 Erik Peterson 450 22 m Northville MI 54 25:27 1:17 204 1:13:43 20.2 1:05 25 40:40 6:33 2:22:11
80 Timothy Gregor 292 27 M Urbana IL 67 26:09 1:20 146 1:10:14 21.2 1:11 62 43:27 7:00 2:22:20
81 Nichole Minier 154 39 F Ann Arbor MI 96 27:38 1:14 78 1:05:29 22.8 1:09 112 47:01 7:35 2:22:29
82 Chad Liber 300 21 M Sylvania OH 172 31:41 0:42 76 1:05:18 22.8 0:45 70 44:07 7:07 2:22:32
83 Daniel Sheldon 255 35 M Sylvania OH 178 31:59 1:04 98 1:07:22 22.1 1:02 34 41:21 6:40 2:22:45
84 Eric Buckhave 8 42 M Ypsilanti MI 40 24:30 0:51 144 1:09:58 21.3 0:38 114 47:07 7:35 2:23:02
85 Tom Everett 24 47 M Sylvania OH 43 24:56 2:19 58 1:03:48 23.4 1:50 161 50:11 8:05 2:23:03
86 Courtney Kistler 141 31 F Toledo NY 42 24:55 1:26 151 1:10:40 21.1 1:34 72 44:37 7:11 2:23:11
87 Scott Molitor 68 44 M Sylvania OH 106 28:12 2:44 60 1:03:59 23.3 1:41 104 46:39 7:31 2:23:14
88 Diana Messer-Kruse 152 47 F Toledo OH 156 30:57 1:37 64 1:04:23 23.2 1:18 80 45:16 7:18 2:23:30
89 Andrew Leconey 233 25 M Cincinnati OH 146 30:25 1:45 55 1:03:33 23.5 1:26 103 46:38 7:31 2:23:45
90 Madison Tustian 317 20 F Plymouth MI 23 23:00 1:25 102 1:07:32 22.1 1:09 171 51:00 8:13 2:24:05
91 Emil Sims 91 41 m Northville MI 190 32:39 1:39 69 1:04:45 23.0 1:04 68 44:02 7:06 2:24:07
92 Paul Wasnick 265 27 M Santa Monica CA 109 28:26 1:23 112 1:08:07 21.9 0:57 82 45:24 7:19 2:24:15
93 Jamie Endicott 342 20 F Traverse City MI 72 26:34 1:29 139 1:09:33 21.4 1:20 90 46:04 7:25 2:24:58
94 Timothy Lichtenstein 301 19 M Carol Stream IL 75 26:38 1:20 91 1:06:51 22.3 1:38 146 49:19 7:57 2:25:44
95 Shelby Norment 432 25 F Ann Arbor MI 105 28:10 1:21 132 1:09:17 21.5 0:50 100 46:26 7:29 2:26:02
96 Tag Hauschild 220 17 M Athens OH 102 28:01 2:01 172 1:12:15 20.6 1:26 52 42:22 6:50 2:26:03
97 Jessica Reed 168 36 F Athens OH 141 30:06 1:43 158 1:11:23 20.9 0:59 46 42:09 6:47 2:26:18
98 Brent Frederick 429 40 M Grass Lake MI 123 29:11 1:39 62 1:04:18 23.2 1:03 160 50:11 8:05 2:26:19
99 Khalil Raffoul 76 47 M Temperance MI 142 30:09 1:15 41 1:02:32 23.8 1:37 173 51:07 8:14 2:26:39
100 Nathaniel Jordan 224 38 M Ann Arbor MI 154 30:55 1:27 99 1:07:24 22.1 0:53 98 46:23 7:28 2:27:00
101 Glenn Luther 54 54 M Sylvania OH 135 29:56 2:32 74 1:05:14 22.9 1:42 121 47:38 7:41 2:27:00
102 Jill Putt 165 35 F Ann Arbor MI 66 26:09 1:30 166 1:11:40 20.8 1:26 94 46:16 7:27 2:27:01
103 George Maddaloni 58 41 M Birmingham MI 82 27:00 2:38 121 1:08:41 21.7 1:00 123 47:50 7:42 2:27:06
104 Brian Grant 348 50 M Belleville MI 85 27:07 2:21 97 1:07:21 22.1 1:48 136 48:36 7:50 2:27:12
105 Bernard Barrow 431 41 M Toledo OH 73 26:37 1:53 125 1:08:52 21.7 1:25 135 48:35 7:50 2:27:20
106 John Melby 236 39 M Holland OH 114 28:35 1:32 140 1:09:34 21.4 1:24 96 46:19 7:28 2:27:22
107 Thomas Rhone 446 37 M Miamisburg OH 131 29:46 1:28 105 1:07:49 22.0 1:20 113 47:04 7:35 2:27:25
108 Stephan Risher 83 61 M Sylvania OH 149 30:35 2:15 52 1:03:26 23.5 1:23 159 50:10 8:05 2:27:47
109 Elmer Sperry 96 58 M Perrysburg OH 76 26:40 1:26 80 1:05:31 22.8 2:13 185 52:04 8:23 2:27:53
110 Kit James 294 21 M Cincinnati OH 62 25:49 1:21 142 1:09:46 21.4 1:08 155 49:53 8:02 2:27:56
111 Mark Sutter 98 55 M Toledo OH 99 27:50 1:40 49 1:03:06 23.6 1:20 209 54:12 8:44 2:28:05
112 Julian Valier-Harris 263 37 M Carmel IN 152 30:48 0:41 43 1:02:45 23.8 0:46 196 53:12 8:34 2:28:11
113 Alberto Almeida 3 48 M Sylvania OH 133 29:53 1:50 88 1:06:37 22.4 1:12 139 48:54 7:53 2:28:25
114 Stephen Swartz 99 43 M Toledo OH 144 30:12 2:31 181 1:12:33 20.6 1:04 50 42:15 6:48 2:28:33
115 Bryan Wallace 320 19 M Monroe MI 176 31:57 1:12 135 1:09:25 21.5 1:08 77 45:05 7:16 2:28:45
116 Nisa Penland 311 20 F Gibraltar MI 64 26:03 1:10 138 1:09:29 21.5 0:53 179 51:24 8:17 2:28:56
117 Matt Long 234 21 M Viroqua WI 198 33:14 1:28 108 1:07:56 21.9 1:50 74 44:47 7:13 2:29:14
118 Adrienne Oday 161 37 F Ypsilanti MI 93 27:33 1:32 124 1:08:50 21.7 0:50 166 50:35 8:09 2:29:18
119 Ryan Ames 196 37 M Sylvania OH 133 1:09:24 21.5 0:37 101 46:28 7:29 2:29:43
120 Douglas Hart 38 52 M Fremont OH 193 32:50 2:11 84 1:06:28 22.4 2:18 93 46:06 7:26 2:29:50
121 Rob Mosher 238 31 M Worthington OH 111 28:29 1:14 136 1:09:27 21.5 1:02 154 49:46 8:01 2:29:56
122 Marc Ensign 22 52 M Oregon OH 130 29:44 1:00 122 1:08:43 21.7 0:59 156 49:58 8:03 2:30:23
123 Matthew Dushane 19 42 M Blissfield MI 212 33:45 1:22 106 1:07:50 22.0 0:52 108 46:46 7:32 2:30:32
124 Christopher Wiederho 102 43 M Petersburg MI 121 29:04 2:03 72 1:05:01 22.9 1:21 194 53:05 8:33 2:30:32
125 Harry Zeitler 267 20 M Sylvania OH 145 30:21 2:14 235 1:15:56 19.6 1:55 21 40:16 6:29 2:30:41
126 Jane Sanders 173 57 F White Lake MI 170 31:28 2:05 82 1:06:23 22.5 1:31 144 49:18 7:57 2:30:42
127 Jen Oakes 309 21 F Ann Arbor MI 182 32:14 2:11 127 1:09:05 21.6 1:30 87 45:49 7:23 2:30:47
128 Christopher Schell 279 33 M Dublin OH 138 30:02 1:06 143 1:09:50 21.4 0:53 143 49:12 7:56 2:31:01
129 Sara Hardman 293 21 F Akron OH 78 26:42 1:42 178 1:12:27 20.6 1:00 148 49:23 7:57 2:31:11
130 Julia MacLachlan 145 43 F Toledo OH 174 31:52 1:15 155 1:11:10 21.0 1:12 86 45:49 7:23 2:31:17
131 Leslie Braun 437 50 F Grand Blanc MI 88 27:16 2:21 182 1:12:35 20.5 1:50 122 47:45 7:42 2:31:45
132 Edward Carmichael 11 54 M Temperance MI 194 32:50 2:12 119 1:08:30 21.8 2:03 107 46:43 7:32 2:32:17
133 Jim Waters 100 53 M Adrian MI 208 33:32 2:05 137 1:09:28 21.5 1:24 89 45:57 7:24 2:32:24
134 Matt Disher 211 19 M Sylvania OH 189 32:29 1:24 237 1:16:32 19.5 1:07 31 41:07 6:38 2:32:37
135 Sarah Reichard 169 39 F Bryan OH 147 30:26 1:08 79 1:05:30 22.8 1:10 215 54:37 8:48 2:32:50
136 John Soncrant 94 43 M Toledo OH 125 29:21 2:09 110 1:08:01 21.9 1:09 187 52:30 8:28 2:33:09
137 Andrew Heintz 426 28 M Toledo OH 206 33:23 2:00 83 1:06:26 22.4 1:32 157 49:59 8:03 2:33:19
138 Wayne Graves 34 45 M Royal Oak MI 107 28:21 0:56 113 1:08:13 21.9 2:05 207 54:07 8:43 2:33:40
139 Jim Rhegness 81 42 M Toledo OH 173 31:49 1:51 185 1:12:37 20.5 1:08 102 46:28 7:29 2:33:50
140 Michael Sullivan 260 30 M Dayton OH 148 30:27 1:26 104 1:07:44 22.0 1:18 193 52:58 8:32 2:33:51
141 Steven Sokoloski 93 48 M Sylvania OH 269 38:02 1:34 86 1:06:35 22.4 1:28 99 46:25 7:29 2:34:00
142 Benjamin Cooper 289 20 M Wyandotte MI 108 28:23 1:02 202 1:13:38 20.2 1:43 149 49:32 7:59 2:34:17
143 Lynnann Crots 119 24 F Temperance MI 162 31:13 1:36 174 1:12:23 20.6 0:57 130 48:21 7:47 2:34:28
144 Martha Wood 194 38 F Avon Lake OH 92 27:25 1:24 123 1:08:48 21.7 1:15 228 55:57 9:01 2:34:48
145 Paul Robinson 84 54 M Grosse Ile MI 213 33:46 2:40 96 1:07:20 22.1 2:33 137 48:45 7:51 2:35:02
146 Thomas Pratt 75 57 M Troy MI 167 31:26 1:00 188 1:12:45 20.5 1:11 138 48:54 7:53 2:35:15
147 Spencer Crawford 206 18 M Maumee OH 186 32:24 2:54 231 1:15:41 19.7 1:41 56 42:39 6:52 2:35:18
148 Curt Penland 275 53 M Gibraltar MI 97 27:38 1:32 150 1:10:35 21.1 2:03 201 53:32 8:37 2:35:19
149 Matthew Kapp 295 22 M Columbus OH 195 32:54 1:02 70 1:04:57 23.0 1:15 223 55:21 8:55 2:35:27
150 David Grant 430 54 M Belleville MI 65 26:09 2:22 141 1:09:42 21.4 1:47 225 55:34 8:57 2:35:32
151 Tony Hixon 221 35 M Columbus Grove OH 209 33:33 1:46 170 1:11:54 20.7 1:06 119 47:29 7:39 2:35:46
152 Jackie Mall 147 49 F Marysville MI 157 31:01 1:26 159 1:11:27 20.9 1:07 170 50:53 8:12 2:35:52
153 David McMurray 274 47 M Toledo OH 81 26:44 2:10 63 1:04:18 23.2 1:16 259 59:29 9:35 2:00 2:35:55
154 Daniel Peffley 73 40 M Petersburg MI 143 30:10 3:15 128 1:09:07 21.6 1:08 186 52:19 8:26 2:35:57
155 Anders Jacobson 43 43 M Woodville OH 226 34:21 1:51 107 1:07:53 22.0 1:20 167 50:37 8:09 2:36:00
156 Tony Eyer 25 52 M Wauseon OH 192 32:48 1:58 228 1:15:23 19.8 0:47 78 45:14 7:17 2:36:08
157 David Mack 55 42 M Toledo OH 221 34:13 1:19 186 1:12:45 20.5 1:05 111 46:57 7:34 2:36:18
158 Natosha Eyer 127 27 F Wauseon OH 243 35:33 2:37 214 1:14:25 20.0 0:58 61 43:19 6:59 2:36:50
159 Daniel Nixon 71 40 M Whitehouse OH 227 34:32 2:04 195 1:13:06 20.4 1:08 92 46:06 7:26 2:36:53
160 John Shaw 87 52 M Sylvania OH 83 27:01 2:53 173 1:12:20 20.6 1:07 202 53:43 8:39 2:37:03
161 John Roemer 249 31 M Toledo OH 220 34:08 1:52 116 1:08:23 21.8 1:36 172 51:06 8:14 2:37:03
162 Timothy Schroeder 254 27 M Pittsburgh PA 160 31:06 2:19 243 1:17:05 19.3 1:10 83 45:27 7:19 2:37:05
163 Carrie Williams 439 34 F Dexter MI 232 35:02 1:30 147 1:10:20 21.2 1:15 142 49:11 7:55 2:37:15
164 Ally Gaylor 129 38 F Fort Wayne IN 216 33:48 1:40 89 1:06:40 22.4 1:12 205 53:58 8:42 2:37:16
165 Tyler Bellman 200 24 M Maumee OH 228 34:32 1:55 131 1:09:17 21.5 1:08 168 50:40 8:10 2:37:29
166 Susan Alt 108 57 F Southgate MI 119 28:58 3:19 205 1:13:48 20.2 2:08 147 49:20 7:57 2:37:32
167 Meg Blaszak 343 21 F East Lansing MI 210 33:43 1:46 190 1:12:52 20.5 0:59 134 48:34 7:50 2:37:52
168 Tim Furey 216 39 M Ottawa Hills OH 196 33:02 2:20 183 1:12:35 20.5 2:04 124 47:54 7:43 2:37:53
169 Christy Soncrant 184 39 F Toledo OH 183 32:15 1:41 162 1:11:31 20.8 1:04 178 51:24 8:17 2:37:53
170 Robert Campbell 10 41 M Toledo OH 50 25:13 2:07 221 1:14:45 19.9 1:32 211 54:23 8:46 2:37:58
171 Steve Harvey 39 57 M Columbus OH 158 31:02 2:27 165 1:11:37 20.8 1:33 180 51:31 8:18 2:38:09
172 Kris Barnswell 198 33 M Toledo OH 151 30:43 1:51 154 1:10:48 21.1 1:48 195 53:11 8:34 2:38:20
173 Jay Morgan 237 39 M Sylvania OH 230 34:33 2:15 129 1:09:09 21.6 1:15 176 51:12 8:15 2:38:23
174 Lavinia Raffoul 166 47 F Temperance MI 103 28:03 2:18 126 1:08:59 21.6 1:18 255 58:48 9:28 2:39:24
175 Joseph Dieringer 271 40 M Sylvania OH 117 28:52 1:27 152 1:10:41 21.1 1:01 242 57:29 9:16 2:39:28
176 Olivia Mapes 149 22 F Chagrin Falls OH 53 25:24 2:30 245 1:17:15 19.3 1:18 199 53:20 8:36 2:39:45
177 Ron Pietrzak 435 47 M Toledo OH 159 31:05 2:33 201 1:13:38 20.2 1:52 169 50:40 8:10 2:39:47
178 Christopher Lamberti 230 22 M Deerfield IL 235 35:15 1:32 130 1:09:15 21.5 1:05 190 52:44 8:30 2:39:49
179 Alyson Dondorfer 122 38 F Concord OH 90 27:20 1:49 233 1:15:48 19.7 1:57 200 53:24 8:36 2:40:17
180 Sean Friedmann 30 41 M Beavercreek OH 155 30:56 3:05 197 1:13:18 20.3 1:47 177 51:14 8:15 2:40:18
181 Ann Crickard 118 55 F Hilliard OH 236 35:17 2:04 213 1:14:20 20.1 1:28 120 47:37 7:40 2:40:45
182 Rick Liebich 51 51 M Perrysburg OH 240 35:27 1:59 163 1:11:33 20.8 1:28 164 50:22 8:07 2:40:47
183 Michael Strezinski 97 41 M Sylvania OH 200 33:16 2:50 100 1:07:30 22.1 2:11 224 55:31 8:57 2:41:16
184 Patrick Convery 205 50 M Temperance MI 197 33:08 2:44 156 1:11:21 20.9 0:58 198 53:14 8:35 2:41:23
185 Jaclyn Mauch 305 21 F Earlville IL 169 31:27 1:16 179 1:12:31 20.6 1:10 220 55:04 8:52 2:41:26
186 Joe Shrader 90 51 M Blissfield MI 270 38:07 1:32 87 1:06:35 22.4 1:06 217 54:38 8:48 2:41:57
187 Maxwell Beck 199 19 M Fremont OH 140 30:06 1:52 109 1:07:56 21.9 1:13 268 1:00:56 9:49 2:42:02
188 Scott Sellers 86 49 M Monclova OH 225 34:20 2:58 160 1:11:30 20.9 1:42 182 51:39 8:19 2:42:06
189 Mark Bratt 202 38 M Toledo OH 264 37:30 1:46 224 1:15:05 19.9 1:14 105 46:39 7:31 2:42:12
190 Sarah Bone 110 34 F Canton MI 179 32:04 2:19 249 1:17:30 19.2 1:34 140 48:58 7:53 2:42:23
191 Troy Karrick 427 36 M Angola IN 153 30:50 2:51 169 1:11:46 20.8 1:59 221 55:06 8:53 2:42:30
192 Stephanie Mekus 306 22 F Louisville KY 188 32:25 1:42 253 1:17:46 19.2 1:07 150 49:36 7:59 2:42:35
193 Angela Justice 138 34 F Canton MI 231 34:41 1:34 257 1:18:01 19.1 2:28 88 45:54 7:24 2:42:36
194 Stuart Cubbon 17 55 M Toledo OH 128 29:30 2:18 191 1:12:56 20.4 1:09 234 56:49 9:09 2:42:39
195 Caleb Dudley 212 29 M Toledo OH 263 37:17 4:44 167 1:11:42 20.8 1:12 126 48:03 7:44 2:42:56
196 Jon Newsom 240 37 M Sylvania OH 278 39:00 2:34 218 1:14:35 20.0 2:31 71 44:32 7:11 2:43:11
197 Doug Ratzenberger 78 50 M Sylvania OH 215 33:47 2:17 189 1:12:46 20.5 1:36 197 53:13 8:34 2:43:37
198 Rob Martin 235 36 M Waterville OH 137 30:02 2:30 148 1:10:22 21.2 1:37 258 59:09 9:32 2:43:38
199 Andy Golding 33 44 M Toledo OH 185 32:18 2:35 180 1:12:33 20.6 1:42 216 54:38 8:48 2:43:44
200 Michael Spencer 95 43 M Sylvania OH 191 32:46 2:45 250 1:17:35 19.2 0:45 162 50:13 8:06 2:44:02
201 Doug Wood 280 51 M Northville MI 203 33:20 1:36 153 1:10:48 21.1 1:09 248 58:00 9:21 2:44:52
202 Anna Bisaro 285 21 F Evanston IL 204 33:22 1:40 232 1:15:46 19.7 1:16 192 52:52 8:31 2:44:53
203 Jonathan Pledger 277 39 M Saint Cloud FL 187 32:25 1:41 171 1:12:03 20.7 1:43 236 57:03 9:11 2:44:54
204 Brad Betker 6 55 M Crest Hill IL 271 38:12 2:54 192 1:12:59 20.4 1:57 141 49:02 7:54 2:45:02
205 Emily Beck 109 23 F Wauseon OH 84 27:04 1:53 263 1:18:36 19.0 1:45 229 56:08 9:03 2:45:25
206 Matthew Schaefer 252 19 M Sylvania OH 113 28:32 4:04 307 1:29:49 16.6 0:54 49 42:14 6:48 2:45:31
207 Dan McCormick 60 62 M Toledo OH 211 33:43 3:41 120 1:08:38 21.7 1:01 252 58:30 9:25 2:45:32
208 Aaron Short 256 35 M Archbold OH 290 41:19 1:31 215 1:14:28 20.0 1:20 110 46:55 7:34 2:45:32
209 Dave Arens 4 49 M Sherwood OH 218 33:59 1:51 157 1:11:21 20.9 2:05 232 56:26 9:06 2:45:40
210 Scott Newsom 70 41 M Sylvania OH 239 35:18 2:42 255 1:17:47 19.2 2:10 125 48:02 7:44 2:45:57
211 Madeline Mihaly 307 20 F Toledo OH 110 28:26 1:37 234 1:15:49 19.7 1:44 251 58:29 9:25 2:46:03
212 Jackie Eshbaugh 125 39 F Springboro OH 124 29:14 1:27 286 1:23:02 18.0 1:04 181 51:35 8:19 2:46:20
213 Kathryn Eisenmann 124 39 F Perrysburg OH 252 36:00 1:10 198 1:13:22 20.3 1:14 219 55:00 8:52 2:46:43
214 Kevin Roberts 278 47 M Perrysburg OH 180 32:05 1:47 176 1:12:24 20.6 1:28 257 59:08 9:32 2:46:50
215 No L Shankster 177 22 F Sylvania OH 251 35:53 2:33 223 1:15:04 19.9 1:41 184 51:48 8:21 2:46:58
216 Lindsay Sitarski 178 34 F South Lyon MI 98 27:41 1:32 258 1:18:02 19.1 1:48 246 57:58 9:20 2:46:59
217 Drew Saltzstein 251 21 M Toledo OH 205 33:23 1:26 289 1:23:36 17.8 0:41 127 48:07 7:45 2:47:12
218 Ian Anderson 282 19 M Sylvania OH 29 23:34 3:40 296 1:25:34 17.4 3:17 174 51:09 8:14 2:47:13
219 Michael Pete 312 20 M Canton OH 127 29:29 1:17 261 1:18:11 19.1 1:37 235 57:00 9:11 2:47:32
220 Benjamin Isaacoff 223 22 M Ann Arbor MI 224 34:19 1:43 230 1:15:34 19.7 2:23 204 53:52 8:41 2:47:49
221 Erin Daly 120 34 F Sylvania OH 287 41:05 1:22 212 1:14:19 20.1 1:26 152 49:40 8:00 2:47:50
222 Jared Kalb 225 31 M Toledo OH 229 34:33 2:18 229 1:15:29 19.8 1:30 210 54:21 8:45 2:48:09
223 Sarah Stamm 186 28 F Maumee OH 222 34:14 2:43 225 1:15:15 19.8 1:54 213 54:30 8:47 2:48:34
224 Kim Rattet 167 41 F West Bloomfiel MI 165 31:17 2:17 266 1:18:54 18.9 1:53 212 54:25 8:46 2:48:45
225 Michelle Phipps 163 44 F Fort Wayne IN 275 38:31 1:21 161 1:11:30 20.9 1:31 227 55:55 9:01 2:48:47
226 Andrea Maisonneuve 146 46 F Fort Wayne IN 166 31:25 1:35 194 1:13:04 20.4 1:07 271 1:01:52 9:58 2:49:00
227 Gregory Gischel 32 41 M Birmingham MI 181 32:05 2:22 187 1:12:45 20.5 1:24 263 1:00:33 9:45 2:49:08
228 Cecilia Brzys 112 63 F South Lyon MI 202 33:17 3:00 196 1:13:16 20.4 1:54 245 57:46 9:18 2:49:11
229 Bryan Riley 248 39 M Sylvania OH 219 34:00 1:51 193 1:13:02 20.4 2:00 250 58:25 9:25 2:49:16
230 Stacy Pledger 164 40 F St. Cloud FL 175 31:53 2:19 246 1:17:19 19.3 1:51 233 56:36 9:07 2:49:57
231 Sandy Stevens 153 42 f Holland MI 233 35:07 1:49 164 1:11:35 20.8 1:14 262 1:00:16 9:43 2:50:00
232 Rachel Nixon 158 37 F Whitehouse OH 295 42:14 4:50 177 1:12:26 20.6 1:16 151 49:37 8:00 2:50:21
233 Aaron Polte 245 26 M Toledo OH 302 42:50 2:00 226 1:15:15 19.8 1:02 145 49:18 7:57 2:50:24
234 Jennifer Warsaw-Mill 190 42 F Addison MI 199 33:15 2:32 264 1:18:47 18.9 1:00 218 54:56 8:51 2:50:29
235 Melody Carmichael 447 50 F Temperance MI 273 38:27 1:45 203 1:13:42 20.2 2:44 208 54:07 8:43 2:50:43
236 Lisa Mack 144 40 F Toledo OH 261 37:08 1:46 207 1:13:55 20.2 1:50 238 57:06 9:12 2:51:43
237 James Novotny 72 55 M Livonia MI 56 25:42 2:28 267 1:18:58 18.9 1:54 267 1:00:55 9:49 2:00 2:51:55
238 Patricia Heithaus 132 67 F Mount Vernon OH 132 29:50 3:28 239 1:16:41 19.4 0:58 270 1:01:35 9:55 2:52:31
239 David Abalos Jr 268 27 M Toledo OH 184 32:15 2:31 272 1:19:28 18.8 1:58 230 56:22 9:05 2:52:31
240 Cheryl Hannigan 131 52 F Petersburg MI 207 33:27 2:10 210 1:14:16 20.1 1:28 272 1:01:54 9:58 2:53:13
241 Jeffrey Ford 28 41 M Sylvania OH 289 41:19 1:53 211 1:14:17 20.1 1:20 214 54:31 8:47 2:53:17
242 Liz Kalbus 139 25 F Toledo OH 201 33:17 3:51 273 1:19:33 18.7 3:00 203 53:47 8:40 2:53:27
243 Tracy Evans 126 42 F Perrysburg OH 309 45:39 1:26 175 1:12:24 20.6 1:17 191 52:50 8:31 2:53:34
244 Kelley Kozloff 142 35 F Ann Arbor MI 168 31:27 3:11 290 1:23:57 17.8 2:38 189 52:39 8:29 2:53:51
245 Timothy Klopfenstein 227 36 M Archbold OH 305 43:11 2:31 265 1:18:49 18.9 1:12 132 48:25 7:48 2:54:06
246 Russell Wiese 103 48 M Adrian MI 208 1:14:03 20.1 2:25 244 57:45 9:18 2:54:22
247 Sabrina Warnimont 189 31 F Rawson OH 217 33:51 2:08 199 1:13:23 20.3 1:17 283 1:03:46 10:16 2:54:23
248 Chris Cunningham 208 38 M Bowling Green OH 306 43:18 3:59 268 1:19:01 18.9 1:52 97 46:20 7:28 2:54:28
249 Jenifer Wiles 193 40 F Swanton OH 234 35:09 1:58 271 1:19:19 18.8 1:04 241 57:27 9:15 2:54:55
250 Alexis Smith 181 41 F Sylvania OH 164 31:16 1:35 274 1:19:59 18.6 1:49 264 1:00:35 9:46 2:55:12
251 Jake Crossgrove 452 35 M Wauseon OH 303 42:57 2:09 217 1:14:34 20.0 1:36 206 54:02 8:42 2:55:17
252 Max Funk 434 63 M Ottawa Hills OH 94 27:34 1:52 251 1:17:37 19.2 1:54 289 1:06:26 10:42 2:55:22
253 Jayme Trantham 262 38 M Brownstown Tow MI 161 31:12 3:54 227 1:15:18 19.8 2:00 279 1:03:12 10:11 2:55:34
254 John Messner 66 40 M Moon Twp PA 299 42:37 3:05 184 1:12:36 20.5 2:11 222 55:18 8:54 2:55:44
255 Renee Small 180 43 F Maumee OH 242 35:33 2:38 259 1:18:05 19.1 2:06 247 57:59 9:20 2:56:20
256 Cory Fritch 445 31 M Toledo OH 288 41:06 2:35 252 1:17:44 19.2 0:45 188 52:36 8:28 2:00 2:56:44
257 Jeff Smith 92 48 M Oregon OH 223 34:17 3:15 262 1:18:14 19.1 2:21 254 58:44 9:28 2:56:49
258 Cheryl McCormick 150 62 F Toledo OH 150 30:39 2:25 275 1:20:05 18.6 0:59 277 1:02:52 10:08 2:56:58
259 Ted Elliott 21 55 M Ottawa OH 244 35:35 2:41 244 1:17:13 19.3 0:52 265 1:00:42 9:47 2:57:01
260 Susan Gutowski 130 52 F Northville MI 241 35:28 3:45 254 1:17:46 19.2 1:58 249 58:11 9:22 2:57:06
261 Michael Damas 443 43 M Columbus OH 249 35:50 1:19 270 1:19:08 18.8 1:03 260 59:50 9:38 2:57:09
262 David Sward 261 38 M Chevy Chase MD 267 37:36 2:21 242 1:17:02 19.4 1:45 256 58:52 9:29 2:57:35
263 Benjamin Pietrykowsk 243 22 M Toledo OH 71 26:29 2:55 283 1:22:13 18.1 1:01 282 1:03:45 10:16 2:00 2:58:22
264 Erin Adams 106 38 F Novi MI 245 35:42 1:55 222 1:14:57 19.9 1:36 285 1:04:16 10:21 2:58:24
265 Laura Paulsen 310 22 F Columbus IN 177 31:57 1:40 277 1:20:21 18.6 1:20 284 1:03:53 10:17 2:59:09
266 Russ Hudson 451 70 m Dundee MI 301 42:41 5:38 168 1:11:46 20.8 1:48 239 57:18 9:14 2:59:09
267 Gretchen Moon 155 39 F Fort Wayne IN 246 35:45 1:53 145 1:10:14 21.2 1:29 300 1:11:37 11:32 3:00:55
268 Wendy Wexler-Kale 192 47 F Temperance MI 260 37:04 3:10 285 1:23:02 18.0 2:36 226 55:45 8:59 3:01:35
269 David Volk 264 34 M Blissfield MI 291 41:24 0:44 149 1:10:28 21.2 1:24 291 1:07:45 10:55 3:01:44
270 Terry Wolfe 433 60 M Perrysburg OH 259 36:51 4:24 269 1:19:05 18.9 2:43 261 59:54 9:39 3:02:56
271 Jerilyn Mapes 148 48 F Chagrin Falls OH 265 37:33 3:41 288 1:23:11 17.9 1:18 240 57:24 9:15 3:03:06
272 Kathleen Thompson-Ca 187 51 F Toledo OH 258 36:28 2:11 287 1:23:07 17.9 3:05 253 58:38 9:27 3:03:26
273 Bobby Adusumilli 195 18 M Maumee OH 294 42:05 2:57 297 1:25:53 17.4 0:56 183 51:47 8:21 3:03:36
274 John Kiely 45 72 M Dundee MI 272 38:18 2:44 247 1:17:24 19.3 1:59 281 1:03:29 10:14 3:03:53
275 Dennis Jacoby 44 42 M Perrysburg OH 313 49:28 2:52 260 1:18:10 19.1 0:45 175 51:10 8:15 2:00 3:04:23
276 Jose Mendez 64 58 M Ottawa Hills OH 283 39:57 2:15 209 1:14:07 20.1 1:19 290 1:06:59 10:47 3:04:34
277 Tess Van Kan 188 20 F Mayfield Hts OH 256 36:03 1:57 216 1:14:31 20.0 1:29 298 1:11:10 11:28 3:05:09
278 Kurt Pollex 244 39 M Toledo OH 279 39:06 2:33 238 1:16:38 19.5 2:42 286 1:05:02 10:29 3:05:58
279 Alyssa Niese 157 23 F Maumee OH 298 42:36 3:28 311 1:33:56 15.9 0:37 85 45:42 7:22 3:06:18
280 Amy Saltzstein 172 50 F Toledo OH 214 33:46 1:14 298 1:25:54 17.4 2:53 287 1:05:33 10:34 3:09:18
281 Joe Majdalani 448 51 M Perryburg OH 316 52:22 2:37 241 1:16:59 19.4 1:34 231 56:25 9:05 3:09:55
282 Joe Riehl 82 49 M Toledo OH 308 44:43 2:18 236 1:16:29 19.5 3:13 280 1:03:25 10:13 3:10:06
283 Jenn Burns 113 31 F Toledo OH 253 36:02 1:30 281 1:21:49 18.2 1:32 293 1:09:36 11:13 3:10:27
284 Darius Mehregan 63 51 M Monroe MI 292 41:29 3:10 282 1:22:09 18.1 1:02 269 1:01:04 9:50 2:00 3:10:52
285 Ted Gillespie 31 65 M Sylvania OH 281 39:30 3:34 219 1:14:38 20.0 2:03 299 1:11:18 11:29 3:11:01
286 David McGranahan 61 43 M Sylvania OH 126 29:28 2:33 248 1:17:29 19.2 4:19 306 1:17:16 12:27 3:11:05
287 Glen Mark Burton 9 63 M Ottawa Hills OH 255 36:03 3:01 279 1:21:27 18.3 2:44 294 1:09:50 11:15 3:13:03
288 Tavis Glassman 449 41 M Toledo OH 277 38:36 3:36 276 1:20:15 18.6 3:00 292 1:08:24 11:01 3:13:48
289 Jessica Berlekamp-Cr 428 30 F Fremont OH 300 42:40 2:26 300 1:26:48 17.2 1:10 266 1:00:52 9:48 3:13:53
290 Boyd Koffman 47 52 M Sylvania OH 280 39:13 5:04 301 1:27:25 17.1 1:02 273 1:01:59 9:59 3:14:41
291 Michael Nichols 436 23 M Whitehouse OH 304 42:58 4:25 293 1:24:57 17.6 1:43 275 1:02:36 10:05 3:16:38
292 Richard MacMillan 57 57 M Sylvania OH 286 41:05 4:10 302 1:27:49 17.0 1:31 274 1:02:23 10:03 3:16:56
293 Andrew Mosqueda 239 36 M Toledo OH 268 38:01 2:32 310 1:33:23 16.0 0:55 276 1:02:42 10:06 3:17:32
294 Cory Bogner 269 34 M Toledo OH 307 44:32 4:11 309 1:30:06 16.5 1:10 243 57:39 9:17 3:17:36
295 Theresa Abec 105 41 F Swanton OH 285 40:44 2:17 315 1:38:52 15.1 0:57 237 57:05 9:12 3:19:54
296 Bob Ranta 77 80 M South Lyon MI 262 37:11 4:41 240 1:16:52 19.4 3:53 307 1:18:13 12:36 3:20:48
297 Richard Reaume 79 63 M Plymouth MI 248 35:48 5:57 206 1:13:53 20.2 6:58 308 1:18:15 12:36 3:20:49
298 Eric Ferguson 27 43 M Sylvania OH 237 35:17 2:14 305 1:28:40 16.8 2:18 301 1:12:52 11:44 3:21:19
299 Bernardo Martinez 59 68 M Sylvania OH 297 42:34 2:39 291 1:24:22 17.7 2:06 295 1:10:01 11:17 3:21:40
300 Cara Douglas 123 40 F Sylvania OH 238 35:18 1:56 308 1:29:50 16.6 1:08 303 1:14:47 12:03 3:22:57
301 Elizabeth Mallott 304 28 F Champaign IL 247 35:46 2:36 280 1:21:36 18.3 1:58 312 1:22:03 13:13 3:23:57
302 Michael Vernier 319 28 M Columbus OH 296 42:27 1:38 278 1:20:30 18.5 1:26 310 1:18:38 12:40 3:24:39
303 Emily Henderson 133 31 F Toledo OH 282 39:32 2:47 312 1:35:20 15.6 0:54 288 1:06:23 10:42 3:24:54
304 Alisha Bruhl 111 24 F Toledo OH 250 35:50 3:13 303 1:28:16 16.9 1:42 304 1:15:57 12:14 3:24:56
305 David Harlan 37 57 M Northborough MA 317 54:30 2:38 295 1:25:14 17.5 0:49 278 1:02:54 10:08 3:26:04
306 Eleanor Host 134 44 F Sylvania OH 311 45:57 2:37 292 1:24:31 17.6 2:47 297 1:10:51 11:25 3:26:41
307 Carlos Carvalho 12 63 M Perrysburg OH 312 48:28 4:54 304 1:28:19 16.9 2:28 302 1:12:59 11:45 3:37:07
308 Laura Smith 183 33 F South Euclid OH 266 37:34 4:18 314 1:37:44 15.3 2:04 305 1:17:15 12:27 3:38:54
309 Jessica Kemp 140 34 F Perrysburg OH 284 40:06 2:38 318 1:43:20 14.4 2:37 296 1:10:27 11:21 3:39:06
310 Ryan Osier 241 38 M Toledo OH 276 38:31 2:44 316 1:39:48 14.9 1:33 309 1:18:31 12:39 3:41:05
311 Merle Dech 18 51 M Toledo OH 314 49:34 3:26 256 1:17:55 19.1 5:05 313 1:23:53 13:31 2:00 3:41:51
312 Brendan Gillen 272 47 M Whitehouse OH 293 41:44 3:09 313 1:36:00 15.5 2:09 311 1:20:20 12:56 3:43:19
313 Patricia Richardson 170 65 F Brooklyn MI 317 1:40:25 14.8 3:47:03
314 Melanie Johnson 323 44 F Canfield OH 315 51:57 5:19 321 2:09:20 11.5 3:26 153 49:41 8:00 3:59:42
315 David Legg 49 60 M Saginaw MI 310 45:55 5:08 294 1:25:09 17.5 6:44 316 1:40:23 16:10 4:03:16
316 Howard Hammes 36 54 M Trenton MI 318 55:40 6:21 306 1:29:42 16.6 5:21 315 1:36:14 15:30 4:13:16
317 Angelo Esquivel 23 44 M Toledo OH 319 1:08:36 2:21 320 1:52:16 13.3 1:07 314 1:25:56 13:50 4:30:15
318 Becky Sechrist 176 51 F Whitehouse OH 257 36:19 1:46 200 1:13:35 20.3 1:34
319 Nikki Rybarczyk 171 35 F Ottawa Hills OH 254 36:02 2:20 284 1:22:53 18.0 1:50
320 Kristine Johnson 137 47 F Fort Collins CO 120 29:00 3:13 299 1:26:22 17.3 3:53
321 Gregg Yaeger 104 46 M Monroe MI 139 30:03 2:21 319 1:50:02 13.6
322 Chris Rourke 341 22 M Bloomfield Hil MI 63 26:00 0:38
323 Brent Christensen 344 20 M Lambertville MI 274 38:28

Website services and online registration powered by Active Network.




** SPRINT TRIATHLON RESULTS **
SYLVANIA TRIATHLON / DUATHLON
AUGUST 12, 2012
SYLVANIA, OHIO


SPRINT MALE OVERALL WINNER
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Daniel Pearson 589 17 Brookfield WI 18 7:15 0:35 6 32:57 23.7 0:39 5 18:20 5:54 59:45


SPRINT FEMALE OVERALL WINNER
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Kallisse Dent 713 17 Midland MI 1 7:03 0:58 3 37:45 20.7 0:57 2 18:58 6:07 1:05:40

MALE MASTERS
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Brian Barker 625 52 Miamisburg OH 4 7:39 0:50 1 31:43 24.6 0:43 1 19:31 6:17 1:00:24

FEMALE MASTERS
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Jacalen Garris 783 49 Ann Arbor MI 2 8:29 1:04 1 36:57 21.1 1:03 5 26:34 8:34 1:14:06


SPRINT MALE AGE GROUP: 15 - 17
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Sasha Hanna 550 16 Northville MI 2 6:43 1:00 1 34:38 22.5 0:36 7 21:01 6:46 1:03:56
2 Austin Bessinger 504 17 West Olive MI 4 6:48 1:14 4 35:47 21.8 0:51 6 20:43 6:41 1:05:21
3 Ryan Singler 606 16 Sanduky OH 5 6:49 1:48 5 37:23 20.9 0:41 3 20:02 6:27 1:06:42
4 Brandon Meador 580 16 Charlestow IN 11 9:17 1:13 3 35:09 22.2 0:34 5 20:31 6:37 1:06:42
5 Quintin Reiser 592 16 Wauseon OH 6 7:59 1:49 6 38:34 20.2 1:39 1 18:23 5:55 1:08:22
6 Matthew Theis 838 16 10 8:48 1:05 2 34:39 22.5 1:40 9 22:51 7:22 1:09:01
7 Austin Horn 557 17 Gregory MI 3 6:44 2:07 11 41:39 18.7 1:04 2 18:35 5:59 1:10:06
8 Trent Williams 818 15 Fremont OH 1 6:24 1:54 7 38:41 20.2 1:06 11 24:43 7:58 1:12:46
9 Jacob Reynolds 593 16 Toledo OH 7 8:18 1:37 10 40:57 19.0 0:40 8 21:57 7:04 1:13:26
10 Mitchell Layman 568 16 Sylvania OH 8 8:22 1:29 8 39:42 19.6 0:49 10 23:44 7:39 1:14:03
11 Bailey Crawford 522 17 Maumee OH 13 10:36 2:25 12 42:07 18.5 1:01 4 20:22 6:34 1:16:29
12 Bradley Billings 506 17 Sylvania OH 9 8:47 2:35 13 43:51 17.8 1:11 12 27:27 8:51 1:23:49
13 Matt Sears 605 16 Maumee OH 12 9:18 3:50 9 40:08 19.4 1:19 13 29:40 9:33 1:24:13

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 15 - 17
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Allison Sheehan 752 17 Toledo OH 2 7:54 1:17 2 42:54 18.2 1:09 1 25:28 8:12 1:18:40
2 Grace Lafreniere 726 17 Novi MI 1 7:10 1:50 1 42:36 18.3 1:07 2 27:10 8:45 1:19:51
3 Jessica Cetnar 708 17 Toledo OH 5 9:42 1:10 4 44:53 17.4 0:37 4 29:43 9:34 1:26:03
4 Beth Ann Less 730 17 Holland OH 3 9:00 1:01 3 43:40 17.9 0:45 5 33:50 10:54 1:28:14
5 Alli Morrison 840 16 Perrysburg OH 4 9:09 1:33 5 48:50 16.0 0:34 3 29:20 9:27 1:29:23

SPRINT MALE AGE GROUP: 18 - 19
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Ben Rath 591 18 Defiance OH 1 6:03 1:42 3 37:12 21.0 0:53 1 17:36 5:40 1:03:23
2 Joseph Southgate 608 19 Unionville MI 5 8:44 1:26 2 34:23 22.7 0:58 2 18:19 5:54 1:03:49
3 Victor Jivanescu 560 19 Ann Arbor MN 4 8:27 1:07 1 32:24 24.1 0:56 4 22:08 7:08 1:04:59
4 Cole Newman 583 18 Findlay OH 3 6:37 1:35 5 39:32 19.7 0:50 5 22:26 7:13 1:10:59
5 Matthew Hagmeyer 546 19 Sylvania OH 6 8:48 1:26 4 39:13 19.9 0:41 3 21:21 6:53 1:11:27
6 Nathan Decker 528 19 Pembervill OH 2 6:17 1:09 6 40:27 19.3 0:52 8 25:13 8:07 1:13:56
7 Parker Keating 562 19 Fremont OH 7 9:17 2:19 7 43:31 17.9 0:36 6 22:51 7:22 1:18:32
8 Nathan Schmidlin 598 19 Sylvania OH 8 12:14 3:47 8 49:19 15.8 1:26 7 25:07 8:05 1:31:51
9 Bradley Warshaw 617 19 Sylvania OH 9 12:59 3:10 9 52:02 15.0 1:02 9 28:03 9:02 1:37:15


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 18 - 19
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Sarah Cullen 710 18 Northville MI 1 7:06 0:51 1 38:25 20.3 0:42 4 24:36 7:56 1:11:40
2 Alexandra Selee 751 19 Oregon OH 5 9:05 1:40 2 40:33 19.2 0:35 1 21:34 6:57 1:13:25
3 Claire Hardman 718 19 Akron OH 2 7:11 2:04 3 42:30 18.4 0:46 3 22:58 7:24 1:15:27
4 Lacy Nagy 736 19 Gibsonburg OH 4 9:00 2:25 4 43:04 18.1 0:47 2 22:32 7:16 1:17:46
5 Ashley Billings 707 19 Sylvania OH 3 8:28 2:34 7 45:24 17.2 1:16 5 26:21 8:29 1:24:00
6 Sara Day 712 19 Toledo OH 7 9:13 2:14 5 45:00 17.3 0:50 6 27:28 8:51 1:24:42
7 Allison Rudolph 748 18 Walbridge OH 6 9:09 1:44 6 45:23 17.2 1:07 7 34:48 11:12 1:32:10

SPRINT MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Seth Bidlack 505 24 Antwerp OH 4 7:34 0:48 1 34:07 22.9 0:34 2 18:11 5:52 1:01:13
2 Nicholas Brenner 511 20 Toledo OH 1 6:21 2:08 2 36:37 21.3 0:41 1 16:57 5:28 1:02:42
3 Nicholas Pietrykowsk 822 21 Sylvania OH 5 7:34 1:02 3 37:11 21.0 0:49 8 24:03 7:45 1:10:37
4 Tyler Schroeder 604 23 Whitehouse OH 6 8:15 1:25 4 37:32 20.8 0:51 6 23:14 7:29 1:11:16
5 Zach Burhans 512 23 Perrysburg OH 3 7:28 2:32 5 38:30 20.3 0:53 9 24:15 7:49 1:13:36
6 Maxwell Layman 567 22 Sylvania OH 8 9:48 2:04 7 41:01 19.0 1:02 3 20:35 6:38 1:14:28
7 Chris Noe 586 23 Woodville OH 10 11:05 2:30 6 38:48 20.1 1:24 5 21:43 7:00 1:15:28
8 Chad Schroeder 599 22 Ottawa OH 7 9:04 1:35 8 42:46 18.2 0:40 4 21:28 6:55 2:00 1:17:32
9 John Wallace 440 21 Sylvania OH 9 10:20 2:34 1:19:37
10 Samuel Garea 541 22 Canfield OH 2 7:05 1:38 11 49:51 15.6 1:12 7 23:29 7:34 1:23:14
11 Zachary Davis 526 22 Toledo OH 11 11:13 1:35 9 44:19 17.6 0:58 10 25:31 8:13 1:23:34
12 Justin Rippke 594 22 Maumee OH 12 13:06 2:50 10 46:37 16.7 1:03 11 25:33 8:14 1:29:08


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Kaylin Belair 706 21 La Salle MI 7 9:33 1:00 1 38:46 20.1 0:42 1 18:16 5:53 1:08:15
2 Andrea Hoffman 833 23 Monroe MI 6 9:18 2:00 5 44:26 17.6 0:46 2 21:38 6:58 1:18:06
3 Nora Wixom 762 21 Ann Arbor MI 3 8:26 1:32 2 41:59 18.6 1:15 6 26:50 8:39 1:20:01
4 Katiee O'Reilly 738 20 Maumee OH 5 9:10 2:22 6 44:26 17.6 0:59 4 23:39 7:37 1:20:34
5 Morgan Olson 737 20 Onsted MI 11 11:04 2:05 4 44:24 17.6 2:01 3 23:00 7:24 1:22:32
6 Alyssa Trebilcock 824 21 Cleveland OH 10 10:28 2:36 3 42:01 18.6 1:26 5 26:06 8:24 1:22:35
7 Jennifer Kim 725 24 Toledo OH 14 11:53 2:00 1:24:21
8 Maggie Reilly 745 20 Ottawa Hil OH 4 8:36 3:34 8 47:12 16.5 1:02 7 28:19 9:07 1:28:42
9 Julianne Schumaker 750 24 Martin OH 1 8:21 3:09 7 46:36 16.7 1:23 12 34:42 11:11 1:34:09
10 Samantha Reynolds 746 21 Oak Harbor OH 2 8:21 3:09 10 50:36 15.4 0:53 13 35:31 11:26 1:38:28
11 Danielle Rice 747 21 Maumee OH 16 12:22 2:47 12 53:33 14.6 0:54 10 30:26 9:48 1:40:00
12 Caitlin Siegel 821 23 Riverview MI 9 10:26 2:05 9 47:39 16.4 1:21 15 40:52 13:10 1:42:22
13 Kristi Layman 727 20 Toledo OH 13 11:46 4:40 14 55:31 14.0 1:21 8 29:47 9:35 1:43:04
14 Abby Taylor 757 23 Berkey OH 12 11:24 4:33 11 52:12 14.9 2:01 11 33:50 10:54 1:43:59
15 Maggie Ditto 714 24 Toledo OH 8 9:41 3:11 13 53:56 14.5 1:08 14 36:14 11:40 1:44:07
16 Lauren Montaine 831 20 Findlay OH 1:46:50
17 Megan Russell 749 24 Lambertvil MI 15 12:09 7:52 15 1:12:15 10.8 2:18 9 29:50 9:36 2:04:22


SPRINT MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Timothy Hammer 548 26 Plymouth MI 18 10:37 1:11 2 37:21 20.9 0:46 1 20:13 6:31 1:10:07
2 David Fryling 540 26 Bowling Gr OH 8 9:26 2:32 1 36:42 21.3 0:36 4 21:48 7:01 1:11:02
3 Kevin Hochmuth 554 27 North Roya OH 11 9:37 1:46 3 37:41 20.7 1:37 2 21:12 6:50 1:11:52
4 Corey Durbin 532 25 Oregon OH 1 7:32 2:00 12 41:18 18.9 1:17 7 22:43 7:19 1:14:47
5 David Grahn 544 28 Ridgeville OH 3 8:13 1:52 9 40:17 19.4 1:06 10 23:32 7:35 1:14:57
6 Robert Bozovich 510 29 Clearfield PA 5 8:32 1:40 5 38:07 20.5 0:46 20 27:12 8:46 1:16:15
7 Todd Thomas 614 29 Waterville OH 4 8:23 1:05 15 42:47 18.2 1:04 9 23:23 7:32 1:16:40
8 Doug Schroeder 601 29 Tipp City OH 7 8:51 1:54 13 41:40 18.7 0:57 11 24:03 7:45 1:17:23
9 Erik Kuehner 566 26 Bowling Gr OH 2 7:43 2:06 19 44:29 17.5 0:47 6 22:20 7:12 1:17:23
10 Dean Schroeder 600 29 Columbus G OH 10 9:35 2:20 11 40:48 19.1 0:58 5 21:54 7:03 2:00 1:17:33
11 Matthew Thompson 615 26 Toledo OH 13 9:53 0:54 4 37:49 20.6 0:48 22 28:12 9:05 1:17:34
12 Kurt Schroeder 845 26 Toledo OH 6 8:49 1:31 14 41:59 18.6 0:41 15 25:11 8:07 1:18:10
13 Andrew Kreinbrink 565 28 Holland OH 22 11:42 1:19 10 40:35 19.2 1:21 14 24:58 8:02 1:19:54
14 Aaron Alexander 502 27 Maumee OH 14 10:00 2:57 7 39:38 19.7 1:51 17 26:20 8:29 1:20:43
15 Matthew Deal 527 25 Woodville OH 25 12:46 4:26 6 38:45 20.1 1:39 8 23:19 7:31 1:20:54
16 Kirk Hale 547 28 South Lyon MI 12 9:46 3:14 8 39:54 19.5 1:37 21 27:29 8:51 1:21:58
17 Derek Davis 524 26 Portsmouth OH 9 9:30 2:02 18 44:17 17.6 1:15 19 26:52 8:39 1:23:54
18 Evan Schick 597 28 Toledo OH 24 11:47 3:52 16 43:00 18.1 1:52 12 24:11 7:47 1:24:40
19 Jack Evans 535 25 Rossford OH 19 10:38 2:20 22 45:11 17.3 1:49 13 24:57 8:02 1:24:53
20 Aj Coleman 518 26 Sylvania OH 15 10:14 2:46 20 44:29 17.5 0:55 18 26:50 8:38 1:25:11
21 Nathan Niese 585 26 Ann Arbor MI 23 11:44 3:23 25 49:15 15.8 1:08 3 21:48 7:01 1:27:16
22 Nick Inbody 559 27 Jenera OH 16 10:16 2:01 24 48:55 15.9 1:04 16 25:26 8:12 1:27:40
23 Michael Stoll 610 28 Toledo OH 17 10:35 2:45 17 44:03 17.7 1:45 23 28:42 9:15 1:27:48
24 Mark Falcone 536 29 Toledo OH 21 11:38 3:22 21 44:56 17.4 1:54 25 31:03 10:00 1:32:51
25 Ben Lochbihler 574 26 Sylvania OH 27 15:20 3:15 23 47:59 16.3 1:28 24 29:21 9:27 1:37:21
26 Ryan Martin 579 26 Fremont OH 26 14:48 2:29 26 1:04:25 12.1 1:09 26 37:07 11:57 1:59:56
27 Andrew Darr 523 26 Columbus OH 20 11:10


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Sarah Hofkes 720 27 Perrysburg OH 2 7:55 1:33 2 41:10 18.9 1:01 2 23:55 7:42 1:15:33
2 Kate Munson 735 29 Sylvania OH 7 10:08 1:37 1 39:31 19.7 0:58 3 24:03 7:45 1:16:16
3 Allison Kantner 723 27 Toledo OH 5 9:16 1:58 3 43:24 18.0 1:15 1 23:42 7:38 1:19:34
4 Danelle Preston 741 28 South Lyon MI 11 10:52 2:59 5 43:59 17.7 1:57 5 24:56 8:02 1:24:41
5 Dana Wesenberg 760 27 Sylvania OH 3 8:30 1:39 6 43:59 17.7 1:50 11 29:24 9:28 1:25:20
6 Chelsea Daniels 711 29 Pembervill OH 4 9:06 1:38 4 43:34 17.9 0:51 13 31:18 10:05 1:26:25
7 Diana Inbody 721 27 Jenera OH 12 10:55 2:22 9 46:47 16.7 1:39 4 24:51 8:00 1:26:33
8 Laura Miller 733 26 Bowling Gr OH 8 10:11 2:01 8 46:20 16.8 0:43 9 28:30 9:11 1:27:43
9 Mallory Strall 756 25 Toledo OH 9 10:37 1:57 12 48:51 16.0 0:52 7 27:02 8:42 1:29:16
10 Melissa Creech 709 27 Holland OH 6 9:53 3:34 10 48:38 16.0 1:30 6 26:02 8:23 1:29:35
11 Kelly Martinez 731 29 Fostoria OH 10 10:38 2:37 13 49:51 15.6 1:00 8 27:32 8:52 1:31:35
12 Joanna West 761 27 Bowling Gr OH 1 7:37 1:56 14 51:53 15.0 0:49 12 30:19 9:46 1:32:32
13 Monica Gochioco 717 26 Toledo OH 15 14:57 2:07 7 46:13 16.9 1:46 10 28:41 9:14 1:33:42
14 Emily Ellis 715 26 Toledo OH 13 11:06 1:52 11 48:46 16.0 0:47 14 37:30 12:05 1:39:58
15 Margaret Lentine 729 27 Grosse Poi MI 14 11:33 7:26 15 1:00:15 12.9 1:24 15 39:21 12:40 1:59:57


SPRINT MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Ian Alvarez 503 32 Defiance OH 5 8:14 0:42 1 33:43 23.1 0:37 2 18:37 6:00 1:01:51
2 Scott Loewe 575 33 Ann Arbo MI 4 8:07 1:30 5 36:10 21.6 0:55 1 18:30 5:58 1:05:09
3 Derek Diller 530 32 Perrysburg OH 7 8:25 1:09 2 35:02 22.3 1:00 3 20:00 6:27 1:05:34
4 Deric Luginbill 576 31 Findlay OH 9 8:37 0:53 4 35:34 21.9 0:46 6 21:12 6:50 1:07:01
5 Flavien Maillot 577 34 Novi MI 6 8:20 1:07 3 35:08 22.2 0:43 10 23:30 7:34 1:08:48
6 Dennis Walerius 616 33 Sylvania OH 3 8:05 1:45 7 37:08 21.0 1:28 4 20:25 6:35 1:08:49
7 Chris Pearcy 588 30 Perrysburg OH 1 6:44 1:34 10 37:42 20.7 1:06 8 22:39 7:18 1:09:42
8 Rick Byington 513 33 Walbridge OH 16 9:42 1:52 9 37:37 20.7 0:34 5 20:26 6:35 1:10:08
9 Javier Castaneda Cha 517 33 South Lyon MI 20 10:13 1:26 14 39:21 19.8 1:00 9 23:04 7:26 1:15:03
10 Brandon Munson 582 31 Sylvania OH 21 10:34 1:28 6 36:24 21.4 1:33 14 25:09 8:06 1:15:06
11 Robert Carron 516 30 Canton MI 15 9:40 2:29 15 39:25 19.8 1:41 7 22:14 7:10 1:15:27
12 Brian Schroyer 828 34 Sylvania OH 17 9:45 1:59 12 38:30 20.3 1:02 11 24:23 7:51 1:15:36
13 Jeff Williams 619 31 Maumee OH 8 8:28 1:41 11 37:58 20.5 1:42 17 26:07 8:25 1:15:54
14 Paul Gresh 545 33 Belleville MI 13 9:22 2:01 8 37:16 20.9 1:02 18 26:47 8:38 1:16:26
15 Stephen Hanley 549 34 Perrysburg OH 10 8:59 1:35 16 39:44 19.6 1:12 16 26:06 8:24 1:17:34
16 Randall Bollin 508 31 Sylvania OH 2 7:14 2:47 21 41:51 18.6 0:46 15 25:27 8:12 1:18:03
17 Ryan Szenderski 611 30 Sylvania OH 11 9:01 2:46 19 40:58 19.0 1:10 12 24:33 7:55 1:18:26
18 Zach Holt 556 31 Toledo OH 14 9:24 1:44 18 40:30 19.3 0:55 19 26:59 8:42 1:19:30
19 Bevan Lewis 572 34 Maumee OH 24 11:18 1:46 13 38:36 20.2 0:57 20 27:15 8:46 1:19:49
20 Aaron Flynn 539 32 Lambertvil OH 22 11:07 2:11 17 39:56 19.5 1:36 23 28:39 9:14 1:23:26
21 Christopher Garman 542 31 Castle Sha PA 23 11:17 2:33 25 44:48 17.4 1:08 13 25:07 8:05 1:24:51
22 Brad Blum 507 31 Finleyvill PA 19 10:11 1:54 22 42:06 18.5 1:13 26 30:13 9:44 1:25:35
23 Graham Wiemer 618 31 Milwaukee WI 27 12:25 2:51 20 41:37 18.7 0:49 22 28:33 9:12 1:26:14
24 David Contrada 519 32 Toledo OH 18 10:06 2:16 23 43:07 18.1 1:37 24 29:11 9:24 1:26:14
25 Brian Henderson 551 32 Gibsonburg OH 25 12:14 3:52 24 44:27 17.5 1:18 21 27:52 8:58 1:29:41
26 Richard Kramp 564 31 Toledo OH 12 9:02 3:29 27 47:08 16.5 0:47 25 29:49 9:36 1:30:13
27 Jacob Scherer 596 32 Toledo OH 28 12:39 3:39 28 47:39 16.4 1:03 27 33:34 10:48 1:38:31
28 Robert Davis 525 34 Toledo OH 26 12:15 2:36 26 45:44 17.1 1:22 28 37:18 12:01 1:39:13
29 Jason Mitchell 581 32 Toledo OH 29 13:16 3:15 29 48:49 16.0 1:25 29 38:12 12:18 1:44:56


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Jennifer Haynes 719 33 Tiffin OH 5 9:36 2:19 6 46:34 16.8 1:22 1 19:11 6:11 1:19:01
2 Libby Snow 754 33 Sylvania OH 2 9:20 1:39 1 41:39 18.7 1:06 2 25:43 8:17 1:19:26
3 Mindy Jacques 722 34 Dublin OH 8 10:52 1:52 3 44:32 17.5 0:40 3 27:15 8:47 1:25:09
4 Michelle Lemon 728 31 Oregon OH 7 10:38 1:46 2 44:15 17.6 1:20 5 29:00 9:20 1:26:56
5 Sarah Miller 836 34 Pinckney MI 9 10:53 2:53 5 45:04 17.3 2:00 8 29:17 9:26 1:30:05
6 Angie Beauregard 705 33 Fayette OH 1 8:55 1:40 8 49:04 15.9 1:11 11 30:36 9:51 1:31:24
7 Cari Radant 744 32 Tecumseh MI 4 9:33 1:31 10 50:36 15.4 0:44 9 29:29 9:30 1:31:51
8 Adrienne Barchard Co 834 33 Whitehouse OH 6 10:07 3:27 4 45:02 17.3 2:37 12 31:06 10:01 1:32:16
9 Sheryl Ann Fish 716 33 Port Orang FL 3 9:25 3:38 7 48:27 16.1 2:08 6 29:11 9:24 1:32:48
10 Tracy Przybylski 743 33 Toledo OH 11 11:07 2:19 9 50:28 15.5 0:46 7 29:15 9:25 1:33:54
11 Mary Plontz 740 31 Perrysburg OH 17 13:04 3:37 13 53:02 14.7 1:01 4 28:39 9:14 1:39:21
12 Nadya Sosbe 755 32 Toledo OH 12 11:28 2:32 12 52:27 14.9 1:35 13 34:38 11:09 1:42:38
13 Emily Morrison 734 30 Ladson SC 10 11:01 2:28 11 51:32 15.1 1:05 15 37:31 12:05 1:43:35
14 Jessica Priehs 742 30 Whitehouse OH 16 12:38 2:26 14 54:16 14.4 1:48 16 37:41 12:08 1:48:46
15 Kristin Kear 724 30 Perrysbrg OH 15 12:37 2:58 15 1:00:00 13.0 0:52 14 36:08 11:38 1:52:33
16 Mary McClain 732 34 Sylvania OH 14 12:34 3:23 16 1:05:53 11.8 1:46 17 38:38 12:26 2:02:13
17 Mary Youngs 763 30 Sylvania OH 13 12:09 7:55 17 1:12:15 10.8 2:16 10 29:56 9:38 2:04:28


SPRINT MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Matt Dietrich 529 39 Napoleon OH 2 7:08 0:40 1 31:29 24.8 0:48 1 19:53 6:24 59:56
2 Stephen Fetyko 537 39 Chelsea MI 1 6:20 1:10 2 34:25 22.7 0:53 3 22:04 7:06 1:04:50
3 Brian Dynda 533 39 Perrysburg OH 3 7:18 0:59 3 36:43 21.2 0:57 8 24:11 7:47 1:10:06
4 Jason Holman 555 39 Sylvania OH 4 7:55 1:24 9 40:06 19.5 1:20 2 20:18 6:32 1:11:02
5 Jeff Hull 558 35 Madison OH 5 8:16 1:27 8 39:55 19.5 0:43 9 24:25 7:52 1:14:43
6 Thad Carroll 515 37 Ypsilanti MI 19 12:29 1:03 5 38:00 20.5 1:10 4 22:40 7:18 1:15:20
7 Michael Donovan 531 35 Stryker OH 8 9:39 1:53 7 39:43 19.6 2:04 5 22:52 7:22 1:16:10
8 Scott Bourbeau 509 38 Sylvania OH 7 9:16 1:39 6 38:44 20.1 0:59 12 26:19 8:29 1:16:55
9 Matthew Schroeder 602 35 Sylvania OH 6 9:15 3:21 16 43:28 17.9 1:06 6 23:00 7:25 1:20:09
10 Philip Carroll 514 38 Lambertvil MI 10 10:15 2:13 4 37:08 21.0 1:12 21 30:13 9:44 1:20:59
11 Steven Schroeder 603 36 Perrysburg OH 16 11:32 2:19 12 40:48 19.1 1:28 10 25:22 8:10 1:21:28
12 David Stamm 609 36 Maumee OH 20 12:29 3:15 13 41:16 18.9 1:55 7 23:45 7:39 1:22:38
13 Curtis Cosbitt 521 39 St. Clair MI 23 13:21 1:24 11 40:35 19.2 1:21 13 26:24 8:30 1:23:03
14 Anthony Fleszar 538 38 New Boston MI 11 10:28 2:00 14 41:30 18.8 1:00 19 29:52 9:37 1:24:49
15 Edward Manuszak Ii 578 39 Tecumseh MI 9 9:44 2:49 19 44:47 17.4 1:32 14 27:01 8:42 1:25:51
16 Timothy Yarbrough 620 38 Milwaukee WI 13 10:56 3:10 15 41:53 18.6 1:58 17 28:10 9:04 1:26:05
17 Dan Eisinger 534 36 Toledo OH 12 10:48 2:19 10 40:11 19.4 1:24 22 32:07 10:20 1:26:47
18 Scot Hinshaw 552 38 Chicago IL 14 11:15 3:05 20 45:24 17.2 0:59 11 26:17 8:28 1:26:57
19 Matthew Acton 501 36 Temperance MI 22 13:07 1:58 17 43:43 17.8 1:22 16 28:01 9:01 1:28:08
20 Tom Corser 520 36 Toledo OH 17 11:53 2:19 24 49:37 15.7 0:58 15 27:20 8:48 1:32:05
21 Joshua Rupli 595 37 Temperance MI 18 12:27 4:16 18 44:02 17.7 3:01 18 29:02 9:21 1:32:45
22 Robert Kasprzak 561 35 Sylvania OH 21 12:32 2:18 23 49:12 15.9 1:05 20 29:56 9:38 1:35:01
23 Kenneth Rahman 590 36 Sylvania OH 24 18:59 2:27 22 49:04 15.9 1:41 23 36:47 11:51 1:48:58
24 Gary Lesage 570 36 Monclova OH 25 20:47 2:23 25 54:33 14.3 1:14 24 37:28 12:04 1:56:23
25 William Lentine 569 36 Beverly Hi MI 15 11:32 15:32 21 47:30 16.4 14:07 25 39:21 12:40 2:08:00


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Hallie Heigel-Willia 787 35 Sylvania OH 3 9:28 1:29 1 37:35 20.8 0:52 1 22:08 7:08 1:11:31
2 Kelly Bandfield 766 35 Toledo OH 1 8:09 1:24 2 40:03 19.5 1:06 3 25:17 8:09 1:15:57
3 Melissa McKelvey 796 36 Britton MI 5 10:32 1:47 5 43:21 18.0 1:24 2 23:23 7:32 1:20:24
4 Katie Gerlach 784 35 Sylvania OH 2 9:22 2:21 3 41:29 18.8 0:43 7 28:37 9:13 1:22:30
5 Melissa Metzger 802 36 Sylvania OH 12 11:42 2:07 7 47:59 16.3 1:01 6 28:11 9:05 1:30:58
6 Jen Henderson 788 39 Gibsonburg OH 11 11:33 2:12 6 46:22 16.8 0:53 9 30:07 9:42 1:31:06
7 Christine Vermillion 813 38 Arlington OH 4 10:29 3:58 11 50:48 15.4 1:58 4 26:09 8:25 1:33:19
8 Michelle Kortokrax 790 37 Ottoville OH 10 11:32 1:54 12 52:13 14.9 0:55 5 27:04 8:43 1:33:36
9 Lori Luk 794 37 Waterville OH 9 11:29 3:34 8 48:59 15.9 1:29 8 29:13 9:25 1:34:43
10 Alisa Messner 800 38 Moon Twp PA 14 14:37 2:02 4 41:51 18.6 2:12 10 35:09 11:19 1:35:49
11 Katie Collins 775 36 Toledo OH 13 11:58 2:54 9 49:24 15.8 1:04 11 37:02 11:55 1:42:19
12 Sara Boritzki 768 36 Canton MI 6 10:56 1:58 13 54:50 14.2 1:27 12 38:04 12:16 1:47:14
13 Abbey Flynn 839 35 Toledo OH 7 11:09 3:08 10 49:58 15.6 2:31 14 43:26 13:59 1:50:09
14 Katherine Porter 808 38 Ann Arbor MI 8 11:14 3:44 14 1:00:13 13.0 1:25 13 39:21 12:40 1:55:54


SPRINT MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Nathan Russell 817 40 Holland OH 1 6:55 1:17 1 32:15 24.2 0:58 1 20:59 6:46 1:02:23
2 Tim Eckel 844 43 Perrysburg OH 2 33:21 23.4 0:53 4 22:04 7:06 1:05:53
3 Jeff Schalk 680 41 Sylvania OH 5 9:05 1:42 3 34:45 22.4 1:05 5 22:26 7:14 1:09:01
4 Jeffery Stephens 692 42 Sylvania OH 4 8:52 0:53 4 35:20 22.1 0:58 6 24:09 7:47 1:10:11
5 Todd Pollock 672 40 Woodville OH 3 8:28 1:18 7 38:46 20.1 1:13 2 21:34 6:57 1:11:16
6 James Leonard 662 42 University OH 8 10:41 1:23 11 40:58 19.0 1:41 3 21:47 7:01 1:16:28
7 Robert Whitty 702 42 Grosse Poi MI 7 9:20 3:17 10 40:33 19.2 1:24 8 26:14 8:27 1:20:46
8 Chad Sorg 607 40 Sylvania OH 11 11:07 2:33 5 37:56 20.6 2:50 11 26:55 8:40 1:21:19
9 James Mazey 667 43 Toledo OH 19 12:23 2:47 6 38:33 20.2 1:31 13 27:18 8:47 1:22:30
10 Joseph Pfeiffer 827 41 Toledo OH 16 11:33 1:42 13 43:46 17.8 0:46 7 25:02 8:04 1:22:48
11 Scott Singler 687 44 Sandusky OH 9 10:42 1:53 8 40:08 19.4 1:28 18 30:04 9:41 1:24:14
12 Gerald Layher 660 40 Sylvania OH 6 9:07 3:10 12 41:15 18.9 1:04 17 29:53 9:37 1:24:27
13 Bruce Diamond 636 40 New Boston MI 2 7:52 2:31 15 44:20 17.6 1:29 16 29:26 9:29 1:25:36
14 Matt Heer 644 44 Toledo OH 14 11:21 2:50 14 44:12 17.6 1:28 12 27:07 8:44 1:26:56
15 Thomas Kovacs 657 41 Ypsilanti MI 18 12:08 1:42 17 45:51 17.0 1:18 9 26:42 8:36 1:27:39
16 Robert Szymanski 695 41 Toledo OH 12 11:16 2:35 18 46:27 16.8 0:55 10 26:47 8:38 1:27:58
17 Brett Loney 664 43 Sylvania OH 10 10:56 2:03 16 44:25 17.6 1:12 19 31:03 10:00 1:29:38
18 Randy Sherwood 685 41 Toledo OH 13 11:17 3:20 19 47:09 16.5 1:13 14 28:29 9:10 1:31:26
19 John Jahshan 648 43 Northville MI 17 11:57 3:28 9 40:16 19.4 2:34 22 35:01 11:17 1:33:16
20 James Sosbe, Jr 689 40 Toledo OH 21 14:26 1:46 20 47:31 16.4 0:39 20 31:13 10:03 1:35:33
21 Corey Dean 634 40 Ann Arbor MI 20 13:30 4:14 23 55:13 14.1 1:38 15 28:34 9:12 1:43:06
22 Jason Vermillion 698 41 Arlington OH 22 16:14 5:14 22 50:39 15.4 1:03 21 31:21 10:06 1:44:30
23 Jody Germann 642 42 Bowling Gr OH 15 11:28 4:19 21 49:38 15.7 2:01 23 39:58 12:52 1:47:21


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Jacque Wise 815 42 Birmingham MI 6 10:09 1:10 1 38:38 20.2 0:54 2 26:19 8:28 1:17:08
2 Jennifer Olk 806 40 Chelsea MI 1 8:15 1:22 7 43:10 18.1 1:09 1 25:34 8:14 1:19:28
3 Rachel Langenderfer 791 44 Cincinnati OH 5 9:56 1:31 4 41:06 19.0 1:13 3 26:39 8:35 1:20:23
4 Jennifer Frederick 830 41 Grass Lake MI 4 9:38 2:05 2 40:35 19.2 1:09 4 27:25 8:50 1:20:50
5 Kari Neifer-Sadhwani 804 40 Whitehouse OH 2 8:32 1:49 6 41:54 18.6 0:50 12 31:51 10:15 1:24:54
6 Annette Meklus 798 44 Holland OH 3 9:13 2:31 5 41:32 18.8 1:27 11 31:16 10:04 1:25:57
7 Kendra Carroll 772 40 Lambertvil MI 13 12:40 2:13 3 40:42 19.2 1:47 9 29:55 9:38 1:27:15
8 Adrienne Dubrul 777 44 Lambertvil MI 12 12:14 2:07 8 44:18 17.6 0:40 10 30:41 9:53 1:29:59
9 Heather Roy 811 40 Westervill OH 10 11:15 2:08 13 49:01 15.9 0:56 6 28:39 9:14 1:31:58
10 Laura Fleszar 782 40 New Boston MI 7 10:43 2:01 12 47:39 16.4 1:06 14 33:11 10:41 1:34:39
11 Cheri Palko 807 44 Sylvania OH 8 10:51 2:08 11 47:27 16.4 1:33 13 33:03 10:38 1:35:00
12 Shalene Germani 785 41 Toledo OH 9 11:10 2:34 14 51:12 15.2 2:38 7 28:47 9:16 1:36:20
13 Eileen Matuszynski 441 43 17 20:27 1:42 9 44:32 17.5 1:16 5 28:27 9:10 1:36:22
14 Heather Vanderpol 759 42 Sylvania OH 11 11:25 2:36 10 46:07 16.9 1:55 16 36:11 11:39 1:38:13
15 Silvia Clemens 774 40 Woodhaven MI 14 13:30 5:38 17 56:41 13.8 1:22 8 29:48 9:36 1:46:57
16 Sandra Musial 803 40 Woodhaven MI 15 13:36 5:32 16 56:40 13.8 1:26 15 33:45 10:52 1:50:57
17 Irene Knapp 789 44 Columbus OH 16 13:42 2:20 15 51:31 15.1 2:36 17 51:49 16:41 2:01:56


SPRINT MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Louis Probst 673 47 Ann Arbor MI 1 6:56 1:01 1 32:34 24.0 0:50 1 20:25 6:35 1:01:43
2 Tim Josephs 650 46 Highland MI 3 7:50 1:01 4 35:55 21.7 0:42 4 21:54 7:03 1:07:19
3 Scott Siegel 819 48 Riverview MI 7 9:03 1:39 6 36:32 21.4 0:51 5 23:24 7:32 1:11:27
4 John Dempsey 635 47 Adrian MI 5 8:35 1:02 5 36:20 21.5 1:18 9 24:54 8:01 1:12:07
5 Bryan Keller 651 45 Defiance OH 9 9:53 2:31 11 39:30 19.7 1:36 2 21:11 6:49 1:14:39
6 Tom Fountain 639 48 Toledo OH 2 7:11 3:09 9 38:37 20.2 1:58 6 24:04 7:45 1:14:58
7 Tim Messer-Kruse 668 49 Toledo OH 14 11:40 1:57 12 39:50 19.6 0:52 3 21:43 7:00 1:16:00
8 Todd Simpson 686 45 Sylvania OH 12 10:55 1:16 3 35:47 21.8 1:19 13 27:00 8:42 1:16:15
9 Jerry Kleinhenz 655 48 Ann Arbor MI 4 8:28 1:43 8 37:36 20.7 1:45 10 26:48 8:38 1:16:17
10 Ron Hessel 645 46 Rossford OH 11 10:50 2:37 2 34:27 22.6 1:45 12 26:58 8:41 1:16:35
11 Nick Camp 630 49 Perrysburg OH 10 10:40 2:27 13 40:17 19.4 1:26 7 24:30 7:53 1:19:18
12 Randy Blaylock 628 45 Canton MI 8 9:44 2:05 7 37:06 21.0 1:35 16 30:18 9:45 1:20:46
13 Mark Sears 681 48 Maumee OH 13 11:24 2:15 10 39:07 19.9 1:32 11 26:55 8:40 1:21:12
14 Todd Kime 654 47 Toledo OH 6 8:37 2:02 15 42:30 18.4 0:50 14 27:42 8:55 1:21:39
15 Mike Nolan 671 47 Sylvania OH 15 12:55 2:59 14 41:04 19.0 1:26 15 30:02 9:40 1:28:24
16 Tim Kelly 652 48 Onsted MI 17 18:18 2:49 16 45:17 17.2 1:04 8 24:39 7:56 1:32:04
17 Edward Montaine 832 49 Findlay OH 16 15:39 3:48 18 57:46 13.5 2:07 17 39:16 12:39 1:58:34
18 Andy Harshman 829 45 Sylvania OH 18 19:41 4:59 17 56:53 13.7 4:18 18 48:47 15:42 2:14:37

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Amy Farrar 779 46 Perrysburg OH 2 9:27 2:12 2 40:43 19.2 0:53 1 25:27 8:12 1:18:39
2 Kim Ellingson 778 45 Cincinnati OH 3 9:56 1:24:06
3 Maureen Metzger 801 48 Sylvania OH 5 10:56 1:49 4 43:06 18.1 1:03 2 28:04 9:02 1:24:56
4 Hollie Reichle 809 45 Toledo OH 1 8:48 4:11 1 40:39 19.2 1:57 4 30:24 9:47 1:25:57
5 Cindy Hartsel 786 46 Hudson MI 4 10:33 2:22 3 42:30 18.4 1:49 3 28:56 9:19 1:26:09
6 Cathy Behrendt 767 49 Ann Arbor MI 6 11:50 3:12 5 48:53 16.0 1:02 5 34:15 11:02 1:39:10
7 Meena Srinivasan 812 45 Ann Arbor MI 9 18:43 2:24 7 53:52 14.5 1:26 6 35:57 11:34 1:52:20
8 Sandra Siegel 820 47 Riverview MI 8 14:41 2:38 8 56:38 13.8 1:31 7 38:36 12:26 1:54:02
9 Leeanne O'Hara 805 49 Berkley MI 7 12:29 2:27 6 52:33 14.8 1:35


SPRINT MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Dan Sechrist 682 52 Whitehouse OH 1 8:29 1:29 1 35:10 22.2 1:06 1 20:53 6:44 1:07:05
2 Dan Streb 693 53 Swanton OH 10 11:08 2:14 2 35:17 22.1 1:04 2 24:11 7:47 1:13:52
3 Gerald Miller 669 50 Bowling Gr OH 2 8:41 1:56 3 37:33 20.8 0:51 8 26:38 8:35 1:15:36
4 Douglas Geiger 823 53 Saline MI 6 9:32 2:17 4 38:14 20.4 1:44 4 25:22 8:10 1:17:08
5 Rick Alllison 622 54 Rockford MI 7 9:55 1:09 5 38:52 20.1 1:40 9 26:44 8:37 1:18:17
6 Ravi Srinivasan 690 50 Ann Arbor MI 8 10:40 2:40 9 42:06 18.5 2:16 3 24:52 8:00 1:22:32
7 Joe Wallace 700 52 Sylvania OH 5 9:32 2:22 12 42:58 18.2 1:27 7 26:18 8:28 1:22:35
8 Tim Kime 653 50 Washington DC 4 9:18 1:42 15 45:06 17.3 0:40 6 25:56 8:21 1:22:41
9 Paul Badyna 624 50 Sylvania OH 12 11:46 2:35 8 39:50 19.6 1:10 10 27:34 8:53 1:22:53
10 Randal Vandyke 697 53 Oregon OH 9 10:52 2:34 6 39:30 19.7 1:39 12 28:35 9:12 1:23:09
11 Jim Adams 621 50 Sylvania OH 11 11:29 3:46 16 46:34 16.8 1:33 5 25:42 8:17 1:29:02
12 Mike Hojnacki 646 54 Sylvania OH 14 12:48 2:46 14 44:16 17.6 1:41 11 28:23 9:08 1:29:52
13 Luis B Romero 678 52 Sylvania OH 13 12:08 3:10 13 43:53 17.8 0:52 14 31:17 10:04 1:31:18
14 Mick Raich 675 52 Palmyra MI 17 13:30 1:52 7 39:39 19.7 2:09 16 35:38 11:28 1:32:46
15 Mark Christensen 631 51 Lambertvil MI 3 8:45 1:44 10 42:19 18.4 1:30 18 40:10 12:56 1:34:26
16 Alan Morrison 670 52 Perrysburg OH 18 14:29 1:10 11 42:23 18.4 1:59 17 36:03 11:37 1:36:03
17 Dan Logan 663 54 Westunity OH 16 13:23 6:47 17 47:46 16.3 1:46 13 30:47 9:55 1:40:27
18 Tom Feusse 638 53 Powell OH 15 13:16 4:11 18 51:40 15.1 1:53 15 34:33 11:08 1:45:32

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Lauri Young 816 54 Staten Isl NY 2 10:00 1:22 1 38:57 20.0 0:56 1 25:56 8:21 1:17:09
2 Sandy Logan 793 50 Northville MI 1 9:25 3:13 2 41:46 18.7 1:37 2 27:13 8:46 1:23:11
3 Jane Baker 764 51 Lansing MI 3 10:52 2:11 4 43:17 18.0 1:54 5 33:11 10:41 1:31:23
4 Nancy Burhans 770 54 Perrysburg OH 4 11:12 2:19 6 45:36 17.1 1:02 4 32:15 10:23 1:32:22
5 Susi Cook 842 51 Farmington MI 7 11:51 1:19 3 42:01 18.6 1:44 7 36:26 11:44 1:33:20
6 Teresa Legg 792 54 Saginaw MI 6 11:38 2:52 5 43:51 17.8 1:58 6 34:16 11:02 1:34:32
7 Meg Ressner 810 53 Toledo OH 5 11:32 3:12 7 50:51 15.3 1:26 3 29:56 9:38 1:36:55
8 Elizabeth Ball 765 52 Toledo OH 8 12:01 2:59 8 52:53 14.7 1:15 8 45:32 14:40 1:54:38


SPRINT MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Bob Switzer 694 56 Defiance OH 1 8:39 1:20 1 37:21 20.9 1:44 2 24:10 7:47 1:13:11
2 Tom Fridrick 640 55 Sylvania OH 2 9:35 1:44 2 37:40 20.7 1:28 5 26:38 8:35 1:17:03
3 Daniel Stark 691 55 Toledo OH 7 11:30 2:52 5 40:25 19.3 1:23 1 23:31 7:34 1:19:38
4 Mike Wixom 704 55 Ann Arbor MI 5 10:32 2:28 4 40:05 19.5 1:50 9 27:55 9:00 1:22:49
5 Mark Mayer 666 55 Ottawa Lak MI 9 13:13 2:23 3 40:01 19.5 1:03 4 26:38 8:35 1:23:16
6 Marvin Sharpless 684 56 Wadsworth OH 3 10:06 3:15 7 42:25 18.4 2:19 3 25:41 8:16 1:23:44
7 Robert Ampthor 623 56 Sylvania OH 6 11:14 2:11 8 42:36 18.3 1:45 6 26:49 8:38 1:24:33
8 Bob Layman 661 57 Toledo OH 10 13:56 2:23 6 41:21 18.9 1:30 8 27:44 8:56 1:26:52
9 Mike Lacey 658 55 Perrysburg OH 11 14:30 2:45 9 46:24 16.8 0:52 7 27:22 8:49 1:31:51
10 Martin Werner 701 56 Sylvania OH 4 10:13 3:42 10 47:37 16.4 2:27 10 30:51 9:56 1:34:48
11 Dale Wimmer 703 55 Waterville OH 8 12:56 4:50 11 52:55 14.7 3:30 11 43:43 14:05 1:57:52

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Wendy Feusse 780 55 Powell OH 4 12:58 2:51 1 48:21 16.1 0:58 1 32:48 10:34 1:37:54
2 Ingrid Mendez 799 57 Oh OH 3 12:28 3:46 2 54:24 14.3 1:55 2 32:51 10:35 1:45:21
3 Laurel Wimmer 814 56 Waterville OH 1 12:02 2:46 3 54:56 14.2 1:32 5 43:33 14:01 1:54:47
4 Sue Buchan 769 56 Dublin OH 2 12:02 3:21 4 56:28 13.8 1:55 3 41:03 13:13 1:54:47
5 Heidi Macino 795 58 Toledo OH 5 14:04 3:09 5 1:02:00 12.6 1:39 4 41:41 13:25 2:02:31

SPRINT MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Michael Rogers 677 60 Temperance MI 5 11:49 2:08 1 38:53 20.1 1:06 3 26:56 8:41 1:20:52
2 Marty Lahey 659 60 Toledo OH 4 11:48 1:47 2 39:21 19.8 1:00 6 27:19 8:48 1:21:13
3 John Cleveland 825 60 Ypsilanti MI 1 9:27 2:46 8 44:00 17.7 0:43 1 24:22 7:51 1:21:17
4 Gary Trock 696 63 West Bloom MI 3 11:36 2:36 6 42:17 18.4 1:51 2 24:54 8:01 1:23:12
5 Butch Brown 629 60 Sylvania OH 9 12:47 2:14 3 40:13 19.4 1:55 7 27:29 8:51 1:24:36
6 Jerry Jankowski 649 63 Swanton OH 8 12:27 2:36 5 41:37 18.7 1:48 5 27:05 8:43 1:25:31
7 James Dominique 637 64 Archbold OH 2 9:47 2:47 9 45:04 17.3 1:07 4 26:57 8:41 1:25:40
8 Robert Hull 647 64 Toledo OH 7 12:16 2:27 4 40:54 19.1 1:16 8 29:17 9:26 1:26:07
9 Greg Radzinski 674 60 Toledo OH 6 11:54 3:20 7 43:50 17.8 1:59 11 35:59 11:35 1:37:00
10 Rob Rudnick 679 61 Farmington MI 11 25:15 2:48 10 46:04 16.9 2:06 10 33:33 10:48 1:49:44
11 Cj Smith 688 64 Toledo OH 10 15:12 8:08 11 54:17 14.4 1:58 9 32:08 10:21 1:51:42


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Mary Meernik 797 60 Ann Arbor MI 2 14:50 3:11 1 41:12 18.9 1:44 1 35:29 11:26 1:36:23
2 Trudy Crandall 776 62 Ann Arbor MI 1 11:41 3:32 2 49:06 15.9 2:00 2 38:15 12:19 1:44:32

SPRINT MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 George Gerken 641 65 Sylvania OH 1 11:15 1:47 1 40:03 19.5 1:17 1 29:21 9:27 1:23:41
2 Jeff Bertram 626 65 Toledo OH 2 12:39 2:59 2 43:28 17.9 2:03 2 29:40 9:33 1:30:47
3 Joseph Rogers 676 65 Fort Myers FL 3 15:27 3:46 3 50:07 15.6 0:57 3 31:37 10:11 1:41:51

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

SPRINT MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

SPRINT MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Ann Fleck 781 76 Toledo OH 1 16:33 3:07 1 54:25 14.3 1:31 1 39:31 12:43 1:55:04

SPRINT MALE AGE GROUP: 80 - 99
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 80 - 99
Place Name No. Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === ========== === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

Website services and online registration powered by Active Network.




Sprint Distance Overall Results
Place Name No. Age Sex Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ==================== ===== === === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Daniel Pearson 589 17 M Brookfield WI 22 7:15 0:35 6 32:57 23.7 0:39 6 18:20 5:54 59:45
2 Matt Dietrich 529 39 M Napoleon OH 17 7:08 0:40 1 31:29 24.8 0:48 14 19:53 6:24 59:56
3 Brian Barker 625 52 M Miamisburg OH 29 7:39 0:50 2 31:43 24.6 0:43 13 19:31 6:17 1:00:24
4 Seth Bidlack 505 24 M Antwerp OH 26 7:34 0:48 9 34:07 22.9 0:34 3 18:11 5:52 1:01:13
5 Louis Probst 673 47 M Ann Arbor MI 13 6:56 1:01 5 32:34 24.0 0:50 21 20:25 6:35 1:01:43
6 Ian Alvarez 503 32 M Defiance OH 41 8:14 0:42 8 33:43 23.1 0:37 10 18:37 6:00 1:01:51
7 Nathan Russell 817 40 M Holland OH 12 6:55 1:17 3 32:15 24.2 0:58 27 20:59 6:46 1:02:23
8 Nicholas Brenner 511 20 M Toledo OH 4 6:21 2:08 30 36:37 21.3 0:41 1 16:57 5:28 1:02:42
9 Ben Rath 591 18 M Defiance OH 1 6:03 1:42 38 37:12 21.0 0:53 2 17:36 5:40 1:03:23
10 Joseph Southgate 608 19 M Unionville MI 69 8:44 1:26 10 34:23 22.7 0:58 5 18:19 5:54 1:03:49
11 Sasha Hanna 550 16 M Northville MI 7 6:43 1:00 13 34:38 22.5 0:36 28 21:01 6:46 1:03:56
12 Stephen Fetyko 537 39 M Chelsea MI 3 6:20 1:10 11 34:25 22.7 0:53 46 22:04 7:06 1:04:50
13 Victor Jivanescu 560 19 M Ann Arbor MN 53 8:27 1:07 4 32:24 24.1 0:56 47 22:08 7:08 1:04:59
14 Scott Loewe 575 33 M Ann Arbo MI 38 8:07 1:30 26 36:10 21.6 0:55 8 18:30 5:58 1:05:09
15 Austin Bessinger 504 17 M West Olive MI 10 6:48 1:14 23 35:47 21.8 0:51 25 20:43 6:41 1:05:21
16 Derek Diller 530 32 M Perrysburg OH 51 8:25 1:09 16 35:02 22.3 1:00 15 20:00 6:27 1:05:34
17 Kallisse Dent 713 17 F Midland MI 14 7:03 0:58 51 37:45 20.7 0:57 11 18:58 6:07 1:05:40
18 Tim Eckel 844 43 M Perrysburg OH 7 33:21 23.4 0:53 45 22:04 7:06 1:05:53
19 Ryan Singler 606 16 M Sanduky OH 11 6:49 1:48 42 37:23 20.9 0:41 16 20:02 6:27 1:06:42
20 Brandon Meador 580 16 M Charlestown IN 98 9:17 1:13 18 35:09 22.2 0:34 23 20:31 6:37 1:06:42
21 Deric Luginbill 576 31 M Findlay OH 66 8:37 0:53 22 35:34 21.9 0:46 30 21:12 6:50 1:07:01
22 Dan Sechrist 682 52 M Whitehouse OH 58 8:29 1:29 19 35:10 22.2 1:06 26 20:53 6:44 1:07:05
23 Tim Josephs 650 46 M Highland MI 31 7:50 1:01 25 35:55 21.7 0:42 42 21:54 7:03 1:07:19
24 Kaylin Belair 706 21 F La Salle MI 118 9:33 1:00 69 38:46 20.1 0:42 4 18:16 5:53 1:08:15
25 Quintin Reiser 592 16 M Wauseon OH 36 7:59 1:49 62 38:34 20.2 1:39 7 18:23 5:55 1:08:22
26 Flavien Maillot 577 34 M Novi MI 46 8:20 1:07 17 35:08 22.2 0:43 70 23:30 7:34 1:08:48
27 Dennis Walerius 616 33 M Sylvania OH 37 8:05 1:45 36 37:08 21.0 1:28 20 20:25 6:35 1:08:49
28 Matthew Theis 838 16 m 72 8:48 1:05 14 34:39 22.5 1:40 57 22:51 7:22 1:09:01
29 Jeff Schalk 680 41 M Sylvania OH 86 9:05 1:42 15 34:45 22.4 1:05 52 22:26 7:14 1:09:01
30 Chris Pearcy 588 30 M Perrysburg OH 8 6:44 1:34 50 37:42 20.7 1:06 54 22:39 7:18 1:09:42
31 Brian Dynda 533 39 M Perrysburg OH 23 7:18 0:59 32 36:43 21.2 0:57 86 24:11 7:47 1:10:06
32 Austin Horn 557 17 M Gregory MI 9 6:44 2:07 138 41:39 18.7 1:04 9 18:35 5:59 1:10:06
33 Timothy Hammer 548 26 M Plymouth MI 167 10:37 1:11 41 37:21 20.9 0:46 17 20:13 6:31 1:10:07
34 Rick Byington 513 33 M Walbridge OH 127 9:42 1:52 47 37:37 20.7 0:34 22 20:26 6:35 1:10:08
35 Jeffery Stephens 692 42 M Sylvania OH 77 8:52 0:53 21 35:20 22.1 0:58 82 24:09 7:47 1:10:11
36 Nicholas Pietrykowsk 822 21 M Sylvania OH 27 7:34 1:02 37 37:11 21.0 0:49 80 24:03 7:45 1:10:37
37 Cole Newman 583 18 M Findlay OH 6 6:37 1:35 83 39:32 19.7 0:50 51 22:26 7:13 1:10:59
38 Jason Holman 555 39 M Sylvania OH 35 7:55 1:24 98 40:06 19.5 1:20 18 20:18 6:32 1:11:02
39 David Fryling 540 26 M Bowling Green OH 110 9:26 2:32 31 36:42 21.3 0:36 41 21:48 7:01 1:11:02
40 Tyler Schroeder 604 23 M Whitehouse OH 42 8:15 1:25 43 37:32 20.8 0:51 64 23:14 7:29 1:11:16
41 Todd Pollock 672 40 M Woodville OH 56 8:28 1:18 70 38:46 20.1 1:13 34 21:34 6:57 1:11:16
42 Scott Siegel 819 48 M Riverview MI 84 9:03 1:39 29 36:32 21.4 0:51 68 23:24 7:32 1:11:27
43 Matthew Hagmeyer 546 19 M Sylvania OH 73 8:48 1:26 76 39:13 19.9 0:41 32 21:21 6:53 1:11:27
44 Hallie Heigel-Willia 787 35 F Sylvania OH 113 9:28 1:29 45 37:35 20.8 0:52 48 22:08 7:08 1:11:31
45 Sarah Cullen 710 18 F Northville MI 16 7:06 0:51 58 38:25 20.3 0:42 93 24:36 7:56 1:11:40
46 Kevin Hochmuth 554 27 M North Royalton OH 122 9:37 1:46 49 37:41 20.7 1:37 31 21:12 6:50 1:11:52
47 John Dempsey 635 47 M Adrian MI 63 8:35 1:02 27 36:20 21.5 1:18 98 24:54 8:01 1:12:07
48 Trent Williams 818 15 M Fremont OH 5 6:24 1:54 66 38:41 20.2 1:06 95 24:43 7:58 1:12:46
49 Bob Switzer 694 56 M Defiance OH 67 8:39 1:20 40 37:21 20.9 1:44 83 24:10 7:47 1:13:11
50 Alexandra Selee 751 19 F Oregon OH 87 9:05 1:40 109 40:33 19.2 0:35 35 21:34 6:57 1:13:25
51 Jacob Reynolds 593 16 M Toledo OH 45 8:18 1:37 120 40:57 19.0 0:40 44 21:57 7:04 1:13:26
52 Zach Burhans 512 23 M Perrysburg OH 24 7:28 2:32 60 38:30 20.3 0:53 87 24:15 7:49 1:13:36
53 Dan Streb 693 53 M Swanton OH 197 11:08 2:14 20 35:17 22.1 1:04 84 24:11 7:47 1:13:52
54 Nathan Decker 528 19 M Pemberville OH 2 6:17 1:09 107 40:27 19.3 0:52 108 25:13 8:07 1:13:56
55 Mitchell Layman 568 16 M Sylvania OH 49 8:22 1:29 86 39:42 19.6 0:49 75 23:44 7:39 1:14:03
56 Jacalen Garris 783 49 F Ann Arbor MI 59 8:29 1:04 33 36:57 21.1 1:03 137 26:34 8:34 1:14:06
57 Maxwell Layman 567 22 M Sylvania OH 134 9:48 2:04 123 41:01 19.0 1:02 24 20:35 6:38 1:14:28
58 Bryan Keller 651 45 M Defiance OH 136 9:53 2:31 80 39:30 19.7 1:36 29 21:11 6:49 1:14:39
59 Jeff Hull 558 35 M Madison OH 44 8:16 1:27 92 39:55 19.5 0:43 90 24:25 7:52 1:14:43
60 Corey Durbin 532 25 M Oregon OH 25 7:32 2:00 130 41:18 18.9 1:17 56 22:43 7:19 1:14:47
61 David Grahn 544 28 M Ridgeville Corner OH 40 8:13 1:52 104 40:17 19.4 1:06 72 23:32 7:35 1:14:57
62 Tom Fountain 639 48 M Toledo OH 20 7:11 3:09 64 38:37 20.2 1:58 81 24:04 7:45 1:14:58
63 Javier Castaneda Cha 517 33 M South Lyon MI 150 10:13 1:26 78 39:21 19.8 1:00 63 23:04 7:26 1:15:03
64 Brandon Munson 582 31 M Sylvania OH 163 10:34 1:28 28 36:24 21.4 1:33 106 25:09 8:06 1:15:06
65 Thad Carroll 515 37 M Ypsilanti MI 267 12:29 1:03 55 38:00 20.5 1:10 55 22:40 7:18 1:15:20
66 Claire Hardman 718 19 F Akron OH 19 7:11 2:04 156 42:30 18.4 0:46 60 22:58 7:24 1:15:27
67 Robert Carron 516 30 M Canton MI 125 9:40 2:29 79 39:25 19.8 1:41 49 22:14 7:10 1:15:27
68 Chris Noe 586 23 M Woodville OH 192 11:05 2:30 71 38:48 20.1 1:24 37 21:43 7:00 1:15:28
69 Sarah Hofkes 720 27 F Perrysburg OH 34 7:55 1:33 126 41:10 18.9 1:01 77 23:55 7:42 1:15:33
70 Gerald Miller 669 50 M Bowling Green OH 68 8:41 1:56 44 37:33 20.8 0:51 138 26:38 8:35 1:15:36
71 Brian Schroyer 828 34 M Sylvania OH 131 9:45 1:59 59 38:30 20.3 1:02 89 24:23 7:51 1:15:36
72 Jeff Williams 619 31 M Maumee OH 57 8:28 1:41 54 37:58 20.5 1:42 127 26:07 8:25 1:15:54
73 Kelly Bandfield 766 35 F Toledo OH 39 8:09 1:24 96 40:03 19.5 1:06 109 25:17 8:09 1:15:57
74 Tim Messer-Kruse 668 49 M Toledo OH 231 11:40 1:57 89 39:50 19.6 0:52 38 21:43 7:00 1:16:00
75 Michael Donovan 531 35 M Stryker OH 124 9:39 1:53 87 39:43 19.6 2:04 59 22:52 7:22 1:16:10
76 Todd Simpson 686 45 M Sylvania OH 184 10:55 1:16 24 35:47 21.8 1:19 157 27:00 8:42 1:16:15
77 Robert Bozovich 510 29 M Clearfield PA 61 8:32 1:40 56 38:07 20.5 0:46 164 27:12 8:46 1:16:15
78 Kate Munson 735 29 F Sylvania OH 146 10:08 1:37 82 39:31 19.7 0:58 78 24:03 7:45 1:16:16
79 Jerry Kleinhenz 655 48 M Ann Arbor MI 54 8:28 1:43 46 37:36 20.7 1:45 146 26:48 8:38 1:16:17
80 Paul Gresh 545 33 M Belleville MI 105 9:22 2:01 39 37:16 20.9 1:02 144 26:47 8:38 1:16:26
81 James Leonard 662 42 M University Height OH 173 10:41 1:23 122 40:58 19.0 1:41 39 21:47 7:01 1:16:28
82 Bailey Crawford 522 17 M Maumee OH 165 10:36 2:25 151 42:07 18.5 1:01 19 20:22 6:34 1:16:29
83 Ron Hessel 645 46 M Rossford OH 177 10:50 2:37 12 34:27 22.6 1:45 155 26:58 8:41 1:16:35
84 Todd Thomas 614 29 M Waterville OH 50 8:23 1:05 162 42:47 18.2 1:04 67 23:23 7:32 1:16:40
85 Scott Bourbeau 509 38 M Sylvania OH 96 9:16 1:39 67 38:44 20.1 0:59 133 26:19 8:29 1:16:55
86 Tom Fridrick 640 55 M Sylvania OH 120 9:35 1:44 48 37:40 20.7 1:28 140 26:38 8:35 1:17:03
87 Douglas Geiger 823 53 M Saline MI 116 9:32 2:17 57 38:14 20.4 1:44 111 25:22 8:10 1:17:08
88 Jacque Wise 815 42 F Birmingham MI 147 10:09 1:10 65 38:38 20.2 0:54 132 26:19 8:28 1:17:08
89 Lauri Young 816 54 F Staten Island NY 142 10:00 1:22 74 38:57 20.0 0:56 122 25:56 8:21 1:17:09
90 Doug Schroeder 601 29 M Tipp City OH 76 8:51 1:54 139 41:40 18.7 0:57 79 24:03 7:45 1:17:23
91 Erik Kuehner 566 26 M Bowling Green OH 30 7:43 2:06 201 44:29 17.5 0:47 50 22:20 7:12 1:17:23
92 Chad Schroeder 599 22 M Ottawa OH 85 9:04 1:35 161 42:46 18.2 0:40 33 21:28 6:55 2:00 1:17:32
93 Dean Schroeder 600 29 M Columbus Grove OH 119 9:35 2:20 118 40:48 19.1 0:58 43 21:54 7:03 2:00 1:17:33
94 Stephen Hanley 549 34 M Perrysburg OH 79 8:59 1:35 88 39:44 19.6 1:12 125 26:06 8:24 1:17:34
95 Matthew Thompson 615 26 M Toledo OH 135 9:53 0:54 52 37:49 20.6 0:48 188 28:12 9:05 1:17:34
96 Lacy Nagy 736 19 F Gibsonburg OH 81 9:00 2:25 166 43:04 18.1 0:47 53 22:32 7:16 1:17:46
97 Randall Bollin 508 31 M Sylvania OH 21 7:14 2:47 141 41:51 18.6 0:46 114 25:27 8:12 1:18:03
98 Andrea Hoffman 833 23 F Monroe MI 100 9:18 2:00 198 44:26 17.6 0:46 36 21:38 6:58 1:18:06
99 Kurt Schroeder 845 26 M Toledo OH 75 8:49 1:31 145 41:59 18.6 0:41 107 25:11 8:07 1:18:10
100 Rick Alllison 622 54 M Rockford MI 138 9:55 1:09 72 38:52 20.1 1:40 143 26:44 8:37 1:18:17
101 Ryan Szenderski 611 30 M Sylvania OH 82 9:01 2:46 121 40:58 19.0 1:10 92 24:33 7:55 1:18:26
102 Parker Keating 562 19 M Fremont OH 99 9:17 2:19 175 43:31 17.9 0:36 58 22:51 7:22 1:18:32
103 Amy Farrar 779 46 F Perrysburg OH 111 9:27 2:12 116 40:43 19.2 0:53 113 25:27 8:12 1:18:39
104 Allison Sheehan 752 17 F Toledo OH 33 7:54 1:17 163 42:54 18.2 1:09 115 25:28 8:12 1:18:40
105 Jennifer Haynes 719 33 F Tiffin OH 121 9:36 2:19 230 46:34 16.8 1:22 12 19:11 6:11 1:19:01
106 Nick Camp 630 49 M Perrysburg OH 171 10:40 2:27 105 40:17 19.4 1:26 91 24:30 7:53 1:19:18
107 Libby Snow 754 33 F Sylvania OH 104 9:20 1:39 137 41:39 18.7 1:06 121 25:43 8:17 1:19:26
108 Jennifer Olk 806 40 F Chelsea MI 43 8:15 1:22 169 43:10 18.1 1:09 118 25:34 8:14 1:19:28
109 Zach Holt 556 31 M Toledo OH 107 9:24 1:44 108 40:30 19.3 0:55 156 26:59 8:42 1:19:30
110 Allison Kantner 723 27 F Toledo OH 97 9:16 1:58 172 43:24 18.0 1:15 74 23:42 7:38 1:19:34
111 John Wallace 440 21 M Sylvania OH 155 10:20 2:34 1:19:37
112 Daniel Stark 691 55 M Toledo OH 220 11:30 2:52 106 40:25 19.3 1:23 71 23:31 7:34 1:19:38
113 Bevan Lewis 572 34 M Maumee OH 211 11:18 1:46 63 38:36 20.2 0:57 166 27:15 8:46 1:19:49
114 Grace Lafreniere 726 17 F Novi MI 18 7:10 1:50 159 42:36 18.3 1:07 163 27:10 8:45 1:19:51
115 Andrew Kreinbrink 565 28 M Holland OH 234 11:42 1:19 111 40:35 19.2 1:21 102 24:58 8:02 1:19:54
116 Nora Wixom 762 21 F Ann Arbor MI 52 8:26 1:32 146 41:59 18.6 1:15 149 26:50 8:39 1:20:01
117 Matthew Schroeder 602 35 M Sylvania OH 95 9:15 3:21 173 43:28 17.9 1:06 62 23:00 7:25 1:20:09
118 Rachel Langenderfer 791 44 F Cincinnati OH 139 9:56 1:31 125 41:06 19.0 1:13 141 26:39 8:35 1:20:23
119 Melissa McKelvey 796 36 F Britton MI 160 10:32 1:47 171 43:21 18.0 1:24 66 23:23 7:32 1:20:24
120 Katiee O'Reilly 738 20 F Maumee OH 92 9:10 2:22 199 44:26 17.6 0:59 73 23:39 7:37 1:20:34
121 Aaron Alexander 502 27 M Maumee OH 141 10:00 2:57 84 39:38 19.7 1:51 134 26:20 8:29 1:20:43
122 Robert Whitty 702 42 M Grosse Pointe Par MI 103 9:20 3:17 110 40:33 19.2 1:24 129 26:14 8:27 1:20:46
123 Randy Blaylock 628 45 M Canton MI 130 9:44 2:05 34 37:06 21.0 1:35 237 30:18 9:45 1:20:46
124 Jennifer Frederick 830 41 F Grass Lake MI 123 9:38 2:05 113 40:35 19.2 1:09 172 27:25 8:50 1:20:50
125 Michael Rogers 677 60 M Temperance MI 240 11:49 2:08 73 38:53 20.1 1:06 153 26:56 8:41 1:20:52
126 Matthew Deal 527 25 M Woodville OH 276 12:46 4:26 68 38:45 20.1 1:39 65 23:19 7:31 1:20:54
127 Philip Carroll 514 38 M Lambertville MI 153 10:15 2:13 35 37:08 21.0 1:12 236 30:13 9:44 1:20:59
128 Mark Sears 681 48 M Maumee OH 213 11:24 2:15 75 39:07 19.9 1:32 151 26:55 8:40 1:21:12
129 Marty Lahey 659 60 M Toledo OH 239 11:48 1:47 77 39:21 19.8 1:00 169 27:19 8:48 1:21:13
130 John Cleveland 825 60 M Ypsilanti MI 112 9:27 2:46 186 44:00 17.7 0:43 88 24:22 7:51 1:21:17
131 Chad Sorg 607 40 M Sylvania OH 195 11:07 2:33 53 37:56 20.6 2:50 152 26:55 8:40 1:21:19
132 Steven Schroeder 603 36 M Perrysburg OH 224 11:32 2:19 117 40:48 19.1 1:28 110 25:22 8:10 1:21:28
133 Todd Kime 654 47 M Toledo OH 65 8:37 2:02 158 42:30 18.4 0:50 179 27:42 8:55 1:21:39
134 Kirk Hale 547 28 M South Lyon MI 132 9:46 3:14 91 39:54 19.5 1:37 176 27:29 8:51 1:21:58
135 James Mazey 667 43 M Toledo OH 261 12:23 2:47 61 38:33 20.2 1:31 168 27:18 8:47 1:22:30
136 Katie Gerlach 784 35 F Sylvania OH 106 9:22 2:21 132 41:29 18.8 0:43 197 28:37 9:13 1:22:30
137 Ravi Srinivasan 690 50 M Ann Arbor MI 172 10:40 2:40 150 42:06 18.5 2:16 97 24:52 8:00 1:22:32
138 Morgan Olson 737 20 F Onsted MI 191 11:04 2:05 196 44:24 17.6 2:01 61 23:00 7:24 1:22:32
139 Joe Wallace 700 52 M Sylvania OH 115 9:32 2:22 164 42:58 18.2 1:27 131 26:18 8:28 1:22:35
140 Alyssa Trebilcock 824 21 F Cleveland OH 157 10:28 2:36 148 42:01 18.6 1:26 126 26:06 8:24 1:22:35
141 David Stamm 609 36 M Maumee OH 268 12:29 3:15 129 41:16 18.9 1:55 76 23:45 7:39 1:22:38
142 Tim Kime 653 50 M Washington DC 101 9:18 1:42 213 45:06 17.3 0:40 123 25:56 8:21 1:22:41
143 Joseph Pfeiffer 827 41 M Toledo OH 226 11:33 1:42 179 43:46 17.8 0:46 103 25:02 8:04 1:22:48
144 Mike Wixom 704 55 M Ann Arbor MI 161 10:32 2:28 97 40:05 19.5 1:50 182 27:55 9:00 1:22:49
145 Paul Badyna 624 50 M Sylvania OH 236 11:46 2:35 90 39:50 19.6 1:10 178 27:34 8:53 1:22:53
146 Curtis Cosbitt 521 39 M St. Clair Shores MI 289 13:21 1:24 112 40:35 19.2 1:21 136 26:24 8:30 1:23:03
147 Randal Vandyke 697 53 M Oregon OH 181 10:52 2:34 81 39:30 19.7 1:39 196 28:35 9:12 1:23:09
148 Sandy Logan 793 50 F Northville MI 108 9:25 3:13 140 41:46 18.7 1:37 165 27:13 8:46 1:23:11
149 Gary Trock 696 63 M West Bloomfield MI 228 11:36 2:36 152 42:17 18.4 1:51 99 24:54 8:01 1:23:12
150 Samuel Garea 541 22 M Canfield OH 15 7:05 1:38 268 49:51 15.6 1:12 69 23:29 7:34 1:23:14
151 Mark Mayer 666 55 M Ottawa Lake MI 286 13:13 2:23 94 40:01 19.5 1:03 139 26:38 8:35 1:23:16
152 Aaron Flynn 539 32 M Lambertville OH 194 11:07 2:11 93 39:56 19.5 1:36 200 28:39 9:14 1:23:26
153 Zachary Davis 526 22 M Toledo OH 202 11:13 1:35 194 44:19 17.6 0:58 116 25:31 8:13 1:23:34
154 George Gerken 641 65 M Sylvania OH 205 11:15 1:47 95 40:03 19.5 1:17 214 29:21 9:27 1:23:41
155 Marvin Sharpless 684 56 M Wadsworth OH 144 10:06 3:15 155 42:25 18.4 2:19 119 25:41 8:16 1:23:44
156 Bradley Billings 506 17 M Sylvania OH 71 8:47 2:35 182 43:51 17.8 1:11 173 27:27 8:51 1:23:49
157 Derek Davis 524 26 M Portsmouth OH 114 9:30 2:02 192 44:17 17.6 1:15 150 26:52 8:39 1:23:54
158 Ashley Billings 707 19 F Sylvania OH 55 8:28 2:34 217 45:24 17.2 1:16 135 26:21 8:29 1:24:00
159 Kim Ellingson 778 45 F Cincinnati OH 140 9:56 1:24:06
160 Matt Sears 605 16 M Maumee OH 102 9:18 3:50 99 40:08 19.4 1:19 219 29:40 9:33 1:24:13
161 Scott Singler 687 44 M Sandusky OH 174 10:42 1:53 100 40:08 19.4 1:28 233 30:04 9:41 1:24:14
162 Jennifer Kim 725 24 F Toledo OH 244 11:53 2:00 1:24:21
163 Gerald Layher 660 40 M Sylvania OH 89 9:07 3:10 128 41:15 18.9 1:04 227 29:53 9:37 1:24:27
164 Robert Ampthor 623 56 M Sylvania OH 204 11:14 2:11 160 42:36 18.3 1:45 147 26:49 8:38 1:24:33
165 Butch Brown 629 60 M Sylvania OH 277 12:47 2:14 102 40:13 19.4 1:55 175 27:29 8:51 1:24:36
166 Evan Schick 597 28 M Toledo OH 238 11:47 3:52 165 43:00 18.1 1:52 85 24:11 7:47 1:24:40
167 Danelle Preston 741 28 F South Lyon MI 182 10:52 2:59 184 43:59 17.7 1:57 100 24:56 8:02 1:24:41
168 Sara Day 712 19 F Toledo OH 93 9:13 2:14 209 45:00 17.3 0:50 174 27:28 8:51 1:24:42
169 Anthony Fleszar 538 38 M New Boston MI 158 10:28 2:00 133 41:30 18.8 1:00 226 29:52 9:37 1:24:49
170 Christopher Garman 542 31 M Castle Shannon PA 209 11:17 2:33 206 44:48 17.4 1:08 105 25:07 8:05 1:24:51
171 Jack Evans 535 25 M Rossford OH 169 10:38 2:20 214 45:11 17.3 1:49 101 24:57 8:02 1:24:53
172 Kari Neifer-Sadhwani 804 40 F Whitehouse OH 62 8:32 1:49 144 41:54 18.6 0:50 254 31:51 10:15 1:24:54
173 Maureen Metzger 801 48 F Sylvania OH 188 10:56 1:49 167 43:06 18.1 1:03 185 28:04 9:02 1:24:56
174 Mindy Jacques 722 34 F Dublin OH 180 10:52 1:52 204 44:32 17.5 0:40 167 27:15 8:47 1:25:09
175 Aj Coleman 518 26 M Sylvania OH 152 10:14 2:46 202 44:29 17.5 0:55 148 26:50 8:38 1:25:11
176 Dana Wesenberg 760 27 F Sylvania OH 60 8:30 1:39 185 43:59 17.7 1:50 216 29:24 9:28 1:25:20
177 Jerry Jankowski 649 63 M Swanton OH 264 12:27 2:36 136 41:37 18.7 1:48 161 27:05 8:43 1:25:31
178 Brad Blum 507 31 M Finleyville PA 148 10:11 1:54 149 42:06 18.5 1:13 235 30:13 9:44 1:25:35
179 Bruce Diamond 636 40 M New Boston MI 32 7:52 2:31 195 44:20 17.6 1:29 217 29:26 9:29 1:25:36
180 James Dominique 637 64 M Archbold OH 133 9:47 2:47 211 45:04 17.3 1:07 154 26:57 8:41 1:25:40
181 Edward Manuszak Ii 578 39 M Tecumseh MI 129 9:44 2:49 205 44:47 17.4 1:32 158 27:01 8:42 1:25:51
182 Hollie Reichle 809 45 F Toledo OH 74 8:48 4:11 114 40:39 19.2 1:57 239 30:24 9:47 1:25:57
183 Annette Meklus 798 44 F Holland OH 94 9:13 2:31 134 41:32 18.8 1:27 249 31:16 10:04 1:25:57
184 Jessica Cetnar 708 17 F Toledo OH 128 9:42 1:10 207 44:53 17.4 0:37 221 29:43 9:34 1:26:03
185 Timothy Yarbrough 620 38 M Milwaukee WI 186 10:56 3:10 143 41:53 18.6 1:58 186 28:10 9:04 1:26:05
186 Robert Hull 647 64 M Toledo OH 259 12:16 2:27 119 40:54 19.1 1:16 212 29:17 9:26 1:26:07
187 Cindy Hartsel 786 46 F Hudson MI 162 10:33 2:22 157 42:30 18.4 1:49 204 28:56 9:19 1:26:09
188 Graham Wiemer 618 31 M Milwaukee WI 262 12:25 2:51 135 41:37 18.7 0:49 194 28:33 9:12 1:26:14
189 David Contrada 519 32 M Toledo OH 143 10:06 2:16 168 43:07 18.1 1:37 207 29:11 9:24 1:26:14
190 Chelsea Daniels 711 29 F Pemberville OH 88 9:06 1:38 176 43:34 17.9 0:51 251 31:18 10:05 1:26:25
191 Diana Inbody 721 27 F Jenera OH 185 10:55 2:22 233 46:47 16.7 1:39 96 24:51 8:00 1:26:33
192 Dan Eisinger 534 36 M Toledo OH 176 10:48 2:19 101 40:11 19.4 1:24 255 32:07 10:20 1:26:47
193 Bob Layman 661 57 M Toledo OH 296 13:56 2:23 131 41:21 18.9 1:30 180 27:44 8:56 1:26:52
194 Matt Heer 644 44 M Toledo OH 212 11:21 2:50 189 44:12 17.6 1:28 162 27:07 8:44 1:26:56
195 Michelle Lemon 728 31 F Oregon OH 168 10:38 1:46 190 44:15 17.6 1:20 205 29:00 9:20 1:26:56
196 Scot Hinshaw 552 38 M Chicago IL 207 11:15 3:05 218 45:24 17.2 0:59 130 26:17 8:28 1:26:57
197 Kendra Carroll 772 40 F Lambertville MI 275 12:40 2:13 115 40:42 19.2 1:47 228 29:55 9:38 1:27:15
198 Nathan Niese 585 26 M Ann Arbor MI 235 11:44 3:23 262 49:15 15.8 1:08 40 21:48 7:01 1:27:16
199 Thomas Kovacs 657 41 M Ypsilanti MI 252 12:08 1:42 221 45:51 17.0 1:18 142 26:42 8:36 1:27:39
200 Nick Inbody 559 27 M Jenera OH 154 10:16 2:01 255 48:55 15.9 1:04 112 25:26 8:12 1:27:40
201 Laura Miller 733 26 F Bowling Green OH 149 10:11 2:01 225 46:20 16.8 0:43 193 28:30 9:11 1:27:43
202 Michael Stoll 610 28 M Toledo OH 164 10:35 2:45 188 44:03 17.7 1:45 202 28:42 9:15 1:27:48
203 Robert Szymanski 695 41 M Toledo OH 208 11:16 2:35 228 46:27 16.8 0:55 145 26:47 8:38 1:27:58
204 Matthew Acton 501 36 M Temperance MI 285 13:07 1:58 178 43:43 17.8 1:22 183 28:01 9:01 1:28:08
205 Beth Ann Less 730 17 F Holland OH 80 9:00 1:01 177 43:40 17.9 0:45 266 33:50 10:54 1:28:14
206 Mike Nolan 671 47 M Sylvania OH 279 12:55 2:59 124 41:04 19.0 1:26 232 30:02 9:40 1:28:24
207 Maggie Reilly 745 20 F Ottawa Hills OH 64 8:36 3:34 236 47:12 16.5 1:02 189 28:19 9:07 1:28:42
208 Jim Adams 621 50 M Sylvania OH 218 11:29 3:46 229 46:34 16.8 1:33 120 25:42 8:17 1:29:02
209 Justin Rippke 594 22 M Maumee OH 284 13:06 2:50 232 46:37 16.7 1:03 117 25:33 8:14 1:29:08
210 Mallory Strall 756 25 F Toledo OH 166 10:37 1:57 253 48:51 16.0 0:52 159 27:02 8:42 1:29:16
211 Alli Morrison 840 16 F Perrysburg OH 90 9:09 1:33 252 48:50 16.0 0:34 213 29:20 9:27 1:29:23
212 Melissa Creech 709 27 F Holland OH 137 9:53 3:34 249 48:38 16.0 1:30 124 26:02 8:23 1:29:35
213 Brett Loney 664 43 M Sylvania OH 187 10:56 2:03 197 44:25 17.6 1:12 245 31:03 10:00 1:29:38
214 Brian Henderson 551 32 M Gibsonburg OH 256 12:14 3:52 200 44:27 17.5 1:18 181 27:52 8:58 1:29:41
215 Mike Hojnacki 646 54 M Sylvania OH 278 12:48 2:46 191 44:16 17.6 1:41 190 28:23 9:08 1:29:52
216 Adrienne Dubrul 777 44 F Lambertville MI 255 12:14 2:07 193 44:18 17.6 0:40 242 30:41 9:53 1:29:59
217 Sarah Miller 836 34 F Pinckney MI 183 10:53 2:53 212 45:04 17.3 2:00 211 29:17 9:26 1:30:05
218 Richard Kramp 564 31 M Toledo OH 83 9:02 3:29 234 47:08 16.5 0:47 224 29:49 9:36 1:30:13
219 Jeff Bertram 626 65 M Toledo OH 274 12:39 2:59 174 43:28 17.9 2:03 220 29:40 9:33 1:30:47
220 Melissa Metzger 802 36 F Sylvania OH 233 11:42 2:07 245 47:59 16.3 1:01 187 28:11 9:05 1:30:58
221 Jen Henderson 788 39 F Gibsonburg OH 227 11:33 2:12 226 46:22 16.8 0:53 234 30:07 9:42 1:31:06
222 Luis B Romero 678 52 M Sylvania OH 251 12:08 3:10 183 43:53 17.8 0:52 250 31:17 10:04 1:31:18
223 Jane Baker 764 51 F Lansing MI 179 10:52 2:11 170 43:17 18.0 1:54 261 33:11 10:41 1:31:23
224 Angie Beauregard 705 33 F Fayette OH 78 8:55 1:40 258 49:04 15.9 1:11 241 30:36 9:51 1:31:24
225 Randy Sherwood 685 41 M Toledo OH 210 11:17 3:20 235 47:09 16.5 1:13 192 28:29 9:10 1:31:26
226 Kelly Martinez 731 29 F Fostoria OH 170 10:38 2:37 267 49:51 15.6 1:00 177 27:32 8:52 1:31:35
227 Nathan Schmidlin 598 19 M Sylvania OH 257 12:14 3:47 263 49:19 15.8 1:26 104 25:07 8:05 1:31:51
228 Mike Lacey 658 55 M Perrysburg OH 300 14:30 2:45 227 46:24 16.8 0:52 171 27:22 8:49 1:31:51
229 Cari Radant 744 32 F Tecumseh MI 117 9:33 1:31 272 50:36 15.4 0:44 218 29:29 9:30 1:31:51
230 Heather Roy 811 40 F Westerville OH 206 11:15 2:08 257 49:01 15.9 0:56 198 28:39 9:14 1:31:58
231 Tim Kelly 652 48 M Onsted MI 312 18:18 2:49 215 45:17 17.2 1:04 94 24:39 7:56 1:32:04
232 Tom Corser 520 36 M Toledo OH 243 11:53 2:19 265 49:37 15.7 0:58 170 27:20 8:48 1:32:05
233 Allison Rudolph 748 18 F Walbridge OH 91 9:09 1:44 216 45:23 17.2 1:07 273 34:48 11:12 1:32:10
234 Adrienne Barchard Co 834 33 F Whitehouse OH 145 10:07 3:27 210 45:02 17.3 2:37 247 31:06 10:01 1:32:16
235 Nancy Burhans 770 54 F Perrysburg OH 201 11:12 2:19 219 45:36 17.1 1:02 257 32:15 10:23 1:32:22
236 Joanna West 761 27 F Bowling Green OH 28 7:37 1:56 281 51:53 15.0 0:49 238 30:19 9:46 1:32:32
237 Joshua Rupli 595 37 M Temperance MI 263 12:27 4:16 187 44:02 17.7 3:01 206 29:02 9:21 1:32:45
238 Mick Raich 675 52 M Palmyra MI 291 13:30 1:52 85 39:39 19.7 2:09 278 35:38 11:28 1:32:46
239 Sheryl Ann Fish 716 33 F Port Orange FL 109 9:25 3:38 248 48:27 16.1 2:08 208 29:11 9:24 1:32:48
240 Mark Falcone 536 29 M Toledo OH 230 11:38 3:22 208 44:56 17.4 1:54 246 31:03 10:00 1:32:51
241 John Jahshan 648 43 M Northville MI 246 11:57 3:28 103 40:16 19.4 2:34 274 35:01 11:17 1:33:16
242 Christine Vermillion 813 38 F Arlington OH 159 10:29 3:58 275 50:48 15.4 1:58 128 26:09 8:25 1:33:19
243 Susi Cook 842 51 F Farmington Hills MI 242 11:51 1:19 147 42:01 18.6 1:44 285 36:26 11:44 1:33:20
244 Michelle Kortokrax 790 37 F Ottoville OH 223 11:32 1:54 284 52:13 14.9 0:55 160 27:04 8:43 1:33:36
245 Monica Gochioco 717 26 F Toledo OH 305 14:57 2:07 224 46:13 16.9 1:46 201 28:41 9:14 1:33:42
246 Tracy Przybylski 743 33 F Toledo OH 196 11:07 2:19 271 50:28 15.5 0:46 210 29:15 9:25 1:33:54
247 Julianne Schumaker 750 24 F Martin OH 47 8:21 3:09 231 46:36 16.7 1:23 272 34:42 11:11 1:34:09
248 Mark Christensen 631 51 M Lambertvill MI 70 8:45 1:44 153 42:19 18.4 1:30 305 40:10 12:56 1:34:26
249 Teresa Legg 792 54 F Saginaw MI 229 11:38 2:52 181 43:51 17.8 1:58 269 34:16 11:02 1:34:32
250 Laura Fleszar 782 40 F New Boston MI 175 10:43 2:01 242 47:39 16.4 1:06 262 33:11 10:41 1:34:39
251 Lori Luk 794 37 F Waterville OH 219 11:29 3:34 256 48:59 15.9 1:29 209 29:13 9:25 1:34:43
252 Martin Werner 701 56 M Sylvania OH 151 10:13 3:42 240 47:37 16.4 2:27 244 30:51 9:56 1:34:48
253 Cheri Palko 807 44 F Sylvania OH 178 10:51 2:08 237 47:27 16.4 1:33 260 33:03 10:38 1:35:00
254 Robert Kasprzak 561 35 M Sylvania OH 269 12:32 2:18 261 49:12 15.9 1:05 229 29:56 9:38 1:35:01
255 James Sosbe, Jr 689 40 M Toledo OH 298 14:26 1:46 239 47:31 16.4 0:39 248 31:13 10:03 1:35:33
256 Alisa Messner 800 38 F Moon Twp PA 301 14:37 2:02 142 41:51 18.6 2:12 275 35:09 11:19 1:35:49
257 Alan Morrison 670 52 M Perrysburg OH 299 14:29 1:10 154 42:23 18.4 1:59 281 36:03 11:37 1:36:03
258 Shalene Germani 785 41 F Toledo OH 200 11:10 2:34 277 51:12 15.2 2:38 203 28:47 9:16 1:36:20
259 Eileen Matuszynski 441 43 f 316 20:27 1:42 203 44:32 17.5 1:16 191 28:27 9:10 1:36:22
260 Mary Meernik 797 60 F Ann Arbor MI 304 14:50 3:11 127 41:12 18.9 1:44 276 35:29 11:26 1:36:23
261 Meg Ressner 810 53 F Toledo OH 221 11:32 3:12 276 50:51 15.3 1:26 230 29:56 9:38 1:36:55
262 Greg Radzinski 674 60 M Toledo OH 245 11:54 3:20 180 43:50 17.8 1:59 280 35:59 11:35 1:37:00
263 Bradley Warshaw 617 19 M Sylvania OH 282 12:59 3:10 282 52:02 15.0 1:02 184 28:03 9:02 1:37:15
264 Ben Lochbihler 574 26 M Sylvania OH 307 15:20 3:15 246 47:59 16.3 1:28 215 29:21 9:27 1:37:21
265 Wendy Feusse 780 55 F Powell OH 281 12:58 2:51 247 48:21 16.1 0:58 258 32:48 10:34 1:37:54
266 Heather Vanderpol 759 42 F Sylvania OH 215 11:25 2:36 223 46:07 16.9 1:55 283 36:11 11:39 1:38:13
267 Samantha Reynolds 746 21 F Oak Harbor OH 48 8:21 3:09 273 50:36 15.4 0:53 277 35:31 11:26 1:38:28
268 Jacob Scherer 596 32 M Toledo OH 273 12:39 3:39 241 47:39 16.4 1:03 264 33:34 10:48 1:38:31
269 Cathy Behrendt 767 49 F Ann Arbor MI 241 11:50 3:12 254 48:53 16.0 1:02 268 34:15 11:02 1:39:10
270 Robert Davis 525 34 M Toledo OH 258 12:15 2:36 220 45:44 17.1 1:22 289 37:18 12:01 1:39:13
271 Mary Plontz 740 31 F Perrysburg OH 283 13:04 3:37 289 53:02 14.7 1:01 199 28:39 9:14 1:39:21
272 Emily Ellis 715 26 F Toledo OH 193 11:06 1:52 250 48:46 16.0 0:47 291 37:30 12:05 1:39:58
273 Danielle Rice 747 21 F Maumee OH 260 12:22 2:47 290 53:33 14.6 0:54 240 30:26 9:48 1:40:00
274 Dan Logan 663 54 M Westunity OH 290 13:23 6:47 244 47:46 16.3 1:46 243 30:47 9:55 1:40:27
275 Joseph Rogers 676 65 M Fort Myers FL 308 15:27 3:46 270 50:07 15.6 0:57 253 31:37 10:11 1:41:51
276 Katie Collins 775 36 F Toledo OH 247 11:58 2:54 264 49:24 15.8 1:04 287 37:02 11:55 1:42:19
277 Caitlin Siegel 821 23 F Riverview MI 156 10:26 2:05 243 47:39 16.4 1:21 306 40:52 13:10 1:42:22
278 Nadya Sosbe 755 32 F Toledo OH 216 11:28 2:32 285 52:27 14.9 1:35 271 34:38 11:09 1:42:38
279 Kristi Layman 727 20 F Toledo OH 237 11:46 4:40 301 55:31 14.0 1:21 222 29:47 9:35 1:43:04
280 Corey Dean 634 40 M Ann Arbor MI 292 13:30 4:14 300 55:13 14.1 1:38 195 28:34 9:12 1:43:06
281 Emily Morrison 734 30 F Ladson SC 190 11:01 2:28 279 51:32 15.1 1:05 292 37:31 12:05 1:43:35
282 Abby Taylor 757 23 F Berkey OH 214 11:24 4:33 283 52:12 14.9 2:01 267 33:50 10:54 1:43:59
283 Maggie Ditto 714 24 F Toledo OH 126 9:41 3:11 292 53:56 14.5 1:08 284 36:14 11:40 1:44:07
284 Jason Vermillion 698 41 M Arlington OH 310 16:14 5:14 274 50:39 15.4 1:03 252 31:21 10:06 1:44:30
285 Trudy Crandall 776 62 F Ann Arbor MI 232 11:41 3:32 260 49:06 15.9 2:00 296 38:15 12:19 1:44:32
286 Jason Mitchell 581 32 M Toledo OH 287 13:16 3:15 251 48:49 16.0 1:25 295 38:12 12:18 1:44:56
287 Ingrid Mendez 799 57 F Oh OH 265 12:28 3:46 295 54:24 14.3 1:55 259 32:51 10:35 1:45:21
288 Tom Feusse 638 53 M Powell OH 288 13:16 4:11 280 51:40 15.1 1:53 270 34:33 11:08 1:45:32
289 Lauren Montaine 831 20 F Findlay OH 1:46:50
290 Silvia Clemens 774 40 F Woodhaven MI 293 13:30 5:38 305 56:41 13.8 1:22 223 29:48 9:36 1:46:57
291 Sara Boritzki 768 36 F Canton MI 189 10:56 1:58 298 54:50 14.2 1:27 294 38:04 12:16 1:47:14
292 Jody Germann 642 42 M Bowling Green OH 217 11:28 4:19 266 49:38 15.7 2:01 304 39:58 12:52 1:47:21
293 Jessica Priehs 742 30 F Whitehouse OH 272 12:38 2:26 293 54:16 14.4 1:48 293 37:41 12:08 1:48:46
294 Kenneth Rahman 590 36 M Sylvania OH 314 18:59 2:27 259 49:04 15.9 1:41 286 36:47 11:51 1:48:58
295 Rob Rudnick 679 61 M Farmington Hills MI 318 25:15 2:48 222 46:04 16.9 2:06 263 33:33 10:48 1:49:44
296 Abbey Flynn 839 35 F Toledo OH 198 11:09 3:08 269 49:58 15.6 2:31 309 43:26 13:59 1:50:09
297 Sandra Musial 803 40 F Woodhaven MI 294 13:36 5:32 304 56:40 13.8 1:26 265 33:45 10:52 1:50:57
298 Cj Smith 688 64 M Toledo OH 306 15:12 8:08 294 54:17 14.4 1:58 256 32:08 10:21 1:51:42
299 Meena Srinivasan 812 45 F Ann Arbor MI 313 18:43 2:24 291 53:52 14.5 1:26 279 35:57 11:34 1:52:20
300 Kristin Kear 724 30 F Perrysbrg OH 271 12:37 2:58 308 1:00:00 13.0 0:52 282 36:08 11:38 1:52:33
301 Sandra Siegel 820 47 F Riverview MI 302 14:41 2:38 303 56:38 13.8 1:31 297 38:36 12:26 1:54:02
302 Elizabeth Ball 765 52 F Toledo OH 248 12:01 2:59 287 52:53 14.7 1:15 312 45:32 14:40 1:54:38
303 Laurel Wimmer 814 56 F Waterville OH 249 12:02 2:46 299 54:56 14.2 1:32 310 43:33 14:01 1:54:47
304 Sue Buchan 769 56 F Dublin OH 250 12:02 3:21 302 56:28 13.8 1:55 307 41:03 13:13 1:54:47
305 Ann Fleck 781 76 F Toledo OH 311 16:33 3:07 296 54:25 14.3 1:31 303 39:31 12:43 1:55:04
306 Katherine Porter 808 38 F Ann Arbor MI 203 11:14 3:44 309 1:00:13 13.0 1:25 302 39:21 12:40 1:55:54
307 Gary Lesage 570 36 M Monclova OH 317 20:47 2:23 297 54:33 14.3 1:14 290 37:28 12:04 1:56:23
308 Dale Wimmer 703 55 M Waterville OH 280 12:56 4:50 288 52:55 14.7 3:30 311 43:43 14:05 1:57:52
309 Edward Montaine 832 49 M Findlay OH 309 15:39 3:48 307 57:46 13.5 2:07 299 39:16 12:39 1:58:34
310 Ryan Martin 579 26 M Fremont OH 303 14:48 2:29 312 1:04:25 12.1 1:09 288 37:07 11:57 1:59:56
311 Margaret Lentine 729 27 F Grosse Pointe Woo MI 225 11:33 7:26 310 1:00:15 12.9 1:24 301 39:21 12:40 1:59:57
312 Irene Knapp 789 44 F Columbus OH 295 13:42 2:20 278 51:31 15.1 2:36 314 51:49 16:41 2:01:56
313 Mary McClain 732 34 F Sylvania OH 270 12:34 3:23 313 1:05:53 11.8 1:46 298 38:38 12:26 2:02:13
314 Heidi Macino 795 58 F Toledo OH 297 14:04 3:09 311 1:02:00 12.6 1:39 308 41:41 13:25 2:02:31
315 Megan Russell 749 24 F Lambertville MI 253 12:09 7:52 315 1:12:15 10.8 2:18 225 29:50 9:36 2:04:22
316 Mary Youngs 763 30 F Sylvania OH 254 12:09 7:55 314 1:12:15 10.8 2:16 231 29:56 9:38 2:04:28
317 William Lentine 569 36 M Beverly Hills MI 222 11:32 15:32 238 47:30 16.4 14:07 300 39:21 12:40 2:08:00
318 Andy Harshman 829 45 M Sylvania OH 315 19:41 4:59 306 56:53 13.7 4:18 313 48:47 15:42 2:14:37
319 Leeanne O'Hara 805 49 F Berkley MI 266 12:29 2:27 286 52:33 14.8 1:35
320 Andrew Darr 523 26 M Columbus OH 199 11:10

Website services and online registration powered by Active Network.