2012 Somerset Stampede

back to results

Aug. 18, 2012

2012 Somerset Stampede
Somerset Center, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Somerset Stampede
Half Marathon
Age Group Results
August 18, 2012
Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Victoria Voronko 703 21 5 1:22:15.7 6:17/M

Male Overall Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Rook 834 26 1 1:18:03.3 5:57/M

Female Master Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Josephine Weeden 623 43 14 1:32:44.7 7:05/M

Male Master Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Romanowski 687 42 3 1:21:36.2 6:14/M

Male 14 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Justin Taylor 741 13 23 1:44:14.3 7:57/M
2 Chase Swope 722 13 24 1:44:51.4 8:00/M

Female 15 to 17

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Rebekah Menchak 692 17 71 2:01:55.9 9:18/M

Male 15 to 17

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Dallas Taylor 742 16 65 1:57:19.2 8:57/M

Female 18 to 24

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Mandi Hohnstadt 611 24 19 1:39:12.1 7:34/M
2 Janine Sulavik 812 20 34 1:47:29.9 8:12/M
3 Coutrney Volstromer 884 19 42 1:50:37.6 8:27/M
4 Justine Ferris 606 20 44 1:50:52.5 8:28/M
5 Jesyka Palmer 685 21 52 1:54:03.9 8:42/M
6 Kelly Ferguson 748 22 55 1:54:48.9 8:46/M
7 Sylvia Fisher 680 20 80 2:04:37.4 9:31/M
8 Paige Taylor 857 19 88 2:07:08.1 9:42/M
9 Rachael Kafader 697 24 90 2:07:31.6 9:44/M
10 Erica Fedewa 862 22 93 2:08:03.6 9:46/M
11 Sneha Goswami 684 19 104 2:14:19.9 10:15/M
12 Christine Looney 650 19 107 2:15:38.6 10:21/M
13 Stephanie Shaw 649 23 117 2:22:09.8 10:51/M
14 Stacey Gerstung 695 21 120 2:28:30.2 11:20/M
15 Kelsey Lehman 696 22 121 2:28:34.2 11:20/M
16 Rachel Hoffman 645 24 126 2:32:09.0 11:37/M

Male 18 to 24

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 David McComb 789 24 6 1:22:41.3 6:19/M
2 Nathan Horton 739 20 10 1:29:04.6 6:48/M
3 Doug Wheelright 677 21 12 1:30:18.1 6:54/M
4 Benjamin Hackett 736 20 84 2:05:51.6 9:36/M

Female 25 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Melissa Purdy 607 27 47 1:52:14.5 8:34/M
2 Renee Russell 682 26 64 1:57:02.3 8:56/M
3 Dana Clark 620 25 68 2:01:34.2 9:17/M
4 Katie Hartle 727 28 78 2:04:17.0 9:29/M
5 Elizabeth McIntyre 603 26 86 2:06:09.0 9:38/M
6 Amanda Lauchu 672 25 87 2:06:11.4 9:38/M
7 Sara Jankoviak 673 27 103 2:13:11.2 10:10/M
8 Matt Clark 621 26 108 2:17:22.5 10:29/M
9 Lisa Urnaitis 772 27 110 2:19:23.5 10:38/M
10 Dana Linenberger 601 27 125 2:31:11.5 11:32/M
11 Elizabeth Gehoski 729 28 131 2:40:48.1 12:16/M
12 Jamie Meinert 758 26 136 2:56:51.7 13:30/M

Male 25 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Gienapp 786 27 13 1:31:58.3 7:01/M
2 Matthew Ferguson 844 25 51 1:54:03.6 8:42/M
3 Matthew Zabka 700 29 54 1:54:19.8 8:44/M
4 Ryan McIntyre 602 28 85 2:05:51.8 9:36/M
5 Stephen Neil 698 28 89 2:07:29.5 9:44/M
6 Joe Rader 643 28 112 2:20:00.2 10:41/M
7 Josemon Raju 668 26 124 2:30:46.5 11:31/M
8 Jon Meinert 759 26 133 2:42:10.2 12:23/M

Female 30 to 34

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Danielle Doctor 738 34 17 1:37:49.7 7:28/M
2 Emily Gafford 690 32 46 1:51:00.9 8:28/M
3 Cathleen Marsh 712 34 53 1:54:15.8 8:43/M
4 Sarah Pushies 661 34 61 1:55:47.4 8:50/M
5 Bethany Wylie 637 33 72 2:02:28.8 9:21/M
6 Kelli Williams 676 34 82 2:05:00.6 9:33/M
7 Tamara Roth 752 32 96 2:09:10.3 9:52/M
8 Alison Smith 657 31 99 2:10:07.6 9:56/M
9 April Birts 860 31 111 2:19:25.2 10:39/M
10 Beth Gillespie 678 34 113 2:20:04.8 10:42/M
11 Sarah Miller 665 32 114 2:20:27.7 10:43/M
12 April Harvey 667 33 118 2:22:41.3 10:54/M
13 Stephanie Rubleystephanier 666 34 119 2:23:52.4 10:59/M
14 Sarah Clark 806 30 130 2:38:56.8 12:08/M
15 Jennifer Spencer 647 33 137 2:57:12.5 13:32/M

Male 30 to 34

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Christopher Gregory 737 32 2 1:19:05.9 6:02/M
2 Rob Schwartz 714 30 7 1:24:31.1 6:27/M
3 Evan Himes 723 31 33 1:47:21.2 8:12/M
4 Chris May 765 30 40 1:50:06.6 8:24/M

Female 35 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Trina Romanowski 731 35 22 1:42:49.1 7:51/M
2 Mindy Goetz 626 38 57 1:55:27.3 8:49/M
3 Christine Palmer 634 36 66 1:57:21.1 8:57/M
4 Kim Sitarz 885 36 73 2:02:37.6 9:22/M
5 Shanell Larner 653 37 74 2:03:22.5 9:25/M
6 Rita Federle 662 36 98 2:10:07.4 9:56/M
7 Amy Jo Kenney 651 38 105 2:15:32.9 10:21/M
8 Andrea Conway 652 37 106 2:15:33.1 10:21/M

Male 35 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Cean Elliott 629 39 18 1:38:27.7 7:31/M
2 Kelly Kendall 635 37 26 1:45:37.2 8:04/M
3 Keo Phonthipsavath 717 36 28 1:46:24.7 8:07/M
4 Dave Schultz 835 35 35 1:47:43.1 8:13/M
5 Eric Kirk 828 38 45 1:50:52.7 8:28/M
6 Jeremy Spencer 681 35 75 2:03:35.8 9:26/M
7 Ben Thomas 745 37 83 2:05:05.7 9:33/M

Female 40 to 44

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Gingras 813 41 20 1:39:24.0 7:35/M
2 Cindy Estell 708 43 29 1:46:35.8 8:08/M
3 Mary Schwartz 702 42 39 1:49:29.4 8:21/M
4 Denise Dashner 710 42 67 1:58:49.8 9:04/M
5 Anne Hendrickson 787 43 70 2:01:53.2 9:18/M
6 Tracey Cohen 846 40 79 2:04:32.4 9:30/M
7 Angela Lanius 706 43 92 2:07:55.5 9:46/M
8 Molly Fillmore 655 40 116 2:21:54.3 10:50/M
9 Debbie Spencer 855 44 122 2:28:37.4 11:21/M
10 Caryn Kelly 632 43 129 2:34:51.0 11:49/M

Male 40 to 44

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Houtteken 892 43 11 1:30:16.4 6:53/M
2 Tim O'Neil 773 41 30 1:46:57.3 8:10/M
3 Tony Hills 648 40 36 1:48:24.2 8:16/M
4 Tom Lantis 675 42 37 1:48:55.3 8:19/M
5 Andrew Ambs 784 41 41 1:50:29.8 8:26/M
6 Chad Goetz 875 44 58 1:55:27.6 8:49/M
7 John Evans 771 42 91 2:07:32.0 9:44/M
8 Paul Cleaveland 654 43 94 2:08:32.9 9:49/M

Female 45 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Katherine Gillman 802 45 31 1:47:15.2 8:11/M
2 Mary Roberts 837 48 56 1:55:16.6 8:48/M
3 Jean Fisher 679 47 81 2:04:39.0 9:31/M
4 Sian Owen-Cruise 716 46 132 2:41:25.3 12:19/M
5 Careylynn Flaugher 750 45 135 2:53:25.1 13:14/M

Male 45 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Marty Alward 856 47 8 1:26:56.2 6:38/M
2 Jose Zul 850 45 48 1:52:24.4 8:35/M
3 Steven Willaert 691 49 59 1:55:42.5 8:50/M
4 Ed Fisher 840 47 95 2:08:46.9 9:50/M
5 Blake Hershey 809 48 115 2:20:28.0 10:43/M
6 Douglas Tripp 674 46 123 2:29:52.0 11:26/M
7 Mikeal Henning 693 45 127 2:34:42.4 11:49/M

Female 50 to 54

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Roxann Brown 848 52 62 1:56:36.2 8:54/M
2 Wanda Gunderson 781 53 63 1:56:39.2 8:54/M
3 Kathy Shaffer 633 51 128 2:34:50.7 11:49/M
4 Sandra Dane 640 51 139 3:04:29.4 14:05/M

Male 50 to 54

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ruben Henderson 777 50 4 1:22:13.3 6:17/M
2 Virginio Martinez 753 51 9 1:27:18.6 6:40/M
3 Hugh Kuchta 891 54 15 1:33:38.1 7:09/M
4 Scott Vogel 870 52 16 1:37:27.4 7:26/M
5 Joe Raj 749 51 21 1:41:26.6 7:45/M
6 Steve Broda 824 50 25 1:45:12.4 8:02/M
7 Paul Karlovich 664 54 32 1:47:18.9 8:11/M
8 Doyle Rice 858 52 49 1:52:33.7 8:35/M
9 Domingo Valadez 711 53 50 1:53:38.9 8:40/M
10 Dean Ferguson 843 50 69 2:01:47.3 9:18/M
11 William Balluff 774 50 76 2:04:03.4 9:28/M
12 John Letourneau 852 53 77 2:04:03.6 9:28/M
13 Craig Werner 801 53 101 2:11:02.7 10:00/M
14 Marshall Grazioli 757 51 102 2:11:28.3 10:02/M

Female 55 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jo Essenmacher 751 56 60 1:55:45.3 8:50/M

Male 55 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Rick Swope 721 55 27 1:45:44.6 8:04/M
2 Jim Sterling 877 57 97 2:09:53.9 9:55/M
3 Bill Chapman 849 57 100 2:10:21.5 9:57/M
4 Mike Frison 718 56 109 2:17:53.3 10:32/M

Female 60 to 66

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Karew Cunningham 839 66 134 2:52:50.8 13:12/M

Male 60 to 66

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ron Carpenter 804 62 38 1:49:04.9 8:20/M
2 Aurelio D'Arcangelis 694 60 43 1:50:48.5 8:27/M
3 Wally Drogt 699 63 138 2:58:48.9 13:39/M





Somerset Stampede
5k Run
Age Group Results
August 18, 2012
Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Christine Jarchow 805 28 3 20:36.8 6:39/M

Male Overall Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Wally Hayes 776 60 1 20:31.3 6:37/M

Female Master Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Debbie Wobrock 778 44 15 23:54.5 7:43/M

Male Master Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Joshua Donnelly 833 41 2 20:32.9 6:37/M

Female 14 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Lydia Haaviston 871 14 23 25:36.4 8:15/M
2 Sophia Dinverno 794 12 37 28:47.0 9:17/M
3 Hannah Pariseau 756 11 59 33:03.8 10:40/M
4 Allison Swisher 763 10 70 34:31.5 11:08/M
5 Malia Rubley 893 09 73 35:22.9 11:25/M
6 Johanna Nichols 815 10 79 36:22.9 11:44/M
7 Saralyn Erickson 814 12 84 37:18.9 12:02/M

Male 14 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Landon Melling 851 12 5 21:34.0 6:57/M
2 Josiah Dinverno 796 10 19 25:07.2 8:06/M
3 Clinton Olberg 783 14 20 25:08.9 8:06/M
4 Isaac Smith 865 08 22 25:34.0 8:15/M
5 Ian Frison 808 13 24 26:18.3 8:29/M
6 Justin Pariseau 755 12 46 30:23.6 9:48/M
7 Noah Dinverno 797 8 50 31:16.7 10:05/M
8 Paul Zysk 878 14 67 33:53.2 10:56/M
9 Jacob Hendrickson 780 10 71 34:34.4 11:09/M
10 John Riordan 868 12 78 35:52.7 11:34/M

Female 15 to 17

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Michaela Horban 882 17 28 27:06.0 8:45/M
2 Kennedy Betts 888 16 93 50:06.6 16:10/M

Male 15 to 17

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Craig Reska 811 16 14 23:53.2 7:42/M

Female 18 to 24

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Brietta Allen 788 24 54 32:17.0 10:25/M
2 Elisha Frison 807 19 64 33:41.1 10:52/M
3 Morgan Owen-Cruise 746 22 65 33:44.0 10:53/M
4 Cassie Meyer 683 20 75 35:31.9 11:27/M
5 Ashley Clark 622 24 85 37:22.1 12:03/M
6 Emily Jones 866 24 92 44:51.8 14:28/M
7 Stephenie Frizzell 886 20 94 50:06.8 16:10/M
8 Tiphanie Brown 713 24 95 50:46.9 16:23/M

Male 18 to 24

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Tony Reska 709 21 8 22:33.8 7:16/M
2 John Calhoun 890 20 25 26:39.5 8:36/M
3 John Palgut 686 23 26 26:48.4 8:39/M
4 Tim Cencer 747 21 66 33:44.3 10:53/M

Female 25 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Coutrney Toteff 864 28 21 25:12.1 8:08/M
2 Kelli Arbuckle 725 28 55 32:19.0 10:25/M
3 Elizabeth Bills 785 27 61 33:11.8 10:42/M
4 Becca Bradley 726 29 68 34:26.7 11:06/M
5 Stacy Ansel 767 28 77 35:38.5 11:30/M

Male 25 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Henke 845 28 12 23:36.7 7:37/M

Female 30 to 34

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelsey Gilbert 735 30 33 27:38.0 8:55/M
2 Nichole Wheaton 616 34 48 30:39.4 9:53/M
3 Betsy Sparks 820 31 72 34:59.3 11:17/M

Male 30 to 34

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kurt Spratt 879 34 4 20:58.6 6:46/M
2 Scott Benzler 863 33 31 27:13.6 8:47/M
3 Joel Dawson 830 32 34 27:42.1 8:56/M
4 Brock Ansel 766 30 76 35:37.6 11:29/M

Female 35 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Betsy Olberg 782 35 39 29:29.3 9:31/M

Male 35 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Fazekas 817 39 9 22:44.6 7:20/M
2 Paul Dawson 831 36 36 28:14.6 9:06/M
3 Tim Dawson 829 39 45 30:12.6 9:45/M
4 Eric Swisher 762 39 69 34:30.4 11:08/M

Female 40 to 44

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Romi Lane 873 41 52 32:15.5 10:24/M
2 Julie Pariseau 754 43 60 33:04.2 10:40/M
3 Laurie Riordan 869 41 80 36:26.1 11:45/M
4 Maureen Tucker 630 42 89 41:49.2 13:29/M
5 Deb Elliott 628 40 91 43:16.7 13:57/M

Male 40 to 44

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Duane Smith 872 42 17 24:35.3 7:56/M
2 Tom Dunn 853 42 30 27:11.6 8:46/M
3 Jim McCormick 836 42 44 30:01.3 9:41/M
4 Don Koveleski 887 44 47 30:23.9 9:48/M
5 Tim Golding 827 43 58 33:01.8 10:39/M
6 Terry Riondan 867 43 81 36:26.4 11:45/M

Female 45 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Becky Dalton 770 46 35 27:52.8 8:59/M
2 Marci Walker 889 45 38 28:48.2 9:17/M
3 Shirley Taylor 740 46 42 29:58.8 9:40/M
4 Lori Stegeman 826 49 43 29:59.1 9:40/M
5 Robin Ellison 744 48 82 36:40.4 11:50/M
6 Shelley Knowlan 720 49 86 37:36.9 12:08/M

Male 45 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Strzyzewski 841 47 6 21:44.7 7:01/M
2 Jeff Knowlan 719 49 7 22:28.0 7:15/M
3 Jim Aueszkiewicz 881 45 13 23:43.9 7:39/M
4 Chris Merrill 701 46 16 23:58.9 7:44/M
5 Keith Tremmel 705 49 29 27:07.5 8:45/M
6 James King 883 47 32 27:14.0 8:47/M
7 Brian Burt 847 45 41 29:47.3 9:36/M
8 Todd Taylor 743 46 51 31:53.0 10:17/M
9 James Boon 874 48 53 32:15.8 10:24/M
10 Brian Olson 663 45 63 33:39.4 10:51/M

Female 50 to 54

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Punam Giri 704 51 62 33:18.7 10:45/M
2 S. Beth Murphy 689 53 90 42:08.0 13:35/M

Male 50 to 54

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Anderson 894 54 18 24:50.7 8:01/M
2 Tom Stegeman 825 50 40 29:40.5 9:34/M

Male 55 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Victor Sellinger 842 56 10 23:03.1 7:26/M
2 Rick Danks 715 58 57 32:27.5 10:28/M

Female 60 to 66

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Noni Ramundo 733 63 74 35:25.3 11:25/M
2 Connie Sterling 876 60 88 40:46.8 13:09/M

Male 60 to 66

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Bruce Andrews 854 64 11 23:30.6 7:35/M
2 Stephen Fazekas 819 66 27 26:53.1 8:40/M
3 Thomas Ramundo 732 63 49 31:10.3 10:03/M
4 William Bujak 880 62 56 32:22.9 10:26/M
5 Michael Hageman 810 65 83 37:08.5 11:59/M
6 Anthony Oleynik 779 64 87 38:29.1 12:25/M





Somerset Stampede
5k Walk
Age Group Results
August 18, 2012
Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Rowley 769 61 2 37:52.2 12:13/M

Male Overall Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Neal Dahlen 803 50 1 33:22.4 10:46/M

Female Master Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Dianne Hitt 734 41 5 46:33.5 15:01/M

Male Master Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Guillemette 669 62 4 45:28.7 14:40/M

Female 14 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Cameron Elliott 631 11 3 38:05.0 12:17/M

Female 15 to 17

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Makenzie Swisher 764 15 15 1:05:45.0 21:13/M

Male 30 to 34

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Todd Sparks 823 32 8 48:23.9 15:36/M

Female 35 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Robilyn Swisher 761 38 14 1:05:44.7 21:12/M

Female 40 to 44

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kellie Fazekas 818 40 7 47:24.0 15:17/M
2 Jennifer Zysk 760 41 9 48:58.2 15:48/M

Female 50 to 54

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauri Knox 799 50 11 55:06.3 17:46/M
2 Julie Ferris 798 51 12 55:06.5 17:46/M

Female 55 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Anne Garman 861 57 13 1:05:44.5 21:12/M

Female 60 to 66

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Janet Guillemette 670 66 6 47:22.3 15:17/M

Male 67 and over

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Martin 838 67 10 51:47.8 16:42/M