2012 Milford Memories

back to results

Aug. 12, 2012

2012 Milford Memories
Milford, MI
Provided by Everal Race Management


Milford Memories Run 5K Run
Age Group Results
August 12, 2012

--------------------------------------------------------------------------------
Results By Everal Race Management
--------------------------------------------------------------------------------

Female Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Benstead Milford MI 118 16 4 17:54.6 5:46/M
2 Rachel Quaintance Waterford MI 746 21 10 20:10.6 6:30/M
3 Rebecca Quaintance Waterford MI 747 18 12 20:38.3 6:39/M

Male Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Hofsess Milford MI 405 19 1 16:50.2 5:26/M
2 Chris Elsey Milford MI 438 26 2 16:54.8 5:27/M
3 Matt Tulpa Rochester Hills MI 779 24 3 17:34.6 5:40/M

No age provided
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy McDonald Commerce Twp. MI 726 0 221 40:12.4 12:58/M

No age provided
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Martin Ritchle Howell MI 463 0 136 30:15.6 9:45/M

Female 10 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelsi Schmottlach Wixom MI 754 10 87 26:44.8 8:37/M
2 Abby Chiminski Commerce MI 309 9 125 30:04.2 9:42/M
3 Sarah Chittle Ann Arbor MI 312 10 149 31:27.7 10:09/M
4 Sophie Chhittle Ann Arbor MI 308 8 188 35:24.2 11:25/M
5 Caydence Watkins Fenton MI 791 7 202 36:57.2 11:55/M
6 Margaret Martin Milford MI 719 7 225 41:36.0 13:25/M

Male 10 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Smith Commerce Twp. MI 766 10 105 28:18.3 9:08/M
2 Joseph Antrim Milford MI 31 9 120 29:44.6 9:35/M
3 Nikolai Miller Waterford MI 401 8 163 32:43.7 10:33/M
4 James McCoy Jr. Lake Orion MI 724 10 167 33:12.1 10:43/M
5 Jack McDonald Commerce Township 449 10 208 38:39.5 12:28/M
6 Reilly Miller Waterford MI 431 7 217 39:29.6 12:44/M

Female 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Miranda Reinhart White Lake MI 393 14 20 21:20.3 6:53/M
2 Audrey Drallos Commerce Twp. MI 327 14 26 22:17.4 7:11/M
3 Carley Stevenson Wixom MI 439 12 41 23:21.5 7:32/M
4 Kelly Smith Commerce Twp. MI 764 13 53 24:36.7 7:56/M
5 Emilie Kennedy Milford MI 366 11 55 24:39.5 7:57/M
6 Olivia Huszti Milford MI 357 11 56 24:41.5 7:58/M
7 Hailey Phipps Novi MI 452 11 61 24:56.1 8:03/M
8 Natalie Jones Commerce Twp. MI 361 13 66 25:54.9 8:21/M
9 Natalie Fill White Lake MI 333 13 98 27:39.5 8:55/M
10 Alyssa Spencer White Lake MI 768 13 194 36:28.3 11:46/M
11 Julia Gates Commerce, Twp MI 342 13 195 36:28.4 11:46/M
12 Hailey Kasab Milford MI 363 13 210 38:47.9 12:31/M
13 Julie Smith Commerce Twp. MI 763 12 230 42:01.8 13:33/M

Male 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kyle Garbovits White Lake MI 340 14 7 19:37.0 6:20/M
2 George Drallos Commerce Twp. MI 328 11 21 21:38.6 6:59/M
3 Elliot Seymour Milford MI 759 13 31 22:43.6 7:20/M
4 Maxwell Waters Hartland MI 790 14 36 23:07.5 7:27/M
5 Cam Stevenson Wixom MI 437 14 40 23:20.2 7:32/M
6 Ryan Lewis Brighton MI 458 14 59 24:50.1 8:01/M
7 Nick Martin Milford MI 720 12 81 26:30.0 8:33/M
8 Trevor Beaufait Wixom MN 115 13 96 27:29.8 8:52/M
9 Justin Reinhart White Lake MI 392 13 106 28:31.6 9:12/M
10 Nick Lieske Commerce MI 388 13 110 29:03.1 9:22/M
11 Daley Miller Waterford MI 402 11 223 40:41.2 13:07/M

Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Morgan Burke Wixom MI 305 17 24 22:05.0 7:07/M
2 Danielle Bohn Waterford MI 302 18 47 24:06.2 7:46/M
3 Raechel Moore Commerce Twp. MI 732 19 72 26:06.9 8:25/M
4 Olivia Stryker Howell MI 771 18 109 28:59.2 9:21/M
5 Jess Willbur Wixom MI 426 15 138 30:36.0 9:52/M

Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brendon Clover White Lake MI 314 18 5 18:59.9 6:07/M
2 Grant Hawes Milford MI 417 16 6 19:26.1 6:16/M
3 Eric Dernay Commerce Twp. MI 323 18 8 19:37.0 6:20/M
4 Nicholas Gapp Highland MI 339 16 11 20:32.1 6:37/M
5 Grant Osborne Commerce Twp MI 739 15 19 21:17.7 6:52/M
6 Florian Eigenbrod West Bloomfield MI 330 19 25 22:11.6 7:09/M
7 Manuel Selk West Bloomfield MI 757 19 28 22:25.9 7:14/M
8 Alex Smith Canton MI 454 17 30 22:36.4 7:17/M
9 John Mikolaizyk Highland MI 462 19 39 23:19.8 7:31/M
10 Evan Fowler Milford MI 336 15 42 23:22.9 7:32/M
11 Corey Tibus Commerce Twp. MI 775 16 46 23:50.9 7:41/M
12 Justin Jdawg Kim Milford MI 375 17 50 24:22.6 7:52/M
13 Conner Stevenson Wixom MI 434 15 65 25:53.3 8:21/M
14 Colten Cross Wixom MI 319 16 68 25:59.1 8:23/M
15 Ryan Anderson Milford MI 22 15 116 29:36.4 9:33/M

Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Crystal Johns White Lake MI 359 27 84 26:38.6 8:35/M
2 Jennifer Kerr Taylor MI 370 27 89 27:01.1 8:43/M
3 Emma Washington Ypsilanti MI 789 26 101 28:10.8 9:05/M
4 Christian Miller Pinckney MI 728 29 129 30:06.0 9:43/M
5 Samantha Kilroy Milford MI 374 21 139 30:38.1 9:53/M
6 Diane Kast Commerce MI 365 27 143 31:05.4 10:02/M
7 Michelle Hier Milford MI 348 21 150 31:33.8 10:11/M
8 Andria McCoy Lake Orion MI 723 29 168 33:13.1 10:43/M
9 Cari Van Hoorelbeke Harrison Twp MI 782 20 175 33:49.4 10:55/M
10 Jessica Scott Plymouth MI 756 24 177 33:49.6 10:55/M
11 Monica Warda Milford MI 788 24 211 38:48.1 12:31/M
12 Kimber Paradis Clarkston MI 740 20 214 39:12.1 12:39/M
13 Hillary Kevnick Dearborn Heights M 373 26 227 41:38.0 13:26/M
14 Allison Lehr Grand Blanc MI 385 26 231 43:00.9 13:52/M
15 Jennifer Romanczuk Waterford MI 467 28 232 44:14.7 14:16/M
16 Deanna Dillon Jackson MI 324 28 233 44:18.3 14:17/M
17 Ariel Croney Clarkston MI 428 21 242 49:54.9 16:06/M

Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ketih McCaffery Milford MI 430 28 15 20:40.4 6:40/M
2 Benjamin Malecki Hartland MI 440 28 16 20:55.0 6:45/M
3 Adam Peruski-Smith Farmington Hills M 742 25 32 22:44.3 7:20/M
4 Jeffrey Hudson Highland MI 355 26 43 23:24.5 7:33/M
5 Jason Rutherford Troy MI 751 29 51 24:24.2 7:52/M
6 Nick Foy Canton MI 408 27 67 25:55.7 8:22/M
7 Benjamin Vanzoest Novi MI 783 20 88 26:56.4 8:41/M
8 Nicholas Westphal Canton MI 794 22 97 27:33.4 8:53/M
9 Nathan Cornett South Lyon MI 317 23 132 30:07.6 9:43/M
10 Jason Shields Novi MI 760 28 169 33:17.1 10:44/M
11 Mike Shields Novi MI 761 29 196 36:38.0 11:49/M

Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrea Caldwell Milford MI 306 36 33 22:48.0 7:21/M
2 Sara Hipple Milford MI 350 35 34 22:51.5 7:22/M
3 Melissa Pardo Livonia MI 741 33 74 26:14.2 8:28/M
4 Rebecca Sventickas New Hudson MI 772 31 82 26:33.0 8:34/M
5 Leanne O'Connell Milford MI 738 31 90 27:04.5 8:44/M
6 Stephanie Anderson Brighton MI 23 31 102 28:13.0 9:06/M
7 Tina Phelps Northville MI 743 34 127 30:05.1 9:42/M
8 Becki Reppke Wolverine Lake MI 748 32 128 30:05.3 9:42/M
9 Heather Krug Fenton MI 383 36 131 30:07.1 9:43/M
10 Kate Strauch Milford MI 770 35 137 30:35.7 9:52/M
11 Sarah Martin Milford MI 451 34 142 30:55.7 9:58/M
12 Melissa Richards Milford MI 425 36 155 31:53.2 10:17/M
13 Nicole Barclay Commerce Twp. MI 77 30 157 32:02.4 10:20/M
14 Adrienne Knack Brighton MI 377 30 164 32:45.5 10:34/M
15 Jennifer Stevens Hartland MI 769 35 171 33:34.0 10:50/M
16 Jennifer Walker Huntington Woods M 787 35 176 33:49.5 10:55/M
17 Michelle Rutherford Milford MI 752 31 185 35:21.8 11:24/M
18 Christa Cumming West Bloomfield MI 455 36 189 35:26.5 11:26/M
19 Becky Morrison Howell MI 733 30 200 36:48.2 11:52/M
20 Shawna Fleming Farmington MI 460 34 215 39:16.8 12:40/M
21 Michelle Monday Livonia MI 729 34 216 39:19.7 12:41/M
22 Alana Nicol Milford MI 734 35 222 40:13.2 12:58/M
23 Melissa Westphal Dexter MI 793 35 224 40:58.5 13:13/M
24 Kristie Hodges Howell MI 352 31 238 46:37.4 15:02/M
25 Paula Rivera-Kerr Dearborn MI 750 33 239 46:41.5 15:04/M

Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ken Rozenboom Novi MI 411 39 23 22:04.8 7:07/M
2 Chad Umscheid Waterford MI 780 31 27 22:21.2 7:13/M
3 Veso Dimitrijevich Macomb MI 325 39 35 23:03.4 7:26/M
4 Brian Phipps Clarkston MI 744 36 38 23:14.8 7:30/M
5 Eric Keppen Waterford MI 367 31 64 25:47.6 8:19/M
6 Mark Klemmer Wixom MI 427 38 69 26:02.0 8:24/M
7 Brad Wasil Commerce Township 456 32 75 26:17.8 8:29/M
8 Daniel Oconnell Novi MI 737 35 77 26:25.6 8:31/M
9 Mark Geisler Milford MI 343 35 78 26:26.4 8:32/M
10 Thomas Sventickas New Hudson MI 773 32 80 26:28.8 8:32/M
11 Andrew Schaecner Canton MI 407 37 99 28:07.6 9:04/M
12 Darin Kerr Dearborn MI 369 39 104 28:17.5 9:07/M
13 Paul Jordan Fenton MI 362 36 140 30:41.5 9:54/M
14 Brian Gagniuk Huntington Woods M 338 37 147 31:21.3 10:07/M
15 Brad Jagacki Commerce Twp. MI 358 32 156 31:58.4 10:19/M
16 Douglas Watkins Fenton MI 792 33 203 36:59.0 11:56/M
17 Steve Anderson Brighton MI 27 33 207 37:59.3 12:15/M

Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Renee Champagne Milford MI 396 43 18 21:15.5 6:51/M
2 Laurie Lewis Milford MI 386 41 45 23:37.4 7:37/M
3 Christine Smith Canton MI 453 45 58 24:42.4 7:58/M
4 Cheri Sexton South Lyon MI 758 49 83 26:37.4 8:35/M
5 Julie Kraemer South Lyon MI 381 43 100 28:10.5 9:05/M
6 Lori Verbrugge Milford MI 785 47 103 28:13.1 9:06/M
7 Loriann Fill White Lake MI 332 44 112 29:26.3 9:30/M
8 Anna Huszti Milford MI 356 46 113 29:26.5 9:30/M
9 Holly Wright Highland MI 798 40 115 29:30.7 9:31/M
10 Bea Wilbur Owosso MI 796 48 117 29:38.1 9:34/M
11 Michelle Moore Brighton MI 731 43 124 30:03.1 9:42/M
12 Sue Beaufait Wixom MI 104 40 135 30:11.8 9:44/M
13 Jennifer Lewis Brighton MI 457 42 148 31:21.3 10:07/M
14 Jennifer Burdgick Highland MI 304 46 152 31:37.2 10:12/M
15 Kristy Stevenson Wixom MI 436 44 158 32:09.7 10:22/M
16 Amy Kaspar Clarkston MI 443 41 162 32:43.4 10:33/M
17 Akosua Dow Ypsilanti MI 326 49 165 33:05.4 10:40/M
18 Andrea Anderson Milford MI 3 45 174 33:44.6 10:53/M
19 Michell Bendy Highland MI 461 47 178 34:10.0 11:01/M
20 Patti Dawes New Hudson, MI 321 47 183 34:53.8 11:15/M
21 Jane Chittle Ann Arbor MI 311 43 186 35:23.8 11:25/M
22 Lisa Bodin Highland MI 301 46 191 35:34.1 11:28/M
23 Kim Bloch Brighton MI 185 42 192 35:56.9 11:35/M
24 Gay Privett Milford MI 745 47 193 36:06.0 11:39/M
25 Cynthia Simpson Milford MI 762 44 197 36:38.6 11:49/M
26 Jen Van Dam Milford MI 781 40 198 36:41.5 11:50/M
27 Jeanne Chiminski Commerce MI 310 44 205 37:20.0 12:03/M
28 Ceil Tomalis Birmingham MI 450 43 209 38:47.0 12:31/M
29 Kristina Miller Waterford MI 404 40 218 39:30.8 12:45/M
30 Trish Baareman Milford MI 466 42 219 39:34.3 12:46/M
31 Heidi Kasab Milford MI 364 46 228 41:39.0 13:26/M
32 Joanne Benton Milford MI 169 44 235 46:23.8 14:58/M
33 Sandra Hamilton Milford MI 347 44 236 46:31.2 15:00/M
34 Debbie Hill Ypsilanti MI 349 44 240 46:46.0 15:05/M
35 Maria Kottke Brighton MI 380 48 247 1:25:39.0 27:38/M

Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rob Basydlo Highland MI 98 45 9 19:41.9 6:21/M
2 Paul Clover White Lake MI 315 47 13 20:38.7 6:39/M
3 Joe Bojman Southfield MI 303 42 14 20:39.9 6:40/M
4 Michael Meyer White Lake MI 727 40 17 21:15.0 6:51/M
5 Richard Garbovits White Lake MI 341 47 37 23:13.9 7:29/M
6 Tom Carnett Highland MI 433 42 48 24:19.5 7:51/M
7 Alan Fyfee Commerce Township 397 49 52 24:25.4 7:53/M
8 Chris Fowler Commerce Twp. MI 335 49 54 24:37.0 7:56/M
9 Rob Lobeck Milford MI 604 46 60 24:54.0 8:02/M
10 Dennis Moore Commerce Twp. MI 730 49 71 26:06.3 8:25/M
11 Wade Stevenson Wixom MI 435 49 73 26:12.2 8:27/M
12 Thomas Szabo Milford MI 774 45 76 26:24.6 8:31/M
13 Joseph Tibus Commerce Twp. MI 776 49 85 26:38.8 8:35/M
14 Glenn Schmottlach Wixom MI 753 44 86 26:44.6 8:37/M
15 Chris Bak Livonia MI 40 44 91 27:06.1 8:45/M
16 Todd Wilson Howell MI 447 49 92 27:15.3 8:47/M
17 Ken Kettenbeil Milfrod MI 372 43 94 27:17.3 8:48/M
18 Carey Krug Fenton MI 382 43 123 29:59.9 9:40/M
19 George Stepanic Fremont OH 465 49 126 30:04.7 9:42/M
20 Kevin Blair Highland MI 176 49 141 30:49.0 9:56/M
21 Paul Geisler Clarkston MI 344 44 146 31:10.3 10:03/M
22 William Antrim Milford MI 34 44 173 33:43.1 10:53/M
23 Mark Chaloult Milford MI 307 42 180 34:16.0 11:03/M
24 Dion Clark Fowlerville MI 424 41 181 34:25.7 11:06/M
25 Aaron McDonald Commerce Twp. MI 725 41 182 34:41.1 11:11/M
26 Kevin Richman Milford MI 749 42 187 35:24.1 11:25/M
27 Joe Miller Waterford MI 400 40 213 38:54.7 12:33/M
28 Robert Martin Milford MI 721 46 226 41:36.2 13:25/M
29 Chris Kottke Brighton MI 379 49 246 1:25:38.5 27:37/M

Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Smith Commerce Twp. MI 765 50 62 25:41.6 8:17/M
2 Liz Bailey Milford MI 413 51 70 26:03.3 8:24/M
3 Valarie Anglemier Milford MI 412 55 79 26:28.8 8:32/M
4 Jan Connelly Northville MI 421 56 161 32:42.7 10:33/M
5 Eileen Latini Ypsilanti MI 398 56 166 33:07.6 10:41/M
6 Virginia Chojnowski Fraser MI 395 51 184 35:10.5 11:21/M
7 Lisa Kotal Warren MI 378 53 190 35:31.7 11:27/M
8 Debbie Wiley Howell MI 797 55 199 36:48.0 11:52/M
9 Patti Johns Painted Post NY 420 59 212 38:48.4 12:31/M
10 Robbie Martinez Highland MI 722 57 229 41:59.1 13:33/M
11 Lesley Keppen Howell MI 368 55 237 46:34.4 15:01/M
12 Mary Niffin Milford MI 735 51 244 51:58.9 16:46/M
13 Jeanne Martens Dearborn MI 710 55 245 1:25:38.3 27:37/M

Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rick Clark Clarkston MI 313 57 22 21:47.2 7:02/M
2 Tom Lilley Okemos MI 390 53 44 23:34.1 7:36/M
3 Brion Waara Milford MI 786 53 57 24:41.9 7:58/M
4 John Welch Highland MI 464 54 63 25:43.4 8:18/M
5 Roger Cornett Milford MI 318 55 93 27:15.9 8:47/M
6 Mark Houy Commerce MI 354 53 107 28:36.8 9:14/M
7 Drew Lieske Commerce MI 387 55 108 28:45.8 9:16/M
8 Clyde Day Milford MI 322 59 114 29:29.5 9:31/M
9 Tim Smith Commerce Twp. MI 767 55 130 30:06.3 9:43/M
10 James Connelly Dearborn MI 316 50 133 30:09.5 9:44/M
11 ? Becher White Lake MI 468 53 144 31:07.2 10:02/M
12 David Anderson Ypsilanti MI 11 51 145 31:08.1 10:03/M
13 Jason Fitch Saline MI 334 51 151 31:37.1 10:12/M
14 Jeff Bassett Troy MI 86 51 153 31:39.3 10:13/M
15 John Edwards West Bloomfield MI 329 50 159 32:20.7 10:26/M
16 Rick Lieske Troy MI 389 51 170 33:32.2 10:49/M
17 David Vanzoest Novi MI 784 50 172 33:39.0 10:51/M
18 David White Linden MI 795 51 204 37:00.1 11:56/M

Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janet Tiderington Highland MI 777 61 119 29:41.2 9:35/M
2 Judi Connelly Northville MI 422 60 121 29:57.2 9:40/M
3 Joanne Marra Bayside NY 612 60 134 30:11.7 9:44/M
4 Rosanna Norwood Milford MI 736 62 154 31:46.5 10:15/M
5 Joyce Fennell White Lake MI 445 62 179 34:13.0 11:02/M
6 Sandra Freeman Highland MI 337 60 206 37:38.0 12:08/M
7 Marie Kerr Taylor MI 371 66 243 50:02.2 16:08/M

Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Cryderman Howell MI 320 66 29 22:28.5 7:15/M
2 Ken Horste Highland MI 353 61 49 24:21.7 7:51/M
3 Chris Kurowski Highland MI 384 62 95 27:25.9 8:51/M
4 Jerry Grembowski Milford MI 345 65 111 29:08.1 9:24/M
5 Leonard Tomaszewski Milford MI 778 60 118 29:39.7 9:34/M
6 Joseph Fennell White Lake MI 444 64 122 29:57.5 9:40/M
7 Richard Johnson South Lyon MI 360 65 160 32:35.7 10:31/M
8 Bill Schodowski Commerce Twp. MI 755 62 241 47:37.1 15:22/M

Male 70 & up
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Fred Hagen Birmingham MI 346 82 201 36:56.4 11:55/M
2 Marvin Stevenson Rochester MI 391 77 220 39:38.1 12:47/M
3 Jerry Riley Highland MI 406 71 234 44:32.3 14:22/M




Milford Memories Run 10K Run
Age Group Results
August 12, 2012

--------------------------------------------------------------------------------
Results By Everal Race Management
--------------------------------------------------------------------------------

Female Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melissa Broyles Milford MI 866 34 13 44:14.5 7:08/M
2 Tonya Stankov Milford MI 979 31 15 44:25.6 7:10/M
3 Anita Harless Holly MI 442 38 18 45:23.1 7:19/M

Male Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Cherry Fremont MI 875 18 1 35:00.3 5:39/M
2 Eric Green Pontiac MI 432 44 2 35:24.7 5:43/M
3 Ryan Johns White Lake MI 947 33 3 35:40.4 5:45/M

Female 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alyssa Swidersky Wixom MI 984 14 85 1:01:06.5 9:51/M

Male 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gordon McWilliams Milford MI 965 14 91 1:02:48.8 10:08/M

Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Max Wettlaufer Royal Oak MI 992 19 27 47:34.3 7:40/M

Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephanie Hillman Whitmore Lake MI 943 27 54 55:04.3 8:53/M
2 Shannon Quinlan White Lake MI 967 29 82 1:00:47.8 9:48/M
3 Kelly Santorilla East Lansing MI 973 29 84 1:00:58.2 9:50/M

Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Evan Richardson Howell MI 446 26 7 39:15.1 6:20/M
2 Aaron Rickens White Lake MI 969 29 14 44:20.4 7:09/M
3 Eric Watry Commerce Township 416 26 17 44:53.3 7:14/M

Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brita Plehla Brighton MI 415 31 19 45:25.5 7:20/M
2 Jamie Gagniuk Huntington Woods M 936 36 21 45:52.5 7:24/M
3 Chikako Donahue Novi MI 448 39 40 50:48.4 8:12/M
4 Kerry Marszalek Highland MI 958 33 42 51:49.6 8:21/M
5 Kelly Seebaldt Highland MI 976 34 45 52:20.8 8:26/M
6 Jennifer Garris Milford MI 937 37 46 52:51.4 8:31/M
7 Erica Braun South Lyon MI 826 31 52 54:51.7 8:51/M
8 Allison McCray Franklin MI 964 39 63 56:11.0 9:04/M
9 Christa Covey Davisburg MI 410 37 64 56:17.5 9:05/M
10 Julia Labadie South Lyon MI 954 31 65 56:38.1 9:08/M
11 Stephanie Chwalek Fenton MI 927 32 69 57:50.8 9:20/M
12 Kara Johnston Highland MI 948 32 71 58:14.1 9:24/M
13 Megan Briggs Brighton MI 827 32 72 58:45.1 9:29/M
14 Jackie Cook Brighton MI 929 35 73 58:49.4 9:29/M
15 Lisa Drew Highland MI 429 39 87 1:01:32.1 9:55/M
16 Jill Carroll Milford MI 872 38 90 1:02:28.7 10:05/M
17 Rachel Antone Bloomfield MI 799 35 99 1:08:15.9 11:00/M
18 Kellie Kource Shelby Township MI 953 32 103 1:14:03.9 11:57/M

Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Devon Kennedy Milford MI 951 36 10 42:30.4 6:51/M
2 James Rutherford Milford MI 972 31 12 43:23.8 7:00/M
3 James Connor Royal Oak MI 928 38 34 48:32.9 7:50/M
4 Paul Theriault Milford MI 988 37 35 48:55.2 7:53/M
5 Chris Fryer Wolverine Lake MI 935 36 38 50:23.5 8:08/M
6 Aaren Stewart Commerce Township 419 39 43 52:09.6 8:25/M
7 Marshall Labadie South Lyon MI 955 37 44 52:15.3 8:26/M
8 Andy Harless Holly MI 441 38 61 56:03.6 9:02/M
9 Jason Stevens Hartland MI 981 34 66 56:50.1 9:10/M
10 Mathew Spisak Wixom MI 978 31 68 57:31.7 9:17/M
11 Mark Johnston Highland MI 949 33 70 58:13.9 9:23/M
12 Hans Strauch Milford MI 983 36 79 1:00:15.0 9:43/M
13 Craig Russell South Lyon MI 971 39 81 1:00:36.7 9:46/M
14 Jeff Schodowski Auburn Hills MI 974 35 93 1:03:55.2 10:19/M
15 Mark Yost Wolverine Lake MI 999 37 96 1:06:15.7 10:41/M

Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heidi Drallos Commerce Twp. MI 932 49 32 48:15.8 7:47/M
2 Kelly Karalis Davisburg MI 950 47 39 50:40.4 8:10/M
3 Barb Theriault Milford MI 987 43 55 55:11.6 8:54/M
4 Mindy Denton Milford MI 931 43 59 55:43.7 8:59/M
5 Lori Fleissner South Lyon MI 933 48 62 56:08.4 9:03/M
6 Patricia Rathwell Commerce Township 423 47 74 59:07.5 9:32/M
7 Susanne Zaborowski Brighton MI 1000 44 78 1:00:08.0 9:42/M
8 Lisa Massat West Bloomfield MI 961 41 80 1:00:35.7 9:46/M
9 Lonnie Holmquist Canton MI 945 48 88 1:02:11.8 10:02/M
10 Jill Blair Highland MI 816 48 95 1:06:00.1 10:39/M
11 Laura Witte Franklin MI 997 40 100 1:08:38.3 11:04/M
12 Karen Hill Clarkston MI 942 47 104 1:24:27.3 13:37/M

Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Graham Tekonsha MI 409 40 4 37:09.5 6:00/M
2 Douglas Forsyth Milford MI 934 43 5 37:18.0 6:01/M
3 James Broyles Milford MI 862 40 6 37:21.7 6:01/M
4 Mike Lupini Milford MI 957 49 9 41:52.4 6:45/M
5 Don Stockton Milford MI 982 46 20 45:27.0 7:20/M
6 Edward Witte Franklin MI 996 41 23 46:27.9 7:30/M
7 Nat Evans Milford MI 418 42 24 46:43.9 7:32/M
8 Jerry Swidersky Wixom MI 985 42 25 47:06.1 7:36/M
9 Ted Mastrucci Howell MI 962 45 26 47:21.8 7:38/M
10 Dj Denton Milford MI 930 43 28 47:37.4 7:41/M
11 Roy Gomizawa West Bloomfield MI 399 49 29 47:47.5 7:42/M
12 Nathan Benton Milford MI 806 45 31 47:56.2 7:44/M
13 Kevin Bodin Highland MI 817 49 33 48:19.0 7:48/M
14 Kay Stepper Wixom MI 980 43 37 50:12.5 8:06/M
15 John Maxworthy Plymouth MI 963 40 41 51:12.9 8:15/M
16 Eric Barrett Milford MI 800 47 47 52:52.4 8:32/M
17 David Wilson Milford MI 995 44 48 53:31.9 8:38/M
18 Robert Beatty White Lake MI 802 44 49 53:39.4 8:39/M
19 Thom Leeson White Lake MI 956 40 50 53:39.7 8:39/M
20 Scott Vanderkarr Grand Blanc MI 990 45 51 54:08.3 8:44/M
21 Bennie Romero Commerce MI 970 45 53 54:57.7 8:52/M
22 Doug Klingensmith Milford MI 459 46 56 55:14.0 8:55/M
23 Rick Broida Commerce Township 859 43 57 55:27.5 8:57/M
24 Ed Piatek Hartland MI 966 46 67 57:16.4 9:14/M
25 Mike Brylinski Wixom MI 871 46 75 59:28.9 9:35/M
26 Rob Waters Hartland MI 991 48 89 1:02:18.9 10:03/M
27 David Hill Clarkston MI 941 46 92 1:03:05.7 10:10/M

Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marcy Kossak Huntington Woods M 952 53 36 50:06.6 8:05/M
2 Cindi Holman Brighton MI 944 58 76 59:41.3 9:38/M
3 Wanda Yenkel Commerce Township 998 51 77 1:00:03.3 9:41/M
4 Laurie Martinez Commerce Twp. MI 960 50 97 1:06:31.0 10:44/M
5 Kyoko Hayashi Wixom MI 939 51 102 1:11:34.9 11:33/M

Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anthony Targan West Bloomfield MI 986 50 8 41:51.6 6:45/M
2 Ray Jeffery Highland MI 946 52 11 42:45.8 6:54/M
3 Mike Wettlaufer Royal Oak MI 993 52 22 46:02.0 7:25/M
4 Robert Sloboda Highland MI 977 53 30 47:49.6 7:43/M
5 Brian Wilbur Owosso MI 994 50 58 55:27.7 8:57/M
6 Bill Trapp Farmington Hills M 989 51 60 55:50.9 9:00/M
7 Sunny Hayashi Wixom MI 940 57 83 1:00:53.0 9:49/M
8 James Scott South Lyon MI 975 53 86 1:01:22.7 9:54/M
9 Jeffrey Christie Clarkston MI 879 53 98 1:07:33.5 10:54/M
10 Mark Quinn Milford MI 968 54 101 1:09:57.6 11:17/M

Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Carlton White Lake MI 414 69 16 44:26.7 7:10/M
2 Gil Martinez Highland MI 959 60 94 1:04:29.5 10:24/M

Female 70 & up
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carol Goodbar Clarkston MI 938 71 105 1:26:24.0 13:56/M


--------------------------------------------------------------------------------

Milford, MI
Provided by Everal Race Management