2012 Memphis Duck Dash

back to results

Aug. 5, 2012

2012 Memphis Duck Dash
Memphis, MI
Provided by Hansons Race Management


Memphis Duck Dash
Age Group Results
August 04, 2012
Results By Hansons Race Management

5K Run

Overall Female Open Winners

Place Name City Age Overall Time Pace City
1 Rachel Gebauer Yale 16 1 21:08.0 6:49/M Yale

Overall Female Master Winners

Place Name City Age Overall Time Pace City
1 Kelly Francis Richmond MI 46 2 21:36.0 6:58/M Richmond

Female 14 and under

Place Name City Age Overall Time Pace City
1 Madeline Yaek Richmond MI 12 5 25:22.0 8:11/M Richmond
2 Sarah Thompson Capac MI 13 9 26:29.0 8:33/M Capac
3 Madison Werner Kimball 14 13 28:18.0 9:08/M Kimball
4 Reagan Myers New Baltimore 7 25 41:34.0 13:25/M New Baltimore
5 Dana Robinson Chesterfield MI 10 27 52:08.0 16:49/M Chesterfield

Female 15 to 19

Place Name City Age Overall Time Pace City
1 Sierra Pokrefky Memphis 17 15 29:07.0 9:24/M Memphis

Female 20 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace City
1 Danielle O'Hare Goodells MI 24 21 36:30.0 11:46/M Goodells
2 Sara Purchase Fraser MI 26 23 38:44.0 12:30/M Fraser

Female 30 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace City
1 Jean Ross St. Clair Shores MI 31 7 26:03.0 8:24/M St. Clair Shores
2 Kristin Werner Kimball MI 38 11 27:16.0 8:48/M Kimball
3 Amanda Zmick Eastpointe MI 33 16 30:11.0 9:44/M Eastpointe
4 Deanna Pokrefky Memphis 39 18 34:04.0 10:59/M Memphis
5 Melissa Rivard Macomb MI 35 20 35:35.0 11:29/M Macomb
6 Erin Myers New Baltimore MI 35 26 41:35.0 13:25/M New Baltimore

Female 40 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace City
1 Denise Dashner Temperance MI 42 4 24:53.0 8:02/M Temperance
2 Hope Kirsch Casco MI 42 10 26:49.0 8:39/M Casco
3 Barb Capozzo Richmond 42 12 27:58.0 9:01/M Richmond
4 Elizabeth Montgomery Columbus MI 40 14 28:35.0 9:13/M Columbus
5 Michelle Turney Riley MI 42 17 31:46.0 10:15/M Riley
6 Sue Corrion New Baltimore MI 47 19 35:24.0 11:25/M New Baltimore
7 Tammy Klein Fraser MI 48 24 39:23.0 12:42/M Fraser

Female 50 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace City
1 Lori Sanborn Richmond MI 51 3 23:57.0 7:44/M Richmond
2 Patricia Gullett Clinton Township MI 51 8 26:06.0 8:25/M Clinton Township
3 Nancy Thomson Wales MI 57 22 37:41.0 12:09/M Wales

Female 60 and over

Place Name City Age Overall Time Pace City
1 Maggy Zidar Pontiac MI 62 6 25:36.0 8:15/M Pontiac

Overall Male Open Winners

Place Name City Age Overall Time Pace City
1 Emery Pitcel Casco MI 21 1 16:19.0 5:16/M Casco

Overall Male Master Winners

Place Name City Age Overall Time Pace City
1 Scott Norman Macomb MI 43 7 19:53.0 6:25/M Macomb

Male 14 and under

Place Name City Age Overall Time Pace City
1 Aidan Francis Richmond MI 11 14 22:59.0 7:25/M Richmond
2 William Schroeder Richmond MI 14 29 26:41.0 8:36/M Richmond
3 Dylan Myers New Baltimore 9 35 31:55.0 10:18/M New Baltimore

Male 15 to 19

Place Name City Age Overall Time Pace City
1 Steven Creutz Yale MI 18 4 18:12.0 5:52/M Yale
2 Aaron Eisenhardt Columbus MI 17 6 18:58.0 6:07/M Columbus
3 Henry Burns Temperance MI 15 10 21:31.0 6:56/M Temperance
4 Kevin Thompson Capac MI 17 13 22:45.0 7:20/M Capac
5 Jake Schick Memphis MI 16 15 23:37.0 7:37/M Memphis
6 Travis Magee Richmond MI 19 19 24:08.0 7:47/M Richmond
7 Austin Pokrefky Memphis 15 31 27:53.0 9:00/M Memphis
8 Andrew St.john Memphis MI 15 33 29:06.0 9:23/M Memphis
9 Jacob Stoops Memphis 15 34 30:06.0 9:43/M Memphis

Male 20 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace City
1 James Fisher Goodells MI 20 2 16:34.0 5:21/M Goodells
2 Steven Horton Memphis MI 20 5 18:54.0 6:06/M Memphis
3 Nick O'Hare Goodells MI 28 11 22:05.0 7:07/M Goodells
4 Titus Bradke Royal Oak MI 27 22 24:37.0 7:56/M Royal Oak

Male 30 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace City
1 Bob Busquaert Sterling Heights MI 37 3 18:04.0 5:50/M Sterling Heights
2 John Ross St. Clair Shores MI 31 17 23:46.0 7:40/M St. Clair Shores
3 Dan Glutt Portsmouth VA 36 30 27:26.0 8:51/M Portsmouth
4 Dan Zmick Goodells MI 33 32 28:02.0 9:03/M Goodells

Male 40 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace City
1 Loren Miller Macomb Township MI 43 8 20:10.0 6:30/M Macomb Township
2 Tom Goulette Armada MI 47 12 22:17.0 7:11/M Armada
3 Jeffrey Schroeder Richmond MI 40 16 23:38.0 7:37/M Richmond
4 James Mazor Lincoln Park 41 23 24:46.0 7:59/M Lincoln Park
5 Keith Merritt Memphis MI 46 24 25:31.0 8:14/M Memphis
6 Kevin Robinson Chesterfield MI 43 25 25:41.0 8:17/M Chesterfield
7 Jim Zittel Waterford MI 49 27 26:22.0 8:30/M Waterford

Male 50 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace City
1 Domingo Valadez Temperance MI 53 18 23:52.0 7:42/M Temperance
2 Rick Duckworth Richmond 53 20 24:27.0 7:53/M Richmond
3 Tony Chevalier Memphis MI 59 21 24:28.0 7:54/M Memphis
4 Jon Hayes Richmond MI 57 26 25:46.0 8:19/M Richmond
5 Bill Westerhof Memphis MI 53 28 26:24.0 8:31/M Memphis
6 Len Constantine New Baltimore MI 59 36 35:25.0 11:25/M New Baltimore

Male 60 and over

Place Name City Age Overall Time Pace City
1 Ron Dupreez Fowlerville MI 60 9 20:59.0 6:46/M Fowlerville
2 Melvin Pokrefky Memphis 83 37 49:22.0 15:55/M Memphis
3 Kenneth Helinski Memphis 62 38 51:20.0 16:34/M Memphis




5K Walk

Female 0-99


Place Name City Age Overall Time Pace City
1 Val Wionek Richmond MI 36 1 39:02.0 12:35/M Richmond
2 Karyl Birkett Memphis MI 46 2 39:09.0 12:38/M Memphis
3 Jeanne Westerhof Memphis 45 3 40:31.0 13:04/M Memphis
4 Sarah Provost Memphis 28 4 56:46.0 18:19/M Memphis
5 Cathy Jo Gutt Portsmouth 35 5 56:48.0 18:19/M Portsmouth


Male 0-99

Place Name City Age Overall Time Pace City
1 Kyle Robinson Chesterfield MI 13 1 34:15.0 11:03/M Chesterfield
2 Jerry Klein Fraser 61 2 37:06.0 11:58/M Fraser
3 Frank Johnson Croswell MI 60 3 51:19.0 16:33/M Croswell
4 Cadan Gutt Portsmouth 8 4 57:04.0 18:25/M Portsmouth

Memphis, MI
Provided by Hansons Race Management