2012 Come to the River

back to results

Aug. 4, 2012

2012 Come to the River
Lansing, MI
Provided by Michigan Running Foundation



Come to the River
5k Run/Walk
Age Group Results
August 04, 2012
Results by: Michigan Running Foundation
Female Overall Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Ackley 3642 37 12 20:37.7 6:39/M

Male Overall Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Holik 3703 42 1 18:05.9 5:50/M

Female Master Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Lori Wallace 3628 48 16 23:04.2 7:26/M

Male Master Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Dan Connelly 3685 46 10 20:26.5 6:35/M

Female Grand Master Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ellen Jeffries 3708 59 33 26:07.3 8:25/M

Male Grand Master Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Bruce Howard 3704 58 18 23:13.5 7:29/M

Female 14 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Alayna Ackley 3617 12 19 23:17.5 7:31/M
2 Peyton Hansen 3778 11 28 24:47.1 8:00/M
3 Kiera Hansen 3777 8 29 24:48.3 8:00/M
4 Samantha Uschuk 3651 14 117 36:50.1 11:53/M
5 Jessica Winey 3771 9 133 40:26.0 13:03/M
6 Megan Schmitz 3749 11 139 41:28.3 13:23/M
7 Larisa Herdus 3699 12 140 42:45.4 13:47/M
8 Madison Seymour 3660 11 141 42:46.1 13:48/M
9 Emma Saxton 3792 12 142 42:46.7 13:48/M
10 Sarah Schmitz 3752 8 147 44:35.9 14:23/M
11 Rachel Winey 3772 11 162 49:18.1 15:54/M
12 Cindy Malm 3717 0 191 57:09.6 18:26/M
13 Adriana Valle 3787 12 194 57:46.5 18:38/M
14 Morgan Pillard 3738 11 207 1:01:04.5 19:42/M

Male 14 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jack Dalman 3688 11 24 23:57.9 7:44/M
2 Riley Creamer 2436 14 30 25:31.8 8:14/M
3 Dren Busch 3779 13 37 26:45.0 8:38/M
4 Jacob Stine 3758 12 60 28:53.1 9:19/M
5 Kedrick Tegue 2006 12 61 28:53.8 9:19/M
6 Brian Stump 3759 12 102 33:18.2 10:45/M
7 Luke Dalman 3689 10 114 36:46.3 11:52/M
8 Jack Saxton 3793 9 122 37:21.0 12:03/M
9 Tyler Schmitz 3753 13 138 41:26.4 13:22/M
10 Andrei Herdus 3697 9 155 48:26.5 15:37/M
11 Dave Grades 3691 0 209 1:01:33.9 19:51/M

Female 15 to 19

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Hannah Busch 3780 16 15 22:57.5 7:24/M
2 Emmalee Seeger 3755 16 83 31:03.5 10:01/M
3 Sarah Peltier 3735 17 85 31:04.7 10:01/M
4 Marisa Maldonado 2508 15 93 32:03.1 10:20/M
5 Stephanie Button 3636 16 101 33:17.0 10:44/M
6 Shiloh Brunet 2012 17 125 38:13.8 12:20/M
7 Morgan Seymour 3659 16 173 53:32.5 17:16/M

Male 15 to 19

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Greg Johnson 3709 16 2 18:22.4 5:55/M
2 Andrew Middleton 3726 17 3 18:42.5 6:02/M
3 Travis Connelly 2233 18 5 18:52.4 6:05/M
4 Tanner Hockley 2020 18 6 19:28.6 6:17/M
5 Stanley Minarik 3789 19 8 20:15.8 6:32/M
6 Jason Maldonado 2509 17 9 20:17.1 6:33/M
7 Evan Stump 3760 15 50 28:16.4 9:07/M
8 Sigmond Evans 3791 18 95 32:27.4 10:28/M
9 Mitchell Martin 3719 16 131 40:08.2 12:57/M
10 Daniel Martin 3718 18 132 40:12.2 12:58/M

Female 20 to 24

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Brittany Watson 3671 23 46 27:58.1 9:01/M
2 Meredith Achtenberg 3646 22 65 29:13.2 9:25/M
3 Erika Michael 3638 24 80 30:42.3 9:54/M
4 Ingrid Folland 3609 23 106 33:44.8 10:53/M
5 Maria Michaels 3723 21 166 50:27.9 16:16/M
6 Rebecca Bonk 3668 20 175 53:39.2 17:18/M
7 Renee Hufnagel 3705 23 211 1:04:12.9 20:43/M

Male 20 to 24

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Charles Krasnow 2120 22 4 18:43.9 6:02/M
2 Jeff Lippert 3672 23 14 22:17.6 7:11/M
3 Dan Miner 3774 22 183 54:37.4 17:37/M

Female 25 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Melissa Creamer 2066 26 31 26:00.4 8:23/M
2 Julie Pung 3741 28 35 26:38.5 8:35/M
3 Sally Read 3649 25 40 27:29.9 8:52/M
4 Tara Becker-Utess 3615 28 41 27:41.5 8:56/M
5 Amy Robinson 3643 29 71 29:39.7 9:34/M
6 Jamie Backlund 2289 25 127 38:56.8 12:34/M
7 Alexandra Warren 3603 28 144 43:15.0 13:57/M
8 Laura Bennett 3664 29 150 45:56.6 14:49/M
9 Collin Castle 3665 29 151 45:56.6 14:49/M
10 Gina Tower 3634 28 154 48:14.2 15:34/M
11 Ashleigh Pfeifer 2031 27 204 1:00:47.4 19:36/M
12 Andrea McGarry 3720 29 213 1:04:13.2 20:43/M

Male 25 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Benjamin Pursley 3661 26 43 27:45.7 8:57/M
2 Andrew Shauver 3625 29 47 27:59.7 9:02/M
3 Aaron Hubbard 3632 29 51 28:16.5 9:07/M
4 Carl Utess 3616 29 107 33:47.6 10:54/M
5 Mark Michaels 3724 27 159 48:48.1 15:45/M

Female 30 to 34

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Gretchen Inkumsah 3706 30 48 28:00.9 9:02/M
2 Melissa Netzel 3731 34 81 30:43.7 9:55/M
3 Amber Soper 3630 33 103 33:19.3 10:45/M
4 Sara Geller 3653 33 108 34:08.4 11:01/M
5 Melinda Benkovsky 3678 30 109 35:00.2 11:17/M
6 Nicole Richards 3666 32 113 36:44.0 11:51/M
7 Jennifer Edsall 3606 34 115 36:47.2 11:52/M
8 Katie Schneider 2507 33 193 57:30.2 18:33/M
9 Shannon Joseph 2329 31 196 58:02.4 18:43/M
10 Elizabeth Putman 3652 33 205 1:00:48.3 19:37/M

Male 30 to 34

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 William Garland 3629 32 7 19:41.3 6:21/M
2 Kirk Tews 3765 32 13 21:10.5 6:50/M
3 Brandon Creamer 2080 30 32 26:02.1 8:24/M
4 Dominick Kuri 3712 33 44 27:46.5 8:57/M
5 Rick Grillo 3626 31 52 28:18.8 9:08/M
6 Jonathon Stine 2441 33 59 28:53.0 9:19/M
7 Tony Messenger 2284 33 62 29:00.4 9:21/M
8 Mark McGarry 3721 30 72 29:41.6 9:35/M
9 Charles Adado 3654 34 74 30:00.5 9:41/M
10 Joe Davis 3782 30 87 31:16.2 10:05/M
11 Kobina Inkumsah 3707 31 98 32:56.5 10:37/M

Female 35 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jessica Nance 3673 35 63 29:08.4 9:24/M
2 Lisa Swihart 3798 38 66 29:13.7 9:25/M
3 Ashley Feehan 2478 38 69 29:26.9 9:30/M
4 Anne Marie Patrick 3670 36 82 31:02.1 10:01/M
5 Michelle Brittain 3679 39 88 31:32.4 10:10/M
6 Rebecca Pratt 3655 36 89 31:36.1 10:12/M
7 Diana Schmitz 3748 38 111 36:06.4 11:39/M
8 Cortney Connelly 3684 39 112 36:18.8 11:43/M
9 Jennifer Martin 3637 39 178 54:01.6 17:25/M
10 Angela Williams 3790 36 187 55:52.8 18:01/M
11 Angela Maldenado 2529 37 208 1:01:25.5 19:49/M

Male 35 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Schneider 2501 35 22 23:50.4 7:41/M
2 Kenneth Moon 3622 35 90 31:36.2 10:12/M
3 Steve Netzel 3732 36 129 39:31.2 12:45/M
4 Jason Soper 3631 37 149 45:52.3 14:48/M

Female 40 to 44

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Michele Connelly 3686 43 56 28:38.3 9:14/M
2 Ann Hasen 3695 43 57 28:41.2 9:15/M
3 Sue Shulick 3602 44 58 28:42.3 9:15/M
4 Aungelica Boshea 3662 42 68 29:23.2 9:29/M
5 Becky Larson 3713 41 92 31:47.5 10:15/M
6 Candi McMickle 3608 42 94 32:10.8 10:23/M
7 Angela Wakeman 3776 42 134 41:03.9 13:15/M
8 Bethanne Dalman 3687 43 137 41:24.0 13:21/M
9 Barbara Herdus 3698 43 156 48:28.4 15:38/M
10 Kara Miller 3611 40 158 48:44.1 15:43/M
11 Maryanne MacIntosh 3623 43 171 51:39.6 16:40/M
12 Laura Seymour 3657 43 174 53:36.1 17:17/M
13 Maryann Pierson 3736 42 189 55:59.0 18:04/M

Male 40 to 44

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Joe Lopez 2059 43 27 24:23.2 7:52/M
2 Matt Hanley 3693 43 34 26:24.4 8:31/M
3 Mike Schmitz 3750 43 36 26:40.0 8:36/M
4 Geoff Mowry 3728 41 49 28:11.5 9:05/M
5 Michael Herdus 3700 43 105 33:40.0 10:52/M
6 Alex Uschuk 3621 42 118 36:50.8 11:53/M
7 Merle Seymour 3658 43 120 36:58.3 11:55/M
8 John MacIntosh 3624 41 169 51:32.4 16:37/M

Female 45 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Cassiday 3618 45 25 24:07.9 7:47/M
2 Kelli Quiroga 3635 47 70 29:33.4 9:32/M
3 Patricia Burnett 2025 49 73 29:42.3 9:35/M
4 Pennie Button 3607 47 100 33:15.4 10:44/M
5 Sharon Warren 2530 48 116 36:48.2 11:52/M
6 Maureen Saxton 3745 46 119 36:52.9 11:54/M
7 Mary Hecksel-Perkins 3696 48 121 37:15.7 12:01/M
8 Brenda Seeger 3754 49 124 37:54.5 12:14/M
9 Rebekah Moore 3604 47 126 38:30.4 12:25/M
10 Aurora Christofferson 3681 47 128 39:02.1 12:35/M
11 Paulette Stump 3761 45 152 47:27.1 15:18/M
12 Sandy Pillard 3739 45 161 49:10.6 15:52/M
13 Wendy Hardt 3694 45 163 49:18.4 15:54/M
14 Deanna Szarowicz 3763 49 176 53:40.6 17:19/M
15 Ann Chadwick 3680 45 188 55:58.5 18:03/M
16 Marion Norwood 3733 47 200 59:55.3 19:20/M
17 Liz Clor 3683 47 201 59:55.3 19:20/M
18 Christine Brawner 3667 49 202 1:00:13.3 19:25/M

Male 45 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ron Hockley 2019 47 11 20:35.0 6:38/M
2 Mike Connelly 2222 47 17 23:07.0 7:27/M
3 Andrew Busch 3781 45 20 23:43.7 7:39/M
4 Paul Christofferson 3682 47 23 23:53.6 7:42/M
5 Jeff Moore 3663 48 45 27:57.0 9:01/M
6 Bob Pillard 3737 47 206 1:01:02.7 19:41/M

Female 50 to 54

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Theresa Sheridan 2466 50 67 29:19.6 9:27/M
2 Kathleen Eyia 3614 53 76 30:20.9 9:47/M
3 Jeanne Diamond 3775 54 135 41:04.9 13:15/M
4 Donna Folland 3610 54 164 49:30.1 15:58/M
5 Roberta Michaels 3725 54 167 50:46.4 16:23/M
6 Jill Vatter 3769 54 197 58:20.2 18:49/M

Male 50 to 54

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Bush 2472 53 26 24:11.7 7:48/M
2 Thuc Nguyen 3799 54 55 28:34.8 9:13/M

Female 55 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Shawn Witherspoon 3773 59 39 27:24.2 8:50/M
2 Pam Hardy 3612 55 54 28:33.5 9:13/M
3 Brenda Clark 3650 57 77 30:21.5 9:47/M
4 Donna Benkovsky 3677 58 79 30:38.3 9:53/M
5 Dione Anderson 3656 57 104 33:33.4 10:49/M
6 Annette Middleton 3727 58 146 43:38.5 14:05/M
7 Jane Laycock 3714 57 157 48:31.3 15:39/M
8 Mary Utess 3768 57 172 52:34.6 16:57/M
9 Deborah Pincumbe 3645 58 182 54:37.1 17:37/M
10 Joyce McGarry 3722 55 212 1:04:13.1 20:43/M

Male 55 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Brent Shepard 3797 55 21 23:48.6 7:41/M
2 John Perkins 3627 55 38 27:14.1 8:47/M
3 John Joss 3620 57 42 27:43.4 8:56/M
4 Steve Pavlik 2285 55 64 29:09.2 9:24/M
5 Ralph Reznick 3743 55 84 31:03.9 10:01/M
6 Charles Creamer 2437 57 86 31:06.2 10:02/M
7 Mark Fedorowicz 2479 57 91 31:37.8 10:12/M
8 Robert Adado 3619 57 170 51:35.5 16:38/M
9 Luis Valle 3786 57 195 57:46.8 18:38/M

Female 60 to 64

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Gloria Garcia 3640 60 165 49:52.3 16:05/M
2 Yolanda Toner 3641 62 168 51:16.2 16:32/M
3 Patricia O'Rourke 3734 60 184 54:37.8 17:37/M
4 Kathryn Jokisch 3647 62 186 54:46.5 17:40/M
5 Joan Rouleau 3744 62 190 57:05.6 18:25/M
6 Bonnie Mowry 3729 64 198 58:20.2 18:49/M
7 Marlene Somervill 3669 61 203 1:00:15.1 19:26/M

Male 60 to 64

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Pocan 3740 61 78 30:32.8 9:51/M
2 Darrel Hale 3783 62 99 33:09.2 10:42/M
3 Michael Laycock 3715 61 110 35:17.7 11:23/M
4 Tom Saxton 3746 60 123 37:21.7 12:03/M
5 John Swanson 3762 61 145 43:27.5 14:01/M
6 John Szarowicz 3764 60 177 54:01.4 17:25/M
7 Greg Pincumbe 3644 60 181 54:36.1 17:37/M
8 John Jokisch 3648 61 185 54:45.0 17:40/M
9 Louis Utess 3767 64 192 57:29.5 18:33/M

Female 65 to 69

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Marge Novak 3633 66 96 32:36.2 10:31/M
2 Barbara Alspaugh 3674 69 153 47:50.3 15:26/M
3 Kathryn Reed 3742 66 160 49:10.0 15:52/M
4 Carole Haley 3692 69 179 54:03.1 17:26/M

Male 65 to 69

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Woelfel 3770 67 143 43:04.9 13:54/M
2 Joe Huttings 3794 69 199 58:32.2 18:53/M

Female 70 and over

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Rita Schafer 3747 72 97 32:52.4 10:36/M

Male 70 and over

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 James Mowry 3730 71 53 28:27.6 9:11/M
2 Donald Hough 2055 75 75 30:05.7 9:42/M
3 Ronald Babbitt 2054 76 130 39:47.5 12:50/M
4 Donald Bedard 3676 74 136 41:23.0 13:21/M
5 Pete Schmitz 3751 72 148 44:37.9 14:24/M
6 Carl Alspaugh 3675 73 180 54:13.2 17:29/M
7 Maynard Shier 3756 71 210 1:01:37.9 19:53/M