2012 Clark Lake Run

back to results

Aug. 4, 2012

2012 Clark Lake Run
Clark Lake, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Clark Lake Run
Age Group Results
August 04, 2012
Results by: Michigan Running Foundation

5k Run

Female Overall Winners
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel McFarlane 326 22 11 17:21 5:36/M

Female Master Winners
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Vincent 147 48 36 20:09 6:30/M

Female 13 and under
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Grace Clark 682 12 101 23:55 7:43/M
2 Noel Nagy 710 13 136 25:54 8:21/M
3 Madison Green 783 11 180 27:33 8:53/M
4 Flesia Borck 80 10 187 28:05 9:04/M
5 Kalyn Thompson 789 13 189 28:07 9:04/M
6 Kenzi Collins 564 12 190 28:08 9:05/M
7 Alissa Fish 550 11 191 28:08 9:05/M
8 Shannon Daly 690 12 213 28:51 9:18/M
9 Macie Richmond 756 11 246 30:14 9:45/M
10 Deanne Lewin 798 12 252 30:41 9:54/M
11 Olivia Iocca 757 11 257 30:45 9:55/M
12 Nina Dunigan 301 11 262 30:49 9:56/M
13 Sydni Collins 562 9 266 31:00 10:00/M
14 Ella Sillers 590 10 279 31:40 10:13/M
15 Rachel Sanders 486 13 304 32:59 10:38/M
16 Reagan Russell 808 12 321 33:52 10:55/M
17 Olivia Green 514 9 327 34:33 11:09/M
18 Allison Hoop 598 11 337 35:11 11:21/M
19 Amanda Melling 541 8 338 35:18 11:23/M
20 Elsa Snipes 631 7 339 35:30 11:27/M
21 Sydney Hendrickson 317 11 349 36:23 11:44/M
22 Bryce Lewis 746 11 358 37:20 12:03/M
23 Taylor Gritzmaker 777 12 364 37:45 12:11/M
24 Lily Gonzalez 429 7 376 40:44 13:08/M
25 Cameron Elliott 633 11 377 40:54 13:12/M
26 Sydney Dankert 499 11 391 43:00 13:52/M

Female 14 to 17
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Bules 94 16 40 20:24 6:35/M
2 Caitlin Clark 611 15 42 20:25 6:35/M
3 Katie Bules 161 15 49 20:44 6:41/M
4 Aubrey Penn 92 15 50 20:44 6:41/M
5 Robin Foster 522 17 55 21:20 6:53/M
6 Emily Yoxheimer 446 15 63 21:53 7:04/M
7 Megan McFarlane 327 16 65 21:58 7:05/M
8 Heather Felgner 513 17 86 22:53 7:23/M
9 Emily Altwies 84 14 91 23:21 7:32/M
10 Emily Hawkins 741 15 104 23:57 7:44/M
11 Rachel Clark 678 16 126 25:23 8:11/M
12 Catherine Daley 600 16 130 25:35 8:15/M
13 Madison Lane 160 16 147 26:36 8:35/M
14 Paige Prentice 285 14 166 26:58 8:42/M
15 Brandi Zak 85 14 178 27:29 8:52/M
16 Eleanor Wilson 230 16 182 27:39 8:55/M
17 Michelle Chaney 357 15 219 29:02 9:22/M
18 Nerissa Roney 140 17 271 31:15 10:05/M
19 Autumn Dankert 411 14 392 43:00 13:52/M

Female 18 to 24
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Lindsey Burdette 275 18 19 18:21 5:55/M
2 Cara Cremeans 584 21 30 19:35 6:19/M
3 Emily Wrozek 749 19 31 19:36 6:19/M
4 Cayla Nousain 9 22 33 19:57 6:26/M
5 Lauren McUmber 87 21 47 20:39 6:40/M
6 Jessica Anater 2 19 56 21:36 6:58/M
7 Emily Haynes 8 18 61 21:49 7:02/M
8 Sierra Melling 6 18 64 21:53 7:04/M
9 Tiffany Trapp 4 19 67 22:02 7:06/M
10 Jill McEldowney 3 19 74 22:25 7:14/M
11 Anna Krause 5 19 75 22:32 7:16/M
12 Morgan McFaul 1 19 84 22:53 7:23/M
13 Caroline King 627 19 96 23:36 7:37/M
14 Carlee Roeber 489 21 100 23:54 7:43/M
15 Cait Prentice 340 19 113 24:30 7:54/M
16 Courtney Clark 7 18 128 25:28 8:13/M
17 Natalie White 651 19 155 26:50 8:39/M
18 Shelby Bush 88 19 163 26:55 8:41/M
19 Jessica Steible 565 20 184 27:58 9:01/M
20 Shelby Davenport 704 21 193 28:13 9:06/M
21 Rachel Hojnacki 636 24 209 28:39 9:15/M
22 Brigid Dowd 624 18 223 29:14 9:26/M
23 Bronte Root 461 20 297 32:32 10:30/M
24 Kristin McDonald 108 23 299 32:39 10:32/M
25 Bethany Hanson 298 22 302 32:58 10:38/M
26 Samantha Hengesbach 370 22 306 33:02 10:39/M
27 Maggie Veimenlen 569 23 317 33:34 10:50/M
28 Kaitlyn McClelland 797 24 318 33:38 10:51/M
29 Ashley Stambaugh 276 24 331 34:52 11:15/M
30 Mallory Gilmore 312 23 334 35:04 11:19/M
31 Danielle Brunk 313 22 335 35:04 11:19/M
32 Brianna Herrington 110 21 347 36:18 11:43/M
33 Pamala Lycos/bull 431 24 361 37:37 12:08/M
34 Joy Cripe 349 22 367 37:54 12:14/M

Female 25 to 29
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Christine Jarchow 416 28 39 20:18 6:33/M
2 Lindsey Fish 623 28 115 24:55 8:02/M
3 Ashley Rowinski 292 26 124 25:18 8:10/M
4 Victoria Stevenson 734 27 133 25:46 8:19/M
5 Sarah O'Connell 769 25 135 25:54 8:21/M
6 Whitney Pelton 83 25 174 27:17 8:48/M
7 Laura Prince 251 26 186 28:05 9:04/M
8 Hayley Schwartz 468 27 208 28:39 9:15/M
9 Haley Mannion 256 29 263 30:52 9:57/M
10 Nancy Freyling 347 28 265 30:58 9:59/M
11 Katie Jones 352 25 268 31:07 10:02/M
12 Jennifer Phenicie 286 27 379 41:08 13:16/M
13 Emily Mangas 314 25 393 44:10 14:15/M

Female 30 to 34
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Missy Seeger 506 34 95 23:33 7:36/M
2 Mandy Hanson 281 34 125 25:21 8:11/M
3 Kristi Riley 502 30 140 26:14 8:28/M
4 Mandy Seeger 508 32 156 26:50 8:39/M
5 Kelsey Gilbert 270 30 188 28:07 9:04/M
6 Lindsay Mercer 115 34 233 29:58 9:40/M
7 Melissa Noe 269 31 240 30:01 9:41/M
8 Nicole Knapp 419 30 281 31:41 10:13/M
9 Rachel Hunt 406 32 286 31:55 10:18/M
10 Rebecca Hones 263 31 292 31:59 10:19/M
11 Heather Krieger 369 31 307 33:03 10:40/M
12 Ashleigh Roberts 376 30 308 33:05 10:40/M
13 Leigh Pancoast 367 31 311 33:18 10:45/M
14 Amanda Bussa 763 33 312 33:18 10:45/M
15 Adrienne Tawney 365 32 315 33:25 10:47/M
16 Ginny Zimmer 566 32 319 33:41 10:52/M
17 Trisha Miller 488 33 323 34:02 10:59/M
18 Karen Brundrett 236 32 324 34:04 10:59/M
19 Sheri McCauley 343 31 330 34:50 11:14/M
20 Denyse Berkeypile 361 31 359 37:28 12:05/M
21 Kristine Ronders 436 34 369 38:10 12:19/M

Female 35 to 39
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Chrissy Siders 96 35 72 22:19 7:12/M
2 Dayle O'Keefe 432 39 143 26:25 8:31/M
3 Jodi Collins 563 39 154 26:49 8:39/M
4 Becky Waldron 399 36 170 27:03 8:44/M
5 Kelly Kempher 458 37 197 28:17 9:07/M
6 Shannon Fischer 308 36 198 28:17 9:07/M
7 Tanya Dubay 788 38 206 28:37 9:14/M
8 Jennifer Dewitt 93 35 222 29:05 9:23/M
9 Amanda Garred 383 35 230 29:40 9:34/M
10 Becky Norman 578 38 234 29:59 9:40/M
11 Jennifer Curtis 82 36 243 30:12 9:45/M
12 Erin Krift 534 35 248 30:22 9:48/M
13 Karen Lieban 593 36 275 31:36 10:12/M
14 Angie Warner 151 35 276 31:37 10:12/M
15 Jackie Bostwick 748 37 345 36:03 11:38/M
16 Monika Cook 97 38 354 36:34 11:48/M
17 Kendra Davenport 606 37 356 36:49 11:53/M
18 Tammy Lewis 745 39 362 37:40 12:09/M

Female 40 to 44
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Julie Bloomfield 150 43 51 20:52 6:44/M
2 Amy Gingras 738 41 68 22:05 7:07/M
3 Colleen Palmer 371 44 106 24:02 7:45/M
4 Heidi McCord 393 43 132 25:39 8:16/M
5 Karen Wilger 775 44 145 26:30 8:33/M
6 Carrie Collins 742 41 168 26:59 8:42/M
7 Diane Gonzalez 430 40 202 28:23 9:09/M
8 Wendee Green 227 40 218 29:02 9:22/M
9 Lucena Luoma 781 42 232 29:52 9:38/M
10 Sheri Adams 250 42 259 30:47 9:56/M
11 Shawn Szalay 459 43 269 31:14 10:05/M
12 Amy Studenka 252 40 274 31:21 10:07/M
13 Jill Kline 597 40 300 32:41 10:33/M
14 Stacy Truax 474 42 314 33:21 10:45/M
15 Charity Boisseau 378 41 322 34:02 10:59/M
16 Amy Brown 747 42 351 36:26 11:45/M
17 Debbie Powell 113 42 355 36:34 11:48/M
18 Seprina Herrington 135 42 373 40:04 12:55/M
19 Amy Kapuga 143 42 374 40:31 13:04/M
20 Emily Isbell 128 43 380 41:22 13:21/M
21 Stacey Schweda 146 44 389 42:33 13:44/M
22 Maureen Tucker 693 42 390 42:51 13:49/M
23 Heather Cordell 261 42 397 56:34 18:15/M

Female 45 to 49
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Julie Kalle 725 45 157 26:50 8:39/M
2 Michelle Bules 156 45 177 27:24 8:50/M
3 Cara King 628 49 179 27:32 8:53/M
4 Suzi Clark 610 45 196 28:17 9:07/M
5 Debra Wisniewski 463 48 199 28:17 9:07/M
6 Marci Walker 645 45 204 28:25 9:10/M
7 Silvana Isol 290 45 216 29:00 9:21/M
8 Kimberly Magdich 460 47 231 29:48 9:37/M
9 Jill Yoxheimer 445 45 238 30:00 9:41/M
10 Lana Daglow 363 45 254 30:43 9:55/M
11 Jamie Royal 248 47 261 30:48 9:56/M
12 Deanne Lewin 111 45 273 31:20 10:06/M
13 Julie Woodrum 587 46 285 31:45 10:15/M
14 Clara Vandusen 730 45 326 34:28 11:07/M
15 Bency Mathai 319 45 329 34:40 11:11/M
16 Mary Dowd 625 48 333 34:56 11:16/M
17 Kim Sepulvede 595 47 341 35:37 11:29/M
18 Shelly Buszka 278 45 343 35:38 11:30/M
19 Beth Conway 284 46 344 35:43 11:31/M
20 Kirstin Putnam 109 45 348 36:18 11:43/M
21 Cindy Sanders 484 46 365 37:50 12:12/M
22 Kelly Deruyscher 646 48 382 41:46 13:28/M

Female 50 to 54
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Sheri Bush 89 52 87 23:11 7:29/M
2 Anne Barnett 116 54 160 26:53 8:40/M
3 Carol Carney 795 51 171 27:05 8:44/M
4 Jackie McFarlane 325 50 228 29:37 9:33/M
5 Melody Herman 86 53 247 30:22 9:48/M
6 Sandra Palmer 75 51 249 30:27 9:49/M
7 Ann Clemenson 536 53 282 31:41 10:13/M
8 Linda Barabash 310 54 288 31:56 10:18/M
9 Linda Kucinski 407 52 293 32:04 10:21/M
10 Janet Harvey-Clark 299 53 309 33:10 10:42/M
11 Connie Kinney 247 51 332 34:55 11:16/M
12 Bea McCabe 490 54 353 36:32 11:47/M
13 Tina Gray 339 50 371 39:40 12:48/M
14 Sandi Nucci 384 50 387 42:09 13:36/M

Female 55 to 59
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Peggy Gerou 803 55 146 26:35 8:35/M
2 Debbie Darling 404 55 211 28:47 9:17/M
3 Vicki Huscio 99 56 227 29:34 9:32/M
4 Sheila Byrne 359 58 242 30:12 9:45/M
5 Karen Miller 643 56 381 41:45 13:28/M
6 Karen Menard 760 55 398 1:05:24 21:06/M

Female 60 to 64
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Olson 700 62 79 22:46 7:21/M
2 Linda Jurkiewicz 152 60 239 30:01 9:41/M
3 Linda Cline 81 61 244 30:13 9:45/M
4 Susan Wilson 360 63 272 31:18 10:06/M

Female 70 to 74
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Makayla Davenport 605 70 278 31:40 10:13/M
2 Norma Evans 722 70 396 52:12 16:50/M

Female no age given
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Morgan Hojnacki 637 99 175 27:19 8:49/M
2 Janette Sejfula 638 99 245 30:14 9:45/M

Male Overall Winners
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Allen 642 22 1 15:10 4:54/M

Male Master Winners
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ed Altwies 155 45 5 15:55 5:08/M

Male 13 and under
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Connor Silvestri 767 13 29 19:34 6:19/M
2 Landon Melling 659 12 44 20:26 6:35/M
3 Noah Zak 154 11 85 22:53 7:23/M
4 Gene Hendrickson 318 10 92 23:22 7:32/M
5 Max Green 228 13 107 24:05 7:46/M
6 Jack Gonzalez 427 11 114 24:40 7:57/M
7 Sammy Gonzalez 428 10 119 25:05 8:05/M
8 Kade Adams 510 12 127 25:25 8:12/M
9 Hunter Miller 524 10 144 26:28 8:32/M
10 Brady Surque 519 11 167 26:59 8:42/M
11 Sam Tumas 594 13 172 27:16 8:48/M
12 Matt Hoop 602 9 183 27:41 8:56/M
13 Connor Davenport 604 12 192 28:09 9:05/M
14 Connor McLear 101 12 194 28:14 9:06/M
15 Alec Gonzalez 426 13 201 28:23 9:09/M
16 Shane Warner 520 11 224 29:24 9:29/M
17 Ethan Borck 95 10 241 30:11 9:44/M
18 Drew Tucker 479 8 251 30:32 9:51/M
19 Brendan Melling 540 9 287 31:56 10:18/M
20 Parker Buszka 280 9 342 35:37 11:29/M
21 Eric Ernvall 592 12 350 36:25 11:45/M
22 Pierce Loechl 530 12 360 37:37 12:08/M
23 Blaik Ronders 481 13 363 37:44 12:10/M
24 Joshua Isbell 107 11 378 40:57 13:13/M
25 Caleb Gritzmaker 779 8 383 41:52 13:30/M
26 Leonard Luoma 782 10 388 42:12 13:37/M
27 Preston Buszka 279 11 394 51:41 16:40/M

Male 14 to 17
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jesse Hersha 697 15 7 16:56 5:28/M
2 Charlie Ludlow 664 17 9 17:08 5:32/M
3 Roman Blackwell 731 15 10 17:20 5:35/M
4 Sam Comden 717 17 13 17:32 5:39/M
5 Tyler Neu 718 17 15 18:05 5:50/M
6 Kyle Allen 794 16 17 18:13 5:53/M
7 Alden Westcott 470 17 18 18:16 5:54/M
8 Brian Dillon 715 17 21 18:25 5:56/M
9 Parker Saene 544 16 22 18:28 5:57/M
10 Alex Hoop 601 15 32 19:43 6:22/M
11 Garrett Crozier 103 15 34 20:03 6:28/M
12 Daryn Davenport 607 16 53 21:18 6:52/M
13 Evan Wheeler 689 16 57 21:39 6:59/M
14 Aaron Heath 100 14 58 21:39 6:59/M
15 Robert Chaney 358 17 77 22:41 7:19/M
16 Andrew Adkins 130 15 93 23:30 7:35/M
17 Will Double 792 14 97 23:40 7:38/M
18 Jakob Smith 123 17 98 23:51 7:42/M
19 Matthew Thomas 439 16 103 23:55 7:43/M
20 Brendan Hunt 483 15 121 25:13 8:08/M
21 Ian Smith 583 15 142 26:24 8:31/M
22 Beau Phenilie 553 15 181 27:37 8:55/M
23 Trevor Powell 91 14 205 28:31 9:12/M
24 Zac Dankert 498 14 336 35:10 11:21/M

Male 18 to 24
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Cory Namai 765 23 2 15:36 5:02/M
2 Spencer Pageau 149 19 3 15:54 5:08/M
3 Philip Theisen 226 22 6 16:36 5:21/M
4 Ahron Gunn 12 18 12 17:31 5:39/M
5 Brad Briner 13 18 14 17:43 5:43/M
6 Joel Medina 670 21 16 18:12 5:52/M
7 Daniel Pepper 14 18 20 18:22 5:55/M
8 Vince Mastin 17 23 23 18:36 6:00/M
9 Pat Spitler 660 18 25 19:05 6:09/M
10 Bronson Bush 124 18 27 19:22 6:15/M
11 Ryan Gentner 336 18 45 20:32 6:37/M
12 Chris Beckman 15 18 46 20:36 6:39/M
13 Brandon Payne 11 18 48 20:40 6:40/M
14 Joshua Spicer 348 20 60 21:45 7:01/M
15 Doug Lamb 10 19 62 21:52 7:03/M
16 Timothy Audiss 328 19 81 22:47 7:21/M
17 Kyle Roeber 454 21 83 22:51 7:22/M
18 Cody King 626 21 89 23:15 7:30/M
19 Michael Fink 16 20 99 23:53 7:42/M
20 Kyle Kwaske 543 18 129 25:32 8:14/M
21 Chris Phenicie 194 20 237 29:59 9:40/M
22 Tyler Nunn 297 19 301 32:58 10:38/M
23 James McCabe 491 22 352 36:32 11:47/M

Male 25 to 29
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Daniel Orozco 768 27 24 18:39 6:01/M
2 Brad Litwin 694 29 35 20:07 6:29/M
3 Chris Edwards 315 29 43 20:25 6:35/M
4 Nick Cabauatan 291 29 120 25:06 8:06/M
5 Tonya Sears 102 29 153 26:49 8:39/M
6 Robert Freeman 388 27 235 29:59 9:40/M

Male 30 to 34
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Mario Messing II 671 31 52 21:03 6:47/M
2 Lee Seeger 507 34 66 21:58 7:05/M
3 Greg Zimmer 567 30 69 22:07 7:08/M
4 Andy Jesse 696 30 76 22:37 7:18/M
5 Brian Knapp 418 30 82 22:50 7:22/M
6 Sean Fish 622 30 105 23:59 7:44/M
7 Glenn Cabauatan 289 33 108 24:07 7:47/M
8 Aaron Leis 547 31 109 24:12 7:48/M
9 Tony Pruitt 105 33 123 25:16 8:09/M
10 Adam Pancoast 368 31 176 27:21 8:49/M
11 Alan Berkeypile 362 31 217 29:02 9:22/M
12 Derek Tillman 106 32 220 29:03 9:22/M
13 Brian Mitchell 257 33 264 30:54 9:58/M
14 Roger Blake II 571 30 277 31:39 10:13/M
15 Randy Brooks 306 34 295 32:14 10:24/M
16 Peter Lammers 266 31 303 32:58 10:38/M
17 Glenn Cabauatan 288 33 386 42:04 13:34/M

Male 35 to 39
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Joshua Maurer 726 35 4 15:55 5:08/M
2 Brian Marshall 131 38 41 20:25 6:35/M
3 Jason Steffes 118 38 54 21:19 6:53/M
4 Martin Johnson 676 35 59 21:41 7:00/M
5 Eric Siders 104 36 71 22:18 7:12/M
6 Jeff Spence 353 35 78 22:42 7:19/M
7 Jason Fischer 307 36 80 22:46 7:21/M
8 Terry Webb 740 39 94 23:31 7:35/M
9 Mike Kulka 750 35 138 26:05 8:25/M
10 Corey Trahan 581 38 221 29:03 9:22/M
11 Anthony Paul Mannion 255 37 270 31:15 10:05/M
12 Eddie Lyke 619 37 283 31:42 10:14/M
13 Benjamin Dankert 412 38 298 32:36 10:31/M
14 Jamie Brundrett 237 35 325 34:04 10:59/M
15 David Beard 591 37 328 34:33 11:09/M
16 Richard Snipes 632 37 340 35:30 11:27/M
17 John Bussa 764 39 346 36:07 11:39/M
18 Osamah El-Aroud 437 38 357 37:01 11:56/M
19 Kevin Smith 554 37 370 38:52 12:32/M

Male 40 to 44
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Joel Dinverno 129 42 28 19:25 6:16/M
2 Joshua Donnelly 120 41 38 20:16 6:32/M
3 David Jordon 158 40 102 23:55 7:43/M
4 Kenton Green 515 42 110 24:14 7:49/M
5 Ken McCord 392 43 112 24:29 7:54/M
6 Todd Hendrickson 316 42 117 25:03 8:05/M
7 Harry Liogghio 503 42 161 26:53 8:40/M
8 Cory Hunt 482 43 207 28:37 9:14/M
9 John Adams 249 44 210 28:45 9:16/M
10 Barry Slegers 665 41 212 28:49 9:18/M
11 Eric Tucker 478 43 250 30:32 9:51/M
12 John O'Keefe 433 40 260 30:48 9:56/M
13 Don Koveleski 650 44 290 31:57 10:18/M
14 Joseph Gonzalez 425 41 375 40:44 13:08/M
15 Phil Gritzmaker 776 42 384 41:52 13:30/M
16 Barry Ashworth 331 40 395 52:07 16:49/M

Male 45 to 49
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Dan Dixon 98 48 8 17:01 5:29/M
2 Mike Strzyzewski 126 47 73 22:19 7:12/M
3 Mike Grolam 603 47 139 26:11 8:27/M
4 Scott Kapuga 142 45 148 26:38 8:35/M
5 John Sillanpaa 754 45 150 26:46 8:38/M
6 Britt Phenicie 193 45 152 26:48 8:39/M
7 Eric Moening 634 48 162 26:55 8:41/M
8 Dean Moening 127 49 164 26:55 8:41/M
9 Bryan Miles 462 49 165 26:57 8:42/M
10 Todd McCourtie 465 49 214 28:54 9:19/M
11 Bill Benedette 771 47 229 29:38 9:34/M
12 Stuart Smith 134 46 236 29:59 9:40/M
13 Dave Iocca 753 46 253 30:43 9:55/M
14 Brad Phenicki 552 48 294 32:06 10:21/M
15 David Sanders 485 45 305 32:59 10:38/M

Male 50 to 54
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Dan Lukasik 157 52 37 20:11 6:31/M
2 Joe Untener 774 52 88 23:12 7:29/M
3 Denver Towne 112 53 111 24:23 7:52/M
4 Tim Kelly 727 51 116 24:57 8:03/M
5 Tom Prentice 283 50 149 26:39 8:36/M
6 Joe Thorrez 586 51 151 26:47 8:38/M
7 Chris King 629 51 158 26:52 8:40/M
8 Robert McFarlane 324 50 169 26:59 8:42/M
9 Steve Palmer 148 50 173 27:16 8:48/M
10 Jeffery Maddux 421 52 185 28:02 9:03/M
11 Mike Hojnacki 398 54 195 28:15 9:07/M
12 Bob Woodard 679 53 215 28:59 9:21/M
13 Edward Roney 141 53 258 30:46 9:55/M
14 Mark Herman 125 53 280 31:41 10:13/M
15 Mike Remer 366 53 320 33:49 10:55/M

Male 55 to 59
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Bapst Jr 90 56 26 19:06 6:10/M
2 Jeff Secord 784 55 134 25:51 8:20/M
3 Kevin Thornton 355 57 137 25:58 8:23/M
4 Jon Davis 492 59 141 26:20 8:30/M
5 Randy Eicher 812 55 226 29:25 9:29/M
6 Chris Lee 752 56 255 30:43 9:55/M
7 Steve McLear 145 59 256 30:45 9:55/M
8 Michael Barabash 311 56 289 31:57 10:18/M
9 Randy Kucinski 408 57 310 33:10 10:42/M
10 Rick Zan 723 56 313 33:21 10:45/M
11 Leonard Herrigton 144 58 372 40:04 12:55/M

Male 60 to 64
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Bruce Andrews 153 64 90 23:19 7:31/M
2 Glenn Cabauatan 287 61 122 25:13 8:08/M
3 Bob Sonsara 132 60 131 25:36 8:15/M
4 Randy Fielder 159 61 200 28:20 9:08/M
5 Tom Ferguson 232 64 291 31:58 10:19/M
6 Tom Darling 405 62 296 32:31 10:29/M
7 Harold Chambers 259 62 366 37:50 12:12/M

Male 65 to 69
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ken Rowe 687 65 118 25:04 8:05/M
2 Robert Brossia 139 67 267 31:01 10:00/M
3 Lynn Vermerlen 568 67 316 33:33 10:49/M

Male 70 to 74
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Moening 114 71 159 26:53 8:40/M
2 Carl Warner 521 72 225 29:24 9:29/M

Male 75 to 79
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Harrison Hensley 122 79 385 41:55 13:31/M

Male no age given
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Peter Sillanpaa 755 99 70 22:12 7:10/M
2 Neil MacFadyen 729 99 203 28:23 9:09/M
3 Jack Russell 809 99 284 31:42 10:14/M
4 Robert Stuard 814 99 368 38:06 12:17/M




Clark Lake Run
Age Group Results
August 04, 2012
Results by: Michigan Running Foundation

12k Run

Female Overall Winners
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Melissa Mantel 720 21 6 47:13 6:20/M

Female Master Winners
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Marcy Sacks 215 42 17 53:32 7:11/M

Female 17 and under
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Shayla Neelis 778 15 73 1:04:11 8:36/M
2 Alicia Roney 174 14 78 1:04:58 8:43/M
3 Jodi Rhines 477 13 136 1:15:40 10:09/M
4 Adelaide Loechl 295 10 182 1:36:35 12:57/M

Female 18 to 24
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Megan Hubbard 630 18 9 47:47 6:24/M
2 Kristina Olsen 555 24 12 51:51 6:57/M
3 Sierra Koker 440 22 35 57:00 7:38/M
4 Shelbi Miller 728 22 40 57:31 7:43/M
5 Justine Ferris 163 20 54 59:57 8:02/M
6 Lindsay Kourtjian 271 23 69 1:03:26 8:30/M
7 Casey Burden 186 23 88 1:06:16 8:53/M
8 Samantha Scouten 351 23 116 1:11:50 9:38/M
9 Patricia Bonie 744 24 117 1:11:54 9:38/M
10 Sylvia Fisher 166 20 118 1:12:01 9:39/M
11 Kate McNeese 350 22 120 1:12:18 9:42/M
12 Jamie Mercer 162 20 133 1:15:09 10:04/M
13 Micah Currie 171 21 149 1:19:07 10:36/M
14 Kayla Kelley 770 24 151 1:19:43 10:41/M
15 Amanda Cunningham 538 23 159 1:20:59 10:51/M
16 Ryan Arey 528 22 181 1:34:51 12:43/M

Female 25 to 29
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Karen Killian 213 27 20 53:52 7:13/M
2 Megan Mickels 529 26 72 1:03:55 8:34/M
3 Kellie Gritzmaker 245 27 92 1:06:39 8:56/M
4 Carla Dodde 246 27 97 1:07:16 9:01/M
5 Natasha Feller 267 27 101 1:07:57 9:07/M
6 Tara Lee Costich 273 27 113 1:11:00 9:31/M
7 Abigail Kamke 737 27 137 1:15:50 10:10/M
8 Barbara McBride 655 27 157 1:20:29 10:47/M
9 Meghan Loughlin-Krusky 231 29 163 1:21:43 10:57/M

Female 30 to 34
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Wallace 695 32 34 56:45 7:36/M
2 Kari Lape 708 31 57 1:00:11 8:04/M
3 Stephanie Kapanowski 168 33 65 1:02:21 8:21/M
4 Hilary Phelps 394 34 89 1:06:18 8:53/M
5 Tara Grann 790 30 112 1:10:43 9:29/M
6 Erin Parris-Dallia 677 30 150 1:19:14 10:37/M
7 Lisa Backus 234 33 153 1:19:57 10:43/M
8 Shelly Begin 423 32 175 1:29:42 12:01/M
9 Vicki Baker 517 34 180 1:34:51 12:43/M
10 Karen Anderson 235 32 186 1:41:44 13:38/M

Female 35 to 39
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Debby Busick 176 35 25 55:21 7:25/M
2 Mara Guillemette 450 37 41 57:34 7:43/M
3 Denise Moeckel 264 36 67 1:02:34 8:23/M
4 Mary Jo Cox 787 38 83 1:05:34 8:47/M
5 Shanda Borck 177 38 94 1:06:43 8:57/M
6 Delia Perry 402 37 104 1:08:27 9:11/M
7 Tina Zieroff 702 35 108 1:09:00 9:15/M
8 Kimberly Smith 179 37 110 1:09:21 9:18/M
9 Sarah Ermatinger 438 38 114 1:11:06 9:32/M
10 Shannon Fagerlund 268 36 131 1:14:12 9:57/M
11 Jennifer Mayes 570 39 138 1:15:55 10:11/M
12 Angela Mitchell 321 37 171 1:27:07 11:41/M
13 Jennifer Chwatun 185 35 187 1:41:48 13:39/M

Female 40 to 44
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Cathy Brubaker 329 43 62 1:01:55 8:18/M
2 Cynthia Chadek-Walker 480 41 99 1:07:38 9:04/M
3 Dana Fish 551 44 129 1:13:59 9:55/M
4 Karen Loveall 451 41 132 1:14:12 9:57/M
5 Patricia Ashby 172 43 145 1:17:50 10:26/M
6 Kelly Tucker 444 40 177 1:33:03 12:28/M
7 Rebecca Loechl 293 43 183 1:36:35 12:57/M

Female 45 to 49
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Marha Olsen 19 48 18 53:37 7:11/M
2 Louann Jessup 222 47 81 1:05:00 8:43/M
3 Jean Fisher 165 47 121 1:12:25 9:42/M
4 Janet Polidori 666 48 124 1:12:45 9:45/M
5 Chere Pepper 684 48 126 1:13:09 9:48/M
6 Jamie Hetke 608 49 130 1:13:59 9:55/M
7 Libby Myers 203 46 142 1:16:55 10:19/M
8 Charlotte Rozich 773 45 147 1:18:41 10:33/M
9 Kathy Reed 422 48 169 1:25:29 11:28/M
10 Ginger Garcia 173 46 174 1:28:01 11:48/M
11 Dawn Cuddie 178 48 189 1:42:12 13:42/M

Female 50 to 54
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Jewell 254 52 42 57:51 7:45/M
2 Roxann Brown 164 52 102 1:08:10 9:08/M
3 Susan Leu 175 51 122 1:12:31 9:43/M
4 Julie Evers 345 51 146 1:18:37 10:32/M
5 Cindy Derosa 183 53 165 1:22:41 11:05/M

Female 55 to 59
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jo Essenmacher 217 56 91 1:06:37 8:56/M
2 Mary Aseltyne 373 55 96 1:07:09 9:00/M
3 Ruth Ann Hershberger 181 59 115 1:11:37 9:36/M
4 Cynthia Malloch 472 57 161 1:21:00 10:51/M
5 Gail Bazzy 304 55 170 1:27:01 11:40/M

Female 60 to 64
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Cecilia Brzys 167 63 123 1:12:42 9:45/M

Female 65 to 69
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Barbie Scrogham 170 65 154 1:20:15 10:45/M
2 Betty Lathrop 675 68 185 1:38:50 13:15/M

Female 70 to 74
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Janet Delucia 216 70 167 1:23:19 11:10/M

Female no age given
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jackie Reau 713 99 24 55:19 7:25/M

Male Overall Winners
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Taylor Heath 202 19 1 42:56 5:45/M

Male Master Winners
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 J.d. Pepper 683 49 3 46:00 6:10/M

Male 17 and under
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Sean McCullough 442 15 8 47:43 6:24/M
2 Jacques Lehmann 761 15 32 56:44 7:36/M
3 Todd Rhines 476 15 100 1:07:55 9:06/M
4 Samuel Fisher 198 16 143 1:17:13 10:21/M

Male 18 to 24
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Dulworth 18 22 14 52:07 6:59/M
2 Will Dulworth 699 23 27 55:47 7:29/M
3 George Gray 338 18 31 56:34 7:35/M
4 Travis Wilson 732 21 58 1:00:22 8:06/M
5 Steven Kinney 766 22 119 1:12:17 9:41/M
6 Brian Leu 187 18 140 1:16:10 10:13/M
7 Branden Cuningham 539 21 160 1:21:00 10:51/M

Male 25 to 29
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Sean Saval 274 28 106 1:08:33 9:11/M
2 Ross Stambaugh 277 26 148 1:18:59 10:35/M

Male 30 to 34
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Rob Schwartz 214 30 5 46:43 6:16/M
2 Michael Nikkila 691 30 10 49:30 6:38/M
3 Sean King 716 30 16 53:10 7:08/M
4 Nicolas Salciccioli 709 30 23 55:14 7:24/M
5 Jeff Morgan 375 32 33 56:45 7:36/M
6 Scott Walter 205 34 36 57:11 7:40/M
7 Jeffery Bonnfield 657 31 53 59:47 8:01/M
8 Chris Kapanowski 169 32 66 1:02:33 8:23/M
9 Eric Clinton 692 34 70 1:03:34 8:31/M
10 Justin Phelps 395 34 84 1:05:43 8:49/M
11 Travis Holeman 667 32 155 1:20:25 10:47/M
12 Darrel Malloch 473 31 162 1:21:00 10:51/M

Male 35 to 39
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Gord 705 39 2 45:35 6:07/M
2 John Garrett 195 39 21 54:40 7:20/M
3 Robert Wright 196 36 56 1:00:06 8:03/M
4 Aaron Skrocki 417 35 68 1:02:58 8:26/M
5 Ryan Johns 656 36 75 1:04:56 8:42/M
6 Tony Jabon 223 39 77 1:04:57 8:42/M
7 Kenneth Dallia 680 35 103 1:08:22 9:10/M
8 Matt Bigelow 469 36 105 1:08:30 9:11/M
9 Dan Lyons 242 37 139 1:16:10 10:13/M
10 Dennis Mitchell 322 37 172 1:27:08 11:41/M

Male 40 to 44
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Mazur 221 44 7 47:33 6:22/M
2 Kevin Walton 706 40 11 49:30 6:38/M
3 Greg Huyck 302 40 26 55:24 7:26/M
4 Tim O'Neil 616 41 55 1:00:00 8:03/M
5 Andy Ambs 785 42 79 1:04:58 8:43/M
6 Jon Powell 197 42 134 1:15:39 10:08/M
7 Daniel Wawiernig 206 44 152 1:19:54 10:43/M
8 Kevin Loechl 294 43 164 1:22:23 11:03/M

Male 45 to 49
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Dankert 494 46 15 52:29 7:02/M
2 Alan Isbell 208 48 22 54:42 7:20/M
3 Jeff Collier 612 47 30 56:25 7:34/M
4 Peter McCullough 441 49 39 57:22 7:41/M
5 Michael Seaman 487 48 43 57:58 7:46/M
6 Steve Gomez 189 47 45 58:26 7:50/M
7 Jose Zul 796 45 49 59:21 7:57/M
8 Francois Lehmann 762 46 50 59:25 7:58/M
9 James McAlary 180 45 61 1:01:40 8:16/M
10 Jim Anuseilittle 758 45 76 1:04:56 8:42/M
11 Dave Avery 342 48 98 1:07:37 9:04/M
12 Mike Rhines 475 46 135 1:15:39 10:08/M
13 Robert Ashby 133 45 156 1:20:28 10:47/M
14 Kevin Cunningham 192 45 158 1:20:37 10:48/M
15 Steve Ostrosich 662 49 168 1:24:17 11:18/M
16 Marc Cuddie 210 48 188 1:42:11 13:42/M

Male 50 to 54
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Virginio Martinez 688 51 4 46:30 6:14/M
2 Jeffery Heath 201 51 13 52:01 6:58/M
3 Scott Vogel 614 52 19 53:49 7:13/M
4 Doyle Rice 224 52 37 57:17 7:41/M
5 Jeff Beagle 516 51 44 58:17 7:49/M
6 Paul Hocter 613 52 63 1:01:56 8:18/M
7 Brian Braun 471 53 64 1:02:14 8:21/M
8 Tom Fenton 397 52 74 1:04:55 8:42/M
9 Patrick Klavon 320 50 80 1:05:00 8:43/M
10 Tom Bules 204 53 86 1:06:10 8:52/M
11 Craig Werner 386 52 90 1:06:23 8:54/M
12 Doug Leu 188 51 109 1:09:14 9:17/M
13 Eric White 467 50 173 1:28:01 11:48/M
14 Doug Wright 389 54 179 1:33:56 12:35/M

Male 55 to 59
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Richard Bazzy 305 57 28 56:03 7:31/M
2 Larry Dilabbio 253 55 29 56:13 7:32/M
3 Bill Kenyon 703 59 38 57:20 7:41/M
4 Rick Hills 658 56 46 58:35 7:51/M
5 Dave Guimond 372 56 60 1:00:52 8:10/M
6 David Cole 212 55 82 1:05:33 8:47/M
7 Richard Karcher 424 57 85 1:05:59 8:51/M
8 William Bourquin 211 58 93 1:06:39 8:56/M
9 Jacques Germa 218 59 95 1:06:54 8:58/M
10 Joe Evans 668 58 128 1:13:51 9:54/M
11 John Metevia 209 55 144 1:17:38 10:24/M
12 Bill Higgins 190 55 178 1:33:23 12:31/M
13 Dana Budd 207 58 190 1:51:55 15:00/M

Male 60 to 64
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ron Carpenter 686 62 48 59:09 7:56/M
2 John Reed 698 61 52 59:31 7:59/M
3 Steven Hall 309 60 59 1:00:35 8:07/M
4 Larry Wojcik 739 62 71 1:03:36 8:32/M
5 Mark Double 793 60 125 1:12:47 9:45/M
6 Gary Haf 576 64 127 1:13:13 9:49/M
7 Jim Luterek 184 64 141 1:16:35 10:16/M
8 Wally Drogt 220 63 184 1:38:20 13:11/M

Male 65 to 69
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Claude Spencer 640 65 51 59:27 7:58/M
2 Don Tuttle 654 68 111 1:09:44 9:21/M

Male 70 to 74
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Delucia 200 71 166 1:23:13 11:09/M

Male 80 and up
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Everett Luoma 780 81 176 1:32:01 12:20/M

Male no age given
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Downing 663 99 47 59:00 7:55/M
2 Chrisher Gleeson 721 99 87 1:06:16 8:53/M
3 Dan Grabarczyk 701 99 107 1:09:00 9:15/M





Clark Lake Run
Age Group Results
August 04, 2012
Results by: Michigan Running Foundation

5K Walk

Female Overall Winners
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Janet Scott 772 99 4 35:00 11:17/M

Female Master Winners
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Tracy Kime 712 48 7 36:07 11:39/M

Female 19 and under
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Sydney Nagy 711 14 12 38:35 12:27/M
2 Lexi Schupbach 707 14 13 38:37 12:27/M
3 Madison Friday 382 15 17 39:16 12:40/M
4 Alexandra Pulgini 46 19 21 40:03 12:55/M
5 Cheyenne Breton 560 15 32 41:38 13:26/M
6 Jaydyn Lindsey 34 11 58 46:12 14:54/M
7 Bailey Basoom 580 14 93 52:35 16:58/M
8 Morgan Cordell- Potter 262 13 94 52:35 16:58/M
9 Madison Betts 649 18 99 54:18 17:31/M
10 Samantha Pulgini 35 15 111 58:01 18:43/M

Female 20 to 29
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Courtney Toteff 443 28 22 40:15 12:59/M
2 Noelle Guerra 45 25 40 43:22 13:59/M
3 Chelsea Williams 466 25 46 43:59 14:11/M
4 Morgan Porzsolt-Graves 61 29 48 44:00 14:12/M
5 Ashley Porzsolt 54 28 49 44:00 14:12/M
6 Joni Riker 300 24 67 47:58 15:28/M
7 Kelsey Fink 527 27 75 48:19 15:35/M
8 Mallory Flynn 535 24 79 48:30 15:39/M
9 Chelsea Roberts 381 25 81 49:10 15:52/M
10 Petra Dornton 37 20 84 49:35 16:00/M
11 Stephenie Frizzell 648 20 86 50:35 16:19/M
12 Katherine Cutting 335 24 106 56:52 18:21/M
13 Liz Sharlow 344 27 108 56:57 18:22/M
14 Erica Darby 455 25 118 1:02:13 20:04/M
15 Melanie Covell 464 22 119 1:02:14 20:05/M

Female 30 to 34
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Vanwagnen 374 32 20 39:50 12:51/M
2 Becky Johnson 653 30 26 41:14 13:18/M
3 Tahny Lowry 652 34 27 41:14 13:18/M
4 Annie Leis 548 33 34 42:39 13:45/M
5 Tracey Weatherwax 51 32 36 42:41 13:46/M
6 Erika Taylor 559 31 73 48:16 15:34/M
7 Latya Blake 572 32 80 48:36 15:41/M

Female 35 to 39
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Christi O'Neil 615 36 14 38:49 12:31/M
2 Lisa Goodin 545 38 35 42:40 13:46/M
3 Heidi Lyons 243 39 45 43:42 14:06/M
4 Kimberlee Ashworth 332 39 95 52:38 16:59/M
5 Julia Wright 78 37 104 56:12 18:08/M

Female 40 to 44
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Carol Wierenga 57 42 41 43:23 14:00/M
2 Bridget Jones 244 42 44 43:41 14:05/M
3 Miranda Lindsey 73 41 57 46:12 14:54/M
4 Regina Brewer 354 42 71 48:12 15:33/M
5 Anna Dancy 379 44 72 48:12 15:33/M
6 Lana Roark 579 44 102 55:32 17:55/M
7 Angela Pasley 334 43 120 1:04:25 20:47/M

Female 45 to 49
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Annette Friday 265 49 16 39:16 12:40/M
2 Laurie Smith 582 45 33 42:08 13:35/M
3 Dawn Hughes 40 45 42 43:30 14:02/M
4 Paige Barrett 303 49 43 43:36 14:04/M
5 Beckey Ligibel 76 47 65 47:35 15:21/M
6 Felecia Avery 377 47 82 49:11 15:52/M
7 Dawn Tillman 724 49 88 50:57 16:26/M
8 Vicky Musky 719 48 90 51:11 16:31/M
9 Marcia Hull 70 46 98 53:28 17:15/M

Female 50 to 54
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Michelle Belloy 801 52 19 39:42 12:48/M
2 Connie Fenton 396 53 23 41:01 13:14/M
3 Beth Stokka 47 54 38 43:12 13:56/M
4 Tricia Boyers 557 54 53 45:27 14:40/M
5 Diana Roney 71 50 63 47:04 15:11/M
6 Julie Ferris 39 51 68 48:02 15:30/M
7 Elaine McDonald 62 52 70 48:11 15:33/M
8 Dawn Yeager 805 53 76 48:19 15:35/M
9 Mary Lou Sproat 387 51 87 50:42 16:21/M
10 Laurie Jessup 420 52 97 53:25 17:14/M
11 Teresa Bryant 49 52 100 55:22 17:52/M
12 Judi Kelly 65 51 101 55:22 17:52/M
13 Norma Carlson 44 50 116 1:01:03 19:42/M
14 Ann Gomez 43 50 117 1:01:20 19:47/M

Female 55 to 59
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Robin Brigham 681 56 8 36:45 11:51/M
2 Lorraine Spencer 736 56 9 37:11 12:00/M
3 Nicki Kennedy 621 55 15 38:50 12:32/M
4 Kathy Schaefer 639 55 30 41:23 13:21/M
5 Doreen Ruede 323 57 52 45:16 14:36/M
6 Deb Melville 77 58 59 46:14 14:55/M
7 Mary Laginess 759 56 61 46:34 15:01/M
8 Annette Fink 525 58 78 48:29 15:38/M

Female 60 to 69
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Rowley 36 61 11 38:10 12:19/M
2 Shirley Torrance 42 66 24 41:06 13:15/M
3 Linda Warner 661 61 31 41:24 13:21/M
4 Debbie Luterek 48 64 37 42:58 13:52/M
5 Jan Guillemette 67 66 56 45:32 14:41/M
6 Pam Chmiel 60 68 60 46:16 14:55/M

Female 70 to 79
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Carol Brock 647 70 103 56:08 18:06/M

Female no age given
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Betsy Ross 714 99 83 49:15 15:53/M
2 Marianne Spicer 811 99 85 50:21 16:15/M
3 Cindy Murphy 751 99 89 50:57 16:26/M

Male Overall Winners
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 David Stierley 52 60 1 32:14 10:24/M

Male Master Winners
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Richard Spencer 735 58 2 32:31 10:29/M

Male 19 and under
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Torren Mitchell 333 18 112 59:30 19:12/M
2 Alex Pasley 400 13 113 59:30 19:12/M
3 Marshall Pasley 401 15 114 59:30 19:12/M
4 Brady Ashworth 330 11 115 59:33 19:13/M

Male 20 to 29
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Justin Koveleski 644 21 105 56:52 18:21/M
2 John Calhoun 733 20 107 56:52 18:21/M

Male 30 to 34
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Taylor 558 33 54 45:27 14:40/M

Male 35 to 39
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Lamar Hershberger 56 36 110 58:01 18:43/M

Male 40 to 44
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Lindsey 72 44 66 47:45 15:24/M

Male 45 to 49
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Bryan Zychowicz 810 47 51 44:49 14:27/M
2 Barry Adams 41 48 64 47:35 15:21/M

Male 50 to 54
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Neal Dahlen 272 50 3 33:31 10:49/M
2 Mert Daglow 364 51 28 41:15 13:18/M
3 Doran Winchell 50 53 29 41:19 13:20/M
4 Jay Hughes 64 53 39 43:16 13:57/M
5 David Bellfy 800 52 50 44:48 14:27/M
6 Scott McDonald 58 52 69 48:10 15:32/M
7 Michael Pulgini 79 50 109 58:00 18:43/M

Male 55 to 59
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Jones 63 59 25 41:09 13:16/M
2 Jim Matthews 69 57 47 43:59 14:11/M
3 Tucker Boyers 556 57 62 46:36 15:02/M
4 Kevin Fink 526 56 74 48:16 15:34/M

Male 60 to 69
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kris Kloacic 743 63 5 35:06 11:19/M
2 Dan McCloskey 55 61 10 38:03 12:16/M
3 Dave Delaet 74 67 18 39:34 12:46/M
4 Jeff Guillemette 68 62 55 45:32 14:41/M

Male 70 to 79
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ray Drysdale 685 70 6 35:47 11:33/M
2 James Oconnor 296 78 91 51:13 16:31/M
3 Elwin Skinkle 53 77 92 52:05 16:48/M
4 Clifford Mazerov 575 78 96 52:39 16:59/M

Male no age given
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Tscherne 804 99 77 48:20 15:35/M




Clark Lake Run
Age Group Results
August 04, 2012
Results by: Michigan Running Foundation

3/4 Kids Run

Female 6 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Addison O'Keefe 435 6 19 4:57 6:36/M
2 Kyah Mitchell 258 6 28 5:17 7:03/M
3 Madelyn Norman 577 6 30 5:20 7:07/M
4 Addison Richmond 818 6 34 5:31 7:21/M
5 Hannah Gretzner 828 6 40 5:42 7:36/M
6 Olivia Eaker 31 6 43 5:52 7:49/M
7 Lily Vannuys 786 5 47 6:05 8:07/M
8 Alyssa Bernhard 391 6 51 6:18 8:24/M
9 Lilia Perry 403 6 53 6:24 8:32/M
10 Brianna Boone 542 6 54 6:30 8:40/M
11 Sophie Green 229 4 55 6:36 8:48/M
12 Ruthi Brogan 457 5 56 6:49 9:05/M
13 Lila Seeger 509 5 57 6:50 9:07/M
14 Lauren Leis 546 3 60 6:58 9:17/M
15 Lyla Richmond 817 2 62 7:15 9:40/M
16 Maggie Loveall 453 6 66 7:43 10:17/M
17 Meredith Fischer 824 5 67 7:51 10:28/M
18 Maya Hamernick 822 6 68 7:55 10:33/M
19 Madelyn Hanson 282 3 70 8:01 10:41/M
20 Sadie Snipes 448 6 71 8:02 10:43/M
21 Abby Russell 806 5 73 8:08 10:51/M
22 Leah Leis 549 2 75 8:28 11:17/M
23 Nora Chanavier 501 3 77 8:53 11:51/M
24 Brooklyn Burtch 21 3 78 9:15 12:20/M
25 Ava Lyke 617 6 79 9:21 12:28/M
26 Lydia Warner 22 2 84 9:57 13:16/M


Female 7 to 8

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Isabel Spencer 672 8 14 4:47 6:23/M
2 Elsa Loechl 531 8 21 5:03 6:44/M
3 Reed Brogan 456 7 27 5:15 7:00/M
4 Elsa Snipes 449 7 29 5:20 7:07/M
5 Olivia Mercer 26 8 32 5:22 7:09/M
6 Alexa Bernhard 390 8 36 5:34 7:25/M
7 Jordan Gretzner 827 8 48 6:07 8:09/M
8 Mia Brundrett 238 7 72 8:03 10:44/M
9 Jalieanna Hamernick 821 7 74 8:08 10:51/M


Female 9 to 11

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Lexi Collins 561 9 1 4:01 5:21/M
2 Hailey Adams 512 9 3 4:21 5:48/M
3 Grace Hetke 609 10 7 4:34 6:05/M
4 Lillian Dankert 414 9 18 4:54 6:32/M
5 Veronica Dankert 413 9 24 5:10 6:53/M
6 Emily Zuver 409 9 33 5:29 7:19/M
7 Sierra Siders 33 11 37 5:38 7:31/M
8 Sarah Hoop 599 9 41 5:43 7:37/M
9 Olivia Avery 341 11 45 6:01 8:01/M
10 Lauren Luce 815 9 46 6:02 8:03/M


Male 6 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jack Seeger 504 5 22 5:03 6:44/M
2 Ruben Spencer 673 6 26 5:14 6:59/M
3 Gavin Zuver 410 6 31 5:21 7:08/M
4 Max Loveall 452 6 42 5:47 7:43/M
5 Dylan Boone 537 4 49 6:07 8:09/M
6 Jack Edwards 791 4 52 6:19 8:25/M
7 R J Zecchino 823 3 59 6:51 9:08/M
8 John Krift 533 3 61 7:09 9:32/M
9 Holden Luce 816 4 63 7:20 9:47/M
10 Rowan Loechl 532 6 64 7:22 9:49/M
11 Andrew Russell 807 3 65 7:39 10:12/M
12 Graham Snipes 447 3 69 8:00 10:40/M
13 Ray Chanavier 500 5 76 8:30 11:20/M
14 Noah Dankert 497 4 80 9:43 12:57/M
15 Jordan Dankert 496 2 81 9:43 12:57/M
16 Alexander Blake 573 2 82 9:44 12:59/M
17 Ashton Warner 23 3 83 9:56 13:15/M


Male 7 to 8

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Luke Fish 24 7 4 4:27 5:56/M
2 Logan Fish 25 7 5 4:28 5:57/M
3 Gavin Dery 819 8 6 4:30 6:00/M
4 Jack Fish 28 8 11 4:39 6:12/M
5 Emmett O'Keefe 434 8 12 4:40 6:13/M
6 Nick Seeger 505 8 13 4:45 6:20/M
7 Caleb Dankert 415 7 15 4:47 6:23/M
8 Cameron Adams 588 8 17 4:52 6:29/M
9 Bryson Stanley 802 7 20 4:59 6:39/M
10 Grant Dery 820 7 25 5:12 6:56/M
11 Patrick Gutntner 813 7 35 5:33 7:24/M
12 Jacob Beer 669 7 39 5:39 7:32/M
13 Colton Burtch 27 7 50 6:14 8:19/M


Male 9 to 11

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Aiden Adams 589 10 2 4:11 5:35/M
2 Sam Lyke 618 10 8 4:37 6:09/M
3 Zachary Kapuga 30 9 9 4:38 6:11/M
4 Alex Murillo-Kline 596 9 10 4:39 6:12/M
5 Andrew Fischer 826 9 16 4:49 6:25/M
6 Riley Eaker 32 10 23 5:06 6:48/M
7 Tim Wiemer 511 9 58 6:51 9:08/M


Male 12 and over

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Burth 493 99 38 5:39 7:32/M
2 William Anater 674 99 44 5:55 7:53/M

Clark Lake, MI
Provided by Michigan Running Foundation