2012 Kayla O'Mara Memorial Road race

back to results

Aug. 4, 2012

2012 Kayla O'Mara Memorial Road race
Goodrich, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.

10K handcycle


Male 0-99




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Aitken Metamora MI 728 53 1 31:12.2 5:02/M
2 Ben Diaz Goodrich 18 69 2 33:57.6 5:29/M




10K Run


Overall Female Open Winners




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leah Foley Clarkston 61 35 11 37:45.2 6:05/M


Overall Female Masters' Winners




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wanda Handlin Flushing MI 126 55 31 44:49.4 7:14/M


Overall Female Grand Masters' Winners




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leslie Braun Grand Blanc MI 9 50 44 47:11.7 7:37/M


Female 12 and under




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alexa Kelser Holly MI 165 10 70 53:01.0 8:33/M


Female 13 to 15




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eryn Scannell Grand Blanc MI 129 15 51 48:38.1 7:51/M
2 Kristina Button Davison MI 12 14 57 50:01.7 8:04/M
3 Erica Bailey Waterford MI 6 15 80 54:16.0 8:45/M


Female 16 to 19




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alana O'Mara Bloomfield Hills 41 17 27 43:19.3 6:59/M
2 Kelsey Dietrich Linden MI 77 16 65 51:37.2 8:20/M
3 Emily Francis Goodrich MI 658 18 78 53:55.1 8:42/M
4 Mariah Lengyel Linden MI 136 16 82 54:48.8 8:50/M
5 Jennifer Eisinger Goodrich MI 60 19 87 56:05.7 9:03/M
6 Marcee Wardell Ortonville 53 17 88 56:26.9 9:06/M
7 Emily Tippen Goodrich MI 154 17 94 57:29.0 9:16/M
8 Shaelin Gifford Linden MI 21 16 118 1:03:59.4 10:19/M
9 Gina Cavanaugh Metamora MI 13 17 130 1:06:40.7 10:45/M
10 Renate Hanschmann Davison MI 79 19 148 1:11:51.4 11:35/M


Female 20 to 24




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristen Bentley Waterford MI 7 21 30 44:32.7 7:11/M
2 Amber Hudson Linden MI 105 23 33 45:01.5 7:16/M
3 Kayla Doan Ortonville MI 148 23 46 47:36.3 7:41/M
4 Chelsea Peitz Fenton 160 22 63 51:19.6 8:17/M
5 Stephanie Coates Lapeer MI 152 20 115 1:02:53.2 10:09/M
6 Megan Arnes Grand Blanc MI 150 22 131 1:06:44.5 10:46/M
7 Emily Miller 149 23 132 1:06:45.2 10:46/M


Female 25 to 29




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Hamilton Royal Oak MI 22 25 22 41:05.6 6:38/M
2 Aimee Chlebnik West Yellowstone M 58 28 69 52:00.4 8:23/M
3 Erin Ward Gaines MI 52 27 74 53:37.3 8:39/M
4 Jaclyn Brothers Waterford MI 413 26 84 55:14.9 8:55/M
5 Erika Badour Flint MI 56 27 121 1:04:57.1 10:29/M


Female 30 to 34




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Suzanne Larsen Fenton MI 30 34 12 38:23.3 6:11/M
2 Rachel Ingle Plymouth MI 125 32 40 46:25.7 7:29/M
3 Amy Margrif Otisville MI 131 32 58 50:23.3 8:08/M
4 Jennifer Laceski Lapeer MI 72 33 62 51:07.7 8:15/M
5 Heather Porter Goodrich MI 42 32 136 1:07:13.7 10:50/M
6 Danielle Ward Davison MI 132 31 149 1:12:13.0 11:39/M


Female 35 to 39




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tammy Nowik Clarkston 38 38 16 40:10.0 6:29/M
2 Timianne Walrath Fenton 124 38 26 42:22.9 6:50/M
3 Jennifer Thompson Chelsea MI 47 38 41 46:31.7 7:30/M
4 Heather Notter Saginaw MI 141 36 47 47:40.6 7:41/M
5 Kelly Craine Davison MI 169 36 72 53:13.5 8:35/M
6 Melissa Berman Edwardsville IL 8 35 79 54:00.6 8:43/M
7 Jean Kelser Holly MI 163 37 90 56:58.5 9:11/M
8 Krista Seiter Holly MI 44 35 111 1:02:27.6 10:04/M
9 Heidi Olmsted Grand Blanc 39 39 125 1:05:39.5 10:35/M
10 Amanda Hoffman Goodrich 24 35 135 1:07:13.6 10:50/M
11 Angela Rais White Lake MI 43 39 138 1:08:05.3 10:59/M
12 Nicole Gifford Linden MI 20 35 139 1:09:03.3 11:08/M
13 Bethany Cartier Atlas 57 38 141 1:10:05.1 11:18/M
14 Karen Buck Burton MI 82 37 144 1:10:31.4 11:22/M
15 Theresa Wood Swartz Creek MI 86 38 158 1:27:22.8 14:05/M


Female 40 to 44




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trina Jolley Goodrich MI 135 43 56 49:32.6 7:59/M
2 Holly Sheerin Grand Blanc 46 40 61 51:04.6 8:14/M
3 Sherri Lambrechts Goodrich MI 104 41 67 51:56.5 8:23/M
4 Jennifer Watson Grand Blanc 54 41 113 1:02:47.0 10:08/M
5 Jocelyn Brumwell Grand Blanc 10 44 114 1:02:51.0 10:08/M
6 Amy Moore Fenton 76 43 124 1:05:15.3 10:31/M
7 Carrie Walters Waterford MI 51 41 128 1:06:24.8 10:43/M


Female 45 to 49




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathleen McGowan Fenton MI 33 47 42 46:33.4 7:30/M
2 Lori Davis Lapeer MI 120 48 49 48:15.3 7:47/M
3 Dee Frick Goodrich MI 99 46 64 51:34.0 8:19/M
4 Lori Lynn Short Grand Blanc MI 84 46 68 51:58.8 8:23/M
5 Deb Walter Grand Blanc 93 45 71 53:05.0 8:34/M
6 Robin Hoeffel Goodrich MI 63 48 93 57:26.0 9:16/M
7 Maria Hobson Grand Blanc MI 23 45 97 58:02.3 9:22/M
8 Dianne Seymour Linden MI 170 49 105 1:00:52.9 9:49/M
9 Julie Gallagher Grand Blanc 80 49 110 1:01:40.2 9:57/M
10 Sarah Evans Metamora MI 142 47 116 1:03:54.2 10:18/M
11 Eileen Button Davison MI 11 45 122 1:05:00.0 10:29/M
12 Stacey Mitchell Davison MI 34 46 133 1:07:03.6 10:49/M
13 Corey Cole Flushing MI 85 46 143 1:10:17.6 11:20/M
14 Dawn McKeighan Flushing MI 70 47 146 1:11:09.9 11:29/M


Female 50 to 54




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kim Weber Goodrich MI 100 54 59 50:34.1 8:09/M
2 Lyn Lewis Grand Blanc MI 134 54 83 55:00.4 8:52/M
3 Ruth Lara Grand Blanc MI 29 51 92 57:10.5 9:13/M
4 Rene Hubbard Goodrich MI 102 53 103 59:34.8 9:36/M
5 Sheri Samassa Holly MI 98 50 109 1:01:35.0 9:56/M
6 Connie O'Brien Flint MI 68 51 147 1:11:27.0 11:31/M


Female 55 to 59




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ellen Thompson Lewiston MI 48 55 76 53:49.5 8:41/M
2 Ann Chlebnik Goodrich MI 59 58 151 1:12:34.5 11:42/M
3 Cynthia Delbridge Grand Blanc 16 58 153 1:15:33.5 12:11/M
4 Peggy Wichmann Wallace NC 101 58 160 1:28:38.0 14:18/M


Female 60 to 64




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dona Derossett Otisville MI 95 60 96 57:42.2 9:18/M


Female 65 to 69




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Ann Moore Lapeer MI 69 69 154 1:15:38.8 12:12/M
2 Shirley Larsen Grand Blanc MI 31 69 156 1:17:24.9 12:29/M


Female 70 and over




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janet Wallen Flushing 50 71 123 1:05:15.0 10:31/M
2 Cathy Detman Flint MI 17 73 140 1:09:38.9 11:14/M


missing data




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anna Easlick Auburn Hills MI 140 99 150 1:12:18.5 11:40/M


Overall Male Open Winners




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brett Smith Linden MI 109 21 1 33:22.2 5:23/M


Overall Male Masters' Winners




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Scannell 128 50 4 34:39.7 5:35/M


Overall Male Grand Masters' Winners




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Roger Lara Grand Blanc MI 28 53 21 41:01.9 6:37/M


Male 12 and under




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Johnathan Buck Burton MI 81 10 142 1:10:16.7 11:20/M


Male 13 to 15




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Timmy Kimball Burton MI 158 14 25 42:17.8 6:49/M
2 Dylan Richards Burton MI 156 14 32 44:50.5 7:14/M
3 Kyle Leonard Burton MI 157 15 39 45:56.9 7:25/M
4 James Rolfe Burton MI 155 15 45 47:24.5 7:39/M
5 Remington Burger Goodrich MI 147 15 85 55:54.4 9:01/M
6 Alex Van Fleteren Grand Blanc MI 723 14 126 1:06:17.1 10:41/M
7 Colton Hadsell Goodrich MI 146 15 127 1:06:18.4 10:42/M


Male 16 to 19




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Johnpaul Zebrowski Brighton 114 19 9 37:05.7 5:59/M
2 Stephen Sheffey Flint MI 159 17 19 40:46.8 6:35/M
3 Matthew Leduc Fenton MI 121 17 23 41:34.2 6:42/M


Male 20 to 24




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kyle Smith Linden MI 110 24 2 33:37.0 5:25/M
2 Christopher Wilson Flint MI 119 23 35 45:17.3 7:18/M


Male 25 to 29




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Neil Walker Flushing MI 133 27 55 49:18.7 7:57/M
2 Jon Kephart Grand Blanc MI 25 27 98 58:06.7 9:22/M
3 David White Grand Blanc MI 55 28 134 1:07:07.5 10:50/M
4 Charles Moran Grand Blanc MI 36 25 137 1:07:39.2 10:55/M


Male 30 to 34




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leo Foley Highland MI 112 31 3 34:33.1 5:34/M
2 Ryan Johns White Lake MI 108 33 6 35:09.3 5:40/M
3 Matthew Springer Grand Blanc 66 32 15 39:37.1 6:23/M
4 Tim Kimball Flint MI 153 33 17 40:23.9 6:31/M
5 Eric Lund Lake Orion MI 32 34 48 47:56.7 7:44/M
6 John Girdwood Flint MI 118 32 86 55:59.0 9:02/M
7 Jerry Watson Goodrich MI 115 33 95 57:31.9 9:17/M
8 Ryan Joseph Davison MI 64 33 145 1:11:07.9 11:28/M
9 Mike Wood Novi MI 87 34 159 1:27:50.0 14:10/M


Male 35 to 39




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joe Laceski Saginaw MI 73 37 24 41:42.1 6:44/M
2 Ken Sirignano Flint MI 137 36 38 45:40.1 7:22/M
3 Rick Hughey Davison MI 111 35 100 58:44.9 9:28/M
4 Tom Jones Burton MI 164 35 104 59:44.2 9:38/M


Male 40 to 44




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kirk Walrath Fenton 123 42 5 34:40.6 5:35/M
2 Eric Green Pontiac MI 151 44 8 36:05.4 5:49/M
3 Greg Thomas Clio MI 166 43 18 40:42.4 6:34/M
4 Paul Daprai Lake Orion MI 96 44 20 40:50.5 6:35/M
5 Bradley Kippe Goodrich MI 26 44 28 43:35.2 7:02/M
6 David Foutch Flint MI 116 40 34 45:12.3 7:17/M
7 Dave Hill Grand Blanc 92 42 53 49:05.5 7:55/M
8 John Walter Grand Blanc MI 94 44 66 51:42.2 8:20/M
9 Patrick Buck Burton MI 83 40 73 53:14.0 8:35/M
10 Jeff Stewart Mesa AZ 144 43 75 53:47.6 8:40/M
11 Nate Cordes Grand Blanc 90 40 91 57:08.4 9:13/M
12 Sean Gifford Linden MI 19 42 117 1:03:56.4 10:19/M
13 Kris Louvillion Gaines MI 138 41 129 1:06:26.6 10:43/M


Male 45 to 49




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Pieter Bauman 130 47 7 35:17.2 5:41/M
2 Rich Power Rochester MI 167 48 10 37:43.0 6:05/M
3 Rodney Reneski Goodrich MI 103 45 13 38:30.2 6:13/M
4 John Niven Swartz Creek MI 88 48 14 38:38.3 6:14/M
5 Tim Shaw Sterling Heights M 161 49 81 54:26.3 8:47/M
6 Everett Centerwall III Flint MI 75 45 112 1:02:34.0 10:05/M


Male 50 to 54




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Hergenreder Goodrich MI 89 50 37 45:31.8 7:20/M
2 Matthew O'Mara Bloomfield Hills M 40 51 50 48:32.4 7:50/M
3 Mike Froats Fenton MI 724 54 52 48:43.1 7:51/M
4 Don Edwards Linden MI 67 53 77 53:53.3 8:41/M
5 Douglas McMahan Grand Blanc 91 51 89 56:34.4 9:07/M
6 Kevin Novess Clarkston 107 53 99 58:34.2 9:27/M
7 Ed Hill Lapeer 62 53 102 58:53.9 9:30/M
8 Rick Samassa Holly MI 97 50 108 1:01:34.7 9:56/M


Male 55 to 59




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tony Handlin Flushing MI 127 55 43 46:36.2 7:31/M
2 Michael Conn Grand Blanc MI 14 58 60 50:44.7 8:11/M
3 Jon Thompson Lewiston MI 49 55 101 58:46.8 9:29/M
4 Michael Hinterman Grand Blanc 71 58 107 1:00:59.0 9:50/M
5 James Langley Burton 27 58 155 1:17:01.6 12:25/M


Male 60 to 64




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Heberling Grand Blanc MI 122 61 54 49:18.6 7:57/M
2 Lawrence Moran Flint MI 35 61 106 1:00:58.0 9:50/M
3 Michael Vance Fenton 162 64 157 1:21:47.9 13:11/M


Male 65 to 69




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Carlton White Lake MI 78 69 29 44:32.5 7:11/M
2 Rick McGaw Freeland MI 139 67 120 1:04:35.3 10:25/M


Male 70 and over




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Glen Larsen Grand Blanc MI 485 80 152 1:12:41.1 11:43/M


missing data




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Unknown Partic. 106 106 99 36 45:18.9 7:18/M
2 Wyatt Berger 168 99 119 1:04:15.8 10:22/M


Overall Female Open Winners




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Taylor Pogue Goodrich MI 742 20 11 18:24.3 5:56/M


Overall Female Masters' Winners




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rochelle Jones Fenton 722 50 45 21:49.3 7:02/M


Overall Female Grand Masters' Winners




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sue Parks Ypsilanti MI 512 56 52 22:03.9 7:07/M


Female 12 and under




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Madison Stevenson Goodrich MI 702 10 119 27:26.0 8:51/M
2 Karlie Schulte Grand Blanc 607 12 144 29:26.2 9:30/M
3 Gracie May Goodrich MI 490 9 171 31:10.9 10:03/M
4 Amber Villalpando Goodrich MI 555 10 204 34:32.5 11:08/M
5 Hannah Carnell Flushing MI 419 9 209 35:35.8 11:29/M
6 Audrie Gilin Goodrich MI 461 8 219 36:56.3 11:55/M
7 Ashley Duval Goodrich MI 437 11 231 39:13.2 12:39/M
8 Rachel Duval Goodrich MI 438 11 232 39:14.1 12:39/M
9 Brianna Ray Spring Arbor MI 520 9 238 41:02.0 13:14/M
10 Miranda Watson Grand Blanc 558 11 242 43:34.6 14:03/M
11 Alyson Schafer Grand Blanc 531 7 256 52:35.7 16:58/M


Female 13 to 15




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tessa Fornari Clarkston MI 454 14 37 21:06.3 6:48/M
2 Elizabeth Kippe Forestville MI 480 15 91 24:30.0 7:54/M
3 Mara Tremblay Goodrich MI 549 13 98 25:25.9 8:12/M
4 Mollie Gilin Goodrich MI 459 13 118 27:20.3 8:49/M
5 Hope McCallum Ortonville MI 641 13 131 28:33.5 9:13/M
6 Jenna Mulholland Goodrich 712 15 199 33:49.7 10:55/M
7 Katelyn Killewald Waterford MI 479 15 201 34:06.3 11:00/M
8 Amanda Close Waterford MI 424 14 202 34:06.6 11:00/M
9 Alyssa Ray Spring Arbor MI 519 13 210 35:36.3 11:29/M
10 Megan Duval Goodrich MI 439 14 216 36:16.2 11:42/M


Female 16 to 19




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brooke Kovacic Oxford MI 483 16 13 18:27.5 5:57/M
2 Brittany Johnson Oxford MI 739 17 28 20:15.1 6:32/M
3 Hanne Christensen Grand Blanc 421 16 35 20:55.2 6:45/M
4 Sarah Waraniak Fenton MI 748 17 47 21:52.2 7:03/M
5 Erin Edwards Linden MI 646 18 56 22:10.1 7:09/M
6 Leigh Bravender Flushing MI 755 19 57 22:15.3 7:11/M
7 Erin Billette Clarkston MI 736 17 62 22:49.7 7:22/M
8 Talia Flint Flushing MI 452 18 71 23:41.3 7:38/M
9 Olivia Reader Bloomfield Hills M 522 18 123 27:46.0 8:57/M
10 Danni Dymond Metamora MI 444 17 135 29:05.4 9:23/M
11 Kacy Norgaard Grand Blanc MI 505 17 136 29:05.5 9:23/M
12 Erica Danz Goodrich MI 676 17 139 29:07.8 9:24/M
13 Catie Dymond Metamora MI 443 19 140 29:11.1 9:25/M
14 Nicole Danz Goodrich MI 677 16 155 30:19.1 9:47/M
15 Sarah Crosby Goodrich 426 19 158 30:30.8 9:50/M
16 Graceson Kerr Grand Blanc 478 17 159 30:31.2 9:51/M
17 Christina Mihalick Ortonville MI 776 18 174 31:28.6 10:09/M
18 Lindsey McCann Grand Blanc 493 19 228 38:16.6 12:21/M
19 Chelsea Hopkins Grand Blanc MI 700 19 234 40:01.8 12:55/M
20 Courtney Weaver Davison MI 660 16 255 50:41.8 16:21/M


Female 20 to 24




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kayla Duke Linden 757 23 58 22:19.0 7:12/M
2 Shelby Norment Ann Arbor 506 24 61 22:37.5 7:18/M
3 Laura Haiderer Grand Rapids MI 466 22 72 23:41.7 7:38/M
4 Shana Devoe Ortonville MI 767 21 75 23:49.7 7:41/M
5 Taryn Handyside Montrose 467 20 109 26:39.2 8:36/M
6 Catherine Leix Flint MI 486 22 111 26:44.4 8:37/M
7 Breann White Grand Blanc MI 561 23 145 29:28.9 9:30/M
8 Jennifer Brothers Goodrich MI 414 23 146 29:30.0 9:31/M
9 Allie Sisson Novi MI 540 23 162 30:38.3 9:53/M
10 Brittany Coulman Metamora MI 425 21 163 30:38.5 9:53/M
11 Jenelle Keinath Millington MI 475 24 164 30:41.4 9:54/M
12 Brittany Beard Goodrich MI 406 22 176 31:34.2 10:11/M
13 Emily Fischer Goodrich 705 23 181 31:56.4 10:18/M
14 Danielle Desimone Goodrich MI 431 22 183 31:59.0 10:19/M
15 Danielle Bila Goodrich MI 691 23 187 32:22.5 10:26/M
16 Kaitlin O'Mara Ypsilanti MI 931 23 188 32:23.2 10:27/M
17 Samantha Minkler Saint Paul MN 693 24 189 32:23.3 10:27/M
18 Alicia Carter Goodrich MI 420 20 191 32:42.6 10:33/M
19 Heather Hresko Flushing MI 472 21 194 33:02.7 10:39/M
20 Meredith Pennell Flushing MI 514 22 195 33:04.2 10:40/M
21 Ashley Lamb Taylor 484 21 205 35:01.2 11:18/M
22 Amanda Diem Columbiaville MI 432 21 207 35:27.1 11:26/M
23 Heaven Roberts Clio MI 527 20 208 35:30.3 11:27/M
24 Celeste Verellen Washington MI 754 20 217 36:48.2 11:52/M
25 Sarah Abdella Flushing MI 401 23 224 37:44.2 12:10/M
26 Kristi Hopkins Grand Blanc MI 699 22 235 40:06.1 12:56/M
27 Tiffany Adams Ypsilanti MI 403 21 246 44:45.0 14:26/M
28 Megan Flewelling Grand Blanc MI 451 23 248 44:48.7 14:27/M
29 Kelsey Krych Goodrich MI 113 23 262 55:35.7 17:56/M


Female 25 to 29




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erin Webster Dearborn 779 26 15 18:52.1 6:05/M
2 Aimee Chlebnik West Yellowstone M 58 28 106 26:15.3 8:28/M
3 Heather Coulman Burton MI 752 27 167 30:53.2 9:58/M
4 Nicole Bogart Flushing 410 29 196 33:18.9 10:45/M
5 Nicole Powers Burton MI 649 27 198 33:45.7 10:53/M
6 Allison Ogg Rosebush MI 507 25 203 34:31.5 11:08/M
7 Kari Carnell Flushing MI 418 25 212 35:37.2 11:29/M
8 Janee Jones Goodrich MI 689 25 263 58:38.2 18:55/M


Female 30 to 34




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cynthia Kish Grand Blanc 482 33 55 22:09.0 7:09/M
2 Melissa Broyles Milford MI 721 34 60 22:23.4 7:13/M
3 Sarah Springer Grand Blanc MI 638 34 79 24:01.0 7:45/M
4 Kristen Dean Fenton 427 34 93 24:39.2 7:57/M
5 Jennifer Laceski Lapeer MI 72 33 116 27:15.1 8:47/M
6 Alicia Jeffery Linden MI 473 34 193 32:56.3 10:37/M
7 Gina Poe Fenton 681 34 197 33:30.0 10:48/M


Female 35 to 39




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sara McDowell Grand Blanc 494 37 117 27:20.2 8:49/M
2 Karen Buck Burton MI 82 37 221 37:09.8 11:59/M
3 Stephanie Gay-Strawsburg Fenton 458 38 230 38:32.0 12:26/M
4 Lynne Ray Spring Arbor MI 518 35 237 41:01.5 13:14/M
5 Sarah Tadajewski Metamora MI 543 36 257 52:41.2 17:00/M


Female 40 to 44




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Brower Ypsilanti MI 415 44 84 24:14.6 7:49/M
2 Trina Jolley Goodrich MI 135 43 94 24:42.4 7:58/M
3 Sherri Lambrechts Goodrich MI 104 41 125 27:57.9 9:01/M
4 Tina Ruff Fenton 528 40 132 28:54.6 9:19/M
5 Sandy Starking Holly MI 687 41 156 30:24.0 9:48/M
6 Michelle Zayac Holly MI 117 41 170 31:04.9 10:01/M
7 Theresa May Goodrich MI 489 42 172 31:10.9 10:03/M
8 Christina Eischer Burt MI 685 40 215 36:08.7 11:39/M
9 Kathy Mulholland Goodrich 37 43 233 39:28.9 12:44/M
10 Lynne Morisette Goodrich MI 503 43 240 42:45.0 13:47/M
11 Misti Friend Ortonville MI 455 40 244 44:20.7 14:18/M
12 Kim Webb Ortonville MI 559 41 245 44:23.3 14:19/M
13 Dee Weaver Davison MI 661 44 260 55:23.7 17:52/M


Female 45 to 49




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dee Frick Goodrich MI 99 46 108 26:38.2 8:35/M
2 Nancy Kerr Grand Blanc MI 477 46 127 27:59.6 9:02/M
3 Cindy Loringer Flushing MI 791 47 129 28:17.9 9:07/M
4 Beth Duval Goodrich MI 441 45 138 29:07.3 9:24/M
5 Arlene Dietrich Lapeer MI 674 48 151 29:45.1 9:36/M
6 Julie Bennett Linden MI 408 49 169 30:53.8 9:58/M
7 Teresa Kwasneski Grand Blanc 688 45 214 35:48.3 11:33/M
8 Corey Cole Flushing MI 85 46 226 38:05.2 12:17/M
9 Kim Close Waterford MI 423 46 258 54:29.6 17:35/M
10 Marty Mero Goodrich MI 499 48 259 54:31.3 17:35/M


Female 50 to 54




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lyn Lewis Grand Blanc MI 134 54 152 29:46.4 9:36/M
2 Debbie Cornelius Pinckney MI 733 51 153 29:48.0 9:37/M
3 Sue Kocks Grand Blanc MI 747 53 154 30:02.7 9:41/M
4 Louise Edwards Linden MI 647 52 157 30:26.4 9:49/M
5 Julie Sisson Novi 538 51 220 36:58.1 11:55/M
6 Gail Scott Clio MI 533 54 243 43:47.6 14:07/M
7 Sally Flewelling Grand Blanc 450 52 249 44:48.8 14:27/M


Female 55 to 59




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wanda Handlin Flushing MI 126 55 69 23:19.6 7:31/M
2 Kathleen Russell Ortonville 769 56 168 30:53.5 9:58/M
3 Ann Chlebnik Goodrich MI 59 58 227 38:14.4 12:20/M


Female 60 to 64




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terri Labadie Fenton MI 682 63 250 45:31.8 14:41/M


missing data




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laurie White Grand Blanc MI 678 99 206 35:18.4 11:23/M
2 Janice Strooper Otisville MI 785 99 229 38:16.9 12:21/M


Overall Male Open Winners




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carson Truesdell Grand Blanc 551 17 1 16:08.3 5:12/M


Overall Male Masters' Winners




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eric Green Pontiac MI 151 44 8 18:03.7 5:49/M


Overall Male Grand Masters' Winners




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Fischer Goodrich 703 50 67 23:13.2 7:29/M


Male 12 and under




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Grant Deaton Goodrich MI 429 9 78 23:57.3 7:44/M
2 Jacob Stevenson Goodrich MI 701 08 97 25:22.8 8:11/M
3 Andrew Tippin Goodrich MI 729 12 100 25:36.4 8:15/M
4 Benjamin Gilin Goodrich MI 460 11 113 27:02.0 8:43/M
5 Paul Gannon Ortonville MI 664 12 120 27:26.9 8:51/M
6 Cole May Goodrich MI 488 7 134 29:00.8 9:21/M
7 Joey Moore Grand Blanc 502 12 142 29:13.6 9:25/M
8 Ty Mero Goodrich MI 500 12 161 30:31.8 9:51/M
9 Johnathan Buck Burton MI 81 10 179 31:41.2 10:13/M
10 Zach Duval Goodrich MI 436 11 213 35:37.9 11:29/M
11 Ricky Dymond Metamora MI 445 12 236 40:09.9 12:57/M


Male 13 to 15




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Danny Billette Clarkston MI 735 15 6 17:47.0 5:44/M
2 Sam Lanker 741 15 12 18:24.4 5:56/M
3 Jacob Lee Fenton MI 654 14 20 19:45.7 6:22/M
4 Colin Hooker Ortonville 738 15 30 20:34.0 6:38/M
5 Ty Hergenreder Davison 471 14 31 20:36.6 6:39/M
6 Max Threlkeld Bloomfield Hills M 794 14 32 20:43.0 6:41/M
7 Will Threlkeld 795 13 34 20:51.7 6:44/M
8 Rob Patterson Goodrich MI 711 13 40 21:28.7 6:55/M
9 Sam Violassi Bloomfield Hills M 797 14 43 21:47.5 7:02/M
10 Andy Bennett Linden MI 407 15 44 21:49.1 7:02/M
11 Zachary Kippe Goodrich MI 481 13 74 23:47.3 7:40/M
12 Trevor Hall 783 14 81 24:08.6 7:47/M
13 Sam Donnelly Milford MI 749 14 83 24:13.9 7:49/M
14 Chris Brower Ypsilanti MI 417 13 85 24:16.8 7:50/M
15 Taggart Tokie Ortonville MI 709 13 90 24:30.0 7:54/M
16 Alex Richard Goodrich MI 524 14 101 25:37.5 8:16/M
17 Hunter Tadajewski Metamora MI 544 13 165 30:50.3 9:57/M


Male 16 to 19




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Gawlik Bloomfield Hills M 457 17 5 17:36.8 5:41/M
2 Tyler McPherson Swartz Creek MI 496 17 9 18:15.3 5:53/M
3 Eric Hergenreder Goodrich MI 470 17 10 18:22.8 5:55/M
4 Kirk Bennett Linden MI 409 18 17 19:11.3 6:11/M
5 Austin Hall 782 16 21 19:48.1 6:23/M
6 Johnathon Derry Grand Blanc MI 761 17 22 19:56.5 6:26/M
7 Ian Gannon Ortonville MI 663 17 33 20:49.3 6:43/M
8 Ryan Scannell 792 16 42 21:42.0 7:00/M
9 Nathan Hagerman Goodrich MI 707 17 49 21:57.9 7:05/M
10 Matthew Trevithick Grand Blanc MI 671 16 50 21:59.5 7:05/M
11 Connor Szostak Grand Blanc 683 17 59 22:20.9 7:12/M
12 Matthew Leduc Fenton MI 121 17 64 22:55.8 7:24/M
13 Conor Dietrich Linden MI 434 18 77 23:57.1 7:44/M
14 James Eickhoff Grand Blanc MI 643 16 95 24:54.0 8:02/M
15 Andrew Giza Goodrich MI 464 19 104 26:05.8 8:25/M
16 Trevor Bushnell Grand Blanc MI 784 18 160 30:31.5 9:51/M
17 Cory Cooper Goodrich MI 788 16 241 43:17.8 13:58/M


Male 20 to 24




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Austin Hendrix Ypsilanti MI 775 23 2 16:13.9 5:14/M
2 Joe Dimambro Fenton 778 23 3 16:40.6 5:23/M
3 Alex Ralston Grand Rapids MI 780 23 16 18:52.7 6:05/M
4 Rickie McDowell 774 21 24 20:02.7 6:28/M
5 Daniel Eisinger Grand Blanc MI 447 22 36 21:05.7 6:48/M
6 Lucas Waara Taylor MI 556 22 102 25:53.6 8:21/M
7 Matthew Jensen Rockford MI 474 23 147 29:30.0 9:31/M
8 Jeremy Phan Goodrich MI 515 24 185 32:21.3 10:26/M
9 Ryan Williams Ypsilanti MI 562 24 223 37:43.3 12:10/M
10 Eric Stuard Clarklake MI 542 23 225 37:46.8 12:11/M
11 Kevin Moss Ypsilanti MI 504 22 247 44:46.3 14:26/M
12 Cameron Weaver Davison MI 662 21 254 50:21.4 16:15/M


Male 25 to 29




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Rowland Oxford MI 766 25 7 17:56.1 5:47/M
2 Craig Ringbloom Dundee 525 25 23 19:56.9 6:26/M
3 Brian Eisinger Madison WI 448 26 41 21:38.5 6:59/M
4 Jason Gibson Ypsilanti MI 731 28 54 22:05.5 7:07/M
5 Matt McLaughlin Davison MI 695 29 63 22:55.4 7:24/M
6 Joseph Sutton Ypsilanti MI 759 25 80 24:06.6 7:46/M
7 Neil Walker Flushing MI 133 27 99 25:28.1 8:13/M
8 Brian Vankuren Waterford MI 552 25 105 26:10.9 8:26/M
9 Kirk Elsworth Goodrich MI 690 25 186 32:21.7 10:26/M


Male 30 to 34




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Colin Dunham Ann Arbor 435 32 4 17:32.3 5:39/M
2 Matt Springer Grand Blanc MI 639 32 18 19:39.0 6:20/M
3 Andrew McDonald Lake Orion MI 753 34 19 19:43.3 6:22/M
4 Dan O'Mara Grand Blanc 510 31 70 23:22.5 7:32/M
5 Matthew Weiss Flint MI 560 30 110 26:40.6 8:36/M
6 Robert Pazdan Lansing MI 513 34 143 29:18.2 9:27/M
7 Carl Petzold Grand Blanc MI 655 31 173 31:24.1 10:08/M
8 Nicholas Bogart Flushing MI 411 31 184 32:12.6 10:23/M


Male 35 to 39




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joe Laceski Saginaw MI 73 37 27 20:14.8 6:32/M
2 Al Christian Davison MI 694 37 66 23:01.1 7:25/M
3 Dann Harris Grand Blanc MI 668 36 124 27:50.3 8:59/M
4 Nathan Porter Goodrich MI 517 36 126 27:59.5 9:02/M
5 Charles Piskoti Fenton 516 39 180 31:54.3 10:17/M


Male 40 to 44




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Harville Gooodrich MI 696 43 29 20:17.8 6:33/M
2 Greg Thomas Clio MI 166 43 38 21:16.3 6:52/M
3 David Foutch Flint MI 116 40 53 22:04.3 7:07/M
4 Joel Humphrey Grand Blanc 670 41 82 24:13.8 7:49/M
5 Tom Close Waterford MI 422 44 88 24:22.2 7:52/M
6 David Stone Davison MI 714 42 92 24:33.1 7:55/M
7 Roger Deaton Goodrich MI 428 44 103 26:02.0 8:24/M
8 John McCallum Commerce Twp. MI 640 42 107 26:21.2 8:30/M
9 Dennis Shufelt Dewitt 536 41 130 28:18.0 9:08/M
10 Robert Winter Goodrich MI 772 44 133 29:00.2 9:21/M
11 Randy Miller Davison MI 501 44 175 31:28.8 10:09/M
12 Mike Eischer South Lyon MI 684 41 190 32:31.8 10:29/M
13 Jeff Duval Goodrich 440 44 251 45:56.5 14:49/M
14 Peter Stockemer Davison MI 669 42 253 48:26.7 15:37/M


Male 45 to 49




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rich Power Rochester MI 167 48 14 18:36.1 6:00/M
2 Rob Basydlo Highland MI 734 45 25 20:11.1 6:31/M
3 John Niven Swartz Creek MI 88 48 26 20:11.9 6:31/M
4 Terry Castor Goodrich MI 713 47 39 21:21.4 6:53/M
5 Gary Sallans Goodrich MI 529 49 46 21:50.3 7:03/M
6 Chuck Hall Swartz Creek MI 781 45 48 21:53.3 7:04/M
7 Michael Brower Ypsilanti MI 416 47 51 22:01.3 7:06/M
8 Nick Stration Keego Harbor MI 720 45 65 22:57.2 7:24/M
9 Eric Schubert Canton MI 532 48 76 23:50.7 7:41/M
10 Harvey Lee Fenton MI 653 49 114 27:07.1 8:45/M
11 Bill Reader Bloomfield Hills M 523 47 122 27:45.0 8:57/M
12 Brian Hopkins Grand Blanc MI 698 49 128 28:04.2 9:03/M
13 Rich Dymond Metamora MI 442 47 141 29:11.3 9:25/M
14 Ken Johnson Oxford MI 740 49 150 29:39.6 9:34/M
15 Tricia Dymond Metamora MI 446 45 211 35:36.6 11:29/M
16 Sean Gilin Goodrich MI 462 46 218 36:56.2 11:55/M
17 Carl Mero Goodrich MI 498 45 252 46:35.5 15:02/M
18 Tim Weaver Davison MI 659 46 261 55:23.8 17:52/M


Male 50 to 54




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Dietrich Linden MI 673 50 68 23:18.0 7:31/M
2 Russ Lund Flushing MI 487 52 87 24:21.0 7:51/M
3 John Gawlik Bloomfield Hills M 456 52 96 25:21.7 8:11/M
4 Thomas Fornari Clarkston 453 51 112 26:48.8 8:39/M
5 Keith Sisson Novi MI 539 51 115 27:09.1 8:45/M
6 Bob Giza Goodrich MI 463 52 121 27:27.7 8:51/M
7 Grant Powers Grand Blanc MI 648 54 148 29:31.6 9:31/M
8 John Hoffman Birch Run MI 746 51 166 30:52.9 9:57/M
9 Kevin Novess Clarkston MI 107 53 178 31:35.9 10:11/M
10 David Villalpando Goodrich MI 554 54 192 32:51.4 10:36/M
11 Jeff Mills Fenton 765 51 222 37:35.4 12:07/M


Male 55 to 59




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Birkner Goodrich MI 744 55 73 23:42.9 7:39/M
2 Tony Handlin Flushing MI 127 55 86 24:18.6 7:50/M
3 Keith Hooker Ortonville MI 737 56 89 24:28.4 7:54/M
4 Dennis Desimone Goodrich MI 430 59 182 31:58.9 10:19/M
5 David Tremblay Goodrich MI 550 55 200 33:51.0 10:55/M


Male 60 to 64




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 George Gray Flushing MI 771 64 149 29:36.6 9:33/M
2 Larry Derossett Otisville MI 686 61 177 31:35.5 10:11/M
3 Bill Brothers Goodrich MI 412 62 239 42:32.8 13:43/M


Male 70 and over




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Herman Graham Jr Flint MI 465 81 137 29:05.6 9:23/M




5K walk


Overall Female Open Winners




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karen Eickhoff Grand Blanc MI 645 49 4 36:32.6 11:47/M


Overall Female Masters' Winners




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathryn Hayes Goodrich MI 679 49 8 39:59.9 12:54/M


Overall Female Grand Masters' Winners




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Argue Flint MI 650 67 9 40:12.2 12:58/M


Female 19 and under




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cassidy Sies Otisville MI 787 11 57 59:57.3 19:20/M


Female 20 to 29




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Ringbloom Dundee 603 25 16 42:14.4 13:37/M
2 Rachel Giza Goodrich MI 580 20 38 49:29.3 15:58/M
3 Laura Eickhoff Grand Blanc MI 644 20 39 49:29.4 15:58/M
4 Sara Eisinger Goodrich MI 577 21 45 51:57.0 16:45/M
5 Maribeth Barns Goodrich MI 566 24 48 52:50.1 17:03/M
6 Paige Plant Davison MI 602 22 50 54:00.8 17:25/M
7 Tori Morgan Grand Blanc 598 23 51 54:01.4 17:25/M
8 Vannessa Leppek Goodrich MI 590 22 53 54:13.8 17:29/M


Female 30 to 39




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christa Skunda Davison MI 652 39 14 41:56.8 13:32/M
2 Christina Ostrander Grand Blanc 599 32 17 42:37.2 13:45/M
3 Bethany Haglund Flushing MI 716 38 18 42:52.8 13:50/M
4 Rebecca Gillespie Flint 743 35 42 50:18.0 16:14/M
5 Rachelle Sies Otisville 537 35 58 1:02:45.6 20:15/M


Female 40 to 44




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jackie Busch Grand Blanc MI 789 43 15 41:56.8 13:32/M


Female 45 to 49




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kat Beard Goodrich MI 567 48 12 41:25.1 13:22/M
2 Lori Schulte Grand Blanc 605 49 21 43:48.9 14:08/M
3 Carla Kippe Goodrich MI 586 45 37 49:11.8 15:52/M
4 Janet Fischer Goodrich 704 49 41 50:16.4 16:13/M
5 Sherry Eisinger Goodrich MI 576 49 44 51:56.4 16:45/M


Female 50 to 54




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Theresa Landry Metamora 587 54 27 45:10.9 14:34/M
2 Jackie Coulman Metamora MI 573 50 28 45:11.0 14:35/M
3 Michele Delgreco Burton MI 575 54 43 50:20.5 16:14/M
4 Colleen Gorman 745 51 54 57:07.1 18:25/M


Female 55 to 59




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patricia Major Goodrich MI 591 59 24 44:36.3 14:23/M
2 Christina Carnell Flushing MI 570 55 26 44:59.5 14:31/M
3 Patty Plant Atlas MI 601 56 32 47:42.5 15:23/M
4 Beth Forys Grand Blanc 579 58 60 1:02:55.3 20:18/M


Female 60 to 64




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jill Jirikovic Davison 582 61 25 44:44.4 14:26/M
2 Hattie Christian Grand Blanc MI 572 62 29 46:06.8 14:52/M
3 Lynne Shick Montrose MI 609 61 33 48:13.8 15:33/M
4 Donna Brothers Waterford MI 569 60 46 52:49.7 17:02/M


Female 65 to 69




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janet Matthews Grand Blanc 592 67 10 40:17.2 13:00/M
2 Aggie Sheerin Fenton MI 608 68 40 49:29.9 15:58/M
3 Linda May Goodrich MI 593 66 47 52:49.9 17:02/M


Female 70 and over




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patricia Csapo Otisville MI 642 77 20 43:47.8 14:07/M
2 Marjorie Johnson Goodrich MI 583 71 22 44:09.5 14:15/M
3 Kay Lennerth Flint MI 588 75 55 57:14.3 18:28/M


Overall Male Open Winners




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Pieper Flushing MI 600 61 1 31:55.3 10:18/M


Overall Male Masters' Winners




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Finkbeiner Clio MI 578 48 2 33:00.1 10:39/M


Overall Male Grand Masters' Winners




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephen Welch Grand Blanc MI 717 62 3 36:13.2 11:41/M


Male 19 and under




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chad Schulte Grand Blanc 606 15 19 43:07.8 13:55/M
2 Jonathan Kippe Goodrich MI 585 10 36 49:11.5 15:52/M
3 Ivan Sies Otisville MI 786 09 59 1:02:46.4 20:15/M


Male 20 to 29




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Adam Leppek Goodrich MI 589 22 52 54:12.3 17:29/M
2 Wayne Coulman Burton MI 756 26 56 58:39.5 18:55/M


Male 30 to 39




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gregory Boggs Grand Blanc 568 30 49 52:50.5 17:03/M


Male 40 to 44




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ken Skunda Davison MI 651 42 11 41:15.3 13:18/M


Male 45 to 49




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Keith Walworth Goodrich MI 777 47 61 1:03:43.4 20:33/M


Male 50 to 54




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Abdella Flushing MI 563 53 5 37:38.7 12:08/M
2 Kurt Schulte Grand Blanc 604 51 30 46:47.6 15:05/M


Male 55 to 59




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wayne Shick Montrose MI 610 57 34 48:17.7 15:35/M


Male 60 to 64




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Thurston Fowler MI 751 64 7 39:49.2 12:51/M


Male 65 to 69




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Chisholm Otisville MI 770 66 6 39:46.0 12:50/M
2 Doug Fisher Flushing MI 773 69 35 48:52.4 15:46/M


Male 70 and over




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Harold Peterson Holly MI 672 71 13 41:33.4 13:24/M
2 John Greenlees Grand Blanc 581 74 23 44:30.4 14:21/M
3 Michael Cady Grand Blanc 675 71 31 47:05.8 15:11/M




heavyweight


Female 0-99




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Unknown Partic. 727 727 99 3 1:00:05.4 19:19/M


Male 0-99




Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Barrett Johnson Saginaw MI 750 99 1 29:08.4 9:22/M
2 Jeffery O'Mara Goodrich MI 933 25 2 30:16.7 9:44/M

Goodrich, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.