Hudson Booster 5k

back to results

Jul. 28, 2012

Hudson Booster 5k
Hudson, MI


Hudson Booster 5K - 7/28/2012 8:30 AM
Hudson High School, Hudson, MI

Overall Mens 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Group Age Hometown Time
-----------------------------------------------------------------------
1 Zacchaeus Widner MALE 21 Adrian, MI 16:14.29
2 Nicholas Raymond MALE 17 Erie, MI 16:44.14

Masters Mens 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Group Age Hometown Time
-----------------------------------------------------------------------
1 Tom Romanowski MALE 42 Hudson, MI 17:51.01

0-13 Mens 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Group Age Hometown Time
-----------------------------------------------------------------------
1 Ben Lober MALE 13 Stockbridge, MI 23:57.29
2 Will Stiverson MALE 10 Hudson, MI 24:58.43
3 Isaac Durbin MALE 9 Adrian, MI 26:21.61
4 Kyle Vernut MALE 12 Wauseon, OH 26:56.65
5 Brady Surque MALE 11 Brooklyn, MI 27:15.64
6 Trey Romanowski MALE 10 Hudson, MI 29:17.73
7 Caleb Christensen MALE 12 , 34:27.09

14-15 Mens 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Group Age Hometown Time
-----------------------------------------------------------------------
1 Roman Blackwell MALE 15 Jackson, MI 17:39.95
2 Collin Kemner MALE 15 Adrian, MI 18:01.70
3 Johnny Mangus MALE 14 Adrian, MI 19:50.85
4 Isaac Westgate MALE 15 Onsted, MI 20:25.68
5 Mitch Henchel MALE 15 Chelsea, MI 21:02.10
6 Cody Laurenty MALE 14 Dansville, MI 21:05.04
7 Blaze Valdez MALE 15 , 22:49.52
8 Thomas Atkin MALE 15 Hudson, MI 23:13.29
9 Alan Reed MALE 15 , 24:20.95
10 Ethan Sword MALE 14 Hudson, MI 24:52.53
11 Andrew Warwick MALE 15 Adrian, MI 24:55.97

16-17 Mens 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Group Age Hometown Time
-----------------------------------------------------------------------
1 Matt Oram MALE 17 Toledo, OH 16:49.83
2 Cameron Kemner MALE 17 Adrian, MI 18:54.48
3 Dominic Frey MALE 17 Wauseon, OH 19:19.99
4 Mason Groenhout MALE 16 , 19:28.17
5 Jacob Warwick MALE 17 Adrian, MI 22:16.66
6 Ben Hedrick MALE 17 Dansville, MI 23:45.74
7 Nick Foor MALE 16 , 29:23.83

18-19 Mens 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Group Age Hometown Time
-----------------------------------------------------------------------
1 Brennan Shafer MALE 18 ST. Clair, MI 17:51.32
2 Ben Valdez MALE 19 , 24:05.54

20-24 Mens 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Group Age Hometown Time
-----------------------------------------------------------------------
1 Justin Bateson MALE 20 Blissfield, MI 16:55.15
2 Dan Oram MALE 22 Toledo, OH 18:35.47
3 Andrew Raymond MALE 20 Erie, MI 19:30.57
4 Samuel Catrain MALE 22 ST. Clair, MI 25:56.08

25-29 Mens 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Group Age Hometown Time
-----------------------------------------------------------------------
1 Alex Dennis MALE 28 Hudson, MI 25:13.22
2 Drew Godfrey MALE 28 Pittsford, MI 28:31.26

30-34 Mens 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Group Age Hometown Time
-----------------------------------------------------------------------
1 Axel England MALE 31 Onsted, MI 26:21.88

35-39 Mens 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Group Age Hometown Time
-----------------------------------------------------------------------
1 Ray Lennard MALE 35 Adrian, MI 23:46.33
2 Corey Borck MALE 37 Hudson, MI 28:35.95

40-44 Mens 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Group Age Hometown Time
-----------------------------------------------------------------------
1 Mike Houtteker MALE 43 Rives Junction, MI 20:51.69
2 Tom Vernot MALE 42 Wauseon, OH 21:15.55
3 Tony Hills MALE 40 Bryan, OH 21:55.44
4 Tom Durbin MALE 40 Adrian, MI 26:22.32
5 Tom Dunn MALE 42 Jonesville, MI 28:47.70

45-49 Mens 5000 Meter Run =======================================================================
Name Group Age Hometown Time
-----------------------------------------------------------------------
1 JD Pepper MALE 49 Dansville, MI 18:14.27
2 Jack Wickens MALE 47 Chelsea, MI 20:42.00
3 John Selenko MALE 49 Tecumseh, MI 22:41.62
4 Tim Houttekier MALE 47 Deerfield, MI 24:32.30
5 Michael Osborne MALE 47 Hudson, MI 26:41.15
6 Jeff Lake MALE 46 Hudson, MI 41:41.62

50-54 Mens 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Group Age Hometown Time
-----------------------------------------------------------------------
1 Gilbert Blanks MALE 52 Jackson, MI 24:12.29
2 Dave Oram MALE 50 Toledo, OH 28:43.47
3 Edward Roney MALE 53 Hudson, MI 33:18.03
4 Jack Frey MALE 53 Wauseon, OH 35:12.24

55-59 Mens 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Group Age Hometown Time
-----------------------------------------------------------------------
1 Lawrence Dasch MALE 55 Hillsdale, MI 22:49.72

60-64 Mens 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Group Age Hometown Time
-----------------------------------------------------------------------
1 Tom MacNaughton MALE 60 Adrian, MI 21:07.34

65-69 Mens 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Group Age Hometown Time
-----------------------------------------------------------------------
1 Dave Blough MALE 66 Dexter, MI 35:06.50

70-99 Mens 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Group Age Hometown Time
-----------------------------------------------------------------------
1 Harrison Hensley MALE 79 Pinckney, MI 45:57.40



Overall Womens 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Group Age Hometown Time
-----------------------------------------------------------------------
1 Alyssa Oram FEMALE 20 Toledo, OH 20:17.47
2 Karen Killian FEMALE 27 Bryan, OH 21:00.50

Masters Womens 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Group Age Hometown Time
-----------------------------------------------------------------------
1 Debbie Wobrock FEMALE 44 Onsted, MI 23:52.54

0-13 Womens 5000 Meter Run
====================================================================
Name Group Age Hometown Time
--------------------------------------------------------------------
1 Olivia Durbin FEMALE 7 Adrian, MI 27:20.99
2 Bree Romanowski FEMALE 12 Hudson, MI 27:32.79
3 Amber Czeiszperger FEMALE 10 Pittsford, MI 27:41.67
4 Flesia Borck FEMALE 10 Hudson, MI 28:54.09
5 Emily Czeiszperger FEMALE 8 Pittsford, MI 31:13.96

14-15 Womens 5000 Meter Run
====================================================================
Name Group Age Hometown Time
--------------------------------------------------------------------
1 Tea Romanowski FEMALE 14 Hudson, MI 23:34.43
2 Alicia Roney FEMALE 14 Waldron, MI 24:47.27
3 Hannah Douglas FEMALE 15 Mason, MI 26:20.76
4 Emily Christensen FEMALE 15 , 26:25.73

16-17 Womens 5000 Meter Run
====================================================================
Name Group Age Hometown Time
--------------------------------------------------------------------
1 Katherine Lober FEMALE 16 Stockbridge, MI 27:06.75
2 Heather Hannah FEMALE 17 Dansville, MI 28:34.33
3 Nerissa Roney FEMALE 17 Hudson, MI 32:21.87

18-19 Womens 5000 Meter Run
====================================================================
Name Group Age Hometown Time
--------------------------------------------------------------------
1 Elizabeth Austin FEMALE 19 Clayton, MI 23:57.87
2 Casey Raymond FEMALE 18 Erie, MI 39:39.37

20-24 Womens 5000 Meter Run
====================================================================
Name Group Age Hometown Time
--------------------------------------------------------------------
1 Grace Ebersol FEMALE 21 Pioneer, OH 25:41.27
2 Claudia Katke FEMALE 23 , 27:17.33
3 Lucy Wines FEMALE 23 Pittsford, MI 35:04.01
4 Heather Lake FEMALE 23 Hudson, MI 41:41.30

25-29 Womens 5000 Meter Run
====================================================================
Name Group Age Hometown Time
--------------------------------------------------------------------
1 Kandyce Butts FEMALE 29 Onsted, MI 25:35.68
2 Rachael Glas FEMALE 26 Findlay, OH 35:02.99

30-34 Womens 5000 Meter Run
====================================================================
Name Group Age Hometown Time
--------------------------------------------------------------------
1 Angela Czeiszperger FEMALE 34 Pittsford, MI 25:49.34
2 Deloris Clark-Osborne FEMALE 33 Adrian, MI 28:09.66

35-39 Womens 5000 Meter Run
====================================================================
Name Group Age Hometown Time
--------------------------------------------------------------------
1 Dori Durbin FEMALE 39 Adrian, MI 27:21.23
2 Shanda Borck FEMALE 38 Hudson, MI 28:56.39

40-44 Womens 5000 Meter Run
====================================================================
Name Group Age Hometown Time
--------------------------------------------------------------------
1 Bronna Kahle FEMALE 44 Adrian, MI 25:17.83
2 Cindi Raymond FEMALE 44 Erie, MI 39:39.09

45-49 Womens 5000 Meter Run
====================================================================
Name Group Age Hometown Time
--------------------------------------------------------------------
1 Chere' Pepper FEMALE 48 Dansville, MI 27:54.45
2 Janet Scott FEMALE 48 Horton, MI 39:29.25

50-54 Womens 5000 Meter Run
====================================================================
Name Group Age Hometown Time
--------------------------------------------------------------------
1 Shari Wines FEMALE 51 Pittsford, MI 29:45.14
2 Vickie Kegerreis FEMALE 54 Tecumseh, MI 35:49.26
3 Diana Roney FEMALE 50 Hudson, MI 46:36.98

60-64 Womens 5000 Meter Run
====================================================================
Name Group Age Hometown Time
--------------------------------------------------------------------
1 Linda Rowley FEMALE 61 Rives Junction, MI 39:48.15

70-99 Womens 5000 Meter Run
====================================================================
Name Group Age Hometown Time
--------------------------------------------------------------------
1 Gretchen Warwick FEMALE 70 Adrian, MI 37:56.92



Mixed 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Group Age Hometown Time
-----------------------------------------------------------------------
1 Zacchaeus Widner MALE 21 Adrian, MI 16:14.29
2 Nicholas Raymond MALE 17 Erie, MI 16:44.14
3 Matt Oram MALE 17 Toledo, OH 16:49.83
4 Justin Bateson MALE 20 Blissfield, MI 16:55.15
5 Roman Blackwell MALE 15 Jackson, MI 17:39.95
6 Tom Romanowski MALE 42 Hudson, MI 17:51.01
7 Brennan Shafer MALE 18 ST. Clair, MI 17:51.32
8 Collin Kemner MALE 15 Adrian, MI 18:01.70
9 JD Pepper MALE 49 Dansville, MI 18:14.27
10 Dan Oram MALE 22 Toledo, OH 18:35.47
11 Cameron Kemner MALE 17 Adrian, MI 18:54.48
12 Dominic Frey MALE 17 Wauseon, OH 19:19.99
13 Mason Groenhout MALE 16 , 19:28.17
14 Andrew Raymond MALE 20 Erie, MI 19:30.57
15 Johnny Mangus MALE 14 Adrian, MI 19:50.85
16 Alyssa Oram FEMALE 20 Toledo, OH 20:17.47
17 Isaac Westgate MALE 15 Onsted, MI 20:25.68
18 Jack Wickens MALE 47 Chelsea, MI 20:42.00
19 Mike Houtteker MALE 43 Rives Junction, MI 20:51.69
20 Karen Killian FEMALE 27 Bryan, OH 21:00.50
21 Mitch Henchel MALE 15 Chelsea, MI 21:02.10
22 Cody Laurenty MALE 14 Dansville, MI 21:05.04
23 Tom MacNaughton MALE 60 Adrian, MI 21:07.34
24 Tom Vernot MALE 42 Wauseon, OH 21:15.55
25 tony Hills MALE 40 Bryan, OH 21:55.44
26 Jacob Warwick MALE 17 Adrian, MI 22:16.66
27 John Selenko MALE 49 Tecumseh, MI 22:41.62
28 Blaze Valdez MALE 15 , 22:49.52
29 Lawrence Dasch MALE 55 Hillsdale, MI 22:49.72
30 Thomas Atkin MALE 15 Hudson, MI 23:13.29
31 Tea Romanowski FEMALE 14 Hudson, MI 23:34.43
32 Ben Hedrick MALE 17 Dansville, MI 23:45.74
33 Ray Lennard MALE 35 Adrian, MI 23:46.33
34 Debbie Wobrock FEMALE 44 Onsted, MI 23:52.54
35 Ben Lober MALE 13 Stockbridge, MI 23:57.29
36 Elizabeth Austin FEMALE 19 Clayton, MI 23:57.87
37 Ben Valdez MALE 19 , 24:05.54
38 Gilbert Blanks MALE 52 Jackson, MI 24:12.29
39 Alan Reed MALE 15 , 24:20.95
40 Tim Houttekier MALE 47 Deerfield, MI 24:32.30
41 Alicia Roney FEMALE 14 Waldron, MI 24:47.27
42 Ethan Sword MALE 14 Hudson, MI 24:52.53
43 Andrew Warwick MALE 15 Adrian, MI 24:55.97
44 Will Stiverson MALE 10 Hudson, MI 24:58.43
45 Alex Dennis MALE 28 Hudson, MI 25:13.22
46 Bronna Kahle FEMALE 44 Adrian, MI 25:17.83
47 Kandyce Butts FEMALE 29 Onsted, MI 25:35.68
48 Grace Ebersol FEMALE 21 Pioneer, OH 25:41.27
49 Angela Czeiszperger FEMALE 34 Pittsford, MI 25:49.34
50 Samuel Catrain MALE 22 ST. Clair, MI 25:56.08
51 Hannah Douglas FEMALE 15 Mason, MI 26:20.76
52 Isaac Durbin MALE 9 Adrian, MI 26:21.61
53 Axel England MALE 31 Onsted, MI 26:21.88
54 Tom Durbin MALE 40 Adrian, MI 26:22.32
55 Emily Christensen FEMALE 15 , 26:25.73
56 Michael Osborne MALE 47 Hudson, MI 26:41.15
57 Kyle Vernut MALE 12 Wauseon, OH 26:56.65
58 Katherine Lober FEMALE 16 Stockbridge, MI 27:06.75
59 Brady Surque MALE 11 Brooklyn, MI 27:15.64
60 Claudia Katke FEMALE 23 , 27:17.33
61 Olivia Durbin FEMALE 7 Adrian, MI 27:20.99
62 Dori Durbin FEMALE 39 Adrian, MI 27:21.23
63 Bree Romanowski FEMALE 12 Hudson, MI 27:32.79
64 Amber Czeiszperger FEMALE 10 Pittsford, MI 27:41.67
65 Chere' Pepper FEMALE 48 Dansville, MI 27:54.45
66 Deloris Clark-Osborne FEMALE 33 Adrian, MI 28:09.66
67 Drew Godfrey MALE 28 Pittsford, MI 28:31.26
68 Heather Hannah FEMALE 17 Dansville, MI 28:34.33
69 Corey Borck MALE 37 Hudson, MI 28:35.95
70 Dave Oram MALE 50 Toledo, OH 28:43.47
71 Tom Dunn MALE 42 Jonesville, MI 28:47.70
72 Flesia Borck FEMALE 10 Hudson, MI 28:54.09
73 Shanda Borck FEMALE 38 Hudson, MI 28:56.39
74 Trey Romanowski MALE 10 Hudson, MI 29:17.73
75 Nick Foor MALE 16 , 29:23.83
76 Shari Wines FEMALE 51 Pittsford, MI 29:45.14
77 Emily Czeiszperger FEMALE 8 Pittsford, MI 31:13.96
78 Nerissa Roney FEMALE 17 Hudson, MI 32:21.87
79 Edward Roney MALE 53 Hudson, MI 33:18.03
80 Caleb Christensen MALE 12 , 34:27.09
81 Rachael Glas FEMALE 26 Findlay, OH 35:02.99
82 Lucy Wines FEMALE 23 Pittsford, MI 35:04.01
83 Dave Blough MALE 66 Dexter, MI 35:06.50
84 Jack Frey MALE 53 Wauseon, OH 35:12.24
85 Vickie Kegerreis FEMALE 54 Tecumseh, MI 35:49.26
86 Gretchen Warwick FEMALE 70 Adrian, MI 37:56.92
87 Janet Scott FEMALE 48 Horton, MI 39:29.25
88 Cindi Raymond FEMALE 44 Erie, MI 39:39.09
89 Casey Raymond FEMALE 18 Erie, MI 39:39.37
90 Linda Rowley FEMALE 61 Rives Junction, MI 39:48.15
91 Heather Lake FEMALE 23 Hudson, MI 41:41.30
92 Jeff Lake MALE 46 Hudson, MI 41:41.62
93 Harrison Hensley MALE 79 Pinckney, MI 45:57.40
94 Diana Roney FEMALE 50 Hudson, MI 46:36.98