2012 Alden Run

back to results

Jul. 28, 2012

2012 Alden Run
Alden, MI
Provided by Gault Race Mgt.


10K AGE RESULTS
2012 ALDEN RUN
Saturday, July 28, 2012
Alden, Michigan

******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 1 Alexander Chappars Xenia 502 22 34:12 5:31
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 11 Lindsay Neal Muskegon 256 18 43:26 7:00
******************* Male MASTERS WINNER *******************************
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 2 Brad Abendroth Bath 1 46 36:14 5:50
******************* Female MASTERS WINNER *******************************
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 21 Anne Koopman Spring Lake 102 47 45:46 7:22

MALE AGE GROUP: 1 - 10
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 1 - 10
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====

MALE AGE GROUP: 11 - 14
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 28 Lucas Manning Central Lake 331 14 47:30 7:39
2 33 Tommy Nordberg Okemos 514 12 48:49 7:52
3 67 Cole Kwasniewicz Novi 310 14 58:23 9:24

FEMALE AGE GROUP: 11 - 14
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 55 Delaney Abendroth Bath 2 13 54:34 8:47

MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 4 Jacob Chovaz Muskegon 250 17 37:57 6:07
2 6 Samuel Weaver Oakland 548 18 40:44 6:34
3 8 Wesley Collins Muskegon 251 15 41:07 6:37
4 14 Mathias Waterstradt Muskegon 259 17 44:17 7:08
5 48 Matt Rogerson East Lansing 529 15 53:18 8:35


FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 17 Ginny Hoch Muskegon 252 17 44:46 7:13
2 27 Sarah Smith Collierville 257 18 47:17 7:37
3 29 Alyssa Abendroth Bath 356 17 47:47 7:42
4 31 Hannah Meier Muskegon 255 17 48:10 7:45
5 35 Emily Witham Muskegon 260 17 49:23 7:57
6 38 Aubrey Routowicz Flushing 157 18 50:04 8:04
7 81 Lauren Zehnder Rapid City 229 17 1:01:08 9:51

MALE AGE GROUP: 20 - 29
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 46 John Dudek Chicago 52 26 52:59 8:32

FEMALE AGE GROUP: 20 - 29
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 65 Hannah Koopman Spring Lake 103 20 57:55 9:20
2 72 Alicia Mason Williamsburg 115 27 59:15 9:33

MALE AGE GROUP: 30 - 39
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 3 Kyle Kiel Alden 253 31 37:33 6:03
2 12 William Gaylord Traverse City 320 33 43:34 7:01
3 18 Michael Southwell Mancelona 180 33 45:18 7:18
4 19 Tom Busen Martinsville 36 38 45:19 7:18
5 25 Rock Dudek Kalkaska 53 34 46:47 7:32
6 30 Harry Burkholder Traverse City 274 35 48:08 7:45
7 36 Dave Jensen Wilmette 82 38 49:25 7:58
8 43 Don Hoyt Bellaire 79 34 52:21 8:26
9 44 Jeff Wood Kingsley 226 36 52:38 8:29
10 70 Matt Brown N. Aurora 292 35 59:03 9:31

FEMALE AGE GROUP: 30 - 39
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 23 Sarah Besaw Kalkaska 19 31 46:16 7:27
2 34 Amanda Chaney Kansas City 388 39 48:54 7:53
3 47 Kristin Howe Grand Rapids 394 31 53:06 8:33
4 77 Naomi Williams Ann Arbor 359 36 1:00:11 9:42
5 78 Kelly Bailey Bellaire 7 39 1:00:14 9:42
6 80 Cindy West Leesburg 219 37 1:01:01 9:50


MALE AGE GROUP: 40 - 49
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 5 David Waterstradt Muskegon 258 48 40:11 6:28
2 7 Glenn Goodman Alden 71 45 40:51 6:35
3 9 Brian Zehnder Salt Lake City 228 49 42:14 6:48
4 10 Douglas Brown Williamsburg 372 40 42:27 6:50
5 13 Rod Richards Fremont 383 42 44:01 7:06
6 16 Doug Starkey San Diego 184 42 44:43 7:12
7 22 Mark Vanderklipp Traverse City 368 47 45:55 7:24
8 24 Tim Hamilton Spencerville 280 47 46:42 7:31
9 32 Eric Nordberg Okemos 517 48 48:48 7:52
10 37 Timothy Routowicz Flushing 159 47 50:03 8:04
11 39 Greg Laufersky Weirsdale 319 47 51:07 8:14
12 40 Brad Baxter Bloomfield Hills 296 46 51:21 8:16
13 45 Jim Frixen Cedar 68 49 52:40 8:29
14 54 Rob Fleet Bellaire 67 43 54:07 8:43
15 63 Paul Beaupre Marietta 378 43 57:02 9:11
16 69 Steve Moster Henderson 132 42 58:41 9:27

FEMALE AGE GROUP: 40 - 49
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 41 Catalina Salas Central Lake 333 45 51:39 8:19
2 49 Mary Schwietering Cincinnati 171 47 53:34 8:38
3 50 Rachel Lenneman Okemos 107 40 53:39 8:39
4 51 Jennifer Cook Okemos 46 41 53:39 8:39
5 61 Suzanne Kwasniewicz Novi 313 43 56:38 9:07
6 66 Margaret Baxter Bloomfield Hills 297 45 58:10 9:22
7 79 Kari Walworth Ann Arbor 214 40 1:00:25 9:44
8 82 Lynn Clary Chicago 295 42 1:01:30 9:54
9 83 Kimberly Routowicz Flushing 158 47 1:01:40 9:56
10 85 Stephanie Rubie Ada 161 46 1:04:45 10:26
11 86 Sheila Menn Washington 125 47 1:04:55 10:27

MALE AGE GROUP: 50 - 59
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 15 Jeff Weaver Oakland 549 51 44:40 7:12
2 20 Clayton Lowe Muskegon 254 57 45:33 7:20
3 26 Michael McGuire Westland 120 58 47:08 7:35
4 42 Frank Bock Rochester 366 52 52:02 8:23
5 53 Paul Moerland West Olive 130 50 53:43 8:39
6 56 Craig Ireland Metamora 384 51 54:41 8:48
7 58 Don Hirt Bellaire 77 59 54:53 8:50
8 59 Jordan Tenjeras Birmingham 200 51 55:09 8:53
9 64 Mike Reed Traverse City 154 55 57:19 9:14
10 71 Douglas Morse Midland 131 57 59:15 9:32
11 73 Ron Acorn Sturarts Draft 3 52 59:17 9:33
12 75 Grag Brainard Rapid City 28 55 59:58 9:39

FEMALE AGE GROUP: 50 - 59
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 52 Kate Maybury Holland 118 56 53:41 8:39
2 68 Julie Anderson Williamsburg 5 56 58:24 9:24
3 74 Kathy Moerland West Olive 129 54 59:50 9:38
4 84 Karen Mitchell Auburn 126 55 1:04:03 10:19
5 88 Kathryn Beebe Righton 15 58 1:12:20 11:39


MALE AGE GROUP: 60 - 69
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 57 Dave Whitlock Mancelona 367 65 54:45 8:49
2 87 Kirby Keller Chesterfield 87 64 1:06:15 10:40
3 89 Chuck Roy Mancelona 160 65 1:29:27 14:24

FEMALE AGE GROUP: 60 - 69
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 76 Deb Roberts Nissna 155 61 1:00:07 9:41

MALE AGE GROUP: 70 - 99
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 60 Troy Barnhart Bloomfield Hills 527 70 55:41 8:58
2 62 Kent Walker Bellaire 213 71 57:02 9:11

FEMALE AGE GROUP: 70 - 99
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====

MALE-NO AGE PROVIDED AGE GROUP: 99 - 99
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====

FEMALE-NO AGE PROVIDED AGE GROUP: 99 - 99
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====




5K AGE-GROUP RESULTS
2012 ALDEN RUN
Saturday, July 28, 2012
Alden, Michigan

******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 1 Zachariah Rummery Muskegon 162 18 17:52 5:45
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 17 Melanie Wagner Atlanta 212 24 20:47 6:42
******************** Male MASTERS WINNER *******************************
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 13 Mark Burk Mancelona 307 43 20:41 6:40
******************** Female MASTERS WINNER *******************************
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 22 Julie Schmidt Alden 544 44 21:34 6:57

MALE AGE GROUP: 1 - 10
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 27 Quincy Norman Forest Grove 139 10 21:57 7:04
2 111 Brayden Dawson Bellaire 337 7 25:45 8:18
3 117 Alex Huddlestun Lake Forest 555 10 26:10 8:26
4 181 Thomas Conroy Geneva 45 10 29:34 9:31
5 193 Avery Bryant Bellaire 515 7 30:00 9:40
6 237 Gabe Starkey San Diego 185 8 33:36 10:49
7 295 Reid Rachwal Waterford 300 8 38:18 12:20
8 297 Luke Huller Oxford 282 9 38:21 12:21
9 342 Freddie Shannon Alden 289 6 52:47 17:00
10 345 Grant Darnell Rapid City 535 6 54:28 17:32
11 347 Zachary Sabin Saline 164 10 55:01 17:43

FEMALE AGE GROUP: 1 - 10
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 180 Bailey Kwasniewicz Novi 311 10 29:33 9:31
2 186 Emilie Tueting Charlottesville 210 9 29:52 9:37
3 187 Abby Engler Charlottesville 56 9 29:52 9:37
4 204 Greta Keller Chicago 85 9 30:54 9:57
5 209 Amber Evans Milford 58 9 31:32 10:10
6 241 Noel Mann Bellaire 114 8 33:45 10:52
7 242 Delaney Goodman Bellaire 70 9 33:46 10:53
8 244 Lilly Rachwal Waterford 301 10 33:56 10:56
9 254 Catie Bryant Bellaire 516 10 34:16 11:02
10 259 Kendall Fischer Bellaire 65 9 34:33 11:08
11 267 Meagan Williams Rapid City 339 10 35:25 11:25
12 309 Riley Farmer Traverse City 382 10 43:09 13:54
13 310 Kaiya Willson East Jordan 223 10 43:12 13:55
14 326 Kennedy West Leesburg 221 8 45:10 14:33

MALE AGE GROUP: 11 - 14
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 2 Isaac Spann Rapid City 181 14 18:07 5:50
2 9 Matthew Baun Valdosta 12 13 20:06 6:29
3 32 Dalton Rogers Chicago 526 12 22:04 7:07
4 38 Max Norman Forest Grove 138 12 22:28 7:14
5 49 William Rohde Rapid City 156 14 23:02 7:25
6 53 Wyatt Alexander-White Ann Arbor 357 12 23:11 7:28
7 70 Nicholas Bain Denver 10 14 24:12 7:48
8 83 Aaron Sutherland Grand Haven 191 12 24:33 7:55
9 95 Corky Gietzen Rockford 352 11 25:00 8:03
10 101 Garrison Dawson Bellaire 335 13 25:21 8:10
11 118 Noah Brininstool Muskegon 266 14 26:16 8:28
12 119 Connor Durow Muskegon 231 13 26:17 8:28
13 124 Jeffrey Bos Muskegon 265 14 26:51 8:39
14 150 Riley Holik Bellaire 302 11 28:11 9:05
15 152 Tim Stoldt Rapid City 190 11 28:18 9:07
16 156 Keegan Black Dallas 23 14 28:32 9:12
17 157 Christian Berends Muskegon 546 14 28:36 9:13
18 183 Jensen Fleet Chambersburg 387 14 29:41 9:34
19 185 Justin Brown Bath 267 11 29:50 9:37
20 218 Tyler Symons Bellaire 547 14 32:18 10:24
21 233 Morley Blackhurst Traverse City 369 13 33:26 10:46
22 274 Vincent Patteri Saline 380 12 35:55 11:34
23 296 Sam Huller Oxford 283 11 38:20 12:21
24 318 Luke Tatman Cincinnatti 199 14 44:25 14:18
25 319 Lindsay Reynolds Rapid City 531 13 44:40 14:23
26 333 Kyin Griffith Ann Arbor 74 12 50:19 16:12

FEMALE AGE GROUP: 11 - 14
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 51 Grace Tremonti Alden 205 13 23:09 7:28
2 63 Tess Wilson Muskegon 246 14 23:44 7:39
3 65 Logan Luckett Elk Rapids 291 14 23:44 7:39
4 69 Heidi Schwab Williamsburg 168 13 24:11 7:48
5 100 Ellie Bain Denver 9 11 25:16 8:08
6 108 Lindsey Brown Bath 268 14 25:35 8:15
7 113 Caroline Menn Washington 122 14 25:48 8:19
8 115 Megan Rossiter Muskegon 239 14 25:50 8:19
9 116 Emma Schwab Williamsburg 167 11 26:05 8:24
10 155 Emma Keane Grand Rapids 285 13 28:20 9:08
11 192 Mackenzie Kwasniewicz Novi 312 12 29:59 9:39
12 199 Leland Keller Lake Forest 552 11 30:34 9:51
13 235 Morgan Bailey Bellaire 8 12 33:35 10:49
14 236 Keagan Fischer Bellaire 63 11 33:35 10:49
15 249 Meike Stoldt Rapid City 189 14 34:05 10:59
16 257 Marisa Toomsen Portage 202 11 34:22 11:04
17 273 Michaela Fields Rapid City 554 14 35:41 11:30
18 278 Sophie Keller Chicago 88 12 36:23 11:43
19 290 Fiona O'Reilly Ann Arbor 140 11 37:46 12:10
20 293 Jadyn West Leesburg 220 11 37:53 12:12
21 311 Amanda Mikulski Palm Beach Garden 511 11 43:16 13:56
22 314 Ana Koerber Pb Gardens 512 11 44:02 14:11
23 315 Mia Braddock Wiersdale 318 14 44:20 14:17
24 317 Bailey Stradinger Wiersdale 315 14 44:21 14:17
25 320 Zoe Maniscalco Rapid City 534 14 44:41 14:23
26 321 Kylie Schreck Rapid City 532 14 44:42 14:24
27 322 Lily Tatman Cincinnatti 197 12 44:46 14:25
28 323 Megan Palazo Rapid City 537 14 44:47 14:25
29 325 Julia Starkey San Diego 186 11 45:08 14:32
30 330 Maddie Holm Lake Ann 271 14 47:53 15:25
31 331 Courtney Shank Traverse City 172 14 47:53 15:25
32 338 Arden Siegel Alden 174 14 50:54 16:23
33 339 Jori Griffith Grosse Pointe 73 14 50:54 16:24

MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 4 Craig Hedges Grand Rapids 505 17 19:06 6:09
2 10 Brandon Paglione Alden 371 15 20:18 6:33
3 11 Luke McDiarmid Alden 119 19 20:28 6:36
4 14 Hayden Black Dallas 22 15 20:41 6:40
5 15 Jeremy Bos Muskegon 264 16 20:42 6:40
6 16 James Keane Grand Rapids 286 18 20:44 6:41
7 21 Travis Webster Muskegon 244 18 21:21 6:53
8 26 Damian Decker Alden 48 17 21:54 7:03
9 29 Jacob Berends Muskegon 545 17 22:02 7:06
10 30 Sawyer Bock Rochester 362 17 22:04 7:06
11 34 Joshua Perrin Plymouth 147 19 22:06 7:07
12 35 Alex Colon Grand Rapids 43 18 22:18 7:11
13 36 Denny Hall Alden 275 16 22:23 7:13
14 41 Conner Black Dallas 21 16 22:40 7:18
15 46 Darrell Kiel Mancelona 89 16 22:54 7:23
16 52 Brad Hages Essexville 520 18 23:11 7:28
17 58 Josh Flamme Mason 521 16 23:25 7:33
18 62 Matt Hanley Muskegon 233 16 23:43 7:39
19 88 Tyler Stayer Dallas 316 18 24:41 7:57
20 158 Seth Toomsen Portage 204 15 28:38 9:13
21 163 2715 Carrel Woo Logges Seabrook 542 18 28:56 9:19
22 170 Henry Menn Washington 124 15 29:14 9:25
23 182 Alexander Sabin Saline 163 15 29:35 9:32
24 272 Kristopher Herbert Nunica 234 18 35:38 11:29
25 276 Mason Sturm Muskegon 240 18 36:14 11:40
26 350 Andrew Vandeberg Raleigh 509 15 58:10 18:44

FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 19 Isabella Tremonti Alden 206 16 21:06 6:48
2 24 Avery Lowe Muskegon 236 15 21:45 7:01
3 31 Claire Heinzmann Grand Rapids 308 18 22:04 7:07
4 40 Abbey Vermevler Montague 243 15 22:33 7:16
5 54 Emily Nixon Mancelona 135 16 23:12 7:29
6 64 Eleanor Wilson Muskegon 245 15 23:44 7:39
7 68 Erika142 Califo Bayak Muskegon 261 17 24:01 7:44
8 75 Martha Bock Rochester 364 19 24:19 7:50
9 78 Sydney Kinney Ada 93 18 24:26 7:52
10 107 Brielle Johnson . 235 17 25:35 8:14
11 109 Andrea Fairfield Muskegon 232 15 25:42 8:17
12 110 Katherine Tyson Muskegon 242 16 25:43 8:17
13 125 Olivia Tremonti Alden 208 15 26:57 8:41
14 130 Lauren Honer Angola 342 17 27:11 8:45
15 220 Sierra Kintigh Bellaire 326 16 32:19 10:25
16 229 Jenna Tiller Richland 241 17 33:07 10:40
17 238 Morgan Miller Summerfield 322 17 33:41 10:51
18 239 Taylor Nordberg Okemos 519 19 33:44 10:52
19 245 Diane Zanner Columbus 248 19 34:02 10:58
20 250 Ellie Palazzo Fairfield 276 16 34:05 10:59
21 251 Lindsay Tatman Cincinnati 198 16 34:05 10:59
22 256 Kate Huizenga Grand Rapids 309 18 34:22 11:04
23 284 Haley Laufersky Weirsdale 317 19 37:04 11:56
24 305 Ariel Newton Rapid City 133 15 40:36 13:05
25 306 Ashley Newton Rapid City 134 16 40:39 13:06
26 316 Samantha Resmondo The Villages 324 18 44:21 14:17

MALE AGE GROUP: 20 - 29
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 3 Cory Starkey Petoskey 183 20 18:29 5:57
2 6 Jarrett Martin Rapid City 528 26 19:50 6:23
3 25 Darin Zarzecki Grand Haven 227 24 21:46 7:01
4 37 Cameron Kinney Ada 90 24 22:26 7:14
5 42 Lucas Clark Rapid City 270 22 22:46 7:20
6 50 Geoffrey Laufersky Weirsdale 314 22 23:04 7:26
7 55 Cameran Evans Muskegon 60 23 23:13 7:29
8 57 Robert Caulkins Bremerton 539 23 23:20 7:31
9 71 Andrew Mahoney Chicago 112 25 24:12 7:48
10 74 Brad Wiggins Manlius 222 20 24:18 7:50
11 87 David Conroy Lighthouse Pt 269 26 24:40 7:57
12 123 Drake Sadler Bloomfield 398 26 26:43 8:37
13 154 Tyler Pokley Washington 150 23 28:20 9:08
14 167 Mitch Berg Nunica 16 28 29:08 9:23
15 190 Adam Wamboldt Jenison 215 28 29:57 9:39
16 248 Ian Findlay Ramsay 379 20 34:04 10:59
17 336 Tylor Gilroy Rapid City 284 21 50:48 16:22

FEMALE AGE GROUP: 20 - 29
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 59 Brittany Davis Ypsilanti 347 27 23:37 7:36
2 73 Lily Wagner Nashville 211 27 24:14 7:48
3 79 Hillary Burns Traverse City 33 25 24:27 7:53
4 81 Maeve Burns Leland 34 21 24:27 7:53
5 89 Melissa Dyste Central Lake 54 29 24:41 7:57
6 161 Caroline Sadler Bloomfield 396 26 28:39 9:14
7 162 Nicole Hart Los Angeles 381 27 28:40 9:14
8 173 Erin Huedepohl Kentwood 392 29 29:17 9:26
9 179 Amanda Davids Rapid City 47 28 29:32 9:31
10 188 Meghan Jacokes Williamston 540 24 29:56 9:39
11 211 Courtney Berg Grand Rapids 355 26 31:40 10:12
12 217 Amanda Smith Plaistow 386 27 32:13 10:23
13 227 Jordan Smith Chicago 178 25 32:58 10:37
14 261 Kelli Fischer Bellaire 64 29 34:41 11:10
15 264 Christin Bay Livonia 328 28 35:09 11:19
16 266 Kathleen Bay Livonia 327 25 35:15 11:21
17 281 Sidney Resmondo The Villages 325 20 36:41 11:49
18 292 Erin Gustafson Chicago 345 24 37:50 12:11
19 298 Amy Dewey-Brown Bellaire 50 28 38:25 12:22
20 334 Katie Gilroy Rapid City 293 20 50:47 16:21

MALE AGE GROUP: 30 - 39
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 5 John Sauer St Louis 166 31 19:34 6:18
2 7 Mason Bowman Chicago 27 37 19:54 6:25
3 8 Yensen Schwab Williamsburg 170 39 19:55 6:25
4 12 Kyle Sturgeon Atlanta 399 31 20:32 6:37
5 20 Mike Worsley Mount Pleasant 247 32 21:10 6:49
6 23 Chris Sauer Ankenny 165 34 21:42 7:00
7 44 Brian Field Holland 361 35 22:51 7:22
8 47 Berant Lemmenes Grand Rapids 288 32 22:59 7:24
9 72 Hans Holzen Nashville 78 33 24:13 7:48
10 80 Jake Remley Boston 376 39 24:27 7:53
11 82 Rob Joyce Alden 83 34 24:30 7:54
12 84 Dan Sheppard Alden 173 32 24:37 7:56
13 114 Brice Buntjer Alden 30 32 25:50 8:19
14 132 John Lenneman Okemos 106 39 27:17 8:47
15 142 Jimmy Campbell Bellaire 38 36 27:45 8:56
16 177 Michael Smith Bellaire 305 32 29:30 9:30
17 189 David Engler Charlottesville 57 39 29:57 9:39
18 200 Corey Hill Grand Rapids 354 32 30:41 9:53
19 221 Mark Mitchell Chicago 128 37 32:37 10:30
20 231 James Zoli New Baltimore 230 34 33:23 10:45
21 232 Ryan Cahill Kalamazoo 279 37 33:24 10:45
22 346 Trevor Darnell Rapid City 533 38 54:29 17:33

FEMALE AGE GROUP: 30 - 39
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 48 Jessica Schwab Williamsburg 169 37 22:59 7:24
2 96 Kirsten Field Holland 360 34 25:00 8:03
3 128 Juli Weir Elk Rapids 523 35 27:03 8:43
4 160 Briana Padgett Haslett 238 32 28:39 9:14
5 171 Kelly Wessner Northville 218 34 29:15 9:25
6 174 Ranelle Brew Grand Rapids 390 33 29:17 9:26
7 195 Gloria Campbell Bellaire 37 35 30:10 9:43
8 198 Deloris Veney Wooster 290 36 30:33 9:50
9 202 Laura Andrews Ann Arbor 530 36 30:52 9:57
10 214 Susan Blackhurst Traverse City 370 39 32:07 10:21
11 219 Candace Smith Bellaire 303 35 32:19 10:25
12 222 Rebekah Willson East Jordan 224 35 32:40 10:31
13 223 Jennifer Glaser Saint Louis 69 37 32:41 10:32
14 224 Gracie Weiss Alden 216 31 32:45 10:33
15 226 Krina Huddlestun Lake Forest 557 39 32:55 10:36
16 228 Katie Mitchell Chicago 127 34 32:58 10:37
17 230 Lisa Cahill Kalamazoo 278 36 33:23 10:45
18 234 Laura Kirshenbaum Rapid City 304 38 33:26 10:46
19 255 Amanda Bryant Bellaire 510 38 34:18 11:03
20 268 Joy Williams Rapid City 338 37 35:25 11:25
21 286 Amanda Laufersky Weirsdale 321 34 37:15 12:00
22 289 Katy Watrous Bellaire 351 30 37:40 12:08
23 308 Laura Busen Martinsville 35 36 42:55 13:49
24 324 Beth Simms Royal Oak 177 32 45:01 14:30
25 337 Marija Knapp Los Angeles 98 38 50:53 16:23

MALE AGE GROUP: 40 - 49
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 18 Philip Tremonti Alden 209 42 20:51 6:43
2 28 A. Norman Forest Grove 136 42 22:00 7:05
3 33 Rob Rogers Inverness 525 43 22:04 7:07
4 43 Robert Garrow Rapid City 385 42 22:47 7:20
5 56 Donald Ranger Elk Rapids 152 47 23:13 7:29
6 77 David Hanson Milwaukee 365 47 24:24 7:52
7 86 Jim Patti Chicago 144 44 24:40 7:57
8 93 Brian Barnhart Naperville 524 46 24:54 8:01
9 94 Mark Koopman Spring Lake 104 49 24:55 8:02
10 97 Jim King Ada 350 47 25:02 8:04
11 102 Doug Dawson Bellaire 336 42 25:22 8:10
12 103 Nipper Knapp Los Angeles 99 42 25:23 8:11
13 105 Andrew Vandeberg Raleigh 508 44 25:25 8:11
14 122 Craig Rigby Bayside 395 43 26:24 8:30
15 137 Doug Sharp Mt. Pleasant 507 48 27:32 8:52
16 143 Chris Chaney Kansas City 389 41 27:47 8:57
17 146 Tom Burke 31 49 27:50 8:58
18 149 Erik Fleet Williamsburg 551 46 28:03 9:02
19 159 Flynt Hughes Birmingham 80 41 28:39 9:14
20 164 Todd Colon Grand Rapids 44 48 28:58 9:20
21 172 Scott Berg Spring Lake 18 49 29:15 9:25
22 206 Scott Smith Bellaire 179 40 31:02 10:00
23 212 Mark Collins Bloomfield Hills 42 42 31:49 10:15
24 265 Michael Toomsen Portage 203 41 35:10 11:20
25 275 Christian Stoldt Rapid City 188 45 36:14 11:40
26 279 Christopher Keller Chicago 84 46 36:27 11:44
27 312 Craig Gietzen Rockford 353 47 43:48 14:06
28 335 Todd Nienhouse Traverse City 294 44 50:48 16:22
29 349 Henry Menn Washington 123 49 56:36 18:14

FEMALE AGE GROUP: 40 - 49
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 66 Cynthia Patti Chicago 143 44 23:58 7:43
2 90 Stephanie Carson Northville 39 41 24:45 7:58
3 121 Megan Barnhart Naperville 522 42 26:23 8:30
4 131 Jen Sutherland Grand Haven 192 40 27:15 8:47
5 135 Sara Berg Spring Lake 17 49 27:24 8:49
6 138 Whitney Keller Lake Forest 556 40 27:40 8:55
7 140 Andrea Rachwal Waterford 299 40 27:42 8:55
8 145 Amy Keane Grand Rapids 287 49 27:50 8:58
9 147 Amy Kuiper Waterford 105 46 27:51 8:58
10 151 Jane Hedges Grand Rapids 504 49 28:11 9:05
11 153 Pamela McIntosh Dewitt 358 40 28:18 9:07
12 165 Connie Farmer Kalamazoo 374 43 29:02 9:21
13 169 Lorri Dawson Bellaire 334 45 29:14 9:25
14 203 Julia Keller Chicago 86 44 30:54 9:57
15 210 Annette Evans Milford 59 40 31:33 10:10
16 240 Cindy Nordberg Okemos 518 47 33:44 10:52
17 243 Amy Starkey San Diego 182 40 33:50 10:54
18 246 Amy Burk Mancelona 306 42 34:03 10:58
19 247 Krista Tremonti Alden 207 41 34:03 10:58
20 260 Julie Goodwin Bellaire 72 40 34:41 11:10
21 262 Julie Hamaty Bellaire 340 49 35:05 11:18
22 263 Kelly Honer Angola 344 43 35:06 11:18
23 269 Kristin Tatman Cincinnatti 196 46 35:26 11:25
24 270 Amy Wheeler Angola 341 41 35:28 11:26
25 283 Connie Laufersky Suttons Bay 343 48 36:51 11:52
26 287 Anja Stoldt Rapid City 187 45 37:24 12:03
27 288 Karen Siegel Alden 176 47 37:39 12:08
28 294 Tamara Hall Saline 75 42 38:02 12:15
29 303 Julie Toomsen Portage 201 41 40:01 12:53
30 328 Susan Hamilton Spencerville 281 45 45:54 14:47
31 329 Steph Lockman Alden 373 40 46:04 14:50
32 341 Wendy Coleman Utica 41 45 51:29 16:35
33 348 Patti Hughes Birmingham 81 43 56:36 18:14

MALE AGE GROUP: 50 - 59
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 45 Bob Black Dallas 20 53 22:52 7:22
2 61 Jim Dewey Bellaire 49 57 23:41 7:38
3 67 Felix Ambris Union 501 57 24:00 7:44
4 92 Kris Koerber Palm Beach Garden 506 50 24:53 8:01
5 98 Michael Baun Valdosta 13 55 25:15 8:08
6 104 Gary Bowling Bellaire 25 53 25:24 8:11
7 112 Duane Meyer Wausau 237 54 25:46 8:18
8 126 Jay Tobias Mancelona 273 54 27:00 8:42
9 129 Patrick O'Toole Burnsville 141 57 27:03 8:43
10 133 Brad Jacokes Williamston 541 51 27:18 8:48
11 134 Rick Stauffer Atlanta 400 56 27:19 8:48
12 136 David Schlueter Traverse City 391 56 27:29 8:51
13 144 Scott Kirsch Oxford 94 53 27:48 8:57
14 168 Lyal Bigger Highland 277 53 29:08 9:23
15 175 Craig Burns Kewadin 32 58 29:22 9:28
16 176 Norm Pokley Washington 148 57 29:26 9:29
17 196 Kevin Mullen Williamston 536 56 30:23 9:47
18 201 Mike Sadler Clawson 397 51 30:44 9:54
19 205 Terence McHugh Holt 121 54 30:59 9:59
20 253 Jamison Tatman Cincinnatti 195 51 34:14 11:02
21 300 Erick Zanner Columbus 249 56 39:00 12:34
22 343 Jerry Lintz Union 393 59 52:54 17:02
23 344 Kent Manning Central Lake 332 54 54:18 17:29

FEMALE AGE GROUP: 50 - 59
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 76 Julia Baun Valdosta 11 50 24:20 7:50
2 99 Gina Volle San Diego 538 50 25:15 8:08
3 106 Michelle Bowling Bellaire 26 51 25:25 8:11
4 141 Amy Smith Bellaire 349 52 27:43 8:56
5 148 Karen Bock Rochester 363 53 27:58 9:00
6 178 Kathy Striebel Oaklanda 550 53 29:32 9:31
7 197 Lori Anderson Venice 6 55 30:25 9:48
8 207 Terry Mason Bellaire 116 54 31:15 10:04
9 208 Holly Bolhouse Grandville 24 59 31:29 10:09
10 225 Daywa Ford Hooksett 553 53 32:52 10:35
11 258 Lori Resmondo The Villages 323 50 34:31 11:07
12 285 Deana Malone Traverse City 348 52 37:15 12:00
13 291 Lisa Raycraft Ann Arbor 153 52 37:46 12:10
14 299 Pam Pokley Washington 149 57 38:53 12:31
15 302 Heidi Coggeshall New York 543 50 39:58 12:52

MALE AGE GROUP: 60 - 69
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 39 John Norman Williamsburg 137 62 22:30 7:15
2 60 Peter Doty Rapid City 51 64 23:40 7:37
3 91 David Bartel Arborn 272 68 24:45 7:58
4 120 Tom Henderson St Clair Shores 346 64 26:18 8:28
5 127 David Borek Grand Rapids 262 61 27:00 8:42
6 139 Tim Chappars Xenia 503 60 27:40 8:55
7 166 Jim Overholser Kettering 142 66 29:06 9:23
8 184 Roy Winegar Muskegon 225 63 29:50 9:36
9 191 Dennis Bay Livonia 14 60 29:58 9:39
10 194 Christopher Avery Bellaire 513 63 30:04 9:41
11 213 Grant Yukins Alden 377 66 32:02 10:19
12 215 Jerry Field Rockford 62 66 32:08 10:21
13 216 Daniel Anderson Huntington Woods 4 65 32:12 10:22
14 252 Bill Fleet Bellaire 66 63 34:11 11:01
15 280 John Locke Centreville 108 65 36:37 11:48
16 282 Larry Mankin Columbia 113 63 36:51 11:52
17 304 Bill Swift Traverse City 193 69 40:19 12:59

FEMALE AGE GROUP: 60 - 69
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 85 Linda Borck Grand Rapids 263 63 24:37 7:56
2 277 Janis Brothers Romulus 29 62 36:17 11:41
3 301 Joan Yukins Alden 375 64 39:29 12:43
4 327 Marlene Farmer Williamsburg 61 65 45:42 14:43

MALE AGE GROUP: 70 - 99
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 307 Glenn Knudstrup Bellaire 100 74 42:05 13:33
2 340 John Knapp Alden 97 71 51:11 16:29

FEMALE AGE GROUP: 70 - 99
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====
1 271 Patricia Knudstrup Bellaire 101 72 35:35 11:28
2 313 Donna Weltyk Rapid City 217 73 43:53 14:08
3 332 Sandra Tremonti Lansing 298 71 49:29 15:56

MALE-NO AGE PROVIDED AGE GROUP: 99 - 99
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====

FEMALE-NO AGE PROVIDED AGE GROUP: 99 - 99
Place Oall Name City No. Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= ===== == ======= =====

Alden, MI
Provided by Gault Race Mgt.