2012 Run From Hell

back to results

Jul. 28, 2012

2012 Run From Hell
Pinckney, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.



Run From Hell 5K
Age Group Results
July 28, 2012
Results By Rotpac Racing
5K Run/Walk
Overall Female Open Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Grace Glagola 873 14 11 22:38 7:17/M

Female 14 and under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Danielle Bracken 817 10 32 26:23 8:29/M
2 Paige Wise 844 10 36 26:37 8:34/M
3 Rebekah Schneider 874 9 59 30:37 9:51/M
4 Elizabeth O'Hotzke 911 11 63 31:38 10:10/M
5 Ruthie Myher 887 11 77 39:58 12:51/M
6 Taylor Clarke 931 11 78 39:58 12:51/M
7 Megan Haynes 827 10 81 44:05 14:10/M
8 Kimberly Flaherty 824 10 89 47:18 15:13/M
9 Katherine Hayner 889 10 90 47:19 15:13/M
10 Kendall Wack 838 12 105 54:54 17:39/M

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Flaherty 823 15 27 25:38 8:15/M
2 Sarah Hur 869 15 29 25:53 8:19/M
3 Kara Booms Canton MI 919 19 33 26:32 8:32/M
4 Rachel Kukalis 905 16 41 27:48 8:56/M
5 Megan Flaherty 825 18 46 29:02 9:20/M
6 Ana Barriga 896 16 48 29:08 9:22/M
7 Macy Mederski 892 16 49 29:12 9:23/M
8 Gloria Barriga 897 16 57 30:15 9:44/M
9 Stephanie Gordon 861 16 68 35:16 11:20/M
10 Maria Stevens 884 17 85 44:24 14:17/M
11 Makena Gabel 933 16 94 50:36 16:16/M
12 Rebecca Kukalis 906 16 96 50:37 16:17/M

Female 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charlotte Spencer 866 23 37 27:11 8:44/M
2 Kaylie Lindberg 932 21 44 28:55 9:18/M
3 Emily Schneider 879 22 58 30:36 9:50/M
4 Jamie Meldrum 875 29 87 45:34 14:39/M

Female 30 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Claudia Lopez Pinckney MI 850 36 13 23:20 7:30/M
2 Sheryl Timpa 890 39 17 24:02 7:44/M
3 Amy Marcotte Cincinnati OH 857 32 52 29:50 9:36/M
4 Janice Morris 909 36 66 33:28 10:46/M
5 Penny Broome 818 38 86 44:38 14:21/M
6 Janie Herrera 920 34 92 50:04 16:06/M
7 Connie Ledwidge 914 36 93 50:04 16:06/M
8 Karri Tarsha 849 39 103 52:49 16:59/M

Female 40 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Natalie Dincen 925 40 42 27:50 8:57/M
2 Linda Schneider 916 42 55 30:06 9:41/M
3 Abigail Briggs 860 45 56 30:12 9:43/M
4 Pamela Capstick 867 44 64 31:46 10:13/M
5 Lisa Shmina Brighton MI 851 46 65 32:30 10:27/M
6 Catherine Meldrum 876 42 67 33:52 10:53/M
7 Dawn Davis 856 45 70 36:44 11:49/M
8 Jenny Worth 923 40 72 37:54 12:11/M
9 Whitney O'Hotzke 913 49 76 39:01 12:33/M
10 Lisa Wack 839 43 91 47:54 15:24/M
11 Julie Kukalis 904 48 97 50:38 16:17/M
12 Dawn Wise 846 41 98 51:07 16:26/M
13 Judith Westerberg 842 45 99 51:07 16:26/M
14 Sandra Barriga 894 45 107 56:21 18:07/M

Female 50 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carolyn Booms 918 50 31 26:18 8:27/M
2 Paula Dzombak 819 53 60 30:46 9:54/M
3 Teresa Kinter 830 52 102 52:13 16:47/M
4 Lee Ann Marcotte South Lyon MI 858 57 104 52:52 17:00/M

Female 60 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trudy Daberko 908 63 84 44:20 14:15/M

Overall Male Open Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sean Rosalez 862 22 1 18:03 5:48/M

Male 14 and under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Noah Byliski 926 14 8 21:07 6:47/M
2 Evan Litch South Lyon MI 922 14 9 21:41 6:58/M
3 Joey Salowitz 834 13 14 23:47 7:39/M
4 Jack Kukalis 907 14 16 23:58 7:42/M
5 Zachary Westerberg 843 11 21 24:23 7:50/M
6 Tyler Debeauclair 883 12 28 25:51 8:19/M
7 Luke Debeauclair 882 10 34 26:33 8:32/M
8 Patrick Flaherty 822 13 35 26:34 8:33/M
9 Jimmy Hayner 888 13 40 27:44 8:55/M
10 David Barriga 899 12 71 36:45 11:49/M
11 Dillon Haynes 826 9 82 44:05 14:10/M
12 Evan Kinter 831 7 100 52:12 16:47/M

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Devon Erps 915 17 7 20:46 6:41/M
2 Kwami Adobuie 921 15 10 22:38 7:17/M
3 Bob Salowitz 837 15 12 23:17 7:29/M
4 James Glagola 872 16 24 24:28 7:52/M
5 Thomas O'Hotzke 910 16 30 26:11 8:25/M
6 Alex Meldrum 878 19 45 28:56 9:18/M
7 Matt Zakerski 902 18 47 29:03 9:20/M
8 Juan Barriga 895 18 53 29:52 9:36/M
9 Ser Barriga 898 16 54 29:55 9:37/M

Male 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Justin Noble Pinckney MI 927 27 2 18:21 5:54/M
2 Jason Devore 863 28 4 20:18 6:32/M
3 Ian Meldrum 877 23 23 24:25 7:51/M
4 Chey Worthington 848 23 51 29:41 9:33/M

Male 30 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Timpa 891 39 3 18:51 6:04/M
2 Nick Tiripan 864 33 26 25:11 8:06/M

Male 40 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Dincen 924 41 15 23:56 7:42/M
2 Rob Salowitz 836 43 19 24:17 7:48/M
3 Andy Shmina 852 47 20 24:21 7:50/M
4 Mike Rose 832 47 22 24:24 7:51/M
5 Marcos Barriga 893 45 43 28:06 9:02/M
6 Steven Ostrovich 929 49 50 29:14 9:24/M
7 Joon Hur 868 44 61 30:59 9:58/M
8 Gary Darrow 880 49 62 31:22 10:05/M
9 Dan Bergin Pinckney MI 928 48 69 35:44 11:29/M
10 Gary O'Hotzke 912 44 75 38:58 12:32/M
11 Paul Clarke 930 45 79 39:59 12:51/M
12 Dennis Myher 886 46 80 39:59 12:51/M
13 Dustin Wise 847 41 83 44:17 14:14/M
14 John Kukalis 903 45 95 50:37 16:17/M
15 Lex Kinter 829 47 101 52:13 16:47/M
16 Jeffrey Wack 840 43 106 54:54 17:39/M

Male 50 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ivan Dzombak 820 51 5 20:38 6:38/M
2 James Spencer 865 54 6 20:45 6:40/M
3 Brian Booms 917 51 18 24:09 7:46/M
4 Jim Glagola 871 51 38 27:31 8:51/M
5 Mark Westerberg 934 54 74 38:19 12:19/M
6 Gerardo Guevara 901 50 108 56:32 18:11/M

Male 60 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ed King Whitmore Lake MI 828 64 25 25:07 8:05/M
2 Robert Loverde 853 62 39 27:43 8:55/M
3 Larry Bendena 900 69 73 37:55 12:12/M
4 Doug Fisher 821 69 88 46:38 15:00/M