2012 He Tried/She Tried.......We Tried

back to results

Jul. 22, 2012

2012 He Tried/She Tried.......We Tried
Waterloo Recreation Area, MI
Provided by >Race Timing Services.


Female 25 to 29

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 24 Kathryn Gentz 253 28 2 36:00 2 2:22 1 1:24:21 4 2:04 1 59:33 3:04:23
2 41 Tracy Durham 244 28 3 37:25 1 1:13 3 1:30:26 2 1:58 3 1:10:20 3:21:24
3 42 Rachel Gentz 211 25 4 45:52 3 2:56 2 1:25:49 3 2:02 2 1:04:48 3:21:29
4 46 Diane Calinski 206 29 1 34:27 4 3:54 4 1:38:42 1 1:00 4 1:15:43 3:33:48

Female 30 to 34

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 9 Stephanie Kern 218 30 1 35:32 3 1:16 2 1:21:13 6 1:20 1 46:36 2:45:58
2 18 Carrie Williams 246 34 4 42:58 2 1:16 1 1:16:49 5 1:10 4 54:33 2:56:47
3 19 Reiley Curran 213 30 2 38:29 4 1:17 3 1:22:15 2 0:55 6 56:53 2:59:52
4 20 Jamie Barnes 231 34 3 40:44 1 1:12 5 1:25:43 3 0:57 2 51:50 3:00:27
5 28 Nicole Schilde 226 33 5 45:46 7 2:25 4 1:23:19 4 0:59 5 56:28 3:08:59
6 36 Emily Smith 202 30 7 48:44 5 1:38 6 1:27:10 7 1:34 3 52:50 3:11:58
7 43 Kelly Jones 209 33 6 47:30 6 2:21 7 1:31:54 1 0:53 7 1:01:29 3:24:08

Female 35 to 39

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 8 Christine Rosender 241 36 2 36:39 3 1:07 1 1:15:09 2 1:04 1 46:58 2:40:59
2 17 Amanda Vogler 240 35 3 37:52 2 0:57 2 1:19:52 3 1:05 2 54:15 2:54:02
3 21 Shannon McNamara 222 35 1 34:30 5 1:43 4 1:25:24 1 1:00 3 57:54 3:00:33
4 26 Sara Vogler 239 38 5 42:20 4 1:32 3 1:21:53 5 2:16 4 58:14 3:06:16
5 37 Heather Shenkman 235 37 4 40:10 1 0:53 5 1:27:15 4 1:43 5 1:02:12 3:12:14

Female 40 to 44

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 13 Karen Perzyk 237 44 1 32:52 1 1:10 1 1:25:15 1 1:24 1 51:25 2:52:09
Female 45 to 49

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 11 Tammy McCulough 255 47 3 42:15 2 0:55 2 1:13:28 2 1:06 1 49:52 2:47:38
2 22 Lisa Markley 203 45 5 46:43 6 1:58 1 1:10:44 6 2:08 2 1:00:31 3:02:06
3 30 Ellen Bruce 204 45 2 37:27 4 0:58 4 1:21:32 4 1:33 6 1:08:13 3:09:46
4 33 Carol Morrissey 228 49 4 43:27 1 0:51 3 1:21:13 3 1:06 4 1:04:26 3:11:05
5 38 Angela Milad 223 45 1 35:55 3 0:56 6 1:29:17 1 1:01 5 1:06:58 3:14:09
6 40 Lori Guthrie 219 48 6 46:53 5 1:20 5 1:28:02 5 1:56 3 1:02:41 3:20:54
Female 50 to 54

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 32 Patricia Korican 247 51 2 48:22 6 2:39 1 1:16:52 6 2:08 1 1:00:56 3:11:00
2 44 Ann Ray 227 54 1 42:07 1 1:00 2 1:26:46 2 1:19 4 1:16:38 3:27:53
3 47 Judith Gentz 212 54 5 50:23 5 2:07 4 1:32:51 5 2:06 3 1:10:31 3:38:00
4 48 Rhoda Miel 236 50 3 49:09 3 1:29 3 1:28:59 1 0:56 5 1:19:45 3:40:20
5 50 Elizabeth Tidd 243 53 6 56:55 4 2:03 6 1:37:41 3 1:37 2 1:08:01 3:46:19
6 51 Sharon Moes 225 52 4 50:22 2 1:26 5 1:36:03 4 1:44 6 1:44:38 4:14:15
Female 55 to 59

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 25 Ann Schmidt 249 59 1 37:08 1 2:12 1 1:27:03 1 1:26 1 58:14 3:06:05
Male 25 to 29

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Chad Mahakian 220 27 1 29:11 2 0:34 1 1:07:56 2 0:33 1 44:35 2:22:50
2 3 Todd Reedy 224 28 3 31:38 1 0:19 2 1:08:37 1 0:23 2 46:24 2:27:24
3 7 Shawn Sullivan 254 25 2 30:49 4 0:51 6 1:16:33 3 0:46 3 47:58 2:36:58
4 10 Jeff Plotzke 230 29 4 36:45 3 0:49 3 1:09:57 4 0:56 5 57:44 2:46:14
5 15 Chad Davis 250 29 5 41:34 5 2:29 4 1:12:26 5 1:27 4 55:01 2:52:58
6 29 Joseph Braymer 201 26 6 48:05 6 2:43 5 1:14:52 6 1:31 6 1:01:55 3:09:08
Male 30 to 34

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 4 Jon Ruud 229 30 1 34:43 1 0:38 1 1:05:16 1 0:48 1 47:36 2:29:03
2 31 Daniel Dimich 210 33 2 39:52 3 1:41 2 1:23:36 2 1:24 3 1:03:53 3:10:28
3 39 Alekandr Kokoszka 217 32 3 46:55 2 1:23 3 1:27:53 3 1:58 2 1:02:40 3:20:51
4 49 Sam Walton 205 32 4 52:50 4 2:57 4 1:32:08 4 2:28 4 1:12:26 3:42:51
Male 35 to 39

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 2 Adam Rosender 242 36 1 28:33 1 0:46 1 1:04:37 1 0:44 1 48:40 2:23:22
2 12 Shawn McNamara 221 37 3 40:03 2 1:18 2 1:16:15 2 1:01 2 49:50 2:48:29
3 27 Benjamin Atkinson 245 36 2 38:06 3 1:47 3 1:17:28 3 1:46 3 1:09:21 3:08:30
Male 40 to 44

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 34 Andrew Ingall 214 42 1 41:08 1 1:28 2 1:25:46 2 1:59 2 1:00:56 3:11:19
2 35 Steve Jordan 256 43 2 41:23 2 1:30 1 1:20:39 1 1:37 3 1:06:29 3:11:41
3 45 Jeff Saxsma 234 40 3 43:56 3 2:48:18 1 0:00 3:32:15
Male 45 to 49

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 5 John Utley 238 48 1 32:25 1 1:26 1 1:13:18 1 1:00 1 47:32 2:35:42
Male 50 to 54

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 16 Wayne Groleau 258 52 1 33:57 1 2:24 1 1:12:30 1 1:59 1 1:02:40 2:53:32
2 23 Mark Slade 248 53 2 3:02:08 3:02:08
Male 55 to 59

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 14 George Reynolds 232 56 1 38:34 1 1:06 1 1:15:00 1 1:06 1 56:36 2:52:24
Male 70 to 74

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 6 Marvin Saxsma 233 71 1 42:50 1 1:06 1 1:43:04 1 0:52 1 7:51 2:35:44



Female 18 to 19

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 51 Shannon Lohman 38 18 1 14:41 2 2:19 1 43:43 1 0:33 2 28:53 1:30:10
2 80 Rachel Brown 37 18 2 16:53 1 2:07 2 57:53 2 0:48 1 25:53 1:43:36
Female 20 to 24

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 28 Emily Bartlett 59 20 1 18:36 1 1:19 1 35:05 2 1:16 4 25:49 1:22:07
2 36 Kayla Duke 31 23 3 23:37 2 1:39 2 37:48 1 0:37 1 20:59 1:24:41
3 59 Samantha Smith 15 24 5 25:15 3 2:03 3 42:14 3 1:28 2 25:20 1:36:22
4 68 Abby Ingall 6 20 2 20:02 4 2:30 4 44:22 5 2:22 5 30:24 1:39:42
5 70 Michele Freed 1 20 4 23:42 5 4:11 5 45:06 4 1:49 3 25:31 1:40:22
Female 25 to 29

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 26 Rachel Corradetti 17 28 1 19:12 3 1:35 1 35:16 2 0:47 1 23:32 1:20:24
2 61 Kellie Medina 10 25 2 19:46 1 1:15 3 43:22 4 1:10 5 32:05 1:37:39
3 65 Ashley Watterson 42 28 3 25:15 4 2:06 4 43:56 1 0:37 2 26:31 1:38:26
4 67 Amanda Walsh 12 27 5 25:32 2 1:33 2 40:10 6 2:29 3 29:26 1:39:13
5 84 Ashley Floyd 21 27 6 26:54 5 2:47 5 44:15 3 0:53 4 31:25 1:46:15
6 97 Molly McCabe 40 27 4 25:22 6 5:04 6 57:44 5 2:17 6 44:19 2:14:47
Female 30 to 34

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 63 Amy Kaufman 55 34 2 1:06:37 1 37:58 1 32:09 1:37:54
2 96 Amy Altesleben 39 34 1 32:54 1 3:26 2 52:30 1 1:37 2 44:19 2:14:47
Female 35 to 39

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 42 Michelle Brainard 125 39 3 22:16 1 0:49 2 34:54 6 1:17 3 27:43 1:27:02
2 49 Kimi Hojo 30 36 4 26:13 2 1:58 1 33:41 4 1:09 2 25:35 1:28:38
3 53 Betsy Olberg 8 35 1 15:25 3 2:16 4 43:10 1 0:29 4 29:41 1:31:03
4 73 Andrea Ferrera 41 36 2 17:54 6 3:19 5 47:04 2 0:37 5 32:04 1:41:01
5 77 Jacqueline Beaudry 27 37 5 30:15 5 3:03 3 42:38 3 1:08 1 25:19 1:42:24
6 98 Larina Robbins 13 39 6 36:01 4 2:21 6 48:56 5 1:12 6 46:43 2:15:15
Female 40 to 44

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 3 Melissa Sundermann 156 42 2 19:01 2 0:52 1 30:29 3 0:49 1 19:17 1:10:31
2 10 Connie Cantrell 118 41 1 15:09 1 0:42 2 32:34 5 1:21 3 23:47 1:13:36
3 20 Bonita Ohye 23 44 4 20:26 3 1:14 3 32:52 1 0:47 2 22:51 1:18:13
4 50 Melanie Burzynski 45 40 5 24:55 4 1:42 4 37:07 2 0:49 4 24:29 1:29:03
5 66 Julie Adams 121 44 3 19:59 6 2:57 6 41:37 7 1:50 6 32:46 1:39:10
6 83 Michelle Ramsay 119 42 7 29:43 7 2:57 5 40:41 6 1:35 5 30:33 1:45:31
7 90 Kristine Collins 44 44 6 26:58 8 2:57 8 52:48 4 1:02 7 33:55 1:57:42
8 92 Michelle Bonnett 101 41 8 32:16 5 2:50 7 46:32 8 2:36 8 36:25 2:00:41
Female 45 to 49

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 41 Genevieve Dargis 104 49 1 20:52 2 1:13 1 37:43 5 1:15 2 25:06 1:26:11
2 46 Mary Biber 144 47 5 25:31 5 1:55 2 38:30 2 0:35 1 21:15 1:27:47
3 52 Anne Kreykes 109 48 3 24:00 4 1:34 3 38:42 4 1:00 3 25:21 1:30:39
4 57 Michelle Sunny 157 46 7 26:12 1 1:11 4 38:57 1 0:28 4 29:01 1:35:51
5 78 Karan Balmer 103 47 2 23:51 6 1:58 8 44:32 3 0:45 5 31:48 1:42:56
6 81 Sue Corrion 146 47 6 25:51 9 3:06 5 40:47 6 1:19 6 34:05 1:45:10
7 86 Susan Moilanen 106 47 4 24:02 8 2:45 7 42:34 11 3:06 8 38:22 1:50:51
8 87 Marianne Johnson 46 49 9 29:17 3 1:34 6 40:49 8 1:28 9 39:49 1:52:58
9 94 Lynn Keezer 132 47 8 29:14 7 2:28 10 58:22 7 1:24 7 37:34 2:09:04
10 95 Leslie White 135 47 10 31:39 10 5:02 9 48:08 10 2:04 11 43:23 2:10:19
11 100 Pamela Enos 129 45 11 51:41 11 1:19:38 9 1:58 10 42:43 2:56:02
Female 50 to 54

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 22 Rachael Criso 134 50 2 19:52 2 1:00 1 31:10 3 1:13 2 25:33 1:18:50
2 38 Rita Klavinski 141 51 3 20:26 1 0:51 3 37:56 2 0:44 1 24:57 1:24:55
3 40 Kathy Heumann 123 52 1 17:24 4 1:40 2 36:43 6 1:31 3 28:39 1:26:00
4 64 Karen Wirostek 108 50 6 24:05 5 1:41 4 39:53 4 1:21 5 31:07 1:38:08
5 69 Suzanne Shier 110 52 7 24:31 6 2:07 7 43:41 1 0:41 4 29:18 1:40:21
6 75 Diane Ballard 107 53 5 24:04 3 1:22 5 40:55 5 1:29 7 33:25 1:41:16
7 79 Eileen Freed 2 50 4 22:14 7 2:53 6 43:21 7 1:44 6 32:47 1:43:02
Female 55 to 59

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 44 Mary Alsager 158 57 1 21:01 2 2:10 1 35:37 1 0:38 1 28:03 1:27:32
2 76 Helen Hansen 149 55 3 28:07 1 1:33 2 36:23 2 1:44 2 33:54 1:41:44
3 89 Sheryl Walsh 151 59 2 25:54 3 2:13 3 44:57 4 2:24 4 41:10 1:56:41
4 93 Cynthia Hernandez 148 55 4 32:25 4 2:36 4 48:51 3 2:05 3 37:37 2:03:34
Female 60 to 64

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 62 Linda Shearing 153 60 1 23:53 1 1:39 1 40:56 1 1:17 1 30:04 1:37:51
Female 65 to 69

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 58 Patricia Richardson 140 65 1 22:17 1 1:13 1 41:14 1 2:06 1 29:10 1:36:02
Male 17 and under

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Jonathan Russell 24 16 1 12:26 1 1:14 2 31:49 4 2:16 1 17:31 1:05:17
2 7 Branden Stetler 58 16 2 15:32 2 1:40 1 30:59 2 0:50 2 23:13 1:12:17
3 19 Clinton Olberg 7 14 3 16:16 3 1:58 4 36:05 1 0:33 3 23:14 1:18:08
Male 18 to 19

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 17 Jonathan Collins 3 19 1 14:15 2 1:38 2 34:02 2 0:58 2 26:46 1:17:41
2 24 Martin Harris 5 19 3 22:14 1 1:24 1 32:04 3 1:17 1 22:34 1:19:36
3 72 Alec Rasegan 14 19 2 21:33 3 2:41 3 44:32 1 0:41 3 31:15 1:40:45
Male 25 to 29

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 12 Brian Walsh 11 29 2 20:49 1 0:30 1 31:58 3 1:23 2 19:15 1:13:55
2 23 Mathew Sargeant 18 28 1 19:05 2 1:34 2 36:46 1 0:47 3 21:10 1:19:24
3 31 Andrew Fowler 19 28 3 22:19 4 2:13 3 38:22 2 0:57 1 19:04 1:22:57
4 60 Jason Smith 16 27 5 25:15 3 2:03 4 42:16 4 1:27 4 25:19 1:36:22
5 88 Luis Medina 9 25 4 24:57 5 3:11 5 43:41 5 2:04 5 40:23 1:54:17
Male 30 to 34

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 21 Paul Fulton 28 33 1 21:40 1 1:28 1 31:56 1 1:29 1 21:57 1:18:33
Male 35 to 39

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 4 Sebastian Martini 139 36 3 19:31 1 0:27 2 31:14 2 0:56 1 19:17 1:11:27
2 9 Chris Mannor 47 37 2 19:19 2 1:04 1 30:03 3 1:09 3 20:59 1:12:36
3 18 Jason Amoss 29 37 1 18:41 4 1:34 4 33:32 4 1:33 5 22:32 1:17:54
4 27 Mark Thiesmeyer 112 39 4 22:46 3 1:33 5 35:32 1 0:45 4 21:10 1:21:49
5 30 James Senska 22 39 5 25:41 5 2:57 3 31:47 5 1:38 2 20:35 1:22:39
Male 40 to 44

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 5 Rusty Brach 133 42 5 18:32 2 1:13 3 30:43 3 0:58 1 20:05 1:11:32
2 8 Kevin Newman 124 43 7 19:58 1 1:06 1 29:27 5 1:03 2 20:52 1:12:28
3 11 Michael Cantrell 117 41 2 16:59 4 1:31 2 30:00 4 1:01 5 24:20 1:13:52
4 25 Jon Sundermann 155 43 6 19:41 3 1:14 5 34:17 2 0:54 4 24:00 1:20:08
5 29 Matthew Greca 122 43 10 21:09 6 1:47 4 33:22 6 1:08 7 25:04 1:22:33
6 33 Ray Esper 115 40 4 18:21 8 2:08 7 38:22 1 0:40 3 23:40 1:23:13
7 39 John Bonnett 102 42 3 18:01 9 2:30 6 38:15 10 2:14 6 24:55 1:25:57
8 48 Matthew Colvig 120 40 1 12:36 5 1:37 8 38:40 8 1:29 10 34:04 1:28:28
9 54 Jeff Abicht 36 41 9 20:46 10 3:12 10 41:54 7 1:17 8 26:57 1:34:09
10 55 Vince Chmielewski 56 40 8 20:38 7 2:03 9 39:12 9 1:29 9 31:22 1:34:46
Male 45 to 49

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 2 Jeff Brainard 43 49 1 15:52 1 1:14 1 29:42 3 0:57 1 20:43 1:08:29
2 37 George Moilanen 105 47 2 21:33 3 1:40 2 36:35 2 0:41 4 24:13 1:24:43
3 45 Marc Keezer 131 47 3 24:50 2 1:40 3 38:02 1 0:39 3 22:31 1:27:43
4 85 Cyril White 136 46 5 31:34 4 3:57 4 48:49 5 2:18 2 21:35 1:48:14
5 91 John Enos 130 49 4 26:40 5 4:07 5 54:41 4 1:16 5 31:53 1:58:40
Male 50 to 54

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 6 Jonwaine Collins 126 54 1 17:19 1 0:52 2 31:45 2 1:01 1 20:36 1:11:34
2 14 Edward Timm 142 50 2 19:27 2 0:54 1 31:23 1 0:57 2 23:23 1:16:06
3 34 Robert Knight 116 50 3 19:48 4 2:24 3 32:50 3 1:22 4 27:48 1:24:14
4 43 Matt Hook 111 50 4 21:07 3 1:56 4 36:22 5 2:01 3 26:01 1:27:30
5 56 Aron Kaufman 143 54 5 25:57 5 2:31 5 37:21 4 1:43 5 28:14 1:35:47
Male 55 to 59

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 13 David Alsager 159 59 1 17:07 1 1:05 1 30:33 5 1:08 3 25:03 1:14:59
2 15 Eric Hansen 150 56 3 21:16 4 1:49 3 31:25 4 1:00 1 21:53 1:17:25
3 16 Gary Duke 32 55 4 22:24 2 1:06 2 30:42 1 0:51 2 22:22 1:17:28
4 35 Greg Upshur 114 58 2 20:49 3 1:28 4 34:37 6 1:41 4 25:53 1:24:30
5 74 Steve Hernandez 147 57 5 25:07 5 2:46 6 45:58 3 0:55 5 26:21 1:41:08
6 82 Len Constantine 145 59 6 26:23 6 3:01 5 41:49 2 0:52 6 33:03 1:45:10
Male 60 to 64

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 32 Thomas Claflin 57 64 1 21:49 3 2:29 2 35:19 1 0:44 1 22:45 1:23:08
2 47 Ian Shearing 154 63 3 24:19 1 1:48 1 32:45 2 1:30 2 27:51 1:28:16
3 71 Jim Young 152 64 2 23:52 2 2:07 3 40:48 3 1:44 3 32:05 1:40:38
4 99 Keith Clark 137 62 4 36:07 4 3:54 4 54:34 4 2:42 4 45:40 2:23:00



Female 0-99

Overall ---- Run ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 5 Krista Morris 325 28 1 9:16 6 1:13 2 38:18 7 0:58 1 22:34 1:12:21
2 8 Kelten Kint 324 40 2 10:52 3 0:44 4 40:09 4 0:40 2 26:45 1:19:12
3 11 Lisa Perez 314 44 4 13:14 5 1:13 6 43:59 3 0:37 3 29:43 1:28:48
4 12 Jodi Douglas 305 43 10 14:05 9 1:22 3 39:38 12 1:40 6 32:34 1:29:21
5 14 Amy Vann 319 38 7 13:50 4 1:12 5 41:36 8 1:07 7 34:49 1:32:36
6 15 Devony Zimmerman 315 41 5 13:20 8 1:22 10 47:53 1 0:31 4 29:50 1:32:58
7 16 Casey Stevenson 326 27 3 11:32 10 1:33 11 48:00 6 0:53 5 31:55 1:33:56
8 17 Ann Elinski 306 39 9 14:02 13 2:01 7 44:05 11 1:26 10 36:51 1:38:27
9 18 Stefanie Fluke 308 20 8 13:54 2 0:27 8 45:28 2 0:32 12 39:20 1:39:44
10 19 Donia Mueller 312 47 12 15:28 12 1:42 9 46:22 10 1:19 9 36:03 1:40:54
11 20 Laura Beard 302 26 6 13:30 1 0:22 1 12:32 13 1:16:43 1:42:33
12 21 Evelyn Smith 318 37 11 15:00 11 1:40 12 50:10 9 1:16 8 35:19 1:43:28
13 22 Jacquelyn Smith 321 43 13 16:42 7 1:20 13 52:47 5 0:47 11 38:43 1:50:21
Male 99 and under

Overall ---- Run ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Zack Armstrong 327 29 2 7:52 3 0:32 1 31:01 2 0:34 1 18:56 58:57
2 2 Rob Cadena 303 37 1 7:34 2 0:32 2 31:17 3 0:35 2 19:14 59:14
3 3 Jeffrey Perin 313 44 3 8:36 1 0:29 3 32:24 4 0:36 3 20:39 1:02:45
4 4 Matt Wittbrodt 323 24 4 8:41 7 0:58 4 32:34 6 0:57 4 21:37 1:04:48
5 6 Ben Wittbrodt 322 23 6 11:09 8 1:02 6 34:52 5 0:43 5 25:56 1:13:45
6 7 Daniel Jones 328 34 5 10:42 6 0:57 5 33:14 7 1:00 6 27:53 1:13:47
7 9 Ray Douglas 304 43 8 12:19 9 1:03 8 42:00 9 1:23 7 28:33 1:25:20
8 10 David Weindorf 320 49 7 12:04 5 0:54 7 41:55 8 1:12 8 30:28 1:26:34
9 13 David Kennedy 309 23 9 13:57 4 0:33 9 45:18 1 0:26 9 31:49 1:32:05



Olympic
Female/Female 70-79
Team - Rock Pig and Black NightFinish Position - 1
Team Score (places): 43 Team Score (times): 6:00:18
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 240 Amanda Vogler Beverly Hills, MI 17 17 2:54:02 2:54:02
2 239 Sara Vogler Ann Arbor, MI 26 43 3:06:16 6:00:18

Team - Team RWBFinish Position - 2
Team Score (places): 89 Team Score (times): 6:59:30
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 211 Rachel Gentz Grass Lake, MI 42 42 3:21:29 3:21:29
2 212 Judith Gentz Grass Lake, MI 47 89 3:38:00 6:59:30

Female/Female 80-89

Team - Shenkman/MielFinish Position - 1
Team Score (places): 85 Team Score (times): 6:52:35
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 235 Heather Shenkman Sherman Oaks, CA 37 37 3:12:14 3:12:14
2 236 Rhoda Miel Ann Arbor, MI 48 85 3:40:20 6:52:35

Team - Tidd/DurhamFinish Position - 2
Team Score (places): 91 Team Score (times): 7:07:43
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 244 Tracy Durham Holland, MI 41 41 3:21:24 3:21:24
2 243 Elizabeth Tidd Ann Arbor, MI 50 91 3:46:19 7:07:43

Team - Moes/SchildeFinish Position - 3
Team Score (places): 79 Team Score (times): 7:23:14
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 226 Nicole Schilde Ypsilanti, MI 28 28 3:08:59 3:08:59
2 225 Sharon Moes Lindenhurst, IL 51 79 4:14:15 7:23:14

Female/Female 90-99

Team - PinkBruceFinish Position - 1
Team Score (places): 52 Team Score (times): 6:11:52
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 203 Lisa Markley Dearborn Heights, MI 22 22 3:02:06 3:02:06
2 204 Ellen Bruce Novi, MI 30 52 3:09:46 6:11:52

Female/Female 100-109

Team - FAST WomenFinish Position - 1
Team Score (places): 77 Team Score (times): 6:38:58
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 228 Carol Morrissey Westland, MI 33 33 3:11:05 3:11:05
2 227 Ann Ray Westland, MI 44 77 3:27:53 6:38:58

Male/Male 50-59

Team - RACING GREYHOUNDSFinish Position - 1
Team Score (places): 14 Team Score (times): 5:15:17
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 229 Jon Ruud Birmingham, MI 4 4 2:29:03 2:29:03
2 230 Jeff Plotzke Farmington Hills, MI 10 14 2:46:14 5:15:17

Male/Male 110-119

Team - Sax MenFinish Position - 1
Team Score (places): 51 Team Score (times): 6:08:00
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 233 Marvin Saxsma Bourbonnais, IL 6 6 2:35:44 2:35:44
2 234 Jeff Saxsma Troy, MI 45 51 3:32:15 6:08:00

Male/Female 50-59

Team - Gentz/SullivanFinish Position - 1
Team Score (places): 31 Team Score (times): 5:41:22
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 254 Shawn Sullivan Fort Wayne, IN 7 7 2:36:58 2:36:58
2 253 Kathryn Gentz Fort Wayne, IN 24 31 3:04:23 5:41:22

Team - Braymer/SmithFinish Position - 2
Team Score (places): 65 Team Score (times): 6:21:06
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 201 Joseph Braymer Ann Arbor, MI 29 29 3:09:08 3:09:08
2 202 Emily Smith Flat Rock, MI 36 65 3:11:58 6:21:06

Male/Female 60-69

Team - Kern/KokoszkaFinish Position - 1
Team Score (places): 48 Team Score (times): 6:06:49
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 218 Stephanie Kern Northville, MI 9 9 2:45:58 2:45:58
2 217 Alekandr Kokoszka Plymouth, MI 39 48 3:20:51 6:06:49

Team - Giddy UPFinish Position - 2
Team Score (places): 74 Team Score (times): 6:34:36
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 210 Daniel Dimich Fenton, MI 31 31 3:10:28 3:10:28
2 209 Kelly Jones Brighton, MI 43 74 3:24:08 6:34:36

Team - Barcelona or BustFinish Position - 3
Team Score (places): 95 Team Score (times): 7:16:39
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 206 Diane Calinski Ann Arbor, MI 46 46 3:33:48 3:33:48
2 205 Sam Walton Ann Arbor, MI 49 95 3:42:51 7:16:39

Male/Female 70-79

Team - Team LevelFinish Position - 1
Team Score (places): 10 Team Score (times): 5:04:21
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 242 Adam Rosender Commerce, MI 2 2 2:23:22 2:23:22
2 241 Christine Rosender Birmingham, MI 8 10 2:40:59 5:04:21

Team - Milad/ReedyFinish Position - 2
Team Score (places): 41 Team Score (times): 5:41:34
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 224 Todd Reedy Urbana, IL 3 3 2:27:24 2:27:24
2 223 Angela Milad Plymouth, MI 38 41 3:14:09 5:41:34

Team - Team Shut ItFinish Position - 3
Team Score (places): 41 Team Score (times): 5:43:44
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 220 Chad Mahakian Farmington Hills, MI 1 1 2:22:50 2:22:50
2 219 Lori Guthrie Bloomfield Hills, MI 40 41 3:20:54 5:43:44

Team - Team Mac AttackFinish Position - 4
Team Score (places): 33 Team Score (times): 5:49:03
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 221 Shawn McNamara Flat Rock, MI 12 12 2:48:29 2:48:29
2 222 Shannon McNamara Flat Rock, MI 21 33 3:00:33 5:49:03

Team - Super Master SentinelsFinish Position - 5
Team Score (places): 53 Team Score (times): 6:11:12
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 213 Reiley Curran Chelsea, MI 19 19 2:59:52 2:59:52
2 214 Andrew Ingall Chelsea, MI 34 53 3:11:19 6:11:12

Male/Female 80-89

Team - Davis/SchmidtFinish Position - 1
Team Score (places): 40 Team Score (times): 5:59:03
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 250 Chad Davis Fort Wayne, IN 15 15 2:52:58 2:52:58
2 249 Ann Schmidt Grosse Pointe, MI 25 40 3:06:05 5:59:03

Team - Atkinson/WilliamsFinish Position - 2
Team Score (places): 45 Team Score (times): 6:05:17
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 246 Carrie Williams Dexter, MI 18 18 2:56:47 2:56:47
2 245 Benjamin Atkinson Royal Oak, MI 27 45 3:08:30 6:05:17

Male/Female 90-99

Team - Two WolverinesFinish Position - 1
Team Score (places): 18 Team Score (times): 5:27:52
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 238 John Utley Bloomfield, MI 5 5 2:35:42 2:35:42
2 237 Karen Perzyk West Bloomfield, MI 13 18 2:52:09 5:27:52

Team - Team PuggleFinish Position - 2
Team Score (places): 34 Team Score (times): 5:52:52
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 232 George Reynolds Pinckney, MI 14 14 2:52:24 2:52:24
2 231 Jamie Barnes Pinckney, MI 20 34 3:00:27 5:52:52

Team - DraftersFinish Position - 3
Team Score (places): 46 Team Score (times): 5:59:20
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 255 Tammy McCulough , 11 11 2:47:38 2:47:38
2 256 Steve Jordan , 35 46 3:11:41 5:59:20

Male/Female 100-109

Team - Crossfit GriffinFinish Position - 1
Team Score (places): 55 Team Score (times): 6:13:09
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 248 Mark Slade Ann Arbor, MI 23 23 3:02:08 3:02:08
2 247 Patricia Korican Onsted, MI 32 55 3:11:00 6:13:09




He Tried/She Tried......We Tried 2012
Final Team Results
July 22, 2012
Race Timing Services

Sprint
Female/Female 70-79
Team - Freed Women RockFinish Position - 1
Team Score (places): 149 Team Score (times): 3:23:25
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1 Michele Freed Ann Arbor, MI 70 70 1:40:22 1:40:22
2 2 Eileen Freed Ann Arbor, MI 79 149 1:43:02 3:23:25

Female/Female 80-89

Team - Biber/BurzynskiFinish Position - 1
Team Score (places): 96 Team Score (times): 2:56:51
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 144 Mary Biber Westland, MI 46 46 1:27:47 1:27:47
2 45 Melanie Burzynski Canton, MI 50 96 1:29:03 2:56:51

Team - RadPathFinish Position - 2
Team Score (places): 132 Team Score (times): 3:26:38
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 102 John Bonnett West Bloomfield, MI 40 40 1:25:57 1:25:57
2 101 Michelle Bonnett West Bloomfield, MI 92 132 2:00:41 3:26:38

Female/Female 90-99

Team - Caneng2Finish Position - 1
Team Score (places): 120 Team Score (times): 3:09:08
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 104 Genevieve Dargis Ann Arbor, MI 42 42 1:26:11 1:26:11
2 103 Karan Balmer Snn Arbor, MI 78 120 1:42:56 3:09:08

Female/Female 100-109

Team - Team MAKFinish Position - 1
Team Score (places): 121 Team Score (times): 3:11:00
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 109 Anne Kreykes Ann Arbor, MI 52 52 1:30:39 1:30:39
2 110 Suzanne Shier Chicago, IL 69 121 1:40:21 3:11:00

Team - Solomon SistersFinish Position - 2
Team Score (places): 139 Team Score (times): 3:19:24
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 108 Karen Wirostek Oakley, MI 64 64 1:38:08 1:38:08
2 107 Diane Ballard Eaton Rapids, MI 75 139 1:41:16 3:19:24

Male/Male 80-89

Team - Team CenturyFinish Position - 1
Team Score (places): 70 Team Score (times): 2:49:19
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 112 Mark Thiesmeyer Ann Arbor, MI 27 27 1:21:49 1:21:49
2 111 Matt Hook Ann Arbor, MI 43 70 1:27:30 2:49:19

Male/Male 90-99

Team - Fun HogsFinish Position - 1
Team Score (places): 69 Team Score (times): 2:47:28
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 115 Ray Esper Ann Arbor, MI 34 34 1:23:13 1:23:13
2 116 Robert Knight Superior Township, MI 35 69 1:24:14 2:47:28

Male/Male 110-119

Team - DDAMCATS1Finish Position - 1
Team Score (places): 155 Team Score (times): 3:58:47
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 143 Aron Kaufman Ann Arbor, MI 56 56 1:35:47 1:35:47
2 137 Keith Clark Manchester, MI 99 155 2:23:00 3:58:47

Male/Female 30-39

Team - Stetler/BartlettFinish Position - 1
Team Score (places): 35 Team Score (times): 2:34:24
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 58 Branden Stetler , 7 7 1:12:17 1:12:17
2 59 Emily Bartlett , 28 35 1:22:07 2:34:24

Team - Go H.A.M.Finish Position - 2
Team Score (places): 92 Team Score (times): 2:59:19
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 5 Martin Harris Chelsea, MI 24 24 1:19:36 1:19:36
2 6 Abby Ingall Chelsea, MI 68 92 1:39:42 2:59:19

Male/Female 40-49

Team - Team OlbergFinish Position - 1
Team Score (places): 72 Team Score (times): 2:49:12
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 7 Clinton Olberg Tipton, MI 19 19 1:18:08 1:18:08
2 8 Betsy Olberg Tipton, MI 53 72 1:31:03 2:49:12

Male/Female 50-59

Team - Team Tough LoveFinish Position - 1
Team Score (places): 49 Team Score (times): 2:39:49
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 18 Mathew Sargeant Toronto, ON 23 23 1:19:24 1:19:24
2 17 Rachel Corradetti Toronto, ON 26 49 1:20:24 2:39:49

Team - Team On OnFinish Position - 2
Team Score (places): 79 Team Score (times): 2:53:08
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 11 Brian Walsh Novi, MI 12 12 1:13:55 1:13:55
2 12 Amanda Walsh Novi, MI 67 79 1:39:13 2:53:08

Team - Team SmittyFinish Position - 3
Team Score (places): 119 Team Score (times): 3:12:45
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 15 Samantha Smith Jackson, MI 59 59 1:36:22 1:36:22
2 16 Jason Smith Jackson, MI 60 119 1:36:22 3:12:45

Team - Los TortugasFinish Position - 4
Team Score (places): 149 Team Score (times): 3:31:57
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 10 Kellie Medina Jackson, MI 61 61 1:37:39 1:37:39
2 9 Luis Medina Jackson, MI 88 149 1:54:17 3:31:57

Team - Team RazzylongFinish Position - 5
Team Score (places): 170 Team Score (times): 3:56:00
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 14 Alec Rasegan South Lyon, MI 72 72 1:40:45 1:40:45
2 13 Larina Robbins Novi, MI 98 170 2:15:15 3:56:00

Male/Female 60-69

Team - Team HoneyBadgerFinish Position - 1
Team Score (places): 21 Team Score (times): 2:23:30
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 24 Jonathan Russell Ann Arbor, MI 1 1 1:05:17 1:05:17
2 23 Bonita Ohye Ann Arbor, MI 20 21 1:18:13 2:23:30

Team - Team Ag & AuFinish Position - 2
Team Score (places): 114 Team Score (times): 3:08:54
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 22 James Senska Troy, MI 30 30 1:22:39 1:22:39
2 21 Ashley Floyd Sterling Heights, MI 84 114 1:46:15 3:08:54

Team - Fowler/LeeFinish Position - 3
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 19 Andrew Fowler Wixom, MI 31 31 1:22:57 1:22:57

Male/Female 70-79

Team - Team Bubba RooFinish Position - 1
Team Score (places): 53 Team Score (times): 2:42:09
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 32 Gary Duke Linden, MI 16 16 1:17:28 1:17:28
2 31 Kayla Duke Linden, MI 37 53 1:24:41 2:42:09

Team - JKKMFinish Position - 2
Team Score (places): 67 Team Score (times): 2:46:32
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 29 Jason Amoss Battle Creek, MI 18 18 1:17:54 1:17:54
2 30 Kimi Hojo Battle Creek, MI 49 67 1:28:38 2:46:32

Team - DDAMCATS3Finish Position - 3
Team Score (places): 98 Team Score (times): 3:00:57
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 28 Paul Fulton Ann Arbor, MI 21 21 1:18:33 1:18:33
2 27 Jacqueline Beaudry Ann Arbor, MI 77 98 1:42:24 3:00:57

Team - Wiki WikiFinish Position - 4
Team Score (places): 118 Team Score (times): 3:12:40
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 56 Vince Chmielewski Ypsilanti, MI 55 55 1:34:46 1:34:46
2 55 Amy Kaufman Ypsilanti, MI 63 118 1:37:54 3:12:40

Male/Female 80-89

Team - Poseidon & PiscesFinish Position - 1
Team Score (places): 21 Team Score (times): 2:27:28
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 118 Connie Cantrell Holt, MI 10 10 1:13:36 1:13:36
2 117 Michael Cantrell Holt, MI 11 21 1:13:52 2:27:28

Team - Team TowHedzFinish Position - 2
Team Score (places): 28 Team Score (times): 2:30:39
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 156 Melissa Sundermann Ann Arbor, MI 3 3 1:10:31 1:10:31
2 155 Jon Sundermann Ann Arbor, MI 25 28 1:20:08 2:30:39

Team - DDAMCATS7Finish Position - 3
Team Score (places): 38 Team Score (times): 2:34:37
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 126 Jonwaine Collins Chelsea, MI 6 6 1:11:34 1:11:34
2 125 Michelle Brainard Ann Arbor, MI 32 38 1:23:02 2:34:37

Team - Team MJFinish Position - 4
Team Score (places): 95 Team Score (times): 3:01:44
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 122 Matthew Greca Dexter, MI 29 29 1:22:33 1:22:33
2 121 Julie Adams Whitmore Lake, MI 66 95 1:39:10 3:01:44

Team - DDAMCATS5Finish Position - 5
Team Score (places): 99 Team Score (times): 3:10:18
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 47 Chris Mannor Chelsea, MI 9 9 1:12:36 1:12:36
2 44 Kristine Collins Chelsea, MI 90 99 1:57:42 3:10:18

Team - Ramsay/ColvigFinish Position - 6
Team Score (places): 131 Team Score (times): 3:13:59
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 120 Matthew Colvig Ypsilanti, MI 48 48 1:28:28 1:28:28
2 119 Michelle Ramsay Essex, ON 83 131 1:45:31 3:13:59

Team - Grech/AbichtFinish Position - 7
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 36 Jeff Abicht Westland, MI 54 54 1:34:09 1:34:09

Male/Female 90-99

Team - Team RFinish Position - 1
Team Score (places): 27 Team Score (times): 2:30:23
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 133 Rusty Brach Manchester, MI 5 5 1:11:32 1:11:32
2 134 Rachael Criso Ann Arbor, MI 22 27 1:18:50 2:30:23

Team - DDAMCATS2Finish Position - 2
Team Score (places): 49 Team Score (times): 2:38:28
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 124 Kevin Newman Chelsea, MI 8 8 1:12:28 1:12:28
2 123 Kathy Heumann Manchester, MI 41 49 1:26:00 2:38:28

Team - DDAMCATS4Finish Position - 3
Team Score (places): 89 Team Score (times): 3:01:28
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 43 Jeff Brainard Ann Arbor, MI 2 2 1:08:29 1:08:29
2 46 Marianne Johnson Lathrup Village, MI 87 89 1:52:58 3:01:28

Team - gdog and smoakFinish Position - 4
Team Score (places): 124 Team Score (times): 3:15:35
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 105 George Moilanen Milford, MI 38 38 1:24:43 1:24:43
2 106 Susan Moilanen Milford, MI 86 124 1:50:51 3:15:35

Team - Team KeezerFinish Position - 5
Team Score (places): 139 Team Score (times): 3:36:47
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 131 Marc Keezer Chelsea, MI 45 45 1:27:43 1:27:43
2 132 Lynn Keezer Chelsea, MI 94 139 2:09:04 3:36:47

Team - White House FinancialFinish Position - 6
Team Score (places): 180 Team Score (times): 3:58:34
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 136 Cyril White Chelsea, MI 85 85 1:48:14 1:48:14
2 135 Leslie White Chelsea, MI 95 180 2:10:19 3:58:34

Team - Team EnosFinish Position - 7
Team Score (places): 191 Team Score (times): 4:54:42
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 130 John Enos Saline, MI 91 91 1:58:40 1:58:40
2 129 Pamela Enos Saline, MI 100 191 2:56:02 4:54:42

Male/Female 100-109

Team - Just Giver a LittleFinish Position - 1
Team Score (places): 53 Team Score (times): 2:41:02
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 142 Edward Timm Williamston, MI 14 14 1:16:06 1:16:06
2 141 Rita Klavinski Coldwater, MI 39 53 1:24:55 2:41:02

Team - DDAMCATS8Finish Position - 2
Team Score (places): 62 Team Score (times): 2:47:29
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 139 Sebastian Martini Whitmore Lake, MI 4 4 1:11:27 1:11:27
2 140 Patricia Richardson Brooklyn, MI 58 62 1:36:02 2:47:29

Team - Sunny/UpshurFinish Position - 3
Team Score (places): 93 Team Score (times): 3:00:21
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 114 Greg Upshur Stockbridge, MI 36 36 1:24:30 1:24:30
2 157 Michelle Sunny Howell, MI 57 93 1:35:51 3:00:21

Team - Sages RentsFinish Position - 4
Team Score (places): 163 Team Score (times): 3:30:20
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 146 Sue Corrion Chesterfield, MI 81 81 1:45:10 1:45:10
2 145 Len Constantine Chesterfield, MI 82 163 1:45:10 3:30:20

Male/Female 110-119

Team - Rhubarb Racing TeamFinish Position - 1
Team Score (places): 57 Team Score (times): 2:42:31
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 159 David Alsager Mount Pleasant, MI 13 13 1:14:59 1:14:59
2 158 Mary Alsager , 44 57 1:27:32 2:42:31

Team - Hansen/HansenFinish Position - 2
Team Score (places): 91 Team Score (times): 2:59:09
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 150 Eric Hansen Ada, MI 15 15 1:17:25 1:17:25
2 149 Helen Hansen Ada, MI 76 91 1:41:44 2:59:09

Team - Big Finish Little KickFinish Position - 3
Team Score (places): 167 Team Score (times): 3:44:43
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 147 Steve Hernandez Ann Arbor, MI 74 74 1:41:08 1:41:08
2 148 Cynthia Hernandez Ann Arbor, MI 93 167 2:03:34 3:44:43

Male/Female 120-129

Team - Shear LuckFinish Position - 1
Team Score (places): 109 Team Score (times): 3:06:07
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 154 Ian Shearing Brighton, MI 47 47 1:28:16 1:28:16
2 153 Linda Shearing Brighton, MI 62 109 1:37:51 3:06:07

Team - MAC ATTACKFinish Position - 2
Team Score (places): 160 Team Score (times): 3:37:19
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 152 Jim Young Howell, MI 71 71 1:40:38 1:40:38
2 151 Sheryl Walsh Novi, MI 89 160 1:56:41 3:37:19

Female/Female 30-39

Team - Lohman's Honey FarmsFinish Position - 1
Team Score (places): 131 Team Score (times): 3:13:47
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 38 Shannon Lohman Northville, MI 51 51 1:30:10 1:30:10
2 37 Rachel Brown Northville, MI 80 131 1:43:36 3:13:47

Female/Female 60-69

Team - OLR GoddessesFinish Position - 1
Team Score (places): 138 Team Score (times): 3:19:27
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 42 Ashley Watterson Brighton, MI 65 65 1:38:26 1:38:26
2 41 Andrea Ferrera Brighton, MI 73 138 1:41:01 3:19:27

Team - A2+M2=WinningFinish Position - 2
Team Score (places): 193 Team Score (times): 4:29:35
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 39 Amy Altesleben Dearborn, MI 96 96 2:14:47 2:14:47
2 40 Molly McCabe Dearborn, MI 97 193 2:14:47 4:29:35



Team - Stevenson/ArmstrongFinish Position - 1
Team Score (places): 17 Team Score (times): 2:32:53
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 327 Zack Armstrong Ann Arbor, MI 1 1 58:57 58:57
2 326 Casey Stevenson East Lansing, MI 16 17 1:33:56 2:32:53

Female/Female 60-69

Team - Kint/MorrisFinish Position - 1
Team Score (places): 13 Team Score (times): 2:31:33
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 325 Krista Morris Belle River, ON 5 5 1:12:21 1:12:21
2 324 Kelten Kint Chelsea, MI 8 13 1:19:12 2:31:33
Duathlon
Female/Female 70-79
Team - Vann/SmithFinish Position - 1
Team Score (places): 35 Team Score (times): 3:16:04
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 319 Amy Vann Canton, MI 14 14 1:32:36 1:32:36
2 318 Evelyn Smith Canton, MI 21 35 1:43:28 3:16:04

Female/Female 80-89

Team - Soul SistersFinish Position - 1
Team Score (places): 26 Team Score (times): 3:01:47
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 314 Lisa Perez Pinckney, MI 11 11 1:28:48 1:28:48
2 315 Devony Zimmerman Pinckney, MI 15 26 1:32:58 3:01:47

Male/Male 40-49

Team - Wittbrodt/WittbrodtFinish Position - 1
Team Score (places): 10 Team Score (times): 2:18:33
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 323 Matt Wittbrodt Traverse City, MI 4 4 1:04:48 1:04:48
2 322 Ben Wittbrodt Traverse City, MI 6 10 1:13:45 2:18:33

Male/Female 40-49

Team - Kennedy/FlukeFinish Position - 1
Team Score (places): 31 Team Score (times): 3:11:49
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 309 David Kennedy Leonard, MI 13 13 1:32:05 1:32:05
2 308 Stefanie Fluke Chesterfield, MI 18 31 1:39:44 3:11:49

Male/Female 60-69

Team - Cadena/BearFinish Position - 1
Team Score (places): 22 Team Score (times): 2:41:48
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 303 Rob Cadena Dearborn, MI 2 2 59:14 59:14
2 302 Laura Beard Okemos, MI 20 22 1:42:33 2:41:48

Male/Female 70-79

Team - Elinski/JonesFinish Position - 1
Team Score (places): 24 Team Score (times): 2:52:15
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 328 Daniel Jones Royal Oak, MI 7 7 1:13:47 1:13:47
2 306 Ann Elinski Westland, MI 17 24 1:38:27 2:52:15

Male/Female 80-89

Team - Douglas/DouglasFinish Position - 1
Team Score (places): 21 Team Score (times): 2:54:42
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 304 Ray Douglas Ann Arbor, MI 9 9 1:25:20 1:25:20
2 305 Jodi Douglas Ann Arbor, MI 12 21 1:29:21 2:54:42

Male/Female 90-99

Team - Perin/MuellerFinish Position - 1
Team Score (places): 22 Team Score (times): 2:43:40
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 313 Jeffrey Perin Ypsilanti, MI 3 3 1:02:45 1:02:45
2 312 Donia Mueller Ypsilanti, MI 19 22 1:40:54 2:43:40

Team - Smith/WeindorfFinish Position - 2
Team Score (places): 32 Team Score (times): 3:16:56
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 320 David Weindorf Ann Arbor, MI 10 10 1:26:34 1:26:34
2 321 Jacquelyn Smith Ann Arbor, MI 22 32 1:50:21 3:16:56