Gopher The Gold

back to results

Jul. 21, 2012

Gopher The Gold
River Bends Park
Shelby Township, MI
Provided by Hansons Race Management



Gopher The Gold
Age Group Results
July 21, 2012
Results By Hansons Race Management

5k Run/Walk
Overall Female Open Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Brittany Johnson Oxford MI 17 1 19:27.8 6:16/M

Overall Female Master Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Catherine Boeve Romeo MI 43 7 22:56.5 7:24/M

Female 12 and under

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bellina Gaskey 12 19 24:37.2 7:56/M
2 Heather Luttenberger Utica MI 12 22 24:49.4 8:00/M
3 Sarah Luttenberger Utica MI 12 23 24:49.9 8:00/M
4 Meghan Selvidge 11 33 27:07.9 8:45/M
5 Holly Megge Clinton Township MI 51 29:23.8 9:29/M
6 Jaden Rice Northville MI 9 111 38:05.5 12:17/M
7 katelynn king macomb MI 12 161 1:01:14.3 19:45/M

Female 13 to 19

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Chelsea Johnson Oxford MI 17 2 19:28.5 6:17/M
2 Allison Shannon 13 3 22:18.2 7:12/M
3 Alexandra Davis Shelby Township MI 15 4 22:24.8 7:14/M
4 Brooke Trombley Sterling Heights MI 17 6 22:48.4 7:21/M
5 Rosella Lochirco 14 8 23:10.4 7:28/M
6 Sarah Waldrip Sterling Heights MI 16 9 23:27.7 7:34/M
7 Nicole Soules sterling heights MI 19 11 23:36.0 7:37/M
8 Kristen Lintz Fraser 16 12 23:52.5 7:42/M
9 Jordan Riley Warren MI 17 13 23:58.8 7:44/M
10 Jeana Gondek Clinton Twp 17 15 24:23.9 7:52/M
11 Katalin Bolvari Hazel Park MI 18 25 25:13.9 8:08/M
12 Samantha Stevons Rochester MI 14 28 25:48.3 8:19/M
13 Danielle Newport Rochester MI 14 29 25:51.6 8:20/M
14 Ashley Niemi Chesterfield Twp. MI 18 32 27:01.5 8:43/M
15 Lauren Wilson Brighton MI 18 39 28:03.4 9:03/M
16 Kristine McKenzie Escanaba MI 15 45 28:53.7 9:19/M
17 Andrea Zuchora 19 47 29:10.9 9:25/M
18 Jenna Miller 13 53 29:25.2 9:29/M
19 Silvia Allia 13 56 30:15.0 9:45/M
20 Lydia Essenmacher Shelby Twp MI 15 101 36:11.5 11:40/M
21 Shayna Miller Utica MI 17 131 42:33.6 13:44/M
22 Kaitlyn Debaene 17 132 42:33.8 13:44/M
23 Christine Corsi Shelby Twp. MI 19 137 44:23.8 14:19/M

Female 20 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lauren Cassidy New Baltimore 28 5 22:38.7 7:18/M
2 Mollie Harms Warren MI 26 14 24:17.5 7:50/M
3 Jacqueline Schwanger Clinton Township MI 24 21 24:49.3 8:00/M
4 Sabrina Bolvari Hazel Park MI 21 26 25:15.6 8:09/M
5 Julie Cprek Troy MI 23 31 26:51.0 8:40/M
6 Kristen Skladd Sterling Heights MI 22 35 27:21.0 8:49/M
7 Amanda Clements Macomb MI 24 38 27:59.5 9:02/M
8 Sarah Mendora Rochester 26 48 29:13.7 9:25/M
9 Emily Weiss Macomb MI 20 52 29:23.8 9:29/M
10 Senny Lee Utica MI 29 57 30:20.9 9:47/M
11 Anastasiya Mykytchuk Clinton township MI 23 62 30:35.6 9:52/M
12 Brooke Harms Sterling Heights MI 24 63 30:53.5 9:58/M
13 Lauren Burleson hazel park MI 22 66 31:23.8 10:07/M
14 Brandy Havens Troy MI 28 81 33:30.9 10:48/M
15 Meaghan Marchewitz 20 95 35:16.2 11:23/M
16 Danielle Balaghi Livonia MI 21 104 37:09.2 11:59/M
17 Jenna McQuestion Shelby Township MI 26 105 37:21.8 12:03/M
18 Angela Crooker Sterling Heights MI 27 107 37:26.6 12:05/M
19 Ashley Kulczycki Mishawaka IN 24 115 39:10.9 12:38/M
20 Jessica Chandler University Heights OH 26 144 49:21.9 15:55/M
21 Katelyn Starr Washington MI 29 154 55:25.0 17:53/M
22 Felicia Jerome 24 158 1:00:14.6 19:26/M

Female 30 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Andrea Pack 32 10 23:30.5 7:35/M
2 Tracy Auten Royal Oak MI 36 17 24:32.8 7:55/M
3 Sara Dzirnis Shelby Township MI 31 24 24:53.9 8:02/M
4 Melinda Brakenberry Mt. Pleasant 33 27 25:22.0 8:11/M
5 Amanda Andrews Utica MI 30 30 26:16.1 8:28/M
6 Susan Lesner Sterling Heights MI 36 34 27:12.2 8:46/M
7 Cara Milburn Rochester MI 30 36 27:38.0 8:55/M
8 Tanya Azcona Chesterfield MI 36 49 29:17.0 9:27/M
9 Amy Latka Macomb MI 35 50 29:20.6 9:28/M
10 Ayren Hurst Sterling Heights MI 34 55 29:47.6 9:36/M
11 Nicole Sobick Clinton Township MI 36 58 30:21.1 9:47/M
12 Kim Frederick Romeo 33 59 30:23.0 9:48/M
13 Deb Tyrrell Almont 37 60 30:28.3 9:50/M
14 Christina Roll Macomb MI 34 64 30:53.6 9:58/M
15 Jennifer Hollister Washington MI 36 65 31:07.0 10:02/M
16 Holly Minjoe Mount Clemens MI 37 70 31:52.7 10:17/M
17 Miriam Palmer Macomb MI 30 71 31:58.4 10:19/M
18 Suzanna Heilman 35 73 32:06.3 10:21/M
19 Stefanie Visnaw Macomb MI 35 74 32:08.7 10:22/M
20 Danielle Van Damme Royal oak MI 30 80 33:19.2 10:45/M
21 Marcy Toth Shelby Twp MI 37 83 33:41.9 10:52/M
22 Christina Guccione Lake Orion MI 37 87 34:45.0 11:13/M
23 sarah smith shelby township MI 31 91 35:10.0 11:21/M
24 Melissa McAdam Madison Heights MI 32 92 35:12.7 11:21/M
25 stephanie zaddock wyandotte MI 33 93 35:13.5 11:22/M
26 Juanita Brown Commerce Twp MI 34 94 35:15.0 11:22/M
27 amanda sabatini shelby twp MI 31 99 35:34.8 11:28/M
28 Laura Pagel Roseville MI 34 108 37:37.1 12:08/M
29 michelle borders Sterling Heights MI 30 109 37:41.4 12:09/M
30 Lauri Lueck Macomb MI 37 113 38:32.6 12:26/M
31 Monica Romero Sterling Heights MI 38 118 39:46.2 12:50/M
32 Kristina Kiss Washington Twp MI 30 119 39:48.3 12:50/M
33 Sharon Watkins Shelby Twp MI 34 124 40:51.9 13:11/M
34 Maura DeGrande Shelby Twp MI 38 129 42:28.6 13:42/M
35 Devene Godau 39 130 42:29.4 13:42/M
36 Ellen Blodgett Shelby Twp. MI 39 133 42:38.2 13:45/M
37 Lisa Stevens Sterling Heights MI 37 134 42:43.0 13:47/M
38 Karen Brawnscheidel 34 135 43:13.6 13:56/M
39 Nadine Ong Shelby Twp 36 136 43:54.0 14:10/M
40 Djoana Wheeler Troy MI 33 138 46:06.4 14:52/M
41 Rolita Mathod Rochester Hills MI 38 157 59:03.1 19:03/M
42 Brloc Nicole Warren MI 30 159 1:00:16.0 19:26/M

Female 40 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Debbie Nawrocki Washington MI 43 16 24:31.2 7:55/M
2 Heather Hall Washington MI 42 18 24:34.0 7:55/M
3 michele meckl macomb MI 42 20 24:40.0 7:57/M
4 Kelli Foskic Shelby Twp MI 41 37 27:47.8 8:58/M
5 Reesa Mason Washington MI 41 40 28:03.9 9:03/M
6 Suzi Bernard Romeo MI 44 42 28:07.7 9:04/M
7 Kim Goulette Armada MI 46 43 28:19.8 9:08/M
8 Ronda Seley Clinton Twp MI 41 46 28:57.5 9:20/M
9 Kelly Zwiesele Macomb MI 45 54 29:26.5 9:30/M
10 Mary Murphy Saint Clair Shores MI 49 61 30:28.7 9:50/M
11 Trudy Miller Warren 42 68 31:47.0 10:15/M
12 Kristina Miller Waterford MI 40 72 32:04.3 10:21/M
13 Lori Burleson Ferndale MI 48 76 32:50.3 10:35/M
14 Joy Passatta Chojnacki Roseville 40 84 34:18.0 11:04/M
15 Lesley Argiri Harrison Twp MI 45 86 34:44.7 11:12/M
16 Tricia Baker Lake Orion MI 41 88 34:45.9 11:13/M
17 Lila Mandziuk Sterling Heights MI 40 90 34:53.8 11:15/M
18 Rachelle Ranzinger Troy MI 42 96 35:23.8 11:25/M
19 Terri Jozefiak Shelby twp MI 48 98 35:32.5 11:28/M
20 Lynn Conroy Armada MI 47 100 35:36.9 11:29/M
21 Kim Gasken 45 102 36:25.4 11:45/M
22 Michelle Gaereminck Shelby Township MI 48 103 36:32.3 11:47/M
23 Debby Rice Northville MI 40 112 38:06.5 12:17/M
24 Diane Esch Macomb MI 48 114 38:34.3 12:26/M
25 Jennifer Worth Holly MI 40 116 39:29.1 12:44/M
26 Andrea Weiss Macomb MI 40 117 39:36.9 12:46/M
27 Sandra Johnson St Clair Shores MI 48 123 40:48.7 13:10/M
28 Jocelyn Gonzaga Macomb MI 42 127 41:11.2 13:17/M
29 Melisa Watson Clinton Twp MI 49 128 41:51.6 13:30/M
30 Jackie Yaroch Shelby Township MI 44 139 47:14.2 15:14/M
31 Lori Martich Harper Woods MI 49 140 47:17.2 15:15/M
32 Michele Dennisuk Oak Park MI 49 141 47:33.1 15:20/M
33 Danielle Madison Linden MI 43 148 50:42.3 16:21/M
34 Dawn LeVasseur Shelby Twp 46 149 53:05.4 17:07/M
35 kris king macomb MI 44 162 1:01:21.6 19:47/M

Female 50 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Peggy Chrenenko Courtenay ND 54 41 28:06.9 9:04/M
2 Jane Groneveh 51 44 28:43.8 9:16/M
3 Cindi Phillips Whitmore Lake MI 51 67 31:25.7 10:08/M
4 Cheryl Imrick Sterling Heights MI 58 69 31:51.7 10:16/M
5 Eileen Clark China Twp MI 51 75 32:26.9 10:28/M
6 Marilyn Schmid Utica MI 52 77 32:51.2 10:36/M
7 Suzanne Adamek Macomb MI 55 78 32:54.5 10:37/M
8 michelle guitar troy MI 57 79 33:02.7 10:39/M
9 Kathryn Selva Plymouth MI 52 82 33:40.2 10:52/M
10 Donna Sutherland Macomb MI 50 85 34:18.7 11:04/M
11 Shell Fairful Rochester Hills MI 54 89 34:50.3 11:14/M
12 Kathy Hoffman St. Clair Shores MI 54 97 35:26.0 11:26/M
13 Rheta Rhae Welch Sterling Heights MI 53 106 37:25.7 12:04/M
14 Mary Jane Leidal Shelby Twp MI 53 120 40:06.2 12:56/M
15 Susan Schloss Warren MI 50 122 40:45.7 13:09/M
16 Andrea Asaro Macomb MI 51 142 48:45.0 15:44/M
17 Diane Childress Utica 55 143 49:15.6 15:53/M
18 Debra Smith-Dawson Harper Woods MI 50 146 50:32.2 16:18/M
19 Carrie Davis Lake Orion MI 50 147 50:42.2 16:21/M
20 Patricia Cusmano Macomb MI 56 151 54:25.0 17:33/M
21 paula ziegler troy MI 53 152 55:03.5 17:45/M
22 carol brockett macomb MI 55 153 55:25.0 17:53/M
23 Kim corsi Shelby Twp MI 52 156 58:06.1 18:45/M
24 Cheryl Robisch Macomb 52 164 1:06:44.0 21:32/M

Female 60 to 69

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jan Durecki Almont MI 64 110 37:58.3 12:15/M
2 nancy sabatini shelby twp MI 63 121 40:19.1 13:00/M
3 Marilyn Myrna Harrison Twp MI 60 125 40:58.9 13:13/M
4 Marilyn Tarantino Shelby Township MI 66 126 41:06.2 13:15/M
5 Leigh Konwinski Harrison Township MI 62 145 50:10.6 16:11/M
6 susan siemaszko royal oak MI 64 150 53:29.9 17:15/M
7 Marilyn Holladay Shelby Township MI 66 160 1:01:14.1 19:45/M
8 Millie Trinkwalder Roseville 68 163 1:06:42.3 21:31/M

Female 70 and over

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Sandra Novosel Northville MI 70 155 57:59.4 18:42/M

Overall Male Open Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jason Bmschen 31 1 16:50.7 5:26/M

Overall Male Master Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Adan Gomez Livonia MI 47 6 19:21.8 6:15/M

Male 12 and under

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mark Zubeck 12 34 23:46.6 7:40/M
2 Andrew Wright Rochester Hills MI 12 63 27:20.2 8:49/M
3 Marshall Braunshciedel 7 75 28:51.4 9:18/M
4 Jeffrey Mandziuk Sterling Heights MI 12 95 34:53.8 11:15/M
5 Mason Kiss Washington Twp MI 10 105 39:48.7 12:50/M
6 Brendan Watson Clinton Township MI 10 107 41:34.2 13:25/M

Male 13 to 19

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Dylan Smith Oxford MI 19 3 17:28.7 5:38/M
2 Reed Heaton 16 5 19:16.5 6:13/M
3 Matthew Lentine Fraser 14 8 19:53.3 6:25/M
4 Zach Stadnika Shelby Twp. MI 14 9 20:14.2 6:32/M
5 Matt Dinnan Shelby Twp MI 13 11 20:21.3 6:34/M
6 Travis Artman macomb MI 16 12 21:02.0 6:47/M
7 Eric Kehrig Sterling Heights MI 16 15 21:13.5 6:51/M
8 Nathan Essenmacher 15 16 21:15.7 6:51/M
9 Andrew Mezin Fraser MI 15 18 21:26.6 6:55/M
10 David Tanner II Shelby Township MI 16 19 21:27.8 6:55/M
11 Addison Sawyer 17 21 21:51.3 7:03/M
12 Brandon Binkowski Fraser MI 16 23 22:37.0 7:18/M
13 Jake Selvidge 15 25 22:43.0 7:20/M
14 Donovan Pipitone Utica MI 14 26 22:46.0 7:21/M
15 Luke Walters Shelby Twp MI 14 27 22:46.2 7:21/M
16 Josh Giles Shelby Twp. MI 13 28 23:14.3 7:30/M
17 Mario Pipitone Utica MI 17 29 23:17.0 7:31/M
18 Brad Ross Shelby Township MI 14 30 23:17.5 7:31/M
19 Josiah McLain Shelby Twp MI 14 32 23:24.7 7:33/M
20 JACOB PEPLINSKI Shelby Township MI 13 39 24:15.1 7:49/M
21 Stephen Cregar Ferndale MI 17 44 24:49.0 8:00/M
22 Tristan Lupinski Utica MI 13 47 25:06.7 8:06/M
23 Charles Siragusa Rochester Hills MI 15 54 25:48.2 8:19/M
24 Andrew Nguyen Shelby Twp 14 58 26:17.5 8:29/M
25 Joefer Gonzaga Macomb MI 17 92 34:15.0 11:03/M
26 Matthew Moroski Troy 14 102 39:01.7 12:35/M
27 brian genova macomb MI 13 114 53:37.8 17:18/M

Male 20 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Tim Rowland 25 2 17:02.8 5:30/M
2 Dan Douches Okemos MI 20 7 19:22.8 6:15/M
3 Steve Stone 24 10 20:16.3 6:32/M
4 Nicolaas Van Dijk Rochester Hills MI 20 14 21:12.6 6:50/M
5 Jovany Torres 20 20 21:45.9 7:01/M
6 David Brown Sterling Heights MI 20 22 22:02.6 7:06/M
7 Josh Corbin 20 43 24:48.8 8:00/M
8 Philip Whitman Bloomfield Hills MI 24 49 25:07.9 8:06/M
9 Bastian Matticka Sterling Heights MI 25 55 25:48.7 8:19/M
10 Mark Chandler Brighton MI 21 62 27:05.7 8:44/M
11 Kevin Sorah Shelby Twp 24 79 29:12.5 9:25/M
12 Michael Welch Sterling Heights MI 27 98 37:10.7 11:59/M
13 Ryan Slane Shelby Township MI 23 99 37:17.2 12:02/M
14 Joseph Nettleman Frankenmuth MI 23 104 39:10.3 12:38/M

Male 30 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ron Boudia Macomb MI 35 4 17:54.6 5:46/M
2 Tim Kovacs Sterling Heights MI 39 13 21:04.0 6:48/M
3 Francis Diao 36 17 21:21.4 6:53/M
4 Peter Minjoe Mount Clemens MI 38 33 23:38.5 7:37/M
5 Kevin Wisniewski Washington twp MI 38 35 23:48.8 7:41/M
6 Matthew George Madison Hgts 37 48 25:07.8 8:06/M
7 Robert Watkins Shelby Twp MI 34 64 27:21.2 8:49/M
8 Lawrence Bienkowski madison heights MI 38 65 27:35.3 8:54/M
9 Doug Seley 37 69 27:51.4 8:59/M
10 Joe Lesner Sterling Heights MI 39 77 29:07.7 9:24/M
11 Nick Van Damme Royal oak MI 31 84 31:17.6 10:05/M
12 Chris Blodgett 39 97 36:34.7 11:48/M
13 Christopher Duggan Sterling Heights MI 34 100 37:26.7 12:05/M
14 eric demmer wyandotte MI 34 103 39:07.5 12:37/M
15 Adam Maness Lake Orion MI 38 108 42:42.0 13:46/M

Male 40 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Chris Essehmacher 48 24 22:37.6 7:18/M
2 Tom Goulette Armada MI 47 36 23:50.4 7:41/M
3 Scott Flores rochester hills MI 44 38 24:13.4 7:49/M
4 Todd Music Utica MI 42 41 24:32.5 7:55/M
5 Dave Anderson Macomb MI 49 42 24:35.8 7:56/M
6 John Lojewski 44 50 25:13.3 8:08/M
7 Briann McDonald Harrison Twp MI 41 52 25:28.0 8:13/M
8 Eugene Stevons Rochester MI 46 53 25:36.4 8:15/M
9 david baier macomb MI 40 56 25:56.8 8:22/M
10 Mark Heaton 45 57 26:17.2 8:29/M
11 Don Madison Linden MI 46 67 27:46.8 8:57/M
12 Ken Washington Sterling Heights MI 41 72 28:15.4 9:07/M
13 Stuart Putrich Shelby Township MI 49 74 28:39.4 9:15/M
14 Terry Zdanio macomb MI 42 76 29:07.1 9:24/M
15 Robby Braunshciedel 47 78 29:12.0 9:25/M
16 Randy Mason Washington MI 42 80 29:23.3 9:29/M
17 Cedric Dukes Shelby Twp MI 44 81 30:07.3 9:43/M
18 Thomas Tocco Chesterfield MI 45 82 30:10.8 9:44/M
19 John Gonzaga Macomb MI 40 83 31:16.9 10:05/M
20 Scott Weiss Chesterfield MI 44 85 31:50.4 10:16/M
21 William Duvall shelby township MI 40 87 31:57.6 10:18/M
22 John Wright Rochester Hills MI 43 88 32:15.7 10:24/M
23 Thanh Ha Shelby Twp MI 40 91 33:14.2 10:43/M
24 Dave Esch Macomb MI 47 101 37:32.8 12:06/M
25 Todd Aldous Saginaw MI 41 111 47:14.3 15:14/M

Male 50 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Joe Terranova Lake Orion MI 53 37 24:05.8 7:46/M
2 Ken Hartwig Ortonville MI 52 40 24:29.5 7:54/M
3 Bill Barsuhn 50 45 25:03.2 8:05/M
4 Steve Ulbrich Warren MI 54 46 25:05.6 8:05/M
5 Jim Bogaski 58 51 25:17.4 8:09/M
6 Clay Cprek Troy MI 55 59 26:20.4 8:30/M
7 Thomas DeHondt Sterling Heights MI 59 60 26:29.6 8:33/M
8 Shawn Rowley Canton MI 51 66 27:44.9 8:57/M
9 Jerry Kulczycki Troy MI 53 68 27:49.9 8:58/M
10 James Trentacosta Sterling Heights 50 70 28:05.0 9:04/M
11 Stephen Conrey 52 71 28:15.2 9:07/M
12 Owen Bailey Utica MI 50 73 28:23.2 9:09/M
13 Robert Roy Rochester Hills MI 51 86 31:53.3 10:17/M
14 terry guitar troy MI 58 90 33:02.7 10:39/M
15 Paul Leidal Shelby Twp MI 59 96 36:08.3 11:39/M
16 Dean Corsi Shelby Twp. MI 52 109 44:26.2 14:20/M
17 Sir Patrick Chandler Shelby Township MI 56 112 49:22.0 15:55/M
18 Ronald C Cusmano Macomb 57 115 54:46.0 17:40/M

Male 60 to 69

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Michael Yates Leonard MI 67 31 23:18.5 7:31/M
2 Daniel Stultz Fraser MI 63 61 26:53.4 8:40/M
3 Walter Kraszewski Shelby Twp MI 65 89 32:22.2 10:26/M
4 Ramon Delbusto Bloomfield Hills MI 66 93 34:17.3 11:04/M
5 William Moroski Troy 61 106 41:22.0 13:21/M
6 Sam Behringer Grosse Pointe Farms MI 63 110 47:13.2 15:14/M
7 Tim Klwkhamkr 66 116 1:00:52.8 19:38/M

Male 70 and over

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Norman Killop Shelby Twp MI 73 94 34:43.3 11:12/M
2 gordon scholz shelby twp. MI 73 113 53:37.2 17:18/M



10k Run
Overall Female Open Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Rosie Mascoli Lebanon PA 21 1 38:44.1 6:15/M

Overall Female Master Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Laura Shamblin Washington MI 45 3 44:00.8 7:06/M

Female 12 and under

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kylie Weiss Macomb MI 12 73 1:15:09.1 12:07/M

Female 13 to 19

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jessica Gaines Sterling Heights MI 17 5 44:48.0 7:14/M
2 Elise Huggler Chesterfield MI 18 12 50:10.9 8:05/M
3 Lauren Lowes Rochester Hills MI 16 15 51:01.7 8:14/M
4 Sadie Huggler Chesterfield MI 16 16 51:08.5 8:15/M
5 Lillia Rheinlander Sterling Heights MI 18 18 52:39.8 8:30/M
6 Emily Vantiem Columbus MI 19 83 1:32:03.8 14:51/M

Female 20 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mandi Hohnstadt Macomb MI 24 4 44:02.3 7:06/M
2 Stephanie Tuttle Rochester Hills MI 28 10 49:43.9 8:01/M
3 Katie Karie Shelby Twp MI 22 22 55:24.8 8:56/M
4 Jennifer Patrishkoff Rochester MI 28 25 56:45.7 9:09/M
5 Tobey Roos 28 30 57:47.6 9:19/M
6 Karli Raimondo Shelby Twp MI 21 33 59:07.9 9:32/M
7 Cherish Ostola Troy MI 27 35 59:17.0 9:34/M
8 Janelle Beck Novi MI 28 39 1:00:26.9 9:45/M
9 Michelle Barkho Macomb MI 22 40 1:00:41.0 9:47/M
10 Anneliese Porter Madison Heights MI 28 45 1:01:44.8 9:57/M
11 Kayla Buscemi Rochester Hills MI 22 47 1:01:57.3 10:00/M
12 Amanda Dycus Shelby Twp. MI 22 50 1:03:15.7 10:12/M
13 Jennifer Morrison Clinton Township MI 29 54 1:04:52.8 10:28/M
14 Stephanie Beres Troy MI 29 55 1:05:39.8 10:35/M
15 Laura Thomas Shelby Twp MI 23 66 1:12:02.8 11:37/M
16 Megan Thomas Shelby Twp MI 26 67 1:12:02.9 11:37/M

Female 30 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Laura Hrabovsky Romeo MI 31 2 42:36.1 6:52/M
2 Nikol Strother Los Alamos NM 32 6 45:29.2 7:20/M
3 Rachel Selvidge Macomb MI 38 8 48:50.9 7:53/M
4 Laura Sheridan Clarkston MI 33 11 49:53.3 8:03/M
5 Jill Klumpp Fenton MI 34 13 50:13.2 8:06/M
6 Michelle Lukaschewski Rochester Hills MI 32 14 50:58.2 8:13/M
7 Morgan Deronin Macomb MI 31 19 52:40.6 8:30/M
8 Kendra Gosk Sterling Heights MI 39 20 53:06.7 8:34/M
9 Christine Gerjekian Macomb MI 38 21 54:42.1 8:49/M
10 Marie Melchior Shelby Township MI 34 23 55:45.9 9:00/M
11 Jennifer Yezback Saint Clair Shores MI 34 26 57:02.0 9:12/M
12 Stacy Bibb Madison Heights MI 34 27 57:06.3 9:13/M
13 Stacy Skaltsounis Warren MI 34 29 57:17.6 9:14/M
14 Christine Ingersoll Oxford MI 37 31 57:52.0 9:20/M
15 Jenea Goy Clinton Twp MI 31 36 59:46.5 9:38/M
16 Valerie Sammut Shelby Township MI 32 37 59:53.0 9:40/M
17 Angela Daoud Madison Heights MI 34 38 59:57.0 9:40/M
18 Stephanie Kerner 32 41 1:00:52.4 9:49/M
19 Tracey Chan Sterling Heights MI 35 43 1:01:05.9 9:51/M
20 Rachel Mayer Roseville MI 38 46 1:01:52.5 9:59/M
21 Kristin Werner Kimball MI 38 51 1:03:57.9 10:19/M
22 Bridget Hugelier Troy MI 35 52 1:04:21.6 10:23/M
23 Heidi Garrity Shelby Twp MI 33 53 1:04:44.5 10:26/M
24 Carrie Anglewicz St. Johns MI 39 58 1:07:10.6 10:50/M
25 Stephanie Howcroft Lake Orion MI 38 69 1:12:45.1 11:44/M
26 Gretchen Hebekeuser Rochester Hills 37 70 1:13:08.6 11:48/M
27 Cheryl Gallagher Clinton Township MI 30 72 1:15:05.1 12:07/M
28 Jenna Davis Lake Orion MI 31 77 1:22:55.9 13:22/M
29 Valerie Schave Clinton Township MI 35 78 1:23:09.1 13:25/M
30 Harmonie Harbert New Haven MI 32 79 1:25:35.5 13:48/M
31 Amanda Trott Sterling Heights MI 30 81 1:28:03.1 14:12/M

Female 40 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Heather Abell Utica MI 43 7 47:03.0 7:35/M
2 Nina Burnett Troy MI 47 9 49:19.2 7:57/M
3 Kim Demetrakeas Macomb Township MI 44 24 56:06.5 9:03/M
4 Carrie Briskin Rochester MI 45 32 58:01.3 9:21/M
5 Lori Yankel Macomb MI 43 42 1:00:53.6 9:49/M
6 Angela Cremeans Rochester Hills MI 46 44 1:01:39.4 9:57/M
7 Nathalie Linenfelser Shelby Twp MI 43 48 1:02:51.8 10:08/M
8 Valerie Wilson Shelby Township MI 42 57 1:06:47.0 10:46/M
9 Deanna Michaux Macomb MI 40 61 1:09:47.9 11:15/M
10 Jill Jeske Clinton Township MI 40 64 1:11:30.5 11:32/M
11 Jacqueline Brown Washington MI 47 65 1:11:55.0 11:36/M
12 Rosemarie Piad Troy MI 46 68 1:12:06.9 11:38/M
13 Holly Kirsten New Baltimore MI 40 71 1:14:07.1 11:57/M
14 Alma Sobolewski Shelby Twp 40 74 1:15:39.8 12:12/M
15 Allison Kondrat Washington MI 40 76 1:22:49.9 13:21/M
16 Mary Vantiem Columbus MI 48 84 1:32:05.5 14:51/M

Female 50 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Patti Gullett Clinton Twp 51 34 59:11.4 9:33/M
2 Donna Battle Sterling Hgts MI 55 56 1:06:41.8 10:45/M
3 Sue Mott Dryden MI 59 59 1:07:12.2 10:50/M
4 Luann Block New Baltimore MI 55 63 1:11:22.4 11:31/M
5 Deborah Kassak Harrison Twp MI 57 75 1:22:04.4 13:14/M
6 Rosemarie Trejo Weslaco TX 53 80 1:27:17.4 14:05/M
7 Robin Haworth Washington MI 56 82 1:28:31.4 14:17/M

Female 60 to 69

Place Name City Age Overall Time Pace
1 June Yaeger Washington MI 63 17 51:55.4 8:22/M
2 alex Sprowitz Utica MI 60 28 57:11.9 9:13/M
3 Bonnie Sumner Sterling Heights MI 63 49 1:03:04.1 10:10/M
4 Linda Engberg Elkton FL 63 60 1:07:29.4 10:53/M
5 Lois MacFarland Mount Clemens MI 60 62 1:10:56.9 11:26/M

Overall Male Open Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Stephen Biebelhausen Rochester MI 16 1 34:52.6 5:37/M

Overall Male Master Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bill Thomson Bloomfield Hills MI 51 6 38:31.5 6:13/M

Male 12 and under

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jackson Barden Port Huron MI 8 22 45:43.7 7:22/M
2 Stephen Davis Durham NC 36 48:13.1 7:47/M

Male 13 to 19

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Scott Smith Warren MI 19 3 36:42.3 5:55/M
2 Troy Ciaramella Macomb MI 18 4 38:09.1 6:09/M
3 Conner Stevons Rochester MI 16 5 38:30.7 6:13/M
4 Alex Potoniec Rochester MI 17 14 43:27.9 7:00/M
5 Dylan Gaines Sterling Heights MI 13 18 44:39.0 7:12/M
6 Michael Wright Rochester Hills MI 15 33 48:03.6 7:45/M
7 Tyler Kreilter Marine City MI 14 39 48:48.2 7:52/M
8 Max Wettlaufer Royal Oak MI 19 43 50:07.5 8:05/M
9 Jack Siragusa Rochester Hills MI 18 61 56:42.4 9:09/M
10 Kyle McKenzie 13 67 59:24.2 9:35/M

Male 20 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Cory Steuben 25 2 36:01.7 5:49/M
2 Trevor Francis Troy MI 29 23 45:44.4 7:23/M
3 Michael Zawadzki Utica MI 27 79 1:05:44.5 10:36/M

Male 30 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Edward Kerr III Clinton Township MI 35 7 38:48.8 6:15/M
2 Sebastian Tochowicz Fairhaven MI 38 8 40:51.5 6:35/M
3 Don Selvidge 39 17 44:29.4 7:10/M
4 Andrew Skaltsounis Warren MI 37 20 45:33.8 7:21/M
5 Brian Prentice Macomb MI 32 28 46:51.8 7:33/M
6 John Lubeski Shelby Township MI 36 30 46:54.0 7:34/M
7 Ethan Barden Port Huron MI 37 32 47:44.9 7:42/M
8 Fink Feldman 31 35 48:10.0 7:46/M
9 Bryan Nance Macomb MI 36 40 48:51.6 7:53/M
10 Chad Miller Washington MI 33 41 49:16.7 7:57/M
11 Aaron Wallen Shelby Township MI 32 42 49:45.2 8:01/M
12 Steve Davenport Marine City MI 34 45 50:40.1 8:10/M
13 Phil Valhollebeke Clinton Township MI 34 46 51:35.3 8:19/M
14 Sam Dworkin Sterling Heights MI 32 49 52:10.3 8:25/M
15 Jason Goy Clinton Twp MI 34 56 53:17.2 8:36/M
16 Miguel Marti Troy MI 35 57 53:57.0 8:42/M
17 Adam Carlson Troy 33 66 58:09.8 9:23/M
18 Travis M'Grady Sterling Hgts 32 71 1:00:40.0 9:47/M
19 David Zuchowski Royal Oak MI 32 74 1:02:49.7 10:08/M
20 Benigno Casillas Troy 38 77 1:04:47.5 10:27/M
21 Andrew Winbigler Sterling Heights MI 34 80 1:06:05.1 10:40/M
22 Nick Hebekeuser Rochester Hills 37 82 1:13:09.4 11:48/M

Male 40 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Loren Miller Macomb MI 43 11 42:14.1 6:49/M
2 Bob Smith Warren MI 49 12 42:22.6 6:50/M
3 Brett Graham Lake Orion MI 40 15 43:54.0 7:05/M
4 Ryan Miller Warren MI 40 26 45:59.9 7:25/M
5 Jim Toth 45 29 46:53.7 7:34/M
6 Tom Nguyen Shelby Twp 48 31 47:06.2 7:36/M
7 Kenneth Herrington Clinton Township MI 45 37 48:26.2 7:49/M
8 Douglas Angel Washington MI 47 38 48:44.2 7:52/M
9 Brent Levasseur Shelby Twp MI 48 44 50:21.0 8:07/M
10 Kerry Brown Clinton Township MI 41 51 52:22.1 8:27/M
11 Tim Baker Shelby Twp MI 45 52 52:35.8 8:29/M
12 Shawn Dufresne Clawson MI 41 53 52:49.3 8:31/M
13 Donald Toth Shelby Township MI 40 54 52:54.4 8:32/M
14 Jeffrey White Macomb Twp. MI 44 55 53:04.3 8:34/M
15 Derrick Carriere Chesterfield MI 40 62 57:07.3 9:13/M
16 Christoph Riester Oberding 43 64 57:16.5 9:14/M
17 Jeff Mandziuk Sterling Heights MI 46 65 57:53.5 9:20/M
18 Michael Chaney Sterling Heights MI 42 68 59:24.4 9:35/M
19 Rob Foskic Shelby Twp MI 41 69 59:29.0 9:36/M
20 Joe Lupinski Utica MI 46 70 1:00:39.2 9:47/M
21 Joe Brvoks Southfield MI 44 76 1:04:10.9 10:21/M
22 Craig Beutler Bloomfield Hills MI 42 84 1:29:05.5 14:22/M

Male 50 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace
1 John Tarantino Utica MI 54 9 40:59.6 6:37/M
2 John Kado Shelby Township MI 53 10 42:11.0 6:48/M
3 Gary Polewach Port Sanilac MI 58 19 44:58.3 7:15/M
4 Jeffrey Stackpole Macomb MI 51 21 45:35.9 7:21/M
5 David Weaver Washington MI 51 24 45:46.0 7:23/M
6 Marvin Guitar Harrison Twp MI 55 25 45:54.1 7:24/M
7 Mike Wettlaufer Royal Oak MI 52 27 46:01.5 7:25/M
8 Dennis White Washington Twp MI 52 34 48:09.6 7:46/M
9 Walt Garon Sterling Heights MI 51 48 51:44.6 8:21/M
10 Brian Black New Baltimore MI 53 50 52:13.6 8:25/M
11 Joe Martin Richmond MI 53 59 55:29.5 8:57/M
12 David Share Macomb MI 54 60 56:14.6 9:04/M
13 Jon Hayes Richmond MI 57 63 57:08.0 9:13/M
14 Bill Shafer Rochester MI 54 72 1:00:46.6 9:48/M
15 Bob Dennisuk Oak Park MI 51 73 1:02:15.0 10:02/M
16 Len Constantine New Baltimore MI 59 78 1:05:40.4 10:35/M
17 Kevin MacFarland Mount Clemens MI 53 81 1:10:04.1 11:18/M
18 Harry Stout Weslaco TX 57 83 1:27:17.6 14:05/M

Male 60 to 69

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bruce Seguin Harrison Township MI 61 13 42:37.9 6:52/M
2 King Yaeger Washington MI 63 16 44:21.8 7:09/M
3 John Rakowski Sterling Heights MI 64 47 51:41.2 8:20/M
4 Carl Deperro Harper Woods MI 63 58 54:41.3 8:49/M
5 Gary L Wilson Ypsilanti 63 75 1:03:27.3 10:14/M
6 William Blachford Troy MI 69 85 1:32:15.2 14:53/M

River Bends Park
Shelby Township, MI
Provided by Hansons Race Management