Reeds Lake Run

back to results

Jun. 30, 2012

Reeds Lake Run
East Grand Rapids, MI
Provided by Classicrace.com



Detail Team Results
5k
Division 1 (over 500)
Team - 50 Steelcase 1 Finish Position - 1
Team Score (places): 14
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1221 Nancy Kocsis Grandville, MI F 1 1 20:50.69 20:50.69
2 1226 Nancy Willemstein Grand Rapids, MI F 1 2 27:46.76 48:37.45
3 1225 Scot Ursum Grandville, MI M 2 4 18:05.41 1:06:42.86
4 1223 Douglas Lyon Lowell, MI M 5 9 19:46.72 1:26:29.58
5 1220 Trang Kim Grand Rapids, MI F 5 14 26:59.82 1:53:29.40
6 1222 Barbara Lafever Jenison, MI F 10 24 33:41.37 2:27:10.77
7 1224 Richard Reimink Hudsonville, MI M 19 43 23:07.65 2:50:18.42

Team - 23 Herman Miller 1 Finish Position - 2
Team Score (places): 21
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1481 Katie Lane Grand Rapids, MI F 3 3 20:52.62 20:52.62
2 1483 Yvette Emelander Hudsonville, MI F 3 6 22:13.77 43:06.39
3 1482 Doug Vanderiet Holland, MI M 4 10 19:36.69 1:02:43.08
4 1104 Al Bredeweg Holland, MI M 5 15 22:08.83 1:24:51.91
5 1101 Fred Bush White Cloud, MI M 6 21 22:13.35 1:47:05.26
6 1102 Lori Randall Wyoming, MI F 7 28 24:04.60 2:11:09.86
7 1103 Wilsey Bob Holland, MI M 30 58 24:13.52 2:35:23.38
8 1100 George Seay Grandville, MI M 36 94 24:47.70 3:00:11.08
9 1105 Troy Lampen Hudsonville, MI M 46 140 23:02.77 3:23:13.85
10 2309 Tim Brockway Rockford, MI M 46 186 25:47.43 3:49:01.28

Team - 41 Nestle-Gerber Red Finish Position - 3
Team Score (places): 22
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1172 Jim Lanciaux Fremont, MI M 2 2 17:47.96 17:47.96
2 1463 Ken Abbott Fremont, MI M 2 4 21:02.83 38:50.79
3 1176 Ed Yob Hesperia, MI M 3 7 29:44.12 1:08:34.91
4 1175 Sarah Smith-Simpson Rockford, MI F 5 12 23:26.90 1:32:01.81
5 1173 Laura Malnor Grand Rapids, MI F 10 22 22:53.96 1:54:55.77

Team - 29 Perrigo 1 Finish Position - 4
Team Score (places): 23
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1492 Douglas Hoffman Allegan, MI M 1 1 19:40.20 19:40.20
2 1496 Kyle Morrison Holland, MI M 5 6 17:40.72 37:20.92
3 1125 Jennifer Adams Hudsonville, MI F 5 11 20:42.08 58:03.00
4 1491 James Grosse Zeeland, MI M 6 17 17:46.96 1:15:49.96
5 1493 Steve Laninga Hamilton, MI M 6 23 19:07.34 1:34:57.30
6 1490 Ron Hubbert Grandville, MI M 8 31 19:59.36 1:54:56.66
7 1494 Michael Simmons Holland, MI M 9 40 21:24.08 2:16:20.74
8 1495 Dave Butler Richland, MI M 15 55 21:22.90 2:37:43.64
9 1124 Jeff Spencer Holland, MI M 37 92 24:20.86 3:02:04.50

Team - 62 Spectrum Health Green Finish Position - 5
Team Score (places): 25
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1705 Amy Wing Grand Rapids, MI F 1 1 18:40.67 18:40.67
2 1302 Terry Muller Alto, MI M 3 4 20:25.58 39:06.25
3 1301 Jay Bowers Cedar Springs, MI M 5 9 19:00.96 58:07.21
4 1459 Jane Katerberg Grand Rapids, MI F 7 16 32:47.22 1:30:54.43
5 1303 Leslie Reimink Hudsonville, MI F 9 25 25:35.94 1:56:30.37

Team - 2 Amway 2 Finish Position - 6
Team Score (places): 26
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 2208 Kevin Schaaf Grand Rapids, MI M 4 4 19:16.48 19:16.48
2 2426 Lianne Straathof Lowell, MI F 4 8 20:34.92 39:51.40
3 2207 Erich Pagel Grand Rapids, MI M 4 12 21:59.39 1:01:50.79
4 2206 Tricia Nelson Holland, MI F 7 19 23:35.30 1:25:26.09
5 1002 Holly Hoekstra Cedar Springs, MI F 7 26 25:33.92 1:51:00.01
6 1004 Samantha Westveer Grand Rapids, MI F 9 35 21:32.54 2:12:32.55
7 1003 Nathan Mayhew Grand Rapids, MI M 17 52 21:04.30 2:33:36.85

Team - 1 Amway 1 Finish Position - 7
Team Score (places): 57
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 2412 Marvin Dietz Lowell, MI M 3 3 26:07.05 26:07.05
2 2201 Michael Nelson Holland, MI M 4 7 18:39.24 44:46.29
3 2427 Nathan Straathof Lowell, MI M 5 12 16:17.50 1:01:03.79
4 2415 Joe Bitely Grand Rapids, MI M 18 30 21:59.41 1:23:03.20
5 2441 Amanda Morrison Alto, MI F 27 57 26:48.85 1:49:52.05
6 2414 Julie Bitely Grand Rapids, MI F 33 90 27:42.41 2:17:34.46
7 2440 John Morrison Alto, MI M 50 140 25:41.32 2:43:15.78
8 2272 Mary Schat Grand Rapids, MI F 54 194 35:54.52 3:19:10.30

Team - 33 GRCC Finish Position - 8
Team Score (places): 63
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1135 Alejandro Saldivar Grandville, MI M 8 8 20:34.30 20:34.30
2 1498 James Fox Grand Rapids, MI M 13 21 24:03.40 44:37.70
3 1133 Whitney Harper Saranac, MI F 13 34 25:04.01 1:09:41.71
4 2097 William Faber Grand Rapids, MI M 14 48 21:12.68 1:30:54.39
5 1134 Steve Beauclair Grand Rapids, MI M 15 63 22:24.42 1:53:18.81
6 2340 Raul Alvarez Grand Rapids, MI M 19 82 21:54.99 2:15:13.80

Team - 70 Farmers Insurance 1 Finish Position - 9
Team Score (places): 63
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1710 Kenneth Oesch Wyoming, MI M 7 7 25:53.45 25:53.45
2 1330 Kerry Sims Grand Rapids, MI M 8 15 21:07.56 47:01.01
3 1328 William Johnson Middleville, MI M 11 26 20:28.74 1:07:29.75
4 1712 Robert Blaszak Grand Rapids, MI M 18 44 20:20.86 1:27:50.61
5 1329 Traci Meendering Grand Rapids, MI F 19 63 26:08.65 1:53:59.26
6 1711 Jessica Scudder Belmont, MI F 30 93 27:19.88 2:21:19.14
7 1331 Denise Nielsen Belding, MI F 34 127 30:41.58 2:52:00.72

Team - 68 Spectrum Health White Finish Position - 10
Team Score (places): 69
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1319 Marie Griffin Grand Rapids, MI F 8 8 22:35.48 22:35.48
2 1320 Randy Sportel Caledonia, MI M 12 20 24:03.05 46:38.53
3 894 Fred Gill Grand Rapids, MI M 14 34 24:04.64 1:10:43.17
4 1321 Valerie Tumbleson Belmont, MI F 17 51 25:52.44 1:36:35.61
5 1317 Lori Gale Allegan, MI F 18 69 27:36.02 2:04:11.63
6 1318 Terry Popa Grand Rapids, MI M 18 87 30:27.96 2:34:39.59

Team - 18 Lacks Finish Position - 11
Team Score (places): 75
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1093 Hugh Thomas Grandville, MI M 5 5 27:17.32 27:17.32
2 1094 Jennifer Centa Grand Rapids, MI F 8 13 22:33.49 49:50.81
3 1089 Kurt Lacks Grand Rapids, MI M 10 23 19:41.26 1:09:32.07
4 1092 Bob Gray Portage, MI M 24 47 22:21.98 1:31:54.05
5 1090 Ed Whitesel Grand Rapids, MI M 28 75 25:02.34 1:56:56.39
6 1091 Doug Drake Greenville, MI M 31 106 23:31.25 2:20:27.64
7 1095 Mike Dorney Grand Rapids, MI M 33 139 24:38.08 2:45:05.72
8 1097 Jenn Groendyke Grand Rapids, MI F 74 213 33:31.10 3:18:36.82
9 1098 Toni Rosenberg Grand Rapids, MI F 84 297 37:25.84 3:56:02.66
10 1096 Jennifer Rose Grand Rapids, MI F 88 385 38:40.44 4:34:43.10

Team - 51 Steelcase 2 Finish Position - 12
Team Score (places): 78
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1227 Nathan Brock Alto, MI M 1 1 18:26.42 18:26.42
2 1230 Ed Downs Pierson, MI M 12 13 27:41.29 46:07.71
3 1228 Scott Cronkright Grandville, MI M 21 34 23:23.55 1:09:31.26
4 1233 Michael Viau Cedar Springs, MI M 22 56 20:57.93 1:30:29.19
5 1229 Steve Crowe Grandville, MI M 22 78 23:38.75 1:54:07.94
6 1232 Timothy Martin Ada, MI M 25 103 22:24.48 2:16:32.42
7 1234 Loanne Vredevoogd Grandville, MI F 30 133 30:52.49 2:47:24.91
8 1231 Larry Graw Grand Rapids, MI M 46 179 31:46.52 3:19:11.43

Team - 46 UPS Finish Position - 13
Team Score (places): 82
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1696 Troy Carrier Alto, MI M 2 2 18:53.89 18:53.89
2 1697 Amanda Dennison Grand Rapids, MI F 6 8 21:06.80 40:00.69
3 2099 Shane Malaski Holland, MI M 7 15 18:38.46 58:39.15
4 1698 Stephen Angeles Grand Rapids, MI M 9 24 19:28.75 1:18:07.90
5 1699 Lisa Woday Grand Rapids, MI F 58 82 39:48.30 1:57:56.20

Team - 58 Team Ranir Finish Position - 14
Team Score (places): 95
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1704 Ryan Twiest Wyoming, MI M 8 8 19:02.28 19:02.28
2 1284 Kelly Prielipp Grand Rapids, MI F 11 19 24:47.16 43:49.44
3 2146 Lucas Snider Grand Rapids, MI M 14 33 20:32.86 1:04:22.30
4 1702 Lupe Rangel Grand Rapids, MI M 24 57 22:18.40 1:26:40.70
5 1286 Adam Conroy Middleville, MI M 38 95 23:23.55 1:50:04.25
6 1283 Robert Etienne Grand Rapids, MI M 41 136 24:52.29 2:14:56.54
7 1282 Louis Nguyen Caledonia, MI M 44 180 24:36.07 2:39:32.61
8 1280 Gladys Jones Grand Rapids, MI F 56 236 39:58.44 3:19:31.05
9 1703 Trenton Lucius Caledonia, MI M 66 302 25:11.12 3:44:42.17
10 1281 Chilan Nguyen Caledonia, MI F 72 374 33:01.44 4:17:43.61

Team - 36 St Mary's Witness the Fitness Finish Position - 15
Team Score (places): 99
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1143 Amy Swets Grand Rapids, MI F 5 5 23:44.48 23:44.48
2 1144 Sheryl Lozicki Ada, MI F 12 17 25:16.14 49:00.62
3 998 Michael Grant Grandville, MI M 24 41 26:45.84 1:15:46.46
4 1695 Kameron Selleck Grand Rapids, MI M 26 67 24:31.69 1:40:18.15
5 1141 Kristy Todd Grand Rapids, MI F 32 99 27:52.93 2:08:11.08
6 1142 Bryan Nader Grand Rapids, MI M 38 137 22:06.54 2:30:17.62
7 1694 Chris Sweedyk Grand Rapids, MI M 101 238 30:17.49 3:00:35.11

Team - 67 Spectrum Health Red Finish Position - 16
Team Score (places): 100
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1709 Dana Pendergrass Alto, MI F 11 11 24:36.49 24:36.49
2 1313 Carol Kasprowicz Wyoming, MI F 17 28 27:31.19 52:07.68
3 1314 Helen Hansen Ada, MI F 18 46 33:47.80 1:25:55.48
4 1315 Bobbi Moore Grand Rapids, MI F 22 68 27:51.61 1:53:47.09
5 1312 Dan Trigg Hastings, MI M 32 100 23:09.49 2:16:56.58

Team - 61 Spectrum Gayle's Gang Finish Position - 17
Team Score (places): 103
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1296 Anna Ter Beek Ada, MI F 13 13 24:50.75 24:50.75
2 1293 Jan Basso Rockford, MI F 16 29 25:39.06 50:29.81
3 1297 Gayle Witham Grand Rapids, MI F 21 50 28:18.03 1:18:47.84
4 2251 Angela Smith Kalamazoo, MI F 23 73 26:30.12 1:45:17.96
5 1294 Britt Thompson Rockford, MI F 30 103 27:20.07 2:12:38.03
6 1299 Brandon Mentalewicz Grand Rapids, MI M 36 139 23:17.20 2:35:55.23
7 1295 Susan Wynia Zeeland, MI F 40 179 28:28.67 3:04:23.90
8 1298 Stephanie Mentalewicz Grand Rapids, MI F 85 264 33:32.61 3:37:56.51

Team - 3 Amway 3 Finish Position - 18
Team Score (places): 113
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1009 Kathryn Mock Grand Haven, MI F 15 15 24:34.38 24:34.38
2 1006 Jessica Deboer Grand Rapids, MI F 18 33 25:27.97 50:02.35
3 1007 Tim Deboer Grand Rapids, MI M 25 58 21:21.76 1:11:24.11
4 1005 Mark Andrews Grand Rapids, MI M 26 84 23:01.34 1:34:25.45
5 1008 Paul Koutz Sparta, MI M 29 113 21:35.04 1:56:00.49
6 1010 Jeff Pocklington Grand Rapids, MI M 40 153 22:23.35 2:18:23.84
7 1011 Arun Rajgopal Grand Rapids, MI M 44 197 25:17.49 2:43:41.33
8 2216 Jim McLain Grand Rapids, MI M 65 262 28:08.24 3:11:49.57

Team - 57 Amway Hotel Collection Finish Position - 19
Team Score (places): 122
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1279 Vongphrachanh Kesone Grand Rapids, MI F 5 5 21:06.17 21:06.17
2 2407 Joel Berghorst Allendale, MI M 8 13 18:42.07 39:48.24
3 1277 Sheila Chalmers Grand Rapids, MI F 18 31 25:59.51 1:05:47.75
4 1700 Brenda Piaskowski Grand Rapids, MI F 45 76 33:09.21 1:38:56.96
5 1701 Werner Absenger Spring Lake, MI M 46 122 24:58.38 2:03:55.34
6 1276 Alexis Fahnestock Grand Rapids, MI F 48 170 29:11.69 2:33:07.03
7 1468 Pat Johnson Wyoming, MI M 54 224 34:06.75 3:07:13.78
8 1278 Amanda Volf Grand Rapids, MI F 65 289 33:16.11 3:40:29.89

Team - 44 Nestle-Gerber White Finish Position - 20
Team Score (places): 122
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1196 Mark Hyrns White Cloud, MI M 10 10 21:03.42 21:03.42
2 1195 Chris Cook Fremont, MI M 15 25 20:59.27 42:02.69
3 1200 Chris Smith Newaygo, MI M 24 49 22:53.59 1:04:56.28
4 1193 Charlotte Abbott Fremont, MI F 25 74 41:33.38 1:46:29.66
5 1201 Dean Wheater Fremont, MI M 48 122 25:05.28 2:11:34.94
6 1197 Brett Koch Morley, MI M 112 234 53:39.10 3:05:14.04
7 1198 Terra Koch Morley, MI F 122 356 53:36.85 3:58:50.89

Team - 24 Herman Miller 2 Finish Position - 21
Team Score (places): 126
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1111 Rhonda Baker Holland, MI F 17 17 27:32.99 27:32.99
2 1110 Laura Hilbrand Zeeland, MI F 19 36 27:57.81 55:30.80
3 1109 Doug Brandt Hudsonville, MI M 21 57 22:14.03 1:17:44.83
4 1107 Yvonne Boucher Byron Center, MI F 34 91 28:10.24 1:45:55.07
5 1108 Yvonne Boucher Byron Center, MI F 35 126 28:10.31 2:14:05.38
6 1484 Dustin Keena Grand Rapids, MI M 36 162 25:30.68 2:39:36.06

Team - 53 Steelcase 4 Finish Position - 22
Team Score (places): 126
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1248 Michelle Palma Rockford, MI F 10 10 24:16.80 24:16.80
2 1251 Elise Valoe Grand Rapids, MI F 13 23 24:48.04 49:04.84
3 1246 Espiridion Morales Grand Rapids, MI M 28 51 23:05.49 1:12:10.33
4 1247 Vanessa Northrop Grand Rapids, MI F 36 87 28:04.79 1:40:15.12
5 1252 Lynn Zimmerman Rockford, MI M 39 126 25:17.28 2:05:32.40
6 1245 Phil Hester Middleville, MI M 44 170 26:00.75 2:31:33.15
7 1244 Gary Haynes Wyoming, MI M 64 234 27:23.80 2:58:56.95
8 1243 Chad Haubrich Wyoming, MI M 67 301 28:40.51 3:27:37.46
9 1249 Mark Swets Grand Rapids, MI M 76 377 32:55.01 4:00:32.47

Team - 52 Steelcase 3 Finish Position - 23
Team Score (places): 129
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1236 Carlos Costa Grand Rapids, MI M 13 13 20:41.81 20:41.81
2 1241 Keith Robinson Grand Rapids, MI M 25 38 22:57.70 43:39.51
3 1237 Nancy Henriksson Middleville, MI F 29 67 29:52.82 1:13:32.33
4 1242 James Woudstra Byron Center, MI M 30 97 23:08.03 1:36:40.36
5 1239 Randy Moon Grand Rapids, MI M 32 129 27:47.91 2:04:28.27
6 1238 Ken Lenkiewicz Grand Rapids, MI M 35 164 23:13.79 2:27:42.06
7 1235 Ritu Bajaj Grand Rapids, MI F 91 255 40:05.33 3:07:47.39

Team - 17 Amway 17 Finish Position - 24
Team Score (places): 130
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1085 Earl Hile Grand Rapids, MI M 9 9 23:23.20 23:23.20
2 1083 Tammy Braman Gowen, MI F 23 32 27:00.12 50:23.32
3 1087 Terri MacLachlan Ada, MI F 25 57 27:15.31 1:17:38.63
4 1084 Katelyn Conat Wayland, MI F 27 84 27:36.25 1:45:14.88
5 1088 Donna Nawrocki Rockford, MI F 46 130 33:52.22 2:19:07.10

Team - 37 GE Aviation Systems Finish Position - 25
Team Score (places): 133
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1147 Manfred Thiel Grand Rapids, MI M 11 11 23:56.56 23:56.56
2 1151 Luke Wackerle Rockford, MI M 12 23 19:18.00 43:14.56
3 1149 Jodi Hall Grand Rapids, MI F 20 43 26:18.20 1:09:32.76
4 1146 Diane Quist Grand Rapids, MI F 41 84 32:32.43 1:42:05.19
5 1150 Frederick Hall Grand Rapids, MI M 49 133 25:39.55 2:07:44.74
6 1148 Karin Knapp Grand Rapids, MI F 69 202 31:33.21 2:39:17.95
7 1152 Thomas Bentley Byron Center, MI M 76 278 30:45.54 3:10:03.49
8 1145 Jack Vanartsen Grand Rapids, MI M 78 356 31:41.97 3:41:45.46

Team - 54 Steelcase 5 Finish Position - 26
Team Score (places): 139
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1256 Daniel Chase Alto, MI M 2 2 25:43.10 25:43.10
2 1257 Les Gaunt Grand Rapids, MI M 22 24 26:09.49 51:52.59
3 1258 Steven Hofstra Coopersville, MI M 30 54 23:13.52 1:15:06.11
4 1259 Gary Lorenz Grand Rapids, MI M 41 95 25:21.72 1:40:27.83
5 1254 Nancy Bonzheim Jenison, MI F 44 139 33:11.14 2:13:38.97
6 1260 Srini Reddy Ada, MI M 49 188 25:54.71 2:39:33.68
7 1253 Andrew Aten Grand Rapids, MI M 58 246 24:24.08 3:03:57.76
8 1255 Carmen Briggs Grand Rapids, MI F 62 308 31:55.44 3:35:53.20
9 1261 Brad Youngs Byron Center, MI M 73 381 29:40.91 4:05:34.11

Team - 4 Amway 4 Finish Position - 27
Team Score (places): 161
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1013 Jim Rathbun Grand Rapids, MI M 14 14 22:20.37 22:20.37
2 1014 Joel Sportel Wyoming, MI M 20 34 23:23.18 45:43.55
3 1012 Andy Bix Grand Rapids, MI M 34 68 23:10.90 1:08:54.45
4 1016 Chris Zuranski Rockford, MI M 40 108 24:40.38 1:33:34.83
5 1015 David Tackmann Lowell, MI M 53 161 26:22.76 1:59:57.59

Team - 38 GE Aviation Systems 2 Finish Position - 28
Team Score (places): 164
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1156 Brad Natelborg Castro Valley, CA M 7 7 18:31.46 18:31.46
2 1157 Jon Klimowicz Grand Rapids, MI M 15 22 20:35.30 39:06.76
3 1155 Andrew Hahn Rockford, MI M 30 52 23:02.52 1:02:09.28
4 1159 Natalee McMullin Grand Rapids, MI F 54 106 34:35.05 1:36:44.33
5 1154 Wendy Hahn Rockford, MI F 58 164 31:18.71 2:08:03.04

Team - 30 Perrigo 2 Finish Position - 29
Team Score (places): 180
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1126 Heather Imbault Cedar Springs, MI F 32 32 27:29.64 27:29.64
2 1129 Jeff Hartford Byron Center, MI M 35 67 24:16.18 51:45.82
3 1131 Nicole Jenkins Grand Rapids, MI F 35 102 28:00.03 1:19:45.85
4 1130 Eric French Grand Rapids, MI M 38 140 25:44.98 1:45:30.83
5 1132 Jason Jenkins Grand Rapids, MI M 40 180 23:37.67 2:09:08.50
6 1128 Shaun Dill Grandville, MI M 66 246 34:52.77 2:44:01.27
7 1127 Nicole Dill Grandville, MI F 75 321 35:07.00 3:19:08.27

Team - 8 Amway 8 Finish Position - 30
Team Score (places): 187
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1033 Monica Andrews Grand Rapids, MI F 20 20 26:36.05 26:36.05
2 1035 Terezia Halaszova Grand Rapids, MI F 24 44 26:32.89 53:08.94
3 1037 Glen Myers Grand Rapids, MI M 34 78 24:39.84 1:17:48.78
4 2210 Danny Patterson Grand Rapids, MI M 51 129 28:56.95 1:46:45.73
5 1034 Jason Carmer Grand Rapids, MI M 58 187 26:35.39 2:13:21.12
6 1036 Deborah MacDonald Lowell, MI F 76 263 35:34.09 2:48:55.21
7 1040 Melissa Winnicker Grand Rapids, MI F 88 351 38:36.44 3:27:31.65
8 1039 Kirsten Vroman Grandville, MI F 94 445 36:09.15 4:03:40.80

Team - 11 Amway 11 Finish Position - 31
Team Score (places): 189
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1052 Elizabeth Hager Grand Rapids, MI F 1 1 19:56.52 19:56.52
2 2203 Sue McLain Grand Rapids, MI F 14 15 25:52.35 45:48.87
3 1053 Daniel Hoffman Grandville, MI M 45 60 26:29.73 1:12:18.60
4 1055 Greg Weichhand Grand Rapids, MI M 58 118 28:57.04 1:41:15.64
5 1054 Mark MacLachlan Ada, MI M 71 189 29:15.06 2:10:30.70

Team - 25 Herman Miller 3 Finish Position - 32
Team Score (places): 194
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1115 Ron Alferink Zeeland, MI M 17 17 24:56.28 24:56.28
2 1114 Dan Wilkins Spring Lake, MI M 23 40 22:28.15 47:24.43
3 1112 Greg Bekius Spring Lake, MI M 28 68 24:03.26 1:11:27.69
4 1116 Jeff Leestma Grand Rapids, MI M 43 111 25:37.10 1:37:04.79
5 1113 Cindy Doman Holland, MI F 83 194 36:51.25 2:13:56.04

Team - 14 Amway 14 Finish Position - 33
Team Score (places): 196
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1071 Jonathan Jespersen Grand Rapids, MI M 10 10 20:32.26 20:32.26
2 1070 Alyssa Gesell Grand Rapids, MI F 37 47 28:42.25 49:14.51
3 1072 Kay Moore Grand Rapids, MI F 43 90 32:52.23 1:22:06.74
4 1073 Dawn Schmidt Grand Haven, MI F 52 142 29:36.10 1:51:42.84
5 2213 Mark Smith Rockford, MI M 54 196 27:01.86 2:18:44.70
6 1074 Michael Wierckz Rockford, MI M 69 265 29:25.84 2:48:10.54
7 1069 Molly Carmer Grand Rapids, MI F 76 341 32:13.35 3:20:23.89

Team - 13 Amway 13 Finish Position - 34
Team Score (places): 201
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1063 Carlos Montalvo Ada, MI M 27 27 23:02.66 23:02.66
2 1067 Regina Wilson Grand Rapids, MI F 28 55 29:48.61 52:51.27
3 1064 Gary Rowen Ada, MI M 34 89 23:40.08 1:16:31.35
4 1062 Charlie Burns Portland, MI M 48 137 28:27.27 1:44:58.62
5 1065 Mike Schmid Grand Rapids, MI M 64 201 33:55.79 2:18:54.41
6 18 Elizabeth Kirby Grand Rapids, MI F 93 294 35:54.93 2:54:49.34

Team - 26 Herman Miller 4 Finish Position - 35
Team Score (places): 204
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1487 Mary Nienhuis Holland, MI F 2 2 28:20.86 28:20.86
2 1118 Tim Prince Hamilton, MI M 18 20 21:41.09 50:01.95
3 1117 Dave Vandyke Grand Rapids, MI M 50 70 33:44.91 1:23:46.86
4 1485 John McLaughlin Ada, MI M 53 123 25:41.84 1:49:28.70
5 1486 Gabe Wing Grand Rapids, MI M 81 204 30:14.59 2:19:43.29

Team - 39 Lacks2 Finish Position - 36
Team Score (places): 206
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1166 Jane Leslie Jenison, MI F 31 31 30:08.24 30:08.24
2 1165 Richard Leslie Jenison, MI M 34 65 28:00.35 58:08.59
3 1163 Rob Greiffendorf Grand Rapids, MI M 41 106 24:33.95 1:22:42.54
4 1162 Jason Byer Grand Rapids, MI M 50 156 23:28.78 1:46:11.32
5 1164 Erin Goward Grand Rapids, MI F 50 206 29:31.64 2:15:42.96
6 1168 Joel Goward Grand Rapids, MI M 82 288 27:49.80 2:43:32.76
7 1167 Tony Raison Lowell, MI M 84 372 31:18.34 3:14:51.10
8 1169 Jennifer Davis Howard City, MI F 97 469 36:21.89 3:51:12.99

Team - 56 Steelcase 7 Finish Position - 37
Team Score (places): 227
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1275 Emily Sandison Grand Rapids, MI F 11 11 22:30.40 22:30.40
2 1273 Lori Harrison-Smith Grand Rapids, MI F 46 57 29:10.00 51:40.40
3 1269 Laura Bulkowski Grand Rapids, MI F 51 108 29:22.97 1:21:03.37
4 1274 Shannon Kotrba Dorr, MI F 56 164 31:03.54 1:52:06.91
5 1272 William Halloran Wayland, MI M 63 227 29:57.05 2:22:03.96
6 1268 Kathy Benoit Grand Rapids, MI F 68 295 51:02.51 3:13:06.47
7 1271 Joe Gervase Byron Center, MI M 71 366 29:46.25 3:42:52.72
8 1270 Stephanie Fortino Ada, MI F 82 448 33:15.22 4:16:07.94

Team - 47 Lacks3 Finish Position - 38
Team Score (places): 248
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1203 Korrie McFarlane Grand Rapids, MI F 41 41 28:31.83 28:31.83
2 1206 Mark Brummel Jenison, MI M 48 89 23:14.44 51:46.27
3 1204 Todd Strait Middleville, MI M 49 138 27:11.68 1:18:57.95
4 1211 Scott MacDonald Grand Rapids, MI M 52 190 29:22.19 1:48:20.14
5 1202 Ken Bailey Alto, MI M 58 248 26:30.56 2:14:50.70
6 1207 David Rose Grand Rapids, MI M 59 307 27:19.58 2:42:10.28
7 1208 Michelle Raison Lowell, MI F 59 366 31:18.79 3:13:29.07
8 1205 Ross Fischer Caledonia, MI M 60 426 29:24.12 3:42:53.19
9 1209 Shannon Bremmer Cedar Springs, MI F 98 524 36:13.50 4:19:06.69

Team - 6 Amway 6 Finish Position - 39
Team Score (places): 259
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1021 Federico Cabling Ada, MI M 21 21 32:53.41 32:53.41
2 1027 Sara Kavanaugh Grand Rapids, MI F 27 48 26:56.65 59:50.06
3 1023 Richard Cameron Caledonia, MI M 53 101 33:56.17 1:33:46.23
4 1025 Eric Hamilton Lowell, MI M 76 177 30:54.31 2:04:40.54
5 1024 Dawn Hamilton Lowell, MI F 82 259 36:32.93 2:41:13.47
6 1020 Michelle Armstrong Rockford, MI F 87 346 37:58.90 3:19:12.37
7 1026 Nick Kavanaugh Grand Rapids, MI M 93 439 28:59.95 3:48:12.32

Team - 65 Spectrum Health Orange Finish Position - 40
Team Score (places): 264
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1307 Tammie Siegrist Pierson, MI F 42 42 28:46.52 28:46.52
2 1460 Michele Vanportfliet Grand Rapids, MI F 43 85 33:03.82 1:01:50.34
3 1310 Melissa Dines Caledonia, MI F 49 134 29:28.71 1:31:19.05
4 1309 Tammy Devries Grand Rapids, MI F 63 197 32:06.76 2:03:25.81
5 1308 Marianne Morrissey Grand Rapids, MI F 67 264 32:16.74 2:35:42.55
6 1706 Cindy Shanahan Greenville, MI F 94 358 43:31.03 3:19:13.58

Team - 16 Amway 16 Finish Position - 41
Team Score (places): 284
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1081 Chris Ruiter Grand Rapids, MI M 32 32 21:51.42 21:51.42
2 1080 Joe Legatz Grand Rapids, MI M 45 77 25:42.47 47:33.89
3 1077 Sharmayne Busha Lowell, MI F 55 132 29:47.95 1:17:21.84
4 1078 Ken Hake Ada, MI M 69 201 29:06.32 1:46:28.16
5 2204 Gary Markosky Cedar Springs, MI M 83 284 41:38.29 2:28:06.45
6 1082 Bonnie Silvernail Howard City, MI F 93 377 41:37.99 3:09:44.44

Team - 55 Steelcase 6 Finish Position - 42
Team Score (places): 288
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 2392 Dana Anderson Caledonia, MI F 46 46 33:40.83 33:40.83
2 1264 Shane Garner Grand Rapids, MI M 50 96 27:14.80 1:00:55.63
3 1265 Erica Goosen Grand Rapids, MI F 50 146 33:04.77 1:34:00.40
4 1263 Chelsea Crandle Grand Rapids, MI F 68 214 33:31.34 2:07:31.74
5 1266 Michael Heintz Marne, MI M 74 288 28:40.55 2:36:12.29
6 1267 Brad Northrop Grand Rapids, MI M 75 363 28:58.26 3:05:10.55
7 1262 Erin Braaksma Hudsonville, MI F 79 442 33:55.55 3:39:06.10

Team - 69 Spectrum Health TIS Finish Position - 43
Team Score (places): 326
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 2398 Marcus Droski Allendale, MI M 45 45 24:53.58 24:53.58
2 1323 Christina Zmudka Ada, MI F 54 99 29:34.23 54:27.81
3 1322 Debra Scott Ada, MI F 62 161 31:57.20 1:26:25.01
4 1326 Aaron Predum Byron Center, MI M 64 225 25:00.79 1:51:25.80
5 1325 Nicole Snow Cedar Springs, MI F 101 326 37:11.82 2:28:37.62

Team - 9 Amway 9 Finish Position - 44
Team Score (places): 350
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1043 Mark Hahn Rockford, MI M 35 35 28:10.55 28:10.55
2 1045 Des Nelson Rockford, MI F 40 75 31:46.89 59:57.44
3 1042 Al Fischer Grandville, MI M 70 145 29:08.81 1:29:06.25
4 1041 David Bunn Grand Rapids, MI M 81 226 31:33.54 2:00:39.79
5 1044 Candida Montalvo Ada, MI F 124 350 1:01:10.20 3:01:49.99

Team - 43 Nestle-Gerber Green Finish Position - 45
Team Score (places): 419
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1186 Candace Clyne Nunica, MI F 62 62 31:48.51 31:48.51
2 1192 Phillip Wimmer White Cloud, MI M 77 139 30:54.76 1:02:43.27
3 1185 Angela Bouwsma Holton, MI F 79 218 36:30.88 1:39:14.15
4 1187 Taleah Greve Montague, MI F 96 314 47:16.52 2:26:30.67
5 1188 Sarah Klimek Fremont, MI F 105 419 38:47.41 3:05:18.08
6 1191 Janet Wilks Newaygo, MI F 106 525 37:53.89 3:43:11.97

Team - 10 Amway 10 Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc.
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 2202 Tom Doyle Grand Rapids, MI M 19 19 25:11.74 25:11.74
2 1048 David Bartlett Ada, MI M 35 54 24:42.60 49:54.34
3 1050 Colin Moore Grand Rapids, MI M 50 104 28:54.32 1:18:48.66
4 1049 Brian Kraus Rockford, MI M 78 182 29:59.93 1:48:48.59

Team - 12 Amway 12 Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc.
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1058 Scott Oonk Grand Rapids, MI M 41 41 24:13.36 24:13.36
2 1056 Rhonda Brandt Lowell, MI F 53 94 29:31.07 53:44.43
3 1057 Aaron Matrone Grand Rapids, MI M 69 163 25:53.19 1:19:37.62
4 1060 Eric Schmidt Grand Haven, MI M 96 259 29:35.70 1:49:13.32

Team - 35 St Mary's Feel The Breeze Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc.
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1138 Kim Ullery Grand Rapids, MI F 18 18 26:20.09 26:20.09
2 1140 Andrea Lovely Grand Rapids, MI F 57 75 30:34.29 56:54.38
3 2191 Abbey Afienko Grand Rapids, MI F 63 138 30:40.90 1:27:35.28
4 1139 Jennifer Gable Grand Rapids, MI F 64 202 31:04.06 1:58:39.34

Team - 66 Spectrum Health Purple Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc.
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 740 Bethany Cousineau Grand Rapids, MI F 35 35 29:12.24 29:12.24
2 1311 Teri Vantongeren Ada, MI F 59 94 30:49.52 1:00:01.76
3 1708 Ryan Sietsema Hudsonville, MI M 65 159 34:37.02 1:34:38.78
4 1707 Mark Van Dyke Grand Rapids, MI M 89 248 28:48.68 2:03:27.46

Team - 5 Amway 5 Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc.
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1019 Nick Katsarelas Grand Rapids, MI M 27 27 27:23.76 27:23.76
2 1017 Menaka Abel Ada, MI F 48 75 29:13.88 56:37.64
3 2209 Steve Mork Lowell, MI M 73 148 31:52.51 1:28:30.15

Team - 7 Amway 7 Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc.
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1028 David Fast Grand Rapids, MI M 40 40 25:17.67 25:17.67
2 1031 Brian Muma Grand Rapids, MI M 74 114 29:41.74 54:59.41
3 1032 Matt Nibbelink Grand Rapids, MI M 84 198 28:03.22 1:23:02.63

Team - 22 Gentex Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc.
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1478 Tim Adams Hudsonville, MI M 4 4 17:39.31 17:39.31
2 1479 Jerrie Arredondo Zeeland, MI F 10 14 24:34.76 42:14.07
3 1480 Julian Arredondo Zeeland, MI M 68 82 29:05.99 1:11:20.06

Team - 27 Herman Miller 5 Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc.
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1123 Renae Walker Holland, MI F 29 29 30:47.37 30:47.37
2 1121 Dan Boucher Byron Center, MI M 66 95 27:38.30 58:25.67
3 1488 Wendy Muth Zeeland, MI F 105 200 37:38.20 1:36:03.87

Team - 34 St Mary's Sanctuary Saints Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc.
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1136 Desirae Henning Grand Rapids, MI F 77 77 35:49.84 35:49.84
2 1500 Latricia Parks Grand Rapids, MI F 99 176 48:47.44 1:24:37.28
3 1137 Becka Kruer Rockford, MI F 115 291 42:14.60 2:06:51.88

Team - 42 Nestle-Gerber Blue Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc.
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1177 Jacklyn Burnette Fremont, MI F 48 48 32:31.15 32:31.15
2 1181 Carla Hyrns White Cloud, MI F 64 112 43:38.34 1:16:09.49
3 1184 Jessica Wimmer White Cloud, MI F 77 189 35:45.20 1:51:54.69

Team - 49 Amway 19 Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc.
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1216 Tod Nyson Belding, MI M 32 32 23:37.77 23:37.77
2 1217 Clint Reamer Rockford, MI M 49 81 25:12.32 48:50.09
3 2217 Holly Smith Rockford, MI F 49 130 29:17.74 1:18:07.83

Team - 59 Spectrum 6 South Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc.
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1289 Cortney Skerl Belmont, MI F 58 58 30:15.84 30:15.84
2 1288 Faith Richards Hudsonville, MI F 64 122 32:42.53 1:02:58.37
3 1287 Molly Christians Allendale, MI F 69 191 33:53.54 1:36:51.91

Team - 60 Spectrum Blue Team Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc.
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1292 Brad Langlois Muskegon, MI M 31 31 23:02.62 23:02.62
2 1291 Nick Langeland Grand Rapids, MI M 95 126 29:25.89 52:28.51
3 1290 Joshua Hineline Grand Rapids, MI M 97 223 29:44.18 1:22:12.69

Team - 15 Amway 15 Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc.
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 2214 Jennifer Tornga Hudsonville, MI F 46 46 29:09.22 29:09.22
2 2219 Leon Hollowell Belmont, MI M 60 106 26:42.15 55:51.37

Team - 48 Amway 18 Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc.
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1215 Michael Mead Rockford, MI M 33 33 21:52.14 21:52.14
2 2215 Niki Mead Rockford, MI F 84 117 33:32.22 55:24.36

Team - 64 Spectrum HR-2 Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc.
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1305 Casey McDowell Grand Rapids, MI F 36 36 28:38.67 28:38.67
2 1306 Julie Burmania Grand Rapids, MI F 64 100 31:58.56 1:00:37.23

Team - 28 Herman Miller 6 Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc.
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1489 Teressa Keena Grand Rapids, MI F 52 52 30:50.61 30:50.61

Team - 63 Spectrum HR-1 Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc.
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1304 Bryan Cote Byron Center, MI M 70 70 28:08.64 28:08.64

Team - 71 Farmers Insurance Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc.
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1713 Sarah Manning Lowell, MI F 56 56 30:00.11 30:00.11

Team - 72 Farmers Insurance 3 Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc.
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1714 Kellie Kidwell Grand Rapids, MI F 113 113 40:25.62 40:25.62

Team - 99 City of GR2 Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc.
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1732 Mark Garvey Rockford, MI M 29 29 23:07.04 23:07.04





Detail Team Results
5k
Division 2 (under 500)
Team - 19 BISSELL 1 Finish Position - 1
Team Score (places): 18
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1440 Elizabeth Vanderjagt Grand Rapids, MI F 2 2 46:25.65 46:25.65
2 1435 Leah Elenbaas Grand Rapids, MI F 3 5 20:24.56 1:06:50.21
3 1436 Eric Hansen Ada, MI M 5 10 22:21.96 1:29:12.17
4 1437 Will Ludlow Grand Rapids, MI M 8 18 18:30.30 1:47:42.47
5 1432 Roxane Kruse Grand Rapids, MI F 9 27 24:14.22 2:11:56.69
6 1433 Aaron Griffith Grand Rapids, MI M 11 38 19:17.63 2:31:14.32
7 1434 Andy Hess Ada, MI M 20 58 20:27.84 2:51:42.16
8 1438 Jeff Scholten Ada, MI M 61 119 24:36.48 3:16:18.64

Team - 77 Aquinas College Finish Position - 2
Team Score (places): 24
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1339 Linda Chaffee Grand Rapids, MI F 1 1 26:12.46 26:12.46
2 1338 Don Chaffee Grand Rapids, MI M 4 5 32:30.28 58:42.74
3 1337 Gary Karasinski Belmont, MI M 8 13 31:11.10 1:29:53.84
4 1336 Ann Karasinski Belmont, MI F 11 24 25:48.73 1:55:42.57
5 1334 Randall MacGeorge Grand Rapids, MI M 17 41 21:30.64 2:17:13.21
6 1335 Joe Spencer Grand Rapids, MI M 66 107 28:10.78 2:45:23.99

Team - 75 GazelleSports 1 Finish Position - 3
Team Score (places): 30
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1332 Caroline Cook Grand Rapids, MI F 2 2 23:00.69 23:00.69
2 1333 Linnae Satterlee Grand Rapids, MI F 3 5 23:36.36 46:37.05
3 1981 Tj Marlette Grand Rapids, MI M 11 16 20:36.23 1:07:13.28
4 2027 Tiler Webster Grand Rapids, MI F 14 30 23:24.57 1:30:37.85
5 1655 Scott Sneller Grand Rapids, MI M 28 58 21:33.63 1:52:11.48

Team - 85 L-3 Flyers Finish Position - 4
Team Score (places): 32
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1476 Charlie Hooper Rockford, MI M 4 4 26:18.65 26:18.65
2 1477 Gary Watson Ada, MI M 7 11 22:55.94 49:14.59
3 1652 Joyce Upper Grand Rapids, MI F 10 21 30:44.87 1:19:59.46
4 1471 Mark Desatterlee Grand Rapids, MI M 11 32 21:37.08 1:41:36.54
5 1472 William Cleaver Sand Lake, MI M 15 47 24:08.71 2:05:45.25
6 1470 Dan Oomkes Grand Rapids, MI M 50 97 25:23.55 2:31:08.80
7 1474 Liv Lay Grand Rapids, MI F 52 149 38:29.58 3:09:38.38

Team - 91 Rhoades Runners Red Finish Position - 5
Team Score (places): 44
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1398 John Klees Grand Rapids, MI M 7 7 20:33.61 20:33.61
2 1400 Max Grengs Grand Rapids, MI M 10 17 20:20.62 40:54.23
3 1401 Stacy Finzel Grand Rapids, MI F 11 28 25:13.75 1:06:07.98
4 1399 Heidi Klees Grand Rapids, MI F 16 44 26:36.78 1:32:44.76

Team - 87 Miller Johnson Finish Position - 6
Team Score (places): 51
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1382 Tracy Oostema Grand Rapids, MI F 3 3 19:53.94 19:53.94
2 1379 Jennifer Jackson Grand Rapids, MI F 7 10 21:55.99 41:49.93
3 1388 Andrew Oostema Grand Rapids, MI M 19 29 20:25.91 1:02:15.84
4 1378 Wendy Holtvluwer Grand Rapids, MI F 22 51 26:52.99 1:29:08.83
5 1377 Mark Holtvluwer Grand Rapids, MI M 23 74 22:12.92 1:51:21.75
6 1385 Sara Lachman Grand Rapids, MI F 23 97 26:30.67 2:17:52.42
7 1384 Dustin Jackson Grand Rapids, MI M 35 132 21:55.64 2:39:48.06

Team - 94 Crowe Horwath 1 Finish Position - 7
Team Score (places): 60
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1413 Julie Frayer Grand Rapids, MI F 1 1 23:15.09 23:15.09
2 1415 Gary Milligan Grand Rapids, MI M 6 7 22:49.45 46:04.54
3 1414 Stephen Hughes Grand Rapids, MI M 24 31 23:16.34 1:09:20.88
4 1722 Gavin Fullerton Grand Rapids, MI M 29 60 26:06.67 1:35:27.55

Team - 97 Kelloggs GR Finish Position - 8
Team Score (places): 61
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1731 Mike Weingate Wayland, MI M 2 2 20:20.37 20:20.37
2 1727 Annette Weingate Dorr, MI F 5 7 25:23.00 45:43.37
3 1730 Roger McCoy Wyoming, MI M 10 17 23:29.99 1:09:13.36
4 1725 Dennis Frasier Grand Rapids, MI M 44 61 30:35.44 1:39:48.80
5 1726 Bill Friend Grand Rapids, MI M 55 116 25:51.33 2:05:40.13

Team - 100 City of East GR Finish Position - 9
Team Score (places): 81
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1467 Diane Deboer-Bunn Grand Rapids, MI F 2 2 20:18.25 20:18.25
2 1462 Gail Dewey Grand Rapids, MI F 4 6 20:40.19 40:58.44
3 1461 Jeff Dood Rockford, MI M 27 33 23:05.20 1:04:03.64
4 1466 Mark Herald Rockford, MI M 48 81 26:57.45 1:31:01.09

Team - 93 Team VAI Finish Position - 10
Team Score (places): 82
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 2098 Lisa Turner Wyoming, MI F 19 19 25:30.20 25:30.20
2 1411 Jennifer Holtrop Muskegon, MI F 19 38 26:14.06 51:44.26
3 1406 Kevin Maupin Lowell, MI M 22 60 22:13.44 1:13:57.70
4 1407 Kennen Less Rockford, MI M 22 82 22:31.86 1:36:29.56
5 1410 Jeff Klomp Wyoming, MI M 39 121 22:13.30 1:58:42.86
6 1408 Erik Linklater Grand Rapids, MI M 42 163 22:49.58 2:21:32.44
7 1721 Cathy Wiesner Grand Rapids, MI F 44 207 29:38.40 2:51:10.84
8 1409 Stephanie Scott Grand Rapids, MI F 112 319 43:39.97 3:34:50.81

Team - 84 Netech Finish Position - 11
Team Score (places): 90
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1375 Amanda Meyer Grand Rapids, MI F 16 16 25:35.87 25:35.87
2 1373 Mark Decker Grand Rapids, MI M 20 36 22:01.88 47:37.75
3 1370 Alan Gallagher Grand Rapids, MI M 23 59 23:46.05 1:11:23.80
4 1372 Justin Wildeboer Grand Rapids, MI M 31 90 27:01.99 1:38:25.79
5 1374 Kyle Jenkins Belmont, MI M 43 133 25:15.03 2:03:40.82
6 1371 Dan Russo Grand Rapids, MI M 48 181 25:36.25 2:29:17.07

Team - 79 Zondervan Finish Position - 12
Team Score (places): 95
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1345 Sandra Vander Zicht Grand Rapids, MI F 4 4 30:22.44 30:22.44
2 1346 Fred Jensen Ada, MI M 26 30 27:09.28 57:31.72
3 1465 Carol Postma Caledonia, MI F 29 59 27:32.49 1:25:04.21
4 1348 David Osterhouse Grand Rapids, MI M 36 95 21:59.02 1:47:03.23
5 1349 Tonya Osterhouse Grand Rapids, MI F 39 134 28:28.01 2:15:31.24
6 1347 Chris Warners Grand Rapids, MI M 90 224 34:50.63 2:50:21.87

Team - 89 Network 180 Finish Position - 13
Team Score (places): 95
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1719 Susan Smith Grand Rapids, MI F 7 7 29:07.45 29:07.45
2 1718 Aben Orellana Grand Rapids, MI M 12 19 20:57.02 50:04.47
3 1390 Dana Souter Grand Rapids, MI F 13 32 25:33.78 1:15:38.25
4 1391 Tim Leonard Grand Rapids, MI M 63 95 27:06.70 1:42:44.95

Team - 81 Mercantile Bank #2 Finish Position - 14
Team Score (places): 99
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1361 Brett Hoover Grand Rapids, MI M 14 14 20:50.09 20:50.09
2 1716 Kristin Duncan Byron Center, MI F 17 31 25:49.31 46:39.40
3 1360 John Byl Jenison, MI M 33 64 23:42.65 1:10:22.05
4 1363 Amy Kam Grand Rapids, MI F 35 99 31:37.19 1:41:59.24
5 1715 Brent Duncan Byron Center, MI M 53 152 26:02.73 2:08:01.97
6 1362 Lindsey McNeil Caledonia, MI F 71 223 34:07.12 2:42:09.09
7 1359 Adrienne Heidema Kalamazoo, MI F 79 302 36:00.75 3:18:09.84

Team - 82 Inontime Finish Position - 15
Team Score (places): 102
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1366 Greg Rotman Hudsonville, MI M 14 14 19:39.09 19:39.09
2 1367 Paul Lanning Grandville, MI M 20 34 21:42.50 41:21.59
3 1717 Janette Bruins Allendale, MI F 28 62 27:29.74 1:08:51.33
4 1365 Keith Gregory Grand Rapids, MI M 40 102 25:55.64 1:34:46.97

Team - 96 Accelerating Success 2 Finish Position - 16
Team Score (places): 110
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1422 David Hurst Rockford, MI M 16 16 21:00.96 21:00.96
2 1423 Erin Hurst Rockford, MI F 17 33 26:23.98 47:24.94
3 1421 Katie Kuiper Ada, MI F 25 58 26:37.07 1:14:02.01
4 1420 David Rapp Grand Rapids, MI M 52 110 25:49.38 1:39:51.39
5 1419 Brittany Tuori Grand Rapids, MI F 60 170 35:40.01 2:15:31.40
6 1723 Kent Hildebrand Grand Rapids, MI M 66 236 30:23.95 2:45:55.35

Team - 20 BISSELL 2 Finish Position - 17
Team Score (places): 119
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1445 Joseph Lochinski Grand Haven, MI M 24 24 21:14.62 21:14.62
2 1441 Patrick Laurie Grand Rapids, MI M 25 49 23:46.80 45:01.42
3 1443 Joe Deja Allendale, MI M 29 78 24:11.97 1:09:13.39
4 1444 Ben Williams Muskegon, MI M 41 119 26:04.41 1:35:17.80
5 1447 Matt Conran Rockford, MI M 45 164 22:56.57 1:58:14.37
6 1446 Sarah Vandyk Grand Rapids, MI F 50 214 30:29.71 2:28:44.08
7 1999 Rachel Wygant Grand Rapids, MI F 70 284 31:33.94 3:00:18.02
8 1442 Tom Ankney Grand Rapids, MI M 80 364 47:45.50 3:48:03.52
9 1449 Allyson Reagan Ada, MI F 81 445 33:08.25 4:21:11.77
10 1448 Christine Hoekzema Grand Rapids, MI F 82 527 34:56.33 4:56:08.10

Team - 101 Eenhoorn Finish Position - 18
Team Score (places): 156
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1427 Michelle Mizer Grand Rapids, MI F 16 16 25:05.70 25:05.70
2 1428 Nurys Eduardo Grand Rapids, MI F 27 43 30:21.10 55:26.80
3 1431 Domingo Gonzalez Wyoming, MI M 56 99 28:39.19 1:24:05.99
4 1430 Jose Buitron Grand Rapids, MI M 57 156 30:31.06 1:54:37.05
5 1429 Daisy Buitron Grand Rapids, MI F 65 221 37:41.10 2:32:18.15

Team - 78 OST Finish Position - 19
Team Score (places): 163
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1343 Dan Frank Ada, MI M 21 21 21:54.31 21:54.31
2 1341 Tina Derusha Grand Rapids, MI F 28 49 26:57.30 48:51.61
3 1340 Nick Sinclair Hudsonville, MI M 32 81 25:01.17 1:13:52.78
4 1344 Dan Boughton Grand Rapids, MI M 82 163 38:03.52 1:51:56.30
5 1342 Allen Derusha Grand Rapids, MI M 93 256 39:12.29 2:31:08.59

Team - 80 Mercantile Bank #1 Finish Position - 20
Team Score (places): 177
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1353 Jason Petersen Grandville, MI M 30 30 21:36.02 21:36.02
2 1350 Carla Allbright Rockford, MI F 42 72 32:48.44 54:24.46
3 1352 Angela Wells Grandville, MI F 50 122 29:40.71 1:24:05.17
4 1354 Amy Rempalski Wyoming, MI F 55 177 29:53.33 1:53:58.50
5 1355 Scott Setlock Rockford, MI M 65 242 25:09.96 2:19:08.46
6 1357 Kevin Dewey Hopkins, MI M 85 327 28:09.20 2:47:17.66

Team - 92 Rhoades Runners White Finish Position - 21
Team Score (places): 190
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1402 Dawn Lieffers Ravenna, MI F 12 12 24:48.45 24:48.45
2 1405 Terry Zabel Grand Rapids, MI M 40 52 29:08.06 53:56.51
3 1404 Sara Bos Grand Rapids, MI F 64 116 37:33.11 1:31:29.62
4 1403 Chris Lieffers Ravenna, MI M 74 190 26:22.72 1:57:52.34

Team - 21 BISSELL 3 Finish Position - 22
Team Score (places): 201
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1451 Gloria Lipski Grand Rapids, MI F 41 41 28:28.93 28:28.93
2 1453 David Christensen Grant, MI M 48 89 25:51.13 54:20.06
3 1455 Ruth Vandenbrink Coopersville, MI F 55 144 39:53.31 1:34:13.37
4 1458 Phillip Morgan Grand Rapids, MI M 57 201 26:08.17 2:00:21.54
5 1456 Meghan Benham Grand Rapids, MI F 66 267 40:34.45 2:40:55.99
6 1454 James Buhl Grand Rapids, MI M 79 346 32:42.85 3:13:38.84
7 1450 Thomas Benham Comstock Park, MI M 94 440 37:28.04 3:51:06.88
8 1452 Regina Cran Coopersville, MI F 116 556 43:09.03 4:34:15.91

Team - 90 Accelerating Success Finish Position - 23
Team Score (places): 238
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1397 Colin Kraay Grand Rapids, MI M 54 54 23:58.63 23:58.63
2 1393 Natalie Burns Lowell, MI F 54 108 29:39.27 53:37.90
3 1395 John Kuiper Ada, MI M 59 167 26:41.87 1:20:19.77
4 1720 Rob Slager Grand Rapids, MI M 71 238 26:07.16 1:46:26.93
5 1392 Michelle Mixon Lowell, MI F 76 314 33:42.36 2:20:09.29
6 1396 Shannon Rapp Grand Rapids, MI F 92 406 35:31.10 2:55:40.39
7 1394 Cheryl Lindgren Grand Rapids, MI F 106 512 38:58.57 3:34:38.96

Team - 95 Crowe Horwath 2 Finish Position - 24
Team Score (places): 319
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1418 Tad Balanda Ada, MI M 61 61 26:51.57 26:51.57
2 1416 Clayton Rossman Grand Rapids, MI M 72 133 26:08.68 53:00.25
3 1417 Shanna Reynolds Comstock Park, MI F 75 208 32:06.46 1:25:06.71
4 2432 Lori Lincolnhol Lowell, MI F 111 319 39:27.02 2:04:33.73

Team - 98 City of GR1 Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc.
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1424 Jane Bush Grand Rapids, MI F 25 25 28:15.96 28:15.96
2 1426 Thomas Truszkowski Wyoming, MI M 67 92 28:35.19 56:51.15
3 1425 Vaughn Shade Alto, MI M 70 162 30:57.99 1:27:49.14

Team - 83 URS Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc.
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1368 William Stevenson Grand Rapids, MI M 7 7 35:17.97 35:17.97
2 1369 James Boles Grand Rapids, MI M 15 22 29:11.17 1:04:29.14

Team - 86 Striders Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc.
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1376 Melissa Looman Grand Rapids, MI F 6 6 19:34.59 19:34.59

Team - 88 DCA Dashers Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc.
Team Pos Bib No Name City/State Gend A.Grp Place Cum. Place Time Cum. Time
1 1389 Amanda Narvaes Grand Rapids, MI F 15 15 25:36.35 25:36.35

East Grand Rapids, MI
Provided by Classicrace.com