2012 Higgins Lake Sunrise Run

back to results

Jun. 16, 2012

2012 Higgins Lake Sunrise Run
Higgins Lake State Park. Roscommon, Michigan
Provided by: Everal Race Management


Higgins Lake Sunrise Run 5k Run/Walk (long 3.6 miles)
Age Group Results
June 16, 2012

Results By Everal Race Management

Female Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Megan Schwartz Caledonia MI 141 16 2 26:57.6 7:29/M
Male Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sean Brabant Roscommon MI 11 22 1 25:09.3 6:59/M
No age provided
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cheryl Melroy Grayling MI 69 0 122 48:10.9 13:23/M
No age provided
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lucas Vick Prudenville MI 172 0 66 40:56.9 11:22/M
Female 15 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alyssa Schwartz Caledonia MI 142 14 11 30:18.5 8:25/M
2 Olivia Gregory Ann Arbor MI 41 11 39 36:11.3 10:03/M
3 Taren Van Laecke Grandville MI 1238 11 41 36:17.2 10:05/M
4 Gwyneth Murray Roscommon MI 77 12 48 37:05.7 10:18/M
5 Lauryn Bailey Rosebush MI 5 13 63 39:45.1 11:03/M
6 Katie Murray Roscommon MI 78 11 99 45:50.2 12:44/M
7 Carlee Rushlow Wixom MI 1220 15 112 46:28.2 12:54/M
8 Anna Erickson Roscommon MI 133 9 144 58:47.9 16:20/M
9 Joslyn Fairbanks Roscommon MI 32 7 145 58:48.8 16:20/M
10 Stephanie Eckstorm Prudenville MI 29 12 148 1:00:05.9 16:41/M
Male 15 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Justin Kudera Yale MI 54 12 4 27:22.3 7:36/M
2 John Bowen Roscommon MI 152 13 9 28:59.0 8:03/M
3 Drew Bowen Roscommon MI 153 12 10 29:19.4 8:09/M
4 Thomas Pastell Roscommon MI 128 11 12 30:19.2 8:25/M
5 Blaine McBroom Carmel IN 66 13 28 33:41.8 9:21/M
6 Riley McNamara Roscommon MI 1236 11 32 34:13.4 9:30/M
7 Ryan Murdock St. Clair Shores M 76 15 75 42:25.5 11:47/M
8 Joshua Fairbanks Roscommon MI 31 8 86 43:35.3 12:06/M
9 Cameron Smale Macomb MI 100 10 95 45:13.7 12:34/M
10 Spencer Reinke Roscommon MI 88 10 102 45:50.7 12:44/M
11 Jory Gailitis Roscommon MI 38 10 106 46:03.7 12:48/M
12 Buden Miller Allegan MI 1229 12 115 47:01.0 13:04/M
13 Ethan Smale Macomb MI 102 7 125 48:36.6 13:30/M
14 Jacob Crain Byron MI 24 13 167 1:10:46.9 19:39/M
15 Trent Bowen Roscommon MI 151 9 183 1:15:56.7 21:06/M
Female 16 to 23
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda Lacertosa Saginaw MI 146 20 8 28:41.2 7:58/M
2 Meagan Doering Flint MI 137 21 20 32:04.7 8:54/M
3 Janelle Gavin Roscommon MI 139 16 27 33:32.5 9:19/M
4 Jane Pearson Lake City MI 1224 18 42 36:20.0 10:06/M
5 Autumn Smith Roscommon MI 104 21 49 37:14.9 10:21/M
6 Arielle Rucinski Roscommon MI 93 23 104 45:55.3 12:45/M
7 Samantha Tarnowski Roscommon MI 113 19 130 51:11.6 14:13/M
8 Victoria Dixon Chesterfield Twp M 27 23 149 1:02:49.4 17:27/M
Male 16 to 23
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Griffin Dean Grayling MI 1228 18 6 28:36.7 7:57/M
2 Patrick Murdock St. Clair Shores M 74 16 7 28:38.4 7:57/M
3 Russ Taylor Harrison MI 1233 19 21 32:11.9 8:56/M
4 Ben Taylor Harrison MI 1232 16 38 35:49.4 9:57/M
5 Andrew Castine Royal Oak MI 17 22 45 36:51.8 10:14/M
Female 24 to 31
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michelle Ostling Battle Creek MI 1230 31 14 31:04.1 8:38/M
2 Stacey Gentle Bay City MI 1226 26 16 31:26.1 8:44/M
3 Kelly Blanchett Roscommon MI 7 27 36 35:00.9 9:43/M
4 Jessica Gabriel Grayling MI 36 25 67 41:24.2 11:30/M
5 Andrea MacZik Richville MI 167 28 72 42:16.1 11:44/M
6 Dawn Kintner Auburn MI 50 31 82 42:55.3 11:55/M
7 Mallory Blanchard Roscommon MI 1239 25 84 43:19.8 12:02/M
8 Rosanna Purvis Harrison MI 86 26 91 44:40.8 12:24/M
9 Sarah Vandenberg Leonard MI 117 28 98 45:36.7 12:40/M
10 Allison Ogg Rosebush MI 81 26 100 45:50.6 12:44/M
11 Ashley Nash Clare MI 79 25 103 45:50.8 12:44/M
12 Abby Blonshine Lansing MI 8 31 109 46:09.7 12:49/M
13 Jennifer Lux Breckenridge MI 165 30 121 47:55.8 13:19/M
14 Jennifer Burns St. Johns MI 14 24 132 51:56.3 14:26/M
15 Kalin Lombard Vestaburg MI 60 29 142 56:31.3 15:42/M
16 April Foss Macomb MI 35 31 175 1:12:54.3 20:15/M
Male 24 to 31
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Parker Saginaw MI 145 29 19 32:01.8 8:54/M
2 Andrew Neigh Roscommon MI 135 29 30 33:50.7 9:24/M
3 Andrew Kemp Whitehouse OH 126 25 33 34:21.5 9:33/M
4 Terry Campbell Roscommon MI 1240 30 43 36:22.4 10:06/M
5 Andy McAlpine Grand Rapids MI 134 31 55 38:36.6 10:43/M
6 Dave Pettersch Beaverton MI 359 30 56 38:57.0 10:49/M
7 Matthew Gabriel Jr Grayling MI 37 28 68 41:24.3 11:30/M
8 Jason Blonshine Lansing MI 9 31 108 46:09.7 12:49/M
9 Brenton Lombard Vestaburg MI 59 28 128 48:58.8 13:36/M
10 Russell Strickler Leonard MI 109 30 131 51:33.7 14:19/M
11 James Shanks Ithaca NY 97 27 158 1:07:34.9 18:46/M
Female 32 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laurie Heilman Gladwin MI 1225 39 34 34:42.8 9:38/M
2 Amanda Thiel Roscommon MI 115 35 40 36:13.9 10:04/M
3 Deanne Murdoch Elkton MI 73 33 50 37:15.2 10:21/M
4 Jennifer Pettersch Beaverton MI 85 32 61 39:31.0 10:59/M
5 Jessica Willis Traverse City MI 120 33 71 42:01.3 11:40/M
6 Kris Harrison Mt Pleasant MI 43 33 73 42:20.9 11:46/M
7 Sarah Royce Chicago IL 92 32 74 42:21.1 11:46/M
8 Shannon O'Berski Berkley MI 80 34 79 42:35.7 11:50/M
9 Deanna Seeman Freeland MI 96 37 81 42:51.1 11:54/M
10 Janna Clark Houghton Lake MI 163 35 88 44:09.1 12:16/M
11 Stephanie Bowen Roscommon MI 150 38 94 45:03.9 12:31/M
12 Jennifer Ahrent Fenton MI 2 38 113 46:35.3 12:56/M
13 Melissa Mathie Washington MI 65 33 114 46:43.3 12:59/M
14 Christina Kwiatkowski Clinton Township M 55 32 116 47:13.4 13:07/M
15 Catherine Gammicchia Roscommon MI 39 36 118 47:40.9 13:14/M
16 Sarah Schultz Midland MI 164 35 124 48:26.2 13:27/M
17 Helen Fisher Roscommon MI 34 34 138 53:45.1 14:56/M
18 Rebecca Koch Mount Clemens MI 53 37 147 58:53.4 16:21/M
19 Amy Zinger Roscommon MI 123 39 171 1:12:32.7 20:09/M
20 Liz Petersen Roscommon MI 84 38 172 1:12:33.2 20:09/M
Male 32 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Erickson Roscommon MI 30 39 5 27:50.6 7:44/M
2 John Daly Flint MI 26 33 15 31:12.1 8:40/M
3 Matt Sage Livonia MI 94 34 18 31:58.8 8:53/M
4 Paul Dowd Roscommon MI 28 36 29 33:46.6 9:23/M
5 Derek Pastell Roscommon MI 129 38 46 36:58.2 10:16/M
6 Danny Owen Jeddo MI 83 33 60 39:15.1 10:54/M
7 Darrin Mathie Washington MI 64 39 110 46:20.0 12:52/M
8 Jeff Anderson Howell MI 3 32 111 46:27.6 12:54/M
9 Joey Bigford Roscommon MI 1234 34 117 47:34.2 13:13/M
Female 40 to 47
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rebecca Smutek Luzerne MI 106 44 35 34:45.2 9:39/M
2 Mary Booms Ruth MI 10 43 51 37:32.8 10:26/M
3 Michele Forgash Brighton MI 130 43 53 38:06.9 10:35/M
4 Gail Schwartz Caledonia MI 144 47 65 40:54.3 11:22/M
5 Beth Swetz Farwell MI 111 41 87 43:37.8 12:07/M
6 Laura Appleton Waters MI 4 42 92 44:42.6 12:25/M
7 Jennifer Reinke Roscommon MI 87 46 101 45:50.6 12:44/M
8 Nancy Joure Howell MI 46 47 135 53:20.9 14:49/M
9 Kimberly McIlroy Coleman MI 68 47 140 54:49.5 15:14/M
10 Nancy Martindale Roscommon MI 63 42 146 58:49.3 16:20/M
11 Julie Lustig Livonia MI 61 43 151 1:03:12.0 17:33/M
12 Alecia Catrell Roscommon MI 18 47 165 1:10:34.2 19:36/M
13 Lisa Petrie Gaylord MI 161 45 166 1:10:34.6 19:36/M
14 Rosetta Barnes Roscommom MI 6 43 178 1:15:15.7 20:54/M
15 Michelle Huff-Fradenburgh Midland MI 45 43 179 1:15:16.2 20:54/M
Male 40 to 47
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Kudera Yale MI 136 41 13 30:31.8 8:29/M
2 Tom Schwartz Caledonia MI 143 45 17 31:51.8 8:51/M
3 William Joure Chicago IL 48 45 23 32:18.8 8:58/M
4 James Perialas Roscommon MI 1218 45 37 35:22.1 9:49/M
5 Peter Szczesny Portage MI 112 43 47 37:01.0 10:17/M
6 Scott Taylor Harrison MI 1231 43 57 39:04.2 10:51/M
7 Doug Catrell Roscommon MI 19 47 76 42:29.0 11:48/M
8 Patrick Murdock St. Clair Shores M 75 46 77 42:30.7 11:48/M
9 David Lentz Waters MI 58 46 93 44:43.7 12:25/M
10 Steven Gregory Ann Arbor MI 42 47 97 45:29.7 12:38/M
11 Craig Smale Macomb MI 101 42 126 48:37.0 13:30/M
12 Steve Tarnowski Roscommon MI 114 47 129 51:11.3 14:13/M
13 Mark Boersen Roscommon MI 1235 40 134 52:50.1 14:41/M
Female 48 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deb Pearson Lake City MI 1223 54 24 32:22.7 8:59/M
2 Cathy Cramner Corunna MI 322 51 54 38:18.5 10:38/M
3 Jeanine Samuelson Grand Rapids MI 95 50 59 39:08.4 10:52/M
4 Elizabeth Wahl Roscommon MI 118 49 62 39:43.9 11:02/M
5 Jody Hofstra Traverse City MI 44 52 64 40:07.6 11:09/M
6 Judy Mulder Lake City MI 72 52 69 41:32.3 11:32/M
7 Connie Sutika Houghton Lake MI 110 50 78 42:32.0 11:49/M
8 Michelle Langley Holly MI 56 52 90 44:37.5 12:24/M
9 Desiree Gavin Roscommon MI 138 49 96 45:26.0 12:37/M
10 Ann Rushlow Higgins Lake MI 1219 51 105 46:00.4 12:47/M
11 Joy Ogg Gladwin MI 82 50 119 47:44.0 13:16/M
12 Diane Ocenasek Roscommon MI 169 52 133 52:04.8 14:28/M
13 Melissa Rokicki Rochester Hills MI 89 49 137 53:38.2 14:54/M
14 Rhonda Burns St. Johns MI 15 50 139 54:41.1 15:11/M
15 Kim Kopacka Higgins Lake MI 175 51 141 56:03.5 15:34/M
16 Darlene Williams Melvin MI 119 48 153 1:04:42.2 17:58/M
17 Cherie Boettger Highland MI 160 49 163 1:10:21.4 19:33/M
18 Beth Boettger Highland MI 159 49 164 1:10:21.7 19:33/M
19 Jackie Sill-Crain Byron MI 99 50 180 1:15:28.9 20:58/M
Male 48 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dale Ernst Sandusky MI 170 49 3 27:13.1 7:34/M
2 Benjamin Garman Monroe MI 156 48 22 32:15.8 8:58/M
3 William Dean Grayling MI 1227 52 25 32:40.1 9:04/M
4 Troy Fairbanks Roscommon MI 33 49 85 43:35.3 12:06/M
5 Daniel Tabor Flint MI 158 54 107 46:06.3 12:48/M
Female 55 to 62
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sally Joure E Grand Rapids MI 47 58 52 37:34.6 10:26/M
2 Pat Brown Harrison MI 13 58 70 41:43.5 11:35/M
3 Beth Lux Higgins Lake MI 166 56 89 44:12.2 12:17/M
4 Renee Smalley Holly MI 103 55 120 47:53.9 13:18/M
5 Stephanie Sherman Roscommon, MI 98 58 123 48:19.5 13:25/M
6 Marcia Major Roscommon MI 62 57 127 48:43.9 13:32/M
7 Suzanne Stahl Mcbain MI 107 59 136 53:36.1 14:53/M
8 Cecilia Scow Byron MI 132 59 154 1:05:05.9 18:05/M
9 Linda Corl Comstock Park MI 22 58 156 1:06:24.0 18:27/M
10 Karen Kleinhardt Clare MI 52 60 157 1:07:24.3 18:43/M
11 Kathleen Lawrence Commerce Township 57 60 159 1:07:35.9 18:46/M
12 Kitte Rach Higgins Lake MI 1221 55 161 1:10:15.8 19:31/M
13 Mary Jo Oppy Roscommon MI 1222 56 162 1:10:17.2 19:31/M
14 Donna Campbell Roscommon MI 16 57 168 1:11:15.8 19:48/M
15 Jean Wertman Midland MI 1237 57 176 1:13:08.9 20:19/M
16 Bethany Mooney Flint MI 70 61 177 1:14:04.2 20:34/M
17 Nina Reznich Roscommon MI 154 59 181 1:15:31.4 20:59/M
Male 55 to 62
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary McIlroy Coleman MI 67 59 26 33:14.2 9:14/M
2 Ken Brown Harrison MI 12 58 31 34:01.5 9:27/M
3 David Stechschulte, Jr. Owosso MI 108 56 44 36:23.0 10:06/M
4 Louis Boogs Prudenville MI 162 55 58 39:04.7 10:51/M
5 Mark Vick Saint Helen MI 171 60 143 57:26.8 15:57/M
6 Joe Muszkiewicz Prudenville MI 168 58 150 1:02:52.0 17:28/M
7 Dan Scow Byron MI 131 55 155 1:05:12.7 18:07/M
Female 63 & up
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Peggy Smutek Luzerne MI 105 69 152 1:04:18.7 17:52/M
2 Marilyn Kerns Nashville IN 49 63 160 1:07:35.9 18:46/M
3 Lavonne Clark Hamilton MI 20 64 170 1:11:48.1 19:57/M
4 Lois Elder Roscommon MI 124 73 173 1:12:46.4 20:13/M
5 Gretchen Michaud Las Cruces NM 140 68 182 1:15:50.7 21:04/M
Male 63 & up
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gale Crandell Harrison MI 25 64 80 42:47.6 11:53/M
2 Art Ketelhut Prudenville MI 149 80 83 43:08.4 11:59/M
3 Dick Coulter Roscommon MI 23 66 169 1:11:18.5 19:48/M
4 John Elder Roscommon MI 125 65 174 1:12:47.1 20:13/M
5 Dan Reznich Roscommon MI 155 86 184 1:19:41.6 22:08/M




Higgins Lake Sunrise Run 10k Run

Age Group Results

June 16, 2012

Results By Everal Race Management
Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katherine Samuelson Grand Rapids MI 362 20 1 41:21.8 6:40/M
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andy Frisch Farwell MI 329 41 2 42:48.8 6:54/M
Male 15 & under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bj Galehouse Doylestown OH 332 14 5 45:34.9 7:21/M
Female 16 to 23

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Krista Thompson Grand Rapids MI 374 23 33 58:03.3 9:22/M
Male 16 to 23

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Collins Prudenville MI 321 23 14 51:36.6 8:19/M
Female 24 to 31

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deanna Losey Harrison MI 347 31 13 51:26.6 8:18/M
2 Kristin Colby Portage MI 320 31 15 52:11.9 8:25/M
3 Sarah Moore Greenville MI 354 28 23 56:44.5 9:09/M
4 Tracy Bullock Houghton Lake MI 314 28 37 59:15.4 9:33/M
5 Christina Dixon Chesterfield Town 326 25 38 59:35.8 9:37/M
6 Kate Walters Traverse City MI 377 31 44 1:01:32.1 9:55/M
7 Bonny Murray Roscommon MI 356 27 48 1:04:10.6 10:21/M
8 Sarah Thomas Roscommon MI 373 25 54 1:06:45.6 10:46/M
9 Brigette Booser Lansing MI 309 29 71 1:25:25.3 13:47/M
Male 24 to 31

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chad Parrent Roscommon MI 383 30 4 45:12.2 7:17/M
Female 32 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Gailitis Roscommon MI 331 39 17 53:47.7 8:40/M
2 Allison McGinnis Roscommon MI 352 35 26 57:13.3 9:14/M
3 Nicole Huspen Grayling MI 339 38 32 58:03.3 9:22/M
4 Michelle Ciofu New Baltimore MI 319 37 34 58:27.5 9:26/M
5 Casie Bale Lincoln Park MI 303 32 35 58:33.8 9:27/M
6 Ashley Bader Alma MI 301 35 45 1:01:53.2 9:59/M
7 Deborah McCourt Grand Rapids MI 350 36 51 1:04:54.6 10:28/M
8 Tracy Crawley Sterling Heights M 323 36 60 1:12:34.8 11:42/M
9 Lesley Kovacevich Midland MI 344 38 67 1:14:54.0 12:05/M
10 Darlene Sensor Prudenville MI 363 38 68 1:15:40.4 12:12/M
Male 32 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Danial Oberski Traverse City MI 357 36 3 43:30.8 7:01/M
2 Tyson Miller Allegan MI 353 34 10 47:49.8 7:43/M
3 Chris James Gladwin MI 386 37 11 48:17.2 7:47/M
4 David Ciofu New Baltimore MI 318 36 16 53:35.0 8:39/M
5 Nicholas Bale Lincoln Park MI 304 34 29 57:28.2 9:16/M
6 John Huspen Grayling MI 338 38 40 59:49.7 9:39/M
7 Deron Thomas Lansing MI 371 32 62 1:12:51.0 11:45/M
8 Tindaro Calabrese New Baltimore MI 317 34 69 1:17:45.1 12:32/M
Female 40 to 47

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Harris Waterford MI 334 43 7 45:56.9 7:25/M
2 Kristin St Marie Lansing MI 366 47 24 56:45.0 9:09/M
3 Kelly Wilson Williamston MI 379 42 39 59:47.1 9:39/M
4 Kate Decker Rochester Hills MI 387 40 42 1:00:28.5 9:45/M
5 Margaret Walchak Grand Rapids MI 390 41 49 1:04:21.6 10:23/M
6 Debra Shrake Beverly Hills MI 364 41 55 1:06:49.6 10:47/M
7 Pam Dundas Macomb Mi MI 327 45 56 1:07:59.4 10:58/M
8 Annette Davis Williamston MI 324 44 64 1:13:01.7 11:47/M
Male 40 to 47

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Somerville Livonia MI 389 41 6 45:50.8 7:24/M
2 Dan Davs Williamston MI 325 42 9 46:53.6 7:34/M
3 Ed Kanine Berkley MI 342 40 20 54:29.0 8:47/M
4 Paul Wilson Williamston MI 380 41 30 57:37.3 9:18/M
5 Jay Gailitis Roscommon MI 330 42 43 1:00:57.3 9:50/M
6 Jonathan McCourt Grand Rapids MI 351 42 52 1:04:54.8 10:28/M
Female 48 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Debbie Rochester Warren MI 360 49 12 51:09.2 8:15/M
2 Suzanne Butler Clarkston MI 316 53 25 56:54.9 9:11/M
3 Jennifer Boggs Prudenville MI 308 53 27 57:19.8 9:15/M
4 Louann Fitzpatrick Rosebush MI 328 53 41 1:00:03.7 9:41/M
5 Debbie McBroom Carmel IN 349 48 47 1:03:15.5 10:12/M
6 Kim Bailey Rosebush MI 302 50 50 1:04:32.5 10:25/M
7 Linda Legg-Teeple Grayling MI 345 48 57 1:08:43.2 11:05/M
8 Christie Stoops Edmond OK 367 54 58 1:10:53.3 11:26/M
Male 48 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gerald Barofsky Alto MI 307 54 18 53:59.5 8:42/M
2 Jim Samuelson Grand Rapids MI 361 50 19 54:02.0 8:43/M
3 Chris Butler Clarkston MI 315 50 21 55:13.6 8:54/M
4 Tim Palmer Shelby Twp. MI 388 50 22 56:36.5 9:08/M
5 Tom Gardiner Grayling MI 333 52 36 58:42.3 9:28/M
6 David Browning Canal Winchester O 312 53 59 1:11:25.6 11:31/M
Female 55 to 62

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Judith Winter Prudenville MI 381 59 53 1:06:21.1 10:42/M
2 Jolie Booser Rochester Hills MI 310 55 61 1:12:36.4 11:43/M
3 Kathryn Janowski Ann Arbor MI 340 59 65 1:13:14.7 11:49/M
4 Jeanne Bullock Lansing MI 313 56 70 1:23:08.9 13:25/M
5 Sue Haskell Houghton Lake MI 336 58 73 1:31:59.9 14:50/M
Male 55 to 62

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Trainor Rosebush MI 376 55 8 46:43.0 7:32/M
2 Bill Hart Grayling MI 335 55 31 57:45.8 9:19/M
3 Jim Sutika Houghton Lake MI 368 55 46 1:02:39.0 10:06/M
4 Tom Booser Rochester Hills MI 385 56 63 1:12:58.9 11:46/M
5 Jeffrey Katz Flint MI 343 57 72 1:29:18.4 14:24/M
Female 63 & up

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrea Holt Dewitt MI 337 67 66 1:14:35.5 12:02/M
2 Louise Spurgeon Prudenville MI 365 75 74 1:34:59.5 15:19/M
Male 63 & up

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ernest Scott Roscommon MI 384 64 28 57:25.3 9:16/M



Higgins Lake Sunrise Run Half Marathon

Age Group Results

June 16, 2012

Results By Everal Race Management
Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristy Hill Westlake OH 658 32 3 1:35:12.7 7:16/M
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Valarian Kanaby Bad Axe MI 667 50 1 1:29:44.8 6:51/M
Male 15 & under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Brotherton Higgins Lake MI 736 14 2 1:34:37.4 7:13/M
2 Gage Gabalis Roscommon MI 649 14 106 2:21:18.8 10:47/M
Female 16 to 23

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kellie Mussell Midland MI 688 19 13 1:45:37.9 8:04/M
2 Andrea Butler Clarkston MI 625 19 38 1:56:41.4 8:54/M
3 Sharon Luginbill Troy MI 675 23 45 2:00:25.1 9:12/M
4 Meagan Stechschulte Owosso MI 708 22 69 2:07:50.5 9:45/M
5 Andrea Jacobs Lansing MI 663 21 77 2:10:06.5 9:56/M
Male 16 to 23

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Garrett Gabalis Roscommon MI 650 16 8 1:39:35.3 7:36/M
2 Ross Teeple Grayling MI 717 21 14 1:46:10.9 8:06/M
3 Eric Turner Bay City MI 724 22 121 2:37:10.6 12:00/M
Female 24 to 31

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephanie Suszek Bloomfield Hills M 711 26 20 1:47:41.7 8:13/M
2 Jamie McLosky Grand Rapids MI 682 30 25 1:48:35.4 8:17/M
3 Mercedes Cowper Grand Rapids MI 634 26 46 2:00:41.6 9:13/M
4 Karen Pratt Frederic MI 692 30 51 2:02:47.4 9:22/M
5 Carmen Keehbauch Lake Isabella MI 668 30 55 2:04:10.8 9:29/M
6 Desiree Baerlocher Bay City MI 610 24 71 2:08:36.7 9:49/M
7 Amanda Stechschulte Owosso MI 706 26 78 2:10:17.8 9:57/M
8 Elizabeth Wichert Pigeon MI 730 24 81 2:10:37.4 9:58/M
9 Eleanor Alexander Milwaukee WI 601 30 97 2:15:27.4 10:20/M
10 Kristin Dehlin Grand Rapids MI 637 31 103 2:18:50.5 10:36/M
11 Sarah Travis Troy MI 720 25 116 2:35:29.1 11:52/M
12 Shawna Goodhue Roscommon MI 652 27 128 3:04:03.8 14:03/M
Male 24 to 31

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Corey Marston New Baltimore MI 679 24 15 1:46:19.8 8:07/M
2 Brett Suszek Bloomfield Hills M 710 26 19 1:47:30.4 8:12/M
3 Mark Stoutenburg Roscommon MI 709 26 22 1:48:19.0 8:16/M
4 Jason Baerlocher Bay City MI 611 24 27 1:49:14.9 8:20/M
5 Matthew Kemp Milwaukee WI 670 30 33 1:53:13.8 8:39/M
6 Michael Szymula Madison Heights MI 714 25 44 2:00:24.7 9:11/M
7 John Burnett Houghton Lake MI 624 31 48 2:01:54.8 9:18/M
8 Theo Booser Rochester Hills MI 621 26 58 2:05:06.4 9:33/M
9 Clinton Canfield Middleton MI 626 31 59 2:05:20.1 9:34/M
10 Erich Farner Ferndale MI 646 29 63 2:06:13.1 9:38/M
11 Michael Wiltz Lansing MI 731 31 64 2:06:15.9 9:38/M
12 Joshua Atkinson Owosso MI 609 30 79 2:10:18.0 9:57/M
13 Alex Turner Pigeon MI 722 24 102 2:18:39.2 10:35/M
14 Peter Reese Grand Rapids MI 696 29 111 2:28:52.9 11:22/M
Female 32 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Abigail Ertel Grayling MI 641 33 7 1:38:45.5 7:32/M
2 Samara Sabin Grayling MI 697 34 9 1:39:46.7 7:37/M
3 Sarah Anderson Grand Rapids MI 605 33 16 1:46:23.7 8:07/M
4 Laurie Kudera Yale MI 673 38 23 1:48:25.1 8:17/M
5 Kimberly Dimock Harbor Beach MI 638 35 40 1:57:32.1 8:58/M
6 Corinne Eversole Grand Rapids MI 644 33 42 1:58:32.4 9:03/M
7 Traci Pechette Kinde MI 691 38 47 2:01:18.1 9:16/M
8 Karen Angus Berkley MI 743 38 53 2:03:13.8 9:24/M
9 Amanda Landrum Macomb MI 674 36 61 2:05:31.4 9:35/M
10 Stephanie Anderson Bad Axe MI 606 38 65 2:06:24.1 9:39/M
11 Emily Clark Roscommon MI 630 34 67 2:06:49.5 9:41/M
12 Carrie Protzman Caseville MI 693 35 73 2:08:45.8 9:50/M
13 Sharon Holt Bath MI 735 36 85 2:11:00.0 10:00/M
14 Amy Ervin Lake Isabella MI 642 34 88 2:12:16.1 10:06/M
15 Karen Severance Freeland MI 699 34 95 2:14:30.3 10:16/M
16 Angie Yaklin Cedar Springs MI 732 39 99 2:17:23.8 10:29/M
17 Jennifer Hackley Berkley MI 654 32 101 2:17:44.4 10:31/M
18 Nichole Borowy Jackson MI 622 38 110 2:28:10.8 11:19/M
19 Kimberly Armour Grand Rapids MI 608 36 113 2:30:57.9 11:31/M
20 Stacy Smale Macomb MI 703 39 123 2:41:31.4 12:20/M
21 Maria Taber Pelham AL 715 39 127 2:56:04.7 13:26/M
Male 32 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Hamilton Gaylord MI 655 36 4 1:35:29.4 7:17/M
2 John Thiel Roscommon MI 718 35 11 1:45:07.6 8:01/M
3 William Berglund Shaker Heights OH 617 38 12 1:45:18.3 8:02/M
4 Brian Nequist Waterford MI 689 39 26 1:48:54.6 8:19/M
5 Jerod Anderson Midland MI 604 38 34 1:54:02.1 8:42/M
6 Gerry Ames Lake City MI 603 38 37 1:56:12.9 8:52/M
7 Chad Fox Gaylord MI 647 32 39 1:56:48.7 8:55/M
8 Wendell Hotter New Baltimore MI 660 37 41 1:58:02.7 9:01/M
9 Ryan Eversole Grand Rapids MI 645 33 43 1:59:31.1 9:07/M
10 Christopher Taylor Harrison MI 742 34 52 2:02:47.7 9:22/M
11 Stan Cavin Frisco TX 629 36 76 2:09:52.7 9:55/M
12 Michael Gammicchia Roscommon MI 651 38 93 2:13:15.5 10:10/M
Female 40 to 47

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Armiar Grosse Ile MI 744 40 32 1:52:42.2 8:36/M
2 Tricia Fritz Pigeon MI 648 41 36 1:55:40.3 8:50/M
3 Jodi Blanchard Prudenville MI 619 45 50 2:02:17.4 9:20/M
4 Deanna Barth Houghton Lake MI 612 41 57 2:04:18.7 9:29/M
5 Susan Manauis Shelby Township MI 678 45 75 2:09:38.8 9:54/M
6 Mindy Bender Ubly MI 616 47 96 2:15:01.5 10:18/M
7 Elizabeth Ingall Chelsea MI 662 43 107 2:21:32.3 10:48/M
8 Kimberly Snook Haslett MI 705 41 115 2:33:11.8 11:42/M
9 Tracy Murdock St. Clair Shores M 685 40 124 2:41:31.5 12:20/M
10 Tina Henderson Traverse City MI 657 45 126 2:56:04.6 13:26/M
Male 40 to 47

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Quirk Macomb Towhship MI 694 41 10 1:39:54.2 7:38/M
2 Andrew Ingall Chelsea MI 661 41 28 1:50:38.7 8:27/M
3 Frank Lynch Rosebush MI 677 47 30 1:52:15.7 8:34/M
4 Derek Smitz Roscommon MI 704 42 31 1:52:31.4 8:35/M
5 Matthew Murray Roscommon MI 686 42 56 2:04:15.2 9:29/M
6 Daniel Shrake Beverly Hills MI 701 40 60 2:05:20.4 9:34/M
7 Keith Toms Prudenville MI 719 47 66 2:06:27.6 9:39/M
8 Richard Kline Macomb MI 672 47 68 2:07:48.8 9:45/M
9 Bret Randle Houghton Lake MI 695 43 80 2:10:33.2 9:58/M
10 Jamie Costigan Davisburg MI 633 40 87 2:12:03.5 10:05/M
11 Evan McBroom Carmel IN 680 47 91 2:13:02.4 10:09/M
12 Dale Bair Houghton Lake MI 741 44 117 2:35:33.2 11:52/M
13 Troy Daniel Roscommon MI 635 47 118 2:35:57.9 11:54/M
14 James Ervin Lake Isabella MI 643 45 119 2:36:24.8 11:56/M
15 Thomas Webber Flint MI 728 46 122 2:37:52.5 12:03/M
Female 48 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elizabeth Allard Ludington MI 602 49 24 1:48:25.9 8:17/M
2 Martha McCauley Wolverine MI 681 51 29 1:50:40.0 8:27/M
3 Patricia Eilers Grayling MI 640 48 35 1:55:39.9 8:50/M
4 Jill Sweeney Gladwin MI 713 51 70 2:07:57.3 9:46/M
5 Tami Salens Bad Axe MI 698 51 72 2:08:40.1 9:49/M
6 Cynthia Mussell Clare MI 687 48 74 2:09:06.5 9:51/M
7 Laura Kemp Bowling Green OH 669 52 92 2:13:11.5 10:10/M
8 Trudy Tabor Flint MI 716 54 94 2:14:23.0 10:15/M
9 Judy Bopp Clarkston MI 738 53 108 2:23:54.1 10:59/M
10 Emily Turner Pigeon MI 723 49 112 2:30:28.2 11:29/M
11 Connie Brasier Yukon OK 623 50 114 2:33:11.6 11:42/M
Male 48 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Timothy Kopaeka Higgins Lake MI 747 52 5 1:38:08.6 7:29/M
2 Jeff Silagy Roscommon MI 702 52 6 1:38:40.5 7:32/M
3 Jim Gardiner Grayling MI 734 54 17 1:46:35.8 8:08/M
4 Bill Hollandsworth South Lyon MI 659 51 54 2:03:31.5 9:26/M
5 Steve Crowell Brighton MI 737 53 62 2:05:35.7 9:35/M
6 David Share Macomb MI 700 54 82 2:10:47.2 9:59/M
7 Dan Oakley Bristol IN 690 48 90 2:13:02.3 10:09/M
8 Jack Kendall Freeland MI 671 49 104 2:19:50.6 10:40/M
9 Ric Blamer Chagrin Falls OH 618 49 105 2:19:53.2 10:41/M
10 Bill Bopp Clarkston MI 739 53 109 2:23:54.3 10:59/M
Female 55 to 62

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terri Veldman Gowen MI 725 60 49 2:02:00.3 9:19/M
2 Jane Dexter Midland MI 740 58 89 2:12:47.6 10:08/M
Male 55 to 62

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bryan Bond Roscommon MI 620 55 18 1:47:16.1 8:11/M
2 Howard Sweeney Gladwin MI 712 59 21 1:47:48.7 8:14/M
3 Rick Beagle Gladstone MI 613 55 83 2:10:47.3 9:59/M
4 John Cooper Ypsilanti MI 631 57 86 2:11:44.4 10:03/M
5 Michael McLosky Roscommon MI 683 56 98 2:17:04.4 10:28/M
6 Mark Jurkovich Grayling MI 665 62 100 2:17:43.8 10:31/M
7 Stephen Welch Grand Blanc MI 729 62 125 2:42:14.2 12:23/M
Female 63 & up

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dorothy Johnson Indian River MI 746 67 120 2:37:01.8 11:59/M
Male 63 & up

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Johnson Indian River MI 745 68 84 2:10:49.2 9:59/M


Higgins Lake State Park. Roscommon, Michigan
Provided by: Everal Race Management