2012 MKO Results – Grand Haven 7th and 8th Grades

back to results

May. 14, 2012

2012 MKO Results – Grand Haven 7th and 8th Grades
Grand Haven High School
Grand Haven, MI
Provided by Michiana Timing


Licensed to Michiana Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 5/14/2012 08:34 PM
MKO Girls Conference Meet - 5/14/2012
Results: Michianatiming.com/results/
Grand Haven High School
Results

Girls 70 Meter Dash 7th
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Hill, Tabi Jenison 10.36 3 10
2 Buitenhuis, Olivia Grand Haven 10.37 3 8
3 Brigham, Imani Pinewood 10.39 4 6
4 Nott, Emily Jenison 10.56 4 5
5 Lambert, Autumn Mona Shores 10.67 4 4
6 Lahey, Emily Harbor Light 10.67 4 3
7 Pommer, Kai Grandville 10.73 1 2
8 Pryor-Harper, Destiny Harbor Light 10.75 4 1
9 Hermanson, Kaitlyn Mona Shores 10.89 4
10 Grant, Lily Holland East 10.92 4
11 Piczuk, Olivia Grandville 10.97 1
12 Alexander, Madi Hamilton 10.98 2
13 Hudgens, Hannah East Rockfor 10.99 2
14 Ferguson, Leah North Rockfo 11.24 3
15 Holtenhoff, Amanda Holland East 11.24 4
16 Johnson, Lauren Grand Haven 11.30 3
17 Agunloye, Tobi Pinewood 11.33 3
18 Glass, Emilee East Rockfor 11.36 2
19 Le, Kathy Byron Center 11.39 3
20 Graybill, Angelique North Rockfo 11.50 2
21 Sandoval, Gabby Zeeland 11.59 3
22 Swiger, Chloe Byron Center 11.61 2
23 Visscher, Chloe Zeeland 11.65 2
24 Vandenberg, Kelly Hamilton 11.70 2
25 Lems, Chloe Hudsonville 12.14 1
26 Shoemaker, Sydney Holland Chri 13.21 1

Girls 100 Meter Dash 7th
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Russo, Rose Jenison 13.73 4 10
2 Gavalis, Tensey East Rockfor 13.98 4 8
3 Murphy, Amber Hudsonville 14.34 3 6
4 Stanford, Jeri Nakole Grandville 14.35 1 5
5 Rademacher, Olivia North Rockfo 14.37 4 4
6 Nott, Emily Jenison 14.58 4 3
7 Huggins, Shaniya Pinewood 14.65 2 2
8 Jones, Arianna Byron Center 14.67 4 1
9 Woods, Jada Pinewood 14.83 3
10 Thomas, Hope Holland East 14.90 3
11 Graham, Rachelle Grand Haven 14.96 3
12 Lambert, Autumn Mona Shores 14.98 3
13 Kuzmanko, Kasidy Harbor Light 15.02 4
14 Leal, Alyssa Holland East 15.04 4
15 Pommer, Kai Grandville 15.06 1
16 Bergman, Sarah Grand Haven 15.14 3
17 Hermanson, Kaitlyn Mona Shores 15.26 3
18 Wyllys, Gabby Hudsonville 15.38 2
19 Copeland, Madi Hamilton 15.39 2
20 Steffensen, Katie North Rockfo 15.62 4
21 Ireland, Alexa Byron Center 15.97 2
22 Sanders, J'Mia Valleywood 16.01 2
23 Glass, Emilee East Rockfor 16.09 2
24 Mancilla, Andrea Harbor Light 16.30 3
25 Richie, Nena Hamilton 16.43 2
26 Bradford, Mary Zeeland 16.62 1
27 VandeWege, Jes Zeeland 16.73 2
28 Norman, Mackenzie Holland Chri 18.15 1

Girls 200 Meter Dash 7th
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Gavalis, Tensey East Rockfor 29.72 4 10
2 Stanford, Jeri Nakole Grandville 29.85 1 8
3 Jones, Arianna Byron Center 30.07 4 6
4 Murphy, Amber Hudsonville 30.73 3 5
5 Hunt, Tyra Pinewood 30.86 4 4
6 Spricketts, Sophie Jenison 30.90 4 3
7 McDermott, Merin Grandville 31.29 1 2
8 Gillean, Denea North Rockfo 31.42 4 1
9 Kuzmanko, Kasidy Harbor Light 31.77 4
10 Wyllys, Gabby Hudsonville 31.78 2
11 Wasilewski, Braxton Mona Shores 32.16 3
12 Blake, Breanna Valleywood 32.50 2
13 Larabee, Brooke Reeths-Puffe 32.54 4
14 Jones, Adriyanna Valleywood 32.80 2
15 Strainer, Andrea Grand Haven 32.87 3
16 Blanchard, Jenna Jenison 32.98 3
17 Larion, Gabi Zeeland 33.06 2
18 Nem, Saveny Holland East 33.23 4
19 Copeland, Madi Hamilton 33.40 2
20 Colovos, Amara North Rockfo 33.69 3
21 Richie, Nena Hamilton 33.83 1
22 Rutherford, Rylee Grand Haven 34.13 3
23 Sias, Diana Zeeland 34.16 1
24 Andrews, Chloe East Rockfor 34.35 3
25 Perdok, Alexis Byron Center 34.48 1
26 Sherry, Anneke Holland Chri 34.64 1
27 Johnson, Hanna Holland East 34.79 2
28 Kramer, Merritt Harbor Light 35.54 2
29 Zimmer, Megan Holland Chri 36.15 1
30 Myers, Kassandra Mona Shores 37.38 2

Girls 400 Meter Dash 7th
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Schaffer, Jennica Hamilton 1:03.70 4 10
2 Dunn, Madison Mona Shores 1:07.51 4 8
3 Hunt, Tyra Pinewood 1:07.65 4 6
4 McDermott, Merin Grandville 1:07.82 1 5
5 Johnson, Ainslie Grandville 1:08.34 1 4
6 Strainer, Andrea Grand Haven 1:08.66 4 3
7 Resterhouse, Sarah Mona Shores 1:09.77 4 2
8 Ives, Rachel Harbor Light 1:10.43 3 1
9 Wiest, Emma Byron Center 1:13.04 3
9 Larabee, Brooke Reeths-Puffe 1:13.04 4
11 Stanton, Faith Jenison 1:13.68 3
12 Scheffler, Grace North Rockfo 1:13.87 1
13 Holman, Claire Grand Haven 1:14.00 3
14 Angus, Blaney East Rockfor 1:14.06 2
15 Salazar, Alexis Holland East 1:14.47 4
16 Goar, Skler Harbor Light 1:14.73 3
17 Connolly, Makayla Jenison 1:15.63 3
18 Cheyne, Katherine Zeeland 1:16.03 3
19 Miller, Kenzie Hudsonville 1:16.17 2
20 Snow, Ashley East Rockfor 1:17.40 2
21 Quinn, Janelle Pinewood 1:19.13 2
22 Harris, Sheliah Valleywood 1:20.48 1
23 Bride, Becca Reeths-Puffe 1:20.77 3
24 Schut, Chyna Holland East 1:20.93 4
25 DeWitt, Katelyn Holland Chri 1:21.35 1
26 Glanville, Jessie Hudsonville 1:22.23 2
27 Sias, Diana Zeeland 1:22.71 2

Girls 800 Meter Run 7th
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Veenstra, Lexi Grand Haven 2:42.88 10
2 Gray, Emma Hudsonville 2:45.53 8
3 Baumann, Broke East Rockfor 2:45.70 6
4 Cotner, Annika Mona Shores 2:45.89 5
5 Fankhauser, Jinny East Rockfor 2:46.58 4
6 Radowski, Anna Grand Haven 2:48.74 3
7 Bride, Becca Reeths-Puffe 2:50.62 2
8 Phillips, Grace Valleywood 2:51.39 1
9 Cashion, Sydney Pinewood 2:54.45
10 Gossett, Summer Mona Shores 2:55.10
11 Nguyen, Caroline Pinewood 2:56.45
12 Stanton, Faith Jenison 2:59.45
13 Veltema, Sarah Hudsonville 2:59.66
14 Rudolph, Maddie Hamilton 2:59.83
15 Pratt, Emily Zeeland 3:00.16
16 DeVree, Erica Jenison 3:11.37
17 Prince, Jayne Byron Center 3:30.69

Girls 1600 Meter Run 7th
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Freyhof, Erika Hamilton 5:51.74 10
2 Weir, Molly East Rockfor 5:56.07 8
3 Bernhardt, Jessica East Rockfor 6:01.15 6
4 Sanchez, Alyssa Hudsonville 6:12.56 5
5 Lawrence, Rachel Grandville 6:17.09 4
6 Steggles, Maddy Grand Haven 6:27.38 3
7 DeWitt, Katelyn Holland Chri 6:28.87 2
8 Cole, Jacinda Harbor Light 6:35.54 1
9 Pham, Shayla Pinewood 6:36.94
10 Arthurs, Annie Harbor Light 6:43.73
11 Green, Kara Mona Shores 6:46.57
12 Barberi, Paula Jenison 6:50.43
13 Kapla, Lexi Jenison 6:50.67
14 Giddings, Caitlyn Reeths-Puffe 6:58.31
15 Rozelle, Katiea North Rockfo 7:11.56
16 Williams, Jeste'asia Valleywood 8:17.47
17 Marchmon, Nikkella Mona Shores 8:18.49
18 TenHarmsel, Olivia Zeeland 8:20.46
19 Jablonski, Sophia Hudsonville 9:23.39

Girls 3200 Meter Run 7th
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Weir, Molly East Rockfor 12:34.37 10
2 Miars, Courtney Grandville 12:42.81 8
3 Sanchez, Alyssa Hudsonville 12:52.71 6
4 Wiest, Emma Byron Center 13:08.24 5
5 Pratt, Emily Zeeland 13:10.99 4
6 Steggles, Maddy Grand Haven 13:13.26 3
7 Symk, Anna Harbor Light 13:34.33 2
8 Marchmon, Nikkella Mona Shores 13:38.24 1
9 McDowell, Sydney East Rockfor 13:50.76
10 Sinclair, Emily Grandville 13:51.60
11 Martinez, Christina Harbor Light 14:10.71
12 Seward, Jackie Mona Shores 14:38.09
13 Hernandez, Kelly Valleywood 18:51.13

Girls 55 Meter Hurdles 7th
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Gillean, Denea North Rockfo 10.32 3 10
2 Karafa, Kaiti East Rockfor 10.42 3 8
3 Fitzpatrick, Erin Grandville 10.54 3 6
4 Kaanta, Lexie Grandville 10.68 3 5
5 Cotner, Annika Mona Shores 10.80 3 4
6 Pryor-Harper, Destiny Harbor Light 11.06 2 3
7 DeGlopper, Jenna Holland Chri 11.14 3 2
8 Jones, Arianna Byron Center 11.26 2 1
9 Fruasto, Jayleen Pinewood 11.26 1
10 Gray, Jessica North Rockfo 11.27 2
11 Nygaard, Autumn Pinewood 11.31 1
12 Ellingboe, Jordan Grand Haven 11.41 3
13 Klawitter, Tricia Jenison 11.47 1
14 VanDyke, Emily Harbor Light 11.60 1
15 Bakker, Anna Holland East 11.63 3
16 Gardner, Sarah Hudsonville 11.76 2
17 Vegh, Raegan Grand Haven 11.89 2
18 Eslinger, Amanda East Rockfor 11.99 2
19 DeFouw, Lauren Jenison 12.10 1
20 Massey, Tia Valleywood 12.20 1
21 Beld, Kaitlin Byron Center 12.30 2
22 Myers, Kassandra Mona Shores 12.59 1
23 Ky, Marita Holland East 12.88 2
24 Staat, Emilyn Holland Chri 13.20 1

Girls 200 Meter Hurdles 7th
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Kaanta, Lexie Grandville 33.88 1 10
2 Veenstra, Lexi Grand Haven 34.04 3 8
3 Fitzpatrick, Erin Grandville 34.82 1 6
4 DeGlopper, Jenna Holland Chri 35.43 3 5
5 Fruasto, Jayleen Pinewood 35.72 1 4
6 Resterhouse, Sarah Mona Shores 36.00 3 3
7 Nygaard, Autumn Pinewood 36.28 1 2
8 Bakker, Anna Holland East 36.48 3 1
9 Gallup, Sydney East Rockfor 37.15 3
10 Vegh, Raegan Grand Haven 37.41 3
11 Lund, Samantha East Rockfor 37.41 2
12 Huizingh, Rhiannon Byron Center 37.46 2
13 Gardner, Sarah Hudsonville 38.71 2
14 Massey, Tia Valleywood 38.71 1
15 VandeWege, Jes Zeeland 39.43 2
16 DeFouw, Lauren Jenison 39.47 2
17 Dunn, Taylor Byron Center 39.68 2
18 Klawitter, Tricia Jenison 39.77 2
19 Pletcher, Marissa Mona Shores 40.91 2
20 Gray, Jessica North Rockfo 42.16 3

Girls 4x100 Meter Relay 7th
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Jenison 'A' 55.01 2 10
1) Nott, Emily 2) Spricketts, Sophie
3) Hill, Tabi 4) Russo, Rose
2 Grandville 'A' 57.58 2 8
1) Kaanta, Lexie 2) Stanford, Jeri Nakole
3) Piczuk, Olivia 4) McDermott, Merin
3 Grand Haven 'A' 58.97 2 6
1) Newhouse, Sophia 2) Rutherford, Rylee
3) Bergman, Sarah 4) Buitenhuis, Olivia
4 Pinewood 'B' 1:00.21 2 5
1) Woods, Jada 2) Huggins, Shaniya
3) Curry, Taylor 4) Brigham, Imani
5 Hamilton 'A' 1:00.76 2 4
1) Alexander, Madi 2) Copeland, Madi
3) Meiste, Taryn 4) Woodke, Emily
6 Holland East 'A' 1:00.83 2 3
1) Grant, Lily 2) Holtenhoff, Amanda
3) Nem, Saveny 4) Thomas, Hope
7 North Rockford 'A' 1:01.51 2 2
1) Jakiemiec, Brooke 2) Rademacher, Olivia
3) Steffensen, Katie 4) Watters, Maddy
8 East Rockford 'A' 1:01.67 2 1
1) LaCourt, Elise 2) Sims, Cecilia
3) Glass, Emilee 4) Hudgens, Hannah
9 Valleywood 'A' 1:01.79 1
1) Harris, Sheliah 2) Johnson, Amyiah
3) Blake, Breanna 4) Jones, Adriyanna
10 Mona Shores 'A' 1:02.80 1
1) Gryzenia, Helena 2) Duff, Maggie
3) Veldhouse, Emma 4) Lambert, Autumn
11 Hudsonville Public 'A' 1:03.80 1
1) Lems, Chloe 2) Roberts, Kaitlyn
3) Vanloo, Breanna 4) Simcox, Haley
12 Zeeland 'B' 1:04.10 1
1) Cheyne, Katherine 2) Larion, Gabi
3) VandeWege, Jes 4) Bradford, Mary
13 Harbor Lights 'A' 1:05.28 1
1) Kramer, Merritt 2) Goar, Skler
3) Mancilla, Andrea 4) Mokris, Denali
14 Holland Christian 'A' 1:05.30 1
1) Elsess, Kim 2) Rietveld, Hannah
3) Sherry, Anneke 4) Staat, Emilyn

Girls 4x200 Meter Relay 7th
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Grandville 'A' 1:59.16 2 10
1) Johnson, Ainslie 2) Merriman, Traci
3) Piczuk, Olivia 4) Pommer, Kai
2 Pinewood 'B' 1:59.98 2 8
1) Brigham, Imani 2) Liptrot, Anaya
3) Quinn, Janelle 4) Hunt, Tyra
3 Grand Haven 'A' 2:01.07 2 6
1) Graham, Rachelle 2) Bergman, Sarah
3) Rutherford, Rylee 4) Buitenhuis, Olivia
4 North Rockford 'A' 2:03.96 2 5
1) Rademacher, Olivia 2) Watters, Maddy
3) Colovos, Amara 4) Gillean, Denea
5 East Rockford 'A' 2:03.99 2 4
1) Gavalis, Tensey 2) Sims, Cecilia
3) LaCourt, Elise 4) Andrews, Chloe
6 Jenison 'A' 2:04.57 2 3
1) Spricketts, Sophie 2) Blanchard, Jenna
3) DeFouw, Lauren 4) Hill, Tabi
7 Valleywood 'A' 2:09.00 1 2
1) Phillips, Grace 2) Jones, Adriyanna
3) Harris, Sheliah 4) Blake, Breanna
8 Hamilton 'A' 2:09.43 2 1
1) Meiste, Taryn 2) Alexander, Madi
3) Woodke, Emily 4) Vandenberg, Kelly
9 Harbor Lights 'A' 2:10.28 2
1) Arthurs, Annie 2) Lahey, Emily
3) Kuzmanko, Kasidy 4) VanDyke, Emily
10 Hudsonville Public 'A' 2:14.36 1
1) Lems, Chloe 2) Roberts, Kaitlyn
3) Simcox, Haley 4) Vanloo, Breanna
11 Holland Christian 'A' 2:17.70 1
1) Zimmer, Megan 2) Elsess, Kim
3) Palmatier, Madison 4) Staat, Emilyn
12 Mona Shores 'A' 2:17.92 1
1) Duff, Maggie 2) Wozny, Lauren
3) Lenartowicz, Cayla 4) Green, Kara

Girls 4x400 Meter Relay 7th
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 East Rockford 'A' 4:47.64 2 10
1) Weir, Molly 2) Severson, Annika
3) Snow, Ashley 4) Bernhardt, Jessica
2 Mona Shores 'A' 4:47.96 2 8
1) Resterhouse, Sarah 2) Dunn, Madison
3) Hermanson, Kaitlyn 4) Wasilewski, Braxton
3 Grand Haven 'A' 4:55.95 2 6
1) Holman, Claire 2) Steggles, Maddy
3) Graham, Rachelle 4) Radowski, Anna
4 Grandville 'A' 4:57.16 2 5
1) Hyde, Madeline 2) Paiz, Kiana
3) Sinclair, Emily 4) Merriman, Traci
5 Hamilton 'A' 5:01.76 2 4
1) Freyhof, Erika 2) Schaffer, Jennica
3) Rudolph, Maddie 4) Haverdink, Emily
6 Holland East 'A' 5:02.71 2 3
1) Esquivel, Cassie 2) Salazar, Alexis
3) Schut, Chyna 4) Leal, Alyssa
7 Harbor Lights 'A' 5:05.33 1 2
1) Ives, Rachel 2) Lahey, Emily
3) Goar, Skler 4) Symk, Anna
8 Jenison 'A' 5:09.23 1 1
1) Connolly, Makayla 2) Barberi, Paula
3) England, Michelle 4) Stanton, Faith
9 North Rockford 'A' 5:12.58 2
1) Scheffler, Grace 2) Christensen, Madison
3) Ferguson, Leah 4) Rozelle, Katiea
10 Pinewood 'B' 5:30.32 1
1) Phan, Emily 2) Cashion, Sydney
3) Nguyen, Caroline 4) Pham, Shayla
11 Hudsonville Public 'A' 5:30.40 2
1) Gray, Emma 2) Miller, Kenzie
3) Veltema, Sarah 4) Harmsen, Nicole
12 Byron Center West 'A' 5:38.10 1
13 Valleywood 'A' 5:42.76 1
1) Perez, Fatima 2) Holmes, Jodeci
3) Perez, Monzerat 4) Williams, Jeste'asia

Girls 4x800 Meter Relay 7th
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Grandville 'A' 11:28.24 10
1) Dunn, Alyssa 2) Paiz, Kiana
3) Lawrence, Rachel 4) McIntyre, Hannah
2 East Rockford 'A' 11:30.34 8
1) Fankhauser, Jinny 2) Faulkner, Allyson
3) McDowell, Sydney 4) Severson, Annika
3 Mona Shores 'A' 11:35.16 6
1) Cotner, Annika 2) Gossett, Summer
3) Green, Kara 4) Wasilewski, Braxton
4 Grand Haven 'A' 11:58.95 5
1) Veenstra, Lexi 2) Steggles, Maddy
3) Radowski, Anna 4) Strainer, Andrea
5 Hudsonville Public 'A' 12:03.03 4
1) Gray, Emma 2) Harmsen, Nicole
3) Veltema, Sarah 4) Sanchez, Alyssa
6 Hamilton 'A' 12:06.57 3
1) Rudolph, Maddie 2) Haverdink, Emily
3) Freyhof, Erika 4) DeFouw, Catherine
7 Harbor Lights 'A' 12:18.87 2
1) Arthurs, Annie 2) Sidhu, Kashayla
3) Cole, Jacinda 4) Martinez, Christina
8 Jenison 'A' 12:34.39 1
1) England, Michelle 2) Barberi, Paula
3) Kapla, Lexi 4) DeVree, Erica
9 Pinewood 'B' 12:45.74
1) Phan, Emily 2) Pham, Shayla
3) Nguyen, Caroline 4) Cashion, Sydney
10 North Rockford 'A' 12:46.83
1) Christensen, Madison 2) Robingson, Jordan
3) Colovos, Amara 4) Rozelle, Katiea

Girls High Jump 7th
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ferguson, Leah North Rockfo 4-06.00 10
2 Nygaard, Autumn Pinewood 4-04.00 8
3 Johnson, Ainslie Grandville J4-04.00 6
4 Dunn, Madison Mona Shores J4-04.00 5
5 Quinn, Janelle Pinewood 4-02.00 4
6 Vanloo, Breanna Hudsonville J4-02.00 2.50
6 DeFouw, Catherine Hamilton J4-02.00 2.50
8 Holman, Claire Grand Haven 3-10.00 1

Girls Long Jump 7th
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Russo, Rose Jenison 14-00.50 10
2 Newhouse, Sophia Grand Haven 13-05.00 8
3 Watters, Maddy North Rockfo 13-01.00 6
4 Leal, Alyssa Holland East 12-10.00 5
5 Glanville, Jessie Hudsonville 12-09.50 4
6 Karafa, Kaiti East Rockfor 12-03.00 3
7 Pryor, Shelbi Grandville 12-01.00 2
8 VanDyke, Emily Harbor Light 11-10.50 1
9 Woodke, Emily Hamilton 11-08.50
10 Gryzenia, Helena Mona Shores 11-01.00
10 Bradford, Mary Zeeland 11-01.00
12 Phan, Emily Pinewood 10-08.00
13 Holmes, Jodeci Valleywood 10-06.00
14 Sherry, Anneke Holland Chri 9-11.00
15 Purnell-White, DeAsia Pinewood 8-01.00

Girls Shot Put 7th
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Flessner, Katherine Jenison 32-11.50 10
2 Bosworth, Abygail North Rockfo 29-01.00 8
3 Hegar, Natajah Pinewood 27-11.00 6
4 Good, Megan Hudsonville 27-04.50 5
5 Larabee, Brooke Reeths-Puffe 27-00.50 4
6 Vandenberg, Kelly Hamilton 26-11.00 3
7 Turnbull, Denaysia Holland East 25-11.00 2
8 Junior, Madi Zeeland 25-05.50 1
9 Hinton, Courtney Byron Center 25-04.50
10 Perez, Fatima Valleywood 23-09.00
11 Pryor, Shelbi Grandville 22-07.50
12 Powell, Anaya Pinewood 22-07.00
12 McCarthy, Lucy East Rockfor 22-07.00
12 DeGlopper, Jenna Holland Chri 22-07.00
15 Perez, Monzerat Valleywood 20-06.00
16 Trotter, D Mona Shores 20-04.00
17 West, Tylar Harbor Light 18-04.50
18 Comai, Kaylee Grand Haven 18-03.00

Women - 8th - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) Grandville 96.50 2) Reeths-Puffer 79
3) Hudsonville Public 75 4) Grand Haven 72
5) Holland East 50 6) Jenison 47
7) Harbor Lights 36 8) North Rockford 33.50
9) Mona Shores 29 10) East Rockford 27.50
11) Zeeland 22 12) Valleywood 15
13) Hamilton 12 14) North Muskegon 9
15) Pinewood 7.50 16) Holland Christian 7
17) Byron Center West 6

Women - 7th - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) Grandville 106 2) East Rockford 86
3) Grand Haven 70 4) Jenison 66
5) Pinewood 55 6) North Rockford 46
6) Mona Shores 46 8) Hudsonville Public 45.50
9) Hamilton 37.50 10) Harbor Lights 16
11) Holland East 14 12) Byron Center West 13
13) Holland Christian 9 14) Reeths-Puffer 6
15) Zeeland 5 16) Valleywood 3



Licensed to Michiana Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 5/14/2012 08:34 PM
MKO Girls Conference Meet - 5/14/2012
Results: Michianatiming.com/results/
Grand Haven High School
Results

Girls 70 Meter Dash 8th
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Denbesten, Shaina Hudsonville 9.62 4 10
2 McSwain, Cierra Valleywood 10.05 4 8
3 Burt, Ariana Reeths-Puffe 10.07 3 6
4 Katerberg, Madi Hudsonville 10.11 4 5
5 Gable, Bayleigh Grandville 10.12 4 4
6 Dornak, Denesha Holland East 10.16 4 3
7 Smith, Morgan Mona Shores 10.26 4 2
8 Buis, Taylor Harbor Light 10.27 4 1
9 Woods, Ciboney Pinewood 10.57 3
10 Lawrence, Dana East Rockfor 10.67 3
11 Soles, Jennifer Holland East 10.72 4
12 Reyes, Miranda Grand Haven 10.73 3
13 Prins, Hannah Jenison 10.91 2
14 Basso, Mara North Rockfo 10.97 3
15 Juarez, Savannah Grand Haven 11.00 2
16 Morin, Alyssa Mona Shores 11.02 2
17 Goad, Giselle North Rockfo 11.14 1
18 Nolan, Kennedy Reeths-Puffe 11.33 2
19 Abrigo, Mackenzie Zeeland 11.33 1
20 Scholten, Hannah Zeeland 11.35 2
21 Parker, Jotaya Jenison 11.37 2
22 Greydanus, Rachel Holland Chri 12.03 1
23 Velic, Selvedina Pinewood 12.04 1
24 Smith, Kiesha Valleywood 12.08 1

Girls 100 Meter Dash 8th
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Huizen, Hannah Jenison 13.79 5 10
2 Junior, Madi Zeeland 14.10 5 8
3 Gable, Bayleigh Grandville 14.12 5 6
4 Burt, Ariana Reeths-Puffe 14.21 3 5
5 Dornak, Denesha Holland East 14.22 5 4
6 Katerberg, Madi Hudsonville 14.24 4 3
7 Newhall, Clare Byron Center 14.33 5 2
8 Nyamor, Doofan North Rockfo 14.33 4 1
9 Smith, Morgan Mona Shores 14.45 4
10 Gagnon, Nicole Mona Shores 14.52 4
11 Delongchamp, Courtney East Rockfor 14.54 3
12 VanWieren, Claire Grand Haven 14.57 5
13 Hawkins, Tanajah Valleywood 14.59 4
14 Koosterman, Erin Harbor Light 14.60 5
15 Feensta, Caylee Grand Haven 14.88 4
16 Schaap, Emma Holland East 14.95 3
17 Weilenga, Kailie Harbor Light 15.16 3
18 Baar, Maddie Hudsonville 15.18 3
19 Cheek, Kaedyn Zeeland 15.44 2
20 Prins, Hannah Jenison 15.53 3
21 Davis, Shavonte Pinewood 15.75 2
22 Holliday, Brooke North Rockfo 15.81 3
23 Stehle, Madi Hamilton 15.97 2
24 Geoghan, Stephanie East Rockfor 16.13 2
25 Brower, Alexa Holland Chri 16.34 2
26 Stokes, Summer Pinewood 16.55 2
27 Krauss, Kayla Hamilton 16.71 1
28 Greydanus, Rachel Holland Chri 16.98 1

Girls 200 Meter Dash 8th
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Huizen, Hannah Jenison 28.59 4 10
2 Buis, Taylor Harbor Light 28.73 4 8
3 Trejo, Kendall Reeths-Puffe 28.92 4 6
4 Akhurst, Katelyn Grandville 29.38 4 5
5 Hawkins, Tanajah Valleywood 29.53 4 4
6 Nyamor, Doofan North Rockfo 29.56 4 3
7 VanWieren, Claire Grand Haven 29.80 3 2
8 Olewinski, Kayla East Rockfor 30.39 4 1
9 TerBeek, Shy-Ann Jenison 30.54 2
10 Feensta, Caylee Grand Haven 30.56 3
11 Grotenhuis, Kina Mona Shores 30.66 3
12 Avery, Katelyn Hudsonville 30.97 3
13 Weilenga, Kailie Harbor Light 31.21 3
14 Bogard, Madison East Rockfor 31.28 3
15 Ruhf, Kelsey Holland East 31.85 3
16 Dileo, Megan North Rockfo 32.25 2
17 Hudson, Michaela Pinewood 32.34 2
18 Ryan-Baskin, Kaliyah Pinewood 32.41 2
19 Nolan, Kennedy Reeths-Puffe 32.58 2
20 Sparks, Melanie Hamilton 32.60 1
21 Groendyk, Caroline Grandville 32.77 2
22 Slattery, Allison Hudsonville 33.03 2
23 Brower, Alexa Holland Chri 33.62 1
24 Scholten, Hannah Zeeland 33.89 1
25 DiSappio, Brianna Zeeland 34.74 1
26 Harris, Syndi Mona Shores 35.07 1
27 Krauss, Kayla Hamilton 36.68 1
28 Uturo, Julia Byron Center 36.75 1
29 Breuker, Jordyn Holland Chri 37.94 1

Girls 400 Meter Dash 8th
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Stoner, Medra Grandville 1:05.21 4 10
2 Fortenberry, Lexi Reeths-Puffe 1:06.06 4 8
3 Teerman, Malea Grand Haven 1:06.42 4 6
4 Nyboer, Ally Grandville 1:06.57 4 5
5 Stille, Alexis Grand Haven 1:08.12 4 4
6 Parker, Katie Harbor Light 1:09.23 3 3
7 Avery, Katelyn Hudsonville 1:09.52 3 2
8 Koosterman, Erin Harbor Light 1:09.85 3 1
9 Lawrence, Dana East Rockfor 1:09.94 3
10 Carey, Abby East Rockfor 1:10.82 4
11 Hernandez, Maria Holland East 1:10.89 4
12 Hansma, Christa Jenison 1:11.34 3
13 Switzer, Lainie North Rockfo 1:12.31 3
14 DeBoer, Rachel Jenison 1:12.34 2
15 Culver, Logan Pinewood 1:12.49 3
16 Volkers, Alyssa Byron Center 1:13.89 2
17 VanWylen, Margaret Holland Chri 1:14.66 2
18 Botruft, Kelsey Pinewood 1:16.12 2
19 Dowdell, Nilla Mona Shores 1:16.46 1
20 Eding, Anna Zeeland 1:17.82 2
21 Geerlings, Amanda Zeeland 1:18.11 2
22 Zimmerman, Anna Hudsonville 1:24.54 2
23 Jones, Jamia Valleywood 1:24.55 2
24 Meadley, Hanna Mona Shores 1:25.16 1

Girls 800 Meter Run 8th
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Stille, Alexis Grand Haven 2:30.70 10
2 Stoner, Medra Grandville 2:34.92 8
3 Jernigan, Jackie North Rockfo 2:38.56 6
4 DeFouw, Gwen Hamilton 2:42.33 5
5 Culver, Logan Pinewood 2:42.44 4
6 Rositer, Megan North Muskeg 2:43.57 3
7 Moran, Lexi North Rockfo 2:45.00 2
8 Becker, Maggie Harbor Light 2:46.06 1
9 Wahmhoff, Hanna Holland East 2:48.00
10 Richardson, Jamie East Rockfor 2:50.81
11 Thatcher, Olivia Jenison 2:51.23
12 Ware, Renee Hudsonville 2:52.11
13 Stersic, Haley Byron Center 2:52.78
14 Faga, Kate Holland East 2:52.82
15 Maciel, Raquel East Rockfor 2:56.14
16 VanWylen, Margaret Holland Chri 2:57.43
17 Herman, Calisha Mona Shores 3:02.99
18 Anderson, Jackie Reeths-Puffe 3:05.19
19 Rickard, Keaghan Grand Haven 3:07.15
20 Scholten, Hannah Zeeland 3:10.15
21 Duvall, Ellie Mona Shores 3:10.92
22 Semon, Sydnee Valleywood 3:11.30
23 Longoria, Jada Harbor Light 3:11.88
24 Luyk, Mariah Hudsonville 3:13.51
25 Kaminski, Teresa Grandville 3:16.55
26 Eding, Alexa Zeeland 3:17.34

Girls 1600 Meter Run 8th
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Misiewicz, Sadie Holland East 5:30.70 10
2 Nyboer, Ally Grandville 5:34.10 8
3 Teerman, Malea Grand Haven 5:52.20 6
4 Dennison, Morgan Mona Shores 5:59.70 5
5 VanAllsburg, Abby Harbor Light 6:01.30 4
6 Colovos, Tiana North Rockfo 6:06.20 3
7 Kenny, Hannah Grand Haven 6:17.46 2
8 Wahmhoff, Katie Holland East 6:25.50 1
9 Aromi, Gabi Jenison 6:26.90
10 Ally, Schuel Zeeland 6:30.80
11 Mekkes, Taylor Jenison 6:36.70
-- Lemkuil, Lily Holland Chri NT
-- Friesl, Emily Byron Center NT
-- Cedarquist, Leah East Rockfor NT
-- VanderMolen, Samantha Pinewood NT
-- Baker, Lindsay East Rockfor NT
-- Gearhart, Tess Reeths-Puffe NT
-- Blythe, Amerlia Harbor Light NT
-- Dunn, Alyssa Grandville NT
-- Woods, Taylor Pinewood NT
-- Pek, Christyn Reeths-Puffe NT
-- Oneill-Haugh, Daria Byron Center NT
-- Wellman, Hannah North Rockfo NT
-- Nibbelink, Celia Hudsonville NT

Girls 3200 Meter Run 8th
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Misiewicz, Sadie Holland East 11:58.99 10
2 Gearhart, Tess Reeths-Puffe 12:25.72 8
3 O'Keefe, Erin North Muskeg 12:26.15 6
4 Stellin, Lilly East Rockfor 12:45.32 5
5 Kenny, Hannah Grand Haven 12:59.79 4
6 Hoekstra, Katherine Harbor Light 13:05.36 3
7 Liu, Jayna East Rockfor 13:22.44 2
8 Thatcher, Olivia Jenison 13:25.88 1
9 DeFouw, Gwen Hamilton 13:45.56
10 Wilson, Tess North Muskeg 13:50.36
11 Mekkes, Taylor Jenison 13:50.99
12 Sinclair, Emily Grandville 13:51.60
13 Seward, Jackie Mona Shores 14:38.09
14 Nauta, Carolyn North Rockfo 14:42.06
15 Bekius, Lydia Zeeland 15:10.36
16 Moon, Emmarie Pinewood 15:18.54
17 Barnard, Annika North Rockfo 15:39.49
18 Morris, Emily Mona Shores 16:50.95

Girls 55 Meter Hurdles 8th
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Huizen, Hannah Jenison 9.64 3 10
2 Kallemeyn, Natalie Hudsonville 10.01 3 8
3 VanWieren, Claire Grand Haven 10.04 3 6
4 Jongsma, Rachel Hudsonville 10.27 3 5
5 Brower, Mackenzie Grandville 10.41 3 4
6 McSwain, Cierra Valleywood 10.50 1 3
7 Weiler, Leana North Rockfo 10.61 3 2
8 Mateja, Klara Grandville 10.68 2 1
9 Bride, Emily Reeths-Puffe 10.70 2
10 Abrigo, Mackenzie Zeeland 10.74 2
11 Colovos, Tiana North Rockfo 10.79 1
12 Grant, Emily Reeths-Puffe 10.85 2
13 Diekema, Nicole Zeeland 10.86 2
14 Morin, Alyssa Mona Shores 10.92 3
15 Sharar, Serena Hamilton 11.04 1
16 Stewart, Leila Holland East 11.05 3
17 Laffrey, Nicole East Rockfor 11.09 2
18 Donahue, Kendra East Rockfor 11.29 2
19 Copado, Mya Grand Haven 11.32 2
20 Lemkuil, Lily Holland Chri 11.50 1
21 Davis, Shavonte Pinewood 11.58 1
22 Fuller, Alex Jenison 11.60 1
23 Mileski, Brittany Pinewood 12.33 1
24 Weinrick, Hannah Mona Shores 12.34 1

Girls 200 Meter Hurdles 8th
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Jongsma, Rachel Hudsonville 33.11 4 10
2 Powell, Melissa Reeths-Puffe 33.97 4 8
3 Kroll, Mikaela Grand Haven 34.30 4 6
4 Fylstra, Becca Zeeland 34.96 3 5
5 Gagnon, Nicole Mona Shores 34.97 4 4
6 Bride, Emily Reeths-Puffe 35.05 4 3
7 Kallemeyn, Natalie Hudsonville 35.56 4 2
8 Morin, Alyssa Mona Shores 35.75 3 1
9 Farkas, Micah Jenison 35.99 3
10 Hansma, Christa Jenison 36.24 3
11 Klunder, Kylie Grandville 36.38 2
12 Abbott, Keyaria Valleywood 36.74 1
13 Mateja, Klara Grandville 36.80 2
14 Weiler, Leana North Rockfo 36.93 3
15 Lemkuil, Lily Holland Chri 37.99 2
16 Gugino, Harrison Harbor Light 38.07 3
17 Donahue, Kendra East Rockfor 38.08 2
18 Williams, Athena North Rockfo 38.85 2
19 Davis, Shavonte Pinewood 40.93 1
20 Barnett, Crystal Pinewood 41.00 1

Girls 4x100 Meter Relay 8th
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Hudsonville Public 'A' 56.83 2 10
1) Baar, Maddie 2) Jongsma, Rachel
3) Kallemeyn, Natalie 4) Denbesten, Shaina
2 Holland East 'A' 57.11 2 8
1) Dornak, Denesha 2) Schaap, Emma
3) Pietrowski, Liz 4) Wahmhoff, Hanna
3 Mona Shores 'A' 57.41 2 6
1) Doriot, Lizzie 2) Brothers, Jenna
3) Grotenhuis, Kina 4) Smith, Morgan
4 Grand Haven 'A' 57.44 2 5
1) Copado, Mya 2) Reyes, Miranda
3) Feensta, Caylee 4) Juarez, Savannah
5 Grandville 'A' 57.45 2 4
1) Brower, Mackenzie 2) Groendyk, Caroline
3) Klunder, Kylie 4) Mateja, Klara
6 Reeths-Puffer 'A' 57.76 1 3
1) Burt, Ariana 2) Grant, Emily
3) Nolan, Kennedy 4) Stolzman, Jenna
7 Zeeland 'A' 57.92 2 2
1) Cheek, Kaedyn 2) Abrigo, Mackenzie
3) Junior, Madi 4) Diekema, Nicole
8 Jenison 'A' 58.96 2 1
1) TerBeek, Shy-Ann 2) Parker, Jotaya
3) Holman, Mykal 4) Prins, Hannah
9 Harbor Lights 'A' 1:00.17 1
1) Cook, charity 2) Weilenga, Kailie
3) Le, Kathleen 4) Kim, Knon
10 East Rockford 'A' 1:00.26 2
1) Delongchamp, Courtney 2) Mercer, Tory
3) Olewinski, Kayla 4) Barnes, Hope
11 Valleywood 'A' 1:00.67 1
1) Abbott, Keyaria 2) Jones, Jamia
3) McSwain, Cierra 4) Hawkins, Tanajah
12 Pinewood 'A' 1:01.31 1
1) Croff, Tamia 2) Velic, Selvedina
3) Hudson, Michaela 4) Woods, Ciboney
13 North Rockford 'A' 1:01.36 1
1) Goad, Giselle 2) Holliday, Brooke
3) Basso, Mara 4) Nelson, Jordan
14 Byron Center West 'A' 1:02.75 1
1) Newhall, Clare 2) Friesl, Emily
3) Stersic, Haley 4) Volkers, Alyssa
15 Holland Christian 'A' 1:08.63 1
1) Greydanus, Rachel 2) Breuker, Jordyn
3) Holst, Emily 4) Lee, Ally

Girls 4x200 Meter Relay 8th
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Reeths-Puffer 'A' 1:57.62 1 10
1) Fox, Chloe 2) Powell, Melissa
3) Trejo, Kendall 4) Fortenberry, Lexi
2 Grandville 'A' 2:00.41 2 8
1) Marckini, Kendra 2) Groendyk, Caroline
3) Akhurst, Katelyn 4) Brower, Mackenzie
3 Mona Shores 'A' 2:02.71 2 6
1) Doriot, Lizzie 2) Brothers, Jenna
3) Grotenhuis, Kina 4) Gagnon, Nicole
4 Holland East 'A' 2:02.75 2 5
1) Dykstra, Juliana 2) Ruhf, Kelsey
3) Soles, Jennifer 4) Hernandez, Maria
5 North Rockford 'A' 2:02.76 2 4
1) Nyamor, Doofan 2) Basso, Mara
3) Kasper, Molly 4) Mogg, Jenna
6 Jenison 'A' 2:02.97 2 3
1) Hansma, Sally 2) TerBeek, Shy-Ann
3) DeBoer, Rachel 4) Hansma, Christa
7 East Rockford 'A' 2:03.60 2 2
1) Olewinski, Kayla 2) Carey, Abby
3) Barnes, Hope 4) Bogard, Madison
8 Grand Haven 'A' 2:04.14 2 1
1) Reyes, Miranda 2) Copado, Mya
3) Kroll, Mikaela 4) Rickard, Keaghan
9 Pinewood 'A' 2:07.31 1
1) Croff, Tamia 2) Ryan-Baskin, Kaliyah
3) Botruft, Kelsey 4) Hudson, Michaela
10 Hamilton 'A' 2:08.30 1
1) Krauss, Kayla 2) Stehle, Madi
3) Sharar, Serena 4) Sparks, Melanie
11 Hudsonville Public 'A' 2:08.34 1
1) Avery, Katelyn 2) Miller, Andrea
3) Zimmerman, Anna 4) Slattery, Allison
12 Harbor Lights 'A' 2:09.59 2
1) Cook, charity 2) Ly, Elizabeth
3) Gugino, Harrison 4) Kim, Knon
13 Byron Center West 'A' 2:21.26 1
1) Wilhem, McKenna 2) Randall, Katie
3) Uturo, Julia 4) Fuller, Baleigh

Girls 4x400 Meter Relay 8th
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Grandville 'A' 4:32.38 2 10
1) Heyboer, Brianna 2) Marckini, Kendra
3) Nyboer, Ally 4) Stoner, Medra
2 Reeths-Puffer 'A' 4:32.44 2 8
1) Bride, Emily 2) Powell, Melissa
3) Fox, Chloe 4) Fortenberry, Lexi
3 Grand Haven 'A' 4:42.77 2 6
1) Kenny, Hannah 2) Yaeger, Shelby
3) Stille, Alexis 4) Teerman, Malea
4 Harbor Lights 'A' 4:50.02 2 5
1) Parker, Katie 2) Koosterman, Erin
3) Gugino, Harrison 4) Buis, Taylor
5 East Rockford 'A' 4:52.26 2 4
1) Lawrence, Dana 2) Mojzuk, Alexis
3) Carey, Abby 4) Liu, Jayna
6 Holland East 'A' 4:53.08 2 3
1) Faga, Kate 2) Misiewicz, Sadie
3) Lopez, Alsy 4) Hernandez, Maria
7 Jenison 'A' 5:01.69 1 2
1) Thatcher, Olivia 2) Hansma, Sally
3) DeBoer, Rachel 4) Aromi, Gabi
8 Hamilton 'A' 5:07.03 1 1
1) Davis, Lauren 2) Sharar, Serena
3) DeFouw, Gwen 4) Stehle, Madi
9 North Rockford 'A' 5:19.68 1
1) Wellman, Hannah 2) Switzer, Lainie
3) Houle, Brianna 4) Jernigan, Jackie
10 Mona Shores 'A' 5:21.54 2
1) Dennison, Morgan 2) Seward, Jackie
3) Morris, Emily 4) Dowdell, Nilla
11 Zeeland 'A' 5:25.27 1
1) Eding, Alexa 2) Geerlings, Amanda
3) Schuel, Ally 4) Eding, Anna
12 Hudsonville Public 'A' 5:30.94 2
1) Diepenhorst, Maddie 2) Vanoosterhout, Brook
3) Ware, Renee 4) Zimmerman, Anna

Girls 4x800 Meter Relay 8th
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Harbor Lights 'A' 11:15.79 10
1) Becker, Maggie 2) VanAllsburg, Abby
3) Hoekstra, Katherine 4) Parker, Katie
2 East Rockford 'A' 11:43.47 8
1) Stellin, Lilly 2) Richardson, Jamie
3) Mojzuk, Alexis 4) Liu, Jayna
3 Holland East 'A' 12:01.94 6
1) Dykstra, Juliana 2) Faga, Kate
3) Ruhf, Kelsey 4) Wahmhoff, Katie
4 North Rockford 'A' 12:14.09 5
1) Colovos, Tiana 2) Jernigan, Jackie
3) Switzer, Lainie 4) Wellman, Hannah
5 Reeths-Puffer 'A' 12:25.33 4
1) Boersema, Courtney 2) Anderson, Jackie
3) Gearhart, Tess 4) Pek, Christyn
6 Grand Haven 'A' 12:31.20 3
1) Kenny, Hannah 2) Rickard, Keaghan
3) Yaeger, Shelby 4) Albright, Jes
7 Mona Shores 'A' 12:39.88 2
1) Seward, Jackie 2) Duvall, Ellie
3) Dennison, Morgan 4) Herman, Calisha
8 Hudsonville Public 'A' 13:06.70 1
1) Bachert, Devoney 2) Luyk, Mariah
3) Nibbelink, Celia 4) Ware, Renee

Girls High Jump 8th
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Fox, Chloe Reeths-Puffe 4-08.00 10
2 Brower, Alexa Holland Chri 4-06.00 7
2 Katerberg, Madi Hudsonville 4-06.00 7
4 Reyes, Miranda Grand Haven 4-04.00 5
5 Mogg, Jenna North Rockfo J4-04.00 3.50
5 Klunder, Kylie Grandville J4-04.00 3.50
7 Belke, Julia Jenison 4-02.00 2
8 Stellin, Lilly East Rockfor J4-02.00 0.50
8 Moon, Emmarie Pinewood J4-02.00 0.50
10 Sparks, Melanie Hamilton 4-00.00
10 Sikes, Shelby Mona Shores 4-00.00
10 Woods, Taylor Pinewood 4-00.00
10 Abbott, Keyaria Valleywood 4-00.00
14 Busscher, Andrea Zeeland 3-10.00
-- Hoekstra, Liz Harbor Light NH

Girls Long Jump 8th
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Heyboer, Brianna Grandville 15-05.00 10
2 Denbesten, Shaina Hudsonville 14-08.00 8
3 Kroll, Mikaela Grand Haven 14-03.50 6
4 Delongchamp, Courtney East Rockfor 14-00.00 5
5 Dileo, Megan North Rockfo 13-11.00 4
6 Stersic, Haley Byron Center 13-01.00 3
7 Diekema, Nicole Zeeland 12-11.00 2
8 Doriot, Lizzie Mona Shores 12-07.00 1
9 Grant, Emily Reeths-Puffe 12-01.00
10 Woods, Ciboney Pinewood 11-08.50
11 Holst, Emily Holland Chri 11-05.00
12 Davis, Lauren Hamilton 10-10.50
13 Hoekstra, Katherine Harbor Light 10-08.00
14 Soles, Jennifer Holland East 10-05.00
15 Barnett, Crystal Pinewood 10-04.00
16 Semon, Sydnee Valleywood 8-10.00

Girls Shot Put 8th
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Gable, Bayleigh Grandville 32-05.50 10
2 Bucholz, Lauren Jenison 31-09.50 8
3 Sale, Kambrea Hamilton J31-09.50 6
4 Junior, Madi Zeeland 31-07.00 5
5 Sapp, Kyleigh Hudsonville 27-04.00 4
6 James, Jazmyne Pinewood 26-11.00 3
7 Starr, Chrissy Mona Shores 26-06.00 2
8 Oneill-Haugh, Daria Byron Center 26-05.50 1
9 Richardson, Jamie East Rockfor 25-09.75
10 Jordan, Olivia Grand Haven 25-08.50
11 Williams, Athena North Rockfo 25-05.50
12 Holst, Emily Holland Chri 24-07.75
13 Recilllas, Angela Harbor Light 21-01.50
14 Pietrowski, Liz Holland East 19-05.50

Women - 8th - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) Grandville 96.50 2) Reeths-Puffer 79
3) Hudsonville Public 75 4) Grand Haven 72
5) Holland East 50 6) Jenison 47
7) Harbor Lights 36 8) North Rockford 33.50
9) Mona Shores 29 10) East Rockford 27.50
11) Zeeland 22 12) Valleywood 15
13) Hamilton 12 14) North Muskegon 9
15) Pinewood 7.50 16) Holland Christian 7
17) Byron Center West 6

Women - 7th - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) Grandville 106 2) East Rockford 86
3) Grand Haven 70 4) Jenison 66
5) Pinewood 55 6) North Rockford 46
6) Mona Shores 46 8) Hudsonville Public 45.50
9) Hamilton 37.50 10) Harbor Lights 16
11) Holland East 14 12) Byron Center West 13
13) Holland Christian 9 14) Reeths-Puffer 6
15) Zeeland 5 16) Valleywood 3