Norway Springs Classic

back to results

Apr. 21, 2012

Norway Springs Classic
Norway, MI
Provided by Superior Timing


Norway Springs Classic

Overall Finish List

April 21, 2012

Results By Superior Timing LLC
10K

Female Finishers

Place Name City Bib No Gender Age Group Time Back Total Time Pace
1 Amy Hauswirth Houghton MI 174 F 1 40-49 39:46.0 3:59/K
2 Sara Trevillian Iron Mountain MI 259 F 1 30-39 2:57.5 42:43.6 4:16/K
3 Donna Gering Ironwood MI 162 F 1 91-99 4:02.9 43:49.0 4:23/K
4 Tara Hartman Iron Mountain MI 276 F 2 30-39 7:29.9 47:16.0 4:44/K
5 Melissa Wentarmini Iron Mountain MI 228 F 3 30-39 7:32.9 47:19.0 4:44/K
6 Kristi Olson Norway MI 211 F 4 30-39 8:22.9 48:09.0 4:49/K
7 Sarah Vanwingerden Lexington KY 287 F 1 20-29 9:23.9 49:10.0 4:55/K
8 Kaylyn Bernard Escanaba MI 134 F 2 20-29 10:05.9 49:52.0 4:59/K
9 Lesley Dishaw Norway MI 156 F 5 30-39 11:30.6 51:16.7 5:08/K
10 Heather Ebeling Green Bay WI 157 F 6 30-39 12:08.4 51:54.5 5:11/K
11 Bridget Podnar Florence WI 271 F 3 20-29 12:13.9 52:00.0 5:12/K
12 Barbara Trudeau Marquette MI 260 F 1 50-59 12:36.5 52:22.6 5:14/K
13 Heidi Garcau Florence WI 291 F 2 40-49 13:02.2 52:48.3 5:17/K
14 Christy Boettcher Florence WI 136 F 7 30-39 13:20.3 53:06.4 5:19/K
15 Jamie Hogberg Iron Mountain MI 177 F 4 20-29 13:21.3 53:07.3 5:19/K
16 Amy Giesen Niagara WI 281 F 3 40-49 13:43.5 53:29.6 5:21/K
17 Rebecca Fazer Milwaukee WI 267 F 8 30-39 14:13.9 54:00.0 5:24/K
18 Amy Merrill Foster City MI 204 F 4 40-49 14:25.3 54:11.4 5:25/K
19 Aleah Sisitki Escanaba MI 220 F 5 20-29 14:49.4 54:35.5 5:28/K
20 Jenny Berg Menominee MI 296 F 9 30-39 15:07.3 54:53.3 5:29/K
21 Ott Gaines Iron River MI 160 F 10 30-39 15:30.6 55:16.6 5:32/K
22 Lynn McPhee Escanaba MI 253 F 5 40-49 15:39.4 55:25.5 5:33/K
23 Anastasia Aho Neguanee MI 294 F 6 20-29 15:52.1 55:38.2 5:34/K
24 Vanessa Hamilton Independence MO 168 F 1 15-19 16:07.8 55:53.8 5:35/K
25 Beanie Leffler Florence WI 199 F 2 50-59 16:16.9 56:03.0 5:36/K
26 Barbara Gernard Iron Mountain MI 273 F 6 40-49 16:22.5 56:08.6 5:37/K
27 Rose Zygiel Norway MI 233 F 3 50-59 16:26.2 56:12.3 5:37/K
28 Jessie Judy Norway MI 194 F 11 30-39 16:50.0 56:36.1 5:40/K
29 Katie Lapine Norway MI 198 F 7 20-29 16:55.7 56:41.8 5:40/K
30 Lisa Thiry Norway MI 224 F 8 20-29 16:55.8 56:41.9 5:40/K
31 Wanda Hart Iron Mountain MI 172 F 1 2-14 17:13.2 56:59.3 5:42/K
32 Jamie Peters Niagara WI 272 F 9 20-29 17:32.3 57:18.4 5:44/K
33 Miranda Zygiel Norway MI 232 F 10 20-29 17:56.9 57:43.0 5:46/K
34 Anne Frea Green Bay WI 236 F 12 30-39 20:31.7 1:00:17.7 6:02/K
35 Mary Harvey Burlington WI 173 F 7 40-49 20:56.0 1:00:42.1 6:04/K
36 Fritzee Muench Seymour WI 208 F 1 60-90 21:06.4 1:00:52.4 6:05/K
37 Kristy Maholic Bellefunte PA 201 F 11 20-29 21:11.7 1:00:57.7 6:06/K
38 Chastity Alexa Sagola MI 265 F 13 30-39 21:35.1 1:01:21.2 6:08/K
39 Kathleen Morse Marquette MI 206 F 2 60-90 22:09.3 1:01:55.4 6:12/K
40 Laurie Priest Dunbar WI 215 F 14 30-39 22:19.3 1:02:05.3 6:13/K
41 Karla Maynard Iron Mountain MI 285 F 15 30-39 22:33.5 1:02:19.6 6:14/K
42 Sandra Adams Quinnesec MI 118 F 3 60-90 22:48.1 1:02:34.2 6:15/K
43 Nicholette Mukat Dunbar WI 280 F 16 30-39 23:08.4 1:02:54.5 6:17/K
44 Andria Nichols Iron Mountain MI 241 F 17 30-39 23:33.3 1:03:19.3 6:20/K
45 Tori Chellew Norway MI 261 F 18 30-39 23:53.8 1:03:39.8 6:22/K
46 Lorna Charlevoix Escanaba MI 142 F 4 50-59 26:02.8 1:05:48.9 6:35/K
47 Jennifer Holcomb Mass City MI 237 F 19 30-39 26:04.1 1:05:50.2 6:35/K
48 Karen Martinson Gladstone MI 240 F 8 40-49 26:11.5 1:05:57.6 6:36/K
49 Muriel Davidson-Bratcher Columbiaville MI 145 F 5 50-59 26:21.2 1:06:07.3 6:37/K
50 Giselle Gearhart Dunbar WI 246 F 2 2-14 26:39.5 1:06:25.6 6:39/K
51 Kari Charlevoix Escanaba MI 141 F 2 15-19 26:50.3 1:06:36.4 6:40/K
52 Jessica Korpi Menominee MI 196 F 20 30-39 27:06.9 1:06:53.0 6:41/K
53 Nanette Sjoquist Kinsford MI 264 F 9 40-49 27:44.5 1:07:30.6 6:45/K
54 Emma Lindstrom Niagara WI 252 F 3 15-19 28:06.3 1:07:52.4 6:47/K
55 chelsea behn Chicago IL 263 F 12 20-29 28:06.8 1:07:52.9 6:47/K
56 Kelly Trasti Negaunee MI 226 F 21 30-39 30:29.0 1:10:15.1 7:02/K
57 Lori Johnson Wilson MI 191 F 2 91-99 30:56.8 1:10:42.8 7:04/K
58 Robin Deblake Petoskey MI 153 F 6 50-59 31:48.4 1:11:34.5 7:09/K
59 Sarah Freiberg Gwinn MI 159 F 22 30-39 32:13.6 1:11:59.7 7:12/K
60 Carol Hall Escanaba MI 167 F 10 40-49 37:02.1 1:16:48.2 7:41/K
61 Jennifer Rajala Neguanee MI 295 F 13 20-29 46:05.4 1:25:51.5 8:35/K

Male Finishers

Place Name City Bib No Gender Age Group Time Back Total Time Pace
1 Eric Charette Huntsville AL 245 M 1 30-39 36:33.8 3:39/K
2 Daniel Kulas Iron Mountain MI 249 M 1 15-19 1:44.7 38:18.5 3:50/K
3 Sam Rockstroh South Bend IN 256 M 1 20-29 1:48.4 38:22.3 3:50/K
4 Dan Delong Norway MI 154 M 2 30-39 1:57.5 38:31.3 3:51/K
5 Michael Hammar Vulcan MI 169 M 3 30-39 3:58.6 40:32.4 4:03/K
6 Joe Simonetti Vulcan MI 219 M 4 30-39 4:33.3 41:07.2 4:07/K
7 Brad Schenk Caspian MI 218 M 5 30-39 4:54.7 41:28.5 4:09/K
8 Steve Orchard Kingsford MI 212 M 1 50-59 5:00.5 41:34.4 4:09/K
9 Drew Richmond Iron Mountain MI 289 M 1 40-49 5:35.2 42:09.0 4:13/K
10 John Stacey Escanaba MI 270 M 2 50-59 5:48.1 42:21.9 4:14/K
11 Travis Hansen Silver Bay MN 279 M 2 20-29 6:08.0 42:41.9 4:16/K
12 Kevin Moses Dunbar WI 207 M 6 30-39 6:45.6 43:19.4 4:20/K
13 Joey Wolfe Escanaba MI 277 M 1 2-14 7:07.2 43:41.1 4:22/K
14 Chris Hebert Norway MI 175 M 7 30-39 7:55.3 44:29.2 4:27/K
15 Mike Zygiel Norway MI 231 M 2 15-19 8:05.3 44:39.1 4:28/K
16 Joseph Pieri Dunbar WI 213 M 3 20-29 8:09.1 44:43.0 4:28/K
17 Alex Mayer Hancock MI 203 M 3 50-59 8:28.1 45:02.0 4:30/K
18 Greg Kulas Iron Mountain MI 250 M 4 50-59 8:33.1 45:07.0 4:31/K
19 Kevin Socia Kingsford MI 221 M 2 40-49 8:49.1 45:23.0 4:32/K
20 Jason Puelge Iron Mountain MI 298 M 3 40-49 8:58.1 45:32.0 4:33/K
21 Nick Roberts Rapid River MI 255 M 3 15-19 9:03.1 45:37.0 4:34/K
22 Bryan Price Kingsford MI 214 M 5 50-59 9:13.1 45:47.0 4:35/K
23 Jake Denkins Rapid River MI 268 M 8 30-39 9:14.1 45:48.0 4:35/K
24 Dave Devet Gladstone MI 155 M 4 40-49 9:15.1 45:49.0 4:35/K
25 Dan Wentarmini Iron Mountain MI 227 M 9 30-39 9:25.1 45:59.0 4:36/K
26 Eric Schemmel Felch MI 257 M 10 30-39 9:33.1 46:07.0 4:37/K
27 Phil Bekkala Norway MI 122 M 5 40-49 9:35.1 46:09.0 4:37/K
28 Stephen Merki Wells MI 254 M 4 15-19 9:36.1 46:10.0 4:37/K
29 Tony Ebeling Green Bay WI 234 M 11 30-39 9:47.1 46:21.0 4:38/K
30 Chris McLain Dunbar WI 269 M 6 40-49 9:56.1 46:30.0 4:39/K
31 Fred Jacobs Iron River MI 181 M 6 50-59 10:46.1 47:20.0 4:44/K
32 Jeff Nyquist Marquette MI 297 M 12 30-39 10:54.1 47:28.0 4:45/K
33 Tony Cousineau Felch MI 266 M 7 40-49 11:03.1 47:37.0 4:46/K
34 Justin Ogren Gladstone MI 209 M 4 20-29 11:12.1 47:46.0 4:47/K
35 Todd Stephens Kingsford MI 258 M 8 40-49 11:28.1 48:02.0 4:48/K
36 Noah Voss Norway MI 274 M 2 2-14 11:29.1 48:03.0 4:48/K
37 Chris Whaley Iron Mountain MI 229 M 7 50-59 11:45.1 48:19.0 4:50/K
38 Tim Lindholm Niagra WI 200 M 8 50-59 11:58.1 48:32.0 4:51/K
39 Dan Giesen Niagra WI 164 M 9 40-49 12:08.1 48:42.0 4:52/K
40 Joe Wolfe Escanaba MI 278 M 10 40-49 12:38.1 49:12.0 4:55/K
41 Miles Anderson Escanaba MI 293 M 1 0- 1 12:39.1 49:13.0 4:55/K
42 Brandon Pietsch Iron Mountain MI 288 M 5 15-19 12:42.1 49:16.0 4:56/K
43 Adam Turner Quinnesec MI 292 M 6 15-19 12:53.1 49:27.0 4:57/K
44 Christopher Tews Iron Mountain MI 222 M 13 30-39 13:10.1 49:44.0 4:58/K
45 Joel Jenkins Dunbar WI 190 M 5 20-29 13:26.1 50:00.0 5:00/K
46 Aaron Boyce Dunbar WI 137 M 6 20-29 13:42.1 50:16.0 5:02/K
47 Yury Hammar Vulcan MI 171 M 7 15-19 14:20.7 50:54.6 5:05/K
48 Jon Coyne Kingsford MI 144 M 14 30-39 14:49.0 51:22.8 5:08/K
49 Stephen Marek Kingsford MI 202 M 9 50-59 15:06.5 51:40.4 5:10/K
50 Phillip Ogren Escanaba MI 210 M 11 40-49 15:06.8 51:40.7 5:10/K
51 Jim Knight L'Anse MI 195 M 10 50-59 15:16.4 51:50.2 5:11/K
52 Guy Gendron Norway MI 161 M 7 20-29 15:21.4 51:55.2 5:12/K
53 Ed Younk Rochester MN 230 M 12 40-49 15:54.4 52:28.2 5:15/K
54 Jared Alquist Iron Mountain MI 120 M 8 20-29 16:12.1 52:46.0 5:17/K
55 Alex Judy Norway MI 193 M 1 91-99 16:26.4 53:00.3 5:18/K
56 Joshua Krupnek Saginaw MI 197 M 9 20-29 16:38.1 53:12.0 5:19/K
57 David Loomis Norway MI 684 M 3 2-14 16:58.9 53:32.8 5:21/K
58 Barry Huppert Chippewa Falls WI 238 M 13 40-49 17:11.4 53:45.3 5:23/K
59 Dale Huppert Norway MI 239 M 2 91-99 17:11.7 53:45.5 5:23/K
60 Alan Sailo Florence WI 217 M 2 50-59 17:51.2 54:25.0 5:27/K
61 Dennis Scott Pembine WI 243 M 11 50-59 17:59.7 54:33.5 5:27/K
62 Brent Cook Petoskey MI 143 M 1 60-90 18:21.1 54:55.0 5:30/K
63 Jon Labyak Ontonagon MI 251 M 14 40-49 18:30.0 55:03.8 5:30/K
64 Jonathan Maholic Bellfonte PA 282 M 8 15-19 18:39.7 55:13.5 5:31/K
65 Isaac Pantti Kingsford MI 286 M 9 15-19 18:57.1 55:31.0 5:33/K
66 Dave Beyer Norway MI 135 M 12 50-59 19:50.7 56:24.5 5:38/K
67 Lee Iverson Kingsford MI 180 M 13 50-59 20:00.2 56:34.1 5:39/K
68 Steve Alexa Iron Mountain MI 119 M 15 30-39 20:33.1 57:07.0 5:43/K
69 Rick Beagle Gladstone MI 262 M 14 50-59 20:53.8 57:27.6 5:45/K
70 David Hunter Cedar River MI 179 M 2 60-90 21:26.5 58:00.4 5:48/K
71 Pavel Hammar Vulcan MI 170 M 10 15-19 21:55.3 58:29.2 5:51/K
72 Chris Cavalieri Iron Mountain MI 138 M 10 20-29 25:07.2 1:01:41.0 6:10/K
73 Steve Cavalieri Iron Mountain MI 140 M 15 50-59 25:17.4 1:01:51.2 6:11/K
74 Mitch St. Amour Kingsford MI 284 M 16 30-39 25:46.3 1:02:20.2 6:14/K
75 Adam Richmond Bonduel WI 216 M 17 30-39 28:39.3 1:05:13.1 6:31/K
76 Trevor Gearhart Dunbar WI 247 M 15 40-49 29:52.5 1:06:26.3 6:39/K
77 Terry Messer Ralph MI 205 M 16 50-59 30:57.7 1:07:31.5 6:45/K
78 Brandon Hall Iron Mountain MI 166 M 18 30-39 34:41.1 1:11:14.9 7:07/K
79 John Freiberg Gwinn MI 158 M 19 30-39 35:26.0 1:11:59.9 7:12/K
80 Dick Jenkins Escanaba MI 182 M 3 60-90 38:35.1 1:15:09.0 7:31/K
81 Jon Trasti Negaunee MI 244 M 20 30-39 41:29.9 1:18:03.8 7:48/K
82 Dennis Pantti Kingsford MI 283 M 4 60-90 45:56.1 1:22:30.0 8:15/K




Norway Springs Classic

Age Group Results

April 21, 2012

Results By Superior Timing LLC

Men: 0- 1 2-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-90 91-99
Women: 0- 1 2-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-90 91-99

10K

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Wanda Hart Iron Mountain MI 172 31 56:59.3 5:42/K
2 Giselle Gearhart Dunbar WI 246 50 9:26.3 1:06:25.6 6:39/K
Top
Female 15 to 19

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Vanessa Hamilton Independence MO 168 24 55:53.8 5:35/K
2 Kari Charlevoix Escanaba MI 141 51 10:42.5 1:06:36.4 6:40/K
3 Emma Lindstrom Niagara WI 252 54 11:58.5 1:07:52.4 6:47/K
Top
Female 20 to 29

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Sarah Vanwingerden Lexington KY 287 7 49:10.0 4:55/K
2 Kaylyn Bernard Escanaba MI 134 8 0:42.0 49:52.0 4:59/K
3 Bridget Podnar Florence WI 271 11 2:50.0 52:00.0 5:12/K
4 Jamie Hogberg Iron Mountain MI 177 15 3:57.3 53:07.3 5:19/K
5 Aleah Sisitki Escanaba MI 220 19 5:25.5 54:35.5 5:28/K
6 Anastasia Aho Neguanee MI 294 23 6:28.2 55:38.2 5:34/K
7 Katie Lapine Norway MI 198 29 7:31.8 56:41.8 5:40/K
8 Lisa Thiry Norway MI 224 30 7:31.9 56:41.9 5:40/K
9 Jamie Peters Niagara WI 272 32 8:08.4 57:18.4 5:44/K
10 Miranda Zygiel Norway MI 232 33 8:33.0 57:43.0 5:46/K
11 Kristy Maholic Bellefunte PA 201 37 11:47.7 1:00:57.7 6:06/K
12 chelsea behn Chicago IL 263 55 18:42.9 1:07:52.9 6:47/K
13 Jennifer Rajala Neguanee MI 295 61 36:41.5 1:25:51.5 8:35/K
Top
Female 30 to 39

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Sara Trevillian Iron Mountain MI 259 2 42:43.6 4:16/K
2 Tara Hartman Iron Mountain MI 276 4 4:32.3 47:16.0 4:44/K
3 Melissa Wentarmini Iron Mountain MI 228 5 4:35.3 47:19.0 4:44/K
4 Kristi Olson Norway MI 211 6 5:25.3 48:09.0 4:49/K
5 Lesley Dishaw Norway MI 156 9 8:33.0 51:16.7 5:08/K
6 Heather Ebeling Green Bay WI 157 10 9:10.9 51:54.5 5:11/K
7 Christy Boettcher Florence WI 136 14 10:22.8 53:06.4 5:19/K
8 Rebecca Fazer Milwaukee WI 267 17 11:16.3 54:00.0 5:24/K
9 Jenny Berg Menominee MI 296 20 12:09.7 54:53.3 5:29/K
10 Ott Gaines Iron River MI 160 21 12:33.0 55:16.6 5:32/K
11 Jessie Judy Norway MI 194 28 13:52.4 56:36.1 5:40/K
12 Anne Frea Green Bay WI 236 34 17:34.1 1:00:17.7 6:02/K
13 Chastity Alexa Sagola MI 265 38 18:37.5 1:01:21.2 6:08/K
14 Laurie Priest Dunbar WI 215 40 19:21.7 1:02:05.3 6:13/K
15 Karla Maynard Iron Mountain MI 285 41 19:35.9 1:02:19.6 6:14/K
16 Nicholette Mukat Dunbar WI 280 43 20:10.9 1:02:54.5 6:17/K
17 Andria Nichols Iron Mountain MI 241 44 20:35.7 1:03:19.3 6:20/K
18 Tori Chellew Norway MI 261 45 20:56.2 1:03:39.8 6:22/K
19 Jennifer Holcomb Mass City MI 237 47 23:06.6 1:05:50.2 6:35/K
20 Jessica Korpi Menominee MI 196 52 24:09.4 1:06:53.0 6:41/K
21 Kelly Trasti Negaunee MI 226 56 27:31.5 1:10:15.1 7:02/K
22 Sarah Freiberg Gwinn MI 159 59 29:16.1 1:11:59.7 7:12/K
Top
Female 40 to 49

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Amy Hauswirth Houghton MI 174 1 39:46.0 3:59/K
2 Heidi Garcau Florence WI 291 13 13:02.2 52:48.3 5:17/K
3 Amy Giesen Niagara WI 281 16 13:43.5 53:29.6 5:21/K
4 Amy Merrill Foster City MI 204 18 14:25.3 54:11.4 5:25/K
5 Lynn McPhee Escanaba MI 253 22 15:39.4 55:25.5 5:33/K
6 Barbara Gernard Iron Mountain MI 273 26 16:22.5 56:08.6 5:37/K
7 Mary Harvey Burlington WI 173 35 20:56.0 1:00:42.1 6:04/K
8 Karen Martinson Gladstone MI 240 48 26:11.5 1:05:57.6 6:36/K
9 Nanette Sjoquist Kinsford MI 264 53 27:44.5 1:07:30.6 6:45/K
10 Carol Hall Escanaba MI 167 60 37:02.1 1:16:48.2 7:41/K
Top
Female 50 to 59

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Barbara Trudeau Marquette MI 260 12 52:22.6 5:14/K
2 Beanie Leffler Florence WI 199 25 3:40.4 56:03.0 5:36/K
3 Rose Zygiel Norway MI 233 27 3:49.7 56:12.3 5:37/K
4 Lorna Charlevoix Escanaba MI 142 46 13:26.3 1:05:48.9 6:35/K
5 Muriel Davidson-Bratcher Columbiaville MI 145 49 13:44.7 1:06:07.3 6:37/K
6 Robin Deblake Petoskey MI 153 58 19:11.9 1:11:34.5 7:09/K
Top
Female 60 to 90

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Fritzee Muench Seymour WI 208 36 1:00:52.4 6:05/K
2 Kathleen Morse Marquette MI 206 39 1:02.9 1:01:55.4 6:12/K
3 Sandra Adams Quinnesec MI 118 42 1:41.7 1:02:34.2 6:15/K
Top
Athena

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Donna Gering Ironwood MI 162 3 43:49.0 4:23/K
2 Lori Johnson Wilson MI 191 57 26:53.8 1:10:42.8 7:04/K
Top
Need Information

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Miles Anderson Escanaba MI 293 41 49:13.0 4:55/K
Top
Male 14 & Under

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Joey Wolfe Escanaba MI 277 13 43:41.1 4:22/K
2 Noah Voss Norway MI 274 36 4:21.8 48:03.0 4:48/K
3 David Loomis Norway MI 684 57 9:51.7 53:32.8 5:21/K
Top
Male 15 to 19

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Daniel Kulas Iron Mountain MI 249 2 38:18.5 3:50/K
2 Mike Zygiel Norway MI 231 15 6:20.6 44:39.1 4:28/K
3 Nick Roberts Rapid River MI 255 21 7:18.4 45:37.0 4:34/K
4 Stephen Merki Wells MI 254 28 7:51.4 46:10.0 4:37/K
5 Brandon Pietsch Iron Mountain MI 288 42 10:57.4 49:16.0 4:56/K
6 Adam Turner Quinnesec MI 292 43 11:08.4 49:27.0 4:57/K
7 Yury Hammar Vulcan MI 171 47 12:36.0 50:54.6 5:05/K
8 Jonathan Maholic Bellfonte PA 282 64 16:55.0 55:13.5 5:31/K
9 Isaac Pantti Kingsford MI 286 65 17:12.4 55:31.0 5:33/K
10 Pavel Hammar Vulcan MI 170 71 20:10.6 58:29.2 5:51/K
Top
Male 20 to 29

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Sam Rockstroh South Bend IN 256 3 38:22.3 3:50/K
2 Travis Hansen Silver Bay MN 279 11 4:19.5 42:41.9 4:16/K
3 Joseph Pieri Dunbar WI 213 16 6:20.6 44:43.0 4:28/K
4 Justin Ogren Gladstone MI 209 34 9:23.6 47:46.0 4:47/K
5 Joel Jenkins Dunbar WI 190 45 11:37.6 50:00.0 5:00/K
6 Aaron Boyce Dunbar WI 137 46 11:53.6 50:16.0 5:02/K
7 Guy Gendron Norway MI 161 52 13:32.9 51:55.2 5:12/K
8 Jared Alquist Iron Mountain MI 120 54 14:23.7 52:46.0 5:17/K
9 Joshua Krupnek Saginaw MI 197 56 14:49.6 53:12.0 5:19/K
10 Chris Cavalieri Iron Mountain MI 138 72 23:18.7 1:01:41.0 6:10/K
Top
Male 30 to 39

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Eric Charette Huntsville AL 245 1 36:33.8 3:39/K
2 Dan Delong Norway MI 154 4 1:57.5 38:31.3 3:51/K
3 Michael Hammar Vulcan MI 169 5 3:58.6 40:32.4 4:03/K
4 Joe Simonetti Vulcan MI 219 6 4:33.3 41:07.2 4:07/K
5 Brad Schenk Caspian MI 218 7 4:54.7 41:28.5 4:09/K
6 Kevin Moses Dunbar WI 207 12 6:45.6 43:19.4 4:20/K
7 Chris Hebert Norway MI 175 14 7:55.3 44:29.2 4:27/K
8 Jake Denkins Rapid River MI 268 23 9:14.1 45:48.0 4:35/K
9 Dan Wentarmini Iron Mountain MI 227 25 9:25.1 45:59.0 4:36/K
10 Eric Schemmel Felch MI 257 26 9:33.1 46:07.0 4:37/K
11 Tony Ebeling Green Bay WI 234 29 9:47.1 46:21.0 4:38/K
12 Jeff Nyquist Marquette MI 297 32 10:54.1 47:28.0 4:45/K
13 Christopher Tews Iron Mountain MI 222 44 13:10.1 49:44.0 4:58/K
14 Jon Coyne Kingsford MI 144 48 14:49.0 51:22.8 5:08/K
15 Steve Alexa Iron Mountain MI 119 68 20:33.1 57:07.0 5:43/K
16 Mitch St. Amour Kingsford MI 284 74 25:46.3 1:02:20.2 6:14/K
17 Adam Richmond Bonduel WI 216 75 28:39.3 1:05:13.1 6:31/K
18 Brandon Hall Iron Mountain MI 166 78 34:41.1 1:11:14.9 7:07/K
19 John Freiberg Gwinn MI 158 79 35:26.0 1:11:59.9 7:12/K
20 Jon Trasti Negaunee MI 244 81 41:29.9 1:18:03.8 7:48/K
Top
Male 40 to 49

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Drew Richmond Iron Mountain MI 289 9 42:09.0 4:13/K
2 Kevin Socia Kingsford MI 221 19 3:13.9 45:23.0 4:32/K
3 Jason Puelge Iron Mountain MI 298 20 3:22.9 45:32.0 4:33/K
4 Dave Devet Gladstone MI 155 24 3:39.9 45:49.0 4:35/K
5 Phil Bekkala Norway MI 122 27 3:59.9 46:09.0 4:37/K
6 Chris McLain Dunbar WI 269 30 4:20.9 46:30.0 4:39/K
7 Tony Cousineau Felch MI 266 33 5:27.9 47:37.0 4:46/K
8 Todd Stephens Kingsford MI 258 35 5:52.9 48:02.0 4:48/K
9 Dan Giesen Niagra WI 164 39 6:32.9 48:42.0 4:52/K
10 Joe Wolfe Escanaba MI 278 40 7:02.9 49:12.0 4:55/K
11 Phillip Ogren Escanaba MI 210 50 9:31.6 51:40.7 5:10/K
12 Ed Younk Rochester MN 230 53 10:19.2 52:28.2 5:15/K
13 Barry Huppert Chippewa Falls WI 238 58 11:36.2 53:45.3 5:23/K
14 Jon Labyak Ontonagon MI 251 63 12:54.8 55:03.8 5:30/K
15 Trevor Gearhart Dunbar WI 247 76 24:17.3 1:06:26.3 6:39/K
Top
Male 50 to 59

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Steve Orchard Kingsford MI 212 8 41:34.4 4:09/K
2 John Stacey Escanaba MI 270 10 0:47.5 42:21.9 4:14/K
3 Alex Mayer Hancock MI 203 17 3:27.5 45:02.0 4:30/K
4 Greg Kulas Iron Mountain MI 250 18 3:32.5 45:07.0 4:31/K
5 Bryan Price Kingsford MI 214 22 4:12.5 45:47.0 4:35/K
6 Fred Jacobs Iron River MI 181 31 5:45.5 47:20.0 4:44/K
7 Chris Whaley Iron Mountain MI 229 37 6:44.5 48:19.0 4:50/K
8 Tim Lindholm Niagra WI 200 38 6:57.5 48:32.0 4:51/K
9 Stephen Marek Kingsford MI 202 49 10:06.0 51:40.4 5:10/K
10 Jim Knight L'Anse MI 195 51 10:15.8 51:50.2 5:11/K
11 Alan Sailo Florence WI 217 60 12:50.6 54:25.0 5:27/K
12 Dennis Scott Pembine WI 243 61 12:59.1 54:33.5 5:27/K
13 Dave Beyer Norway MI 135 66 14:50.1 56:24.5 5:38/K
14 Lee Iverson Kingsford MI 180 67 14:59.7 56:34.1 5:39/K
15 Rick Beagle Gladstone MI 262 69 15:53.2 57:27.6 5:45/K
16 Steve Cavalieri Iron Mountain MI 140 73 20:16.8 1:01:51.2 6:11/K
17 Terry Messer Ralph MI 205 77 25:57.1 1:07:31.5 6:45/K
Top
Male 60 & Over

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Brent Cook Petoskey MI 143 62 54:55.0 5:30/K
2 David Hunter Cedar River MI 179 70 3:05.3 58:00.4 5:48/K
3 Dick Jenkins Escanaba MI 182 80 20:13.9 1:15:09.0 7:31/K
4 Dennis Pantti Kingsford MI 283 82 27:34.9 1:22:30.0 8:15/K
Top
Clydsdale

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Alex Judy Norway MI 193 55 53:00.3 5:18/K
2 Dale Huppert Norway MI 239 59 0:45.2 53:45.5 5:23/K
*Overall place within gender.



NORWAY SPRING CLASSIC
2011 Corporate Challenge

Place Team Members Time
1 NORTHLAND
Joel Jenkins 0:50:00
Joseph Pieri 0:44:43
Sam Rockstroh 0:38:22
Total Time 2:13:05

2 CHAMPION INC
Dan Wentarmini 0:45:39
Steve Alexa 0:57:07
Chris Whaley 0:48:19
Total Time 2:31:05

3 YMCA
Chris Cavalieri 1:01:48
Steve Cavalieri 1:01:51
Eric Schemmel 0:46:07
Total Time 2:49:46



Norway Springs Classic

Overall Finish List

April 21, 2012

Results By Superior Timing LLC
5K

Female Finishers

Place Name City Bib No Gender Age Group Time Back Total Time Pace
1 Susan Grondin Iron Mountain MI 416 F 1 30-39 22:51.1 4:34/K
2 Debbie Ratkovich Escanaba MI 340 F 1 40-49 0:05.6 22:56.8 4:35/K
3 Justina Liss Bark River MI 396 F 1 15-19 1:28.2 24:19.4 4:52/K
4 Lisa Carson Norway MI 422 F 2 30-39 1:33.4 24:24.6 4:53/K
5 Erin Davis Bark River MI 455 F 3 30-39 1:58.8 24:50.0 4:58/K
6 Carolyn Stacey Escanaba MI 418 F 2 40-49 2:26.5 25:17.7 5:03/K
7 Sarah Kulas Iron Mountain MI 395 F 1 2-11 2:30.9 25:22.1 5:04/K
8 Makennah Jasper Menominee MI 427 F 2 2-11 2:45.3 25:36.5 5:07/K
9 Deedee Thull Marinette WI 414 F 3 40-49 2:55.3 25:46.5 5:09/K
10 Jami Beile Mt Pleasen Mills PA 440 F 1 20-29 3:06.8 25:58.0 5:12/K
11 Meaghan Mueller Norway MI 443 F 2 15-19 3:07.8 25:59.0 5:12/K
12 Tiffany Burley Dunbar WI 391 F 2 20-29 3:52.3 26:43.5 5:21/K
13 Amber Zychowski Vulcan MI 463 F 3 20-29 3:57.9 26:49.1 5:22/K
14 Lynn Hewlett Norway MI 321 F 4 40-49 4:06.6 26:57.7 5:23/K
15 Katie Brown Kingsford MI 304 F 4 20-29 4:06.6 26:57.8 5:23/K
16 Jamie Anderson Dunbar WI 301 F 5 20-29 4:21.8 27:13.0 5:27/K
17 Taylor Clark Crystal Falls MI 309 F 3 2-11 5:04.2 27:55.4 5:35/K
18 Cheryl Crum Dunbar WI 406 F 6 20-29 5:19.7 28:10.8 5:38/K
19 Kathy Kulas Iron Mountain MI 393 F 5 40-49 5:29.6 28:20.7 5:40/K
20 Shirley Keezer Wilson MI 413 F 3 15-19 5:30.2 28:21.3 5:40/K
21 Sung-Ye Jacobs Greenfield WI 323 F 6 40-49 5:44.9 28:36.1 5:43/K
22 Angeline Pritchard Iron Mountain MI 339 F 4 30-39 5:53.1 28:44.3 5:45/K
23 Jeannete Sword Florence WI 360 F 7 40-49 5:55.9 28:47.1 5:45/K
24 Mary Kay Ebeling Norway MI 311 F 1 50-59 6:41.3 29:32.5 5:54/K
25 Catherine Carlson Escanaba MI 306 F 5 30-39 6:47.1 29:38.3 5:56/K
26 Kaitlyn Adrian Iron Mountain MI 438 F 7 20-29 7:11.8 30:03.0 6:01/K
27 Tracey Fazer Hermansville MI 392 F 6 30-39 7:19.8 30:11.0 6:02/K
28 Michelle Denkins Rapid River MI 430 F 7 30-39 7:20.0 30:11.2 6:02/K
29 Gabrielle Trudeau Bloomington MN 402 F 8 20-29 7:23.1 30:14.2 6:03/K
30 Jackie Gatien Powers MI 417 F 8 40-49 7:35.6 30:26.8 6:05/K
31 Anne Porier Iron Mountain MI 439 F 9 20-29 7:43.6 30:34.8 6:07/K
32 Katie Clark Crystal Falls MI 308 F 8 30-39 7:48.5 30:39.7 6:08/K
33 Melinda Dombrowski Powers MI 310 F 9 40-49 8:15.1 31:06.3 6:13/K
34 Kristen Gendron Iron Mountain MI 314 F 9 30-39 8:15.1 31:06.3 6:13/K
35 Lovisa Alenmak Norway MI 388 F 4 15-19 8:16.3 31:07.5 6:13/K
36 Sophia Kaminski Quinnesec MI 327 F 1 12-14 8:17.1 31:08.2 6:14/K
37 Ashley Williams Florence WI 369 F 10 20-29 8:17.5 31:08.7 6:14/K
38 Jessica Mindok Kingsford MI 334 F 10 30-39 8:19.2 31:10.4 6:14/K
39 Erin Kleikamp Niagra WI 434 F 11 30-39 8:47.2 31:38.4 6:20/K
40 Allissa Hunter Norway MI 322 F 5 15-19 8:52.2 31:43.4 6:21/K
41 Joey Oliva Iron Mountain MI 429 F 12 30-39 8:53.8 31:45.0 6:21/K
42 Jayne Szukalowski Escanaba MI 361 F 10 40-49 9:14.3 32:05.5 6:25/K
43 Keri Pietsch Iron Mountain MI 441 F 6 15-19 9:16.1 32:07.3 6:25/K
44 Jennifer Porzondek Iron Mountain MI 374 F 11 40-49 9:26.7 32:17.9 6:27/K
45 Heidi Schiesser Wilson MI 350 F 13 30-39 9:31.6 32:22.8 6:28/K
46 Emily Johnson Wilson MI 325 F 2 12-14 9:43.5 32:34.7 6:31/K
47 Kelly Graham Kingsford MI 318 F 11 20-29 10:03.3 32:54.5 6:35/K
48 Mary Trombley Norway MI 364 F 1 60-99 10:13.0 33:04.2 6:37/K
49 Barb Grodeski Norway MI 319 F 2 50-59 10:16.6 33:07.8 6:37/K
50 Tracy Sagataw Bark River MI 346 F 12 40-49 10:30.2 33:21.4 6:40/K
51 Megan Ashby Bark River MI 461 F 12 20-29 10:55.8 33:47.0 6:45/K
52 Chelsey Furlong Rapid River MI 426 F 13 20-29 11:01.6 33:52.8 6:46/K
53 Sadie Wendt Florence WI 367 F 14 20-29 11:13.8 34:05.0 6:49/K
54 Sage Deborah Kingsford MI 290 F 14 30-39 11:36.4 34:27.6 6:53/K
55 Dana Lepage Sheboygan WI 330 F 15 30-39 12:01.4 34:52.6 6:58/K
56 Kory Denowski Marinette WI 382 F 16 30-39 12:10.0 35:01.2 7:00/K
57 Heather Nelson Menominee MI 397 F 13 40-49 12:16.0 35:07.2 7:01/K
58 Doreen Bower Bark River MI 303 F 3 50-59 12:24.9 35:16.1 7:03/K
59 Susan Johnson Quinnesec MI 420 F 4 50-59 12:25.3 35:16.4 7:03/K
60 Abbigail Kaminski Quinnesec MI 326 F 15 20-29 12:28.0 35:19.1 7:04/K
61 Doreen Motto Wilson MI 336 F 5 50-59 12:29.2 35:20.3 7:04/K
62 Rhonda Richmond Bonduel WI 345 F 17 30-39 12:30.6 35:21.8 7:04/K
63 Laney Richmond Bonduel WI 344 F 3 12-14 12:30.9 35:22.1 7:04/K
64 Wendy Gerou Vulcan MI 316 F 6 50-59 12:36.6 35:27.8 7:05/K
65 Kathy Bourdeau Vulcan MI 435 F 2 60-99 12:42.3 35:33.5 7:07/K
66 Monica Chartier Iron Mountain MI 307 F 18 30-39 12:46.6 35:37.7 7:07/K
67 Erin Wilkey Wilson MI 368 F 19 30-39 13:12.3 36:03.5 7:13/K
68 Christine Messer Ralph MI 332 F 7 50-59 13:12.3 36:03.5 7:13/K
69 Chris Wallenkamp Kingsford MI 371 F 14 40-49 13:34.1 36:25.3 7:17/K
70 Lynn Lepage Kingsford MI 387 F 8 50-59 13:36.2 36:27.4 7:17/K
71 Dindy Cousineau Felch MI 421 F 15 40-49 13:59.5 36:50.7 7:22/K
72 Tina Franklin Niagara WI 313 F 20 30-39 14:17.4 37:08.6 7:26/K
73 Joy McNally Dunbar WI 375 F 16 20-29 14:31.6 37:22.8 7:28/K
74 Nancy Pellegrini Norway MI 398 F 16 40-49 14:48.9 37:40.1 7:32/K
75 Katie Conery Quinnesec MI 384 F 17 20-29 15:08.6 37:59.7 7:36/K
76 Angelech Hall Bark River MI 320 F 21 30-39 15:44.2 38:35.4 7:43/K
77 Tesha Malani Nadeau MI 423 F 22 30-39 15:55.1 38:46.3 7:45/K
78 Rachel Emberey Northfield MA 454 F 18 20-29 15:58.8 38:50.0 7:46/K
79 Rhonda Burroughs Wilson MI 305 F 9 50-59 15:59.8 38:51.0 7:46/K
80 Nicki Lanaville Wilson MI 329 F 23 30-39 16:04.9 38:56.1 7:47/K
81 Sue Wencl Escanaba MI 459 F 10 50-59 16:54.0 39:45.2 7:57/K
82 Jamie Phillips Hermansvilli MI 419 F 24 30-39 16:57.1 39:48.3 7:58/K
83 Amy Barribeau Armstrong Creek WI 444 F 25 30-39 18:14.1 41:05.2 8:13/K
84 Juliana Olson Dunbar WI 448 F 19 20-29 18:42.9 41:34.1 8:19/K
85 Christina Janssen Marquette MI 324 F 20 20-29 18:42.9 41:34.1 8:19/K
86 ann Forstrem 457 F 17 40-49 18:59.8 41:51.0 8:22/K
87 jeanne Cayemberg 458 F 11 50-59 19:00.3 41:51.5 8:22/K
88 Julia Richmond Bonduel WI 343 F 4 2-11 19:57.4 42:48.6 8:34/K
89 Melissa Barinotti Bark River MI 389 F 1 0- 1 20:34.6 43:25.8 8:41/K
90 Gail Cole Sturgeon Bay WI 385 F 3 60-99 21:30.4 44:21.6 8:52/K
91 Courtney Harris Mcallen TX 447 F 21 20-29 24:21.8 47:13.0 9:27/K
92 Jacklin Sailo Florence WI 347 F 12 50-59 24:45.8 47:37.0 9:31/K
93 Mary Jo Campana Reedsville WI 453 F 4 60-99 26:29.8 49:21.0 9:52/K
94 Alyssa Erickson Norway MI 411 F 22 20-29 27:11.8 50:03.0 10:01/K

Male Finishers

Place Name City Bib No Gender Age Group Time Back Total Time Pace
1 Mark Jasper Menominee MI 425 M 1 30-39 18:04.1 3:37/K
2 Doug Straka Vulcan MI 358 M 1 20-29 2:22.7 20:26.9 4:05/K
3 Keith Holmes Iron Mountain MI 433 M 1 15-19 4:03.1 22:07.3 4:25/K
4 Matthew Karaja Bark River MI 328 M 2 20-29 4:39.5 22:43.6 4:33/K
5 Bradley Ostermann Norway MI 464 M 2 15-19 4:47.8 22:52.0 4:34/K
6 Pat Ratkovich Escanaba MI 341 M 1 40-49 4:59.4 23:03.6 4:37/K
7 Michael Kulas Iron Mountain MI 394 M 1 12-14 5:00.5 23:04.6 4:37/K
8 Jonathon MacQueen Kingsford MI 376 M 3 20-29 5:33.8 23:38.0 4:44/K
9 Luke Franczek Vulcan MI 312 M 2 12-14 5:35.3 23:39.5 4:44/K
10 Daniel Stanek Burnsville MN 355 M 2 40-49 5:39.6 23:43.7 4:45/K
11 John Dubois Rapid River MI 380 M 3 40-49 6:12.0 24:16.2 4:51/K
12 Larry Morse Marquette MI 335 M 1 60-99 6:18.1 24:22.3 4:52/K
13 Jamie Strietzel Pembine WI 359 M 2 30-39 6:22.3 24:26.4 4:53/K
14 Jeffrey Vanholla Norway MI 404 M 1 2-11 6:25.8 24:30.0 4:54/K
15 Trevor Anderson Vulcan MI 431 M 2 2-11 6:25.9 24:30.0 4:54/K
16 Chris Gotstein Norway MI 317 M 3 30-39 6:54.1 24:58.3 5:00/K
17 William Tuck Niagara WI 450 M 4 20-29 7:04.9 25:09.0 5:02/K
18 Frank Smith Iron Mountain MI 353 M 1 50-59 7:43.1 25:47.2 5:09/K
19 Andy Mendini Iron Mountain MI 331 M 4 40-49 7:43.5 25:47.6 5:09/K
20 Zach Gaines Iron River MI 456 M 3 15-19 8:17.5 26:21.7 5:16/K
21 Michael Halley III Kingsford MI 658 M 3 2-11 8:38.8 26:43.0 5:21/K
22 David Vanholla Norway MI 405 M 4 30-39 8:52.9 26:57.1 5:23/K
23 Tristin Duelge 462 M 3 12-14 8:57.1 27:01.3 5:24/K
24 Ethan Micoley Norway MI 333 M 4 2-11 9:05.4 27:09.5 5:26/K
25 John Vrancie Escanaba MI 449 M 2 60-99 9:12.8 27:17.0 5:27/K
26 Carl Wendel Greenfield WI 366 M 3 60-99 9:28.1 27:32.2 5:30/K
27 Michael Collins Vulcan MI 460 M 2 50-59 9:57.1 28:01.3 5:36/K
28 Benjamin Trevillian Iron Mountain MI 401 M 5 2-11 10:14.7 28:18.9 5:40/K
29 Randy Trudeau Marquette MI 403 M 3 50-59 10:23.5 28:27.7 5:41/K
30 Stephen Paulsen Norway MI 657 M 4 12-14 10:30.8 28:35.0 5:43/K
31 Corey Eldridge Niagara WI 410 M 5 40-49 10:31.7 28:35.9 5:43/K
32 Bryan Bomberg Florence WI 386 M 5 20-29 10:40.0 28:44.2 5:45/K
33 Lou Steigerwald Vulcan MI 357 M 6 40-49 10:40.3 28:44.4 5:45/K
34 Robin Marttila Iron Mountain MI 432 M 5 30-39 11:33.0 29:37.2 5:55/K
35 Ryan Marohnic Escanaba MI 428 M 4 15-19 12:00.7 30:04.9 6:01/K
36 Steve Graham Kingsford MI 379 M 4 50-59 12:03.3 30:07.4 6:01/K
37 Sid Bray Vulcan MI 390 M 5 50-59 12:04.5 30:08.7 6:02/K
38 Chris Swartzentruber Dunbar WI 372 M 6 20-29 12:29.9 30:34.1 6:07/K
39 Mike Halley Kingsford MI 377 M 6 30-39 12:40.0 30:44.2 6:09/K
40 David Soderbloom Quinnesec MI 354 M 6 50-59 12:43.4 30:47.6 6:09/K
41 Don Gonzales Menominee MI 415 M 7 50-59 12:53.3 30:57.5 6:11/K
42 Noah Williams Florence WI 370 M 7 20-29 13:04.6 31:08.7 6:14/K
43 Randel Kleikamp Niagra WI 436 M 8 20-29 13:08.9 31:13.1 6:15/K
44 James Briar Menominee MI 451 M 8 50-59 13:10.7 31:14.9 6:15/K
45 Doug Sago Kingsford MI 373 M 7 30-39 13:27.9 31:32.1 6:18/K
46 Nickolas Burns Wilson WI 424 M 5 15-19 13:43.1 31:47.2 6:21/K
47 A. Jay Gerou Vulcan MI 315 M 6 2-11 13:56.1 32:00.3 6:24/K
48 Thomas Slagle Norway MI 352 M 9 50-59 14:24.8 32:29.0 6:30/K
49 Donald Seely Dunbar WI 351 M 10 50-59 14:34.4 32:38.6 6:32/K
50 James Chastier Iron Mountain MI 437 M 7 2-11 17:33.6 35:37.8 7:07/K
51 Graham Donahue Iron Mountain MI 381 M 8 30-39 18:16.7 36:20.9 7:16/K
52 Ryan Rea Iron Mountain MI 399 M 9 30-39 19:04.4 37:08.5 7:26/K
53 Mark Washburn Marquette MI 365 M 7 40-49 22:14.3 40:18.5 8:04/K
54 Daniel Wallington Iron Mountain MI 700 M 8 2-11 23:13.6 41:17.8 8:15/K
55 Robin Halfaday Wilson MI 378 M 10 30-39 26:55.8 45:00.0 9:00/K
56 Tom Ogle Marquette MI 338 M 4 60-99 29:08.8 47:13.0 9:27/K
57 Matt Delveaux Gladstone MI 383 M 11 30-39 29:13.8 47:18.0 9:28/K
58 Tyler Sailo Florence WI 348 M 6 15-19 29:36.8 47:41.0 9:32/K
59 Barry Voss Norway MI 275 M 8 40-49 30:03.8 48:08.0 9:38/K
60 Bob Campana Reedsville WI 452 M 5 60-99 31:15.8 49:20.0 9:52/K
61 Rob Cavalieri Norway MI 412 M 11 50-59 31:57.8 50:02.0 10:00/K




Norway Springs Classic

Age Group Results

April 21, 2012

Results By Superior Timing LLC

Men: 0- 1 2-11 12-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 1 2-11 12-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5K

Need Information

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Melissa Barinotti Bark River MI 389 89 43:25.8 8:41/K
Top
Female 11 and Under

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Sarah Kulas Iron Mountain MI 395 7 25:22.1 5:04/K
2 Makennah Jasper Menominee MI 427 8 0:14.3 25:36.5 5:07/K
3 Taylor Clark Crystal Falls MI 309 17 2:33.2 27:55.4 5:35/K
4 Julia Richmond Bonduel WI 343 88 17:26.4 42:48.6 8:34/K
Top
Female 12 to 14

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Sophia Kaminski Quinnesec MI 327 36 31:08.2 6:14/K
2 Emily Johnson Wilson MI 325 46 1:26.4 32:34.7 6:31/K
3 Laney Richmond Bonduel WI 344 63 4:13.8 35:22.1 7:04/K
Top
Female 15 to 19

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Justina Liss Bark River MI 396 3 24:19.4 4:52/K
2 Meaghan Mueller Norway MI 443 11 1:39.5 25:59.0 5:12/K
3 Shirley Keezer Wilson MI 413 20 4:01.9 28:21.3 5:40/K
4 Lovisa Alenmak Norway MI 388 35 6:48.1 31:07.5 6:13/K
5 Allissa Hunter Norway MI 322 40 7:23.9 31:43.4 6:21/K
6 Keri Pietsch Iron Mountain MI 441 43 7:47.9 32:07.3 6:25/K
Top
Female 20 to 29

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Jami Beile Mt Pleasen Mills PA 440 10 25:58.0 5:12/K
2 Tiffany Burley Dunbar WI 391 12 0:45.5 26:43.5 5:21/K
3 Amber Zychowski Vulcan MI 463 13 0:51.1 26:49.1 5:22/K
4 Katie Brown Kingsford MI 304 15 0:59.8 26:57.8 5:23/K
5 Jamie Anderson Dunbar WI 301 16 1:15.0 27:13.0 5:27/K
6 Cheryl Crum Dunbar WI 406 18 2:12.8 28:10.8 5:38/K
7 Kaitlyn Adrian Iron Mountain MI 438 26 4:05.0 30:03.0 6:01/K
8 Gabrielle Trudeau Bloomington MN 402 29 4:16.2 30:14.2 6:03/K
9 Anne Porier Iron Mountain MI 439 31 4:36.8 30:34.8 6:07/K
10 Ashley Williams Florence WI 369 37 5:10.7 31:08.7 6:14/K
11 Kelly Graham Kingsford MI 318 47 6:56.5 32:54.5 6:35/K
12 Megan Ashby Bark River MI 461 51 7:49.0 33:47.0 6:45/K
13 Chelsey Furlong Rapid River MI 426 52 7:54.8 33:52.8 6:46/K
14 Sadie Wendt Florence WI 367 53 8:07.0 34:05.0 6:49/K
15 Abbigail Kaminski Quinnesec MI 326 60 9:21.1 35:19.1 7:04/K
16 Joy McNally Dunbar WI 375 73 11:24.8 37:22.8 7:28/K
17 Katie Conery Quinnesec MI 384 75 12:01.7 37:59.7 7:36/K
18 Rachel Emberey Northfield MA 454 78 12:52.0 38:50.0 7:46/K
19 Juliana Olson Dunbar WI 448 84 15:36.1 41:34.1 8:19/K
20 Christina Janssen Marquette MI 324 85 15:36.1 41:34.1 8:19/K
21 Courtney Harris Mcallen TX 447 91 21:15.0 47:13.0 9:27/K
22 Alyssa Erickson Norway MI 411 94 24:05.0 50:03.0 10:01/K
Top
Female 30 to 39

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Susan Grondin Iron Mountain MI 416 1 22:51.1 4:34/K
2 Lisa Carson Norway MI 422 4 1:33.4 24:24.6 4:53/K
3 Erin Davis Bark River MI 455 5 1:58.8 24:50.0 4:58/K
4 Angeline Pritchard Iron Mountain MI 339 22 5:53.1 28:44.3 5:45/K
5 Catherine Carlson Escanaba MI 306 25 6:47.1 29:38.3 5:56/K
6 Tracey Fazer Hermansville MI 392 27 7:19.8 30:11.0 6:02/K
7 Michelle Denkins Rapid River MI 430 28 7:20.0 30:11.2 6:02/K
8 Katie Clark Crystal Falls MI 308 32 7:48.5 30:39.7 6:08/K
9 Kristen Gendron Iron Mountain MI 314 34 8:15.1 31:06.3 6:13/K
10 Jessica Mindok Kingsford MI 334 38 8:19.2 31:10.4 6:14/K
11 Erin Kleikamp Niagra WI 434 39 8:47.2 31:38.4 6:20/K
12 Joey Oliva Iron Mountain MI 429 41 8:53.8 31:45.0 6:21/K
13 Heidi Schiesser Wilson MI 350 45 9:31.6 32:22.8 6:28/K
14 Sage Deborah Kingsford MI 290 54 11:36.4 34:27.6 6:53/K
15 Dana Lepage Sheboygan WI 330 55 12:01.4 34:52.6 6:58/K
16 Kory Denowski Marinette WI 382 56 12:10.0 35:01.2 7:00/K
17 Rhonda Richmond Bonduel WI 345 62 12:30.6 35:21.8 7:04/K
18 Monica Chartier Iron Mountain MI 307 66 12:46.6 35:37.7 7:07/K
19 Erin Wilkey Wilson MI 368 67 13:12.3 36:03.5 7:13/K
20 Tina Franklin Niagara WI 313 72 14:17.4 37:08.6 7:26/K
21 Angelech Hall Bark River MI 320 76 15:44.2 38:35.4 7:43/K
22 Tesha Malani Nadeau MI 423 77 15:55.1 38:46.3 7:45/K
23 Nicki Lanaville Wilson MI 329 80 16:04.9 38:56.1 7:47/K
24 Jamie Phillips Hermansvilli MI 419 82 16:57.1 39:48.3 7:58/K
25 Amy Barribeau Armstrong Creek WI 444 83 18:14.1 41:05.2 8:13/K
Top
Female 40 to 49

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Debbie Ratkovich Escanaba MI 340 2 22:56.8 4:35/K
2 Carolyn Stacey Escanaba MI 418 6 2:20.8 25:17.7 5:03/K
3 Deedee Thull Marinette WI 414 9 2:49.7 25:46.5 5:09/K
4 Lynn Hewlett Norway MI 321 14 4:00.9 26:57.7 5:23/K
5 Kathy Kulas Iron Mountain MI 393 19 5:23.9 28:20.7 5:40/K
6 Sung-Ye Jacobs Greenfield WI 323 21 5:39.3 28:36.1 5:43/K
7 Jeannete Sword Florence WI 360 23 5:50.2 28:47.1 5:45/K
8 Jackie Gatien Powers MI 417 30 7:30.0 30:26.8 6:05/K
9 Melinda Dombrowski Powers MI 310 33 8:09.5 31:06.3 6:13/K
10 Jayne Szukalowski Escanaba MI 361 42 9:08.7 32:05.5 6:25/K
11 Jennifer Porzondek Iron Mountain MI 374 44 9:21.0 32:17.9 6:27/K
12 Tracy Sagataw Bark River MI 346 50 10:24.6 33:21.4 6:40/K
13 Heather Nelson Menominee MI 397 57 12:10.4 35:07.2 7:01/K
14 Chris Wallenkamp Kingsford MI 371 69 13:28.5 36:25.3 7:17/K
15 Dindy Cousineau Felch MI 421 71 13:53.8 36:50.7 7:22/K
16 Nancy Pellegrini Norway MI 398 74 14:43.2 37:40.1 7:32/K
17 ann Forstrem 457 86 18:54.1 41:51.0 8:22/K
Top
Female 50 to 59

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Mary Kay Ebeling Norway MI 311 24 29:32.5 5:54/K
2 Barb Grodeski Norway MI 319 49 3:35.3 33:07.8 6:37/K
3 Doreen Bower Bark River MI 303 58 5:43.5 35:16.1 7:03/K
4 Susan Johnson Quinnesec MI 420 59 5:43.9 35:16.4 7:03/K
5 Doreen Motto Wilson MI 336 61 5:47.8 35:20.3 7:04/K
6 Wendy Gerou Vulcan MI 316 64 5:55.3 35:27.8 7:05/K
7 Christine Messer Ralph MI 332 68 6:31.0 36:03.5 7:13/K
8 Lynn Lepage Kingsford MI 387 70 6:54.8 36:27.4 7:17/K
9 Rhonda Burroughs Wilson MI 305 79 9:18.4 38:51.0 7:46/K
10 Sue Wencl Escanaba MI 459 81 10:12.6 39:45.2 7:57/K
11 jeanne Cayemberg 458 87 12:18.9 41:51.5 8:22/K
12 Jacklin Sailo Florence WI 347 92 18:04.4 47:37.0 9:31/K
Top
Female 60 and over

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Mary Trombley Norway MI 364 48 33:04.2 6:37/K
2 Kathy Bourdeau Vulcan MI 435 65 2:29.2 35:33.5 7:07/K
3 Gail Cole Sturgeon Bay WI 385 90 11:17.4 44:21.6 8:52/K
4 Mary Jo Campana Reedsville WI 453 93 16:16.7 49:21.0 9:52/K
Top
Male 11 and Under

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Jeffrey Vanholla Norway MI 404 14 24:30.0 4:54/K
2 Trevor Anderson Vulcan MI 431 15 0:00.0 24:30.0 4:54/K
3 Michael Halley III Kingsford MI 658 21 2:12.9 26:43.0 5:21/K
4 Ethan Micoley Norway MI 333 24 2:39.5 27:09.5 5:26/K
5 Benjamin Trevillian Iron Mountain MI 401 28 3:48.8 28:18.9 5:40/K
6 A. Jay Gerou Vulcan MI 315 47 7:30.2 32:00.3 6:24/K
7 James Chastier Iron Mountain MI 437 50 11:07.8 35:37.8 7:07/K
8 Daniel Wallington Iron Mountain MI 700 54 16:47.7 41:17.8 8:15/K
Top
Male 12 to 14

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Michael Kulas Iron Mountain MI 394 7 23:04.6 4:37/K
2 Luke Franczek Vulcan MI 312 9 0:34.8 23:39.5 4:44/K
3 Tristin Duelge 462 23 3:56.6 27:01.3 5:24/K
4 Stephen Paulsen Norway MI 657 30 5:30.3 28:35.0 5:43/K
Top
Male 15 to 19

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Keith Holmes Iron Mountain MI 433 3 22:07.3 4:25/K
2 Bradley Ostermann Norway MI 464 5 0:44.6 22:52.0 4:34/K
3 Zach Gaines Iron River MI 456 20 4:14.4 26:21.7 5:16/K
4 Ryan Marohnic Escanaba MI 428 35 7:57.6 30:04.9 6:01/K
5 Nickolas Burns Wilson WI 424 46 9:39.9 31:47.2 6:21/K
6 Tyler Sailo Florence WI 348 58 25:33.6 47:41.0 9:32/K
Top
Male 20 to 29

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Doug Straka Vulcan MI 358 2 20:26.9 4:05/K
2 Matthew Karaja Bark River MI 328 4 2:16.7 22:43.6 4:33/K
3 Jonathon MacQueen Kingsford MI 376 8 3:11.1 23:38.0 4:44/K
4 William Tuck Niagara WI 450 17 4:42.1 25:09.0 5:02/K
5 Bryan Bomberg Florence WI 386 32 8:17.2 28:44.2 5:45/K
6 Chris Swartzentruber Dunbar WI 372 38 10:07.1 30:34.1 6:07/K
7 Noah Williams Florence WI 370 42 10:41.8 31:08.7 6:14/K
8 Randel Kleikamp Niagra WI 436 43 10:46.1 31:13.1 6:15/K
Top
Male 30 to 39

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Mark Jasper Menominee MI 425 1 18:04.1 3:37/K
2 Jamie Strietzel Pembine WI 359 13 6:22.3 24:26.4 4:53/K
3 Chris Gotstein Norway MI 317 16 6:54.1 24:58.3 5:00/K
4 David Vanholla Norway MI 405 22 8:52.9 26:57.1 5:23/K
5 Robin Marttila Iron Mountain MI 432 34 11:33.0 29:37.2 5:55/K
6 Mike Halley Kingsford MI 377 39 12:40.0 30:44.2 6:09/K
7 Doug Sago Kingsford MI 373 45 13:27.9 31:32.1 6:18/K
8 Graham Donahue Iron Mountain MI 381 51 18:16.7 36:20.9 7:16/K
9 Ryan Rea Iron Mountain MI 399 52 19:04.4 37:08.5 7:26/K
10 Robin Halfaday Wilson MI 378 55 26:55.8 45:00.0 9:00/K
11 Matt Delveaux Gladstone MI 383 57 29:13.8 47:18.0 9:28/K
Top
Male 40 to 49

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Pat Ratkovich Escanaba MI 341 6 23:03.6 4:37/K
2 Daniel Stanek Burnsville MN 355 10 0:40.1 23:43.7 4:45/K
3 John Dubois Rapid River MI 380 11 1:12.5 24:16.2 4:51/K
4 Andy Mendini Iron Mountain MI 331 19 2:44.0 25:47.6 5:09/K
5 Corey Eldridge Niagara WI 410 31 5:32.2 28:35.9 5:43/K
6 Lou Steigerwald Vulcan MI 357 33 5:40.8 28:44.4 5:45/K
7 Mark Washburn Marquette MI 365 53 17:14.9 40:18.5 8:04/K
8 Barry Voss Norway MI 275 59 25:04.3 48:08.0 9:38/K
Top
Male 50 to 59

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Frank Smith Iron Mountain MI 353 18 25:47.2 5:09/K
2 Michael Collins Vulcan MI 460 27 2:14.0 28:01.3 5:36/K
3 Randy Trudeau Marquette MI 403 29 2:40.4 28:27.7 5:41/K
4 Steve Graham Kingsford MI 379 36 4:20.2 30:07.4 6:01/K
5 Sid Bray Vulcan MI 390 37 4:21.4 30:08.7 6:02/K
6 David Soderbloom Quinnesec MI 354 40 5:00.3 30:47.6 6:09/K
7 Don Gonzales Menominee MI 415 41 5:10.2 30:57.5 6:11/K
8 James Briar Menominee MI 451 44 5:27.6 31:14.9 6:15/K
9 Thomas Slagle Norway MI 352 48 6:41.7 32:29.0 6:30/K
10 Donald Seely Dunbar WI 351 49 6:51.3 32:38.6 6:32/K
11 Rob Cavalieri Norway MI 412 61 24:14.7 50:02.0 10:00/K
Top
Male 60 and over

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Larry Morse Marquette MI 335 12 24:22.3 4:52/K
2 John Vrancie Escanaba MI 449 25 2:54.6 27:17.0 5:27/K
3 Carl Wendel Greenfield WI 366 26 3:09.9 27:32.2 5:30/K
4 Tom Ogle Marquette MI 338 56 22:50.6 47:13.0 9:27/K
5 Bob Campana Reedsville WI 452 60 24:57.6 49:20.0 9:52/K
*Overall place within gender.



Norway Springs Classic

Overall Finish List

April 21, 2012

Results By Superior Timing LLC
2Mile Run/Walk

Female Finishers

Place Name City Bib No Gender Age Group Time Back Total Time Pace
1 Tina Lofholm Norway MI 643 F 1 11-12 16:50.8 8:25/M
2 Cassidy Menard Vulcan MI 659 F 1 9-10 0:41.2 17:32.1 8:46/M
3 Jordan Kraemer Norway MI 663 F 1 13-14 0:54.1 17:45.0 8:53/M
4 Sydney Smaniotti Norway MI 667 F 2 13-14 0:54.6 17:45.5 8:53/M
5 Danae Anderson Norway MI 670 F 2 9-10 1:00.6 17:51.5 8:56/M
6 Jessica Lacount Vulcan MI 640 F 3 9-10 1:00.9 17:51.7 8:56/M
7 Deann Windell Niagara WI 656 F 1 30-39 1:11.7 18:02.6 9:01/M
8 Allison Olson Norway MI 669 F 4 9-10 1:12.0 18:02.9 9:01/M
9 Abby Merrill Foster City MI 652 F 1 15-19 1:21.6 18:12.5 9:06/M
10 Katie Jo Obwerthaler Iron Mountain MI 683 F 2 15-19 2:17.5 19:08.4 9:34/M
11 Gail Galotta Vulcan MI 598 F 1 60-99 2:50.5 19:41.4 9:51/M
12 Emily Merrill Foster City MI 653 F 3 15-19 3:05.8 19:56.6 9:58/M
13 Claire Neeley Norway MI 607 F 5 9-10 3:26.6 20:17.5 10:09/M
14 Taryn Davis Norway MI 597 F 2 11-12 4:35.4 21:26.3 10:43/M
15 Cassidy Juntunen Norway MI 637 F 3 11-12 4:36.8 21:27.7 10:44/M
16 Madison McLain Dunbar WI 665 F 4 11-12 5:18.0 22:08.9 11:04/M
17 Bobbie Stacey Escanaba MI 668 F 1 50-59 6:40.5 23:31.4 11:46/M
18 Denise Feira Iron Mountain MI 689 F 1 40-49 6:44.6 23:35.4 11:48/M
19 Teresa Swanson Iron Mountain MI 687 F 2 50-59 6:45.0 23:35.9 11:48/M
20 Carol Sundstrom Vulcan MI 626 F 2 60-99 7:16.9 24:07.8 12:04/M
21 Mary Beth Oberthaler Iron Mountain MI 682 F 2 40-49 7:32.4 24:23.3 12:12/M
22 Jackie Halley Kingsford MI 651 F 2 30-39 7:34.7 24:25.6 12:13/M
23 Grace Plante Norway MI 505 F 6 9-10 7:42.1 24:33.0 12:17/M
24 Susan Paulsen Norway MI 655 F 3 30-39 8:14.9 25:05.8 12:33/M
25 Tanya Neuens Niagra WI 610 F 4 30-39 8:15.0 25:05.9 12:33/M
26 Debra Ann Ostermann Norway MI 446 F 4 15-19 8:40.1 25:31.0 12:46/M
27 Ellyce Deenien Iron Mountain MI 678 F 1 7- 8 8:50.1 25:41.0 12:51/M
28 Ellianna Gonzalez Wilson MI 648 F 3 13-14 9:19.3 26:10.2 13:05/M
29 Heidi Ostermann Norway MI 513 F 7 9-10 10:14.1 27:05.0 13:33/M
30 Ellie Richmond Iron Mountain MI 692 F 8 9-10 10:59.6 27:50.5 13:55/M
31 Sunny Richmond Iron Mountain MI 691 F 3 40-49 11:02.1 27:53.0 13:57/M
32 Joanna Ostermann Norway MI 512 F 1 0- 1 11:07.1 27:58.0 13:59/M
33 Autumn Wallington Iron Mountain MI 698 F 2 7- 8 11:14.9 28:05.8 14:03/M
34 Jennifer Okeefe Kingsford MI 666 F 1 20-29 11:16.1 28:07.0 14:04/M
35 Heather Sweig Niagara WI 660 F 5 30-39 11:21.1 28:12.0 14:06/M
36 Charlotte Ryan Iron Mountain MI 694 F 3 7- 8 11:29.3 28:20.2 14:10/M
37 Kelly Carli Norway MI 503 F 6 30-39 11:40.8 28:31.7 14:16/M
38 Madelyn Chellew Norway MI 644 F 9 9-10 12:05.2 28:56.1 14:28/M
39 Katie Steigerwald Vulcan MI 619 F 1 2- 6 12:05.8 28:56.7 14:28/M
40 Ricarda Steigerwald Vulcan MI 617 F 4 40-49 12:06.8 28:57.7 14:29/M
41 Cadeance Lindsley Norway MI 632 F 10 9-10 12:14.1 29:05.0 14:33/M
42 Rebekah Strietzel Pembine WI 625 F 2 2- 6 12:42.8 29:33.7 14:47/M
43 Sara Wallington Iron Mountain MI 699 F 3 2- 6 12:44.5 29:35.3 14:48/M
44 Melissa Wallington Iron Mountain MI 697 F 7 30-39 12:44.5 29:35.4 14:48/M
45 Laura Strietzel Pembine WI 624 F 8 30-39 12:45.3 29:36.2 14:48/M
46 Carol Lacross Marquette MI 605 F 3 60-99 12:50.1 29:41.0 14:51/M
47 Raechel Holcomb Mass City MI 650 F 5 15-19 13:31.1 30:22.0 15:11/M
48 Debbie Bryant Vulcan MI 631 F 5 40-49 13:37.1 30:28.0 15:14/M
49 Doris Welshans Dunbar WI 628 F 4 60-99 14:41.9 31:32.8 15:46/M
50 Kathy Borkowski Marinette WI 638 F 3 50-59 14:49.4 31:40.3 15:50/M
51 Paeton Bengtson Norway MI 672 F 5 11-12 14:57.9 31:48.8 15:54/M
52 Anna Larson Wilson MI 647 F 6 40-49 16:04.4 32:55.3 16:28/M
53 Kristi Sandrin Norway MI 641 F 4 50-59 16:39.1 33:30.0 16:45/M
54 Sarah Thaler Norway MI 642 F 9 30-39 16:40.1 33:31.0 16:46/M
55 Georgia Stewart Crystal Falls MI 620 F 5 60-99 16:50.1 33:41.0 16:51/M
56 Kerianna Hayes Norway MI 603 F 4 2- 6 17:21.0 34:11.9 17:06/M
57 Darci Duelge Iron Mountain MI 516 F 7 40-49 17:54.5 34:45.3 17:23/M
58 Jeanne Lantagne Niagara WI 661 F 5 50-59 18:09.5 35:00.4 17:30/M
59 Katie O'Connell Escanaba MI 676 F 10 30-39 18:09.8 35:00.7 17:30/M
60 Jackie Mack Carney MI 646 F 2 0- 1 18:10.1 35:01.0 17:31/M
61 Tammy Murray Carney MI 645 F 8 40-49 18:10.2 35:01.1 17:31/M
62 Mary Pontbriand Norway MI 633 F 6 50-59 18:18.9 35:09.8 17:35/M
63 Melissa Pontbriand Norway MI 634 F 11 30-39 18:20.7 35:11.6 17:36/M
64 Melanie Washbish Iron Mountain MI 654 F 2 20-29 18:47.6 35:38.5 17:49/M
65 Morgann McLain Dunbar WI 664 F 4 13-14 18:48.9 35:39.8 17:50/M
66 Alexis Luscardi Norway MI 519 F 11 9-10 19:15.0 36:05.9 18:03/M
67 Mckenna Neuens Norway MI 518 F 12 9-10 19:16.7 36:07.6 18:04/M
68 Mary Slagle Norway MI 615 F 13 9-10 19:32.3 36:23.2 18:12/M
69 Drema Charette Iron Mountain MI 591 F 7 50-59 19:56.0 36:46.9 18:23/M
70 Antonette Halfaday Wilson MI 600 F 12 30-39 20:43.0 37:33.9 18:47/M
71 Nancymae Sheski Escanaba MI 614 F 9 40-49 20:43.3 37:34.2 18:47/M
72 Freya Hayes Norway MI 602 F 5 2- 6 21:18.1 38:09.0 19:05/M
73 Donna Hayes Norway MI 601 F 6 60-99 21:18.7 38:09.5 19:05/M
74 Samantha Gaucher Iron Mountain MI 693 F 14 9-10 21:44.5 38:35.3 19:18/M
75 Susie Neuens Norway MI 514 F 13 30-39 22:21.1 39:12.0 19:36/M
76 Joyce Trevillian Iron Mountain MI 627 F 7 60-99 33:35.1 50:26.0 25:13/M
77 Tami Slagle Norway MI 616 F 14 30-39 33:35.1 50:26.0 25:13/M

Male Finishers

Place Name City Bib No Gender Age Group Time Back Total Time Pace
1 Jeremy Bjorkman Norway MI 587 M 1 13-14 15:27.1 7:44/M
2 Josh Plante Norway MI 504 M 1 11-12 0:07.8 15:35.0 7:48/M
3 Drew Anderson Norway MI 671 M 1 7- 8 0:19.1 15:46.3 7:53/M
4 Evan Anderson Vulcan MI 673 M 1 9-10 0:19.3 15:46.4 7:53/M
5 Joshua Boulden Kingsford MI 501 M 2 11-12 0:33.8 16:01.0 8:01/M
6 Jacob Maxon Iron Mountain MI 674 M 3 11-12 0:43.0 16:10.1 8:05/M
7 Isaac Bray Vulcan MI 635 M 1 15-19 0:49.4 16:16.5 8:08/M
8 Riley Johnson Vulcan MI 525 M 2 15-19 0:50.1 16:17.2 8:09/M
9 Micah Wilson Norway MI 510 M 4 11-12 1:04.8 16:32.0 8:16/M
10 Zachery Seat Vulcan MI 613 M 2 9-10 1:13.8 16:40.9 8:20/M
11 Trey Doda Norway MI 509 M 5 11-12 1:41.8 17:09.0 8:35/M
12 Ben Baciak Norway MI 520 M 1 20-29 2:24.4 17:51.6 8:56/M
13 Braden Boettcher Florence WI 588 M 2 7- 8 2:52.1 18:19.2 9:10/M
14 Jeff Boettcher Florence WI 589 M 1 30-39 2:52.5 18:19.7 9:10/M
15 Tom Neeley Norway MI 609 M 2 30-39 2:59.0 18:26.1 9:13/M
16 Charlie Gerhard Iron Mountain MI 680 M 6 11-12 3:55.7 19:22.9 9:41/M
17 Steve Feira Iron Mountain MI 688 M 1 50-59 4:05.8 19:32.9 9:46/M
18 Kevin Loomis Norway MI 685 M 1 40-49 4:16.7 19:43.9 9:52/M
19 Cole Neeley Norway MI 608 M 3 9-10 4:48.7 20:15.8 10:08/M
20 Matt Swanson Iron Mountain MI 686 M 7 11-12 5:11.0 20:38.1 10:19/M
21 Kevin Strietzel Pembine WI 623 M 3 7- 8 6:00.2 21:27.3 10:44/M
22 Lucas Maxon Iron Mountain MI 675 M 4 7- 8 6:31.3 21:58.4 10:59/M
23 Joseph Holcomb Mass City MI 649 M 4 9-10 7:26.8 22:54.0 11:27/M
24 Isaac Olson Norway MI 612 M 5 7- 8 8:49.6 24:16.7 12:08/M
25 Ron Borkowski Marinette WI 639 M 1 60-99 8:49.8 24:16.9 12:08/M
26 Martin Straka Vulcan MI 622 M 2 60-99 9:09.7 24:36.8 12:18/M
27 Brian Olson Norway MI 611 M 3 30-39 9:22.8 24:49.9 12:25/M
28 Lance Doenier Iron Mountain MI 679 M 2 40-49 10:14.3 25:41.5 12:51/M
29 Ross Lacross Marquette MI 606 M 3 60-99 12:46.9 28:14.0 14:07/M
30 Conn Davis Norway MI 595 M 6 7- 8 12:50.2 28:17.3 14:09/M
31 Tony Feira Iron Mountain MI 690 M 5 9-10 12:50.5 28:17.6 14:09/M
32 Ian Steigerwald Vulcan MI 618 M 7 7- 8 12:51.9 28:19.0 14:10/M
33 Ben Smith Iron Mountain MI 696 M 6 9-10 12:57.6 28:24.8 14:12/M
34 Aiden Conery Quinnesec MI 592 M 8 7- 8 13:27.2 28:54.3 14:27/M
35 Dylan Conery Quinnesec MI 594 M 1 2- 6 13:32.1 28:59.2 14:30/M
36 Richard Galotta Vulcan MI 599 M 4 60-99 14:25.9 29:53.0 14:57/M
37 Gary Bryant Vulcan MI 590 M 3 40-49 15:01.3 30:28.5 15:14/M
38 Tyler Neuens Norway MI 517 M 9 7- 8 15:26.9 30:54.0 15:27/M
39 Michael Peterson Norway MI 515 M 10 7- 8 15:26.9 30:54.0 15:27/M
40 Joel Plotecher Norway MI 524 M 2 20-29 16:42.8 32:10.0 16:05/M
41 Ian Pollard Norway MI 521 M 3 20-29 16:46.8 32:14.0 16:07/M
42 Jim Stewart Crystal Falls MI 621 M 5 60-99 18:12.8 33:40.0 16:50/M
43 Paul Hayes Norway MI 604 M 6 60-99 18:44.8 34:11.9 17:06/M
44 Edward Zahn Norway MI 677 M 7 60-99 19:33.7 35:00.9 17:30/M
45 Josh Mach Hermansville MI 662 M 4 20-29 19:45.2 35:12.3 17:36/M
46 Caleb Conery Quinnesec MI 593 M 2 2- 6 20:49.3 36:16.4 18:08/M
47 Cooper Porzondek Iron Mountain MI 636 M 7 9-10 23:09.2 38:36.3 19:18/M
48 Tyler Parker Norway MI 522 M 11 7- 8 31:38.8 47:06.0 23:33/M
49 Ethan Garay Vulcan MI 502 M 3 2- 6 32:33.8 48:01.0 24:01/M




Norway Springs Classic

Age Group Results

April 21, 2012

Results By Superior Timing LLC

Men: 0- 1 2- 6 7- 8 9-10 11-12 13-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 1 2- 6 7- 8 9-10 11-12 13-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

2Mile Run/Walk

Need Information

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Joanna Ostermann Norway MI 512 32 27:58.0 13:59/M
2 Jackie Mack Carney MI 646 60 7:03.0 35:01.0 17:31/M
Top
Female 6 and Under

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Katie Steigerwald Vulcan MI 619 39 28:56.7 14:28/M
2 Rebekah Strietzel Pembine WI 625 42 0:37.0 29:33.7 14:47/M
3 Sara Wallington Iron Mountain MI 699 43 0:38.6 29:35.3 14:48/M
4 Kerianna Hayes Norway MI 603 56 5:15.2 34:11.9 17:06/M
5 Freya Hayes Norway MI 602 72 9:12.3 38:09.0 19:05/M
Top
Female 7 to 8

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Ellyce Deenien Iron Mountain MI 678 27 25:41.0 12:51/M
2 Autumn Wallington Iron Mountain MI 698 33 2:24.8 28:05.8 14:03/M
3 Charlotte Ryan Iron Mountain MI 694 36 2:39.2 28:20.2 14:10/M
Top
Female 9 to 10

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Cassidy Menard Vulcan MI 659 2 17:32.1 8:46/M
2 Danae Anderson Norway MI 670 5 0:19.3 17:51.5 8:56/M
3 Jessica Lacount Vulcan MI 640 6 0:19.6 17:51.7 8:56/M
4 Allison Olson Norway MI 669 8 0:30.7 18:02.9 9:01/M
5 Claire Neeley Norway MI 607 13 2:45.3 20:17.5 10:09/M
6 Grace Plante Norway MI 505 23 7:00.8 24:33.0 12:17/M
7 Heidi Ostermann Norway MI 513 29 9:32.8 27:05.0 13:33/M
8 Ellie Richmond Iron Mountain MI 692 30 10:18.3 27:50.5 13:55/M
9 Madelyn Chellew Norway MI 644 38 11:23.9 28:56.1 14:28/M
10 Cadeance Lindsley Norway MI 632 41 11:32.8 29:05.0 14:33/M
11 Alexis Luscardi Norway MI 519 66 18:33.8 36:05.9 18:03/M
12 Mckenna Neuens Norway MI 518 67 18:35.4 36:07.6 18:04/M
13 Mary Slagle Norway MI 615 68 18:51.0 36:23.2 18:12/M
14 Samantha Gaucher Iron Mountain MI 693 74 21:03.2 38:35.3 19:18/M
Top
Female 11 to 12

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Tina Lofholm Norway MI 643 1 16:50.8 8:25/M
2 Taryn Davis Norway MI 597 14 4:35.4 21:26.3 10:43/M
3 Cassidy Juntunen Norway MI 637 15 4:36.8 21:27.7 10:44/M
4 Madison McLain Dunbar WI 665 16 5:18.0 22:08.9 11:04/M
5 Paeton Bengtson Norway MI 672 51 14:57.9 31:48.8 15:54/M
Top
Female 13 to 14

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Jordan Kraemer Norway MI 663 3 17:45.0 8:53/M
2 Sydney Smaniotti Norway MI 667 4 0:00.5 17:45.5 8:53/M
3 Ellianna Gonzalez Wilson MI 648 28 8:25.2 26:10.2 13:05/M
4 Morgann McLain Dunbar WI 664 65 17:54.8 35:39.8 17:50/M
Top
Female 15 to 19

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Abby Merrill Foster City MI 652 9 18:12.5 9:06/M
2 Katie Jo Obwerthaler Iron Mountain MI 683 10 0:55.8 19:08.4 9:34/M
3 Emily Merrill Foster City MI 653 12 1:44.1 19:56.6 9:58/M
4 Debra Ann Ostermann Norway MI 446 26 7:18.4 25:31.0 12:46/M
5 Raechel Holcomb Mass City MI 650 47 12:09.4 30:22.0 15:11/M
Top
Female 20 to 29

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Jennifer Okeefe Kingsford MI 666 34 28:07.0 14:04/M
2 Melanie Washbish Iron Mountain MI 654 64 7:31.5 35:38.5 17:49/M
Top
Female 30 to 39

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Deann Windell Niagara WI 656 7 18:02.6 9:01/M
2 Jackie Halley Kingsford MI 651 22 6:23.0 24:25.6 12:13/M
3 Susan Paulsen Norway MI 655 24 7:03.1 25:05.8 12:33/M
4 Tanya Neuens Niagra WI 610 25 7:03.3 25:05.9 12:33/M
5 Heather Sweig Niagara WI 660 35 10:09.3 28:12.0 14:06/M
6 Kelly Carli Norway MI 503 37 10:29.1 28:31.7 14:16/M
7 Melissa Wallington Iron Mountain MI 697 44 11:32.8 29:35.4 14:48/M
8 Laura Strietzel Pembine WI 624 45 11:33.6 29:36.2 14:48/M
9 Sarah Thaler Norway MI 642 54 15:28.3 33:31.0 16:46/M
10 Katie O'Connell Escanaba MI 676 59 16:58.0 35:00.7 17:30/M
11 Melissa Pontbriand Norway MI 634 63 17:09.0 35:11.6 17:36/M
12 Antonette Halfaday Wilson MI 600 70 19:31.3 37:33.9 18:47/M
13 Susie Neuens Norway MI 514 75 21:09.3 39:12.0 19:36/M
14 Tami Slagle Norway MI 616 77 32:23.3 50:26.0 25:13/M
Top
Female 40 to 49

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Denise Feira Iron Mountain MI 689 18 23:35.4 11:48/M
2 Mary Beth Oberthaler Iron Mountain MI 682 21 0:47.8 24:23.3 12:12/M
3 Sunny Richmond Iron Mountain MI 691 31 4:17.5 27:53.0 13:57/M
4 Ricarda Steigerwald Vulcan MI 617 40 5:22.2 28:57.7 14:29/M
5 Debbie Bryant Vulcan MI 631 48 6:52.5 30:28.0 15:14/M
6 Anna Larson Wilson MI 647 52 9:19.8 32:55.3 16:28/M
7 Darci Duelge Iron Mountain MI 516 57 11:09.9 34:45.3 17:23/M
8 Tammy Murray Carney MI 645 61 11:25.6 35:01.1 17:31/M
9 Nancymae Sheski Escanaba MI 614 71 13:58.7 37:34.2 18:47/M
Top
Female 50 to 59

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Bobbie Stacey Escanaba MI 668 17 23:31.4 11:46/M
2 Teresa Swanson Iron Mountain MI 687 19 0:04.5 23:35.9 11:48/M
3 Kathy Borkowski Marinette WI 638 50 8:08.8 31:40.3 15:50/M
4 Kristi Sandrin Norway MI 641 53 9:58.5 33:30.0 16:45/M
5 Jeanne Lantagne Niagara WI 661 58 11:28.9 35:00.4 17:30/M
6 Mary Pontbriand Norway MI 633 62 11:38.3 35:09.8 17:35/M
7 Drema Charette Iron Mountain MI 591 69 13:15.4 36:46.9 18:23/M
Top
Female 60 and over

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Gail Galotta Vulcan MI 598 11 19:41.4 9:51/M
2 Carol Sundstrom Vulcan MI 626 20 4:26.4 24:07.8 12:04/M
3 Carol Lacross Marquette MI 605 46 9:59.6 29:41.0 14:51/M
4 Doris Welshans Dunbar WI 628 49 11:51.4 31:32.8 15:46/M
5 Georgia Stewart Crystal Falls MI 620 55 13:59.5 33:41.0 16:51/M
6 Donna Hayes Norway MI 601 73 18:28.1 38:09.5 19:05/M
7 Joyce Trevillian Iron Mountain MI 627 76 30:44.5 50:26.0 25:13/M
Top
Male 6 and Under

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Dylan Conery Quinnesec MI 594 35 28:59.2 14:30/M
2 Caleb Conery Quinnesec MI 593 46 7:17.2 36:16.4 18:08/M
3 Ethan Garay Vulcan MI 502 49 19:01.7 48:01.0 24:01/M
Top
Male 7 to 8

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Drew Anderson Norway MI 671 3 15:46.3 7:53/M
2 Braden Boettcher Florence WI 588 13 2:32.9 18:19.2 9:10/M
3 Kevin Strietzel Pembine WI 623 21 5:41.0 21:27.3 10:44/M
4 Lucas Maxon Iron Mountain MI 675 22 6:12.1 21:58.4 10:59/M
5 Isaac Olson Norway MI 612 24 8:30.4 24:16.7 12:08/M
6 Conn Davis Norway MI 595 30 12:31.0 28:17.3 14:09/M
7 Ian Steigerwald Vulcan MI 618 32 12:32.7 28:19.0 14:10/M
8 Aiden Conery Quinnesec MI 592 34 13:08.0 28:54.3 14:27/M
9 Tyler Neuens Norway MI 517 38 15:07.7 30:54.0 15:27/M
10 Michael Peterson Norway MI 515 39 15:07.7 30:54.0 15:27/M
11 Tyler Parker Norway MI 522 48 31:19.6 47:06.0 23:33/M
Top
Male 9 to 10

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Evan Anderson Vulcan MI 673 4 15:46.4 7:53/M
2 Zachery Seat Vulcan MI 613 10 0:54.5 16:40.9 8:20/M
3 Cole Neeley Norway MI 608 19 4:29.4 20:15.8 10:08/M
4 Joseph Holcomb Mass City MI 649 23 7:07.5 22:54.0 11:27/M
5 Tony Feira Iron Mountain MI 690 31 12:31.2 28:17.6 14:09/M
6 Ben Smith Iron Mountain MI 696 33 12:38.3 28:24.8 14:12/M
7 Cooper Porzondek Iron Mountain MI 636 47 22:49.9 38:36.3 19:18/M
Top
Male 11 to 12

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Josh Plante Norway MI 504 2 15:35.0 7:48/M
2 Joshua Boulden Kingsford MI 501 5 0:26.0 16:01.0 8:01/M
3 Jacob Maxon Iron Mountain MI 674 6 0:35.1 16:10.1 8:05/M
4 Micah Wilson Norway MI 510 9 0:57.0 16:32.0 8:16/M
5 Trey Doda Norway MI 509 11 1:34.0 17:09.0 8:35/M
6 Charlie Gerhard Iron Mountain MI 680 16 3:47.9 19:22.9 9:41/M
7 Matt Swanson Iron Mountain MI 686 20 5:03.1 20:38.1 10:19/M
Top
Male 13 to 14

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Jeremy Bjorkman Norway MI 587 1 15:27.1 7:44/M
Top
Male 15 to 19

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Isaac Bray Vulcan MI 635 7 16:16.5 8:08/M
2 Riley Johnson Vulcan MI 525 8 0:00.7 16:17.2 8:09/M
Top
Male 20 to 29

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Ben Baciak Norway MI 520 12 17:51.6 8:56/M
2 Joel Plotecher Norway MI 524 40 14:18.4 32:10.0 16:05/M
3 Ian Pollard Norway MI 521 41 14:22.4 32:14.0 16:07/M
4 Josh Mach Hermansville MI 662 45 17:20.7 35:12.3 17:36/M
Top
Male 30 to 39

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Jeff Boettcher Florence WI 589 14 18:19.7 9:10/M
2 Tom Neeley Norway MI 609 15 0:06.4 18:26.1 9:13/M
3 Brian Olson Norway MI 611 27 6:30.2 24:49.9 12:25/M
Top
Male 40 to 49

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Kevin Loomis Norway MI 685 18 19:43.9 9:52/M
2 Lance Doenier Iron Mountain MI 679 28 5:57.6 25:41.5 12:51/M
3 Gary Bryant Vulcan MI 590 37 10:44.6 30:28.5 15:14/M
Top
Male 50 to 59

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Steve Feira Iron Mountain MI 688 17 19:32.9 9:46/M
Top
Male 60 and over

Place Name City Bib No Overall Time Back Total Time Pace
1 Ron Borkowski Marinette WI 639 25 24:16.9 12:08/M
2 Martin Straka Vulcan MI 622 26 0:19.9 24:36.8 12:18/M
3 Ross Lacross Marquette MI 606 29 3:57.0 28:14.0 14:07/M
4 Richard Galotta Vulcan MI 599 36 5:36.1 29:53.0 14:57/M
5 Jim Stewart Crystal Falls MI 621 42 9:23.0 33:40.0 16:50/M
6 Paul Hayes Norway MI 604 43 9:55.0 34:11.9 17:06/M
7 Edward Zahn Norway MI 677 44 10:43.9 35:00.9 17:30/M
*Overall place within gender.

Norway, MI
Provided by Superior Timing