Somerset Stampede 5k/Half Marathon

back to results

Aug. 25, 2007

Somerset Stampede 5k/Half Marathon
Somerset Beach


Overall Female Overall Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jordan Tomecek Milan MI 15 5 20:08.4 6:30/M
Overall Female Masters Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Carol Carney Jackson MI 46 34 26:18.2 8:29/M
Female 14 and under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Sierra Mellins Hanover MI 13 23 24:19.3 7:51/M
2 Brandy Deem Jonesville MI 12 24 24:22.6 7:52/M
3 Danielle Wood Jackson MI 13 26 24:29.2 7:54/M
4 Megan Hubbard Hanover MI 13 33 26:02.4 8:24/M
5 Ambrey Higgins Milford MI 14 36 26:30.1 8:33/M
6 Ciara Wertzbar Jackson MI 12 37 26:32.3 8:34/M
7 Haley Dack Leslie MI 8 40 26:49.4 8:39/M
8 Megan Hoop Jackson MI 12 51 27:37.9 8:55/M
9 MacKenzie Keller Saline MI 13 55 28:20.8 9:08/M
10 Elizabeth Rhine Saline MI 12 56 28:24.0 9:10/M
11 Morgan Olson Onsted MI 14 58 28:46.5 9:17/M
12 Amanda Higgins Milford MI 12 59 29:00.1 9:21/M
13 Kelsey Krus Saline MI 12 63 30:18.2 9:46/M
14 Marcy Adair Brooklyn MI 14 64 30:29.0 9:50/M
15 Kelsey Pelletier Saline MI 13 68 31:01.0 10:00/M
16 Maura McCann Saline MI 13 76 31:54.5 10:17/M
17 Alison Rentschler Saline MI 13 87 34:03.0 10:59/M
18 Sarah Miller Saline MI 13 88 34:03.5 10:59/M
19 Katelynn Lockhart Saline MI 12 91 35:11.0 11:21/M
20 Jessie Owen Clinton MI 13 100 39:54.0 12:52/M
Female 15 to 17
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Carmen Allen Waterford MI 16 16 23:35.3 7:36/M
2 Emily Smith Somerset Ctr MI 16 19 23:48.1 7:41/M
3 Jennifer Shaffer Camden MI 17 28 24:44.0 7:59/M
4 Katie French Parma MI 16 29 25:24.1 8:12/M
5 Danni Hamilton Brooklyn MI 17 49 27:33.6 8:53/M
6 Courtney Dietrich Onsted MI 15 73 31:40.8 10:13/M
7 Natasha Popruga Leslie MI 17 83 33:09.3 10:42/M
Female 18 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jessica Johnson Brownstown MI 20 32 25:56.7 8:22/M
2 Colleen Hayden Plymouth MI 24 38 26:36.6 8:35/M
3 Carrie Rick Concord MI 18 67 30:58.7 9:59/M
4 Joanna Sarver Hillsdale MI 19 75 31:44.8 10:14/M
5 Tiffany Cline Kendallville IN 19 80 32:37.3 10:31/M
Female 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Tahny Lowry Brooklyn MI 29 43 26:54.7 8:41/M
2 Megan Metz Jerome MI 27 45 27:04.6 8:44/M
3 Jeanette Parker Spring Arbor MI 26 66 30:58.3 9:59/M
4 Lisa Wynn Jackson MI 27 77 32:11.3 10:23/M
5 Angelique Simpson Ypsilanti MI 28 97 37:59.9 12:15/M
Female 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Becky Boggs Onsted MI 31 12 22:47.6 7:21/M
2 Toby Budd Michigan Center MI 33 57 28:40.3 9:15/M
3 Beverly Fex Jackson MI 31 81 32:52.8 10:36/M
4 Callie Harris 30 93 35:26.4 11:26/M
5 Kate Ross Cement City MI 31 94 36:29.5 11:46/M
6 Timea Lockard Ann Arbor MI 32 98 38:00.2 12:15/M
Female 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lisa Nanni Albion MI 39 18 23:42.8 7:39/M
2 Lisa Denny Saline MI 38 25 24:28.7 7:54/M
3 Debbie Higgins Milford MI 37 70 31:04.2 10:01/M
4 Lora Glei-Dietz Hillsdale MI 35 96 37:48.7 12:12/M
Female 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Melissa Nelson Buchanan MI 40 39 26:41.6 8:36/M
2 Deborah Davis Leslie MI 43 44 27:00.7 8:43/M
3 Kris Beyer Addison Michi 44 79 32:30.6 10:29/M
Female 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Marty Owen Clinton MI 46 103 48:29.3 15:38/M
Female 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Shelley Norman Jerome Michi 52 90 34:13.5 11:02/M
Female 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Linda Jurkiewicz Blissfield MI 55 78 32:23.0 10:27/M
No Age Given
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Racheal Nolan Manitou Bch MI 99 74 31:41.2 10:13/M



Overall Male Overall Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kyle Anderson Milan MI 16 1 17:41.3 5:42/M
Overall Male Masters Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Phillip Vandyke Jackson MI 42 2 18:04.1 5:50/M
Male 14 & under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Victor Allen Waterford MI 14 4 19:39.9 6:20/M
2 Brett Palmer Quincy MI 13 10 21:48.8 7:02/M
3 Bryce Bradley Chelsea MI 13 11 22:17.0 7:11/M
4 Spencer Lukasik Michigan Center MI 13 15 23:13.2 7:29/M
5 Drew Defay Cement City MI 11 54 28:19.3 9:08/M
6 Josh Wheeler Onsted MI 13 61 29:24.9 9:29/M
7 Alex Hoop 10 89 34:09.5 11:01/M
8 Tyler Dack Leslie MI 11 101 45:31.6 14:41/M
Male 18 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Greg Bosio Cement City MI 24 7 20:57.9 6:45/M
2 Chris Merritt Jackson MI 24 41 26:50.2 8:39/M
3 Stefan Baumgartner Leslie MI 18 60 29:09.8 9:24/M
Male 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Eric Potes Hudson MI 25 53 27:54.3 9:00/M
Male 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Keriy Dack Leslie MI 34 62 30:15.1 9:45/M
Male 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Pat Kalahar Jackson MI 38 8 21:29.0 6:56/M
2 Jeff Matzen Jackson MI 38 17 23:37.6 7:37/M
3 David Ambs Jerome MI 39 21 24:08.9 7:47/M
4 Scott Denny Saline MI 39 27 24:40.9 7:57/M
5 Michael Metz Jerome MI 39 85 33:34.3 10:50/M
Male 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 David Swarts Jackson michi 42 3 19:04.8 6:09/M
2 John Coakes Battle Creek MI 42 30 25:25.7 8:12/M
3 Rick Barber Adrian MI 41 35 26:18.8 8:29/M
4 Gary Jablonski Saline MI 41 47 27:28.2 8:52/M
5 Harold Higgins Milford MI 40 69 31:03.2 10:01/M
6 Art Van Delay Jackson MI 42 86 34:00.4 10:58/M
Male 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Virginio Martinez Jackson MI 46 6 20:34.0 6:38/M
2 Jim Wood Jackson MI 47 9 21:38.3 6:59/M
3 Dan Lukasik Michigan Center MI 47 14 22:57.2 7:24/M
4 Jeffrey Flannery Leslie MI 47 42 26:50.7 8:39/M
5 Scott Rentschler Saline MI 45 82 32:54.0 10:37/M
6 Steve Brewn Jackson MI 49 84 33:18.4 10:45/M
7 Mark Davis Leslie MI 49 102 45:49.5 14:47/M
Male 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Gale Harkness Leslie MI 51 46 27:26.8 8:51/M
2 Bob Norman Jerome Michi 54 48 27:30.5 8:52/M
3 Joseph Lerczak Jackson MI 50 50 27:35.0 8:54/M
4 Rick Zantop Jackson MI 51 72 31:33.2 10:11/M
Male 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bruce Andrews Brooklyn MI 59 13 22:52.8 7:23/M
2 Joel Harris Brooklyn MI 55 22 24:16.0 7:50/M
3 Jim Tredeniann 57 31 25:45.7 8:18/M
4 Lednard Ryszka Manitou Beach MI 56 71 31:05.0 10:02/M
Male 60 to 66
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Dave Blough Dexter MI 61 52 27:40.0 8:55/M
2 Jim Driskill Hudson MI 61 95 37:29.5 12:05/M
Male 67 & up
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ronald Gill Pleasant Lake MI 70 65 30:43.5 9:55/M
2 Al Braybrooke Jerome MI 67 92 35:18.3 11:23/M
3 Jim Nevison Royal Oak MI 67 99 39:24.2 12:43/M
No Age Given
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bob Anderson Brooklyn MI 99 20 24:00.6 7:45/M



Overall Female Overall Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Leann Jackson Jerome Michi 38 12 1:38:07.7 7:29/M
Overall Female Masters Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Wanda Gunderson Whitmore Lake MI 48 25 1:45:44.1 8:04/M
Female 18 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Raeann Herman Manitou Beach MI 24 22 1:43:25.2 7:54/M
2 Jessica Fankhauser Jasper MI 19 70 2:13:59.0 10:14/M
3 Nicole Hein Jackson MI 24 76 2:15:34.9 10:21/M
Female 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Nicole Lucid Pontiac MI 25 60 2:04:03.1 9:28/M
2 Sarah Feld Ann Arbor MI 27 69 2:10:27.1 9:57/M
Female 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Amber Williamson MacOmb MI 31 44 1:54:29.3 8:44/M
2 Rachel Selvidge MacOmb Twp. MI 33 57 2:02:32.2 9:21/M
3 Amy Tolliver Grand Haven MI 33 58 2:02:32.6 9:21/M
4 Lilli Kuenstler Ypsilanti MI 34 68 2:10:26.8 9:57/M
5 Alexis Tessler Ann Arbor MI 30 77 2:16:04.4 10:23/M
6 Julia Brown Tipton MI 31 86 2:26:52.0 11:13/M
7 Julia James Jackson MI 30 88 2:29:15.3 11:24/M
Female 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Shem Ehrenberg Tecumseh MI 36 19 1:42:33.4 7:50/M
2 Marcy Sacks Albion MI 37 23 1:43:38.9 7:55/M
3 Julie Bloomfield Jackson MI 38 27 1:46:13.0 8:06/M
4 Barbara Howe Jackson MI 35 39 1:51:27.4 8:30/M
5 Laura Lilly Adrian MI 37 50 1:57:02.0 8:56/M
6 Gretchen Vielee Manchester MI 35 73 2:14:14.1 10:15/M
7 Diane Anderson Jackson MI 38 96 2:45:43.8 12:39/M
8 Amanda Phebus Parma MI 36 99 2:50:47.9 13:02/M
Female 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Shirley Taylor Hillsdale MI 41 40 1:51:32.5 8:31/M
2 Lisa Smith Tecumseh MI 40 43 1:52:57.2 8:37/M
3 Lorenda Faist Pleasant Lake MI 44 53 1:59:59.5 9:10/M
4 Renee Oliver Dexter MI 43 64 2:07:58.0 9:46/M
5 Gina Zasadny Chelsea MI 43 66 2:08:46.0 9:50/M
6 Susan Bednarski Grass Lake MI 40 92 2:39:35.0 12:11/M
7 Laura Houghton Grass Lake MI 44 97 2:47:47.9 12:48/M
Female 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Julie Budd Hillsdale MI 45 35 1:49:40.8 8:22/M
2 Cindy Embry Clinton MI 47 42 1:52:54.6 8:37/M
3 Patti Policht Dexter MI 47 55 2:01:16.0 9:15/M
4 Michelle Moore Battle Creek MI 46 94 2:41:29.4 12:20/M
Female 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Shawn Gillham Portage MI 50 83 2:19:08.6 10:37/M
Female 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 William Hopkins Battle Creek MI 56 101 2:56:03.8 13:26/M
Female 60 to 66
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Karen Cunningham Hanover MI 61 91 2:35:32.8 11:52/M
No Age Given
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kara King Jerome MI 99 37 1:50:56.5 8:28/M
2 Alaina Sharp Albion MI 99 45 1:55:13.7 8:48/M
3 Rhonda Carrier Hillsdale MI 99 90 2:34:53.3 11:49/M



Overall Male Overall Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Andrew Brackmann Dearborn MI 24 1 1:23:51.0 6:24/M
Overall Male Masters Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Robert Garrison Saline MI 43 3 1:25:33.9 6:32/M
Male 18 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Stephen Choise Horton MI 23 2 1:24:37.3 6:28/M
2 Brian Embry Clinton MI 18 20 1:42:38.6 7:50/M
3 Pete Betanzos Tecumseh MI 20 21 1:42:40.5 7:50/M
4 Erik Johnson Mt. Pleasant MI 23 75 2:15:31.6 10:21/M
Male 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Christopher Kirby Ann Arbor MI 26 32 1:49:26.8 8:21/M
Male 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ken Tolliver Grand Haven MI 33 16 1:39:56.1 7:38/M
2 Jon Wynn Jackson MI 32 24 1:44:48.9 8:00/M
3 Glendon Carper Hillsdale MI 31 30 1:48:20.2 8:16/M
4 Scott Goodnight Stryker OH 30 47 1:55:45.8 8:50/M
5 Ethan Waller Pontiac MI 30 59 2:04:02.7 9:28/M
6 Don Selvidge MacOmb Twp. MI 34 61 2:05:52.6 9:36/M
7 David Zvleski Jackson MI 34 89 2:29:15.8 11:24/M
Male 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Brian Mazur Jackson MI 39 6 1:29:02.5 6:48/M
2 Loren Thorburn Chelsea MI 36 15 1:39:35.5 7:36/M
3 Joe Berry Jackson MI 35 18 1:41:25.5 7:45/M
4 Dino Nanni Albion MI 38 36 1:50:45.9 8:27/M
5 Brian Green Jackson MI 39 63 2:06:30.4 9:39/M
6 Bart Moran Plymouth MI 38 67 2:08:49.7 9:50/M
7 Stephen Kreger Commerce MI 39 74 2:14:18.4 10:15/M
8 Troy Baker Plymouth MI 36 80 2:17:49.2 10:31/M
9 Bill Bartlett Jackson MI 36 82 2:19:01.6 10:37/M
10 Erik Frazier Fowlerville MI 37 87 2:28:32.5 11:20/M
11 Marc Daly Jackson MI 39 95 2:43:26.3 12:29/M
Male 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bent Andersen Ypsilanti MI 44 5 1:27:29.1 6:41/M
2 Esteban Gomez Adrian MI 42 9 1:35:43.5 7:18/M
3 Dave Nelson Buchanan MI 41 10 1:36:38.0 7:23/M
4 Joe Martin Jackson michi 41 14 1:38:52.7 7:33/M
5 Chris James Horton MI 43 34 1:49:29.3 8:21/M
6 Jose Efrain Zul Jackson michi 40 41 1:52:29.8 8:35/M
7 Bob Shammas Dexter MI 40 54 2:00:58.8 9:14/M
8 Robert Palmer Chelsea MI 43 78 2:16:34.9 10:25/M
9 Sean Munn Allen MI 44 81 2:18:52.9 10:36/M
10 Brian McCleery Ypsilanti MI 40 93 2:40:59.0 12:17/M
Male 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Tim Weaver Clark Lake MI 47 7 1:32:04.8 7:02/M
2 Doyle Rice Jackson MI 47 11 1:37:28.4 7:26/M
3 Jeffery Heath Hanover MI 46 17 1:40:27.3 7:40/M
4 Jim Buck Spring Arbor MI 49 38 1:51:07.0 8:29/M
5 Mark Blue Hamilton IN 46 51 1:58:33.0 9:03/M
6 Richard McCarter Whitmore Lake MI 49 52 1:59:36.3 9:08/M
7 Tom Fenton Spring Arbor MI 47 62 2:06:09.1 9:38/M
8 Jeff Anderson Lansing MI 45 79 2:17:45.1 10:31/M
9 Brian Rener Sterling Heights M 46 85 2:25:06.8 11:05/M
10 Rod Owen Clinton MI 49 98 2:49:29.3 12:56/M
Male 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Robert Price Quincy MI 52 4 1:27:11.2 6:39/M
2 Paul Bapst Jr Hanover MI 51 8 1:32:51.6 7:05/M
3 Jim Poisgrove Monroe MI 54 26 1:45:56.8 8:05/M
4 Chris Gillespie Clarklake MI 52 56 2:01:30.4 9:16/M
5 Tom McPhail Ypsilanti MI 50 65 2:08:26.6 9:48/M
6 Jim Matthews Jackson MI 52 100 2:50:48.8 13:02/M
Male 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Glen Linsley Mason MI 55 28 1:46:57.1 8:10/M
2 Daniel Ware Mason MI 55 31 1:48:48.4 8:18/M
3 David Tucker Westland MI 58 48 1:55:59.9 8:51/M
4 Mike King Cement City MI 57 49 1:56:29.3 8:54/M
5 Roger Bentley Coloma MI 57 72 2:14:08.4 10:14/M
Male 60 to 66
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jim Sperling Onsted MI 60 13 1:38:28.3 7:31/M
2 Dale Monteith Dearborn Heights M 63 29 1:47:37.4 8:13/M
3 Giles Wilborn Grosse Pointe MI 66 84 2:19:49.3 10:40/M
4 Colin Broadworth Parma MI 63 102 2:58:38.7 13:38/M
Male 67 & Up
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Daniel Hendren Taylor MI 67 71 2:13:59.8 10:14/M
No Age Given
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Steve Ehrenberg Tecumseh MI 99 33 1:49:28.5 8:21/M
2 Colby Sharp Albion MI 99 46 1:55:14.4 8:48/M
3 Wally Drogt Jackson MI 99 103 2:58:41.2 13:38/M

Somerset Beach