2012 WinterBlast 5K

back to results

Feb. 18, 2012

2012 WinterBlast 5K
Calvin Christian High School
Grandville, MI
Provided by Michiana Timing


Place Bib # Name Time Age Ranking City Age Gender
_________________________________________________________________________________________________
1 12 Kris Koster 00:15:41 1st Overall Male Holland 30 M
2 220 Andy Yazzie 00:16:13 1st M-25 to 29 Kentwood 29 M
3 143 Dan VandenAkker 00:16:29 2nd M-25 to 29 Grand Rapids 25 M
4 219 Simon Reidsma 00:16:32 1st M-15 to 19 Wyoming 17 M
5 118 Andrew Rylaarsdam 00:16:33 2nd M-15 to 19 Grandville 16 M
6 222 David Vandermeer 00:16:36 1st M-30 to 34 Zeeland 33 M
7 111 Matt Sicilia 00:16:38 2nd M-30 to 34 Grand Rapids 33 M
8 68 Logan Jurgens 00:16:49 3rd M-15 to 19 Grandville 15 M
9 72 Josh Kersjes 00:16:56 4th M-15 to 19 Grand Rapids 17 M
10 213 Jonathon Opel 00:17:01 1st M-35 to 39 Delton 36 M
11 172 Seth Koetje 00:17:55 5th M-15 to 19 Grand Rapids 19 M
12 115 Jeff Roberts 00:18:02 1st M-20 to 24 Grand Rapids 22 M
13 38 Alex Clark 00:18:16 6th M-15 to 19 Grand Rapids 16 M
14 91 Marshall Morehead 00:18:28 7th M-15 to 19 Wyoming 16 M
15 63 Jacob Hop 00:18:46 8th M-15 to 19 Byron Center 18 M
16 165 Mike Woodbeck 00:18:53 1st M-50 to 54 Grand Rapids 54 M
17 84 Anthony Meyer 00:19:05 9th M-15 to 19 Grand Rapids 19 M
18 217 Eric Oudbier 00:19:05 2nd M-35 to 39 Sterling Height 39 M
19 196 Brad Dissel Koen 00:19:08 10th M-15 to 19 Grand Rapids 16 M
20 221 Bob Schlinz 00:19:11 2nd M-50 to 54 Allendale 51 M
21 41 Eric Curtiss 00:19:17 3rd M-30 to 34 Mt. Pleasant 30 M
22 101 Erik Peterson 00:19:30 2nd M-20 to 24 Allendale 21 M
23 67 Andrew Jo 00:19:44 11th M-15 to 19 Grand Rapids 19 M
24 211 Pete Sanford 00:19:45 1st M-40 to 44 Ionia 42 M
25 216 Ryan Oudbier 00:19:47 3rd M-35 to 39 Hudsonville 36 M
26 214 Nicole Reames 00:19:48 1st Overall FemaleRichland 25 F
27 2 Jessica Disselkoen 00:19:51 1st F-15 to 19 Grand Rapids 17 F
28 147 Josue Vasquez 00:20:05 12th M-15 to 19 Wyoming 18 M
29 169 Philip Hoard 00:20:07 2nd M-40 to 44 Kalamazoo 43 M
30 215 Abel DeVries 00:20:10 13th M-15 to 19 Wyoming 17 M
31 4 Ashley Jourdan 00:20:12 2nd F-15 to 19 Wyoming 16 F
32 66 Mitchell Janicki 00:20:13 3rd M-25 to 29 Hudsonville 26 M
33 92 Terry Muller 00:20:15 1st M-55 to 59 Alto 57 M
34 14 Ashley Russo 00:20:22 3rd F-15 to 19 Kent City 15 F
35 93 Tony Munoz 00:20:25 4th M-25 to 29 Kalamazoo 28 M
36 180 Derek Beach 00:20:27 3rd M-20 to 24 Jenison 22 M
37 49 Steve Douglas 00:20:37 1st M-45 to 49 Muskegon 48 M
38 146 Josh VanWyhe 00:20:38 14th M-15 to 19 Wyoming 16 M
39 20 Michael Blossom 00:20:43 3rd M-40 to 44 Woodland 40 M
40 167 Chuck Block 00:20:43 2nd M-55 to 59 Lansing 55 M
41 218 Neil Bultma 00:20:57 15th M-15 to 19 Hudsonville 17 M
42 110 Benjamin Ramirez 00:21:05 4th M-40 to 44 Grandville 41 M
43 47 Mitchell DeBruin 00:21:10 16th M-15 to 19 Wyoming 16 M
44 209 Nick Little 00:21:10 5th M-25 to 29 Belmont 26 M
45 48 John Donnelly 00:21:17 4th M-35 to 39 Holland 35 M
46 88 Dave Minier 00:21:18 1st M-60 to 64 Wyoming 63 M
47 126 Rocky Saunders 00:21:20 4th M-20 to 24 Otsego 21 M
48 204 Dan Weatherwax 00:21:22 5th M-20 to 24 Grand Rapids 23 M
49 205 Ken Zimmerman 00:21:28 3rd M-55 to 59 Grand Rapids 58 M
50 154 Scott West 00:21:36 2nd M-45 to 49 Grandville 49 M
51 13 Kaitlin Truman 00:21:37 4th F-15 to 19 Kent City 18 F
52 170 Jeff Gritter 00:21:37 5th M-35 to 39 Byron Center 38 M
53 168 Rob Block 00:21:39 4th M-30 to 34 Lansing 32 M
54 3 Audrey Kremers 00:21:42 5th F-15 to 19 Walker 18 F
55 54 Don Vanoostveen 00:21:42 3rd M-50 to 54 Grandville 54 M
56 226 Jacqueline Cheetam 00:21:47 1st F-30 to 34 Grand Ledge 34 F
57 5 Emma Doorn 00:21:48 1st F-11 to 14 Grandville 14 F
58 199 Isaac J. Ulanowicz 00:21:49 17th M-15 to 19 Coopersville 18 M
59 212 Mitchell Hoffman 00:21:51 18th M-15 to 19 Caledonia 16 M
60 128 Rob Scholl 00:21:54 5th M-30 to 34 Grand Haven 34 M
61 6 Raechel Broek 00:22:01 6th F-15 to 19 Grandville 16 F
62 53 Jill Evers-Bowers 00:22:01 1st F-45 to 49 Kent City 45 F
63 173 Matt Courson 00:22:06 6th M-30 to 34 Muskegon 33 M
64 202 Dave Levett 00:22:08 4th M-50 to 54 Allegan 50 M
65 83 Bill McInnis 00:22:12 4th M-55 to 59 Grandville 55 M
66 99 Sarah Opdycke 00:22:13 1st F-20 to 24 Allendale 20 F
67 164 Brian VanEerden 00:22:15 3rd M-45 to 49 Wyoming 47 M
68 119 Alejandro Saldivar 00:22:18 4th M-45 to 49 Grandville 46 M
69 28 Darla Brown 00:22:22 2nd F-45 to 49 Allegan 48 F
70 30 Mark Bryson 00:22:28 6th M-25 to 29 Hudsonville 27 M
71 127 Don Huizinga 00:22:30 1st M-65 to 69 Lowell 65 M
72 130 Dan Sernick 00:22:44 5th M-50 to 54 Coopersville 54 M
73 210 Charlie Ross 00:22:47 2nd M-60 to 64 Ionia 63 M
74 114 Camie Rietberg 00:22:50 7th F-15 to 19 Wyoming 15 F
75 15 Kaytlynne Kerwin 00:22:53 8th F-15 to 19 Cedar Springs 18 F
76 36 Chelsea Caterino 00:22:54 2nd F-20 to 24 Reed City 21 F
77 71 Dave Kersjes 00:22:56 6th M-50 to 54 Ada 54 M
78 27 Carmen Brower 00:22:57 1st F-35 to 39 West Olive 37 F
79 136 Jacob Sweet 00:23:00 19th M-15 to 19 Belding 15 M
80 185 Jon Curry 00:23:00 5th M-45 to 49 Grand Rapids 49 M
81 97 Dave Oosterman 00:23:03 6th M-45 to 49 Grandville 49 M
82 17 Shayne Mann 00:23:09 9th F-15 to 19 Cedar Springs 15 F
83 117 Zach Rozeboom 00:23:09 20th M-15 to 19 Grandville 16 M
84 183 Mike Mann 00:23:10 7th M-50 to 54 Cedar Springs 52 M
85 203 Doug Harmon 00:23:11 5th M-55 to 59 Byron Center 56 M
86 224 John Kosmatka 00:23:13 3rd M-60 to 64 Valparaiso 62 M
87 81 Jill Martinek 00:23:14 2nd F-35 to 39 Alto 36 F
88 135 Anna Stegink 00:23:19 3rd F-20 to 24 Kalamazoo 20 F
89 18 Katherine Andert 00:23:22 10th F-15 to 19 Allendale 19 F
90 197 Brian Lane 00:23:25 7th M-30 to 34 Madison Heights 31 M
91 157 Carl Wierenga 00:23:27 7th M-45 to 49 Grandville 49 M
92 207 Laurel Dawson 00:23:31 1st F-55 to 59 North Muskegon 56 F
93 195 Shana McGovern 00:23:35 4th F-20 to 24 Grand Rapids 23 F
94 133 Stacey Sommavilla 00:23:36 1st F-25 to 29 Hudsonville 25 F
95 64 Lindsey Hutchings 00:23:58 5th F-20 to 24 Allendale 21 F
96 228 Tamara Steil 00:24:06 2nd F-55 to 59 Grandville 57 F
97 227 Gerd Hansma 00:24:10 6th M-55 to 59 Grandville 57 M
98 44 Mark Davis 00:24:15 8th M-30 to 34 kalamazoo 34 M
99 70 Andrew Kersjes 00:24:17 6th M-20 to 24 Grandville 24 M
100 138 Joe Sweet 00:24:22 21st M-15 to 19 Belding 18 M
101 137 Jeff Sweet 00:24:23 5th M-40 to 44 Belding 44 M
102 80 Laura Lutke 00:24:24 2nd F-25 to 29 Allendale 27 F
103 35 Dan Buron 00:24:25 6th M-40 to 44 Grandville 40 M
104 7 Jennifer Bos 00:24:26 11th F-15 to 19 Grand Rapids 15 F
105 106 Dylan Plachta 00:24:29 22nd M-15 to 19 Mattawan 18 M
106 194 Ed Stein 00:24:30 7th M-25 to 29 Allendale 25 M
107 109 Mike Rajnicek 00:24:31 7th M-20 to 24 Allendale 21 M
108 177 Missschell Shellenba 00:24:32 1st F-40 to 44 Caledonia 43 F
109 171 Michael TerBeek 00:24:36 6th M-35 to 39 Wyoming 37 M
110 1 Bernardo Saldivar 00:24:38 1st M-1 to 10 Grandville 9 M
111 90 Elvia Montiel 00:24:40 3rd F-35 to 39 Ionia 35 F
112 140 Garry Trammell 00:24:41 7th M-55 to 59 Rives Junction 55 M
113 26 Matt Britton 00:24:43 2nd M-65 to 69 Rothbury 66 M
114 191 Kori VanderKooi 00:24:50 2nd F-40 to 44 Grandville 41 F
115 193 Michael Johnson 00:24:57 8th M-20 to 24 Grand Rapids 22 M
116 186 Nancy Curry 00:25:22 3rd F-45 to 49 Grand Rapids 49 F
117 87 Michael Miller 00:25:34 8th M-50 to 54 Grandville 54 M
118 19 Laura Becker 00:25:46 3rd F-25 to 29 Byron Center 28 F
119 190 Jodi Jenkins 00:25:49 1st F-1 to 10 Grandville 10 F
120 58 Michael Grant 00:25:50 9th M-50 to 54 Grandville 54 M
121 8 Erin Haagsma 00:25:55 12th F-15 to 19 Wyoming 16 F
122 16 Amanda Sizemore 00:25:56 13th F-15 to 19 Kent City 17 F
123 121 Santiago Saldivar 00:26:04 2nd M-1 to 10 Grandville 10 M
124 145 Bonnie VanKampen 00:26:04 4th F-45 to 49 Wyoming 49 F
125 192 Denise Richards 00:26:12 5th F-45 to 49 Caledonia 47 F
126 107 Kyle Plachta 00:26:25 9th M-20 to 24 Spring Lake 22 M
127 96 Joshua Nyman 00:26:29 9th M-30 to 34 Caledonia 32 M
128 225 Lori Kosmatka 00:26:35 2nd F-30 to 34 Chicago 34 F
129 73 Paula Kinzie 00:26:37 3rd F-55 to 59 Wyoming 57 F
130 158 Lois Wilber 00:26:41 4th F-55 to 59 Belding 57 F
131 25 Calvin Brinks 00:26:50 10th M-50 to 54 Jenison 53 M
132 82 Patrick McGillicuddy 00:26:52 7th M-35 to 39 Grandville 38 M
133 103 Craig Piersma 00:26:57 8th M-45 to 49 Wyoming 46 M
134 9 Audrey Gruppen 00:27:01 14th F-15 to 19 Wyoming 16 F
135 76 Elizabeth Kruithoff 00:27:03 6th F-20 to 24 Zeeland 23 F
136 86 Maddi Mihaly 00:27:04 15th F-15 to 19 Allendale 19 F
137 33 Lacey Kremers 00:27:05 16th F-15 to 19 Walker 18 F
138 184 Caleb Riddering 00:27:16 3rd M-1 to 10 Grandville 10 M
139 10 Erin Meyer 00:27:39 17th F-15 to 19 Grandville 15 F
140 333 Nicole Kremers 00:27:39 18th F-15 to 19 Walker 18 F
141 56 Jim Fredricks 00:27:42 3rd M-65 to 69 Holland 67 M
142 78 Harold Plaisier 00:27:45 1st M-75 to 97 Jenison 78 M
143 43 Erin Davis 00:28:09 3rd F-30 to 34 kalamazoo 31 F
144 198 Beth Horenga 00:28:15 6th F-45 to 49 Zeeland 48 F
145 94 Ann Nieuwkoop 00:28:16 4th F-25 to 29 Wyoming 27 F
146 23 Bruce Born 00:28:17 11th M-50 to 54 Grandville 50 M
147 223 Jeff Miles 00:28:19 12th M-50 to 54 Walker 54 M
148 162 Janie Ybarra 00:28:21 5th F-25 to 29 Ionia 27 F
149 100 Megan Parks 00:28:29 2nd F-11 to 14 Grandville 12 F
150 31 Ethan Buck 00:28:30 4th M-1 to 10 Grand Rapids 10 M
151 182 Wade Foster 00:28:30 1st M-11 to 14 Richland 12 M
152 129 Carla Schut 00:28:32 1st F-60 to 64 Jenison 63 F
153 85 Tony Meyer 00:28:34 7th M-40 to 44 Grandville 41 M
154 166 Laura Burr 00:28:37 3rd F-40 to 44 Vicksburg 40 F
155 112 Faith Reed 00:28:38 6th F-25 to 29 Wyoming 28 F
156 32 Liz Burnis 00:28:44 4th F-40 to 44 Holland 42 F
157 65 Jamie Janicki 00:28:47 7th F-25 to 29 Hudsonville 26 F
158 178 David Shellenbarger 00:28:47 13th M-50 to 54 Caledonia 53 M
159 159 Michael Williams 00:28:50 8th M-35 to 39 Norton Shores 35 M
160 149 Sam Wainaina 00:28:55 8th M-55 to 59 Grand Rapids 55 M
161 113 Lindsay Reimink 00:29:04 8th F-25 to 29 Grand Rapids 26 F
162 142 Jill Van Soelen 00:29:04 7th F-20 to 24 Grand Rapids 23 F
163 131 Scott Shoemaker 00:29:35 14th M-50 to 54 Grandville 54 M
164 59 Evan Groeneweg 00:29:45 5th M-1 to 10 Byron Center 10 M
165 61 Tyler Groeneweg 00:29:47 2nd M-11 to 14 Byron Center 11 M
166 60 Matt Groeneweg 00:29:49 10th M-30 to 34 Byron Center 34 M
167 160 Jennifer Wood 00:29:49 4th F-30 to 34 Byron Center 31 F
168 163 Robin You 00:29:54 5th F-40 to 44 Holland 42 F
169 176 Carrlee Boisonault 00:30:10 3rd F-11 to 14 Byron Center 11 F
170 175 Jennifer Fullmer 00:30:14 9th F-25 to 29 Kentwood 28 F
171 208 Beth Little 00:30:15 10th F-25 to 29 Belmont 26 F
172 174 Amanda Bricker 00:30:16 11th F-25 to 29 Kentwood 29 F
173 11 Betsi Lamer 00:30:20 19th F-15 to 19 Wyoming 16 F
174 122 Allison Salmon 00:30:22 20th F-15 to 19 Rockford 15 F
175 144 Jeff VanderWoude 00:30:22 9th M-45 to 49 Jenison 48 M
176 22 Dave Bolhuis 00:30:28 1st M-70 to 74 Hudsonville 70 M
177 155 Lynnae White 00:30:34 6th F-40 to 44 Allegan 43 F
178 55 Lynn Vanoostveen 00:30:59 5th F-55 to 59 Grandville 55 F
179 206 Diana Arbanas 00:31:02 1st F-65 to 69 Grand Rapids 68 F
180 37 Don Chandler 00:31:05 9th M-55 to 59 GRAND RAPIDS 56 M
181 34 Christine Buron 00:31:14 7th F-40 to 44 Grandville 42 F
182 21 Holly Bolhouse 00:31:18 6th F-55 to 59 Grandville 59 F
183 181 Mike Foster 00:31:19 2nd M-70 to 74 Richland 70 M
184 141 Chris Van Den Top 00:31:21 8th F-40 to 44 Coopersville 43 F
185 125 Michael Salmon 00:31:24 10th M-45 to 49 Rockford 47 M
186 69 Ken Katerberg 00:31:41 10th M-55 to 59 Grand Rapids 56 M
187 201 Jane Katerberg 00:31:41 2nd F-60 to 64 Grand Rapids 63 F
188 24 Katelynn Braunschnei 00:31:42 8th F-20 to 24 Grand Rapids 20 F
189 189 Christian Jenkins 00:31:52 6th M-1 to 10 Grandville 10 M
190 62 Mark Gronevelt 00:32:00 9th M-35 to 39 Holland 35 M
191 188 Nathan Jenkins 00:32:03 7th M-1 to 10 Grandville 6 M
192 139 Beth Szczerowski 00:32:29 5th F-30 to 34 Zeeland 33 F
193 108 Julie Podbregar 00:32:33 4th F-35 to 39 Wyoming 38 F
194 46 Toni Day 00:32:47 9th F-20 to 24 Wyoming 24 F
195 45 Mark Day 00:32:48 11th M-45 to 49 Jenison 49 M
196 57 Kathi Gottschang 00:32:48 3rd F-60 to 64 Grand Haven 60 F
197 200 Rod Smith 00:32:50 3rd M-70 to 74 Grand Rapids 74 M
198 153 Ginny Walz 00:32:59 1st F-50 to 54 Wyoming 52 F
199 179 Ken Lord 00:33:25 4th M-60 to 64 Burtchville 63 M
200 89 Daniel Moeggenberg 00:33:44 10th M-20 to 24 Kentwood 20 M
201 120 Raquel Saldivar 00:34:06 2nd F-1 to 10 Grandville 10 F
202 77 Jennifer Kuipers 00:34:07 5th F-35 to 39 Grandville 37 F
203 116 Rodney Roy 00:34:28 4th M-65 to 69 Greenville 66 M
204 132 Rhonda Signs 00:34:28 9th F-40 to 44 Greenville 43 F
205 98 Lynne Oosterman 00:34:30 7th F-45 to 49 Grandville 47 F
206 152 James Walker 00:34:32 8th M-40 to 44 Grandville 40 M
207 156 Molly Whitfield 00:35:22 10th F-20 to 24 Kalamazoo 23 F
208 29 Nancy Brozek 00:35:37 8th F-45 to 49 New Era 49 F
209 161 Jeremy Wuelfing 00:35:47 10th M-35 to 39 Greenville 37 M
210 40 John Conner 00:36:03 5th M-60 to 64 Grandville 61 M
211 105 Laura Pinckney 00:36:04 10th F-40 to 44 Grand Rapids 42 F
212 150 Casey Waldo 00:36:15 21st F-15 to 19 Novi 19 F
213 151 Scott Waldo 00:36:15 11th M-20 to 24 Novi 22 M
214 187 Joe Kirkland 00:37:18 11th M-30 to 34 Hudsonville 33 M
215 74 Kelly Kirkland 00:37:19 6th F-30 to 34 Hudsonville 33 F
216 39 Cammi Cnossen 00:37:31 11th F-40 to 44 Zeeland 40 F
217 75 Linda Klein 00:41:24 7th F-55 to 59 Grandville 59 F
218 123 Kassi Salmon 00:42:48 4th F-11 to 14 Rockford 13 F




Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:32 AM - Top Males Overall
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 12 Kris Koster 00:15:41 Holland 30 M

Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:32 AM - Top Females Overall
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 214 Nicole Reames 00:19:48 Richland 25 F

Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:32 AM - Top Male Masters
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 165 Mike Woodbeck 00:18:53 Grand Rapids 54 M

Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:32 AM - Top Female Masters
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 53 Jill Evers-Bowers 00:22:01 Kent City 45 F

Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:33 AM - 10 and Under
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 1 Bernardo Saldivar 00:24:38 Grandville 9 M
2 121 Santiago Saldivar 00:26:04 Grandville 10 M
3 184 Caleb Riddering 00:27:16 Grandville 10 M
4 31 Ethan Buck 00:28:30 Grand Rapids 10 M
5 59 Evan Groeneweg 00:29:45 Byron Center 10 M
6 189 Christian Jenkins 00:31:52 Grandville 10 M
7 188 Nathan Jenkins 00:32:03 Grandville 6 M


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:33 AM - 11-14 Age Group
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 182 Wade Foster 00:28:30 Richland 12 M
2 61 Tyler Groeneweg 00:29:47 Byron Center 11 M


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:33 AM - 15-19 Age Group
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 219 Simon Reidsma 00:16:32 Wyoming 17 M
2 118 Andrew Rylaarsdam 00:16:33 Grandville 16 M
3 68 Logan Jurgens 00:16:49 Grandville 15 M
4 72 Josh Kersjes 00:16:56 Grand Rapids 17 M
5 172 Seth Koetje 00:17:55 Grand Rapids 19 M
6 38 Alex Clark 00:18:16 Grand Rapids 16 M
7 91 Marshall Morehead 00:18:28 Wyoming 16 M
8 63 Jacob Hop 00:18:46 Byron Center 18 M
9 84 Anthony Meyer 00:19:05 Grand Rapids 19 M
10 196 Brad Dissel Koen 00:19:08 Grand Rapids 16 M
11 67 Andrew Jo 00:19:44 Grand Rapids 19 M
12 147 Josue Vasquez 00:20:05 Wyoming 18 M
13 215 Abel DeVries 00:20:10 Wyoming 17 M
14 146 Josh VanWyhe 00:20:38 Wyoming 16 M
15 218 Neil Bultma 00:20:57 Hudsonville 17 M
16 47 Mitchell DeBruin 00:21:10 Wyoming 16 M
17 199 Isaac J. Ulanowicz 00:21:49 Coopersville 18 M
18 212 Mitchell Hoffman 00:21:51 Caledonia 16 M
19 136 Jacob Sweet 00:23:00 Belding 15 M
20 117 Zach Rozeboom 00:23:09 Grandville 16 M
21 138 Joe Sweet 00:24:22 Belding 18 M
22 106 Dylan Plachta 00:24:29 Mattawan 18 M


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:33 AM - 20-24 Age Group
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 115 Jeff Roberts 00:18:02 Grand Rapids 22 M
2 101 Erik Peterson 00:19:30 Allendale 21 M
3 180 Derek Beach 00:20:27 Jenison 22 M
4 126 Rocky Saunders 00:21:20 Otsego 21 M
5 204 Dan Weatherwax 00:21:22 Grand Rapids 23 M
6 70 Andrew Kersjes 00:24:17 Grandville 24 M
7 109 Mike Rajnicek 00:24:31 Allendale 21 M
8 193 Michael Johnson 00:24:57 Grand Rapids 22 M
9 107 Kyle Plachta 00:26:25 Spring Lake 22 M
10 89 Daniel Moeggenberg 00:33:44 Kentwood 20 M
11 151 Scott Waldo 00:36:15 Novi 22 M


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:33 AM - 25-29 Age Group
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 220 Andy Yazzie 00:16:13 Kentwood 29 M
2 143 Dan VandenAkker 00:16:29 Grand Rapids 25 M
3 66 Mitchell Janicki 00:20:13 Hudsonville 26 M
4 93 Tony Munoz 00:20:25 Kalamazoo 28 M
5 209 Nick Little 00:21:10 Belmont 26 M
6 30 Mark Bryson 00:22:28 Hudsonville 27 M
7 194 Ed Stein 00:24:30 Allendale 25 M


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:33 AM - 30-34 Age Group
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 222 David Vandermeer 00:16:36 Zeeland 33 M
2 111 Matt Sicilia 00:16:38 Grand Rapids 33 M
3 41 Eric Curtiss 00:19:17 Mt. Pleasant 30 M
4 168 Rob Block 00:21:39 Lansing 32 M
5 128 Rob Scholl 00:21:54 Grand Haven 34 M
6 173 Matt Courson 00:22:06 Muskegon 33 M
7 197 Brian Lane 00:23:25 Madison Heights 31 M
8 44 Mark Davis 00:24:15 kalamazoo 34 M
9 96 Joshua Nyman 00:26:29 Caledonia 32 M
10 60 Matt Groeneweg 00:29:49 Byron Center 34 M
11 187 Joe Kirkland 00:37:18 Hudsonville 33 M


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:33 AM - 35-39 Age Group
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 213 Jonathon Opel 00:17:01 Delton 36 M
2 217 Eric Oudbier 00:19:05 Sterling Height 39 M
3 216 Ryan Oudbier 00:19:47 Hudsonville 36 M
4 48 John Donnelly 00:21:17 Holland 35 M
5 170 Jeff Gritter 00:21:37 Byron Center 38 M
6 171 Michael TerBeek 00:24:36 Wyoming 37 M
7 82 Patrick McGillicuddy 00:26:52 Grandville 38 M
8 159 Michael Williams 00:28:50 Norton Shores 35 M
9 62 Mark Gronevelt 00:32:00 Holland 35 M
10 161 Jeremy Wuelfing 00:35:47 Greenville 37 M


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:34 AM - 40-44 Age Group
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 211 Pete Sanford 00:19:45 Ionia 42 M
2 169 Philip Hoard 00:20:07 Kalamazoo 43 M
3 20 Michael Blossom 00:20:43 Woodland 40 M
4 110 Benjamin Ramirez 00:21:05 Grandville 41 M
5 137 Jeff Sweet 00:24:23 Belding 44 M
6 35 Dan Buron 00:24:25 Grandville 40 M
7 85 Tony Meyer 00:28:34 Grandville 41 M
8 152 James Walker 00:34:32 Grandville 40 M


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:34 AM - 45-49 Age Group
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 49 Steve Douglas 00:20:37 Muskegon 48 M
2 154 Scott West 00:21:36 Grandville 49 M
3 164 Brian VanEerden 00:22:15 Wyoming 47 M
4 119 Alejandro Saldivar 00:22:18 Grandville 46 M
5 185 Jon Curry 00:23:00 Grand Rapids 49 M
6 97 Dave Oosterman 00:23:03 Grandville 49 M
7 157 Carl Wierenga 00:23:27 Grandville 49 M
8 103 Craig Piersma 00:26:57 Wyoming 46 M
9 144 Jeff VanderWoude 00:30:22 Jenison 48 M
10 125 Michael Salmon 00:31:24 Rockford 47 M
11 45 Mark Day 00:32:48 Jenison 49 M


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:34 AM - 50-54 Age Group
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 221 Bob Schlinz 00:19:11 Allendale 51 M
2 54 Don Vanoostveen 00:21:42 Grandville 54 M
3 202 Dave Levett 00:22:08 Allegan 50 M
4 130 Dan Sernick 00:22:44 Coopersville 54 M
5 71 Dave Kersjes 00:22:56 Ada 54 M
6 183 Mike Mann 00:23:10 Cedar Springs 52 M
7 87 Michael Miller 00:25:34 Grandville 54 M
8 58 Michael Grant 00:25:50 Grandville 54 M
9 25 Calvin Brinks 00:26:50 Jenison 53 M
10 23 Bruce Born 00:28:17 Grandville 50 M
11 223 Jeff Miles 00:28:19 Walker 54 M
12 178 David Shellenbarger 00:28:47 Caledonia 53 M
13 131 Scott Shoemaker 00:29:35 Grandville 54 M


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:34 AM - 55-59 Age Group
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 92 Terry Muller 00:20:15 Alto 57 M
2 167 Chuck Block 00:20:43 Lansing 55 M
3 205 Ken Zimmerman 00:21:28 Grand Rapids 58 M
4 83 Bill McInnis 00:22:12 Grandville 55 M
5 203 Doug Harmon 00:23:11 Byron Center 56 M
6 227 Gerd Hansma 00:24:10 Grandville 57 M
7 140 Garry Trammell 00:24:41 Rives Junction 55 M
8 149 Sam Wainaina 00:28:55 Grand Rapids 55 M
9 37 Don Chandler 00:31:05 GRAND RAPIDS 56 M
10 69 Ken Katerberg 00:31:41 Grand Rapids 56 M


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:34 AM - 60-64 Age Group
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 88 Dave Minier 00:21:18 Wyoming 63 M
2 210 Charlie Ross 00:22:47 Ionia 63 M
3 224 John Kosmatka 00:23:13 Valparaiso 62 M
4 179 Ken Lord 00:33:25 Burtchville 63 M
5 40 John Conner 00:36:03 Grandville 61 M


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:34 AM - 65-69 Age Group
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 127 Don Huizinga 00:22:30 Lowell 65 M
2 26 Matt Britton 00:24:43 Rothbury 66 M
3 56 Jim Fredricks 00:27:42 Holland 67 M
4 116 Rodney Roy 00:34:28 Greenville 66 M


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:34 AM - 70-74 Age Group
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 22 Dave Bolhuis 00:30:28 Hudsonville 70 M
2 181 Mike Foster 00:31:19 Richland 70 M
3 200 Rod Smith 00:32:50 Grand Rapids 74 M


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:35 AM - 75 and Over
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 78 Harold Plaisier 00:27:45 Jenison 78 M


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:35 AM - 10 and Under
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 190 Jodi Jenkins 00:25:49 Grandville 10 F
2 120 Raquel Saldivar 00:34:06 Grandville 10 F


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:35 AM - 11-14 Age Group
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 5 Emma Doorn 00:21:48 Grandville 14 F
2 100 Megan Parks 00:28:29 Grandville 12 F
3 176 Carrlee Boisonault 00:30:10 Byron Center 11 F
4 123 Kassi Salmon 00:42:48 Rockford 13 F


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:35 AM - 15-19 Age Group
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 2 Jessica Disselkoen 00:19:51 Grand Rapids 17 F
2 4 Ashley Jourdan 00:20:12 Wyoming 16 F
3 14 Ashley Russo 00:20:22 Kent City 15 F
4 13 Kaitlin Truman 00:21:37 Kent City 18 F
5 3 Audrey Kremers 00:21:42 Walker 18 F
6 6 Raechel Broek 00:22:01 Grandville 16 F
7 114 Camie Rietberg 00:22:50 Wyoming 15 F
8 15 Kaytlynne Kerwin 00:22:53 Cedar Springs 18 F
9 17 Shayne Mann 00:23:09 Cedar Springs 15 F
10 18 Katherine Andert 00:23:22 Allendale 19 F
11 7 Jennifer Bos 00:24:26 Grand Rapids 15 F
12 8 Erin Haagsma 00:25:55 Wyoming 16 F
13 16 Amanda Sizemore 00:25:56 Kent City 17 F
14 9 Audrey Gruppen 00:27:01 Wyoming 16 F
15 86 Maddi Mihaly 00:27:04 Allendale 19 F
16 33 Lacey Kremers 00:27:05 Walker 18 F
17 10 Erin Meyer 00:27:39 Grandville 15 F
18 333 Nicole Kremers 00:27:39 Walker 18 F
19 11 Betsi Lamer 00:30:20 Wyoming 16 F
20 122 Allison Salmon 00:30:22 Rockford 15 F
21 150 Casey Waldo 00:36:15 Novi 19 F


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:35 AM - 20-24 Age Group
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 99 Sarah Opdycke 00:22:13 Allendale 20 F
2 36 Chelsea Caterino 00:22:54 Reed City 21 F
3 135 Anna Stegink 00:23:19 Kalamazoo 20 F
4 195 Shana McGovern 00:23:35 Grand Rapids 23 F
5 64 Lindsey Hutchings 00:23:58 Allendale 21 F
6 76 Elizabeth Kruithoff 00:27:03 Zeeland 23 F
7 142 Jill Van Soelen 00:29:04 Grand Rapids 23 F
8 24 Katelynn Braunschnei 00:31:42 Grand Rapids 20 F
9 46 Toni Day 00:32:47 Wyoming 24 F
10 156 Molly Whitfield 00:35:22 Kalamazoo 23 F


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:35 AM - 25-29 Age Group
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 133 Stacey Sommavilla 00:23:36 Hudsonville 25 F
2 80 Laura Lutke 00:24:24 Allendale 27 F
3 19 Laura Becker 00:25:46 Byron Center 28 F
4 94 Ann Nieuwkoop 00:28:16 Wyoming 27 F
5 162 Janie Ybarra 00:28:21 Ionia 27 F
6 112 Faith Reed 00:28:38 Wyoming 28 F
7 65 Jamie Janicki 00:28:47 Hudsonville 26 F
8 113 Lindsay Reimink 00:29:04 Grand Rapids 26 F
9 175 Jennifer Fullmer 00:30:14 Kentwood 28 F
10 208 Beth Little 00:30:15 Belmont 26 F
11 174 Amanda Bricker 00:30:16 Kentwood 29 F


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:35 AM - 30-34 Age Group
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 226 Jacqueline Cheetam 00:21:47 Grand Ledge 34 F
2 225 Lori Kosmatka 00:26:35 Chicago 34 F
3 43 Erin Davis 00:28:09 kalamazoo 31 F
4 160 Jennifer Wood 00:29:49 Byron Center 31 F
5 139 Beth Szczerowski 00:32:29 Zeeland 33 F
6 74 Kelly Kirkland 00:37:19 Hudsonville 33 F


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:35 AM - 35-39 Age Group
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 27 Carmen Brower 00:22:57 West Olive 37 F
2 81 Jill Martinek 00:23:14 Alto 36 F
3 90 Elvia Montiel 00:24:40 Ionia 35 F
4 108 Julie Podbregar 00:32:33 Wyoming 38 F
5 77 Jennifer Kuipers 00:34:07 Grandville 37 F


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:36 AM - 40-44 Age Group
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 177 Missschell Shellenba 00:24:32 Caledonia 43 F
2 191 Kori VanderKooi 00:24:50 Grandville 41 F
3 166 Laura Burr 00:28:37 Vicksburg 40 F
4 32 Liz Burnis 00:28:44 Holland 42 F
5 163 Robin You 00:29:54 Holland 42 F
6 155 Lynnae White 00:30:34 Allegan 43 F
7 34 Christine Buron 00:31:14 Grandville 42 F
8 141 Chris Van Den Top 00:31:21 Coopersville 43 F
9 132 Rhonda Signs 00:34:28 Greenville 43 F
10 105 Laura Pinckney 00:36:04 Grand Rapids 42 F
11 39 Cammi Cnossen 00:37:31 Zeeland 40 F


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:36 AM - 45-49 Age Group
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 28 Darla Brown 00:22:22 Allegan 48 F
2 186 Nancy Curry 00:25:22 Grand Rapids 49 F
3 145 Bonnie VanKampen 00:26:04 Wyoming 49 F
4 192 Denise Richards 00:26:12 Caledonia 47 F
5 198 Beth Horenga 00:28:15 Zeeland 48 F
6 98 Lynne Oosterman 00:34:30 Grandville 47 F
7 29 Nancy Brozek 00:35:37 New Era 49 F


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:36 AM - 50-54 Age Group
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 153 Ginny Walz 00:32:59 Wyoming 52 F


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:36 AM - 55-59 Age Group
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 207 Laurel Dawson 00:23:31 North Muskegon 56 F
2 228 Tamara Steil 00:24:06 Grandville 57 F
3 73 Paula Kinzie 00:26:37 Wyoming 57 F
4 158 Lois Wilber 00:26:41 Belding 57 F
5 55 Lynn Vanoostveen 00:30:59 Grandville 55 F
6 21 Holly Bolhouse 00:31:18 Grandville 59 F
7 75 Linda Klein 00:41:24 Grandville 59 F


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:36 AM - 60-64 Age Group
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 129 Carla Schut 00:28:32 Jenison 63 F
2 201 Jane Katerberg 00:31:41 Grand Rapids 63 F
3 57 Kathi Gottschang 00:32:48 Grand Haven 60 F


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:36 AM - 65-69 Age Group
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
1 206 Diana Arbanas 00:31:02 Grand Rapids 68 F


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:36 AM - 70-74 Age Group
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
No results yet for this age group.


Age Group Race Results Report as of 2/18/2012 10:50:36 AM - 75 and Over
Place Bib # Name Time City Age Gender
______________________________________________________________________________
No results yet for this age group.