Groundhog Gallop

back to results

Feb. 4, 2012

Groundhog Gallop
Jackson, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Groundhog Gallop
Age Group Results
February 04, 2012
Results by: Michigan Running Foundation
5k Run
Female Open Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristina Olsen 157 23 2 18:58.3 6:07/M

Male Open Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 David Jordon 123 40 1 17:43.8 5:43/M

Female Master Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Julie Bloomfield 25 43 15 21:36.3 6:58/M

Male Master Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Collier 127 46 3 19:19.2 6:14/M

Female 14 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Olivia Iocca 54 10 51 25:35.9 8:15/M

Male 14 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Chase Swope 24 13 77 28:12.0 9:06/M
2 Mark Mason 191 12 97 29:49.8 9:37/M
3 Josh Cwynar 166 13 134 38:21.3 12:22/M

Female 15 to 19

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Sydnee Hubbard 187 16 17 21:44.3 7:01/M
2 Elizabeth Benedetto 58 17 31 23:34.7 7:36/M
3 Justine Ferris 10 19 55 25:50.4 8:20/M

Male 15 to 19

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kim O'Connell 76 16 10 20:57.3 6:45/M
2 Ian Smith 74 15 48 25:25.3 8:12/M

Female 20 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kaitlin Harvey 18 26 58 25:59.5 8:23/M
2 Amanda August 117 23 60 26:29.4 8:33/M
3 Melissa Purdy 11 26 63 26:39.3 8:36/M
4 Barbara Clayborn 141 23 64 26:52.8 8:40/M
5 Amber Lucas 86 21 72 27:37.5 8:55/M
6 Jessica Renolds 181 24 78 28:13.3 9:06/M
7 Kara Secord 69 28 87 28:52.6 9:19/M
8 Jennifer Miller 163 26 98 29:53.0 9:38/M
9 Lynn Ash 34 29 106 30:41.8 9:54/M
10 Lindsey Edwards 52 28 113 31:48.3 10:15/M
11 Jennifer Sanderson 36 28 114 31:48.5 10:15/M
12 Laura Pattenson 113 26 117 31:53.2 10:17/M
13 Kelsey Harvey 17 28 120 32:52.1 10:36/M
14 Halley Pogrob 142 25 121 33:19.9 10:45/M
15 Bre Russell 176 27 136 39:11.3 12:38/M
16 Kasey Ward 8 29 142 50:17.4 16:13/M
17 Nikita Tuthill 182 24 145 58:46.7 18:57/M

Male 20 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Andy Kubish 172 26 9 20:49.6 6:43/M
2 Jeremy Hedrick 91 26 14 21:32.9 6:57/M
3 Rick Gaston 125 27 22 23:00.1 7:25/M
4 Charlie Harvey 19 21 61 26:31.9 8:33/M
5 Joe Matthews 146 26 83 28:29.5 9:11/M
6 Brock White 37 20 104 30:12.2 9:45/M

Female 30 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Denise Moeckel 21 36 21 22:45.6 7:20/M
2 Christine Palmer 148 35 23 23:03.3 7:26/M
3 Emily Gerstl 103 33 32 23:38.6 7:37/M
4 Lanette Drummond 108 34 41 24:53.9 8:02/M
5 Jill Dobbin 168 38 52 25:37.2 8:16/M
6 Jamie Rippee 147 30 91 29:27.6 9:30/M
7 Nichole Wheaton 39 34 96 29:48.9 9:37/M
8 Debra Davis 152 32 101 30:04.1 9:42/M
9 Lisa Wynn 121 32 111 31:30.5 10:10/M
10 Alison Jacokes 156 37 137 39:11.5 12:38/M
11 Erika Kilcher 158 30 146 58:48.4 18:58/M

Male 30 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Gilpin 174 34 5 19:49.1 6:24/M
2 Bill Bullard 143 39 7 20:38.2 6:39/M
3 Brian Marshall 192 38 11 21:02.3 6:47/M
4 Jeff Morgan 137 31 12 21:21.1 6:53/M
5 Brandon Klump 162 34 20 22:36.9 7:17/M
6 Jeffrey Bandfield 101 31 26 23:07.3 7:27/M
7 Jon Wynn 122 36 38 24:28.9 7:54/M
8 Scott Benzler 41 32 45 25:01.5 8:04/M
9 Marlo Surbroul 155 38 62 26:37.5 8:35/M
10 Travis Holeman 88 32 74 27:52.9 8:59/M
11 Shawn Murphy 107 37 80 28:17.1 9:07/M
12 Mike Kulka 173 34 92 29:28.7 9:30/M
13 Chad Henderson 189 38 100 30:00.4 9:41/M
14 Mike Miller 171 35 132 36:52.0 11:54/M

Female 40 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Gingras 153 41 16 21:40.0 6:59/M
2 Cathy Brubaker 27 42 29 23:24.3 7:33/M
3 Amy McAlary 120 43 44 24:57.5 8:03/M
4 Katie Dens 140 44 66 27:09.1 8:45/M
5 Sherri Cauthon 79 47 71 27:31.6 8:53/M
6 Kim Hastings 68 44 84 28:40.9 9:15/M
7 Becky Iocca 55 45 95 29:45.4 9:36/M
8 Kristy Allen 130 42 99 29:57.0 9:40/M
9 Thresa Brady 102 48 105 30:33.8 9:51/M
10 Karen Woods 32 40 115 31:52.6 10:17/M
11 Robin Ellison 126 48 126 35:00.2 11:17/M
12 Suzanne O'Connell 65 47 128 35:26.3 11:26/M
13 Zoe Lyons 105 45 129 36:17.3 11:42/M
14 Sara Benedetto 57 45 130 36:21.1 11:44/M
15 Lori Trout 139 42 131 36:30.7 11:46/M
16 Kim Cwynar 165 45 135 38:21.5 12:22/M
17 Heather Corclell 186 41 139 39:34.8 12:46/M
18 Joyce Romar 28 48 140 42:40.3 13:46/M

Male 40 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Joshua Donnelly 92 40 8 20:46.1 6:42/M
2 David Spring 98 48 24 23:05.0 7:27/M
3 Timothy Payne 26 48 33 23:42.5 7:39/M
4 Kevin Winchell 97 41 46 25:05.1 8:05/M
5 Rick O'Connell 64 45 49 25:28.0 8:13/M
6 Christopher Merrill 59 45 53 25:37.7 8:16/M
7 Kevin Jorae 161 42 56 25:56.4 8:22/M
8 Tea Arvidson 128 48 65 27:07.9 8:45/M
9 Bill Benedetto 63 46 73 27:38.6 8:55/M
10 Kip Cunningham 134 44 89 29:15.2 9:26/M
11 Michael Mason 66 41 103 30:11.8 9:44/M
12 Tim Levy 104 48 112 31:34.5 10:11/M
13 Bill Woods 33 46 116 31:52.8 10:17/M
14 David Harbaugh 89 46 119 32:26.2 10:28/M
15 Terry McCrimmon 4 44 143 58:30.5 18:52/M

Female 50 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Carrie Schupbach 159 51 25 23:06.1 7:27/M
2 Sheri Bush 109 52 36 24:10.3 7:48/M
3 Stephanie Mayo 151 55 42 24:54.8 8:02/M
4 Rebecca King 61 53 67 27:10.8 8:46/M
5 Vicki Huscio 114 56 75 27:55.8 9:00/M
6 Sandy Grodi 119 55 82 28:22.8 9:09/M
7 Kathy Simon 60 56 85 28:48.1 9:17/M
8 Jane Poole 193 53 86 28:50.0 9:18/M
9 Amy Potts 29 50 88 29:00.0 9:21/M
10 Ruthann Hershberger 85 59 93 29:33.8 9:32/M
11 Debbie Yehl 95 57 107 30:51.2 9:57/M
12 Holly Finco 138 50 122 34:30.4 11:08/M
13 Nancy Rice 110 54 124 34:37.7 11:10/M
14 Susan Richardson 118 58 127 35:01.3 11:18/M
15 Denise Butler 2 51 144 58:30.7 18:52/M

Male 50 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Bapst, Jr 81 56 4 19:35.6 6:19/M
2 Dan Lukasik 167 52 6 20:23.3 6:35/M
3 Jeff Health 80 50 13 21:28.8 6:55/M
4 Scott Tice 179 56 18 22:18.3 7:12/M
5 Danny McClure 131 54 19 22:26.1 7:14/M
6 Joe Sheets 94 52 27 23:17.3 7:31/M
7 Tim Kelly 43 51 30 23:31.9 7:35/M
8 Lloyd Wagner 99 51 34 23:53.5 7:42/M
9 Rick Spring 90 51 35 24:00.9 7:45/M
10 Dave Kloack 194 53 37 24:25.2 7:53/M
11 Rick Swope 23 55 39 24:30.0 7:54/M
12 Tom Fenton 180 52 40 24:34.1 7:55/M
13 Alan MacKey 195 52 43 24:56.1 8:03/M
14 Ed Soathworth 135 51 47 25:11.1 8:07/M
15 Jeff Secord 198 55 50 25:32.8 8:14/M
16 Ron Harvey 15 53 57 25:59.0 8:23/M
17 Larry Schuessler 129 53 68 27:11.7 8:46/M
18 Dan Decker 177 53 69 27:20.4 8:49/M
19 Brian Cauthon 78 53 70 27:31.4 8:53/M
20 Herb Mamskell 149 50 79 28:14.3 9:06/M
21 Frederick Yunck 1 59 90 29:26.6 9:30/M
22 Rick Zenz 115 51 109 31:11.4 10:04/M
23 James Rice 111 56 123 34:34.8 11:09/M
24 Rick Zantop 190 56 125 34:59.2 11:17/M
25 Jim Matthews 46 56 141 45:39.6 14:44/M

Male 60 and over

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 William Reid III 38 61 28 23:21.3 7:32/M
2 Dan Peters 188 65 54 25:39.5 8:16/M
3 Bob Sonsara 116 60 59 26:19.5 8:29/M
4 Mike Kelley 53 60 76 27:58.4 9:01/M
5 David Schupbagh 160 71 94 29:43.9 9:35/M
6 Al Ferry 71 72 102 30:11.6 9:44/M
7 Tom Ferguson 20 63 108 30:58.4 9:59/M
8 Harry Pulver 93 66 110 31:22.8 10:07/M
9 Brian Briegel 56 61 118 32:12.4 10:23/M
10 Barry Myers 100 66 133 38:09.8 12:18/M
11 Bob Cordell 184 61 138 39:34.6 12:46/M

Female no age given

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jill Yehl 96 99 81 28:17.3 9:07/M





5k Walk
Female Open Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Janet Scott 178 48 2 35:09.9 11:20/M

Male Open Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 David Swarts 132 46 1 24:59.4 8:04/M

Female Master Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Rowley 47 61 3 36:27.6 11:45/M

Male Master Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Dan McCloskey 51 61 5 36:49.4 11:53/M

Female 14 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Sidnee Swarts 133 11 18 42:53.0 13:50/M

Male 14 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Benjamin Cwynar 169 10 41 56:38.3 18:16/M

Female 15 to 19

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Simmons 154 18 20 43:18.3 13:58/M

Female 30 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Aimee Girard 144 37 14 41:19.4 13:20/M
2 Amy Miller 9 32 33 50:17.8 16:13/M

Female 40 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Janet Fater 73 49 8 39:06.0 12:37/M
2 Claudia Atwell 22 48 12 40:06.7 12:56/M
3 Laurie Smith 75 44 13 40:47.7 13:09/M
4 Monica Moser 5 45 21 43:18.5 13:58/M
5 Cheryl Santure 45 49 24 45:39.4 14:44/M
6 Julie Klavon 87 48 30 48:53.7 15:46/M
7 Lisa Lucas 145 46 34 50:46.0 16:23/M
8 Angela Guadagnini 106 43 35 51:39.1 16:40/M
9 Kay Steckelberg 13 49 37 52:12.0 16:50/M
10 Kim Brownlie 48 48 39 56:05.5 18:05/M

Male 40 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ron Adams 84 49 17 42:29.5 13:42/M
2 Thomas Klavon 150 46 27 48:01.2 15:29/M
3 Troy Brownlie 49 48 38 56:04.7 18:05/M
4 David Cwynar 170 47 40 56:38.1 18:16/M

Female 50 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jill Bielawski 62 58 4 36:28.8 11:46/M
2 Robin Brigham 44 55 6 37:43.4 12:10/M
3 Jill Rose-Redman 31 56 15 41:54.2 13:31/M
4 Connie Fenton 175 52 22 44:48.5 14:27/M
5 Beth Stokka 124 53 26 47:04.5 15:11/M
6 Rosie Harvey 16 54 28 48:14.2 15:34/M
7 Becky Ayala 35 55 36 52:11.8 16:50/M

Male 50 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Curtis Fater 72 55 9 39:06.2 12:37/M
2 James Sleight 136 58 10 39:11.7 12:38/M
3 Doran Winchell 82 53 19 42:57.1 13:51/M
4 Bob Jones 112 58 25 46:18.7 14:56/M

Female 60 to 97

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Cherry Hamrick 77 63 16 42:21.7 13:40/M
2 Carol Maynard 196 70 31 49:30.0 15:58/M

Male 60 and over

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Wally Drogt 42 63 7 38:38.6 12:28/M
2 David Delaet 40 67 11 39:31.2 12:45/M
3 Larry Maynard 197 72 23 45:29.9 14:40/M
4 Clifford Mazerov 164 77 29 48:34.1 15:40/M
5 Ted Brzezinski 183 66 32 50:04.6 16:09/M

Jackson, MI
Provided by Michigan Running Foundation