MITS Meet at CMU

back to results

Jan. 24, 2012

MITS Meet at CMU
Mount Pleasant, MI
Provided by Michigan Indoor Track Series


Central Michigan University - 1/24/2012
MITS Meet- January 24, 2012
Jack Skoog Track
Results

Event 1 Boys Pole Vault
================================================================
Five Alive
Measure Metric
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Staley, Trevor Unattached 12-06.00
1 Hodges, Aaron Unattached 12-06.00
3 Randall, Matt Unattached 11-00.00
4 Huyd, Richie Unattached 10-00.00
4 Gringrich, Cole Unattached 10-00.00
6 Rawson, Colten Unattached 9-00.00

Event 2 Boys Long Jump
================================================================
Best of Three Jumps
Measure Metric
Name Year School Finals
================================================================
1 Rhodes, Gavin Unattached 15-00.00

Event 4 Boys Shot Put
================================================================
Best of Three Throws
Measure Metric
Name Year School Finals
================================================================
1 Norman, Riley Unattached 55-10.00
2 Henderson, Dylan Unattached 45-08.50
3 Degarmo, Logan Unattached 44-08.00
4 Lentz, John Unattached 44-02.00
5 Ford, John Unattached 42-08.00
6 Parker, Joel Unattached 37-08.50

Event 5 Boys Weight Throw
================================================================
Best of Three Throws
Measure Metric
Name Year School Finals
================================================================
1 Norman, Riley Unattached 47-08.50
2 Henderson, Dylan Unattached 41-01.00
3 Ford, John Unattached 29-08.50

Event 6 Boys High Jump
================================================================
Five Alive
Name Year School Finals
================================================================
1 Rawson, Colten Unattached 5-02.00

Event 7 Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Unattached 'A' 10:25.67
1) Clark, Elton 2) Clark, Charlie
3) Schafer, Apolo 4) Schafer, Ethan

Event 8 Boys 60 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Loewen, Austin Unattached 8.74
2 Lyons, Troy Unattached 9.43
3 Davidson, Adam Unattached 9.74

Event 9 Boys 60 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Berguy, Jacob Unattached 7.24
2 Patten, Travis Unattached 7.53
3 Keel, Travis Unattached 7.67
4 Rhodes, Gavin Unattached 8.74
5 Keene, Clinton Unattached 8.79

Event 10 Boys 1600 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Voisin, Casey Unattached 4:38.46
2 Harper, Johnather Unattached 4:48.98
3 Coronado, Christian Unattached 4:54.69
4 Nivison, Hunter Unattached 4:54.82
5 Hyatt, Drew Unattached 4:57.79
6 English, Jim Unattached 5:00.96
7 Terring, Cooper Unattached 5:01.46
8 Holmes, Trever Unattached 5:05.05
9 Clark, Charlie Unattached 5:09.44
10 Merrell, Philip Unattached 5:47.76
11 Clark, Elton Unattached 6:08.32
12 Schafer, Ethan Unattached 6:18.51

Event 11 Boys 400 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Chatman, Aaron Unattached 55.91
2 Stalker, David Unattached 58.39
3 Davidson, Adam Unattached 1:00.39
4 Benavidez, Christian Unattached 1:05.44
5 Keene, Clinton Unattached 1:12.18

Event 12 Boys 800 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Belt, Josh Unattached 2:12.09
2 Staley, Trevor Unattached 2:16.78
3 Frank, Brandon Unattached 2:19.43
4 Harper, Johnather Unattached 2:24.93
5 Nivison, Hunter Unattached 2:25.34
6 Hawley, Kamron Unattached 2:26.53
7 Collin, Shaun Unattached 2:27.79
8 Holmes, Trever Unattached 2:28.67
9 Schafer, Apolo Unattached 2:39.07

Event 13 Boys 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Berguy, Jacob Unattached 23.85 1
2 Keel, Travis Unattached 24.06 1
3 Patten, Travis Unattached 25.22 1
4 Davidson, Adam Unattached 27.22 1
5 Rawson, Colten Unattached 28.07 2
6 Rhodes, Gavin Unattached 30.59 2
7 Keene, Clinton Unattached 30.67 2

Event 14 Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Unattached 'A' 4:03.02
1) Belt, Josh 2) Thiebaut, Trevor
3) Stalker, David 4) Merrell, Philip
2 Unattached 'B' 4:15.17
1) Harper, Johnather 2) Hawley, Kamron
3) Frank, Brandon 4) Nivison, Hunter

Event 15 Girls Pole Vault
================================================================
Five Alive
Measure Metric
Name Year School Finals
================================================================
1 Drouillerd, Erin Unattached 10-00.00
2 Staley, Kasey Unattached 7-00.00

Event 16 Girls Long Jump
================================================================
Best of three jumps
Measure Metric
Name Year School Finals
================================================================
1 Michell, Sami Unattached 17-03.25
2 Kruscamp, Kyrsten Unattached 14-08.00

Event 18 Girls Shot Put
================================================================
Best of three throws
Measure Metric
Name Year School Finals
================================================================
1 Dobbelaere, Kylee Unattached 33-00.00
2 Martin, Brooke Unattached 31-04.00
3 Swanberg, Melissa Unattached 21-06.00
4 Schafer, Margini Unattached 21-02.00
5 Varney, Courtney Unattached 16-00.00
6 Horton, Kelly Unattached 13-09.00

Event 20 Girls High Jump
================================================================
Five Alive
Measure Metric
Name Year School Finals
================================================================
1 Sanbrook, Rachelle Unattached 5-02.00
2 O'Neil, Megan Unattached 4-00.00

Event 21 Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Unattached 'A' 10:41.05
1) Umbleby, Lorissa 2) Dent, Kali
3) O'Neil, Megan 4) Schafer, Kylie
2 Unattached 'B' 10:54.75
1) Giles, Kara 2) Kalisek, Kurstin
3) Baublitz, Morgan 4) Thayer, Hannah
3 Unattached 'C' 11:42.90
1) Waldren, Vanessa 2) Densmore, Kali
3) Scott, Bailey 4) Thayer, Emily

Event 22 Girls 60 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Michell, Sami Unattached 8.86
2 Graham, Megan Unattached 11.49
3 Richardson, Ce'aira Unattached 11.64
4 Swanberg, Megan Unattached 12.12

Event 23 Girls 60 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Michell, Sami Unattached 8.08 1
2 Richardson, Ce'aira Unattached 8.78 2
3 Zalesak, Kendle Unattached 8.96 1
4 Mcclure, Jami Unattached 9.07 2
5 Mckenna, Erin Unattached 9.10 1
6 Martin, Kaylee Unattached 9.28 1
7 Upton, Kaleigh Unattached 9.39 1
8 Graham, Megan Unattached 9.53 1
9 Swanberg, Megan Unattached 10.07 2
10 Varney, Courtney Unattached 10.94 2
11 Horton, Kelly Unattached 12.66 2

Event 24 Girls 1600 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Dent, Kali Unattached 5:39.83
2 Harper, Victoria Unattached 5:57.25
3 Evans, Samantha Unattached 6:02.39
4 Thayer, Hannah Unattached 6:02.81
5 Pellow, Rianah Unattached 6:14.79
6 Pellow, Amaia Unattached 6:16.13
7 Stanley, Robyn Unattached 6:23.97
8 Kalisek, Kurstin Unattached 6:26.31
9 Giles, Kara Unattached 6:36.44
10 Hayes, Hannah Unattached 6:47.48
11 Scott, Bailey Unattached 7:34.57

Event 25 Girls 400 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Michell, Sami Unattached 1:00.49
2 Koenigsknechd, Madison Unattached 1:07.65
3 Richardson, Ce'aira Unattached 1:10.87
4 Martin, Kaylee Unattached 1:11.57
5 Thayer, Jenna Unattached 1:27.19

Event 26 Girls 800 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 O'Neil, Megan Unattached 2:29.15
2 Evans, Samantha Unattached 2:49.00
3 Thayer, Emily Unattached 2:49.58
4 Baublitz, Morgan Unattached 2:51.57
5 Waldren, Vanessa Unattached 2:53.55
6 Densmore, Kali Unattached 2:55.46
7 Hayes, Hannah Unattached 3:05.51
8 Staley, Kasey Unattached 3:20.32

Event 27 Girls 200 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Michell, Sami Unattached 27.06
2 Mckenna, Erin Unattached 29.92
3 Zalesak, Kendle Unattached 30.63
4 Richardson, Ce'aira Unattached 30.95
5 Koenigsknechd, Madison Unattached 30.96
6 Thayer, Jenna Unattached 37.45

Event 28 Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Unattached 'A' 5:00.49
1) Harper, Victoria 2) Stanley, Robyn
3) Evans, Samantha 4) Beyer, Katelyn

Event 29 Boys 3200 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Craig, Tyler Unattached 10:39.57
2 Hyatt, Drew Unattached 10:52.88
3 Thiebaut, Trevor Unattached 11:42.84

Event 30 Girls 3200 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Beyer, Katelyn Unattached 12:09.58