Cote Dame Marie Ski Loppet

back to results

Jan. 21, 2012

Cote Dame Marie Ski Loppet
Grayling, MI - Hanson Hills
Provided by Everal Race Management



Cote Dame Marie Ski Loppet Citizens Men & Women 8k Classic
Date: Jan. 21, 2012
Results by Everal Race Management
Contact for Race Timing


Cote Dame Marie Ski Loppet
Age Group Results
January 21, 2012

--------------------------------------------------------------------------------
Everal Race Management
--------------------------------------------------------------------------------

Citizens Div. Men 8k Classic
Male Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Hervels Gaylord MI 234 46 1 33:22.0 6:43/M

Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Temme Bath MI 230 24 3 35:41.8 7:11/M

Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gabe Williams Grayling MI 236 37 2 35:41.1 7:11/M

Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 George Gambert Bellaire MI 246 63 4 42:23.6 8:32/M
2 Paul Jansen Dwight IL 226 60 5 46:16.7 9:19/M
3 Jim Linsell 229 61 7 1:08:16.8 13:44/M

Male 70 to 79
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ned Rambo 207 71 6 53:57.0 10:51/M
2 Marvin Stevenson Rochester MI 251 77 8 1:17:30.0 15:36/M

Citizens Div WM 8k Classic
Female 19 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hannah Steffke Weidman MI 255 13 1 43:25.5 8:44/M
2 Madeline Steffke Weidman MI 254 11 5 1:12:41.2 14:37/M

Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hanna Miller Midland MI 231 22 2 43:47.6 8:49/M

Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Renee Bancroft Mount Pleasant MI 248 30 4 1:01:32.6 12:23/M

Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gwenn Stevenson Oxford MI 247 45 3 1:00:33.6 12:11/M


--------------------------------------------------------------------------------





Cote Dame Marie Ski Loppet Citizens Men & Women 8 Skate
Date: Jan. 21, 2012
Results by Everal Race Management
Contact for Race Timing


Cote Dame Marie Ski Loppet
Age Group Results
January 21, 2012

--------------------------------------------------------------------------------
Everal Race Management
--------------------------------------------------------------------------------

Citizens Div. Men 8k Skate
Male Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Yensen Schwab Williamsburg MI 224 38 1 27:41.9 5:34/M

Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matt Durand Interlochen MI 228 44 2 33:59.7 6:50/M
2 Rob Butryn Leland MI 227 43 5 42:00.9 8:27/M

Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John McKeon Swartz Creek MI 233 51 6 44:17.5 8:55/M
2 Karl Trost Jr Cheboygan MI 76 53 9 1:55:26.7 23:14/M

Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hap Wright Boyne City MI 252 65 3 35:55.7 7:14/M
2 Fred Arnold Traverse City MI 245 67 4 41:22.8 8:19/M
3 John Johnson Midland MI 249 68 8 54:21.4 10:56/M

Male 70 to 79
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carl Ridgway Oscoda MI 250 71 7 44:36.3 8:58/M

Citizens Div. WM 8k Skate
Female Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Oni Mitchell Dearborn MI 223 63 1 1:33:10.1 18:45/M


--------------------------------------------------------------------------------





Cote Dame Marie Ski Loppet Juniors Race
Date: Jan. 21, 2012
Results by Everal Race Management
Contact for Race Timing


Cote Dame Marie Ski Loppet Juniors Race 8k
Age Group Results
January 21, 2012

--------------------------------------------------------------------------------
Everal Race Management
--------------------------------------------------------------------------------

Female Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erin Lipp Traverse City MI 219 14 5 30:30.5 6:08/M

Male Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ian Durand Interlochen MI 201 13 1 28:57.3 5:49/M

No age provided
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Levi Gournie 253 0 25 41:24.3 8:20/M

Female 15 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hannah Davis Midland MI 218 15 14 35:23.8 7:07/M
2 Heidi Schwab Williamsburg MI 225 13 15 35:29.6 7:08/M
3 Emily Steffke 206 14 22 39:58.5 8:02/M
4 Jami Chung Traverse City MI 217 15 23 40:29.4 8:09/M
5 Hayley Padden Traverse City MI 220 15 26 41:29.5 8:21/M

Male 15 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sean Brownell Traverse City MI 215 15 2 30:17.0 6:06/M
2 Mark Smith Petoskey MI 243 15 4 30:29.9 6:08/M
3 Kyle Dotterrer Traverse City MI 209 15 6 30:46.4 6:11/M
4 David Butryn 203 15 8 33:35.5 6:45/M
5 Tim Brownell Traverse City MI 216 15 9 33:37.9 6:46/M
6 Luke Rambo 202 12 11 34:33.8 6:57/M
7 Clay Darling 242 14 13 35:01.6 7:03/M
8 Nicholas Amato Traverse City MI 214 15 16 36:04.2 7:15/M
9 Graham Bevier Traverse City MI 208 15 19 38:17.2 7:42/M
10 Jacob Myers Traverse City MI 211 15 24 41:05.7 8:16/M
11 Colton Gerler Traverse City MI 240 15 27 41:48.0 8:25/M
12 Jack Hervela 235 11 29 45:48.8 9:13/M
13 Gage Gabalis Roscommon MI 205 14 32 50:23.2 10:08/M
14 Garrett Ruffner Tecumseh MI 244 13 33 52:08.1 10:29/M

Female 16 to 17
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Pflughoeft Traverse City MI 221 16 7 31:36.5 6:21/M
2 Kendall Minor Traverse City MI 222 16 21 39:03.2 7:51/M
3 Katie Cooney Traverse City MI 238 16 28 43:38.3 8:47/M
4 Clara Trippe Traverse City MI 239 16 31 49:41.2 10:00/M

Male 16 to 17
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charles Needham Traverse City MI 212 16 3 30:27.7 6:08/M
2 Mike Siciliano Traverse City MI 213 16 10 34:20.9 6:54/M
3 Forrest Lewallen Williamsburg MI 232 16 12 35:01.3 7:03/M
4 Frank Leahy Traverse City MI 241 16 17 37:06.6 7:28/M
5 Joe Banish Traverse City MI 237 16 18 37:28.6 7:32/M
6 Garrett Gabalis Roscommon MI 204 16 20 39:01.0 7:51/M
7 Peter Jacobson Traverse City MI 210 16 30 45:59.0 9:15/M


--------------------------------------------------------------------------------




Cote Dame Marie Ski Loppet Michigan Cup Men & Women
Date: Jan. 21, 2012
Results by Everal Race Management
Contact for Race Timing


Cote Dame Marie Ski Loppet
Age Group Results
January 21, 2012

--------------------------------------------------------------------------------
Everal Race Management
--------------------------------------------------------------------------------

Michigan Cup Men 26.1k
Male Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Koch Elk Rapids MI 48 40 1 1:20:01.6 4:56/M

Male 19 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Bruning 28 16 12 1:26:24.2 5:20/M
2 Alexey Vermeulen Pinckney MI 69 17 26 1:32:56.5 5:44/M

Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alex Vanias Leroy MI 73 21 3 1:22:19.5 5:05/M
2 Ryan Halstead Grayling MI 30 24 7 1:23:57.4 5:11/M
3 Ryan Harris 6 20 9 1:25:37.2 5:17/M
4 Matthew Stuber 19 29 22 1:30:32.6 5:35/M
5 Dave Smith Mancelona MI 91 27 24 1:30:51.0 5:36/M
6 Alex Jakle Ann Arbor MI 38 27 56 1:50:10.3 6:48/M

Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daniel Yankos Commerce Twp MI 79 30 2 1:21:34.5 5:02/M
2 John O'Hearn Traverse City MI 50 31 4 1:23:20.5 5:09/M
3 Robert Smith Roscommon MI 32 38 21 1:30:17.4 5:34/M
4 Chris Maltby Mt. Pleasant MI 27 39 45 1:44:10.7 6:26/M
5 Josh Sheldon Grayling MI 31 30 50 1:46:26.1 6:34/M
6 Stuburug Biders Midland MI 60 36 53 1:48:28.1 6:42/M
7 Brian Beanchaup Traverse City MI 47 34 55 1:49:41.2 6:46/M
8 Michael Southwell 17 32 85 2:18:33.8 8:33/M
9 Christopher Anderson 2 37 88 2:34:06.2 9:31/M

Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dell Todd Grand Rapids MI 58 43 17 1:27:24.6 5:24/M
2 Tim Jenema Williamsburg MI 65 42 20 1:30:10.4 5:34/M
3 Theo Von Wallmenich Alma MI 40 41 61 1:54:37.3 7:05/M

Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Denny Paull Cheboygan MI 75 47 6 1:23:49.5 5:10/M
2 Glenn Goodman Bellaire MI 4 45 8 1:24:11.8 5:12/M
3 Jim Harrington Petoskey MI 25 46 10 1:25:39.8 5:17/M
4 Jon Foltz Boyne City MI 81 45 11 1:25:50.8 5:18/M
5 Kyle Rambo 13 46 13 1:26:30.1 5:20/M
6 Jon Morgan Milford MI 89 47 19 1:29:55.7 5:33/M
7 Steve Andriese Traverse City MI 61 46 27 1:33:37.8 5:47/M
8 Stephen Smigiel Cedar Springs MI 15 45 31 1:34:11.5 5:49/M
9 Michael Seaman Mt. Pleasant MI 85 47 36 1:39:20.8 6:08/M
10 Kip Knight Elk Rapids MI 51 48 40 1:41:39.5 6:16/M
11 Steve Steffke Weidman MI 18 49 43 1:43:21.6 6:23/M
12 John Britton Zanesfield OH 67 49 47 1:45:12.0 6:30/M
13 Mike Temkin Troy MI 43 48 51 1:46:43.6 6:35/M
14 Tim Cook Freeland MI 93 48 59 1:52:10.8 6:55/M
15 Travis Moser 10 47 73 2:04:22.3 7:41/M
16 Bob Triebold South Bend IN 55 49 78 2:10:13.2 8:02/M

Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Milan Baic Williamsburg MI 49 52 5 1:23:30.0 5:09/M
2 Doug Heady Ann Arbor MI 74 54 25 1:32:55.7 5:44/M
3 Douglas Cornell Corunna MI 71 52 28 1:33:47.2 5:47/M
4 Larry Kanaby Bad Axe MI 70 50 35 1:38:51.0 6:06/M
5 Jerry Weiss Bay City MI 86 51 37 1:39:30.4 6:09/M
6 Steve Seager Grayling MI 14 53 39 1:41:20.8 6:15/M
7 Robert Fairmeh Ann Arbor MI 88 54 41 1:42:16.0 6:19/M
8 Jamie Green Gaylord MI 5 51 44 1:44:08.3 6:26/M
9 Steve Brown Traverse City MI 87 54 49 1:46:07.7 6:33/M
10 Tony Percha Commerce Twp MI 72 52 52 1:46:55.3 6:36/M
11 John Schuld 26 54 57 1:51:33.3 6:53/M
12 Blair Zorvell 52 51 58 1:51:43.0 6:54/M
13 Dan Wisneski 23 51 62 1:55:41.9 7:08/M
14 Rick Neiver Traverse City MI 82 54 64 1:57:51.2 7:16/M
15 Doug Endicott Traverse City MI 80 51 67 2:01:26.6 7:30/M

Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Gravlin Cheboygan MI 84 57 14 1:26:35.9 5:21/M
2 Clifford Onthank Traverse City MI 62 58 15 1:26:39.0 5:21/M
3 Randal Blodel Granger IN 59 55 16 1:27:03.3 5:22/M
4 Gregory Worsnop Paw Paw MI 57 57 18 1:29:19.1 5:31/M
5 Don Camp Grand Haven MI 3 59 23 1:30:43.0 5:36/M
6 Chris Weingartz 46 56 30 1:34:08.8 5:49/M
7 Jim Anderson Fort Wayne IN 42 57 42 1:42:47.7 6:21/M
8 Frank Rynalski Bay City MI 45 57 46 1:44:21.5 6:26/M
9 Fred Mills 9 57 48 1:46:05.4 6:33/M
10 Tom Baron Vermilion OH 29 57 60 1:53:40.3 7:01/M
11 Devon Thielfoldt Troy MI 44 55 65 1:58:58.5 7:21/M
12 John Harris Holland OH 53 57 66 2:00:59.9 7:28/M
13 Jeff Pike Highland MI 90 57 69 2:02:04.8 7:32/M
14 Scott Taylor Waterloo ON 20 57 83 2:16:34.2 8:26/M
15 Marvin Boluyt Ann Arbor MI 54 58 84 2:18:12.1 8:32/M
16 Rick Kraai Holland MI 41 59 89 2:40:47.4 9:55/M

Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Van Dam Boyne City MI 77 61 29 1:34:03.2 5:48/M
2 Tim Onthank Traverse City MI 64 60 32 1:36:32.6 5:58/M
3 William Kaltz Pinckney MI 8 64 33 1:36:48.4 5:59/M
4 Curt Peterson Traverse City MI 12 62 34 1:38:04.9 6:03/M
5 Robin Luce Central Lake MI 56 60 38 1:39:44.3 6:09/M
6 Steve Smigiel Ada MI 16 66 54 1:48:33.4 6:42/M
7 Duane Amato 1 61 63 1:55:42.7 7:09/M
8 Ernie Brumbaugh Rockford MI 33 65 68 2:01:54.8 7:31/M
9 David Mitchell Dearborn MI 35 62 71 2:03:30.5 7:37/M
10 Walter Johnson Grayling MI 36 62 72 2:04:04.1 7:40/M
11 Dan Nolan Holland MI 24 60 74 2:06:08.2 7:47/M
12 Joe Seifert Grayling MI 34 60 75 2:07:37.4 7:53/M
13 Peter Johnson 7 66 76 2:08:10.1 7:55/M
14 Dennis West 22 65 77 2:09:31.5 8:00/M
15 Frank Nizio 11 63 79 2:10:55.4 8:05/M
16 Steve Biggs Petoskey MI 68 65 80 2:11:23.7 8:07/M
17 Larry Timm Bay City MI 21 62 81 2:12:59.5 8:13/M
18 Ellis Boal Charlevoix MI 92 67 82 2:13:24.3 8:14/M
19 Spencer Ruffner Tecumseh MI 78 60 86 2:23:11.6 8:50/M
20 David Beier Hillman MI 66 63 87 2:26:38.9 9:03/M
21 Rian Mintek Allegan MI 83 60 90 2:45:23.5 10:13/M

Male 70 to 79
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Haefner Clarkston MI 94 74 70 2:03:19.0 7:37/M

Michigan Cup WM 13.4k
Female Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Vigland Traverse City MI 135 43 1 48:09.0 5:48/M

Female 19 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily McKeon Swartz Creek MI 136 17 19 1:28:54.2 10:43/M

Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mariah Frye Roscommon MI 142 25 10 58:47.0 7:05/M

Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hilary Witbrodt Auburn MI 147 31 13 1:03:30.2 7:39/M

Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Powell 127 43 2 48:10.4 5:48/M
2 Bridget Faltr Boyne City MI 143 41 11 59:01.5 7:07/M
3 Karen Kirt Lake Leelanau MI 146 44 12 59:02.0 7:07/M

Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ann Wagar Gaylord MI 139 46 6 55:23.1 6:40/M
2 Bonnie Karas Grayling MI 134 47 9 57:38.9 6:57/M
3 Christine Seager Grayling MI 128 49 17 1:10:12.3 8:27/M

Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laura Webb Traverse City MI 145 51 3 50:52.9 6:08/M
2 Brenda Carlson Grayling MI 133 51 5 54:23.6 6:33/M
3 Fran Upton Roscommon MI 148 52 15 1:07:40.3 8:09/M

Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tracy Hardin Cheboygan MI 144 55 4 53:19.6 6:25/M
2 Linda Weeks 130 57 14 1:04:17.4 7:45/M
3 Linda Allen Grosse Pointe MI 132 59 18 1:25:52.3 10:21/M
4 Barbara Slovisky 129 56 23 1:51:37.5 13:27/M
5 Julie Hewlett Tecumseh MI 141 58 25 2:01:49.6 14:41/M

Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gussie Peterson Traverse City MI 126 62 7 55:38.3 6:42/M
2 Jean Van Dam Boyne City MI 138 62 8 55:41.2 6:43/M
3 Vickie Putnam Gaylord MI 150 63 16 1:08:17.6 8:14/M
4 Amelia Wilks Mancelona MI 140 64 20 1:34:38.8 11:24/M
5 Christine Fowler Mt. Pleasant MI 137 60 21 1:36:06.0 11:35/M
6 Cheryl Timm Bay City MI 131 62 24 1:59:21.0 14:23/M

Female 70 to 79
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jean Murray Mt. Pleasant MI 149 74 22 1:48:33.6 13:05/M


--------------------------------------------------------------------------------