The Grand Finale 5k Run

back to results

Nov. 19, 2011

The Grand Finale 5k Run
Grand Woods Park, Delta Township, MI
Provided by Michigan Running Foundation


The Grand Finale 5k Run
Age Group Results
November 19, 2011
Results by: Michigan Running Foundation
Overall Female Open Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Lindsay Clark 886 18 6 17:45.7 5:44/M

Overall Male Open Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Colin Riley 919 19 1 16:54.1 5:27/M

Overall Female Master Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Janice Little 925 45 51 23:50.4 7:41/M

Overall Male Master Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Brad Abendroth 872 45 2 17:01.3 5:29/M

Overall Female Grand Master Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Lareau 868 51 64 26:29.0 8:33/M

Overall Male Grand Master Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 David Soltow 913 50 41 20:40.8 6:40/M

Male 12 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kace Krauss 880 10 54 24:29.9 7:54/M

Female 13 to 14

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Faith Brown 950 13 47 21:48.9 7:02/M
2 Sabrina Smith��������������� 940 14 49 22:46.1 7:21/M
3 Janet Putz 867 14 60 25:48.3 8:19/M
4 Meagan Fernsler 927 14 76 28:24.3 9:10/M

Male 13 to 14

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Brett Navarre 933 14 11 18:11.5 5:52/M
2 Mitch Kolito 875 14 14 18:23.3 5:56/M
3 Jake Spencer 879 14 29 19:35.9 6:19/M

Female 15 to 19

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Katie Landwehr 894 18 9 17:55.9 5:47/M
2 Brooke Kovacic������������� 936 16 17 18:28.7 5:57/M
3 Veronica Wilson 904 19 18 18:38.3 6:01/M
4 Melanie Brender 885 19 19 18:43.2 6:02/M
5 Angela Swain 902 19 21 18:48.2 6:04/M
6 Becky Penneau 899 19 23 19:13.5 6:12/M
7 Abbey Kelto 893 19 24 19:14.4 6:12/M
8 Jennifer Snelgrove 865 18 26 19:23.0 6:15/M
9 Melinda Palinkas 898 19 28 19:26.8 6:16/M
10 Devan John 892 19 31 19:43.9 6:22/M
11 Monica Randall 900 19 32 19:49.9 6:24/M
12 Allison Dible 952 16 33 19:55.2 6:25/M
13 Brittany Johnson����������� 937 17 34 20:06.0 6:29/M
14 Jana Sedlacek 901 18 35 20:07.0 6:29/M
15 Chelsea Johnson������������� 938 17 36 20:14.3 6:32/M
16 Kayle Noble 897 19 37 20:17.7 6:33/M
17 Christy Snelgrove 866 16 43 21:32.4 6:57/M
18 Gabi Labioda� 881 16 52 24:08.8 7:47/M
19 Jaclyn Magness 961 18 82 30:30.9 9:50/M

Male 15 to 19

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Alec Smith��������������� 942 17 3 17:30.9 5:39/M
2 Andrew Brown 921 18 4 17:35.6 5:40/M
3 Steven Pravato 948 18 13 18:21.4 5:55/M
4 Alex Townsend 953 18 15 18:24.4 5:56/M
5 Daniel Egner 947 19 30 19:42.5 6:21/M
6 Geoffrey Giese 949 19 40 20:40.3 6:40/M

Female 20 to 24

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Liz Watson 903 22 7 17:47.6 5:44/M
2 Meggan Freeland 891 20 8 17:53.2 5:46/M
3 Tiffany Evans 889 23 12 18:14.4 5:53/M
4 Tiffany Abrahaman 945 21 16 18:24.8 5:56/M
5 Klare Essand 888 21 20 18:45.4 6:03/M
6 Taylor McCurdy 896 22 22 19:02.1 6:08/M
7 Liana Eckert 944 20 27 19:25.0 6:16/M
8 Lauren Lapine 895 20 42 21:12.8 6:50/M
9 Lauren Blakely 930 21 84 30:59.9 10:00/M

Male 20 to 24

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Wes Ledebuhr 918 24 5 17:37.8 5:41/M
2 Nick Grast 943 24 38 20:31.6 6:37/M

Female 25 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jamie Latimer 931 28 39 20:34.9 6:38/M
2 Audrey Lovett 874 25 61 25:51.3 8:20/M
3 Brianne Johnson 917 25 78 28:48.3 9:17/M
4 Monica Crissman 912 27 87 34:00.2 10:58/M

Male 25 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Nibert 909 29 59 25:29.0 8:13/M
2 Cody Rose 929 25 66 26:57.6 8:42/M
3 Joe Duimstra 932 25 71 27:53.0 9:00/M

Female 30 to 34

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacqueline Cheetan 963 33 50 23:01.3 7:25/M
2 Megan Merrill 960 31 67 27:05.6 8:44/M
3 Beth Curran 922 32 88 34:14.9 11:03/M

Male 30 to 34

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Bradley Landis 907 33 55 24:35.7 7:56/M
2 Adam Davis 951 30 58 25:11.3 8:07/M

Female 35 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Tracy Richey 959 37 72 28:00.3 9:02/M
2 Lyndee Hiller 957 38 77 28:28.0 9:11/M
3 Jennifer Doerr 910 38 83 30:54.8 9:58/M

Male 35 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Little 924 38 44 21:33.6 6:57/M

Male 40 to 44

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Holik 926 41 10 18:11.0 5:52/M
2 David Wisner� 882 43 25 19:19.0 6:14/M
3 Daniel Pierce 869 43 48 22:24.6 7:14/M
4 Brian Farris��� 883 40 68 27:12.1 8:46/M
5 Kevin Jorae 954 42 75 28:23.2 9:09/M
6 Tom Clark 962 42 80 29:38.8 9:34/M

Female 45 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Diana Hurst 928 46 65 26:41.9 8:36/M

Male 45 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 John Sands 956 46 45 21:39.0 6:59/M
2 Doug Longpre 908 45 62 25:56.9 8:22/M
3 Christopher Merrill 911 45 63 26:09.3 8:26/M

Female 50 to 54

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jenny Transue 877 50 70 27:51.7 8:59/M
2 Rita Syfert 920 52 79 28:55.3 9:20/M

Male 50 to 54

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry Navarre 934 51 53 24:13.2 7:49/M
2 Steve Brennan 958 50 57 25:03.8 8:05/M
3 Bob Labioda�� 884 54 74 28:21.1 9:09/M

Female 55 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Joan Magness 873 55 81 30:29.9 9:50/M

Male 55 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Gerard Wilbrink 878 58 46 21:42.5 7:00/M
2 Jeff Hiller 955 57 56 24:54.4 8:02/M
3 David Masur 923 58 86 33:41.9 10:52/M

Female 60 to 64

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Surateaux 871 61 89 35:33.0 11:28/M

Male 60 to 64

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Skabic 876 64 69 27:23.4 8:50/M
2 Roger Nelson 870 63 73 28:00.6 9:02/M

Male 70 to 74

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Donald Hough 946 74 85 32:27.2 10:28/M