Bauman's Charity Run

back to results

Aug. 16, 2007

Bauman's Charity Run
Flint,MI
Provided by Gault Race Mgmt.


Page 1
OVERALL RESULTS FOR 2007 JOINTS IN MOTION 1 MILE FUN RUN/WALK
Place Name Last Name Town Ag S Time
===== ========================== ===== ================= == = =======
1 Tyler Douglas 157 Grand Blanc 10 M 7:33

2 Sydney Hughes 755 Grand Blanc 11 F 7:38
3 Rachael Vogt 495 Grand Blanc 12 F 8:22
4 Lucas Finton 317 Grand Blanc 7 M 8:30
5 MacKenzie Finton 316 Grand Blanc 6 M 10:32
6 Michelle Finton 318 Grand Blanc 34 F 12:49
7 Debbie Williams 315 Grand Blanc 43 F 15:35
8 Jacquelynn Gillie 422 Flint 42 F 26:53
9 Natalie Cook 425 FLINT 7 F 28:14
8/16/2007 11:04PM




AGE-GROUP RESULTS
2007 BAUMAN'S CHARITY RACE 5K RUN RESULTS


************ MALE OVERALL WINNER ************
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 1 Mo Love Saginaw 27 17:41 5:42
************ FEMALE OVERALL WINNER ************
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 6 Lisa Veneziano Fenton 42 18:14 5:53
************ MALE MASTERS WINNER ************
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 4 Roger Lara Grand Blanc 48 18:03 5:49
************ FEMALE MASTERS WINNER ************
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 72 Maggy Zidar Pontiac 57 22:11 7:09
MALE AGE GROUP: 1 - 12
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 16 Zachary Kughn Grand Blanc 12 19:26 6:16
2 92 Jacob Lee Fenton 9 23:06 7:27
3 118 Thomas Kean Clio 12 24:05 7:46
4 150 Derek Black Flushing 9 25:26 8:12
5 229 Jeremiah Gossett Flint 11 29:20 9:27
6 236 Tyler Townsend Flushing 10 29:40 9:33
7 258 Lewis Benjamin Swartz Creek 8 30:19 9:46
8 323 Austin Williams Davison 12 33:51 10:54
9 381 Bryce Hollins Flint 7 37:31 12:05
FEMALE AGE GROUP: 1 - 12
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 45 Kaylie Milne Grand Blanc 12 20:57 6:45
2 151 Amanda George Davison 10 25:32 8:14
3 173 Graceson Kerr Grand Blanc 12 26:35 8:34
4 202 Sarah Dedolph Swartz Creek 9 27:32 8:52
5 219 Brennah Donahue Metamora 10 28:50 9:17
6 281 Alexandra Skinner Swartz Creek 10 31:34 10:10
7 297 Hannah Roesner Saginaw 10 32:31 10:29
8 300 Maya Cambpell Swartz Creek 7 32:55 10:36
9 315 Emily Howard Davison 12 33:29 10:47
10 337 Alaina Skellett Flint 8 34:41 11:10
11 340 Carli Black Flushing 9 34:45 11:12
12 380 Alena Benjamin Swartz Creek 9 37:26 12:04
13 387 Jaime Spicka Goodrich 11 38:08 12:17
14 436 Tiffini Krieger Columbiaville 11 48:28 15:37
MALE AGE GROUP: 13 - 15
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 12 Nathan Wells Davison 14 18:47 6:03
2 18 Cal Sesock Goodrich 15 19:39 6:20
3 31 Andrew Chmielewski Columbiaville 15 20:16 6:32
4 47 Alex Warden Goodrich 15 21:01 6:46
5 68 Jack Zito Goodrich 14 22:03 7:06
6 69 Andrew Arsenault Metamora 15 22:04 7:07
7 73 Zachary Koppinger Goodrich 15 22:12 7:09
8 112 Steven Groesser Swartz Creek 14 23:44 7:39
9 120 Michael Hughes Grand Blanc 14 24:10 7:47
10 121 Nathan Shagena Goodrich 15 24:12 7:48
11 123 Mitchell Swan Goodrich 15 24:13 7:48
12 155 Quinton Mandle Fenton 13 25:50 8:19
13 159 Layton Mandle Fenton 13 26:06 8:25
FEMALE AGE GROUP: 13 - 15
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 24 Taylor Pogue Goodrich 15 19:58 6:26
2 52 Sunney Mahalak Goodrich 15 21:17 6:52
3 55 Catie Dymond Metamora 14 21:29 6:55
4 67 Kayla Jung Goodrich 15 22:03 7:06
5 77 Chelsea Belanger Grand Blanc 15 22:29 7:15
6 114 Katie Frick Goodrich 15 23:47 7:40
7 143 Sarah Hulett Grand Blanc 15 25:18 8:09
8 176 Melanie Gauthier Goodrich 15 26:38 8:35
9 227 Brooke Shagena Goodrich 15 29:14 9:25
10 335 Mary Roesner Saginaw 15 34:34 11:08
11 429 Ashlee Krieger Columbiaville 15 46:33 15:00
12 434 Kristin Tatarcuk Columbiaville 14 47:38 15:20
MALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 3 Blane Bowen Grand Blanc 17 17:56 5:47
2 8 Brett Burdick Grand Blanc 16 18:30 5:58
3 20 Billy Kinter Grand Blanc 16 19:53 6:24
4 21 Joshua Roesner Saginaw 17 19:54 6:25
5 33 Kyle Clark Genesee 17 20:22 6:34
6 39 Tyler Vogt Grand Blanc 16 20:44 6:41
7 44 George Wilkes Flint 19 20:56 6:45
8 70 Mike Chmielewski Columbiaville 17 22:08 7:08
9 80 Kirk Britton Goodrich 16 22:36 7:17
10 115 Chris Droste Grand Blanc 17 23:58 7:43
11 428 Tyler Frye Columbiaville 17 46:33 15:00
FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 23 Mary Haiderer Goodrich 16 19:57 6:26
2 29 Kayla Duke Linden 18 20:09 6:30
3 46 Kaitlin O'Mara Goodrich 18 21:01 6:46
4 49 Paige Onweller Lapeer 18 21:05 6:48
5 54 Megan Enzor Grand Blanc 17 21:29 6:55
6 63 Courtnay Hughes Grand Blanc 16 22:00 7:05
7 84 Jamie Caminiti Lapeer 16 22:44 7:19
8 136 Nathalie Iden Goodrich 18 24:47 7:59
9 184 Kathleen Lewis Otisville 16 26:54 8:40
10 214 Alissa Brouillet Otisville 16 28:35 9:12
11 284 Alice Topping Flint 18 31:41 10:13
12 287 Emily Guith Grand Blanc 19 31:57 10:18
13 368 Katie Gall Flint 16 36:07 11:38
14 441 Rachel Gifford Flint 19 52:28 16:54
MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 11 Eric Muehl Linden 21 18:44 6:02
2 78 Daniel Sullivan Grand Blanc 23 22:31 7:15
3 86 Jeffery O'Mara Goodrich 21 22:56 7:23
4 102 Derek Schultz Linden 21 23:24 7:32
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 38 Erin O'Mara Goodrich 23 20:40 6:40
2 93 Stacie Scherman Grand Blanc 21 23:10 7:28
3 131 Brittany Pimentel Flushing 21 24:29 7:53
4 158 Becky McPherson Flushing 21 26:05 8:24
5 165 Kelly Howarth Flint 20 26:23 8:30
6 218 Elizabeth Ptak Swartz Creek 20 28:38 9:14
7 271 Angela Kemp Fenton 23 31:05 10:01
8 312 Kara Christensen Flint 22 33:26 10:46
9 367 Chelsey Chmelar New Lothrop 20 36:00 11:36
10 374 Mary Hochstein Columbiaville 20 36:44 11:50
11 378 Dawn Everett Flushing 24 37:10 11:58
12 394 Stacie Gum 22 38:26 12:23
MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 56 Justin Dickerson Annandale 28 21:33 6:57
2 110 Adam Lover Durand 29 23:42 7:38
3 132 Chris Harrington Flushing 26 24:30 7:54
4 146 Jeremy Goodman Swartz Creek 25 25:20 8:10
5 243 Frank Dinaj Swartz Creek 27 29:53 9:38
6 246 Jordan Dickerson Flushing 26 30:01 9:40
7 256 Nicholas Berry Flushing 29 30:19 9:46
8 291 Patrick Hayes Flint 26 32:18 10:24
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 75 Jennifer Schmidt Lapeer 29 22:25 7:13
2 116 Lisa Barrett Otter Lake 27 24:00 7:44
3 145 Trisha Cherveny Flushing 27 25:20 8:10
4 147 Tracie Thompson Flint 27 25:24 8:11
5 178 Julie Clark Swartz Creek 29 26:40 8:35
6 180 Becky Harryman Fenton 29 26:42 8:36
7 210 Lindsay Maul Saginaw 25 28:06 9:03
8 215 Tara Rhyndress Davison 27 28:35 9:13
9 230 Leslie Bautista Saginaw 29 29:20 9:27
10 272 Julie Lasceski Saginaw 27 31:07 10:01
11 304 Jessica Martin New Lothrop 26 33:12 10:42
12 308 Karen Williams Burton 28 33:21 10:45
13 309 Katie Roach Linden 28 33:21 10:45
14 328 Kim Mark Swartz Creek 28 34:23 11:05
15 339 Maria Freeman Flint 29 34:45 11:12
16 355 Jaime Gooding Flint 26 35:18 11:22
17 369 Gwen McDonald Swartz Creek 28 36:09 11:39
18 420 Kathryn Saidoo Grand Blanc 26 43:07 13:53
19 440 Marlaina Merrill Mt. Morris 27 52:28 16:54
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 5 James Teeple Grand Blanc 32 18:13 5:52
2 10 Shane Lehnst Clinton Twp 30 18:37 6:00
3 14 Dean Morris Burton 30 19:12 6:11
4 27 Shannon Scott Cameron Clio 33 20:01 6:27
5 32 Joe Lasceski Saginaw 33 20:21 6:34
6 71 Craig Meyer Davison 30 22:11 7:09
7 153 Chris Bautista Saginaw 33 25:48 8:19
8 171 Jeremy Montpas Flint 31 26:32 8:33
9 224 Craig Marglous Holly 30 28:57 9:20
10 347 Paul Anderson Grand Blanc 34 34:53 11:14
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 15 Sherrie Teeple Grand Blanc 34 19:20 6:14
2 83 Nicole Stevens Flint 31 22:40 7:18
3 113 Stephanie Skinner Swartz Creek 32 23:45 7:39
4 137 Christyna Morris Flint 34 24:51 8:00
5 156 Kelly Rivera Davison 31 25:50 8:19
6 196 Erricka Martin Flint 34 27:14 8:47
7 209 Rebecca Williams Davison 32 28:04 9:03
8 255 Julia Malenbrook Flint 32 30:18 9:46
9 267 Andrea Raysin Flint 31 30:36 9:51
10 275 Nadine Carachet Martinez Novi 31 31:17 10:05
11 282 Kristin Tetzlaff Flint 32 31:38 10:11
12 296 Marie Glenn Flint 34 32:30 10:28
13 305 Donna Corkins Davison 33 33:14 10:42
14 307 Katie Haggerty Linden 30 33:20 10:44
15 316 Brandi Anderson Grand Blanc 32 33:35 10:49
16 318 Nicole Kirby Flint 32 33:40 10:51
17 320 Nicolette Fazio Grand Blanc 33 33:45 10:52
18 326 Bethany Haglund Grand Blanc 33 34:03 10:58
19 329 Jennifer Clark Flushing 32 34:23 11:05
20 338 Amy Sue Green Fenton 30 34:44 11:11
21 344 Rachel Malkin Flint 31 34:50 11:13
22 360 Faye McGee Flint 34 35:39 11:29
23 363 Jill Christie Swartz Creek 31 35:44 11:31
24 405 Stacey Wilson Mount Morris 32 40:08 12:56
25 408 Stephanie Baxter Flint 31 40:41 13:06
26 421 Amy Kline Fenton 31 43:29 14:00
27 422 Susan Murphy Flushing 32 43:35 14:02
28 439 Anjuwanta Lewis Flint 31 52:09 16:48
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 2 Brian Jones Flint 35 17:43 5:43
2 26 Duane MacHesney Grand Blanc 39 20:00 6:27
3 36 Mark Nemer Swartz Creek 38 20:32 6:37
4 37 Ryan Gasser Davison 35 20:38 6:39
5 42 Brian Harville Goodrich 38 20:53 6:44
6 91 Michael Finton Grand Blanc 39 23:06 7:26
7 166 Daniel Kivett Swartz Creek 37 26:23 8:30
8 188 Thomas Zak Davison 36 27:05 8:44
9 283 Jim Skinner Swartz Creek 37 31:38 10:11
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 125 Ann Rollier Fenton 37 24:18 7:50
2 139 Bridget L Brown Flushing 38 25:02 8:04
3 168 Rita Lauer Fenton 38 26:29 8:32
4 172 Laura Hummel Grand Blanc 35 26:34 8:34
5 190 Marci Colyer Flint 38 27:06 8:44
6 191 Sara Young Fostoria 35 27:07 8:44
7 200 Tina Carlock Flint 36 27:26 8:50
8 201 Jill Nemer Swartz Creek 38 27:27 8:51
9 208 Kimberly Leverette Flushing 36 27:54 8:59
10 231 Amy Hill Swartz Creek 37 29:21 9:27
11 237 Shelli Abyad Grand Blanc 39 29:41 9:34
12 239 Shelly Bowman Clifford 35 29:43 9:34
13 244 Stephanie Potts Clio 35 29:59 9:40
14 251 Danielle Letter Flushing 36 30:13 9:44
15 276 Leslie Schneemann Grand Blanc 35 31:19 10:05
16 280 Amy Frost Flint 35 31:30 10:09
17 294 Libby Cook Flint 38 32:26 10:27
18 317 Rebecca Haughey Flint 37 33:37 10:50
19 330 Lori Anthony Swartz Creek 39 34:25 11:05
20 353 Annette Fechik Flint 38 35:17 11:22
21 361 Mary Hewitt Flint 39 35:43 11:30
22 366 Leah Seymour Burton 39 35:56 11:34
23 372 Danita Lambert Grand Blanc 38 36:24 11:43
24 402 Trisha Reeder Grand Blanc 39 39:47 12:49
25 409 Mary Skellett Flint 35 40:46 13:08
26 412 Melissa Heckman Flint 37 41:30 13:22
27 416 Julie Dixon Flint 35 43:01 13:51
28 417 Anne Chaney Flushing 38 43:01 13:51
29 423 Dawn Vanderhyde Flint 37 43:38 14:03
30 427 Donna Thorpe Burton 36 44:41 14:23
31 433 Bethany Collins Flint 39 47:13 15:12
32 435 Julia Krieger Columbiaville 37 48:28 15:37
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 13 Dean Fuller Burton 43 18:57 6:06
2 22 Russ Faulkner Grand Blanc 41 19:56 6:25
3 40 Phillip Hamelin Clarkston 42 20:44 6:41
4 43 Kirk Timmons Davison 42 20:54 6:44
5 57 Tim Brooks Flushing 43 21:34 6:57
6 60 David Thompson Flint 43 21:51 7:02
7 62 Lawrence Brown Grand Blanc 41 21:56 7:04
8 64 Steve Kubik Flint 40 22:01 7:06
9 79 Jeffrey Lewis Otisville 42 22:33 7:16
10 88 George Prout Flint 43 22:56 7:23
11 98 Robert Vogt Grand Blanc 44 23:16 7:30
12 108 John Boone Grand Blanc 43 23:40 7:38
13 117 Douglas Williams Grand Blanc 44 24:03 7:45
14 126 Randy Rosenbrook Swartz Creek 41 24:19 7:50
15 129 Bill Milne Grand Blanc 41 24:28 7:53
16 130 Greg Dedolph Swartz Creek 43 24:29 7:53
17 177 Dale Chiles Flint 44 26:39 8:35
18 183 Harvey Lee Fenton 44 26:53 8:40
19 211 Daniel Thompson Flint 43 28:09 9:04
20 228 Brian Benjamin Swartz Creek 42 29:15 9:25
21 262 Don Carlock Flint 41 30:27 9:49
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 81 Rosie Marano Grand Blanc 44 22:36 7:17
2 87 Colleen Cady Brown Grand Blanc 40 22:56 7:23
3 133 Shelia Allen Davison 44 24:34 7:55
4 185 Vicki George Davison 43 26:56 8:41
5 186 Teri Thomas Lapeer 44 27:03 8:43
6 187 Shelley Hanchett Flushing 40 27:04 8:43
7 204 Heather Wark Davison 40 27:41 8:55
8 207 Michelle Dedolph Swartz Creek 40 27:52 8:59
9 245 Marilyn Shaski Montrose 44 29:59 9:40
10 257 Shelley Lindsey Flint 44 30:19 9:46
11 259 Jackie Fultz Holly 42 30:20 9:46
12 263 Monica Wright Flint 43 30:28 9:49
13 265 Lee Ann Phillips Grand Blanc 41 30:33 9:50
14 278 Kathleen Durand Fenton 42 31:24 10:07
15 293 Sandra Winfrey Flint 44 32:24 10:26
16 362 Theresa Lewis Otisville 42 35:43 11:30
17 370 Chris Brelinski Clarkston 43 36:09 11:39
18 376 Theresa Rosenbrook Swartz Creek 40 36:58 11:54
19 382 Stacey Mitchell Flint 41 37:31 12:05
20 393 Kim Herderich Metamora 43 38:26 12:23
21 401 Debra Marsh Davison 42 39:36 12:45
22 413 Lisa Minca Davison 41 41:53 13:29
23 414 Valerie Jackson Flint 44 41:55 13:30
24 424 Sindey Gillie Flint 42 43:38 14:03
25 442 Diane Gardner Mount Morris 41 52:34 16:56
26 444 Pamela Perez Clarkston 42 55:50 17:59
27 445 Kari Carr Columbiaville 41 57:32 18:32
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 7 Larry Gutierrez Fenton 46 18:30 5:58
2 9 Jay Owens Fenton 45 18:30 5:58
3 30 Stu Allen Davison 47 20:13 6:31
4 34 Doug Saville Flushing 45 20:23 6:34
5 50 Dan Skinner Linden 48 21:08 6:49
6 61 Mike Froats Grand Blanc 49 21:52 7:03
7 65 Dan Deyo Millington 48 22:02 7:06
8 66 Doug Mueller Flint 46 22:03 7:06
9 96 Timothy Granger Columbiaville 49 23:13 7:29
10 103 Keith Shatley Dryden 46 23:25 7:33
11 105 Geoffrey Hoag Grand Blanc 47 23:32 7:35
12 149 Earl Lentner Saginaw 45 25:24 8:11
13 161 Mike Gomez Swartz Creek 46 26:12 8:26
14 179 Martyn Frost Fenton 45 26:41 8:36
15 189 Michael Ghilardi Lapeer 48 27:05 8:44
16 235 Charles Harvey Flint 48 29:39 9:33
17 249 Jesse Cleary Grand Blanc 48 30:08 9:42
18 264 Andrew Griffin Flint 49 30:32 9:50
19 268 Randolph Schumacher Fenton 48 30:44 9:54
20 270 Ronald Letts Flushing 49 31:04 10:00
21 322 Timothy Goodhue Clio 49 33:49 10:54
22 364 Kermit Pitts Flint 45 35:47 11:32
23 386 John Spicko Goodrich 47 38:08 12:17
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 89 Ruth Lara Grand Blanc 46 22:58 7:24
2 127 Teresa L Martin Freeland 48 24:21 7:51
3 141 Angela Roesner Saginaw 45 25:13 8:08
4 144 Dolores Glynn Goodrich 46 25:19 8:10
5 157 Susie Gossett Flint 49 25:51 8:20
6 162 Gina Shatley Dryden 45 26:15 8:27
7 193 Mary Smith Clarkston 46 27:11 8:45
8 203 Karen Downs Flint 46 27:37 8:54
9 205 Gayle Pickett Grand Blanc 49 27:43 8:56
10 216 Sharon Rodriguez Adrian 49 28:37 9:13
11 222 Kristen A Hansen Swartz Creek 47 28:54 9:19
12 253 Vanessa Frost Fenton 46 30:14 9:44
13 254 Karen Proffer Grand Blanc 45 30:18 9:46
14 285 Penny Jacques Dryden 45 31:52 10:16
15 288 Susan Hiler Burton 47 32:01 10:19
16 299 Rosa Hernandez-Parker Flint 45 32:50 10:34
17 302 Barbara Lockwood Grand Blanc 46 32:59 10:38
18 310 Diane Sikora Flint 46 33:22 10:45
19 313 Jill Mandle Fenton 46 33:29 10:47
20 321 Chaundelle Goodhue Clio 49 33:49 10:54
21 342 Dianna Hagedorn Montrose 46 34:48 11:13
22 343 Lorraine Moller Fenton 45 34:49 11:13
23 345 Denise Udell Fenton 46 34:50 11:13
24 346 Diane Craft Clio 46 34:52 11:14
25 371 Jean Harkins Flint 46 36:09 11:39
26 377 Cindy Huff North Branch 48 37:02 11:56
27 383 Tamara Saidoo Burton 49 37:42 12:08
28 388 Jodie Spicko Goodrich 46 38:09 12:17
29 391 Karen Terrill Fenton 49 38:14 12:19
30 406 Jacqueline Hoag Grand Blanc 46 40:15 12:58
31 443 Cathy Hatch Flint 46 52:35 16:56
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 19 Tim Van Kirk Davison 52 19:46 6:22
2 25 Leonard Brousseau Byron 50 20:00 6:27
3 48 Mike Restifo Saginaw 51 21:03 6:47
4 58 Mike Murphy Holly 53 21:41 6:59
5 74 Richard Schultz Goodrich 51 22:15 7:10
6 82 Joe Saidoo Burton 50 22:38 7:18
7 94 Lance Dicaire Grand Blanc 53 23:10 7:28
8 95 Ronald Kinney Lennon 51 23:12 7:28
9 104 Joe Evans Ypsilanti 53 23:29 7:34
10 122 Douglas Thibaut Flint 51 24:13 7:48
11 128 Tony Handlin Flint 50 24:25 7:52
12 134 Jerry Myers Flint 53 24:38 7:56
13 138 Ronald Maksymowski Flint 52 24:58 8:03
14 152 Kim Avery Swartz Creek 53 25:46 8:18
15 182 Lewis G Anthony Clarkston 53 26:48 8:38
16 194 Michael Mosher Lapeer 52 27:11 8:46
17 217 Daniel Van Norman Lapeer 50 28:37 9:13
18 238 Mike McCarthy Flushing 51 29:41 9:34
19 261 Dave Sanders 54 30:22 9:47
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 119 Peggy Searight Flint 50 24:08 7:46
2 174 Eva Sanmartini Montrose 53 26:36 8:34
3 181 Denise Charles Flushing 52 26:47 8:38
4 192 Cheryl Sullivan Grand Blanc 50 27:09 8:45
5 212 Cathy Amboy Lapeer 50 28:30 9:11
6 232 Mary Ann Kupres Burton 54 29:24 9:28
7 266 Sandy Cox Burton 53 30:36 9:51
8 269 Vicki Dolliver Linden 51 30:56 9:58
9 274 Suzanne Hutto Flushing 53 31:12 10:03
10 289 Laura Irvine Flushing 53 32:04 10:20
11 290 Bonnie L Guith Grand Blanc 53 32:11 10:22
12 298 Carol Sweatland Burton 50 32:34 10:29
13 306 Kathy Wilson Burton 51 33:15 10:43
14 327 Kathy Barbey Ortonville 53 34:16 11:02
15 334 Dora Weston Flint 52 34:34 11:08
16 352 Dale Decker Clarkston 52 35:15 11:21
17 356 Brenda Schichtel Davison 50 35:18 11:22
18 357 Kathy Morrison Flint 51 35:30 11:26
19 358 Debra Bester Flint 53 35:33 11:27
20 373 Zenobia Pease Flint 54 36:42 11:49
21 379 Jane O'Dell Mount Morris 52 37:24 12:03
22 384 Lorietta Small Flint 52 37:56 12:13
23 389 Kristine Church Flint 54 38:10 12:18
24 395 Hope McLincha Clio 54 38:39 12:27
25 396 Debra Masters Davison 50 38:40 12:27
26 399 Deb Montpas Flint 52 38:58 12:33
27 403 Pat A Topping Flint 51 39:57 12:52
28 410 Krista Durham Flushing 50 41:22 13:19
29 411 Joanne Gensel Flint 54 41:25 13:20
30 415 Maxine Murray Flint 54 41:56 13:30
31 418 Elizabeth Gage Grand Blanc 51 43:04 13:52
32 419 Marleen Fall Otter Lake 50 43:04 13:52
33 431 Victoria Church Flint 54 46:59 15:08
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 41 Michael Manor Clio 57 20:44 6:41
2 51 Ronald Durham Flushing 55 21:15 6:51
3 53 Mike Murphy Burton 56 21:25 6:54
4 85 Gregory Maxfield Oxford 57 22:52 7:22
5 101 Michael Heberling Grand Blanc 56 23:23 7:32
6 106 Randy Fielder Adrian 56 23:35 7:36
7 109 Sam Burdick Grand Blanc 56 23:41 7:38
8 135 Fred Smith Flint 59 24:42 7:58
9 142 Robert Dyhouse Flushing 56 25:15 8:08
10 154 Ron Butterfield Otter Lake 59 25:49 8:19
11 163 James Peltier Flint 57 26:15 8:28
12 195 David Wilson Burton 55 27:13 8:46
13 197 Vern Delbridge Linden 55 27:16 8:47
14 198 Gus Bachuwa Grand Blanc 57 27:17 8:47
15 199 Dave Thurston Fowler 59 27:23 8:49
16 213 Larry De Rossett Otisville 56 28:31 9:11
17 252 Earl Lankheet Grand Blanc 55 30:14 9:44
18 319 Allan Schulz Mayville 59 33:40 10:51
19 331 Thomas Mark Flushing 57 34:26 11:06
20 359 Donald Misener Flint 58 35:36 11:28
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 167 Melodie Maxfield Oxford 58 26:24 8:30
2 170 Arla J Lewis Metamora 58 26:31 8:33
3 175 Dona De Rossett Otisville 55 26:37 8:35
4 234 Cindy R Goodall Flint 56 29:34 9:31
5 242 Nancy Meszaros Davison 57 29:48 9:36
6 247 Jackie Sublett Flushing 58 30:01 9:40
7 248 Margaret Anthony Columbiaville 58 30:03 9:41
8 250 Susan Scherman Grand Blanc 59 30:08 9:42
9 273 Judy Horning Davison 59 31:09 10:02
10 292 Tawanie McLane Flint 55 32:22 10:26
11 301 Kathy Wagner Clio 58 32:56 10:37
12 311 Alice Adams Fenton 56 33:22 10:45
13 314 Jackie Peek Flint 56 33:29 10:47
14 332 Velma Williams Flint 59 34:28 11:06
15 333 Joretta Roy Flushing 57 34:31 11:07
16 341 Anne Mark Flushing 56 34:46 11:12
17 349 Ann Stolz Davison 59 35:06 11:18
18 397 Mary Wheelock Flint 56 38:44 12:29
19 407 Mary Beth Balaze Davison 56 40:18 12:59
20 426 Joanne Kessler Swartz Creek 57 44:40 14:23
21 430 Ann Skunda Durand 58 46:38 15:01
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 35 David Rau Gagetown 61 20:30 6:36
2 59 Larry Morse Linden 61 21:43 7:00
3 111 David Pichey Flint 61 23:44 7:39
4 124 Richard D Horning Davison 61 24:15 7:49
5 169 Fred Guest Birch Run 61 26:30 8:32
6 206 Robert Scherman Grand Blanc 60 27:49 8:58
7 221 Rick Williams Linden 61 28:54 9:18
8 233 Michael L Owens Flint 60 29:30 9:30
9 295 David A Nemitz Flint 60 32:29 10:28
10 325 Douglas White Davison 60 33:59 10:57
11 390 Victor Gatica Davison 60 38:13 12:19
12 425 Donald Skunda Durand 61 43:45 14:06
13 437 Jay L Topping Flint 62 48:47 15:43
14 438 David Hicks Flint 63 50:52 16:23
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 164 Kathleen Morse Linden 61 26:19 8:29
2 279 Shirley Larsen Grand Blanc 64 31:27 10:08
3 303 Nancy Teel Flint 64 33:09 10:41
4 324 Nancy Boyer Flushing 61 33:52 10:55
5 350 Rita Dewitt Holly 61 35:12 11:20
6 392 Addie Dicaire Grand Blanc 64 38:23 12:22
7 398 Pamela Rudolph Swartz Creek 60 38:54 12:32
8 400 Lee Husemann Flint 61 39:17 12:39
9 404 Dorothy Morse Lapeer 60 40:04 12:54
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 76 Bill J Keller Lansing 66 22:28 7:14
2 99 Richard Wallen Flushing 67 23:17 7:30
3 375 Don Benvenuti Linden 67 36:47 11:51
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 223 Cathy Detman Flint 68 28:55 9:19
2 225 Janet Wallen Flushing 66 29:03 9:21
3 336 Rita Marks Fenton 68 34:36 11:09
4 348 Joan Darby Flint 65 34:57 11:15
5 354 Maureen Schisler Gaines 65 35:17 11:22
6 365 Mae Miller Flint 67 35:49 11:32
7 432 Carol Lacross Burton 67 47:02 15:09
MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 140 Jim Matherly Burton 71 25:03 8:04
2 241 Ronald L Gill Pleasant Lake 70 29:48 9:36
FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 75 - 89
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 220 Glen Larsen Grand Blanc 75 28:51 9:18
2 226 Harrison Hensley Pinckney 75 29:12 9:24
FEMALE AGE GROUP: 75 - 89
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
HEAVYWEIGHT 185-199 POUNDS
Place Oall Name Town Time Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= ======= =====
1 28 Michael B. Smith Burton 44 20:04 18:24 5:56
2 107 Derrick Hassell Clio 48 23:40 21:02 6:47
3 160 Kyle Bowen Grand Blanc 18 26:07 25:15 8:08
4 148 Jim Thompson Flint 26 25:24 25:24 8:11
HEAVYWEIGHT 200-219 POUNDS
Place Oall Name Town Time Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= ======= =====
1 100 Ed Strang Davison 60 23:19 18:45 6:03
2 17 Cory Steuben Troy 20 19:27 19:14 6:12
3 90 Kirk May Flushing 45 23:04 20:59 6:46
4 277 Larry Salinas Saginaw 57 31:20 25:52 8:20
HEAVYWEIGHT 220&Over POUNDS
Place Oall Name Town Time Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= ======= =====
1 97 Greg Flint Flushing 45 23:16 21:10 6:49
2 260 Dan Gaudet Flushing 32 30:20 30:06 9:42
3 385 Darian Everett Flushing 26 37:57 37:57 12:13
4 446 Aaron Stanger Holly 36 58:11 56:36 18:14




AGE-GROUP RESULTS
2007 BAUMNAN'S CHARITY 5K WALK

************ MALE OVERALL WINNER ************
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 1 Johnny Olsey Clio 29:22 9:28
************ FEMALE OVERALL WINNER ************
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 2 Susan Mora Fassett Fenton 29:59 9:40
************ MALE MASTERS WINNER ************
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 3 Marshall Sanders Flushing 31:47 10:14
************ FEMALE MASTERS WINNER ************
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 4 Wanda Handlin Flint 32:22 10:25
MALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 45 Amber MacH Gross Pt Woods 40:42 13:07
2 82 Danielle Hardaker Clio 48:11 15:31
3 84 Stephanie Pozsgay Columbiaville 48:26 15:36
4 85 Sarah Lewis Otisville 48:26 15:36
5 100 Kierra Walker Flint 50:52 16:23
MALE AGE GROUP: 20 - 29
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 23 Timothy Sullivan Grand Blanc 36:48 11:51
FEMALE AGE GROUP: 20 - 29
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 11 Noelle Grignani Metamora 34:06 10:59
2 81 Alysha Sawyer Holly 48:06 15:30
3 112 Jessie Acton Holly 56:12 18:06
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 32 Ryan Letter Flint 39:11 12:37
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 27 Jennifer Bobeda Flint 38:39 12:27
2 65 Ellen Ruddock Holly 44:32 14:21
3 80 Lyndia Deromedi Holly 47:34 15:19
4 86 Anne Maslonka Holly 48:28 15:37
5 92 Carrie Frost Davison 49:27 15:56
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 9 Michael Close Grand Blanc 33:56 10:56
2 77 Jeffrey Krieger Columbiaville 46:22 14:56
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 54 Melena Harris Flushing 42:33 13:42
2 63 Miriam Clemons Flint 44:20 14:17
3 91 Kim Walker Flint 49:27 15:56
4 97 Crystal White Burton 50:21 16:13
5 99 Dawn Johnson Swartz Creek 50:22 16:13
6 102 Janine Blake Grand Blanc 50:55 16:24
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 19 Shawn Schrock Hamtramck 36:30 11:45
2 24 Jim Zittel Waterford 36:49 11:51
3 25 Anthony Ellis Flushing 37:03 11:56
4 34 Dan Hoin Flushing 39:21 12:40
5 79 Tom Deromedi Linden 47:34 15:19
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 17 Becky Benjamin Swartz Creek 35:50 11:32
2 37 Jayne Conrad Flint 39:46 12:49
3 39 Mary M Rekowski Flint 40:00 12:53
4 41 Judy Vamossy Davison 40:13 12:57
5 73 Karen Herriman Linden 45:27 14:38
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 33 Ron Winfield Fraser 39:19 12:40
2 53 Joseph Roesner Saginaw 42:19 13:38
3 62 Mark Walker Swartz Creek 44:17 14:16
4 83 David Hardaker Clio 48:13 15:32
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 18 Tina Poupard Flushing 36:07 11:38
2 26 Cathy McAuliffe Gaines 37:35 12:06
3 43 Gisele Harvey Flint 40:29 13:03
4 46 Mary Winfield Fraser 40:50 13:09
5 47 Lisa McGuire Flint 40:59 13:12
6 48 Diane Lechota Flint 41:00 13:12
7 51 Janice Walker Swartz Creek 42:02 13:32
8 72 Joni Ward Swartz Creek 45:15 14:35
9 87 Susana Pettigrew Flint 48:31 15:38
10 98 Katherine Johnson-Holdorff Grand Blanc 50:21 16:13
11 108 Cindy Pozsgay Columbiaville 54:09 17:26
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 5 Lester Brady Grand Blanc 32:48 10:34
2 10 David Herriman Davison 34:05 10:59
3 13 Wayne Carnahan Montrose 34:28 11:06
4 15 Gary Hanafee Detroit 35:04 11:18
5 61 Terry Duggins Flint 43:52 14:08
6 76 Mark Guith Grand Blanc 45:48 14:45
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 12 April Thibaut Flint 34:24 11:05
2 14 Mary Grab Flushing 34:35 11:08
3 16 Karen Kaloydis Flushing 35:07 11:19
4 50 Marge McLaughlin Flushing 42:01 13:32
5 55 Nancy Parks Flushing 42:40 13:45
6 66 Shirley Duggins Flint 44:43 14:24
7 68 Vicki Miller Mount Morris 45:06 14:32
8 71 Susan Bryant Swartz Creek 45:15 14:34
9 74 Kathryn Herriman Davison 45:28 14:39
10 90 Marlene Smith Flint 49:16 15:52
11 94 Bonnie Duhon Flint 49:38 15:59
12 101 Barbara Hardaker Clio 50:55 16:24
13 110 Linda Peters Grand Blanc 55:34 17:54
14 113 Norma Crummer Flint 56:16 18:07
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 20 David Kemp Fenton 36:43 11:49
2 29 Manny Schmidt Lapeer 38:49 12:30
3 52 John Kaloydis Flushing 42:09 13:34
4 57 Daniel Pozarek Davison 42:57 13:50
5 67 Charles Warden Clio 44:49 14:26
6 105 James Pease Flint 51:46 16:40
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 36 Sarah Garrison Grand Blanc 39:37 12:46
2 49 Velma R Adams Flint 41:22 13:19
3 64 Valerie Schmidt Lapeer 44:27 14:19
4 88 Maxine Collardey Marco Island 48:53 15:44
5 93 Carol Hopkin Davison 49:28 15:56
6 96 Roberta Newton Flint 49:59 16:06
7 104 Roxanne Roach Flint 51:25 16:33
8 111 Sherry Murphy Davison 55:37 17:55
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 8 Bill Hough Flushing 33:50 10:54
2 28 Donald Raasio Grand Blanc 38:42 12:28
3 30 David Diem Fenton 38:57 12:33
4 59 Gerry Sparling Grand Blanc 43:12 13:55
5 75 John Argue Flint 45:45 14:44
6 89 David Ketcham Flint 49:06 15:49
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 6 Peggy Soth Swartz Creek 33:29 10:47
2 21 Monica Wood Swartz Creek 36:45 11:50
3 22 Kendra Metcalf Columbiaville 36:47 11:51
4 40 Jane Matthews Grand Blanc 40:06 12:55
5 44 Rachel Argue Flint 40:31 13:03
6 56 Glenda Myott Flint 42:43 13:46
7 58 Melba Alexander Davison 43:00 13:51
8 70 Kathleen Sparling Grand Blanc 45:10 14:33
9 78 Aggie Sheerin Fenton 47:19 15:14
10 95 Linda Robinson Flint 49:59 16:06
11 106 Jaunita Slater Flint 53:24 17:12
12 109 Linda Handley Burton 55:32 17:53
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 7 Wesley Shumpert Flint 33:42 10:51
2 38 Bobby Carter Linden 39:55 12:51
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 31 Patricia Gage Flint 39:03 12:35
2 42 Madonna Aubrey Flushing 40:25 13:01
MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 35 Jerry Elliott Grand Blanc 39:34 12:45
FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 103 Kay Lennerth Flint 51:06 16:28
MALE AGE GROUP: 75 - 89
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 60 Al Duch Swartz Creek 43:20 13:57
2 107 Harry Binder Flint 53:50 17:20
FEMALE AGE GROUP: 75 - 89
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====

Flint,MI
Provided by Gault Race Mgmt.