2011 Class D State Championship

back to results

Oct. 22, 2011

2011 Class D State Championship
Maple Creek Golf Course
Mt. Pleasant, MI
Provided by Everal Race Management

Varsity Boys



Mt. Pleasant Sacred Heart Finish Position - 1

Team Score (places): 29 Team Score (times): 1:23:20.0 Average Time: 16:40.0

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 327 Casey Voisin 12 1 1 15:37.4 15:37.4 0:00.0
2 325 Ben Schilling 12 4 5 16:33.1 32:10.6 0:55.7
3 324 Andrew Mumford 12 7 12 17:01.7 49:12.3 1:24.3
4 326 Cooper Terry 10 8 20 17:02.6 1:06:15.0 1:25.2
5 323 Jim English 10 9 29 17:05.0 1:23:20.0 1:27.6
6 321 Heath Ahlers 12 20 49 17:35.7 1:40:55.8 1:58.3
7 322 Shaun Collins 11 41 90 18:19.4 1:59:15.2 2:42.0

Carsonville-Port Sanilac Finish Position - 2

Team Score (places): 116 Team Score (times): 1:28:24.9 Average Time: 17:40.9

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 84 Trevor Adams 12 5 5 16:38.4 16:38.4 0:00.0
2 83 Hayden Adams 12 16 21 17:32.7 34:11.1 0:54.2
3 85 Josh Cahoon 12 26 47 17:52.9 52:04.1 1:14.4
4 89 Thijs Van Der Ham - 33 80 18:09.0 1:10:13.2 1:30.6
5 86 Matt Falls 11 36 116 18:11.7 1:28:24.9 1:33.3
6 88 Garrett Salsbury 12 94 210 19:36.2 1:48:01.2 2:57.8
7 87 Peter Messing 12 99 309 19:47.6 2:07:48.8 3:09.1

Hillsdale Academy Finish Position - 3

Team Score (places): 170 Team Score (times): 1:29:24.2 Average Time: 17:52.8

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 184 Joel Calvert 12 2 2 16:17.4 16:17.4 0:00.0
2 187 Hunter Murray 11 15 17 17:30.7 33:48.1 1:13.2
3 186 Dillon Murray 11 27 44 17:55.4 51:43.6 1:38.0
4 183 Joey Allen 9 45 89 18:21.4 1:10:05.1 2:03.9
5 189 Nick Weigle 12 81 170 19:19.1 1:29:24.2 3:01.6
6 188 Sabeek Pradham 12 84 254 19:21.8 1:48:46.0 3:04.3
7 185 Anders Kiledal 12 102 356 19:50.5 2:08:36.6 3:33.0

Big Rapids Crossroads Academy Finish Position - 4

Team Score (places): 216 Team Score (times): 1:30:45.5 Average Time: 18:09.1

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 39 David Dantuma 12 3 3 16:23.9 16:23.9 0:00.0
2 43 Peter Wissink 12 29 32 17:57.4 34:21.3 1:33.4
3 41 Patrick Kettner 10 43 75 18:20.2 52:41.5 1:56.2
4 38 Mark Brandley 10 48 123 18:30.0 1:11:11.6 2:06.1
5 37 Nate Botma 10 93 216 19:33.9 1:30:45.5 3:09.9
6 36 Caleb Bennett 10 95 311 19:38.6 1:50:24.1 3:14.6

Litchfield Finish Position - 5

Team Score (places): 240 Team Score (times): 1:31:55.7 Average Time: 18:23.1

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 286 Ridge Tefft 12 11 11 17:13.7 17:13.7 0:00.0
2 279 Tyler Green 12 31 42 17:58.1 35:11.8 0:44.3
3 280 Erik Heckel 11 44 86 18:21.2 53:33.0 1:07.4
4 285 Stephen Sykes 12 66 152 18:55.8 1:12:28.9 1:42.1
5 284 Austin Staggs 11 88 240 19:26.7 1:31:55.7 2:13.0
6 281 Zakk Manley 9 126 366 21:28.1 1:53:23.8 4:14.3
7 282 Justin Marsh 10 128 494 21:35.1 2:14:59.0 4:21.4

Boyne Falls Finish Position - 6

Team Score (places): 251 Team Score (times): 1:32:38.9 Average Time: 18:31.7

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 54 Marcus Matelski - 18 18 17:34.7 17:34.7 0:00.0
2 56 Kory Skop 9 38 56 18:18.2 35:52.9 0:43.4
3 57 Forrest Williams 12 42 98 18:20.1 54:13.0 0:45.3
4 58 Hunter Williams - 73 171 19:07.5 1:13:20.6 1:32.8
5 53 Brendon Matelski 10 80 251 19:18.2 1:32:38.9 1:43.5
6 55 Max Reed 11 111 362 20:14.9 1:52:53.8 2:40.2
7 52 Kevin Lange 10 127 489 21:30.3 2:14:24.2 3:55.6

Fowler Finish Position - 7

Team Score (places): 271 Team Score (times): 1:32:51.7 Average Time: 18:34.3

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 154 Grant Feldpausch 11 6 6 16:55.0 16:55.0 0:00.0
2 156 Brice Thelen 10 32 38 17:58.1 34:53.1 1:03.1
3 158 Joe Wolfert 10 55 93 18:36.9 53:30.1 1:41.9
4 152 Drew Bierstetel 9 62 155 18:49.3 1:12:19.4 1:54.2
5 155 Joe Smith 10 116 271 20:32.2 1:32:51.7 3:37.2
6 159 Ethan Young 10 133 404 21:49.9 1:54:41.6 4:54.9

St Mary Cathedral Finish Position - 8

Team Score (places): 273 Team Score (times): 1:33:17.6 Average Time: 18:39.5

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 361 Dylan Masko 11 39 39 18:18.4 18:18.4 0:00.0
2 360 Adam Makarewicz 10 49 88 18:32.8 36:51.3 0:14.4
3 364 Luke Wisniewski 12 52 140 18:35.2 55:26.5 0:16.7
4 362 Nick Masko - 65 205 18:53.6 1:14:20.1 0:35.1
5 358 Luke Brown 12 68 273 18:57.4 1:33:17.6 0:39.0
6 359 Nick Lochinski 11 74 347 19:08.5 1:52:26.1 0:50.0
7 363 Charles Strehl 10 125 472 21:26.8 2:13:52.9 3:08.3

Ellsworth Finish Position - 9

Team Score (places): 274 Team Score (times): 1:32:58.4 Average Time: 18:35.6

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 130 Winter Romeyn 9 12 12 17:16.7 17:16.7 0:00.0
2 127 Seaney Luke 9 40 52 18:18.9 35:35.6 1:02.1
3 131 Jacob Seaney 12 57 109 18:43.4 54:19.1 1:26.6
4 132 Dalton Swenson 12 69 178 18:58.5 1:13:17.6 1:41.7
5 133 Troy Vandenberg 11 96 274 19:40.7 1:32:58.4 2:23.9
6 128 Pablo Oviedo 11 97 371 19:43.7 1:52:42.2 2:26.9

St Philip Catholic Central Finish Position - 10

Team Score (places): 287 Team Score (times): 1:33:27.6 Average Time: 18:41.5

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 396 Caleb Andrews 12 19 19 17:34.7 17:34.7 0:00.0
2 400 Nicholas Newton 10 28 47 17:56.5 35:31.2 0:21.7
3 406 John Sweeney 9 63 110 18:52.5 54:23.8 1:17.7
4 405 Tyler Searls 12 77 187 19:15.3 1:13:39.1 1:40.6
5 403 Ethan Rutherford 11 100 287 19:48.4 1:33:27.6 2:13.7
6 398 William Lantinga 9 103 390 19:55.0 1:53:22.7 2:20.3
7 407 Rich Yacovoni 11 123 513 21:11.7 2:14:34.4 3:36.9

Hudsonville Freedom Christian Finish Position - 11

Team Score (places): 298 Team Score (times): 1:33:52.2 Average Time: 18:46.4

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 211 Ryan Marquardt 10 35 35 18:11.6 18:11.6 0:00.0
2 217 Alex Schmidt 11 37 72 18:13.6 36:25.3 0:01.9
3 218 Joshua Slottke 12 59 131 18:46.1 55:11.4 0:34.4
4 209 Tommy Brown 12 76 207 19:12.5 1:14:23.9 1:00.8
5 213 Vince Modert 11 91 298 19:28.2 1:33:52.2 1:16.5
6 215 Gabe Nymeyer 9 107 405 20:08.0 1:54:00.3 1:56.3
7 216 Robert Rockwell 12 137 542 22:03.7 2:16:04.0 3:52.0

Jackson Christian Finish Position - 12

Team Score (places): 307 Team Score (times): 1:33:56.9 Average Time: 18:47.3

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 229 Josh Thomas 11 13 13 17:23.6 17:23.6 0:00.0
2 225 Ian Daugherty 9 61 74 18:48.7 36:12.3 1:25.0
3 228 Chris Seto 12 72 146 19:06.3 55:18.6 1:42.6
4 226 Matthew Dubensky 12 78 224 19:16.6 1:14:35.3 1:53.0
5 230 Jonathon Williams 10 83 307 19:21.5 1:33:56.9 1:57.9
6 227 Barak Howell 11 85 392 19:25.1 1:53:22.0 2:01.4
7 224 Collin Axon 11 132 524 21:48.2 2:15:10.2 4:24.5

Creative Technologies Academy Finish Position - 13

Team Score (places): 338 Team Score (times): 1:35:02.1 Average Time: 19:00.4

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 115 Aaron Nutt 10 23 23 17:36.9 17:36.9 0:00.0
2 119 Jeremiah Wortz 11 51 74 18:34.0 36:11.0 0:57.0
3 117 Benett Tomandl 9 67 141 18:56.4 55:07.5 1:19.5
4 118 Steve Vanenk 12 79 220 19:17.1 1:14:24.6 1:40.1
5 112 Venus Ceballos 12 118 338 20:37.4 1:35:02.1 3:00.4
6 114 Matt Hoskins 11 150 488 27:38.1 2:02:40.2 10:01.1

Kalamazoo Home School Sports Finish Position - 14

Team Score (places): 347 Team Score (times): 1:34:47.9 Average Time: 18:57.5

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 244 Brett Howland 10 10 10 17:13.3 17:13.3 0:00.0
2 243 Nathan Gibes 10 70 80 19:02.1 36:15.4 1:48.7
3 246 Ben Post 12 71 151 19:06.1 55:21.5 1:52.7
4 247 Joshua Shank 10 92 243 19:29.9 1:14:51.4 2:16.5
5 241 Bryan Bult 11 104 347 19:56.4 1:34:47.9 2:43.0
6 240 Johnmartin Brockway 9 106 453 19:57.7 1:54:45.6 2:44.3
7 248 Adam Shultz 11 117 570 20:34.4 2:15:20.1 3:21.0

St Marys Finish Position - 15

Team Score (places): 352 Team Score (times): 1:37:03.5 Average Time: 19:24.7

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 372 Caleb Korson 12 17 17 17:33.6 17:33.6 0:00.0
2 371 Sam Holmes 9 25 42 17:52.6 35:26.3 0:19.0
3 374 Drew Pobuda 10 54 96 18:36.0 54:02.3 1:02.3
4 378 Ryan Schaub 8 122 218 21:10.1 1:15:12.4 3:36.4
5 377 Kevin Schaub 12 134 352 21:51.1 1:37:03.5 4:17.4
6 369 Jack Garthe 9 135 487 21:53.9 1:58:57.5 4:20.2
7 370 Brendan Hartman 12 140 627 22:31.0 2:21:28.5 4:57.3

Pellston Finish Position - 16

Team Score (places): 357 Team Score (times): 1:36:59.5 Average Time: 19:23.9

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 348 Conner Kintz 10 14 14 17:29.9 17:29.9 0:00.0
2 347 Hunter Kilpatrick 10 56 70 18:40.7 36:10.6 1:10.7
3 351 Dale Stark 11 60 130 18:48.6 54:59.3 1:18.7
4 350 Garrett Robinson 9 86 216 19:26.1 1:14:25.4 1:56.1
5 349 Zach Prell 9 141 357 22:34.1 1:36:59.5 5:04.1

Wolverine Finish Position - 17

Team Score (places): 372 Team Score (times): 1:35:55.1 Average Time: 19:11.0

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 438 Mike McNiel 9 34 34 18:10.7 18:10.7 0:00.0
2 439 David Reese 12 46 80 18:21.7 36:32.4 0:11.0
3 440 Robert Reese 11 82 162 19:19.8 55:52.3 1:09.0
4 436 Wayne Goddard 9 101 263 19:49.7 1:15:42.0 1:38.9
5 437 Tylor McCauley 12 109 372 20:13.1 1:35:55.1 2:02.3
6 435 Garrett Farkas 9 131 503 21:41.2 1:57:36.4 3:30.5

Central Lake Finish Position - 18

Team Score (places): 398 Team Score (times): 1:36:44.5 Average Time: 19:20.9

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 92 Carrick Conway 11 21 21 17:35.7 17:35.7 0:00.0
2 95 Logan Snyderolsen 12 50 71 18:33.1 36:08.9 0:57.3
3 93 Zack Harvey 12 105 176 19:57.3 56:06.2 2:21.5
4 94 Wyatt Morris 12 110 286 20:13.3 1:16:19.6 2:37.5
5 96 Brian Willson 9 112 398 20:24.8 1:36:44.5 2:49.0

Bellevue Finish Position - 19

Team Score (places): 426 Team Score (times): 1:41:27.1 Average Time: 20:17.4

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 31 Tony Fuller 12 22 22 17:36.2 17:36.2 0:00.0
2 33 Brad Sanders 11 58 80 18:45.6 36:21.8 1:09.4
3 32 Chase Maxson 10 89 169 19:27.2 55:49.1 1:50.9
4 34 A.j. Solovey 11 108 277 20:12.3 1:16:01.4 2:36.0
5 35 Mike Solovey 9 149 426 25:25.6 1:41:27.1 7:49.4

Alba Finish Position - 20

Team Score (places): 451 Team Score (times): 1:39:33.2 Average Time: 19:54.6

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 11 Charlie Lord 9 47 47 18:29.8 18:29.8 0:00.0
2 14 Andrew Millard 10 64 111 18:53.3 37:23.1 0:23.4
3 13 Brandin Milbocker 9 90 201 19:27.8 56:50.9 0:57.9
4 17 Ian Pigg 11 121 322 21:06.8 1:17:57.8 2:37.0
5 16 Gary Pawson 12 129 451 21:35.3 1:39:33.2 3:05.5
6 21 Ryan Summy 11 144 595 23:18.7 2:02:51.9 4:48.8

Kimball Landmark Finish Position - 21

Team Score (places): 507 Team Score (times): 1:42:47.5 Average Time: 20:33.5

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 263 Evan Piotrowski 12 24 24 17:37.3 17:37.3 0:00.0
2 262 Travis Nevison 12 87 111 19:26.1 37:03.4 1:48.8
3 264 Tim Wesley 11 119 230 20:53.3 57:56.8 3:16.0
4 259 Ryan Camastra 11 138 368 22:24.2 1:20:21.0 4:46.9
5 260 Brett Hensel 11 139 507 22:26.4 1:42:47.5 4:49.1

Buckley Finish Position - 22

Team Score (places): 512 Team Score (times): 1:41:50.9 Average Time: 20:22.1

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 65 Nathan Schichtel 9 30 30 17:57.9 17:57.9 0:00.0
2 66 Lincoln Spitzer 9 113 143 20:28.9 38:26.8 2:30.9
3 62 Jordyn Garza 10 115 258 20:31.7 58:58.5 2:33.8
4 64 Michael Rosek 10 124 382 21:12.3 1:20:10.8 3:14.3
5 63 Drew McHugh 9 130 512 21:40.0 1:41:50.9 3:42.1

St Patrick Finish Position - 23

Team Score (places): 544 Team Score (times): 1:43:54.7 Average Time: 20:46.9

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 390 Ryan Wilcox 12 53 53 18:35.8 18:35.8 0:00.0
2 389 Josh Schneider 12 98 151 19:46.2 38:22.0 1:10.3
3 385 Mike Kreiner 11 114 265 20:30.9 58:52.9 1:55.1
4 386 Ben Lawless 12 136 401 21:55.5 1:20:48.5 3:19.7
5 387 Pung Noah 9 143 544 23:06.2 1:43:54.7 4:30.4
6 388 Devin Ryan 12 148 692 24:37.9 2:08:32.6 6:02.1

North Trails Finish Position - 24

Team Score (places): 628 Team Score (times): 1:50:24.1 Average Time: 22:04.8

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 338 Seth Westphal 12 75 75 19:10.5 19:10.5 0:00.0
2 336 Tyler Rozanski 12 120 195 20:56.5 40:07.0 1:46.0
3 333 Caleb Buttigieg 10 142 337 23:05.3 1:03:12.4 3:54.8
4 334 Martin Fuss 12 145 482 23:32.4 1:26:44.8 4:21.9
5 337 Christopher Vanloo 9 146 628 23:39.3 1:50:24.1 4:28.8
6 335 Jason Nowak 10 147 775 23:40.1 2:14:04.3 4:29.6

Bellaire Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 26 Troy Clovis 10 Less Than 5 16:59.1 16:59.1 0:00.0

Capital Homeschool Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 78 Harrison Dysart 11 Less Than 5 18:17.2 18:17.2 0:00.0
2 77 Jonathan Alvaro 10 Less Than 5 18:59.0 37:16.3 0:41.7
3 81 Elliott Shoemaker 10 Less Than 5 21:11.7 58:28.0 2:54.4
4 79 John Gallo 9 Less Than 5 22:43.2 1:21:11.2 4:25.9

Climax-Scotts Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 101 Eldon Ulsh 10 Less Than 5 17:33.3 17:33.3 0:00.0
2 99 Tyler Dougherty 12 Less Than 5 19:25.4 36:58.8 1:52.1
3 100 Isaac Swager 10 Less Than 5 19:51.8 56:50.6 2:18.4

Fairview Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 143 Hudson Szubelak 9 Less Than 5 18:57.5 18:57.5 0:00.0
2 138 Austin Handrich 9 Less Than 5 21:06.8 40:04.4 2:09.3
3 140 Tom Jenkins 9 Less Than 5 21:31.4 1:01:35.8 2:33.9
4 142 Dustin Smith 10 Less Than 5 21:32.5 1:23:08.4 2:34.9

Frankfort Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 164 Felix Sartorius 12 Less Than 5 17:27.1 17:27.1 0:00.0
2 162 Avery May 9 Less Than 5 20:58.1 38:25.2 3:31.0
3 163 Kadin Powell 9 Less Than 5 22:29.7 1:00:55.0 5:02.6
4 165 Bennett Schmitt 9 Less Than 5 23:52.5 1:24:47.5 6:25.4

Hale Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 172 Brandon Brown 10 Less Than 5 20:50.2 20:50.2 0:00.0
2 173 Joseph Muhle 9 Less Than 5 21:13.8 42:04.0 0:23.6

Heritage Christian Academy Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 176 Blake Born 10 Less Than 5 19:38.3 19:38.3 0:00.0

Kensington Woods Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 252 Alan Keesler 11 Less Than 5 20:59.3 20:59.3 0:00.0
2 253 Mark Siminski 10 Less Than 5 21:13.2 42:12.5 0:13.9
3 251 Jacob Honey 12 Less Than 5 22:09.3 1:04:21.9 1:10.0
4 250 Dean Bradbury 11 Less Than 5 24:11.6 1:28:33.5 3:12.2

Mackinaw City Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 290 Chandler Lawson 12 Less Than 5 19:55.9 19:55.9 0:00.0

Marion Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 298 Josh Keeler 12 Less Than 5 23:19.1 23:19.1 0:00.0

Mason County Eastern Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 303 James Grant 11 Less Than 5 18:42.7 18:42.7 0:00.0
2 306 Tyler Thurston 12 Less Than 5 19:03.5 37:46.2 0:20.7
3 302 Zack Eriksen 11 Less Than 5 20:30.4 58:16.7 1:47.6
4 301 Jimmy Appledorn 10 Less Than 5 20:43.1 1:18:59.8 2:00.4

McBain Northern Michigan Christian Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 312 Kevin Zeller 12 Less Than 5 20:48.8 20:48.8 0:00.0

Onaway Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 342 Kyle Moreau 12 Less Than 5 17:27.6 17:27.6 0:00.0
2 343 Dane Rasper 12 Less Than 5 18:35.9 36:03.6 1:08.2

Tekonsha Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 412 Joseph Newcomb 11 Less Than 5 16:49.7 16:49.7 0:00.0

Waldron Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 414 Shane Baldwin 10 Less Than 5 17:28.7 17:28.7 0:00.0
2 418 Robby Roney 12 Less Than 5 20:11.9 37:40.6 2:43.1
3 416 Robert Jameson 12 Less Than 5 24:42.7 1:02:23.4 7:14.0
4 417 Nathan Knepper 11 Less Than 5 29:30.3 1:31:53.8 12:01.6

Walkerville Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 425 Sam Sweet 10 Less Than 5 17:33.9 17:33.9 0:00.0


Varsity Girls



Mt. Pleasant Sacred Heart Finish Position - 1

Team Score (places): 75 Team Score (times): 1:46:34.2 Average Time: 21:18.8

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 320 Meredith Predum 9 9 9 20:39.7 20:39.7 0:00.0
2 314 Lizzy Ervin 9 11 20 20:44.5 41:24.2 0:04.7
3 318 Maggie Oblinger 11 14 34 21:17.7 1:02:42.0 0:38.0
4 316 Katharine Janes 10 17 51 21:46.0 1:24:28.0 1:06.2
5 317 Skylar Nelson 9 24 75 22:06.2 1:46:34.2 1:26.4
6 319 Margo Predum 11 42 117 22:52.7 2:09:27.0 2:13.0
7 315 Kathleen Guytingco 11 55 172 23:48.7 2:33:15.8 3:09.0

Creative Technologies Academy Finish Position - 2

Team Score (places): 138 Team Score (times): 1:50:29.3 Average Time: 22:05.8

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 106 Erin Munger 10 5 5 20:09.8 20:09.8 0:00.0
2 102 Alicia Beck 10 30 35 22:25.4 42:35.2 2:15.5
3 109 Grace Vanenk 11 32 67 22:30.1 1:05:05.4 2:20.2
4 107 Michaela Smith 10 35 102 22:41.8 1:27:47.2 2:31.9
5 105 Hannah Hubbard 9 36 138 22:42.0 1:50:29.3 2:32.1
6 103 Dani George 10 68 206 24:48.7 2:15:18.1 4:38.8
7 108 Mikayla Tomandl 10 85 291 26:46.7 2:42:04.8 6:36.8

Capital Homeschool Finish Position - 3

Team Score (places): 149 Team Score (times): 1:51:25.5 Average Time: 22:17.1

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 72 Mara Johnson 9 12 12 21:06.1 21:06.1 0:00.0
2 76 Kyria Shoemaker 9 23 35 22:04.7 43:10.9 0:58.6
3 73 Victoria Killian 11 27 62 22:18.0 1:05:28.9 1:11.8
4 68 Madeleine Alvaro 9 43 105 22:52.9 1:28:21.8 1:46.8
5 71 Meagan Fernsler 9 44 149 23:03.6 1:51:25.5 1:57.5
6 70 Lydia Fedewa 9 77 226 25:37.7 2:17:03.3 4:31.6
7 69 Haley Fedewa 11 82 308 26:15.9 2:43:19.3 5:09.8

Wolverine Finish Position - 4

Team Score (places): 163 Team Score (times): 1:52:38.3 Average Time: 22:31.6

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 431 Bobbee Papi 12 26 26 22:11.4 22:11.4 0:00.0
2 430 Becky Papi 12 28 54 22:19.9 44:31.4 0:08.5
3 429 Misty Palino - 31 85 22:29.1 1:07:00.5 0:17.6
4 433 Courtney Whittaker 10 38 123 22:47.4 1:29:47.9 0:35.9
5 432 Brandi Whittaker 11 40 163 22:50.4 1:52:38.3 0:39.0
6 427 Danielle Hosner - 47 210 23:14.5 2:15:52.9 1:03.0
7 428 Tasha Leese 12 54 264 23:47.9 2:39:40.8 1:36.5

Ellsworth Finish Position - 5

Team Score (places): 177 Team Score (times): 1:52:47.8 Average Time: 22:33.5

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 124 Dana Neumann 12 4 4 19:58.5 19:58.5 0:00.0
2 125 Taryn Rozema 10 29 33 22:24.9 42:23.4 2:26.4
3 123 Taylor Hartley 12 33 66 22:38.0 1:05:01.5 2:39.5
4 122 Kendall Gosma 9 53 119 23:46.8 1:28:48.3 3:48.3
5 120 Larissa Fisher 10 58 177 23:59.5 1:52:47.8 4:01.0
6 126 Emily Veenstra 12 81 258 25:54.1 2:18:42.0 5:55.6
7 121 Lexi Lambert 10 94 352 28:06.3 2:46:48.3 8:07.8

Kalamazoo Home School Sports Finish Position - 6

Team Score (places): 178 Team Score (times): 1:52:33.7 Average Time: 22:30.7

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 235 Maria Kavanaugh 10 7 7 20:13.1 20:13.1 0:00.0
2 231 Hannah Atkinson 9 25 32 22:06.6 42:19.7 1:53.4
3 237 Cecelia Rambadt 10 39 71 22:47.9 1:05:07.7 2:34.8
4 239 Ashley Zimmer 10 48 119 23:21.9 1:28:29.6 3:08.7
5 232 Genevieve Brockway 10 59 178 24:04.1 1:52:33.7 3:50.9
6 238 Kristin Shank 12 61 239 24:07.5 2:16:41.3 3:54.4
7 234 Jillian Howland 10 74 313 25:14.5 2:41:55.8 5:01.4

McBain Northern Michigan Christian Finish Position - 7

Team Score (places): 200 Team Score (times): 1:54:01.1 Average Time: 22:48.2

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 309 Adri Sigafoose 10 6 6 20:13.0 20:13.0 0:00.0
2 307 Sydney Dick 10 21 27 21:55.5 42:08.6 1:42.5
3 311 Emma Towers 10 50 77 23:27.6 1:05:36.2 3:14.6
4 310 Lea Streib 10 56 133 23:50.7 1:29:26.9 3:37.7
5 308 Jane Pearson 12 67 200 24:34.2 1:54:01.1 4:21.1

Marion Finish Position - 8

Team Score (places): 205 Team Score (times): 1:55:36.5 Average Time: 23:07.3

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 295 Madeline Swiler 11 13 13 21:15.2 21:15.2 0:00.0
2 292 Alyssa Akin 10 20 33 21:54.7 43:10.0 0:39.5
3 294 Kinzie Sikkema 9 37 70 22:42.3 1:05:52.4 1:27.1
4 293 Anissa Keeler 9 57 127 23:57.9 1:29:50.3 2:42.6
5 296 Makayla Swiler 11 78 205 25:46.2 1:55:36.5 4:31.0

Boyne Falls Finish Position - 9

Team Score (places): 221 Team Score (times): 1:55:19.2 Average Time: 23:03.8

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 50 Erica Westbrook 11 2 2 19:26.2 19:26.2 0:00.0
2 51 Kaylee Wilson 11 15 17 21:35.7 41:02.0 2:09.4
3 48 Kathryn Miller 10 62 79 24:10.9 1:05:12.9 4:44.6
4 45 Alexis Bielas - 66 145 24:31.5 1:29:44.4 5:05.2
5 46 Megan Byrne - 76 221 25:34.8 1:55:19.2 6:08.5
6 47 Emily Matelski 10 83 304 26:27.9 2:21:47.2 7:01.6
7 49 Andrea Reynolds 10 86 390 27:11.2 2:48:58.5 7:45.0

St Philip Catholic Central Finish Position - 10

Team Score (places): 224 Team Score (times): 1:56:16.7 Average Time: 23:15.3

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 394 Charlotte Long 12 10 10 20:43.7 20:43.7 0:00.0
2 393 Rachel Gallagher 10 19 29 21:53.4 42:37.1 1:09.6
3 392 Gracie Curtis 12 51 80 23:28.1 1:06:05.2 2:44.3
4 395 Madeline Sweeney 12 71 151 24:57.9 1:31:03.1 4:14.1
5 391 Abriana Burrill 10 73 224 25:13.5 1:56:16.7 4:29.8

Hillsdale Academy Finish Position - 11

Team Score (places): 254 Team Score (times): 1:58:18.2 Average Time: 23:39.6

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 177 Shaley Albaugh 11 1 1 18:41.6 18:41.6 0:00.0
2 178 Christina Craig 11 34 35 22:39.0 41:20.6 3:57.4
3 182 Meg Ryan 12 49 84 23:26.0 1:04:46.6 4:44.4
4 179 Taylor Hannel 11 80 164 25:50.8 1:30:37.5 7:09.2
5 181 Sigrid Kiledal 10 90 254 27:40.7 1:58:18.2 8:59.1

Hudsonville Freedom Christian Finish Position - 12

Team Score (places): 256 Team Score (times): 1:58:58.9 Average Time: 23:47.7

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 204 Ainslie Schenk 10 8 8 20:19.7 20:19.7 0:00.0
2 201 Ainslie MacMaster 11 45 53 23:09.3 43:29.0 2:49.5
3 199 Abby Field 9 46 99 23:09.4 1:06:38.5 2:49.7
4 206 Alison Westra 11 70 169 24:56.3 1:31:34.8 4:36.6
5 205 Natalie Timmer 11 87 256 27:24.0 1:58:58.9 7:04.3

Alba Finish Position - 13

Team Score (places): 298 Team Score (times): 2:01:30.8 Average Time: 24:18.1

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 2 Erin Douglas 10 22 22 21:58.5 21:58.5 0:00.0
2 1 Anna Bigger 10 60 82 24:06.0 46:04.5 2:07.5
3 3 Emily Harris 12 65 147 24:29.8 1:10:34.4 2:31.3
4 6 Brandy Strouse 9 72 219 25:08.2 1:35:42.6 3:09.6
5 7 Tianna Windish 12 79 298 25:48.2 2:01:30.8 3:49.7
6 4 Breeann Hoogerhyde 11 92 390 27:50.3 2:29:21.2 5:51.8
7 5 Katie Milbocker 12 95 485 30:20.6 2:59:41.8 8:22.1

Fowler Finish Position - 14

Team Score (places): 302 Team Score (times): 2:03:06.7 Average Time: 24:37.3

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 144 Kieren Becker 11 3 3 19:40.3 19:40.3 0:00.0
2 151 Camie Wieber 12 52 55 23:35.2 43:15.6 3:54.9
3 150 Brooke Vanells 10 63 118 24:14.3 1:07:29.9 4:33.9
4 146 Katie Esch 11 91 209 27:42.3 1:35:12.3 8:01.9
5 145 Jeannie Esch 11 93 302 27:54.4 2:03:06.7 8:14.0

Kimball Landmark Finish Position - 15

Team Score (places): 318 Team Score (times): 2:08:55.3 Average Time: 25:47.0

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 254 Emily Brown 11 18 18 21:49.0 21:49.0 0:00.0
2 256 Justine Harnish 9 41 59 22:52.0 44:41.0 1:03.0
3 255 Ellen Foss 11 75 134 25:19.3 1:10:00.3 3:30.2
4 257 Danielle Kraft 12 88 222 27:29.5 1:37:29.9 5:40.4
5 258 Olivia Smith 10 96 318 31:25.4 2:08:55.3 9:36.4

Hale Finish Position - 16

Team Score (places): 322 Team Score (times): 2:05:24.2 Average Time: 25:04.8

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 169 Lauren Brown 11 16 16 21:36.7 21:36.7 0:00.0
2 168 Katlyn Brent 11 64 80 24:27.0 46:03.8 2:50.2
3 167 Kaylee Bernard 9 69 149 24:56.1 1:10:59.9 3:19.3
4 171 Taylor Tatroe 10 84 233 26:44.3 1:37:44.2 5:07.5
5 166 Kayla Bates 10 89 322 27:39.9 2:05:24.2 6:03.1

Bellaire Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 24 Sierra Kintigh 10 Less Than 5 24:08.1 24:08.1 0:00.0
2 25 Leighton Koepke 9 Less Than 5 25:28.4 49:36.5 1:20.2
3 23 Kayla Camp 9 Less Than 5 25:53.4 1:15:29.9 1:45.2

Bellevue Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 29 Lauren Hart 12 Less Than 5 22:55.4 22:55.4 0:00.0
2 28 Morgan Elmer 11 Less Than 5 23:18.1 46:13.5 0:22.6
3 30 Emily Rice 10 Less Than 5 23:23.2 1:09:36.7 0:27.7

Buckley Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 61 Kayla Traylor 10 Less Than 5 20:54.8 20:54.8 0:00.0
2 60 Haley Morairty 12 Less Than 5 21:04.6 41:59.5 0:09.7

Central Lake Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 91 Anastasia Bragg 10 Less Than 5 20:58.7 20:58.7 0:00.0
2 90 Carrissa Boni 9 Less Than 5 21:32.6 42:31.4 0:33.9

Fairview Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 136 Haley Lanczak 12 Less Than 5 24:41.9 24:41.9 0:00.0
2 135 Abby Lanczak 10 Less Than 5 25:51.4 50:33.4 1:09.5
3 134 Samantha Babcock 9 Less Than 5 28:23.6 1:18:57.0 3:41.6
4 137 Autumn Smith 9 Less Than 5 29:00.4 1:47:57.5 4:18.5

Frankfort Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 160 Tristen Gleason 10 Less Than 5 22:20.4 22:20.4 0:00.0

Jackson Christian Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 221 Michaela Horgan 11 Less Than 5 23:44.2 23:44.2 0:00.0
2 222 Allyson McNeil 12 Less Than 5 23:51.6 47:35.8 0:07.3
3 220 Mady Dillon 9 Less Than 5 25:05.3 1:12:41.1 1:21.0
4 219 Madeleine Brankovich 10 Less Than 5 29:06.7 1:41:47.9 5:22.5

Litchfield Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 278 Kimberly Wykes 11 Less Than 5 22:54.8 22:54.8 0:00.0

Mackinaw City Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 287 Hailee Paquet 12 Less Than 5 21:09.1 21:09.1 0:00.0
2 289 Brianna Becker 8 Less Than 5 23:39.0 44:48.1 2:29.9
3 288 Katherine Watchorn 9 Less Than 5 26:45.4 1:11:33.6 5:36.3

Mason County Eastern Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 299 Laura Stickney 12 Less Than 5 21:05.1 21:05.1 0:00.0

North Trails Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 331 Julie Tillotson 10 Less Than 5 22:30.0 22:30.0 0:00.0
2 328 Amanda Derengowski 11 Less Than 5 23:33.1 46:03.2 1:03.1
3 329 Katelyn Evans 11 Less Than 5 26:18.8 1:12:22.0 3:48.8
4 332 Adina Vanloo 10 Less Than 5 28:38.7 1:41:00.8 6:08.7

Onaway Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 339 Ashley Lecureux 11 Less Than 5 21:34.0 21:34.0 0:00.0

Pellston Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 346 Ainsley MacLean 9 Less Than 5 23:36.0 23:36.0 0:00.0
2 345 Olivia Heimforth 10 Less Than 5 24:09.6 47:45.6 0:33.6

St Mary Cathedral Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 356 Christina Smith 11 Less Than 5 21:20.7 21:20.7 0:00.0
2 353 Natalie Burzynski. 9 Less Than 5 24:52.6 46:13.3 3:31.8
3 357 Savannah Sullivan 9 Less Than 5 25:16.6 1:11:29.9 3:55.8

St Marys Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 365 Ashley Grant 12 Less Than 5 23:12.2 23:12.2 0:00.0

St Patrick Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 380 Brittni Wilcox 9 Less Than 5 23:21.0 23:21.0 0:00.0
2 384 Shelby Miller 9 Less Than 5 24:35.4 47:56.4 1:14.4
3 379 Amelia Cook 10 Less Than 5 26:41.5 1:14:38.0 3:20.5
4 383 Morgan Schrauben 11 Less Than 5 29:16.7 1:43:54.7 5:55.6

Tekonsha Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 409 Kaitlyn Aldrich 10 Less Than 5 26:17.9 26:17.9 0:00.0

Waldron Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 413 Amanda Smak 12 Less Than 5 24:51.2 24:51.2 0:00.0

Walkerville Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 419 Sophia Sweet 12 Less Than 5 28:53.6 28:53.6 0:00.0


Overall Finish List - Girls


Varsity Girls




O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade

1 1 177 Shaley Albaugh Hillsdale Academy 18:41.6 6:02/M 11
2 2 50 Erica Westbrook Boyne Falls 19:26.2 6:16/M 11
3 3 144 Kieren Becker Fowler 19:40.3 6:21/M 11
4 4 124 Dana Neumann Ellsworth 19:58.5 6:26/M 12
5 5 106 Erin Munger Creative Technologies Academy 20:09.8 6:30/M 10
6 6 309 Adri Sigafoose McBain Northern Michigan Christian 20:13.0 6:31/M 10
7 7 235 Maria Kavanaugh Kalamazoo Home School Sports 20:13.1 6:31/M 10
8 8 204 Ainslie Schenk Hudsonville Freedom Christian 20:19.7 6:33/M 10
9 9 320 Meredith Predum Mt. Pleasant Sacred Heart 20:39.7 6:40/M 9
10 10 394 Charlotte Long St Philip Catholic Central 20:43.7 6:41/M 12
11 11 314 Lizzy Ervin Mt. Pleasant Sacred Heart 20:44.5 6:41/M 9
12 (< 5) 61 Kayla Traylor Buckley 20:54.8 6:45/M 10
13 (< 5) 91 Anastasia Bragg Central Lake 20:58.7 6:46/M 10
14 (< 5) 60 Haley Morairty Buckley 21:04.6 6:48/M 12
15 (< 5) 299 Laura Stickney Mason County Eastern 21:05.1 6:48/M 12
16 12 72 Mara Johnson Capital Homeschool 21:06.1 6:48/M 9
17 (< 5) 287 Hailee Paquet Mackinaw City 21:09.1 6:49/M 12
18 13 295 Madeline Swiler Marion 21:15.2 6:51/M 11
19 14 318 Maggie Oblinger Mt. Pleasant Sacred Heart 21:17.7 6:52/M 11
20 (< 5) 356 Christina Smith St Mary Cathedral 21:20.7 6:53/M 11
21 (< 5) 90 Carrissa Boni Central Lake 21:32.6 6:57/M 9
22 (< 5) 339 Ashley Lecureux Onaway 21:34.0 6:57/M 11
23 15 51 Kaylee Wilson Boyne Falls 21:35.7 6:58/M 11
24 16 169 Lauren Brown Hale 21:36.7 6:58/M 11
25 17 316 Katharine Janes Mt. Pleasant Sacred Heart 21:46.0 7:01/M 10
26 18 254 Emily Brown Kimball Landmark 21:49.0 7:02/M 11
27 19 393 Rachel Gallagher St Philip Catholic Central 21:53.4 7:04/M 10
28 20 292 Alyssa Akin Marion 21:54.7 7:04/M 10
29 21 307 Sydney Dick McBain Northern Michigan Christian 21:55.5 7:04/M 10
30 22 2 Erin Douglas Alba 21:58.5 7:05/M 10
31 23 76 Kyria Shoemaker Capital Homeschool 22:04.7 7:07/M 9
32 24 317 Skylar Nelson Mt. Pleasant Sacred Heart 22:06.2 7:08/M 9
33 25 231 Hannah Atkinson Kalamazoo Home School Sports 22:06.6 7:08/M 9
34 26 431 Bobbee Papi Wolverine 22:11.4 7:09/M 12
35 27 73 Victoria Killian Capital Homeschool 22:18.0 7:12/M 11
36 28 430 Becky Papi Wolverine 22:19.9 7:12/M 12
37 (< 5) 160 Tristen Gleason Frankfort 22:20.4 7:12/M 10
38 29 125 Taryn Rozema Ellsworth 22:24.9 7:14/M 10
39 30 102 Alicia Beck Creative Technologies Academy 22:25.4 7:14/M 10
40 31 429 Misty Palino Wolverine 22:29.1 7:15/M -
41 (< 5) 331 Julie Tillotson North Trails 22:30.0 7:15/M 10
42 32 109 Grace Vanenk Creative Technologies Academy 22:30.1 7:15/M 11
43 33 123 Taylor Hartley Ellsworth 22:38.0 7:18/M 12
44 34 178 Christina Craig Hillsdale Academy 22:39.0 7:18/M 11
45 35 107 Michaela Smith Creative Technologies Academy 22:41.8 7:19/M 10
46 36 105 Hannah Hubbard Creative Technologies Academy 22:42.0 7:19/M 9
47 37 294 Kinzie Sikkema Marion 22:42.3 7:19/M 9
48 38 433 Courtney Whittaker Wolverine 22:47.4 7:21/M 10
49 39 237 Cecelia Rambadt Kalamazoo Home School Sports 22:47.9 7:21/M 10
50 40 432 Brandi Whittaker Wolverine 22:50.4 7:22/M 11
51 41 256 Justine Harnish Kimball Landmark 22:52.0 7:23/M 9
52 42 319 Margo Predum Mt. Pleasant Sacred Heart 22:52.7 7:23/M 11
53 43 68 Madeleine Alvaro Capital Homeschool 22:52.9 7:23/M 9
54 (< 5) 278 Kimberly Wykes Litchfield 22:54.8 7:23/M 11
55 (< 5) 29 Lauren Hart Bellevue 22:55.4 7:24/M 12
56 44 71 Meagan Fernsler Capital Homeschool 23:03.6 7:26/M 9
57 45 201 Ainslie MacMaster Hudsonville Freedom Christian 23:09.3 7:28/M 11
58 46 199 Abby Field Hudsonville Freedom Christian 23:09.4 7:28/M 9
59 (< 5) 365 Ashley Grant St Marys 23:12.2 7:29/M 12
60 47 427 Danielle Hosner Wolverine 23:14.5 7:30/M -
61 (< 5) 28 Morgan Elmer Bellevue 23:18.1 7:31/M 11
62 (< 5) 380 Brittni Wilcox St Patrick 23:21.0 7:32/M 9
63 48 239 Ashley Zimmer Kalamazoo Home School Sports 23:21.9 7:32/M 10
64 (< 5) 30 Emily Rice Bellevue 23:23.2 7:33/M 10
65 49 182 Meg Ryan Hillsdale Academy 23:26.0 7:34/M 12
66 50 311 Emma Towers McBain Northern Michigan Christian 23:27.6 7:34/M 10
67 51 392 Gracie Curtis St Philip Catholic Central 23:28.1 7:34/M 12
68 (< 5) 328 Amanda Derengowski North Trails 23:33.1 7:36/M 11
69 52 151 Camie Wieber Fowler 23:35.2 7:36/M 12
70 (< 5) 346 Ainsley MacLean Pellston 23:36.0 7:37/M 9
71 (< 5) 289 Brianna Becker Mackinaw City 23:39.0 7:38/M 8
72 (< 5) 221 Michaela Horgan Jackson Christian 23:44.2 7:39/M 11
73 53 122 Kendall Gosma Ellsworth 23:46.8 7:40/M 9
74 54 428 Tasha Leese Wolverine 23:47.9 7:40/M 12
75 55 315 Kathleen Guytingco Mt. Pleasant Sacred Heart 23:48.7 7:41/M 11
76 56 310 Lea Streib McBain Northern Michigan Christian 23:50.7 7:41/M 10
77 (< 5) 222 Allyson McNeil Jackson Christian 23:51.6 7:42/M 12
78 57 293 Anissa Keeler Marion 23:57.9 7:44/M 9
79 58 120 Larissa Fisher Ellsworth 23:59.5 7:44/M 10
80 59 232 Genevieve Brockway Kalamazoo Home School Sports 24:04.1 7:46/M 10
81 60 1 Anna Bigger Alba 24:06.0 7:46/M 10
82 61 238 Kristin Shank Kalamazoo Home School Sports 24:07.5 7:47/M 12
83 (< 5) 24 Sierra Kintigh Bellaire 24:08.1 7:47/M 10
84 (< 5) 345 Olivia Heimforth Pellston 24:09.6 7:47/M 10
85 62 48 Kathryn Miller Boyne Falls 24:10.9 7:48/M 10
86 63 150 Brooke Vanells Fowler 24:14.3 7:49/M 10
87 64 168 Katlyn Brent Hale 24:27.0 7:53/M 11
88 65 3 Emily Harris Alba 24:29.8 7:54/M 12
89 66 45 Alexis Bielas Boyne Falls 24:31.5 7:55/M -
90 67 308 Jane Pearson McBain Northern Michigan Christian 24:34.2 7:55/M 12
91 (< 5) 384 Shelby Miller St Patrick 24:35.4 7:56/M 9
92 (< 5) 136 Haley Lanczak Fairview 24:41.9 7:58/M 12
93 68 103 Dani George Creative Technologies Academy 24:48.7 8:00/M 10
94 (< 5) 413 Amanda Smak Waldron 24:51.2 8:01/M 12
95 (< 5) 353 Natalie Burzynski. St Mary Cathedral 24:52.6 8:01/M 9
96 69 167 Kaylee Bernard Hale 24:56.1 8:03/M 9
97 70 206 Alison Westra Hudsonville Freedom Christian 24:56.3 8:03/M 11
98 71 395 Madeline Sweeney St Philip Catholic Central 24:57.9 8:03/M 12
99 (< 5) 220 Mady Dillon Jackson Christian 25:05.3 8:05/M 9
100 72 6 Brandy Strouse Alba 25:08.2 8:06/M 9

O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade

101 73 391 Abriana Burrill St Philip Catholic Central 25:13.5 8:08/M 10
102 74 234 Jillian Howland Kalamazoo Home School Sports 25:14.5 8:08/M 10
103 (< 5) 357 Savannah Sullivan St Mary Cathedral 25:16.6 8:09/M 9
104 75 255 Ellen Foss Kimball Landmark 25:19.3 8:10/M 11
105 (< 5) 25 Leighton Koepke Bellaire 25:28.4 8:13/M 9
106 76 46 Megan Byrne Boyne Falls 25:34.8 8:15/M -
107 77 70 Lydia Fedewa Capital Homeschool 25:37.7 8:16/M 9
108 78 296 Makayla Swiler Marion 25:46.2 8:19/M 11
109 79 7 Tianna Windish Alba 25:48.2 8:19/M 12
110 80 179 Taylor Hannel Hillsdale Academy 25:50.8 8:20/M 11
111 (< 5) 135 Abby Lanczak Fairview 25:51.4 8:20/M 10
112 (< 5) 23 Kayla Camp Bellaire 25:53.4 8:21/M 9
113 81 126 Emily Veenstra Ellsworth 25:54.1 8:21/M 12
114 82 69 Haley Fedewa Capital Homeschool 26:15.9 8:28/M 11
115 (< 5) 409 Kaitlyn Aldrich Tekonsha 26:17.9 8:29/M 10
116 (< 5) 329 Katelyn Evans North Trails 26:18.8 8:29/M 11
117 83 47 Emily Matelski Boyne Falls 26:27.9 8:32/M 10
118 (< 5) 379 Amelia Cook St Patrick 26:41.5 8:36/M 10
119 84 171 Taylor Tatroe Hale 26:44.3 8:37/M 10
120 (< 5) 288 Katherine Watchorn Mackinaw City 26:45.4 8:38/M 9
121 85 108 Mikayla Tomandl Creative Technologies Academy 26:46.7 8:38/M 10
122 86 49 Andrea Reynolds Boyne Falls 27:11.2 8:46/M 10
123 87 205 Natalie Timmer Hudsonville Freedom Christian 27:24.0 8:50/M 11
124 88 257 Danielle Kraft Kimball Landmark 27:29.5 8:52/M 12
125 89 166 Kayla Bates Hale 27:39.9 8:55/M 10
126 90 181 Sigrid Kiledal Hillsdale Academy 27:40.7 8:55/M 10
127 91 146 Katie Esch Fowler 27:42.3 8:56/M 11
128 92 4 Breeann Hoogerhyde Alba 27:50.3 8:59/M 11
129 93 145 Jeannie Esch Fowler 27:54.4 9:00/M 11
130 94 121 Lexi Lambert Ellsworth 28:06.3 9:04/M 10
131 (< 5) 134 Samantha Babcock Fairview 28:23.6 9:09/M 9
132 (< 5) 332 Adina Vanloo North Trails 28:38.7 9:14/M 10
133 (< 5) 419 Sophia Sweet Walkerville 28:53.6 9:19/M 12
134 (< 5) 137 Autumn Smith Fairview 29:00.4 9:21/M 9
135 (< 5) 219 Madeleine Brankovich Jackson Christian 29:06.7 9:23/M 10
136 (< 5) 383 Morgan Schrauben St Patrick 29:16.7 9:26/M 11
137 95 5 Katie Milbocker Alba 30:20.6 9:47/M 12
138 96 258 Olivia Smith Kimball Landmark 31:25.4 10:08/M 10



Overall Finish List - Boys





Varsity Boys







O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade

1 1 327 Casey Voisin Mt. Pleasant Sacred Heart 15:37.4 5:02/M 12
2 2 184 Joel Calvert Hillsdale Academy 16:17.4 5:15/M 12
3 3 39 David Dantuma Big Rapids Crossroads Academy 16:23.9 5:17/M 12
4 4 325 Ben Schilling Mt. Pleasant Sacred Heart 16:33.1 5:20/M 12
5 5 84 Trevor Adams Carsonville-Port Sanilac 16:38.4 5:22/M 12
6 (< 5) 412 Joseph Newcomb Tekonsha 16:49.7 5:25/M 11
7 6 154 Grant Feldpausch Fowler 16:55.0 5:27/M 11
8 (< 5) 26 Troy Clovis Bellaire 16:59.1 5:29/M 10
9 7 324 Andrew Mumford Mt. Pleasant Sacred Heart 17:01.7 5:29/M 12
10 8 326 Cooper Terry Mt. Pleasant Sacred Heart 17:02.6 5:30/M 10
11 9 323 Jim English Mt. Pleasant Sacred Heart 17:05.0 5:31/M 10
12 10 244 Brett Howland Kalamazoo Home School Sports 17:13.3 5:33/M 10
13 11 286 Ridge Tefft Litchfield 17:13.7 5:33/M 12
14 12 130 Winter Romeyn Ellsworth 17:16.7 5:34/M 9
15 13 229 Josh Thomas Jackson Christian 17:23.6 5:36/M 11
16 (< 5) 164 Felix Sartorius Frankfort 17:27.1 5:38/M 12
17 (< 5) 342 Kyle Moreau Onaway 17:27.6 5:38/M 12
18 (< 5) 414 Shane Baldwin Waldron 17:28.7 5:38/M 10
19 14 348 Conner Kintz Pellston 17:29.9 5:38/M 10
20 15 187 Hunter Murray Hillsdale Academy 17:30.7 5:39/M 11
21 16 83 Hayden Adams Carsonville-Port Sanilac 17:32.7 5:39/M 12
22 (< 5) 101 Eldon Ulsh Climax-Scotts 17:33.3 5:40/M 10
23 17 372 Caleb Korson St Marys 17:33.6 5:40/M 12
24 (< 5) 425 Sam Sweet Walkerville 17:33.9 5:40/M 10
25 18 54 Marcus Matelski Boyne Falls 17:34.7 5:40/M -
26 19 396 Caleb Andrews St Philip Catholic Central 17:34.7 5:40/M 12
27 20 321 Heath Ahlers Mt. Pleasant Sacred Heart 17:35.7 5:40/M 12
28 21 92 Carrick Conway Central Lake 17:35.7 5:40/M 11
29 22 31 Tony Fuller Bellevue 17:36.2 5:41/M 12
30 23 115 Aaron Nutt Creative Technologies Academy 17:36.9 5:41/M 10
31 24 263 Evan Piotrowski Kimball Landmark 17:37.3 5:41/M 12
32 25 371 Sam Holmes St Marys 17:52.6 5:46/M 9
33 26 85 Josh Cahoon Carsonville-Port Sanilac 17:52.9 5:46/M 12
34 27 186 Dillon Murray Hillsdale Academy 17:55.4 5:47/M 11
35 28 400 Nicholas Newton St Philip Catholic Central 17:56.5 5:47/M 10
36 29 43 Peter Wissink Big Rapids Crossroads Academy 17:57.4 5:47/M 12
37 30 65 Nathan Schichtel Buckley 17:57.9 5:47/M 9
38 31 279 Tyler Green Litchfield 17:58.1 5:48/M 12
39 32 156 Brice Thelen Fowler 17:58.1 5:48/M 10
40 33 89 Thijs Van Der Ham Carsonville-Port Sanilac 18:09.0 5:51/M -
41 34 438 Mike McNiel Wolverine 18:10.7 5:52/M 9
42 35 211 Ryan Marquardt Hudsonville Freedom Christian 18:11.6 5:52/M 10
43 36 86 Matt Falls Carsonville-Port Sanilac 18:11.7 5:52/M 11
44 37 217 Alex Schmidt Hudsonville Freedom Christian 18:13.6 5:53/M 11
45 (< 5) 78 Harrison Dysart Capital Homeschool 18:17.2 5:54/M 11
46 38 56 Kory Skop Boyne Falls 18:18.2 5:54/M 9
47 39 361 Dylan Masko St Mary Cathedral 18:18.4 5:54/M 11
48 40 127 Seaney Luke Ellsworth 18:18.9 5:54/M 9
49 41 322 Shaun Collins Mt. Pleasant Sacred Heart 18:19.4 5:55/M 11
50 42 57 Forrest Williams Boyne Falls 18:20.1 5:55/M 12
51 43 41 Patrick Kettner Big Rapids Crossroads Academy 18:20.2 5:55/M 10
52 44 280 Erik Heckel Litchfield 18:21.2 5:55/M 11
53 45 183 Joey Allen Hillsdale Academy 18:21.4 5:55/M 9
54 46 439 David Reese Wolverine 18:21.7 5:55/M 12
55 47 11 Charlie Lord Alba 18:29.8 5:58/M 9
56 48 38 Mark Brandley Big Rapids Crossroads Academy 18:30.0 5:58/M 10
57 49 360 Adam Makarewicz St Mary Cathedral 18:32.8 5:59/M 10
58 50 95 Logan Snyderolsen Central Lake 18:33.1 5:59/M 12
59 51 119 Jeremiah Wortz Creative Technologies Academy 18:34.0 5:59/M 11
60 52 364 Luke Wisniewski St Mary Cathedral 18:35.2 6:00/M 12
61 53 390 Ryan Wilcox St Patrick 18:35.8 6:00/M 12
62 (< 5) 343 Dane Rasper Onaway 18:35.9 6:00/M 12
63 54 374 Drew Pobuda St Marys 18:36.0 6:00/M 10
64 55 158 Joe Wolfert Fowler 18:36.9 6:00/M 10
65 56 347 Hunter Kilpatrick Pellston 18:40.7 6:01/M 10
66 (< 5) 303 James Grant Mason County Eastern 18:42.7 6:02/M 11
67 57 131 Jacob Seaney Ellsworth 18:43.4 6:02/M 12
68 58 33 Brad Sanders Bellevue 18:45.6 6:03/M 11
69 59 218 Joshua Slottke Hudsonville Freedom Christian 18:46.1 6:03/M 12
70 60 351 Dale Stark Pellston 18:48.6 6:04/M 11
71 61 225 Ian Daugherty Jackson Christian 18:48.7 6:04/M 9
72 62 152 Drew Bierstetel Fowler 18:49.3 6:04/M 9
73 63 406 John Sweeney St Philip Catholic Central 18:52.5 6:05/M 9
74 64 14 Andrew Millard Alba 18:53.3 6:05/M 10
75 65 362 Nick Masko St Mary Cathedral 18:53.6 6:05/M -
76 66 285 Stephen Sykes Litchfield 18:55.8 6:06/M 12
77 67 117 Benett Tomandl Creative Technologies Academy 18:56.4 6:06/M 9
78 68 358 Luke Brown St Mary Cathedral 18:57.4 6:07/M 12
79 (< 5) 143 Hudson Szubelak Fairview 18:57.5 6:07/M 9
80 69 132 Dalton Swenson Ellsworth 18:58.5 6:07/M 12
81 (< 5) 77 Jonathan Alvaro Capital Homeschool 18:59.0 6:07/M 10
82 70 243 Nathan Gibes Kalamazoo Home School Sports 19:02.1 6:08/M 10
83 (< 5) 306 Tyler Thurston Mason County Eastern 19:03.5 6:09/M 12
84 71 246 Ben Post Kalamazoo Home School Sports 19:06.1 6:10/M 12
85 72 228 Chris Seto Jackson Christian 19:06.3 6:10/M 12
86 73 58 Hunter Williams Boyne Falls 19:07.5 6:10/M -
87 74 359 Nick Lochinski St Mary Cathedral 19:08.5 6:10/M 11
88 75 338 Seth Westphal North Trails 19:10.5 6:11/M 12
89 76 209 Tommy Brown Hudsonville Freedom Christian 19:12.5 6:12/M 12
90 77 405 Tyler Searls St Philip Catholic Central 19:15.3 6:13/M 12
91 78 226 Matthew Dubensky Jackson Christian 19:16.6 6:13/M 12
92 79 118 Steve Vanenk Creative Technologies Academy 19:17.1 6:13/M 12
93 80 53 Brendon Matelski Boyne Falls 19:18.2 6:14/M 10
94 81 189 Nick Weigle Hillsdale Academy 19:19.1 6:14/M 12
95 82 440 Robert Reese Wolverine 19:19.8 6:14/M 11
96 83 230 Jonathon Williams Jackson Christian 19:21.5 6:15/M 10
97 84 188 Sabeek Pradham Hillsdale Academy 19:21.8 6:15/M 12
98 85 227 Barak Howell Jackson Christian 19:25.1 6:16/M 11
99 (< 5) 99 Tyler Dougherty Climax-Scotts 19:25.4 6:16/M 12
100 86 350 Garrett Robinson Pellston 19:26.1 6:16/M 9

O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade

101 87 262 Travis Nevison Kimball Landmark 19:26.1 6:16/M 12
102 88 284 Austin Staggs Litchfield 19:26.7 6:16/M 11
103 89 32 Chase Maxson Bellevue 19:27.2 6:16/M 10
104 90 13 Brandin Milbocker Alba 19:27.8 6:16/M 9
105 91 213 Vince Modert Hudsonville Freedom Christian 19:28.2 6:17/M 11
106 92 247 Joshua Shank Kalamazoo Home School Sports 19:29.9 6:17/M 10
107 93 37 Nate Botma Big Rapids Crossroads Academy 19:33.9 6:18/M 10
108 94 88 Garrett Salsbury Carsonville-Port Sanilac 19:36.2 6:19/M 12
109 (< 5) 176 Blake Born Heritage Christian Academy 19:38.3 6:20/M 10
110 95 36 Caleb Bennett Big Rapids Crossroads Academy 19:38.6 6:20/M 10
111 96 133 Troy Vandenberg Ellsworth 19:40.7 6:21/M 11
112 97 128 Pablo Oviedo Ellsworth 19:43.7 6:22/M 11
113 98 389 Josh Schneider St Patrick 19:46.2 6:23/M 12
114 99 87 Peter Messing Carsonville-Port Sanilac 19:47.6 6:23/M 12
115 100 403 Ethan Rutherford St Philip Catholic Central 19:48.4 6:23/M 11
116 101 436 Wayne Goddard Wolverine 19:49.7 6:24/M 9
117 102 185 Anders Kiledal Hillsdale Academy 19:50.5 6:24/M 12
118 (< 5) 100 Isaac Swager Climax-Scotts 19:51.8 6:24/M 10
119 103 398 William Lantinga St Philip Catholic Central 19:55.0 6:25/M 9
120 (< 5) 290 Chandler Lawson Mackinaw City 19:55.9 6:25/M 12
121 104 241 Bryan Bult Kalamazoo Home School Sports 19:56.4 6:26/M 11
122 105 93 Zack Harvey Central Lake 19:57.3 6:26/M 12
123 106 240 Johnmartin Brockway Kalamazoo Home School Sports 19:57.7 6:26/M 9
124 107 215 Gabe Nymeyer Hudsonville Freedom Christian 20:08.0 6:30/M 9
125 (< 5) 418 Robby Roney Waldron 20:11.9 6:31/M 12
126 108 34 A.j. Solovey Bellevue 20:12.3 6:31/M 11
127 109 437 Tylor McCauley Wolverine 20:13.1 6:31/M 12
128 110 94 Wyatt Morris Central Lake 20:13.3 6:31/M 12
129 111 55 Max Reed Boyne Falls 20:14.9 6:32/M 11
130 112 96 Brian Willson Central Lake 20:24.8 6:35/M 9
131 113 66 Lincoln Spitzer Buckley 20:28.9 6:36/M 9
132 (< 5) 302 Zack Eriksen Mason County Eastern 20:30.4 6:37/M 11
133 114 385 Mike Kreiner St Patrick 20:30.9 6:37/M 11
134 115 62 Jordyn Garza Buckley 20:31.7 6:37/M 10
135 116 155 Joe Smith Fowler 20:32.2 6:37/M 10
136 117 248 Adam Shultz Kalamazoo Home School Sports 20:34.4 6:38/M 11
137 118 112 Venus Ceballos Creative Technologies Academy 20:37.4 6:39/M 12
138 (< 5) 301 Jimmy Appledorn Mason County Eastern 20:43.1 6:41/M 10
139 (< 5) 312 Kevin Zeller McBain Northern Michigan Christian 20:48.8 6:43/M 12
140 (< 5) 172 Brandon Brown Hale 20:50.2 6:43/M 10
141 119 264 Tim Wesley Kimball Landmark 20:53.3 6:44/M 11
142 120 336 Tyler Rozanski North Trails 20:56.5 6:45/M 12
143 (< 5) 162 Avery May Frankfort 20:58.1 6:46/M 9
144 (< 5) 252 Alan Keesler Kensington Woods 20:59.3 6:46/M 11
145 (< 5) 138 Austin Handrich Fairview 21:06.8 6:48/M 9
146 121 17 Ian Pigg Alba 21:06.8 6:48/M 11
147 122 378 Ryan Schaub St Marys 21:10.1 6:50/M 8
148 (< 5) 81 Elliott Shoemaker Capital Homeschool 21:11.7 6:50/M 10
149 123 407 Rich Yacovoni St Philip Catholic Central 21:11.7 6:50/M 11
150 124 64 Michael Rosek Buckley 21:12.3 6:50/M 10
151 (< 5) 253 Mark Siminski Kensington Woods 21:13.2 6:51/M 10
152 (< 5) 173 Joseph Muhle Hale 21:13.8 6:51/M 9
153 125 363 Charles Strehl St Mary Cathedral 21:26.8 6:55/M 10
154 126 281 Zakk Manley Litchfield 21:28.1 6:55/M 9
155 127 52 Kevin Lange Boyne Falls 21:30.3 6:56/M 10
156 (< 5) 140 Tom Jenkins Fairview 21:31.4 6:56/M 9
157 (< 5) 142 Dustin Smith Fairview 21:32.5 6:57/M 10
158 128 282 Justin Marsh Litchfield 21:35.1 6:58/M 10
159 129 16 Gary Pawson Alba 21:35.3 6:58/M 12
160 130 63 Drew McHugh Buckley 21:40.0 6:59/M 9
161 131 435 Garrett Farkas Wolverine 21:41.2 7:00/M 9
162 132 224 Collin Axon Jackson Christian 21:48.2 7:02/M 11
163 133 159 Ethan Young Fowler 21:49.9 7:02/M 10
164 134 377 Kevin Schaub St Marys 21:51.1 7:03/M 12
165 135 369 Jack Garthe St Marys 21:53.9 7:04/M 9
166 136 386 Ben Lawless St Patrick 21:55.5 7:04/M 12
167 137 216 Robert Rockwell Hudsonville Freedom Christian 22:03.7 7:07/M 12
168 (< 5) 251 Jacob Honey Kensington Woods 22:09.3 7:09/M 12
169 138 259 Ryan Camastra Kimball Landmark 22:24.2 7:14/M 11
170 139 260 Brett Hensel Kimball Landmark 22:26.4 7:14/M 11
171 (< 5) 163 Kadin Powell Frankfort 22:29.7 7:15/M 9
172 140 370 Brendan Hartman St Marys 22:31.0 7:16/M 12
173 141 349 Zach Prell Pellston 22:34.1 7:17/M 9
174 (< 5) 79 John Gallo Capital Homeschool 22:43.2 7:20/M 9
175 142 333 Caleb Buttigieg North Trails 23:05.3 7:27/M 10
176 143 387 Pung Noah St Patrick 23:06.2 7:27/M 9
177 144 21 Ryan Summy Alba 23:18.7 7:31/M 11
178 (< 5) 298 Josh Keeler Marion 23:19.1 7:31/M 12
179 145 334 Martin Fuss North Trails 23:32.4 7:35/M 12
180 146 337 Christopher Vanloo North Trails 23:39.3 7:38/M 9
181 147 335 Jason Nowak North Trails 23:40.1 7:38/M 10
182 (< 5) 165 Bennett Schmitt Frankfort 23:52.5 7:42/M 9
183 (< 5) 250 Dean Bradbury Kensington Woods 24:11.6 7:48/M 11
184 148 388 Devin Ryan St Patrick 24:37.9 7:56/M 12
185 (< 5) 416 Robert Jameson Waldron 24:42.7 7:58/M 12
186 149 35 Mike Solovey Bellevue 25:25.6 8:12/M 9
187 150 114 Matt Hoskins Creative Technologies Academy 27:38.1 8:55/M 11
188 (< 5) 417 Nathan Knepper Waldron 29:30.3 9:31/M 11