Bath Middle School Invitational

back to results

Sep. 27, 2011

Bath Middle School Invitational
Bath, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Overall Finish List - Boys' 2 mile

O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Age

1 1 673 Kyle Coulter Bath 11:54.7 5:57/M 8
2 2 588 Nathaniel Baird Stockbridge 12:02.9 6:01/M 8
3 3 599 Austin Shepherd Stockbridge 12:15.6 6:08/M 8
4 4 680 Case Trevino Bath 12:18.8 6:09/M 7
5 5 618 Bobby Reid Lansing Catholic 12:19.6 6:10/M 8
6 6 656 Kelin Brown Grand Ledge 12:43.1 6:22/M 7
7 7 575 Jakob Hartman Leslie 12:50.2 6:25/M 7
8 8 681 Cole Trevino Bath 12:59.7 6:30/M 7
9 9 692 Kalyn Vanwormer Windmere Park 13:00.2 6:30/M 7
10 10 658 Seven Davis Grand Ledge 13:07.5 6:34/M 7
11 11 613 Andrew Hakim Lansing Catholic 13:11.1 6:36/M 7
12 12 675 Elliott Lipe Bath 13:14.1 6:37/M 8
13 13 661 Nathan Goschka Grand Ledge 13:14.5 6:37/M 8
14 14 640 Kyle Montgomery Mt. Pleasant 13:18.5 6:39/M 8
15 15 617 Jacob Ramont Lansing Catholic 13:19.6 6:40/M 7
16 16 609 Jon Campau Lansing Catholic 13:25.8 6:43/M 8
17 17 608 Thomas Burns Lansing Catholic 13:27.9 6:44/M 7
18 18 672 Drew Coulter Bath 13:28.9 6:44/M 7
19 19 689 Joel Stieglitz Windmere Park 13:30.1 6:45/M 7
20 20 665 Tyler McCartney Grand Ledge 13:32.1 6:46/M 7
21 21 671 Cody Barnhill Bath 13:35.4 6:48/M 7
22 22 587 Alan Baird Stockbridge 13:40.6 6:50/M 7
23 23 601 Nick Snider Stockbridge 13:46.3 6:53/M 8
24 24 607 Ryan Behan Lansing Catholic 13:48.6 6:54/M 7
25 25 662 Logan Kroczaleki Grand Ledge 13:49.6 6:55/M 7
26 26 635 Jack Kea Mt. Pleasant 13:53.5 6:57/M 8
27 27 627 Connor Fiolek Mt. Pleasant 13:54.1 6:57/M 8
28 28 610 Nate Dugener Lansing Catholic 13:54.7 6:57/M 8
29 29 686 Karmasie Humes Windmere Park 14:02.1 7:01/M 7
30 30 683 Josh Wolfinger Bath 14:04.8 7:02/M 7
31 31 691 Kalyb Vanwormer Windmere Park 14:08.7 7:04/M 7
32 32 589 Jake Chapman Stockbridge 14:14.2 7:07/M 7
33 33 603 Damien Sutton Stockbridge 14:23.3 7:12/M 8
34 34 663 Austin Lee Grand Ledge 14:25.5 7:13/M 7
35 (> 7) 676 Marshall Lipe Bath 14:28.4 7:14/M 8
36 35 625 Brenden Cashen Mt. Pleasant 14:28.5 7:14/M 7
37 36 688 Malachi Smith Windmere Park 14:35.8 7:18/M 7
38 37 649 Josh Schafer Mt. Pleasant 14:38.6 7:19/M 8
39 38 582 Grant Schuen Leslie 14:38.8 7:19/M 8
40 (> 7) 615 Matthew Iamarino Lansing Catholic 14:39.9 7:20/M 7
41 39 572 Troy Davis Leslie 14:49.9 7:25/M 8
42 (> 7) 678 Noah Nugent Bath 14:51.4 7:26/M 8
43 40 577 Brandon Huttenlocker Leslie 14:53.2 7:27/M 7
44 41 666 John Roesch Grand Ledge 14:55.0 7:28/M 7
45 (> 7) 682 Bill Wise Bath 15:04.4 7:32/M 8
46 (> 7) 611 Nick Flammini Lansing Catholic 15:04.8 7:32/M 7
47 (> 7) 616 Will Kordenbrock Lansing Catholic 15:05.1 7:33/M 8
48 (> 7) 614 John Harrison Lansing Catholic 15:07.7 7:34/M 7
49 42 684 Dj Berry Windmere Park 15:17.6 7:39/M 7
50 43 594 Thomas Johnson Stockbridge 15:20.6 7:40/M 7
51 44 633 Quinn Humphrey Mt. Pleasant 15:44.4 7:52/M 7
52 45 578 Davey Latter Leslie 15:50.4 7:55/M 7
53 46 644 Eric Pololsky Mt. Pleasant 15:53.1 7:57/M 7
54 47 570 Zach Boller Leslie 15:54.3 7:57/M 8
55 (> 7) 669 Nathan Werner Grand Ledge 16:00.5 8:00/M 8
56 (> 7) 590 Brenden Clark Stockbridge 16:05.0 8:03/M 8
57 (> 7) 643 Edgar Peters Mt. Pleasant 16:13.7 8:07/M 7
58 (> 7) 639 John McCarthy Mt. Pleasant 16:16.0 8:08/M 8
59 (> 7) 660 Nat Fellow Grand Ledge 16:16.5 8:08/M 8
60 (> 7) 619 Alek Saadeh Lansing Catholic 16:18.2 8:09/M 7
61 (> 7) 645 Lucas Prin Mt. Pleasant 16:19.4 8:10/M 8
62 48 806 Zach Brundage Windmere Park 16:20.7 8:10/M 08
63 (> 7) 693 Jacob Willinger Windmere Park 16:33.4 8:17/M 7
64 (> 7) 677 Robert Micheaux Bath 16:34.2 8:17/M 8
65 (> 7) 634 Ryan Johns Mt. Pleasant 16:40.3 8:20/M 8
66 (> 7) 657 Ryan Buffin Grand Ledge 16:40.5 8:20/M 7
67 (> 7) 664 Clayton Lewis Grand Ledge 16:40.7 8:20/M 7
68 (> 7) 690 Ben Szilagyi Windmere Park 16:41.8 8:21/M 7
69 (> 7) 659 Evan Feldkamp Grand Ledge 16:42.5 8:21/M 7
70 (> 7) 687 Ryan Mayes Windmere Park 16:50.4 8:25/M 7
71 (> 7) 668 Gage Stout Grand Ledge 16:53.7 8:27/M 7
72 (> 7) 621 Colin Smith Lansing Catholic 16:58.9 8:29/M 7
73 (> 7) 597 Kody Neal Stockbridge 17:50.2 8:55/M 7
74 (> 7) 626 Sloan Felton Mt. Pleasant 18:18.2 9:09/M 7
75 (> 7) 642 Drew Patton Mt. Pleasant 18:23.2 9:12/M 7
76 (> 7) 650 Sammy Shamlin Mt. Pleasant 18:31.3 9:16/M 7
77 (> 7) 651 Reid Sladek Mt. Pleasant 18:33.0 9:17/M 7
78 (> 7) 604 Ethan Utley Stockbridge 18:40.2 9:20/M 7
79 (> 7) 628 Aaron Fischer Mt. Pleasant 19:10.1 9:35/M 7
80 (> 7) 648 Gavin Roupe Mt. Pleasant 19:50.2 9:55/M 8
81 (> 7) 638 Jacob McAllister Mt. Pleasant 20:18.0 10:09/M 8
82 (> 7) 653 Asher Watters Mt. Pleasant 20:19.9 10:10/M 8
83 (> 7) 632 Colton Hallock Mt. Pleasant 20:27.2 10:14/M 8
84 (> 7) 593 Eric Johnson Stockbridge 21:05.4 10:33/M 7
85 (> 7) 667 Calvin Sands Grand Ledge 21:30.1 10:45/M 7
86 (> 7) 637 Quinn Klein Mt. Pleasant 21:43.9 10:52/M 7
87 (> 7) 655 Luke Worgess Mt. Pleasant 23:07.2 11:34/M 7
88 (> 7) 629 Alex Fuja Mt. Pleasant 23:11.0 11:36/M 7
89 (> 7) 641 Jake O'Brien Mt. Pleasant 27:25.3 13:43/M 8

Team Summary Report - Boys' 2 mile

Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*

1 Bath 43 1 4 8 12 18 21 30
Top 5 Times: 1:03:56.4

2 Lansing Catholic 64 5 11 15 16 17 24 28
Top 5 Times: 1:05:44.3

3 Grand Ledge 74 6 10 13 20 25 34 41
Top 5 Times: 1:06:27.1

4 Stockbridge 82 2 3 22 23 32 33 43
Top 5 Times: 1:05:59.8

5 Windmere Park 124 9 19 29 31 36 42 48
Top 5 Times: 1:09:17.1

6 Mt. Pleasant 139 14 26 27 35 37 44 46
Top 5 Times: 1:10:13.4

7 Leslie 169 7 38 39 40 45 47
Top 5 Times: 1:13:02.7





Overall Finish List - Girls' 2 mile

O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Age

1 1 744 Caitlin Rebera Lansing Catholic 12:36.6 6:18/M 7
2 2 788 Faith Brown Bath 13:22.9 6:41/M 8
3 3 700 Haley Dack Leslie 13:32.8 6:46/M 8
4 4 789 Lindsey Brown Bath 13:46.0 6:53/M 8
5 5 712 Brittany Pierce Leslie 13:47.6 6:54/M 7
6 6 735 Shelby Ziegler Stockbridge 14:02.9 7:01/M 7
7 7 787 Kelsey Billingsley Bath 14:03.8 7:02/M 7
8 8 747 Sydney Theis Lansing Catholic 14:07.1 7:04/M 8
9 9 792 Savannah Halfmann Bath 14:07.3 7:04/M 8
10 10 794 Melissa Schott Bath 14:11.0 7:06/M 8
11 11 795 Jessie Sullivan Bath 14:25.2 7:13/M 7
12 12 741 Nicole Novak Lansing Catholic 14:57.0 7:29/M 8
13 13 798 Becky Golisch Windmere Park 15:12.1 7:36/M 7
14 14 784 Tyler Adkins Bath 15:14.7 7:37/M 7
15 15 780 Jenna Magness Grand Ledge 15:15.5 7:38/M 7
16 16 702 Libby Filice Leslie 15:17.7 7:39/M 7
17 17 801 Maggie Reid Windmere Park 15:20.9 7:40/M 7
18 18 704 Murrissia Hampton Leslie 15:22.0 7:41/M 7
19 19 740 Tayler Guyeskey Lansing Catholic 15:26.5 7:43/M 8
20 20 749 Maddie Brown Mt. Pleasant 15:58.3 7:59/M 8
21 21 703 Rachel Gilliland Leslie 16:14.2 8:07/M 7
22 22 736 Victoria Boehlert-SomoLansing Catholic 16:22.6 8:11/M 8
23 23 719 Poppy Cox Stockbridge 16:28.5 8:14/M 7
24 24 733 Samantha Sharland Stockbridge 16:31.3 8:16/M 7
25 25 701 Kim Driksna Leslie 16:41.0 8:21/M 7
26 26 738 Emily Cohn Lansing Catholic 16:41.4 8:21/M 7
27 27 776 Morgan Arnouts Grand Ledge 16:42.1 8:21/M 7
28 28 756 Mariah Goecker Mt. Pleasant 16:49.2 8:25/M 8
29 29 781 Annmarie Maher Grand Ledge 16:52.3 8:26/M 7
30 30 714 Abigail Tiffany Leslie 16:57.8 8:29/M 7
31 31 731 Alexis Roberts Stockbridge 17:00.7 8:30/M 7
32 (> 7) 710 Katherine Maiville Leslie 17:13.2 8:37/M 8
33 32 723 Kaylee Hall Stockbridge 17:13.4 8:37/M 7
34 33 765 Lindsay Moore Mt. Pleasant 17:27.3 8:44/M 7
35 34 732 Torrey Savannah Stockbridge 17:28.8 8:44/M 7
36 35 766 Olivia Payton Mt. Pleasant 17:45.7 8:53/M 8
37 36 757 Sophia Grossnickle Mt. Pleasant 17:48.0 8:54/M 7
38 37 764 Jennifer McNeal Mt. Pleasant 17:53.3 8:57/M 8
39 38 783 Amy Spitzley Grand Ledge 17:54.8 8:57/M 7
40 39 769 Ashley Schafer Mt. Pleasant 17:56.1 8:58/M 8
41 (> 7) 752 Katey Dast Mt. Pleasant 17:57.9 8:59/M 8
42 40 720 Madison Dunlap Stockbridge 18:01.3 9:01/M 7
43 (> 7) 728 Nora Krusinski Stockbridge 18:23.3 9:12/M 7
44 (> 7) 767 India Perez Mt. Pleasant 18:30.8 9:15/M 7
45 (> 7) 750 Aubrey Cogswell Mt. Pleasant 18:37.4 9:19/M 8
46 (> 7) 748 Sydney Anderson Mt. Pleasant 18:47.7 9:24/M 8
47 (> 7) 773 Savannah Stone Mt. Pleasant 18:51.2 9:26/M 7
48 41 777 Tori Campbell Grand Ledge 18:51.5 9:26/M 7
49 (> 7) 707 Sydney Leatherberry Leslie 19:04.6 9:32/M 7
50 (> 7) 718 Calla Coleman Stockbridge 19:23.3 9:42/M 7
51 42 782 Bretta Overly Grand Ledge 19:26.6 9:43/M 7
52 43 797 Victoria Caron Windmere Park 19:27.2 9:44/M 7
53 (> 7) 758 Ananda Guthrie Mt. Pleasant 19:27.6 9:44/M 7
54 44 800 Gabby Parks Windmere Park 19:41.0 9:51/M 7
55 (> 7) 713 Jessie Ruiz Leslie 19:49.6 9:55/M 8
56 (> 7) 763 Katey Lynch Mt. Pleasant 19:51.5 9:56/M 8
57 (> 7) 716 Alexa Wiljanen Leslie 20:30.7 10:15/M 8
58 (> 7) 753 Zoe Defeyter Mt. Pleasant 20:55.3 10:28/M 8
59 45 799 Kaitlyn Narezo Windmere Park 20:58.8 10:29/M 7
60 (> 7) 694 Breanna Blackford Leslie 21:05.3 10:33/M 7
61 (> 7) 754 Jasmin Escamilla Mt. Pleasant 21:40.2 10:50/M 7
62 (> 7) 771 Ilse Smilo-Morgan Mt. Pleasant 21:53.5 10:57/M 8
63 46 778 Katherine Davidson Grand Ledge 22:18.7 11:09/M 7
64 (> 7) 695 Amber Brenton Leslie 22:19.6 11:10/M 8
65 (> 7) 751 Ashley Craven Mt. Pleasant 22:34.5 11:17/M 7
66 (> 7) 759 Jordan Heinrich Mt. Pleasant 23:25.7 11:43/M 8
67 (> 7) 772 Morgan Sotzen Mt. Pleasant 24:26.0 12:13/M 7
68 (> 7) 762 Emily Lukens Mt. Pleasant 25:56.9 12:58/M 7
69 (> 7) 768 Larisa Pulley Mt. Pleasant 26:02.3 13:01/M 8
70 (> 7) 705 Danielle Hook Leslie 29:05.8 14:33/M 7

Team Summary Report - Girls' 2 mile

Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*

1 Bath 32 2 4 7 9 10 11 14
Top 5 Times: 1:09:31.1

2 Lansing Catholic 62 1 8 12 19 22 26
Top 5 Times: 1:13:30.0

3 Leslie 63 3 5 16 18 21 25 30
Top 5 Times: 1:14:14.4

4 Stockbridge 116 6 23 24 31 32 34 40
Top 5 Times: 1:21:16.9

5 Grand Ledge 150 15 27 29 38 41 42 46
Top 5 Times: 1:25:36.4

6 Mt. Pleasant 152 20 28 33 35 36 37 39
Top 5 Times: 1:25:48.7

7 Windmere Park 162 13 17 43 44 45
Top 5 Times: 1:30:40.2





Open race boys' finishers

Total
Place Name Bib No Age Gend Time
1 Ryan Schroeder 620 6 M 13:20.9
2 Nick Starr 623 6 M 13:47.5
3 Colin Lilley 595 6 M 13:54.3
4 Eric Warriner 624 5 M 14:17.7
5 Kyle Lilley 596 6 M 14:26.3
6 Devin Gibbs 573 6 M 14:34.5
7 Garrett Hughes 592 6 M 14:42.0
8 Jack Skidmore 679 6 M 14:44.4
9 Michael Armistead 670 6 M 14:47.8
10 Clayton Dugan 674 6 M 15:01.9
11 Jack Behan 606 4 M 15:13.7
12 Dalton Harrison 574 6 M 15:30.6
13 Patrick Gordon 612 6 M 16:06.4
14 Robert Spagnuolo 622 6 M 16:11.4
15 Braydon Smieska 583 6 M 16:13.5
16 Shane Connelly 571 6 M 16:17.0
17 Jacob Rector 580 6 M 17:03.2
18 Jarrett Sweezy 585 6 M 17:30.4
19 Bo Shepherd 600 6 M 17:59.8
20 Andrew Richard 581 6 M 18:02.3
21 Daniel Moulton 579 6 M 18:56.8
22 Jaylen Keys 804 06 M 19:23.2
23 Danny Haught 576 6 M 20:41.5
24 Elijah Brown 685 7 M 21:01.7
25 Joshua Sturtevant 602 6 M 22:02.7





Open race girls' finishers

Total
Place Name Bib No Age Gend Time
1 Lidia Clarizio 737 6 F 14:30.4
2 Hailee Loch 709 6 F 14:39.9
3 Olivia Theis 746 6 F 14:42.2
4 Veronica Azar 786 6 F 14:48.9
5 Britney Medcoff 711 6 F 15:47.1
6 Jaycee Chappell 697 6 F 15:50.9
7 Faith Whitt 734 6 F 17:03.4
8 Brendan Lounds 805 06 F 17:09.3
9 Stephanie Labioda 793 6 F 17:25.1
10 Krystal Dugan 791 6 F 17:44.1
11 Sophie Ramont 743 6 F 17:57.5
12 Hailey Fisher 721 6 F 18:09.9
13 Clare Pike 742 6 F 18:24.6
14 Kiera Smith 745 6 F 18:24.8
15 Olivia Szilagyi 803 7 F 18:26.0
16 Alexandra Glozynski 739 6 F 18:37.9
17 Kaylin Janeski 726 6 F 18:53.1
18 Ellen Coppernoll 698 6 F 18:54.9
19 Abigail Cunningham 790 6 F 19:10.2
20 Melonie Clark 717 6 F 19:48.6
21 Lindsey Kincaid 706 6 F 20:04.0
22 Emma Arnold 785 6 F 20:07.6
23 Hope Schneidewind 802 7 F 20:27.8
24 Clair Brown 696 6 F 20:34.1
25 Cathryn Ward 715 6 F 20:43.1
26 Ashley Khozouie 727 6 F 20:57.0
27 Graci Dack 699 6 F 22:48.6
28 Alexis Berry 796 7 F 27:27.1
29 Camie Ford 722 6 F 28:35.8