Mary Angela Hospice Runs

back to results

Aug. 12, 2007

Mary Angela Hospice Runs
Oakland Community College Farmington Campus
Provided by Gault Race Management


Overall Female Overall Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Karen Perzyk West Bloomfield MI 38 12 43:57.2 7:05/M
Female 14 and under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Aislinn Wendrow 14 48 54:13.3 8:45/M
Female 20 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Carrie Robie 20 73 58:06.9 9:22/M
2 Michelle Ilitch Livonia MI 23 78 59:25.0 9:35/M
3 Lauren Adamo Bloomfield Hills M 21 92 1:06:18.0 10:42/M
Female 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Amanda Walbridge 27 22 47:24.8 7:39/M
2 Holly Hamerink 28 33 48:45.7 7:52/M
3 Jill Conte 27 41 51:07.2 8:15/M
4 Laura Good Ann Arbor MI 26 45 51:45.7 8:21/M
5 Melissa Mathie Washington MI 28 62 56:46.3 9:09/M
6 Avigail Davis 27 65 57:06.9 9:13/M
7 Susie Roble 25 74 58:07.2 9:22/M
8 Michell Laduke 28 75 58:26.9 9:25/M
9 Katie Talik 28 79 1:00:05.5 9:41/M
10 Renay Weiss-Stansell Northville MI 28 83 1:01:05.0 9:51/M
11 Mary Beth Snyder Birmingham MI 28 88 1:02:17.0 10:03/M
12 Janelle Justin 28 96 1:09:24.6 11:12/M
Female 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Sara Bowman 33 36 50:03.9 8:04/M
2 Molly Cotant 30 46 52:11.8 8:25/M
3 Jana Chappell Royal Oak, Mi 48073 30 47 53:59.1 8:42/M
4 Anne-Sophie Despres-Lom 33 57 55:54.3 9:01/M
5 Sandra Daw Waterford MI 34 70 57:50.1 9:20/M
6 Anika Rhattigan Canton MI 34 72 58:00.0 9:21/M
7 Wendy Hale Westland MI 32 86 1:02:03.3 10:00/M
8 Renee Soenen Harrison Township 34 87 1:02:13.2 10:02/M
9 Anita Lal 30 97 1:14:24.1 12:00/M
10 Leah Roux 30 99 1:15:31.8 12:11/M
11 Marla Kaminsky 31 100 1:15:32.0 12:11/M
Female 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Christine Piereson 37 77 58:40.5 9:28/M
2 Tina Sharnas Harrison Township 39 84 1:01:14.2 9:53/M
3 Suzanne Hollyer 39 85 1:01:43.5 9:57/M
4 Erika Werner Farmington Hills M 35 95 1:08:57.9 11:07/M
Female 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Wendy Gesund 44 30 48:32.1 7:50/M
2 Deborah Ward Birmingham MI 43 68 57:28.2 9:16/M
Female 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jean Yamamoto Farmington Hills M 45 39 50:42.3 8:11/M
2 Julie Heisel 45 56 55:08.8 8:54/M
3 Jan Artushin 48 61 56:34.0 9:07/M
4 Wendy Headland Westland MI 45 67 57:13.1 9:14/M
5 Patty Crippen Farmington Hills M 49 80 1:00:11.0 9:42/M
6 Ann Mann 45 104 1:17:53.5 12:34/M
Female 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Karie Lazuka 50 49 54:17.7 8:45/M
2 Georgene Norris 50 93 1:06:33.1 10:44/M
3 Lauren Frayne 51 94 1:08:10.1 11:00/M
Female 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Joanie Frantz 58 98 1:15:19.9 12:09/M



Overall Male Overall Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Eric Green Pontiac MI 39 1 34:54.2 5:38/M
Male 15 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Zachary Belanger 15 21 47:10.1 7:36/M
2 Sam Morris 15 101 1:15:32.1 12:11/M
Male 20 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ryan Pletzke 24 6 39:21.9 6:21/M
2 Pete Braun Troy MI 21 20 47:06.2 7:36/M
3 Derek Weaver 20 29 48:26.3 7:49/M
Male 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Willy Dyer Bloomfield Hills M 26 7 39:43.0 6:24/M
2 Justin Hulett 28 13 44:37.5 7:12/M
3 Patrick Cotant Gaylord MI 28 26 48:24.4 7:48/M
4 Christopher Manno Northville MI 25 28 48:25.1 7:49/M
5 Wasim Bleibel Barrington IL 28 31 48:32.5 7:50/M
6 Shaun Davis 28 43 51:31.1 8:19/M
7 Patrick Kongsilp 28 44 51:45.2 8:21/M
8 Matthew Cullen Canton MI 26 81 1:00:46.9 9:48/M
9 Michael Burris Novi MI 26 82 1:00:47.0 9:48/M
Male 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Rob Willard 30 14 44:38.5 7:12/M
2 Frederick Kramp White Lake MI 33 18 46:13.6 7:27/M
3 Michael Jacobs Royal Oak MI 33 35 49:47.5 8:02/M
4 Dan Hendin 30 38 50:38.9 8:10/M
5 Patrick McGrath 34 52 54:34.4 8:48/M
6 Terry Bewick 33 64 57:06.2 9:13/M
Male 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bruce Peck Livonia MI 38 32 48:40.2 7:51/M
2 Michael Vogt 37 40 50:56.6 8:13/M
3 Bruno Lombard 36 50 54:24.8 8:46/M
Male 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jim Harrington 42 3 36:22.4 5:52/M
2 Robert Garrison Saline MI 43 4 38:36.4 6:14/M
3 Ray Torres Livonia MI 43 9 41:46.6 6:44/M
4 Gary Godula 43 10 43:04.3 6:57/M
5 Rick Vanzura 43 11 43:46.5 7:04/M
6 Jim Oleksinski Grosse Pointe MI 40 15 44:48.5 7:14/M
7 Paul Harkins Brighton MI 42 17 45:03.4 7:16/M
8 Robert Prebola Livonia MI 41 25 48:08.5 7:46/M
9 Teruhiko Yamamoto 43 27 48:24.5 7:48/M
10 James Toth 40 37 50:07.9 8:05/M
Male 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 David Watkins Birmingham MI 46 2 36:15.7 5:51/M
2 Matthew O'Mara Bloomfield Hills M 46 16 44:58.5 7:15/M
3 Thomas Morris Novi MI 47 19 46:33.3 7:30/M
4 Bob Cipriano 47 23 47:35.1 7:40/M
5 Joseph Matula 45 54 54:47.8 8:50/M
6 Bruce Lefevre 47 66 57:12.5 9:14/M
7 Michael Morris 46 90 1:04:54.6 10:28/M
8 Yues Nugent Farmington Hills M 46 91 1:05:59.8 10:39/M
9 George Mann 45 103 1:17:53.5 12:34/M
Male 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Thomas Artushin Bloomfield Hills M 52 8 41:00.9 6:37/M
2 Joe Dzenowagb 51 42 51:14.0 8:16/M
3 Alex Cooper Huntington Woods M 52 53 54:42.7 8:49/M
4 Lewis Doot Commerce Twp MI 52 55 54:50.6 8:51/M
5 John Skrzypiec West Bloomfield MI 51 59 56:06.0 9:03/M
6 Len Constantine Chesterfield MI 54 69 57:43.1 9:19/M
7 Mark London Farmington Hills M 50 102 1:15:32.7 12:11/M
Male 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bob Koseh 57 24 47:55.9 7:44/M
2 Dwight Holt Royal Oak MI 55 34 49:37.9 8:00/M
3 Bill Valade Farmington Hills M 58 51 54:31.6 8:48/M
4 Michael McNeece Farmington Hills M 58 58 56:01.5 9:02/M
5 Eugene Grewe 58 71 57:50.7 9:20/M
6 George Kerr Waters MI 57 89 1:03:33.3 10:15/M
Male 60 & up
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Currell Pattie Shelby Twp MI 63 60 56:29.5 9:07/M
2 Dan Dewey Orion MI 60 63 57:03.6 9:12/M
3 Steve Corcoran Farmington Hills M 60 76 58:35.2 9:27/M
No Age Given
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Rich Power 99 5 38:48.7 6:15/M



Overall Female Overall Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Elizabeth Wetzel West Bloomfield MI 43 9 23:11.2 7:29/M
Female 14 and under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Elyse McKenna 14 31 25:55.6 8:22/M
2 Ashley Williams Farmington Hills M 14 70 28:44.0 9:16/M
3 Danielle Vanzura 12 104 32:52.7 10:36/M
4 Brooke Ruffolo 13 109 33:21.4 10:45/M
5 Melissa Novak 14 111 33:21.7 10:45/M
6 Elise Lawley 14 112 33:22.5 10:46/M
7 Mary Kate Vincent 14 113 33:22.7 10:46/M
8 Shannon Shaver Canton MI 12 129 34:47.3 11:13/M
9 Kimberly D'Arcangelo 13 173 47:48.5 15:25/M
10 Meghan Donnelly 14 177 49:12.9 15:52/M
11 Kaitlyn Wargo 14 179 51:24.5 16:35/M
Female 15 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Katelyn Williams Farmington Hills M 16 25 25:34.5 8:15/M
2 Lizzy Ternes Troy MI 19 53 27:16.9 8:48/M
3 Amanda Bryant 17 62 28:25.5 9:10/M
4 Anna Noguchi 19 91 31:11.4 10:04/M
5 Erin Grubbs 15 93 31:21.3 10:07/M
6 MacKenzie Tyler Farmington Hilss M 17 102 32:34.8 10:30/M
7 Lauren Ruffolo 17 125 34:17.1 11:04/M
8 Kellyann Wargo 17 126 34:17.7 11:04/M
9 Katy Matta 19 161 40:45.2 13:09/M
10 Alicia Crawford 19 162 40:45.7 13:09/M
11 Joslyn Sessel 17 188 58:08.2 18:45/M
Female 20 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Danielle Bryant 21 64 28:31.6 9:12/M
2 Jakki Waldecker 22 81 29:58.8 9:40/M
3 Lauren Williams 23 131 34:59.4 11:17/M
4 Angelina Spiteri Warren MI 23 143 36:53.8 11:54/M
5 Emily Lawless Rochester Hills MI 21 151 38:14.9 12:20/M
6 Katherine Marley 21 156 40:04.5 12:55/M
7 Jehan Hindo 22 157 40:04.9 12:55/M
8 Julie Sharobeem 24 180 51:45.8 16:42/M
9 Patricia Saavedra 24 181 51:47.8 16:42/M
Female 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Polly Carlton Grand Rapids MI 29 68 28:40.5 9:15/M
2 Meghan Moreau 28 83 30:08.0 9:43/M
3 Teresa Sheffield 27 85 30:33.0 9:51/M
4 Sharon Terlep Royal Oak MI 28 95 31:30.4 10:10/M
5 Maryjane Valade Arlington VA 28 99 32:05.2 10:21/M
6 Jessica Wilder 26 121 34:02.6 10:59/M
7 Rebecca Stout 27 132 35:00.7 11:17/M
8 Melissa Gumbis Canton MI 28 135 35:12.7 11:21/M
9 Lisa McGrath 28 152 38:15.1 12:20/M
10 Michelle Longo 28 163 40:47.2 13:09/M
11 Adriana Bianchini 26 164 41:14.4 13:18/M
12 Aimee Chamberlain 29 165 41:52.8 13:30/M
13 Alison Kline-Kator Royal Oak MI 28 167 43:38.9 14:05/M
14 Melissa Szumlinski Walled Lake MI 28 170 44:47.1 14:27/M
15 Lindsey Elton Chicago IL 28 182 54:33.3 17:36/M
Female 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Brigid Cronin 30 117 33:41.6 10:52/M
2 Jennifer Lehtola 30 150 38:14.7 12:20/M
Female 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kerry Papeuhageu 35 44 26:49.9 8:39/M
2 Liliana Verniaut 35 79 29:51.4 9:38/M
3 Lydia White Ferndale MI 35 97 31:35.8 10:11/M
4 Julie Smith 37 115 33:25.1 10:47/M
5 Colleen Powers 39 127 34:24.7 11:06/M
6 Sanjyot Mohile West Bloomfield MI 38 140 36:44.7 11:51/M
Female 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mollie MacEachern Novi MI 41 22 25:06.2 8:06/M
2 Linda Bajdo Harrison Township 43 55 27:18.6 8:48/M
3 Jeanne Seyfried Plymouth MI 40 57 27:35.5 8:54/M
4 Judith Nadolski Farmington Hills M 41 61 28:23.6 9:09/M
5 Colleen Thompson 41 63 28:27.2 9:11/M
6 Anna Lawley 44 82 30:04.1 9:42/M
7 Kathy Wilson Plymouth MI 40 90 31:09.5 10:03/M
8 Christina Baker 43 119 33:50.0 10:55/M
9 Kathy Williams Farmington Hills M 44 141 36:49.7 11:53/M
10 Linda Crawley 43 142 36:53.2 11:54/M
11 Ann Marie Stankiewicz 42 149 37:55.9 12:14/M
12 Doris Highland 41 153 39:11.6 12:38/M
13 Helen Talford 42 168 43:51.2 14:09/M
14 Susanne D'Arcangelo 44 175 48:33.0 15:40/M
Female 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Maureen Sarnacki 45 75 29:48.8 9:37/M
2 Susan Swanson 45 80 29:52.7 9:38/M
3 Catherine Cordon Livonia MI 45 92 31:12.6 10:04/M
4 Mary Ann Ruberg 48 94 31:23.8 10:07/M
5 Florence Ternes Troy MI 48 96 31:34.6 10:11/M
6 Michell Pienta 47 107 32:58.3 10:38/M
7 Mary Franklin Pontiac MI 45 120 33:52.4 10:55/M
8 Tracu Fitzgerald 46 148 37:54.2 12:14/M
9 Vicki Novak 48 183 56:11.2 18:07/M
10 Kathleen Donnelly 46 184 56:17.6 18:09/M
11 Robin Waldman 45 189 58:08.3 18:45/M
Female 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Terry Chen 52 74 29:47.4 9:36/M
2 Sheryl Switay 51 128 34:30.9 11:08/M
3 Carol Czajka 52 136 35:24.5 11:25/M
4 Karen Godlewski Livonia MI 51 137 35:32.0 11:28/M
5 Sheryl Rosenfeld Farmington Hills M 52 145 37:29.1 12:05/M
6 Mary Vantoll Westland MI 50 176 48:33.4 15:40/M
7 Deane Williams 52 186 57:21.4 18:30/M
Female 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Janet Rost 59 159 40:24.8 13:02/M
Overall Male Overall Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Tony Sanfilippo 18 1 18:22.7 5:55/M
Male 14 & under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Matt Carney Farmington Hills M 12 17 24:21.3 7:51/M
2 Dominic Russel 12 23 25:26.7 8:12/M
3 Billy Williams Farmington Hills M 11 33 25:59.5 8:23/M
4 Andrew Toloff 12 35 26:05.6 8:25/M
5 Nathan Wilson Plymouth MI 11 41 26:43.9 8:37/M
6 Harry Barrmorris Ann Arbor MI 12 47 27:02.9 8:43/M
7 Ryan Neaton 11 71 28:57.3 9:20/M
8 Charlie McNeece Farmington Hills M 12 88 31:00.2 10:00/M
9 Yoshiki Yomamoto 10 138 35:42.1 11:31/M
10 Adam Stankiewicz 12 146 37:51.7 12:13/M
11 Johnny Wells 14 178 51:23.4 16:35/M
Male 15 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Nick Albertson 15 2 20:22.1 6:34/M
2 Daniel Leeb 15 5 21:24.0 6:54/M
3 Evan Henri 16 8 22:56.3 7:24/M
4 Scott Balsis Farmington Hills M 17 10 23:41.1 7:38/M
5 Matt Clugston 18 26 25:35.2 8:15/M
6 Michael Anthony D'Arcan 15 32 25:57.6 8:22/M
7 Kevin Neaton 17 38 26:26.5 8:32/M
8 Michael Cleland 16 49 27:08.1 8:45/M
9 Kyle Leonard 18 54 27:18.0 8:48/M
10 Pat Higgins 18 66 28:38.0 9:14/M
11 Michael Cotant 17 69 28:41.1 9:15/M
12 Gabe Sarnacki 15 73 29:23.9 9:29/M
13 Patrick Sarnacki 16 84 30:32.2 9:51/M
14 Joe Vincent 19 87 30:34.8 9:52/M
15 Joe Cotant 15 98 31:59.2 10:19/M
16 Mickey McNeece Farmington Hills M 15 101 32:34.8 10:30/M
17 Ariel Mann 18 154 39:11.7 12:38/M
18 Daniel McAree 16 187 57:54.0 18:41/M
Male 20 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jeremy Jess 21 40 26:29.9 8:33/M
2 John Digiovanni 23 50 27:08.4 8:45/M
3 Nate Daily 22 52 27:14.8 8:47/M
4 Brian Doot Commerce Twp MI 21 56 27:29.1 8:52/M
5 Steve Doot Commerce Twp MI 23 78 29:50.6 9:37/M
6 Brian Vincent 24 86 30:34.8 9:52/M
7 Kevin Vincent 22 123 34:08.1 11:01/M
8 Eric Bryant 22 124 34:08.9 11:01/M
9 Greg Rost 20 158 40:24.8 13:02/M
Male 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kyle Bochenek Clinton Township M 25 11 23:46.8 7:40/M
2 Duane Wilder 28 12 23:48.2 7:41/M
3 Mark Kassa Northville MI 28 39 26:29.5 8:33/M
4 Luke Pelger Northville MI 26 46 26:57.5 8:42/M
5 Andrew Wilder 27 51 27:08.6 8:45/M
6 Michael Digiovanni 25 76 29:49.1 9:37/M
7 Patrick Fowler 28 133 35:00.8 11:17/M
8 Nick Kator 28 144 36:57.8 11:55/M
Male 30 to34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Garren Bosma 34 3 20:40.9 6:40/M
2 Kevin Knierim 30 4 20:57.4 6:45/M
3 Peter Morris Livonia MI 30 7 22:30.5 7:15/M
4 James Shannon Allen Park MI 32 30 25:53.0 8:21/M
5 Kevin Drogowski 34 36 26:10.3 8:26/M
6 Mark Devries 32 45 26:56.5 8:41/M
7 Robert Marsh Bloomfield Hills M 34 77 29:49.2 9:37/M
8 John Sofran 34 89 31:03.1 10:01/M
9 William Mullinix 33 118 33:41.9 10:52/M
10 Robert Hindman 31 147 37:53.0 12:13/M
Male 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Christopher Lundquist 36 24 25:33.4 8:15/M
2 Michael Weismann 39 28 25:43.8 8:18/M
3 Adam Funk 35 114 33:23.6 10:46/M
Male 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Steven Cordon Livonia MI 43 15 24:12.8 7:48/M
2 Kevin Carney Farmington Hills M 43 18 24:21.3 7:51/M
3 Jeffery Russel Wixom MI 42 43 26:46.0 8:38/M
4 Sean Kelly Riverview MI 40 59 28:10.9 9:05/M
5 Geir Gronstad 42 103 32:42.2 10:33/M
6 Bill Williams Farmington Hills M 44 106 32:55.4 10:37/M
7 Robert Shaver Canton MI 40 130 34:47.4 11:13/M
8 Jim Zittel Waterford MI 44 166 43:07.9 13:55/M
9 Ajey Mohile West Bloomfield MI 43 171 44:58.1 14:30/M
10 Robert Woods 41 174 48:01.3 15:29/M
Male 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kevin Sherwood 45 6 21:59.8 7:05/M
2 Jeff Fouchia 45 19 24:21.5 7:51/M
3 Kevin Taylor West Bloomfield MI 45 21 24:42.9 7:58/M
4 Michael D'Arcangelo 46 34 26:04.0 8:25/M
5 Paul Ellton 48 37 26:26.1 8:32/M
6 Dennis Kelly Riverview MI 47 48 27:04.5 8:44/M
7 Kevin Hammer 49 65 28:35.3 9:13/M
8 Steven Headland 46 67 28:39.6 9:15/M
9 Mike Carpenter 49 100 32:05.6 10:21/M
10 Brian Morris Ann Arbor MI 46 105 32:53.9 10:36/M
11 Kenneth Pienta 47 108 32:59.2 10:38/M
12 Paul Sarmack 46 110 33:21.7 10:45/M
13 Nicholas Waldecker 48 116 33:35.9 10:50/M
14 Pete Ternes Troy MI 48 139 35:59.5 11:36/M
15 John Wells 49 185 56:21.1 18:11/M
Male 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Wilhelmus Van Vianen 53 16 24:16.8 7:50/M
2 Gary Hanafee Detroit MI 52 27 25:37.3 8:16/M
3 Mike Bostic 50 29 25:50.3 8:20/M
4 Steven Minich Wayne MI 51 58 27:59.8 9:02/M
5 Theodore Vantoll Westland MI 53 172 47:48.3 15:25/M
Male 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 William Wiitala 56 20 24:34.9 7:55/M
2 Mark Delbrugge Lincoln Park MI 56 42 26:45.2 8:38/M
3 Henry Millat 58 160 40:33.9 13:05/M
Male 60 & up
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Monte Piliawsky Southfield MI 63 13 24:02.8 7:45/M
2 Robert Reider 60 14 24:10.0 7:48/M
3 Jay Peters Rochester Hills MI 60 60 28:19.2 9:08/M
4 Ed Funk 69 72 29:11.9 9:25/M
5 Ronald Frechen 60 134 35:11.3 11:21/M
6 Jim Nevison 67 155 39:45.9 12:49/M
7 Rainer Dunz 61 169 43:51.6 14:09/M
No Age Given
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mike Digiovanni 99 122 34:07.1 11:00/M