Sylvania Triathlon / Duathlon

back to results

Aug. 12, 2007

Sylvania Triathlon / Duathlon
Sylvania,OH
Provided by Gault Race Mgmt.


** INTERNATIONAL DUATHLON RESULTS **
Revision 1

SYLVANIA TRIATHLON / DUATHLON
AUGUST 12, 2007
SYLVANIA, OHIO


DUATHLON MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 529 Greg Howard Fort Wayne 1 16:07 5:12 1:02 2 1:01:53 24.1 0:48 2 40:14 6:29 2:00:02
2 526 Jeffrey Haney ROCKFORD 8 18:02 5:49 1:02 1 1:01:18 24.3 0:57 6 41:24 6:40 2:02:41
3 504 Brian Barker Miamisburg 2 16:58 5:28 1:08 5 1:03:19 23.5 0:59 7 41:32 6:42 2:03:56


DUATHLON FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 553 Melanie Roberts Indianapolis 1 18:51 6:04 1:10 1 1:05:31 22.8 1:11 1 42:23 6:50 2:09:04
2 543 Amanda Musacchio Glen Ellyn 2 20:33 6:37 1:44 2 1:11:25 20.9 2:08 2 47:00 7:34 2:22:47
3 564 Lisa Taylor Laingsburg 3 21:22 6:53 1:16 3 1:11:55 20.7 1:30 3 48:41 7:51 2:24:41

DUATHLON MALE AGE GROUP: 15 - 17
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 15 - 17
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 18 - 19
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 18 - 19
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 512 Ryan Carr Bowling Green 1 18:01 5:48 1:30 1 1:09:43 21.4 1:22 1 46:24 7:29 2:16:58


DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 544 James Neary Oregon 1 18:32 5:58 1:27 1 1:13:34 20.3 1:49 1 40:21 6:30 2:00 2:17:41
2 532 Nathan Konrad Toledo 2 22:10 7:08 2:04 2 1:21:59 18.2 3:05 2 55:13 8:54 2:44:30
3 554 Kirby Rochester Shelby TWP 3 23:14 7:29 1:48 3 1:22:47 18.0 1:55 3 59:42 9:37 2:49:24

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 546 Hitomi Noguchi Novi 1 26:56 8:41 1:14 1 1:26:25 17.3 1:12 1 1:00:21 9:43 2:56:06

DUATHLON MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 508 Roger Bonga Lowell 2 17:56 5:47 1:06 1 1:03:39 23.4 1:01 1 42:17 6:49 2:05:57
2 550 Guy Petruzzelli Westmont 1 17:38 5:41 1:05 2 1:03:44 23.4 1:13 2 42:45 6:53 6:00 2:12:24
3 519 Dave Fielding Woodbridge 5 20:48 6:42 1:27 3 1:05:08 22.9 1:31 5 47:44 7:42 2:16:37
4 518 Kevin Farkas toledo 3 18:36 5:59 1:24 5 1:12:32 20.6 1:05 3 44:46 7:13 2:18:21
5 516 David Deguzman Ann Arbor 4 19:45 6:22 1:14 6 1:12:43 20.5 1:26 4 45:44 7:22 2:20:51
6 515 Larry Davenport Ann Arbor 6 21:39 6:58 1:51 4 1:10:51 21.0 1:22 7 57:34 9:17 2:33:16
7 552 Andy Ries Toledo 7 24:08 7:46 2:33 9 1:24:54 17.6 2:11 6 57:31 9:16 2:51:14
8 42 Eric Kramer Toledo 8 24:37 7:56 2:00 7 1:15:46 19.7 1:45 8 1:10:05 11:17 2:54:11
9 534 Todd Loescher Greenville 9 26:12 8:26 1:38 8 1:16:43 19.4 1:45 9 1:11:30 11:31 2:57:46

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======


DUATHLON MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 530 Frederick Jones Dublin 2 18:49 6:04 1:04 1 1:04:39 23.1 1:08 2 43:17 6:59 2:08:57
2 517 Greg Elsnic Chicago 1 17:59 5:48 0:50 5 1:12:46 20.5 0:48 1 41:09 6:38 2:13:31
3 559 R Joseph Shoots Toledo 3 20:26 6:35 1:15 2 1:10:50 21.0 1:08 4 49:22 7:57 2:23:00
4 538 Troy McArthy Huntertown 4 21:04 6:47 1:20 3 1:11:17 20.9 1:51 5 49:44 8:01 2:25:14
5 501 Geoffrey Albin Canton 6 21:44 7:00 1:31 4 1:12:45 20.5 1:34 7 53:04 8:33 2:30:37
6 557 Sean Savage sylvania 5 21:22 6:53 1:05 6 1:19:32 18.7 1:20 3 49:02 7:54 2:32:18
7 567 Scot Wernette Novi 7 23:09 7:27 1:25 7 1:19:51 18.7 1:15 6 50:53 8:12 2:36:31
8 509 Shawn Bouyer Toledo 8 30:20 9:46 4:31 8 1:47:59 13.8 5:08 8 1:36:17 15:30 4:04:12

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 505 Robert Bartholomew Perrysburg 1 18:34 5:59 1:07 1 1:05:46 22.7 1:01 1 42:59 6:56 2:09:24
2 549 John Penders Royal Oak 4 23:58 7:43 2:22 2 1:15:53 19.6 3:03 2 50:18 8:06 2:35:33
3 503 Michael Bader Toledo 3 23:20 7:31 2:13 3 1:22:26 18.1 2:06 3 56:58 9:11 2:47:01
4 523 Tim Hamann Ferndale 5 26:48 8:38 3:13 4 1:30:19 16.5 3:36 5 1:05:18 10:31 3:09:13
5 569 John Woods Indianapolis 2 23:08 7:27 1:45 5 2:08:32 11.6 1:22 4 58:11 9:22 3:32:56

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 555 Susan Ruff Toledo 1 24:49 8:00 1:59 2 1:17:26 19.3 1:38 1 56:34 9:07 2:42:23
2 528 Laura Hoag toledo 2 25:47 8:18 2:16 1 1:17:19 19.3 2:47 2 1:00:57 9:49 2:49:04
3 511 Jenny Carpenter Bowling Green 3 26:13 8:27 1:20 3 1:36:19 15.5 1:21 3 1:06:54 10:47 3:12:05


DUATHLON MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 504 Brian Barker Miamisburg 1 16:58 5:28 1:08 3 1:03:19 23.5 0:59 2 41:32 6:42 2:03:56
2 527 Todd Hart Copley 2 18:03 5:49 1:04 2 1:03:06 23.6 1:03 1 41:00 6:36 2:00 2:06:14
3 560 Kevin Smeltzer Indianapolis 4 18:40 6:01 1:10 1 1:02:36 23.8 1:15 3 43:33 7:01 2:07:13
4 558 Dan Sechrist Whitehouse 3 18:19 5:54 1:20 6 1:08:34 21.7 1:15 5 44:02 7:06 2:13:29
5 566 Michael Wendorf Ann Arbor 6 18:58 6:06 1:13 4 1:06:17 22.5 1:10 6 46:13 7:27 2:13:49
6 520 Raymond Gehlhausen Marion 7 19:03 6:08 2:03 5 1:07:30 22.1 1:45 4 43:47 7:03 2:14:06
7 522 Dennis Hall Davenport 8 19:05 6:09 1:31 8 1:13:22 20.3 1:32 7 47:00 7:34 2:22:28
8 548 Steve Parker Fort Wayne 10 21:29 6:55 1:35 7 1:13:21 20.3 1:33 9 50:25 8:07 2:28:20
9 536 Jon Logan Northville 9 20:46 6:42 1:28 9 1:13:23 20.3 1:17 11 52:38 8:29 2:29:30
10 506 Barney Beckman Ottawa 12 21:36 6:58 1:38 11 1:16:15 19.6 2:21 8 49:10 7:55 2:30:58
11 513 Kenneth Cook Woodhaven 5 18:56 6:06 1:30 13 1:18:27 19.0 1:31 10 52:10 8:24 2:32:32
12 507 Jeff Berman toledo 11 21:36 6:57 1:37 10 1:15:40 19.7 1:26 14 1:02:50 10:07 2:43:08
13 539 Matthew McCloskey Sylvania 13 24:09 7:47 1:59 14 1:25:30 17.4 4:21 12 54:06 8:43 2:50:04
14 541 David Mierzwiak Sylvania 14 24:55 8:01 2:41 12 1:18:25 19.0 2:33 13 1:02:29 10:04 2:51:01

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 537 Sandy Logan Northville 1 24:46 7:59 1:51 1 1:17:30 19.2 1:42 1 53:46 8:40 2:39:33
2 561 Sherry Snyder Toledo 2 33:59 10:57 1:28 2 1:36:49 15.4 2:34 2 1:22:34 13:18 3:37:23

DUATHLON MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 551 Dana Reihman richmond 1 21:03 6:47 1:27 1 1:07:52 22.0 1:25 1 46:21 7:28 2:18:06
2 545 Fred Nemenski Novi 4 25:05 8:05 1:36 3 1:11:43 20.8 1:24 3 54:48 8:50 2:34:34
3 535 Christopher Loftus ann arbor 2 22:38 7:18 1:41 4 1:20:21 18.6 1:49 2 48:39 7:50 2:35:06
4 514 Daniel Dalrymple MARION 3 23:11 7:28 2:19 2 1:10:19 21.2 2:45 4 55:53 9:00 2:00 2:36:23
5 521 Lawrence Giannetti DeMotte 5 25:45 8:18 2:14 5 1:24:28 17.7 2:10 5 1:08:19 11:00 3:02:54

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 563 Kathy Suchocki Thompsonville 1 30:24 9:47 1:52 1 1:26:45 17.2 2:30 1 1:12:30 11:41 3:13:59
2 540 Karen Mehrbrodt Bolingbrook 2 33:59 10:57 2:04 2 1:35:04 15.7 2:57 2 1:31:16 14:42 3:45:19


DUATHLON MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 531 Bob Knuckey Caledon. Ontar 1 18:20 5:54 1:22 1 1:06:01 22.6 1:21 1 44:00 7:05 2:11:02
2 556 John Safian Wapakoneta 3 23:59 7:43 1:13 2 1:10:41 21.1 1:16 3 56:51 9:09 2:33:57
3 568 Dick Whicker Danville 2 22:03 7:06 2:03 3 1:14:56 19.9 1:39 2 55:10 8:53 2:35:49
4 524 Gregory Hammer Evansville 4 24:02 7:45 1:55 4 1:17:06 19.3 2:19 4 1:01:19 9:53 2:46:40
5 547 Freddie Osgood Maumee 5 26:52 8:39 3:07 5 1:29:15 16.7 3:38 5 1:07:54 10:56 3:10:45

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 565 Kenneth Tocha Cheektowaga 1 21:27 6:55 1:17 1 1:10:24 21.2 1:18 1 49:56 8:03 2:24:21
2 562 Rich Stephenson monroeville 2 27:38 8:54 2:42 3 1:28:06 16.9 2:40 2 1:04:45 10:26 3:05:49
3 510 Sam Caito Columbus 3 29:02 9:21 2:08 2 1:27:50 17.0 1:51 3 1:11:29 11:31 3:12:18

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 502 Bill Anspach Tiffin 1 25:12 8:07 2:03 1 1:13:25 20.3 3:07 1 1:01:48 9:57 2:45:34

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======


DUATHLON MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON MALE AGE GROUP: 80 - 99
Place Teamname Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ======================================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 80 - 99
Place No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DISQUALIFIED FINISHERS
Place No. Name No. Age Sex Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ===== === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======




** TRIATHLON RESULTS **
Revision 1

SYLVANIA TRIATHLON / DUATHLON
AUGUST 12, 2007
SYLVANIA, OHIO


TRIATHLON MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 95 Daniel Bretscher 24 Greencastle IN 1 18:54 0:44 7 58:08 25.6 0:53 2 34:20 5:32 1:52:56
2 401 Michael Smith 46 Brownsburg IN 18 20:53 1:26 4 56:01 26.6 1:16 5 35:14 5:41 1:54:49
3 91 Ryan Bates 27 Copley OH 4 19:46 0:49 10 58:33 25.5 0:50 9 36:59 5:58 1:56:56


TRIATHLON FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 185 Megan James 36 Kalamazoo MI 1 20:45 0:54 7 1:06:05 22.6 0:55 1 41:13 6:39 2:09:49
2 234 Jeannie Samson 38 Austin TX 2 21:26 1:00 4 1:03:56 23.3 1:14 14 46:07 7:26 2:13:40
3 195 Jaime Kulbel 31 Madison WI 18 24:40 1:02 13 1:07:19 22.1 0:57 2 42:07 6:47 2:16:04

TRIATHLON MALE AGE GROUP: 15 - 17
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 92 Ryan Bice 16 Logansport IN 1 22:34 1:00 2 1:09:37 21.4 0:57 1 36:26 5:52 2:10:32
2 105 Jared Gentz 16 Grass Lake MI 2 24:54 1:22 1 1:06:49 22.3 0:54 2 44:23 7:09 2:18:20

TRIATHLON FEMALE AGE GROUP: 15 - 17
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

TRIATHLON MALE AGE GROUP: 18 - 19
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 108 Matt Inch 19 Clarkston MI 1 20:32 0:53 1 1:02:12 24.0 0:51 1 38:04 6:08 2:02:30
2 96 Aaron Bryson 19 Ft Wayne IN 2 22:37 0:54 3 1:13:11 20.4 1:11 3 45:41 7:22 2:23:32
3 94 Adam Brandt 19 Fremont OH 3 25:45 3:39 2 1:12:28 20.6 1:45 2 42:43 6:53 2:26:18


TRIATHLON FEMALE AGE GROUP: 18 - 19
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 221 Lindsey Polinko 19 Lake Zurich IL 3 25:14 1:18 1 1:12:59 20.4 1:19 1 49:08 7:55 2:29:57
2 137 Christina Adrian 18 Muncie IN 1 24:16 2:14 2 1:18:26 19.0 1:21 2 55:51 9:00 2:42:05
3 263 Stacey Venzel 19 Perrysburg OH 2 25:06 2:30 3 1:26:50 17.2 1:33 3 1:06:22 10:42 3:02:19
4 183 Amanda Hertzfeld 18 Waterville OH 4 36:39 15:18 4 1:27:19 17.1 3:39 4 1:06:54 10:47 3:29:47

TRIATHLON MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 127 Richard Swor 24 Dearborn MI 5 20:50 0:46 3 1:00:22 24.7 0:43 2 35:01 5:39 1:57:40
2 133 Nick Waninger 23 Santa Claus IN 9 21:58 1:12 5 1:01:00 24.4 0:57 1 32:59 5:19 1:58:04
3 135 Tony White 22 Lexington KY 3 19:49 0:49 1 59:27 25.1 0:53 3 37:23 6:02 1:58:19
4 122 John Severin 22 Chelsea MI 4 20:34 1:05 4 1:00:24 24.7 1:13 8 39:48 6:25 2:00 2:05:02
5 106 Mike Hermanson 20 Schoolcraft MI 7 21:33 1:12 10 1:03:08 23.6 1:06 5 38:20 6:11 2:05:18
6 121 Gregory Reznich 21 Holland MI 2 19:48 0:54 8 1:02:33 23.8 1:02 11 43:34 7:01 2:07:49
7 165 Jon Wojcik 24 15 25:06 0:55 7 1:01:39 24.2 0:53 4 37:29 6:03 2:00 2:08:01
8 136 Sheen Yen 21 Dearborn MI 17 27:34 1:40 2 59:35 25.0 1:15 6 38:55 6:16 2:08:58
9 119 Scott Przystas 22 Gladwin MI 11 23:47 1:14 12 1:04:39 23.1 1:17 9 40:15 6:29 2:11:09
10 115 William Martin 22 Madison WI 8 21:54 0:46 11 1:03:30 23.5 0:59 13 45:13 7:17 2:12:21
11 93 Greg Boyd 21 Okemos MI 13 24:50 1:41 9 1:03:03 23.6 1:06 12 44:15 7:08 2:14:52
12 109 Chase Kettler 21 Wauwatosa WI 6 20:56 1:51 14 1:05:16 22.8 1:26 15 47:10 7:36 2:16:36
13 124 Mike Sillence 22 South Lyon MI 14 24:53 1:17 18 1:10:04 21.3 1:24 10 40:20 6:30 2:17:57
14 89 Daniel Amato 21 Holland OH 19 28:46 2:01 16 1:08:14 21.9 1:57 7 39:12 6:19 2:20:08
15 112 Ed Lesniak 20 Tinley Park IL 12 24:48 1:18 15 1:06:02 22.6 1:08 17 48:50 7:52 2:22:03
16 107 Justin Hiskey 23 St.Marys OH 10 22:22 1:37 20 1:11:50 20.8 1:18 14 45:47 7:23 2:22:53
17 130 Chris Tracey 24 Toledo OH 20 29:07 2:06 13 1:04:53 23.0 1:40 16 48:43 7:51 2:26:27
18 120 Peter Reid 21 Louisville KY 16 26:44 1:25 17 1:08:21 21.8 1:19 18 49:10 7:55 2:26:56
19 128 Eric Tingwall 21 Novi MI 18 28:13 1:16 21 1:12:26 20.6 1:05 19 49:17 7:57 2:32:14
20 117 William Patton 24 Ann Arbor MI 21 30:34 2:17 19 1:11:16 20.9 2:21 20 51:36 8:19 2:38:02
21 90 Sam Anderson 24 Maumee OH 22 35:09 2:55 22 1:18:00 19.1 1:20 21 52:30 8:28 2:49:52
22 5 Thomas Cowan 21 Troy MI 1 19:46 0:51 6 1:01:19 24.3 12:47


TRIATHLON FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 256 Elizabeth Trapp 23 Pickerington OH 4 24:43 2:02 1 1:08:13 21.9 1:16 1 43:09 6:57 2:19:20
2 144 Carolyn Atwood 21 Rockford IL 5 24:48 0:50 5 1:13:24 20.3 1:05 2 44:36 7:11 2:24:41
3 174 Samantha Fugate 20 Laingsburg MI 10 29:23 1:31 2 1:09:44 21.4 1:46 3 45:02 7:15 2:27:23
4 148 Kendra Benson 21 Sylvania OH 2 23:31 2:03 3 1:10:03 21.3 1:38 5 50:14 8:06 2:27:27
5 266 Darcy Wagner 22 Toledo OH 7 25:11 1:35 7 1:15:07 19.8 1:21 6 51:22 8:17 2:34:35
6 267 Erin Webster 20 Holland MI 6 25:07 1:41 6 1:13:34 20.3 1:29 7 53:12 8:34 2:35:01
7 255 Alison Tittle 23 Sylvania OH 2:38:27
8 203 Jessica Martin 21 Columbus OH 3 23:42 2:31 9 1:17:19 19.3 2:17 9 56:57 9:11 2:42:44
9 169 Katie Eddingfield 20 Sylvania OH 8 25:33 2:13 8 1:15:28 19.8 1:56 10 58:51 9:29 2:43:59
10 163 Sadie Deckard 20 Wakeman OH 13 37:46 1:25 4 1:12:03 20.7 1:41 8 54:00 8:42 2:46:52
11 226 Brittany Raburn 23 Toledo OH 11 31:54 2:52 11 1:27:22 17.1 2:24 4 48:35 7:50 2:53:06
12 224 Sarah Price 20 Bowling Green OH 9 26:24 2:12 10 1:22:20 18.1 1:43 11 1:01:05 9:51 2:53:43
13 275 Ashley Winter 22 Lambertville MI 1 22:00 3:09 12 1:30:07 16.5 1:13 13 1:11:02 11:27 3:07:28
14 191 Jessica Kingsberg 23 Toledo OH 12 34:49 3:06 13 1:46:49 14.0 2:55 12 1:02:28 10:04 3:30:05

TRIATHLON MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 4 Alex Etchill 28 Sandusky OH 4 21:57 0:57 2 58:57 25.3 0:52 1 36:20 5:51 1:59:01
2 123 Michael Sevier 28 Goleta CA 1 20:52 0:53 4 1:00:27 24.7 1:14 2 37:29 6:03 2:00:53
3 104 Tim Fredricks 27 East Lansing MI 8 24:26 1:01 3 59:28 25.1 0:51 6 43:45 7:03 2:09:29
4 103 Edward Elliott 26 Indianapolis IL 5 23:23 1:31 5 1:03:22 23.5 1:17 4 40:39 6:33 2:10:11
5 125 Rick Slawinski 27 Columbus OH 7 24:17 0:58 7 1:06:59 22.3 1:10 3 39:01 6:17 2:12:23
6 132 Josh Vaughn 27 Indianapolis IN 9 24:57 1:21 6 1:05:54 22.6 1:15 5 41:06 6:38 2:14:31
7 134 Jon Wechsel 26 Toledo OH 2 20:53 1:42 12 1:11:54 20.7 1:14 9 47:06 7:35 2:22:47
8 102 Colin Dunham 28 Grass Lake MI 11 30:16 2:09 10 1:08:39 21.7 2:08 8 46:22 7:28 2:29:32
9 113 Eric Lester 27 Muncie IN 10 28:28 2:27 9 1:08:07 21.9 1:51 10 49:03 7:54 2:29:54
10 110 Benjamin Lawrence 25 Columbus OH 12 34:37 1:56 8 1:07:40 22.0 2:17 7 45:42 7:22 2:32:11
11 97 Chad Dankert 27 Toledo OH 3 21:09 1:35 11 1:11:42 20.8 1:17 12 1:03:49 10:17 2:39:30
12 118 Brandon Poddany 25 Maumee OH 6 24:12 2:30 14 1:16:33 19.5 1:42 11 1:00:27 9:44 2:45:22
13 100 Seth Dickman 29 Fremont OH 13 34:58 1:36 13 1:15:13 19.8 1:39 13 1:14:26 12:00 3:07:51
14 114 James Lim 29 Ann Arbor MI 2:00 1 53:06 28.1


TRIATHLON FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 184 Alison Hirsch 29 Philadelphia PA 1 22:42 1:16 3 1:07:20 22.1 1:10 4 47:48 7:42 2:20:14
2 156 Kattie Carpenter 26 Caledonia MI 5 25:34 1:06 2 1:06:53 22.3 1:11 1 46:18 7:28 2:21:01
3 277 Maribeth Yost 25 Centerville OH 4 23:35 1:22 6 1:13:06 20.4 1:28 2 47:36 7:40 2:27:05
4 272 Elizabeth Wilson 29 Toledo OH 10 31:11 2:20 1 1:06:43 22.3 1:27 3 47:47 7:42 2:29:26
5 220 Jenni Plane 28 Ypsilanti MI 2 22:59 2:06 5 1:12:17 20.6 1:50 8 52:02 8:23 2:31:12
6 199 Jaclyn Lowe 27 Louisville KY 12 34:20 1:43 4 1:10:59 21.0 1:41 5 48:35 7:50 2:37:17
7 190 Meghan Kerner 29 Goleta CA 3 23:09 1:41 7 1:17:39 19.2 1:10 11 58:11 9:23 2:41:48
8 159 Claire Cohen-Schmidt 28 Toledo OH 11 33:29 1:50 9 1:19:22 18.8 1:18 6 50:36 8:09 2:46:34
9 181 Stephanie Harless 28 Columbus OH 9 31:00 1:50 8 1:18:49 18.9 1:33 10 54:06 8:43 2:47:17
10 273 Alison Winans 26 Milan OH 7 29:25 3:19 11 1:22:06 18.2 0:58 7 52:00 8:23 2:47:45
11 207 Katherine McLean 25 Indianapolis IN 8 30:44 1:49 10 1:19:51 18.7 2:03 9 54:03 8:43 2:48:29
12 228 Julie Raus 29 Manchester MI 6 27:37 1:37 12 1:28:19 16.9 1:22 13 1:17:38 12:30 3:16:31
13 177 Robin Goodwin 27 Fort Wayne IN 13 35:19 1:59 13 1:28:37 16.8 1:25 12 1:10:18 11:20 3:17:36


TRIATHLON MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 1 Matthew West 32 Ypsilanti MI 2 19:46 0:46 3 1:00:21 24.7 0:56 1 37:41 6:05 1:59:28
2 6 Stephen Fetyko 34 Chelsea MI 1 19:25 1:00 2 1:00:16 24.7 1:01 5 43:48 7:04 2:05:28
3 24 Oscar Espinoza 31 Guadalajara 5 22:57 0:56 6 1:04:35 23.1 1:13 4 43:16 6:58 2:12:55
4 83 Nathan Whitman 34 Fostoria OH 9 26:50 1:57 7 1:04:36 23.1 1:38 2 41:29 6:41 2:16:28
5 49 Robert McFadzean 30 Springboro OH 8 26:13 1:07 5 1:03:50 23.4 1:25 6 46:03 7:25 2:18:36
6 54 Thomas McLoughlin 34 Toledo OH 13 29:31 2:14 10 1:08:39 21.7 1:27 3 42:57 6:55 2:24:45
7 63 Mark Person 33 Maumee OH 7 24:49 1:48 14 1:11:05 21.0 1:29 7 46:09 7:26 2:25:18
8 64 Joe Plane 33 Stockton CA 3 22:42 2:13 15 1:11:11 20.9 2:01 9 47:35 7:40 2:25:41
9 19 Steve Butsch 34 Maumee OH 16 30:34 2:08 11 1:10:21 21.2 1:46 11 48:41 7:51 2:33:27
10 18 Chris Burnett 34 Ypsilanti MI 4 22:52 3:16 16 1:11:31 20.8 1:35 18 55:26 8:56 2:34:39
11 495 Jason Holman 34 Sylvania OH 10 27:14 1:22 20 1:15:08 19.8 1:38 12 49:50 8:02 2:35:10
12 79 Craig Throne 33 Ida MI 15 30:30 1:40 19 1:13:23 20.3 1:28 10 48:27 7:49 2:35:26
13 21 Craig Clayton 32 Westfield IN 17 33:05 2:32 9 1:08:01 21.9 1:33 14 51:15 8:16 2:36:24
14 69 Dameon Rinehold 32 Fort Wayne IN 18 33:48 1:43 21 1:15:12 19.8 1:41 8 47:05 7:35 2:39:27
15 40 Michael Howe 32 Toledo OH 21 34:54 2:45 8 1:06:59 22.3 2:17 16 51:30 8:18 2:00 2:40:23
16 15 Jeffery Bernard 30 Columbus OH 22 36:32 2:28 12 1:10:25 21.2 1:56 13 50:53 8:12 2:42:12
17 27 Tim Furey 34 Toledo OH 19 34:30 2:36 17 1:12:33 20.6 1:55 15 51:22 8:17 2:42:54
18 66 Luis Ramirez 34 Maumee OH 20 34:42 2:12 18 1:12:50 20.5 1:39 17 52:37 8:29 2:43:59
19 55 Ralf Mielke 31 Ann Arbor MI 23 36:49 3:00 13 1:10:55 21.0 2:50 19 59:20 9:34 2:52:52
20 14 Darby Benroth 32 Bluffton OH 11 27:32 2:23 22 1:20:06 18.6 2:02 20 1:01:29 9:54 2:53:31
21 76 Eric Sharfman 34 Dublin OH 12 28:23 3:05 23 1:27:45 17.0 2:03 21 1:03:37 10:15 3:04:51
22 13 Arun Barman 31 Arlington VA 24 48:46 6:14 24 1:35:47 15.6 5:11 22 1:20:19 12:56 3:56:15
23 85 Jeremy Zeigler 31 Ann Arbor MI 6 24:38 1:07 1 31:17 47.7 0:51
24 62 Horst Obereder 33 Sylvania OH 14 30:17 2:28 4 1:02:50 23.7


TRIATHLON FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 179 Katy Hair 30 Indianapolis IN 3 22:37 1:33 1 1:06:44 22.3 1:28 2 45:12 7:17 2:17:32
2 146 Jacqui Barber 31 Sylvania OH 1 21:34 1:35 4 1:11:42 20.8 1:04 4 48:05 7:45 2:23:59
3 214 Nichole Minier 34 Ann Arbpr MI 4 27:10 1:28 3 1:08:51 21.7 1:17 5 48:16 7:47 2:27:01
4 231 Heather Royer 33 Cleveland Heights OH 2 22:36 2:03 5 1:12:11 20.7 2:00 6 48:20 7:47 2:27:08
5 268 Monica West 34 Toledo OH 5 29:17 1:14 2 1:07:14 22.2 1:35 11 54:31 8:47 2:33:49
6 251 Susan Thompson 34 Toledo OH 7 33:02 1:18 6 1:13:56 20.2 1:21 8 51:39 8:19 2:41:14
7 143 Amy Assenmacher 32 Sylvania OH 8 33:20 3:49 8 1:17:20 19.3 2:45 1 44:05 7:06 2:00 2:43:17
8 186 Tracy Jensen 34 Toledo OH 11 34:07 2:15 7 1:15:55 19.6 1:02 7 50:31 8:09 2:43:49
9 222 Sharon Powell 32 Dexter MI 10 33:52 2:27 10 1:18:41 18.9 2:23 10 51:47 8:21 2:49:09
10 252 Nicole Thomson 34 Beverly Hills MI 9 33:33 1:57 11 1:20:47 18.5 1:21 9 51:45 8:20 2:49:22
11 211 Mary Beth Middendorf 32 Cincinnati OH 12 36:57 2:40 12 1:26:04 17.3 2:09 3 46:25 7:29 2:54:13
12 219 Dena Person 32 Maumee OH 6 31:28 2:01 9 1:17:38 19.2 1:32 12 1:02:42 10:06 2:55:19


TRIATHLON MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 26 David Forsee 38 Indianapolis IN 4 21:25 0:56 8 1:01:29 24.3 1:00 1 35:02 5:39 1:59:50
2 3 Jay Steele 36 Plymouth MI 7 23:55 0:44 3 58:44 25.4 0:52 2 36:04 5:49 2:00:18
3 84 John Wiberg 39 Chicago IL 2 21:09 1:31 5 1:00:12 24.8 1:10 6 37:54 6:07 2:01:54
4 34 John Hartpence 37 Defiance OH 6 22:35 0:45 2 58:28 25.5 0:47 9 41:06 6:37 2:03:39
5 80 Timothy Valley 39 Madison WI 8 24:24 0:50 6 1:00:31 24.6 1:00 4 37:42 6:05 2:04:27
6 8 Brian Kaminski 37 Bowling Green OH 1 19:52 1:10 11 1:03:34 23.5 1:16 10 41:19 6:40 2:07:09
7 43 Roman Krzyzanowski 36 Plymouth MI 17 27:10 1:08 7 1:00:37 24.6 0:56 7 38:09 6:09 2:07:58
8 70 Nathan Russell 35 Toledo OH 3 21:22 0:57 9 1:02:06 24.0 1:05 16 42:50 6:54 2:08:17
9 35 Jonathan Hoag 37 Sylvania OH 9 24:34 1:01 12 1:03:53 23.3 1:16 8 39:24 6:21 2:10:06
10 74 Mouhamed Seck 37 Indianapolis IN 12 24:47 1:01 22 1:07:57 21.9 0:58 3 37:03 5:58 2:11:44
11 65 Michael Platzke 37 St. Charles IL 15 26:22 0:59 14 1:04:59 22.9 1:44 5 37:46 6:05 2:11:49
12 32 Michael Guttilla 39 Bloomfield Villag MI 22 28:18 1:01 4 59:44 25.0 0:59 12 41:56 6:46 2:11:55
13 72 Aaron Schrein 38 Columbus OH 11 24:46 1:39 15 1:05:13 22.9 1:25 13 41:58 6:46 2:14:59
14 37 Patrick Hollenbeck 39 Bellbrook OH 14 26:05 1:28 16 1:05:30 22.8 0:59 15 42:23 6:50 2:16:23
15 39 Brent Hopson 36 Sylvania OH 5 21:28 1:16 21 1:07:23 22.1 1:13 26 47:43 7:41 2:19:00
16 47 Dan Matheson 38 Indianapolis IN 27 29:24 1:19 13 1:04:03 23.3 1:25 18 44:00 7:06 2:20:09
17 82 Adam Wellman 37 Ann Arbor MI 18 27:23 1:22 17 1:05:31 22.8 1:04 22 45:22 7:19 2:20:40
18 2 Matthew Shaheen 39 Brecksville OH 28 30:05 1:31 19 1:06:08 22.5 1:07 14 42:09 6:48 2:20:58
19 33 Kenneth Hagan 35 Avon OH 16 27:02 1:27 20 1:06:33 22.4 0:56 23 45:58 7:25 2:21:55
20 36 Eric Hoellrich 37 Rockbridge OH 20 27:50 1:12 25 1:08:53 21.6 1:14 17 43:11 6:58 2:22:18
21 28 Brian Gabel 35 Royal Oak MI 13 25:52 1:45 18 1:05:50 22.6 1:29 29 50:26 8:08 2:25:20
22 25 Sean Farkas 35 Toledo OH 41 35:01 1:49 10 1:02:34 23.8 1:16 21 45:20 7:18 2:25:58
23 81 Thomas Vernot 37 Wauseon OH 26 29:14 2:16 30 1:09:47 21.4 1:21 20 44:51 7:14 2:27:26
24 44 Michael Kwiatkowski 35 Maumee OH 29 30:55 1:40 24 1:08:34 21.7 1:29 24 46:12 7:27 2:28:48
25 56 Mark Miller 35 Kendallville IN 40 34:24 3:05 23 1:07:58 21.9 2:29 11 41:20 6:40 2:29:15
26 31 John Gates 39 Perrysburg OH 10 24:44 1:58 41 1:14:49 19.9 2:20 25 47:34 7:40 2:31:24
27 58 Jeffrey Moyer 38 Ann Arbor MI 42 35:12 1:31 32 1:10:32 21.1 1:40 19 44:34 7:11 2:33:27
28 45 Greg Lamastus 38 Maumee OH 24 28:56 2:31 34 1:11:48 20.8 1:31 28 48:54 7:53 2:33:38
29 88 Brian Zybura 38 Ann Arbor MI 33 31:30 1:59 29 1:09:13 21.5 1:40 31 51:46 8:21 2:36:06
30 53 James McLean 38 Toledo OH 23 28:45 2:26 38 1:14:35 20.0 1:44 33 51:56 8:22 2:39:24
31 493 Scott Hunter 35 Maumee OH 32 31:27 1:49 31 1:10:15 21.2 1:04 37 55:10 8:53 2:39:44
32 29 Bruce Gardner 38 Fort Wayne IN 39 32:53 1:23 26 1:08:56 21.6 1:24 38 55:11 8:54 2:39:45
33 51 Paul McIntosh 39 Fort Wayne IN 31 31:25 1:26 43 1:16:59 19.4 1:44 27 48:24 7:48 2:39:56
34 46 Walid Mahmoud 35 Toledo OH 25 29:09 1:48 40 1:14:49 19.9 0:56 32 51:50 8:21 2:00 2:40:30
35 17 Brian Brandstatter 37 Toledo OH 37 32:10 2:07 35 1:12:44 20.5 1:30 34 52:27 8:27 2:40:55
36 48 Jeff Matzen 39 Jackson MI 35 31:46 2:25 36 1:14:17 20.1 1:46 30 51:06 8:14 2:41:19
37 30 Lance Garvin 36 Indianapolis IN 36 32:09 2:14 33 1:11:05 21.0 1:19 35 54:52 8:50 2:41:37
38 23 James Coughlin 37 Fort Wayne IN 38 32:26 1:48 39 1:14:44 20.0 1:20 36 54:56 8:51 2:45:13
39 492 Thao Nguyen 35 East Lansing MI 34 31:41 2:24 37 1:14:24 20.0 1:54 42 59:22 9:34 2:49:43
40 61 Tim Nyitray 38 Maumee OH 43 37:50 2:01 27 1:08:59 21.6 1:35 43 1:00:10 9:42 2:50:33
41 57 Scott Molitor 39 Sylvania OH 30 31:06 6:06 42 1:15:33 19.7 4:12 40 56:33 9:07 2:53:29
42 22 Don Comes 38 Toledo OH 44 40:28 3:12 44 1:17:50 19.2 2:48 39 56:27 9:06 3:00:43
43 41 Gregg Iddings 39 Britton MI 46 52:31 2:56 28 1:09:05 21.6 2:26 41 57:50 9:19 3:04:46
44 50 David McGranahan 38 Sylvania OH 19 27:29 2:47 45 1:19:52 18.7 5:24 46 1:10:55 11:26 3:06:25
45 12 Michael Angelini 36 Maumee OH 21 28:04 3:08 47 1:28:29 16.9 3:18 45 1:06:12 10:40 3:09:09
46 73 Jeffrey Schwegler 39 Perrysburg OH 45 40:31 4:08 46 1:23:28 17.9 1:55 44 1:00:10 9:42 3:10:10
47 16 Rusty Brach 37 Manchester MI 1:58 1 35:28 42.0

TRIATHLON FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 242 Kimberly Shaheen 37 Brecksville OH 2 27:15 1:14 1 1:04:09 23.2 1:18 1 43:23 7:00 2:17:16
2 243 Julie Shea-Gordon 36 Hilliard OH 1 21:42 1:14 2 1:09:41 21.4 1:19 3 45:40 7:22 2:19:34
3 247 Sara Skilliter 36 Holland OH 14 32:53 1:31 5 1:13:28 20.3 1:37 2 43:50 7:04 2:33:16
4 270 Maureen Wiley 38 Goshen KY 6 30:51 1:41 4 1:11:57 20.7 1:04 4 47:47 7:42 2:33:19
5 244 Kristi Sigler 37 Perysburg OH 10 31:52 2:05 3 1:10:28 21.2 1:55 7 48:40 7:51 2:34:59
6 201 Julia MacLachlan 38 Toledo OH 4 28:56 1:31 7 1:14:43 20.0 1:44 6 48:18 7:47 2:35:09
7 173 Liesl Fraley 36 Evansville IN 5 29:19 1:49 8 1:16:01 19.6 1:15 5 48:02 7:44 2:36:25
8 155 Melinda Calgie 35 Todedo OH 9 31:43 1:56 6 1:13:36 20.3 2:10 10 55:07 8:53 2:44:30
9 140 Keely Aman 36 Highland MI 3 28:27 2:16 13 1:21:05 18.4 1:12 9 54:21 8:46 2:47:19
10 175 Wendy Garvin 37 Indianapolis IN 13 32:14 1:53 10 1:19:47 18.7 1:39 8 51:56 8:22 2:47:27
11 236 Tanya Schnelzer 39 Carmel IN 17 35:52 1:28 9 1:18:49 18.9 1:09 12 58:28 9:25 2:55:44
12 223 Ana Preston 37 Knoxville TN 7 31:16 1:50 15 1:22:30 18.1 1:51 13 1:00:06 9:41 2:57:30
13 249 Sandy Stevens 37 Holland OH 11 32:08 2:14 11 1:19:47 18.7 1:47 14 1:02:16 10:02 2:58:09
14 141 Andrea Angelini 35 Maumee OH 15 33:30 3:05 17 1:23:37 17.8 3:00 11 55:59 9:01 2:59:09
15 158 Sharyl Close 39 Toledo OH 18 37:57 2:22 12 1:20:15 18.6 1:43 15 1:04:01 10:19 3:06:16
16 168 Cara Douglas 35 Ypsilanti MI 12 32:13 2:07 14 1:21:49 18.2 1:09 17 1:09:41 11:14 3:06:57
17 257 Kathy Tullio 39 Maumee OH 16 35:47 2:00 16 1:23:10 17.9 1:04 16 1:08:49 11:05 3:10:49
18 187 Lisa Jones 38 Escondido CA 8 31:27 2:35 18 1:27:13 17.1 2:44 18 1:12:48 11:44 3:16:45


TRIATHLON MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 350 Barry Knight 41 Paducah KY 4 21:35 0:49 2 57:32 25.9 1:04 3 38:01 6:08 1:59:00
2 388 Doug Robinson 40 Indianapolis IN 11 22:59 1:19 1 56:53 26.2 1:13 4 38:32 6:13 2:00:54
3 344 Carl Johnston 42 Ontario NY 2 20:35 1:23 6 1:00:34 24.6 1:13 2 37:54 6:07 2:01:37
4 292 George Brophy 41 Madison WI 10 22:59 0:58 3 59:09 25.2 1:20 7 40:43 6:34 2:05:07
5 390 Adriano Rosa 43 Caledonia MI 6 22:19 0:53 5 59:51 24.9 1:00 9 41:34 6:42 2:05:36
6 400 John Simril 42 Two Rivers WI 7 22:30 1:02 10 1:01:59 24.1 1:00 6 40:02 6:27 2:06:30
7 313 Keish Doi 40 Cupertino CA 17 23:48 1:15 8 1:01:20 24.3 1:14 5 39:34 6:23 2:07:08
8 391 Scott Savage 43 Sylvania OH 21 24:45 1:36 4 59:26 25.1 1:00 10 42:18 6:49 2:09:03
9 381 Louis Probst 42 Ann Arbor MI 5 22:01 1:00 14 1:04:43 23.0 1:19 8 41:12 6:39 2:10:13
10 378 Michael Polakowski 42 Dayton OH 8 22:31 1:31 9 1:01:23 24.3 1:23 11 43:30 7:01 2:10:16
11 375 David Peterson 41 Farmington MI 18 24:03 1:01 26 1:08:48 21.7 1:11 1 37:08 5:59 2:12:08
12 188 Rick Jones 41 Escondido CA 15 23:28 1:10 7 1:01:08 24.4 0:55 21 47:16 7:37 2:13:56
13 291 Tim Brackenbury 41 Bowling Green OH 12 23:17 1:21 12 1:03:41 23.4 1:13 12 44:37 7:11 2:14:07
14 422 Mark Ziegert 41 Granger IN 3 20:48 1:08 13 1:04:17 23.2 1:20 24 48:25 7:48 2:15:57
15 343 Jaret Johnson 40 Westland MI 22 25:11 1:11 11 1:02:20 23.9 1:26 18 45:59 7:25 2:16:06
16 295 Creg Carpenter 42 Ann Arbor MI 9 22:33 1:55 15 1:05:07 22.9 1:49 19 45:59 7:25 2:17:23
17 412 Christopher Ulinski 43 Akron OH 14 23:27 1:51 18 1:05:43 22.7 1:20 17 45:18 7:18 2:17:38
18 356 Rob Loeb 44 Toledo OH 13 23:25 1:20 19 1:06:11 22.5 1:25 20 46:45 7:32 2:19:05
19 360 Roderick MacLachlan 40 Toledo OH 25 26:41 1:14 22 1:08:00 21.9 1:03 13 44:39 7:12 2:21:34
20 300 Todd Crandell 41 Sylvania OH 24 26:16 1:31 36 1:11:33 20.8 1:36 16 45:17 7:18 2:26:11
21 384 Michael Reed 41 Beech Grove IN 26 26:47 2:11 30 1:10:33 21.1 1:32 15 45:14 7:17 2:26:16
22 301 Philip Crane 41 Temperance MI 27 26:53 1:14 25 1:08:36 21.7 1:18 29 50:12 8:05 2:28:12
23 289 Rob Beeler 42 Carmel IN 31 28:49 2:01 27 1:08:50 21.7 1:26 22 47:23 7:38 2:28:27
24 315 Chris Drage 40 Maumee OH 23 25:52 1:46 20 1:06:47 22.3 1:41 35 52:55 8:32 2:29:00
25 361 John Maher 43 Perrysburg OH 30 28:45 2:01 33 1:10:57 21.0 2:48 14 45:03 7:16 2:29:33
26 382 Khalil Raffoul 42 Temperance MI 37 31:11 1:16 16 1:05:30 22.8 1:24 31 50:27 8:08 2:29:46
27 358 Matt Longthorne 41 Toledo OH 35 30:25 2:05 23 1:08:10 21.9 1:27 25 48:43 7:51 2:30:48
28 346 Scott Karlson 41 Brighton MI 33 29:55 2:06 37 1:11:42 20.8 1:41 23 47:41 7:41 2:33:02
29 290 Thaddeus Borchers 41 Winona Lake IN 16 23:46 1:50 46 1:16:03 19.6 2:11 27 49:18 7:57 2:33:06
30 352 Tony Kokjohn 40 Fishers IN 32 29:18 1:40 35 1:11:13 20.9 1:57 33 50:39 8:10 2:34:45
31 376 James Pinkelman 41 Haskins OH 38 31:31 1:34 34 1:11:06 21.0 1:50 26 48:51 7:52 2:34:50
32 406 Jeff Streich 40 Carmel IN 43 34:29 2:00 21 1:07:26 22.1 1:28 28 49:59 8:03 2:35:20
33 311 Mike Deyarman 44 Sylvania OH 19 24:05 2:00 42 1:14:05 20.1 1:49 39 54:22 8:46 2:36:19
34 323 Tom Everett 42 Sylvania OH 20 24:23 2:26 17 1:05:36 22.7 2:42 43 1:01:22 9:53 2:36:26
35 407 Jeffrey Sullivan 42 Bloomfield MI 28 28:37 1:40 32 1:10:47 21.1 2:13 38 54:00 8:42 2:37:15
36 417 Dane Vollmar 41 Toledo OH 36 30:53 2:23 31 1:10:47 21.1 1:34 36 53:03 8:33 2:38:39
37 284 Dave Arens 44 Sherwood OH 39 33:00 2:08 41 1:12:47 20.5 2:00 30 50:17 8:06 2:40:10
38 318 Paul Egan 43 Chicago IL 47 40:20 1:22 24 1:08:18 21.8 1:12 32 50:31 8:09 2:41:41
39 387 Dan Robertson 44 Tecumseh MI 45 35:03 2:05 28 1:09:37 21.4 1:24 37 53:39 8:39 2:41:47
40 326 Tom Fountain 43 Toledo OH 1 20:21 4:22 38 1:12:02 20.7 4:09 42 1:01:16 9:52 2:42:09
41 285 Herbert Aronow 40 Ann Arbor MI 29 28:40 1:49 39 1:12:03 20.7 1:42 41 58:01 9:21 2:42:14
42 398 Kurt Shetter 42 Avon IN 44 34:57 2:33 40 1:12:36 20.5 1:49 34 51:41 8:20 2:43:34
43 377 Thomas Pintar 41 Fort Wayne IN 42 33:52 2:24 29 1:10:12 21.2 2:47 40 56:09 9:03 2:45:23
44 385 David Rettell 41 Ann Arbor MI 34 29:56 2:16 43 1:15:28 19.8 2:04 47 1:05:48 10:36 2:55:30
45 364 Scott McDaniel 44 Springfield OH 40 33:24 1:53 44 1:15:48 19.7 2:02 46 1:04:59 10:28 2:58:04
46 393 Bob Schoonmaker 42 Toledo OH 48 44:31 2:42 47 1:19:59 18.6 1:53 44 1:02:02 10:00 3:11:03
47 309 Peter Deininger 42 Ann Arbor MI 41 33:30 3:07 49 1:24:24 17.7 2:59 48 1:08:04 10:58 3:12:02
48 294 Andrew Campbell 42 Toledo OH 46 37:39 2:45 48 1:23:29 17.9 3:17 49 1:11:58 11:36 3:19:06
49 334 Suheb Haq 42 Perrysburg OH 49 1:03:49 2:18 45 1:15:52 19.7 2:15 45 1:02:34 10:05 3:26:47

TRIATHLON FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 238 Diana Schowe 43 Auburn IN 9 30:03 1:20 1 59:49 24.9 1:29 4 47:42 7:41 2:20:22
2 164 Julie Deery 42 Bala Cynwyd PA 14 33:01 1:07 3 1:04:20 23.2 1:02 1 43:36 7:02 2:23:04
3 142 Megan Arce 44 Columbus OH 1 25:25 1:24 7 1:11:12 20.9 1:18 2 44:20 7:09 2:23:36
4 196 Catherine Lacrosse 40 Indianapolis IN 4 27:08 1:00 5 1:08:31 21.8 1:09 3 46:51 7:33 2:24:37
5 198 Nora Longthorne 41 Toledo OH 5 27:44 1:36 6 1:09:02 21.6 1:18 7 50:51 8:12 2:30:29
6 167 Sharon Donnally 43 Fishers IN 2 26:08 1:58 4 1:08:22 21.8 2:08 8 52:29 8:27 2:31:02
7 197 Patricia Liddiard 42 Rochester Hills MI 6 27:57 1:18 9 1:12:48 20.5 1:35 10 54:31 8:47 2:38:07
8 230 Sandra Rodgers 40 Fairfax VA 15 33:04 1:50 11 1:13:12 20.4 1:47 5 48:16 7:47 2:38:08
9 227 Lavinia Raffoul 42 Temperance MI 3 26:47 1:46 8 1:11:38 20.8 1:21 12 57:05 9:12 2:38:35
10 254 Yoshiko Tischler 41 Novi MI 7 28:24 1:36 15 1:19:00 18.9 1:18 6 49:51 8:02 2:40:07
11 153 Ellen Bruce 40 Novi MI 8 29:02 2:12 12 1:13:27 20.3 3:13 14 59:11 9:32 2:47:04
12 182 Natalie Herring 41 Delaware OH 13 32:32 2:04 13 1:13:34 20.3 1:58 15 59:21 9:34 2:49:27
13 213 Linda Minick 40 Novi, MI 16 33:14 3:03 14 1:16:34 19.5 3:13 9 54:22 8:46 2:50:24
14 245 Regina Simms 42 Indianapolis IN 12 32:02 1:42 10 1:13:05 20.4 1:46 16 1:02:51 10:08 2:51:23
15 269 Wendy Wexler-Kale 42 Temperance MI 11 31:38 2:41 17 1:24:42 17.6 3:19 11 54:54 8:51 2:57:11
16 237 Laurie Schoonmaker 42 Toledo OH 20 42:55 3:06 16 1:20:44 18.5 1:58 13 57:21 9:15 3:06:02
17 265 Andrea Wabeke 44 Livonia MI 18 35:21 2:03 18 1:25:55 17.4 2:04 18 1:11:39 11:33 3:17:00
18 172 Kristi Fox 40 Perrysburg OH 19 37:55 1:51 20 1:27:56 17.0 2:39 17 1:06:48 10:46 3:17:08
19 278 Elizabeth Young 44 Sylvania OH 17 35:05 1:49 19 1:26:57 17.1 1:21 19 1:14:58 12:05 3:20:09
20 260 Robin Vasaturo 44 Holland OH 3:29:02
21 246 Brenda Simril 40 Two Rivers WI 10 30:06 1:35 2 1:03:16 23.6


TRIATHLON MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 355 Randy Lehrer 46 Huron OH 2 21:02 1:06 6 1:02:40 23.8 1:00 5 41:48 6:44 2:07:34
2 341 Jim James 46 Ann Arbor MI 4 22:58 1:25 4 1:01:28 24.3 1:20 3 40:39 6:33 2:07:48
3 362 Steve Maves 47 Fishers IN 12 26:18 1:31 5 1:02:17 23.9 1:12 1 38:11 6:09 2:09:27
4 305 Paul Day 47 Dayton OH 10 25:37 1:42 1 59:54 24.9 1:17 4 41:32 6:42 2:10:01
5 332 Ken Gutowski 49 Northville MI 7 23:19 1:35 9 1:04:00 23.3 1:17 8 44:25 7:10 2:14:35
6 415 Bart Vanbloemen 48 Albuquerque NM 14 26:52 1:10 8 1:03:59 23.3 0:59 7 43:30 7:01 2:16:29
7 500 Vern Lamere 45 Indianapolis IN 19 28:02 1:02 3 1:01:09 24.4 1:15 9 45:19 7:18 2:16:44
8 328 Dave Furey 49 Ann Arbor MI 20 28:06 1:16 14 1:07:00 22.3 1:19 2 39:00 6:17 2:00 2:18:40
9 420 Tim Whitney 46 Lambertville MI 6 23:01 0:52 10 1:05:55 22.6 0:57 15 48:36 7:50 2:19:19
10 397 Patrick Sheehan 49 Toledo OH 8 24:11 1:27 7 1:03:09 23.6 1:29 17 49:30 7:59 2:19:44
11 345 Kyle Jones 48 Troy MI 5 23:01 1:15 15 1:07:12 22.2 1:23 14 47:50 7:43 2:20:39
12 335 Doug Hart 47 Fremont OH 26 29:10 1:56 12 1:06:22 22.5 1:32 6 42:31 6:51 2:21:30
13 287 John Battista 45 Canton MI 3 21:10 1:31 18 1:07:45 22.0 1:44 23 51:52 8:22 2:24:00
14 409 George Sveda 46 Farmington Hills MI 16 27:22 2:12 16 1:07:21 22.1 2:10 10 45:21 7:19 2:24:25
15 320 Marc Ensign 47 Oregon OH 22 28:20 1:01 11 1:06:12 22.5 1:16 16 48:49 7:52 2:25:35
16 298 Gary Coleman, Md 45 Perrysburg OH 9 24:47 1:20 20 1:08:22 21.8 1:21 26 52:26 8:27 2:28:14
17 316 David Droste 47 Southfield MI 27 29:31 1:50 27 1:10:23 21.2 2:23 11 45:25 7:19 2:29:30
18 302 Philip Cullen 46 Lexington KY 11 25:52 1:20 23 1:09:05 21.6 1:21 24 51:58 8:23 2:29:34
19 399 Dan Silkworth 46 Ann Arbor MI 28 29:51 2:05 25 1:09:36 21.4 2:10 13 47:29 7:39 2:31:09
20 324 Michael Fitzsimmons 48 Ann Arbor MI 17 27:25 1:38 21 1:08:39 21.7 2:03 22 51:50 8:21 2:31:33
21 288 Greg Beal 46 Fort Wayne IN 15 27:07 3:07 17 1:07:34 22.1 3:00 18 51:04 8:14 2:31:51
22 404 Robert Stoler 48 Ann Arbor MI 24 29:06 1:59 28 1:10:52 21.0 1:43 19 51:16 8:16 2:34:54
23 321 Jeff Eshelman 49 Albany IN 21 28:07 1:54 19 1:07:59 21.9 2:39 29 55:07 8:53 2:35:43
24 296 John Chamberlin 49 Defiance OH 33 32:38 1:04 22 1:08:47 21.7 1:31 27 52:46 8:30 2:36:44
25 317 Bob Dwenger 49 Carmel IN 39 36:17 2:09 13 1:06:47 22.3 1:59 21 51:26 8:17 2:38:36
26 410 Joseph Szymanski 46 Oregon OH 32 31:22 3:03 26 1:10:01 21.3 2:07 25 52:21 8:26 2:38:52
27 347 Daniel Keefe 46 Cincinnati OH 36 34:27 2:13 33 1:15:15 19.8 0:43 12 46:51 7:33 2:39:27
28 351 Robert Knight 45 Birmingham MI 23 28:53 1:24 24 1:09:13 21.5 2:18 32 59:34 9:36 2:41:20
29 369 Thomas Merkling 45 Avilla IN 31 31:19 2:01 34 1:15:38 19.7 1:34 20 51:23 8:17 2:41:53
30 330 Douglas Geiger 48 Saline MI 29 30:10 2:43 29 1:12:42 20.5 2:10 33 1:00:49 9:48 2:48:32
31 331 David Grant 49 Belleville MI 13 26:28 3:56 36 1:17:14 19.3 2:02 34 1:00:51 9:48 2:50:30
32 763 Daniel Cassavar 45 Bowling Green OH 18 27:26 2:17 37 1:18:33 19.0 41 2:23:16 23:05 2:50:42
33 299 Kevin Coulter 48 Waterville OH 38 36:04 3:27 30 1:13:38 20.2 1:37 30 56:03 9:02 2:50:47
34 339 Toby Jo Hullinger 48 Monroeville IN 25 29:06 1:44 31 1:14:35 20.0 2:25 36 1:06:07 10:39 2:53:55
35 282 Dwayne Adrian 49 Muncie IN 34 32:55 4:16 35 1:17:02 19.4 2:48 31 59:28 9:35 2:56:28
36 342 Steve Jenkins 45 Sylvania OH 41 48:04 2:18 32 1:14:59 19.9 1:46 28 53:57 8:42 3:01:02
37 418 Kenny Wagner 48 Sylvania OH 30 31:08 2:35 39 1:23:54 17.8 1:41 35 1:03:33 10:14 3:02:49
38 314 Brian Douglas 49 Holland OH 35 33:33 5:00 38 1:19:18 18.8 2:29 38 1:13:30 11:51 3:13:48
39 396 Mohammad Shadmehr 46 Saginaw MI 37 36:00 7:08 42 1:32:49 16.1 4:31 37 1:08:00 10:57 3:28:26
40 337 Kevin Hertzfeld 46 Waterville OH 40 43:27 3:30 40 1:27:33 17.0 2:44 39 1:19:01 12:44 3:36:11
41 333 Howard Hammes 49 Trenton MI 42 51:16 8:57 41 1:32:27 16.1 7:51 40 1:26:49 13:59 4:07:17
42 319 Jason Engel 45 San Juan Capistra CA 1 20:04 0:56 2 1:00:46 24.5 1:03


TRIATHLON FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 171 Michelle Faurot 47 Rowayton CT 1 23:09 1:24 1 1:07:49 22.0 1:26 5 50:55 8:12 2:24:42
2 145 Vicki Bagwell 46 Guadalajara 2 26:09 1:26 7 1:14:24 20.0 1:17 2 47:28 7:39 2:30:43
3 151 Leslie Braun 45 Grand Blanc MI 3 27:44 1:33 3 1:12:06 20.7 1:49 4 49:31 7:59 2:32:41
4 258 Joanna Tunnicliffe 49 Pittsburgh PA 4 29:41 2:09 6 1:13:18 20.3 1:57 1 47:15 7:37 2:34:17
5 274 Deirdre Winkle 46 Delaware OH 12 37:42 2:18 2 1:10:06 21.3 1:46 3 48:23 7:48 2:40:14
6 276 Andrea Wood 47 Avon IN 7 31:39 2:35 5 1:12:45 20.5 2:04 7 55:46 8:59 2:44:47
7 218 Marci Pavain 45 Toledo OH 8 32:13 2:29 12 1:21:52 18.2 1:17 6 52:18 8:26 2:50:07
8 233 Amy Saltzstein 45 Toledo OH 6 30:43 1:30 9 1:20:25 18.5 1:52 8 56:09 9:03 2:50:37
9 192 Renee Kole 46 Troy MI 5 30:12 2:31 8 1:16:23 19.5 1:09 11 1:01:01 9:50 2:51:14
10 178 Susan Gutowski 47 Northville MI 9 32:34 4:00 10 1:20:58 18.4 5:40 10 58:45 9:28 3:01:56
11 176 Judith Gentz 49 Grass Lake MI 14 38:05 3:44 11 1:21:08 18.4 2:19 9 57:27 9:16 3:02:41
12 264 Beth Vollmar 45 Toledo OH 10 35:35 2:45 4 1:12:29 20.6 2:59 13 1:12:15 11:38 3:06:01
13 160 Donna Cottrell 48 Chesterfield MI 11 35:41 2:15 14 1:24:56 17.6 3:39 12 1:02:49 10:07 3:09:19
14 217 Jennifer Niemer 47 Ypsilanti MI 15 42:22 2:29 13 1:23:29 17.9 2:43 15 1:15:54 12:14 3:26:56
15 180 Carla Happel 46 Indianapolis IN 13 37:43 3:10 15 1:38:16 15.2 2:38 14 1:14:25 11:59 3:36:10


TRIATHLON MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 371 Dennis Moriarty 50 Webster NY 3 23:01 1:03 2 1:01:15 24.3 1:06 1 40:14 6:29 2:06:37
2 379 Jim Pougnet 51 Flushing MI 2 21:50 1:04 1 58:21 25.6 1:15 7 45:08 7:16 2:07:36
3 338 Keith Higginbottom 50 Elkhart IN 1 20:56 1:23 4 1:01:40 24.2 1:03 16 48:20 7:47 2:13:19
4 354 Darryl Kollai 52 Brecksville OH 4 23:02 1:20 3 1:01:29 24.3 1:30 13 46:25 7:29 2:13:44
5 372 Nace Mullen 51 Philadelphia PA 11 27:03 1:08 5 1:02:00 24.0 1:02 3 42:42 6:53 2:13:52
6 366 Larry Mears 53 Fremont OH 9 25:22 1:22 6 1:02:37 23.8 1:28 8 45:17 7:18 2:16:05
7 414 George Van Meter Jr 52 Lexington KY 8 25:11 1:15 13 1:06:09 22.5 1:36 5 43:10 6:57 2:17:19
8 380 William Pressprich 51 Ann Arbor MI 5 23:13 1:22 10 1:05:11 22.9 1:29 12 46:13 7:27 2:17:26
9 322 Thomas Etchill 54 Sandusky OH 25 31:07 1:22 8 1:03:58 23.3 1:14 2 41:30 6:41 2:19:09
10 357 John Longthorne 53 Toledo OH 12 27:19 1:50 9 1:04:15 23.2 1:28 9 45:20 7:18 2:20:10
11 405 Richard Straub 53 Northville MI 14 28:19 1:28 15 1:07:03 22.2 1:26 4 42:48 6:54 2:21:01
12 402 Elmer Sperry 53 Perrysburg OH 7 24:28 1:54 23 1:09:11 21.6 1:42 11 46:12 7:27 2:23:25
13 395 Chris Schubert 54 Lacrescent MN 6 23:22 1:46 17 1:07:32 22.1 1:42 19 50:00 8:04 2:24:20
14 308 Jeff Degross 52 Sylvania OH 37 36:00 1:23 7 1:03:49 23.4 1:34 6 44:13 7:08 2:26:57
15 340 Tim Hunter 52 Holland OH 24 30:54 2:22 11 1:05:44 22.7 1:32 14 46:44 7:32 2:27:14
16 408 Mark Sutter 50 Toledo OH 10 25:35 1:52 14 1:06:21 22.5 1:29 27 52:45 8:30 2:28:00
17 421 Mike Williams 51 Berkey OH 27 31:24 2:06 12 1:05:57 22.6 1:30 15 47:55 7:43 2:28:50
18 304 Tom Dankert 53 Sylvania OH 20 30:32 1:36 16 1:07:06 22.2 1:16 23 51:08 8:14 2:31:37
19 325 Philip Fleming 54 Ann Arbor MI 16 29:12 1:42 26 1:11:07 21.0 1:15 17 49:38 8:00 2:32:52
20 303 Joseph Cutcher 54 Toledo OH 28 31:52 1:10 20 1:08:23 21.8 1:27 25 51:50 8:21 2:34:40
21 403 Gerald Steinhoff 53 Fort Wayne IN 31 32:46 1:54 21 1:08:41 21.7 1:54 18 49:55 8:03 2:35:08
22 306 Monty G Degenhardt 50 Carmel IN 15 29:04 2:07 28 1:11:31 20.8 2:00 24 51:34 8:19 2:36:15
23 389 Michael Romej 51 Ann Arbor MI 35 34:45 2:09 30 1:12:06 20.7 1:55 10 45:44 7:22 2:36:37
24 312 Frank Dilallo 50 Sylvania OH 30 32:44 1:20 25 1:10:19 21.2 1:48 21 50:48 8:11 2:36:58
25 363 James Mc Kinnon 51 Waterloo IN 33 34:19 1:38 22 1:08:51 21.7 2:24 26 52:08 8:24 2:39:17
26 411 Kevin Truelove 51 Winona Lake IN 19 29:51 1:37 19 1:08:22 21.8 1:20 32 59:20 9:34 2:40:29
27 383 Mark Reed 50 Plainwell MI 32 33:33 2:43 32 1:12:46 20.5 1:32 20 50:40 8:10 2:41:12
28 386 Greg Retter 53 Indianapolis IN 18 29:27 1:21 29 1:12:01 20.7 1:28 31 57:23 9:15 2:41:38
29 310 Art Demonte 50 Ann Arbor MI 23 30:49 2:52 27 1:11:27 20.9 2:02 29 54:39 8:48 2:41:48
30 394 Chuck Schreiber 50 Fort Wayne IN 34 34:31 1:35 31 1:12:42 20.5 1:55 30 54:49 8:50 2:45:30
31 336 Steve Harvey 52 Columbus OH 22 30:33 2:14 37 1:22:12 18.1 2:01 22 51:05 8:14 2:48:03
32 392 James Scholl 54 Williamston MI 29 32:35 1:45 36 1:21:12 18.4 1:55 28 53:32 8:38 2:50:57
33 419 James Weaver 54 Park Ridge, IL 38 41:33 1:33 18 1:08:15 21.8 1:26 33 1:00:47 9:48 2:53:32
34 286 Philip Barone 51 Toledo OH 21 30:33 3:43 35 1:19:51 18.7 1:48 34 1:00:56 9:49 2:56:49
35 368 Jose Mendez 53 Toledo OH 36 35:15 2:44 33 1:13:59 20.2 1:43 35 1:05:10 10:30 2:58:50
36 353 Bill Kole 50 Troy MI 13 27:58 3:17 38 1:22:34 18.1 1:35 36 1:07:00 10:48 3:02:22
37 327 Michael Francis 50 Sylvania OH 26 31:07 2:44 34 1:18:51 18.9 2:44 37 1:09:15 11:09 3:04:37
38 416 James Vanvalkenburg 54 West Bloomfield MI 17 29:26 1:53 24 1:09:13 21.5


TRIATHLON FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 206 Karen McKeachie 54 Ann Arbor MI 2 23:34 1:07 2 1:06:50 22.3 1:17 2 47:25 7:38 2:20:12
2 170 Beverly Enslow 50 Metamora IL 3 27:07 1:21 1 1:03:27 23.5 1:24 4 48:16 7:47 2:21:32
3 147 Lorrie Beck 51 Cherry Hill NJ 9 30:50 1:09 3 1:07:25 22.1 1:05 1 46:01 7:25 2:26:27
4 235 Jane Sanders 52 White Lake MI 8 29:30 1:58 5 1:11:49 20.8 1:55 3 48:16 7:47 2:33:26
5 157 Deborah Cipriano 50 Franklin Lakes NJ 1 22:30 1:25 4 1:10:45 21.1 1:25 8 1:00:19 9:43 2:36:22
6 271 Ann Wilson 54 Rolling Prairie IN 7 29:06 1:32 8 1:14:09 20.1 1:30 5 53:26 8:37 2:39:42
7 194 Kathy Kuehn 52 Troy MI 6 28:25 1:34 7 1:13:09 20.4 2:17 6 56:10 9:03 2:41:33
8 208 Margaret Meehan 50 New York NY 5 27:48 1:45 9 1:17:09 19.3 2:24 7 58:34 9:26 2:47:38
9 162 Ginger Dankert 52 Sylvania OH 4 27:15 1:34 6 1:11:53 20.7 1:31 11 1:07:06 10:49 2:49:16
10 262 Jacqueline Venzel 51 Perrysburg OH 10 31:24 3:27 10 1:21:59 18.2 3:03 9 1:04:15 10:21 3:04:06
11 202 Susan Markey 52 Spencerville IN 12 35:26 2:10 11 1:23:50 17.8 2:30 13 1:15:00 12:05 3:18:53
12 209 Ingrid Mendez 52 Toledo OH 13 40:40 3:22 14 1:31:27 16.3 2:20 10 1:05:33 10:34 3:23:19
13 138 Marilyn Agee 52 Toledo OH 14 45:40 2:31 12 1:25:04 17.5 3:44 12 1:11:01 11:27 3:27:59
14 280 Jennifer Young 52 Indianapolis IN 11 32:51 3:22 13 1:29:38 16.6 2:53 14 1:39:18 16:00 3:48:01

TRIATHLON MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 451 Neal Little 58 Ann Arbor MI 2 25:50 1:09 4 1:04:39 23.1 1:34 1 45:06 7:16 2:18:16
2 446 Larry Krutka 58 Tulsa OK 1 24:33 1:24 3 1:03:25 23.5 1:25 5 48:47 7:52 2:19:32
3 426 Mark Barrette 56 Beaver Dam WI 4 26:34 1:12 5 1:04:58 23.0 1:36 4 48:40 7:51 2:22:57
4 459 Stephan Risher 56 Sylvania OH 9 30:43 1:54 2 1:02:42 23.8 1:37 3 47:47 7:42 2:24:41
5 431 Barry Clark 59 La Crosse WI 8 30:32 0:56 1 1:02:30 23.9 1:31 10 55:47 8:59 2:31:13
6 429 James Carbary 56 Clarksville MD 7 30:27 2:03 8 1:10:25 21.2 2:00 2 47:41 7:41 2:32:35
7 443 Steve Jochmans 56 South Lyon MI 5 29:21 1:24 6 1:06:38 22.4 1:39 7 53:50 8:41 2:32:50
8 441 James Holloway 57 Northville MI 6 29:32 1:56 11 1:15:09 19.8 1:45 6 52:39 8:29 2:40:59
9 466 Mike Troxell 55 Toledo OH 10 32:47 1:33 7 1:10:07 21.3 1:54 9 55:06 8:53 2:41:26
10 458 Jim Pickett 58 Fort Wayne IN 13 37:10 1:52 10 1:15:05 19.9 1:51 8 55:01 8:52 2:50:57
11 465 Robert Stephens 57 South Bend IN 12 36:19 2:15 12 1:17:32 19.2 1:57 11 56:30 9:06 2:54:31
12 464 Adam Spieker 56 Sylvania OH 11 33:40 2:46 14 1:26:16 17.3 3:00 13 1:05:36 10:34 3:11:16
13 430 Carlos Carualho 58 Perrysburg OH 14 41:57 4:35 13 1:22:20 18.1 2:12 12 1:05:22 10:32 3:16:25
14 450 David Legg 55 Saginaw MI 16 48:55 4:30 15 1:28:37 16.8 7:57 14 1:27:16 14:04 3:57:13
15 461 Mark Secory 56 Swanton, Oh OH 15 43:06 4:04 16 1:37:58 15.2 2:54 15 1:43:30 16:40 4:11:31
16 436 Max Funk 58 Sylvania OH 3 26:08 3:17 9 1:12:56 20.4 3:34


TRIATHLON FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 200 Lynda Lubelczyk 59 Manchester NH 2 29:22 1:50 1 1:12:08 20.7 2:02 1 57:09 9:13 2:42:28
2 225 Patricia Puchalski 59 Gahanna OH 3 34:08 2:38 3 1:15:43 19.7 2:02 3 58:49 9:29 2:53:18
3 154 Cecilia Brzys 58 South Lyon MI 4 38:18 2:00 2 1:14:23 20.0 2:27 2 57:21 9:14 2:54:26
4 205 Cheryl McCormick 57 Toledo OH 1 29:17 2:53 5 1:24:51 17.6 1:31 4 1:09:54 11:16 3:08:23
5 229 Patricia Reeder 55 Worthington OH 5 52:40 2:55 4 1:21:47 18.2 2:36 5 1:17:45 12:32 3:37:41
6 241 Karen Secory 55 Swanton OH 6 53:06 3:54 6 1:38:07 15.2 2:56 6 1:43:29 16:40 4:21:30

TRIATHLON MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 427 Richard Barry 61 Middleton WI 2 28:35 1:18 1 1:05:44 22.7 1:26 2 48:21 7:48 2:25:23
2 449 James Leffler 61 Muncie IN 1 27:47 1:21 2 1:08:31 21.8 1:25 1 47:23 7:38 2:26:26
3 437 Ted Gillespie 60 Sylvania OH 4 34:37 2:54 5 1:17:52 19.1 4:31 3 54:35 8:48 2:54:27
4 453 Bernardo Martinez 63 Toledo OH 5 35:00 2:27 3 1:16:41 19.4 2:07 4 59:27 9:35 2:55:40
5 424 Bruce Allen 60 Cleveland OH 3 29:33 1:27 4 1:16:46 19.4 1:41 6 1:06:40 10:44 2:56:05
6 460 Donald Scarpero 63 Dayton OH 6 40:33 4:15 6 1:26:56 17.2 2:43 5 1:04:03 10:19 3:18:28

TRIATHLON FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 139 Holly Alexander 60 Derby KS 1 34:19 2:17 2 1:15:54 19.6 1:22 1 49:51 8:02 2:43:41
2 193 Donna Krutka 61 Tulsa OK 2 37:17 1:46 1 1:13:51 20.2 1:54 2 1:00:59 9:50 2:55:44
3 240 Gretel Schuck 61 Brownsville VT 3 39:54 3:09 3 1:21:55 18.2 2:07 3 1:03:28 10:14 3:10:31

TRIATHLON MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 454 Bill Marty 65 Chicago IL 2 32:39 1:39 1 1:10:01 21.3 2:13 1 54:20 8:45 2:40:51
2 468 Cyrus Wellman 65 Erie PA 1 32:08 3:28 3 1:18:27 19.0 2:35 2 1:02:14 10:02 2:58:51
3 444 Martin Katz 65 Chicago IL 4 42:22 1:53 2 1:14:09 20.1 2:21 3 1:07:44 10:55 3:08:27
4 435 George Estabrook 65 Ann Arbor MI 3 36:20 3:10 4 1:18:54 18.9 1:46 4 1:23:24 13:26 3:23:33

TRIATHLON FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 212 Louise Miklovic 69 Maumee OH 1 40:36 2:54 1 1:28:35 16.8 1:27 1 1:03:49 10:17 3:17:19


TRIATHLON MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

TRIATHLON FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 149 Susan Bradley-Cox 70 Lexington KY 1 31:22 2:01 1 1:19:00 18.9 1:52 1 1:01:51 9:58 2:56:05

TRIATHLON MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

TRIATHLON FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

TRIATHLON MALE AGE GROUP: 80 - 99
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

TRIATHLON FEMALE AGE GROUP: 80 - 99
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

TRIATHLON CLYDESDALE: 1 - 39
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 439 Donald Griswold 34 Ottawa Lake MI 1 22:45 2:02 3 1:07:43 22.0 1:20 9 59:36 9:36 2:33:23
2 438 Doug Gray 26 Adrian MI 5 26:44 1:43 7 1:10:48 21.1 2:10 2 53:27 8:37 2:34:51
3 467 Ralph Vanheyningen 35 Jackson MI 3 25:55 1:28 5 1:08:56 21.6 1:50 5 57:11 9:13 2:35:18
4 440 Matthew Hoffman 36 Sylvania OH 6 27:51 2:22 4 1:08:00 21.9 3:06 3 55:03 8:52 2:36:19
5 455 Scott Meiser 33 Pickerington OH 8 30:22 1:53 6 1:09:37 21.4 1:24 1 53:11 8:34 2:36:24
6 445 Daniel Kepler 39 Indianapolis IN 9 30:30 1:33 2 1:07:05 22.2 1:48 6 58:11 9:23 2:39:05
7 448 Scott Lang 37 Fremont OH 2 25:45 2:56 10 1:13:47 20.2 1:16 10 1:00:10 9:42 2:43:52
8 423 Joshua Adams 26 Temperance MI 12 1:40:01 1 1:06:31 22.4 2:12 11 1:05:01 10:29 2:45:01
9 463 Matthew Snyder 38 Sylvania OH 7 29:44 1:23 11 1:14:36 20.0 1:35 8 58:21 9:24 2:45:37
10 428 Shannon Branscomb 36 fort wayne IN 11 35:47 2:04 8 1:11:25 20.9 1:25 4 55:18 8:55 2:45:58
11 496 Mark Bowdish 18 Dexter MI 4 26:30 1:30 12 1:19:11 18.8 1:12 7 58:15 9:23 2:46:36
12 462 Jeffrey Smith 38 Indianapolis IN 10 33:21 1:44 9 1:12:19 20.6 2:17 12 1:08:56 11:06 2:58:36


TRIATHLON CLYDESDALE: 40 - 99
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 452 Glenn Luther 49 Sylvania OH 5 32:25 1:39 1 1:05:44 22.7 1:21 1 46:21 7:28 2:27:28
2 442 William Jankowski 48 Brownsburg IN 4 31:48 1:36 2 1:06:33 22.4 1:42 2 48:43 7:51 2:30:19
3 374 Reeves Northrup 46 Toledo OH 1 27:39 3:43 4 1:12:15 20.6 1:52 3 50:56 8:12 2:36:22
4 456 Bradley Mills 42 Roanoke IN 7 34:43 2:33 5 1:12:34 20.5 2:01 5 59:02 9:31 2:50:52
5 434 Greg Dowling 46 Nashville IN 2 27:56 1:16 3 1:11:38 20.8 2:13 7 1:10:06 11:18 2:53:08
6 457 David Oakes 53 Indianapolis IN 6 33:52 1:12 8 1:23:47 17.8 2:16 4 54:01 8:42 2:55:06
7 432 Jeffrey Cobb 45 Erie MI 3 30:41 5:08 7 1:19:36 18.7 2:59 6 1:03:52 10:17 3:02:14
8 425 Jeff Armstrong 53 Sylvania OH 8 38:29 4:00 6 1:16:47 19.4 1:21 8 1:13:36 11:51 3:14:11

MENS TEAM RESULTS
Place Teamname Town Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ======================================== ================= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Team SignOutfitters.com Riverview 4 23:27 1:55 1 1:01:29 24.3 0:46 4 40:07 6:28 2:07:42
2 2 young guys and 1 old guy Toledo 1 19:44 0:58 6 1:11:06 21.0 0:44 1 38:35 6:13 2:11:04
3 Troy's White Boyz Troy 6 25:16 1:11 4 1:06:03 22.6 0:41 3 40:07 6:28 2:13:15
4 Pain Killers Riverview 3 22:40 0:56 5 1:09:30 21.5 0:48 2 40:03 6:27 2:13:55
5 Whiskey Business Sylvania 2 20:42 0:55 7 1:13:20 20.3 0:48 6 44:26 7:10 2:20:10
6 AJD MASTERS Toledo 8 33:07 1:02 2 1:05:11 22.9 0:50 5 42:50 6:54 2:22:58
7 Go Dog Go Perrysburg 7 30:45 1:13 3 1:05:43 22.7 0:49 7 46:21 7:28 2:24:49
8 old older and oldest 9 36:30 1:10 8 1:23:01 18.0 1:03 8 55:58 9:01 2:57:41
9 Car Ram-Rod Perrysburg 5 23:33 1:17:21

WOMENS TEAM RESULTS
Place Teamname Town Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ======================================== ================= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Tre Fem Sylvania Sylvania 1 34:55 1:10 1 1:24:04 17.7 0:56 1 53:39 8:39 2:54:42


MIXED TEAM RESULTS
Place Teamname Town Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ======================================== ================= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Young & Old Bowling Green 1 19:38 1:01 1 1:05:28 22.8 0:50 4 46:55 7:34 2:13:51
2 Team SignOutfitters.com 3 Wyandotte 5 24:30 0:53 2 1:11:14 20.9 0:43 2 44:40 7:12 2:21:58
3 Buff Muffins Perrysburg 2 20:54 1:03 6 1:19:43 18.7 0:42 1 41:18 6:39 2:23:38
4 Pursuit Relay Perrysburg 3 21:26 1:31 8 1:20:35 18.5 0:52 3 46:54 7:34 2:31:17
5 Team SignOutfitters.com 2 9 27:42 0:53 3 1:12:09 20.7 0:42 6 53:12 8:34 2:34:36
6 TK2 sylvania 8 26:35 1:14 7 1:20:25 18.5 0:47 5 48:29 7:49 2:37:29
7 team wildwood toledo 4 23:45 1:11 4 1:14:53 19.9 1:02 8 1:05:23 10:32 2:46:13
8 relay rookies temperance 7 26:18 1:07 9 1:26:19 17.3 0:54 7 55:52 9:00 2:50:28
9 D2B Sylvania 6 25:15 1:08 5 1:18:55 18.9 0:55 9 1:07:03 10:48 2:53:15

FAMILY TEAM RESULTS
Place Teamname Town Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ======================================== ================= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Team Dragos Mishka Sylvania 1 25:11 0:50 1 57:40 25.9 0:58 2 55:56 9:01 2:20:33
2 Tres Amigos Toledo 2 36:23 1:10 2 1:34:49 15.7 1:10 1 53:14 8:35 3:06:43

CORPORATE TEAM RESULTS
Place Teamname Town Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ======================================== ================= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 Kingston Health Care Toledo 1 52:37 1:15 1 1:14:37 20.0 1:49 1 55:48 9:00 3:06:05
Page 1

WETSUIT FINISHERS
Place No. Name No. Sex Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DISQUALIFIED FINISHERS
Place No. Name No. Age Sex Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ===== === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 831 Liv Barone 831 17 F 1 1:38 2:07 1 44:13 33.7 1 1:11:07 11:27 1:12:44




** SPRINT TRIATHLON RESULTS **
Revision 1

SYLVANIA TRIATHLON / DUATHLON
AUGUST 12, 2007
SYLVANIA, OHIO


SPRINT MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 765 Steve Clark 42 Perrysburg OH 17 8:41 2:16 1 27:27 28.4 0:42 12 20:46 6:41 59:51


SPRINT FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 841 Julie Copley 34 Ann Arbor MI 18 10:14 1:30 5 35:04 22.2 0:56 1 20:50 6:43 1:08:33

SPRINT MALE AGE GROUP: 14 - 17
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 712 Benjamin Miller 16 Bowling Green OH 3 9:42 1:56 1 31:39 24.6 0:23 2 20:32 6:37 1:04:10
2 692 Stephen Humbert 15 Liberty Township Oh 4 9:57 1:01 2 32:19 24.1 0:39 3 22:31 7:15 1:06:25
3 741 Noah Vanvalkenburg 16 West Bloomfield MI 2 9:17 1:38 4 36:51 21.2 0:37 7 24:30 7:54 1:12:52
4 737 Michael Tita 15 Sylvania OH 8 12:32 3:32 3 36:12 21.5 0:49 4 23:28 7:34 1:16:31
5 679 Michael Deng 17 Sylvania OH 7 12:14 2:34 5 37:28 20.8 0:41 6 23:53 7:42 1:16:49
6 653 Noah Ashner 17 Toledo OH 1 7:50 2:08 8 44:07 17.7 0:30 1 20:24 6:34 2:00 1:16:57
7 659 Daniel Barchick 16 Sylvania OH 9 12:36 2:31 7 44:01 17.7 1:07 5 23:42 7:38 1:23:56
8 705 Andrew Lulling 14 Ft Wayne IN 10 14:48 2:09 6 40:32 19.2 1:27 8 26:28 8:32 1:25:22
9 744 John Wallace 16 Sylvania OH 5 11:51 1:55 9 45:06 17.3 0:34 9 29:22 9:28 2:00 1:30:48
10 752 Nick Wong 16 Sylvania OH 6 11:57 2:56 10 47:18 16.5 0:50 10 32:18 10:24 1:35:17

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 14 - 17
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 875 Leah Nagel 17 Toledo OH 1 9:04 2:18 4 42:39 18.3 0:37 1 25:01 8:04 1:19:37
2 835 Janelle Berry 16 Toledo OH 3 10:54 1:50 2 40:52 19.1 1:00 2 25:46 8:18 1:20:19
3 890 Lauren Sheehan 17 Toledo OH 4 11:27 2:21 1 40:10 19.4 0:44 3 31:08 10:01 1:25:48
4 850 Autumn Harvey 17 Columbus OH 2 9:56 3:08 3 42:34 18.3 0:45 4 32:52 10:35 1:29:14


SPRINT MALE AGE GROUP: 18 - 19
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 713 Joseph Miller 18 Bowling Green OH 1 8:01 1:40 1 32:16 24.2 1:00:20
2 111 Rob Layman 18 Toledo OH 2 8:17 1:55 2 33:05 23.6 1:49 2 22:09 7:08 1:07:13
3 116 Taylor Montague 18 Sylvania OH 6 11:30 2:22 3 33:25 23.3 1:36 4 22:56 7:23 1:11:47
4 658 Chase Banachowski 19 Sylvania OH 5 10:17 1:45 4 35:06 22.2 0:49 5 26:37 8:35 1:14:33
5 710 Patrick McNamara 19 Toledo OH 4 10:04 2:53 6 42:12 18.5 0:54 3 22:22 7:12 1:18:23
6 739 Steve Urbanski 18 Toledo OH 7 12:41 2:23 5 41:41 18.7 0:45 1 22:08 7:08 2:00 1:21:36
7 671 Jeremy Burlen 18 Luna Pier MI 3 8:45 1:57 7 46:10 16.9 1:01 6 29:22 9:28 1:27:13
8 718 John Rath 19 Tecumseh MI 8 13:09 5:14 8 52:21 14.9 1:38 7 36:39 11:48 1:49:00

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 18 - 19
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 880 Jaime Pfeiffer 18 St. Charles IL 1 10:30 2:00 1 38:25 20.3 0:36 1 21:17 6:51 1:12:46
2 903 Christine Weaver 19 Saint Charles IL 5 11:57 2:30 3 40:06 19.5 0:40 2 24:30 7:53 1:19:42
3 889 Haleigh Scott 19 Toledo OH 2 10:51 2:19 4 42:18 18.4 0:33 3 28:57 9:19 1:24:55
4 871 Carolyn Miller 19 Bowling Green OH 6 12:45 2:59 2 39:56 19.5 0:44 5 32:44 10:32 1:29:06
5 825 Elisabeth Ampthor 18 Sylvania OH 4 11:10 2:55 6 48:29 16.1 0:32 4 31:36 10:10 1:34:39
6 854 Brianna Iddings 18 Britton MI 3 10:52 4:22 5 43:55 17.8 1:48 6 36:40 11:48 1:37:34
7 858 Bailey Keeler 19 Tecumseh MI 7 12:55 3:11 7 54:26 14.3 1:07 7 39:26 12:42 1:51:03

SPRINT MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 742 Steven Waites 21 Toledo OH 4 9:04 2:08 1 32:09 24.3 0:48 1 16:57 5:28 2:00 1:03:04
2 662 Scott Bey 20 Gahanna OH 1 7:06 1:33 2 33:58 23.0 1:00 2 21:06 6:48 1:04:42
3 661 Matthew Bey 23 Gahanna OH 2 7:43 1:28 3 34:55 22.3 1:04 8 23:50 7:40 1:08:57
4 709 Josh Matter 20 East Lansing MI 3 7:58 1:41 7 37:00 21.1 0:45 6 22:43 7:19 1:10:05
5 725 Kyle Sawyer 24 Toledo OH 9 9:43 2:44 5 36:31 21.4 0:50 3 21:21 6:53 1:11:07
6 729 Andrew Smith 23 Toledo OH 8 9:41 2:19 6 36:47 21.2 0:35 4 21:51 7:02 1:11:11
7 681 Nathan Duricek 22 Rossford OH 12 11:17 2:46 9 39:03 20.0 0:56 5 22:11 7:09 1:16:11
8 686 Corey Gladieux 21 Toledo OH 10 10:04 1:30 11 41:15 18.9 0:37 7 23:13 7:29 1:16:37
9 733 Branden Stansley 20 Sylvania OH 6 9:30 2:23 10 40:22 19.3 0:49 13 26:43 8:36 1:19:45
10 675 Hunter Dahl 23 Bowling Green OH 11 10:17 3:10 8 38:50 20.1 0:54 12 26:43 8:36 1:19:52
11 743 Andrew Wallace 21 Sylvania OH 7 9:39 2:38 13 41:54 18.6 0:51 11 26:01 8:23 1:21:02
12 740 David Vannette 23 Ann Arbor MI 14 16:06 2:49 4 35:54 21.7 1:35 9 25:08 8:06 1:21:30
13 721 Brett Rieke 22 Defiance OH 5 9:21 3:40 12 41:30 18.8 1:24 10 25:41 8:16 1:21:34
14 691 Jeff Hollon 21 Sylvania OH 13 14:16 3:07 14 47:54 16.3 0:45 14 32:18 10:24 1:38:18


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 846 Rachel Griffen 20 Troy MI 4 10:13 2:00 1 34:39 22.5 1:33 1 22:09 7:08 1:10:31
2 837 Nancy Boyd 21 Sturgis MI 3 9:27 1:33 2 35:33 21.9 0:55 2 23:10 7:28 1:10:37
3 826 Sarah Arendt 23 Toledo OH 5 10:14 2:52 3 40:33 19.2 0:29 4 24:08 7:46 1:18:14
4 899 Jessica Waites 24 Columbus OH 1 7:47 3:04 6 43:01 18.1 0:52 5 24:31 7:54 1:19:14
5 879 Lauren Parker 20 Fort Wayne IN 2 8:52 2:03 4 40:49 19.1 1:03 8 27:38 8:54 1:20:23
6 872 Ashley Misejka 23 Toledo OH 6 11:22 3:05 5 42:20 18.4 0:49 6 24:35 7:55 1:22:08
7 882 Tausha Posani 21 Dublin OH 9 12:40 2:09 7 43:49 17.8 0:50 3 23:45 7:39 1:23:11
8 887 Sarah Sanderson 23 Sylvania OH 11 13:47 2:55 10 46:15 16.9 1:07 7 24:39 7:57 1:28:42
9 843 Kendra Damman 23 Toledo OH 7 11:35 3:33 9 45:45 17.0 0:45 10 28:31 9:11 1:30:07
10 866 Jennifer Lodge 23 Toledo OH 8 11:35 3:33 8 45:42 17.1 0:48 9 28:30 9:11 1:30:07
11 946 Margret Lentine 22 Ann Arbor MI 10 13:11 5:25 11 58:13 13.4 1:07 11 44:20 14:17 2:02:16

SPRINT MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 714 Matthew Morrow 29 Toledo OH 2 8:38 2:05 1 32:34 24.0 0:41 2 21:27 6:54 2:00 1:07:22
2 683 Christian Erard 25 Troy MI 1 7:15 1:26 4 35:11 22.2 1:25 5 22:48 7:21 1:08:04
3 704 Deric Luginbill 26 Pandora OH 5 10:09 2:31 6 35:34 21.9 0:33 1 20:39 6:39 1:09:24
4 950 Jeff Devries 25 Hudsonville MI 1:09:25
5 667 Joel Brand 26 Temperance MI 4 10:08 2:23 5 35:25 22.0 2:00 3 22:30 7:15 1:12:23
6 672 Richard Byington 28 Walbridge OH 10 12:01 1:36 3 34:15 22.8 0:30 4 22:42 7:19 2:00 1:13:02
7 698 Ryan Kelly 28 Northwood OH 16 13:28 3:32 9 36:45 21.2 0:41 6 22:52 7:22 1:17:16
8 708 Luke Matheson 27 Toledo OH 3 9:26 2:23 10 36:58 21.1 0:58 12 26:07 8:25 2:00 1:17:50
9 716 Adam Parsons 29 Delaware OH 9 11:46 2:59 7 36:32 21.4 1:32 10 26:02 8:23 1:18:50
10 745 Matthew Wallace 28 Allen Park MI 6 10:19 3:03 17 41:38 18.7 0:54 8 23:41 7:38 1:19:33
11 726 Brian Schroyer 29 Sylvania OH 14 13:17 2:49 8 36:44 21.2 1:29 9 25:50 8:19 1:20:07
12 669 Stephen Bumbaugh 27 Toledo OH 8 11:37 2:42 2 33:02 23.6 1:26 18 32:15 10:23 1:21:00
13 651 Joseph Allen 27 Wauseon OH 15 13:19 3:15 15 40:51 19.1 0:38 7 23:05 7:26 1:21:07
14 688 Michael Good 28 Bowling Green OH 12 12:40 1:48 13 40:36 19.2 0:29 11 26:05 8:24 1:21:37
15 673 Steve Coppens 26 Sylvania OH 11 12:28 2:41 14 40:40 19.2 0:56 13 26:12 8:26 1:22:55
16 748 Graham Wiemer 26 Wauwatosa WI 13 13:00 3:54 12 38:27 20.3 0:36 16 29:52 9:37 1:25:47
17 751 Ty Winans 25 Milan OH 7 10:43 4:05 16 41:23 18.8 1:10 14 28:39 9:14 1:25:59
18 660 Ryan Beck 28 Toledo OH 17 14:48 2:23 11 37:52 20.6 1:57 17 31:21 10:06 1:28:20
19 674 Adam Cupp 28 Leipsic OH 18 14:54 2:18 18 42:51 18.2 1:03 15 28:48 9:17 1:29:52


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 868 Margie Matheson 27 Toledo OH 5 9:43 2:07 1 36:50 21.2 1:13 3 23:48 7:40 1:13:39
2 842 Rebecca Corbin 27 Wpafb OH 1 8:59 1:54 3 38:40 20.2 1:08 4 24:22 7:51 1:15:01
3 893 Katherine Spicer 29 Lansing MI 8 10:55 2:08 4 38:43 20.1 1:34 1 23:09 7:27 1:16:27
4 857 Stephanie Joyce 27 Ann Arbor MI 4 9:36 2:41 6 39:08 19.9 1:12 7 26:26 8:31 1:19:01
5 878 Emily Obereder 29 Sylvania OH 7 10:20 2:09 2 38:31 20.3 0:59 9 27:38 8:54 1:19:35
6 832 Stefanie Bates 27 Copley OH 14 12:01 1:54 5 38:55 20.0 0:46 10 28:15 9:06 1:21:50
7 852 Kelly Hudik 26 Sylvania OH 12 11:32 2:19 8 39:31 19.7 0:58 13 28:53 9:18 1:23:11
8 869 Kali McCarthy 29 Sylvania OH 6 10:03 2:29 15 45:18 17.2 1:00 6 25:26 8:12 1:24:14
9 884 Marlie Rerucha-Peters 29 Toledo OH 10 11:18 2:24 10 42:15 18.5 0:49 8 27:31 8:52 1:24:16
10 888 Haley Scheich 25 Findlay OH 16 12:38 3:20 11 42:38 18.3 0:46 5 25:23 8:10 1:24:42
11 861 Lindsey Konrad 27 Toledo OH 19 14:07 2:37 12 43:11 18.1 1:29 2 23:28 7:34 1:24:51
12 874 Andrea Mortensen 29 Oak Park IL 15 12:02 3:27 7 39:12 19.9 2:04 12 28:48 9:17 1:25:31
13 856 Robin Jones 29 Toledo OH 13 43:35 17.9 1:08 17 30:57 9:58 1:28:51
14 834 Angela Beauregard 28 Toledo OH 3 9:31 2:56 17 45:45 17.0 0:57 18 31:31 10:09 1:30:38
15 839 Jen Callery 26 Cincinnati OH 9 11:05 2:38 18 47:39 16.4 0:38 14 28:53 9:18 1:30:52
16 838 Katy Brashear 26 Miamisburg OH 13 11:40 2:35 16 45:37 17.1 0:52 15 30:24 9:47 1:31:07
17 862 Marianne Kruk 25 Lambertville MI 11 11:32 2:10 20 49:44 15.7 0:57 11 28:47 9:16 1:33:07
18 828 Sarah Banas 25 Arlington VA 18 13:01 2:50 14 44:57 17.4 0:42 20 33:47 10:53 1:35:15
19 844 Katherine Dove 27 Tallmadge OH 17 12:47 2:25 19 48:59 15.9 0:44 16 30:32 9:50 1:35:25
20 876 Amy Neuer 28 Fort Wayne IN 20 18:14 3:18 21 51:22 15.2 1:09 19 33:45 10:52 1:47:46
21 848 Annie Hardies 26 Swanton OH 2 9:09 3:07 9 41:11 18.9


SPRINT MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 77 Robert Spath 33 Van Wert OH 10 11:34 1:08 1 34:03 22.9 1:01 1 20:14 6:31 1:07:58
2 700 Ryan Knape 33 Tecumseh MI 9 11:16 1:17 7 36:22 21.4 1:08 2 20:20 6:33 1:10:21
3 750 Michael Williams 32 Sylvania OH 4 10:16 3:13 3 35:15 22.1 0:49 4 22:46 7:20 1:12:17
4 728 Brandon Short 31 Toledo OH 15 12:45 3:18 5 35:42 21.8 0:28 3 20:28 6:36 1:12:38
5 652 Seth Amstutz 30 Pandora OH 3 10:09 2:28 9 36:56 21.1 0:44 8 24:16 7:49 1:14:32
6 747 Jay Westerheide 34 Sidney OH 1 9:32 1:35 4 35:34 21.9 0:50 15 27:12 8:46 1:14:41
7 664 Scott Bourbeau 33 Sylvania OH 6 10:30 2:41 2 34:43 22.5 0:31 12 25:36 8:15 2:00 1:15:59
8 947 Thomas Rhone 32 Miamisburg OH 2 9:34 2:23 13 38:16 20.4 1:05 9 25:03 8:04 1:16:19
9 656 Anthony Badolato 31 Belleville MI 7 10:37 3:04 12 38:00 20.5 0:44 10 25:07 8:06 1:17:31
10 719 Michael Reed 33 Sylvania OH 16 12:48 3:23 6 35:57 21.7 1:46 6 23:49 7:40 1:17:40
11 749 David Wilhite 34 Indianapolis IN 14 12:31 2:19 8 36:33 21.3 1:26 11 25:19 8:09 1:18:06
12 663 Timothy Blackman 33 Vermilion OH 13 12:06 2:30 11 37:12 21.0 0:46 14 27:10 8:45 1:19:41
13 943 Adam Zuercher 30 Pandora OH 17 13:45 2:16 10 37:04 21.0 1:14 13 25:46 8:18 1:20:03
14 668 Mark Bratt 33 Toledo OH 8 10:46 2:54 19 44:11 17.7 0:33 5 22:47 7:20 1:21:09
15 706 David Mack 32 Erie MI 11 11:40 2:15 20 45:25 17.2 0:57 7 24:04 7:45 1:24:18
16 732 Greg St.Mary 33 Perrysburg OH 12 11:57 3:17 14 39:21 19.8 1:24 19 30:54 9:57 1:26:51
17 694 Son Huynh 33 Fort Wayne IN 18 13:56 3:36 15 40:02 19.5 1:32 17 29:22 9:27 1:28:26
18 690 Tony Hixon 30 Columbus Grove OH 19 16:55 4:45 17 42:56 18.2 0:59 16 28:16 9:06 1:33:50
19 687 Neeraj Gonela 31 Findlay OH 20 18:18 2:59 18 43:35 17.9 0:42 18 29:43 9:34 1:35:16
20 715 Anthony Palomar 33 Copley OH 5 10:28 3:29 16 42:31 18.3 1:00 20 43:19 13:57 1:40:45


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 863 Lesley Kruzel 34 Holland OH 1 9:54 1:39 1 33:47 23.1 1:02 5 25:29 8:12 1:11:49
2 851 Hallie Heigel-Williams 30 Sylvania OH 7 11:44 2:35 3 38:54 20.1 0:34 1 22:02 7:06 1:15:47
3 902 Gina Warnke 34 Oak Harbor OH 2 10:52 2:07 6 39:34 19.7 1:31 2 22:53 7:22 2:00 1:18:55
4 849 Catina Harding 34 Holland OH 13 14:18 2:02 8 40:51 19.1 0:41 4 23:46 7:39 1:21:36
5 883 Traci Ramirez 34 Maumee OH 3 11:25 2:29 2 37:39 20.7 1:25 7 29:00 9:20 1:21:56
6 836 Julie Bockey 32 Temperance MI 9 12:01 3:05 7 40:23 19.3 0:54 6 25:57 8:21 1:22:17
7 905 Eli Winn 30 Normal IL 12 13:30 2:53 10 41:57 18.6 1:04 3 23:05 7:26 1:22:27
8 892 Jacqueline Smith 32 Powell OH 4 11:30 2:05 9 41:08 19.0 0:38 9 29:30 9:30 1:24:48
9 867 Angie Maple 34 Powell OH 10 12:58 1:55 5 39:15 19.9 0:38 10 30:09 9:43 1:24:53
10 896 Jessica Tate 31 Columbia City IN 8 12:01 2:12 4 39:13 19.9 1:14 12 31:26 10:07 1:26:05
11 833 Jennifer Beattie 33 Chicago IL 6 11:42 3:33 13 46:51 16.6 0:41 8 29:10 9:24 1:31:56
12 906 Rachel Wixey 34 Monclova OH 5 11:31 4:33 11 44:47 17.4 1:06 11 31:20 10:06 1:33:16
13 897 Maryjo Terranova Williams 34 Monclova OH 14 14:27 3:24 12 46:12 16.9 1:03 13 32:35 10:30 1:37:39
14 877 Kathleen Newsom 34 Sylvania OH 15 15:38 3:54 14 49:58 15.6 1:37 14 32:38 10:31 1:43:44
15 881 Katherine Porter 33 Ann Arbor MI 11 13:10 5:25 15 57:47 13.5 1:34 15 44:21 14:17 2:02:15


SPRINT MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 723 Richard Rodriguez 39 Oregon OH 9 10:31 1:43 2 31:03 25.1 0:46 1 18:36 6:00 1:02:36
2 68 Paul Richardson 35 Auburn IN 5 8:43 1:09 5 32:27 24.0 0:46 2 19:53 6:24 1:02:55
3 736 Matthew Thourot 38 Maumee OH 7 10:12 2:05 1 28:19 27.5 0:49 13 24:41 7:57 1:06:04
4 730 Sean Snyder 39 Powell OH 6 9:21 1:22 3 31:50 24.5 0:40 12 24:06 7:46 1:07:18
5 678 Michael Dempsey 39 Adrian MI 8 10:18 1:36 10 34:43 22.5 0:47 5 22:37 7:17 1:09:59
6 20 Tom Carpenter 35 Fort Wayne IN 4 8:34 1:31 15 35:40 21.9 1:10 8 23:29 7:34 1:10:22
7 699 Dereck Klopfenstein 38 Goshen IN 15 11:15 1:41 8 34:23 22.7 0:59 3 22:08 7:08 1:10:25
8 682 Tim Eckel 38 Perrysburg OH 19 12:06 2:36 4 31:52 24.5 1:11 17 25:22 8:10 1:13:05
9 655 Jeffrey Baden 37 Whitehouse OH 17 11:28 2:06 7 34:04 22.9 0:53 14 24:57 8:02 1:13:26
10 702 James Leonard 37 Parma OH 20 12:20 2:23 11 34:52 22.4 1:26 6 22:37 7:17 1:13:37
11 717 Ron Perry 37 Ann Arbor MI 2 7:56 3:40 19 37:22 20.9 1:51 7 23:09 7:27 1:13:56
12 685 Lawrence Force 36 Adrian MI 16 11:18 2:18 9 34:37 22.5 0:59 21 26:54 8:40 1:16:05
13 731 Michael Spencer 38 Sylvania OH 12 10:39 3:26 18 37:21 20.9 0:48 11 24:01 7:44 1:16:13
14 696 David Johnson 38 Sylvania OH 14 11:08 2:35 6 33:01 23.6 1:40 25 28:30 9:11 1:16:52
15 754 Joel Zell 39 Ann Arbor MI 28 14:48 2:28 13 35:25 22.0 2:09 4 22:09 7:08 1:16:57
16 695 Matt Jankowski 39 Toledo OH 23 12:55 2:05 12 35:15 22.1 0:47 19 26:01 8:23 1:17:01
17 720 Terry Reid 37 Ferndale MI 10 10:32 3:32 17 36:12 21.5 2:04 15 24:57 8:02 1:17:15
18 711 Robert Merritt, Jr 36 Temperance MI 26 14:22 1:32 16 35:42 21.8 1:08 9 23:42 7:38 2:00 1:18:24
19 707 Dean Martin 39 Jackson MI 18 11:49 2:22 21 37:50 20.6 1:30 16 25:01 8:04 1:18:31
20 942 Jim Pool 37 24 14:06 3:18 14 35:37 21.9 0:45 18 25:34 8:14 1:19:18
21 734 Eric Steingass 38 Leipsic OH 30 17:35 2:21 25 39:40 19.7 0:34 10 23:48 7:40 1:23:56
22 735 Adam Theall 35 Sylvania OH 11 10:36 5:00 27 40:31 19.3 1:48 20 26:22 8:30 1:24:16
23 738 Sean Tucker 37 Toledo OH 13 11:05 2:54 24 39:27 19.8 1:57 22 27:22 8:49 2:00 1:24:43
24 701 Brian Langsdorf 38 Monclova OH 25 14:17 2:41 22 38:44 20.1 0:58 23 27:33 8:52 2:00 1:26:11
25 684 Barton Fisher 37 Plainfield IL 3 8:16 3:10 23 38:46 20.1 1:57 28 34:20 11:03 1:26:26
26 680 John Deraedt 39 Toledo OH 22 12:48 4:38 28 40:49 19.1 0:53 26 29:07 9:23 1:28:13
27 703 Brian Lorenzen 36 Maumee OH 30 42:53 18.2 0:59 27 30:52 9:57 1:30:05
28 677 James F Davis 38 Chicago IL 32 19:50 2:55 20 37:45 20.7 2:21 24 28:14 9:06 1:31:04
29 657 Paibool Ballmer 36 Toledo OH 1 7:08 4:56 31 43:40 17.9 1:52 31 37:25 12:03 1:34:59
30 654 Brent Awbrey 38 Maumee OH 27 14:37 3:44 29 41:42 18.7 2:49 29 35:24 11:24 2:00 1:40:14
31 753 Marvin Wougamon 38 Berkley MI 33 19:56 3:12 32 44:24 17.6 1:34 33 39:21 12:40 1:48:25
32 746 Sam Walther 38 Leipsic OH 31 17:38 3:43 33 49:13 15.8 1:55 32 38:26 12:22 1:50:52
33 727 Clark Shepherd 37 Warsaw IN 29 16:22 6:38 34 1:25:22 9.1 3:20 30 36:20 11:42 2:28:02
34 676 Bradley Davis 37 Farmington Hills MI 21 12:22 3:38 26 40:07 19.4


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 827 Angie Ash 36 Whitehouse OH 9 12:44 2:53 3 38:49 20.1 0:53 2 25:33 8:14 1:20:50
2 845 Jene Drage 38 Maumee OH 4 10:57 2:38 1 37:59 20.5 1:24 3 28:14 9:06 1:21:11
3 870 Amanda Meyers 36 Ada MI 3 10:52 1:47 4 38:57 20.0 1:06 5 28:45 9:16 1:21:25
4 873 Kimberly Moore 38 Whitehouse OH 7 11:50 2:42 5 41:14 18.9 0:33 1 25:13 8:07 1:21:31
5 860 Lori Kirgis 39 Columbia City IN 6 11:02 2:34 2 38:14 20.4 0:52 7 31:28 10:08 2:00 1:26:09
6 885 Rachelle Rettell 38 Ann Arbor MI 1 9:31 3:03 9 45:44 17.1 0:59 4 28:23 9:09 1:27:38
7 901 Mary Wallace 39 Troy MI 10 12:50 2:33 6 43:25 18.0 0:45 6 30:14 9:44 1:29:45
8 904 Mollie Wheeler 35 Cincinnati OH 2 10:50 5:05 10 46:48 16.7 3:01 9 32:36 10:30 1:38:18
9 853 Adrienne Iddings 39 Britton MI 13 15:37 3:21 7 44:43 17.4 2:06 10 33:23 10:45 1:39:09
10 886 Tracy Ryckaert 38 Sterling Hieghts MI 11 14:06 2:34 8 44:58 17.3 2:10 11 35:28 11:25 1:39:15
11 895 Tracie Swiecki 38 Northville MI 12 15:22 4:13 11 49:03 15.9 2:00 8 31:57 10:17 1:42:32
12 829 Theresa Barabash 35 Sylvania OH 5 11:01 3:08 13 54:35 14.3 1:07 12 35:38 11:29 1:45:27
13 898 Susie Theall 37 Sylvania OH 8 12:36 5:04 12 51:49 15.1 1:27 13 40:43 13:07 1:51:37


SPRINT MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 796 Ward Moya 44 Fort Wayne IN 2 8:25 1:17 9 34:20 22.7 0:43 2 20:48 6:42 1:05:33
2 944 Jamie Kirgis 40 Columbia City IN 12 10:29 1:16 5 33:10 23.5 0:51 3 21:15 6:51 1:06:59
3 767 Mark Cook 41 Lima OH 10 10:19 1:24 1 31:41 24.6 0:43 5 23:30 7:34 1:07:36
4 781 Ken Keller 43 Defiance OH 13 10:30 1:36 6 33:21 23.4 1:00 4 22:11 7:09 1:08:35
5 757 Mark Bahn 43 Westland MI 1 8:23 2:16 8 33:58 23.0 1:18 6 23:37 7:36 1:09:30
6 774 Wayne Graves 40 Royal Oak MI 9 10:05 1:27 2 31:53 24.5 0:42 11 25:35 8:14 1:09:40
7 769 John Dempsey 42 Adrian MI 6 9:28 1:54 3 32:00 24.4 0:45 12 25:36 8:15 1:09:40
8 809 Rick Sawyer 42 Fort Wayne IN 5 9:26 2:11 7 33:24 23.4 1:05 7 23:59 7:43 1:10:02
9 808 Jeffery Sample 43 Oregon OH 15 11:05 2:03 11 35:23 22.0 1:28 1 20:07 6:29 1:10:04
10 760 William Brown 42 Birmingham MI 11 10:25 1:54 4 33:02 23.6 1:26 8 24:11 7:47 1:10:56
11 807 Tim Ryan 41 Toledo OH 14 10:42 2:51 12 36:00 21.7 0:50 9 24:22 7:51 2:00 1:16:43
12 790 Bryan Mahlmeister 42 Grosse Pointe Par MI 16 11:10 1:47 10 35:14 22.1 1:10 15 27:42 8:55 1:17:02
13 793 Corey Moore 40 Whitehouse OH 21 12:47 2:56 17 40:16 19.4 0:54 10 25:30 8:13 1:22:21
14 784 Todd Kime 42 Toledo OH 3 9:19 3:23 18 40:56 19.1 0:59 16 27:47 8:57 1:22:23
15 329 Tally Gallogly 41 Port Clinton OH 4 9:26 2:05 14 36:36 21.3 3:03 19 29:32 9:31 2:00 1:22:39
16 768 Robert Daenen 43 Toledo OH 17 11:42 2:20 13 36:23 21.4 1:05 23 31:29 10:08 1:22:57
17 771 Xunming Deng 44 Sylvania OH 20 12:12 3:03 16 38:57 20.0 0:38 18 28:37 9:13 1:23:26
18 803 Kevin Roberts 42 Perrysburg OH 8 10:03 3:12 15 38:25 20.3 1:59 21 30:11 9:43 1:23:49
19 776 Jonathan Harding 44 Holland OH 22 13:08 3:38 19 41:00 19.0 0:45 13 26:40 8:35 1:25:09
20 800 Scott Porter 41 Ann Arbor MI 19 12:12 3:43 21 46:57 16.6 1:51 14 27:17 8:47 1:31:58
21 761 Douglas Burlen 41 Liberty Township OH 18 12:03 2:53 22 48:18 16.1 0:57 17 28:34 9:12 1:32:43
22 821 James Wallace 44 Troy MI 7 9:29 2:32 24 50:34 15.4 0:45 20 30:00 9:40 1:33:18
23 798 Michael Nolan 42 Sylvania OH 23 17:30 3:46 23 50:29 15.5 0:55 22 30:44 9:54 1:43:23
24 766 James Cogdell 44 Toledo OH 24 22:55 3:41 20 42:27 18.4 2:43 24 36:17 11:41 1:48:02


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 937 Carolyn Stiles 40 Milan OH 1 9:40 2:27 3 39:02 20.0 0:42 1 24:44 7:58 1:16:32
2 919 Amy Haney 40 Rockford MI 6 12:13 1:42 1 36:14 21.5 1:05 3 26:33 8:33 1:17:44
3 920 Mary Heitzeg 40 Ann Arbor MI 9 13:21 2:21 2 38:43 20.1 0:41 2 26:03 8:24 1:21:07
4 925 Andrea Maisonneuve 41 Fort Wayne IN 2 10:00 2:50 5 39:58 19.5 1:12 5 28:56 9:19 1:22:54
5 928 Jennifer Montz 41 Sylvania OH 3 10:34 3:00 4 39:11 19.9 1:45 7 31:03 10:00 1:25:32
6 912 Tamara Burchart 43 Novi MI 8 12:47 2:20 7 42:50 18.2 1:33 4 28:15 9:06 1:27:43
7 934 Amy Schnorberger 43 Toledo OH 5 12:07 2:02 6 40:14 19.4 1:06 10 32:43 10:32 1:28:10
8 940 Donna Theis 40 Medina OH 4 11:40 2:03 8 44:27 17.5 0:46 6 30:17 9:45 1:29:11
9 936 Paula Schwegler 40 Perrysburg OH 11 13:38 3:35 9 46:52 16.6 1:41 8 31:29 10:08 1:37:14
10 915 Kristin Evans 41 Northville MI 7 12:22 4:14 10 49:01 15.9 2:00 9 31:57 10:17 1:39:32
11 933 Teresa Ross 41 Perrysburg OH 10 13:29 3:15 11 54:21 14.4 0:52 11 43:52 14:08 1:55:47

SPRINT MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 799 Jack Perion 45 Petersburg MI 5 9:34 1:58 2 31:56 24.4 0:46 1 21:24 6:53 1:05:36
2 791 Gregory Masica 46 Ann Arbor MI 1 8:13 1:37 3 32:59 23.6 0:53 2 22:27 7:14 1:06:06
3 770 Russell Dempsey 46 Adrian MI 4 9:28 2:22 1 31:35 24.7 0:46 4 23:42 7:38 1:07:51
4 817 Mark Strasser 45 Leo IN 7 10:19 2:01 4 33:07 23.6 1:00 3 22:38 7:17 1:09:03
5 792 Jerry Miller 45 Bowling Green OH 3 9:27 2:20 5 33:18 23.4 0:37 5 24:11 7:47 1:09:51
6 804 Matthew Robinson 48 Ann Arbor MI 2 8:21 2:50 7 34:14 22.8 2:00 7 25:30 8:13 1:12:53
7 772 David Fugate 47 Laingsburg MI 10 12:29 2:24 6 34:00 22.9 0:51 6 24:27 7:52 1:14:09
8 755 Richard Allison 49 Holland OH 6 9:54 2:19 8 35:57 21.7 1:05 8 26:46 8:37 1:15:59
9 789 Philip Macfarland 46 Ann Arbor MI 11 12:43 3:07 9 38:10 20.4 0:44 9 26:54 8:40 1:21:36
10 788 Robert Less 48 Holland OH 14 14:06 2:08 10 38:17 20.4 1:33 10 28:15 9:06 1:24:16
11 822 Joe Wallace 47 Sylvania OH 8 11:38 3:10 13 44:09 17.7 0:48 11 28:34 9:12 1:28:16
12 783 Tim Kime 45 Washington DC 9 12:03 2:43 14 46:12 16.9 0:33 12 28:52 9:18 1:30:22
13 764 Steven Cieply 49 Toledo OH 12 12:45 3:32 12 42:48 18.2 1:25 13 32:01 10:19 1:32:31
14 759 Charles Boyer 47 Ann Arbor MI 13 13:12 3:28 11 41:09 19.0 1:51 14 33:10 10:41 1:32:48
15 812 Marty Scott 49 Trenton MI 15 17:23 6:01 15 51:15 15.2 1:39 15 36:48 11:51 1:53:05


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 907 Rebecca Allgeier 47 Brecksville OH 1 11:39 1:39 1 35:00 22.3 1:29 1 23:47 7:40 1:13:32
2 910 Kelly Benson 49 Sylvania OH 3 11:39 2:26 2 40:44 19.1 1:08 4 28:03 9:02 1:23:58
3 923 Teresa Legg 49 Saginaw MI 4 12:09 2:53 4 41:44 18.7 1:04 5 31:52 10:16 1:29:39
4 913 Jennifer Cope 49 Toledo OH 6 14:26 2:29 6 44:02 17.7 1:08 3 27:36 8:53 1:29:40
5 924 Debora Less 47 Holland OH 2 11:39 2:53 3 41:00 19.0 1:45 8 34:48 11:13 1:32:03
6 914 Teri Derose 48 Trenton MI 7 14:45 2:38 11 51:23 15.2 1:39 2 25:38 8:15 1:36:01
7 926 Kat McCowan 49 Toledo OH 9 15:20 3:10 7 44:21 17.6 1:05 9 37:43 12:09 1:41:37
8 938 Liza Syvert 47 Toledo OH 10 15:21 3:26 8 47:27 16.4 2:34 6 34:14 11:01 1:43:00
9 921 Leila Kissel 46 Riverview MI 11 18:06 3:34 9 47:51 16.3 1:38 7 34:42 11:10 1:45:50
10 931 Kelly Pearsall 46 Ft Wayne IN 8 14:46 4:00 10 48:42 16.0 2:21 10 50:32 16:16 2:00:19
11 908 Rosa Angulo-Barroso 47 Ann Arbor MI 5 12:10 3:39 5 43:23 18.0

SPRINT MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 824 Doug Wood 51 Fort Wayne IN 4 10:44 1:49 1 31:58 24.4 1:00 2 21:33 6:57 1:07:02
2 948 Kim Lefever 51 Columbia City IN 5 11:15 1:26 3 34:11 22.8 0:54 1 19:44 6:22 1:07:28
3 814 Terrence Smith 51 Toledo OH 1 9:27 1:27 2 32:35 23.9 1:15 4 25:11 8:07 1:09:52
4 820 Ted Tiernon 53 Fort Wayne IN 1:10:42
5 373 Thomas Nagel 54 Indianapolis IN 2 10:02 1:34 5 35:31 22.0 2:19 7 25:56 8:21 1:15:20
6 823 Rick Winter 51 Lambertville MI 3 10:22 4:13 6 36:55 21.1 1:51 3 23:58 7:43 1:17:17
7 795 Kirby Moss 53 Fort Wayne IN 8 12:45 2:15 4 34:43 22.5 1:57 5 25:52 8:20 1:17:29
8 756 Robert Ampthor 51 Sylvania OH 10 14:06 2:27 10 41:34 18.8 1:34 6 25:54 8:20 1:25:33
9 786 Timothy Lawrence 53 Sylvania OH 6 12:24 2:58 8 39:35 19.7 1:26 8 30:16 9:45 1:26:38
10 787 Dave Lemieux 51 Muskegon MI 9 13:33 2:57 7 37:26 20.8 2:05 9 34:47 11:12 1:30:46
11 794 Peter Mortensen 54 Gahanna OH 7 12:28 3:40 9 40:10 19.4 2:03 10 37:43 12:09 1:36:03

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 941 Laurie Walsworth 51 Muskegon MI 1 11:10 1:32 1 32:24 24.1 1:21 2 27:39 8:54 1:14:04
2 949 Susan Jones 53 Saline MI 3 13:21 2:13 2 39:17 19.9 1:28 1 26:17 8:28 1:22:34
3 922 Susan Lawrence 54 Sylvania OH 2 12:01 2:32 3 41:45 18.7 1:51 3 29:51 9:37 1:27:58
4 935 Pamela Schulz 52 South Haven MI 4 14:47 4:06 4 46:46 16.7 1:16 6 34:48 11:12 1:41:41
5 932 Debra Rhodes 50 Sherwood OH 7 18:26 3:32 5 47:48 16.3 1:02 4 31:07 10:01 1:41:53
6 930 Nancy Pahl 53 Toledo OH 6 16:44 5:30 6 49:47 15.7 1:58 5 33:01 10:38 1:46:58
7 916 Teresa Fedor 51 Toledo OH 8 18:30 3:09 7 52:54 14.7 0:55 7 38:39 12:27 1:54:06
8 909 Kimberly Barcus 52 Orlando FL 5 15:28 3:03 8 56:23 13.8 1:17 8 45:26 14:38 2:01:34


SPRINT MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 802 Daniel Reardon 58 Oregon OH 1 9:37 1:26 1 32:20 24.1 0:42 2 22:39 7:18 1:06:42
2 780 Otto Kausch 57 Brecksville OH 4 11:26 1:54 2 33:30 23.3 1:15 5 26:06 8:24 1:14:09
3 819 Neil Tate 56 North Manchester IN 8 12:32 2:31 4 36:15 21.5 1:30 1 21:34 6:57 1:14:20
4 777 David Hardwick 56 Dayton OH 7 12:21 3:15 3 35:53 21.7 1:26 3 23:39 7:37 1:16:33
5 775 Edward Greunke 57 Port Clinton OH 3 11:25 1:27 6 37:37 20.7 1:06 6 26:46 8:37 1:18:20
6 816 Michael Steer 55 Ann Arbor MI 2 10:48 5:05 5 37:27 20.8 0:49 4 24:20 7:50 1:18:27
7 805 Michael Rogers 55 Sylvania OH 9 12:52 3:05 8 38:30 20.3 0:48 7 27:07 8:44 1:22:20
8 945 Gerald West 56 Luna Pier MI 5 11:29 1:49 7 38:15 20.4 1:11 9 31:07 10:01 1:23:50
9 779 Robert Hull Jr 59 Toledo OH 11 14:19 3:07 9 41:41 18.7 1:49 10 32:08 10:21 1:33:02
10 801 Greg Radzinski 55 Sylvania OH 6 12:11 3:20 10 42:04 18.5 1:01 13 35:54 11:34 1:34:28
11 818 Jim Sweeton 59 Ann Arbor MI 12 19:06 5:46 12 45:25 17.2 1:33 8 28:00 9:01 1:39:48
12 797 Michael Neiss 56 South Haven MI 10 13:09 4:35 13 46:57 16.6 3:31 12 35:14 11:21 1:43:25
13 806 Robert Rudnick 56 Farmington Hills MI 13 20:59 3:42 11 45:15 17.2 3:43 11 32:58 10:37 1:46:35

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 927 Mary Meernik 55 Ann Arbor MI 2 17:28 2:25 1 36:56 21.1 1:34 1 30:01 9:40 1:28:22
2 939 Mary Lou Tadayesky 59 Waterville OH 1 12:42 2:31 2 42:27 18.4 1:00 2 30:04 9:41 1:28:42

SPRINT MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 773 Norman Gecowets 60 Defiance OH 1 10:06 1:58 1 35:26 22.0 0:44 2 25:41 8:16 1:13:53
2 782 Steve Keller 61 Rockford OH 2 12:52 1:27 2 38:04 20.5 1:02 1 23:51 7:41 1:17:14
3 762 Ray Burlen 64 Erie MI 3 18:29 6:21 3 52:55 14.7 1:53 3 46:38 15:01 2:06:14

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 951 Barbara Mentzer 64 Colchester VT 2 15:22 3:02 2 54:20 14.4 1:08 1 32:31 10:28 1:46:21
2 911 Mimi Bogdasarian 63 Ann Arbor MI 1 14:53 4:09 1 48:22 16.1 1:51 2 41:16 13:17 1:50:29

SPRINT MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

SPRINT MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 918 Ann Fleck 71 Toledo OH 1 17:14 2:51 1 49:44 15.7 1:22 1 39:08 12:36 1:50:17
2 929 Johanna Moore 73 Sandusky OH 2 17:54 4:28 2 1:02:56 12.4 1:26 2 47:49 15:24 2:14:31

SPRINT MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

SPRINT MALE AGE GROUP: 80 - 99
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 80 - 99
Place No. Name Age Town Sta Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== === ================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

DISQUALIFIED FINISHERS
Place No. Name No. Category Age Sex Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== =========================== ===== ======================== === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======