Set the Pace Race

back to results

Sep. 24, 2011

Set the Pace Race
Battle Creek, MI
Provided by Runners Edge Race Timing


Set the Pace Race
Age Group Results
September 24, 2011
Runner's Edge Race Timing - Runner's Edge Race Timing


Men: 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
5K Run/Walk
Overall Male Overall Winners
Place Name Survivor Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nick Newton 1338 14 1 19:30 6:17/M
Top
Overall Female Overall Winners
Place Name Survivor Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Newton 1359 29 6 21:52 7:02/M
Top
Male 12 and under
Place Name Survivor Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nathan Brown 1341 11 60 42:08 13:35/M
Top
Female 12 and under
Place Name Survivor Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maggie Ketels 1363 11 19 27:33 8:53/M
2 Madison Mapes 1356 10 54 40:31 13:04/M
3 Taylor Dellinger 1357 10 61 42:16 13:38/M
4 Erin Russell 1256 ** 97 58:20 18:49/M
5 Lauryn Rochelle 1305 10 100 1:01:31 19:51/M
6 Ashley Keeton 1243 10 102 1:01:33 19:51/M
Top
Male 13 to 19
Place Name Survivor Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Sweeney 1324 14 3 20:29 6:36/M
2 Michael Sweeney 1311 13 35 30:19 9:47/M
3 Nicholas Brown 1340 14 56 41:13 13:18/M
4 Louis Remynse 1287 14 58 41:16 13:19/M
Top
Female 13 to 19
Place Name Survivor Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kate Ketles 1362 13 16 26:48 8:39/M
2 Mimi Remynse 1291 18 26 28:34 9:13/M
3 Madeline Sweeney 1310 17 36 30:24 9:48/M
4 Sara Remynse 1289 16 37 30:37 9:53/M
5 Caitlynn Dellinger 1355 13 62 42:56 13:51/M
6 Ann Marie Sweeney 1323 16 72 48:46 15:44/M
7 Jordan Stone 1318 15 88 52:39 16:59/M
Top
Male 20 to 29
Place Name Survivor Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Hall 1267 23 8 23:38 7:37/M
2 Christopher Van Vuren 1254 25 14 26:34 8:34/M
3 Chris Broomell 1345 26 24 28:21 9:09/M
4 Jordan Keagle 1285 20 31 29:43 9:35/M
Top
Female 20 to 29
Place Name Survivor Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tabatha Hatcher 1253 23 27 28:35 9:13/M
2 Andrea Remynse 1286 22 28 28:38 9:14/M
3 Andrea Potter 1315 23 29 28:56 9:20/M
4 Olivia Randall 1335 20 32 29:46 9:36/M
5 Maggie Remynse 1290 20 33 29:55 9:39/M
6 Rebecca Krug 1366 20 34 29:58 9:40/M
7 Brooke Younce 1230 23 45 34:13 11:02/M
8 Rachel Anderson 1353 27 64 43:32 14:03/M
9 Alison Nye 1246 28 79 50:41 16:21/M
10 Kellie Hart 1245 21 82 50:53 16:25/M
Top
Male 30 to 39
Place Name Survivor Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Richard Grady 1326 38 2 20:27 6:36/M
2 Jay Lonsway 1372 39 4 20:29 6:36/M
3 Alex Ketels 1364 38 22 28:07 9:04/M
4 Josh Bogle 1333 35 51 35:33 11:28/M
5 Jesse Anderson 1351 30 65 43:33 14:03/M
6 Arthur Hackert Jr 1316 33 66 43:54 14:10/M
Top
Female 30 to 39
Place Name Survivor Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michele Cable 1348 35 15 26:39 8:36/M
2 Brandy Cherney 1360 37 18 27:25 8:51/M
3 Kristi Belmore 1298 36 25 28:31 9:12/M
4 Jennifer Alexander 1325 39 38 30:52 9:57/M
5 Shauna Hayes 1228 35 41 32:44 10:34/M
6 Kylee Younce 1232 31 46 34:15 11:03/M
7 Jessica Bogle 1344 30 48 35:26 11:26/M
8 Cathryn Rochelle 1304 36 103 1:01:33 19:51/M
Top
Male 40 to 49
Place Name Survivor Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Darrel Cable 1347 42 13 25:31 8:14/M
2 Jimmy Fitzgerald 1339 41 44 32:51 10:36/M
3 Scott Randall 1334 48 49 35:27 11:26/M
4 Robert Coward 1349 49 90 53:16 17:11/M
5 Richard Adkins Survivor 1212 42 95 57:37 18:35/M
Top
Female 40 to 49
Place Name Survivor Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathryn Seedorff 1375 42 5 21:01 6:47/M
2 Sandy Fishnick 1312 48 20 27:34 8:54/M
3 Patricia Visser 1263 47 75 49:36 16:00/M
4 Lisa Stone 1317 46 80 50:43 16:22/M
5 Nicole Brown 1342 45 86 51:28 16:36/M
6 Theresa Tassos 1319 46 89 52:39 16:59/M
7 Jennifer Keeton 1242 41 104 1:01:34 19:52/M
Top
Male 50 to 59
Place Name Survivor Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Patrick Sweeney 1308 52 21 27:48 8:58/M
2 Gary Younce Survivor 1257 59 39 31:10 10:03/M
3 James Warren Survivor 1221 54 42 32:45 10:34/M
4 Jimmy Clarkk 1367 58 52 35:38 11:30/M
5 Lonnie Spencer Survivor 1330 57 67 46:00 14:50/M
6 Fred Goheen Survivor 1261 59 69 46:51 15:07/M
7 Dennis Bartel Survivor 1255 55 73 49:09 15:51/M
Top
Female 50 to 59
Place Name Survivor Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sydney Sweeney 1337 51 23 28:19 9:08/M
2 Lori Smith 1276 50 30 29:20 9:28/M
3 Mary Bogle 1343 54 50 35:32 11:28/M
4 Myrna Coward 1204 52 53 38:26 12:24/M
5 Mary Remynse 1288 50 57 41:15 13:18/M
6 Barb Spencer 1332 55 68 46:00 14:50/M
7 Elizabeth Sweeney 1309 50 71 48:46 15:44/M
8 Pattie Bartel 1209 59 74 49:11 15:52/M
9 Chelly Jaques 1201 55 81 50:52 16:25/M
10 Theresa Immoos 1346 51 84 51:27 16:36/M
11 Judy Clark 1282 59 98 58:27 18:51/M
Top
Male 60 to 69
Place Name Survivor Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Cummins Survivor 1331 64 7 22:13 7:10/M
2 Terry Vogt Survivor 1241 63 11 24:22 7:52/M
3 Art Pardo 1266 62 17 27:03 8:44/M
4 William Vroegop Survivor 1268 69 40 32:22 10:26/M
5 Louis Grochoske Survivor 1295 62 47 34:50 11:14/M
6 Dennis McGill Survivor 1277 64 59 41:58 13:32/M
7 Martin Ludington Survivor 1259 68 76 49:51 16:05/M
8 Michael Moon Survivor 1218 60 78 50:40 16:21/M
9 Monte Kizzier Survivor 1250 60 83 51:17 16:33/M
10 James Cable Survivor 1220 67 87 51:29 16:36/M
11 Rick McKelvey Survivor 1262 61 92 56:38 18:16/M
12 Buell Hamilton Survivor 1269 67 94 57:16 18:28/M
13 John Clark Survivor 1283 60 99 58:29 18:52/M
14 Lucius Reed Survivor 1210 61 101 1:01:32 19:51/M
15 Larry Kaiser Survivor 1278 61 107 1:07:20 21:43/M
16 John Kokstange 1358 64 108 1:07:37 21:49/M
Top
Female 60 to 69
Place Name Survivor Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Julia Kidney 1368 68 9 23:58 7:44/M
2 Jean Grossman 1274 67 43 32:48 10:35/M
3 Janet Moon 1202 60 77 50:40 16:21/M
4 Maureen Cable 1361 66 85 51:28 16:36/M
5 Judy Hamilton 1271 64 93 56:49 18:20/M
6 Carolyn Korstange 1229 64 109 1:07:38 21:49/M
Top
Male 70 and over
Place Name Survivor Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Rial Survivor 1292 70 10 24:17 7:50/M
2 Newt Cole Survivor 1279 76 12 24:32 7:55/M
3 Ogasawara Yoshinori Survivor 1208 76 55 40:42 13:08/M
4 John Fender Survivor 1217 78 70 47:44 15:24/M
5 James Carmean Survivor 1213 72 91 53:18 17:12/M
6 Frederick Simmonds Survivor 1322 74 96 58:07 18:45/M
7 Dave Horner 1370 99 106 1:07:19 21:43/M
Top
Female 70 and over
Place Name Survivor Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Susan Hegerberg 1365 99 63 43:24 14:00/M
2 Marilyn Strobel 1244 70 105 1:07:19 21:43/M




Set the Pace Race
Overall Finish List
September 24, 2011
Runner's Edge Race Timing - Runner's Edge Race Timing
1 Mile
Place Name Survivor Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Russell Burt Survivor 1248 73 M 1 0-99 15:48 15:48/M
2 Eric Goodwin Survivor 1294 67 M 2 0-99 16:15 16:15/M
3 Jackson Worshaw 1373 71 M 3 0-99 17:19 17:19/M
4 Cindy Wagner 1275 53 F 1 0-99 17:22 17:22/M
5 Gary Jackson Survivor 1252 59 M 4 0-99 17:41 17:41/M
6 Mason Belmore 1301 8 M 5 0-99 17:42 17:42/M
7 Dom Folkert 1297 9 M 6 0-99 17:44 17:44/M
8 Charle Bye 1371 99 M 7 0-99 18:00 18:00/M
9 Jessica Folkert 1303 13 F 2 0-99 18:15 18:15/M
10 Katie Belmore 1300 6 F 3 0-99 18:18 18:18/M
11 Rodger Leask Survivor 1240 63 M 8 0-99 19:35 19:35/M
12 Susan Leask 1273 55 F 4 0-99 19:35 19:35/M
13 James Monk Survivor 1313 75 M 9 0-99 20:29 20:29/M
14 Shirley Lopez 1284 71 F 5 0-99 20:34 20:34/M
15 Carson Webb 1236 11 F 6 0-99 20:34 20:34/M
16 Sue Reinheimer 1234 62 F 7 0-99 20:34 20:34/M
17 Walter Lopez Survivor 1251 77 M 10 0-99 20:35 20:35/M
18 April Kidney 1307 52 F 8 0-99 20:56 20:56/M
19 J.r. Belmore 1302 37 M 11 0-99 20:58 20:58/M
20 Sandra Belmore 1299 66 F 9 0-99 21:00 21:00/M
21 Madie Belmore 1296 6 M 12 0-99 21:01 21:01/M
22 James Belmore Survivor 1281 68 M 13 0-99 21:05 21:05/M
23 Darin Luchies 1352 24 M 14 0-99 21:30 21:30/M
24 Meghan Luchies 1354 26 F 10 0-99 21:30 21:30/M
25 Linda Warren 1203 57 F 11 0-99 21:31 21:31/M
26 Chloe Webb 1237 3 F 12 0-99 21:56 21:56/M
27 Jodi Poyer 1235 39 F 13 0-99 21:56 21:56/M
28 Joseph Reinheimer Survivor 1239 57 M 15 0-99 22:12 22:12/M
29 Mike Buckley 1272 61 M 16 0-99 22:44 22:44/M
30 Lyle Jaques Survivor 1206 71 M 17 0-99 22:52 22:52/M
31 Lewis Kidney Survivor 1249 69 M 18 0-99 23:59 23:59/M
32 Michael Campbell 1374 63 M 19 0-99 24:11 24:11/M
33 Josie Shanley 1328 3 F 14 0-99 24:14 24:14/M
34 Karen Shanley 1327 40 F 15 0-99 24:16 24:16/M
35 Jennifer Haidl 1321 40 F 16 0-99 25:40 25:40/M
36 Robert Haidl Survivor 1320 68 M 20 0-99 25:47 25:47/M
37 Jeanette Younce 1231 57 F 17 0-99 31:10 31:10/M
38 Brett Younce 1233 31 M 21 0-99 35:47 35:47/M
39 Elizabeth Trumbull 1227 74 F 18 0-99 40:29 40:29/M
40 Richard Trumbull Survivor 1226 77 M 22 0-99 40:31 40:31/M
41 Robert Hegerberg Survivor 1223 73 M 23 0-99 41:47 41:47/M
42 Bj Pardo 1265 61 F 19 0-99 51:34 51:34/M
43 Mahlon Roe Survivor 1207 76 M 24 0-99 53:17 53:17/M
44 Elgin Johnson Survivor 1260 72 M 25 0-99 1:01:34 61:34/M


Battle Creek, MI
Provided by Runners Edge Race Timing