SMAC East Jamboree#1

back to results

Sep. 20, 2011

SMAC East Jamboree#1
Three Rivers, MI
Provided by Great Lakes Championchip


2011 S.M.A.C. EAST JAMBOREE #1
PINEVIEW GOLF COURSE TUESDAY, SEPTEMBER 20, 2011

TEAM RESULTS - WOMENS VARSITY



1. 39 GULL LAKE ( 21:01 1:45:04)
==========================================
1 5 Hayley Buckhout Gull Lake 9 20:51
2 7 Mikayla Hostetler Gull Lake 9 20:55
3 8 Ashley Merica Gull Lake 12 21:02
4 9 Sierra Coay Gull Lake 10 21:06
5 10 Leah Coonrod Gull Lake 11 21:10
6 ( 11) Corinne Roller Gull Lake 12 21:12
7 ( 12) Jori Fell Gull Lake 11 21:16

2. 68 STURGIS ( 21:11 1:45:51)
==========================================
1 1 Peyton Boughton Sturgis 10 19:17
2 2 Kelsey Keyser Sturgis 12 19:29
3 13 Abbie Scheske Sturgis 12 21:25
4 17 Lauren Schuler Sturgis 12 21:48
5 35 Rachelle Delong Sturgis 12 23:52
6 ( 37) Lauren Raiford Sturgis 11 24:52
7 ( 40) Amber Johnson Sturgis 11 27:00

3. 89 MARSHALL ( 22:05 1:50:21)
==========================================
1 6 Brianna Kalisz Marshall 11 20:54
2 16 Tevy Wheatley Marshall 12 21:43
3 19 Maya Williams Marshall 10 22:18
4 21 Danae Dow Marshall 12 22:29
5 27 Shannon Hicks Marshall 9 22:57
6 ( 30) Tristan Tobias Marshall 9 23:08
7 ( 31) Lauren Becker Marshall 10 23:12

4. 91 LAKEVIEW ( 22:04 1:50:19)
==========================================
1 14 Mackenzie Wilcox Lakeview 10 21:28
2 15 Gillian Colquhoun Lakeview 9 21:38
3 18 Emma Farrell Lakeview 9 22:00
4 20 Jarecea Tate Lakeview 11 22:27
5 24 Sidney Baxter Lakeview 9 22:46
6 ( 25) Kelly Peng Lakeview 10 22:49
7 ( 26) Jordan Johnson Lakeview 12 22:55

5. 120 HARPER CREEK ( 22:42 1:53:27)
==========================================
1 4 Kara Kiessling Harper Creek 12 20:47
2 22 Natalie Rial Harper Creek 12 22:42
3 29 Meghan Schulz Harper Creek 10 23:05
4 32 Michaela Gilmore Harper Creek 9 23:24
5 33 Haley Burritt Harper Creek 10 23:29
6 ( 34) Jessica Carlsen Harper Creek 10 23:50
7 ( 36) Meghann Richards Harper Creek 11 24:01

6. 131 COLDWATER ( 23:31 1:57:33)
==========================================
1 3 Becca Schott Coldwater 11 20:12
2 23 Katelyn Dunn Coldwater 12 22:43
3 28 Natalee Dally Coldwater 10 23:01
4 38 Audrey Tappenden Coldwater 11 25:31
5 39 Bailey Macklem Coldwater 11 26:06
6 ( 41) Maggie Morrison Coldwater 10 27:03
7 ( 42) Julia Schmitt Coldwater 12 27:12



2011 S.M.A.C. EAST JAMBOREE #1
PINEVIEW GOLF COURSE TUESDAY, SEPTEMBER 20, 2011

INDIVIDUAL RESULTS - WOMENS VARSITY


Place No. Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== =========================== ===== ===== =====
1 112 Peyton Boughton Sturgis 10 19:17 6:13
2 117 Kelsey Keyser Sturgis 12 19:29 6:17
3 8 Becca Schott Coldwater 11 20:12 6:30
4 51 Kara Kiessling Harper Creek 12 20:47 6:42
5 12 Hayley Buckhout Gull Lake 9 20:51 6:43
6 101 Brianna Kalisz Marshall 11 20:54 6:44
7 29 Mikayla Hostetler Gull Lake 9 20:55 6:44
8 34 Ashley Merica Gull Lake 12 21:02 6:47
9 85 Jade Hubbard Loy Norrix 11 21:04 6:47
10 16 Sierra Coay Gull Lake 10 21:06 6:48
11 17 Leah Coonrod Gull Lake 11 21:10 6:49
12 37 Corinne Roller Gull Lake 12 21:12 6:50
13 21 Jori Fell Gull Lake 11 21:16 6:51
14 120 Abbie Scheske Sturgis 12 21:25 6:54
15 82 Mackenzie Wilcox Lakeview 10 21:28 6:55
16 13 Alison Butler Gull Lake 12 21:31 6:56
17 63 Gillian Colquhoun Lakeview 9 21:38 6:58
18 109 Tevy Wheatley Marshall 12 21:43 7:00
19 121 Lauren Schuler Sturgis 12 21:48 7:02
20 65 Emma Farrell Lakeview 9 22:00 7:05
21 27 Emmie Hardiman Gull Lake 11 22:16 7:11
22 110 Maya Williams Marshall 10 22:18 7:11
23 83 Hannah Campbell Loy Norrix 9 22:20 7:12
24 80 Jarecea Tate Lakeview 11 22:27 7:14
25 98 Danae Dow Marshall 12 22:29 7:15
26 22 Maria Foley Gull Lake 10 22:30 7:15
27 54 Natalie Rial Harper Creek 12 22:42 7:19
28 4 Katelyn Dunn Coldwater 12 22:43 7:19
29 60 Sidney Baxter Lakeview 9 22:46 7:20
30 76 Kelly Peng Lakeview 10 22:49 7:21
31 69 Jordan Johnson Lakeview 12 22:55 7:23
32 99 Shannon Hicks Marshall 9 22:57 7:24
33 40 Stephanie Smith Gull Lake 11 22:59 7:24
34 3 Natalee Dally Coldwater 10 23:01 7:25
35 25 Taylor Goes Gull Lake 11 23:04 7:26
36 56 Meghan Schulz Harper Creek 10 23:05 7:26
37 41 Bailey Stark Gull Lake 10 23:05 7:26
38 108 Tristan Tobias Marshall 9 23:08 7:27
39 94 Lauren Becker Marshall 10 23:12 7:28
40 26 Haley Haasch Gull Lake 10 23:14 7:29
41 14 Sophia Calhoun Gull Lake 9 23:21 7:31
42 23 Denise Garner Gull Lake 10 23:23 7:32
43 48 Michaela Gilmore Harper Creek 9 23:24 7:32
44 46 Haley Burritt Harper Creek 10 23:29 7:34
45 59 Shelby Barrus Lakeview 12 23:34 7:36
46 31 Elizabeth Lane Gull Lake 11 23:42 7:38
47 97 Kilee Debrabander Marshall 11 23:44 7:39
48 47 Jessica Carlsen Harper Creek 10 23:50 7:41
49 114 Rachelle Delong Sturgis 12 23:52 7:41
50 55 Meghann Richards Harper Creek 11 24:01 7:44
51 95 Emma Bisgaard Marshall 12 24:06 7:46
52 74 Stephanie Niemann Lakeview 10 24:07 7:46
53 89 Isabel McMullen Loy Norrix 11 24:08 7:46
54 24 Paige Gaudard Gull Lake 9 24:21 7:51
55 86 Alexa Kinnison Loy Norrix 11 24:28 7:53
56 104 Breanna Morgan Marshall 11 24:42 7:58
57 96 Molly Blanchard Marshall 10 24:47 7:59
58 11 Erin Bargo Gull Lake 11 24:51 8:00
59 118 Lauren Raiford Sturgis 11 24:52 8:01
60 77 Crystal Perez Lakeview 9 24:53 8:01
61 33 Cara Marolt Gull Lake 11 24:59 8:03
62 38 Mallory Rossen Gull Lake 10 24:59 8:03
63 9 Audrey Tappenden Coldwater 11 25:31 8:13
64 100 Samantha Jeffery Marshall 10 25:32 8:13
65 73 Marilyn Lalnndiki Lakeview 9 25:39 8:16
66 78 Courtney Reed Lakeview 12 25:47 8:19
67 79 Lily Steinecke Lakeview 9 25:52 8:20
68 52 Danielle Marsh Harper Creek 12 25:54 8:21
69 5 Bailey Macklem Coldwater 11 26:06 8:24
70 107 Eva Thompson Marshall 11 26:07 8:25
71 105 Corrin Russell Marshall 12 26:18 8:28
72 28 Abbie Higley Gull Lake 10 26:26 8:31
73 71 Cassidy Kerr Lakeview 9 26:33 8:33
74 50 Brook Hubbard Harper Creek 10 26:36 8:34
75 30 Anna Lane Gull Lake 9 26:44 8:37
76 42 Jenna Tiller Gull Lake 11 26:51 8:39
77 115 Amber Johnson Sturgis 11 27:00 8:42
78 6 Maggie Morrison Coldwater 10 27:03 8:43
79 19 Olivia Delucia Gull Lake 10 27:03 8:43
80 70 Megan Keathley Lakeview 9 27:06 8:44
81 122 Lena Waldner Sturgis 12 27:08 8:45
82 32 Sarah Langejans Gull Lake 10 27:12 8:46
83 7 Julia Schmitt Coldwater 12 27:12 8:46
84 68 Elizabeth Hanlon Lakeview 10 27:18 8:48
85 35 Justine Reed-Sandum Gull Lake 11 27:49 8:58
86 102 Amanda Mason Marshall 9 27:55 9:00
87 81 Tiffany Volstromer Lakeview 11 29:22 9:28
88 62 Kaciana Champlin Lakeview 10 29:41 9:34
89 61 Cierra Bottom Lakeview 11 29:44 9:35
90 116 Kady Johnson Sturgis 11 30:01 9:40
91 72 Samantha Kok Lakeview 11 30:42 9:53
92 119 Viridiana Rodriguez Sturgis 12 31:02 10:00
93 20 Joy Doorlag Gull Lake 11 31:18 10:05
94 57 Ashlynn Adkins Lakeview 9 31:32 10:09
95 39 Monica Sensat Gull Lake 10 31:50 10:15
96 111 Jacquelynn Allan Sturgis 9 32:20 10:25
97 1 Kayla Freeman Battle Creek Central 11 33:30 10:47
98 2 Jessica Becks Coldwater 10 34:00 10:57
99 44 Emily Wood Gull Lake 12 39:51 12:50
100 45 Emma Zielinski Gull Lake 11 43:47 14:06



2011 S.M.A.C. EAST JAMBOREE #1
PINEVIEW GOLF COURSE TUESDAY, SEPTEMBER 20, 2011

GRADE RESULTS - WOMENS VARSITY




FRESHMEN ATHLETES

Place O'All Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== =========================== ===== ======= =====
1 5 Hayley Buckhout Gull Lake 9 20:51 6:43
2 7 Mikayla Hostetler Gull Lake 9 20:55 6:44
3 17 Gillian Colquhoun Lakeview 9 21:38 6:58
4 20 Emma Farrell Lakeview 9 22:00 7:05
5 23 Hannah Campbell Loy Norrix 9 22:20 7:12
6 29 Sidney Baxter Lakeview 9 22:46 7:20
7 32 Shannon Hicks Marshall 9 22:57 7:24
8 38 Tristan Tobias Marshall 9 23:08 7:27
9 41 Sophia Calhoun Gull Lake 9 23:21 7:31
10 43 Michaela Gilmore Harper Creek 9 23:24 7:32
11 54 Paige Gaudard Gull Lake 9 24:21 7:50
12 60 Crystal Perez Lakeview 9 24:53 8:01
13 65 Marilyn Lalnndiki Lakeview 9 25:39 8:16
14 67 Lily Steinecke Lakeview 9 25:52 8:20
15 73 Cassidy Kerr Lakeview 9 26:33 8:33
16 75 Anna Lane Gull Lake 9 26:44 8:37
17 80 Megan Keathley Lakeview 9 27:06 8:44
18 86 Amanda Mason Marshall 9 27:55 8:59
19 94 Ashlynn Adkins Lakeview 9 31:32 10:09
20 96 Jacquelynn Allan Sturgis 9 32:20 10:25


SOPHOMORES ATHLETES

Place O'All Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== =========================== ===== ======= =====
1 1 Peyton Boughton Sturgis 10 19:17 6:13
2 10 Sierra Coay Gull Lake 10 21:06 6:48
3 15 Mackenzie Wilcox Lakeview 10 21:28 6:55
4 22 Maya Williams Marshall 10 22:18 7:11
5 26 Maria Foley Gull Lake 10 22:30 7:15
6 30 Kelly Peng Lakeview 10 22:49 7:21
7 34 Natalee Dally Coldwater 10 23:01 7:25
8 36 Meghan Schulz Harper Creek 10 23:05 7:26
9 37 Bailey Stark Gull Lake 10 23:05 7:26
10 39 Lauren Becker Marshall 10 23:12 7:28
11 40 Haley Haasch Gull Lake 10 23:14 7:29
12 42 Denise Garner Gull Lake 10 23:23 7:32
13 44 Haley Burritt Harper Creek 10 23:29 7:34
14 48 Jessica Carlsen Harper Creek 10 23:50 7:41
15 52 Stephanie Niemann Lakeview 10 24:07 7:46
16 57 Molly Blanchard Marshall 10 24:47 7:59
17 62 Mallory Rossen Gull Lake 10 24:59 8:03
18 64 Samantha Jeffery Marshall 10 25:32 8:13
19 72 Abbie Higley Gull Lake 10 26:26 8:31
20 74 Brook Hubbard Harper Creek 10 26:36 8:34
21 78 Maggie Morrison Coldwater 10 27:03 8:43
22 79 Olivia Delucia Gull Lake 10 27:03 8:43
23 82 Sarah Langejans Gull Lake 10 27:12 8:46
24 84 Elizabeth Hanlon Lakeview 10 27:18 8:48
25 88 Kaciana Champlin Lakeview 10 29:41 9:34
26 95 Monica Sensat Gull Lake 10 31:50 10:15
27 98 Jessica Becks Coldwater 10 34:00 10:57


JUNIORS ATHLETES

Place O'All Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== =========================== ===== ======= =====
1 3 Becca Schott Coldwater 11 20:12 6:30
2 6 Brianna Kalisz Marshall 11 20:54 6:44
3 9 Jade Hubbard Loy Norrix 11 21:04 6:47
4 11 Leah Coonrod Gull Lake 11 21:10 6:49
5 13 Jori Fell Gull Lake 11 21:16 6:51
6 21 Emmie Hardiman Gull Lake 11 22:16 7:10
7 24 Jarecea Tate Lakeview 11 22:27 7:14
8 33 Stephanie Smith Gull Lake 11 22:59 7:24
9 35 Taylor Goes Gull Lake 11 23:04 7:26
10 46 Elizabeth Lane Gull Lake 11 23:42 7:38
11 47 Kilee Debrabander Marshall 11 23:44 7:39
12 50 Meghann Richards Harper Creek 11 24:01 7:44
13 53 Isabel McMullen Loy Norrix 11 24:08 7:46
14 55 Alexa Kinnison Loy Norrix 11 24:28 7:53
15 56 Breanna Morgan Marshall 11 24:42 7:57
16 58 Erin Bargo Gull Lake 11 24:51 8:00
17 59 Lauren Raiford Sturgis 11 24:52 8:00
18 61 Cara Marolt Gull Lake 11 24:59 8:03
19 63 Audrey Tappenden Coldwater 11 25:31 8:13
20 69 Bailey Macklem Coldwater 11 26:06 8:24
21 70 Eva Thompson Marshall 11 26:07 8:25
22 76 Jenna Tiller Gull Lake 11 26:51 8:39
23 77 Amber Johnson Sturgis 11 27:00 8:42
24 85 Justine Reed-Sandum Gull Lake 11 27:49 8:58
25 87 Tiffany Volstromer Lakeview 11 29:22 9:27
26 89 Cierra Bottom Lakeview 11 29:44 9:35
27 90 Kady Johnson Sturgis 11 30:01 9:40
28 91 Samantha Kok Lakeview 11 30:42 9:53
29 93 Joy Doorlag Gull Lake 11 31:18 10:05
30 97 Kayla Freeman Battle Creek Central 11 33:30 10:47
31 100 Emma Zielinski Gull Lake 11 43:47 14:06


SENIORS ATHLETES

Place O'All Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== =========================== ===== ======= =====
1 2 Kelsey Keyser Sturgis 12 19:29 6:17
2 4 Kara Kiessling Harper Creek 12 20:47 6:42
3 8 Ashley Merica Gull Lake 12 21:02 6:47
4 12 Corinne Roller Gull Lake 12 21:12 6:50
5 14 Abbie Scheske Sturgis 12 21:25 6:54
6 16 Alison Butler Gull Lake 12 21:31 6:56
7 18 Tevy Wheatley Marshall 12 21:43 7:00
8 19 Lauren Schuler Sturgis 12 21:48 7:01
9 25 Danae Dow Marshall 12 22:29 7:15
10 27 Natalie Rial Harper Creek 12 22:42 7:19
11 28 Katelyn Dunn Coldwater 12 22:43 7:19
12 31 Jordan Johnson Lakeview 12 22:55 7:23
13 45 Shelby Barrus Lakeview 12 23:34 7:35
14 49 Rachelle Delong Sturgis 12 23:52 7:41
15 51 Emma Bisgaard Marshall 12 24:06 7:46
16 66 Courtney Reed Lakeview 12 25:47 8:18
17 68 Danielle Marsh Harper Creek 12 25:54 8:20
18 71 Corrin Russell Marshall 12 26:18 8:28
19 81 Lena Waldner Sturgis 12 27:08 8:44
20 83 Julia Schmitt Coldwater 12 27:12 8:46
21 92 Viridiana Rodriguez Sturgis 12 31:02 10:00
22 99 Emily Wood Gull Lake 12 39:51 12:50





2011 S.M.A.C. EAST JAMBOREE #1
PINEVIEW GOLF COURSE TUESDAY, SEPTEMBER 20, 2011

TEAM RESULTS - MENS VARSITY



1. 25 GULL LAKE ( 17:15 1:26:14)
==========================================
1 1 Sam Butler Gull Lake 10 16:56
2 3 Jeremy Simon Gull Lake 11 17:04
3 4 Sam Sly Gull Lake 11 17:05
4 8 Dallas Chase Gull Lake 12 17:34
5 9 Nate Busby Gull Lake 12 17:35
6 ( 12) Tanner Hostetler Gull Lake 12 17:51
7 ( 13) Coleman Gibson Gull Lake 10 17:54

2. 62 STURGIS ( 17:49 1:29:02)
==========================================
1 6 Grant Brown Sturgis 10 17:19
2 10 Marten Grube Sturgis 12 17:39
3 11 Austin Nusbaum Sturgis 12 17:39
4 17 Steven Griffith Sturgis 11 18:12
5 18 Terry Stahl Sturgis 9 18:13
6 ( 24) Trever Sprowls Sturgis 9 18:40
7 ( 26) Adam Cline Sturgis 12 18:46

3. 70 LAKEVIEW ( 17:55 1:29:31)
==========================================
1 2 Scott Bradley Lakeview 12 17:01
2 5 Blake Wilson Lakeview 11 17:12
3 15 Colin Read Lakeview 10 17:59
4 23 Jake Andrews Lakeview 12 18:36
5 25 Ben Schimpf Lakeview 11 18:43
6 ( 27) Jon Haadsma Lakeview 9 18:49
7 ( 32) Peter Colquhoun Lakeview 11 19:19

4. 118 MARSHALL ( 18:36 1:32:58)
==========================================
1 16 Colin Thompson Marshall 12 18:08
2 21 Parker Cruz Marshall 10 18:32
3 22 Kurt Swaton Marshall 9 18:32
4 28 Cam Ragan Marshall 10 18:51
5 31 Weston Herman Marshall 9 18:55
6 ( 33) Quinn Hovarter Marshall 10 19:27
7 ( 35) Jordan McPherson Marshall 12 19:36

5. 139 HARPER CREEK ( 19:02 1:35:06)
==========================================
1 7 Nathan Waite Harper Creek 12 17:23
2 29 Aaron Riess Harper Creek 12 18:52
3 30 Chris Newburn Harper Creek 10 18:52
4 34 Quentin Berning Harper Creek 9 19:36
5 39 Alex Grohalski Harper Creek 11 20:23
6 ( 44) Tyler Pierson Harper Creek 12 21:01
7 ( 52) Nathan Berry Harper Creek 9 24:18

6. 144 COLDWATER ( 19:09 1:35:43)
==========================================
1 14 Angel Gamon Coldwater 12 17:54
2 19 Cameron Leist Coldwater 11 18:22
3 36 Josh Norton Coldwater 10 19:40
4 37 Dalton Grubb Coldwater 10 19:48
5 38 Shane Dunn Coldwater 9 19:59
6 ( 45) Austin Littley Coldwater 11 21:11
7 ( 49) George Beeman Coldwater 9 21:42

7. 196 LOY NORRIX ( 20:29 1:42:24)
==========================================
1 20 Kevin Bechtel Loy Norrix 12 18:22
2 40 Nick Gaunt Loy Norrix 10 20:25
3 43 Joe Outinen Loy Norrix 9 20:50
4 46 Devon Bailey Loy Norrix 9 21:20
5 47 Jonathon Snow Loy Norrix 12 21:27
6 ( 51) Joe Veeder Loy Norrix 10 22:02
7 ( 53) Jonathan Morabito Loy Norrix 9 25:09

8. 235 BATTLE CREEK CENTRAL ( 22:26 1:52:09)
==========================================
1 41 Andrew Larner Battle Creek Central 10 20:26
2 42 Mohamed Albagami Battle Creek Central 10 20:35
3 48 Kevin Smith Battle Creek Central 10 21:29
4 50 Travis Skidmore Battle Creek Central 11 21:48
5 54 Steven Jones Battle Creek Central 10 27:51



2011 S.M.A.C. EAST JAMBOREE #1
PINEVIEW GOLF COURSE TUESDAY, SEPTEMBER 20, 2011

INDIVIDUAL RESULTS - MENS VARSITY


Place No. Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== =========================== ===== ===== =====
1 140 Sam Butler Gull Lake 10 16:56 5:27
2 193 Scott Bradley Lakeview 12 17:01 5:29
3 162 Jeremy Simon Gull Lake 11 17:04 5:30
4 163 Sam Sly Gull Lake 11 17:05 5:30
5 218 Blake Wilson Lakeview 11 17:12 5:32
6 251 Grant Brown Sturgis 10 17:19 5:35
7 186 Nathan Waite Harper Creek 12 17:23 5:36
8 143 Dallas Chase Gull Lake 12 17:34 5:40
9 139 Nate Busby Gull Lake 12 17:35 5:40
10 258 Marten Grube Sturgis 12 17:39 5:41
11 261 Austin Nusbaum Sturgis 12 17:39 5:41
12 152 Tanner Hostetler Gull Lake 12 17:51 5:45
13 150 Coleman Gibson Gull Lake 10 17:54 5:46
14 133 Angel Gamon Coldwater 12 17:54 5:46
15 208 Colin Read Lakeview 10 17:59 5:48
16 174 Tom Zahrt Gull Lake 12 18:05 5:50
17 248 Colin Thompson Marshall 12 18:08 5:50
18 145 Ryan Curtis Gull Lake 12 18:09 5:51
19 146 Caelan Deater Gull Lake 10 18:10 5:51
20 257 Steven Griffith Sturgis 11 18:12 5:52
21 266 Terry Stahl Sturgis 9 18:13 5:52
22 164 Ben Snow Gull Lake 11 18:20 5:55
23 135 Cameron Leist Coldwater 11 18:22 5:55
24 220 Kevin Bechtel Loy Norrix 12 18:22 5:55
25 154 David Howson Gull Lake 12 18:27 5:57
26 138 Dan Bell Gull Lake 12 18:31 5:58
27 232 Parker Cruz Marshall 10 18:32 5:58
28 247 Kurt Swaton Marshall 9 18:32 5:58
29 187 Jake Andrews Lakeview 12 18:36 6:00
30 264 Trever Sprowls Sturgis 9 18:40 6:01
31 211 Ben Schimpf Lakeview 11 18:43 6:02
32 173 Nathan Snow Gull Lake 10 18:43 6:02
33 252 Adam Cline Sturgis 12 18:46 6:03
34 200 Jon Haadsma Lakeview 9 18:49 6:04
35 172 Brian Wiegand Gull Lake 11 18:49 6:04
36 245 Cam Ragan Marshall 10 18:51 6:05
37 183 Aaron Riess Harper Creek 12 18:52 6:05
38 181 Chris Newburn Harper Creek 10 18:52 6:05
39 153 Will Hough Gull Lake 9 18:53 6:05
40 234 Weston Herman Marshall 9 18:55 6:06
41 155 Lennart Huper Gull Lake 11 18:58 6:07
42 167 Andrew Stults Gull Lake 10 19:09 6:10
43 265 Austin Sroczynski Sturgis 11 19:18 6:13
44 196 Peter Colquhoun Lakeview 11 19:19 6:14
45 236 Quinn Hovarter Marshall 10 19:27 6:16
46 149 David Garner Gull Lake 10 19:31 6:17
47 175 Quentin Berning Harper Creek 9 19:36 6:19
48 240 Jordan McPherson Marshall 12 19:36 6:19
49 137 Josh Norton Coldwater 10 19:40 6:20
50 134 Dalton Grubb Coldwater 10 19:48 6:23
51 246 Jon Rose Marshall 11 19:51 6:24
52 216 Kyle Walters Lakeview 12 19:52 6:24
53 166 Henry Spies Gull Lake 11 19:58 6:26
54 262 David Polzin Sturgis 9 19:59 6:26
55 131 Shane Dunn Coldwater 9 19:59 6:27
56 156 Addison Jeannette Gull Lake 11 20:00 6:27
57 241 Stuart Murch Marshall 11 20:03 6:28
58 231 David Crone Marshall 11 20:06 6:29
59 213 Steve Short Lakeview 12 20:12 6:30
60 203 Sam Kush Lakeview 12 20:14 6:31
61 259 Nick Lund Sturgis 11 20:15 6:32
62 160 Dan Pelyhes Gull Lake 9 20:19 6:33
63 151 Brady Hostetler Gull Lake 11 20:21 6:33
64 177 Alex Grohalski Harper Creek 11 20:23 6:34
65 223 Nick Gaunt Loy Norrix 10 20:25 6:35
66 126 Andrew Larner Battle Creek Central 10 20:26 6:35
67 168 Nick Thoman Gull Lake 9 20:27 6:35
68 242 Mike Pachan Marshall 11 20:28 6:36
69 124 Mohamed Albagami Battle Creek Central 10 20:35 6:38
70 158 Nate Murray Gull Lake 12 20:40 6:39
71 256 Gerry Glassow Sturgis 11 20:47 6:42
72 227 Joe Outinen Loy Norrix 9 20:50 6:43
73 253 Dylan Deyoung Sturgis 9 20:56 6:45
74 235 Matt Holbrook Marshall 11 20:58 6:45
75 204 Dylan Louis Lakeview 12 21:01 6:46
76 182 Tyler Pierson Harper Creek 12 21:01 6:46
77 243 Devin Price Marshall 10 21:02 6:47
78 239 Dakoda Laupp Marshall 9 21:10 6:49
79 136 Austin Littley Coldwater 11 21:11 6:50
80 210 Brandon Rose Lakeview 9 21:13 6:50
81 219 Devon Bailey Loy Norrix 9 21:20 6:52
82 228 Jonathon Snow Loy Norrix 12 21:27 6:55
83 129 Kevin Smith Battle Creek Central 10 21:29 6:55
84 249 August Tierney Marshall 10 21:34 6:57
85 202 Greg Hudson Lakeview 10 21:35 6:57
86 260 Franks Nicholas Sturgis 9 21:38 6:58
87 244 Mihai Radulescu Marshall 11 21:41 6:59
88 130 George Beeman Coldwater 9 21:42 6:59
89 233 Kenneth Fry Marshall 10 21:42 7:00
90 159 Christian Paupore Gull Lake 11 21:45 7:01
91 128 Travis Skidmore Battle Creek Central 11 21:48 7:01
92 192 Tyler Benjamin Lakeview 12 21:49 7:02
93 230 Joe Veeder Loy Norrix 10 22:02 7:06
94 148 Korbin Fatato Gull Lake 10 22:10 7:09
95 132 Collin Fillmore Coldwater 11 22:15 7:10
96 142 Chris Carter Gull Lake 10 22:21 7:12
97 238 Alex Klingel Marshall 10 22:22 7:12
98 169 Ryan Tomer Gull Lake 10 22:36 7:17
99 199 Alex Graves Lakeview 12 22:48 7:21
100 207 Ross Pennnock Lakeview 11 22:52 7:22
101 189 Jacob Baker Lakeview 12 23:00 7:25
102 217 Michael Wilmanski Lakeview 12 23:24 7:32
103 198 D.J. Glidden Lakeview 11 23:25 7:33
104 195 Alex Bualteng Lakeview 12 23:31 7:35
105 191 George Beckerrust Lakeview 9 23:37 7:37
106 190 Joshua Baker Lakeview 10 23:54 7:42
107 170 Trevor Wason Gull Lake 9 23:55 7:42
108 212 Cody Schuermann Lakeview 9 24:17 7:50
109 176 Nathan Berry Harper Creek 9 24:18 7:50
110 179 Paul Hicks Harper Creek 11 24:18 7:50
111 185 Elijah Tanner Harper Creek 10 24:21 7:51
112 214 Jesse Sum Lakeview 12 24:40 7:57
113 224 Jonathan Morabito Loy Norrix 9 25:09 8:06
114 250 Josh Webb Marshall 10 25:17 8:09
115 144 Scotty Cunningham Gull Lake 10 25:34 8:14
116 221 Julian Borst Loy Norrix 9 25:47 8:18
117 225 Graham Newman Loy Norrix 9 25:50 8:19
118 215 Adam Tsuchiyama Lakeview 12 26:01 8:23
119 157 Tyler Johnson Gull Lake 10 26:35 8:34
120 147 Pat Dunham Gull Lake 12 26:37 8:34
121 197 Sean Eglston Lakeview 10 26:55 8:40
122 125 Steven Jones Battle Creek Central 10 27:51 8:58
123 141 Reilly Calhoun Gull Lake 12 28:00 9:01



2011 S.M.A.C. EAST JAMBOREE #1
PINEVIEW GOLF COURSE TUESDAY, SEPTEMBER 20, 2011

GRADE RESULTS - MENS VARSITY




FRESHMEN ATHLETES

Place O'All Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== =========================== ===== ======= =====
1 21 Terry Stahl Sturgis 9 18:13 5:52
2 28 Kurt Swaton Marshall 9 18:32 5:58
3 30 Trever Sprowls Sturgis 9 18:40 6:01
4 34 Jon Haadsma Lakeview 9 18:49 6:04
5 39 Will Hough Gull Lake 9 18:53 6:05
6 40 Weston Herman Marshall 9 18:55 6:06
7 47 Quentin Berning Harper Creek 9 19:36 6:19
8 54 David Polzin Sturgis 9 19:59 6:26
9 55 Shane Dunn Coldwater 9 19:59 6:26
10 62 Dan Pelyhes Gull Lake 9 20:19 6:33
11 67 Nick Thoman Gull Lake 9 20:27 6:35
12 72 Joe Outinen Loy Norrix 9 20:50 6:43
13 73 Dylan Deyoung Sturgis 9 20:56 6:45
14 78 Dakoda Laupp Marshall 9 21:10 6:49
15 80 Brandon Rose Lakeview 9 21:13 6:50
16 81 Devon Bailey Loy Norrix 9 21:20 6:52
17 86 Franks Nicholas Sturgis 9 21:38 6:58
18 88 George Beeman Coldwater 9 21:42 6:59
19 105 George Beckerrust Lakeview 9 23:37 7:36
20 107 Trevor Wason Gull Lake 9 23:55 7:42
21 108 Cody Schuermann Lakeview 9 24:17 7:49
22 109 Nathan Berry Harper Creek 9 24:18 7:50
23 113 Jonathan Morabito Loy Norrix 9 25:09 8:06
24 116 Julian Borst Loy Norrix 9 25:47 8:18
25 117 Graham Newman Loy Norrix 9 25:50 8:19


SOPHOMORES ATHLETES

Place O'All Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== =========================== ===== ======= =====
1 1 Sam Butler Gull Lake 10 16:56 5:27
2 6 Grant Brown Sturgis 10 17:19 5:35
3 13 Coleman Gibson Gull Lake 10 17:54 5:46
4 15 Colin Read Lakeview 10 17:59 5:48
5 19 Caelan Deater Gull Lake 10 18:10 5:51
6 27 Parker Cruz Marshall 10 18:32 5:58
7 32 Nathan Snow Gull Lake 10 18:43 6:02
8 36 Cam Ragan Marshall 10 18:51 6:04
9 38 Chris Newburn Harper Creek 10 18:52 6:05
10 42 Andrew Stults Gull Lake 10 19:09 6:10
11 45 Quinn Hovarter Marshall 10 19:27 6:16
12 46 David Garner Gull Lake 10 19:31 6:17
13 49 Josh Norton Coldwater 10 19:40 6:20
14 50 Dalton Grubb Coldwater 10 19:48 6:23
15 65 Nick Gaunt Loy Norrix 10 20:25 6:35
16 66 Andrew Larner Battle Creek Central 10 20:26 6:35
17 69 Mohamed Albagami Battle Creek Central 10 20:35 6:38
18 77 Devin Price Marshall 10 21:02 6:47
19 83 Kevin Smith Battle Creek Central 10 21:29 6:55
20 84 August Tierney Marshall 10 21:34 6:57
21 85 Greg Hudson Lakeview 10 21:35 6:57
22 89 Kenneth Fry Marshall 10 21:42 6:59
23 93 Joe Veeder Loy Norrix 10 22:02 7:06
24 94 Korbin Fatato Gull Lake 10 22:10 7:08
25 96 Chris Carter Gull Lake 10 22:21 7:12
26 97 Alex Klingel Marshall 10 22:22 7:12
27 98 Ryan Tomer Gull Lake 10 22:36 7:17
28 106 Joshua Baker Lakeview 10 23:54 7:42
29 111 Elijah Tanner Harper Creek 10 24:21 7:50
30 114 Josh Webb Marshall 10 25:17 8:09
31 115 Scotty Cunningham Gull Lake 10 25:34 8:14
32 119 Tyler Johnson Gull Lake 10 26:35 8:34
33 121 Sean Eglston Lakeview 10 26:55 8:40
34 122 Steven Jones Battle Creek Central 10 27:51 8:58


JUNIORS ATHLETES

Place O'All Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== =========================== ===== ======= =====
1 3 Jeremy Simon Gull Lake 11 17:04 5:30
2 4 Sam Sly Gull Lake 11 17:05 5:30
3 5 Blake Wilson Lakeview 11 17:12 5:32
4 20 Steven Griffith Sturgis 11 18:12 5:52
5 22 Ben Snow Gull Lake 11 18:20 5:54
6 23 Cameron Leist Coldwater 11 18:22 5:55
7 31 Ben Schimpf Lakeview 11 18:43 6:02
8 35 Brian Wiegand Gull Lake 11 18:49 6:04
9 41 Lennart Huper Gull Lake 11 18:58 6:07
10 43 Austin Sroczynski Sturgis 11 19:18 6:13
11 44 Peter Colquhoun Lakeview 11 19:19 6:13
12 51 Jon Rose Marshall 11 19:51 6:24
13 53 Henry Spies Gull Lake 11 19:58 6:26
14 56 Addison Jeannette Gull Lake 11 20:00 6:27
15 57 Stuart Murch Marshall 11 20:03 6:27
16 58 David Crone Marshall 11 20:06 6:29
17 61 Nick Lund Sturgis 11 20:15 6:31
18 63 Brady Hostetler Gull Lake 11 20:21 6:33
19 64 Alex Grohalski Harper Creek 11 20:23 6:34
20 68 Mike Pachan Marshall 11 20:28 6:35
21 71 Gerry Glassow Sturgis 11 20:47 6:42
22 74 Matt Holbrook Marshall 11 20:58 6:45
23 79 Austin Littley Coldwater 11 21:11 6:49
24 87 Mihai Radulescu Marshall 11 21:41 6:59
25 90 Christian Paupore Gull Lake 11 21:45 7:00
26 91 Travis Skidmore Battle Creek Central 11 21:48 7:01
27 95 Collin Fillmore Coldwater 11 22:15 7:10
28 100 Ross Pennnock Lakeview 11 22:52 7:22
29 103 D.J. Glidden Lakeview 11 23:25 7:32
30 110 Paul Hicks Harper Creek 11 24:18 7:50


SENIORS ATHLETES

Place O'All Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== =========================== ===== ======= =====
1 2 Scott Bradley Lakeview 12 17:01 5:29
2 7 Nathan Waite Harper Creek 12 17:23 5:36
3 8 Dallas Chase Gull Lake 12 17:34 5:39
4 9 Nate Busby Gull Lake 12 17:35 5:40
5 10 Marten Grube Sturgis 12 17:39 5:41
6 11 Austin Nusbaum Sturgis 12 17:39 5:41
7 12 Tanner Hostetler Gull Lake 12 17:51 5:45
8 14 Angel Gamon Coldwater 12 17:54 5:46
9 16 Tom Zahrt Gull Lake 12 18:05 5:50
10 17 Colin Thompson Marshall 12 18:08 5:50
11 18 Ryan Curtis Gull Lake 12 18:09 5:51
12 24 Kevin Bechtel Loy Norrix 12 18:22 5:55
13 25 David Howson Gull Lake 12 18:27 5:57
14 26 Dan Bell Gull Lake 12 18:31 5:58
15 29 Jake Andrews Lakeview 12 18:36 5:59
16 33 Adam Cline Sturgis 12 18:46 6:03
17 37 Aaron Riess Harper Creek 12 18:52 6:05
18 48 Jordan McPherson Marshall 12 19:36 6:19
19 52 Kyle Walters Lakeview 12 19:52 6:24
20 59 Steve Short Lakeview 12 20:12 6:30
21 60 Sam Kush Lakeview 12 20:14 6:31
22 70 Nate Murray Gull Lake 12 20:40 6:39
23 75 Dylan Louis Lakeview 12 21:01 6:46
24 76 Tyler Pierson Harper Creek 12 21:01 6:46
25 82 Jonathon Snow Loy Norrix 12 21:27 6:55
26 92 Tyler Benjamin Lakeview 12 21:49 7:02
27 99 Alex Graves Lakeview 12 22:48 7:21
28 101 Jacob Baker Lakeview 12 23:00 7:24
29 102 Michael Wilmanski Lakeview 12 23:24 7:32
30 104 Alex Bualteng Lakeview 12 23:31 7:35
31 112 Jesse Sum Lakeview 12 24:40 7:57
32 118 Adam Tsuchiyama Lakeview 12 26:01 8:23
33 120 Pat Dunham Gull Lake 12 26:37 8:34
34 123 Reilly Calhoun Gull Lake 12 28:00 9:01