Vision Builders 5K

back to results

Sep. 18, 2011

Vision Builders 5K
Dexter, MI
Provided by Everal Race Management


Vision Builders 5k 5k Run
Age Group Results
September 18, 2011
Everal Race Management
Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jamie Barnes Pinckney MI 99 32 16 22:14 7:10/M

Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Graham Tekonsha MI 274 39 1 17:51 5:45/M

Female Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jill Vick Plymouth MI 86 41 24 23:33 7:36/M

Male Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Benedict Ann Arbor MI 44 46 4 18:54 6:06/M

Female Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Pope Pinckney MI 75 53 38 25:41 8:17/M

Male Grand Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Garm Smith Dexter MI 135 56 13 21:45 7:01/M

No age provided

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hans Anderson Ann Arbor MI 260 0 19 22:51 7:22/M

Female 10 & under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Abigail Fox Dexter MI 59 8 87 40:05 12:56/M

Male 10 & under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josiah Dinverno Grass Lake MI 125 9 43 26:46 8:38/M
2 Noah Dinverno Grass Lake MI 126 7 50 27:53 9:00/M
3 Toby Jones Ann Arbor MI 128 8 53 28:20 9:08/M

Female 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sophia Dinverno Grass Lake MI 124 12 36 25:17 8:09/M
2 Elise Crause Ann Arbor MI 264 11 73 32:25 10:27/M

Male 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Adam Gaboury Ann Arbor MI 273 14 3 18:51 6:05/M

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ruby An Ann Arbor MI 38 16 49 27:50 8:59/M
2 Valerie Benedict Ann Arbor MI 45 15 51 28:05 9:04/M
3 Margaret Remboski Ann Arbor MI 76 16 56 28:32 9:12/M
4 Grace Miller Dexter MI 70 15 67 30:28 9:50/M
5 Lynsey Fackler Pinckney MI 58 18 74 32:28 10:28/M
6 Anna Hammer Ann Arbor MI 62 15 85 38:13 12:20/M

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Aram Gibson Ann Arbor MI 61 17 7 19:51 6:24/M
2 Zach Shaw Ypsilanti MI 133 17 11 21:20 6:53/M
3 Fabin Sedlmayr West Bloomfield MI 272 16 20 23:03 7:26/M
4 Vanya Townsend Ann Arbor MI 100 16 22 23:21 7:32/M
5 Joe Sorenson Ann Arbor MI 83 16 25 23:36 7:37/M
6 Patrick Sedlmayr West Bloomfield MI 270 16 34 25:05 8:05/M

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrea Nance Ann Arbor MI 131 24 26 23:45 7:40/M
2 Chelsea Campbell Livonia MI 47 24 57 28:38 9:14/M
3 Erica Hensley Inkster MI 63 24 63 29:52 9:38/M

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Rothert Plymouth MI 78 24 15 22:08 7:08/M

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Devon Barbaro Dexter MI 95 29 48 27:16 8:48/M
2 Rosemary Coolon Ann Arbor MI 114 28 79 34:31 11:08/M
3 Jessica Rickel Dundee MI 77 27 80 34:33 11:09/M
4 Nikki McIntyre Ann Arbor MI 68 28 84 37:13 12:00/M

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Santoro III Gregory MI 79 26 10 21:17 6:52/M
2 Mike Wilkinson Ypsilanti MI 265 25 23 23:29 7:35/M
3 Joseph Coolon Ann Arbor MI 113 29 66 30:26 9:49/M
4 Robert Winkler Whitmore Lake MI 94 29 82 34:49 11:14/M

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cindy Sislo Dexter MI 81 34 46 27:04 8:44/M
2 Kristin Norton Dexter MI 269 31 47 27:16 8:48/M
3 Nicole Wassel Plymouth MI 89 34 65 30:09 9:44/M
4 Sandra Collet Grass Lake MI 52 30 81 34:49 11:14/M

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Weber Ann Arbor MI 101 31 2 18:30 5:58/M
2 Kit Smoker Ypsilanti MI 115 33 21 23:09 7:28/M

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Milligan Canton MI 108 37 45 26:57 8:42/M
2 Joli Dekiere Plymouth MI 55 36 52 28:06 9:04/M
3 Sarah Bishar Ann Arbor MI 118 37 61 28:57 9:20/M
4 Lara Witte Franklin MI 104 39 77 33:08 10:41/M

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Markus Nee Ann Arbor MI 72 37 17 22:17 7:11/M
2 Kevin Marinkovich South Lyon MI 266 36 27 23:52 7:42/M
3 Mike Sislo Dexter MI 82 38 60 28:52 9:19/M
4 Jeff Wassel Plymouth MI 88 37 72 32:01 10:20/M

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Pamela Conklin Wixom MI 53 43 32 24:40 7:57/M
2 M N Wiersema Ann Arbor MI 261 40 37 25:26 8:12/M
3 Julie Agranoff Ann Arbor MI 37 41 58 28:40 9:15/M
4 Stacit Larabell Canton MI 268 43 70 31:49 10:16/M
5 Angela Chea Dexter MI 49 40 88 40:06 12:56/M
6 Jennifer Zysk Somerset MI 275 40 89 40:45 13:09/M

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joel Dinverno Grass Lake MI 122 41 6 19:45 6:22/M
2 Dave Adkins Livonia MI 132 44 8 19:56 6:26/M
3 David Hochrein Dexter MI 107 41 33 24:41 7:58/M
4 Felix Paulick Ann Arbor MI 74 41 40 26:16 8:28/M
5 David Zysk Somerset MI 111 40 54 28:23 9:09/M
6 Doug Miller Dexter MI 69 44 68 30:37 9:53/M
7 Thomas Vick Plymouth MI 87 40 83 35:39 11:30/M

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marie Campbell Dexter MI 48 48 35 25:13 8:08/M
2 Sarah Weiss Ypsilanti MI 103 47 44 26:52 8:40/M
3 Ingrid Crause Ann Arbor MI 263 48 75 32:36 10:31/M
4 Tricia Jones Ann Arbor MI 127 46 78 33:37 10:51/M

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Rothstein Ann Arbor MI 271 49 5 19:20 6:14/M
2 Rob French Dexter MI 1 49 9 20:13 6:31/M
3 Linc Wehrly Brighton MI 92 49 12 21:21 6:53/M
4 Larry O'Sullivan Ypsilanti MI 112 47 14 22:03 7:07/M
5 Gregg Milligan Canton MI 109 48 18 22:39 7:18/M
6 Doug Klein South Lyon MI 117 45 86 38:34 12:26/M

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Diane Waterhouse Ann Arbor MI 91 53 62 29:12 9:25/M

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Brodie Saline MI 262 51 55 28:30 9:12/M
2 Charles Waterhouse Ann Arbor MI 90 53 69 31:15 10:05/M

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Smith Dexter MI 93 56 41 26:37 8:35/M
2 Sandy Buettner Appleton WI 46 57 90 45:27 14:40/M

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Pat Shaw Ypsilanti MI 134 55 28 24:08 7:47/M
2 Bill Ellsworth Pinckney MI 57 58 29 24:13 7:49/M

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Wiitala Hamtramck MI 4 60 39 26:01 8:24/M
2 Richard Johnson South Lyon MI 116 64 59 28:49 9:18/M

Female 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carol Santoro Gregory MI 3 65 42 26:39 8:36/M

Male 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Cogal Milford MI 50 65 30 24:23 7:52/M
2 Tom Santoro Jr Gregory MI 2 67 31 24:34 7:55/M
3 David Blough Dexter MI 5 65 64 30:02 9:41/M
4 Frank Willis 136 69 71 31:59 10:19/M

Female 70 & up

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Remedios Young Pinckney MI 6 70 76 33:05 10:40/M
2 Beth Colaner-Kenney Ann Arbor MI 51 71 91 57:25 18:31/M





Vision Builders 1 Mile Kids Race 1 Mile Kids Race
Age Group Results
September 18, 2011
Everal Race Management
Female 8 and under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Felicity Sorenson Ann Arbor MI 22 8 7 7:37 7:37/M
2 Ella Dekiere Plymouth MI 11 7 19 9:48 9:48/M
3 Morgan Sislo Dexter MI 20 6 20 10:10 10:10/M
4 Olivia Skura Brownstown MI 267 5 21 10:17 10:17/M
5 Sadie Agranoff Ann Arbor MI 9 7 23 10:20 10:20/M
6 Liliana Paliani Ann Arbor MI 26 6 24 13:17 13:17/M

Male 8 and under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anthony Sorenson Ann Arbor MI 21 8 3 6:56 6:56/M
2 Calvin Paulick Ann Arbor MI 18 7 8 7:46 7:46/M
3 Blake Sislo Dexter MI 19 8 13 8:48 8:48/M
4 Kenneth Gaffield Ann Arbor MI 14 8 15 9:08 9:08/M
5 Noah Dinverno Grass Lake MI 126 7 17 9:33 9:33/M
6 Eli Bishar Ann Arbor MI 121 6 22 10:18 10:18/M

Female 9 to 10

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sylvia Gabriel Ann Arbor MI 13 9 14 8:50 8:50/M

Male 9 to 10

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alex Paliani Ann Arbor MI 17 9 4 7:10 7:10/M
2 Josiah Dinverno Grass Lake MI 125 9 9 7:55 7:55/M
3 Nate Anderson Ann Arbor MI 10 10 18 9:43 9:43/M

Female 11 to 12

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sophia Dinverno Grass Lake MI 124 12 10 7:57 7:57/M
2 Ryan Perry Ypsilanti MI 137 11 16 9:19 9:19/M

Male 11 to 12

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jimmy Fortuna-Peak Ann Arbor MI 12 12 1 6:35 6:35/M
2 Miles Koupal Ann Arbor MI 16 12 2 6:39 6:39/M
3 Zane Jones Ann Arbor MI 129 11 5 7:14 7:14/M
4 Isaac Agranoff Ann Arbor MI 8 11 6 7:35 7:35/M
5 Jacob Vick Plymouth MI 23 11 11 8:17 8:17/M
6 Julio Wagner Ann Arbor MI 24 11 12 8:40 8:40/M


Dexter, MI
Provided by Everal Race Management