The Great Pizza Challenge 5K Run & Walk

back to results

Aug. 9, 2007

The Great Pizza Challenge 5K Run & Walk
Flint, MI
Provided by Gault Race Mgmt.


AGE-GROUP RESULTS
2007 GREAT PIZZA CHALLENG 5K RUN RESULTS


************ MALE OVERALL WINNER ************
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 1 Addis Habtewold St Clair 17 15:38 5:02
************ FEMALE OVERALL WINNER ************
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 14 Lisa Veneziano Fenton 42 18:35 5:59
************ MALE MASTERS WINNER ************
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 6 Jon Davidson Saint Clair 41 17:24 5:37
************ FEMALE MASTERS WINNER ************
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 64 Ruth Lara Grand Blanc 46 22:28 7:14
MALE AGE GROUP: 1 - 12
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 23 Zachary Kughn Grand Blanc 12 19:31 6:17
2 65 Michael Perrin Durand 12 22:29 7:15
3 74 Jerry Fenner Iii Clio 10 22:49 7:21
4 84 Mitchal Fejedelem Clio 12 23:09 7:28
5 151 Ben Davidson Saint Clair 7 25:38 8:15
6 235 Bradley Wilson Flushing 12 29:43 9:34
7 294 Jeremiah Gossett Flint 11 32:26 10:27
8 301 David Doolan Jr. Grand Blanc 11 32:35 10:30
9 350 Austin Williams Davison 12 34:05 10:59
10 374 Declan Carlile Flushing 7 34:36 11:09
11 408 Jacob Gwillim Swartz Creek 10 36:42 11:49
12 409 Charles Start Durand 9 36:44 11:50
13 412 Cody Wiggins Columbiaville 10 36:53 11:53
14 419 Riley Start Durand 10 37:01 11:55
FEMALE AGE GROUP: 1 - 12
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 86 Amy Smith Midland 9 23:12 7:28
2 131 Aja Deyo Millington 10 24:56 8:02
3 152 Amanda George Davison 10 25:38 8:16
4 169 Addie May Flushing 11 26:11 8:26
5 215 Sarah Dedolph Swartz Creek 9 28:33 9:12
6 296 Maya Campbell Swartz Creek 7 32:28 10:28
7 302 Alexis Gundry Fenton 9 32:36 10:30
8 306 Alaina Skellett Flint 8 32:47 10:33
9 325 Taylor Ovadek Grand Blanc 11 33:17 10:43
10 349 Emily Howard Davison 12 34:04 10:59
11 389 Alena Benjamin Swartz Creek 9 35:24 11:24
12 404 Katelyn Anthony Swartz Creek 10 36:13 11:40
13 458 Hannah Gwillim Swartz Creek 8 40:10 12:56
MALE AGE GROUP: 13 - 15
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 17 Omar Kaddurah Grand Blanc 14 18:57 6:06
2 50 Andrew Chmielewski Columbiaville 15 21:37 6:58
3 127 Joel Kulchar Burton 14 24:53 8:01
4 228 Luke Knickerbocker Fostoria 13 29:25 9:29
5 309 Anthony Sisson Lapeer 15 32:50 10:35
6 314 Shawn Doolan Grand Blanc 13 32:55 10:36
FEMALE AGE GROUP: 13 - 15
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 61 Audrey Wright Flushing 15 22:16 7:11
2 83 Erin May Flushing 15 23:07 7:27
3 96 Talia Flint Flushing 13 23:35 7:36
4 103 Lindsay Bitterman Flushing 15 23:50 7:41
5 129 Katie Witten Swartz Creek 14 24:54 8:01
6 133 Katrina Bean Swartz Creek 14 25:01 8:04
7 341 Erin Cassady Flushing 14 33:59 10:57
8 487 Emilee Card Columbiaville 14 46:08 14:52
MALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 3 Patrick Cassady Flushing 17 16:48 5:25
2 12 Kyle Jones Saint Clair 17 18:19 5:54
3 32 Tyler Vogt Grand Blanc 16 20:33 6:37
4 35 Kevin Solt Hadley 17 20:40 6:40
5 36 Travis Gordon Byron 17 20:43 6:41
6 37 Christopher Hobolth Grand Blanc 18 20:47 6:42
7 52 Sean Pimentel Flushing 18 21:42 6:59
8 57 Mike Chmielewski Columbiaville 17 21:59 7:05
9 75 Ian Topping Flint 19 22:51 7:22
10 118 Jordan Ovadek Grand Blanc 17 24:27 7:53
11 120 Austin French 17 24:29 7:53
12 210 Allan Case Davison 17 28:10 9:04
13 225 Matthew Jones Davison 17 29:10 9:24
FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 47 Rachel Reyna Swartz Creek 16 21:10 6:49
2 48 Lindsey Gray Flushing 16 21:16 6:51
3 58 Angela Benjamin Columbiaville 17 22:00 7:05
4 79 Jamie Hendershott Ortonville 16 23:00 7:25
5 82 Elizabeth Grabowski Sterling Hts 16 23:05 7:26
6 97 Katelyn Sievert Frankenmuth 16 23:35 7:36
7 135 Kristina Caris Sterling Hts 17 25:02 8:04
8 139 Mary Reyna Swartz Creek 16 25:10 8:06
9 182 Amanda Benjamin Columbiaville 19 26:34 8:34
10 220 Melissa Klave Dryden 19 28:46 9:16
11 292 Katie Gall Flint 16 32:04 10:20
12 417 Stacy Mann Grand Blanc 18 36:57 11:54
MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 4 Joe Kaczynski Auburn 23 17:07 5:31
2 18 Lee Fowler Vassar 23 19:08 6:10
3 25 Matthew Morgan Jr Burton 23 19:50 6:23
4 68 David Barr Davison 24 22:38 7:18
5 98 Derek Schultz Linden 21 23:41 7:38
6 157 Ryan Litwiller Flint 24 25:50 8:19
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 88 Stacie Scherman Grand Blanc 21 23:17 7:30
2 130 Alisa Fowler Vassar 21 24:54 8:01
3 137 Molly Frey Clio 24 25:07 8:05
4 138 Brittany Pimentel Flushing 21 25:09 8:06
5 141 Jillian Beccia Davison 24 25:17 8:09
6 164 Katrina Neeley Montrose 23 26:00 8:23
7 176 Elizabeth Marshall Mount Morris 24 26:17 8:28
8 180 Rebecca Brooks Clio 22 26:29 8:32
9 240 Melissa Boling Flushing 21 29:53 9:38
10 354 Nickie Williams Davisburg 20 34:09 11:00
11 459 Lauren Bates Clarkston 24 40:15 12:58
MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 2 Shane Logan Pontiac 29 16:30 5:19
2 19 Josh Barden Burton 29 19:17 6:13
3 39 John De Butts Davison 28 20:51 6:43
4 56 Benn Berry Fenton 27 21:57 7:04
5 63 Paul Cooper Davison 25 22:26 7:14
6 117 Carl Bastien Flint 25 24:23 7:51
7 124 David Richmond Flint 28 24:39 7:57
8 175 Jeremy Goodman Swartz Creek 25 26:16 8:28
9 305 Nick A Beccia Davison 26 32:45 10:33
10 313 Patrick Hayes Flint 26 32:54 10:36
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 70 Jennifer Schmidt Lapeer 29 22:40 7:18
2 107 Lisa Barrett Otter Lake 27 23:59 7:44
3 111 Erin Woodruff Davison 28 24:07 7:46
4 112 Maria Brandon Flint 27 24:10 7:47
5 123 Nicole Weir Washington 29 24:34 7:55
6 150 Leah Duby Clio 26 25:31 8:13
7 165 Becky Harryman Fenton 29 26:01 8:23
8 181 Tracie Thompson Flint 27 26:31 8:33
9 190 Trisha Cherveny Flushing 27 27:09 8:45
10 218 Holiday Cunningham MacOmb 29 28:37 9:13
11 222 Emily Kowalcyk Fenton 27 28:48 9:17
12 236 Michele Wildman Flushing 29 29:45 9:35
13 242 Tina Hiller Flint 28 29:54 9:38
14 272 Tara Rhyndress Davison 27 31:37 10:11
15 290 Emily Neitendam MacOmb 26 32:01 10:19
16 328 Andrea Broomfield Davison 26 33:22 10:45
17 342 Nichole Allison Swartz Creek 27 33:59 10:57
18 348 Jennifer Van Eyck Flint 26 34:03 10:58
19 357 Gwen McDonald Swartz Creek 28 34:17 11:03
20 363 Jessica Martin New Lothrop 26 34:22 11:04
21 365 Imberly Mark Swartz Creek 28 34:24 11:05
22 372 Karen Williams Burton 28 34:33 11:08
23 378 Michelle Maxson Flint 29 34:50 11:13
24 400 Angie Richmond Flint 25 35:54 11:34
25 445 Bethany Munsell Flint 25 38:55 12:32
26 476 Liana Choate Clio 26 42:27 13:40
27 484 Kathryn Saidoo Grand Blanc 26 44:47 14:25
28 490 Dana McCombs Lake 28 47:33 15:19
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 5 D.J. Naylor Flint 30 17:09 5:32
2 11 James Teeple Grand Blanc 32 18:14 5:53
3 22 Dean Morris Burton 30 19:30 6:17
4 49 Ken Roy Flint 34 21:36 6:58
5 60 Craig Meyer Davison 30 22:10 7:08
6 76 Matthew Brandt Davison 33 22:52 7:22
7 144 Nate Choate Clio 30 25:20 8:10
8 149 Jason Leonhardt Burton 34 25:31 8:13
9 159 Kevin Couturier Clio 30 25:52 8:20
10 162 Jeremy Montpas Flint 31 25:54 8:21
11 221 Donald Kutchey Fenton 33 28:47 9:16
12 229 Stephen Bobowski Davison 33 29:30 9:30
13 238 Edward Fazio Grand Blanc 34 29:47 9:36
14 332 Daniel Gaudet Flushing 32 33:38 10:50
15 355 Jeremy Auld Flint 31 34:11 11:01
16 425 Jason Christie Swartz Creek 33 37:45 12:09
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 20 Sherrie Teeple Grand Blanc 34 19:18 6:13
2 191 Rebecca Williams Davison 32 27:11 8:45
3 219 Carla Murphy Clio 32 28:40 9:14
4 241 Tonya Wilson Flushing 33 29:54 9:38
5 256 Sally Shock Flint 32 30:29 9:49
6 260 Andrea Raysin Flint 31 30:41 9:53
7 263 Debra Bobowski Davison 33 30:49 9:56
8 276 Melody Strang Fenton 33 31:44 10:13
9 286 Holly Gonzalez Davison 33 31:59 10:18
10 287 Brenda Stanke Flint 32 32:00 10:18
11 307 Bonnie Verran Flint 32 32:47 10:34
12 310 Tangie Hale Burton 32 32:52 10:35
13 311 Donna Corkins Davison 33 32:52 10:35
14 323 Hillary Rife Brighton 30 33:07 10:40
15 329 Virginia Riggs Flint 31 33:30 10:47
16 336 Brandi Anderson Grand Blanc 32 33:53 10:55
17 340 Amanda Mountain Flint 32 33:58 10:57
18 346 Michelle Hayes Flint 30 34:01 10:57
19 352 Nicole Kirby Flint 32 34:05 10:59
20 371 Katie Haggerty Linden 30 34:33 11:08
21 376 Erica Swink Gaines 30 34:49 11:13
22 377 Kristen Ochoa Holly 31 34:50 11:13
23 382 Heather Brooks Flushing 31 35:06 11:18
24 386 Nicolette Fazio Grand Blanc 33 35:13 11:21
25 388 Amy Sue Green Fenton 30 35:24 11:24
26 401 Angela Watkins Flint 33 36:05 11:37
27 403 Marie Gaudet Flushing 30 36:13 11:40
28 416 Tammy Wiggins Columbiaville 34 36:55 11:53
29 424 Jill Christie Swartz Creek 31 37:44 12:09
30 427 Kristen Ovadek Davison 34 38:05 12:16
31 449 Trisha Stommel Flint 31 39:22 12:41
32 454 Stephanie Baxter Flint 31 40:01 12:53
33 465 Melissa Rutherford Flint 32 40:47 13:08
34 471 Susan Murphy Flushing 32 41:50 13:28
35 472 Amy Kline Fenton 31 41:53 13:29
36 494 Anjuwanta Lewis Flint 31 49:16 15:52
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 9 Brian Jones Flint 35 17:48 5:44
2 10 Allen Murphy Clio 38 17:52 5:45
3 29 Duane MacHesney Grand Blanc 39 20:24 6:34
4 40 Ryan Gasser Davison 35 20:56 6:45
5 45 Brian Harville Goodrich 38 21:05 6:48
6 80 James Landon Grand Blanc 35 23:00 7:25
7 105 Scott Allen Davison 38 23:55 7:42
8 115 Michael Finton Grand Blanc 39 24:19 7:50
9 136 Jeff Johnston Flint 39 25:06 8:05
10 166 Daniel Kivett Swartz Creek 37 26:01 8:23
11 183 Thomas Zak Davison 36 26:40 8:36
12 203 Andrew Morris Holly 38 27:53 8:59
13 204 Craig Fiederlein Grand Blanc 36 28:02 9:02
14 463 Russell Oblenes Linden 38 40:39 13:06
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 24 Malissa Lauderbaugh Flint 38 19:35 6:19
2 128 Ann Rollier Fenton 37 24:53 8:01
3 156 Lisa McCray Shepherd 39 25:48 8:19
4 208 Sara Young Fostoria 35 28:09 9:04
5 261 Annette Huston Clio 35 30:43 9:54
6 262 Danielle Letter Flushing 36 30:44 9:54
7 271 Tami Wolfram Grand Blanc 38 31:33 10:10
8 289 Gloria Rendon Grand Blanc 36 32:00 10:19
9 295 Joelle Jordan Flint 39 32:28 10:27
10 299 Katie Roy Flint 36 32:33 10:29
11 304 Heather Gundry Fenton 39 32:42 10:32
12 326 Kandace Lloyd Fenton 35 33:19 10:44
13 331 Kasie Johnston Flint 35 33:31 10:48
14 338 Jamie Johnson Lapeer 38 33:57 10:56
15 339 Jennifer Morrison Flushing 35 33:58 10:57
16 343 Tamika Anderson Flint 35 34:00 10:57
17 359 Rebecca Haughey Flint 37 34:18 11:03
18 373 Tina Carlile Flushing 37 34:35 11:09
19 383 Michele Corbat Flushing 38 35:06 11:18
20 394 Melissa Heckman Flint 37 35:38 11:29
21 410 Annette Fechik Flint 38 36:45 11:50
22 420 Amy Start Durand 38 37:01 11:55
23 422 Heidi Lewicki Ortonville 38 37:24 12:03
24 423 Cindy Gunn Flint 36 37:25 12:03
25 428 Danita Lambert Grand Blanc 38 38:06 12:16
26 429 Leah Seymour Burton 39 38:07 12:17
27 435 Tammy Heavner Davison 36 38:23 12:22
28 443 Angela Rhode Otisville 38 38:47 12:30
29 446 Maryann Corcoran Grand Blanc 37 39:07 12:36
30 448 Mary Skellett Flint 35 39:17 12:39
31 466 Kelli Peter Flushing 38 40:49 13:09
32 481 Donna Thorpe Burton 36 43:52 14:08
33 483 Shantell Kirkendoll Grand Blanc 38 44:36 14:22
34 486 Jill Beatty Mt. Morris 36 46:00 14:49
35 491 Sonja Coleman Flint 39 47:45 15:23
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 7 David Sievert Frankenmuth 43 17:31 5:39
2 8 John Niven Swartz Creek 43 17:42 5:42
3 16 Bob Niven Saginaw 43 18:45 6:03
4 28 Russ Faulkner Grand Blanc 41 20:04 6:28
5 30 Bill Khan Grand Blanc 44 20:25 6:35
6 33 Daniel Butchko Rochester Hills 42 20:35 6:38
7 38 Kirk Timmons Davison 42 20:49 6:42
8 43 Jeffrey Wardell Saginaw 43 21:01 6:46
9 46 John Butchko Dayton 40 21:08 6:49
10 55 Phillip Nimmo Fenton 43 21:56 7:04
11 59 George Prout Flint 43 22:09 7:08
12 81 Steve Kubik Flint 40 23:03 7:26
13 93 Robert Vogt Grand Blanc 44 23:32 7:35
14 101 Matt Bratcher Fenton 41 23:46 7:40
15 102 David Hense Fenton 41 23:50 7:41
16 110 John Spidle Lapeer 40 24:07 7:46
17 119 Randy Rosenbrook Swartz Creek 41 24:28 7:53
18 140 Gary Pringle Frankenmuth 44 25:15 8:08
19 155 Greg Dedolph Swartz Creek 43 25:45 8:18
20 189 Don Lambert Grand Blanc 41 27:09 8:45
21 255 Roger Barcia Flint 42 30:28 9:49
22 288 Jon Sheerin Grand Blanc 40 32:00 10:19
23 396 James Skellett Flint 43 35:45 11:31
24 438 Alan J. Wood Flint 43 38:41 12:28
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 66 Liz Hendershott Ortonville 42 22:35 7:17
2 126 Diane Benjamin Columbiaville 41 24:47 7:59
3 143 Jane Callesen Davison 43 25:20 8:10
4 186 Vicki George Davison 43 26:55 8:40
5 193 Teri Thomas Lapeer 44 27:17 8:47
6 195 Cheryl Pierson Otisville 42 27:24 8:50
7 214 Dianne Seymour Linden 44 28:26 9:10
8 216 Michelle Dedolph Swartz Creek 40 28:34 9:12
9 224 Karla Browning Fenton 44 28:57 9:20
10 232 Kathryn Manley Burton 40 29:35 9:32
11 233 Sherry Bowman Flint 43 29:38 9:33
12 246 Stacey Mitchell Flint 41 30:08 9:43
13 257 Sharon Davis Flushing 42 30:33 9:50
14 258 Jackie Fultz Holly 42 30:37 9:52
15 264 Mary Doolan Grand Blanc 43 30:53 9:57
16 266 Carole Muraske Linden 44 31:07 10:01
17 277 Mary Dewitt Ortonville 40 31:45 10:14
18 278 Karen Kirkwood Flint 41 31:47 10:14
19 279 Karyn Kutchey Fenton 43 31:48 10:15
20 282 Kathleen Durand Fenton 42 31:53 10:16
21 316 Kim Harrold Ortonville 41 33:01 10:38
22 320 Becky Berriman Flushing 44 33:02 10:38
23 347 Stephanie Istair Saginaw 44 34:01 10:57
24 358 Chris Brelinski Clarkston 43 34:17 11:03
25 360 Debbie Pastrano Grand Blanc 41 34:20 11:04
26 391 Maria Desmet Linden 42 35:36 11:28
27 413 Theresa Rosenbrook Swartz Creek 40 36:54 11:53
28 439 Donna Wood Grand Blanc 42 38:41 12:28
29 441 Julie Torsch Howell 43 38:44 12:28
30 450 Crystal Flynn Flint 44 39:28 12:43
31 460 Angela Clark Davison 41 40:17 12:59
32 462 Mary Oblenes Linden 41 40:39 13:06
33 473 Donna Fair Flint 42 41:55 13:30
34 474 Suzanne Robinson Flint 44 41:59 13:31
35 478 Candis Waltz Grand Blanc 40 42:34 13:43
36 488 Susan Card Columbiaville 40 46:08 14:52
37 489 Shelly Lynch Mount Morris 42 46:24 14:57
38 495 Ann Robinson Owosso 41 52:23 16:52
39 498 Diane Gardner Mount Morris 41 54:51 17:40
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 13 Jay Owens Fenton 45 18:32 5:58
2 41 Tomm McLean Mt Morris 49 20:59 6:46
3 54 Mike Froats Grand Blanc 49 21:55 7:04
4 89 Dan Deyo Millington 48 23:25 7:33
5 91 J.W. Smith Grand Blanc 46 23:27 7:33
6 94 Troy Hoose Montrose 45 23:33 7:35
7 95 Timothy Granger Columbiaville 49 23:34 7:36
8 106 Larry Turnage Davison 48 23:56 7:43
9 109 Larry Confer Flint 48 24:06 7:46
10 171 Brian Wilbur Owosso 45 26:11 8:26
11 194 Michael Ghilardi Lapeer 48 27:17 8:47
12 243 Thomas Wilcox Mount Morris 45 29:54 9:38
13 253 Tom Gilchrist Reese 47 30:26 9:48
14 274 Doug Witten Swartz Creek 45 31:41 10:13
15 308 Ronald Letts Flushing 49 32:47 10:34
16 321 John Spicko Goodrich 47 33:04 10:39
17 327 Kermit Pitts Flint 45 33:19 10:44
18 369 Jeff Mann Grand Blanc 49 34:29 11:06
19 379 James Prose Fenton 49 34:53 11:14
20 414 Doug Hyde Clio 45 36:54 11:53
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 85 Bridget Smith Midland 45 23:12 7:28
2 147 Teresa S Merritt Grand Blanc 46 25:26 8:12
3 161 Susie Gossett Flint 49 25:54 8:21
4 178 Gina Shatley Dryden 45 26:28 8:32
5 187 Susan Mulholland Davison 46 27:03 8:43
6 223 Sharon Oakes Flint 49 28:55 9:19
7 234 Sharon Rodriguez Adrian 49 29:39 9:33
8 237 Vanessa Frost Fenton 46 29:46 9:35
9 254 Debi Wilcox Mount Morris 48 30:28 9:49
10 291 Vista Harris Linden 48 32:01 10:19
11 300 Kimberly Cross Waterford 46 32:33 10:29
12 318 Jodie Spicko Goodrich 46 33:02 10:38
13 322 Susan Hiler Burton 47 33:04 10:39
14 324 Dawn Harris Flushing 47 33:13 10:42
15 361 Chaundelle Goodhue Clio 49 34:22 11:04
16 362 Susan Swift Flint 48 34:22 11:04
17 387 Annie Wright Flushing 49 35:19 11:23
18 395 Lorraine Moller Fenton 45 35:42 11:30
19 398 Denise Udell Fenton 46 35:46 11:31
20 402 Debbie Mann Grand Blanc 46 36:11 11:39
21 405 Stephanie Caruso Linden 47 36:14 11:40
22 407 Shelly Lewis Flushing 48 36:34 11:47
23 415 Eadie Hyde Clio 45 36:54 11:53
24 418 Denise Turonek Metamora 45 37:00 11:55
25 431 Kima Ferrier Flint 47 38:11 12:18
26 436 Jean Harkins Flint 46 38:35 12:26
27 444 Stephanie Burke Flint 49 38:48 12:30
28 477 Sharon Barber Flushing 49 42:27 13:40
29 482 Lena Darroughs Flint 48 44:22 14:17
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 15 Scott Turnbull Lakeport 50 18:39 6:01
2 21 Robert Zendler Flint 50 19:20 6:14
3 27 Leonard Brousseau Byron 50 20:01 6:27
4 31 Gordon Gibson Flint 51 20:26 6:35
5 69 Harry Rudolph Grand Blanc 51 22:40 7:18
6 73 Edward Borkowski Flushing 54 22:44 7:20
7 77 Richard Schultz Goodrich 51 22:54 7:23
8 78 Lance Dicaire Grand Blanc 53 22:56 7:23
9 99 Ronald Kinney Lennon 51 23:43 7:38
10 100 Lonnie Rich Clio 53 23:43 7:38
11 122 Terry Tobias Flint 50 24:33 7:55
12 134 Douglas Thibaut Flint 51 25:02 8:04
13 142 Robert Maksymowski Fenton 52 25:19 8:09
14 153 Brian Bur Swartz Creek 50 25:39 8:16
15 167 Jerry Myers Flint 53 26:04 8:24
16 184 Daniel Reinhardt Clio 50 26:44 8:37
17 198 Bob Woodyard Flint 51 27:34 8:53
18 200 Lewis G Anthony Clarkston 53 27:48 8:57
19 201 Darrell Mitzel Swartz Creek 54 27:49 8:58
20 230 Paul Wright Burton 51 29:32 9:31
21 244 Daniel Van Norman Lapeer 50 29:55 9:38
22 259 Bruce Moss Alma 54 30:40 9:53
23 265 Michael McCarthy Flushing 51 30:58 9:58
24 345 Michael J Cantor Flint 52 34:01 10:57
25 384 Herbert Herrick Flint 51 35:07 11:19
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 172 Mary Reynolds Lennon 52 26:12 8:26
2 188 Eva Sanmartini Montrose 53 27:06 8:44
3 192 Denise Charles Flushing 52 27:12 8:46
4 205 Ruth Cantor Flint 52 28:03 9:02
5 212 Patti Dill Flint 53 28:21 9:08
6 217 Susan Scharrer Clio 52 28:36 9:13
7 247 Vicki Dolliver Linden 51 30:11 9:43
8 251 Valerie Kump-Dutkowski Flushing 53 30:23 9:47
9 267 Sandy Cox Burton 53 31:11 10:03
10 285 Clara Naylor Flint 54 31:59 10:18
11 297 Karen Church Millington 51 32:31 10:28
12 303 Cathy Jones Davison 50 32:38 10:31
13 319 Kathy Morrison Flint 51 33:02 10:38
14 330 Carol Sweatland Burton 50 33:30 10:48
15 335 Kathy Wilson Burton 51 33:51 10:54
16 337 Kathy Bartley Ortonville 53 33:55 10:56
17 344 Dale Decker Clarkston 52 34:00 10:57
18 375 Victoria Church Flint 54 34:41 11:10
19 381 Martha Hosmer-Arion Burton 52 34:55 11:15
20 397 Martha Kemp Fenton 53 35:46 11:31
21 421 Zenobia Pease Flint 54 37:03 11:56
22 433 Jane O'Dell Mount Morris 52 38:18 12:20
23 437 Debra Masters Davison 50 38:37 12:26
24 442 Hope McLincha Clio 54 38:46 12:29
25 451 Deb Montpas Flint 52 39:30 12:43
26 456 Judy Mikhail Flint 50 40:05 12:55
27 467 Pat A Topping Flint 51 40:57 13:11
28 480 Marleen Fall Otter Lake 50 42:50 13:48
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 42 Riley McLincha Clio 56 21:00 6:46
2 51 David Fisher Ann Arbor 57 21:40 6:59
3 53 Mike Murphy Burton 56 21:47 7:01
4 62 Carl J Thompson Clio 57 22:26 7:14
5 67 Gregory Maxfield Oxford 57 22:38 7:18
6 108 Randy Fielder Adrian 56 23:59 7:44
7 145 Michael Curtis Swartz Creek 58 25:22 8:10
8 146 Michael Berry Fenton 57 25:22 8:10
9 160 Dave Thurston Fowler 59 25:53 8:20
10 174 James Peltier Flint 57 26:13 8:27
11 197 Gregory Hynes Flushing 56 27:26 8:50
12 202 David Wilson Burton 55 27:51 8:58
13 211 Vern Delbridge Linden 55 28:13 9:05
14 248 Tom Brooks Flint 59 30:16 9:45
15 268 Tim Goodhue Clio 59 31:22 10:06
16 312 Raouf Mikhail Flint 56 32:52 10:35
17 315 David A Nemitz Flint 59 32:59 10:37
18 334 Tom Mark Flushing 57 33:50 10:54
19 351 Allan Schulz Mayville 59 34:05 10:59
20 393 Darrell Roper Genesee 57 35:37 11:28
21 452 Gary Guerrieri Grand Blanc 57 39:57 12:52
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 72 Maggy Zidar Pontiac 57 22:44 7:19
2 179 Melodie Maxfield Oxford 58 26:29 8:32
3 185 Arla J Lewis Metamora 58 26:48 8:38
4 199 Marie Thompson Clio 57 27:41 8:55
5 239 Susan Scherman Grand Blanc 59 29:53 9:37
6 280 Judy Horning Davison 59 31:49 10:15
7 317 Peg Berry Fenton 57 33:01 10:38
8 366 Anne Mark Flushing 56 34:24 11:05
9 368 Kathy Wagner Clio 58 34:27 11:06
10 370 Joretta Roy Flushing 57 34:31 11:07
11 411 Carol Mitsdarfer Flushing 57 36:49 11:52
12 432 Mary Wheelock Flint 56 38:13 12:19
13 453 Mary Beth Balaze Davison 56 40:00 12:53
14 469 Linda Nelson Burton 57 41:14 13:17
15 475 Kathy Bendall Flushing 57 42:05 13:33
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 44 David Rau Gagetown 61 21:02 6:47
2 92 David Pichey Flint 61 23:28 7:34
3 121 Conrad Scharrer Clio 63 24:29 7:53
4 207 Robert Scherman Grand Blanc 60 28:05 9:03
5 213 Authur Evans Flint 62 28:23 9:09
6 227 Michael L Owens Flint 60 29:24 9:28
7 270 Gary Roeper Durand 60 31:30 10:09
8 275 John Hart Grand Blanc 63 31:43 10:13
9 356 Douglas White Davison 60 34:14 11:02
10 430 Donald Skunda Durand 61 38:08 12:17
11 440 Brian Barkey Flint 62 38:42 12:28
12 493 Jay L Topping Flint 62 48:46 15:42
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 293 Martha L. Austin Swartz Creek 61 32:18 10:24
2 367 Jane Miller Traverse City 64 34:26 11:06
3 406 Addie Dicaire Grand Blanc 64 36:33 11:46
4 426 Rita De Witt Holly 61 37:50 12:11
5 455 Pamela Rudolph Swartz Creek 60 40:05 12:55
6 461 Dorothy Morse Lapeer 60 40:22 13:00
7 470 Kitty Vandenbrulle Flushing 63 41:40 13:25
8 479 Karen Benvenuti Linden 62 42:36 13:43
9 499 Janet Green Holly 62 1:03:48 20:33
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 71 Bill J Keller Lansing 66 22:41 7:18
2 158 George Gawthrop Flushing 68 25:50 8:19
3 177 Jerry Knickerbocker Davison 68 26:18 8:28
4 399 Don Benvenuti Linden 67 35:47 11:32
5 434 Gerald Darby Flint 69 38:21 12:21
6 464 Gordon Stoney Williamston 65 40:39 13:06
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 298 Linda Nelson Ortonville 65 32:32 10:29
2 380 Rita Marks Fenton 68 34:54 11:14
3 385 Maureen Schisler Gaines 65 35:12 11:20
4 390 Joan Darby Flint 65 35:26 11:25
5 468 Deanna Umber Fenton 69 41:09 13:15
6 492 Carol Lacross Burton 67 47:52 15:25
MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 125 Jim Matherly Burton 71 24:46 7:59
2 231 Ronald L Gill Pleasant Lake 70 29:33 9:31
3 353 William Wilson Otisville 71 34:07 11:00
4 364 Wally McLaughlin Flushing 74 34:23 11:05
FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 75 - 89
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
1 245 Glen Larsen Grand Blanc 75 29:59 9:40
FEMALE AGE GROUP: 75 - 89
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= == ======= =====
HEAVYWEIGHT 185-199 POUNDS
Place Oall Name Time Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= ======= =====
1 26 Michael Smith Burton 19:59 18:19 5:54
2 104 Derrick Hassell Clio 23:54 21:15 6:51
3 114 John Walter Grand Blanc 24:18 23:08 7:27
4 113 Jim Thompson Flint 24:14 24:14 7:48
5 249 Robert Oakes Flint 30:18 27:34 8:53
6 447 Frank Manley Burton 39:08 35:53 11:34
HEAVYWEIGHT 200-219 POUNDS
Place Oall Name Time Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= ======= =====
1 116 Ed Strang Davison 24:20 19:34 6:18
2 34 Jeff Van Dusen Bay City 20:39 20:39 6:39
3 87 Bill Hardimon Linden 23:16 21:40 6:59
4 132 Larry Martin Flushing 25:00 21:52 7:03
5 170 Kirk May Flushing 26:11 23:49 7:40
6 168 Mario Gaudreault Flint 26:06 24:07 7:46
7 209 Mark Torsch 28:09 25:49 8:19
8 206 Gregg Mueser Grand Blanc 28:04 26:43 8:36
9 281 David Sanders Swartz Creek 31:50 26:57 8:41
10 269 Nicholas Berry Flushing 31:26 31:24 10:07
HEAVYWEIGHT 220&Over POUNDS
Place Oall Name Time Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= ======= =====
1 90 Greg Flint Flushing 23:26 21:20 6:52
2 163 Ronald Maksymowski Flint 25:58 22:21 7:12
3 226 Jerry Kaczynski Auburn 29:14 23:31 7:35
4 154 Bryan Boedigheimer Lake Orion 25:42 25:00 8:03
5 250 Larry Salinas Saginaw 30:19 25:01 8:04
6 252 Brady Enos Flint 30:24 26:23 8:30
7 196 Andrew Bates Lake Orion 27:26 27:26 8:50
8 284 Theodore Kaloydis Fenton 31:57 27:43 8:56
9 273 Stuart Schisler Grand Blanc 31:37 31:15 10:04
10 392 Paul Anderson Grand Blanc 35:36 35:02 11:17




AGE-GROUP RESULTS
2007 GREAT PIZZA CHALLENGE 5K WALK

************ MALE OVERALL WINNER ************
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 1 Johnny Olsey Clio 28:56 9:19
************ FEMALE OVERALL WINNER ************
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 2 Susan Mora Fassett Fenton 30:56 9:58
************ MALE MASTERS WINNER ************
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 4 Lester Brady Grand Blanc 32:54 10:36
************ FEMALE MASTERS WINNER ************
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 3 Wanda Handlin Flint 32:17 10:24
MALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 44 Tyler Huston Clio 42:09 13:35
FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 87 Amber Elling Mt Morris 48:56 15:46
MALE AGE GROUP: 20 - 29
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 22 Eric Edwards Springfield 38:46 12:29
FEMALE AGE GROUP: 20 - 29
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 113 Erin Barr Davison 56:19 18:08
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 24 Ryan Letter Flint 39:16 12:39
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 68 Ellen Ruddock Flint 45:43 14:43
2 71 Kristen Irwin Linden 45:44 14:44
3 104 Gina McConnaughhay Swartz Creek 52:45 16:59
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 65 Charles Lippincott Grand Blanc 45:14 14:34
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 61 Lori Anthony Swartz Creek 44:48 14:26
2 67 Lisa Williams Montrose 45:39 14:42
3 84 Miriam Clemons Flint 48:07 15:30
4 89 Lynn Williams Burton 49:14 15:52
5 90 Lynn Elling Mount Morris 49:20 15:53
6 94 Dawn Johnson Swartz Creek 51:08 16:28
7 97 Joan Miller Flint 51:49 16:41
8 106 Vicky Lorence Flint 52:59 17:04
9 110 Heather Blaney Swartz Creek 54:39 17:36
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 5 Timothy Cassady Flushing 33:02 10:38
2 27 Scott Stanton Flint 39:50 12:50
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 8 Kim Herderich Metamora 36:00 11:36
2 21 Jayne Conrad Flint 38:42 12:28
3 51 Erin Carnes Gaines 42:45 13:46
4 86 Sheri Holloway Davison 48:12 15:32
5 99 Mary Gilmour Grand Blanc 51:51 16:42
6 100 Cherilyn Popovits Linden 51:51 16:42
7 105 Colleen Mitchell North Branch 52:50 17:01
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 12 Carman Thames Flint 37:07 11:57
2 28 Donald Beckwith Flint 39:53 12:51
3 54 Andrew Griffin Flint 43:41 14:04
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 9 Judy Jackson Flint 36:17 11:41
2 10 Tina Poupard Flushing 36:23 11:43
3 18 Cathy McAuliffe Gaines 38:07 12:17
4 20 Laurie Ferris Holly 38:40 12:27
5 34 Mary Schmier Mount Morris 40:39 13:06
6 46 Lisa Confer Burton 42:11 13:35
7 50 Jane Keeler Flint 42:27 13:40
8 60 Karen Westrick Fenton 44:33 14:21
9 63 Jane Johnson Flushing 44:57 14:29
10 76 Joni Ward Swartz Creek 46:46 15:04
11 78 Connie O'Brien Flint 47:16 15:13
12 79 Mary Jane Wieland Swartz Creek 47:16 15:13
13 82 Cynthia Taylor Fenton 47:53 15:25
14 83 Deborah Schlenke Fenton 47:53 15:25
15 91 Pam Pfeiffer Flint 49:20 15:53
16 92 Dana Emmendorfer Fenton 50:24 16:14
17 93 Katherine Johnson-Holdorff Grand Blanc 51:08 16:28
18 101 Kendall Reaves Flint 52:40 16:58
19 108 Sheri Sherwood Flushing 53:51 17:21
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 7 Wayne Carnahan Montrose 35:05 11:18
2 16 Thomas Crystal Davison 37:42 12:09
3 37 Daniel Kulchar Burton 40:58 13:12
4 45 Daniel Rider Sugar Land 42:10 13:35
5 48 Bob Tritten Grand Blanc 42:22 13:39
6 74 Larry Holaly Grand Blanc 46:40 15:02
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 39 Kathleen Hodges Flushing 41:22 13:20
2 40 Sandy Lawrence Grand Blanc 41:34 13:23
3 41 Marge McLaughlin Flushing 41:41 13:25
4 43 Judith Marvin Swartz Creek 42:09 13:34
5 55 Linda Kennedy Mount Morris 43:42 14:04
6 56 Nancy Parks Flushing 43:44 14:05
7 75 Susan Bryant Swartz Creek 46:46 15:04
8 85 Vickie Miller Mount Morris 48:09 15:30
9 88 Julie Totzke Fenton 48:59 15:47
10 95 Linda Woodruff Flint 51:13 16:30
11 96 Joan Emmondorfen Clio 51:13 16:30
12 103 Bonnie Duhon Flint 52:44 16:59
13 109 Joanne Cochrane Montrose 54:37 17:35
14 111 Mary Kane Linden 54:41 17:37
15 112 Debbie Henley Flint 54:57 17:42
16 114 Rose McKelvey Lapeer 56:28 18:11
17 115 Beth Dhooghe North Branch 56:32 18:12
18 116 Norma Crummer Flint 59:32 19:10
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 13 David Kemp Fenton 37:10 11:58
2 14 Michael Marvin Swartz Creek 37:38 12:07
3 53 Charles Warden Clio 43:15 13:56
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 30 Jill Jirikovic Davison 40:33 13:04
2 42 Judy Lutze Flint 41:48 13:28
3 52 Sherry Newton Grand Blanc 43:06 13:53
4 57 Joanne Kessler Swartz Creek 43:45 14:05
5 59 Denise Edwards Springfield 44:30 14:20
6 64 Sylvia Anthony Flint 44:57 14:29
7 69 Arla Uhrig Burton 45:43 14:43
8 70 Christine McColman Fenton 45:44 14:44
9 81 Lynda Wiltse Flushing 47:31 15:18
10 117 Sherry Murphy Davison 59:32 19:10
11 118 Julie Peers Holly 1:02:43 20:12
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 25 Harry Garrison Flushing 39:33 12:44
2 47 David Ketcham Flint 42:17 13:37
3 58 John Argue Flint 44:29 14:20
4 72 Doug Fisher Flushing 46:04 14:50
5 73 Russell Huston Clio 46:15 14:54
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 11 Sondra Foley Flushing 36:42 11:49
2 15 Charlene Allen Mount Pleasant 37:39 12:08
3 38 Rachel Argue Flint 41:07 13:14
4 80 Kathleen Sparling Grand Blanc 47:29 15:17
5 98 Carol Miller Flint 51:49 16:41
6 102 Ginger Hawcroft Fenton 52:40 16:58
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 6 Wesley Shumpert Flint 34:35 11:08
2 36 Bobby Carter Linden 40:57 13:12
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 26 Patricia Gage Flint 39:34 12:45
2 31 Sue Grace Owosso 40:33 13:04
3 32 Rita Collie Swartz Creek 40:34 13:04
4 33 Carol Dickinson Davison 40:37 13:05
5 35 Vicki Paton Swartz Creek 40:48 13:08
6 62 Kay Marticio Grand Blanc 44:55 14:28
7 77 Janet Ringlein Flint 47:16 15:13
MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 17 James Vanderpool Flushing 37:55 12:13
2 19 Marv. McLaughlin Flint 38:35 12:26
3 29 Jerry Elliott Grand Blanc 40:26 13:02
FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
MALE AGE GROUP: 75 - 89
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====
1 23 Spencer L Myers Grand Blanc 39:10 12:37
2 49 Tom Murphy Flushing 42:25 13:40
3 66 Al Duch Swartz Creek 45:34 14:41
FEMALE AGE GROUP: 75 - 89
Place Oall Name Town Time Pace
===== ==== ========================== ================= ======= =====


Flint, MI
Provided by Gault Race Mgmt.