LAKEWOOD EARLY INVITATIONAL

back to results

Aug. 24, 2011

LAKEWOOD EARLY INVITATIONAL
Lake Odessa, MI
Provided by Playmakers


LAKEWOOD EARLY INVITATIONAL AT LAKE ODESSA--8/24/11

GIRLS TEAM SCORES

1. Ionia 32 3. Vermontville Maple Valley 89

2. Hastings 33 4. Lake Odessa Lakewood 89



FIN NAME TEAM RESULTS PTS

1. Morgan Miller (10) Ionia 21:46.2 1

2. Trista Straube (10) Hastings 22:35.8 2

3. Jenna Koelsch (10) Ionia 23:14.1 3

4. Jessica Rushford (11) Maple Valley 23:36.4 4

5. Ariel Moore (10) Hastings 24:15.3 5

6. Brittany Wright (10) Ionia 24:26.8 6

7. Meg Travis (12) Hastings 24:41.1 7

8. Rachel Rimer (10) Hastings 24:52.3 8

9. Stacy Andrakowicz (9) Ionia 24:59.1 9

10. Maddie King (11) Lakewood 25:15.5 10

11. Taylor Carter (11) Hastings 25:24.0 11

12. Olivia Rose (11) Hastings 25:36.1 P

13. Jordan Stephens (9) Ionia 25:39.6 13

14. Ashton Montgomery (9) Ionia 25:39.7 P

15. Abby Laubaugh (9) Hastings 25:45.8 P

16. Kaitlyn Rademacher (9) Ionia 26:43.4 P

17. Danielle Kosten (9) Lakewood 27:02.8 17

18. Haley Perkins (11) Hastings 27:10.1 -

19. Paige Hartman (9) Ionia 27:38.3 -

20. Hannah DeJong (12) Lakewood 28:08.0 18

21. Hanna Kyle (10) Maple Valley 29:23.8 19

22. Hanna Hilton (10) Maple Valley 29:39.6 20

23. Victoria Joseph (9) Ionia 29:39.8 -

24. Mycah Ridder (10) Lakewood 29:44.7 21

25. Melissa Smith (9) Ionia 29:46.6 -

26. McKayla Lamance (10) Maple Valley 30:01.3 22

27. Destiny Chapa (9) Ionia 30:21.1 -

28. Emily Wilson (10) Lakewood 30:36.9 23

29. Lynzie Trumble (11) Maple Valley 31:02.4 24

30. Ivy Braden (10) Maple Valley 31:35.2 P

31. Alie Porter (10) Hastings 31:50.6 -

32. Cheyenne Smith (12) Lakewood 32:05.1 P

33. Jackie Martin (11) Maple Valley 32:06.2 P

34. Alicia Ramsey (12) Maple Valley 32:15.0 -

35. Ellie Reynolds (11) Lakewood 32:29.8 P

36. Holly Leonard (9) Lakewood 32:42.7 -

37. Brooke Stahl (9) Lakewood 33:31.3 -

38. Alexis Lamance (11) Maple Valley 33:31.6 -

39. Lanie Tuitman (11) Lakewood 35:01.6 -

40. Christina Snyder (11) Ionia 39:38.6 -



TEAM NAME FIN RESULTS PTS



1. Ionia Morgan Miller (10) 1 21:46 1

Jenna Koelsch (10) 3 23:14 3

Brittany Wright (10) 6 24:26 6

Stacy Andrakowicz (9) 9 24:59 9

Jordan Stephens (9) 13 25:39 13

Ashton Montgomery (9) 14 25:39

Kaitlyn Rademacher (9) 16 26:43



Ionia ** TEAM TOTAL ** 2:00:04 32



2. Hastings Trista Straube (10) 2 22:35 2

Ariel Moore (10) 5 24:15 5

Meg Travis (12) 7 24:41 7

Rachel Rimer (10) 8 24:52 8

Taylor Carter (11) 11 25:24 11

Olivia Rose (11) 12 25:36

Abby Laubaugh (9) 15 25:45



Hastings ** TEAM TOTAL ** 2:01:47 33



3. Maple Valley Jessica Rushford (11) 4 23:36 4

Hanna Kyle (10) 21 29:23 19

Hanna Hilton (10) 22 29:39 20

McKayla Lamance (10) 26 30:01 22

Lynzie Trumble (11) 29 31:02 24

Ivy Braden (10) 30 31:35

Jackie Martin (11) 33 32:06



Maple Valley ** TEAM TOTAL ** 2:23:41 89



4. Lakewood Maddie King (11) 10 25:15 10

Danielle Kosten (9) 17 27:02 17

Hannah DeJong (12) 20 28:08 18

Mycah Ridder (10) 24 29:44 21

Emily Wilson (10) 28 30:36 23

Cheyenne Smith (12) 32 32:05

Ellie Reynolds (11) 35 32:29



Lakewood ** TEAM TOTAL ** 2:20:45 89





LAKEWOOD EARLY INVITATIONAL AT LAKE ODESSA--8/24/11

BOYS TEAM SCORES

1. Ionia 15 3. Vermontville Maple Valley 67

2. Hastings 56 4, Lake Odessa Lakewood incomplete



FIN NAME TEAM RESULTS PTS

1. Brandon Winter (11) Ionia 18:34.6 1

2. Nick Wharry (12) Ionia 18:35.1 2

3. Ruben Cardenas (12) Ionia 18:37.0 3

4. Brice Brown (11) Ionia 18:39.1 4

5. Dillon Braun (10) Ionia 19:39.1 5

6. Brandon Piggott (12) Ionia 20:08.9 P

7. Chance Miller (9) Hastings 20:41.5 7

8. Taylor Klotz (12) Hastings 20:44.9 8

9. A.J. Mayer (12) Ionia 20:47.8 P

10. Ronnie Collins (9) Hastings 20:50.7 10

11. Tyler Brumm (12) Maple Valley 21:15.6 11

12. Jordan Zamarron (9) Ionia 21:17.2 -

13. Kyle Brumm (10) Maple Valley 21:31.4 12

14. Austin Rood (10) Maple Valley 21:35.3 13

15. Peter Pelon (9) Ionia 21:35.6 -

16. Garrett Bowers (11) Hastings 21:46.4 14

17. Tim Mayer (9) Ionia 21:58.3 -

18. Sam Benedict (10) Maple Valley 22:13.6 15

19. Micah Bromley (10) Maple Valley 22:19.2 16

20. Jake Miller (10) Hastings 22:28.4 17

21. Philip Sipperly (9) Ionia 22:34.0 -

22. Jorge Cardenas (10) Ionia 22:43.8 -

23. Gerald. Grieser (12) Lakewood 22:55.1 -

24. Drew Conley (9) Ionia 23:09.5 -

25. J. Patrick (11) Lakewood 23:19.6 -

26. Traviss. Wilkerson (10) Lakewood 23:36.9 -

27. Brandon Gray (9) Hastings 23:56.4 P

28. Luke Vaness (10) Ionia 24:07.0 -

29. Lucas Elliott (10) Hastings 24:09.0 P

30. Jeffrey Koelsch (11) Ionia 24:16.3 -

31. Collin Blundell (10) Ionia 24:56.1 -

32. Marshal Rademacer (9) Ionia 24:56.7 -

33. Brandon Secord (11) Hastings 29:18.5 -

34. Robbie Hanford (11) Maple Valley 33:30.0 P



TEAM NAME FIN RESULTS PTS



1. Ionia Brandon Winter (11) 1 18:34 1

Nick Wharry (12) 2 18:35 2

Ruben Cardenas (12) 3 18:37 3

Brice Brown (11) 4 18:39 4

Dillon Braun (10) 5 19:39 5

Brandon Piggott (12) 6 20:08

A.J. Mayer (12) 9 20:47



Ionia ** TEAM TOTAL ** 1:34:04 15



2. Hastings Chance Miller (9) 7 20:41 7

Taylor Klotz (12) 8 20:44 8

Ronnie Collins (9) 10 20:50 10

Garrett Bowers (11) 16 21:46 14

Jake Miller (10) 20 22:28 17

Brandon Gray (9) 27 23:56

Lucas Elliott (10) 29 24:09



Hastings ** TEAM TOTAL ** 1:46:29 56



3. Maple Valley Tyler Brumm (12) 11 21:15 11

Kyle Brumm (10) 13 21:31 12

Austin Rood (10) 14 21:35 13

Sam Benedict (10) 18 22:13 15

Micah Bromley (10) 19 22:19 16

Robbie Hanford (11) 34 33:30



Maple Valley ** TEAM TOTAL ** 1:48:53 67



4. Lakewood Gerald. Grieser (12) 23 22:55

J. Patrick (11) 25 23:19

Traviss. Wilkerson (10) 26 23:36



Lakewood ** TEAM TOTAL ** 1:09:50