Lapeer 4 Mile Run & Walk

back to results

Aug. 21, 2011

Lapeer 4 Mile Run & Walk
Lapeer, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


Lapeer 4 Mile Run
Age Group Results
August 21, 2011
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing

Men: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
4 Mile Run
Overall Female Open Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelsey Carmean Ortonville MI 853 22 1 25:18.1 6:20/M
Top

Overall Female masters' Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lori Davis Lapeer MI 884 47 16 29:57.2 7:29/M
Top

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jenni Putz Lapeer MI 834 16 37 33:45.0 8:26/M
2 Mckenzie Rea North Branch MI 897 19 51 38:16.8 9:34/M
3 Gina Torre Dryden MI 810 15 64 41:04.6 10:16/M
Top

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathryn Burt Lake Orion MI 867 21 20 30:46.1 7:42/M
2 Angela Deihle Lapeer MI 891 20 24 31:43.2 7:56/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cassie Williams Caro MI 836 25 31 33:00.4 8:15/M
2 Jean Block Columbiaville MI 895 29 53 38:35.4 9:39/M
3 Kristin Grenillo Lake Orion MI 825 28 70 46:50.4 11:43/M
4 Jennifer Trombly Lake Orion MI 824 28 71 46:50.5 11:43/M
5 Vanessa Hunt North Branch MI 890 29 76 53:00.7 13:15/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kimberly Molosky Columbiaville MI 811 34 41 34:40.5 8:40/M
2 Ashley Calliote Davison MI 837 30 63 40:53.3 10:13/M
3 Sheila Rogue Ortonville MI 881 30 66 43:45.2 10:56/M
4 Tami Ford Davison MI 806 32 68 44:15.9 11:04/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Schoenherr Imlay City MI 819 39 18 30:23.5 7:36/M
2 Jill Carter Ortonville MI 812 37 34 33:26.9 8:22/M
3 Nikki Seeley North Branch MI 820 37 36 33:33.9 8:23/M
4 Pearl Moore Lapeer MI 899 39 44 35:01.0 8:45/M
5 Christine Ingersoll Lake Orion MI 803 36 47 35:49.9 8:57/M
6 Sara Young Fostoria MI 826 39 52 38:28.6 9:37/M
7 Carrie Davedowski Columbiaville MI 808 39 54 38:40.7 9:40/M
8 Amanda Whitney Lapeer MI 809 36 73 50:00.5 12:30/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lee Rea North Branch MI 898 43 61 40:07.2 10:02/M
2 Jodi Kelly Metamora MI 882 41 77 53:26.1 13:22/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robin Hoeffel Goodrich MI 822 47 33 33:22.4 8:21/M
2 Laura Turczyn Lapeer MI 904 49 46 35:33.6 8:53/M
3 Mary Shoopman Lapeer MI 831 45 50 37:08.8 9:17/M
4 Linda Carmean Ortonville MI 854 49 69 44:45.6 11:11/M
5 Jennifer Smith Lapeer MI 872 49 72 47:48.6 11:57/M
6 Debra Brockman Metamora MI 900 48 79 54:13.0 13:33/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sally Miller Lapeer MI 862 52 43 35:00.3 8:45/M
2 Julie Burt Oxford MI 869 51 78 53:47.7 13:27/M
Top

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sue Mott Almont MI 894 58 55 38:46.6 9:42/M
2 Marcia Jones Attica MI 864 58 65 41:50.5 10:28/M
Top

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Diane Hemingway Lapeer MI 828 63 75 52:43.4 13:11/M
Top

Female 70 and over

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jan Wallen Flushing MI 850 70 56 38:51.2 9:43/M
2 Cathy Detman Flint MI 815 72 62 40:19.1 10:05/M
Top

Overall Male Open Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry Carmean Ortonville MI 855 55 2 25:58.3 6:30/M
Top

Overall Male masters' Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dale Butterfield North Branch MI 805 44 4 27:00.8 6:45/M
Top

Male 14 and under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jared Putz Lapeer MI 833 14 7 27:55.9 6:59/M
2 Josh Kimsey Lapeer MI 829 14 8 27:56.4 6:59/M
3 Al Shoopman Lapeer MI 832 14 29 32:26.3 8:07/M
4 Keith Verellen Imlay City MI 816 0 32 33:12.4 8:18/M
5 Joey Loveday Lapeer MI 901 11 58 39:22.9 9:51/M
6 Blake Toole Flint MI 903 14 59 39:25.1 9:51/M
Top

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lucas Bonesteel Lapeer MI 839 17 6 27:50.0 6:58/M
2 Brandon Seeley North Branch MI 821 15 14 29:16.6 7:19/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bryan Bush Lapeer MI 823 20 3 26:41.5 6:40/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alex Williams Caro MI 835 27 13 28:33.6 7:08/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Manick Imlay City MI 880 34 15 29:46.0 7:27/M
2 David Layne Goodrich MI 909 30 22 31:20.6 7:50/M
3 James Larson Attica MI 892 31 25 31:52.0 7:58/M
4 Jeff Ford Davison MI 807 33 48 35:54.0 8:59/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brad Chayka Lapeer MI 874 42 9 28:10.3 7:03/M
2 Mark Toole Metamora MI 902 44 49 36:11.3 9:03/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Russ Faulkner Grand Blanc MI 907 45 5 27:09.3 6:47/M
2 Wayne Haney Lapeer MI 838 46 19 30:27.3 7:37/M
3 Fred Weeks Lapeer MI 804 48 38 33:54.0 8:29/M
4 Brian Collie Lapeer MI 896 49 67 44:00.8 11:00/M
5 Todd Muir Lapeer MI 875 46 74 51:31.4 12:53/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Burt Port Orange FL 866 50 10 28:12.4 7:03/M
2 Brian Francis Fenton MI 889 50 11 28:25.4 7:06/M
3 Raymond Turczyn Lapeer MI 905 50 23 31:21.4 7:50/M
4 Mark Reynolds Dryden MI 879 52 26 31:55.6 7:59/M
5 Steve Smith Lapeer MI 871 51 27 32:05.5 8:01/M
6 Dan Coulter Metamora MI 887 51 28 32:05.8 8:01/M
7 John Burt Lake Orion MI 870 52 81 56:08.3 14:02/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Keith Hooker Ortonville MI 886 55 17 30:17.4 7:34/M
2 Robert Biondo Sheridan IL 814 57 21 31:16.6 7:49/M
3 George Wood Imlay City MI 893 59 35 33:32.6 8:23/M
4 Gary Steintl Lapeer MI 908 56 39 33:57.8 8:29/M
5 Chuck Pratt New Era MI 851 57 45 35:30.3 8:53/M
6 Ronald Williamson Lapeer MI 873 55 80 54:20.6 13:35/M
Top

Male 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Rau Gagetown MI 865 65 12 28:32.3 7:08/M
2 John Fallot Lapeer MI 813 68 30 32:33.4 8:08/M
3 Jim Klinkhamer 877 65 57 39:16.0 9:49/M
4 Wayne Patterson Attica MI 830 69 60 39:30.1 9:53/M
Top

Male 70 and over

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Richard Wallen Flushing MI 849 71 40 34:20.4 8:35/M
2 George Skene Metamora MI 802 70 42 34:46.6 8:42/M

4 Mile Walk
Top
Overall Female Open Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paula Kovalick Metamora MI 844 49 1 46:58.9 11:45/M
Top

Female 19 and under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Seeley North Branch MI 843 9 12 1:00:03.4 15:01/M
Top

Female 30 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennell Racosta Lapeer MI 847 37 6 53:42.1 13:26/M
Top

Female 40 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Margie Torre Dryden MI 863 48 2 48:43.8 12:11/M
2 Gloria Lara Davison MI 876 46 3 51:42.1 12:56/M
3 Arlene Frisch Lapeer MI 846 46 5 53:41.8 13:25/M
4 Cathy Davis Metamora MI 852 43 7 57:27.1 14:22/M
5 Sue Halamka Columbiaville MI 845 44 8 57:27.2 14:22/M
6 Ann Vierk Lapeer MI 878 49 11 1:00:02.6 15:01/M
Top

Female 50 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Wilmers Lapeer MI 860 52 9 1:00:01.9 15:00/M
2 Shelley Lee Lapeer MI 859 52 10 1:00:02.5 15:01/M
Top

Overall Male Open Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael McTaggart Lapeer MI 883 14 4 53:11.6 13:18/M
Top

Male 40 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Seeley North Branch MI 842 43 13 1:00:05.2 15:01/M

Heavyweight
Top
Male 0-99

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Poniatowski Auburn Hills MI 868 42 1 36:00.0 9:00/M
2 Stephen Socrates Goodrich MI 861 50 2 40:29.8 10:07/M