Milford Memories

back to results

Aug. 14, 2011

Milford Memories
Milford, MI
Provided by Everal Race Management


Milford Memories Run 5K Run
Age Group Results
August 14, 2011
Everal Race Management
Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shannon Osika Waterford MI 571 18 4 17:48.0 5:45/M

Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Elsey Milford MI 667 25 1 17:06.0 5:31/M

Female Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrea Osika Waterford MI 568 45 24 21:04.0 6:48/M

Male Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matt Burke Milford MI 666 54 6 18:49.2 6:04/M

No age provided

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Crystal Johns Chicago IL 749 0 82 26:00.9 8:23/M
2 Chen Sexton South Lyon MI 733 0 110 28:25.1 9:10/M

No age provided

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dirk Moore Livonia MI 753 0 49 23:29.2 7:35/M

Female 10 & under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anna Winkler Clarkston MI 782 9 65 25:03.4 8:05/M
2 Olivia Huszti Milford MI 490 10 84 26:23.3 8:31/M
3 Sophia Huszti Milford MI 491 9 121 29:14.9 9:26/M
4 Lily Beasley Milford MI 383 8 157 32:19.5 10:25/M
5 Maureen Lippitt Commerce Township 536 10 195 38:31.4 12:25/M
6 Quinn Hanrahan White Lake MI 745 7 207 43:27.9 14:01/M
7 Caroline Lippitt Commerce Township 534 7 218 53:19.2 17:12/M

Male 10 & under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nolan Croy South Lyon MI 429 10 54 24:16.8 7:50/M
2 George Drallos Commerce Township 446 10 55 24:18.3 7:50/M
3 Ryan Smith Commerce Twp. MI 603 9 132 29:58.4 9:40/M
4 Joseph Antrim Milford MI 673 8 169 34:02.4 10:59/M

Female 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cassidy Basydlo Highland MI 379 14 38 22:30.4 7:15/M
2 Katie Osika Waterford MI 569 11 68 25:16.7 8:09/M
3 Annie Leuker Milford MI 528 13 88 26:36.9 8:35/M
4 Kelly Smith Commerce Twp. MI 601 12 98 27:17.0 8:48/M
5 Avery Tingley Milford MI 752 13 126 29:20.0 9:28/M
6 Ella Beasley Milford MI 382 11 194 38:28.2 12:25/M
7 Manon Steel Linden MI 611 14 210 45:12.4 14:35/M
8 Meagan Cassner Holly MI 407 14 211 45:30.0 14:41/M
9 Julie Smith Commerce Twp. MI 600 11 214 46:34.3 15:01/M

Male 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sean Noone Highland MI 564 14 15 19:52.5 6:25/M
2 Kevin Bradsher Highland MI 670 13 27 21:20.6 6:53/M
3 Grant Reszczyk Waterford MI 796 13 32 21:36.6 6:58/M
4 Evan Fowler Milford MI 731 14 34 22:11.8 7:09/M
5 Jared Benton Milford MI 388 13 35 22:12.5 7:10/M
6 Brendan Elliott Milford MI 451 13 43 22:57.7 7:24/M
7 Aaron Harting Commerce Township 737 14 53 24:16.3 7:50/M
8 Maxwell Waters Hartland MI 648 13 79 25:49.5 8:20/M
9 Trevor Beaufait Wixom MI 385 12 100 27:36.5 8:54/M
10 Brody Tingley Milford MI 750 11 114 28:45.1 9:16/M
11 Jay Cotter Commerce Twp. MI 422 12 116 28:53.7 9:19/M
12 Mark Harting Commerce Township 736 12 123 29:15.7 9:26/M
13 Tyler Kalanquin Fenton MI 500 14 144 31:31.1 10:10/M
14 Jackson Steel Linden MI 609 11 203 42:27.0 13:42/M

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Kettle Milford MI 516 18 10 19:14.6 6:12/M
2 Nicole Zehel Wixom MI 660 19 11 19:17.1 6:13/M
3 Lindsey Bandyk Milford MI 377 18 41 22:49.8 7:22/M
4 Leah Ewald West Bloomfield MI 453 19 42 22:55.6 7:24/M
5 Meg Stando Highland MI 607 17 59 24:44.7 7:59/M
6 Andrea Kalis Commerce Township 510 16 71 25:24.3 8:12/M
7 Heather McKeachie Milford MI 665 19 73 25:29.0 8:13/M
8 Raechel Moore Commerce Twp. MI 557 18 80 25:57.0 8:22/M
9 Jessica J-Kat Kim Milford MI 517 16 107 28:13.9 9:06/M
10 Julia McLean Commerce Township 734 19 160 32:28.6 10:28/M
11 Mary Burdgick Highland MI 403 19 165 33:09.1 10:42/M
12 Cari Van Hoorelbeke Harrison Twp MI 634 19 199 40:51.2 13:11/M

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Cherry Fremont MI 413 17 2 17:29.4 5:38/M
2 Tommy Osika Waterford MI 572 15 3 17:38.9 5:41/M
3 Michael Stando Highland MI 608 15 7 19:06.7 6:10/M
4 Eric Dernay Commerce Township 442 17 16 19:57.4 6:26/M
5 Nicholas Gapp Highland MI 789 15 19 20:12.1 6:31/M
6 Michael Cateriano Novi MI 409 16 30 21:32.9 6:57/M
7 Trevor Danowski Highland MI 437 15 46 23:10.0 7:28/M
8 Justin J-Dawg Kim Milford MI 518 16 58 24:40.1 7:57/M
9 Dennis Lafferty Milford MI 525 19 138 30:46.2 9:55/M
10 Nathan McLean White Lake MI 735 15 161 32:29.4 10:29/M

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amber Pearsall Highland MI 573 23 36 22:25.2 7:14/M
2 Laura Hosbach Okemos MI 486 24 159 32:26.9 10:28/M
3 Jessica Ciccarelli Fort Myers FL 414 22 175 34:29.9 11:07/M
4 Michelle Hier Milford MI 482 20 198 39:54.2 12:52/M
5 Erika Zajac Midland MI 658 20 200 40:58.2 13:13/M

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Anderson Commmerce Twp MI 372 20 39 22:40.0 7:19/M
2 Patrick Kochyan Novi MI 519 22 93 27:02.0 8:43/M

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kymberly Coy Livonia MI 425 27 83 26:12.0 8:27/M
2 Helena De Lliveira Milford MI 799 26 149 31:54.6 10:17/M
3 Andria McCoy Lake Orion MI 547 28 176 34:30.7 11:08/M
4 Lisa Stram Brighton MI 620 27 193 38:24.2 12:23/M

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Craig Morrison Highland MI 700 26 12 19:24.5 6:15/M
2 Jacob Pollack South Lyon MI 581 26 94 27:03.2 8:44/M
3 Ben Malecki Hartland MI 539 27 106 28:13.7 9:06/M

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wendy Adcock Milford MI 367 33 63 24:58.3 8:03/M
2 Michelle Rutherford Milford MI 591 30 78 25:47.8 8:19/M
3 Jessica Hansen Highland MI 475 31 115 28:48.6 9:17/M
4 Jennifer Stevens Hartland MI 615 34 146 31:41.3 10:13/M
5 Ceresse Stevens Milford MI 613 32 150 31:56.2 10:18/M
6 Kimberly Fortin Milford MI 461 30 156 32:09.2 10:22/M
7 Alana Nicol Milford MI 562 34 182 35:27.7 11:26/M

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeremy Schwartz Northville MI 592 33 14 19:51.8 6:24/M
2 James Rutherford Milford MI 590 30 22 20:50.0 6:43/M
3 Chad Umscheid Waterford MI 633 30 45 23:09.3 7:28/M
4 Matthew Bladzik Milford MI 392 33 48 23:28.0 7:34/M
5 Daniel O'Connell Fowlerville MI 566 34 91 26:56.4 8:41/M
6 Scott Lindberg Milford MI 532 32 109 28:24.2 9:10/M
7 Jason Stevens Hartland MI 614 33 145 31:40.9 10:13/M
8 Brice Chase Milford MI 412 33 153 32:05.8 10:21/M

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kate Triplette White Lake MI 629 37 89 26:42.9 8:37/M
2 Shelley Dividock Commerce Township 444 36 97 27:15.6 8:47/M
3 Susan Beaufait Wixom MI 384 39 122 29:15.1 9:26/M
4 Debra Setman South Lyon MI 594 39 134 30:15.5 9:45/M
5 Renee Stridiron South Lyon MI 621 36 142 31:06.1 10:02/M
6 Chloe Tingley Milford MI 751 37 158 32:26.6 10:28/M
7 Renee Roths Berkley MI 589 36 179 34:40.9 11:11/M
8 Susan Bachmann Rochester Hills MI 375 36 181 35:09.5 11:20/M
9 Amy Youngblood Highland MI 656 38 185 35:48.5 11:33/M
10 Lanise Stufft Highland MI 622 38 186 35:48.9 11:33/M

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jesse Sweeney Milford MI 787 36 5 18:33.7 5:59/M
2 David Seymour Milford MI 777 38 51 23:43.9 7:39/M
3 Tim Hesndrn Milford MI 705 38 64 25:01.3 8:04/M
4 Scott Waldman Milford MI 645 38 72 25:24.4 8:12/M
5 Ben Croy South Lyon MI 428 38 111 28:31.9 9:12/M
6 Brian Gagniuk Huntington Woods M 465 36 131 29:56.7 9:39/M
7 Chris Sorokopas Milford MI 605 39 136 30:23.6 9:48/M
8 Wade Stufft Highland MI 623 37 184 35:48.1 11:33/M

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristin Kachnowski Wixom MI 708 40 29 21:25.6 6:55/M
2 Renee Champayne Milford MI 709 42 33 21:57.1 7:05/M
3 Laurie Lewis Milford MI 530 40 66 25:06.1 8:06/M
4 Anne Marie Defrain Wixom MI 439 44 102 27:52.3 8:59/M
5 Julie Kraemer South Lyon MI 521 42 105 28:09.3 9:05/M
6 Dede Dankelson Highland MI 432 41 112 28:32.7 9:12/M
7 Virginia Finkbeiner Waterford MI 456 41 118 29:12.9 9:25/M
8 Leslie Leuker Milford MI 529 42 127 29:33.6 9:32/M
9 Susan Collar Milford MI 416 43 154 32:06.0 10:21/M
10 Ann Raske Wixom MI 585 43 162 32:57.8 10:38/M
11 Holly Wilson Milford MI 747 40 163 33:05.8 10:40/M
12 Kate Nelson Temperance MI 560 41 164 33:08.8 10:41/M
13 Patti Herndon Milford MI 481 41 166 33:10.6 10:42/M
14 Andrea Anderson Milford MI 370 44 168 33:50.9 10:55/M
15 Stacy Truax Livonia MI 630 42 170 34:09.1 11:01/M
16 Kim Bloch Brighton MI 720 42 172 34:13.6 11:02/M
17 Kristen Cox Howell MI 424 41 173 34:16.3 11:03/M
18 Liliana Jones Milford MI 497 43 183 35:42.8 11:31/M
19 Amy McDonald Commerce Top MI 551 41 192 37:59.3 12:15/M
20 Monique Steel Linden MI 612 40 204 42:52.3 13:50/M
21 Kristi Almas Waterford MI 368 42 216 51:55.3 16:45/M
22 Denise Lippitt Commerce Township 535 43 217 53:19.1 17:12/M

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ron Tucker Highland MI 631 40 8 19:08.5 6:10/M
2 Rob Basydlo Highland MI 380 44 9 19:13.7 6:12/M
3 Brad Wright White Lake MI 653 40 13 19:26.4 6:16/M
4 Antonio Figueroa Mombela Farmington MI 455 41 17 20:01.1 6:27/M
5 Nat Evans Milford MI 716 41 23 20:59.3 6:46/M
6 Tim Josephs Milford MI 499 44 26 21:15.1 6:51/M
7 William Lehrer Milford MI 527 40 37 22:28.1 7:15/M
8 Ernie Bastian Commerce Township 378 42 86 26:32.0 8:34/M
9 Nathan Benton Milford MI 390 44 87 26:33.1 8:34/M
10 Darin Dankelson Highland MI 431 43 95 27:13.3 8:47/M
11 Rich Creger Highland MI 427 40 108 28:19.4 9:08/M
12 Tim Bloch Brighton MI 721 42 117 29:02.6 9:22/M
13 Mark Chaloult Milford MI 410 41 124 29:18.2 9:27/M
14 William Antrim Milford MI 672 43 174 34:28.7 11:07/M
15 Chris Donaldson Wixom MI 724 42 177 34:34.0 11:09/M
16 Aaron McDonald Commerce Twp MI 550 40 178 34:40.8 11:11/M
17 Kenneth Steel Linden MI 610 42 191 37:33.5 12:07/M
18 Ronald Lippitt Commerce Township 537 44 196 38:33.3 12:26/M
19 Brad Kallen Commerce MI 511 40 205 43:04.8 13:54/M

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heidi Drallos Commerce Township 447 48 57 24:30.2 7:54/M
2 Colleen Hoffman Canton MI 711 46 67 25:10.4 8:07/M
3 Mary Smith Commerce Twp. MI 602 49 69 25:16.8 8:09/M
4 Nancy Gapp Highland MI 788 46 101 27:39.7 8:55/M
5 Anna Huszti Milford MI 489 45 129 29:43.1 9:35/M
6 Jill Blair Highland MI 393 47 139 30:48.8 9:56/M
7 Lisa Grebeck Holly MI 743 47 152 32:03.5 10:20/M
8 Laura Elliott Milford MI 452 46 180 35:07.0 11:20/M
9 Jodie Flower Milford MI 457 45 190 37:16.7 12:01/M
10 Eileen Hanrahen White Lake MI 746 45 206 43:27.8 14:01/M
11 Stacey Hazelton Milford MI 478 46 209 43:59.3 14:11/M

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Osika Waterford MI 570 46 18 20:04.4 6:28/M
2 William Huszti Milford MI 492 47 20 20:18.5 6:33/M
3 Paul Clover White Lake MI 415 46 21 20:39.3 6:40/M
4 Chuck Lee Commerce Twp MI 723 46 28 21:21.5 6:53/M
5 Dennis Peck Highland MI 575 49 40 22:44.5 7:20/M
6 Chris Fowler Commerce Twp. MI 462 48 62 24:57.8 8:03/M
7 Todd Wilson Howell MI 729 48 70 25:20.4 8:10/M
8 Eric Lockwood Milford MI 662 47 77 25:47.2 8:19/M
9 Dennis Moore Commerce Twp. MI 556 48 81 25:57.1 8:22/M
10 Shawn Jones Milford MI 498 47 103 27:54.9 9:00/M
11 Rob Waters Hartland MI 649 47 104 28:07.5 9:04/M
12 Jim Michewicz Fenton MI 794 45 119 29:13.6 9:25/M
13 George Stepanic Fremont OH 726 48 128 29:38.0 9:34/M
14 Royal Vetter Howell MI 641 48 130 29:52.0 9:38/M
15 John Edwards West Bloomfield MI 449 49 140 30:57.0 9:59/M
16 Kevin Blair Highland MI 394 48 143 31:18.2 10:06/M
17 Peter Grebeck Holly MI 742 46 151 32:02.8 10:20/M
18 Chester Cox Howell MI 423 46 171 34:12.1 11:02/M

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deby Hayden Milford MI 476 50 189 37:16.5 12:01/M
2 Janine Shepherd Milford MI 598 50 197 39:49.3 12:51/M
3 Shelley Dickerson White Lake MI 443 53 201 41:01.3 13:14/M

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom McHugh Novi MI 552 50 25 21:04.6 6:48/M
2 Roy Pearsall Highland MI 574 50 31 21:34.1 6:57/M
3 Alfredo Cateriano Novi MI 408 51 44 22:57.9 7:24/M
4 Tom Lilley Okemos MI 531 52 50 23:34.5 7:36/M
5 Doug McMann Milford MI 783 50 60 24:45.2 7:59/M
6 Joseph Youngs Highland MI 657 51 61 24:46.4 7:59/M
7 Ken Kornacki Lake Orion MI 728 52 74 25:34.4 8:15/M
8 Nail Sheena Commerce MI 597 53 75 25:36.6 8:15/M
9 Brion Waara Milford MI 642 52 76 25:38.2 8:16/M
10 Steve Persin West Bloomfield MI 576 53 85 26:30.9 8:33/M
11 Ken McLean Commerce Township 739 52 120 29:14.2 9:26/M
12 Tim Smith Commerce Twp. MI 604 54 133 30:09.6 9:44/M
13 Bob Anderson Commerce Twp MI 371 53 135 30:20.3 9:47/M
14 Bill Zehel Wixom MI 659 51 141 31:01.9 10:00/M
15 Kevin Bell Farmington Hills M 795 54 187 36:20.6 11:43/M

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Phelps Northville MI 578 57 147 31:50.5 10:16/M
2 Juliane McCann Milford MI 546 59 188 36:20.7 11:43/M
3 Christine Dwrer Brighton MI 722 55 213 45:48.0 14:46/M

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rick Cloik Clarkston MI 707 56 52 24:01.9 7:45/M
2 Leonard Tomaszewski Milford MI 628 59 96 27:15.3 8:47/M
3 Mike Lafferty Milford MI 526 55 148 31:54.1 10:17/M
4 Mark Hosbach Milford MI 487 58 155 32:06.4 10:21/M
5 Lawrence Hanbidge Plymouth MI 474 57 167 33:21.4 10:45/M
6 Mark Hazelton Milford MI 477 58 208 43:59.3 14:11/M
7 Vern Johns Painted Post NY 495 59 215 49:40.1 16:01/M

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janet Tiderington Highland MI 625 60 125 29:18.3 9:27/M
2 Rosanna Norwood Milford MI 565 61 137 30:33.5 9:51/M

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donald McCann Milford MI 545 61 56 24:23.4 7:52/M
2 Kenneth Rowe Southgate MI 730 64 90 26:49.9 8:39/M
3 Chris Kurowski Highland MI 524 61 92 27:00.5 8:43/M
4 Dennis Hoover Highland MI 485 64 99 27:27.9 8:51/M
5 Jerry Grembowski Milford MI 471 64 113 28:43.1 9:16/M

Male 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Cryderman Howell MI 430 65 47 23:16.6 7:30/M

Male 70 & up

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jerry Riley Highland MI 669 70 202 42:02.2 13:34/M
2 Robert Peters Commerce Twp MI 577 71 212 45:35.1 14:42/M
3 Rick Crane Inverness FL 738 75 219 56:48.5 18:19/M





Milford Memories Run 10K Run
Age Group Results
August 14, 2011
Everal Race Management
Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melissa Broyles Milford MI 400 33 13 43:29.7 7:01/M

Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Andersen Milford MI 369 24 1 32:30.4 5:15/M

Female Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Krys Brish Milford MI 786 47 16 44:11.1 7:08/M

Male Masters Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Douglas Forsyth Milford MI 460 42 6 38:23.5 6:11/M

Male 11 to 14

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nate Mansfield Northville MI 540 11 59 55:05.9 8:53/M

Female 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Haley Gitre Commerce Township 470 19 93 1:06:26.5 10:43/M

Male 15 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dylan Danowski Highland MI 436 17 4 34:53.8 5:38/M
2 Nate Benton Milford MI 389 18 5 37:32.3 6:03/M
3 Ben Vanzoest Novi MI 636 19 77 1:00:14.8 9:43/M

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Blythe Pollack South Lyon MI 580 24 70 59:08.3 9:32/M
2 Jillian Gustin Commerce Township 732 23 98 1:08:17.6 11:01/M

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Hoyer Rochester MI 748 20 12 43:03.4 6:57/M
2 Matthew Tugender West Bloomfield MI 632 24 32 48:14.7 7:47/M
3 Matt Vanzoest Novi MI 637 20 65 57:50.3 9:20/M

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erich Watry Commerce Twp. MI 650 25 42 51:05.5 8:14/M
2 Greg Ratliff White Lake MI 760 25 64 57:46.9 9:19/M
3 Al Hermsen East Lansing MI 664 27 66 58:14.2 9:24/M

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristen Bramwell Milford MI 397 31 22 46:15.5 7:28/M
2 Brita Pietila Brighton MI 579 30 25 46:31.5 7:30/M
3 Tonya Stankov Milford MI 725 30 27 47:32.5 7:40/M
4 Janet Boltz Rochester Hills MI 395 31 30 47:46.2 7:42/M
5 Erica Braun South Lyon MI 398 30 52 53:08.9 8:34/M
6 Chasity Falls South Lyon MI 454 31 73 59:14.7 9:33/M
7 Molly Kallen Commerce MI 512 33 81 1:01:33.1 9:56/M
8 Lisa Muscat Whitmore Lake MI 559 30 88 1:05:27.7 10:33/M
9 Amy Witt Farmington Hills M 652 33 92 1:06:23.9 10:42/M
10 Jennifer Hunt Grand Rapids MI 488 33 95 1:07:54.3 10:57/M
11 Lindsay Maynard Canton MI 542 31 97 1:08:11.1 11:00/M

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joe Verellen Sterling Heights M 640 30 2 33:30.5 5:24/M
2 Leo Foley Howell MI 459 30 3 34:40.1 5:35/M
3 Justin Pouch Milford MI 582 33 21 45:46.3 7:23/M

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jamie Gagniuk Huntington Woods M 466 35 33 48:47.0 7:52/M
2 Brenda Hively Brighton MI 774 37 40 50:22.6 8:07/M
3 Jennifer Garris Milford MI 740 36 51 53:04.6 8:34/M
4 Karen Allmen Holly MI 797 37 71 59:09.4 9:32/M
5 Beth Blanchard Commerce Township 663 35 83 1:02:13.4 10:02/M
6 Lisa Willing Flint MI 651 35 94 1:06:33.6 10:44/M

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Broyles Milford MI 399 39 7 39:28.9 6:22/M
2 Matt Boltz Rochester Hills MI 396 36 9 42:31.3 6:51/M
3 Darrell Ramos Howell MI 584 38 11 42:48.3 6:54/M
4 Chad Warner Commerce Twp MI 647 38 19 45:43.4 7:22/M
5 Ryan Coy Livonia MI 426 35 20 45:45.3 7:23/M
6 Michael Nolte Milford MI 563 39 34 48:56.5 7:54/M
7 Robert Doyle Northville MI 445 36 39 50:13.0 8:06/M
8 Paul Theriault Milford MI 624 36 44 51:17.7 8:16/M
9 Tony Lintott Ann Arbor MI 533 38 45 51:29.3 8:18/M
10 Chris Fryer Wolverine Lake MI 464 35 72 59:13.4 9:33/M

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jan Cetera-Thomas Davisburg MI 773 44 57 54:25.6 8:47/M
2 Heather Wark Davison MI 646 44 68 59:05.9 9:32/M

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Krimmel Highland MI 523 43 15 44:02.0 7:06/M
2 Tom Close Waterford MI 703 44 37 49:52.1 8:03/M
3 Eleazar Arce Milford MI 373 40 41 50:44.7 8:11/M
4 D J Denton Milford MI 790 42 43 51:17.5 8:16/M
5 Daniel Arnold Farmington Hills M 374 43 53 53:24.1 8:37/M
6 Ted Ziegler Commerce Two MI 661 42 58 54:40.0 8:49/M
7 Bennie Romero Commerce MI 588 44 60 55:47.2 9:00/M
8 Ed Piatek Hartland MI 791 44 63 57:40.2 9:18/M
9 Scott Vanderkarr Grand Blanc MI 635 44 86 1:03:16.3 10:12/M
10 Rob Maynard Canton MI 544 43 96 1:08:10.7 11:00/M

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Karalis Davison MI 704 46 46 51:34.5 8:19/M
2 Bridget Stockton Milford MI 617 45 49 52:56.2 8:32/M
3 Lori Verbrugge Milford MI 639 46 78 1:00:15.4 9:43/M
4 Melissa Gallmeier Wixom MI 467 48 79 1:00:40.2 9:47/M
5 Jennifer Burdgick Highland MI 401 45 82 1:01:59.7 10:00/M
6 Diane Bailey Highland MI 376 49 90 1:05:49.9 10:37/M
7 Kris Ehlke Clarkston MI 450 47 91 1:05:59.0 10:39/M
8 Mary Jane Shafto Miflord MI 595 46 100 1:36:33.6 15:34/M
9 Stephanie Spencer Mason OH 606 49 101 1:36:33.7 15:34/M

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Don Stockton Milford MI 618 45 23 46:16.2 7:28/M
2 Roy Gomizawa West Bloomfield MI 710 48 28 47:35.3 7:40/M
3 Rick Kangas Ann Arbor MI 513 46 36 49:43.9 8:01/M
4 Tim Gallagher Northville MI 741 46 38 49:58.3 8:04/M
5 Mark Burdgick Highland MI 402 45 50 52:58.9 8:33/M
6 Jim Zittel Waterford MI 706 48 55 53:30.3 8:38/M
7 Kyle Raske Wixom MI 586 46 74 59:42.6 9:38/M
8 Robert Shafto Miflord MI 596 46 102 1:36:34.7 15:35/M

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Debora Deren White Lake MI 440 52 17 44:38.7 7:12/M
2 Sandy Sunet Davisburg MI 772 51 67 58:14.3 9:24/M
3 Wanda Yenkel Commerce Twp. MI 655 50 84 1:02:29.1 10:05/M

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ray Jeffery Highland MI 494 51 10 42:45.5 6:54/M
2 Dave Verbrugge Milford MI 638 50 18 45:30.7 7:20/M
3 Mark Slade Ann Arbor MI 599 51 24 46:17.0 7:28/M
4 Brian Blackney Livonia MI 391 51 31 47:47.4 7:42/M
5 Kevin Johnston Milford MI 496 54 35 49:13.4 7:56/M
6 Gary Morgan Clarkston MI 668 51 61 56:39.5 9:08/M
7 Mark Quinn Milford MI 583 53 62 56:59.8 9:11/M
8 Clifton Parcus Oxford MI 781 51 69 59:07.1 9:32/M
9 Rick Franczak Commerce Twp MI 463 53 87 1:05:26.8 10:33/M
10 James Scott South Lyon MI 593 52 89 1:05:37.6 10:35/M
11 Jack Yenkel Commerce Twp. MI 654 54 99 1:26:30.1 13:57/M

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Deren White Lake MI 441 57 14 43:54.0 7:05/M
2 Bob Kozlowski Howell MI 520 55 26 46:47.9 7:33/M
3 Rich Wake Waterford MI 643 55 47 51:52.1 8:22/M
4 Robin Pearce New Hudson MI 671 58 56 54:01.3 8:43/M
5 Keny Grezlik Highland MI 472 59 75 59:44.7 9:38/M

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Olson Southgate MI 567 61 29 47:45.2 7:42/M
2 Maggy Zidar Pontiac MI 717 61 48 52:37.4 8:29/M

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dan Mosher Farmington Hills M 558 61 76 1:00:06.7 9:42/M

Male 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Doug Goodhue Milford MI 719 69 8 40:55.8 6:36/M
2 Jerome Mittman Northville MI 554 66 54 53:26.8 8:37/M
3 Patrick Duffy Milford MI 448 66 80 1:00:54.2 9:49/M
4 Richard Jones Highland MI 744 68 85 1:02:47.4 10:08/M





1 Mile Milford Memories 1 Mile
Overall Finish List
August 14, 2011
Everal Race Management
Female Finishers

Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Veronica Hindle Milford MI 699 12 F 1 0-99 7:16.1 7:16/M
2 Kelli Flynn Waterford MI 458 11 F ***** 0-99 7:58.1 7:58/M
3 Jordyn Murray Commerce Township 702 10 F ***** 0-99 8:07.1 8:07/M
4 Grace Warner Commerce Township 776 10 F ***** 0-99 8:10.7 8:10/M
5 Manelle Conlen Brighton MI 418 8 F 1 0-99 8:10.9 8:10/M
6 Alexandra Herndon Milford MI 479 8 F 2 0-99 8:34.2 8:34/M
7 Grainne Caughey Hartland MI 713 11 F 3 0-99 8:40.8 8:40/M
8 Hannah Jeffery Highland MI 493 14 F 4 0-99 8:41.3 8:41/M
9 Marie Detgostino Highland MI 784 14 F 5 0-99 8:42.3 8:42/M
10 Misiel Conlen Brighton MI 419 43 F 6 0-99 9:59.1 9:59/M
11 Ginni Kotsonas Highland MI 785 45 F 7 0-99 10:06.2 10:06/M
12 Fiona Caughey Hartland MI 714 0 F 8 0-99 10:26.2 10:26/M
13 Angelena Danowski Highland MI 433 7 F 9 0-99 10:52.1 10:52/M
14 Willa Danowski Highland MI 438 50 F 10 0-99 10:54.5 10:54/M
15 Elizabeth Herndon Milford MI 480 10 F 11 0-99 10:55.0 10:55/M
16 Penelope Hoover Farmington MI 780 6 F 12 0-99 11:03.7 11:03/M
17 Natalie Kraemer South Lyon MI 522 10 F 13 0-99 11:19.6 11:19/M
18 Carol Robinson Waterford MI 587 52 F 14 0-99 11:22.5 11:22/M
19 Maddy Sevton South Lyon MI 727 0 F 15 0-99 11:32.6 11:32/M
20 Dawn Cotter Commerce Twp. MI 421 47 F 16 0-99 11:37.5 11:37/M
21 Cassandra Danowski Highland MI 435 5 F 17 0-99 12:07.7 12:07/M
22 Briella Danowski Highland MI 434 19 F 18 0-99 12:08.0 12:08/M
23 Kendyll Klingensmith Milford MI 698 7 F 19 0-99 12:09.8 12:09/M
24 Amy Lenz White Lake MI 718 43 F 20 0-99 12:51.9 12:51/M
25 Lindsay Maynard Canton MI 541 31 F 21 0-99 17:06.4 17:06/M
26 Sarah Geisler Milford MI 469 33 F 22 0-99 17:46.1 17:46/M



Male Finishers

Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Jacob Murray Commerce Township 701 13 M ***** 0-99 6:59.3 6:59/M
2 Drake Warner Commerce MI 775 7 M ***** 0-99 7:43.6 7:43/M
3 James McCoy Jr. Lake Orion MI 549 9 M ***** 0-99 8:52.9 8:52/M
4 Ciaran Caughey Hartland MI 712 7 M 1 0-99 9:01.8 9:01/M
5 Joh Gallher Hartland MI 715 8 M 2 0-99 9:11.4 9:11/M
6 Riley Conlen Brighton MI 420 6 M 3 0-99 9:56.9 9:56/M
7 Jacob McCoy Lake Orion MI 548 6 M 4 0-99 10:13.3 10:13/M
8 Avery Millspaugh New Hudson MI 779 6 M 5 0-99 12:00.8 12:00/M
9 Mark Geisler Milford MI 468 34 M 6 0-99 16:54.0 16:54/M
10 Erik Hamilton Farmington Hills M 473 35 M 7 0-99 17:05.7 17:05/M
11 Rob Maynard Canton MI 543 43 M 8 0-99 17:06.2 17:06/M
12 Tyler Bemis Milford MI 387 2 M 9 0-99 19:27.9 19:27/M
13 Chris Bemis Milford MI 386 33 M 10 0-99 19:29.4 19:29/M



Milford, MI
Provided by Everal Race Management