Electric Bolt 5k Run/Walk

back to results

Jul. 31, 2011

Electric Bolt 5k Run/Walk
Ann Arbor, MI
Provided by Gary Olsen / Race Timing Services


Electric Bolt 5K Run/Walk
Age Group Results
July 31, 2011
Race Timing Services
Overall Female Open Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Robbi Kupfer 574 29 18 20:49 6:43/M

Overall Male Open Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Duerksen 530 50 1 17:30 5:39/M

Overall Female Masters Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Carmen Green-Lee 552 46 25 22:30 7:15/M

Overall Male Masters Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Guy Marshall 586 46 6 18:55 6:06/M

Female 8 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Emma Lister 582 7 135 34:23 11:05/M

Male 8 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Vimal Alokam 491 8 131 33:16 10:44/M
2 Hunter Krukowski 646 7 161 41:31 13:24/M

Male 9 to 10

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Rago 671 10 106 30:43 9:55/M
2 Thomas Brantmeyer 502 10 121 32:07 10:22/M
3 Jake Lister 584 10 133 34:06 11:00/M
4 Shrujay Rompicherla 614 10 160 41:12 13:17/M

Male 11 to 12

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Justin Michele 592 11 37 23:14 7:30/M

Female 13 to 14

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Katy Ross 615 13 96 29:55 9:39/M
2 Rebecca Lister 581 14 140 35:43 11:31/M

Male 13 to 14

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Travan Gentles 547 13 100 30:19 9:47/M

Female 15 to 17

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Julia Hogikyan 561 17 76 26:38 8:35/M
2 Jeannine Degnan 521 15 123 32:14 10:24/M

Male 15 to 17

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Thomas Walkinshaw 649 15 11 19:42 6:21/M

Female 18 to 24

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ellenann Gatza 544 22 78 26:41 8:36/M
2 Emily Hogikyan 560 19 82 27:18 8:48/M
3 Elizabeth Chenoweth 643 23 97 29:59 9:40/M
4 Lindsey Johnson 567 21 119 31:48 10:15/M
5 Emma Fricke 540 19 125 32:34 10:30/M
6 Amanda Fricke 539 23 126 32:35 10:31/M
7 Kristen Johnson 568 19 156 39:03 12:36/M

Male 18 to 24

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Corey Birchmeier 499 18 4 17:56 5:47/M
2 Doug Williams 674 20 5 18:49 6:04/M
3 Jumanne Lee 577 20 10 19:38 6:20/M
4 Colin Zarzycki 639 24 44 23:36 7:37/M
5 Charlie Wawro 633 24 56 24:25 7:53/M
6 Ezekiel Chapman 677 21 66 25:31 8:14/M
7 Evan Gray 551 21 68 25:40 8:17/M
8 Matt Williams 636 21 69 25:52 8:21/M
9 Frankie Zeimet 669 19 83 27:19 8:49/M

Female 25 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Vanessa Frankowski 535 26 43 23:27 7:34/M
2 Jessica Fricke 538 25 81 27:13 8:47/M
3 Rose Hacker 554 28 111 30:56 9:59/M
4 Frances Rizor 613 28 134 34:16 11:03/M
5 Chrissy Minor 596 28 170 51:09 16:30/M

Male 25 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 John Walsh 660 28 9 19:21 6:15/M
2 John Dishinger 524 29 17 20:48 6:43/M
3 Andrew Ciesielski 515 26 159 41:02 13:14/M

Female 30 to 34

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jocelyn Anderson 492 31 19 20:50 6:43/M
2 Katie Sytniak 630 32 30 22:45 7:20/M
3 Kristy Bugess 507 31 33 22:52 7:23/M
4 Monique Chorvat 514 34 42 23:24 7:33/M
5 Lauren Nicholls 659 30 46 23:46 7:40/M
6 Hilary Johnson 569 31 86 27:42 8:56/M
7 Dee Lamphear 666 34 94 29:25 9:29/M
8 Stevany Peters 665 34 95 29:25 9:29/M
9 Rateeluck Purapiromghan 663 31 132 33:18 10:45/M

Male 30 to 34

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Case 511 30 3 17:51 5:45/M
2 Adam Mazel 589 34 7 19:07 6:10/M
3 Dan Brein 503 32 29 22:44 7:20/M
4 Matt Obenchain 645 32 59 24:46 7:59/M
5 Rohit Setty 620 34 75 26:37 8:35/M
6 Sang Su Oh 678 34 99 30:16 9:46/M
7 David Mayer 587 34 110 30:54 9:58/M
8 Justin Gall 652 34 115 31:26 10:08/M
9 Jeff Yates 638 34 158 39:57 12:53/M

Female 35 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Sheryl Timpa 656 38 53 24:18 7:50/M
2 Sarah Milligan 594 37 79 26:42 8:37/M
3 Amy Janowicz 565 39 84 27:22 8:50/M
4 Karen McLennan 591 36 98 30:14 9:45/M
5 Bridget Quinn 608 36 104 30:24 9:48/M
6 Charmaine Gregory 553 36 142 36:11 11:40/M

Male 35 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 John Sytniak 631 36 2 17:45 5:44/M
2 Paul Crisman 519 39 15 20:47 6:42/M
3 David Oliver 603 39 27 22:39 7:18/M
4 Chad Privratsky 607 35 38 23:15 7:30/M
5 Ryan Bradt 651 35 39 23:17 7:31/M
6 Jeff Conway 518 35 54 24:21 7:51/M
7 John Carey 510 37 55 24:23 7:52/M
8 Tony Lintott 579 38 60 24:59 8:04/M
9 Paul Straka 628 39 64 25:22 8:11/M
10 Tim Peters 664 35 74 26:32 8:34/M
11 Ken Mayer 588 37 103 30:22 9:48/M
12 Joe Kellams 573 37 127 32:36 10:31/M
13 Mark Cerulla 512 38 137 35:29 11:27/M

Female 40 to 44

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Fike 534 43 35 22:55 7:24/M
2 Nancy Damm 520 44 36 22:56 7:24/M
3 Tracy Lister 580 43 57 24:27 7:53/M
4 Beth Ellis 532 40 90 28:15 9:07/M
5 Nancy Herlocher 557 43 102 30:21 9:47/M
6 Angelin Gentles 545 43 118 31:42 10:14/M
7 Sarg Spiegelberg 625 40 136 35:11 11:21/M
8 Patricia Birchmeier 498 41 139 35:34 11:28/M
9 Lori Lawyer 575 42 146 37:31 12:06/M
10 Heather Schiappacasse 618 41 169 48:44 15:43/M
11 Jamee Zielke 641 40 171 51:18 16:33/M

Male 40 to 44

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Harreld 673 43 8 19:11 6:11/M
2 Jon Cioffi 516 44 21 21:10 6:50/M
3 Jon Dix 525 40 24 22:19 7:12/M
4 Jason Walewski 667 40 31 22:47 7:21/M
5 Mark Niebuhr 655 40 45 23:38 7:37/M
6 David Lister 583 43 49 23:57 7:44/M
7 S. Rashid Raza 672 44 62 25:08 8:06/M
8 Dave Baker 494 44 89 28:05 9:04/M
9 Lukeland Gentles 546 42 101 30:19 9:47/M
10 Marty Riesberg 612 40 138 35:30 11:27/M

Female 45 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Dj Siegman 622 48 114 31:18 10:06/M
2 Lynne Rago 609 46 141 36:10 11:40/M
3 Vickie Germond 548 49 147 38:26 12:24/M
4 Kathie Porter 605 47 153 38:39 12:28/M
5 Dixie Banner 495 46 154 38:43 12:29/M
6 Akosua Dow 526 48 157 39:14 12:39/M
7 Meria Drews 679 46 173 57:25 18:31/M

Male 45 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Richard Neuhaus 601 45 13 20:12 6:31/M
2 Bob Degutis 657 46 16 20:48 6:43/M
3 Eric Straka 627 45 23 22:17 7:11/M
4 John McInnis 590 47 32 22:50 7:22/M
5 Daniel Petrozelli 604 46 34 22:53 7:23/M
6 Rick Kangas 572 46 40 23:19 7:31/M
7 Gregg Milligan 595 47 47 23:47 7:40/M
8 Tim Gallagher 675 46 48 23:53 7:42/M
9 Mark Boyer 500 48 50 24:02 7:45/M
10 Bob Miller 593 47 51 24:08 7:47/M
11 James Lee 578 45 52 24:14 7:49/M
12 Kevin Ross 616 47 73 26:28 8:32/M
13 Rod Belisle 497 45 105 30:24 9:48/M

Female 50 to 54

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Joyce Segedi 619 52 58 24:28 7:54/M
2 Janet Skipper 623 51 113 31:17 10:05/M
3 Rose Fricke 537 50 116 31:36 10:12/M
4 Shari Brunner 505 50 149 38:30 12:25/M
5 Jerri Champlin 513 52 152 38:39 12:28/M
6 Deb Johnson 566 51 155 39:02 12:35/M
7 Sue Wiard 653 51 164 46:33 15:01/M
8 Mary Beth Irwin 563 50 165 46:34 15:01/M
9 Jo Ann Derossett 523 54 167 46:44 15:05/M

Male 50 to 54

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ron G Buchanan 506 52 14 20:35 6:38/M
2 Mark Slade 624 51 20 21:06 6:48/M
3 David Jacobi 676 53 41 23:23 7:33/M
4 Mark Cameron 509 50 61 25:07 8:06/M
5 Francis Connolly 517 50 63 25:21 8:11/M
6 Norman Hogikyan 562 50 77 26:39 8:36/M
7 Michael Lay 576 51 80 26:51 8:40/M
8 David Anderson 493 50 109 30:47 9:56/M
9 Al Johnson 570 51 120 31:50 10:16/M
10 Bernard Degnan 522 50 122 32:14 10:24/M
11 Michael Callanan 508 54 129 32:37 10:31/M
12 Jay Wiard 654 53 166 46:36 15:02/M
13 Gregory Irwin 564 53 168 46:44 15:05/M

Female 55 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Hauptman 555 59 148 38:27 12:24/M
2 Dorothy Lee Berry 648 58 150 38:31 12:25/M
3 Carole Galea 541 59 151 38:31 12:25/M
4 Kathleen Barber 496 59 163 41:54 13:31/M

Male 55 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Rizzo 644 59 12 19:55 6:25/M
2 James Chenoweth 642 57 22 22:05 7:07/M
3 Tom Zeimet 670 56 26 22:37 7:18/M
4 Timothy Williams 637 59 70 25:53 8:21/M
5 Jonathan Gosse 549 58 72 26:26 8:32/M
6 David Rago 610 59 108 30:45 9:55/M
7 Jim Sullivan 629 59 128 32:36 10:31/M

Female 60 to 64

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Elke Dozauer 527 60 88 28:04 9:03/M
2 Marlene Emery 533 61 91 28:16 9:07/M
3 Andrea Heldsinger 556 60 144 36:36 11:48/M

Male 60 to 64

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Mitchell Garner 543 61 28 22:41 7:19/M
2 David B Fisher 650 61 65 25:23 8:11/M
3 Eugene Herrera 558 61 67 25:36 8:15/M
4 Tim Emery 658 61 92 28:21 9:09/M
5 Larry Gray 550 61 93 28:47 9:17/M
6 Richard Johnson 571 64 112 31:03 10:01/M
7 Michael Galea 542 62 117 31:39 10:13/M
8 Gregg Powell 606 62 124 32:16 10:25/M
9 Mark Delbrugge 647 60 162 41:34 13:25/M
10 Ron Michaelis 680 61 172 57:24 18:31/M

Female 65 to 69

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Lia Stevens 626 65 85 27:37 8:55/M

Male 65 to 69

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jerry Mittman 597 66 71 26:21 8:30/M

Female 70 to 74

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ellen Nitz 602 71 87 27:54 9:00/M

Male 70 to 74

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Mosher 598 71 130 32:43 10:33/M

Male 75 to 79

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Desenberg 668 77 107 30:44 9:55/M
2 Wolfgang Dozauer 528 78 143 36:21 11:44/M
3 Tom Whalen 635 79 145 37:18 12:02/M